Hr. Ms. „EVERTSEN" NA TWEE EN HALF JAAR IN HAVEN VAN NIEUWEDIEP TERUG STUUD OM UEID1MJN KATHOLIEKE TOONKUNSTENAARS BIJEEN vwm TOT DE RAND VAN DE AFGROND Honderden verwelkomen het schip, dat de UNO-vlae voert f Jonge musici bijeen Mgr. dr. B. Alfrink celebreert plechtig lof te Nijmegen Pindakaas Ontevredenheid over gewijzigde C.A.O. r Wij luisteren naar WACHTGELDEN VOOR EX-K.N.I.L.-ers Gaaf uit de actie gekomen „Austin" vóór op het reisplan Toestand schoenindustrie onverminderd slecht Verplichte inschrijving inleen register ter bescherming van het beroep Blijvende kunstgalerij op Frederiksplein? Grootse hulde aan paus Pius X Nederlander eens per jaar naar badhuis! Weer sla naar België DOOR LEO BRADY Kroonorde van België voor mr. Joekes KARDINAAL VRAAGT VERTROUWEN MAANDAG 4 JUNI 1951 PAGINA 3 Concrete voorstellen BENOEMINGEN -4.4/ Contact Centrum Ned. musici houdt intern, samenkomst Alléén van eerste kwaliteit Kath. Grafische Bond Naar de tienduizend leden Belgische minister van Arb. krijgt grootkruis O.N. VOOR MGR. ALFRINK iJ De regering heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de minister van linie zaken, in nauw overleg met het ministerie van Sociale Zaken, concrete voorstellen heeft geformuleerd met betrekking tot de minimum-wachtgelden voor gewezen KNIL- militairen, welke thans nog een onderwerp uitmaken met de minister van Financiën. Gezien het stadium van dit overleg is het nog niet doenlijk thans terzake nadere inlichtingen te verstrekken. De regering stelt zich voor, het in lid 3 van artikel 7 van het ontwerp bedoelde beroep op dezelfde wijze te regelen als ingevolge de garantiewet Burgerlijk Over heidspersoneel Indonesië is geschied. Aan gezien het hier betreft een aangelegenheid van aflopende aard en bij de bestaande regeling, welke in de praktijk zeer goed voldoet, de belangen van de overheids dienaren voldoende veilig worden geacht, bestaat aan een wettelijke regeling van het beroep geen behoefte meer. Een wets ontwerp met de strekking, het mogelijk te maken, de uitkeringen, waartoe het Rijk uit hoofde van de garantiewet is gehouden, ook na een periode van twee jaren in In donesië uit te betalen, zal spoedig de Tweede Kamer bereiken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer M. J. J. Kammers, die pastoor was te Leidschendam. Tot pas toor te Leidschendam is benoemd de weleerw. heer H. J. A. M. v. d. Ven; tot pastoor te Ovezande de weleerw. heer J. C. M. Franse, die kapelaan was te Amsterdam (H. Vincentius) tot pastoor te Rotterdam (H. Joseph) de weleerw. heer H. W. Haselaar; tot pastoor te Maassluis de weleerw. heer P. E. J. Bot telier, die kapelaan was te Haarlem (H. Bavo). (Van onze speciale verslaggever) Zaterdagmiddag om klokslag twaalf liep, na een afwezigheid van twee en een half jaar, de torpedojager H.M.'s „Evertsen" de haven van Nieuwediep binnen. Dat is altijd een triomfantelijk moment, een ogenblik van juichende feestelijkheid, wan neer een onderdeel van de vaderlandse Marine op zijn basis terugkeert; het was dit thans meer dan ooit, want de naam van de „Evertsen" is de wereld over gegaan geprezen om haar aandeel in de strijd om Korea. Het was stralend zomerweer met zo'n wapperende bries als behoort hij het Nieuwediep, toen de thuiskerende jager na reeds sinds de avond tevoren op de rede te hebben gelegen voor het vervullen van de verschillende formaliteiten, dan eindelijk de historische invaart tussen Wier hoofd en Harsens passeerde, vanuit de witgckuifde roerigheid van het Marsdiep in het vredige havenwater. Daar op het Wierhoofd stonden honderden samengedrongen, De marinierskapel was er op gesteld en begroette de „Evertsen met het Wilhelmus. En aller blikken waren gericht op het schip, dat als eerste in de geschiedenis hier binnenvoer met, naast de vaderlandse driekluer, de lichtblauwe U.N.O.-vlag aan de mast. Het schip zag er feestelijk uit met zijn naamsein voorgehesen, verder de donkerblauwe vlag van aankomst en aan de hoogste top een koket smalle Geuzen- wimpel, zoals op oude schepen van oorlog. Aan boord stond de bemanning in rij en gelid. De wacht presenteerde het geweer. Op dagen als deze is de Marinebasis Den Helder op haar best. Vooral wan neer zon en wind en een stralend blauwe hemel mee willen werken. Er waren duizenden op de been, onder wie vele verwanten en vrienden van opvarenden, die met het binnenlopende schip mee zwermden of zich reeds hij de aanleg plaats hadden opgesteld. Van het Paleis, van het Instituut, van de werven en schepen en overal in de stad waaiden de vlaggen. In de flauwe bocht, die 't' Nieu wediep maakt en waar de „Evertsen" geheel achterin ligplaats zou kiezen, salueerde het gelid van wacht-, mate riaal- en andere schepen, de Neptunus en Hertog Hendrik. Soemba en Pelikaan, Batjan, een flottille mijnenvegertjes, al met al meer decoratief dan imposant, bijdragend zonder twijfel tot de sfeer, maar verder slechts het tragisch aspect van het vlooienvlootje, waar wij ons na de oorlog mee troosten moesten. Onze glorie van voorheen rust op de bodem van de Javazee. En dan is het een lust om tenminste een weerbaar schip van het formaat van de „Evertsen" zo fees telijk te zien binnenlopen. Met behulp van twee Marine-sleep boten moest de „Evertsen" achter in de haven zwaaien, eer zij kort na half één langzaam voor de wal kwam. De opvarenden stonden nu ongedwongen op de dekken, de wind speelde met de linten van hun fleurige zomermutsen en zette de braniekragen opstandig overeind. Meeuwen zweefden hoog over het schip met slechts het menie- rood van zijn bakboordsv^ur als schijnbaar een bloedende wond in de grijze flank. Want de jager bleek pront gaaf, geheel zonder kleerscheuren uit de actie gekomen. Deze bestond, nadat men, in Januari 1949 van Den Helder vertrokken, in Juli van het vorig jaar van Soerabaja naar de Japanse haven Sasebo was gedirigeerd, uit patrouille dienst in de Koreaanse wateren. Ver der werd tien dagen lang aan de be schieting van Wonsan deelgenomen, maar de kustbatterijen van de Noord- Koreanen, die het vuur beantwoord den, schoten al bar slecht. Ook van de lucht uit is de „Evertsen" nooit aan gevallen. Daar was al veel gewuif en gejuich en geroep van „Ha, die Jan!" „Karei, Karei!" tussen schip en wal in die ein deloze minuten van het meren. En toen het zover was, dat de landingsbrug naar boord was geschoven, zwermde de me nigte als gonzende bijen voor de opgang Een klein jongetje in wit matrozenpak, met een bouquetjp rode rozen en blanke floksen, was de eerste, die met zijn moeder en een kleine groep marine- en legerautoriteiten ter begroeting naar boven ging. Achter hen aan drongen familieleden, vrouwen, verloofden en kinderen de smalle opgang op, spoedig met een tegenstroom van debarkerende Jantjes. En dat werd daar op het schip en tegen de groene helling van de aan legplaats een weerzien van jewelste, tranen van geluk en omhelzingen, die geen pinde schenen te nemen. Terwijl zo geleidelijk de bemanning het schip ontliep, stroomde half Den Helder, de jeugd voorop, over de landingsbrug aan boord, de dekken stampvol opgewekte nieuwsgierige mensen, die zochten naar bekenden of alleen maar de „Evertsen" zélf hun belangstelling wilden tonen. Zo werd de stralende thuiskomst van het schip, door niets overschaduwd, een nieuw hoogtij in de vertierigheid van deze oude Nederlandse oorlogshaven, t Nieuwediep met zijn sfeer en zijn tradities en gans eigen leven. De Engelse auto van bet type „Austin", waarmee twee Engelse bestuurders in der tig dagen een reis om de wereld hopen te maken, is Zondag van Damascus naar Bag dad vertrokken. De auto is een dag vóór op het reisplan. Zondagmorgen had het KLM-toestel „Edam", dat de auto over het zeetra.1ecten voert, de wagen naar Beiroet gebracht. Bij de directie van de Robinson schoenfabrieken te Nijmegen is de mede deling binnengekomen, dat de wacht geldregeling officieel is goedgekeurd. Bij de directie van de Swift verwacht men ook elk ogenblik de officiële goedkeu ring van de wachtgeldregeling. De werk tijdkorting in de Nijmeegse schoenfa brieken was reeds goedgekeurd. Bij Robinson werd vandaag niet gewerkt. Er zullen deze week slechts twee k drie werkdagen worden ingevoegd. Bij de Swift wordt nog alleen gewerkt in de afdeling bodemonderdelen. Daar zal men nog 5 a 6 dagen werk hebben voor het afmaken van monsters. Eind van deze week zal de fabriek daar geheel stil lig gen. Er komen nog steeds geen orders binnen. De toestand bij de Nimco en bij Wellen en Co. is niet veel beter. 26. Even stokt Haifa de adem in de keel bij deze overrompelende vraag, maar A twain verliest geen ogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Wij hebben een cipier weten te overmeesteren," zegt hij kalm, en alsof het gedrukt stond vervolgt hij: Daarna hielden wij ons tot de avond toe schuil in de gewelven. Een van de krijgsknechten bleek tenslotte tegen een aanzienlijke, beloning bereid ons ongezien buiten de burcht te brengen." Likar knikt langzaam. „Hm. Nu zijt gij hierWaaromluidt zijn korte vraag. Wij weten," antwoordt Awain, „dat vrouwe Draga gepoogd heeft ons uit de kerker te bevrijden. Onze hoop op verdere hulp is ook nu'op haar gevestigd, op Haar én op heer Wendir, haar broeder." Likar aarzelt even. Treedt binnen!" zegt hij met een handbeweging. Door de smalle poort gaan zij het sombere gebouw binnen, Haifa snuift misprijs zend. Muf is het hier in dc bedompte sfeer van vochtig riekende stenen. Een sterke veste, maar een onbehaaglijk huis, denkt hij. Likar leidt hen naar een halfdonker vertrek, waar zij ook de oude Garm ontwaren Tijdens het inschenken der bekers ziet Likar de beide gasten onderzoekend aan. ,JJus de koningin liet u opsluiten/' mijmert hij. „Op bevel van de Noorman? Gf zoekt dus wraak! En gij heer Haifa? Wat zoekt gij?" Genoegdoening voor het vernederend verblijf in een vieze kerker!" snuift deze schijnheilig. „Wel, dan moeten wij drinken!" zegt Likar met een flauwe grijns. „Op de wraak! Dat zij zoet moge zijn als deze wijn!" Het kost de rondborstige Haifa wel wat moeite met deze dronk in te stemmen, maar met goedgespeelde geestdrift buldert hij: „Op de wraak!" Inmiddels wacht Pum-Pum in zijn schuilplaats tussen de bomen het verloop der gebeurtenissen af. De schemering is reeds gevallen en steeds minder bevalt hem de nachtwake in het bos. Jammerdat hij niet mee naar binnen kon gaan. Een gekraak in de struiken doet hem verstarren Schichtig blikt hij over zijn schouders, half verwachtende allerlei gruwelijke bosmonsters op zich te zullen zien afsluipen. Daar, tussen de duistere stammen staat een stille, onheilspellende mannenfiguur. En met bonzend hart staart Pum-Pum naar de boog, die de onbekende in de hand houdtschijnbaar los en achteloos maar klaar voor het gebruik en op hem gericht. Maastricht, dat met die andere Zuid- Nederlandse stad St. Truiden op de eer aanspraak maakt de oudste in de Nederlanden beker.de toondichting, een klacht bij de dood van Keizer Karei de Grote te hebben voortgebracht er bestond daar trouwens in de Karolin gische periode een domschool was dit jaar door de R.K. Toonkunstenaars vereniging uitverkoren om haar samen komst te houden. Natuurlijk bleek Maastricht de uit verkiezing als congresstad te waarde ren en werd ook wel iets gedaan om onze R.K. musici in goede en waardige stemming te brengen. Zaterdagavond gaf het M.S.O., onder leiding/ van André Rieu, in het Staargebouw een Beethovenconcert. Zondagmorgen kregen onze musici gelegenheid kennis te maken met een ander weivermaard ensemble van Lim burgs hoofdstad: het kerkelijk eang- koor van St. Servaas, onder leiding van Hr. Ms. torpedojager „Evertsen", die van Juni 1950 af tot April van dit jaar actief aan de oorlogshandelingen in Korea heeft deelgenomen, is Zaterdag in Den Helder teruggekeerd. Een grote menigte belangstellenden en familieleden van de opvarenden stond aan het havenhoofd, toen de oorlogsbodem de haven binnen voer. Het „Contact Centrum Nederlandse Mu sici", waarvan wij de stichting te Amster dam enige tijd geleden meldden, en „Het Nederlands impresariaat" hielden Zater dag en Zondag een Internationale Samen komst voor jonge musici op de buitenplaats Land en Bosch te 's-Graveland bij' Hilver sum. Het eerste contact werd gelegd op de in tieme muziekuitvoeringen, waaraan behalve Nederlanders, meerdere jonge kunstenaars uit verschillende landen medewerkten. Op het programma kwamen werken voor van Debussy, Brahms, Hindemith, Esscher, Ba- dings en Pijper. Zondagmiddag vond de ontvangst plaats van gasten uit de wereld van muziek, ra dio en pers. Reeds spoedig na de begroe- ting verspreidde men zich, begunstigd door het fraaie zomerweer, in tuinen en lanen van dit prachtige landgoed, een aantrekkelij ke omgeving waarin als vanzelf de ge sprekken loskwamen en in een ongedwon gen sfeer gedachten werden uitgewisseld. Tegen de avond begaven allen zich naar de KR.O.-studio. waar door de medewerking van Manus Willemsen, chef van het KB.O.- muziekprogramma, een concert werd aange boden van het onlangs opgerichte jeugd- stri.ikorkest onder leiding van Jan de Hoog tezamen met de solisten Hanna Lohde. Ans Bouter en Kees Koper. Een goed besluit van deze eerste internationale samenkomst van jonge ftiusici, die voor de organisato ren zeker niet zonder succes geweest is T. Vr. Benoit Franssen, dat de Mis Benedica- mus Domino van Perosi uitvoerde. Franssen Jr., Jean Franssen, die meer en meer als klavier- en orgelsolist van zich doet spreken, voerde bij deze ge legenheid enkele solonummers uit. De jaarvergadering der R.K.V.T. werd gehouden in de bovenzaal van Socië teit Momus, onder voorzitterschap van Willem Andriesscn. Zij was in hoofd zaak gewijd aan het vraagstuk der be roepsbescherming, in het bijzonder om trent het al of niet wenselijke van een verplichte inschrijving in een straks wettelijk voorgeschreven Register voor Toonkunstenaars. De agenda gaf, ter vergemakkelijking der besprekingen, het voor en tegen van zulk een regis ter aan. De secretaris, pater Smits van Waes- berghe, gaf vooraf een toelichting op het te behandelen onderwerp, waaruit bleek, dat er 3000 a 4000 aanmeldingen te verwachten zijn. Na gedachtenwisse- ling, sprak de vergadering zich met al gemene stemmen voor verplichte in schrijving uit. Ook werden meningen uitgesproken over wat men in de voor te bereiden wet beschermd wil zien. Het bestuur verwacht suggesties uit de vergadering, die in het ontwerp wet verwerkt kunnen worden Behoudens het grote onderwerp van de dag, werden de huishoudelijke pun ten van de agenda vlot afgehandeld. Inzake de verhouding tot de Ned. Fe deratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars werd, daar deze nog met interne sanering bezig is en ook de K.N.T.V. en de Architecten nog niet toegetreden zijn, een afwachtende houding aangenomen. Tot bestuurslid in de vacature-A. J. de Groot, die zich niet herkiesbaar stelt, werd gekozen de heer P. Hör- mann te "s-Hertogenbosch. Het initiatief van „Sanctus Thomas", om op het Amsterdamse Frederiksplein en in de galerij een beeldende-kunstten- toonstelling te organiseren, heeft verder strekkende gevolgen dan men aanvanke lijk vermoeden kon. De burgemeester van Amsterdam is nu n.l. voornemens van de oude winkelgalerij een kunstgalerij te maken. Er zal een uitvoerige restauratie voor nodig zijn. waarvoor aan de raad een crediet zal worden gevraagd. Dat alles heeft de burgemeester Za terdagmiddag medegedeeld, toen hij de Kalverstraattentoonstelling „Schilders zien Amsterdam" opende. Tachtig pro cent van de winkeliers in de Kalver- straat werken aan de expositie mee: In hun etalage is een schilderij, een aqua rel of grafisch werk tentoongesteld. Het gemeente-energiebedrijf is zo mee gaand voor deze gelegenheid 's avonds etalageverlichting toe te staan. Intussen heeft de tentoonstelling op het Frederiksplein het met de dag drukker. De toegang Is er gratis, zodat men niet precies kan nagaan, hoeveel kijkers er rondwandelen, maar men schat hun aantal voor de Zondag op on geveer veertigduizend. Het werd doodstil onder de duizenden Nijmegenaren, die gistermiddag in een eerbiedige hulde ter gelegenheid van dc Zaligverklaring van Pans Pius X in het Goffert-Stadion bijeen waren. toen daar, aan het slot van een ongetwijfeld imposante manifestatie, mgr. dr. B. AI- Advertentle In de Zaterdagmiddag in het instituut voor praeventieve geneeskunde te Lei den gehouden algemene vergadering van het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeHng heeft de heer H. F. Louwe Kooymans, pharmaceutisch in specteur van de Volksgezondheid, een rede gehouden over hygiëne van water, bodem en lucht ten plattelande. Hierin deelde hij o.mt mede, dat vele Neder landers weinig of geen gebruik maken Van zwem- en badgelegenheden. Blijkens de laatste cijfers gaat de gemiddelde Ne derlander maar éénmaal per jaar naar een badhuis en twee maal per jaar naar een zwembad. Slechts een kwart van de gemeenten beschikt over een zwem inrichting. Ruim honderd van de 1015 gemeenten bezitten een badhuis. Vandaag is de Belgische grens weer open gesteld voor de invoer van sla uit Neder land, zodat het in het begin van de vorige Week ingestelde uitvoerverbod van deze groente weer is opgeheven. De import is automatisch mogelijk nu de prijzen van de Belgische sla weer zijn uitgekomen boven de minimumprijzen, die voor het handelsverkeer binnen de Beneluxlanden *Un vastgesteld. Bepaald is, dat slechts sla van eerste kwaliteit (zware sla) naar België mag wor den uitgevoerd en dat het prijsverloop °P de Belgische markt eveneens zal worden gevolgd op basis van de gemiddelde vei- ungprijs van Belgische sla van deze kwaliteit. Ook deze maatregel zal echter Jjiet kunnen voorkomen, dat in de toe komst de uitvoer automatisch zal moeten Worden stopgezet, zodra de gemiddelde Pcijs voor deze kwaliteit in België beneden de overeengekomen minimumprijs daalt, betgeen ongetwijfeld zal geschieden wan- *uer Belgische markt met Nederlandse »al worden overvoerd. (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) „U heeft zelf gezegd, dat ze een goede vrouw is geweest", zei Martin, zonder te schreeuwen, en het was een dreigend gevaar dat hij niet schreeuwde. „Dat heeft u zelf gezegd. U kunt dit niet weigeren. U kunt haar goedheid niet in centen berekenen". De oude priester keek vermoeid om zich heen, bi,jna alsof hij verwonderd was, dat hij daar in die oude studeer kamer van de pastorie zat. Vaak had hij gedroomd dat hij er vandaan ging; menigmaal had hij zich in de afgelopen veertig jaar verbeeld, dat hij naar de bovenstad zou verhuizen, naar de paro chie van de kathedraal en het onbe- schaamd-mooie huis, waar de bisschop woonde. Hij zou het rode kapje van de prelaten dragen en aan belangrijke diners spreken. Er waren tijden geweest, dat hij het oude, grijze vertrek met zijn grote, bonte schilderijen was gaan haten. Hij had er van gedroomd, dat hij die kamer in triomf zou verlaten en dat hij daarna hoog zou stijgen. Maar jong of oud, hij had er zijn hele leven gesleten, al veertig jaar of nog langer? Als je vijfenzestig was, werd het verleden vaag als land en lucht, aan de verre horizon. Zijn enige droom was nu nog, die kamer achter zich te kunnen laten, alle kamers, en zich rustig in Gods handen over te geven. Om zulke heethoofdige jongelui, als die daar nu over het kruisbeeld hing, te mijden. En om te ontkomen aan alle mensen, die schreeuwen en gesticuleren, alsof eeuwige dingen kunnen worden samengeperst in één moment dat al die transpiratie waard is. Als er maar een mogelijkheid was om zijn eigen ervarin gen met het volle gewicht weer te geven, aan deze Martin Lynn, wie het haar vochtig op het voorhoofd kleefde, nu nog, in October. De jongen kwam hem op de een of andere manier bekend voor, hoewel er waren er zoveel. Om aan die jongen te zeggen, dat je bij God niets bereikte door je zo op te winden en dat de kleinen en zij, die hen kwel len, iedere minuut op de een of andere behoefde te wachten, om het eindresul taat te zien. Als er maar een mogelijk heid was om de paradox van het mate riële duidelijk te maken: dat het niets was en tegelijkertijd het enige, waarde loos en tegelijk van het grootste belang. „Het verdriet doet je je hoofd ver liezen, mijn jongen", zie de priester, medelijden puttend uit de voorraden van zijn eigen leed. „Je moet gelaten zijn zoals je moeder is geweest". „Ik vraag niet om medelijden", ant woordde Martin heftig. „Dat is alles wat zij van u gekregen heeft. Daar heeft ze nogal veel aan gehad! Ik heb dat niet nodig". Pastoor Kirkman begreep, dat een rustig, kalmerend woord niets zou uit richten; door een zachtzinnig antwoord werd de woede soms alleen maar aan gewakkerd, omdat er een superioriteit uit sprak, die de dwazen het gevoel gaf van alleen te zitten op de rots van hun belachelijke drift en die hen tot wraak aanzette. In zulke gevallen baatte alleen strengheid, vastberadenheid, de flauwe echo van Gods eigen, sublieme toom. De hand van de priester viel met een luide slag op het tafelblad. „Praat zo niet!" De toom klonk echt. „Je hebt er het geld niet voor en daarmee uit". Hij stond wankelend op, keek de jongen een ogenblik aan, als een heerser, en ging toen voor de haard staan, zijn brede gebogen rug gekeerd naar de woede van Martin Lynn. De jongen was doodsbleek geworden, een blinde razernij deed zijn mondhoe ken trillen. De spanning in zijn maag, die als zenuwachtigheid was begonnen, nam voortdurend toe,'alsof paarden aan de vezels trokken en brak eindelijk af. Zijn rechterhand scheen volkomen on afhankelijk te ageren, en die hand sloot zich om de zij-arm en het bovenstuk van het koperen crucifix en hief het snel en vastberaden boven zijn hoofd. „Ik wil een dure begrafenis." Een soort wanhopige afschuw beklemtoonde die woorden. Hij deed een uitval naar de priester, en liet het voetstuk van het kruisbeeld met vervaarlijke kracht neer- manier passen in een reusachtige puzzle komen op het oude, afgetobde hoofd, en dat je alleen maar kalm en geduldig hot maakte een dof geluid, alsof hij op een kussen had geslagen. Na de bons een verrassend lichte, ingehouden slag van het lichaam in de zwarte toog tegen de haard, was er lange tijd geen enkel geluid. Het was zelfs nog stiller dan toen Martin bij zijn moeder had gewaakt. Er kwamen geen auto's voorbij op straat, er tikte geen regen tegen de ruiten, er hoestte nie mand. De oude priester lag ongelofelijk stil, zijn onbeschadigde bril hing op een groteske manier aan zijn ene oor en af gezien van de gewrongen houding van zijn ene arm, scheen hij te rusten, alsof hij zo maar ongenegeerd op de grond was gaan liggen voor een dutje. Met open mond en wazige ogen staarde Mar tin op hem neer zijn woede was door die ene zwaai van zijn arm als bij to verslag verdwenen. Met één snel ge baar was al het ressentiment van een jong leven volkomen weggevaagd. Dat was een soort hypnotisme, waarvan hij nog nooit had gehoord. Maar het was nu over en de oude priester kon opstaan; zij konden hun gesprek afmaken. Ze hadden gesproken overiets. Het koperen crucifix tril de in zijn hand. Met een stijve beweging bracht hij het binnen zijn gezichtsveld; vers, merkwaardig rood bloed kleefde aan het hoofd en sijpelde in een dun straaltje langs de zijde van het corpus, alsof het daar voorzichtig was aange bracht door een sober kunstenaar, juist genoeg om de indruk te wekken, dat het lichaam aan het kruis bloedde, heel weinig maar. in overeenstemming met de verkleinde afmetingen. Hij wierp het krampachtig van zich; het kletterde tegen de rode stenen van de haard on kwam op de grond terecht naast de voe ten van de priester. Het lawaai werkte als een alarmsignaal; in het hoofd van de jongen begon onmiddellijk een ge luid van bellen te klinken, een metalen geluid dat maar niet wilde ophouden. Hij hield de handen voor zijn oren en keek smekend om zich heen, fluisterend ..O, God, O. God!" vóór het tot hem doordrong, dat het de huisbel was de huisbel, die door het huis weerklonk, zo als daarstraks, toen hij zelf had staan bellen. fWordt vervolgd) (Van onze redacteur) Tijdens de in Arnhem gehouden alge mene vergadering van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond heeft de bondsvoorzitter, de heer B. Leyn, een schets gegeven van de huidige gang van zaken in de grafische bedrijven, waarbij hij uiting gaf aan zijn ontevredenheid over de gewijzigde C.A.O., hetgeen de instemming van de leden verwierf. Het heeft het vorige jaar uitzonderlijk lang gednurd, voordat de CAO er kwam. En toen deze er was, brak de periode aan tijdens welke de kosten van levensonder houd zeer snel stegen en geen compen satie door loonsverhoging werd verkre gen. De heer Leyn sprak over een zekere schrielheid waarmee deze voor de gra fische bedrijven zo bijzonder belangrijke aangelegenheid is toegepast. Dit wijkt sterk af van de gulheid waarmee in ta rief werkenden worden bedacht. Volgens hem getuigt het niet van een juiste ver deling van het beschikbare inkomen, dat de vak-arbeider-tijdloner een belangrijk lager inkomen heeft dan de geoefende tariefwerker. Ook hebben de geringe verhogingen van de jeugdlonen grote hiaten in de loonsopbouw geschapen, die alleen met drastische verhogingen op de 23-jarige leeftijd opgevangen kunnen worden. Vervolgens voerde hij aan de wen selijkheid, dat in het kader van de P.B.O. de papierverwerkende industrie en de grafische industrie samengaan. Hij deel de mee dat per 1 Juni 1951 het aantal leden van de grafische bond 9755 was. Hij hoopte binnen de kortst mogelijke tijd de tienduizend te halen. Dan hoopt men binnenkort de goedkeuring te ont vangen van hét college van rijksbemid delaars op de C.A.O. voor administratief personeel in de dagbladbedrijven. Een voorstel van het hoofdbestuur, waarin medewerking werd gevraagd aan de al gemene vergadering aan de uitvoering van de wet op de bedrijfsorganisatie werd in bespreking gebracht. Voorts heeft de heer W. J. Andriessen, voor zitter van de K.V.P., een inleiding ge houden over „De indeling van bedrijf schappen in de P.B.O." De Zweedse regering heeft besloten het uitvoerrecht op krantenpapier met ingang van 1 Juli a.s. te verhogen van 200 tot 260 kronen per ton frink, de onlangs benoemde Coadjutor van Z. Em. Joh. Kard. De Jong. aarts bisschop van Utrecht, gevolgd door alle pastoors der stad, het Ons Heer binnen droeg om het ter aanbidding uit te stel len tijdens een door hem te celebreren plechtig Lof. Hiermede trad de nieuw benoemde aartsbisschop voor het eerst in zijn nieuwe hoge functie in de open baarheid. Aan dit plechtig Lof was een grote hulde voorafgegaan van geheel katho liek Nijmegen aan Paus Pius X, de grote Paus om Zijn heilig voorbeeld en Zijn vele activiteiten tot heil van de katholieken in een verscheurde wereld. Aan het slot van dit door Ben Heuer ge schreven en door Antoon Sweers ge regisseerde spel, vulden 5000 Nijme genaren, kinderen en volwassenen, de grasmat van het Goffert-Stadion, verdeeld in vele groepen, die allen op hun eigen wijze Pius X dank had den gebracht. Zij stonden geschaard rond een enorme triptiek van een beeltenis van de za lige Paus, naar ont werp van Cuno van de Steene in fraaie vormen uitgevoerd. En later keerden al len zich naar 't een voudige houten al taar, waarop mgr. Alfrink ten besluit van deze manifesta tie het plechtig Lof opdroeg, waarbij de duizenden de ge wijde bekende ge zangen meezongen. De Koninklijke Prins van België heeft aan de Nederlandse minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes. het grootkruis in de Kroonorde van België toegekend. Dit werd hem Zaterdag avond medegedeeld door de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voor zorg, de heer G. van Daele. tijdens een diner, dat de Belgische ambassadeur, de heer E Graeffe ter gelegenheid van het bezoek van de Belgische minister aan ons land. op de ambassade te Den Haag aanbood. In zijn dankwoord voor deze onder scheiding. maakte minister Joekes be kend, dat de Koningin aan minister Van Daele het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau heeft verleend. In alle kerken Pan het Aartsbisdom is gisteren het volgende herderlijk schrijven voorgelezen: Aan de geestelijkheid en gelotngen van Ons Aartsbisdom. Uit de dagbladen hebt U reeds vernomen, dat Z. H. de Paus Prof. Dr. B. J. Alfrink heeft benoemd tot titulair-Aartsbisschop van Tyana en tot mijn Coadjutor met recht van op volging. Mgr. Alfrink was mijn leerling en later mijn collega op „Rijsenburg". Ik ken hem dus van nabij, en daarom durf ik met een gerust hart aan hem het bestuur van het Aartsbisdom over te geven. Ik vraag U hem te uhlten tegemoet treden met hetzelfde vertrouwen, dat U ook mij geschonken hebt. Bidt voor hem, vooral in deze weken van voorbereiding op zijn Bisschopswij ding, want hij krijgt een ontzaglijk zware taak op zijn schouders ge legd, een taak, die mij te zwaar is geworden. Maar omdat ik straks zelf eenzamer zal zijn dan ooit.... etiam pro me ofate: bidt ook voor mij. Utrecht, 29 Mei 1951. t JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Alfrink geeft de zegen met het Allerheiligste. DINSDAG HILVERSUM L 402 m. KRO: 7.90 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 syrophonette-orkest en solist, 9.00 huisvrouw. 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 10.40 school radio, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram- gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteit, 13.25 amusem.orkest, 14.00 populaire muziek, 14.53 gram., 15.00 piano, 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17 45 filmmuz., 18.00 jeugd, 18.15 sport. 18.24 „Dit is leven", causerie, 18.30 RVU: prof. dr. Sj. Groenman: Het geboorte cijfer in West-Europa, 19.00 nieuws. 19.15 actualiteiten, 19.23 Hier is Europa: Vaudeville-progr., 19.52 politiek overz., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 Radio Philharm. Orkest, 21.40 sport, 21.50 viool, 22.15 orgel. 22.35 Gesprek met mijn zoon, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 'gram., 8.45 orgel, 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 10.00 sport, 10.40 vrouw, 10.45 gram.. 10.50 kleuters, 11.00 RVU: Dro men en hun betekenis. 11.30 zieken, 12.00 orkest, 12.33 platteland. 12.40 piano en orgel, 12.55 sport. 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen, 13.20 financieel week- overz., 13.30 politickapel, 14.00 vrouw, 14.30 Der Freischütz, opera, 15.35 Onze Amerikaanse buren, 16.05 gram., 16.30 jeugd, 16.50 kinderkoor, 17.20 dansmuz.. 17.45 Het eiland Soemba, 18.00 nieuws. 18.15 piano. 18.30 theaterorkest, 19.05 Paris vous parle. 19.10 discogram, 19 40 Koninkrijk en Zeemacht, causerie. 20.00 nieuws. 20.05 actualiteiten. 20.15 Prome nade-orkest. omroepkoor en solisten. 21.15 de antwoordman, 21.30 gevar. pro gramma, 21.50 gram., 22.00 Goede moed. causerie, 22.15 viool en piano, 22 45 buitenlands overzicht, 23.08 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 3S0 m.: 18.30 dansmuziek, 20.00 orkestcon cert, 21.15 orkestconcert, 22.15 strijk kwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuziek. 12.45 lichte muziek. 15.00 lichte muziek. 16.30 Variété-Orkest. 17.15 dansmuziek, 20.00 operamuziek. 22.20 dansmuziek. 23.20 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroeporkest. 13.25 orkest- concert. 15.40 lichte muziek. 18.00 or kestconcert. 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.t 12.30 orkestconcert. 19.00 orkest concert. 20.05 orkestconcert, 21.00 or kestconcert. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 orkestcone., 15.30 kamermuziek. 16.00 orkestconeert. 22.15 lichte muziek. 484 m.: 18.30 kamermuziek. 19.00 operettemuziek. 20.00 omroeporkest, ko ren en solisten. 21.00 omroeporkest en solisten, 23.00 dansmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3