TWEEDE KAMER ACHT OPRICHTING VAN EEN PARATE DIVISIE VAN BELANG l hic eCe STUUD OM WEIDRÜM „Techni-Show 1951" te Rotterdam geopend PJi TOT DE RAND VAN DE AFGROND i (hefarine 4 Kamerlid Fens acht dienstplicht van 20 maanden noodzakelijk n VA Expositie in Ahoy'-hallen één grote in bedrijf zijnde machinefabriek VOOR DE VUIST WEG 1 Onzekerheid over het Atlantisch verband Nieuwe opleiding van onderwijzers Vrijdag weer naar België zonder „pokkenbriefje" DOOR LEO BRADY Duitsland staat aan de spits Nlr. Jonkman voorzitter van Eerste Kamer Projectiel ontploft in houtzagerij Katholieke Aannemers- bond Bus bij Gronau tegen een boom A 2 WOENSDAG 30 MEI lVm PAGINA 3 DER LEN fn- ot. Minister over het algemeen leerplan Pater W. Kemps C.ssR. f flavour Persdienst Ministerie van Oorlog wordt opgeheven Kath. Middenstanders naar Heiloo MILITAIREN EN POKKEN Bruins Slot stelt vragen De „EVERTSEN" 1 JUNI THUIS Het bevond zich in een gekapte denneboom Loonsverlaging Bestedingsregeling voor werken 'n enkel tablet doet wonderen m Twintig Duitsers naar ziekenhuis JEHOVA'S GETUIGEN Hoge Raad ontslaat hen van rechtvervolging ulatie |emer> e Be* ïeems- dei )liek« Se e® ijtfzon* wolgfc Dpen* holen 91%, R.K §Prot.- fiolen R.K stricl Hel i mei t dis- j» res ile- is in agera Iking |eren Idus: aan- jwker- 53.284, J.5% -0.469 j van ïs da wa >olen teerl., R.K. sum: 236, .olen ,olen 0| das nog dien op- 555 to- rseh. Jeu- ■sch. Jeu- R.K. be- 421 ;ho- (Van onze parlementaire redacteur) Het gisteren in de Tweede Kamer begonnen debat over de begrotingen van Oorlog en Marine en minister Staf's defensienota heeft wel duidelijk gemaakt, dat de overgrote meerderheid van de Kamerleden zeer geporteerd is voor de op richting van een parate divisie. Vrijwel alle sprekers hebben de noodzakelijkheid daarvan vastgesteld, zodat men nu met belangstelling mag wachten op het ant woord, dat de minister daarop te geven zal hebben. Men kan zich nu al wel voorstellen welke moeilijkheden de minister o.m. zal aanvoeren. Hij zal natuurlijk wijzen op kwesties van beschikbare manschappen en oefentijd, alsmede op kwesties van materieel. Dit laatste blijft inderdaad een uitermate onduidelijke zaak. Men kan wel stellen, dat wij zelf niet genoeg hebben, maar wij weten in ieder geval niet eens precies, wat wij zelf wel hebben en wat wij niet hebben en hoeveel wij van het een en ander dan wel bezitten. Maar afgezien daarvan lijkt het er op, dat ook de regering nog maar steeds niet te weten heeft kunnen komen, wat wij precies van Amerika zullen krijgen en hoe veel dit dan wel zal zijn. Neen, men heeft niet het gevoel, dat regeringen en legerleiders in de Atlantische wereld reeds zover zijn, dat zij nauwkeurig weten, waarover zij eigenlijk spreken. Daar kwam men inderdaad dicht in de buurt van het hoofdprobleem- Is wat in de defensienota wordt ontvouwd werkelijk een plan, verdient het die naam en wat is dit plan dan waard? De heer Vorrink wees er in dit verband ook op, dat er onevenredig veel aan dacht wordt geschonken aan het leger, maar veel minder aan luchtmacht en marine (men is er wel algemeen vol daan over, dat wij de marine kunnen behouden. maar waarop baseert men nu eigenlijk de verhouding van het deel, dat marine krijgt, ten opzichte van wat naar leger en luchtmacht gaat?) De heer Vorrink wilde weten, hoe de situatie met de luchtmacht precies is- Hij betwijfelde ernstig of haar paraatheid bij benadering zo groot is als zij moet zijn. Wat oefentijd en manschappen be treft is een spreker als de heer Fens zeer gedecideerd- Hij vindt het kortweg noodzakelijk, dat de dienstplicht op twintig maanden gebracht wordt. Op zichzelf stellig niet ten onrechte, maar een pleidooi, waarbij de minister wel niet zal nalaten er op te wijzen, dat het materieelvraagstuk zijn invloed op de mogelijkheid tot realisering van een parate divisie laat gelden. In hoeverre dit beroep opgaat kan niemand ons nauwkeurig zeggen. Zeker is wel, dat de vorige regering (die zoals men weet eigenlijk weer de huidige re gering is) zich er nu eenmaal op heeft vastgezet, dat zij niet direct een parate divisie wenst. Zo praat de Kamer op grond van verschillende onbekende of te weinig bekende factoren. Vandaar dat de Kamer, die in grote meerderheid zeer gunstig gestemd is jegens de defensie, zich eigenlijk maar heel vaag uitlaat en zich in hoofdzaak bepaalt tot het stellen van voorzich tige vragen. Dit is te betreuren, maar bet is niet geheel onbegrijpelijk. Er zijn dan weliswaar plannen, maar Iedereen voelt de een scherper dan de ander dat het nu niet bepaald concrete en doorzichtige plannen zijn. De heer Vorrink gaf, ook al weer in vragende vorm, vrij duidelijk uitdrukking aan zijn twijfel. Zijn de plannen in het kader van het Atlan tisch Pact nu zo concreet, dat de of fers niet tevergeefs worden gebracht? Alle plannenmakerij moet het resul taat zijn van internationaal overleg, maar het blijkt niet of onze plannen getoetst zijn aan de inzichten, die in het Atlantisch verband heersen. Ook de heer Fens raakte het thema aan van de onzekerheid der plannen in zonderheid op het uiterst tere punt der luchtmacht. Dan was er de heer Bruins Slot, die om hetzelfde punt draaide door met na druk te spreker, over de netelige kwes tie der mobilisabele divisies. Hjj ge loofde er kennelijk niet veel van, dat wij mobilisabele, in de zin van op korte termijn gevechtswaardige, divisies kun nen vormen me oefeningen die niet uitgaan boven het bataljonsverband. Hij wilde dan ook wel graag horen niet alleen hoe de minister en de legerlei ding, maar ook hoe de bondgenoten daarover denken. Uit al dergelijke vraagpunten blijkt, dat de Kamer zich heel weinig zeker voelt bij het ondoorzichtige beleid. Dit behoeft men minister Staf niet te ver wijten en de Kamer spreekt van alle kanten vertrouwen in hem uit. Er is alleen door zijn voorgangers veel be dorven of nagelaten. Bovendien heerst er grote onzekerheid onder de bondge noten. Ook over de opneming van Duitsland i en, ite- wil i te te era hij pe- aa: ■in- aar 31 af- Lu- in toi ge- inj au ni er ril :n- in. tai m Ie- rd ei iel ii ie» >r ik r- ei at jl Prins Ingolf van Denemarken, de elf jarige zoon van kroonprins Knud, reikt Hans von Gissel (rechts) de hand na een zeepkistenrace, welke nabij het Frederiksborgkasteel gehouden werd. De Prins (zijn racewagen heeft een kroon) won de race. Hiernaast: Prinses Christina, de zevenjarige dochter van Koning Gustaaf Adolf van Zweden, als Assepoester in een dansspel te Stock holm, waarin zij optrad. in een Europees leger is gesproken. Over het algemeen ziet men er de noodzake lijkheid wel van in. Ook de heer Vor rink, maar zijn fractiegenoot Vermeer schijnt het beter te weten: die stelt zich voor, dat men eerst een verdedigings systeem kan opbouwen en dan pas kan zien of men er de Duitsers al dan niet in kan betrekken. Overigens heeft de Kamer over die gedachte van een geïn tegreerd Europees leger nog al eerbiedig gesproken. Het was eigenlijk alleen Vor rink, die er duidelijk blijk van gaf van gedachte te zijn, dat het niet veel an ders dan een Frans politiek opzetje is. De heer Fens vond het zo belangrijk, dat hij de regering verweet slechts waarnemers naar Parijs te hebben ge stuurd. Noch vóór- noch tegenstanders hadden daar naar zijn mening mogen ontbreken. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de Nederlandse regering zich noch als voor- noch als tegenstander wilde laten kennen. En daar viel in dit geval wel iets voor te zeggen. Enkele andere punten stippen wij nog in het kort aan. De Kamer schijnt bepaald besloten deze zaak weer dood te praten met stromen sprekers van het tweede en derde garnituur. De heer Bruins Slot heeft een hernieuwd onderzoek gevraagd naar de gebeurtenissen in Wittenberg. Hij was van oordeel, dat er geen fat soenlijke, eerlijke, menselijke er. re delijke behandeling is geweest. In verband met het grote gebrek aan kader heeft de heer Roosjen ge vraagd of de militaire missie in In donesië niet wat kleiner gemaakt kan worden. Hij had nog beter kun nen vragen, waar die missie eigen lijk nuttig voor is. Ook over de Nationale Reserve Is wel het een en ander gezegd. Het ding komt maar niet van de grond. Men zou er nu wel eens wat van willen we ten. De heer Fens waarschuwde, dat de minister het uit zijn hoofd moge zetten, dat er een mogelijkheid bestaat de vrijwillig aangegane verplichtingen verbindend te verlengen. Dan hebben enkele sprekers het nog gehad over generaal Kruis en gevraagd of de conclusies, waartoe de parlemen taire enquêtecommissie is gekomen ten aanzien van het door de generaal ge voerde beleid met het Militair Gezag nog wijzigingen in zijn positie met zich zullen brengen. De heer Janssen heeft stellig een nuttig pleidooi gehouden voor de coördinatie van de militaire en de economische defensie. In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Regeling van de vorming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager onderwijs en van de be voegdheden, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat on derwijs", gaat de minister van O., K. en W. dieper in op de betekenis van het algemeen leerplan. Wij ontlenen daaraan het volgende: Het onderwijs in de eerste leerkring van de kweekschool zal een algemeen vormend karakter dragen. Het zal moe ten dienen om de leerlingen op een zo danig peil van algemene ontwikkeling te brengen als voor een Nederlandse on derwijzer noodzakelijk moet worden ge acht. Het moet zodanig zijn, dat de be zitters van het einddiploma hogere bur gerschool en/of gymnasium en de leer lingen van de eerste leerkring gezamen lijk in de tweede leerkring de eigenlijke vakstudie kunnen aanvangen. Evenals het einddiploma van een HBS of van een MMS moet het bewijs van overgang naar de tweede leerkring een min of meer afgerond geheel van kennis waar borgen. De paedagogiek en de didactiek be heersen de tweede leerkring. De derde leerkring (gelijk te stellen met de huidige hoofdakte) beoogt ener zijds de studie van de vakken van de tweede leerkring te verdiepen, ander zijds de leerling nader vertrouwd te ma ken met de lagere school. De toekomstige onderwijzer zal zoda nig moeten worden gevormd, dat hij cri- tisch tegenover zijn eigen onderwijs staat en er zich rekenschap van kan geven of een andere methode van onderwijs niet tot betere resultaten zou kunnen leiden. Dinsdag is te Wassenaar pater W. F T Kemps C.s.s.R., missionaris in Suri name, overleden. 22. Pum-Pum heeft A wain en Haifa snel en onopgemerkt naar zijn eigen vertrek gevoerd. Dat is de veiligste plaats voor hen. Als hun ontsnapping uit de kerker bekend wordt, zal men hen daar in de laatste plaats zoeken. Maar waarom helpt gij ons eigenlijkvraagt Awain verwonderd. „De koningin heeft ons doen opsluitenen ge zijt toch een trouw dienaar van Winonah?" „Niet minder dan wij trouwe dienaren van de hoge vrouwe zijn" roept Haifa opgewonden. „Alles berust op een afschuwelijk misverstandEr hangt een web van misdaad en intriges over deze burcht!" Pum-Pum knikt ernstig. „Veel misdaad! Zeker! Ik zijn trouw dienaar! Gij zijt ook trouw dienaar? Daarom redden ik u. Koning Eric en koningin Winonah hebben alle hulp nodig in dit uur van gevaar." Als ik bij Jon maar wist wat hier gaande is!" barst Haifa uit! Wie spint dit duivelse net van list en bedrog! Hij is geen edelmanHij verbergt z'n gelaat in de schaduw. O, als ik slechts wist wie achter dit alles zit!" En toornig glijdt z'n hand naar zijn zwaard. Maar de bedachtzame Awain maant hem met een gebaar tot kalmte. ..Laten wij onze zelfbeheersing niet verliezen! Ik ben het met u eens dat hier een geheimzinnig spel gespeeld wordt, maar om het te ontraadselen en in te grijpen hebben wij een koel verstand en veel overleg nodig. Weet gij precies wat er gaande is, Pum-Pum Langzaam knikt de dwerg. „Ik weten iets en kan de rest vermoeden!" „Bij de zeven geesten van de storm, manspreek dan!" briest Haifa. ,jLaat ons niet langer in het onzekere Hij breekt z'n zin plotseling af. Aller ogen richten zich op de deur. Daarbuiten naderen zachte voetstappen. Met een half gemompeld woord trekt Awain z'n zwaard half uit de schede als de voetstappen voor de deur halt houden. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. Oud, heeft hedenmorgen in de Ahoy'-hallen de Techni-Show '51 op officiële wijze geopend. Tot 10 Juni a.s. zullen de afnemers, die behoren tot de metaal- en houtverwerkende indus trieën, een expositie kunnen bezichtigen, die door de organisatoren gemaakt werd tot één grote in bedrijf zijnde machinefabriek, op de meest moderne wijze geoutilleerd en door binnenlandse en buitenlandse experts bediend. De Techni-Show is n.l. bedoeld als een voorlichtingsmedium voor de industriële gebruiker. De leverancier staat hier met zijn collega's en oefent zijn dienst verlenende functie uit. De veelzijdigheid in investeringsmogelijkheden voor de Nederlandse industrie wordt hier, in, men kan wei zeggen, de meest moderne machinefabriek van Europa, op een vrijwel volmaakte wijze aan de belangheb benden getoond. Advertentie DOUWE EGBERTS Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Juni a.s. de persdienst van het ministerie van Oorlog opgeheven wor den. De voorlichting vanwege het mi nisterie zal met ingang van diezelfde datum overgaan naar de legervoorlich- tingsdienst. Het hoofd van de persdienst van het ministerie wordt op wachtgeld gesteld. Dinsdag 5 Juni houdt de Dioc. Kath. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem zijn jaarlijkse bedevaart naar Heiloo. Om half elf .begint de plechtige Hoog mis. waaronder rector Heemskerk de pre- dicatie zal houden. De openlucht predica- tie zal gorden gehouden door rector J. Th. M. Kraakman. Aan deze pelgrimstocht heeft de Bis schop de jubileum-aflaat verbonden. In de afdelingen maakt men zich op in groten getale aan deze pelgrimstocht deel te ne men. Het Tweede Kamerlid Bruins Slot (A.R.) heeft minister Staf gevraagd hoeveel ziektegevallen van pokken en hersenontsteking en hoeveel sterfgeval len zich bij militairen hebben voorge daan. Hij vraagt zich af, of de verplichting tot inenting tegen pokken, door de chef van de generale staf opgelegd, wel juist geweest is. Voorts, of de straffe maat regel der consignering van niet-gevac- cineerden wel noodzakelijk was. Door de orders van generaal Hasselman wer den de militairen, volgens de heer Bruins Slot, gedwongen zich in levens gevaar te begeven. Naar wij vernemen hebben de betref- lende autoriteiten in België besloten om de beperkende bepalingen, die in ver hand met de pokkenepidemie genomen Jearen voor het overschrijden van de Belgische grens op te heffen. Vanaf Vrij dag a.s. zal het weer mogelijk zijn om Jonder „pokkenbriefje" in België te «omen. öe torpedobootjager „Evertsen" wordt *'rÜdagavond 1 Juni ter rede van Den «cider verwacht. De volgende middag JWaalf uur meert deze bodem af in de «aven van Nieuwediep, waarmee de huisreis uit de Koreaanse wateren dus *yn volbracht. Martin keek lange tijd, zonder zich te bewegen en bijna zonder te denken, naar de regen die het raam striemde; hij keek, hoe de druppels in kronkel paadjes langs de ruiten gleden als tranen. Toen het eindelijk ophield toen het getik onregelmatig werd en de bolletjes, die er wit-achtig gingen uitzien, langzamer en met schokjes om laag vloeiden, bemerkte hij dat het bin nen. en buiten donker begon te worden. Hij voelde, dat het niet eerbiedig zou zijn, licht te maken. Het lijk op het bed werd door de duisternis geherbergd: dood en duisternis vormden één ge meenschap, reeds vóór het graf. Hoe lang geleden had zijn moeder, reutelend en hijgend, geworsteld met een weerbarstig woord, waarna zij voor goed had gezwegen? Twee uur? Drie? Leegte kon je niet meten. Het geluid van haar benauwd gehijg, van haar weg stervend, vermoeid gekreun had nog nageklonken in de kamer, tussen de dikke gordijnen, die de twee kamers scheidden, tegen het gebarsten plafond, over de splinterige vloer. Maar ook dat geluid was eindelijk weggestorven, zonder enig teken achter te laten van haar vergeefse poging om nog iets te zeggen. Zij, die bij haar leven zo lijd zaam en zwijgzaam was geweest, had vergeefs getracht woorden te wisselen met de dood. Was dat het doodsgereutel geweest, vroeg hij zich af, dat afmatten de woord, dat tegen de tanden klakte en weer onverstaanbaar wegzonk in de naar adem snakkende keel? Hij kon haar nu nauwelijks zien. Het waren zijn herinnering en een ondefi nieerbare waarneming, die hem haar lichaam op het oude bed met de kope ren knoppen voor ogen stelden. De stij ve veren zouden niet langer kraken on der haar schamel gewicht. Met aan doening dacht hij terug aan de welda dige huiselijkheid van dat gekraak in de rusteloze, spookachtige nachten. Zij zou niet meer liggen te woelen. De regen had nu helemaal opgehouden en de volkomen stilte voegde nog een (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) dimensie van leeg te toe aan de ka mer. Plotseling kon hij de holheid er van niet langer ver dragen. Hij stond wankelend op en bemerkte, dat zijn benen gevoelloos waren. Met stijve stappen liep hij de aangrenzende ka mer in, waar hij het licht aandraaide. Het gevoel en het v geluid van dat lo- pen waren een wel kome ontspanning voor zijn spieren en een verlichting voor zijn verdriet. Hij liep weer terug en stond tussen de gor dijnen te kijken naar de dood in het flauwe schemer licht, waarin zijn schaduw zich afte kende op de grond tussen zijn voeten en het bed. De dood was tot haar gekomen nadat de hitte van twee weken koorts haar wangen had doen invallen en haar adem had uitgeput. Gisteren had de dokter een schrale, trieste man, die meer weghad van een heraut van de dood dan van een aankondiger van het leven naar het uitgeteerde lichaam gekeken en het hoofd geschud. Zijn zenuw achtige handen schenen toen al rituele gebaren te maken ter voorbereiding van het einde En bij zijn heengaan had hij de hoop mee de deur uit genomen. Van daag, toen Martin een glas heet water tegen haar dunne lippen had gehouden, had zijn moeder zwakjes met de hand gezwaaid; klanken uitstotend en half stikkend had zij het woord weer trach ten te zeggen, dat nooit was gekomen en toen was zij gestorven. Er waren geen laatste woorden van haar. Geen legendarische wijsheid om over te leve ren aan eerbiedige kleinkinderen. Zelfs geen dappere glimlach. Zij was klanken uitstotend en half stikkend had zij het woord weer trachten te zeggen, dat nooit was gekomen en toen was zy gestorven heengegaan in een zwak. protesterend niet-begrijpen zoals zij geleefd had. De dood was kleurloos en vaal tot haar gekomen, zonder enig bijzonder ac- coord om aan zijn komst praal by te zetten. Zij was teleurgesteld en onbe holpen als bij haar leven: tot het einde toe had de lege eentonigheid voort geduurd. Hij hield zichzelf voor, dat er twee dingen dienen te worden gedaan. Er moest een en ander worden geregeld en er moesten mensen gewaarschuwd wor den. En nu dacht hij pas aan een pries ter. Het drong met een schok tot hem door, dat hij niets had gedaan om haar te laten bedienen. Er zou een Tegen woordigheid in de kamer zijn geweest, die een zekere statie aan haar sterven had gegeven. Haar ogen zouden hem misschien hebben gedankt, er zou een licht in zijn gekomen, wellicht had zij het woord dan verstaanbaar kunnen maken; en misschien zou zij dankbaar en dapper zijn heengegaan. (Wordt vervolgd). De tentoonstelling is ingesteld op de Nederlandse markt. Desondanks zijn de Ahoy'-hallen niet groot genoeg gebleken; een tweede hal met dezelfde capaciteit zou welkom geweest zijn. Voor een waarde van f 25 a 30 millioen staat on der de beschermende kap van de enor me hal. In totaal zijn de machines uit gerust met ongeveer 2000 motoren van Vt P.K. tot 30 P.K. De totale lengte van de electrische kabels is ongeveer 60 km. Deze machinefabriek werd op gebouwd in 10 dagen; zal gedurende 10 dagen in bedrijf zijn en wordt in 6 dagen weer afgebroken. Wij hebben over deze tentoonstelling een rondgang gemaakt, maar wij durven het eigenlijk niet aan om hier neer te schrijven wat we allemaal hebben gezien. Laten we volstaan met te vermelden, dat hier industriële prcducten bijeengebracht zijn uit Amerika, Engeland, Italië, Ne derland, Zwitserland, Duitsland, Hon garije, Tsjechoslowakije en België. Duitsland staat op deze expositie wel verreweg aan de spits. Naar schatting is ongeveer 50% van het geëxposeerde uit Duitsland afkcimstig, vooral veel hout gereedschappen. Na de Duitse komen de Engelse en daarna de Belgische pro ducten. De Nederlandse industrie brengt in hoofdzaak gereedschappen. Het is misschien bevreemdend, dat de Amerikaanse industrie niet sterker vertegenwoordigd is. De oorzaak hier van ligt in het feit, dat Amerika zeer lange levertijden heeft en tamelyk dure producten brengt. De Ameri kaanse machine-industrieën zijn, naar men ons verzekerde, reeds voor twer jaar volgeboekt met regeringsop drachten ten behoeve van de defensie. Alleen wanneer de Nederlandse wa penindustrie bestellingen in Amerika doet, wordt de levertijd belangrijk bekort. Overigens kan men bij een rondgang over deze expositie verbaasd staan over de enorme hoeveelheid productiemidde len, die hier bijeen zijn gebracht. Dit alles heeft echter een principiële on dergrond. Naarmate de samenleving in gewikkelder wordt en het markt- beeld dientengevolge onoverzichtelijker, nadert men, zo heeft men geredeneerd, op een zeker moment het punt, waarop de behoefte ontstaat om vraag en aan bod visueel op een bepaalde plaats en op een bepaald tijdstip bij elkaar te brengen, om zowel de kopende als de De oud-minister van Overzeese ge biedsdelen in het kabinet-Beel, mr. J. A. Jonkman, is tot voorzitter van de Eerste Kamer benoemd. Mr. Jonkman is 60 jaar oud, heeft verscheidene functies bekleed in Indonesië en werd in 1940 benoemd tot voorzitter van de Volksraad. Hij is lid van de Party van de Arbeid. Prof. dr. R. Kranenburg, de huidige voorzitter van de Eerste Kamer, die in verband met zijn 1 Juni ingaand lid maatschap van de Raad van State af treedt, heeft Dinsdag een afscheidsrecep tie gehouden (Van onze correspondent) Arbeiders van een Apeldoomse hout zagerij, die vandaag met het zagen van gekapte dennebomen bezig waren, wer den opgeschrikt door een hevige knal, vergezeld van een vuurstraal. Een hun ner bleek bij het zagen op een projec tiel gestuit té zijn, dat ontplofte en hem rakelings langs het hoofd floot Het komt wel mee voor, dat in ge rooide of gekapte bomen niet geëxplo deerde kogels worden gevonden, alle nog restanten van de jongste oorlog. Meestal worden ze echter op ongevaar lijker manier ontdekt dan op de Apel doomse zagerij. verkopende partij in staat te stellen de behoefte te peilen. Bij een pioductiemid- delenbeurs. zoals deze. ligt het accent niet meer bij de afsluiting van trans acties, doch veel meer bij het demon streren van de betreffende producten. Er zijn op deze show geen hoge af scheidingen, geen kantoortjes of pavil- ioens: alles is zo uniform mogelijk ge houden en opgebouwd met de eenvou digste hulpmiddelen. Het materiaal, dat tijdens de expositie verwerkt wordt, is opgenomen in het Nederlandse produc tieproces; de afgewerkte stukken zullen regelmatig afgeleverd worden en er wordt dus zo weinig mogelijk materiaal verspild. In vele gevallen betreft het hier bovendien machines, die door de klanten reeds besteld zijn en die als het ware „op doorreis" zijn. De organisatoren de Stichting Technisch Centrum hebben hun voorlichtende taak echter niet willen beperken tot de expositie alleen. Zij zijn er in geslaagd om in nauwe sa menwerking met de Technische Ho geschool te Delft en in overleg met zeer vooraanstaande branche-organi saties uit de industrie een Congres op te bouwen, dat zeer zeker de spe ciale aandacht van de belanghebben den waard is. Daarnaast heeft de Stichting de mogelijkheden begrepen, die de film biedt en zo zullen er niet minder dan 88 filmvertoningen gege ven worden. Een overzicht van de Ahoy'-hallen te Rotterdam, waar heden de „Techni- show '51" geopend wordt. De exposi tie zal van 30 Mei tot en met 9 Juni gehouden worden. De grote machi nehal herbergt de grootste en inte ressantste collectie metaal- en hout- verwerkmgsm achines, gereedschap pen en staalsoorten, welke ooit in Nederland bij elkaar gebracht zijn. Heeft u tijdens dehuidige wedloop van lonen en prijzen, waarbij de lonen met de tong uit de bek achteraaneple- gen te komen, ooit gehoord, dat iemand de euvele moed had om over loonsver laging ook maar te denken, laat staan te kikken? Welnu, onze kloeke rege ring heeft die moed gehad. Naar haar oordeel bestaat er, nu de Tweede Ka mer de salarisverhogingen voor een aantal topfunctionarissen bij de depar tementen van algemeen bestuur heeft verlaagd, aanleiding de salarissen van de vice-president en de leden van ue Raad van Siate, welke by ongewij zigde aanvaarding van het betrokken wetsontwerp met ingang van 1 Ja nuari 1950 zoudengelden, te wijzigen en vast te stellen als volgt: voor de vice-president op f 1550 per maand (oorspronkelijk f 1650), voor de leden op f 1125 per maand (oorspronkelijk f 1200). Een eigenlijke loonsverlaging is dit weliswaar niet, alleen maar een vermindering van de toegedachte verhoging. Maar legt niettemin de regering met het uitspreken van dit oordeel niet een welhaast vermetele moed en door zijn ongewoonheid ontroerende zin voor bezuiniging en versobering aan de dag? Of geldt hier alleen maar het motief, dat God de standen gewild heeft, en dat de vice- president van de Raad van State min der moet verdienen dan een staats secretaris? Hoe dit ook zij, de Raad van State telt nog geen twintig le den. Als de berooide schatkist nu niet volstroomt met weer hard geworden guldens, dan kunnen we het laatste restje van onze kleine moed wel op geven. Tijdens het 29ste congres van de Ka tholieke Aannemersbond te Zwolle ge houden, werd na een breedvoerige ge- dachtenwisseling met 320 tegen 48 stem men op voorstel van het hoofdbestuur het bindende besluit aanvaard, honden- de vaststelling van 'n bestedingsregeling voor werken, welke ondershands worden besteed door instellingen, die reken- plichtig zijn aan het bisdom 's-Hertogen- bosch. In principe komen alle leden van dc bond in aanmerking, om te worden uitgenodigd tot onderhandse aanbeste dingen van werken, uit te geven door instellingen, die aan het betrokken Bis dom rekenplichtig zijn. In de naaste toe komst zullen wellicht ook met de an dere bisdommen overeenkomsten kun nen worden aangegaan. Vooral de afdeling Asten had zich zeer scherp tegen de voorgestelde rege ling gekant omdat daardoor haar in ziens 80 pet. van de aannemers zou wor den uitgesloten. Zij wenste publieke aanbesteding, openstaande voor alle aangesloten aannemers. De voorzitter, de heer R. H. Terlingen uit Bussum. die het daarmede niet eens was, wees hier met nadruk op de onaantastbare rechten van de opdrachtgever t.a.v. de wijze van aanbesteding. De regeling heeft in de afgelopen twee jaren haar practische uitvoerbaarheid bewezen. Na een welkomstwoord van de heer H. J. Koedijk Pzn. voorzitter van de Zwolse afdeling, hield de landelijke voorzitter een openingsrede, waarin hij uitging van de stelling, dat de belangen van de individuele leden het best ge diend worden door de behartiging van het welzijn van de gehele bedrijfstak en daardoor van het gehele Nederlandse volk. Spr. noemde het geen gezond ver schijnsel, dat tegelijkertijd enerzijds ge klaagd wordt, dat de totale hoeveelheid werk, die in uitvoering is, groter is dan met de beschikbare arbeidskrachten kan worden verzet, terwijl er anderzijds ge klaagd wordt, dat een aantal onderne mingen zich bedreigd gevoelt door ge brek aan werk. Niet alleen onder de werknemers, maar ook onder de onder nemers dient werkloosheid te worden voorkomen Advertentie w BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 7B CT. Een Nederlandse bus met ongeveer veertig Duitse passagiers is Dinsdag in Gronau tegen een boom gereden. Twin tig passagiers liepen lichte verwondingen op. De bus maakte de gebruikelijke tocht van Rheine naar Enschede om Duitse arbeiders naar hun werk in Enschede te brengen. De politie zegt, dat de remmen faalden. De bus raakte een hoek van een huis, kwam vervolgens tegen een boom terecht en sloeg om. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van enige „Jehova's getui gen", die zich in Arnhem met borden op de openbare weg hadden vertoond en deswege door de kantonrechter al daar waren veroordeeld op grond van een bepaling in de politieverordening van Arnhem (art. 31), krachtens het welk het verboden is aankondigingen op de openbare weg om te roepen of bekend te maken. De Hoge Raad overwoog, dat de ge meenteraad niet bevoegd is zover te gaan als hier is geschied door een der gelijk absoluut verbod uit te vaardigen. De betreffende verbodsbepaling heeft de Hoge Raad in strijd geacht met ar tikel 7 der grondwet. Op die grond zijn de betrokkenen van alle rechtsv'rvoi- ging ontslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3