en de Perzische premier FORMOSA VOOR VEILIGHEID VAN V.S. VAN GEEN BETEKENIS REGERING WIL EXTRA-BIJSLAGEN VAN DERDE KIND AF HANDHAVEN Tussen neus en lippen I TRUMAN DRINGT BIJ PERZIË AAN OP ONDERHANDELINGEN Persoonlijk schrijven aan Attlee Het woord is aan Stalin VRIJ ZOMERS WEER Tot hoofd en hart Frankrijk werkt aan een nota Senaatscommissie publiceert diplomatiek rapport Wijziging van de Kinderbijslagwet Prijsstijgingen van brood, margarine en suiker maken het noodzakelijk Achtervolging van Noordelijken voltooid DE SOVJET-KAMPEN VEROORDEELD Cfr/huftKIO öipteycu üiuj. Het weer SPEELZAAL WORDT NIET HEROPEND OORDEEL VAN AMERIKAANSE REGERING IN 1949 Verklaart Gen. Van Fleet ROBINSON WERKTE HALVE WEEK Registratie van buiten landers in Indonesië MILITAIR NA INENTING OVERLEDEN Belgische maatregelen opgeheven In alle opzichten gelijk aan die der Nazi's SPORT-COLBERTS ZATERDAG 2 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25087 SCHltgS Aart de voorarend van de Zaligverklaring van Paus Pius X publiceren wij bovenstaande foto, welke wij ontleend hebben aan de door Z.H.E. Mgr. Olav Smit voor Nederland bewerkte officiële levensschets. Welk een zachtmoedigheid spreekt uit dit gelaat, welk een liefde, welk een sterkte van innerlijk leven! President Truman heeft Vrijdag een persoonlijk schrijven doen overhandigen aan de Perzische premier dr. Mossadeq en de Britse eerste minister Clement Attlce. In zijn brief aan Mossadeq wijst Truman er op, dat er een explosieve toestand in Perzië bestaat. Hij dringt er in het belang van de wereldvrede op aan, dat de Perzische regering zal onderhandelen met een Britse delegatie. Het schrijven aan Attlee is volgens Britse woordvoerders qua inhoud gebaseerd op de overeenstemming, die de V.S. en Engeland bereikt hebben over hun houding tegenover Perzië's pogingen tot nationalisatie van de Perzische olie. Reacties uit 'X'eheran en Bonden zijn nog onbekend. Wèl zou dr. Mossadeq zijn kabinet in spoedzitting hebben bijeengeroepen en vanmiddag een verklaring afleggen in het Parlement. Inmiddels is de gouverneur-generaal van de Zuid-Perzische olieprovincie Khoezistan en bevelhebber van de strijdkrachten in het Zuiden, generaal Sjahbahti, teruggeroepen. Amir Alai, minister voor de nationale economie en leider van de delegatie, die op het overnemen van de Anglo-Iranian toezicht zal houden, zal in de provincie de zaken waarnemen tot een nieuwe gouverneur-generaal is benoemd. Vrij dag werden eveneens elf andere ver vangingen van gouverneurs in Khoe zistan en Kermansjah bekend gemaakt. De Britse admiraliteit treft voorbe reidingen voor ..eventualiteiten". Het tank-landingsschip Messina is van Malta naar de Perzische Golf vertrok ken. Het zou 15 tot 20 tanks aan boord hebben. De kruiser Mauritius (8.000 ton) kreeg twee dagen geleden opdracht zich gereed te houden voor mogelijke evacu atie van het Britse personeel uit Per zië en voor ieder ander noodgeval. Frankrijk is bezig met het opstellen van een nota aan Perzië, waarin er bij dat land op aangedrongen wordt te trachten tot een overeenkomst met En geland te komen in de oliecrisis, aldus meldt A.P. Een woordvoerder voor de regering zeide. dat de nota langs diplomatieke weg als mededeling van de regering verzonden zou worden en dat er de na druk op gelegd zou worden, dat Frank rijk het van buitengewoon veel belang vindt voor Perzië om met Engeland te onderhandelen over de nationalisatie van de olievelden. Teneinde niet opnieuw het risico te lopen, dat de justitie zal ingrijpen, heeft de amusementsvereniging Casino Harrr- dorff te Laren ervan afgezien de speel zaal te heropenen, hoewel was aangekon digd, dat de speelbank zijn werkzaam heden op 1 Juni zou hervatten. Half tot zwaar bewolkt met enkele "laatseliik regen- of onw rrsbuien. hoofdzakelijk in het binnenland. Ma tige tot zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. ZONDAG: Zon: 4.25—20.51. Maan: 3.06—20.23. MAANDAG: Zon: 4.24—20.52. Maan: 3.32—21.31. Het droge en zonnige weer, dat in het midden van de week zijn intrede deed. zal zich in het grootste deel van ons land ook gedurende het weekeinde nog weten te handhaven. De zwakke on weersstoring, die gisteren over Noord- Frankrijk lag, trekt thans over België en het Zuid-Oostelijk deel van ons land naar Duitsland. In Brabant en Limbutg is plaatselijk een onweersbui niet onmo gelijk. De temperatuur zal in de middag om de 20 graden Celsius blijven schom melen. Daar het hoge-drukgebied boven de Noordzee in kracht afneemt, worden ook de luchtdrukverschillen kleiner Hierdoor zal er vandaag een matigs wind voorkomen. Over Finland trekt een depressie naar het Oosten, waar achter koude lucht over Scandinavië stroomt. Hoewel de vooruitzichten langzamer hand wat minder zeker worden, mag ge durende het weekeinde toch nog vrij goed zomerweer verwacht worden, al zullen de temperaturen niet tot zeer hoge waarden oplopen. Over de Noord zee nadert langzaam een zwak storings front met bewolking en motregen, maar mogelijk bereikt dit front niet vóór morgenavond ons land. Ondanks de bezwaren van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft de Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar het ontslag van generaal MacArthur, Vrijdag op dracht gegeven eer. diplomatiek rapport l van 1949 over Formosa te publiceren, waarin het eiland van weinig betekenis genoemd wordt voor de veiligheid van de V S., zulks in tegenstelling tot de huidige opvattingen. Het al of niet bekendmaken van dit Wat was het program, wat was het devies van Pius X? „Alles herstellen in Christus". De wereld verstomde er van, kon met dit motto niets beginnen en ging over tot de orde van de dag, maai de Kerk heeft er van genoten en is er innerlijk en daar komt het op aan door versterkt. En dah de veelvuldige H. Com munie, de Kindercommunie, de ziel zorg in de grootstad, de zielzorg ónder emigranten, de verbetering van de Kerkzang, de hervorming van de Ker kelijke Getijden en van het Misboek, wat hebben alle deze verheven beslui ten niet bijgedragen tot de verheffing van geest en hart van talloos velen. Zo staat ons thans Pius' beeld in zijn volle schoonheid voor ogen. De geschiedenis heeft hem de titel gegeven van Paus der H. Eucharistie. En met recht. Want het grote doel van Zijn Pontificaat: de vernieuwing der wereld in Christus, zocht Pius te be- 1 eiken door Jezus Eucharisticus. Welk een blijdschap ondervond Pius X, als hij de kinderlijk eenvoudige brieven las, die hij vaak van eerste communicanten ontving. Hun innig gemeende dankbaarheid troostte hem in zijn offerrijk priesterleven. Aan de kleinen reikte hij bij voor keur de H. Communie uit. Als hij de talrijke kinderscharen, die in pel grimstocht naar Rome waren opge gaan, om zich verzameld zag, dan straalde de vreugde in zijn ogen. Op merkzaam luisterden de kleinen naar elk woord, dat de Paus tot hen sprak en spraken met hem in kinderlijk- onbevangen oprechtheid. Uit zijn decreet over de kindercom- munié spreekt zo klaar de zielegroot- heid, de Heilandsliefde van Paus Pius X. Zijn ideaal was niet engbegrensd, maar door en door katholiek, d.w.z. de gehele wereld en omvademend. Christus moet heersen in de ziel Van het kind. En door Jezus binnen te voeren in de ziel van het kind, schonk de Paus de lieve Heiland ook de ereplaats in het huisgezin, ja in geheel de maat schappij. Instaurare omnia in Christo: alles herstellen in Christus, of beter ver taald volgens de Griekse tekst: alles Wat in de hemel en op aarde is, onder Christus tezamen brengen, als onder een enig hoofd. Ziedaar het ideaal van de Paus, die morgen zalig verklaard wordt. Met gebroken hart stierf deze heilige Paus in de eerste dagen van de wereld oorlog, die in-1914 uitbrak. Paus Pius X werd 2 Juni 1835 te Riese geboren als zoon van de gemeentepostbode Johannes Sarto. 18 September 1858 werd hij tot priester gewijd. Hij werkte als ka pelaan te Tombolo, werd 21 Mei 1867 pas- toor te Salzano en in 1875 Kanunnik te Treviso. Op aanraden van kardinaal Paro- ehi benoemde hem Leo XIII op 10 Novem ber 1884 tot bisschop van Mantua. 12 Juli 1893 werd hij kardinaal en drie dagen later Patriarch van Venetië 4 Augustus 1903 werd J°sef Sarto tot Paus gekozen en 9 Augus tus gekroond. De wereldoorlog heeft de zo van van zie- P-ijver brandende herder der volkeren het hart gebroken. Als een heilige betreurd hij 20 Augustus 1914 de eeuwige Vrede binnen In hun nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet en de Kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers (com pensatie prijsstijgingen) merken de ministers van Sociale Zaken en van Financiën o.m. het volgende op: Het spijt de ministers, dat verschillende leden zich met de voorgestelde extra- compënsatie ten behoeve van het derde kind en volgende kinderen niet kunnen verenigen en de motive ring, waarop de regering haar. fun deert, onvoldoende achten. Aan de hand van de ook door andere leden gevraagde cijfers willen de ministers gaarne hun voorstellen op dit punt nader toelichten. In de eerste plaats is overwogen, dat het door het Centraal Bureau voor Vanmorgen heeft de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, generaal James van Fleet, bekendge maakt, dat de troepen van de V. N. de achtervolging van de terugtrekkende communistische legers hebben voltooid. „De achtervolgingsphase is geëindigd met het opnieuw verdrijven van vijan delijke eenheden uit Zuid-Korea, be halve uit het grensgebied ten Westen van de Imdjin", aldus Van Fleet. Gisteren is de officiële goedkeuring afgekomen tot verkorting van de werk tijd bij de Robinson's schoenfabrieken te Nijmegen. De regering heeft nog niet de wachtgeldregeling goedgekeurd. Bij Robinson werd deze week drie dagen niet gewerkt. Bij de andere Nijmeegse schoenfabrieken wordt naar omstandig heden dezelfde regeling toegepast. I Zelfs een houten stokpaardje is I nog wel eenst levendiger dan veel mensen zijn j de Statistiek berekende prijsindexcijfer betrekking heeft op een gemiddelde ge zinsgrootte van vier personen. Gecon stateerd moest worden, dat prijsstijgin gen van brood, margarine en suiker de kosten van levensonderhoud van de ge zinnen met meer dan twee kinderen ster ker verhoogden dan uit het prijsindex cijfer voor een gemiddelde gezinsgrootte kon worden afgeleid. Zou ook aan deze grotere gezinnen slechts een inkomsten vermeerdering van 5 pet. zijn toegestaan, dan zou de consumptieheperking aldaar dus meer dan 5 pet. hebben bedragen. De berekening van de uit dezen hoofde billijk te achten extra-compensatie kan niét met volledige exactheid geschieden. Het echter aannemelijk te achten, dat de prijsverhogingen voor brood, margarine en suiker voor elk volgend kind eenzelf de stijging van uitgaven met zich mee hebben gebracht. Op grond van het ver bruik per gezinslid in een gëzin van ge middelde grootte en bij een weekloon van 5060 kon deze stijging van uit gaven op 28 cent per week en per kind worden berekend. Daarbij werd uitge gaan van een gemiddeld verbruik per hoofd van 1750 gram brood, 270 gram margarine en 330 gram suiker. De prijs stijgingen van deze artikelen hebben resp. bedragen drie cent per 800 gram. vijftien cent per 250 gram en vijftien cent per 1000 gram. Wordt hiertegenover de in eerste aanleg voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen met 5 pet. in aan merking genomen, dan resteert een te kort van ca. zestien cent per week voor het derde en ca. tien cent per week voor elk volgend kind. Naast de drie genoemde posten zijn echter ook nog andere artikelen, die bij toenemende gezinsgrootte een belangrijker aandeel in de totale ge zinsuitgaven innemen, zeer aanzien lijk in prijs gestegen. Zo kan bijvoor beeld met zekerheid worden aange nomen, dat ook de sterke prijsstij ging van schoeisel en schoenrepara ties het grotere gezin relatief zwaar der heeft belast. Daartegenover moet echter in aanmerking worden geno men, dat andere in prijs gestegen artikelen voor het grotere gezin naar verhouding juist weer minder bete kenis krijgen. Alle bovenvermelde overwegingen in aanmerking nemende, hebben de minis- ters gemeend de bijslagen voor derde j en volgende kinderen extra te moeten verhogen met bedragen, overeenkomende met de tekorten, welke eerder werden i berekend ais gevolg van de prijsstijgin gen van brood, margarine en suiker. Af gerond betekende zulks, dat de bijslagen voor het derde kind met drie cent en voor alle volgende kinderen met twee cent per dag moesten worden verhoogd. De bedragen per dag zijn daardoor thans geworden: eerste kind 0,46; twefede kind 0,51; derde kind 0,54; vierde kind e. v. ƒ0,69. De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Justitie heeft medegedeeld, dat binnenkort zal worden overgegaan tot het opnieuw registreren van alle buitenlanders in Indonesië. Zij die langer dan zes maanden in Indonesië blijven, dienen een bedrag van 500 ru- piah te betalen. Zij die korter blijven, moeten 300 rupiah betalen. document heeft het begin van de ver horen van minister Acheson vele uren opgehouden. Acheson wilde onder geen voorwaarde tot publicatie van dit ge heim rapport overgaan. In het rapport geeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de leden van de buitenlandse diensten de raad, dat zij, nu Formosa spoedig in handen van de Chinese communisten zou vallen, moesten zeggen, dat het eiland van geen be tekenis was voor de Amerikaanse veiligheid. De republikeinse senatoren stonden er met alle geweld op, dat het document openbaar zou worden gemaakt, aange zien hieruit te bewijzen viel, dat het State Department een ,,weke politiek" had gevoerd tegenover de communisten in Azië. De commissie besloot tot publicatie met 15 stemmen voor en 9 tegen. Vijf democratische senatoren, onder wie de voorzitter Richard Russell, en tien repu blikeinen stemden voor vrijgeven van het document. Eén republikein, senator Wayne Morse, sloot zich aan bij de acht democraten, die tegen stemden. Bij het bespreken van de politiek ten aanzien van Formosa zei Acheson. dat men het er allereerst over eens was, dat Formosa wel degelijk strategisch belane had voor zover het de V.'S. betrof. Hieruit vloeide voort, dat men Formo sa uit handen van „een mogendheid, die de V.S. vijandig gezind zou zijn", moest houden. Dit betrof niet een bezetten of gebruikmaken van het eiland door de V.S. Op grond van de bestaande sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten was het ook niet mogelijk, troepen naar Formosa te zenden. Acheson noemde het rapport een ..bij zondere richtlijn", die door de „politieke staf van advies" van de onderminister van Buitenlandse Zaken Edward. Barett was gegeven. In antwoord op een desbetreffende vraag van senator Richard Russell zei ae minister, dat de V.S. geen poging had den gedaan om de V.N. te bewegen een vlootblokkade tegen communistisch Chi na in te stellen. „We zijn altijd van me ning geweest, dat. als wij een doeltref fende economische blokkade kunnen instellen, een vlootblokkade van minder belang wordt", aldus Acheson. Op de Leeuwarder luchtbasis zijn enige militairen, die ingeënt waren tegen pokken, ziek geworden. Dezer dagen is een van hen, J. Hoff uit Assen, over leden. De Belgische minister van Volksge zondheid heeft Vrijdag het besluit ge tekend. waarbij de maatregelen, welke enige tijd geleden getroffen werden met betrekking tot personen, di# uit de Ne derlandse provincie Noord-Brabant kwa men en met name, die uit Tilburg af komstig, worden opgeheven. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Nadat van 21 tot 25 Mei in het Egmond- paleis te Brussel een schijnproces was gevoerd door de internationale commis sie tegen de concentratiekampen, werd gistermiddag 't vonnis bekend gemaakt, geveld door een groep rechters die ver kozen waren door de overlevenden van de nazikampen, waartoe ook behoorde de Nederlander Stomps. Er bestond hiervoor grote belangstelling en de com munisten hadden natuurlijk voor een luidruchtige tegenmanifestatie gezorgd. Zij werden echter door een aantal oud- politieke gevangenen aan de deur gezet. In het vonnis heeft het gerecht dë Sovjet-concentratiekampen gekenschetst als in alle opzichten overeenkomstig met die van het naziregime, behalve wat de Uitroeiing en de wetenschappelijke ex perimenten op gedetineerden' betreft. Ook is vrijlating wel mogelijk, doch de vrijgelatenen blijven voor de rest van hun leven beroofd van een groot deel van hun bewegingsvrijheid en levens mogelijkheden. Het vonnis haalt het bewijs van het bestaan dezer kampen uit de Russische wetgeving zelf. Zij zijn talrijk, evenals het aantal gedeporteerden. De staats politie vormt een ware staat in de staat De levensvoorwaarden in de kampen leiden onveranderlijk tot morele en lichamelijke ontreddering. Gezinnen worden uiteengerukt, pasgeboren kinde ren opgevoed in politietehuizen, de kle ding is er ondanks de felle koude ontoe reikend, de arbeid onmenselijk zwaar (twaalf tot veertien uur per dag). Als openbaar aanklager van het proces trad op David Rousset, wiens geding met het communistische weekblad „Les Lettres Francaises" verleden jaar de aandacht heeft getrokken. |lilllllllllllUlllllllllfllllUIIItllllll!l!lll|||||||||||||lil|||||||||||||||||||||!iii||||||ii||||||||||||||||||||||||ni||||i|||inil|||||||||||||||||i'| niuiiuuj Mm4MMaMiM.MMMitiiMiiitMmi.iHmuiMMmMimiMMimtt.MiimtauitmmHiaitiiiM.iiiiiti.iMai Kale kapper Wij lezen in het Han delsblad uit Antwerpen onder het kopje: „Kapper van Een is nu zelf kaal!" het volgende: „De beroemde kapper van Eendie zovele kale mensen van een haardos wilde voorzien, is nu zelf kaal „geplukt". De man, die na zijn opzienbarende uitvinding in een mini mum van tijd over twee auto's beschikte en die schoolreisjes financierde voor de jeugd, is namelijk in staat van faillissement verklaard. Dit is niet zo zeer een gevolg van ge brek aan klandizie, want kaalhoofóigen zijn er nog in overvloed, doch het lijkt meer te liggen aan een falen van de medi cijn. De heer Van E. maakte namelijk steeds met zijn klanten een con tract op, waarbij hij zich verplichtte alle gemaakte kosten voor consult, te rug te betalen, indien men na twee jaren bij het middel geen bant mocht vinden. Er blijken nu zoveel mensen terug te komen, dat hij niet meer aan zijn verplichtin gen kan voldoen Alles is nu kaal: de mensen en óók de kapper van Een." Wie is de baas in huis? Niet alleen in Engeland, maar ook in Frankrijk heeft men een bijzondere belangstelling voor de rol, die de man en de vrouw in het huishouden spelen. Het Franse Instituut voor D emographische Studiën heeft aan een groot aan tal gezinnen een uitge breide vragenlijst toege- Opera-potpourri. De graaf uit de Troubadour achtervolgt Mimi uit „La Bohème" in het Battersea Fark te Londen tijdens een pauze. zonden, waarop o.a. vra gen voorkomen als deze: Wordt het huishoudgeld alleen door een van beide echtgenoten beheerd en zo ja door welke? Hoe krijgt bij eenzijdig beheer de ander zijn (haar) zak geld? Wie heeft het meu bilair uitgekozen? Wie gaat naar een café. als de ander afwezig is? Wie koopt de dagbladen en wie leest deze inderdaad van a tot z door? Wie is de baas van de huishoud beurs? Deze laatste en belang rijke vraag, waarvan het antwoord beslissend is voor dat van vele andere der gestelde vragen, bracht aan het licht, dat in Frankrijk in arbei dersgezinnen voor 95 .de mannen de koorden van de beurs in handen houden. In de andere klas sen zijn echter de vrou wen op dit punt in de meerderheidIn de milieux van de vrije beroepen stemt de vrouw vaak an ders dan haar man, maar bij de andere beroepen (zaken- en arbeiderskrin gen) volgt de vrouw aan de stembus het voorbeeld van haar echtgenoot. Iedereen (behalve de za kenlui) helpt zijn vrouw bij de afwas. Het spreekt vanzelf, dat een man. die dat doet, bij zijn vrouw wel een potje mag breken. Gedwongen vegetarisme In sommige gedeelten van Birma zijn de bewo ners overgegaan tot het eten van bladeren, wor tels en wilde vijgen, om dat zij wegens de hoge prijzen geen levensmidde len kunnen kopen. Onlangs is in een Frans blad een politieke spotprent verschenen van vier stokoude mannen rond een conferentietafel. De knappe tekenaar was er in geslaagd om die vier grijsaards te doen lijken op: de Rus Gro- myko. de Amerikaan Jessup, de Frans man Parodi en de Engelsman Davies. Het onderschrift luidde: Dagelijkse con ferentie der plaatsvervangers in het jaar 2000. Het was een goede karakteris tiek van de nu al drie maanden onaf gebroken voortgezette besprekingen van de vertegenwoordigers der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier. Niet minder dan 65 maal zijn de plaatsvervangers in het Rose Paleis te Parijs bijeengekomen: met. een wel zeer schamel resultaat. Ogenschijnlijk waren de doelstellingen van deze conferen tie toch wel zeer bescheiden. Men zou immers slechts trachten een agenda sa men te stellen voor een conferentie der ministers zélf. Maar zo slecht is de ver standhouding tussen Oost en West sinds de Tweede Wereldoorlog reeds gewor den, dat men er niet eens meer in slaagt om onderwerpen te vinden. waarover men een redelijk gesprek zou kunnen houden. Zelfs besprekingen die alleen maar moeten dienen om te besluiten tót besprekingen lopen op niets uit. Als men dan denkt aan de schone woorden ge uit op de historische conferenties van Teheran. Yalta en Potsdam, als men zich de foto's voor de geest haalt waaroD Stalin. Roosevelt en Churchill met een glimlach op de lippen genoeglijk me* elkaar converseren, dan beseft men wel, dat er sinds 1945 heel wat veranderd is. De heer Gromyko. afgezant van Sta lin. heeft zich gedurende de 89 dagen dat er nu al vergaderd is wel zeer won derlijk gedragen. Eerst stemden de Rus sen toe in deze voorbespreking en toen het er dan van gekomen was gaven zij blijk eigenlijk helemaal nergens over te willen spreken. Voor een gesprek is no dig dat men ook eens iets van de ge- sprek-partner aanneemt. Gromyko ech ter heeft slechts monologen afgestoken. Redevoeringen die blijkbaar niet zo zeer tot zijn drie collega's gericht wa ren als wel via de rode pers tot Rusland, de satelliet-landen en de Sta- linvereerders in het vrije Westen. Met eindeloos geduld hebben de drie Westerse mogendheden deze uiteenzet tingen van de Russische Plaatsvervan ger aanhoord. Zelfs hebben zij zich enige wel zeer on-parlementaire aantij gingen laten welgevallen. Maar dat zelfs een zo vooraanstaand man als Jessup. een der grootste sieraden van het State Department, bereid bleek om dit alles te doorstaan, en niet besloot zijn grote ta lenten aan een meer vruchtbare zaak te wijden, illustreert wel het belang dat door het Westen aan deze conferentie gehecht wordt, al is langzamerhand de publieke belangstelling voor deze con ferentie tot het nulpunt gedaald. Maar Donderdag j.l. achtten de re geringen van Amerika. Enge land en Frankrijk dan toch het ogenblik aangebroken om de knoop door te hakken. De Russen moesten nu maar eens laten weten öf zij eigenlijk wel een conferentie van de Grote Vier wilden. De Drie stelden voor op 23 Juli a.s. te Washington besprekingen te doen houden tussen de ministers van buiten landse zaken. De basis voor die bespre kingen zou dan gevormd moeten wor den door de punten waarover men het te Parijs tot nog toe dan wel eens is ge worden; hetgeen niet veel is. Uitdruk kelijk gaven zij echter te kennen dat te Washington niet zou kunnen worden ge sproken over het Atlantisch Pact. zoals door Gromyko was voorgesteld. Op dit punt Roet het Westen geen concessies. Het Atlantische Pact immers is een zui ver defensieve instelling waardoor Rus land zich niet bedreigd behoeft te voe len. zo redeneren de Westerse Drie. We zouden er aan toe kunnen voegen: Als de Russen over het Atlantische Pact willen confereren heeft het Westen dan niet het volste recht om bijvoorbeeld de Cominform en de bewapening der sa telliet-landen tdoor Rusland) te willen bespreken? Overigens laten Washington, Londen en Parijs aan Moskou de keus uit drie agenda's. Ook met dit gebaar geven zij nog eens bliik van hun tegemoetko mendheid. mocht dit nog niet voldoende duidelijk zijn geworden uit hun volhar ding bij de marathonconferentie te Parijs. Tot Maandag is nu de conferentie der plaatsvervangers verdaagd. Jessup heeft verklaard dat hij dan antwoord van het Kremlin hoopt ontvangen te hebben. Ook al zou Stalin toestemmen in een bijeenkomst te Washington, dan nog is er niet veel hoop op het welslagen van zo'n conferentie. Maar eerst moeten we maar afwachten of minister Vishinsky. als hij dan tenminste weer van zijn ziekte genezen is, wel naar Amerika gaat. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant, tlmuiden: Bonlfaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weelc. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Advertentie Verwachting tot Zondagavond:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1