POKKEN gesel der Bourbons Duizenden slachtoffers hij epidemie in 1609 De bittere ernst van het spel HET VERBOD VAN DE SAARLANDSE DEMOCRATISCHE PARTIJ OOK LODEWIJK XV OVERLEED AAN DE ZO GEVREESDE ZIEKTE Reeds in de 18de eeuw vaccinaties Vuurgevecht aan Grieks- Bulgaarse grens Voorbereidingen zalig verklaring Pius X Plaatsvervangers geen stap verder Adenauer en Poncet bespreken de situatie TWEEDE KAMER VERGADERT SPOEDIG IN EIGEN GEBOUW EXECUTIES NU TOT 5 JUNI UITGESTELD DINSDAG 29 MEI 1951 PAGINA 5 In 1607 maakte een komeet met ijselijk lange staart de medici- astrologen zo bevreesd voor het leven van de kinderen van Koning Hendrik IV, dat hij zijn echt en gelegitimeerd kroost van het kasteel St- Germain en Laye naar Noisy liet over brengen, want de pokken en de pest heersten in Parijs. Deze ziekte maakte in 1609 zoveel slachtoffers, dat alleen ae pastoor van de parochie St. Nicolas des Champs in 8 maan den van dat jaar 300 kinderen moest begraven. Nog erger was het in de provincie gesteld; in Chartres stierven 1200 en in Lyon 3000 pokzieken. Twee jaar nadat op 4 Mei 1610 Hendrik IV was vermoord, ontdekte men tijdens het „coucher", bij de 11-jarige nieuwe koning Lodewijk XIII, rode pokpuisten op zijn lichaam. Hij werd er niet erg ziek van en amuseerde zich op bed door het knippen en naaien van een broek voor Robert, zijn aap. Twee jaar later werden zijn moeder en zuster ziek en wederom vijf jaar daarna Gaston van Orleans, Lodewijk's enige wettige broeder, onbe trouwbaar als vader, vriend en onderdaan. Monseigneur ziek Een voordeeltje Lodewijk XV dood Proefkonijntje Naundorf's bewijs Stoffelijk overschot erkend Vijf canonisaties goedgekeurd Een nota naar Moskou? Griekse grenswacht gedood BELGISCHE INDRUKKEN V De zeven van Landsberg Tribunes uitgebreid Lodewijk huwde met Anna van Oos tenrijk. dochter van de Spaanse koning, die van haar prilste jeugd af voorbe stemd was, om Frankrijks koningin te Worden. Ook zij had pokken gehad, doch gelukkig had haar schoonheid hierdoor niet geleden. Na een 20-jarige echtverbintenis kwam Louis ie Désiré, de toekomstige Roi soleil met 2 snijtanden in de mond, als eerste kind ter wereld, later gevolgd door Philippe van Anjou, de stamvader van de nog in leven zijnde hertogen van Orleans. Lodewijk XIII leed aan toevallen. Hij kreeg in 1630 een geperforeerde appen dicitis, die door zijn medici werd toe geschreven dan het feit, dat hij zo wei nig zijn neus snoot. Hij heeft nog 13 jaar zijn leven kunnen rekken in vol komen ondergeschiktheid aan zijn mi nister, Card, de Richelieu en stierf op 14 Mei 1643, nadat hij aan zijn dokter Bouvart had gezegd: „vos remèdes m'ont ruiné le corps" De nieuwe negenjarige koning, die van Louis le Désiré Louis XIV was geworden, werd op 11 Nov. 1647, des avonds om 11 uur, plotseling ziek met rugpijn. De „premier" médecin Vaul- tier dacht onmiddellijk aan pokken en liet de twee daarop volgende dagen aderlaten: het gunstige gevolg hiervan was, dat de pokken uitbotten over het gelaat en het lichaam; Woensdagavond ijlde het kind Donderdag werden in consult geroepen de oude en jonge Se- guin, lijfartsen van de koningin-moeder, aanhangers van de leer van Galemus, tegenstanders als adepten van de Parijse universiteit van de school van Mont- pellier, die van opium en braakmidde len hielden en van welke de twee andere consulenten Valot en Guenault afkom stig waren. Die dag waren er geen bij zonderheden, behalve dat de patiënt 's avonds ijlde. Vrijdag werd op voor stel van Valot wederom adergelaten, het gunstige resultaat: geen verhoging der koorts en het wegblijven van het ijlen werd door de voorstanders aan het aderlaten toegeschreven, maar de twee Seguins protesteerden tegen deze ingreep, beklaagden zich bij de konin gin-moeder, die haar kind zelf ver pleegde en beweerden, dat deze ader lating tegen de regels der geneeskunde was. Op de 10e dag kwam een nieuwe uitbarsting van pokken, die drooé en slecht van kleur waren; een nieuwe vierde aderlating vond plaats, waarop de patiënt veel verlichting voelde, maar er kwamen nog twee verwikkelingen: le verspreidde zich over de tenen een kwaadaardige materie, die o.a. werd bestreden door „excellente" wondwate ren en zalven; 2e was er een buitengewone dorst, die Valot niet door een aderlating be streed, maar met goed gevolg door een glas senna thee, omdat de dorst het gevolgd was van opgehoopte bedorven gal in de maag. De 18e dag was hij koortsvrij en de jonge koning genas volkomen, maar zijn blanke huid jvas voor altijd door de pokken geschonden. Valot werd nu de grote man en vijf jaar later benoemd tot „premier" mé decin du roi. In 1648 brak de opstand, de Fronde geheten, uit. Twee nichten van de ko ning speelden hier in de hoofdrol: Madame de Longue- ville en de turbu lente dochter van Gaston d'Orléans, die beiden pokdalig waren. De tante van Lodewijk XIV en zijn broer Monsieur kregen de ziekte in die tijd. Voor Monsieur, die zoveel hield Van opschik, kan ten, strikken, hoge hakken en bon bons, zodat hij be ter Madame had genoemd kunnen worden, moet de ontsiering van zijn huid wel erg zwaar gevallen zijn. De tweede echt genote van Mon sieur was Elisabeth van Beieren, be kend als Palatine. Zij was lelijk, hield veel van zuurkool en kon zich moeilijk aan het franse hofleven aanpassen. De Franse artsen, die haar binnen de eerste vijf jaren, dat zij in Versailles vertoefde, 72 'avementen hadden toegediend, bevielen haar ook niet en toen zij in 1693 ook de Pokken kreeg, gaf zij zelf de behande ling aan: geen aderlating, open vensters, 4 maal daags schoon linnengoed; zij ge bruikte veel ijs en een Duits huismid deltje; na negen dagen verbleekten de Pokken en 4 dagen later was zij genezen. Zelf behandelde zij ook haar enige schoondochter; deze wks dé vrouw van haar zoon Philippe van Orléans, de late- re regent, die zelf nooit de pokken heeft kehad. Zijn vrouw, een dochter van "tad. de Montespan, was één der drie in leven gebleven bastaarddochters, die de zonnekoning aan zijn neven had uitge huwelijkt. De tweede, ook een dochter van Mad. de Montespan, was op 12-jarige leeftijd uitgehuwelijkt aan haar achterneef, de prins van Condé, zij kreeg in 1686 de pokken, waarvan zij doodziek werd, maar na 7 weken was zij genezen en kon met Kerstmis weer aan het hof verschijnen. De Derde dochter, wier schoonheid zelfs in China bekend was, moest mét de Prins van Conti, ook een neef, trou wen en ook zij werd door de vreselijke ziekte aangegrepen. Haar echtgenoot verpleegde haar zelf, hoewel het hu welijk niet volmaakt was. De ridderlijke prins werd zelf ziek en liet weldra zijn vrouw als 18-jarige weduwe achter. Hoewel geschonden was zij nog zo mooi, dat de sultan van Marokko haar ten huwelijk vroeg; hij zou haar zelf komen halen en zij zou zoveel Capucijnen mee mogen nemen als zij verkoos. Behalve de twee bastaardzonen: de kreu pele due de Maine en de meer aantrekke lijke comte de Toulouse, had de koning ook een dauphin, zijn enige wettige telg, Monseigneur geheten. Deze was een dikke, indolente, gierige man, weduwnaar sedert hij in 1690 zijn Duitse vrouw verloren had. Hij zou als kind reeds de pokken hebben gehad, maar of dit een diagnose is geweest van zijn vroegere lijfarts Petit, die niet aan de bloedcirculatie geloofde, weet ik niet. In 1701, 50 jaar oud, ontmoette de dau phin op weg naar zijn kasteel te Meudon een priester, die een pokkenlijder zou gaan bedienen. 's Avonds, voelde Monseigneur zich ziek, vreesde, dat hij de pokken kreeg en inder daad braken deze de tweede dag uit. De 7e dag was hij vrij goed, de Parijse „dames de la halle" kwamen hem feliciteren met het goede verloop; om 10 uur 's avonds zwol evenwel het gelaat op, de pokken sloegen op de ogen en twee uur later stierf hij. Volgens zijn tante, de Palatine, kwam zwarte rook uit zijn mond en zou hij zelf ook geheel zwart zijn geworden. (Misschien was de Palatine enigszins kleurenblind en was de dikke dauphin grauw cyanotisch') Voor de legitieme dynastie bleven nu de drie kleinzonen over. De nieuwe dauphin, de due de Bourgogne, stierf 10 jaar later aan roodvonk, tegelijk met zijn vrouwtje de prinses van Savoye, die vroeger de pok ken had gehad. Philippe van Anjou werd na de Spaanse successie-oorlog tweemaal koning van Spanje, de indolente vorst deed n.l. afstand van de troon in 1724 ten be hoeve van zijn zoon, maar toen deze aan de pokken stierf, nam hij opnieuw op de troon plaats. Lodewijk XIV stierf aan gangraen van zijn benen. De pedante due de St. Simon (die met zijn zoon ook de pokken heeft gehad) beweerde, dat dr. Fagon de oude vorst te veel vruchten had laten eten en de champagne had laten verwisselen met Bourgogne! en dat daarom zijn bloed gan- graeneus werd! Niet altijd hebben de pokken bij diens familie aan Lodewijk XIV nadeel toege bracht, want in 1692 drongen zijn neven van Savoye met hun leger zegevierend Frankrijk binnen in de richting van kyon» maar zij moesten terugtrekken, omdat ae Madame Victoire, de dochter van Lodewijk XV, door haar koninklijke vader betiteld met de vleiende naam „zwijntje hertog de pokken kreeg en zo werd de si tuatie gered. In 1710 volgde Lodewijk XV als 5-jarig knaapje zijn overgrootvader op. Zijn bijna 60-jarige regering vol gratierijk rococo staat wel bijzonder in het teken van de prozaïsche pokken, die toen met een sterftecijfer van 10 13 pet., het vierde gedeelte der bevolking ziek maak ten.. De overlevenden waren voor een groot gedeelte voor hun verdere leven door pokdaligheid geschonden. In 1723 zouden in Parijs alleen 'door de pokken 20.000 sterfgevallen veroorzaakt zijn. In 1728 werd op Carnavals-Zondag de jonge Lodewijk zelf ziek en van pokken verdacht; hij was'snel genezen. Zo gelukkig waren ook enkele van zijn neven en nichten. Lodewijk XIV, le roi soleil, door pokken geschonden. maar zijn oudste dochter Louise en twee nichten de Beaujolais en de la Roche sur Yonne stierven; zijn enige zoon, de dau phin herstelde wel, maar hield uit de ziek te een puist op zijn neus over, waaraan de medici de tuberculose toeschreven, waar hij enige jaren later aan overleed. In 1754 kreeg de duchesse d'Orléans, de moeder van Philippe Egalité, de pokken. Zij zou die gekregen hebben, omdat een van haar gentil-hommes de pokken had en er communicatie bestond tussen diens kamer en de hare, door middel van een trap. Gelukkig genas zij en had nog 5 jaar te leven. Haar man besloot daarna in 1756 om de kinderen van zijn vrouw te laten inocule- ren met toestemming van de koning Lode wijk XV. Hiervoor was aangezocht een En gelse arts, Kerpatry uit Londen, maar om dat de zevenjarige oorlog aan de gang was, wanhoopte men aan de overkomst van deze bekende inoculist en werd Tronchin ver zocht de inoculatie van de due de. Chartres en zijn zuster te verrichten. Er werd n.l. in andere delen van de we reld reeds lang geënt. In 1727 schreef reeds Voltaire hierover een artikel. Hierin leest men, dat de bevolking om de Kaspische stof uit een pokkenpuist van een ander zee de jonge kinderen van Jaar pok- Het gelaat van Monsieurde hroer van Lodewijk XIV, de adonis onder de Bour bons, werd voor altijd door de pokken geschonden. mens onder de huid brengen; het kind krijgt dan in zeer lichte graad de pokken, wordt daardoor niet geschonden en is practisch veilig voor de pétite vérole naturelle. Vanuit de Kaspische zee verspreidde de inoculatie zich over het nabije Oosten en in China inoculeerde men door gedroogde pok stof op te snuiven. Een Engelse gezantschapsvrouw (lady Montaigu; in Konstantinopel heeft aldaar haar kind laten enten en toen zij daarna in 1717 naar Engeland vertrok, deelde zij haar ervaring en wetenschap over de inoculatie mede aan de prinses van Wales. Op vier ter dood veroordeelden werden nu proeven genomen en toen die gelukten, liet de prinses van Wales haar kinderen inoculeren en geheel Engeland volgde haar na. Maar Frankrijk niet. De tegenzin om de kunstmatige pokken te krijgen berustte gedeeltelijk op vrees, ge deeltelijk op godsdienstige bezwaren. In Holland werd in 1748 het eerst geënt door Tronchin. afkomstig uit Genève, leer ling van Boerhaave, gehuwd met een klein dochter van de Wit. Daarna entte hij anderen en daarop kwam de invitatie om de kinderen Orléans te en ten. Er ontwikkelde zich een heftige tegenac tie en nog op de dag der inoculatie werden verweerschriften aan het Palais Royal af gegeven. Eind April 1774 werd de oude Lo dewijk XV ziek in Trianon;- hij had omgang gehad met. een 15-jarig dochtertje van een tuinman van Lou- veciennes. die de pokken onder de le den had waaraan zij zelf zou sterven en haar belager eveneens. De medici gaven geruststellende bul letins uit, die niemand geloofde; het geval werd precair, omdat de kliek van zijn lief, comtesse Dubarry vóór alles wilde voorkomen, dat hij zou gaan biechten, waarvoor het noodzakelijk zou zijn, dat de patiënt eerst Mad. Dubarry zou móeten wegzenden. Daarom werd eerst getracht de ko ning in Trianon te houden; de premier chirurgien la Martinière, maakte daar aan een piomp einde; toen trachtten de oude maarschalk de Richelieu en zijn neef de reeds vroeger geblameerde d'Aiguillon, te verhinderen, dat de aartsbisschop van Parijs, Christophe de Beaumont, die aan haematurie leed en niersteen-aanvallen had, over de sacra menten kwam spreken. Doch de 64-jarige zondaar zond zelf Mad. Dubarry weg, biechtte, men nam de tijd op, 15 minuten lang en ver klaarde spijt te hebben voor de erger nis, die hij misschien zou hebben gege ven. De Koning stierf op 10 Mei om 2 uur. Een brandende kaars voor zijn venster werd uitgeblazen en daar op kwam de gehele hofstoet naar de dauphin toe. Het leek, alsof er een donderbui losbrak. Lodewijk XVI en Marie-Antoinette vielen bij het be richt, dat zij nu koning en koningin geworden waren, op de knieën en rie pen: „Mon Dieu, guidez-nous, protégez- nous, nous règnons trop jeunes!" Vlug kwamen de 'rijtuigen voor, de Gardes du Corps zaten reeds te paard en snel reden Lodewijk XVI, de nieu we koning, en zijn familie naar het kas teel van Choisy, de dode Lodewijk aan enige ondergeschikte beambten en ar beiders overlatend. Met of door de dood van de koning zijn 50 mensen ziek geworden, o.a. zijn drie dochters, die hun vader zo trouw hadden opgepast: Mesdames Adelaide, Sophie en de goedige dikke Victoire, ale door hun liefhebbende vader o.a. vod en zwijntje werden genoemd. Daags na het sterven van Lodewijk XV schreef Marie-Antoinette, de nieuwe ko ningin, aan haar moeder keizerin Maria- Theresia van Oostenrijk, dat zij bij haar gemaal er op had aangedrongen zich te laten enten. Bij Marie-Antoinette was dit niet nodig. Zij had reeds de pokken gehad, evenals haar moeder. Maria-Theresia en haar zuster Elisabeth. Twee schoonzusters, en een zuster waren in Wenen aan de pokken ge storven en daarop had de wijze kei zerin haar andere kinderen laten enten door de Bredanaar dr. Ingen- Housz, Eerst werden proeven genomen op 65 kinderen en toen die gelukten en daarna de aartshertogjes en aartsher togen met goed gevolg geënt waren, kregen de 65 proefkonijntjes een fees telijk onthaal in Schönbrunn. Dr. Jauberthon, die ook de koninklijke familie had geënt, entte later ook de kinderen van Lodewijk en Marie-An toinette. In 1778 was eindelijk Marie-Thérèse als eersteling geboren. In 1781 de eerste Dauphin. Bij de feestelijkheden in Versailles kwamen de doodgravers van Parijs, met de distinctieven van hun gilden voor zien, hun opwachting maken. Dit werd als eert sinister voorteken beschouwd. De veelbelovende, prins stierf in 1789, volgens velen als gevolg van de inocu latie, waarbij hij geheel ^net "pustela was bedekt, die de volgende dag naar binnen waren geslagen, omdat men de humeu ren met de ontlasting had afgeleid, wat een gevaarlijk procédé zou zijn. Zijn jongere broeder, bij het nage slacht bekend als D e Dauphin, zal na zijn dood in valse Dauphins her leven. Eén van hen, Naundorff, zal als identiteitsbewijs o.a. de littekens van zijn enting vertonen, die op het midden van de linkerarm in de vorm van een driehoek aanwezig waren en volgens hem zou hij aldus geënt zijn op verlangen van hïarie-An- toinette, om een apart kenteken te hebben. De tegenstanders van de inoculatie gaven zich echter nog steeds niet ge wonnen en men was nog ver af van de door Voltaire bepleite gedwongen in oculatie. Daarom woedden de pokken nog met volle kracht zoals b.v. in 1785, waarbij het laatste lid van de konink lijke familie, de chevalier De Vaureai, een bastaard van de prins van Conti succombeerde. Wanneer Jenner in 1796 zijn koepok enting zal verrichten, die prachtige ver betering, zal de kleine Dauphin reeds ellendig aan t.b.c. gestorven zjjn in de Temple, de gevangenis der Koninklijke familie en zijn vader, de zoon van hon derd koningen, zijn moeder, de dochter der Caesaren en zijn tante, de edele prinses Elisabeth en zelfs de verachte lijke Philippe Egalité, het platform be treden hebben van Samson de beul. Dr. G. C. L. M. STUYT In aanwezigheid van een kleine groep hoogwaardigheidsbekleders van de Hei lige Congregatie der Riten is Maan dagavond achter gesloten deuren door Clementis kardinaal Micara, prefect van de Congregatie, het stoffelijk over schot van Paus Pius X „erkend". Bijgestaan door de kardinalen Canali en Segura Y Saenz opende kardinaal Micara de marmeren sarcophaag. De kist met het lichaam van Pius X werd overgebracht naar de sacristie van de St. Pieter. Nu het stoffelijk overschot officieel erkend is zal het in nieuwe gewaden worden gestoken. Het zal vervolgens in en rijke kist van brons en kristal ge legd worden en drie dagen tentoonge steld worden na de zaligverklaring. Tenslotte zal het worden overgebracht naar de laatste rustplaats onder het al taar van Christus Koning in de Vati caanse grotten. Z.H. de Paus heeft Maandag een ge heim en een openbare consistorie ge presideerd, waarin de canonisatie van vijf personen is goedgekeurd. Een derde, half-openbaar consistorie, waarin aan de bisschoppen uit de om geving van Rome zal worden gevraagd hun mening over de voorgenomen canonisaties te geven, zal op 4 Juni plaats vinden. Men verwacht dat de Paus dan de data voor de canonisatie plechtigheden zal bekend maken. De te canoniseren personen zijn: de zalige Antonio Maria Gianelli, de zalige Francesco Saverio Maria Bianchi, de zalige Ignazio da Laconi en de zalige Maria Domenica Mazzarello, allen Ita lianen. Voorts de Francaise Emilia Vialar. Vaticaanse zegslieden deelden mede, dat de canonisatie der beide vrouwen de zalige Mazzarello en de zalige Vialar waarschijnlijk in één plech tigheid op 24 Juni zal plaats vinden. Op de vergadering van de plaatsver vangers zijn ook Maandag geen vorde ringen gemaakt. Gromyko bleef aan dringen op de bespreking van het At lantisch Pact en de Westelijken hielden vast aan hun voorstel tot een alterna tieve agenda. De Amerikaanse gedelegeerde ver klaarde, dat de Westelijke gedelegeer den bereid waren tot het houden van een conferentie van ministers op basis van de punten, waaromtrent reeds over eenstemming was bereikt Zij waren bereid de stappen daarvoor te doen. Davies (de Britse voorzitter!, zei, dat, ook al kwam de kwestie van het Atlantisch Pact niet op de agenda voor, het de Sovjet-minister vrijstond zijn mening hieromtrent te zeggen. Volgens U. P. zouden de drie Weste lijke mogendheden overwegen om een gezamenlijke nota naar Moskou te zenden om te trachten de impasse op de besprekingen van de plaatsvervangers te doorbreken Naar verluidt was deze kwestie be sproken door de regeringen van de V. S., Engeland en Frankrijk. De V. S. en Engeland zouden voor het zenden van zulk een nota zijn, doch Frankrijk acht het doelloos, aangezien de Sovjet-afgevaardigde slechts handelt op instructie van zijn regering. Men zou in de nota de Sovjet-rege ring rondweg vragen of zij bereid is aan e'en ministersconferentie cJeetl te ne men op basis van de bijna voltooide agenda" of dat zij de verantwoording op zich wil nemen voor het mislukken van de besprekingen. Griekse en Bulgaarse wachtposten hebben Dinsdagochtend vroeg schoten gewisseld te Kalivia. ten Noorden van Drama in Oost-Macedonië. Volgens door de Griekse militaire autoriteiten ontvangen berichten drongen 50 geüniformeerde Bulgaren ongeveer 600 meter op Grieks gebied door. Een Griekse grenswacht zou gedood zijn. De teruggtrokken Bulgaren zouden zijn lijk meegenomen hebben. Waarnemers van de Balkancommissie der V. N hebben zich naar de plaats van het incident gespoed. Men kan België bezoeken voor zijn plezier of uit noodzaak. In het laatste geval gebeurt het meestal om er ge nezing te zoeken voor een kwaal, die zich thuis niet laat bezweren. Dan gaat men naar Spa. sinds eeuwen het inter nationaal verzamelpunt van welgestelde patiënten, die kans zagen ook aan het ziek zijn nog een aangename kant te ontdekken of die misschien zelfs alleen maar ziek waren voor hun plezier. Het nuttige combineren met het aangename, zou er in het blazoen van de stad Spa kunnen staan. En al staat het er niet in, dat is toch wat men doet in Spa. Sinds mensenheugenis. Maar iedere tijd doet dat op zijn eigen manier. Spa is ongetwijfeld doende de manier van de twintigste eeuw te ontdekken, maar in tussen is de overheersende sfeer van deze stad, zoals van Baden-Baden in de Franse zone van Duitsland, nog die van de negentiende eeuw. Het is een stad, die als achtergrond zou kunnen dienen voor het begin van een roman van Tour- geniew of een van de andere grote negentiende-eeuwers. Alles herinnert hier aan de periode van vóór 1914, toen het er gewemeld moet hebben van Rus sische grootvorsten, Duitse prinsen en prinsessen met hun gevolg ven bedien den, kameniers, gezelschapsdames en van al die zieken, die aan de bronnen van Spa heul kwamen zoeken voor de gevolgen van een te goed leven en te overvloedige eetgewoonten. Zij beleef den hier hun kleine vluchtige romances en heelden daarna hun eventueel be zeerde harten weer met modder- en koolzuurbladen en met het drinken van veel Spa-water. Het fin de siècle duurt hier nog voort in een tegen de avond ietwat melancho lieke sfeer, waarin de schimmen van het verleden schijnen te ontwaken en men in de grote speelzaal van het Casino nog de bijna pathetische naglans vindt van een tijd, die overigens even dood is als alle grootvorsten, prinsen en prin sessen die zich hier een halve eeuw ge leden rond de roulette hebben verzameld. Het is alsof hier sindsdien alles on aangeroerd is gebleven, behalve dan dat de verlichting electrfsch geworden is. Alsof op de fatale dag. waarop de Oostenrijkse troonopvolger in Serajewo getroffen werd door de kogels van een Servisch student, de speeltafels haastig in de steek gelaten zijn door de spelers en het laatste ..rien ne va plus" van de croupiers een gebod is geweest, dat nooit meer herroepen werd. Zo is het natuurlijk in werkelijkheid niet. Er wórdt nog gespeeld in het Casino. Aan één tafel, misschien ook wel eens aan meer. Maar er hangt een onwezenlijke sfeer om heen. Een klein groepje spe lers aan weerszijden van de roulette lijkt ais verdwaald in deze grote, hoge genadeloos helder verlichte zaal. Ver dwaald ook in deze tijd zijn de vrou wen van niet meer te bepalen leeftijd, die blijkens de ervaring elders bij de inventaris van iedere speeltafel schij nen te horen en die, aan de rand van een trieste ouderdom, met vreemd ge fascineerd starende ogen de gang van het witte balletje in de draaiende rou lette volgen: nietig symbool van een armzalig geluk, dat zich niet laat grij pen Op een hoek. naast een van de croupiers, die met de behendigheid van een automaat telkens de verspeelde fiches wegschuift naar de bank, zit een onopvallend klein, grijs oud heertje. Hij kijkt niet op van een boekje vol cijfers en nauwelijks hoorbaar geeft hij de croupier opdracht voor nieuwe inzet ten, die hij betaalt met bankbiljetten van duizend francs. Zoals de meeste spelers heeft hij zijn eigen systeem, waaraan hij koppig vast houdt. Men zou het hem niet aanzien, dat hij aan deze tafel millioenen heeft gewon nen en millioenen weer heeft verloren. Een speelbank is geen philantropische instelling. De Maas bij Namen. Toch is de speelzaal in Spa meer herinnering dan realiteit- De realiteit van de bittere ernst van het spel, vindt men in het moderne Casino in Namen, aan de oever van de Maas, vlak bij de prachtige oude Romeinse gemetselde brug, welke zich als die in Maastricht over de rivier buigt. Een halfdonkere zaal, waarin de speeltafels als groene eilanden drijven onder .het licht dat er van boven op valt. Daaromheen de croupiers in hun te onberispelijk zittende smoking- costumes, met hun te zorgvuldig ge cultiveerde dunne snorretjes en hun elegante handen, de bijna griezelig sierlijke lijfgarde van een grillig lot, dat voor velen een noodlot is. Achter hen op een hoge stoel, als de scheidsrechter bij een tenniswedstrijd, een heer in avondcostuum, aie ambtenaar is van de belastingen en de belangen van 's rijks schatkist behartigt. En ver der spelers en speelsters: Belgen, Neder landers, die blijkbaar geen gebrek heb ben aan deviezen, Fransen misschien. Allemaal gewone, zij het elegante lieden, op zichzelf niet zo belangrijk. Maar wat hun aanwezigheid in deze halfdonkere zaal met de groene lichtplekken van de speeltafels pijnlijk fascinerend maakt, is de vreemde bezetenheid, waarin zij zijn gevangen. Begeerte en angst misvormen deze gezichten tot maskers, waarin de mond een krampachtig getrokken dunne rechte lijn vormt en de ogen, die intens starende uitdrukking aannemen, die herinnert aan de geschilderde hallu cinaties van Jeroen Bosch. Nergens ziet men de begeerte zo naakt en schaamte loos, nergens kwelt zij zichtbaar de men sen zo als hier, waar men verbeten en geconcentreerd en wanhopig speelt met „het ploed van de armen", zoals Léon Bloy het geld noemt. Voor wie zich interesseert voor ge laatsstudies is dit een uitstekende gele genheid. Want wat drijft deze mannen en deze jonge en oudere vrouwen, die tot diep in de nacht bij de speeltafels blijven zonder ook maar gelegenheid te vinden meer dan twintig woorden te zeggen, of aan de bar iets te drinken? Het avontuur van het lot en de hang naar bezit? Maar wat zit daar weer achter aan persoonlijke en geheime be weegredenen? Niemand kan het zeggen. Want voor normale menselijke relaties is in deze sfeer geen plaats. Ieder mens afzonderlijk i6 slechts de figurant van een mysterieuze macht, die hén allen tezamen in haar ban houdt. Er moet iets mis zijn met het zedelijk waarde-oordeei van een wereld, die andere menselijke zwakheden, waarin het hart een groter aandeel heeft, fel veroordeelt, maar tege lijkertijd deze kwade en modieuze harts tócht aanmoedigt en exploiteert. En met alleen hier. want er zijn acht casino's en acht officieel getolereerde speelzalen in België. En daarnaast dit ter adstructie van degenen, die in Neder land de clandestiene speelgelegenheden willen bestrijden met openbare nog een aanmerkelijk aantal geheime. Onder geheime speelgelegenheden verstaat men in Belgie een roulette, waarvan het de partement van Justitie het bestaan niet kent, maar waarbij een ambtenaar van het ministerie van Financiën niettemin toezicht houdt ten bate van de fiscus. Wie in België een clandestiene speelge- legenheid wil openen, begint dus het de partement van Financiën in kennis te stellen van dit onwettige voornemen. Dat departement zorgt dan. dat de staat ook zijn deel krijgt van het onwettig ver maak. Ontdekt later het departement van Justitie de zaak. dan wordt ze geslo ten. De roulette wordt in het openbaar verkocht en brengt dan meestal de kapi tale som van één franc op. Enkele aa- gen later draait de roulette op een ander adres, zulks wederom met medeweten van het departement van Financiën. 11 y a toujours des accommodements. zo niet met de hemel dan toch me: de staat. C. d. Gt. witiHiHHMumiiiimuHWHimwwmHwwimnHmwmwii De West-Duitse hondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Maandag een bespreking van een half uur met de Franse Hoge Commissaris, Andre Francois-Poneet, over het verbod van de Saarlandse democratische partij ge voerd. Naar verluidt heeft Adenauer om di recte inlichtingen van Franse zijde over het verbod verzocht, met het oog op het afleggen van een verklaring over Saarland in het speciale debat, dat a.s. Woensdag in de Bondsdag gehouden zal worden. De „Kölnische Rundschau", die een Van Maart 1950 heeft de Tweede Ka mer haar vergaderingen gehouden in de Ridderzaal wegens de verbouwing, wel ke haar eigen gebouw moest ondergaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Ka mer 19 Juni a.s. voor de eerste maal kunnen vergaderen in haar eigen zaal, al zullen de werkzaamheden der ver bouwing van het Tweede Kamergebouw dan nog niet geheel voltooid kunnen zön. Een der grote bezwaren was, dat de vergaderzaal en de tribunes onvoldoen de waren. Hieraan is tegemoet gekomen door de tribunes te vergroten. Op de tribunes aan beide zijden van de zaal zijii nu zestien plaatsen voor de jour nalisten ingericht zodat zij de beschik king over twee en dertig plaatsen heb ben. Op de publieke tribune zijn een en dertig zitplaatsen aangebracht en daar achter is nog een aantal staanplaatsen. Op de gereserveerde tribune zijn even eens klapstoelen aangebracht en voorts is er ruimte voor staanplaatsen. De zaal was vroeger te donker; hier in is verbetering gekomen doordat in de kap twaalf lichtopeningen zijn aange bracht. Voorts is de vloer van de zaal omlaag gebracht zodat deze in het mid den nu een en tachtig cm. lager ligt. De ruimte in de zaal is nu zodanig gewor den, dat wanneer eventueel de Kamer zou worden uitgebreid tot honderd vijf tig leden, er nog nieuwe banken kunnen worden geplaatst. In het gebouw zijn voorts fractie kamers ingericht en andere voorzienin gen getroffen, welke in de praktijk noodzakelijk waren gebleken. vrijwel gelijk standpunt als Adenauer inneemt, bracht Maandag op de voor pagina een bericht uit Saarbrücken, vol gens hetwelk minister Schuman met zijn verbod handelde onder invloed van een telegram, dat later bleek vervalst te zijn. Dit telegram gaf de indruk, dat bet afkomstig was van de neo-nationaal- socialistische leider Otto Ernst Remer, die hierin op steun voor de Saarlandse democratische partij aandrong. Volgens gewoonlijk betrouwbare Duitse bron heeft Poncet betoogd, dat de tussen Adenauer en Schuman in Pa rijs overeengekomen .wapenstilstand" hangende 'n vredesverdrag om twee re denen niet meer gehandhaafd kon wor den. In de eerste plaats wegens de acti viteit in Saarland van het West-Duitse ministerie voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffende: De minister zou persoonlijk contact onderhouden met de leider van de Saarlandse democratische party, Becker. De tweede reden was dat de Saarlandse premier Hoffman op 8 Mei had gedreigd met aftreden. Dit zou de positie van de Franse regering heb ben ondermijnd. Het telegram, dat later vervalst bleek, zou slechts een ondergeschikte rol heb ben gespeeld bij het nemen van het be sluit. Duitse kringen geloven, dA het aart geboden ontslag van de Franse Hoge Commissaris voor Saarland, Granval, van invloed is geweest op het verbod. Adenauer zou overwegen bij de Raad van Europa te protesteren tegen het ver bod van de Saarlandse democratische partij. De Amerikaanse federale rechter Wal ter M. Bastian heeft Maandag de te rechtstelling van de zeven veroordeel de Duitse oorlogsmisdadigers uitgesteld tot 5 Juni. Het is de tweede maal, dat rechter Bastian opdracht heeft gegeven tot uit stel der executies. Donderdag j.I. gaf hü opdracht de terechtstelling van de zeven oorlogsmisdadigers in de gevan genis van Landsberg uit te stellen tot 29 Mei. De Amerikaanse advocaat van de veroordeelden, Magee, verzocht de te rechtstelling uit te stellen, totdat hij civiele proeessen aanhangig had gemaakt om tot de uitspraak te komen, dat onder de Duitse wetgeving de doodvonnissen niet konden worden uitgevoerd. Rechter Bastian verlengde de op schorting van de executie tot Dinsdag, opdat hij een oordeel op schrift kon stellen. De Amerikaanse advocaat-generaal, Perlman, die namens de Amerikaanse regering "optreedt, gaf de verzekering, dat hij Magee tijd zou geven processen aanhangig te maken, indien rechter Bastian de executies niet verder op schortte. Marokko. Generaal Norstad comman dant van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Europa, heeft bekend gemaakt, dat het hoofdkwartier van de nieuwe vijfde Amerikaanse lucht-divisie gevestigd is in Rabat. Frans-Marokko. Generaal-majoor Archie J. Old is be noemd tot bevelhebber van deze nieuwe divisie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5