TOWNHAIi TQWNHALL 85 D E i 10W Eerste Haarlemse Korea-vrijwilligers in Nederland terug Beeltenis van Maria van Haarlem plechtig rondgedragen PLEEGGEZIN BANKETBAKKERIJ Jan Dayn vertelt van zijn belevenissen in het Verre Oosten ROOK VOORDELIG, ROOK AGENDA Indrukwekkende omgang in St. Josephkerk TWEE TENTOONSTELLINGEN BIJ BOSKAMP Het blijvende en het gewijzigde bij Ewoud de Kat Voorname meubelen van C. de Jong Kinderboerderij geopend HERINGA WUTHRICH 196 995 Ieder meisje kan ons werk leren! MAANDAG 4 JUNI 1951 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Vergelijkt U TOWNHALL Virginia sigaretten eens met sigaretten van een gulden per doosje. Dan kunt U zelf uitrekenen hoeveel U spaart door TOWNHALL te kopen. 20i KOST SLECHTS CENT Collecte Kleuterhuis „Margriet" Th. Weenink in het zilver Chauffeur liet richting aanwijzer uitstaan en veroorzaakte botsing Haarl. Sportver. „De Kampioen" Nuts-Spaarbank te Haarlem WATERPOLO BIJ DE WATERTRAPPERS Zomeravond-voetbal Derde H.O.V.-Zomerconcert Haarlemse Cricket Bond Orgelbespeling Brandje in een pakhuis door omwonenden geblust Twee pony's op hol „Prof. dr. Gunningschool" Solexclub Haarlem HEEMSTEDE ZANDVOORT WINKELWEEK GEOPEND Ballonwedstrijd voor de kinderen Zanguitvoering Inenting tegen pokken WASSERIJ DUYN Electrische installaties Luidsprekende Telefoon installaties Kapelaan Bottelier benoemd tot pastoor in Maassluis OVERVEEN Twee aanrijdingen op hoek Brouwerskolkweg Duinlustweg BLOEMENDAAL Wat een waaghals! "Fibrella Imprimé "Gay Flowers" "Miami "Plissaline Imprimée" "Summer Leaves" Printed Spots' wordt geen vooropleiding verlangd. ONGEHUWDE DAMES TOT 35 JAAR, flinke dienstbod® Toen Zaterdagmiddag de torpedojager „Evertsen" met o.a. zes gewonde Neder landse Koreavrijwilligers aan boord in de haven van Nieuwediep meerde, kocht de moeder van de Haarlemse soldaat Jan Duyn een grote bos bloemen, die zij in de woonkamer van haar huis aan de Jan Steenstraat midden op tafel zette, ■JJie zijn voor mijn jongen. Hij is in October met zyn broer naar Korea gegaan. Daar werd hij gewond en nu hebben ze hem naar huis gestuurd, maar ik weet niet eens wat er precies met hem aan de hand is", zo vertelde ons deze vrouw, die plotseling de schoon maak gestaakt had om haar zoon een eenvoudige maar hartelijke ontvangst te bereiden. De laatste weken hebben zij en haar man in grote onzekerheid geleefd over het lot van hun twee zoons. Volgens het officiële bericht uit Den Haag en dat van de oorlogscorrespondent van „De Maas bode", was het soldaat Frans Duyn, die op de lijst der gewonden stond, doch uit een brief die Jan uit Tokio naar huis stuurde, bleek dat hij het was die met de Evertsen naar Holland kwam. Zelfs het laatste schrijven over de aan komst in Den Helder vermeldde de voorletters F. W„ zodat de ouders een ogenblik gingen geloven, dat belde zoons Zaterdag zouden terugkeren, vooral om dat men de laatste tijd van Frans Duyn geen bericht meer ontvangen had. Aan deze onzekerheid kwam een ein de, toen even voor half drie een luxe auto van de Koninklijke Landmacht in de Jan Steenstraat stopte. Opgewekt en schijnbaar geheel gezond keerde de zevenentwmtigjarige soldaat Jan Duyn na ruim zeven maanden in de ouderlijke woning terug. Het feit, dat hij lopend patiënt bleek te zijn, bracht direct al grotere gerustheid, temeer daar dei doktoren verklaard hadden, dat een ernstige gewonde direct na aankomst in eeh ziekenhuis zou worden opgenomen. Over zyn broer kon dan Duyn geen bij zonderheden vertellen, daar hij deze op Korea voor het laatst gezien heeft. Géén nieuws moet echter in het soldatenleven goéd nieuws betekenen, zoaat men over het lot van Frans Duyn niet ongerust behoeft te zijn. Wat bijgekomen van de emoties vertelde de juist gearriveerde Korea vrij williger ons het een en ander van wat hij en zijn kameraden in die zeven maanden hebben meegemaakt. „De heenreis in October is bijzonder goed geweest. Aan boord heerste een beste stemming en ieder was vol goede moed. Na aankomst in Poesan kregen we materiaal en kleding van de Ame rikanen. Met de nieuwe wapens hebben we eerst twee weken geoefend, waar door we tevens kennis konden maken met het voor ons nog zo vreemde land". Die eerste tijd op Korea viel erg mee, maar later werd het kouder en gingen we actief aan de gevechten deelnemen. Wanneer het er werkelijk hard aan toe gaat, nangt je leven aan een zijden draadje, je vergeet waar je bent, welke dag en hoe laat het is. Veel materiaal en persoonlijke uitrusting raak je soms kwijt en het is voor de meest geharde soldaat altya weer pijnlijk wanneer hij een kameraad op het slagveld moet ach terlaten, of dit nu een Amerikaan, een Turk, een Nederlander of wat dan ook is. Je vecht met elkaar voor hetzelfde doel en in één groot leger. Ik zat met mijp broer rrans in dezelf de sectie en we zijn dan ook lang samen geweest. Totdat ik, met een aantal an dere Nederlanders, door een auto ongeluk gewond raakte. Ik weet niet meer precies wanneer en waar het precies gebeurde, maar hoe alles in zijp werk is gegaan zal ik niet gauw vergeten. We waren met een grote vrachtwa gen op patrouiiletocht toen we op een gegeven ogenolik 'n bocht moesten ne men. Direct na de bocht zat er een diepe kuil m de weg, die de chauf feur zc gauw niet gezien had. De auto stootte erin, sloeg over de kop en stortte in een diep ravijn. Door de schok werden we uit de achterbak geslingerd en zo kwameu we geluk kig niet onder maar naast de wagen in het ravijn terecht Practisch ieder een was gezond. Ikzelf had pijn aan mijn rechterarm en mijn borst. Drie uren hebben we daar gelegen. Toen werden we door het Rode Kruis op gehaald en naar- de dokter gebracht. Ik kreeg drie dagen vrij, maar aan mijn arm kon verder niets gedaan wor den. Ook de pijn in mijn borst bleef Advertentie de brflïiW jpectaUjien miser dfi1T~4Ö jeer. Ais er nieuwe modellen zijn vindt U die bij KEIP, Een bril vjó Keip'd** I* goed gezien. Gr. Houtstraat, naast Luxor/ j GEBOREN: H. C. Hurts-Levisson, z; H. Kion-Tellegen, z; C. M. Stoop-de Rooij, z; E. Ophoff-Top. z; C. E. H. Prinsen-Essenberg, z; W. A. Scheffer- Rubach, z, M. M. Roosdorp-ten Bosch, z; M. Duindam-de Groot, z; P. C. Zwane- veld-Langeveld, d; C. E. A. Peterse- Wassenaar, d; R. G. Hellingman-Hoek stra, d. GEHUWD: C. J. Vaillant en D. W. de Kloet. OVERLEDEN: M. F. B. Hersman, 25 j., J. Evertsenstr.: W. M. Moerkerk. 18 a„ Scheepmakersdijk; B. Derks. 2 d„ Wi- chertstraat. Rectificatie: Ten onrechte opgegeven als ondertrouwd P. H. S. Mos en L. Kruit. aanhouden. We lagen toen in een school gebouw, doch elke keer als er nieuwe stellingen betrokken werden, gingen we mee. Behoorlijke ziekenhuizen voor ern stige patiënten waren er niet; de jon gens liepen mee tot ze er bij neervielen Met het betrekken van een nieuwe stelling belandde ik gelukkig in een Amerikaans tentenkamp. Een dokter on derzocht me en constateerde zware long ontsteking. Met penicilline werd ik in korte tijd behoorlijk opgeknapt, doch ze wilden me niet laten gaan, daar ik met dat auto-ongeluk nog inwendige kneu zingen en een scheur in mijn lever had opgelopen. Per vliegtuig werden we naar Poesan teruggebracht en vandaar naar Nagoya in Japan. Hier was de verzorging uitste kend, maar dat kostte de regering dan ook veertig dollar per dag voor elke patiënt. Na een paar weken gingen we op de trein, die ons naar Tokio Dracht, waar we een bed kregen in het Anex- Hospitaal." „Alleen een bed?" „O nee. De verdere verzorging was ook uitstekend en ik geloof dat ik er heel wat van opgeknapt ben. De leden van de Nederlandse Missie in Tokio hebben alles voor ons gedaan wat moge lijk was. Lopende patiënten konden eens in de week naar een feest in „Het Hollandse Huis" en zij, die op bed moesten blij ven. kregen geschenken en lectuur." Hier was het dat soldaat Duyn door middel van een gramofoonplaat een ge- soroken brief naar huis kon sturen. Hiervoor zorgde het Rode Kruis. Jam mer was het daarom dat men in Haar lem niet wist dat deze plaatjes alleen onder een houten naaldje gedraaid mochten worden. Dit gebeurde nu met een stalen naald en zo beschadigde de waslaag waarop het gesprokene was vastgelegd. De reis met de „Evertsen", die, als torpedobootjager, voor gewonde solda ten niet het geschiktste vervoermiddel is, is Jan Duyn wel een beetje tegen gevallen. „Veelal sliep Ik op het dek of beneden op een tafel, want er waren geen bedden genoeg", zegt hij. AI met al is hij sinds zijn vertrek uit Korea, evenals de meeste gewonden, weer grotendeels hersteld en het was voor hem dan ook een verrassing, dat hij vanuit Den Helder meteen door naar huis mocht. Voorlopig staat hij echter nog onder medische contróle, maar als hij weer helemaal opgeknapt is wil hij wéér het land uit. Nu echter niet als oorlogsvrijwilliger, maar als doodgewone emigrant. Advertentie VIRGINIA CIGAR ETTES BIOSCOPEN: Rembrandt: Parijs bij nacht (14 j.) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Schaduwen bij nacht (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het complot van het houten paard (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Vals geld (18 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dodende straal" en Zonsondergang" (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 5 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Het kleuterhuis „Margriet", kolonie huis met dagverpleging voor zwakke en herstellende kleuters, uitgaande van en bestemd voor alle gezindten, heeft toestemming gekregen om weer de jaar lijkse collecte te houden in de week van 18 tot 23 Juni. De verpleegkosten, voor zover ze niet door subsidies gedekt worden, moeten door de ouders worden betaald. Vele gezinnen zijn daartoe niet of slechts gedeeltelijk in staat. Hun kleuters, die het juist zo hard nodig hebben, zouden dus niet op „Margriet" opgenomen kunnen worden, wanneer de inkomsten van de Stichting niet op an dere wijze worden aangevuld. Een goed geslaagde jaarlijkse collecte zal het te kort kunnen dekken. Lukt dit niet, dan zal „Margriet" op den duur niet kunnen blijven bestaan. Wie zal de tekorten tel kens aanvullen als het Haarlemse pu bliek hier niet zelf voer zorgt? Zij die Zaterdag 23 Juni op straat willen col lecteren of met een lijst langs de hui zen in de week van 18 tm. 22 Juni, kunnen zich opgeven bij Kleuterhuis „Margriet", Kennemerplein 3, Har riem. Met veel luister is gisteravond de beeltenis van Maria van Haarlem in de St- Josephkerk aan de Jansstraat rond gedragen. De kerk was tot de laatste plaats bezet door gelovigen uit Haar lem en omgeving, toen klokke zeven mgr. J. P. Huibers de kerk binnen schreed om aan de plechtige omgang persoonlijk deel te nemen. Vooraf werden de completen gezon gen, waarbij de bisschop als agens fungeerde. Kapelaan J. C- A. Huibers hield daarna de predieatie, waarin hij naar voren bracht, hoe bij dreigend en zwaar weer de kinderen hun spel sta ken en hun toevlucht nemen tot hun moeder- Zo geschiedt dat ook, nu de christenheid in gevaar is, en de chris- tenen hulp zoeken bij Maria. Overal rondom ons heen dreigt er immers ge vaar. Wij zijn er niet tegen bestand en wij voelen, dat er hulp nodig is. Een steeds voortwoekerende ziekelijke men taliteit openbaart zich, die afvoert van God- Daarom is het niet verwonderlijk, dat er her en der ook onder de jon geren verzet groeit. In deze dagen voora zoeken wij »nze troost bij Maria. Wij doen dat met meer dan gewone reden. Zij vertelt ons immers, dat liefde en barmhartig heid God eigen zijn. Hij zorgt er voor, dat de gave tarwe niet verloren gaat tussen het onkruid. Dat geeft ons moed- Het is eigenlijk een wenk uit de he mel, dat wij ons zullen wenden tot Ma. ria, de troosteres der bedroefden en de hulp der christenen. Haarlem, zo zeide kapelaan Huibers tenslotte, bezit een afbeelding van Ma- ria waarom menige stad het zou be- n ij den. Steeds is die beeltenis het mid- delpunt geweest van de christenen van Haarlem. Bij Maria van Haarlem heb ben velen kracht en troost gevonden. Onder het zingen van het Magnificat formeerde zich daarna die lange stoet van bruidjes en vertegenwoordigers van alle corporaties en organisaties uit Bij gelegenheid van zijn zilveren jubi leum werd de heer Th. Weenink. chef van het Haarlemse bijkantoor van de Maas bode, Vrijdag een hartelijke huldiging be reid. De heren Kuypers en Conijn, direc teur en adj. directeur van de Maasbode voerden het woord, evenals secretaris J Solleveld, die mede namens de Bisschop wooden van gelukwens sprak, en Plebaan H. W. Agterof. Bij deze huldiging was o m. aanwezig Pastoor W. van Gastele van de Spaameparochie. De jubilaris mocht verschillende ge schenken onder couvert ontvangen en tij dens de druk bezochte receptie in de mid daguren, bood ook de vicaris-generaal van de bisschop. Mgr. N. L. A. Ammerlaan, zijn gelukwensen aan. Zaterdag om ongeveer half negen 's morgens geraakten twee personen auto's met elkaar in botsing ter hoogte van het benzine-tankstation op de Am sterdamsevaart. De bestuurder van de auto die in de richting Amsterdam reed, had de rechter-richtingwijzer uitstaan, zodat de chauffeur van een andere auto, die van het bezinestation de rijweg op wilde rijden, meende, dat de naderende auto rechts zou afslaan. Deze reed ech ter recht door. Bij de botsing, die hier op ontstond, kantelde de aangereden wagen en werd zwaar beschadigd. Ook de andere auto liep aanzienlijke schade aan de voorzijde op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Tweede rit zomercompetitie „De Kam pioen": A-B-klasse. 1. v Wel; 2 Wal- lingger; 3. Bes; 4. H. de Vries. C-klasse: 1. Osma; 2. Futselaar; 3. Vaars; 4. Vroom. het rijk geschakeerde Haarlemse cultu rele leven. Achter hun met goud be- stikte vaandels trokken zij de kerk door, met in hun midden de met bloe men rijk getooide beeltenis van Maria van Haarlem. In deze stoet liepen be halve vele pastoors en kapelaans uit het Haarlemse ook mede mgr. J. P. Huibers, mgr. C- J. Henning en deken J. J. A. Kuilman. Na de omgang celebreerde de bis schop een pontificaal lof, waarbij hij geassisteerd werd door rector J. Rutten als diaken en rector S- de Bot als subdiaken. Troondiakens waren plebaan H. W. Agterof .en pastoor A. Beynen uit Vijfhuizen. In de maand Mei is bij de Nuts- Spaarbank ingelegd een bedrag van f 777.834-23, waaronder via de Ophaal dienst f 38.740.10 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f ,2.551.73. Terugbetaald werd f 820798-63. Met het begin van de maand Juni breekt er voor iedere zwemliefhebber een drukke tijd aan, de polocompetitie gaat draaien, en wel volop in-de maan den Juni en Juli. Dit geldt ook voor de 9 zeventallen van de R.K. Zwemver eniging „De Watertrappers" welke hier aan weer deelnemen; 5 in de Bondscom- petitie van de KNZB ën 4 in die van de Kring Haarlem. Dank zij medewerking van de Ge meentelijke autoriteiten kan DWT deze zomer zijn competitiewedstrijden geheel ir, de buitenbaden verspelen. De dames hebben hun oefenuur Donderdagavond van 7-9 uur in het bad aan de Klever laan, de heren spelen dit seizoen voor het eerst in het bad aan de Houtvaart op hun vaste Zaterdagavond van 7-9 uur. In het Sportfondsenbad gaan de oefenuren op de verschillende avonden normaal door.. Het polopogramma voor de komende week luidt: Maandag 7.30 uur Stoop, Haarlem 2DWT 4 (dames). Woensdag 7.30 uur Houtvaart, DWR 3DWT 2 (heren/ Donderdag 7.00 uur Kleverlaan, DWT—HPC (meisjes), 7.30 uur DWT 1 —ADZ 1 (dames), 8.00 Uur, DWT 4— Haarlem 2 (dames). Vrijdag 7.45 uur Crailoo Hilversum, Robben 3DWT 2 (dames). Zaterdag Houtvaart, 7 uur DWTHaarlem (jongens), 7.30 uur DWT 3—HPC 4 (heren), 8.00 uur DWT I—HPC 1 (heren). DWT neemt verder dit weekend deel aan de Utrechtse Polodagen. welke met een recorddeelname worden gehouden. Afd. A. Nederland I H.D.C. 82. Fort Boys M H S- 23. Springbokken O-W. I I3. A.W.V. R.B.K. I 2—2. Afd. B. H.S.M. I Booy 35. Holl. Nautic G.M.C. 13. Heeremans 't Westen 11. Afd. C- R.B.K- II Nederland II 0—6. Blokmetaal O W. II 62. Damevo H.S.M. II 4—1. F.K-F. Haak 1—1, Het programma voor de komende week luidt: Afd- A. Dinsdag 5 Juni H A.C- O W. I ter rein F.H.B. Donderdag 7 Juni M.H.O. Spring bokken terrein H'lem Donderdag 7 Juni R.B.K. I Fort Boys terrein V VH. Nederland I vrij. Afd. B. Maandag 4 Juni 't Westen G.M:C. terrein V.V.H. Maandag 4 Juni Booy Holl. Nautic terrein O.G-F- Woensdag Juni Heeremans Ver- maat terrein T.H.B. H.S.M. I vrij. Afd. C. Maandag 4 Juni H-S-M. II Blok metaal terrein O.G- II Dinsdag 5 Juni O-W. II F.K-F. ter rein V.V.H. Donderdag 7 Juni B-B.K- II Dame vo terrein Heemstede Vrijdag 8 Juni Haak Nederland II terrein V-V.H. Aanvang der wedstrijden 7 uur. Op Vrijdag 8 Juni verzorgt de H.O.V- o.l-v. Marinus Adam het 3e Zomercon- cert, dat- wordt geopend met de Ouver ture „Mitridate" van Mozart. Hierna volgt het optreden van de solist van deze avond, de Franse violist André Het aantal nieuw uitgegeven boekjes I Nada, met het Vioolconcert van Beet- bedroeg 299- Daarnaast hebben zich 30 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaar bank aangemeld. Op 31 Mei 1951 bedroeg het totaal aantal inleggers 62691 met een tegoed van f 23.643.533.58. hoven. Het programmadeel na de pau. ze vermeldt de symphonische Suite „Shéhérazade" van Rimsky Korsakoff, waarin de vioolsolo wordt gespeeld door Jan Hesmerg. Haarlem 4Rood en Wit 4. Haarlem 4 108. A. Grupping 49, Th. Hetem 17. R. Nagtzaam 19. D. v. d. Zouwe 2 v. 12, H. Wijkhuizen 3 v. 35, M. Kruijff 2 v. 24, Th. de Windt 2 v. 13, Rood en Wit 4. 109 v. 8. W. van Liemt 13, M. Kruijff 40, H. Wijkhuizen 19, H Bax 10, Th. Hetem 3 v. 22, G. Goossens 1 v 10, G. Strik 2 v. 17. H. Schlatmann 1 v. 14. Rood en Wit 5—CVHW 2. CVHW 41. Th Kuenen 15, J. J. Peereboom 3 v. 20, M Kapt. den Boumeester 7 v. 20. Rood en Wit 5, 89 v. 7. M. Kapt. den Boumeester 15. N. Giltay Veth 37, J. v. d. Sluijs 3 v. 24, Th. Kuenen 1 v. 20, J. D. Leijer Sr. 1 v. 12, C. Aronds 2 v. 11. Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan der H.C.B. wordt op Zaterdag 9 Juni op het veld van Rood en Wit gespeeld een wedstrijd tussen een elftal van oud-HCB- ers en een elftal van de jongere generatie. Oud-HCB-ers: mr. F. A. Davidson aanvoer der; jhr. mr. C. L. van Lennep, J. Goos sens. Joh. Faber, H. C. Klerk, Chr Klerk, A. Muller, H. de Jong, L. v. d. Meij N Nagtzaam en Th. Hetem. In de Grote Kerk speelt op Dinsdag 5 Juni, 's avonds van 89 uur, George Robert onderstaand Bach-programma. 1. Preludium en Fuga C gr. t.; 2-Koraal. voorspelen, a- „Das alte Jahr vergan gen ist", b- „In Dir ist Freude"; 3. Par tite diverse Sopra, „Christ, der du bist der helle Tag"; 4- Drie Koraalbewer kingen, „Allein Gott' in der Höh sei Ehr"; 5. Passacaglia en Dubbelfuga c kl. t. Zondagmiddag werd brand ontdekt in een pakhuis aan de Pieter Maritzstraat. Bij onderzoek bleek, dat de gebruiker van het pakhuis in een kookpot onder een afdak rode bieten had gekookt. Hij heeft waarschijnlijk daarna het vuur niet goed gedoofd. Het rondom gedoof de brandhout raakte in vlam, waarna het vuur een gedeelte van het afdak en een schutting aantastte. Omwonenden wisten de brand te blussen, zodat de ge alarmeerde brandweer niet behoefde op te treden. Tegen 12 uur Zondagmorgen ontstond er in Het Hof van Egmond enige con sternatie, toen twee pony's op hol sloe gen. Deze dieren, die zoals later bleek geschrokken waren door het breken van een lamoen, sleepten een wagentje ach ter zich aan. dat vol zat met kinderen. De 35-jarige metselaar A. v. d. Wouwer uit de Merovingenscraat holde achter de pony's aan en zag kans een dep dieren bij de kop te grijpen. Hij werd meege sleurd maar wist tenslotte toch het span op het Hof van Egmond tot stilstand te brengen. Een der pony's was aan de achterbenen gewond. De kinderen waren danig geschrokken. Persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor. Met ingang van 29 Mei heet de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen aan de Hoofmanstraat „Prof. dr. Gun ningschool" Zaterdagavond j.l. organiseerde de Solexclub „Haarlem" voor haar leden en genodigden een feestavond in res taurant „Corona". Na het welkomstwoord van de voor zitter, werd het woord gegeven aan een afgevaardigde uit Rotterdam, die de So lexclub „Haarlem" nog lange jaren van bloei en groei toewenste. Vervolgens traden „De zingende dwa zen" op, die er de beste stemming in brachten. Na het geslaagde optreden van de goochelaar, werd het program ma onder de loupe genomen. Daarna traden „De zingende dwazen" weer op. De Spraakwaterval werd met een dave rend applaus begroet. Nadat enige voordrachten van mr. Gérald Vandon ten gehore waren gebracht, werd de feestavond besloten met een geïellig samenzijn. Kat de gehele opvatting binnen zichzelf kunnen onderbrengen: een persoonlijke instelling zoals hij die steeds heeft be zeten en expositie van Ewoud de Kat is daarom een gebeurtenis, omdat deze waarlijk productieve schilder zo zuinig is met tentoonstellen. Welis waar heeft hij na een periode van jaren, waarin geen stuk recent werk getoond werd, op de laatste twee Kersttentoon stellingen wat nieuw werk ingestuurd, dat sterk afweek van zijn vurig oeuvre. Maar een volledig exposé van de sterke wijziging, die zich in zijn opvattingen heeft voltrokken, is dan toch gekomen in de tentoonstelling bij Boskanjp, de periode vanaf 1947 tot heden omvattend, tend. Het moge dan, volgens de inleider bij de opening, een geleidelijke evolutie zijn geweest, en we willen dit accepte ren voor de geest van de schilder die rijpte tot de overtuiging, de oude mid delen vaarwel te zeggen maar de manifestatie van zijn geestelijke evolu tie in de schilderijen is bepaald scherp gescheiden van die in de voorgaande pe riode. Sinds de nieuwe opvatting is door gebroken, zo zonder enig teruggrijpen op het verworvene van voorheen, is wel een geleidelijke ontwikkeling te bespeu ren en wel een studieuze. De moeilijk heid is kennelijk om, met het ideaal van een gematigde vormvrijheid voor ogen, los te komen van de drang tot za kelijker reproductie van de stof: het droombeeld als een zelfstandigheid ver der af te laten drijven van de algemeen waarneembare realiteit, waaruit het is ontstaan. De gematigdheid van het ideaal ligt daarin, dat die afkomst niet per se ontkend en uitgekrast wordt. Had De Kat ook in vroeger werk al een vrij palet, een grótere vrijmaking van de kleur tot een zelfstandige werking in het vlak werd hem belemmerd door de vaste vorm. Immers, met het ontworste len aan de vorm is een grotere kleur- vrijheid mogelijk en in deze constate ring kan de innerlijke noodzaak tot de doorbraak gelegen hebben. We zien dan ook een opeenvolging van pogingen, met nu eens een wreve lig toegeven aan de beeldende om schrijving dan weer met een overwicht van de vrije kleur: in beide gevallen komt een evenwichtstoestand der ge kozen middelen niet tot stand. Maar elk schilderij blijkt de schilder nader tot dit evenwicht te voeren. Tot in de jongste schilderijen een grotere stabiliteit kenmerkend wordt en een evenwicht ontstaat, waarin inderdaad de herkenning van de stof van minder belang is en het zelfstandig leven van de kleur volkomen aannemelijk in het vlak staat. Behalve bij het hier gere produceerde „Dame met tulpen" (1951) was dit reeds vroeger merendeels het geval zoals in 1948 bij „Stilleven met mandoline." Aldus is in de loop van enige jaren een vernieuwing gegroeid, die op het moment van de tentoonstelling voldoen de geconsolideerd is, maar die ons in zoverre geen andere Ewoud de Kat brengt, dat het wezenlijke dat onder de vorm schuil gaat, behouden is: het zijn de middelen die verfrist zijn, en aan gepast aan nieuwe idealen, die een schilderij beogen, dat een ander rust punt heeft dan voorheen. In de wor dingsperiode verwijst een enkel schil derij naar een grote naam uit de Pa- rijse school, maar uiteindelijk heeft De JDe wouw met de tulp". e tentoonstelling heeft een aan trekkelijk arrangement verkre gen door de ruimte aan te kle den met meubelen, die door de bin- nenarchitect van de firma Boskamp, C. de Jong, ontworpen zijn. Het uitgangspunt voor deze bekwa me interieurkunstenaar is het ontwer pen van een logische harmonisatie van de eisen, hem door vak, nut en tijd gesteld. Zijn aard geeft hem een forse opzet in de tekenstift en hierdoor is de grote lijn bepaald, die door gevoe lige afwerking der beëindigingen van lengte, breedte en dikte wordt verzacht. De ornamentiek, die veelal de sterk ste binding met de tijd bewerkstelligt, is vrijwel buitengeschakeld. Wél volgt hij uiteraard de vormidealen van zijn tijd. Ook de verwerkte houtsoort namelijk of deze eenvoudiger dan wei eleganter is van structuur, spreekt in de lijnvoering mee. Verder worden de eisen der constructie volledig er kend. Uit dit alles is wel duidelijk dat modische effecten niet worden nage jaagd, grapjes hoeft men hier niet te verwachten, wél een interessant modern meubel (waarin zo nodig ook toepas sing van een moderne interpretatie van historische vorm-fragmenten verdragen wordt) een meubel dat tegen het gebruik is opgewassen, een sobere, no- bel-zakelijke sierende vorm heeft en niet door opdringende ornamentiek of technische frivoli teiten flauw en ver velend gaat worden bij herhaalde ont moeting, maar dat in zijn bescheiden heid een voorname rust schenkt en een aangename sfeer schept. Voorwaar voortreffelijke eigenschappen voor meubelkunst, wel ker levensduur daardoor tot buiten de scheppingsperio de is verzekerd en welker schoonheid evenmin mét de heersende mode verbleekt. Deze tentoonstel ling van Kunst en iterieur is tot 15 Juni te bezichtigen in de toonzalen Bos kamp ia Overveen. L. T. Geheel onofficieel, maar daarom onder niet minder grote belangstelling, is Zaterdagmiddag om 3 uur de kinder boerderij in gebruik genomen. Het is een aardig en vooral in de omgeving uitste kend passend gebouwtje geworden, met een rieten dak. De voornaamste bewoon ster is het varken en volgens mensen, die het kunnen weten, zullen binnen enkele weken een tot nu toe onbekend aantal biggetjes hier nog meer leven en vertier brengen. Verder is er een hups kalfje, dat door een klein kereltje reeds tot koe werd gebombardeerd, een geit, wat ganzen en een allergezelligst ezeltje, dat met de jeugd dikke maatjes wordt, terwijl ook enige lammetjes voor de nodige levendigheid zorgen. Het is er een allergezelligst hoekje geworden, dat reeds Zaterdagmiddag direct na de ope ning de aandacht van groot en klein heeft getrokken en dat in de toekomst zeker het middelpunt van „Groenendaal" zal worden. Een eenvoudige steen maakt de bezoeker bekend, dat deze kinder boerderij door het personeel van Open bare Werken in de vrije uren is ge bouwd, een eenvoudige bekendmaking, die echter een blijvende hulde betekent aan dit personeel. Advertentie Zaterdag is de traditionele Zandvoort- se winkelweek georganiseerd door de „Hanze" en de Zandvoortse handels vereniging geopend met twee stoten op de aiarmsirene van de brandweer. De winkeliers hebben buitengewoon veel werk van hun etalages gemaakt. Ook „Het Ding" van Ger de Roos is te voor schijn gehaald en in een etalage ver werkt met een prachtige verzameling Delfts porcelein. Psychologisch goed ge zien, heeft men de kinderen betrokken in de propaganda voor het kopen bij de Zandvoortse middenstand. Zaterdagmid dag om drie uur werd een ballon-wed strijd gehouden. Voorafgegaan door de Zandvoortse muziekkapel gingen 400 kinderen, allen met een fraaie ballon, naar de rotonde. Op een gegeven mo ment gingen alle ballons de lucht is en dreven in Zuidelijke richting af. Aan el ke ballon is een kaart bevestigd waarop de naam van het deelnemende kind is vermeld; de twintig kinderen van wie de ballon het verst is weggedreven ont vangen een prijs. In het kader van de Zandvoortse win kelweek zullen het Zandvoorts mannen koor hedenavond om half negen ónder leiding van Hans de Jong en het Zand voorts gemengd koor, onder leiding van E. Dees, een concert geven op het raad huisplein. Op Woensdag 6 Juni en Zaterdag 9 Juni zal te Zandvoort, telkens om 4 uur, in het consultatiebureau aan de Post- straat, ook voor volwassenen, gelegen heid worden gegeven tot kosteloze in enting of herinenting tegen pokken. Advertentie HAAKLJEM Mgr. J. P. Huibers heeft kapelaan P. E. J. Bottelier van de kathedrale basiliek benoemd tot pastoor van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Maas sluis. Twaalf jaar lang is kapelaan Bottelier werkzaam geweest in zijn Haarlemse parochie. O.m. was hij aalmoezenier van de gidsen en verder maakte hij zich zeer verdienstelijk voor de „H. Familie", afdeling heren. Na de dood van plebaan Filbry nam hij het bestuur van de pa rochie enkele maanden waar. Op de hoek van de Brouwerskolkweg en de Duinlustweg hebben dit weekend twee verkeersongelukken plaats gevon den. De 18-jarige J. K. uit Haarlem is Zaterdagavond omstreeks vijf uur, toen hij met een groepje jongelui de Duin weg over wilde fietsen, door een auto aangereden. Aanvankelijk schenen de verwondingen nogal mee te vallen; K. werd evenwel ter observatie naar het Marine-hospitaal gebracht en hier con stateerde men een inwendige verbloe ding. Zondagavond is de 12-jarige jongen J. V. uit Haarlem eveneens op de fiets door een auto aangereden. De jongen vloog met zo'n vaart tegen de auto op, dat hij op de motorkap terechtkwam. Hij werd met het hoofd door de voorruit ge slingerd. Vervolgens kwam hij met een klap op net wegdek neer. De jongen, die het naar omstandigheden goed maakte, is met een auto naar zijn huis vervoerd. Auto en fiets werden zwaar bescha digd. Gistermiddag moest de Bioemendaalse Reddingsbrigade er op uit trekken om een 20-.iarige Haarlemse jongeman uit zee te halen. De waaghals was naar het wrak. dat voor de Zeeweg ligt, gezwommen. Daar hij de terugtocht door de woelende golven niet meer durfde ondernemen, bleef hij, zich aan de mast vastklemmend, de komst van de reddingsbrigade afwachten. voor zomer- en vacantiejaponnen, moderne dessins en kleuren, 80 cm. breed, per meter n bont gebloemd rayonweefsel, 20 verschillende kleurcombinaties, 80 cm. breed, per meter n vrolijk gebloemd dessin voor strand- en zonnejurken. 80 cm. breed, per meter n bedrukte katoenen cloqué .welke U nimmer behoeft te strijken, 80 cm. breed, per meter 'n popeline de soic in exclusief dessin voor Uw middagjapon, gedistingeerde tinten, 90cm. br., p.m. 5.65 'n genopte georgette in fraaie pasteltinten, 90 cm. bt., p. m. J.65 Uw Modehuis Aan ons steeds meer uitbreidende TEXTIELBEDRIJF Zij, die vlot en nauwgezet zijn, hebben de eigenschappen, welke bij ons op hoge prijs gesteld worden enU VERDIENT GOED! heden kunnen wij U nog een vaste positie aanbieden, welke door wisselende diensttijden meer inkomsten oplevert. Nog enkele gehuwde dames kunnen voor een volledige dagtaak in aanmerking komen. Mevr. Lindeman, Santpoorterstraat 18, nabij Verspronckweg, Haarlem, geeft gaarne alle gewenste inlichtingen, dagelijks tussen 4 uur en half 8. gezocht voor MEISJE van 15 jaar in de omgeving van Haarlem. Brieven: KinderbescheF ming, Koninginnegrach' 23. 's-Gravenhage. Gevraagd flinke ze BEDIEND^ en JONGEMAl* voor bezorgwerk. Huize ELHORST, Zijlweg 3133. Gevraagd voor Hilversul* niet onder de 20 jaar'rrt d. en n., in kl. gez. A^n bij Mevr. ter Weer, Ce Francklaan 19, H 'stede*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2