BEZORGDHEID OVER DE KRACHT VAN ONZE DEFENSIE HET DOMEIN DER VROUW Belevenissen van de struisvogel Rasmus Wat laten we de kleintjes eten? SCHEEPVAARIBERICHTEN Verdediging ook aan het sociale en economische front noodzakelijk ZWARTKOP SEBOREX Het mantelpakje 1951 is vrouwelijk Omgangs vormen r Wij luisteren naar Weiter wenst vlootbasis in Nieuw-Guinea Minardi wint langste etappe Ronde v. Italië Wim de Ruiter in de intern, ploeg van Ronde Prins nog steeds aan de leiding in Madrid Nachtwedstrijden roeien WOENSDAG 30 MEI 1951 PAGINA 4 BEGROTINGEN VAN OORLOG EN MARINE IN TWEEDE KAMER Eerste opleiding 20 maanden Het thuisfront Sterke buitenlandse bezetting bij tenniskampioenschappen INTERN. TURNDEMONSTRATIE IN ROTTERDAM Sportsnippers Roos Haren in de kam Jeuk SEBOREX WERKT WERKEL IJ KI Donner op vierde plaats in Cheltenham Italiaan wereldkampioen op de degen Sim, Sam en Rasmus bij de brandweer - - Nederlands elftalspeler veroordeeld Wegens ongehoorzaamheid in dienst MARKTBERICHTEN Examens (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur, voorzitter mr. Kortenhorst) De kamer besluit de heer VAN DE WETERING (C.H.) verlof te verlenen in de avondvergadering van 31 Mei a.s. minister Mansholt te interpelleren over de vorming van de huidige broodprijs. De heer WAGENAAR (Comm.) wordt verlof verleend op een ander te bepalen tijdstip de regering te interpelleren over de politiek met betrekking tot het Verre Oosten. Aan de orde is de behandeling van de begrotingen '51 van Oorlog en Marine. MR. BRUINS SLOT (A.R.) zegt. dat zijn fractie in deze minister een warm behar tiger van onze defensie ziet. Zijn taak is zeer moeilijk, maar hij doet alles om de problemen onder knie te krijgen. Wij geven enorme sommen voor de defensie uit. We doen het voor onze veiligheid. Maar we kunnen er niet mee tevreden zijn het gevaar aan de andere zijde van het ijzeren gordijn te houden. We moeten meer doen, dan het gevaar van ons eigen erf houden. Wij moeten de kern van het gevaltr aantasten. Spr. wil geen oorlog prediken. Maar men kan ook vriendelijk spreken en tegelijk een dikke stok dra gen. Onze stok is niet dik genoeg. Wat nu de plannen aangaat, bestaat er zekerheid ten aanzien van de hulp van de bondgenoten? Hoe staat het met de plannen na '54? Is het wel juist voor dat jaar en de volgende jaren op een bedrag van 1 milliard te rekenen? Wat zijn de opvattingen over de oefe ningen in divisieverband? Blijkbaar ligt onze sterkste kracht in oefeningen in geen groter verband dan een bataljon. Hoe denkt de minister daarover, de legerleiding en de bondgenoten? Spr. vraagt een hernieuwd onderzoek naar de gebeurtenissen in het kamp Wittenberg. De manschappen, onder officieren en officieren zijn niet in het onderzoek betrokken geweest. Er be hoort een fatsoenlijke, menselijke, eer lijke en redelijke behandeling te zijn. Daaraan heeft het in het kamp ontbro ken. Mr. ROOSJEN (A.R.) dringt aan op een groter^ efficiency in het defensie apparaat. Dit is te meer nodig, omdat ons volk grote offers voor de defensie moet brengen. Wat het leger betreft, beter een divi sie in de hand, dan vijf in de maak. De regering zij doordrongen van het grote belang van parate troepen. Is het wel nodig in Indonesië zulk een grote militaire missie te hebben. Wij zouden deze krachten goed kunnen gebruiken voor de opbouw van ons eigen leger. Men is nog altijd aan het overwegen over de nat. reserve. Spr. snakt naar het einde daarvan. De betrokkenen dienen eindelijk eens te weten, waar zij aan toe zijn De heer FENS (Kath.) zegt, dat de laatste nota over de defensie het ver trouwen in de minister heeft versterkt. Duitsland dient betrokken te worden in de Westerse defensie. Wil de minis ter de defensiecommissie op de hoogte houden van de besprekingen over dit punt en over de kwestie van het Euro pese leger? Waarom heeft ons land slechts waarnemers gezonden naar de conferentie te Parijs? Wat nu de paraatheid van de troepen betreft, de aanval zal niet worden aan gekondigd, het zal een overval zijn. Spr ziet daarom geen andere oplossing dan een eerste opleiding van 20 maanden. Acht de minister daar de omstandig heden niet rijp voor, spr. acht één di visie parate troepen noodzakelijk. Kan de minister preciese gegevens verstrekken over de sterkte van de ter ritoriale troepen en de verdediging te velde? De minister late mededelingen als die over het kamp Wittenberg en over de oefening „Crescendo" niet aan leger- autoriteiten over. Dan behoeft hij later niets tegen te spreken. Is het de bedoeling van de regering te komen tot één ministerie van lands verdediging' Wat is nu de positie van mr. Kruis? Is het laatste enquête-ver slag reden geweest om zich nader op zijn positie te bezinnen? De regering zorge voor een goede geestelijke verzorging. De soldaat moet geestelijk gaaf in de schoot van het ge zin terugkeren. Mr. VONK (V.V.D.) is nog steeds niet gerust over onze defensie. Er zal zes milliard worden uitgegeven in vier jaar. Maar zal de defensie dan voldoen de paraat en slagvaardig zijn om in in ternationaal verband de taken te ver richten? Alles moet er op gericht zijn in het atlantisch verband gereed te zijn wanneer de nood aan de man is. Houdt de regering wel rekening met de mogelijkheid van luchtlandingen op ons gebied door landstrijdkrachten? Wy kunnen in dat geval niet dadelijk op hulp van de bondgenoten rekenen. De heer VORRINK (Arb.) zegt, dat de positie van generaal Kruis onhoudbaar was geworden. Er was een gebrek aan een doelbewuste lijn en er ontstond in de legerleiding een defaitistische stem ming. Destijds konden geen nadere in lichtingen worden gegeven. Is dat, na het verslag van de enquête, thans mo gelijk? Voor het ontslag van minister s'Jacob zien wij geen enkele zakelijke reden. Hij was van plan de zaken krachtig aan te pakken, maar kreeg de tijd niet. Thans zijn wij aan de vijfde minister toe. Dit is een der oorzaken van het dikwijls onbevredigende beleid. Deze minister heeft overigens reeds vertrouwen ge wekt. De verdediging moet ook gevoeld wor. den op het sociale en het economische front. Het komt erop aan, of wc ernst maken met het beginsel, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Overigens stond spr.'s partij met grote reserve tegenover het Europese leger. Er bestaan onoverkomelijke bezwaren tegen de Franse discrimatie jegens Duitsland. Sprekende over het gebeurde in het kamp Wittenberg vraagt spr. of de com mandant wel de juiste man op de juiste plaats moet worden geacht. Men moet overigens het gebeurde niet overdrijven De heer JANSSEN (Kath.) roemt het organisatietalent van de minister en hoopt, dat hij op dit gebied bevredigend zal kunnen werken. De avondvergadering wordt gepresideerd door mr. Terpstra. De heer VERMEER (Arb.) acht het on juist, dat de sociale dienst wordt inge krompen. We zijn er niet mee klaar te zeggen: als de soldaat maar goed voer en een goede stal heeft en als hij maar goed leert schieten, want de rest is nonsens. De soldaat moet als mens worden gezien en er moet rekening mee gehouden wor den, dat h(j weer terug moet in de maat schappij. Als overtuigd humanist is spr. van mening, dat het werk van veldpredikers en aalmoezeniers zeer hoog moet worden geschat. Maar wat wordt gedaan voor de buiten-kerkelijken? De kerkelijke groepen krijgen subsidies voor hun mili taire tehuizen en dat is ook goed, maar spr. wenst voor de buiten-kerkelijken eenzelfde behandeling. Zo dienen er ook buiten-kerkelijken te zijn, die hetzelfde werk als de veldpredikers en de aalmoe zeniers doen. Deze mensen dienen door het rijk bezoldigd te worden. Past de nat. reserve in het systeem van de regering? Zij late zich daar klaar en duidelijk over uit. Past de nat. reserve in het kader van de territoriale verdediging? Onze mannen in Korea bijten voor ons het spits af. Daarom dient ons volk pre cies zoveel belangstelling voor hen te heb ben als indertijd voor de militairen in Indonesië. Hun dienstverband loopt in September af. Laat de regering niet voort durend gaan uitstellen. Hun beloning moet goed zijn. Ten opzichte van hen geen te rughoudendheid van regering en volk. De heer WELTER (kath. nat.) acht het gelukkig, dat een burger minister van defensie is geworden. Hij staat vrij tegenover het verleden. Spr. acht het buiten alle twijfel, dat alleen de U.S.S.R. verantwoordelijk is voor de ellende, die over de wereld is gebracht. Niemand in het Westen denkt aan oorlog. Wat Duitsland aangaat, het is beter zonder dit land de zaak op te zetten en daarna te overwegen of Duitsland zal worden opgenomen. Spr. juicht het toe, dat wij een be scheiden vloot behouden. Wij dienen niet op het continent teruggedrongen te worden. Wij moeten de zee op, om de belangen overzee te beschermen. Dienen wij op Nieuw-Guinea niet een vlootbasis aan te leggen? Moeten we voorts niet een leger van landskinde ren op Nieuw-Guinea in het leven roe pen, opgeleid door Nederlanders en aangevuld met mariniers? Spr. gaat resumerend accoord met de opbouw van ons defensie-appa raat. De heer KORTHALS (VVD) is niet tevreden over de oefening van leden van de nat. reserve. Een maximum van 200 oefenuren per jaar is volslagen on voldoende. Een buitenlandse vijand zal het thuisfront spoedig doen ineenstor ten. De heer VAN VLIET (Kath.) betoogt, dat de katholieke militairen-tehuizen 7 duizend gulden minder subsidie ont vangen dan de protestantse tehuizen. Dit is vreemd. Wil de minister daar verandering in brengen? De heer GORTZAK (Comm.) betoogt dat onze regering Amerikaanse doelein den voor ogen heeft. Van wie ging de drang naar de enorme verhoging van deze begroting uit? Het volk heeft er niet om gevraagd. De vergadering wordt te 23.40 uur ge sloten. Voor de internationale kampioenschap pen te Noordwijk (4 tot 10 Juni) zijn enkele nieuwe nieuwe buitenlandse in schrijvingen binnengekomen. De gehele Philippijnse ploeg voor de Davisbeker, Ampon, Deyro en Carmona. heeft zich ge meld en neemt dus een voorproefje voor de wedstrijd NederlandPhilippijnen. Voorts komt van Oostenrijkse zijde de één-armige Daviscupspeler Redl en de kampioene mevr. Borz. Engeland is voorlopig vertegenwoordigd door mej. Quertier en mej. Woodgate, Frankrijk door de sterke kampioene mevr. Adam- son. Het congres van de Internationale Gymnastiek Federatie heeft het door Ne derland ingediende voorstel om een grote internationale turndemonstratie in ons land te houden goedgekeurd. Deze de monstratie zal omstreeks Pinksteren 1953 te Rotterdam worden gehouden, vermoe delijk in het Sparta-stadion. Nederland wordt op het congres vertegenwoordigd door de heer J. H. F. Sommer, technisch lid, en mevr. J. v. d. MostLeyerweert, lid van het bestuur van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. De Skiffeur Neumeier, die op het ogenblik de oude vier van Willem III voorslaat, wil in de loop van Juni het zwaartepunt van zijn training leggen op het scullen- Hij is ingeschreven voor de Henley Royal Regatta- De Belg Delabasse heeft een punten- zege behaald op de Nederlandse licht, gewichtbokser Jan Nicolaas. De Engelse ploeg, welke 3 Juni te Amsterdam zal deelnemen aan de jubi leumwedstrijden van de K.N.A.U., is versterkt met de volgende athleten: 400 meter: Higgins; 800 meter: Webster; 1500 meter: Beckett. Fanny Blankers-Koen zal 8 Juni a.s. tijdens wedstrijden te Glasgow uitko men op de 220 yards en op de 80 meter horden en op 10 Juni deelnemen aan wedstrijden Middlesbrough. In de kwartfinales van het heren enkelspel heeft Drobny (Eng.) Savitt (Ver. St.) geslagen. Sedgman (Austr.) sloeg Clark (Ver. St.). Na 40 uur rijden was de stand in de Londense zesdaagse als volgt: 1. Strom en Arnold (Australië) 213 punten; 2. Bruylandt en Andriaenssens (België) 120 punten; 3- Boeyen en La- keman (Holland) 80 punten; 4. Rigoni en Teruzzi (Italië) 76 punten. Advertentie Maar al te dikwijls kondigen deze symp tomen kaalhoofdig heid aan! Veelal zijn het bewijzen, dat het haar gebrek lijdt aan belangrijke voedings stoffen of dat de hoofdhuid niet ge zond is. Vele jaren werkte Zwartkop aan een doeltreffend middel en het werd gevonden! Door combinatie van actieve stoffen, die het haar en de hoofdhuid de ontbrekende substanties toevoeren, ontstond Zwartkop SEBOREX. Het bevat als belangrijkste bestanddeel „Thiohorn dat de vorming van de „keratine" bevordert. Masseert 's morgens en 's avonds de hoofd huid licht met SEBOREX. Het verfrist en geeft het haar nieuwe levenskracht. Door regelmatige toepassing verdrijft U zodoende roos en jeuken der hoofdhuid, terwijl U de haargroei stimuleert. MET „THIOHORN" Minardi (It.) heeft de tiende etappe van de Ronde van Italië, FoggiaPes- cara (311 k.m.) gewonnen in de eind spurt van een groepje van 6 renners. De uitslag luidt: 1. Minardi (It.) 10.56.10; 2. Padovani (It.) z. t.; 3. Barducci (It.) z t.; 4. Bizzi (It.) z. t.; 5. Franchi (It.) z t.; 6. Barezzi (It.) z. t.; 7. Casola (It.) 10.58.19; 8. Albani (It.) z. t.; 9. Conté (lt.) z. t.; 10. Logli (It.) z. t. De eerste n'et-Italiaan was de Zwitser Koblet, die 15e werd. Voor de tiende Ronde van Italië FoggiaPescara (311 km), een der langste en zwaarste van de wedstrijd, zijn 83 renners gestart. Het tempo bleef geruime tijd zeer laag, nauwelijks 26 km per uur, en behalve talrijke lek ke banden, veroorzaakt -door het steen slag op de wegen, viel er niets te vermelden. Aangezien de organisatoren bij wijze van uitzondering hadden toe gestaan dat ingeval van bandenpech het hele wiel verwisseld mocht worden konden alle renners, die een lek bandje kregen, weer spoedig hun plaatsen in nemen in het peleton dat geen moment de snelheid opvoerde. De top van de CqI de Roccaraso werd het eerst bereikt door Bartali, die daar mee zes punten voor de bergprijs in de wacht sleepte. Achter hem volgden Guidici. Astrua, Copp, Bobet, Kübler en Koblet. Bij Sulmona (238 km) bestond de kopgroep uit 30 renners, die nu de laatste 80 km in straf tempo inzetten. Bijna verloor Koblet het contact, toen hij bij Popoli (261 km) bandbreuk kreeg, maar na een felle jacht kreeg hij de groep weer te pakken. Inmiddels was het peleton, dat de leiding had, aangegroeid tot 45 man. Met nog on geveer 50 km voor de boeg demarreer de Barozzi, weldra gevolgd door Bar ducci. Franchi. Bizzi, Minardi en Pa- dovan. Het groepje van zes liep snel uit en bij het binnenrijden van Pescara bedroeg de voorsprong 2 minuten. Minardi won in de sprint van zijn vijf landgenoten. Het algemeen klassement luidt thans: L Magni (It.) 66.12.21; 2. Astrua (It.) 6o.13.08; 3. Kubler (Zwits.) 66.13.30; 4. Bobet (Fr.) 66.13.58: 5 Van Steenbergen (Belg) 66.14.22; 6. Schaer (Zw.) 66.15:55; 7 Fausto Coppi (It.) 66.16.39; 8. Koblet (Zwits.) 66.18.03; 9. Zampini (It.) 66.18.58; 10. Brasola (It.) 66.19.48. Het bergklassement ziet er na de tien de etappe als volgt uit: 1. Pasotti (It.) 19 pnt.; 2. Bartali (It.) 9 pnt.; 3. Bobet (Fr.), Koblet (Zwits.) en De Santi (It.) 8 pnt. In de internationale ploeg van de Ronde van Nederland, die hoofdzakelijk uit Italianen bestaat, wordt Wim de Ruiter opgenomen. Het contract is he denmorgen getekend. De Ruiter neemt de plaats in van Camellini, die ziek is en op dokters-advies geruime tijd rust zal moeten nemen. Na de zevende ronde van het interna tionale schaaktournooi heeft de Neder lander Prins nog steeds de leiding. De uitslagen van de partijen van de zevende ronde zijn: Moura (Portugal) Prins (Ned.) 0-1; Bernstein (Fr.)—Sanz (Spanje) '/•-</,; Medina (Sp.)Enevol- sen (Den.) 1-0; Giustolisi (It.)Fuentes (Sp.) 1-0; Tramoyeres (Sp.)Torrens (Phil.) 1-0; Toran (Sp.)Steiner (Am.) 1-0; Canal (Peru)Perez (Sp.) 1-0. De stand is thans: Prins 6 pnt, Toran 5JZ, Canal 5, Bernstein A'A, Steiner en Giustolisi 334, Enevoldsen 2 pnt. De uitslagen van de tweede ronde van het Staunton-schaaktournooi te Chelten ham luiden: UnzickerRossolimo ]AV> BogoljubowVan Scheltinga i/„ KleinBroadbent 10; DonnerTrifu- novic TartakowerBik 01. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Wade en Donner eindigde in re mise. De stand luidt thans: 1. Pirc, Alexan der, Klein, 1 pnt. en één afgebr. partij; 4. Rossolimo, Broadbent, Donner en Unzicker 1 pnt.; 8. Gligoric, Wade, Tri- funovic, V2 pnt. en een afgebr. partij; 11. Van Scheltinga, Bogoljubow en Tartako wer i/, pnt.; 14. Stahlberg, Golombek en Matanovic 0 pnt. en 2 afgebr. partijen. De Amsterdamse roeivereniging Wil lem III zal dit jaar voor de tweede maal een nachtwedstrijd over 50 km organi seren gedurende de nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 Juni a.s. Deze wedstrijd is niet in de eerste plaats een snelheids evenement, doch eerder een wedstrijd in het navigeren. De 24 deelnemende wherry-ploegen (96 roeiers van 10 verenigingen) weten op dit moment nog niet op welke plaats in Nederland ge start wordt en al evenmin over welk traject zal moeten worden geroeid. De deelnemers zullen zich Zaterdagmiddag moeten vervoegen bij het botenhuis van Willem III aan de Amstel en zullen dan per bus naar de wherries worden ge reden, die zij tevoren hebben moeten in leveren en die intussen naar de geheime startplaats zullen zijn vervoerd. De Italiaan Edoardo Mangiarotti heeft in het Riksdal-shall Stadion het per soonlijke wereldkampioenschap scher men op de degen behaald. Hij w(jji in de laatste poule zeven van de negen par tijen. Het eindklassement luidt: 1. Edoardo Mangiarotti (It.) 7 gew. part. 2. Pavesi (It.) 6 gew. part. 3. Fahlman (Zweden) 6, 4. Carlsson (Zweden) 5, 5. Rufenacht (Zwits.) 5, Het mantelpakje maakt dit voorjaar een uitste kende kans, want het is eigenlijk de enige niet- winterse kledij, die we van harte hebben gedragen tot nu toe. En dan moet het niet eens een al te licht pakje zijn, want daar inspireert het mokkende voorjaar nog helemaal niet toe. De man telpakjes hebben dit jaar meer dan ooit een vrouwelij ke tendens zonder al te veel toe te geven aan de roman tiek zoals de new look dééd. De tailleur 1951 verenigt het zakelijke van het moderne bestaan, dat de vrouw leidt op een harmonieuze wijze met een zekere verfijning van details, en een zachte lijn die past bij de vrouwelijk heid, welke ze nooit moet prijsgeven. Dat vrouwelijk accent zit hem zowel in speelse zakjes als in een fan tasie aan de revers of zeer mooie knopen. De nauwe rok vindt lang niet iedere vrouw prettig, het is ook helemaal niet makkelijk om er bij voorbeeld mee te fietsen. Ge lukkig mag er enige ruimte zijn door een plooi, die dit jaar midden achter valt. Na al die strakke rokjes was het bepaald een herademing om op een der Franse shows, die dit vroege voorjaar zo talrijk in ons land werden gehou den, een pakje te zien waar van de rok rondom geplooid was, met ingestreken plooi en. Het staat vlot*en plezie rig, ook al omdat men weet hoe makkelijk de draagster er zich in beweegt. Het jurkje van de illustra ties laat zien, dat de overrok oftewel het schortje erg in trek is. Het is op duizend en een manieren te variëren, maar het blijft een min of meer geklede dracht. Vooral aan de avondjurken, aan de groot-gala-toiletten, worden schortjes aangebracht, die dan versierd zijn met bloe men en edelstenen en prach tig borduurwerk. De schou der blijft hardnekkig rond en zal dat de komende win ter ook nog zijn. Aan de tail leur neme men echter liever de gewone ingezette mouw dan is men er zeker van, dat men het pakje over drie jaar ook nog kan dragen. En daar mag men met de tegenwoor dige prijzen toch wel op re kenen! ASTRID Wollen voorjaarsjurkje met „schort" en een ideale tailleur voor dit mokkende voorjaar. De trots van iedere moe der is wel een gezonde, mol lige kleuter met bellefieur- wengen! Terecht, want al in zijn kinderjaren wordt voor ieder mens de grondslag ge legd voor een goede gezond heid. Veel kan hieraan bijge dragen worden door een juiste voeding. Het is heel belangrijk dat de voeding van jonge kinderen voldoende van die stoffen bevat, waar door zij kunnen groeien en zich ontwikkelen, waardoor ze een stevig beendergestel. een sterk gebit en krachtige spieren kunnen vormen. Dat zijn de bouwstoffen, waartoe in de eerste plaats het eiwit behoort. Daar kinderen altijd actief en in beweging zijn, moet hun voedsel de nodige brand stoffen leveren om hun lichaampjes het arbeidsver mogen hiervoor te verschaf fen, terwijl de beschermende stoffen (vitamines en voe- dingszouten) moeten zorgen, dat zij gezond en levenslustig blijven en zoveel mogelijk weerstand hebben tegen ziekten. Aan de voeding van kleu ters dient dus veel zorg te worden besteed maar dan zo, dat de kleintjes daar zelf niets van merken! Het is im mers geheel verkeerd voor een kind om het middelpunt van de belangstellifig te vor men; het behoort gewoon aan tafel mee te eten en zo ook te leren om aan alle spijzen eer te bewijzen en niets te laten staan. Wel moeten de moeders echter de kleuters tegemoetkomen door hun niet te grote porties op te schep pen. Wanneer kinderen wei geren om te eten, doet men 't beste, daar niet te veel op te letten; dikwijls is dit immers een (onbewuste) poging om de aandacht te trekken! Vooral voor deze kleintjes is belangrijker wat zij eten dan hoeveel. Geef de kleu ters in de eerste plaats die levensmiddelen die veel bouw. en beschermende stof fen bevatten: melk, melkpro ducten, kaas, groente, fruit, eieren, vlees, vis en peul vruchten. Wat de broodmaal. tijden betreft: heel jonge kin deren (beneden de twee jaar) geeft men nog liefst (regerings)witbrood; ouderen kunnen ook bruin brood en roggebrood gebruiken, daar deze meer beschermende stoffen bevatten en beter zijn voor het gebit. Dagelijks dienen de kinde ren tenminste een halve liter melk te gebruiken. Karne melk en yoghurt kunnen de melk wel eens vervangen en daarnaast kan slappe thee met veel melk als drank wor. den gegeven. Aan de warme maaltijd kunnen de kleintjes dus ge woon meeëten, mits men ze geen sterk gekruide of zeer vette spijzen voorzet. Ook hierbij vormen groenten en vruchten een belangrijk on derdeel. Als een kindje een maal twee jaar oud is, kan het alle soorten groente, ook sla van rauwe groente, ver dragen. Wanneer fruit te duur is, kan dit door rauwe groente vervangen worden. Opgewarmd en lange tijd warmgehouden voedsel heeft weinig voedingswaarde. Kook daarom vooral voor jonge kinderen als regel de aard appelen en groenten vlak voor het gebruik. Bij iedere maaltijd hoort een eiwitrijk gerecht gegeven te worden: vlees (mager en goed fijngesneden), of vis (ontgraaf of gefileerd) of ei of peulvruchten öf een nage recht met melk. Nagerechten vallen bij kinderen meestal erg in de smaak en kunnen de maaltijd ook in voedings waarde aanvullen. Zij mogen echter nooit de hoofdgerech ten (aardappelen, groente en vlees) van hun plaats drin gen! De regels en voorschrif ten betreffende de eti quette, de beschaafde omgangsvormen dus, blijken nog altijd voor veel mensen moeilijkheden op te leveren. In alle mogelijke tijdschriften en weekbladen komt men in de bekende vragenbussen steeds weer vragen tegen, die er op wijzen, dat men niet precies weet hoe het eigen lijk hoort, maar dat men het toch wel graag goed wil doen. Nu zijn er natuurlijk ook voor deze etiquette een aantal regels, die men van buiten kan leren. Veel gemakkelij ker echter wordt de zaak als men bedenkt, dat deze hele leer eigenlijk gebaseerd is op de doodgewone beleefdheid. Heel belangrijk is daarom, dat we ons rekenschap ge ven van de wensen en ver langens van anderen. Als kind al leerden we de gulden regel: wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doet dat ook een ander niet. Dat geldt in de hele beleefdheidsleer. Het is niet prettig als wij een ver haal aan het vertellen zijn, of we zijn in gesprek met iemand, om dan plotseling onderbroken te worden als daar geen dringende reden voor is. Het is dus vanzelf sprekend als die dringende reden er wel is, dat we voor deze onderbreking ons ex cuus aanbieden. „Neemt VI me niet kwalijk dat ik even stoor", of „mag ik u even in de rede vallen" is voldoende. Evenmin is het plezierig als een persoon steeds praat en doorratelt, zonder dat een ander eens wat kan zeggen. Het is een fout, die veel ge maakt wordt, maar die soms ook aan de gastvrouw of gastheer te wijten is. Als zij op de juiste manier het ge sprek leiden, zal deze fout niet veel voorkomen. Er zijn -nu eenmaal mensen, die uit angst voor de hinderlijke zwijgperioden in de conver satie maar aan het woord blijven. Heel vreemd is het ook, dat veel mensen nog steeds niet weten of en wan neer ze voor cadeautjes, die ze met een verloving, huwe lijk of de geboorte van een baby ontvangen, moeten be danken. Als u zelf een ca deautje geeft, verwacht u toch zeker dat degene aan wie u het stuurt, u even laat weten, dat hij het heeft ont vangen. Dat doet u dus zo vlug mogelijk. Het kan tele fonisch, maar ook per brief gebeuren. Zaak is dat u zorgt, dat de afzender weet, dat u het hebt ontvangen en dat u het aardig vindt. Grote drukte wordt maar al te dikwijls als excuus aange voerd voor het uitblijven van een bedankje of voor het niet beantwoorden van een brief, maar het blijft on beleefd en erg onhartelijk. Tot slot nog even een klei ne opmerking over het voor stellen. Dat schijnt n.l. nog voor velen een probleem te zijn. Toch is het doodeenvou dig. Men stelt altijd de min dere aan de meerdere voor. Als u dus, wat soms nog ge beurt, in een verslag leest, dat b.v. de Prins aan een aan tal voetballers is voorgesteld, dan is dat dwaasheid. De Prins is de voornaamste per soon in deze en de voetbal lers worden dus aan hem voorgesteld. Men noemt dus altijd het eerst de naam van de onbelangrijkste of, daar damesvoorgaan, eerst de naam van de heer, want hy wordt aan de dame voorge steld. Dit zijn natuurlijk maar een paar opmerkingen en een paar voorbeelden, maar als u de beleefdheidsleer wat na der beschouwt, zult u zelf zien, dat het eigenlijk hele maal niet zo ingewikkeld is. Voorkomendheid jegens an deren is de grondregel. Als men dat in het oog houdt, zal men niet zo heel veel fouten maken. Het hoog militair gerechtshof heeft het vonnis van de krijgsraad in Den Haag, waarbij de dienstplichtig soldaat bij de luchtmacht M. C., die deel heeft uitgemaakt van het Nederlands Elftal, 21 Maart j.l. tot twee maanden onvoor waardelijke militaire detentie werd ver oordeeld, bevestigd. 4 Februari zou hij in een restaurant te 's Gravenhage het aan hem door een sergeant gegeven bevel om zijn veldblouse dicht te maken en zijn stropdas behoorlijk vast te kno pen, geen gehoor hebben gegeven. Voorts zou hij deze sergeant hebben beschimpt door hem toe te voegen: „Sloof je niet zo uit. uitslover, bemoei je met je eigen zaken". Tijdens baanwedstrijden te Utrecht won Hijzelendoorn de sprint vóór Schotman; Pronk zegevierde bij de stayers. De Russische athlete Nina Dumbadze, Europees kampioene en wereldrecord houdster discuswerpen, heeft 't wereld record verbeterd door een worp van 53,37 meter (oude record 53,25 meter). Kaasmarkt Bodegraven, 29 Mei Aanvoer: 161 partijen, le soort 2.18 2.24, 2e soort 2.12—2.17, extra zware tot 2.35. Handel goed. Varkensmarkt Leiden, 29 Mei Aangevoerd 240 vette varkens, zware 189—192, lichte 176—178, zouters 186— 188, zeugen 173—175. Handel vlot. AALSUM 1 te Palo Alto (Cuba) verw. AMSTELLAND p. 29 Vitoria n. A'dam. ARENDSDIJK 29 van Santos n. Vitoria. AVERDIJK R'dam n. N. Y., p. 30 Wight*. AARDIJK Gulfh. n. R'dam p. 30 Dover. ALBLASSERDIJK 29 v. R'dam n. Hamburg ALNATI 29 v. R'dam n. Hamburg. ALPHACCA 29 v. Rio Jan. n. B. Aires. ALMDIJK 30 v. Hamburg te Rotterdam. A'MSTELSTAD n. Boulogne, 30 te Genua. AMSTELKERK 30 v. Amst. n. Dakar. AMSTELVEEN p. 30 Dover n. d. Gulf. AALSUM 30 te Jucaro 1 te Pala Alto. ALCHIBA 30 v. R'dam te Bremen. ALMKERK n. R'dam, 30 te P. Said. ARUNDO p. 30 Scillys n. R'dam. BENNEKOM 30 te Antofagasta. BLOMMERSDIJK 29 v. Rott. te Hamb CAMERONIA verm. 21/6 v. Djak. n. R'dam CONGOSTROOM 30 te Freetown. DALERDIJK 29 v. R'dam n. Vancouver. DELFSHAVEN 30 v. B. Aires te Rosark>. EDAM 28 v. Newportnews te Albany. EEMLAND 28 te Rio de Janeiro. ENTRE RIOS 30 v. Amst. te Hamburg. FAIRSEA Djakarta n. Rott. p. 30 Malta. GROOTE BEER p. 30 Gibr. n. Sydney. GOUWE p. 30 Kp. Verde n. Rochefort. HELENA A'dam n. Chili 30 te Laguaira. HELICON 30 v. A'dam te Aruba. INDRAPOERA p. 29 Minicoy n. Belawan. ITTERSUM 29 v. Sorel n. Nederland. JAGERSFONTEIN 30 v. Amst. te Durban. JUPITER 30 v. Londen te Hamburg. KEILEHAVEN 29 v. Libreville n. Freetown. KLIPFONTEIN 30 v. Teneriffe n. Kaapst. KOT A GEDE 28 v. Rotterd. te Djakarta. LAERTES 30 v. Amsterdam te Djakarta. LANGKOEAS p. 29 Minicoy n. R'dam. LIMBURG n. Vancouver, 30 te Manilla. LISSEKERK 29 v. Rott. te Rastanura LOMBOK n. Vancouver, 30 te Colombo. LOENERKERK 29 v. Abadan n. R'dam. MAASKERK 30 v. Lagos te Luanda. MAPIA p. 30 Finisterre n. Djakarta. MEERKERK 30 v. Port Said n. R'dam. Si. Dat was werkelijk een bof. De politie zat im mers achter hen aan en zij konden niet langer over ie electriciteitsdraden blijven lopen. Daarom mikten de fiets ia de eerste wagen, ie bestuurder zou dan wel ontdekken, dat hij een fiets te veel had. Die kon hij dan verkopen aan een vodden-ku ->• -■•, dan had hij ook eens een buitenkansje. De lange lat gooh den zij op de tweede vrachtwagen en zelf sprongen tij in de derde wagen. Daar gingen zij stilletjes ach terin zitten. Niemand had hen gezien. DONDERDAG HILVERSUM X, 402 m. KRO: 7,00 nieuws, 7.15 gram,, 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.15 prot. pr„ 10.45 kerkkoren en orgel. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Ko ninklijke Militaire Kapel, 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muz., 13.40 mezzo-sopraan en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist, 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 cembalo gezel schap en tenor, 16.00 lezing, 16.45 vocaal ensemble, 17.00 jeugd, 17.30 gram.. 17.50 De brievenbus gaat open, 18.00 ver zoekprogramma, 18.30 Ale klokken lul den, causerie, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.30 In dienst van het Vaderland, causerie, 19.40 ra diokrant, 20.00 nieuws, 20.05 koorvereni ging en orkest, 20.30 pianoduo, 20.50 coöperatie een vergeten hoofdstuk, causerie, 21.10 gram., 21.25 strijkorkest en solist, 22.15 buitenlands overz., 22,35 gram., 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO- 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr„ 9.15 gram., 9.30 idem, 10.30 de antwoordman, 10.45 gram., 10.50 kinderen, 11.00 radio- scoop, 11.45 Is er iets nieuws onder de zon?, causerie, 12.00 amusem.muz., 12.33 fn 't spionnetje. 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.20 Metropole-orkest, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 Metro- pole-orkest, 14.00 vrouw, 14.30 piano, 15.00 zieken, 16.00 amafeurs van Wal cheren, 16.45 piano en orgel, 17.00 jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 pracfische wenken voor hengelaars. 18.20 sport, 18.30 orkestconcert, 19.10 gesprek met de brandweerman, 19.20 gram., 19.50 wervingspraatje over de opleiding tot beroepsofficier bij de K.M.A., 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.20 Radio Philharm. Orkest, 21.35 Een nachtmer rie, hoorspel, 22.10 gram., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 dansmuziek. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 15.55 Schots orkest, 18.20 orkestcon cert, 19.25 Die Walkuren, opera, 21.15 gevar. muziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 15.45 lichte muziek, 17.30 Schots Variété Or kest, 20.30 lichte muziek, 23.15 Film Ball. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.25 om roeporkest en solist, 15.40 dansmuziek, 17.00 strijkkwartet, 20.05 opera- en operettemuziek, 22.35 Music-Box, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 15.00 Engelse les, 15.40 Franse les, 22.15 kamerorkest. 484 m.: 12.05 omroeporkest en soliste, 15.00 kamermuziek, 17.10 Continental kwintet, 19.00 omroeporkest en solist. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 19.00 lichte muziek, 20.00 orkest concert. MUIDERKERK 29 v. Rott. te Damman. NIGERSTROOM 30 v. Lagos te Takoradi. NIEUW AMST. Rott. n. N. Y. 30 te Havre. OOTMARSUM 28 v. Mobile n. Savanna. ORANJE 30 v. Southampton n. Amst. PR. FRED. WILL. p. 29 Anticosti n. Chic. PHRONTIS 30 v. Djakarta te Piadju. POLYPHEMUS 30 v. N. Y. te Belawan. ROTTI 29 v. Petta n. Makassar. PRINS PHILIPS WILLEM 30 te R'dam. PR. WILLEM XI p. 30 Lizard n. Montreal. RADJA 27 v. A'dam te Djakarta. RIJNLAND B. Air. n. A'dam, p. 30 Madeira. SALLAND 29 v. Bahia n. Amsterdam. S1BAJAK p. 30 Dondrahead n. Fremantlc. SINGKEP p. 30 Guardafui n. Coiomoo. STAD DORDT p. 30 Burlings n. Empedoc. STAD M'STRICHT vtr. 31 v. R'd. n. Savona. STAD VLAARD. 30 v. Narvik n. Rotterdam. TAWALI 30 v. Surabaja te Semarang. TALISSE Djakarta n. Halif. p. 30 Gibr. TJIBESAR 29 v. Zanzibar n. Beira. TEUCER p. 30 Dungeness n. Dublin. T1BA B. Air. n. R'dam p. 29 Finisterre. TOMORI p. 30 Gibraltar n. Melilla. VOLENDAM 29 v. Montreal n. R'dam. ZAAN 29 v. Amsterdam te Stugsund. TAN KV AART ANTONIA 30 v. Miri te Macassar. CALTEX DELFT 29 v. Sidon te Rotterdam. CALTEX PERNIS p. 30 Kp. Roca n. Rott. CALTEX HAGUE p. 30 Finisterre n. R'dam. ESSO HAAG p. 30 Guadeloupe n. Aruba. LUCITA 28 v. Rotterdam te Hupham PAPENDR. p. 30 Scilly n, Killingholm. TANKHAVEN III 30 te Tandjong Uban. INDISCHE VAART COULGARVE 30 v. Pt. au Prince n. Kingst. v. RIEMSDIJK 30 v. Surab. te Semarang. TJITJAL'A p. 29 Natura n. Hongkong. TJIPONDOK 28 v. Semarang te Djakarta. TRITON 28 v. Turkseiland te New York. WAIBALONG 29 te Singapore. MIDD. ZEE VAART DANAE 30 v. Savona te Genua. DELFT 30 Mei te Amsterdam. GORDIAS p. 30 Dungeness n. Alexandria. LUNA p. 30 Dungeness n. Gibraltar. MERAK N 30 v. Amsterdam n. Dakar. NESTOR 29 v. Tripolis n. Haifa. NERO 30 v. Marseille te Sevilla. ORION n. Amsterdam 29 te Candia. VENUS p. 30 Kp. St. Vincent n. Rott. VULCANUS 30 v. Antw., 30 nm. te Rott. AMSTERDAM, aangek. 30 Mei: ANTILO PE. Hoorn, uitklaren. DELFT, Bremen, stg. Vertrokken 29 Mei: MR. LINTHORST HO- MAN, Mantyluoto, zout. MADJOE, Odense, zilverzand. NIOBE, Helsinki via R'dam, stg. ENTRE RIOS, B. Aires via Hamburg, stg. en pass. SURTE, Londen, stg. DA.JE BOHMER, Marseille via R'dam, stg. VLIE- STROOM, Huil, stg. RIJNSTROOM, Londen, stg. en pas.. 30 Mei: EEMS, Mantyluoto, zout. AEGIR, R'dam, ledig. ANTILOPE, Londen, uitgeklaard. ORION (kustv.), Ko- penh., copra. KLEINE VAART WILPO, 29 te Kotka. ALDO, pass. 29 Hol- tenau, n. Kolding. ALICE, 27 te Swansea. ALJA, 29 van Ramsgate. ALPHA, 29 te Avonmouth. ARUBA, pass. 29 Brunsbuttel. BORNRIF. 27 te Mariestad. CASTOR, 27 te Port Talbot. CORSICA, 28 van Swansea n- Ronne. HORST, 28 te Ridham. JOZO, 28 van Colchester. LUCTOR, 27 te Wisbeck. ME TROPOLE. 28 van Calais. KEIZERSGR. 30 te Kotka. PRINSENGR. 29 v. Hango n Amst. DA JE BOHMER 30 te Rott. ARAK 30 V. Agadir n. Antw. MIDAS p. 30 Holtenau Kopenh. DEO DUCE 29 v. Gdynia n. Ko- penh. IRIS 29 te Gothenb. ROELF 29 te Bordeaux. NIOBE 30 te Rott. AMSTERDAM, (V. U.). Doctoraal rechte» W. Joling, Emmen; Y Zeyl, Amsterdam en H. Sluyters, Bloemendaal. Doctoraal psyen. mevr. S. van RensburgGrobler, A'dam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4