VIER EN ZESTIG ARBEIDERS NOG IN MIJNGANG Gas en puin INGESLOTEN belemmeren de reddingspogingen I Tussen neus en lippen De aap uit de rode mouw Te laat inzicht LONDEN BEREID MET TEHERAN TE ONDERHANDELEN OVER VORM VAN NATIONALISATIE Ook Perzische premier Mossadeq zou tot bespreking bereid zijn EERSTE PERMANENTE TRAININGSKAMP VOOR NATIONALE RESERVE Tot hoofd en hart Optimistisch of defaitistisch dee MORRIS {efaieyea émj! L I Het weer ZONNIG ZOMERWEER VERWACHT Televisieprogramma's door omroepen Op 18 Juni zullen de Arnhem hun eerste reservisten nuhij intrek nemen WOENSDAG 30 MEI 1951 75ste JAARGANG No. 25084 De explosie in de kolenmijn te Easington Mijnwerker bekneld geraakt en gedood DRIVE-IN BIOSCOOP TE HILVERSUM Toegankelijk voor auto's Opnieuw pseudo-vogelpest in Oostzaan OLIEDEBAT IN HET ENGELSE LAGERHUIS Toestand blijft gevaarlijk INTENSIEVE OPLEIDING VAN EEN WEEK LASTEX BADCOSTUMES BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden- Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wij vergeten dikwijls snel. maar niet gemakkelijk zullen wij ver geten, welk een beschamende rol de Belgische socialisten onder leiding van Paul Spaak, die op een zeepkist demagogische redevoeringen tot het volk hield, in de Belgische Konings kwestie gespeeld hebben. Wij zullen ook niet vergeten, dat Het Vrije Volk destijds de houding van zijn socialisti sche Zuidelijke geestverwanten trachtte goed te praten. Even werden de socia listische kaarten bloot gelegd. Ging een jaar geleden de strijd om Koning Leopold, thans zijn de Belgische socialisten vooral tegen Z. H. de Paus aan het ageren. Zij willen hierin na tuurlijk de katholieken treffen, omdat zij niet goed kunnen hebben, dat Paul Spaak op een zijspoor is gerangeerd. De Opmars van deze week. het propa gandablad van de K.V.P.. citeert enige uitspraken van Belgische socialisten, waaruit heel hun felle_ anti-katholieke mentaliteit duidelijk blijkt. Wij laten hier De Opmars aan het woord: „In België zijn de politieke zeden al tijd wat persoonlijker, grover en vin niger dan hier te lande. Maar sinds de B.S.P. (Belgische Socialistische Partij) niet meer in de regering is gezeteld, is het meer dan erg geworden. Ze hebben blijkbaar te veel ongeduld om Spaak weer op zijn oude plaats te brengen. De socialistische volksvertegenwoor diger Larock. tevens hoofdredacteur van Le Peuple en oud-leerling van de Jezuïeten, heeft het durven bestaan te zeggen, dat er naast Stalin nog een tweede totalitaire tiran is. die onze vrijheid bedreigt, en wel de Paus van Rome. Hij staat niet alleen in de B.S.P. met deze enormiteit en het is de overigens wel gematigd lijkende volksvertegen woordiger Spinoy nota bene burge meester van de Kardinaals-stad Meche- len die zich bij de jongste 1 Mei viering aan de eer van de Paus en Kerk vergreep- Spreker schetste hoe in de huidige we reld twee machten tegen elkaar om de heerschappij vechten: de Kerk en het Stalinisme, terwijl alleen het Socialisme over gans de wereld in staat zal zijn de vrede te bewaren. De derde internatio nale. die op 6 Juni weder opgericht wordt, moet het instrument zijn om de vredeswil van alle volkeren te uiten. Plaats de Paus en Stalin pp één rij zo schijnen deze socialisten te willen zeggen en ge zult geestelijk vrij zijn!" Tot zo ver De Opmars. Wij zouden nu wel eens graag van Het Vrije Volk een woord van felle af keur i n g horen over dergelijke uit latingen van hun Zuidelijke rode broe ders. Wij willen namelijk weten, hoe hun werkelijke mentaliteit is, als er ook hier eens geen politieke samenwerking met de K.V.P. meer zou bestaan. Hardleers als ons volk is begint het nu bij de meesten toch wel door te dringen, dat het verlies van Indonesië een ramp betekent, welke Ne derland nooit meer te boven zal komen. Nu ons land voor een bankroet staat en bij velen de eigen portemonnaie gaat meespreken begint er in de geesten iets te schemeren, dat het toch allemaal niet zo mooi gelopen is als vele naïevelingen zich hadden voorgesteld. Misschien zal er ooit nog meer licht tot hen doordrin gen. als er ook over het na-oorlogse Indië-beleid onzer regeringen en par tijen want ook deze speelden vaak een eigen rol een enquête-commissie aan het werk wordt gezet, die objectief voor het forum zal brengen wat zich achter de politieke coulissen heeft afge speeld. Het buitenland, vooral Engeland en Amerika, met hun grote belangen in het Verre en Nabije Oosten, komt thans, nu er weinig voor nodig is om heel Azië in vuur en vlam te zetten, langzamer hand tot de conclusie, dat de druk op Nederland uitgeoefend om Indonesië onafhankelijkheid te verlenen, niet ver standig is geweest. Interessant in dit verband is wat de Daily Mail dezer dagen schreef: „De Amerikanen zullen nu wel spijt hebben van hun na de oorlog op Neder land uitgeoefende druk om Indonesië onafhankelijkheid te verlenen", zo schrijft de „Daily Mail" in een artikel, getiteld: „Olie voor China's tanks". Het blad noemt de voornaamste bron van deze handel de republiek Indonesië en is van oordeel, dat Nederland in staat zou zijn geweest, de huidige handel met communistisch China te verhinderen. Sinds de oorlog in Korea is de smok kelhandel met China enorm toegenomen en in een rapport voor de Amerikaanse Senaat wordt voor het bedrag aan goe deren, die over land vervoerd worden, een cijfer van ongeveer 200 millioen gulden genoemd. Wel handig van het Engelse blad om Amerika alleen de schuld in de schoe nen te schuiven. Misschien wil het blad even zes jaar terug bladeren in de historie en eens kennis nemen wie na de capitulatie van Japan op Java de Nederlanders tegenhielden om orde op zaken te stel len en Sukarno c.s. in het zadel hielpen. Met hele grote letters kan het dan lezen: de Engelsen. Het riekt naar hypo crisie thans de zaken anders te willen Voorstellen. Zij zijn overigens de enigen niet, die er een zekere handigheid in hebben dit te doen. Intussen heeft de Indonesische rege- gering dezer dagen besloten de aan beveling van de Verenigde Naties inzake het embargo op strategische ma terialen voor China te eerbiedigen. Merkwaardig is alleen dat zij aan de aanbeveling der Ver. Naties een eigen mterpretatie wenst te geven. Indonesië Jvil namelijk een actieve zelfstandig- "eidspolitiek voeren en het liefst geen kleur bekennen in de koude oorlog. °aarom weet Djakarta eigenlijk niet Soed raad met het embargo. Waarschijnlijk zal het wel zó gaan, nat Indonesië officieel zegt, zich aan het embargo te zullen houden, maar de han den in onschuld zal blijven wassen, Jcanneer langs smokkelwegen de stra tegische materialen het rode China tóch bereiken, zoals tot dusver. Want niet Zonder reden verklaarde kort geleden °e minister van Buitenlandse Zaken Su- bardjo: „Wij verkopen aan iedereen, desnoods aan de duivel". Duidelijker kan het niet. Zeventien van de een en tachtig mijnwerkers, die gistermorgen in het Engelse mijndorp Easington door een hevige ontploffing van de buitenwereld werden af gesloten, zijn levenloos uit de ruïnes der schachten gedolven. De enige mijnwer ker, die gisteren zwaar gewond maar nog in leven uit het puin werd bevrijd, de negentienjarige Matthew Williams, is gisteravond in een ziekenhuis overleden. Vandaag is ook een van de leden van de reddingsploeg door gasverstikking om gekomen. Vier en zestig man worden nu nog steeds vermist en men moet vrezen, dat zij door de verbeten worstelende reddingsploegen niet tijdig meer bereikt zullen worden. Zware gaswolken en een driehonderd meter dikke muur van puin beletten de redders de ingeslotenen te hulp te komen. De ontploffing geschiedde Dinsdag- Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met weinig bewolking en een matige tot krachtige wind tus sen Noord-Oost en Oost. Koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.28—20.48. Maan: 2.21—16.38. (Van een weerkundige medewerker! De luchtdrukstijgingen, die de laatste twee dagen met name over Zuid-Scan- dinavië, de Noordzee, Engeland en onze omgeving worden waargenomen, hebben een periode met droog en zonnig weer ingeluid. In de afgelopen nacht trad er op vele plaatsen, als gevolg van de sterke uit straling, lichte nachtvorst op, waarvoor het K.N.M.I. gisteravond al waarschuw de. Dit weertype doet reeds zomers aan, al kunnen wij over de temperatuur nog niet erg enthousiast zijn. Zo worden vandaag temperaturen van 1517 gr. Cels. verwacht, maar de zon krijgt ruim schoots gelegenheid de onderste lucht laag overdag sterk te verwarmen. Wjj verwachten daarom, dat het kwik de eerstkomende dagen elke dag een trapje hoger zal klimmen. Voor land en tuinbouw is dit weertype, na enige dagen met regen dan ook ideaal te noe men. Dinsdag raakte de ongehuwde 20-jarige mijnwerker J. W. Joosten uit Sehaesberg tijdens materiaaltransport, in een staanga- lerij op de 120 m. verdieping van de mijn Laura te Eygelshoven bekneld tussen eni ge ontspoorde mijnwagens en de rand van de galerij. Hij overleed ter plaatse. morgen op het ogenblik, dat de dagploeg de nachtploeg afloste, waardoor zich tweemaal zoveel mannen in de mijn be vonden als normaal. Er is bijna geen gezin in het mijndorp, waar niet een familielid wordt vermist. Zwijgend wachten vrouwen en moeders van de vermisten bij de ingang van de mijn op nieuws. Dinsdagavond werd bekend ge maakt, dat er maar weinig hoop is, dat de vermisten gered kunnen worden. Matthew Williams, die gisteren zwaar gewond naar de oppervlakte werd ge bracht, maar aan zijn verwondingen is bezweken, heeft nog enige mededelin gen kunnen doen aan zijn redders. Uit zijn verslag hebben de mijnfunctio- narissen enig idee gekregen van wat ge beurd is. Williams was in een tunnel ongeveer halverwege de mijnschacht en een bloot gelegde kolenlaag. Door de ontploffing was de tunnel met stof ge vuld. Hij zag een steekvlam. Niemand weet hoe de ontploffing ont staan is. De mijn is een van de grootste van Engeland en er worden veel mo derne machines gebruikt. Een deel van de mijnen strekt zich uit onder de Noordzee. Koning George en koningin Elizabeth hebben een telegram gezonden naar de afdeling Durham van de kolenraad, waarin zij hun droefheid over de ramp te kennen gaven. (Van onze correspondent) De heer E. Kreekel Sr., te Apeldoorn, is van plan in Hilversum bij zijn nieuw ontspanningseentrum een drive-m bioscoop te stichten. Naar Amerikaans voorbeeld zullen hier op de zomer avonden films worden vertoond waar voor de automobilisten hun wagen niet behoeven te verlaten, maar de verto- ningsruimte zullen kunnen binnenrijden. Het zal de eerste drive-in bioscoop in ons land zijn. Men is in omroepkringen optimistisch over het verloop van de besprekingen, tussen overheidsorganen en de federatie van omroepverenigingen over het pro bleem der televisieuitzendingen. Er is nog geen definitief resultaat be reikt, maar men mag zo vernemen wij van leidende figuren van de omroep verenigingen thans aannemen, dat deze verenigingen binnenkort een begin zullen maken met de verzorging van televisieprogramma's. Vermoedelijk zal het nog enkele maanden (tot AugustusSeptember) du ren, eer met regelmatige uitzendingen kan worden begonnen. In Oostzaan is wederom een geval van vogelpest geconstateerd, thans in het pluimveebedrijf van de heer S. Meyn in de Kattenboek. Ruim 400 kip pen zijn in het destructorbedrijf Purmerend vernietigd te Israël. Israël en Jordanië hebben elkaar beschuldigd van het uitlokken van het grensincident, dat Woensdag in de omgeving van Hebron, 40 kilometer Zuidwestelijk van Jeruzalem, plaats vond. De gemengde wapenstilstandscommissie van de V.N. zal de kwestie onderzoeken. Nieuwe Amerikaanse troepen zijn thans in Europa aangekomen. Zij werden ontscheept in de haver van Bremen. Overzicht van de Amerikaanse vierde infanteriedivisie na de ontscheping van „The General Alexander Patch." Sober, maar door de eenvoud tot devotie stemmend, is de nieuwe katholieke kerk van Bakkum, toegewijd aan O. L. Vrouw ten Hemelopneming, die gisteren door Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Vicaris' van het bisdom Haarlem, voor de eredienst ge wijd werd. Fotot Mgr. Ammerlaan draagt de eerste H. Mis in deze tweede paro chiekerk van de gemeente Castricum op. Tijdens deze H. Mis deelde Mgr. mede, dat Monseigneur J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, binnenkort de plechtige consecratie der kerk zal verrichten. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In de verklaring, welke Herbert Morrison gisteren aflegde in het Lager huis, bevestigde hij, dat de Britse ambas sadeur in Teheran de Perzische regering mondeling had medegedeeld, dat Groot- Brittannië weliswaar aan Perzië het vecht ontzegde bestaande contracten eenzijdig te verbreken, doeh dat het be reid was een overeenkomst in beraad te nemen, welke een of andere vorm van nationalisatie met zich mee zou brengen, mits evenwel een dergelijke overeen komst in andere opzichten bevredigend was. Deze verklaring van Morrison houdt in een officiële Britse erkenning van een belangrijke Perzische overwinning en de vraag is nu alleen of het grote gebreK aan staatsmanschap, getoond van Perzi sche zijde, nog een mogelijkheid openlaat om te profiteren van Engelands belang rijke concessies aan het Perzische stana- Ondertussen blijft de toestand hoogst gevaarlijk, zoals bleek uit Morrison s antwoord op de vraag van een conserva tief Lagerhuisïid, die informeerde of de Britse regering bescherming kon ver lenen aan Britse onderdanen in dienst van de Anglo-Iranian Oil Cy. en of zij de installaties kon beschermen tegen naas ting of sabotage. Morrison antwoordde hierop: „Al deze zaken hebben een punt van overweging gevormd en de vereiste maatregelen zijn genomen, en wij heb ben elk recht en zelfs de plicht Britse mensenlevens te beschermen." Volgens berichten van Reuter uit be trouwbare bron te Teheran zou de Per zische premier Mossadeq, hoewel hij nog steeds besloten is de nationalisatie van de Perzische olie-industrie uit te voeren, bereid zijn de toestand met de twee door de Britse regering benoemde leden van de twaalf man tellende raad van bestuur van de Brits-Iraanse oliemaat schappij» lord Alan Broke en sir Thomas Gardiner, te bespreken, indien zij naar Teheran zouden komen. Volgens genoemde berichten zou Mos sadeq niet van. plan zijn met geweld de maatschappij over te nemen, daar hij van mening is, dat hij met succes econo mische sancties kan instellen. De avond bladen te Teheran meldden Dinsdag evenwel, dat de Perzische regering een (Van onze speciale verslaggever) In de nabijheid der golflinks in de noordelijke omgeving van Arnhem wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de totstandkoming van het eerste permanente trainingskamp voor de Na tionale Reserve. Op 18 Juni hoopt men dit kamp zover in gereedheid gebracht te hebben, dat de eerste reservisten er voor de duur van een week een inten sieve militaire opleiding kunnen ontvan gen. Dit kamp werd gedurende de oorlog door de Duitsers gebouwd ter legering van het bedieningspersoneel van het luchtafweergeschut, dat overal rond het vliegveld Déelen stond opgesteld. Na de oorlog namen de Canadezen er hun in trek, waarna het aan de Aan- en Afvoer- Troepen en de Territoriale Troepen werd toegewezen. Dan zijn er evacué s in ondergebracht en was het vacantie- kolonie voor kinderen, totdat het na be sprekingen tussen de Inspect je der Na tionale Reserve en het ministerie van Oorlog aan dé Nat. Reserve werd toe bedeeld voor de inrichting van een per manent trainingskamp. De vrijwilligers van de Nationale Reserve zullen hier een training ge durende minstens zes dagen achtereen gaan ontvangen. Zij zullen er het mili taire leven leren kennen en zware velddiensten verrichten. De terreinen, waarop dit kamp is gebouwd, lenen zich hiertoe uitstekend. Dit trainings kamp zal een lang gevoelde behoefte dekken. Want voor oefeningen in gro ter verband was de Nationale Reserve steeds aangewezen op de grote oefen terreinen van het leger, die echter niet permanent ter beschikking waren. Wel zal men de gastvrijheid van de schiet banen van de Harskamp gaarne aan vaarden voor het houden van grote schietoefeningen, waarvoor de terrei nen van de golflinks geen goede mo gelijkheid bieden Majoor L. H. van Roosmalen, die sedert 1 April officieel is benoemd tot commandant van dit opleidingskamp, verwacht, dat hij met ingang van 18 Juni permanent een groep van 120 reservisten in opleiding zal hebben. Hiertoe heeft hij de assis tentie van een kleine staf van beroeps militairen, waaronder vier instruc teurs. Bij de bouw van het kamp heeft men van vele zijden medewerking ondervon den. De Bataafse Petroleum Maatschap pij schonk een groot geldbedrag voor de herbouw en verfraaiing van de cantine, die wordt uitgerust o.m. met een zeer behoorlijk toneel. De acht barakken, waaruit het kamp bestaat, verkeren al le in een zeer goede staat en bieden een uitstekende legering. Het leven is groter dan wat wij ervan maken uit drie man bestaande commissie be noemd heeft, die zich naar de provincie Khoezistan zal begeven om de wet op de olienationalisatie ten uitvoer te leg gen. De Perzische premier Mossadeq. de Britse ambassadeur sir Francis Shepherd en de Amerikaanse ambassadeur Henry Grady lunchten Dinsdag gezamenlijk in de residentie van Grady. Het is de eerste maal, dat zij tezamen komen sedert Mossadeq premier werd. Het is de tweede maal dat Mossadeq het gebouw van de Majlis verligt sinds hij er op 13 Mei zijn toevlucht zocht. Het Internationale Gerechtshof heeft eëh brief aan de Perzische regering gezonden, waarin Verzie uitgenodigd wordt zijn vertegen woordigers voor het uiteenzetten van het Perzische standpunt in het oliegeschil te benoemen. Tct dus ver is in 's-Gravenhage nog geen antwoord op dit schrijven binnen gekomen. De gestelde termijn is echter nog niet verstreken. Een weigering van Perzië zou het Gerechtshof voor een nieuwe situ atie plaatsen. Of het zou de Britse regering ervan in kennis kunnen stellen, dat het verstek laten gaan van Perzië het Hof in de uitoefe ning van zijn scheidsrechterlijke functie belemmert, of het zou wat niet uitgesloten is een be sluit bij verstek kunnen nemen. De uitspraken en besluiten van het Hof sluiten voor de verliezende partij iedere aanspraak op hoger beroep uit. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllilllllllllllli^ miiiimI itmitnntimii i»i,tiMHnni(Mn»iinn,mi,ii,timiii»«»n*»niiiiiHMii>iHiiiMtuinMiintit»tiiiimti Geld uit de lucht Het overbekende truc je, waarmee goochelaars guldens uit de> lucht schij nen te plukken, heeft veel van zijn aantrekke lijkheid verloren, nu de guldens dank zij de Ne derlandse financiële poli tiek en de haar beïnvloe dende fatale wereldom standigheden grotendeels uit lucht blijken te be staan. Wat de goochelaars met hun vingervlugheid slechts schijnen te doen, doet een Amerikaanse fa briek in Indiana in wer kelijkheid. De „Linde Air Products Company" haalt letterlijk geld uit lucht en dat legt haar gllerminst windeieren. De onderne ming is druk bezig haar fabriek uit te breiden om te voldoen aan de vraag van de klanten naar meer lucht, of liever naar spe ciale bestanddelen van lucht. Wanneer die uit breiding voltooid is, zal de fabriek do grootste ter wereld zijn, waar lucht wordt gesplitst. De klanten van ^Linde Air Products Company" ge bruiken de samenstellende delen van de lucht voor het conserveren van le vensmiddelen. het snijden en lassen van staal, het opfrissen van vermoeide renpaarden, het uitbroe den van kalkoeneieren, ohet maken van plastic speelgoed, het redden van het leven van zuigelingen en nog veel meer. Zoals men weet, bestaat de lucht uit verschillende gassen. In een gewone ka mer van drie-en-een- halve bij vijf meter en ongeveer drie meter hoog bestaat de lucht voor on geveer 78 uit stikstof en voor iets meer dan 20 «1i uit zuurstof, maar in zo'n kamer bevindt zich ook een half theekopje kryp ton. vijf vingerhoedjes xe non, een beetje helium en verder nog neon waar aan het neonlicht zijn naam ontleent water stof. koolzuurgas en argon. De Linde Company scheidt nu al deze gassen van elkander door de lucht afwisselend samen te persen en af te koelen. De temperaturen in de koelinstallaties gaan tot 300 graden onder nul Fah renheit. Bij deze tempera tuur wordt de lucht vloei baar. Het belangrijkste van de genoemde gassen is de zuurstof, waarvan in de geneeskunde gebruik wordt gemaakt, o.a. bij de behandeling van hartaan vallen en longontsteking. Variété-variëteiten. De beste zuurstofklanten tan Linde zijn echter de staal en andere metalen verwerkende industrieën. Vermengd met acetyleen- gas levert zuurstof de heetste vlam, n.l. van 6000 graden Fahrenheit, die de mens kan produceren. Met deze vlam snijdt men in- gewikkelde vormen m stalen platen en maakt het smelten en lassen van metaaldelen gemakkelijk. In het ijzerertsgebied van Messaba in Minnesota worden proeven genomen met een boormachine met straalaandrijving, waarin zuurstof wordt gebruikt met water en brandstof. Dit werktuig spuit bran dend gas met een snel heid, groter dan die van het geluid, en maakt in korte tijd gaten voor het aanbrengen van springla dingen in de harde rots. Wat lager bij de grond blijft de toepassing van zuurstof op kalkoeneie ren. Wanneer deze wor den omgeven door zuivere zuurstof in plaats van door gewone lucht, zullen er meer uitkomen en de jonge kalkoenen zullen sterker zijn. Stikstof wordt meer en meer gebruikt bij de con servering van levensmid delen. daar deze een gun stige invloed zou hebben op het aroma en het vita- mi nengehalte. Een andere nieuwe toe passing van stikstof vindt plaats bij de fabricage van plastic-speelgoed. Zo wordt b.v. een po reuze pil in vloeibare stik stof gedompeld, die een temperatuur heeft van on geveer 300 graden onder nul, en daarna geplaatst op een plat stuk plastic. Daarop komt een tweede stuk plastic en de randen worden aan elkaar ge smolten. Als nu de stik stof in de pil op kamer, temperatuur komt, wordt zij weer gas. Dat gas zet zich uit en blaast het plas tic-speelgoed op. De pil blijft er binnen in en men heeft een rammelaar. Een belangrijk afzetge bied voor de gassen neon, krypton, xenon en helium is de verlichtingsindustrie. Maar een veon-reclame voor b.v. bier, die het goed doet in Panama, zou het niet doen in Alaska, niet omdat ze in Alaska niet van bier houden, maar omdat de neonbui- zen geen licht zouden ge ven. Het verschil in tem peratuur eist n.l. een ver schillend gasmengsel in de buizen. En overal ter wereld dient men toch te weten, dat het bier weer best is, nietwaar TA e grote miliflbire oefening Cres- 1 cendo" was een mislukking en de Atlantische manoeuvre „Om. relle" is op z'n Amsterdams gezegd in vele opzichten weinig anders dan een „sof" geworden. De burgerlijke verde diging kan maar niet op gang komen. De luchtbescherming laat nog zo goed als alles te wensen over. De organisatie „Steun Wettig Gezag" trekt niet half zo veel mensen aan als vóór de oorlog de Vrijwillige Burgerwacht en de Vrijwil lige Landstorm, twee vormen van de fensie-organisaties, die nu onaanvaard baar geacht worden uit vrees voor ont aarding tot vrijkorpsen, tot legertjes naast en buiten het gezag van het of ficiële leger. Ons officiële leger zal straks dit jaar uit een kern van parate troepen ter grootte van zegge en schrij ve één-derde divisie of Ie wel onge veer 3300 man bestaan. En dan vraagt men de brave en duldzame belasting betaler zich nog eens in nog pijnlijker bochten te wringen ten bate van de verdediging van het lieve vaderland. NU is het heel gemakkelijk de schuld van deze, gezien de dreigende inter nationale gevaren, hoogst zorgwekken de toestand, geheel af te schuiven op het ontoereikende defensie-beleid van de verschillende regeringen sinds 1945. de met die regeringen min of meer moeizaam samenwerkende legerleidin gen, en de tot betrekkelijke onmacht doemende politiek, die Indonesië voor tijdig verspeelde en de bodem van de schatkist onfatsoenlijk blootlegde, maar helemaaal billijk is dat niet. Want ons volk in zijn geheel schijnt nog altijd niet voldoende doordrongen te zijn van het acute levensgevaar, waarin het gan se Westen verkeert. Men mag dat gerust voor een deel wijten aan het gebrek aan overtuigende officiële voorlichting, als men dan maar tevens toegeeft, dat velen, te velen onder ons nog altijd te optimistisch of te defaitistisch zijn ten aanzien van de toekomst, die ons mo gelijk wacht. De optimisten sussen zich in slaap met de naïeve veronderstelling, dat het met de communistische dreiging en de kans op een derde wereldoorlog wel niet zo'n vaart zal lopen, dat het hun tijd nog wel duren zal en dat de zondvloed, indien die ooit mocht ko men. hen wel niet meer onder de dan levenden zal aantreffen. Met deze nog al te zeer verbreide gezindheid kan geen defensieve volkskracht gewekt worden, geen doelmatige defensieve apparaten worden geconstrueerd. De ze gezindheid, die gelijk is aan die. welke wederrechtelijk aan de vogel struis wordt toegedicht, vérgroot bo vendien de kans op een catastrophe aanmerkelijk, omdat wie niet gewaar schuwd wil wezen, maar voor half telt in het oog van een eventuele aanvalller. Erger nog is de defaitisti sche mentaliteit, die er reeds in be rust. dat een derde wereldoorlog zeker zal komen, dat daar toch niets tegen te doen is en dat het daarom maar het verstandigst is al vast een beetje mee te gaan huilen met de rode wolven, die eerlang uit het bos zullen te voor schijn springen. Ook deze mentaliteit heerst in nog te brede kringen en het behoeft geen betoog, dat zij de wolven met ongeduld doet likkebaarden naar de door deze mentaliteit bij voorbaat tot weerloze collaboratie bereid ge maakte prooi. Het wordt de hoogste tijd, dat zowel de egoïstische optimis ten als de beginselloze defaitisten on der ons worden bekeerd tot nuchtere en glasharde realisten, die beseffen, dat de dreigende gevaren alleen afge wend en zelfs bezworen kunnen wor den door een vastberaden, offervaar dige wil tot de nodige inspanning en samenwerking en een grimmige, on verzettelijke overtuiging, dat deze wil de enige redelijke kans biedt voor het behoud ran ons nationale, vrije volks bestaan in de toekomst. Vanzelfspre kend dienen de renering en de leger leiding met apostolische ijver, want an ders maakt men geen bekeringen, van dit onontbeerlijk realisme een aan stekelijk voorbeeld te geven. Ons volk. dat tijdens de bezetting bewezen heeft een deugdelijke kern fe bezitten en dat. na die oorlog ondanks de nood der tijden menig treffend bewijs van edel moedige offervaardigheid heeft gele verd. zal dan zeker bereidwillig en met volle overtuiging volgen. REFLECTOR Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1