Teleurstellingen van een Heemsteedse emigrantenfamilie DRIE JAAR GEËIST TEGEN DADER VAN OVERVAL IN BEVERWIJK ZWARTE WITTE PATERS TE SANTPOORT 777 Hieuwe scheercrême houdt Uw huid „in conditie" tijdens het scheren! |-Brieven van lezers— 171 "l/es Su jht finest K.A.V. huldigde jonge moeders Jachtopziener te Lisse vrijgesproken U gaat naar Australië met „De Groote Beer", zeiden autoriteiten Zij bleef op de kade achter Breng Uw bruid in extase F. J. Bouckaert 8C Zonen Timmerman zat in geldnood, maar werd bij diefstal op heterdaad betrapt AGENDA Verwikkeling in Grand-Hotel Winnaars sportprijsvraag $TftTE (KP^ESS RAPPORT-KRUYT GEPUBLICEERD Höreca-congres te Zandvoort DONDERDAG 31 MEI 1951 PAGINA 2 Burgerlijke Stand U gaat in ieder geval weg Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs Schermen Over busgeld gesproken EEN AVOND IN WEENSE SFEER H.O.V. speelt muziek van 3 Strauss-en BLOEMENDAAL VRIJWILLIGE BRAND- WEER DEED EXAMEN Alle candidaten geslaagd HULDIGING AFSLAGER VAN KESSEL 20 for fl 1.- Verenigde Kath. Dammers Geslaagd Emigrantenpassagiers- en troepenschepen ZANDVOORT HEEMSTEDE Vergadering K.A.B. Onderlinge Tuinlieden vereniging M „Kunt U direct even naar Heemstede komen? We hebben U een zeer inte ressant verhaal te vertellen over de familie Van der Mey man, vrouw en negen kinderen die zonder huis, zonder betrekking, zonder have en goed by het vertrek van ,J)e Groote Beer" uit Amsterdam naar Australië overbleef door een ambtelijke vergissing. Met een volgend schip kunnen zij niet meer mee en zij zijn op kosten van de Staat onderge bracht in een Amsterdams hotel." Wat doet een journalist, die op een Zondagmiddag na een druk seizoen de rust te midden van zijn vrouw en kinderen volop geniet? Hij wacht geen ogen blik en rent het nieuws achterna. Enige uren luistert hij naar het trieste ver haal van Jan van der Mey, die erop aandringt een en ander maar eens breeduit te publiceren. Dat zou Maandagavond gebeuren. Maar reeds in het vroege mor genuur van die dag belt zijn vrouw op, dat het toch maar beter was een paar dagen te wachten. De kansen om met een vliegtuig te vertrekken zouden ver loren kunnen gaan door publicatie van de historie. Onze redactie besloot tot uit stel, omdat het belang van de familie primair was onder alle omstandigheden. Bericht zou volgen. Woensdagavond kwam dat bericht, namelijk dat men de Volkskrant had ingelicht, die het nieuws vanmorgen dan ook bracht. Deze gang van zaken doet de vraag naar voren komen, of de gedupeerde familie in het verloop van de lijdensgeschiedenis meer van deze methoden heeft toegepast waardoor het vertrek naar Australië in de war moest lopen. Niettemin volge hier het verhaal, dat wij Zondag uit de mond van de heer Van der Mey mochten vernemen. te de schone belofte dat alles gedaan zou worden wat mogelijk was. Kort daarop kreeg de heer Hooij van het Mi nisterie van Sociale Zaken bericht dat het gezin v. d. Mey met de „Grote Beer" op 26 Mei zou vertrekken. Het Tweede- Kamerlid was dermate in zijn sas, dat hij de familie persoonlijk ging geluk wensen. De feiten liggen aldus: In Augustus 1949 maakte de toen 41-jarige J. L. van der Mey, die een gezin van negen kin deren heeft, plannen om met geleend geld naar Australië te emigreren. Zijn oudste zoon was toen 18 jaar en zijn jongste 4 en van de negen kinderen zijn zes een jongen en drie een meisje. Daar de oudste zoon in het tuinbouw bedrijf een veelbelovende toekomst te gemoet ging, en Van der Mey, hoewel werkende aan de Hoogovens, uit een bollenfamilie stamt, meende de familie het in Australië zeker te kunnen rooien. De mogelijkheden om scheep te kunnen gaan. bleken echter aan zoveel forma liteiten gebonden te zijn, dat de geld schieter er van afzag. De toekomstige emigrant vroeg toen subsidie aan, waarmede hij tot Juli 1950 doende bleef. Op het ministerie van Sociale Zaken achtte men het vertrek van het grote gezin met toekomstmogelijkheden in de land- en tuinbouw zeer belangrijk. Vier dagen na een bezoek aan de Stichting Landverhuizing te Den Haag. kreeg v. d. Mey van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem bericht, dat hij op subsidie kon rekenen. En ruim een maand later gewerd hem uit Den Haag de mededeling, dat hij dossiernr. 3760 had, wat wilde zeggen, dat het wachten alleen nog maar op een geschikte boot was. Van begin September 1950 tot begin November van dat jaar probeerde hij op de Australische Ambassade te ach terhalen hoe de zaak er mee stond. Het bleek dat men van de vrouw 'n nieuwe Röntgenfoto eiste, hoewel er in October 1949 reeds een van alle gezinsleden ge maakt was. Volgens medische verkla ringen was geen T.B.C. aanwezig, maar de Ambassade wenste opzending van' de foto naar Londen voor keuring door een onpartijdig specialist Op 13 Maart 1951 deelde de Ambassade mede, dat dokter C. Conacker geen bezwaren had en spoedig wist men ook op het bureau van de Stichting „Landverhuizing" dat het laatste obstakel overwonnen was. Er was enige spoed met het vertrek no dig, omdat de Ambassade geëist had, dat het vertrek binnen twee maanden, dus uiterlijk 13 Mei 1951 zou geschie den. Op 7 Mei 1951 kreeg v. d. Mey be richt, dat hij zich moest vervoegen op de E.W.A.N., die de passage zou rege len. Op het passagebureau verschenen bleek hem dat de nog af te varen emi grantenschepen waren volgeboekt Ik waren echter twee mogelijkheden. Een groot geziM uit Amsterdam zou kunnen afboeken, wat niet geschiedde, en ver der waren er bezwaren tegen een ander gezin uit Heemstede van 5 personen en een uit Haarlem van vier personen. De laatstgenoemde gezinnen werden inder daad van de lijst afgevoerd en in op dracht van de Stichting Landverhui zing ontving v. d. Mey van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem be richt dat hij Dinsdag 8 Mei om half een met de „Sibajak" zou vertrekken, zij het met een gekerheid van 95%. De op dracht was inpakken en gereedmaken. De heer Van der Mey deelde aan de di rectie van de Hoogovens mede, dat hij vrijwel zeker zou vertrekken en nam ontslag. Ook zijn drie zoons zegden hun betrekking op, terwijl diezelfde dag om half vijf een bericht bezorgd werd, dat de „Sibajak" toch geen plaats bocd. Op de 10e Mei ging v. d. Mey naar het Gewestelijk Arbeidsbureau, waar men hem toevertrouwde, dat hogere colleges in deze affaire een rol zouden moeten spelen. De man toog toen naar de heer Th. Hooij, lid van de Tweede Kamer, die een telegram zond naar de heer Van Luyk der Stichting Landverhuizing te Den Haag met de vraag of het gezin Van der Mey al of niet zou vertrekken, met op gave van redenen indien het laatste ge antwoord zou worden. Dat antwoord kwam niet per omgaande zoals gevraagd was. maar twee dagen later. Het bevat- Advertentte Bestel Uw TROUW-AUTO'S, geheel nieuw, model 19M, 6-persoons. vroegtijdig bij ROZENSTRAAT 7—9, TEL. 19992. Gevestigd sinds 1910. Voor ons werken geen colporteurs Geboren: L. H. C. DerksSmlnia, z.; J. van SchieZwetsloot, z.; A. R. Dam—Sel- les, z.; H. W. de Wilde—Stoop, z.; A. J. Bouwmeestervan Reeden, z.; M. C. Sta- P*'Flipse, 2 z.\ J. BogaartLammens, d.; A C. de Graaf—Kroon, d.; A. A. Hout man—ten Hoeve, d.; A. C. Mul—Tromp, g. Ondertrouwd: C. van Wezel en J. A. M. Stalpers; P. J. van den Eisen en 1 M. van der Vosse: W. F. Romijn en a' M. Witteveen; J. B. Calvelage en A. M P Rolvers; A. Hetjn en H. M. Schipper J J. Herwig en M. C. Demming; L. Krol' en H. de Vogel; M. C. Jansen en E. Osté' P J. Schouten en T. Wilkes; J. H. Kui per en J. M. van Duijn. J. Blok en J. E. Bisschop; T. S. Wallinga en F. Ka per: E. Vogel en H. L. J. Kuipéri; G. v. Leeuwen en S. F Spek; H. Walker en E. Jansen; A. de Nieuwe en A Klok; L. Drijver en M. W. Zwaardemaker. Getrouwd: J. C. van den Bronk en M. C. Verver: C. C. Kreuger en D. J. Alles; C. J. Spitsbaard en W. Verkooij: J. D. Bloemen en A. Spoor. N. G. van Lieshout en B. M. Hetem. T. C. M. Steenvoorden en C. Louwkamp; A. W. van Tongeren en B. Thomassen; G. H. J. Schellekens en A. M. Visser; J. B. van Herwaarde en M. P Hessels; P G. Tutjn en H. van Wijk; F A Koster en M. E. Doves; A. J. den Burger en C. M. Buseman. Overleden: M. van der Walle—Saur. 88 J., Ripperdastraat; C. Betlem, 52 J., Lin- nMuastraat. Op Woensdag 23 Mei werd de heer v. d. Mey verzocht op het Gewestelijk Ar beidsbureau te komen alwaar men van de Stichting Landverhuizing opdracht had ontvangen alles financieel en admi nistratief in orde te maken. De ambte naar, de heer Visser, die een woord van lof toekomt voor de inspanningen, die hij zich getroostte om het gezin te hel pen, meende dat er nu niets onaange naams meer gebeuren kon. Van der Mey liet zijn inboedel inpak ken en betaalde f 450 voor het trans port naar Australië. Vervolgens ging hij naar de Hoogovens om het geld van de afgekochte polis der pensioenverzeke ring in ontvangst te nemen. Daar deze terugbetaling alleen kan geschieden als de employé werkelijk emigreert, infor meerde men in Velsen bij het passage bureau hoe de zaak er voorstond, en daar werd onomwonden verklaard: Het gezin gaat met de „Grote Beer" mee. De familie v. d. Mey wist, dat de me dische verklaring betreffende de rönt genfoto op 13 Mei vervallen was. Deze moeilijkheid zou niet ontstaan zijn als ze met de „Sibajak" was vertrokken. De Stichting Landverhuizing was van een en ander verwittigd, maar meende, dat dit wel eventueel in een dag verhplpen zou kunnen worden. Vrijdag 25 Mei kreeg v. d. Mey, be richt, dat hij onmiddellijk op het bureau der Landverhuizing te Den Haag moest komen. Om half vijf zat hij al in de trein, maar toen hij op het kantoor kwam was dit reeds gesloten. Het ge lukte hem toch met behulp van een werkster binnen te komen. Op de twee de etage werd hij op de gang ontvan gen door de heer van Santen die hem mededeelde dat alleen de vader en de oudste zoon mochten vertrekken. De zwaar gedesillusionneerde emigrant wenste toen de heer Van Luyk te spre ken, een figuur, die van Sociale Zaken naar Landverhuizing is overgegaan, om betere regelingen te verkrijgen. Het slot van het gesprek was, dat het hele gezin de volgende dag om 9 uur in Amsterdam op de kade present moest zijn. Zaterdagmorgen waren ze er alle negen, met koffers maar zonder pas sagepapieren, die ze echter ter plaat se zouden ontvangen, zoals vele ande ren. De portier zou iemand waarschu wen en die iemand kwam om elf uur met de mededeling: „Blijf rustig, U vertrekt". Om half drie kwam een andere heer met het verzoek mee te gaan naar de Australische legatie voor het in orde maken van de papieren. Op dit bureau vroeg men toen waar om v. d. Mey niet om half tien was verschenen. Men wist daar alles en alles van de familie af. Eerst werd het bezwaar van de verlopen röntgen foto gemaakt, maar later bleek men te willen vasthouden aan de nieuwe regeling van de Australische rege ring, dat grote gezinnen niet meer zouden worden toegelaten De Austra lische Ambassade moet met iedere emigrant een onderhoud gehad heb ben en dit was bij v. d. Mey niet ge schied, omdat men hem er eenvoudig niet toe had opgeroepen terwijl hij toch herhaaldelijk op de ambassade geweest was. Van 's morgens tot laat in de mid dag had het grote gezin in de hall in de grootste wanhoop gebivakeerd. „De Groote Beer" vertrok mèt de meubelen maar zonder de familie. Bij de sluizen te IJmuiden stonden de fa milieleden en vrienden van de Hoog ovens te wuiven; ze wisten niet dat Van der Mey intussen op kosten van de Staat was ondergebracht in Hotel Van Gelder aan het Damrak te Amsterdam. Daar verblijft de familie nu nog. Ambtenaren zeggen dit en zeggen dat. Hoe dan ook, er dient nu een beslissing te vallen of het gezin Van der Mey blijft of weggaat. De avond van de Goede Vrijdag werd Beverwijk in opschudding gebracht door een overval, die gepleegd was op de 45- jarige bloemenkweker en -venter v. A., wonende aan de Romerkerkweg. Schreeuwende kinderen uit het raam maakten voorbijgangers erop attent, dat er iets aan de hand was. De politie werd gewaarschuwd en direct was brigadier Reekers ter plaatse aanwezig. Hij ging het huis binnen en hij trof daar de kwe ker aan, zittend op een stoel, terwijl hij hevig bloedde. Het bleek, dat v. A. tijdens zijn slaap overvallen was en dat er een poging was gedaan om hem van zijn geld te beroven. De brigadier trof een grote plas bloed aan bij 't bed van het slacht offer. Op het kussen lag een portefeuille, waarin het geld een bedrag van f 385 nog geheel aanwezig was. Tevens vond hij een breekijzer, omwikkeld door een blauwe lap, en het bloedspoor leidde verder naar de buitendeur van de keu ken. Zo verklaarde vanmorgen deze briga dier voor de Haarlemse rechtbank, toen deze poging tot inbraak met geweldple ging behandeld werd. De verdachte, de 38-jarige timmerman R. J. Z., had na de overval weten te ontsnappen, maar enkele dagen later had hij zich vrijwillig bij de politie in Breda gemeld. Het slachtoffer verklaarde dat hij wakker werd door de klap met het breekijzer en dat er toen dadelijk een worsteling ont stond. „Was U daartoe nog in staat?" infor meerde de president, mr. Top. „Ja ik greep direct naar het ijzer. Anders was ik bang dat ik hem zou pleiten". Hij bleek de verdachte reeos lang te kennen omdat deze wel eens geld van hem geleend had. De timmerman had aan deze verkla ringen niets toe te voegen. Hij beves tigde echter zijn reeds eerder afgelegde verklaring, dat hij v. A. niet in diens slaap geslagen had, maar pas, toen deze hem vastgreep. Hij was tot zijn daad gekomen, omdat hij door ziekte thuis in geldmoeilijkheden was geraakt. Hij Geslaagd voor het einddiploma 5-ja- rige cursus: (Hoofdv. Handelswetensch.): Femmie van der Boon. Errusjc van Dieren en C. A. Griffioen, J. van Hengel, C. Ho- genbirk, L. H. de Nie, A. Plug, J. H. van Rijswijk, J. R. H. Smit, W. J. M. Toet, P. Westbroek en P. A. van Zwol. (Hoofdv. Nederlands en Engels): Wil ly Heijdanus en H. P. Kloos, A. Kra nenburg, R. Lambregs, M. J. v. Meer- veld, J. de Milde, M. J. N. Schaap en W. P. van Twuyver. Geslaagd voor het einddiploma 3-ja- rige cursus (vrijstelling verlenende voor het middenstandsexamen): Ida Groen, Marie Hersman, Gerda Koöij, Ina Walbeek, Inez van Zanen en P. van Amstel, B. Brinkman. J. O. van Her werden, H. H. F. Kleinenbroich, F. Kmese, W. Koper, M. J. Korremans, J. van der Laan. P. J. R. Maruk, J. Nu- nes Nabarro, J. P. Nederkoorn, J. van der Reep, C. P. D. Verschoor en J. W. Visarius. De 2e scherméquipe van de Haar lemse politie sportvereniging, bestaande uit de heren Rijswijk, Wassenaar, en Wieldrager, wist in de competitie van de K.M.A.S.B., 2e afd., van de zes door haar getrokken wedstrijden er 5 te win nen, hetgeen een uitstekend resultaat genoemd mag worden in deze sterke afdeling. had in de keuken zijn schoenen uilge trokken en in zijn zak gestoken. In de slaapkamer zocht hij naar geld, maar toen hij niets kon vinden, wilde hij on der het kussen van v. A. kijken. Deze zou daarbij wakker geworden zijn met het bekende resultaat. De president gaf de brigadier een pluim voor het uitstekende werk, dat hij had verricht, waarna de Officier van justiite, mr. v. d. Burg, in zijn requisitoir ervan gewaagde, dat verdachte altijd goed bekend had gestaan. Hij was een harde werker en een goed vakman, die geen kip kwaad zou kunnen doen. De officier achtte niet volkomen bewezen, dat de klap was gegeven, toen v. A. nog sliep en reke ning houdende met de omstandigheden eiste hij tegen Z. een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van drie jaar. Uitspraak Donderdag 14 Juni. Advertentie Thans Is het inderdaad mogelijk U gemakkelijker en schoner te scheren - en tegelijk Uw huid dat prettige, jeugdige aanzien te laten behouden.' Bijzonder heilzaam ingrediënt Dit alles is werkelijkheid geworden door de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-extract bevat - een onlangs door medici gedane ont dekking, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline- extract verzacht en verfrist Uw ge laat tijdens het scheren. Het helpt Uw huid jong en gezond te houden. Uitsluitend in Williams Elke keer als U de nieuwe Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die won derbaarlijke substantie - en zult U bovendien gladder en gemakkelijker geschoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheer crême die lanoline-extract bevat. 670 B BIOSCOPEN: Rembrandt: Duel met de dood (18 j.) 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: De grote inzet (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het complot van het houten paard (18 j.) 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Road to Utopia (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Twee bolhoeden naar Londen (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" en „De macht over leven en dood" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 31 Mei Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 3 uur. Grote Kerk: Haarlems Gemengd Koor met „Requiem" van Verdi, 8 uur. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 S Speciaal adres voor Bahmi goreng - s Nassi goreng - Loempia's met taugee en satee babi. In Santpoort-Dorp op de Rijksweg pl.m. 50 m. ten Noorden van de Vier sprong SlaperdijkRijksweg, bevindt zich een halte van de autobusonderne ming „Naco". Hoewel deze halte volko men in het dorp Santpoort is gelegen, en men van hier in Noordelijke richting vertrekt, wordt men verplicht het tarief te betalen vanaf Haarlem Station. Van deze ongerijmdheid heb ik mij persoon lijk overtuigd, door bij genoemde halte in te stappen en een plaatsbewijs te vra gen: „Santpoort-Driehuis". De conducteur gaf mij te kennen, dat ik verplicht was vanaf het Station Haarlem te betalen. Aangezien het hier een gemeenschappe lijk belang geldt, heb ik de ongebruike lijke weg gèvolgd, om niet bij de directie van de „Naco" mijn beklag in te dienen aangezien ik hiervan toch geen resul taat verwacht doch de conducteur trachten duidelijk te maken, dat ik wel genegen was te betalen voor het traject: Sentpoort-Driehuis, doch niet voor het gedeelte Haarlem-Santpoort, waarvan ik immers geen gebruik had gemaakt. De controleur, die ge waarschuwd was door de conducteur, wilde mij met geweld verwijderen, in- plaats van zijn plicht te doen door van het gebeurde melding te maken op zijn dagelijks rapport, daar ik gaarne mijn naam en adres had willen opgeven.. Hij haalde er zelfs de politie uit Santpoort bij, welke ik vanzelf geen moeilijkheden wilde bezorgen door vrijwillig de bus te verlaten. Het was mij alléén te doen om persoonlijk te constateren of inderdaad deze onlogische en onbillijke tarieven worden toegepast. Ook is mij ter ore gekomen, dat vele passagiers door genoemde halte er invliegen, aangezien geen weldenkend mens kan vermoeden, dat hij vanaf Sta tion Haarlem moet betalen, wanneer hij in Santpoort-Dorp instapt. Het belanghebbende publiek hierop te wijzen, is het doel van dit schrijven. Driehuis-Velsen M. J. POST, Noch de voorbijganger aan de Wüste- laan te Santpoort, noch die aan de Oos telijk gelegen Rijksstraatweg, merken iets van het grote bouwwerk, dat op het voormalige landgoed Spaarnberg in wording is. In Januari berichtten wij, dat de Witte Paters van Kardinaal Lavi- gerie aldaar een klein-seminarie zouden bouwen van 130 leerlingen. Sindsdien spant de aannemer, de heer G. Evers zich in om de inzegening van het com plex nog vóór het eind van dit jaar ge reed te krijgen. Het sousterrain van het hoofdgebouw is klaar en de betonnen vioer voor school, kapel en sacristie is reeds gestort. In de tweede helft van Juni zal op eenvoudige wijze de symbo lische eerste steen gelegd worden In tussen is men druk bezig met het op hogen van het grote sportterrein, dat bij het 13 ha. grote bezit behoort. Ook de boomgaard wordt met hulp van de Ned. Heide maatschappij gereed ge maakt. Veel bos is gespaard gebleven en als over enige jaren de nieuwe aanplant uit de kluiten is geschoten, zal het se minarie geheel verscholen liggen. Wij verbleven gisteren op het terrein in gezelschap van pater J. v. d. Pol, het fac totem op het werk, twee zwarte witte paters, Ch. Lutwama en Ant. Wasswa uit Uganda en de Canadese vol. geling van kardinaal Lavigerie pater Rogé Massicotte. De ^warte paters zijn op doorreis naar Ierland, waar zij sociologie gaan stude ren en het terrein verkennen. Er zijn niet veel zwarte witte paters, omdat de missionarissen in Afrika onder de in heemse bevolking bijna uitsluitend we reldheren opleiden. Zij staan in hun eigen land onder hun eigen bisschop en vormen dus een inlandse clerus. De Afrikaanse paters in het witte ha bijt en de rode vez spraken vloeiend Engels en Frans en vonden ons klimaat best meevallen, al vonden zij de kachel- warmte in het kantoor van pater v. d. Pol toch wel aangenaam. Dat het nieuwe gebouw op heipalen zal staan leek hun nogal duur en omslachtig. In Afrika is het bouwen dan ook heel wat eenvou diger. De Canadees kon zich nu begrij pen waarom de teruggekomen soldaten in zijn land met zoveel lof over Holland praatten. Er wordt hier aangepakt! Daar van hebben zij op „Spaarnberg" in Sant. poort weer een nieuw bewijs gezien. Architect Ho^lt heeft architectonische aantrekkelijkheid en vergaande utiliteit met zeer lage kostprijs kundig sa mengesmolten. Een multimillionnair, die zich voor een arme drommel uitgeeft, is een beproefd thema voor blijspel-schrijvers, wier fan tasie tenslotte is uitgeput. En passant kan er een tweede gast aan toegevoegd worden, die werkelijk arm is, maar voor de multi-millionnair wordt aangezien, en de comedie is compleet. Vier bedrijven lang heeft Robert Neuner nodig gehad om dit thema uit te spinnen en vier be drijven lang heeft hij eigenlijk niet an ders gedaan dan de ene gemeenplaats op de andere stapelen. Het resultaat was een blijspel met het etiket: „Verwikke ling in Grand-Hotel" en het was aan „Thalia" de taak om gedurende drie avonden voor een volle Stadsschouw burg dat spel met veel flair voor het voetlicht te brengen. Nu ontbreekt het de Thalianen onge twijfeld niet aan flair (wij hebben ze node gemist bij de wedstrijd van „Alber- dingk Thijm", het toneelevenement voor amateurs in Haarlem), maar zelfs de meest voortreffelijke spelers kunnen met de beste wil van de wereld van deze „verwikkeling" geen blijspel maken. Het wordt allemaal een kwestie van gewone lol, zeker niet van humor, en degenen, die bedacht waren op een lollige avond, hebben dan inderdaad het volle pond gekregen. Cor Wassenberg in zijn hoedanigheid van directeur-generaal droeg daar voor al in zijn vermomming van arme drom mel veel toe bij. En hij deed dat met veel pleizier. Joke v. d. Berge gaf als Erna weer veel charme aan het geheel, maar vond in Han v. d. Veldt (dr. Piper) een gelijkwaardige partner. De befaam de succesrollen van huishoudster en huisknecht bleken in vertrouwde han den bij Bertha TamisKoevoets en Piet Loerakker. Mevrouw Von Halier en baron Raeh- nitz kregen hun ware gestalte van Nel KaartWeesman en André Klein en van de overigen (van de „opgetelefoneerde" hoteldirecteur tot de volmaakt overbo dige portier) kunnen wij slechts zeggen dat oefening tenslotte wel kunst zal baren. De leden van „Thalia" hebben zich n:ettemin geamuseerd. Het applaus was tenminste meer dan enthousiast. Wij voor ons zien met meer belangstelling uit naar „Het Chinese Landhuis", waar mede „Thalia" het nieuwe seizoen wil openen. H. Het programma van het tweede zo- merconcert der H. O. V. bevatte geen z.g. zware, maar lichte kost. Dit wil nog niet zeggen, dat er minderwaardige muziek werd gespeeld. Wel stond het eerste programma-deel op hoger peil dan het tweede. Vóór de pauze gold het namelijk muziek van Schubert, er na van Johann Strauss Jr. en diens naam genoot (geen familielid) Oscar Strauss. In de tijd van Johann Strauss Sr. en Jr, werd de Hopser (een springdans) langzamerhand een zweefdans of wel de wals, wellicht als gevolg van de veelal licht-deinende melodieën, die deze dans- orkestleiders, tevens componisten, schreven. Johann Strauss Jr. bracht door zijn meer zuiver-symphonische schrijfwijze de wals naar de concert zaal de perfectionnering van de con- certwals geschiedde door Chopin alsmede door de aanwending in operet tes op het toneel. De operette „Die Fle- dermaus" mag wel de apotheose van de wals worden genoemd. Hierin werd hij o.a. gevolgd door Oscar Strauss, het meest bekend door zijn Walzertraum, waarvan thans de Ouverture werd uit gevoerd, en door zijn broeder Joseph Strauss. Wanneer de Strauss-muziek, ook bij vele liefhebbers van het lichte genre, niet in hoog aanzien staat, moet dit in hoofdzaak worden toegeschreven aan de algemeen in gebruik zijnde waardeloze arrangementen. Alhoewel een compo nist -oals Joh. Strauss Jr. zijn werken voor volledig «bezet symphonie-orkest schreef deze zetting is zo goed, dat zelfs Mengelberg zich vroeger ver waardigde de Donau-wals met zijn or kest uit te voeren! ging men later over tot arrangeren ofwel verminken van deze muziek, waardoor ze niet meer aan de bedoeling van de componist be antwoordt. Hoort men daarentegen Strauss-mu ziek door een orkest als de H. O. V., dus in de oorspronkelijke zetting en under leiding van Marinus Adam, die dit genre muziek hoogst charmant weergeeft, dan komt men ontegenzeg lijk onder bekoring van deze heer lijke kunstuiting. Een kunst, die een duidelijk beeld geeft van het onbekom merde, zorgeloze Weense leven. Tussen muziek van Oscar en Joh. Strauss Jr. behalve genoemde Ouver ture het stemmingsvolle, bijzonder goed geïnstrumenteerde Intermezzo uit „1001 Nacht" zong de sopraan Corry Bijster de fraai-melodische en door de aange brachte coloratuur verrukkelijk aan doende wals: „Dorfschwalben aus Oster- reich" van Joseph Strauss, broeder van Johann Jr. Als gevolg van haar glansrijke zang en warm doorvoelde voordracht dwong men de soliste een bissering van deze schone lente-wals af. Vóór de pauze zong de soliste het Schubert-lied „Der Hirt auf dem Felsen", dat niet alleen door de zang, doch ook door de alter nerende solo-clarinetparti buitenge woon aantrekkelijk is. Zang en spel (door de voortreffelijke eerste clari nettist van onze H. O. V.: £ntoon Strik- kers) voldeden uitstekend, Marinus Adam liet de Weense mu ziek verfijnd en toch klankrijk spelen. Bijzor.der viel de immer nobele klank van het koper, alsmede het nooit over heersende rhythmenspgl van het slag werk op. Ter inleiding speelde het orkest de weinig gespeelde Zesde Symphonie van Schubert. Aangenaam onderhoudende muziek van hoger niveau dan die van Strauss, maar toch Weens. Meer publiek dan op het eerste zo- merconcert, het enthousiasme steeg tot ongeken,,* hoogte! OL. KOOP. In hotel Roosendaal te Overveen hebben deze week de leden van de Vrijwillige Brandweer in Bloemendaal de examens voor het diploma brand wacht 2de klasse afgelegd. Burgemees ter C. J. A. den Tex reikte Dinsdag de diploma's uit aan de heren T. G. van Wijk, onder-brandmeester, A. J. de Vries, A. J. Lammers, J. E. van der Boon, J. R. van der Boon, G. Joustra, J. van Gelderèn (mét de aantekening „uitmuntend"), allen van de ptloeg Overveen en J. A. van Eerden en J. Hoenderdos van de ploeg te Bloemen daal. Ook is geslaagd de heer C. W. Vester, lid der Heemsteedse brandweer. lste prijs, f 10 Q. v. Rooyen, School- laan 82, Bennebroek 5 pnt.; 2de prijs, f 7.50 H T. Sleper, Teylerplein 31, Haar lem 5 pnt.; 3de prijs, f 5 P. J. Ebbing, Veenbergplein llr., Haarlem 5 pnt.; 4de prijs, f 2.50 C. A. Remmé, Gierstraat (café). Haarlem 5 pnt. Gistermiddag vond in zijn woning in de Jansstraat de huldiging plaats van de heer J. van Kessel, die zijn 40-jarig jubileum als koopman en zijn 35-jarig jubileum als afslager vierde. De jubila ris werd toegesproken door de heer H. H. Overbeek, voorzitter van de Haar lemse Vereniging van Handelaren in Gebruikte Goederen, en door de heer J. van Noort, voorzitter van de Sectie ver pakkingsklasse. Beide sprekers uitten zich in warme bewoordingen aan het adres van de jubilerende afslager. Als blijk van waardering boden zij hem een polshorloge en een veilingshamer ten geschenke aan. Gedurende de gehele middag was het bij de heer Van Kessel een druk komen en gaan van vrienden en bekenden. Vele zakenrelaties kwamen hun geluk wensen aanbieden. Bovendien ontving de jubilaris telegrammen, brieven en bloemen uit alle delen van het land. Vrijdagavond zal de heer Van Kessel gehuldigd worden in café Weijman te Santpoort. Advertentie In tegenwoordigheid van Deken Kuil man en wethouder Angen.ent vond gis teravond in gebouw Sint Bavo de moe derhuldiging door de KAV plaats. Deze schone jaarlijkse traditie is nu voor de eerste maal in het openbaar nagevolgd. Na het openingswoord van de voorzit ster, mevr. Stoiker, kvéamen de kinde ren van de leden met een tweetal aardige liedjes voor het voetlicht. Hierna vond de huldiging plaats. Met belangstelling hebben de jonge moedertjes, die allen op de eerste rijen waren gezeten, naar 't huldigingswoord van mej. Stringa geluisterd. We brengen hulde aan de moeders, omdat zij de ge- zegenden onder de vrouwen zijn, aldus deze enthousiaste spreekster. Er zijn er immers zovelen, die God tevergeefs om het wonder van een kind smeken. De moeder heeft een roeping te vervullen op deze aarde, n.l. het opvoeden van het uit haar schoot geboren kind. Ondanks haar bereidwillig „ja" dat ze eens voor het altaar heeft gezegd en nu iedere dag opnieuw spontaan tegen God en haar man uitjubelt, is de moeder toch zelf slechts een werktuig, want God is de Schepper van het kind. Daarom stelde mej. Stringa voor om de hulde van de moeders vooraf te laten gaan door een hulde aan God. Staande zongen allen het Laudate Dominum. Mej. Stringa vervolgde met een woord van lof voor de moeders van de grote gezinnen. De moderne wereld bespot deze vrouwen, maar de KAV is trots op hen. omdat zij hebben gedaan wat hun plicht was. De moeders moeten zelf bewust gods dienstig zijn om hun kinderen bewust godsdienstig op te voeden. Daar er in ons land met alle goede sociale voorzie ningen nog steeds geen werkelijk sociale gezindheid is, moeten de moeders hun kinderen tot sociale mensen opvoeden; een mooie, maar zware taak. Mej. Stringa riep hierna alle namen af van de te huldigen moeders en deze kwamen één voor één naar voren om een anjer op de borst gespeld te krijgen. Bovendien kregen zij een fraai gedenk plaatje. Met een „lang zullen ze leven" werd de huldiging besloten. Mej. Schouten declameerde vervolgens enige toepasselijke gedichten, waarna de kinderen onder haar leiding twee volks dansen brachten. Kapelaan Ingen wees hierna op het voorbeeld van ons aller Moeder Maria. Niemand klopt ooit tevergeefs bij haar aan en daarom is een innige verering van Maria zekqr op zijn plaats. Mevrouw Stoiker dankte tot slot allen, die aan deze avond hadden medege werkt. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A: H. G. RumpD. A. Runip 20, J. LucasA. Manteling 02, J. van Berkum—Joh. v. d. Kroft 1—1, p] Mul— A. Andringa 2—0, H. G. Rump—J. Lu- cas^O2, A. MastelingP. Hollenberg Groep B: Th. KokB. Moors afg., R. Kok—J. Belterman 2—0, R, Kok—Jos P. Groen 20, Th. AndringaV. An dringa 1—1. Bij het gisteren te Haarlem gehouden examen Kraamverzorging slaagden de dames: P. Kok, Soest; M. Neelissen, Noorwijk; C. Out, Edam; A. Pcver, Bennebroek; H. v. d. Putten, Vijfhuizen; Th. Reintjes, Haarlem. FAIRSEA, p. 30 Kaap Bon n. R'dam. GROOTE BEER, p. 30 K. de Gata, n. Sydney. JOH. v. OLDENB., 30 600 mijl Z.O., m Graadskan., n. Amst. KOTA INTEN, 30 450 mijl Z.O„ 1% Graadskanaal, n. R'dam. Het rapport-Krnyt over het vraag stuk der gemeente-classificatie is thans gepubliceerd. Zoals bekend, heeft de regering rioh haar standpant ten op- lichte van de conclusies van het rap port vooralsnog voorbehouden. De regering heeft deze aangelegenheid evenwel reeds in studie genomen. Ver wacht mag worden dat binnen niet al te lange ttjd contact met de daarvoor aangewezen tast an ties kan warden op genomen. De jachtopziener H. W. S. is door de Haagse Rechtbank vrijgesproken vaji de beschuldiging, dat hjj G. A. de K. met een schot hagel heeft gedood. Tegen hem was vijf jaar gevangenisstraf ge- eist S. was jachtopziener te Lisse en stond in 1945 tevens in Duitse dienst. Hij moest o.m. waken tegen houtdiefstallen op de Keukenhof. 31 Maart 1945 was De K. een lading brandhout gaan halen. S. wilde dit verhinderen. Volgens hem is toen met De K. een woordenwisseling ontstaan en nadien een worsteling. Het jachtg'eweer van S. ging daarbij af. De K. werd dodelijk in de rug getroffeji. Volgens getuigen zou S. opzettelijk geschoten hebben. Dit werd door de Haagse rechtbank niet wettig en over tuigend bewezen geacht. Enige jaren geleden diende deze zaak ook voor de Haagse rechtbank. Ook toen werd vijf jaar geëist. Omdat de vraag werd opgeworpen, of deze zaak onder de gewone of de bijzondere rechtsple ging moest worden beoordeeld, werd hierover eerst het oordeel van de Hoge Raad gevraagd. Na verwijzing naar het Hof te Amsterdam werd de Haagse rechtbank bevoegd verklaard de kwestie te behandelen, hetgeen ruim zes jaar na het feit is geschied. De Nederlandse Bond van Hotel-, Ca fé,- Restauranthouders en Slijters en aan- wante bedrijven houdt momenteel te Zandvoort zijn zestigste congres. Maandagmorgen begaven de congres sisten zich onder de vrolijke tonen van de Zandvoortse Muziekkapel naar het raadhuis waar zij officieel door het ge meentebestuur werden ontvangen. De burgemeester, mr. H. M. van Fene- ma, heeft in een toespraak tot de con gressisten o.a. gezegd, dat Zandvoort ruim een derde van zijn woningbezit en meer dan 30 hotels, pensions en res taurants door de georganiseerde sloop woede van de bezetter heeft verloren. Het gemeentebestuur doet al het moge lijke om herbouw van het recreatie-ge bied te stimuleren en voor de financie ring daarvan daadwerkelijke belangstel ling van hogerhand te verwerven. Tot heden worden financiële bijdra gen van Rijkswege op dit gebied van de wederopbouw nog niet verleend. Maar ik ben van oordeel, dat de bijdrage tot handhaving van het geestelijk en licha melijk weerstandsvermogen van het hardwerkende Nederlandse volk, welke Zandvoort kan en wil leveren, de stich ting van daartoe geëigende gebouwen even noodzakelijk maakt als die van in dustriële bedrijven, elders. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat wij niets onbeproefd zullen laten Zandvoort in de rij der grote badplaatsen aan de Noordzeekust de plaats te hergeven, waarop het krachtens ligging en struc tuur en traditie recht heeft. Dat wij daarbij verder zien dan onze landsgrenzen en ons met name op onze Benelux-partners en West-Europa oriën teren, behoeft wel geen nader betoog. Deze toespraak werd door de voorzit ter van de Bond, de heer L. Ch. Kick- hefer, met enkele kernachtige woorden beantwoord waarin hij inzonderheid dank bracht voor de hoffelijke wijze van ontvangst alsmede voor de door de burgemeester gesproken woorden. Hij eindigde met de wens, dat het contact zoals dat bestaat tussen de gemeentelijke overheid en de afdeling Zandvoort van de Bond in lengte van jaren bestendigd mocht blijven, zowel in het belang van de gemeente als in dat van het Hotel- en Restaurantbedrijf. De afdeling Heemstede van de Kath. Arbeidersbeweging kwam Woensdag avond in het Parochiehuis aan de Heren weg bijeen als slot van het winterseizoen. De afgevaardigde naar Rome, de heer P. Prins hield een buitengewoon interes sante causerie over zijn gehouden reis en de belevenissen, welke hij onderweg had opgedaan. De voorzitter van het diocesaan be stuur, de heer A. v. d. Veldt, hield ver volgens een boeiende bespreking over het onderwerp van de" dag, dat de emi gratie tegenwoordig vormt. Hij gaf eerst een uiteenzetting over de oorzaken, die er toe geleid hebben, dat ons land een. deel van zijn bevolking overgeplaatst wenst te zien naar andere landen en vestigde er vooral de aandacht op, dat men in alle opzichten goed voorbereid moet zijn, vooral geestelijk, om deze on derneming met succes te kunnen vol brengen. Het is daarom, dat de toekom stige emigranten allereerst een gods dienstcursus dienen te volgen en dat daarna kennis van de taal, die in het verre land wordt gesproken, een onont beerlijke eis is. Dat geldt niet alleen voor de man, maar ook en vooral zelfs voor de vrouw en de grotere kinderen, want zonder voldoende onderlegd te zijn, is het slechts aan de zeer sterke naturen voorbehouden, toch te slagen. In hoofd zaak komt dit, omdat men zowel in Australië als in andere immigratielanden met het huisvestingsprobleem zit te tob ben, precies trouwens als in het eigen land het geval is. Naar aanleiding van deze uiteenzetting werden tal van vragen gesteld, die door de spreker op bevredigende wijze werden beantwoord. Medegedeeld werd, dat de afdeling op 1 Juni a.s. een cursus in de Engelse taal voor toekomstige emigranten in het le ven roept. Ook andere belanghebbenden kunnen daaraan deelnemen. Voorts zal op 28 Augustus een grote bedevaart naar Heilo worden gehouden, waarover t.z.t. nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Op 20 Augustus zullen de ge bruikelijke studiedagen te Voorhout wor den gehouden en in November wordt voor de jongeren een weekend gehouden te Bloemendaal. Voorts werd de aan dacht gevestigd op het vacantieoord Drakenburgh en het plaatsen van Haag se kinderen gedurende de vacantie. Dit laatste vooral werd sterk aanbevolen. Woensdagavond kwam de Onderlinge Tuinliedenvereniging onder voorzitter schap van de heer W. A. v. Zadel in het Volkskoffiehuis in vergadering bijeen. Als nieuwe leden werden voorgesteld de heren C. Geerlings, P. Drayer, J. Bos en H. Warmerdam. Na enige discussie werd besloten dit jaar een grote excursie te ondernemen naar Arnhem en omgeving; de datum werd voorgesteld op 19 Juli Met het oog op de kosten werden de deelnemers aangespoord, brood mede te nemen voor de gehele dag. Vastgesteld werd, dat de nieuwe bindcursus op 5 Ju ni a.s. in het Volkskoffiehuis zal begin nen; vele leden gaven zich voor deel name op. De heren A. Klaase, H. Drayer en P. de Zwart hadden gezorgd voor een zeer in teressante collectie bloeiende heesters, welke na de pauze een belangrijk deel van de gedachteawisseling uitmaakten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2