Van een conferentie der Grote Vier zal vermoedelijk niets komen Ronde van Nederland gestart m VEERTIEN NEDERLANDERS IN KOREA GESNEUVELD ITussen neus en lippen Westen beschouwt de voorwaarden van Moskou als een verwerping BURGEMEESTER VAN HILVERSUM PLOTSELING OVERLEDEN Veertien vielen Bij strijd om een heuvel nabij Inje werden ook verscheidenen gewond Tot hoofd en hart Het weer RUSLAND WIL HET ATLANTISCH PACT EN DE AMERIK. BASES IN EUROPA OP DE AGENDA DE ENGELSE KONING MOET RUST HOUDEN Radio Vaticana zendt plechtig triduum uit RADIOKASTEN EN TELEFOONTOESTELLEN UIT AARDAPPELMEEL 3 Nederlanders gewond bij Innsbriick DINSDAG 5 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25089 1800 Ambonezen aangekomen Urgentielijst voor scholenbouw Geen verbouwing boven f 15.000.— Vissersvaartuigje getorpedeerd Tijdens marine-oefeningen Hof van Appèl geeft geen verder uitstel meer Van executie van de zeven oorlogsmisdadigers Zaligverklaring Pius X Tijdens conferentie in de hoofdstad onwel geworden Thee-smokkelaars gearresteerd j FALCON REGENKLEDING Gekleurd perspoeder uit fabriek in Veendam vindt aftrek over de gehele wereld Auto's rijden op elkaar OiN'CLE TOM'S CABIN: LIFE AMONG THE LOWLY. Prijzenoorlog in V.S. breidt zich uit Opnieuw verlagingen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ru*. Wnd. hoofdredacteur: W, Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milhmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. PARACHUTISTEN SCHEPEN ZICH IN. Gadegeslagen door de kameraden, die zich reeds aan boord bevinden, schepen troepen van de 18de Onafhankelijke Parachutisten Brigade zich in op het vliegdekschip „Warrior" te Portsmouth. Het doel van de reis is Cyprus. Rusland heeft het voorstel van het Westen, om 23 Juli te Washington een begin te maken met de conferentie van de „Grote Vier", geaccepteerd, maar Moskou heeft daarbij de voorwaarde gesteld, dat de vier ministers van Bui tenlandse Zaken ook het Noord-Atlantisch Pact en de Amerikaanse bases in Xluropn zullen bespreken. Van Amerikaanse, Britse en Franse zijde is reeds verklaard, dat de Russische eis in faite gelijk staat aan een verwerping van het volledige Westerse voorstel. Londen, Parijs en Washington zullen Moskou reeds morgenmiddag, op de vergadering van de plaatsvervangers van de „Grote Vier", naar men verwacht van antwoord dienen. Het Sovjet-standpunt ten aanzien van een conferentie van de „Grote Vier" werd uiteengezet in drie gelijkluidende nota's, die de Russische afgevaar digde bij de agenda-conferentie te Parijs, Andrei Gromyko, gistermiddag aan zijn Amerikaanse, Britse en Franse collega's heeft overhandigd. een openhartige bespreking van de kwes tie van de Amerikaanse bases en van het Atlantische Pact, dat de voornaamste oorzaak is van de verslechtering in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de drie mogendheden, de atmospheer van spanning in Europa aanzienlijk zou verbeteren en het werk van de confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken aanzienlijk zou vergemakkelijken Dientengevolge zou de Sovjet-regering bereid zijn, zonder verwijl zijn afgevaar digde naar de conferentie van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken in Washington te zenden, zodra de plaats vervangers te Parijs in positieve zin een beslissing genomen hebben over het op nemen in de agenda van het punt be treffende het Atlantisch Pact en de mi litaire bases van de V.S." De Britse afgevaardigde Davies ver klaarde op de vergadering van de plaats vervangers, dat „het duidelijk is, dat de Sovjet-nota gelijk staat met een verwer ping van de Westelijke nota's van 31 Mei. De heer Gromyko weet zeer goed, dat wij met de Russische voorwaarden niet accoord kunnen gaan. Juist om deze re den werden onze nota's aan de Sovjet regering gezonden, om ons werk naar het regeringsniveau over te brengen.' De Amerikaanse afgevaardigde, Philip Jessup, heeft Gromyko laten weten, dat het Sovjet-antwoc<rd „neerkomt op een weigering van de Sovjet-regering om de voorgestelde vergadering van de minis ters van Buitenlandse Zaken in Wash ington bij te wonen". De Franse afge vaardigde, Alexandre Parodi, druktP zich ongeveer in dezelfde bewoordingen uit. Morgenmiddag om vier uur komen de vier plaatsvervangers weer bijeen. Aan de Lloydkade te Rotterdam begon vanmorgen de ontscheping van de 1815 met het troepentransportschip „Fairsea" uit Indonesië aangekomen Ambonese ex-K.N.I.L. militairen, vrouwen en kin deren. De mota's zijn het antwoord van het Kremlin op het Westerse voorstel van vorige week Donderdag, waarmee het Westen de impasse trachtte te doorbre ken, waarin de vergadering van de plaatsvervangers allengs was geraakt. De situatie rond de Parijse conferentie is nu weer ongeveer hetzelfde en even weinig hoopgevend als voor de aanbieding van het Westerse voorstel, toen de vier plaatsvervangers vrijwel dagelijks en al sedert 5 Maart te Parijs hadden verga derd, zonder er in te slagen een oplos sing te vinden. In de nota verklaart Rusland: „De Sovjet-regering is nu evenals voorheen van mening, dat het noodzakelijk en nuttig is spoedig een vergadering te be leggen van de ministers van Buitenland se Zaken van de vier mogendheden ter bespreking van de belangrijkste kwes ties betreffende de opheffing van de ge spannen toestand in Europa ën het vesti gen van de vrede. De Sovjet-regering is evenwel de mening toegedaan, dat het ongewenst zou zijn het werk van de conferentie van de plaatsvervangers in Parijs af te breken en dat zij de mogelijkheid moe ten hebben, hun werk ter opstelling van de agenda voor de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken en ter opneming in de agenda van het vraag stuk van het Atlantisch Pact en de militaire bases der V.S als één punt, waarover geen overeenstemming is be reikt, voort te zetten. De Sovjet-regering is van mening, dat Voor de verbouw van scholen, waar van de kosten een bedrag van f 15.000 te boven gaan, zal tot nader order geen rijksgoedkeuring worden verleend. Voor de bouw van scholen, die dienen voor het vervangen van reeds bestaande schoolgebouwen, zal eerst riiksgoedkeu- ring worden verleend, nadat deze scho len op een vast te stellen urgentielijst zullen zijn geplaatst. Voor de bouw of uitbreiding van andere scholen zal slechts de rijksgoedkeuring worden ver leend, nadat plaatsing op de urgentielijst is geschied dan wel door de minister een urgentieverklaring is afgegeven. Ten aanzien van de bijzondere scholen is het bovendien nog noodzakelijk, dat een verklaring wordt overgelegd, waar uit blijkt, dat het gemeentebestuur In stemt met de urgentie van de bouw of de verbouw van de school en voorts dat het financieringsplan van deze bouw of verbouw in orde is. Verwachting tot Woensdagavond Droog en vooral in de middag over wegend zonnig weer, maar in de nacht en ochtend veel bewolking. Vannacht in het binnenland zwakke, overigens matige wind tussen Noord en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.2320.54. Maan: 4.56—23.13. iiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiHiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimmiHiitiitiiiiimiiii Maandag is tijdens oefeningen van onderzeeboten op de Waddenzee de TX 2, een vissersvaartuigje van de gebr. Eelman uit Texel, door een oefentorpedo geraakt en vrijwel onmid dellijk gezonken. De torpedo was afge schoten door de onderzeeër D 21. Een volgboot van de Koninklijke Marine die tijdens deze oefeningen altijd in de buurt is, kon nog juist de twee opva renden van het zinkende scheepje ha len. De TX 2 bevond zich in een gebied waar vaak deze oefeningen worden ge houden en dat met boeien en vlaggen is afgezet. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteravond werd vanuit het Bucking ham Paleis een communiqué gepubli ceerd volgens hetwelk de koning op ad vies van zijn medische adviseur besloten heeft gedurende tenminste vier weken volledig rust te nemen. In hetzelfde communiqué wordt bericht, dat de ziek te van 's konings long nog niet geheel verdwenen is doch dat de algemene toestand van Zijne Majesteit is verbe terd. Alle publieke verplichtingen van de koning zullen worden overgenomen door andere leden van de koninklijke familie. Men verwacht, dat de koning spoedig Londen zal verlaten om elders rust en herstel te zoeken. Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft geweigerd de executie van de zeven Ser dood veroordeelde nazi-oor logsmisdadigers verder uit te stellen. De drie leden van het Hof bevestigden het vonnis van de Amerikaanse arron dissementsrechtbank te Washington, volgens hetwelk de Duitsers nog vijan delijke vreemdelingen zijn, voor wie de Amerikaanse rechtbanken niets kun nen doen Het huidige uitstel der executies zou vanmiddag om drie uur eindigen, maar men verwacht, dat de verdediging voor die tijd zal trachten van het Opperste Gerechtshof verder uitstel te verkrij gen. Gebeurt dit niet of wordt het ver zoek afgewezen, dan kan de Ameri kaanse Hoge Commissaris, John Mc Cloy, elk ogenblik de terechtstelling gelasten Een gedeelte van het plechtige tri duum, dat deze week in de St. Pieter worden gehouden in verband met de zaligverklaring van Paus Pius X, zal door Radio Vaticana worden uitgezon den. Het triduum, dat vanmorgen is begonnen en ook morgen nog plaats vindt, wordt door een twintigtal kardi nalen en meer dan honderd bisschoppen bijgewoond. Morgen en Donderdag zal de ponti ficale Hoogmis, die om half elf Neder landse tijd begint, worden uitgezonden op 31.10, 25.55 en 50.26 meter en op 196 en 388 meter. De burgemeester van Hilversum, mr J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, is Maandagavond te zijnen huize onver wacht overleden, 's Morgens had hq ten gemeentehuize het congres van schouw burgdirecteuren, dat thans te Hilversum wordt gehouden, officieel ontvangen en gistermiddag had hij een conferentie te Amsterdam. Mr. van Hellenberg Hubar werd tijdens deze conferentie onwel en liet zich naar zijn woning te Hil versum vervoeren. Zijn toestand ver slechterde zeer snel en omstreeks half elf in de avond, na voorzien te zijn van de laatste H. Sacramenten, is hij overleden. Mr. v. Hellenberg Hubar werd in 1896 te Tilburg geboren. In 1919 behaalde hij aan de Utrechtse Universiteit de mees tertitel. In hetzelfde jaar werd hij chel van de rechtskundige afdeling van het Nationaal Hanzebureau, waarvan hij in 1921 tot directeur benoemd werd. In 1923 werd hij tot lid van de gemeenteraad en tot wethouder van Rijswijk gekozen In 1925 nam mr. Van Hellenberg Hubar zitting in de Middenetandsraad en in de Hoge Raad van Arbeid, en 't jaar daar op maakte hij deel uit van de Partijraad van de toenmalige R.K. Staatspartij. Van 1922 tot 1927 was hij bestuurslid van Geloof en Wetenschap in Den Haag en gedurende twee jaar van 1925 tot 1927 is hij lid van het bestuur geweest van de Haagse afdeling van de Vereniging Volkenbond en Vrede. Voorts maakte hij deel uit van de commissie van advies van het Rijks proefstation voor de lederindustrie en de Rijksschool voor Leerlooiers en De politie te Vlagtwedde heeft de zesentwintigjarige E. B. en H. H„ bei den afkomstig uit Bourtange verdacht van smokkelhandel naar Duitsland, ge arresteerd. Bij een onderzoek is kómen vast te staan dat deze beide personen verschillende keren thee naar Duits land hebben gesmokkeld. In totaal werd 250 pond thee naar Duitsland ge bracht en ingeruild voor gebruiksarti kelen. o.a. Duitse Herder-messen en een Rex-hulpmotor. De smokkelaars zijn voor de Officier van Justitie ge leid. Het Tweede-Kamerlid Goedhart (Arb.) heeft aan de minister van Buitenlandse Za ken gevraagd, of het Juist is. dat de reis van de kernphysicus prof. dr. C. J. Bakker naar Argentinië in opdracht van de rege ring gemaakt werd. Acht de minister het gewenst, dat er op het gebied van het atoomonderzoek samenwerking en uitwis seling van gegevens tussen Nederland en Argentinië tot stand komt. terwijl bet hui dige Argentijnse regime zich afzijdig houdt van politiek-militaire samenwerking me» de mogendheden van Noord-Amerika en West-Europa? Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Mr. J. van Hellenberg Hubar t Schoenmakers te Waalwijk, hij was voorzitter van de Nationale Federatie voor de Vakopleiding, de Schoenmakerij en de Schoenenhandel en lid van 't be stuur van de Katholieke Radio-Omroep, lid van het Ledercontrólestation en van het Scheidsgerecht van de Bond West- land. Van 1929 tot 1934 had hij zitting in de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. In 1933 werd hij benoemd tot burge meester van Rijswijk, uit welk ambt hij gedurende de bezetting ontzet werd. Na de bevrijding werd mr. Van Hel lenberg Hubar gekozen tot commissaris van de Nederlandse Middenstandsbank en in Februari 1946 verliet hij de ge meente Rijswijk om als hoofd van de gemeente Hilversum op te treden. De overledene was ridder in de Kroonorde van België en officier in de orde van Oranje-Nassau. Met droefheid zal ons volk vandaag het bericht vernomen hebben, dat de verwoede strijd op Korea wederom een aantal jonge Nederlandse mensenlevens heeft geëist. De trieste lijst vermeldt thans het hoge aantal van veertien. Veertien mannen, die in het leger der Ver. Naties in de frontlinie stonden om daar ver van het vaderland voor de beschaafde wereld de vrijheid, ook onze vrijheid derhalve, tegen de overal opdringende totalitaire macht van het communisme te verdedigen. Zij trokken mee in'de strijd, vrijwillig en met enthousiasme, omdat zij daden wensten te stellen; omdat zij, hoe wei nig sommigen onder hen misschien ook geletterd waren, toch die ondefinieer bare feeling hadden, dat daar in het Verre Oosten een slag werd geleverd, die, mocht hij in een overwinning van het communisme eindigen, het begin kon vormen van een lawine, die hele volken van de beschaving, voor wie weet hoe lang, zou isoleren. Veertien vielen tegelijk in een verbit terd gevecht om een heuvel. Zij deden hun plicht en moesten tegen een enorme overmacht der Roden het onderspit del ven. Het is het risico van de soldaat aan het front, aan ieder front. Maar wij allen weten, dat het daar in Korea nu en dan lijkt of de hel is opengebroken. Met tienduizenden worden de Chinezen door hun communistische leiders in de strijd gedreven, met tienduizenden sneu velen zij vaak ook, weggemaaid door de moderne wapens van ae troepen der Ver. Naties Maar ook deze troepen, steeds tegen een overmacht vechtende, worden gedund. De veertien, die op die diés ater van de 31ste Mei hun leven lieten, vormden een klein deel van een Nederlands bataljon, dat onverschrok ken in de geallieerde gelederen mee vecht Dit bataljon heeft al menige zware tol moeten betalen op het Kore aanse slagveld, dat heen en weer golft en waar telkens Mars overwinningen in nederlagen en omgekeerd doet ver keren. Veertien vielen tegelijk. Veertien Ne derlanders Het tragische is. dat zij hun leven gaven, nu, volgens velen, de vrede daar in het zicht komt, nu de Geallieerde troepen weer de beruchte 38ste breedtegraad bereikt hebben. Met de overwinning der Geallieerden in het vooruitzicht, met de eerste vredes- stralen misschien ook. aan de horizon, sneuvelden zij. Voor een ideaal dat goed was. Zij rusten thans in vrede. Vergete het Vaderland hen niet De Legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: „Het Nederlands deta chement Verenigde Naties in Korea is opnieuw in ernstige gevechten gewikkeld geweest. Na dagen van vermoeiende marsen onder hevige regens en met slechti zicht, werd op de avond van de 30ste Mei op een heuvel stelling genomen nabij Inje. De volgende morgen vroeg deed juist op dit punt een bataljon Noordkorea- nen een scherpe aanval, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te breken en een belangrijk kruispunt daarachter te bezetten. De vijand slaagde) na enkele aanvallen in de doorbraak, maar kon toen worden teruggedreven door een compagnie, die in reserve was gehouden. Helaas zijn in de gevechten van man tegen man aan Nederlandse zijde veertien doden en verscheidene gewonden gevallen. De vijandelijke verliezen waren Tele malen groter. De Amerikaanse regimentscommandant betuigde aan het Nederlandse detache ment zijn grote dank en waardering voor bijzondere prestaties". |lllllllllllllllllllllllllUllilllllllllllll||||||||||lillllll|||il||||||||||||||||||||||||||||||||i||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||,U|||||||||^ m»»»»stwsMs«isst»stsnti«>»stnt>»i Vanmorgen heeft de loco-burgemeester van Amsterdam, wethouder B. C. Franke, met welgekozen woorden afscheid genomen van de deelnemers aan de Ronde van Nederland, die zich voor het Koninklijk Paleis op de Dam hadden opgesteld, a\~orens hun zes dagen lange omloop te beginnen. Vóór de officiële af scheids ceremonie, waarbij vele autoriteiten, o.w. wethouder Steinmetz, van hun belang stelling blijk gaven, nam onze sportredacteur Jan Cottaar, die komende dagen wieiersportminnend Nederland in woord voor de radio en geschrift in de kolommen van ons blad op de hoogte zal houden van het verloop van de Tonde, twee favorieten onder de renners, Gerrit Schulte en de Amsterdammer enk Faanhof, een interview af. Zij beloofden, dat zij hun uiterste best zouden doen om voor goede sport te zorgen. Ongetwijfeld zullen velen de vervulling van deze toezegging met belangstelling gadeslaan (Voor het verslag van de start zie men pag. 5). (Van onze correspondent) De N.V. Linge's Chemische Fabrieken te Veendam levert momenteel perspoe der in duizend verschillende kleuren- nuances af over de gehele wereld. Naar Argentinië, Frankrijk, Egypte, Turkije Zwitserland en Zuid-Amerika gaat deze vinding van deze chemische industrie. En de aftrek is zo groot, dat men mo menteel voor meer dan twee jaar orders heeft. De fabriek werkt onder hoogspan ning hoofdzakelijk voor de export, hoe wel ook geleverd wordt aan Philips Eigenlijk is dit product, waar men el ders weer alle mogelijke huishoudelijke voorwerpen, luxe artikelen, radiokasten, telefoontoestellen, van maakt, een aard- appelmeelproduct. Van aardappelmeel tot radiokast, tot telefoontoestel De Handelsmaatschappij A. van Linge N.V. te Veendam heeft zich al jaren ge leden bezig gehouden met researchwerk op het gebied van aardappelmeel, met de bedoeling kunsthoorn en kunsthars te vervaardigen. Aanvankelijk leverde men dan ook uit aardappelmeel ver vaardigd materiaal voor de fabricage van knopen, welk product in Duitsland grote afzet vond. Gaandeweg vorderde het researchwerk. De N.V. Van Linge's Chemische Fabrieken werd gesticht en er werden perspoeders ge fabriceerd in allerlei kleurennuances. Hiervan kon prachtig materiaal ver vaardigd worden in de mooiste kleuren. Men is er dezer dagen reeds in geslaagd de duizendste kleur perspoeder te fabri ceren, welke prestatie met enig feeste lijk ceremonieel gepaard ging. In het laboratorium had men al die kleuren perspoeders uitgestald en de chef van het laboratorium, dr. Snijder, gaf hierbij toelichtingen. Bij Innsbrück zijn een Nederlandse auto en een Britse auto op elkaar gere den. De Nederlandse wagen werd be stuurd door graaf Alexander Pallavicini die met zijn moeder, gravin Maria Eli sabeth. met een hersenschudding in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De derde inzittende, graaf Alfred zur Lippe werd licht gewond. Van de inzit tenden van de Engelse auto liep slechts één persoon lichte verwondingen op. Er zijn er, helaas, die in hun handen klappen als van vredes- op oorlogseconomie wordt over- schakeld j De 100-jarige Negerhut Een eeuw geleden verscheen in de „National Era", een Amerikaans blad, dat voor de afschaffing van de slaver nij streed, het eerste hoofdstuk van het later wereldbekend geworden boek „De Negerhut van Oom Tom" geschreven door Harriet Beecher Sto- we. Mevrouw Beecher Stowe woonde te Brunswick, waar haar man professor was aan de Bowdoin Universiteit. In i haar kinderjaren was haar de afkeer tegen de slavernij met de paplepel ingegoten door haar ouders en leer meesters. Toen dan ook een schoon zuster uit Boston haar schreef over het leed van ontsnapte slaven en de verzuchting slaakte, dat zij, indien zij zo goed overweg kon met de pen als Harriet, zeker iets zou schrijven, dat het hele land zou doen gevoelen, welk een vloek de slavernij was, nam Har riet het besluit iets te doen. Zij wendde zich tot haar oude vriend dr. Gamaliel Baily, uitgever van de „National Era" en vroeg hem, of hij een feuilleton over de slavernij kon gebruiken en wat hij daarvoor kon betalen. Dr. Baily ging op het voor stel in en beloofde 300 dollar honora rium. Van de eerste aflevering a 1 sloeg het verhaal in. De schrijfster schreef de hoofdstukken aan de keu kentafel in de avonduren, wanneer zij haar kinderen naar bea had gebracht. Zij schreide onder het schrijven even- veel tranen als later haar duizenden lezers hebben vergoten om de lotge vallen van Oom Tom, Elisa, Topsy, de kleine Eva en Simon uitgever John hegree. Zozeer leefde zij met de door haar gefin- HXRÏCIE7 HKKCiam ST0WE» «0**4t»TH twain***, BOSTON; JOHN P. JSVSTT A COMPANY CtSVEfcANO, OK/O F*OCT0* 4 VMTHi-CIGi. less. geerde personen mee, dat zij, na de kleine Eva te hebben laten sterven, twee dagen en twee nach ten zelf het bed moest houden. Men kan om zo veel sentiment lachen, maar moet een boek, dat tot het hart van zijn le zers wil doordringen, niet met het hart geschreven zijn? Terwijl het verhaal in het weekblad nog liep, probeerde de familie Sto we een uitgever te vin den, die het in boekvorm zou willen laten verschij nen. Een vooraanstaande uitgever in Boston voelde er niet voor met het oog op de mentaliteit in de Zuidelijke staten. Tenslot te verklaarde een jonge P. Jewell zich bereid het boek te drukken, mits de familie Stowe de helft van de kosten zou willen dragen en voor de helft in de winst zou willen delen. Wilde zij dat niet, dan zou zij genoegen moeten ne men met een royalty van 10 De Stowers kozen het laatste. Jewell sloeg echter de schrik om het hart, toen het verhaal al een half jaar in het week blad had gelopen en het einde nog niet in zicht was. Hij vroeg, of de schrijfster het niet wilde bekorten, maar een opi nie-onderzoek bii de le zers wees uit, dat niemand daarvan wilde weten. Zo werd het leven wan de kleine Eva en haar vrien den in het blad tot een jaar lang gerekt Het boek verscneen op 20 Maart 1852 in twee delen, geïllustreerd met houtsneden. De prijs was anderhalve dollar voor de twee delen samen. Het succes was ongekend, niet alleen in Amerika, maar in de gehele wereld. Vol gens een voorzichtige schatting zijn er in de loop der jaren meer dan zes en half millioen exemplaren verkocht. Ofschoon het zijn grote tijd gehad heeft, wordt het nog altijd gelezen, heeft men et film en to neel en zelfs een strip van gemaakt. In 1896 overleed de schrijfster, die jaren lang het geweldige en aanhou dende succes van haar werk heeft mogen bele ven. De namen van de gesneuvelden luiden, naar de regeringe met leedwezen be kend maakt, als volgt: J. Th. van den Be--g, soldaat, 26 jaar, iegernr. 250125109, Grave; S. A. Brce- man. sergeant eerste klasse, 27 jaar, 230624015, Nijmegen; J. Daling, soldaat eerste klasse. 36 jaar, 150220013, Smilde; D. A. C. Jansen, sergeant eerste kl„ 30 jaar, 230820026, Utrecht; A. Dissel, sol daat eerste kl., 27 jaar, 240220008, Nijme gen; J. Flak, soldaat, 23 jaar, 270822255, Radan (Polen); H. C. J. Kluft, soldaat eerste kl„ 23 jaar, 280105005, Haarlem; W. van der Kuij, soldaat, 21 jaar, 290406190, Hagestein; C. H. Kuijer. sol daat, 31 jaar, 191001019, Wijk bij Duur stede; P. E. Phaff, soldaat, 28 jaar, 220901020, Djakarta (Ind.); P. van Ros- sum, soldaat, 24 jaar, 270106000, Heer- Ierheide; L. C. Ruck, soldaat, 20 jaar, 300707146, Amsterdam; M. H. Rijshouwer, soldaat, 22 jaar, 281009125, 's-Graven- hage; A. A. Schoemaker, sergeant, 24 jaar, 270109070, Musselkanaal. Zij waren allen ongehuwd. Zij rusten in vrede. De naaste familieleden zijn verwittigd. Tientallen warenhuizen in een zestal steden van de Verenigde Staten hebben gisteren de prijzen opnieuw verlaagd, terwijl Amerika's grootste prijzenslag sinds de depressie nit de jaren '30 zijn tweede week inging. De prijzenoorlog, die een week gele den in 's werelds grootste warenhuis Macy's tg New York begon, heeft zich thans uitgebreid tot Chicago, San Fran cisco, Memphis, Tennessee, Omaha, Ne braska en andere steden, en verwacht wordt, dat ook de meeste andere grote steden weldra oorlogsgebied zullen wor den. Twee personen raakten in New York gewond, toen zij door een dringende, schreeuwende mensenmenigte door een enorme spiegelruit werden ge drukt. De politiemacht, die bij de wa renhuizen regelend optrad, vroeg ver. sterkingen aan, omdat de toestand haar boven het hoofd dreigde te groeien. Het warenhuis van Macy bood een wapenstilstand aan; vooropgezet dat de concurrentie haar prijzen zes procent ho ger hield dan die in het grootste wa renhuis ter wereld. Bernard Gimbel, Macy's aartsrivaal, zei prompt: „Wij zullen ons niet laten onderbieden door Macy of wie ook". De strijd gaat dan ook onverminderd ver der.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1