Stafchef van Amerikaanse marine dringt aan op vlootblokkade van China Bondgenoten zouden Amerika krachtig moeten steunen POKKENGEVAAR GEWEKEN MEER WONINGEN DOOR ENIGE UREN EXTRA-ARBEID PER WEEK Tussen neus en lippen 1 Moordenaar van dr. Klausener na zeventien jaar veroordeeld PÊRZISCHE REGERING BEREID ENGELAND TE SPREKEN MET Westelijke nota naar Moskou? Blinden worden zienden I GEEN HOOP MEER OP REDDING VAN DE BEDOLVEN MIJNWERKERS Tot hoofd en hart OVERWINNING VOOR DE GASPERI Britse regering echter niet beschouwd als partij in het geschil Alle maatregelen opgeheven Opmars in Korea tot stilstand gebracht Admiraal Kirk in ons land Papagos afgetreden Voldoende basis voor een conferentie mmmi Minister In 't Veld in de Eerste Kamer Huurverhoging alleen mogelijk als de kosten van het levensonderhoud dalen Vier Koninginnen op Schiphol 0. L. Heer op Solder 2 Juni weer open Het weer Leider van de Berlijnse K.A. werd in 1934 in Rijksverkeersministerie doodgeschoten J Prof. Bakker terug uit Argentinië ee riuftmo wjoieycu buy/ DONDERDAG 31 MEI 1951 75ste JAARGANG No. 25085 In 23 van de 28 provinciën DE BRITSE BEHOEFTEN AAN OLIE Leven in Tilburg weer normaal Am. ambassadeur in Moskou Opperbevelhebber van Griekse leger Licht geval van encephalitis VREDESVERDRAG MET JAPAN ZONDER CHINA? Staatsloterij il® ainiMiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiuiiiimiiiiiiiuHiiiiiniiiiiiiiitmiiiifiiriiiiiifriiiiiiiiiiiwiiiiiiniiiiiimwiiiiHii'! Berichten over arrestatie van prof. Richter onjuist WINDJACKETS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Italiaanse minister-president Al- Cide de Gasperi heeft de president van Italië gisteravond kunnen mededelen, dat zijn regering de communistische op positie een nederlaag heeft toegebracht fn 23 van de 28 provinciën, waar Zon dag en Maandag gemeenteraads- en pro vinciale verkiezingen gehouden zijn. Op grond van de vrijwel volledige Uitslagen van de verkiezingen in 2735 gemeenten in Italië blijkt, dat de Chris- telijk-riemoeraten en de met hen ver bonden partijen de leiding zullen heb ben in 1550 gemeenten, terwijl 610 ge meenten in handen der communisten en Nenni-socialisten zullen zijn. De com munisten en de nauw met hen verbon den socialistische party van Nenni ver loren ongeveer 560 gemeenten, waaron der Genua en Venetië. Ook gingen vier provinciehoofdsteden voor hen ver loren. Hoewel nog niet alle stemmen waren geteld, was het duidelijk, dat de com munisten en Nenni-socialisten in ver gelijking met de algemene verkiezingen in 1948 en de verkiezingen voor de plaat selijke besturen in 1946 hun stemmen- aantal hebben gehandhaafd of in gerin ge mate verbeterd. De Christelijk-De- mocratische partij, de sterkste partij van de regeringscoalitie, scheen ongeveer een vierde van de door haar in 1948 behaal de stemmen te hebben verloren. Woensdag heeft de stafchef van de Amerikaanse marine, admiraal Forrest Sherman voor de verenigde Senaats commissies van onderzoek, verklaard, dat hij een voorstander is van een vlootblokkade van communistisch China. Deze moet echter niet door de V.S. alleen worden ondernomen. Hij hoopt nog steeds, dat de V.S. hun bondgeno ten zouden kunnen bewegen aan een dergelijke actie deel te nemen. Een doeltreffende economische en vlootblokkade zou communistisch China niet alleen in zijn gevechtssterkte be knotten, maar zou ook een belangryk psychologisch effect hebben. Commu nistisch China zou gedwongen wofden zich tot Rusland te wenden, met als ge volg een grotere afvloeiing) van Rus sische producten. Daar „practisch alle goederen" van Rusland naar China moeten worden vervoerd langs de Trans-Siberische spoorweg, welke, zoals bekend, reeds overbelast is, zou dit 'n nadelige factor te meer zijn voor het Russische oorlogs potentieel in het Verre Oosten, aldus Sherman. De moeilijkheden voor communistisch China zouden nog vermeerderd wor den, indién tegelijkertijd de kwetsbare binnenlandse verbindingen van de lucht uit, of door guerilla-activiteit zouden worden afgesneden. Sherman zei, dat communistisch China niet in staat was doeltreffende maat regelen tegen een blokkade te nemen. Admiraal Sherman deelde voorts mede dat Amerikaanse oorlogsschepen in de wateren voor Korea enige duizen den Russische mijnen gjeveegd hebben. Hy zei, dat de Russen klaarblijkelijk net zo vlug mijnen kunnen maken als zij vernietigd worden. De admiraal maakte verder bekend, dat de vloot doorgaat met het bombar dement van de haven Wonsan, omdat dit een punt is waar de Chinese bevoorra- 3 De Perzische regering heeft Woensdag in een communiqué verklaard, dat zij in zou stemmen met een bespreking met de Britse regering over de Britse behoeften aan Perzische olie, maar de Britse regering nooit zal beschouwen als partij in het oliegeschil. Perzië is verplicht de wet op de nationalisatie van de olie-industrie uit te voeren. Een regeringsdelegatie van drie leden zal naar Khoczistan gaan met alle bevoegdheden om de olie-industrie te exploiteren, aldus het communiqué. correspondenten van de Perzische rege ring aanzegging gekregen het land bin nen 24 uur te verlaten. De betrokken correspondenten zijn Haign Nicholson, de directeur van Reuter in het Midden- Oosten, en Thomas Sefton Delmer. de voornaamste buitenlandse correspondent van de Londense ..Daily Express". Radio Teheran deelde mee. dat Nicholson de waarheid verdraaid had en dat Delmer de Perzische natie had beledigd. In dit communiqué was ook de tekst van het memorandum vervat dat eerder op de avond door de minister van Finan ciën aan de vertegenwoordiger van ae Anglo-Iranian Seddon was overhandigd. Woensdagavond om twaalf uur liep het Ultimatum af, dat Perzië aan de Anglo- Iranian had gesteld om te assisteren bij de liquidatie van de maatschappij. Perzië is niet van plan ter naleving van de wet op de naasting van de petroleumindustrie zijn leger te ge bruiken. Aldus heeft premier Mo- hamed Mossadeq Woensdag te Tehe ran in een exclusief interview verklaard. Officieel is Woensdag medegedeeld, dat vier Russische employé's van het Sovjet-consulaat in Tabriz gearresteerd zijn, omdat zij aangezet hadden tot deel neming der bevolking aan de demon stratie, die door de communistisch ge oriënteerde Tudehpartij georganiseerd was. De Russen hadden pamfletten op muren in de stad geplakt. Intussen hebben twee Britse dagblad- De Hoofdinspecteur van de Volksge zondheid deelt mede, dat menselijker wijs gesproken het gevaar voor uit breiding der pokkenepidemie geweken is. Sinds ruim twee weken zijn geen nieuwe gevallen meer geconstateerd. Alle maatregelen, die genomen zyn en alle adviezen, die gegeven zijn om de pokken-epidemie te bestrijden en uit breiding te voorkomen, zijn met ingang van hedenochtend opgeheven. De directeur van de Gemeentelüke Genceskun-'ige en Gezondheidsdienst te Tilburg, dr. E. Ausems, heeft z'ch volko men kunnen aansluiten bij de verkla ring van de inspecteur van de Volksge zondheid met betrekking tot de pok ken-epidemie te Tilburg, die als geheel bezworen kan worden beschouwd. Dit neemt niet weg dat zo nu en dan nog Wel eens verschijnselen kunnen optre den. Gezien de goede vaccinatie-toe» stand van Tilburg behoeft dit generlei reden tot ongerustheid te geven. Het leven in Tilburg kan weer zijn gewone gang gaan, zoals dat vóór het uitbreken der pokkenepidemie het geval was. De stad is thans besmettingsvry. Gisteren hebben twee genezen pok- kenpatiënten het ziekenhuis verlaten; ook vandaag kan een patiënt huiswaarts keren. Er blijven dan nog elf# patiënten, van wie de meesten nog deze week kun nen vertrekken. Vrijdag kunnen er tien hog in quarantaine verblijvende zoge- haamde contacten uit hun isolement borden ontslagen. De schade die het be drijf s- en zakenleven ondervond is, naar van bevoegde zijde vernemen, groot dingslinie van uit de richting Siberië onderbroken kan worden. Hij zei, dat de vloot in staat was ge weest twee waterwegen langs de kust waarlangs voorraden aangevoerd wor den, af te snijden. Hij voegde er aan toe, dat de doeltreffendheid van het scheepsvuur ter ondersteuning van de strijd te land ongewoon groot is geweest. Stromende regen en vastbesloten te genstand der Noordelijken hebben de opmars van de verbonden troepen tot stilstand gebracht langs vrijwel het ge hele Koreaanse front. Alleen in het. Westen en het Westelijk deel van het centrale front werden ge ringe vorderingen gemaakt Officieren der verbondenen geloofden, dat de krachtige Noordelijke tegenstand wordt geboden door slechts een kleine dekkingsstrijdmacht en dat de hoofd macht zich nog steeds in Noordelijke richting terugtrekt. Radio-Moskou heeft Woensdag ver klaard, dat in Korea zeven Amerikaanse spionnen waren gevangen genomen en gedood. De Amerikanen zouden per parachute in verscheidene delen van Noord-Korea zijn neergelaten. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou admiraal Alan Kirk„ die op zijn reis door West-Europa Woensdag in Nederland is aangekomen, heeft 's avonds te Den Haag ten huize van de Ameri kaanse ambassadeur, Selden Chapin, zijn zwager, de pers gelegenheid tot kennis making gegeven. Hij deelde o.m. mede, na zijn bezoek alhier naar Frankfort te zullen gaan, waar hij een onderhoud zal hebben met de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland. McCloy. Einde deze week zal hij via Berlijn weer naar Moskou terugkeren. Veldmaarschalk Alexander Papagos, opperbevelhebber van het Griekse leger, is Woensdag om gezondheidsredenen af getreden. Koning Paul heeft de functie van opperbevelhebber „in verband met de omstandigheden" overgenomen. Het Griekse kabinet zal vandaag het decreet, waarby de koning voor deze functie wordt aangewezen, goedkeuren. In Athene is men van oordeel, dat Papagos ontslag heeft gevraagd als ge volg van een meningsverschil met de koning, waarover reeds enige tijd ge ruchten lopen. Volgens deze geruchten zou de koning de toenemende invloed van politici op Papagos niet hebben goedgekeurd. Papagos werd in Februari 1949 tot opperbevelhebber benoemd, nadat het parlement een speciale wet had aange nomen, waarbij hem de grootste be voegdheden over het leger in de geschie denis van Griekenland werden gegeven. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de 20-jarige P. Happe uit Zaandam bij wie zich verschijnselen van encephalitis voordeden en die naar de barakken van het gemeentelijk zieken huis te Zaandam werd overgebracht het goed maakt. Het betrof een licht ge val van encephalitis. De patiënt is bij na genezen. Volgens berichten in diplomatieke kringen in Londen hebben de drie westeiyke mogendheden besloten een nota naar Moskou te zenden over de impasse in de besprekingen van de plaatsvervangers te Parijs. In de westelyke nota, aldus ver wacht men, zal worden gezegd, dat de totnogtoe bereikte overeenstem ming voldoende basis vormt voor een conferentie der ministers van buiten landse zaken. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs meent men, dat de drie weste lijke plaatsvervangers de Sovjet-afge vaardigde een nota zullen overhandigen, waarin de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken wordt uitgeno digd in de laatste helft van Juli een viermogendhedenconferentie bij te wo nen. Afschriften van de nota zullen waar schijnlijk ook via de normale diploma tieke kanalen aan de regering te Moskou worden overhandigd. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, heeft Woensdag na een bijeenkomst van het kabinet aan de pers verklaard, dat er „iets nieuws" zou zijn bij de komende vergadering van de Volgens U.P. zijn de Amerikaanse en Britse teksten van een Japans vredes verdrag tezamen gevoegd en zullen op de conferentie die de volgende week te Londen wordt gehouden de plannen zouden voltooid worden voor een enkel voudig verdrag zonder deelname van China. Er zal slechts één verdrag komen en er zullen geen bilaterale verdragen ge sloten worden. Na de conferentie van Londen zal de opstelling van het uit eindelijke verdrag met Japan voltooid worden via de normale diplomatieke kanalen met de landen die deelnamen aan de oorlog met Japan. In de 513e Staatsloterij, eerste klas, tweede lijst, is op nummer 20383 een prijs van f 20.000 uitgeloot. plaatsvervangers. De plaatsvervangers zouden vandaag weer bijeenkomen. Op de vraag, of de westelijke mogend heden van plan waren een nota naar Moskou te zenden, antwoordde Schu man: „Ik kan daarover niets mede delen". De minister van voorlichting, Gazier, zeide, dat op de vergadering van de plaatsvervangers een nieuw document ter tafel gebracht zou worden. u. Twee maanden lang nebben tien leden van de wetenschappelijke afdeling voor 'onderzoek in het Poolgebied van de Ameri kaanse marine vertoefd in het gebied van de Noordpool. Met hun Douglas R-4-D-vrachtvliegtuig, dat met ski's was uitge rust, vestigden zij een record voor het aantal uiterst Noordelijke landingen, die op het ijs werden uitgevoerd. De tochten werden ondernomen uit de basis Point Barrow in Alaska bij temperaturen, die varieerden van 25 graden onder tot 30 graden boven nul. Twaalf landingen waren nodig om de gegevens betreffende de diepte van het water, de temperatuur, het zoutgehalte, richting van stromen, monsters van de bodem en de dikte van het ijs te verkrijgen. Op de foto het vliegtuig van de espeditie, „Operatie ski-sprong" genaamd, tussen de machtige ijsbergen in het onherbergzame Poolgebied. Minister In 't Veld heelt gisteren in «Ie Eerste Kamer tijdens de behande ling van de begroting 1951 van weder opbouw en volkshuisvesting medege deeld, dat door enige uren extra arbeid per week, te honoreren in obligaties, als ook uit bijzondere spaarzaamheid, een verbetering van de woningvoorraad en de bouw daarvan gestimuleerd zou kun nen worden. Een spaaractie ten aanzien van deze obligaties is in voorbereiding. Dit denkbeeld, aldus minister In 't Veld, heeft in brede kringen weerklank ge vonden, doch de technische uitwerking is nog niet compleet. Een nota hierover van de minister van Financiën kan te gemoet worden gezien. Bij het uitbreken van het Korea- conflict waren wij vóór op het woning bouwprogramma. zo vervolgde hij. Onze betalingsbalans is door dit conflict ern stig uit het lood geslagen, zo zei spr., tot de heer Reyers, die dit conflict van secondaire betekenis achtte. Onze bouw plannen zijn met vele millioenen ver laagd moeten worden door de verslech tering van onze betalingsbalans en als gevolg daarvan beperking van uitgaven voor consumptie en investering. Natuur lijk is het reële bouwvolume hierdoor verminderd, maar het is niet optimistisch om aan te nemen, dat dit jaar nog 50 000 woningen gereed komen, of wel 5000 méér, dan het aantal, dat drie jaar ge leden is aangëkondigd. Het streven is om in de toekomst 40.000 woningen per jaar af te leveren, doch gezien het aan tal in aanbouw zijnde woningen, zal in 1952 dit aantal reeds tot 45.000 gestegen zijn len aanzien van de geldende bcuwstop zei de minister, dat in September de toestand weer vrij wel normaal zal zijn, waaruit volgt, dat dan ongeveer 3500 tot 4000 wo ningen per maand zullen worden toegewezen. De „kraan" is dus tij delijk dicht geweest als gevolg van de politiek om het aantal in aan- iiMMHUMiiniiiNiiimn Luchtsoldaten Tijdens de repetitie voor de grote parade van de R.A.F. in Hydepark te Londen vielen per minuut gemiddeld twee man schappen flauw, in totaal 200 man van de 2000, die aan de oefeningen deel namen. Het was 70 graden in de schaduw en de lucht was voor deze luchtsolda ten blijkbaar te heet. La ten we hopen, dat zij nooit voor hetere vuren komen te staan. Steeds hoger De Firma Webb en Knapp te New York is van plan in Park Avenue een uit 44 verdiepingen bestaand kantoorgebouw te zetten met een toren van glas en staal, die bo ven het 102 verdiepingen tellende Empire State Building zal uitsteken. Wanneer de boutuplannen doorgaan zullen toeristen met een glazen lift naar een terras gebracht kun nen worden, dat zich op 1380 voet boven de begane grond bevindt. Het Em pire State Building, dat nog steeds het hoogste ge bouw ter wereld is, en reeds twintig jaar staat, werd dezer dagen door de familie van tvijlen John Raskob, de stichter, aan een syndicaat onder direc tie van Roger Stevens. Alfred Glany Jr. en Ben Toin verkocht. Jumbo heeft z'n eigen douche-kraan. De Verklaring Het geheim van de ca paciteiten, door Winston Churchill, als onverzette lijk Brits oorlogsleider, tot heil van heel de we reld aan de dag gelegd, is door een van zijn bloed verwanten onthuld. Hij zou 7i.l. voor een twin tigste roodhuid zijn, daar een van zijn voorouders, een zekere kapitein Wil cox, met een half-Indiaan- se vrouw getrouwd zou zijn geweest. Winston Churchill zal wel denken aan de dubbele betekenis van het gezegde: „Van je familie moet je het heb ben". Televisie Volgens Sovjet-geleer- den werd de televisie na tuurlijk uitgevonden door een Rus. In 1907 zou de uit vinder, Prof. Rosing, reeds patent op zijn catho- detelescopy hebben aan gevraagd en in 1911 zou te St. Petersburg de eer ste geslaagde proef met de Russische televisie hebben plaats gevonden In ieder geval kijken de Russen in de wereldpolitiek reeds vele jaren verder dan hun neus lang is en dat wil wat zeggen, want hun neus is zó lang, dat ze hem vrijwel overal inste ken. bouw zijnde woningen in verband met de omstandigheden iets te ver lagen. Ten aanzien van de huurpolitiek zei spr. dat de regering wel van mening is, dat verdere compensatie nodig is, doch dat daarmede, gezien de internationale verhoudingen, de dan noodzakelijke loonsverhoging niet wel mogeiyk zijri. Minister In 'f Veld is van mening, dat huurverhoging alléén by verlaging van de kosten van levensonderhoud zou kunnen plaats vinden. Deze kwestie zou in het kader van de richtlijnen van de loon- en prijspolitiek door de Sociaal- Economische Raad te zijner tijd bekeken moeten worden, nadat de ministerraad zijn standpunt te dien aanzien zou heb ben bepaald. Voordat de minister aan het woord was gekomen, had de heer Kraayvanger (K.V.P.) een financieringsregeling voor stadskernen gevraagd, hetgeen volgens spr., een nationaal belang is. Voorts vroeg hij een meer rustig beleid. Na de rede van minister In 't Veld werden nog enige vragen gesteld die leidden tot enkele verduidelijkingen. Zo zei de minister nog, dat het streven van de woningbouw in het algemeen gericht is op het ontkomen aan samen woningen en dat men daarom liever duplex-woningen bouwt dan eengezins woningen van groter volume. De begroting werd nadien zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de Eerste Kamer waren op dat moment nog acht leden aanwezig. Vier emigrerende bijenkoninginnen arriveerden dezer dagen per K.L.M.- vliegtuig uit Londen op het Amster damse vliegveld Schiphol. Ze waren omringd door 60 werkbijen, die zich bezighouden met het voeden en schoon houden van de koninginnen. De koninklijke personages, die door reisden naar de Zuid-Amerikaanse stad Bogota, om aldaar nieuwe bijenkolonies te stichten,'zijn een onderdeel van de Britse export. Het afscheid van de koninginnen van Londen vóór de aanvang van hun 11.000 km. lange luchtreis, kreeg nog een of ficieel tintje, doordat ze door een Brit se M.P. aan een K.L.M.-stewardess wer den overhandigd. Het reiskistje bevat honingraatcellen, die zo zijn geconstrueerd, dat de bijen onderweg geen eitjes kunnen leggen. Als zij straks echter in normale korven geplaatst worden, zullen ze de schade ruimschoots kunnen inhalen, door het leggen van 2.000 eitjes per dag. iiiiiiuiiMtiiiiniiMiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiitiiMiiiMiuiuniii Het thans heringerichte Museum Am- stelkrtng, bekend als O. L. Heer op Sol der, O. Z. Voorburgwal 30, Amsterdam, zal Zaterdag 2 Juni zyn deuren openen teneinde tegemoet te komen aan vele aanvragen, vooral van buiten de stad, in verband met excursies, schoolreizen enz. De officiële opening volgt later. Het mu seum is onder leiding van de conserva tor, de heer J. J. La Rooy, geheel in oorspronkelijke staat teruggebracht. Alleen de ingewijde zal enkele kostbare stukken missen, die hij er vroeger ont moette; de kernverzameling en alles wat typisch werd voor het museum, blijkt echter weer aanwezig, zodat een bezoek niets aan waarde verloren heeft. De belangstelling in stad en land voor het herboren museum is zeer groot. Indo-Cbina. In een speciaal communi qué is te Saigon bekendgemaakt, dat Woensdag bij Ninhbinh, 90 km. ten zuid oosten van Hanoi, luitenant Bernard de Lat- tre de Tassigny. zoon van de Franse op perbevelhebber, is gesneuveld. TT Tanneer wij willen uitdrukken, 1/1/ hop dierbaar iemand ons is, dan zeggen wij wel eens, dat hij of zij het licht van onze ogen is. Daarmee drukken urij uit, dat wij het vermogen om te kunnen zien als een van de kostbaarste gaven van de Schepper en blindheid als een van de grootste ongelukken, die- ons kunnen overkomen, beschouwen en terecht. In dit verband willen wil nog eens bij zonder de aandacht vestigen op wat de bekende katholieke oogspecialist prof. dr. Weve uit Utrecht op de voor lichtingsdag van het Rode Kruis over de hoornvliestransplantatie, het over brengen van het onbeschadigd hoorn vlies van het oog van eeri overledene in her oog van een levende, wiens hoornvlies ziin gezichtsvermogen ge heel of gedeeltelijk te niet doet. heeft gezegd. Het totaal aantal blinden in ons land, die door zulk een operatie geholpen zouden kunnen worden, be draagt op het ogenblik ongeveer 4 d 500 en daarnaast zijn er nog talloze halfblinden of slechtzienden, die bij zulk een operatie baat zouden kun nen vinden. Maar om al deze mede burgers van de zegeningen der mo derne chirurgie *e laten profiteren, vs het nodig, dat de opgerichte hoorn vliescentra over ongeveer 200 ogen van overledenen méér mogen beschik ken dan thans het geval is. Want 40 a 50 van deze operaties slagen vol komen. terwijl ze dikwijls herhaald moet worden om een bevredigend re sultaat te bereiken. Het is daarom van het allergrootste belang, dat zoveel mogelijk personen zich vrijwillig bij de hoomvliescentra of het Rode Kruis melden om het hoornvlies van hun ogen na hun dood ter beschikking van die centra te stellen. Wij begrijpen volkomen, dat menigeen en vooral de nabestaanden van een overledene daartegen opzien uit gevoelsoverwe gingen. die zich tegen deze kleine ver minking van het stoffelijk overschot van een dierbare verzetten, maar wij vragen niettemin, of niet veel zwaar der dan deze gevoelsoverwegingen het belang van de levenden moet wegen. Is het geen treffend bewijs van waar achtige menslievendheid en naasten liefde. indien men na zijn dood iets van zijn tot vergaan gedoemde lichaam laat dienen tot het bevorderen van het levensgeluk van anderenOns rolfc kenmerkt zich. ondanks alle verdeeld heid. door een grote eensgezinde en edelmoedige offervaardigheid, wan neer het om een onmiskenbaar alge meen erkend en overtuigend goed doel gaat. De voortreffelijk werkende bloedtransfusie-dienst en moedermelk- centrales en de Haak-in-actie, die niettegenstaande de financieel en eco nomisch uitermate précaire omstan digheden voor talloos velen waar schijnlijk meer dan drie millioen gul den aan vrijwillige bijdragen voor de kankerbestrijding zal gaan opbren gen. bewijzen dit op nog door geen land geëvenaarde wijze. Moge ook de hoornvliescentrales van deze nobele waarlijk nationale karaktertrek de ze genrijke resultaten ondervinden, op dat zoveel mogelijk blinden ziend worden. REFLECTOR Verwachting tot Vrijdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met een matige of krachtige Ooste lijke wind. Iets hogere temperaturen. Zon: 4.27—20.49. Maan; 2.*—17.54. (Van onze correspondent in Duitsland) Op de maand af zeventien jaar ge leden, op 30 Juni 1934, drong de S.S— man Kurt Gildisch, op bevel van de be ruchte S.S.-Gruppenführer Heydrich het Ryksverkeersministerie te Berlijn binnen, om een „kleine rekening" te vereffenen, zoals Goering zulke acties later noemde. Gildisch liep rechtstreeks naar de kamer van de Ministerial - direktor dr. Erich Klausener, die hij op korte afstand met een schot door het achterhoofd doodde. Dr. Klausener was de leider van de Berlijnse Katholieke Actie en had juist een week te voren voor 60.000 Berlijnse katholieken een moedig getuigenis voor geloof, recht vaardigheid en menselijkheid afgelegd. Maar niet alleen daarom moest hy ver dwijnen. Hq was voor de Nazi's hoogst- gevaarlijk, omdat hij vóór 1933 als chef van de poütie-afdeling in het Pruisische ministerie van binnenlandse zaken de dossiers van de leidende Nazi's en de voorgeschiedenis van de partij zeer goed kende. Een leidende katholiek met een der gelijke kennis van zaken kon op den duur niet geduld worden. De bekende Röhm-putsch van 30 Juni 1934 bood een goede gelegenheid om zich van hem te ontdoen. Men weet, dat deze dag het grote démasqué van het Nazisme was, want toen toonde het met één slag zijn De voorzitter van de Britse nationale 1 Duitse kolenindustrie heeft mij verzocht kolenraad, lord Hyndley. heeft Woens I u mee te delen dat al hun diensten te dagavond meegedeeld, dat, hoewel alles gedaan was en nog gedaan werd om de ingesloten mijnwerkers van Easington te bereiken, er geen hoop meer bestond, dat een van de 62 ingeslotenen nog in leven was. Hij legde deze verklaring af by aankomst op het vliegveld Croydon na een bezoek aan de plaats van de ramp. Toen hij Easington verliet waren reddingsploegen, gehinderd door wolken gas en intense hitte, nog de lyken aan het zoeken. Lord Hyndley heeft van de Duitse mijnwerkers in Essen het volgende tele gram ontvangen: ..Diep geschokt door de tragische ontploffing in Easington, bie den wij onze warmste sympathie aan u en de getroffen gezinnen aan. Hopen ern stig dat niettegenstaande huidige vrees reddingswerk beloond zal worden. De uwer beschikking staan voor het geval u ze nodig mocht hebben." Van alle zijden wordt geld bijeenge bracht voor een fonds voor de nabe staanden van de slachtoffers. De minis ter van Defensie Emanuel Shinweli droeg vandaag persoonlijk 50 pond bij, terwijl een Engelse firma 1000 pond stortte. Zelfs de grootsten zijn tegen de nacht der eeuwen verschietende sterren ware aard. Honderden van oude en nieuwe tegenstanders werden zonder enige vorm van proces neergeschoten. Naast Röhm. de S.A.-leider. de gene raals Von Schleicher en Von Bredow, werd ook de secretaris van Von Papen, Edgar Jung, het slachtoffer van deze moordactie. Dr. Klausener was de meest vooraanstaande katholiek die als eerste martelaar van het Nazismj viel en zijn dood veroorzaakte grote ont steltenis onder de Duitse Katholieken. Nu, na zeventien jaar. staat de moor denaar in Berlijn-Moabit terecht. De zevenenveertigjarige Kurt Gildisch, die als S.S.-man rn Rusland vocht en daar een been verloor, kwam na vele om zwervingen bij een protestantse charita tieve organisatie terecht, waar hij een haantje kreeg. Nu is hij ontdekt en heeft, na aanvankelijk hardnekkig ont kennen. een volledige bekentenis afge legd. De procureur vroeg twaalf jaar tuchthuis, maar het Hof veroordeelde hem tot vijftien jaar. Prof. dr. C. J. Bakker, de Neder landse atoomgeleerde, die 18 Mei j.L naar Argentinië vertrok voor een stu diereis op verzoek van de Nederlandse regering, is vanochtend onverwacht in ons land teruggekeerd. Prof. Bakker ar riveerde met het K.L.M.-lyntoestel uit Parijs. Hy deelde mede. dat alle be richten over een arrestatie van prof. Richter volkomen onjuist zyn. Prof. Bakker wilde over zyn reis geen verdere mededelingen doen. alvo rens bij de regering van zijn bevindin gen in kennis heeft gesteld. Advertentie BaRTEIOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 West-Duitsland. Het West-Duitse parle ment heeft Woensdagavond een wet aan vaard, waarmede het woord „vijand" uit de Duitse wetgeving geschrapt wordt, zodat de westerse geallieerden een einde kunnen maken aan de staat van oorlog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1