UIT DE BOLLENSTREEK 1 15-jarigJubileum Kubelik in Amsterdam aangekomen Feestelijk slot van toneelwedstrijd BEKWAAM HEEMSTEEDS INGENIEUR NEEMT AFSCHEID SPECIALE VERKOOP ER WORDT HARD GEWERKT AAN ZANDVOORTS WATERTOREN BLIKSEMAFLEIDERS Ereprijs voor „De Verenigde Spelers eerste prijs voor „St. Genesius" AGENDA Ir. A. H. IJsselmaiden vertrekt bij de .Maatschappij Nederland" 13.90 45- Restaurant waarschijnlijk deze zomer in exploitatie Waardebon van vijftien gulden Waardebon van f7.50 v.v.v. Eerste Kamer verwerpt communistische motie HERINGA WUTHRICH Allinsonbrood is een specialiteit van Franke*1 WOENSDAG 30 MEI 1951 PAGINA 2 JUBILEUM „ALBERDINGK THIJM" UITGELUID Bekroningen Raad van Overleg dringt aan op behoud van H.O.V. Telegram naar ministerie van O., K. en W. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Burgerlijke Stand i In het kader van onze bieden wij U FANTASIE SPREIEN WOLMATRAS WOLMATRAS MOLTON DEKENS 110 x 1603.98 ZIJDEN SPREIEN DUBBEL 0PKLAPBED GESTIKTE DEKENS GEWATTEERDE SPREIEN VERENDE MATRASSEN Orgelbespeling Culturele uitwisseling HaarlemOstende R.K. E.H.B.O. De huldiging van de jonge moeder Postduivenvereniging „De Duinklievers" WASSERIJ DUYN HILLEGOM Auto reed in Leidse Vaart Gemeenteraad Aanrijding LISSE Politie-voetbal NOORDWIJKERHOUT Hoogeveensche Polder „Gios" sleepte prijzen in de wacht De Ronde van St. Bavo Beurs van Amsterdam Bij aankoop van een COSTUUM een Bij aankoop van een EGYPTISCH KATOENEN REGENJAS een Nieuwe strandreddingboot Waterstanden ZES EN ZESTIG PROCENT DER KINDEREN OP KATH. SCHOLEN Tegen 22,5 op Open bare en 11,5 °P Pr°t' scholen 2.027 kinderen of kleuterscholen VERVULD VAN DANKBAARHEID Groot verschil tussen Amerikaanse en Europese orkesten Beurs van New York Expositie van beeldende kunst in Velsen Finsterwolde t Het feestende „Alberdingk Thijm" heeft aan het toneelseizoen van onze Haarlemse amateurs een prettig slot gegeven. De toneelwedstrijd, die deze katholieke Rederijkerskamer bij gele genheid van het zestigjarig jubileum had uitgeschreven, vond gisteravond haar bekroning, toen de jury haar mening te kennen gaf over het gebodene en haar advies uitsprak tot het toewijzen van een prqs aan de winnende verenigingen. Het ging er allemaal gelukkig wat gemoede- deljjk, althans niet plechtig, toe, en de voorzitter van A. T., Jan Icas van Dijk, kon in zijn openingswoord de vereni gingen, die aan de wedstrijd hadden deelgenomen, met een kort woord be groeten. Onder het uiteraard critisch oog van vele tonelisten liet „Alberdingk Thijm" in een vrolijk spel zien, hoe Peerken Kustermans toch nog in de hemel kwam. De blijmoedige spot in dit spel kreeg deze avond het volle pond. Wij zagen Johan van Zwieten ais de listige Peerken aan het werk, de duivel kreeg zijn tra ditionele gestalte in de figuur van Joop Kruyver, Dick Vreeswijk nam het niet al te zwaar op als de dorpspastoor, Henk Boeree (St. PeterJ, Cleem Steggink (dokter Pill en Cor Campfens (Sjefkei wisten wel raad met hun opdracht en Miep Beyk tenslotte bracht ons de vrommes Mieke, zoals ieder die in zijn omgeving kent. De ovatie aan het slot van deze opvoering was welgemeend en betekende tevens de bekende storm, die aan de stilte voorafging, waarin de jury haar oordeel te kennen gaf. Deze jury, bestaande uit de heren D. Koning, W. van Willige en L. Tollenaar, maakte bij monde van eerstgenoemde in eerste instantie enkele opmerkingen, waarin onder meer werd vastgesteld, dat de keuze der voorgespeelde stukken ver beneden de verwachting bleef. Op geen enkele wijze werd blijk gegeven van besef voor de bijzondere taak van het amateurtoneel. Experimenten werden er niet ondernomen, ook niet in de wijze van opvoeren. Onbekende en ten on rechte in vergetelheid geraakte stukken werden er niet vertoond. Over het alge meen kreeg de jury trouwens niet de indruk, dat de verenigifigen met de sterkste voorstellingen van dit seizoen aan de wedstrijd hebben deelgenomen. De waardering der prestaties is dan ook in geen enkel opziAt representatief te noemen voor de verhoudingen in het Haarlemse amateurtoneel. Wel bracht de jury naar voren, dat er een verheugende behandeling van de Nederlandse taal waarneembaar was en dat de duidelijkheid van het gesprokene weinig te wensen liet. De jury mocht tenslotte tot haar tevredenheid constate ren, dat een aantal verenigingen werkt onder beroepsregie, hetgeen de kwali teit der vertoningen onmiskenbaar ten goede komt. De ereprijs, een beker beschikbaar gesteld door .Alberdingk Thijm", werd toegekend aan „De Verenigde Spelers" voor de opvoering van „Gaslicht" van Patrick Hamilton, onder iegie van Ton van Otterloo. De eerste prijs, een beker van het Toneelfonds Pieter Langendijk. kwam in het bezit van de katholieke gemengde toneelvereniging „St. Gene sius" voor „De vreemde bezoeker" van Alberto Casella onder regie van J. H. W. Kraay. Een beker, beschikbaar gesteld door de heer D. J. van Ellinckhuijzen, werd als tweede prijs toegekend aan de Letterlievende Vereniging ,.J. J. Cremer" voor „Liefdesduel" van Scribe en Legou- vé onder regie van Henk Bakker. De derde prijs tenslotte, een lauwertak van „Alberdingk Thijm", bekroonde het spei De plaatselijke Raad van Overleg te Haarlem, gevormd door de drie Vakcen trales te Haarlem, te weten: de Haar lemse Bestuurdersbond van het N.V.V., de Katholieke Arbeidersbeweging afde ling Haarlem en de Haarlemse Christe lijke Besturenbond, vertegenwoordigen de ruim 17.000 georganiseerde arbeiders, heeft een telegram gezonden aan de Staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen De Raad van Overleg spreekt hierin zijn grote ongerustheid uit over de berichten omtrent de Haarlemse Orkestvereniging en dringt er ten sterkste op aan geen maatregelen te nemen, die het voortbe staan van de H.O.V. onmogelijk zullen maken. De Raad van Overleg spreekt verder als zijn overtuiging uit, dat de H.O.V. als culturele instelling voor de Haar lemse vakbeweging van onschatbare waarde is gebleken, om welke reden zij de H.O.V. voor de culturele verheffing van de arbeidende stand ook in de toe komst onmisbaar acht. Daarom verzoekt de Raad van Overleg dringend om be houd van de Haarlemse Orkest Vereni ging. Het telegram was getekend D. Ver baan, voorzitter; A. van der Veldt, secre taris. Keur van nieuwe oorspronkelijke Noord- en Zuid-Nederlandse romans, aangeschaft door de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Piet Bakker, De slag; Raymond Bru- lez, Het huis te Borgen; Ernest Claes, Daar is een mens verdronken; Marnix Gijen, Goed en Kwaad; Jan de Hartog, Mary; Valeer van Kerkhove, De weer lozen; Arthur van Schendel, Een zinde lijke wereld; Simon Vestdijk, Ivoren wachters; Theun de Vries, Hoogverraad; Gerard Walschap, Zuster Virginia. Geboren: A. C. F. JanssenRohling, z.; M M. HerbenZwarter, z.; N. G. Schuijt Weijland, z.; H. A. ThijsseKarsen, z.; J. P. RotJanssen, z.; T. Tibboelvan Es, z.; W. A. KaptijnOosterwijk, z.; M. de Jong van Hes, z.; A. H. MiddelkoopFlas- kamp, z.; M. H. VosVisse, z.; M. Rozen- hartvan Dijk, z.; J. M. W de Molvan Musscher, z.: P. Eisingvan Rooden, z.; K. D. Spronk—Mul, z.; A. Smitvan Heer den, z., H W. Mantjesvan Dijk, d.; P. S. A. RanSchaap, tl.; H. M. de Beer Buijs, d. Getrouwd: A. J. Verheyen en H. J. Boots ma. Overleden: E. Blanke, 66 j„ Cederstraat; L. P Merten, 71 j., Borskistraat; J. Nou- wen, 60 j., Vinkenstraat; G. de Jong Steensma, 77 j„ Herculesstraat; D Groot, 68 j.. 2e Vooruitgangstraat; M. C. van Wijk Meijler. 84 j„ Spaamwouderstraat: S. M Waalewijn, 71 j., Nieuwe Gracht; M. M. Kuijken, 1 m.. Brouwersstraat. van H.T.C. voor „Verdacht" van Edward Percy en Reginald Denham onder regie van Wim Pauw. Volgens de rangorde van de uitslag kwam eigenlijk het jubilerende A. T. in aanmerking voor deze laatste prijs, doch daar deze buiten mededinging aan de wedstrijd had deelgenomen, werd de prijs toegekend aan nummer vijf. De verenigingen Nieuwe Leven, Ludamus en Rokato werden tenslotte in deze volg orde geklasseerd. De heer Koning deelde mede, dat omtrent de toekenning van de ere-prijs de meningen van de juryleden aanvan kelijk uiteanliepen. Tenslotte werd hij toegekend aan „De Verenigde Spelers", omdat hun spel de minste tekortko mingen vertoonde. Het spel werd een indrukwekkende manifestatie genoemd, rijk aan sfeer en spanning. Van „St. Genesius" werd gezegd, dat de essen tie van het spel bijzonder tot uitdruk king kwam. Mise en scène en belich ting waren voortreffelijk. De grenzen van het aanvaardbare werden niet overschreden. Ten aanzien van de vaststelling der beste persoonlijke prestaties was de jury tot de volgende conclusie gekomen: beste vrouwelijke hoofdrol: mevr. Jo Cats van Hamburg (De Ver. Spelers>; beste vrouwelijke bijrol: mej. L. Berent- zen (H.T.C.)beste mannelijke hoofdrol: mr. N. Crost (H.T.C.); beste mannelijke bijrol: Wim Rijke (J. J. Cremer). Met een toepasselijk woord reikte de heer Van Dijk de verschillende prijzen uit. De heer Deinum. directeur van de Stads schouwburg, die bij deze plechtigheid aanwezig was, had vrije plaatsen be schikbaar gesteld voor de beste vrou welijke en mannelijke hoofdrol. Iedere deelnemende vereniging kreeg boven dien een oorkonde, getekend door Levi- r.us Tollenaar, als herinnering aan deze toneelwedstrijd. De juryleden zelf werden evenmin vergeten en in een hartelijk dankwoord roemde de heer Van Dijk het voortref felijk werk. dat door de jury was ver richt. „Zij hebben er zich prachtig door geslagen en zij blijven onze beste vrienden." Ieder jurylid kreeg een fraai geschenk, de echtgenoten werden verrast met een ruiker bloemen in de Haarlemse kleuren. Een bijzonder sympathiek geluid was de toespraak, die de heer G. Hurkmans, voorzitter van Ludamus, hield. „Voor de BIOSCOPEN: Rembrandt: Duel met de dood (18 j.) 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Palace: De grote inzet (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. I.uxorHet complot van het houten paard (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Road to Utopia (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Twee bolhoeden naar Londen (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" en „De macht over leven en dood" (14 j.j 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 30 Mei Schouwspel: Thalia met „Verwikkeling in Grand Hotel", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Marinus Adam m. m. v. Corry Bijster, sopraan, 8 uur. Donderdag 31 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 3 uur. Grote Kerk: Haarlems Gemengd Koor met „Requiem" van Verdi, 8 uur. winnaars", zo zeide hij, „is het gemakke lijk om dankbaar te zijn jegens de jury, maar ook wij. die geen prijs hebben ge wonnen, zijn haar bijzonder erkentelijk." Hij bracht de organiserende vereniging hartelijk dank voor haar initiatief, waar van hij hoopte, dat het navolging zou vinden. In diezelfde geest liet zich ten slotte Ton van Otterloo, de regisseur van „De Verenigde Spelers", uit. Lange tijd daarna bleven de tonelisten nog bijeen en met veel gezelligheid werd deze avond en het jubileum van „Alberdingk Thijm" uitgeluid. tf4 Na ruim dertig jaren werkzaam te zijn geweest bij de Maatschappij Nederland neemt ir. A. H. IJsselmuiden. wonende in Heemstede, morgenmiddag in Am sterdam afscheid van deze maatschappij. 11 Mei j.l. bereikte hij de 60-jarige leef tijd, welke tevens de pensioengerechtig de is. In 1920 kwam ir. IJsselmuiden in dienst bij de maatschappij en vervulde hij de functie van assistent-ingenieur. In 1932 werd hij benoemd tot hoofd ingenieur voor de machinebouw. De ma chinekamers van vele bekende schepen zijn door hem ontworpen en in dit ver band noemen wij o.m. de bekende T-bo- ten. Hij verzorgde ook de ombouw van de M-boten van stoomschepen tot motor schepen. De machinekamer van het prachtige passagiersschip „Oranje" werd eveneens onder zijn leiding gebouwd en van zijn werk na de oorlog kunnen wij wijzen op de motorschepen „Java", „Su matra", „Borneo", „Celebes" en het stoomschip „Billiton". Ir. IJsselmuiden is bestuurslid van het De voorzitter der R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm", de heer J. I. van Dijk, spreekt een dankwoord tot allen, die aan de zo geslaagde toneelwedstrijd bij gelegenheid van het 60-jarig jubileum der vereniging deelnamen. Ziittend het bestuur en de jury. Daarachter de bekroonden. Advertentie Moderne 2 persoons 1 pers. 80 190 KdL met kapok kussen 30." 2 persoons mat 2 kapok kussens 98- Prachtig bestikte in groen, terra en goud **,a gn 2 pers. 200 x 215 XI. met schaarmechaniek 65- mat prima satijnen en 25 overtrek JO, merk „Cleco" 2 persoons 3 delig met 2 kapok kussens j m jv 10 jaar garantie ITV— luxe uitvoering, 2 persoons KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 In de Grote Kerk zal op Donderdag 31 Mei des namiddags van 34 uur door George Robert het volgend programma gespeeld worden: 1. Tiento del cuarto tono. Cabezon; 2. Preludium en Fuga in g, Buxtehude; 3. Auf meinen lieoen Gott, Buxtehude; 4. Fantasia G gr. t„ J. S. Bach; 5. a. Prélu de sur une antienne, b. Mon ame cher- che une fin pai3ible, Langlais; 6. Choral III, H. Andriessen. Na de geslaagde uitwisseling tussen Haarlem en Oostende, waarbij Haar lemse toneeldiiettanten optraden in Oostende en de Zuiderburen op hun beurt in Haarlem, is er via het Benelux- comité, afd. Haarlem, het verzoek uit Oostende binnengekomen om deze uit wisseling het komende winterseizoen te bestendigen. De mogelijkheid tot uit voering zal nader bezien worden. Voor cursisten en leden van de R.K. E.H.B.O. vereniging „St. Bernard us", zal de geestelijk adviseur rector L. Rutten, Donderdagavond 31 Mei om kwart over acht spreken over „Geestelijke eerste hulp". De bouw van een watertoren is een uiterst gecompliceerde en verantwoorde lijke onderneming. Tot deze conclusie komt de toeschouwer als hij het gigan tische bouwwerk van de Zandvoortse watertoren bekijkt. Om de lezer een indruk te geven van hetgeen gepresteerd werd en nog wordt, volgen hier enkele getallen. Het betonwerk is nagenoeg gereed; er is 1000 m3. beton gestort, dat een gewicht heeft van 2.600.000 kg.; bovendien is er nog 200.000 kg. schokbeton verwerkt, dat zijn de kozijnen, balustraden e.d„ die op de fabriek werden vervaardigd. Rond het betonnen gevaarte wordt een muur gebouwd van ongeveer een halve meter dik; om het gebouw absoluut wa terdicht te krijgen, wordt daarin een spouw gemaakt, die met beton wordt opgevuld. In dit metselwerk dat nu tot ongeveer de halve hoogte is gevor derd worden rond 500.000 stenen ver werkt. Wanneer men nu verder in aan merking neemt, dat de bassins van de toren 950 m3. water (een gewicht dus van 950.000 kg.) moeten kunnen bevat ten, dan is het duidelijk, dat de funde ring van dit bouwwerk aan hoge eisen moet voldoen. Men make zich echter geen zorgen: de ongeveer twee meter dikke betonplaat is op een massieve zandbodem aangebracht en moet een druk verwerken van 2% kg. op elke c.m.2; de constructie is echter zodanig, dat een twintigmaal zwaarder druk zon der bezwaar kan worden verwerkt. Als men het bouwwerk betreedt, ziet men allerlei vakmensen naarstig aan de arbeid. De monteurs zijn bezig om in de schacht een 40 meter hoge liftinstallatie (een van de hoogste in ons land) te ma ken. Ook is men bezig aan het buizen stelsel naar en van de waterbassins. Deze worden nu waterdicht gemaakt en men verwacht, dat de toren reeds spoedig zijn eigenlijke functie zal kunnen ver vullen. In de benedenverdiepingen krijgt men nu reeds een indruk van de practische inrichting van de bureau- en magazijn ruimten van het water- en gasbedrijf. Vanuit de ruime directeurskamer op de eerste verdieping heeft men een prach tig uitzicht op zee. Boven in de toren is men druk doende om het restaurant en de uitzichtgele genheid gereed te maken. Deze zal waarschijnlijk voor de officiële opening in exploitatie worden genomen. Alles hangt hierbij af van de totstandkoming van de lift. Als de benodigde materia-'' len op tijd aankomen, hoopt men nog gedurende een deel van he'. a.s. zomer seizoen te kunnen exploiteren. Zand- voort zal dan een ur.ieke attractie be zitten, want op zestig meter boven de zeespiegel heeft men eer. fantastisch uitzicht over zee en duinen, dat op hel dere dagen tot voorbij Scheveningen reikt. Wanneer de toren officieel kan wor den geopend, is nog niet met zekerheid te zeggen. Er is nog veel te doen en rondom de toren moet een zware keermuur worden gebouwd. Het werk is bij Philipsbouwbedrijf en zijn uit voerders en onderaannemers in goede handen. Het zal echter wel najaar wor den eer al deze werkzaamheden gereed zijn. Apostolaaat ter Zee te Amsterdam, van ae Li3, eveneens m de noofdstaa, en hij heeft zitting in de Commissie voor Scheepsmacnineonderzoek van üe TNO in Derft. Voorts was hij medewerker van de „Technische VraagDaak" en hij genoot bekendheid om zijn voordrachten in bin nen- en buitenland. Ook in het Heemsteedse openbare leven beweegt ir. IJsselmuiden zich; zo is hij o.a. voorzitter van de K.V.P. afa Heem stede. Uit deze zeer beknopte opsomming van de verdiensten en bekwaamheden van de lieer IJsselmuiden Dlijkt, dat hij ook buiten zijn eigenlijke vakwerkzaam heden het licht niet onder de korenmaat heeft gesteld. Wie hem van nabij kent, weet bovendien, welk breed interessen- veld op sociaal, economisch, cultureel en godsdienstig gebied zijn levendige geest bestrijkt. In die meer intieme kring wordt hij hoog gewaardeerd om zijn onbevooroordeeldheid, zijn helder oor deel en hartelijke genegenheid. Zijn af scheid van de eigenlijke beroepswerk zaamheden zal zeker niet leiden tot een arbeidsloos rusten op de overige terrei nen zijner activiteit. Daarvoor is hij nog veel te jong, naar lichaam en geest. Morgenmiddag zal hij afscheid nemen van de Maatschappij aan de Javakadë in Amsterdam. Van half drie tot vier uur bestaat daartoe gelegenheid voor de employe's van de Nederland; belang stellenden en relaties kunnen van vier uur af hem komen complimenteren. De moeders van Haarlem worden herinnerd aan de grote bijeenkomst welke hedenavond 8 uur in de grote zaal van het gebouw St. Bavo plaats vindt en uitgaat van de vier kringen der K.A.V. onderdeel der Kath. Vrouwenbeweging. Hoofddoel van deze avond is huldiging van de moeders welke zal geschieden door Mej. Stringa, en de voorzitsters der K.A.V.-kringen. De uitslag van de wedvlucht met oude duiven vanaf Corbeil op Zondag 27 Mei over een afstand van 430 km is als volgt: In concours 114 duiven. Gelost te 1598.37 m per minuut; 2 en 4 G. C. Rotte veel, aankomst 11.00.07 uur, snelheid 1598.37 m per minuut; 2 en4 G. C. Rotte veel; 3 en 29 Pav. St. Pieter; 5 en 11 K. Heshof; 6, 8, 10 en 18 Pav. St. Jan; 7 Ant. Duivenvoorden; 9, 24, 31 en 32 J. van den Berg; 12 en 30 Jac. Peeters; 13 en 14 I. L. Sumegi; 15 en 26 P. Dui venvoorde Azn.; 16, 17 en 34 J. Duindam; 19 Gebr. Meeuwenoord; 20 en 21 Jac. en R. Broekhof; 22, 35 en 38 Br. Kok; 23 C. v. d. Berg; 25 B. Ooms; 27, 28 en 36 J. en C. Broekhof; 33 A. v. d. Burg; 37 H. B. Dijkstra. Advertentie AMSTERDAM SE VA ART 20 TEL. 1105? Dinsdagavond kwart over zes reed op de Leidse Vaart, ter hoogte van de .kwe kerij van de firma Tubergen, een per sonenauto met een scherp zoevend ge luid de vaart in. Terwijl de auto in het water dreef, zag de bestuurder kans het portier te openen en naar de kant te zwemmen. Een bewoner van de Leidse Vaart verleende eerste hulp aan de dren keling. Een kraanwagen was vrij spoedig ter plaatse aanwezig en klokslag 8 uur kwam het vehikel langzaam boven wa ter. De talrijke jeugd had het zich ge makkelijk gemaakt op de grasrand voor het Christelijk Lyceum om van dit on gewone schouwspel te genieten. De automobilist, die in de richting Heemstede reed, moest uitwijken voor een fietser, die hij blijkbaar te laat had opgemerkt, doordat een autobus gepar keerd stond voor de maatschappij De Veluwe. Het zal tijd worden, dat deze obstakels, die dagelijks in de middag- en/of avond uren aldaar geparkeerd staan, verdwij nen. De raad dezer gemeente vergadert hedenavond 8 uur. De agenda vermeldt o.a-: 1. nadere vaststelling van het maximum-bedrag rekening-courant; 2. aanwijzing van twee vertegenwoordi gers der gemeente in de commissie, be doeld in artikel 2 van de gemeenschap pelijke regeling BLO.-school. Na af wikkeling van bo/envermelde agenda zal de raad de gelegenheid worden ge geven voor de in de vorige vergadering toegezegde gedachtenwisseling- Een vrachtauto van Van Gend en Loos, bestuurd door v. d. L-, kwam bij de Bartebrug in botsing met een per sonenauto, bestuurd door en eigendom van de heer H. te Bloemendaal- De per sonenwagen werd zeer ernstig bescha digd. De bestuurder kwam er goed af. De politie maakte proces-verbaal op en waarschijnlijk zal de vrachtwagenbe stuurder als de schuldige de schade moeten betalen. Dinsdagavond werd in het Lisser Sportpark een voetbalwedstrijd gespeeld tussen twee politie-voetbalverenigingen „Luctor" van het district West 1 A van de Ned. Politie Sportbond en „Hilver sum" (Afdeling West IC). Deze beide politie-voetbalverenigingen spelen met „Velsen" een competitie om het kampioenschap van het district West. De kampioen komt straks uit voor het politie-voetbalkampioenschap van Ne derland. „Luctor" uit Den Haag, waarin ver schillende sterke spelers uitkomen, won in een zeer aantrekkelijke en op hoog peil staande wedstrijd met 3-2 van „Hilversum", nadat de rust met gelijke stand 1-1 was ingegaan. Hilversum en Velsen hebben reeds tweemaal elkaar ontmoet. Hilversum heeft hieruit 3 punten en Velsen 1 punt behaald, terwijl „Luctor" Den Haag thans 2 punten heeft en nu nog moet uit komen tegen „Velsen". Indien nu „Luctor" zijn laatste ont moeting tegen Velsen in een overwin ning weet om te zetten, dan zullen waar schijnlijk na 12 Juni in het Lisser Sport park de wedstrijden om het landskam pioenschap gespeeld worden. Het ligt dan in de bedoeling, dat de Amsterdamse Politie-Muziekkapel deze grote finale zal komen opluisteren. Donderdag 7 Juni 's morgens te 10 uur vergaderen in hotel Van der Geest de stemgerechtigde ingelanden van de Hoogeveensche Polder, De agenda ver meldt o.m. verkiezing van een lid van het bestuur, wegens periodieke aftreding van de heer L. P. Bouwmeester (her kiesbaar). Verkiezing van een penning meester wegens bedanken van de tegen woordige penningmeester de heer H. Langeveld. De junioren van de R.K. gymnastiek vereniging „Gios" hebben deelgenomen aan de wedstrijden te LisseBeekbrug uitgeschreven door de turnkring Leiden. De uitslag was als volgt: grote meisjes 3e prijs, kleine meisjes 3e prijs, grote jongens 3e prijs, kleine jongens 2e prijs Het bestuur van VVSB deelt ons mede, dat het is gelukt een sterk veld renners samen te stellen voor de Ronde van St. Bavo, die Zondagmiddag 3 Juni wordt verreden. Bij de amateurs hebben o.m. inge schreven; J. v. d. Fits uit Amsterdam A. Voorting uit Haarlem, A. Visser uit Haarlem, P. J. Heyster uit Schiedam P. Boutshoom uit Alphen ad. Rijn, H v. d. Vos uit Leiden, R. Wallet uit Lei- muiden, K Post uit Nieuw-Vennep en H. Krever uit Duivendrecht. Wij treffen hierbij verschillende na men aan van renners, die vorige jaren een voorname rol in de Ronde hebben gespeeld. Voor het kampioenschap van de Bol lenstreek op tourfietsen schreven o.m. in dj kampioen van Voorhout, C, Plas- meijer, de kampioen van Noordwijk Her mans en natuurlijk ook de winnaar van vorig jaar, de Noordwijkerhouter Koos Nulkes, die dus zijn kampioenschap te verdedigen zal hebben. (Niet-offieiële Koersen) Vorig Opening Advertentie die U direct of later kunt besteden. Kostermans - Kreukvrije - Costuumsl Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 Dinsdag is op eigen kracht uit Am sterdam in IJmuiden gearriveerd de nieuwe motorstrand-reddingboot Abra ham Fock van de K.N.Z.H.R M. HiV. schip is in IJmuiden met de tractor van Zandvoort op een wagen gezet en daar na in het boothuis bij de Zuidpier on derdak gebracht. Er is een kans, dat IJmuiden de volgende week een eigen tractor krijgt, waarna het schip verder bedrijfsklaar gemaakt kan worden. Op het ogenblik kan het nog niet gebruikt worden, omdat de middelen ontbreken om het naar het strand te brengen. IJMUIDEN. Woensdag 30 Mei. Hoog water: 12.00 u. Laag water; 7.14 u. en 19.58 u. Donderdag 31 Mei: Hoog water: 0.30 u. en 12.59 u. Laag water: 8.17 u. en 20.58 u. De cijfers van de school-populati< per 31 Dec. 1950 in Midclen-Kenncmer- land zijn bijzonder welsprekend. Te Be verwijk, Akersloot, Castricum, Heems kerk en Uitgeest bezoeken 66'é dei lagere school-leerlingen Katholiek! scholen, tegen 22,5% op Openbare en 11,5% op Prot.-Christelijke scholen. Voor de verschillende plaatsen afzon derlijk liggen de verhoudingen als volgt Beverwijk: R.K. scholen 55,3%, Open bare scholen 28,1%, Prot. Chr. scholen 16,6%; Akersloot: R.K. scholen 91 %i Openbare school 9%; Castricum: R.K- scholen 73,9%, Openbare 19,5%, Prot.- Chr. 6,5%; Heemskerk: R.K. scholen 91,7%, Prot.-Chr. 8,3%; Uitgeest: R.K- scholen 67,9%, Openbare 32,1%. De totale bevolking van het district steeg in 1950 van 48.672 tot. 50.469. Hei aantal lagere school-leerlingen nam mei 411 toe. De kinderrijkste gemeente van het dis trict is Heemskerk. Daarna volgen res pectievelijk: Castricum, Akersloot, Be verwijk en Uitgeest. Met uitzondering van Akersloot is in alle gemeenten het percentage lagere sehool-kinderen t.o.v. de totale bevolking toegenomen. De percentages lagere schoolkinderen van de totale bevolking liggen aldus: Beverwijk: aantal inwoners 28.328, aan tal leerlingen l.o. 3.567, is 12,6%; Aker sloot: 2.427, 311, 12,8%; Castricum: 9.284, 1.209, 13%; Heemskerk: 5.729, 839, 14,5%; Uitgeest: 4.701. 592, 12,5%; totaal: 50.469 inwoners, 6518 l.o.-kinderen, is 12,9%. Gaven we hierboven de procenten van het aantal leerlingen, dat per plaats da l.o. scholen bezoekt, de cijfers laten we hier volgen. Beverwijk: R.K. scholen 1.994 leerl., Openbare scholen 1.015 leerL, Prot.-Chr. scholen 598; Akersloot: R.K. scholen 283, Openb. school 28; Castricum! R.K. scholen 894, Openbare school 236, Prot.-Chr. 79; Heemskerk: R.K., scholen 733, Prot.-Chr. 66; Uitgeest: R.K. scholen 402, Openb. school 190. Zeer groot is het aantal kinderen, dai de kleuterscholen bezoekt. Het zou nog aanmerkelijk groter kunnen zijn, indien de capaciteit van de schoolgebouwen op gevoerd zou kunnen worden. Beverwijk: R.K. kleuterscholen 555 kinderen; neutr. 235, Prot.-Chr. 172, to taal: 962; Wijk aan Zee: R.K. kleutersch, 90, Prot.-Ohr. 172; Akersloot: R.K. kleu tersch. 79; Castricum: R.K. kleutersch. 294, neutr. 76; Heemskerk: R.K. kleu terschool 180, neutr. 30; Uitgeest: R.K. kleuterscholen 200, neutraal 80. Van het totaal van 2.027 kinderen be zoeken 1.398 R.K. Fröbelscholen; 421 neutrale en 208 Prot.-Christelijke scho len. (Van onze speciale verslaggever) Op Zondag 27 Mei is dirigent Rafaël Kubelik in Amsterdam aangekomen, en Maandag heeft hij van zijn ervaringen en plannen verteld op een persconfe rentie in de foyer van het. Concertgebouw. In uitmuntende stemming troffen wit hem aan; hij was vervuld van dankbaarheid weer in Europa en in Amsterdam te zijn. In Januari werd het hem onmogelijk gemaakt om de Verenigde Staten te verlaten; hij kreeg zelfs geen „permit to leave"; als hij toch gegaan was, wero het onmogelijk voor hem om Amerika weer binnen te komen. Eerst voelde hij zich „furioso", later echter „molto lamentoso". Nu is hem eindelijk door een spe ciale wet in het Congress bewegingsvrijheid gegeven. Door de administratie van de V.V.V. is een flink aantal lijsten, bevattende de namen van hotel, zomerhuisjes-ex ploitanten, kamerverhuurders en pen sionhouders, verzonden Dit betekent, dat er eenzelfde aantal verzoeken is bin nengekomen van mensen, die interesse hadden voor een vacantie verblijf in Noordwijkerhout. Van deze mensen zijn er zeker heel wat geslaagd hier in het dorp. De V.V.V. echter hoort daar niets van en kan zodoende de aanvragers, die nu nog komen, niet voorlichten over het al of niet bezet zijn van kamers. De administrateur (Herenweg 6) doet daarom een dringend beroep op al dege nen, die op bedoelde lijst voorkomen, om hem te laten weten, voor welke tijd vakken men reeds verhuurd heeft. 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 beljac. Inschr. Grtbk '48 3pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika I4jn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.VA. Deli Mij. eert. slot 90% 88% 86%/,V 90,', B9%gb 150% 172% 115gb 126gb 157 149 229gb30gl 225% 2481/;-% 97%8%gl 116% 171 127i/28gl 152% 121 30/5 89 ft 231 250 299 118 129 153% 98% Anaconda Coppe* Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 29/5 42% 51 71% 53% 49% 15% 73% 69% 18 19% 41% 57% 64 51% 34% 41 28/5 40% 51% 71% 52% 48% 15% 78% 69 17% 18% 40% 57 63% 50% 34% 40% Rafaël Kubelik vertelt aan een stuk door, in snel maar gebroken Engels; men hoeft hem niets te vragen. Hij is niet veel ouder geworden, maar zijn liefde voor de muziek, zijn bescheidenheid te genover het fenomeen van het levende orkest zijn nog gegroeid. Hij laat zich kennen als een beminlijk, temperament vol en oprecht mens. Hij bekent zijn on macht om het raadsel van de muziek onder woorden te brengen, maar hij wil zijn leven eraan geven om dat raadsel te laten klinken. „Hoe ik verder leef doet er niet toe; of ik geld verdien is niet de hoofdzaak, ik geef toch altijd meer uit dan ik verdien." Weer komt hij op het verschil tussen Amerikaanse en Europese orkesten. Hij zegt: „Een Amerikaans orkest moet het hart bereiken, moet een persoonlijkheid worden door technische prestaties, en die zijn dan ook geweldig. Maar een Europees orkest bereikt technische per fectie van uit zijn muzikale persoonlijk heid; dat is dus juist andersom; het is een levend, gevoelig lichaam met een eigen hart." W- waren Kubelik dank baar voor deze treffende definitie. Dan geeft hij toelichtingen op zijn programma's in Amsterdam. Om half Sedert enige tijd bezit de gemeente Velsen in „Felison"' een vereniging, die zich in deze cultuur-arme contreien be ijvert, om de mensen, die de beeldende kunst, beoefenen, de kansen te bieden hun talenten te ontplooien. Dank zij de activiteit yan deze vereniging en de medewerking van het gemeentebestuur beschikt men nu niet alleen over eigen lokaliteiten, maar tevens is het daardoor mogelijk geworden in de week van 30 Juni tot de daarop volgende Zondag een expositie in te richten, waar werken van Velsenaren ten toon gesteld zullen worden. Voor deze expositie van beeldende kunst uit Velsen en zo mogelijk van de naaste omgeving, heeft men de beschik king kunnen krijgen over twee lokalen van de Openbare Leeszaal aan de Hei destraat. Het gemeentebestuur was zelfs zo welwillend, om de helpende hand te bieden bij veranderingen in de lokalen waardoor een betere belichting kon worden bereikt. Het sympathieke werk van „Felison" verdient in Velsen grote waardering. Hier is een groep mensen bijeen, die zich beijveren om een kunstzinnig genot te verschaffen, dat buiten het materiële valt. Ook het gemeentebestuur heeft hiervoor veel waardering, wat mag blijken uit het feit, dat wethouder H. de Boer, in wiens portefeuille ook de afdeling „kunst en cultuur" een plaats heeft, op Zaterdag 30 Juni 's middags om half vier de expositie officieel zal openen. Er is een commissie van deskundigen benoemd, die de inzendingen van de Velsenaren en zo mogelijk ook van daarbuiten zal selecteren. Voor inzen dingen kan men zich wenden tot J. H. Verhoog, Willibrordstraat 30, IJmuiden- Oost. vier die middag, had Monique Haa: getelegrafeerd, dat zij wegens een vin gerblessure haar medewerking aar Bartok's Derde Pianoconcert op 31 Mei en 2 Juni in Amsterdam moest af zeggen. „Een groot verlies", zegt Ku belik. Het Concertgebouwbestuur is in beraad. Julius Katchen of Luctoi Ponse? De beslissing is nog niet ge nomen. Kubelik heeft grote bewonderins voor het Dubbelconcert van Martinu dat in 1939, na München, werd gecom poneerd, vol bitterheid om de onden gang van Tsjechoslowakije. Hieri» speelt de piano temidden van pauken- geweld een eigen stem als van een an. dere planeet. Het is geen gebed, maai een kreet, het heeft hevige accenten het heeft inspiratie en substantie. He" is zeer polyphonisch geconcipieerd een stroom van stemmen tegen eei andere stroom. In Amerika heeft hei zeer veel indruk gemaakt. Toen terugkomende op zijn werk ii Amerika merkte de dirigent op, dat he< Amerikaanse publiek zeer veel belang stelling heeft voor hedendaagse en voor al eigen componisten. Van de jongi. Amerikanen speelde hij met het Chicag» Symphony Orchestra werken van Wil liam Grand Still, een. bekende neger componist, van Aaron Coplang. Samuei Barber, Dello Joyo en Roy Harris. Maai ook Bartok vond veel gehoor. In vijl maanden had Kubelik ruim honderc concerten gegeven. In de vandaag gehouden vergadering van de Eerste Kamer is mr. Th. Wijers (K.V.P.) toegelaten als lid der Kamer in de vacature-wijlen dr. ir Deckers. Naar aanleiding van het van de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp, hou dende voorziening in het bestuur van de gemeente Finsterwolde, vroeg de heer Van Santen (C.P.N.) ëen diepgaand en objectief onderzoek naar de bestuurs- omstandigheden in de betreffende ge meente. Hij diende een motie in ten einde tot dat doel een commissie van onderzoek te benoemen, waarin verte genwoordigers zouden moeten zitten van alle fracties. Mr. Kropman (K.V.P.) zag hier een poging om deze voorziening op de lange baan te schuiven. De motie werd ver worpen met 28-2 stemmen, vóór stemden alleen de communisten. De Kamer nam vervolgens een groot aantal kleine wetsontwerpen zonder be raadslaging of stemming aan. Hieronder zijn naturalisatie-ontwerpen, o.a. betref fende de danseres Cilly Wang. Advertentie HAARLEM Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2