Ruhrgebied drijft levendige smokkelhandel met het rode China Oost-Berlijn centrum voor de geheime transacties VERZET VAN DE CHINEZEN IN KOREA NEEMT TOE „Verbond Voor gaat nieuwe Veilig Verkeer actie voeren Pakkende snufjes op de Verpakkingsbeurs Communisten verliezen vier grote steden ZOMER-EXPOSITIE „BOURGONDISCHE PRACHT" IN HET RIJKSMUSEUM H SAARCONFLICT VERMINDERT KANSEN VAN HET PLAN-SCHUMAN Ontstemming in West-Duitsland ZELFS WEST-DUITSE FIRMA'S NEMEN DEEL Elf millioen dollar in 1950 Twee divisies in slag van vier dagen vernietigd Bijzonder leerplanvoor alle weggebruikers Binnen een week weer sla naar België Plaatsvervangers twisten voort Londenaren eten minder 'vis Kostbare praal der oude Franse hoven bijeen HUISHOUDELIJK GEMAK VOOR SLECHTS LUTTELE CENTEN WOENSDAG 30 MEI 1951' PAGINA 5 Verkiezingen in Italië 11 DE ZEVEN VAN LANDSBERG Zaak naar Hof van Appèl RECORDVLUCHT OVER NOORDPOOL Captain Blair vliegt in tien uur van Noorwegen naar Fairbanks in Alaska Transport door staking ontwricht DE IDEALE COMBINATIE VAN RIJKE VIMINIA-5MAAK EN PERFECTE MILDHEID HARNASSEN, TAPIJTEN, VAATWERK f 88 millioen schade per jaar BEZOEK KONINKLIJK PAAR AAN LUXEMBURG 4 (Van onze correspondent in Duitsland) Terecht heeft de Amerikaanse senaat zich de laatste tijd nogal verontwaar digd getoond over de toenemende illegale handel, die goederen van stra tegisch belang uit de West-Duitse bondsrepubliek naar Oost-Duitsland smokkelt. Het is alleen verwonderlijk dat deze verontwaardiging zo laat komt. Want het is bekend, dat deze illegale handel de laatste jaren een aanzienlijke omvang heeft aangenomen. Men begrijpt niet goed waarom dit alles zo lang ónder de- neus van de bezetters kon gebeuren, terwijl dezelfde geallieerden in hun eigen landen zich de grootste offers moeten getroosten om de verdediging op peil te brengen. Men moet wel toegeven dat de ver bindingen tussen West en Oost-Duitsland dusdanig zijn, dat een effectieve con trole alleen door een uitgebreid systeem van streng toezicht mogelijk is. Vooral Berlijn vormt een lek in het I.Tzeren Gordijn, waardoor weliswaar veel men sen en veel nieuws uit het Oosten sij pelen, maar waardoor ook veel goederen uit de Ruhr en het overige Westen ge smokkeld worden. Er bestaan verschil lende firma's in West Berlijn, die alleen een soort contact-bureau van bekende West-Duitse firma's zijn, waarvoor zij regelmatig geheime afspraken met de Oost-Duitse afnemers maken. Men heeft wel sinds maanden in Frankfort een officiële instantie voor de legale handel met de Oostzone, maar de desbetref fende overeenkomst met de Russen moet al sinds geruime tijd hernieuwd worden, zodat iedere normale handel gestagneerd Wordt. Daarom is de illegale handel buiten deze instantie om in de laatste tijd schrikbarend toegenomen. Men weet dat de Oostzone optische instrumenten uit Jena, kousen etc. regelmatig naar het Westen brengt, om met het daar verdiende geld de West-Duitse com munistische partij te financieren. In de allerlaatste tijd gebeurt het ook, dat goedkoop brood uit het Oosten naar de West-Duitse gebieden vlak aan de Zonengrens gesmokkeld wordt Maar dit alles is niet te vergelijken met de waarde en de hoeveelheden, die in om keerde richting uit het Westen naar het Oosten gesmokkeld worden, zulks niet in de actentassen of achter op de fiets, maar met hele trucks en wagonladingen tegelijk, die met valse papieren rustig de grens pas seren. Er zijn nu ook handelsverenigingen in het Westen opgericht, die deze soort van handel min of meer in het openbaar pro pageren. In hoofdzaak gaat het om ijzer en staal, machines, vooral ook kogel lagers, die de Russen dringend nodig hebben, electrische apparaten, chemische producten, auto's etc. Zojuist werd in Stuttgart een zogenaamde „neutrale" handelsvereniging opgericht, de „Ge- meinschaft Ost-West-Handel", die een vroeger KPD-lid tot -voorzitter heeft. Deze zeer actieve zakenman, Artur Just, stuurt circulaires rond, waarin de West- Duitse handelslieden gestimuleerd wor den om met de vertegenwoordigers van de Oostzone handel te drijven. Deze han delsverenigingen hebben de laatste tijd een behoorlijk aantal leden gewonnen, omdat zij zich als „neutraal" voordoen. Maar in de geheime aanwijzingen, die de leiders van deze handelsverenigingen uit het Oosten ontvangen, staat duide lijk, dat ondernemingen aangetrokken moeten worden, die geen verbindingen met het Westen onderhouden. Dit houdt in, dat men liefst met anti-Westerse Na zistische zakenlieden wil samenwerken. Deze handel met de Oostzorie is vooral aantrekkelijk geworden, toen een nieu we en rijke klant op het toneel ver scheen: Rood China. Op grond van vroe gere commerciële verbindingen tussen de Duitse industrie en China begrepen sommige handelslieden, dat hier veel, zeer veel geld te verdienen was ge zien vooral ook de militaire situatie in het Oosten. Spoedig begonnen dan ook via Oost-Duitse agenten onderhandelin gen met de Chinese communisten. De zaak kwam aan het licht door de affaire var. het schip „Mai Rickmers" uit Ham burg. Deze Duitse boot ging met een la ding van staal via Hongkong naar een Chinese haven, maar werd, na Hongkong te hebben verlaten, door nationalistisch Chinese patrouilleboten opgebracht. Staal wordt door de vloot van Tchang- Kai-Chek als contrabande beschouwd en niet doorgelaten. Men ging zich nu nader voor de federij van de .Rickmers" inte resseren en stelde vast, dat deze affaire slechts een onderdeel is van een uitge breid net van clandestiene commerciële activiteit ten gunste van de Oostblok- staten. De leiding van de Hamburger rederij van de „Rickmers" ligt geheel in handen van communistische expor teurs, vaklui, die ook in West-Berlijn een klein maar zeer actief kantoor heb ben. Bovendien is de rederij van de „Rickmers" nauw betrokken bij de zich zo onschuldig voordoende „Gemein- schaft Ost-West-Handel". De Amerikaanse senaatscommissie, die nu eindelijk met het onderzoek van deze machinaties belast is, heeft bij monde van Kenneth Hansen, die het onderzoek leidt, enkele détails la ten weten. Daardoor krijgt men pas een goed beeld van de omvang, die deze clandestiene handel bereikt heeft. Zo heeft Hansen zelf contracten ge zien, op grond waarvan de gehele in stallatie van een electrisch krachtsta tion naar Moekden had moeten wor den verscheept. Op het ogenblik lig gen in de haven van Hamburg meet instrumenten ter waarde van 37.000 dollars, die via Bombay naar Tsientin verscheept moeten worden. Aan dit soort handel werken zelfs firma's mee, die Marshall-gelden in ontvangst ge nomen hebben, waardoor de zaak ze ker niet beter wordt. In het geheel be droeg de export naar Rood China in 1949 413.000 dollars. In 1950 is deze op gelopen tot niet minder dan 11 mil lioen dollar. Zojuist is bekend geworden, dat Rood China zóveel belang stelt in de handel met West-Duitsland, dat het een speciale commissie naar Duitsland heeft ge stuurd. Deze Chinese handelsdelegatie zetelt op het ogenblik in Oost-Berlijn en ontvangt voortdurend belangrijke zaken lieden uit West-Duitsland, die zeker een en ander aan te bieden hebben. Quous- que tandem? vragen wij met Cicero verwonderd, maar overtuigd, dat men niet met een leger van Catilina's te maken heeft. Zeker maken zich ook fir ma's in andere Westelijke landen schul dig aan de export van belangrijke goe deren naar het Oosten, zoals de Ameri kaanse senaatscommissie nog kortelings heeft verklaard. Maar de export uit een zo belangrijk gebied als het Rijn-Ruhr- gebied, dat notabene nog altijd onder geallieerd bestuur staat, zou toch zeker scherper gecontroleerd kunnen worden. Adenauer heeft dit inmiddels McCloy ook beloofd en de West-Duitse bonds- minister van Economische Zaken heeft maatregelen tegen de betrokken West- Duitse firma's aangekondigd. Het is in het hoogste belang van de Westelijke wereld, dat het niet bij enkele oneffec tieve administratieve waarschuwingen blijft. De geallieerde strijdkrachten braken Dinsdag door toenemend vijandelijk verzet heen en wisten bij hun opmars door heuvelachtig terrein 9 tot 18 kilometer terrein te winnen. De Zuid-Koreanen maakten de grootste vorderingen. Aan de Oostkust rukten zij 18 kilometer op en bezetten daar het wegenkruispunt Kansong, onge veer 40 kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Door de bezetting van deze stad beheersten de geallieerden het laatste stuk van de weg van Inje naar de Oostkust. Aan andere fronten -ondervonden de geallieerden echter hernieuwde tegen stand van het rode leger. Uit sommige gebieden worden gevechten van man tegen man gemeld. Convooien van vij andelijke ravitailleringstrucks beginnen zich opnieuw in Zuidelijke richting te bewegen naar voornaamste communis tische verzamelplaatsen. Felle gevechten worden gemeld van het centrale front, waar de Noord-Ko- reanen tot nu toe de laatste ontsnap pingsroute openhouden voor de com munistische troepen, die ten Zuiden van Met een meerderheid van nog geen vijf duizend stemmen zijn de Italiaanse communisten aan de macht gebleven in Bologna, dat vanwege de communis tische kracht in het verleden bekend stond als de „rode stad". Palmiro To- gliatti, de leider van de Italiaanse com munisten, heeft de communistische bur gemeester telegrafisch geluk gewenst De communistische pers had weinig andere aangename berichten te melden Nu meer uitslagen bekend zijn gewor den is de situatie zo, dat de (katholie ke) christen-democraten van Alcide de Gasperi en hun bondgenoten bij de ge- meenteraads- en provinciale verkiezin gen 75 pet. van de stemmen kregen te gen de communisten slechts 25 pet., al dus meldt A.P. Vier grote steden het industriële Milaan en de havensteden Genua, Vene tië en Ancona zijn nu voor de eerste maal in christen-democratische handen. De christen-democraten en hun anti communistische bondgenoten wonnen in 22 van de 27 provinciale hoofdsteden. De communisten en aanverwante groe peringen behaalden de stembuszege in de overige vijf. De communistische burgemeester van Genua heeft door de verkiezingen zijn functie verloren. De einduitslagen ga ven de Christen-Democraten een duide lijke overwinning met 213.486 stemmen en de communisten 196.788. De Christen- Democraten behaalden ook de onbetwis te controle ovér Ravenna. Corrro en Vi- cenza waar bij de verkiezingen van 1946 de linkse en rechtse groepen ongeveer even sterk naast elkaar hadden gestaan het Hwatejon-reservoir opgesloten zit ten. In een slag van vier dagen zijn twee Chinese divisies aan het centrale front, ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, vernietigd. Het achtste Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat de Chi nezen 17.000 man aan gewonden, doden en gevangenen verloren hebben alleen in deze slag. Luitenant-generaal Partridge, opper bevelhebber van de Amerikaanse lucht macht in Korea, heeft bekend gemaakt dat brigade-generaal Sweetser van zijn functie is ontheven. Sweetser was com mandant van de 452ste afdeling lichte bommenwerpers en zal in de V.S. een nieuwe functie krijgen. Hij opereerde vanuit Okinawa en volgens de verkla ring van Partridge had hij niet voldoen de bijgedragen tot het slagen van de luchtoorlog. Naar in Tokio verluidt had Sweetser herhaaldelijk gevraagd om nieuwe uitrusting. Hierbij publiceren wij de jongste foto van prof. dr. B. J. Alfrink, de nieuw benoemde coadjutor van Johannes Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht (Van onze verslaggever» Verkeerstechnisch gezien is ons land nog altijd vrij onveilig. De statistiek moge dat illustreren. Sinds 1950 is het aantal verkeersongevallen ongeveer met 22 procent toegenomen. Deze progressie is niet alleen te verklaren van de toe nemende verkeersintensiviteit, die sinds 1938 werd verdubbeld, en het is dan ook te billijken, dat het „Verbond Voor Veilig Verkeer" ook dit jaar weer in de week van 11 tot en met 16 Juni ..grote lande lijke veilig verkeersdagen" heeft geor ganiseerd. te meer wanneer men beseft dat de materiële schade, per jaar door verkeersongevallen veroorzaakt, 88 mil lioen gulden bedraagt. Nederland en België hebben overleg ge pleegd over de uitvoer van Nederlandse sla naar België. Hoewel voor Nederlandse sla een minimum importprijs van tien cent per krop was vastgesteld, bleek, dat het aanbod de verkoop van in België geteel de sla ernstig dreigde te hinderen. Daar om werd* besloten de uitvoer van het Ne derlandse product enige tijd stop te zet ten. Zodra de top-aanvoer van Belgische sla voorbij is. zal de export kunnen wor den hervat. Men verwacht zulks binnen een week. Dinsdag heeft de federale rechter Bastian te Washington bekend gemaakt, dat het districtsgerechtshof niet gerech tigd was het beroep van de zeven ter- doodveroordeelde Duitse oorlogsmisda digers in behandeling te nemen, omdat de V.S. van juridisch standpunt bezien nog met Duitsland in oorlog zijn. Het nieuwe uitstel stelt de terdoodver- oordeelden echter in staat bij het Ameri kaanse hof van appèl beroep aan te tekenen. Hun advocaat heeft reeds bekend gemaakt dit te zullen doen. Charlie Blair. gezagvoerder van de Pan American World Airways, die enige tijd geleder! met een eenpersoons ver bouwde Mustang-jager een recordvlucht heeft- gemaakt van Amerika naar Enge land. is Dinsdag om 15.58 uur met de zelfde machine te Barlufoss (Noorwe gen) opgestegen en tien uur en negen en twintig minuten later te Fairbanks (Alaska) geland. Dit traject, dat loopt over de Noord pool, heeft een lengte van ruim 5280 kilometer. In ver-band met internationale tijdsverschillen is hij op dezelfde dag In zjjn krachtigste verklaring van de twaalf weken dat de plaatsvervangers thans in Parijs bijeen zijn, heeft de ge delegeerde der V.S., Jessup, Dinsdag Sezegd, dat de „brutale" agressie in Ko- fea de rechtstreekse oorzaak is van de scherpe toename van de spanning in de tfereld, Jessup zei verder, dat het "Zonneklaar" is dat de Sovjet-Unie geen belangstelling heeft voor een ministers- c°nferentie van de Grote Vier. Er deden zich overigens op de ver. Sadering geen nieuwe gezichtspunten tjoor. De Sovjet-afgevaardigde, Gromy- AO, handhaafde zijn standpunt, dat het •Noord-Atlantisch verdrag moet worden °Pgenomen op ae agenda. in Fairbanks aangekomen en wel vol gens de klok, een half uur voor hij uit Noorwegen is vertrokken. Blair vloog van Noorwegen naar Spitsbergen op een hoogte van 10.000 voet, en vandaar via Pont Barrow naar Fairbanks in Alaska op een hoogte van 25.000 voet boven het Noordpoolgebied. Op de hoogte waarop Blair vloog heerst een temperatuur van 40 graden Celsius onder nul. Een Catalina vliegboot van de Ko ninklijke Noorse luchtmacht was reeds eerder van Tromsoe naar Spitsbergen vertrokken. De Catalina bleef in de buurt van Spitsbergen rondkruisen om met Blair radiografisch contact te hou den en hem van dienst te zijn. Toen Blair uit het gezicht was verdwenen is de Catalina naar zijn basis terugge keerd. Als lading had Blair 3.000 enveloppen meegenomen, die voorzien zijn van spe ciale stempels. Deze enveloppen worden in New York bij opbod verkocht. De opbrengt van deze eerste Noordpool- luchtpost is bestemd voor het bekende Damon Runyon kankerfonds. Captain Charlie Blair is een 41-jarige New Yorker en een van de bekendste Amerikaanse burgerpiloten. De record vlucht van Amerika naar Engeland heeft hij volbracht in acht uur. Hij be reikte destijds een snelheid van 720 kilo meter per uur. Als gezagvoerder van de Pan American vliegt hij geregeld met zijn stratocruiser heen en weer tussen Amerika en Europa. Hij heeft in totaal 225 transatlantische overtochten op zijn naam staan. Dinsdag waren meer dan 15.000 vrachtautochauffeurs betrokken bij de staking, uit protest tegen het nieuwe inspectiesysteem bij het door de over heid geëxploiteerde wegvervoer. De staking, welke thans twee dag>en duurt, doet reeds haar invloed op de in- en uitvoerhandel gelden. Een woordvoerder van het bestuur van de vervoersorganisatie deelde Dins dag mee, dat het omstreden systeem zal blijven bestaan. Hij voegde hieraan ioe, dat de organisatie in overeenstem ming met de grondwet handelde en dat de geuite bezwaren ongegrond waren. Tengevolge van de staking zullen de Londenaren Woensdag 30 procent min der vis hebben. De vis zal per trein worden aangevoerd. Advertentie De organisatie van de grote tentoon stelling „Bourgondische Pracht", welke deze zomer in het Rijksmuseum gehou den zal worden en waarover wij enige tijd geleden reeds berichtten, is thans practisch gereed. De belangrijkste stuk ken voor deze hijzonder fraaie en uiterst instructieve tentoonstelling zijn bijeen gebracht en dezer dagen vindt de ope ning in Dijon, het oorspronkelijk cc trum van Bourgondië, plaats. Eind Juli komt de collectie naar Amsterdam, waar men de expositie 28 Juli hoopt te kunnen openen. Tot 4 October blijft de tentoonstelling dan in Amsterdam waarna zjj naar Brussel verhuist. Voor het eerst sedert het uiteenval len van het Bourgondische Rijk zullen de belangrijkste stukken van de hoven van Jan II, Philips de Stoute, Jan Zon der Vrees, Philips de Goede, Karei de Stoute, Maria van Bourgondië en Phi lips de Schone weer bijeengebracht worden. Men had deze tentoonstelling willen sluiten met de wieg van Karei V het bleek onmogelijk deze te ver krijgen omdat dit zo symbolisch voor het einde van het Bourgondische rijk is. Zowel uit Nederland als uit België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en zelfs Amerika zijn de stukken verzameld om deze tentoonstelling tot een heel bijzonder geheel te maken. Zo zal er een grote collectie Vlaamse primi tieven bijeengebracht worden. Werk o.a. van Rogier van der Weijden, (por tret Karei de Stoute), Dire Bouts, Hu- go van der Goes (Sterfbed van Maria) en Hans Memlinc (triptiek van de Hei lige Christofoor). Van Claus Slüter, de et is (natuurlijk) een Fransman, die gezegd heeft, dat je de hele wereld aan de voeten van een vrouw kunt leggen maar dat ze er toch niet van harte blij mee is, als de verpakking niet deugt. Wat dat betreft, heeft de vrouw van nu geen klagen en wie zich dat nog niet gerealiseerd mocht heb ben, die kan er zich tot 1 Juni van overtuigen op de verpakkingsbeurs in de Am sterdamse R.A.I., waar men de rozen van het affiche werkelijk, als wijlen Sneeuw witje, gebed ziet in een transparante doos. Deze in teressante verpakkingsten toonstelling voor de handel, laat duidelijk zien dat het doorzichtig omhulsel het meer en meer wint. Psycho logen zullen kunnen verkla ren waarin hem die aantrek kelijkheid nu precies zit, maar zelfs zoiets prozaïsch als een haarborstel krijgt een mysterieus aureool wat zijn fictieve waarde doet stijgen zodra hij zich presenteert in een plastic foudraal. Plastic is echter een duur verpakkingsmateriaal, laten we ons vertellen, er is dan ook veel anders dat doorzich tig en sterk is, als cellophaan en pliofilm en alle broertjes en zusjes van deze syntheti sche ijlheid. Aardige verpak king is een geweldige stimu lans voor de verkoop, zeker bij „de winkelende vrouwen, waarvan vijf en zeventig pro cent, naar men zegt, op in geving koopt. En met name voor de export, het troetel kind der economisch arme landen, is een aantrekkelijke verpakking geen luxe. De „verpakkingscommissie" die de vorige week door minis ter Albregts is geïnstalleerd en die dezer dagen op de beurs zal komen kijken en zich afvragen, of op bepaalde luxueuze wijzen van verpak ken geen vijftien procent weeldebelasting moet komen, heaft een moeilijke taak. Want als Amerikanen, zoals die zakenman uit de V.S. die op de bonbondozen met mo lentjes afvloog, nu alleen Nederlandse chocola kopen, 'als die onder een Hollands polderlandschap wordt aan geboden, is die luxe dan geen noodzaak? Het is jammer dat in de verpakkingscommissie van twaalf mannen geen enkele vrouw zitting heeft. Want de huisvrouw heeft met de ver pakking dagelijks te maken, en het is voor haar aller minst luxe om bijvoorbeeld stroop te kopen in een ge- paraffineerd bekertje (al kost dat enkele centen meer) en niet met een potje naar de winkel te gaan en daar de kleverigheid te laten afwe gen. Dat is omslachtig en tijdrovend, óók voor de win kelier. „De animo voor verpakte etenswaren wordt steeds gro ter", vertelt men ons in een der vele stands, waar men tussen de talloze bedrukte omslagen en hulzen en car tons, realiseert, hoe kruide niers- en andere eetwaren, door de verpakkingsfabrikant met bijna evenveel zorg aan gekleed worden als de men sen door de klerenfabrikan- ten. Is verpakt brood luxe? Nee zegt men ons, want het blijft dagen lang vers en voor de weekeinden wordt het meer en meer gevraagd. Het is bo vendien hygiënisch, wat alle verpakte etenswaren zijn. Uiterst handig zijn ook de deelbare cartonnen doosjes, telkens voor tweemaal zes eieren, zodat de winkelier-de eieren, als hij ze ontvangt, met carton en al, in de bood schappentas van de klant kan deponeren, zonder ze in een zakje te hoeven doen. Effi ciency voor de winkelier èn voor de huisvrouw, daar streeft de moderne verpak kingsindustrie meer en meer naar. Bovendien is het /van het grootste belang voer de fabrikant, dat de verpakking hem afficheert. Wil de huis vrouw beschuit van A, mar- caroni van B, stijfsel van C en koek van D, dan waar borgt de verpakking dat ze het gewenste ontvangt. Bo vendien krijgt ze het precies in de afgepaste hoeveelheden. Knoeien op dit gebied straft, bij gezonde concurrentie, zichzelf. Het gehele systeem van de zelfbedieningswinkel berust op de verpakte waren! Hoe het met- het gebrek aan blik staat, wilden we we ten, want alles wat in tuin derijen en boomgaarden nu rijpt, kan straks toch niet worden ingevroren, al was het alleen maar omdat lang niet iedere winkelier over een kostbare koel-installatie beschikt. Maar op het blik- gebrek is - gedeeltelijk al iets gevonden. In zoverre, dat bijvoorbeeld de grote koek jesblikken, die de handel ge bruikt, vervangen worden door dozen van hetzelfde formaat van golf carton, be plakt met een laagje alumi niumpapier, waarin de koek jes twee a drie maanden vers blijven. En verder doet men wonderen met geparaf- fineerd carton. Koeken, en vele andere zaken, die vroe ger in een ronde bus wer den verpakt, biedt men nu aan in een quasi bus van dit keiharde, door vocht niet aangetaste carton, met alleen bodem en deksel van blik. Het blik, dat op deze wijze vrij komt, kan ten deel val len aari de conservenfabrie- ken, die hun producten wer kelijk niet anders dan in dit voor hen onvervangbaar ma teriaal bij de consument kunnen brengen. Nieuw op flessengebied is het fabrieksmerk, ingebrand in de fles. Dat voorkomt verstopping van de spoelma- chines door de papierpap der oude etiketten. In Amerika waar kortgeleden Nederland se industriëlen de „verpak kingswetenschap", die er zeer ver is, bestudeerd heb ben, heeft men vierkante fles sen, wat ruimtebesparing geeft. Plastic flesjes voor in de koffer, die niet breken komen hier ook schuchter in de handel. Ze zullen dank baar ontvangen worden nu het reisseizoen begint. Er zijn er ook, die de inhoud met een verstuiven als men er in knijpt. Handig zowel voor parfum als voor babypoeder En toch haalt het mense lijk vernuft het niet bij de perfecte wijze, waarop de na tuur haar producten, be stand tegen vocht, breuk en strelend voor het oog, ver pakt, zeggen enkele aardige foto's van opengesprongen noten en kastanjes, die de be zoeker suggereren, hoe de verpakkingsexperts steeds verder zoeken om die perfec tie te benaderen. A. Bgl. beroemde Nederlandse beeldhouwer aan het Bourgondische hof, komen er enkele van zijn pleurants en de grote tors van Christus. Er zal een ongeken de collectie tapisserieën, met het grote stuk der dansende beren uit San Fran cisco en het grote tapijt uit Kasteel De Haar uit Haarzuilens, aanwezig zijn, om nog niet te spreken van het zestigtal handschriften verlucht met miniaturen die in speciale vitrines worden opge steld. Heel bqzonder zal ook de collectie edelsmeedkunst, emails en vaatwerk zijn, dat door de Bourgondische vor sten gebruikt werd. Ook komen er de kazuifels van David van Bourgondië, welke destijds bis schop van Wijk bij Duurstede was, de kostbare miskelk van Gouda, door Jacoba van Beieren geschonken, prach tig goud- en zilver werk uit Duitsland en Italië, tekenin gen en gravures, kostbare harnassen, kortom heel de pracht en praal der Bourgondische ho ven zal herleven binnen de muren van 't Rijksmuseum. In opzet zal de tentoonstelling het meest gemeen heb ben met die der Weense kunstschat ten, hoewel deze zomer-expositie een meer gesloten histo risch tijdperk om vat en een heel bij zondere kijk zal ge ven op het oude hertogdom, dat zich door huwelijken en veroveringen steeds verrijkte en tenslot te tijdens Karei V geheel en al ten on der ging en ver dween. M. De verkeersdagen staan deze keer in het teken van de nieuwe verkeerswetge- ving; en men heeft ze gepland onder het motto „een week bijzonder leerplan voor iedere weggebruiker" ct (als U wilt) onder de slagzin „De school komt bij U thuis". Bij de actie van dit jaar worden de verkeersregels zelve in het bijzonder onder de aandacht van het publiek ge bracht en ook wordt gewezen op de plicht van ieder om zich te bekwamen tot een goed weggebruiker. Geëigend propagandamateriaal wordt beschikbaar gesteld vcor alle categorieën weggebrui kers. Van fröbelschoolkind tot volwas sene toe. Instructief materiaal wordt echter niet alleen in de huisgezinnen en op de scholen verspreid, doch ook op fabrieken en kantoren, terwijl dit tevens onder de militairen zal worden uitge reikt. Er komen streken in trams, auto bussen, hotels, jeugdherbergen, wacht kamers van doktoren met de slagzin: Streeft allen naar minder ongevallen. De verenigingen en consuls van het verbond zullen de diverse steden als het ware in het teken van „Veilig Verkeer zetten door inschakeling van midden stand en winkelbedrijven, door het orga niseren van optochten en door het aan brengen van spandoeken. Aan deze actie zal vooraf gaan een campagne van le zingen over de nieuwe wet voor burgerij en beroepschauffeurs. Jaarlijks bedraagt de schade, veroor zaakt door verkeersongevallen in ons land. 88 millioen gulden. In vergelijking met 1949 is het aantal verkeersongeval len in 1950 met 22 procent toegenomen. Het aantal motorrijtuigen, met inbegrip van de bromfietsen is met 40 procent gestegen. Op de buitenweg is de ver keersintensiteit vergeleken bij 1938 ver dubbeld. Het officieel program van bet bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Luxemburg van 19 tot 22 Juni is volgens Belga els volgt samengesteld Dinsdag 19 Juni: te 16 uur aankomst op de luchthaven van Luxemburg. Ont- vangst door de Groothertogin en oe Prins van Luxemburg. Op het paleis ontvangst van het corps diplomatique, 's Avonds galamaaltijd, gevolgd door re ceptie. Woensdag 20 Juni: bezoek aan de wal- serij te Dudellange/ Lunch aangeboden door de Koningin en Prins Bernhard in het Nederlandse gezantschapsgebouw. Neerleggen van een krans bij het ge denkteken. Ontvangst op het Neder landse gezantschap van de Nederland se kolonie, 's Avonds receptie in het stadhuis. Toneelvoorstelling door de „Compagnons de la scène". Donderdag 21 Juni: 's Ochtends bezoek aan het sanatorium te Vianden. 's Na middag.: bezoek van de Prins aan de Hertogin van Parma, moeder van de Prins van Luxemburg, op het kasteel van Berg. Te 17.30 uur vertrek van de lucht haven van Luxemburg Karei de Stoute, zoon van Philips de Goede; schilderij van Rogier van der Weijden, dat op de tentoonstelling Bour gondische Pracht" aanwezig zal zijn. De West-Duitse regering heeft Dins dag de geallieerde Hoge Commissie een nota over de Saarkwestie overhandigd. Zij zegt daarin, dat de politieke maat regelen, die op het ogenblik in het Saar- gebied worden genomen, vooruitlopen op een toekomstig vredesverdrag. Deze stap der West-Duitse regering is gevolgd na het onderhoud tussen dr. Adenauer en de Franse Hoge Commissaris, Francois Poncet. Zij leidt voorts het grote debat in het West-Duitse parlement in. waar bij dr. Adenauer hedenmiddag zijn poli tiek van toenadering tot Frankrijk zal moeten verdedigen tegen de grocieude anti-Franse sentimenten, die door het Saarconfliet in het Duitse volk zjjn wakker geroepen. Naast de grondslag van dr. Adenauers buitenlandse politiek zalfde toekomst van het plan-Schuman bij het debat in het geding komen. De West-Duitse kan selier heeft in de afgelopen dagen ver geefs getracht de instemming der par- lementsfracties te verkrijgen voor een gemeenschappelijke verklaring. Deze zou, geheel in het kader van de door Adenauer inzake de Saar gevolgde poli tiek van geduld, in gematigde bewoor dingen tegen het verbod der democra tische partij van het Saargebied protes teren en vooral vermijden verband te leggen met de ratificatiekansen van het plan-Schuman. Het is de kanselier ech ter niet gelukt over een scheiding van de beide vraagstukken eensgezindheid te bereiken. Dr. Schumacher, de leider der sociaal democraten, heeft ook na zijn onderhoud met dr. Adenauer vastgehouden aan zijn stelling, dat de gebeurtenissen in het Saargebied een politieke instelling van Parijs verraden, die het voor de Duitsera onmogelijk zou maken, het plan-Sehn- man te aanvaarden. Dr. Adenauer is er ook niet in ge slaagd alle regeringspartijen te bewegen tot een gemeenschappelijk standpunt. Eerder is van liberale zijde reeds ge wezen op de mogelijkheid van een ver flauwing van de West-Duitse belang stelling voor het plan-Schuman en voorts heeft ook de voornaamste Duitse deskundige inzake het plan, prof. Hall- stein, gemeend te moeten verklaren, dat de gebeurtenissen in Saarbrücken het plan „belasten". Naar wij van welingelichte zijde verne men ligt het in de bedoeling te komen tot een uitwisseling van ambassadeurs tussen ons land en de Unie van Zuid-Afrika. Op het ogenblik zijn Nederland en de Unie van Zuid-Afrika in beide landen ver tegenwoordigd door een buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. De Unie van Zuid-Afrika zou dan het negende land worden, dat in ons land een diplomatieke vertegenwoordiging heeft met een ambas sadeur als hoofd der missie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5