Gromyko wijst op onnauwkeurigheden in nota's van de Westerse Drie Plaatsvervangers verdagen hun vergadering tot Maandag MET EEN ZEILSCHEEPJE DE WERELD ROND Tussen neus en lippen ÏÏM\ SE Zakelijke, sportieve, maar ook avontuurlijke onderneming Weer pokkengeval te Tilburg Eenzijdig beleid Het weer Tot hoofd en hart VOORSTEL CONFERENTIE VAN GROTE VIER OP 23 JULI VEERTIEN DUITSERS OMGEKOMEN Sovjet-straaljagers beter dan Engelse? RODEN VERDEDIGEN ZICH HARDNEKKIG De hengelaar weer in zijn element Sukawati van vervolging vrijgesteld IRRS iekteimiuuf I KEUZE UIT DRIE AGENDA'S Tweede ramp in één week N.V.V. OVER LONEN EN PRIJZEN Verklaring van Britse luchtmaarschalk Om belangrijke steden en wegen te behouden KONING PAUL BEVELHEBBER GRIEKSE LEGER Chef-staf vervangt hem in geval van oorlog Felle strijd in Indo-China Fransen lijden ernstige verliezen fVervolg op pag. 5) AKEN EN DE SMOKKELARIJ Goede vangsten in Mei |KHAKI SHORTS SHIRTS VRIJDAG 1 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25086 S De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gistermiddag te Mos kou gelijkluidende nota's doen overhandigen, waarin wordt voorgesteld op 23 Juli te Washington een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" te beginnen. Afschriften van de nota's werden, tijdens de 64ste con ferentie van de plaatsvervangers van de „Grote Vier" te Parijs, overhandigd aan de Russische afgevaardigde, Andrei Gromyko. Gromyko heeft de nota's in ont vangst genomen maar daarbij tevens gewezen op twee feitelijke onnauwkeurig heden,. De plaatsvervangers hebben hun vergadering tot Maandag verdaagd. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup, heeft aart verslaggevers meegedeeld, dat het Westen verwacht dan het Russische antwoord ontvangen te hebben. en het naleven van het Italiaans vredes verdrag met betrekking tot Triëst. De gesplitste agenda geeft naast elkaar in aparte kolommen de verschillende Westelijke en Russische bewoordingen van de bewapeningskwestie en de Duit se demilitarisatie. Deze agenda laat het aan de ministers van Buitenlandse Za ken over om zelf te beslissen: Gromyko verklaarde, dat het niet juist was te zeggen, dat overeenstemming was bereikt op een aantal punten, omdat het Russische standpunt is, dat er op geen enkel punt overeenstemming is bereikt tenzij het Noord-Atlantische Pact en de Amerikaanse bases overzee op de agenda worden geplaatst. De tweede onnauw keurigheid was volgens Gromyko, dat in de Westelijke nota's verwezen wordt naar het Russische voorstel om het Noord-Atlantische Pact te bespreken, terwijl het Russische voorstel in werke lijkheid het Noord-Atlantische verdrag en de Amerikaanse bases overzee omvat. De Amerikaan Jessup vestigde er bij journalisten de aandacht op, dat de no ta's een stap verder gaan dan de be sprekingen in het Palais Rose. Hij ver klaarde, dat Rusland het Noord-Atlan tische verdrag en de Amerikaanse bases overzee te Washington ter sprake kon brengen onder het algemene hoofdstuk op de agenda, dat zich bezighoudt met de oorzaken en gevolgen van de inter nationale spanning in Europa. Het pact afzonderlijk op de agenda te vermelden zou evenwel Rusland in staat stellen de drie Westelijke mogendheden te ver plichten het te bespreken, met het mo gelijke doel wijzigingen in het verdrag aan te brengen of dit zelfs te laten an nuleren. In de nota's wordt de Sovjet-Unie de keuze gelaten tussen drie alternatieve agenda's, die de Westelijke afgevaardig den op de conferentie te Parijs hebben voorgesteld. Begin Mei werden deze drie agenda's ingediend, een algemene, een gesplitste en een skelet-agenda, die alle drie de bespreking voorzien van: a. De demilitarisatie van Duitsland; b. Het bestaande bewapeningspeil; e. Naleving van de vredesverdragen met Italië, Roemenie, Bulgarije en Honga rije. De algemene agenda noemt behalve deze punten nog het vredesverdrag met Oostenrijk, het herstellen van de Duit se eenheid en een Duits vredesverdrag, Alle pogingen om veertien Duitse mijn werkers. die tengevolge van een ontplof fing 1000 meter onder de grond in een mijn te Hamm-Herringen in Westfalen waren opgesloten, naar boven te brengen, zijn opgegeven. Reddingsploegen, die de mannen trachtten te bereiken, waren gedwongen een schacht af te sluiten om te voorkomen, dat de brand zich tot de gehele mijn zou uitbreiden. Functiona rissen van de mijn verklaarden, dat de veertien vermiste mijnwerkers geen kans meer hadden om de brand te overleven. Twintig andere mijnwerkers zijn, bij deze tweede mijnramp in een week, ge wond. Vier van hen bevinden zich in levensgevaar. Men vermoedt, dat de ontploffing ontstaan is door een brand in een transportband. Een commissie van dertig feden van het West-Duitse parlement zou vandaag een onderzoek naar de ramp instellen. De hoofdbesturen der bij het N.V.V aangesloten organisaties kwamen Don derdagavond in Amsterdam opnieuw m buitengewone vergadering bijeen, ter bespreking van het vraagstuk van lonen en prijzen. Eenstemmig verenigde de vergadering zich met de eis, door het bestuur gesteld, dat de werkgeversorganisaties nu op zeer korte termijn een snelle en con structieve beslissing nemen aangaande de datum, waarop zal worden vastgesteld of en zo ja, hoeveel looncompensatie de stijging van de kosten van levens onderhoud op grond van de regerings toezegging wettigt en in welke vorm deze zal worden uitgekeerd. 1. Of het bespreken van Het bewa peningspeil als een van de voornaam ste oorzaken van de spanningen moet voorafgaan aan de bespreking van het verminderen van de bewapening. 2. Of deze vermindering van bewa pening alleen op de Grote Vier oe- trekking heeft. 3. Of het vraagstuk van de Duitse demilitarisatie besproken zou moeten worden vóór het vraagstuk van het peil en de vermindering van de be wapening. De skeletagenda geeft slechts vijf al gemene onderwerpen van bespreking: 1. Onderzoek naar maatregelen voor het uitbannen van de huidige interna tionale spanningen in Europa, van de oorlogsdreiging en van de vrees voor agressie. 2. Kwesties betreffende bewapening en strijdkrachten. 3. Kwesties betreffende Oostenrijk. 4. Kwesties betreffende Duitsland. 5. Naleving van verdragen en overeen komsten. Geen van deze alternatieve agenda's vermeldt dus het Noord-Atlantisch ver drag. Gromyko heeft volgehouden, dat dit verdrag op de agenda moet staan, anders zou een bijeenkomst van de „Grote Vier" geen zin hebben. Luchtmaarschalk Sir John Slessor, chef van de Britse luchtmachtstaf, heeft gisteravond verklaard, dat de Russen straaljagers hebben, die op „zeker ge bied beter zijn dan de onze". Hjj voegde hieraan toe, dat ais de Britse en Ameri kaanse luchtmachten „met al hun ener gie, verstand en inspanning er naar streven om hun algehele leiding in de lucht te behouden, de vrede voor hon derd jaar verzekerd is." Slessor legde deze verklaring af tij dens een diner ter herdenking van de tiende verjaardag van de eerste straal jager-vlucht in het Westen. Het diner werd bijgewoond door luchtvaartdes kundigen en hoge luchtmacht-officieren van Engeland, Amerika, het Gemene best, de leden van het Atlantisch Pact, het Midden-Oosten, India, Pakistan, en Zuid-Amerika. De communistische troepen bieden ongeveer 65 km. ten Westen van Ko rea's Oostkust hevige tegenstand om be langrijke steden en wegen te behouden. Hun strijdkrachten zijn voornamelijk ge concentreerd in het gebied van Janggoe, Indje en Hionni, waar reeds acht en veertig uur hevig wordt gevochten. Een tankgroep der verbonden legers, die onder hevig afweervuur Janggoe was binnengedrongen, moest zich weer op haar oorspronkelijke stelling terug trekken. De Amerikaanse luchtmachtgroep „Verre Oosten" heeft vandaag gemeld, dat Amerikaanse „Sabre"-straaljagers gisteren drie MIG-machines hebben neergeschoten en twee beschadigd tij dens een luchtgevecht boven Chongju in Noord-Korea. Meer dan dertig MIG- toestellen waren bij het gevecht betrok ken. i LINKS: Soldaat le klasse J. H. Heuts uit Maastricht heeft zijn eigen „bomvrije!" blokhut gebouwd. Hier ziet u hem bezig met het bereidenvan zijn „warme hap". Warm eten kan niet „boven" worden gebracht, zodat men van zijn rant soenen zelf z'n potje moet koken. RECHTS: De eerste tafel sinds de aankomst op Korea op 23 November 1950. Vinding rijke soldaten hebben een „cafetaria" gemaakt door de poten van kleine tafeltjes te verlengen met ledige granaathulzen. Sedert enige tijd ligt er aan de Zuidzij, neming te beginnen. Tezamen met de op een bootwagen van de Redding maatschappij en vlak voor de deur van de firma Borgart in IJmuiden een klein vaartuig, de sloep van een Liberty-schip. Het is een reserve-sloep van de ,.Baam" van de K.N.S.M., die daar in IJmuiden volkomen zeewaardig is gemaakt en die nu aan de zeilmaker zal worden overge dragen om afgetuigd te worden. Met dit scheepje, zal een groepje ondernemende mensen een poging ondernemen om, naar het voorbeeld van onze voorvade ren in vroeger dagen, de wereld rond te zeilen. De initiatiefnemer is de Amsterdamse vrijgezel H. A. Passer, 37 jaar oud, en niet bang om aan een riskante onder- Geen hengelaar ter wereld zal willen, ontkennen, dat het een goed ding is als aan een gesleten vistijd we derom een einde komt. Vaak duurt het ons maar al te lang, ook al besef fen we volkomen waarom het nu eenmaal noodza kelijk is. We leggen ons er dan ook goedschiks bij neer. En maken van deze periode gebruik om alle spulletjes na te zien. De boel wordt wat opge knapt en zo nodig vervan gen door nieuwe onder delen. Een nieuwe top, een leefnetje, een paar pennetjes of wat haken komen er gauw aan te pas. De prijzen die we tegenwoordig voor onze liefhebberij moeten be talen zijn zeker niet voor de pees. Daarom loont het dubbel en dwars de moeite een beetje aan dacht te schenken aan het onderhoud van die omvangrijke hoeveelheid attributen, die we behoe ven om van onze sport te kunnen genieten. Maar hoe nauwkeurig alles ook is nagezien en hersteld, lang voor de opening van het nieuwe seizoen is de zaak piekfijn in orde. Dan is het wach ten en wachten op 1 Juni. Naarmate de tijd ver strijkt vertoont de hen gelaar onmiskenbare te kenen van ongeduld. Hij wordt nerveus, is ongedu rig, heeft schijnbaar wei nig of geen belangstelling voor de rest van zijn huis genoten en snauwt hen soms, geheel tegen zijn gewoonte in, zonder enige reden af op barse wijze. Tot hun niet geringe ver bazing en zijn eigen ver wondering. Echter zodra is het sei zoen voor hem, en alle andere verwoede vissers opengesteld of ziehu is een ander man. Aldus het beeld van een hengelaar, zoals mijn huisgenoten er eentje kennen. Volgens hun zeggen dan. Want weet, geachte le zers, dat Piet en ik van morgen al aan de gang zijn geweest. Op de baars! Met een wurmpje en met de lepel. Als van ouds wa ren we voor dag en dauw in alle stilte al aan de waterkant. Véél te vroeg natuurlijk, maar we kon den van pure nervositeit toch haast niet slapen. Dus zaten we tijdig op de Harley trapson. En hun, die dit nieuwe seizoen nog geen lijntje in het water hadden, ik geef ze de verzekering dat vissen zo mogelijk nog mooier, nog spannender, enerverender en pakken- der is dan voorheen. Of je nu met levend aas vist, dan wel een kunstaas- enthousiasteling bent; baarzen is en blijft prachtwerk. En is boven dien nog Vrouwe Fortuna je gunstig gezind, dan mag je jezelf een geluk kige sterveling wanen. Zoals Piet Vanmorgen daartoe reden te over had. Ving hij niet drie ro vers met een gezamenlijk gewicht Van amper vijf pond? Overigens had ik ook geen aanleiding om over te gaan tot die echt- Alles goed en wel, maar heeft u een visvergunning? Hollandse bezigheid: kan keren. Want ik zag kans negentien maatbaarzen in te rekenen. Heus niet zo gek dus. Maar tegen het drietal van mijn vismaat staken ze, wat grootte be trof, schrieltjes af. Gewoonte getrouw ging de zware vis voor de lepel-bijl. Met andere woorden: het kunstaas bezorgde ons de grootste baars, terwijl onze pieren wél de meeste, doch te vens de kleinere visjes in de luren legden. Maar je kunt er trouwens maar weinig van zeggen, want een eindje verderop was een gast bezig met de steurkrab en hij had ook een paar „lijvige" slacht offers weten te maken. En zo blijft het maar experi menteren met dan dit aas en dan weer dat. De ene keer zus en de volgende keer zo. En de daarop vol gende keer, net als je denkt de boel aardig dóór te hebben, is het weer net helemaal andersom. Dit nu, deze grilligheid en onberekenbaarheid, dit telkens weer voor een nieuwtje komen te staan, is juist wat de hengel sport een zo aantrekke lijke „sport" doet blijven. Immers, ware dit niet het geval, wij zouden slechts kunnen spreken over onze „wetenschap". Tot op heden is dit echter waar lijk niet het geval. Een feit waarom wij verheugd mogen zijn. Piet en ik gaan liever samen een dagje heel simpeltjes vis sen, doet niet terzake met wat voor aas, dan dat we samen een dagje zou den moeten „wetenschaD- beoefenen". Een goede hengelaar vangt méér vis dan een slechte. En daar Piet en ik eenvoudige jongens zijn, vinden wij het allemaal best. Ieder het zijne, als wij maar kunnen vissen en van tijd tot tijd eens lek ker vangen. Niet om die vis, maar om de sport. Enne, we willen niet graag voor slechte hen gelaars versleten worden. D. Verwachting tot Zaterdagavond: In het Noorden van het land droog en overwegend zonnig weer, in het Zuiden meer bewolking, maar over wegend droog, behoudens een kleine kans op onweer. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm. Zon: 4.26—20.50 Maan: 2.47—19.09 De Griekse oorlogsraad heeft gister avond luitenant-generaal Theodore Gre goropulos benoemd tot chef van de nationale generale staf. In geval van oorlog of bij een belangrijke noodtoe stand vervangt hij de koning als opper bevelhebber. De bijeenkomst van de oorlogsraad, die gepresideerd werd door minister president Sophocles Venizelos, kwam na een spoedeisende zitting van het kabinet over de situatie, die was ontstaan door de ontslagname van opperbevelhebber generaal Alexander Papagos. Het kabi net keurde de benoeming van koning Paul tot opperbevelhebber goed, maar besloot, dat zijn taak in geval 'Van oor log, noodtoestand, gehele of gedeeltelij ke mobilisatie zou overgaan op de chef van de nationale generale staf. Generaal Gregoropulos was chef van de generale staf van het leger. Woordvoerders van het Franse leger hebben verklaard, dat 4000 man Franse troepen in Indo-China aan een front 80 km. ten Zuiden van Hanoi in heftige ge vechten gewikkeld zün tegen een over macht van 45.000 Vietminh-soldaten. De Fransen hebben „ernstige verliezen" geleden. Bij deze gevechten sneuvelde luitenant Bernard de Tassigny, de zoon van de bekende Franse generaal. Het Franse hoofdkwartier heeft ver klaard, dat de aanvallen „en masse en met fanatieke hevigheid" gedaan werden. Verschillende getuigen hebben mee gedeeld. dat er internationale eenheden meevechten in de rijen van de Vietminh. heren C. J. van Helvert en C. Blommert. zal hii de tocht ondernemen, een trip welke op minimaal 2 jaar is gesteld. Tot ongeveer aan Madeira gaat bovendien nog mee de Heemstedenaar H. Driessen. Vraagt men de heer Passer hoe hij er toe gekomen is, deze riskante onderneming op touw te zetten, dan geldt zijn eerste antwoord het woordje „riskant". Hij en zijn tochtgenoten zien er niets riskants in. Natuurlijk zullen zij niet altijd de wind mee hebben, maar voort tegensla gen zijn zij niet bang en met een zeil jacht ben je op open zee doorgaans vei liger dan vlak onder Re kust. Een directe aanleiding tot deze tocht is niet te noemen. Het idee leeft al enige jaren en feitelijk was het de be doeling reeds vorig jaar te vertrekken. Maar ja. zo'n boot kost veel geld en vóórdat alles tip-top in orde is, moet er heel wat geregeld enbetaald wor, den. Cent voor cent haast; hebben de toekomstige wereldreizigers opzij gelegd, zodat zij de boot nu ook werkelijk hun eigendom kunnen noemen. Mede dank zij veler medewerking, anders was er misschien nog wel een heel jaar sparen nodig geWeest om alles te kunnen be kostigen. Wat beoogt u met deze tocht?" was de volgende vraag, die wij de heer Pas ser stelden. En dan wijst hij op het spor tieve en het avontuurlijke element. Hij en zijn reisgenoten zijn verknocht aan, de zeilsport. hebben vaak al rondge zworven in het buitenland en willen nu wel eens wat meer van de wereld zien. Als je gaat zeilen over de grote plas. kom je op een soortieve manier aan de overkant, je voelt je als een Columbus op de oceaan en bovendien is het een goedkope manier van reizen. Het enige, waarvoor je hebt te zorgen, is leeftocht: wind en stroom moete* je naar je doel brengen. Maar minstens 2 jaar lang zbnder enige bron van inkomsten te leven, was voor deze mensen ook niet uitvoerbaar' en daarom is er ook een zakelijk ele ment aan deze tocht. Men zou het een verkleinde uitgave kunnen noemen van de goodwill-missies, die de laatste jaren met de meest moderne vervoermiddelen worden ondernomen. Hier echter geen modern vervoermiddel, hiér ook geen autoriteiten, maar ondernemende jonge mensen, die nu maar hopen, dat hun vreemde manier van reizen in staat zal bliiken de aandacht on hen te vestigen, zodat zij zakelijke relaties kunnen aan knopen. Een aantal Nederlandse firma's is met hen „in zee" gegaan en met hun Hollandse producten zullen zij trach ten in den vreemde zaken te gaan doen om daardoor aan de kost te komen. Maar zelfs als hier en daar het zakendoen tegenvalt, is de heer Passer niet bang, dat hii en zijn gezel len van honger om zullen komen. In dat geval zullen zi.i trachten door het geven van voorstellingen hun boter ham verdienen, de heer Passer als amateur-goochelaar met instrumentale begeleiding van zijn vrienden. De route is voorlopig voor de helft vastgesteld. Daarna zullen de wereld- De voormalige president van de deel staat Oost-Indonesia, Sukawati, die se dert de kwestie-Abdul Aziz te Makassar in April vorig jaar onder politiecontro le was gesteld, is vandaag tijdens een korte plechtigheid op het Indonesische ministerie van Justitie te Djakarta door minister Yamin vrijgesteld van alle ver volging en volkomen in zijn eer her steld. Ook de voormalige minister van Jus titie van de negara Indonesia Timur, Klaproth, is thans van alle vervolging vrijgesteld. reizigers wel verder zien, zeggen zij. Het vertrek is gesteld op begin Juli met als eerste doel Madeira. Canarische eilanden en dan via Golfstroom en Passaat naar Martinique in de West-Indische Archi pel. Het is de bedoeling de wintermaan den te benutten voor een zo intensief mogelijke zakelijke bewerking van de gehele Archipel. FebruariMaart willen zij zich laten meenemen door de Trans- équatoriale tegensrtroom, door het Pana ma-kanaal hopen zij de andere kant van Amerika te bereiken en dan is het de bedoeling de Stille Oceaan over te steken. Halverwege ligt Tahiti, en tot zover is de tocht in grote lijnen reeds uitgestippeld. Als dit eiland is bereikt, zal een afstand van rond 26.000 km zijn afgelegd. Daarna willen zij verder zien, al wordt nu reeds gedacht aan Nieuw- Zeeland. Australië. Indonesië, de zuide lijke landen van Azië en Egypte. Dezer dagen zal het seheepje, zodra de zeilmaker met zijn werk klaar is, naar Amsterdam worden gezeild. Daar zal de betimmering in orde worden gebracht, worden de laatste voorzieningen getrof fen en gaat de proviand aan boord. Begin Juli moeten alle voorbereidingen tot het verleden behoren, want dan be gint de grote onderneming, die door de wereldreizigers in spé het liefst wordt betiteld met zakelijk, sportief en avon tuurlijk. De geneeskundige hoofdinspecteur deelt mede, dat Donderdag nog weer een pokkengeval in Tilburg geconsta teerd is. Dergelijke min of meer alleen staande gevallen kunnen na afloop van een eigenlijke epidemie voorkomen. Dringend wordt aanbevolen, dat zij, die Brabant in de naaste toekomst be zoeken, her-ingeënt zijn. Brabanders, die naar de andere delen van het land reizen, wordt evenzo aangeraden zich eerst te laten herinenten, indien dit ten minste in de afgelopen week nog niet is gebeurd. Daar het gevaar van import van pok ken gebleken is niet denkbeeldig te zijn wordt thans iedereen geadviseerd zich in de naaste toekomst te laten her inenten. De vaccinatietoestand van Ne derland zal daar ten zeerste bij zijn ge baat en het plotseling massaal moeten herinenten met alle bezwaren van dien wordt daardoor gedeeltelijk voorkomen. (Van een medewerker) Bij de verdeling van het woning bouwvolume voor 1951 tot en met 1953 onder de Noordhollandse gemeenten gingen Gedeputeerde Staten onder meer uit van het beginsel, dat de migratie naar en binnen de provincie zo spoedig mogelijk weer op gang moet worden gebracht. Met de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting wa ren Gedeputeerde Staten het eens. dat het belang van de economische ontwik keling van het land en meer in het bij zonder de industrialisatie eist. dat het abnormaal vergrote forensenwezen tot geringere omvang wordt" teruggebracht. Dit beginsel werd zó rigoureus toege past, dat niet alleen wat begrijpelijk zou Zijn de arbeiders, die de in dustrie heeft aangetrokken uit vèr afge legen gemeenten, woongelegenheid zul len krijgen in de gemeenten van hun werkkring; Gedeputeerde Staten willen ook bevorderen, dat arbeiders uit ge meenten, op betrekkelijk geringe af stand van hun werkkring gelegen, uit de hun vertrouwde landelijke omgeving worden gedreven naar de agglomeraties der industrie. Ged. Staten forceren dgze ontwikkeling door aan die gemeenten hoewel zij in de nabijheid der industrie centra zijn gelegen een minimaal bouwvolume toe te wijzen. In onze kolommen is naar aanleiding van een motie der afdeling Uitgeest van de K.A.B. bijzondere aandacht aan deze zaak gewijd en is betoogd, dat men op deze wijze ook de diepste menselijke waarden dienstbaar dreigt te maken aan de industrie. Men heeft zich afgevraagd hoe het mogelijk is, dat een veelzijdig samen gesteld college als dat van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in dit geval blijkbaar niet voldoende heeft onder kend de religieuze, zedelijke, sociale en culturele bezwaren, welke aandemassa- ficatie der arbeidende bevolking zijn verbonden. Naar onze mening moet het antwoord aldus luiden, dat door het streven naar perfectie van de overheidsmaatregelen de bureaucratie een beslissende factor wordt bü het treffen van bestuursmaat regelen. In dit geval hebben Gedepu teerde Staten het bouwvolume zó rechtvaardig en doelmatig willen ver delen, dat zij een diepgaande studie daarvoor hebben laten maken door de technische, economische en stedebouw- kundige diensten, welke deel uitmaken van het provinciaal apparaat. Het on derzoek van al deze specialisten op hun eigen terrein heeft er toe geleid, dat een resultaat werd. verkregen, waarbij de arbeider wél werd gezien als een object, dienstbaar voor de industriali satie, maar waarbij zijn eerste kwali teit die van mens uit het oog werd verloren. Men zou kunnen zeggen: Gedepu teerde. Staten hadden dit zuiver techni sche advies niet moeten volgen. Men bedenke evenwel, dat dit met talrijke bestuurszaken belaste college vrijwel in de onmogelijkheid verkeert om in af wijking van een dergelijk advies een meer sociaal gericht besluit te nemen, zonder dat dan op andere punten soms ernstige fouten worden gemaakt. Indien de gewraakte gang van zaken tot een „gewetensonderzoek" moet lei den, dan zoeke men he.t in deze rich ting, dat bij het verstrekken van tech nische adviezen ook en in voldoende mate aandacht wordt geschonken aan overwegingen, waarbij de mens wordt gezien als schepsel Gods met een on sterfelijke ziel. Wij menen te weten, dat bij de. technische diensten, welke bij de voorbereiding van de verdeling van het bouwvolume werden ingeschakeld, leiding gevende ambtenaren, die po- «itief-christelijk (wij zeggen maar niet eens: katholiek!) zijn ingesteld, met een lantaarntje te zoeken zijn. De Akense douane heeft in de eerste helft van Mei langs de Nederlands- Duitse en de Belgisch-Duitse grens in totaal 235 smokkelaars aangehouden. Op hen werden ongeveer 1900 kg. koffie, 16.000 sigaretten en 200 pakjes sigaret tenpapier gevonden. B|illlllfllllllllllllllllllUlllllllllllillllHtllllllllllllllllllllHllllllllillllllllllllilllllllllllltlllllllllllllllllUIIIIIUIIIIIUIUnillllllUHII| mii>iiiiiiinimiininnm»mimi>«iiimnniiiM—mnmmMimminiinmnnnii—inThfmmf*i Advertentie ISSTRAAT 20 TEL. 13439 I Niemand heeft op aarde een vaste plaats, al lijkt het soms zo j Waarom juist ezels? Geleerden, verbonden aan de Amerikaanse atoom- fabriek te Oakridge, zul len proeven nemen met gammastralen, overeenko mende met die, welke bij atoomexplosies plegen vrij te komen. Zij zullen voor deze proeven Mexicaanse ezelveulens gebruiken om na te gaan, hoeveel stra ling die kunnen verdragen. Welk nut deze proeven voor de mensen kunnen afwerpen, is ons nog niet duidelijk. Of Zouden de atoomgeleerden alle ande re mensen als ezels be schouwen? Wie is de booswicht? In West Hartlepool in En geland verschenen zes honden, die alle als even- zovele druppels water op elkaar geleken, voor de rechtbank. Zij trokken doodonschuldige snuiten en de drie wijze rechtsge leerden achter de groene tafel wierpen vorsende blikken op hen om te ont dekken, welke van deze collies zich verstout had in een mensenbeen, waar nog levend vlees aan zat, te bijten Het stellen van vragen aan de verdach ten had natuurlijk geen zin, maar ook de eigenaar van de dieren, George Ro berts, verklaarde onmoge lijk de zondaar te kun nen aanwijzen. Zelfs het slachtoffer Ernest Raddle, aan wie het gebeten men senbeen toebehoorde en die een klacht bij de poli tie had ingediend, was niet in staat bij de zes- voudige confrontatie met Middagslaapje. zekerheid vast te stellen, welke collie de dader was. De inspecteur van politie Alan Armstrong zei, dat hij al meer last van dit span had gehad. „Altijd krijgen we te horen" ver telde hij, „dat een van de zes weer iemand heeft ge beten, maar als we ze dan alle zes te pakken heb ben, is het weer het oude liedje: niemand weet wel ke het gedaan heeft". In arren moede zagen de heren rechters maar van verdere nutteloze pogin gen af en besloten voort aan de eigenaar aanspra kelijk te stellen Die moest dan maar uitzoe ken, welke van de zes gestraft moet worden. Democratisch Familieleven Op de jaarlijkse bijeen komst van de Britse Na tionale Huwelijksadvies raad is de brandende kwestie besproken, of mannen babyluiers moe ten wassen. Dr. Raymond Colby achtte het juist, dat vaders met de babies hel pen en de vrouw in het huishouden bijstaan om aldus een „democratisch familieleven te ontwikke len". Prof. Brian Stanley, de directeur van het Op voedingsinstituut van de Durham Universiteit, stem de weliswaar met de voordelen van een demo cratisch familieleven in, maar was toch van oor deel, dat r het wassen van babyluiers door mannen de democratie wat al te ver dreef. Waar zijn de grenzen van de democratie? Als de wereld dat wist. zou zij er vandaag de dag beter voorstaan! BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonitaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milflmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbef tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1