PAUS PIUS X ZALIG VERKLAARD Paus Pius XII roept zijn voorspraak in vooreen ware en duurzame vrede over de gehele wereld mw CHINESE COMMUNISTEN HINDERPAAL VOOR VREDE OP KOREA Z.H. de Paus bezoekt Italiaanse ambassade te Rome ANGLO-IRANIAN WIL AFGEVAARDIGDEN NAAR TEHERAN ZENDEN VOOR BESPREKINGEN Diplomatiek misverstand Apen en vogels dood gevonden Zelfbeheersing gewenst I Brutale diefstal in postkantoor mww Tot hoofd en hart HONDERDDUIZENDEN GETUIGEN VAN DEZE LUISTERRIJKE PLECHTIGHEID Indrukwekkende rede van H. Vader f- 4 Britse gezant heeft zeer vriendschappelijk onderhoud met Perzische pemier Enige hoop op een billijke oplossing Geallieerden onderzoeken opnieuw mogelijkheden om de oorlog te beëindigen Britse para-troepen naar Cyprus Het weer Bij aankomst van KLM- to es tel op Cyprus Voor het eerst sinds 1870 ook „Bersaglieri" in uniform op audiëntie dee MORRIS (cfoieifcu buy! Publiek ziet f 5500.- stelen LEEUWEN ONTSNAPPEN UIT CIRCUS 10 MAANDAG 4 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25088 (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond Nadai hedenmorgen in de Basiliek van Sini Pieler de bulla was voorgelezen, die begini mei de woorden „Quoniam Christus dilexil Ecclesiam" en waarin Giuseppe Sarlo, Paus Pius X, lol de eer der aliaren verheven werd, is de Heilige Vader hedenavond, omringd door zijn hofhouding, naar hel Sinl Pieiersplein gekomen, om er lezamen mei hon derdduizenden pelgrims en gelovigen lijdens een plechtig lof dank fe brengen aan God voor de nieuwe Zalige. Ook dilmaal was de Sinl Pieler weer le klein gebleken om allen le bevallen, die bij deze blijde plechtigheid aanwezig wil den zijn: de pelgrims uil alle Europese landen, uit Azië, Zuid-Amerika en Afrika, en daarom was hel opnieuw hel Sinl Pieiersplein, dal in de vallende avond hel loneel werd voor de luisterrijke plechtigheid, waarmee de Kerk de glorie van haar heiligen en zaligen pleeg! le omringen. Hel was als tijdens hel Heilig Jaar, bij de Heiligverklaring van Maria Gorelli, bij de sacramentsprocessie op Sacramentsdag en vooral als bij de Dogmaverklaring op 1 November. f iVf» e, „Tragische vergissing" op Korea 2 AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN DOOR VERBONDENEN NEERGESCHOTEN Montgomery: „In betere positie voor snelle actie" üe grootste vreugde is die der j onverwachte dingeni Wagon van trein uit Beverwijk in brand TENNIS - SHORTS SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omulden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. Voor de duizenden, die tussen de co- lonnaden in weinige uren tot een dichte menigte geworden zijn, is het altaar dui delijk zichtbaar, dat hoog bovenaan op de trappen van de Sint Pieter is opge richt. Daarboven aan het balkon van de buitenloggia een geschilderd tapijt met de beeltenis van Pius X, maar boven het altaar en dat is de plek waarheen alle blikken zich richten staat de kristallen schrijn waarin het stoffelijk overschot van Pius X is neergelegd. Enige dagen geleden is het met nieuwe Pauselijke gewaden bekleed, het gezicht is bedekt met een zilveren masker. En wanneer de zware klok van de Sint Pieter het kwartier na zes slaat, gaat er een gerucht van opwinding door de me nigte heen. Vanuit de Bronzen Poort bij het begin der rechter colonnade komt de stoet, die aan de Paus voorafgaat, vele minuten lang trekken de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders door het brede pad, dat tussen de menigte is vrij gehouden en afgezet met Pauselijke gendarmes en met de Palatijnse garde. En als dan eindelijk intussen is het half zeven geworden de sedia gesta- toria zichtbaar wordt en de Paus. geheel in het wit gekleed, het Sint Pietersplein wordt opgedragen, golft het gejuich op hem aan, duizenden handen wuiven en groeten. Het plein is als een veld van witte bloemen, die door de wind worden heen en weer bewogen en langzaam wordt de Paus gedragen naar het mid den van het plein, waar de obelisk om- hoogrijst en dan maken de dragers meer dan een kwart slag naar rechts en lang zaam ziet men de kleine zegenende fi guur van Paus Pius XII omhoogdragen naar het altaar om er, omringd door twintig kardinalen en honderden bis schoppen, zijn heilige voorganger te ver eren. Nog voor het korte lof begint neemt de Heilige Vader plaats op zijn troon en, nadat een stem door de luidsprekers met het bekende „attenzione" de me nigte heeft gewaarschuwd, begint de Paus te spreken. De Pausrede duurt vijf en twintig minuten. De toespraak was bovendien nog langer dan zoals zij op het Sint Pietersplein wordt uitgespro ken, daar de Heilige Vader haar verkort, omwille van de menigte. De Paus ver heerlijkt de deugden van zijn voorganger en zegt, dat er „in geen twee eeuwen een dag van vreugde is geweest als deze", een dag waarop een Paus gebeatificeerd wordt. Paus Pius XII haalt persoonlijke her inneringen op aan de dag, waarop de Zalige tot Paus werd gekozen, een dag waarop hij zelf nog een jong priester was. Met merkbare ontroering en uit zonderlijke nadruk spreekt de Paus over de vrees die de Zalige gevoelde voor de ontzettende moeilijkheden en verant woordelijkheden van het pausschap. In een welsprekende analyse schetst hij de hoedanigheden van de Zalige, waarbil hij uitvoerig de insinuatie weerlegt, dat bij zijn zalige voorganger kracht soms de overhand kreeg op voorzichtigheid. Aan het slot van zijn indrukwekkende rede, die door de ruim tweehonderd duizend gelovigen tot drie maal toe me» enthousiast gejuich wordt onderbroken vraagt de Paus de menigte zich bii hem aan te sluiten in gebed tot de nieuwe Zalige, die, naar de Heilige Vader ver klaart. gestorven is met een gebroken hart, toen de wereld in Augustus 1914 de wereldoorlog inging. Een intense stilte valt ovèr het grote Sint Pietersplein. „O. Zalige Paus", klinkt dan de biddende stem van de Heilige Vader, „de Kerk is weer in gevaar en haar kinderen zijn opnieuw naar ziel en lichaam bedreigd. Wees onze voorspraak en help de christenheid. Smeek bij God voor ons een ware en duurzame vrede af voor de gehele wereld en een terugkeer tot de ware geest van broederschap, die alleen ge rechtigheid en eendracht aan de mensen en volkeren kan teruggeven. Amen." Onmiddellijk nadat het gejuich op 's Pausen woorden is verstorven, vangt het korte lof aan. Terwijl het Aller heiligste wordt uitgestald zingt de Cap- pella Giulia net „O Salutaris Hostia". Na het „Tantum ergo" wordt de Eucharis tische Zegen gegeven. Intussen is net avond geworden. De schijnwerpers staan strak gericht op de geel travertijnen gevel van de Sint Pieter en op de colon- naden die zich licht aftekenen tegen de strakblauwe avondhemel, waarin de eerste sterren beginnen te schitteren. Guiseppe Sarto, die de Kerk bestuurde van 1903 tot 1914 onder de naam Pius X is verheven tot de eer der altaren. Vanavond is hem deze eer reeds gegeven door de Paus en door allen, die met hem op het Sint Pietersplein waren en die meegebeden hebben met de oratie die er voor hem geschreven is en vanmorgen tijdens dc pontificale Mis in de Sint Pieter voor het eerst werd gezongen door de Aartspriester, kardinaal Tedescliini. Aanstaande Dinsdagavond zal er een Eucharistische Nachtwake in de Sint Pieter beginnen. Om tien uur begint deze plechtigheid met gebeden en ge zangen in alle talen. Om elf uur 's avonds preekt de Aartsbisschop van Todi, die voorzitter is van de internationale Eucha ristische Congressen, en te middernacht vangt kardinaal Tedeschini de H. Mis aan, waaronder tienduizenden de Heilige Communie zullen ontvangen ter ere van de Paus der veelvuldige kindercommunie. $y - 4 s' e Ji -r Een overzicht van het speciale altaar, opgericht nabij het hoofdaltaar van de basilisk van St. Pieter te Rome, na de onthulling van de glazen schrijn, die het stoffelijk overschot van Paus Pius X bevat. De A.I.O.C., de Anglo-Iranian Oil Company, heeft de Iraanse regering gis teren medegedeeld, dat de maatschappij terwijl zij zich al haar wettige rechten voorbehoudt zo snel als mogelijk is vertegenwoordigers naar Teheran zal sturen „voor volledige en openhartige besprekingen." Dit werd medegedeeld in een nota, die de plaatselijke vertegenwoordiger der maat schappij, N. R. Seddon, gisteren overhandigde aan de minister van Finan ciën, Mohammed Ali Varasteh. De Britse gewant Shepherd heeft gister morgen een bezoek gebracht aan premier Mossadeq. Shepherd verklaarde, dat het onderhoud „zeer, zeer vriepdsehappeiyk" was geweest. Later heeft Mossadeq een onderhoud van bijna twee uur met de Sjah gehad. Volgens de Iraanse peTS heeft de Russische gezant te Teheran, Sadchikov, Zaterdag een onderhoud gehad met de onder-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Nabil Samiee. Het onderhoud duurde drie kwartier. In diplomatieke kringen is men van mening, dat het aanbod van de AIOC, vertegenwoordigers naar Teheran te zenden, het verzoek van de Britse rege ring om onderhandelingen tussen de beide regeringen niet op de achtergrond sehuift. Iran heeft nog niet geantwoord op de Britse nota, waarin twee weken Reuter en A.P. vernemen uit betrouw bare bron, dat de Britse amabassade te Washington instructies heeft ontvangen om de mogelijkheid van een nieuwe bestudering van het vraagstuk met het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken te onderzoeken. Volgens diplomaten heeft de Amerikaanse staatssecretaris, Dean Rusk, onlangs de gezanten van alle dertien leden van de U.N.O., die strijdkrachten in Korea hebben, uitgenodigd hun denkbeelden uiteen te zetten omtrent de wijze waar op dc huidige situatie moet worden aan gepakt. De eerstvolgende bijeenkomst van deze groep is bepaald op morgen, een tweede zitting heeft Vrijdag plaats. Diplomatieke autoriteiten zeiden, dat men zonder twijfel de besprekingen zal beginnen op basis van een Brits voor stel, dat in een van deze bijeenkomsten gedaan zal worden. Onder hooggeplaat ste persoonlijkheden in Washington heerst de mening, dat, indien Rusland niet een veel grotere oorlog wil uitlok ken, het Koreaanse conflict tenslotte op een vrede door onderhandelingen zal uitlopen, aldus A.P. De mogendheden van de U.N.O. staan niet op een „onvoorwaardelijke overgave." Het zijn veeleer de Chinezen die daarop staan, zolang zij de volledige verdrijving van alle U.N.O.-troepen uit Korea als hun hoofddoel beschouwen. T>e rode troepen hebben echter de laat ste tijd zulke zware verhezen te velde geleden, dat zij dat doel zullen moeten opgeven en hun politieke doeleinden aanpassen aan hun militaire kracht, zo meent men in diplomatieke kringen. Intussen is in een radiouitzending van Beking het Chinese volk opgeroepen, gelden bjjeen te brengen voor de aan koop van zwaar materieel voor het le ger in Korea. Deze campagne zou vol gens die uitzending in Januari 1952 in net gehele land worden gecontroleerd. Dit zou er op wijzen, dat de Chinezen een lange oorlog verwachten. De hoop op een staking van het vu- *en in Korea is in kringen van de V.N. versterkt na de bekendmaking van ge neraal Van Fleet, dat de verbonden troe pen hun offensief in Noord-Korea heb ben beëindigd. Men brengt dit in ver band met de Vrijdag door Trygve Lie te Ottawa afgelegde verklaring, dat de V.N. mogelijk tevreden zouden zijn met een staking van het vuren aan de 38ste breedtegraad en ook met het feit, dat de Russische pers kort geleden veel werk heeft gemaakt van de voorspelling van de Amerikaanse senator Johnston dat de oorlog vóór 25 Juni aan de 38ste breedtegraad zou eindigen. Men hoopt ook, dat de rede die de Noorse verte genwoordiger bij de V.N., Arne Sunde, Zaterdag gehouden heeft, weerklank zal vinden in het communistische kamp. Sunde zei, dat de V.N. alles moesten doen om het conflict van het slagveld naar de conferentietafel te brengen. imiiiiMiiitimiiiiimiiiiiimtiiiiiiiiiiiiimimiiiiimiiiiiimii De V.S., Engeland en de andere geallieerden, die troepen in Korea hebben, zullen waarschijnlijk deze week opnieuw onderzoeken of er een mogelijkheid bestaat in Korea door onderhandelen tot een vrede te komen, aldus meldt A.P. Hoogge plaatste Amerikaanse persoonlijkheden hebben verklaard, dat de werkelijke hinderpaal voor een vrede in Korea de Chinese communisten zijn, die openlijk hebben gezegd een totale overwinning te willen behalen door de UNO-troepen uit Korea te werpen. Desondanks beseffen leidende figuren te Washington en Lon den, dat de oorlog een punt heeft bereikt, waarop militaire en politieke factoren samenwerken om een regeling mogelijk te maken, indien de communisten daartoe bereid zijn. H. M. de Koningin (op de achtergrond) bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan het Jeugdkamp op het eilandje „Brienenoord" in de Maas bij Rotterdam, Óp een klein toneeltje in de bosjes poer den de kinderen een spel op. Autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht hebben vandaag meegedeeld, dat Zondag door een „tragische vergis sing" twee Amerikaanse transportvlieg tuigen, zogenaamde „flying boxcars", door artillerie van de verbondenen zijn neergeschoten. De toestellen vervoerden voorraden, die boven troepen van de voorhoede zouden worden uitgeworpen. Toen de vliegtuigen het bestemde gebied naderden, verzuimde het geschut van de verbondenen het vuren te staken. Het ene toestel explodeerde onmiddellijk, nadat het getroffen was, het tweede stortte een ogenblik later neer. Van de totale bemanning der beide vliegtuigen van tien personen zijn drie overleven den gevonden. Ondanks hardnekkige tegenstand der communisten en een stromende regen zijn de geallieerde troepen in de meeste sectoren van het front noordwaarts op gerukt. De troepen werden krachtig on dersteund door de luchtmacht en door artillerie. Teneinde de Chinese inlichtingen dienst geen belangrijke gegevens in handen te spelen is de censuur in Korea opnieuw verscherpt. Oppercensor luite- lant kolonel Philip Hutton heeft voor correspondenten aan het front o.a. de volgende voorschriften uitgevaardigd: Geallieerde eenheden mogen slechts worden aangeduid als strijdkrachten van de UNO en mogen niet langer met num mer of nationaliteit worden gespecifi ceerd. Frontsectoren mogen niet worden aangeduid met de algemeen gebruike lijke benamingen, doch slechts in alge mene bewoordingen zoals „het gebied van de Imjin-rivier". Er mag niet meer gesproken worden van „Westelijk. Wes- telijk-Centraal, Centraal, Oosteiijk-Cen- traal of Oostelijk front". geleden om deze onderhandelingen werd gevraagd. De stap van de AIOC heeft evenmin invloed op het besluit van de Britse re gering, het geschil voor het internatio nale hof te Den Haag te brengen. Indien echter overeenstemming zou worden bereikt, zouden de Engelsen zonder twijfel hun beroep op het Haagse Hof intrekken. De Brits-Iraanse oliemaatschappij herhaalt in de nota bereid te zijn alle moeilijkheden door onderhandelingen op te lossen. Het is haar echter niet mo gelijk binnen vijf dagen met voorstel len in de lijn van de door Perzië be oogde nationalisatie der olie-industrie te komen. De „Anglo-Iranian" zegt de voorkeur te geven aan persoonlijke be sprekingen tussen haar vertegenwoordi ger en de Perzische regering. De Amerikaanse gezant te Teheran, Grady, heeft gisteren een communiqué verstrekt waarin hij zegt: „Ik ben zeer verheugd, dat enige directeuren van de AIOC binnen enkele dagen naar Tehe ran zullen komen voor besprekingen. Niets is beter dan aan de conferentie tafel te gaan zitten en samen alle as pecten te bespreken van een kwestie waarover geschil bestaat. Ik heb meer hoop dan ik sinds enige tijd heb gehad, dat een billijke oplossing, voor beide partijen bevredigend, gevonden zal worden". Zaterdag hebben radio-Teheran en het grootste Perzische blad „Etelaat", de beweerde tekst van Truman's boodschap aan premier Mossadeq bekendgemaakt. In zijn nota. aldus dit bericht, heeft president Truman de sterke ongerust heid van zijn regering geuit over de huidige toestand in Perzië. „Volgens on langs door mij ontvangen berichten zou de regering van Perzië bereid en zelfs verlangend zijn om met de regering van Groot-Brittannië tot een overeenkomst Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend opperbevelhebber der Euro pese landstrijdkrachten, heeft in een toespraak tot de Britse valschermtroe pen, die vandaag naar het eiland Cyprus zijn vertrokken, o.m. verklaard: U gaat daarheen om in een betere positie te zijn voor snelle actie, indien dat ergens nodig zou zün", Montgomery, die kolonel-commandant van het betrokken regiment valscherm troepen is, deelde de militairen mede het waarschijnlijk te achten dat zij min stens een jaar weg zullen blijven. „Er zijn nogal moeiïlijkheden in de heden daagse wereld en dan is het goed op be paalde plaatsen strijdkrachten gereed te hebben, opdat, zo nodig, snel kan worden ingegrepen". verklaarde hij, hieraan toevoegend: „Zoals U weet doen de meeste moeilijkheden zich thans in het Oosten en niet in het Westen voor. te komen, zodat de basisbelangen van Engeland en tevens de wensen van het Perzische volk om zijn oliebronnen te nationaliseren zouden worden bevei ligd. Alhoewel de uitnodiging van de Per zische regering voor besprekingen aan de „Anglo-Iranian" waren gericht," al dus zou Truman verklaard hebben, „ben ik van mening, dat de Perzische rege ring te verstaan heeft gegeven, dat zij geen bezwaar zou hebben als de verte genwoordigers van de oliemaatschappij tevens vertegenwoordigers van de Brit se regering zouden zijn." De Perzische premier Mossadeq heeft Zaterdag volgens Reuter in de senaat verklaard, dat Perzië elke delegatie wil ontvangen, mits zij benoemd is door de Brits-Iraanse oliemaatschappij. Als zij wil, zo voegde de premier hieraan toe, kan de maatschappij wel een Britse mi nister als vertegenwoordiger aanwijzen. De naaste medewerker van Mossadeq heeft gezegd, dat de boodschap van Truman niet de minste invloed op de gang van zaken in Perzië zal hebben. Door een vergissing, welke uniek mag heten in de geschiedenis van de diplomatie, is een boodschap van de Amerikaanse president aan de premier van Groot Brittannië overhandigd aan premier Mossadeq van Perzië. Truman had twee boodschappen verzonden, een aan Attlee en een aan Mossadeq. Bei de boodschappen gingen over het olie geschil. De voor Attlee bestemde bood schap is Zaterdag - Teheran aan pre mier Mossadeq overhandigd, die hem in de Perzische Senaat heeft voorge lezen, veronderstellend dat hij aan hem was gericht. De Amerikaanse am bassadeur in Teheran, Henry F. Grady, heeft gisteren in. een onderhoud met premier Mossadeq de vergissing uitge legd, zijn verontschuldigingen aange boden en de goede boodschap overhan digd. Premier Attlee heeft Zaterdag wel de goede boodschap gekregen. ,,De brieven waren niet aan elkaar gelijk, maar in de kern van de zaak was er niet veel verschil tussen", al dus is van Amerikaanse zijde verklaard. Verwachting tot Dinsdagavond: In het Oosten van het land nu en dan veel bewolking met een kleine kans op onweer, elders droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon 4.24—20.53. Maan 4.08—22.29. Zaterdag zjjn in een K.L.M.-vliegtuig op het vliegveld van Nicosia (Cyprus) 78 jonge apen en een aantal vogels dood ge vonden. Het vliegtuig was met het transport op weg van Bangkok naar Amsterdam en had de nacht van Vrijdag op Zaterdag op het vliegveld gestaan. De lading dieren was bestemd voor ver schillende Europese en Amerikaanse dierentuinen. Het transport werd bege leid door Dirk Ritz uit Amsterdam, die de nacht in het vliegtuig had doorge bracht. Door de hitte en de te wensen overlatende ventilatie was hij onwel geworden en waren verschillende dieren gestorven. Dit komt meer voor bij een uitgebreid dierentransport. De achterste wagon van de trein uit Beverwijk, die vanmorgen omstreeks elf uur in Haarlem arriveerde, is vermoe delijk door een technische storing van de bovenleiding in brand gevlogen. Toen de trein het station in rolde, ontstond er een enorme rookontwikkeling De passagiers konden de wagen op de nor male wijze verlaten. De brand beperkte zich tot het voorste gedeelte. Met schuimblusapparaten is men het vuur meester geworden. De schade is niet aanzienlijk. Vier pauzen met de naam van Pius, hebben hun rol gespeeld in de lange geschiedenis van de betrekkingen tussen Vaticaan en de Italaanse staat. Het was onder Pius IX, in 1870, de het corps der Bersaglieri, het thans meest be faamde élitie-corps van het Italiaanse leger, door de bres in de Porta Pia, het Pauselijke Rome, zegevierend bin nentrok Van 1870 tot 1929 hebben de pausen het Vaticaan niet meer verlaten en al die jaren door duurde de pijnlijk gespannen verhouding tussen de H. Stoel en Italië. Het was de thans Zalig verklaarde Pius X, die als eerste een zekere toegemoetkomende houding aan nam tegenover Italië en die nog als Patriarch van Venetië een condoleance telegram zond aan de gemalin van ko ning Umberto, toen de koning bij een moordaanslag om het leven was geko men Kardinaal Sarto is om deze geste door de meer intransigente kringen van het Vaticaan sterk becritiseerd. Tijdens het leven van Pius Pius XI, werd tenslotte het Vefdrag van Latera- nen gesloten en aan de „Romeinse questie een einde gemaakt. Enige dagen geleden zijn er nu twee merkwaardige gebeurtenissen voorge vallen, die sinds 1870 ondenkbaar wa ren. Zaterdag j.l. was het een nationale feestdag voor Italië de herdenking van het ontstaan der Republiek. Voor de grote militaire parade van die dag, was ook een regiment van de behoemde „Bersagliari" naar Rome gekomen en j.l Woensdag was het voor de eerste maal in de geschiedenis, dat er Ber saglieri in uniform aanwezig waren bij een pauselijke audiëntie. En dat, terwijl de naam en de faam van dit corps onverbrekelijk verbonden is met de bestorming van van de Porta Pia en met de val van het Pauselijke Rome. Maar toen de Paus de audiëntie zaal werd binnengedragen en de Ber saglieri zag met hun zwarte helmen met groene haneveren, moet hij uitge roepen hebben, „Ecco, finalmente i Ber sagliari." „Eindelijk, daar zijn de Ber saglieri". Daarna heeft de H. Vader de zegen gegeven voor dit corps, waar tegen de troepen van zijn voorgangers gestreden hadden. En Zaterdag, toen de Paus. geës corteerd door Italiaanse motorpolitie, naar de Kerk van Sant Eugenio reed, die de katholieken van de hele we reld hem hebben geschonken ter ge legenheid van Zijn gouden priester feest, om daar het hoofdaltaar te gaan wijden en er vervolgens de eer ste H. Mis te op te dragen, heeft de Paus zich, vervolgens,, volkomen on verwacht het kwam als een ver rassing voor iedereen begeven naar de Italaanse ambassade om daar enkele ogenblikken de gast te zijn van de Italiaanse ambassadeur bij de H Stoel, wiens woning grenst aan de nieuwgebouwde kerk en die als dichtst bijwonende parochiaan de eer van een pauselijk bezoek gevraagd had. De Paus is een kwartier gebleven in de tuin van de ambassade en heeft het hele corps diplomatique, dat bij de wij ding aanwezig kas, te woord gestaan. De diplomaten kwamen allen hun op- wachtig maken, om de Heilige Vader geluk te wensen met Zijn naamdag, want de inwijding van de kerk viel op het feest van Sant Eugenie. Zoals men weet, zijn wij tegenstan ders -van een invoering van de te levisie op grote schaal in ons land onder de huidige zeer benarde finan ciële en economische omstandigheden. Deze omstandigheden eisen immers de grootst mogelijke soberheid en het vermijden van alle luxe, zeker van een luxe als de televisie, die niet al leen buitengewoon veel geld verslindt, maar ook vooralsnog van aanvechtba re geestelijke en culturele waarde zal zijn. Wij kenden tot nu toe deze luxe niet en hadden er dus ook geen be hoefte aan. Maar nu zal die behoefte op de duur worden gecreëerd. Hoe minder geld verslindende behoeften wij op het ogenblik hebben, hoe ge makkelijker en tevredenen wij deze moeilijke tijd zullen doorkomen en hoe beter onze vooruitzichten voor de toekomst zullen worden. Het creëren van nieuwe behoeften heeft altijd een gevaarlijke kant, gezien het gebrek aan zelfbeheersing van de mens, die altijd geneigd is de bevrediging van een voelbaar gemaakte behoefte als zijn goed recht te gaan eisen en in die bevrediging niet altijd de juiste maat weet te houden. Niettegenstaande dit alles is thans de Nederlandse Televisie stichting op gericht en zal nog dit jaar met officiële televisie-uitzendingen over de nieuw gebouwde televisie-zender in Lopik worden begonnen. Wij begrijpen de argumenten, welke voor het doorzet ten van de reeds bestaande vlannen kunnen worden aangevoerd. Het zou jammer zijn en óók geld kosten als de kostbare zender, die er nu eenmaal al is. niet zou worden gebruikt. Bo vendien moet Philips terwille van de zo onontbeerlijke deviezen op de inter nationale markt kunnen concurreren en dus ook op televisie-gebied op-to-date zijn. Philips schijnt al over een be langrijke voorraad toestellen te be schikken, waarvoor afzetgebied moet worden gevonden om het daarin geïnvesteerde kapitaal rendabel te maken. Philips was dan ook aanvanke lijk bereid om op eigen gelegenheid en kosten voorlopig televisie-program ma's te verzorgen en uit te zenden over Lopik, ofschoon deze industriële onderneming zich er zeer wel van bewust was. dat de programma-ver zorging eigenlijk niet tot de taak van een commercieel bedrijf kon en mocht worden gerekend. Nu in bredere kring dan tot nog toe bij de Philips-e:zperi- menten het geval was. de televisie zal gaan doordringen, achten wij het juist, dat de Omroepverenigingen als nog bereid zijn gevonden de pro- grammaverzorging op zich te nemen en haar vertegenwoordigers het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting te doen vormen. Zo wordt er tenminste een waarborg gegeven, dat die pro gramma's althans niet zullen bevorde ren wat op geestelijk en cultureel ge bied voor ons volk direct schadelijk moet worden geacht. Wij kunnen er zelfs van verzekerd rijn. dat de om- roevverenigingen. evenals zij dat op radiogebied doen. zullen streven naar programma's, die ook iets positiefs goeds brengen. Maar niettegenstaande dit alles, zal men in verband met de nood der tijden zich streng moeten houden aan de beperking tot het ex perimenteel nuttige en noodzakelijke. Helemaal gerust zijn wij daar nog niet op. Immers lekker smaakt vaar meer, en zo veel goede smaak heeft ons volk niet. dat het de nodige kieskeurigheid en zelfbeperking uit eigen kracht zal betrachten. REFLECTOR Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is de Amsterdamse politie voor een raadsel geplaatst, dat zij tot op dit ogenblik nog niet heeft kunnen oplos sen. Op een van de drukste uren van de dag. terwijl er veel mensen aanwe zig waren heeft een dief kans gezien een bedrag van ongeveer 5500 gulden te stelen nit een geldlade van het post kantoor aan de Koninginneweg b(j de Amstelveenseweg. De man stond voor een der loketten en toen hij door een van de ambtena ren geholpen zou worden moest deze even elders in het kantoor een formu lier. waar de man om gevraagd had, halen. Van het moment, dat de ambte naar zich verwijderde maakte de man gebruik om zich ver voorover te bui gen, zich bijna half door het traliewerk te wringen en een greep in de geldbak, die op een bureau stond, te doen. Vele omstanders zagen wat er ge beurde doch waren te overbluft om in te grijpen. Voor iemand tot handelen was overgegaan, was de dader al het postkantoor uitgerend. De eersten, die van hun verbazing bekwamen waren de directeur van het postkantoor en een van de wachtenden. Zij renden naar buiten en zagen nog juist hoe de dief op de hoek van de Saxen Weimarlaan verdween. Daarna moet hij op een gereedstaande fiets zijn gesprongen. Men heeft de man niet meer gezien. De politie, ogenblikkelijk gealarmeerd, tast tot op heden nog in het duister omtrent de identiteit van de dader. Twee leeuwen van het Nederlandse circus Mikkenie, dat op het ogenblik op het Mgr. Ladeuzenplein te Leuven recht tegenover de Universiteitsbibliotheek staat, zijn Zaterdagmorgen ontsnapt. De dieren, die de kooi konden verlaten omdat een nieuwe assistent van een der dompteurs na het schoonmaken het hek niet goed had gesloten, liepen voor de Universiteit te wandelen. Het personeel stelde onmiddellijk alle pogingen in het werk om de dieren te vangen. De re- quisiteur H. Dieterman uit Amsterdam werd hierbij aangevallen. Zwaar gewond is hij in een ziekenhuis te Leuven op genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1