Generaal Ridgway gerechtigd op Korea een wapenstilstand te sluiten Overige leden van de VN. zullen echter geraadpleegd worden Op I Tussen neus en lippen I wmsmmm zoek naar basis voor een accoord tot het staken van het vuren BOND ZONDER NAAM ORGANISEERT UNIEKE POPPENEXPOSITIE Eén maand voor twee doktoren Drie Hongaarse bisschoppen in arrest gesteld? MEVROUW PERLE MESTA NEEMT EEN VLAG IN ONTVANGST Tot hoofd en hart Prijzenoorlog m V.S. TEGEN MARINE-BLOKKADE VAN CHINA Amerika vraagt verbonden naties om suggesties Chinezen worden terug gedrongen Spreuken van de maand krijgen opnieuw kleur en leven Spanje wenst militaire en economische steun Vannacht executie te Landsberg? Het weer. 26 millioen gulden brandschade Grote zuiveringsactie zou gaande zijn J w riUfxKio oefjöieijeu Diuj. Herdenking van invasie in Normandië woensdag juni i95i 75ste JAARGANG No. 25090 AMERIKAANSE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN VERKLAART: If Drie voorwaarden? Opnieuw guerilla-actie achter het front in Korea OPNEMING VAN SPAARGELDEN Oorspronkelijkheid en vaardigheid hand in hand Zandvoort heeft de primeur Oorlogsmisdadigers krijgen laatste afscheidsbezoek Onder invloed achter stuur PLECHTIGHEID MET COMPLICATIES STRAND-SHORTS-SHIRTS I K.L.M.-Skymaster „dropt" water voor Austin In Syrische woestijn Mr. Rum uit waarschuwende woorden R.T.C.-overeenkomst op vele punten bindend Gen. Eisenhower op oude landingsplaats BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Op grond van alle beschikbare gegevens mag men aannemen dat de verbonden troepen er in zullen slagen de Chinese legers te dwingen Korea te verlaten, al dus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gisteravond tegenover de Senaatscommissie van onderzoek inzake het ontslag van generaal Douglas MacArthur. Achcson verklaarde, dat de V.S. de V.N. zul len raadplegen alvorens tot een wapenstilstand in Korea te besluiten. Hij bleef bij dit standpunt, ook toen de democratische senator Gilette er op aandrong, dat de V.S. zich het recht zouden voorbehouden om onafhankelijk van andere landen te werk te gaan. Acheson zei, dat de Amerikaanse commandant te velde, generaal Ridgway, het recht had, „een wapenstilstand te sluiten", doch dat de overige leden van de V.N. geraadpleegd zouden worden. Generaal Ridgway. Acheson verklaarde, dat er geen po gingen gedaan worden om de V.N. tot overeenstemming, te doen geraken in zake een marine-blokkade van China. De Amerikaanse regering staat dus niet achter het voorstel van admiraal Forrest Sherman, „Wij stellen dit niet voor, om dat wij er van overtuigd zijn, dat wij ons doel veel eerder zullen bereiken door de economische beperking uit te De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren de andere in Korea strijdende naties verzocht voorstellen te doen in zake een verklaring in UNO-verband, welke de basis zou kunnen vormen voor een overeenkomst tot het staken van het vuren. Hij verzocht die landen verder hem onmiddellijk in te lichten, wanneer zij inlicht'ogen zouden ontvangen, die erop wezen, dat rood China bereid is te onderhandelen over een staken van het vuren in Korea. Hij deelde dit mede W" dens de veertiendaagse bijeenkomst van vertegenwoordigers van de landen van de V.N., die aan de strijd in Korea deel nemen. Aangenomen wordt, dat Amerika en Groot-Brittannië afzonderlijk besprekin gen voeren over opstelling van een nieu. we UNO-verklaring inzake de strijd in Korea. Groot-Brittannië, zo meent men in diplomatieke kringen te Washington, is van oordeel, dat het thans het psycho logisch juiste tijdstip is voor een nieuwe toenaderingspoging, omdat de vijand in de laatste tijd zeer zware verliezen heeft geleden. Uit kringen van de Amerikaanse militaire inlichtingendienst verneemt U.P., dat volgens It.-gen. James van Fleet, de bevelhebber van het 8e leger, de -vijand pas over drie maanden ge- Het Amerikaanse achtste leger heeft Vandaag in een communiqué meegedeeld, dat de verbondenen de Noordelijken in het gebied van Yongchon en Yongpyong gedwongen hadden om zich enigszins te rug te trekken. Dit geschiedde, nadat de tegenstand van de Noordelijken in dit gebied een weinig verminderd was. Chorwon, de belangrijke communistische basis aan het Centrale front, ligt thans binnen het bereik van de zware geal lieerde artillerie. Een groep communistische guerilla- strijders heeft 26 Mei een aanval gedaan op Chongdju, dat ruim 150 kilometer achter het front der verbonden legers ligt. Dit is na maanden de eerste gue rilla-actie in het gebied van de achter hoede van enige omvang. Zij staken de Stad in brand en doodden minstens ze- Ven personen. Een aantal gevangenen werd uit de gevangenis verlost. Leden van de Zuid-Koreaanse Nationale Ver gadering verklaren, dat de guerillastrij- ders vrij hun gang konden gaan, hoewel er vierhonderd man politie in de stad was en de aanvallers hoogstens 180. mis. schien zelfs slechts 50 man sterk waren. Blijkens de maandcijfers over April 1951 van de Nederlandse Spaarbankbond Werd bij de algemene spaarbanken en bankspaarbanken ingelegd 31:219.928 en terugbetaald f44.247.199. De bedragen van inleg en terugbetaling over de eerste vier maanden van 1951 bedragen resp. ƒ148.323.606 en ƒ191.513.890. reed zou kunnen zijn voor ean nieuw offensief in Korea. Op basis van die mededeling van Van Fleet dringt de Amerikaanse regering thans aan op wijziging van de doelstellingen van de UNO inzake Korea. Ofschoon geen enkele Amerikaanse officiële persoon zich in die zin wil uit laten, heeft het er veel van, dat Ame rika accoord zal willen gaan met een oplossing, die het volgende inhoudt: 1. Een staken van het vuren in de om geving van de 38e breedtegraad. 2. Schepping van een 35 krrr. brede bufferzone tussen de linies van beide partijen. 3. Geleidelijke terugtrekking uit Korea van alle «iet-Koreaanse troepen onder toezicht van de UNO. aldus meldt U.P. breiden dan door de V.N. te vragen op militair terrein verder te gaan dan zij op economisch terrein bereid zijn te gaan. In antwoord op vragen over de mo gelijkheid van een Amerikaans veto in ile U.N.O., indien zou worden ge poogd de Chinese communistische re gering een zetel in de Veiligheidsraad te bezorgen, zeide Acheson: „De V.S. zouden zich slechts darx genoodzaakt kunnen zien van het vetorecht gebruik te maken, indien zij zich m.b.t. een dergelijk voorstel in de Raad in de minderheid zouden bevinden. Wij ver wachten niet dat dit zal geschieden". De Amerikaanse minister getuigde, dat generaal MacAtrhur in November van het vorige jaar het voorstel voor een gedemilitariseerde zone aan de Ko- reaans-Mandsjoerijse grens had ver worpen. Acheson zei, dat het voorstel vcor de vestiging van een dergelijke zone afkomstig was van Groot-Brittan nië, Frankrijk. Canada en andere lan den. Dit gebeurde voordat de Chinese communisten in groten geta'le bij de oorlog betrokken raakten, aldus ver klaarde Acheson. Men hoopte dat de vestiging van een neutrale zone de vij and er van zou overtuigen, dat de strijd krachten der V.N. geen aeressieve be doelingen hadden ten aanzien van cetm- munistisch China. Acheson verklaarde voorts, dat Ame rika in November van het vorire jaar op het punt stond over te eraan tot uit breiding van de „luchtstrijd" tot boven Mandsjoeriie. Dit plan kon echter niet worden uitgevoerd omdaf de andere naties die in Korea strijden zich er krachtig tegen hadden verzet. Als een horde monsterinsecten staan deze Bei: 11—13 n-helicopters op het vliegveld van Niagara Falls in de Ver enigde Staten gereed om naar Korea vervoerd te worden. Reeds meer dan uOOO gewonden werden uit het strijdgebied in Korea door helicopters veilig naar de hospitalen vervoerd. Daar zal geen burger in ons land zijn, die nooit kennis heeft gemaakt met de befaamde Hcfboomkaarten van de Bond zonder Naam. Iedere maand weer wor den er vanuit de centrale in Haarlem duizenden kaarten het land ingestuurd met een spreuk, waar iedereen een geestelijke hartversterking uit kan putten. De Bond Zonder Naam heeft het nu echter niet bij die kaarten alléén gelaten. Henri de Greeve nam destijds het initiatief en pater Loop heeft dat op verras sende wijze uitgewerkt en de spreuken in beeld gebracht. De naaste medewer kers van de Bond hebben daaraan de nodige tijd besteed. Het resultaat is thans een expositie, die verrassend en kostelijk is. Vredig zeilt deze Koreaanse jonk van het Chinese type nabij de kust van Zuid- Korea Mei de onschuldig uitziende scheepjes is de vijand echter in staat mijnen te leggen en derhalve worden de jonken door patrouilleschepen van de marine strijdkrachten van de V. N. voortdurend scherp in het oog gehouden. In de. Spruitenbosstraat in Haarlem, waar de centrale van de Bond is geves tigd. is de tentoonstelling provisorisch in elkaar gezet. Vanmorgen hebben wij kunnen bewonderen wat oorspronke lijkheid en vaardigheid daar tot stand hebben gebracht. Om enkele voorbeel den te noemen. De spreuk „Naastenlief de kent geen grenzen" heeft vaste vorm gekregen in de zaal van de U.N.O., die getrouw is nagemaakt. Op de stoelen zitten de vertegenwoordigers van de verschillende landen, die van Amerika en Rusland staan tegenover elkaar en slaan met de vuist op tafel. De bijgaan de spreuk „Vermijd misverstanden of ruim ze uit de weg" geeft daarbij vol doende commentaar. De poppen zijn artistiek uitgevoerd en degelijk van makelij. Wat fe zeggen van de wouw. die hadr stoep schoonveegt van het vuil. zijnde de laster, haat en nijd. Of de grijzende dame, in keurig zwart, die met gerecht vaardigd air verklaart: .laster is bene den mijn stand". Vader Tijd en een baby. compleet met speen, zeggen nog eens nadrukkelijk: „Begin niet een nieuw jaar met oud zeer". „Roddelen is een Rattenplaag" kreeg een suggestieve uit beelding in de ongelukkige, die gebeten wordt door ratten met mensengezichten. Verder wordt de toeschouwer geconfron teerd met een graf, waarvoor een Kenau zit te schreien. ..Beter hartelijkheid tij dens het leven, dan tranen na de dood", zegt de Bond. Een uitstekende groep vormt ook de spreuk „Geen nationale eenheid zonder naastenliefde'; poppen uit alle provin cies staan daar arm in arm. Later maak ten wij kennis met de joffer, die lieftal lige poesen streelt. .Behandel ook de mensen met zachtheid", zegt in dit ver band voldoende. Een feestelijke apotheose wordt tenslotte gevormd door een volle dige poppenkermis, die een afmeting heeft van zes bij twee-èn-een-halve meter en waarin niet minder dan 150 poppen een aandeel hebben. Al les draait en speelt, de verlichting geeft de nodige fleur en iedere kraam is present, van de poffertjes tent tot de vrolijke keuken. Het is de bedoeling, dat deze unieke tentoonstelling, te beginnen met Sep tember, het gehele land zal doorgaan. In totaal neemt alles een ruimte in van twintig kubieke meter. De poppengroe- pen zijn verdeeld over tien tafels. Iedere tafel is weer zó geconstrueerd, dat één enkele handgreep haar omtovert tot een kist, waarin de groepen vervoerd kunnen worden. Alles bij elkaar is het uiteraard een kostbare geschiedenis, maar de ten toonstelling is toch overal gratis toe gankelijk. Zoals gezegd, in September zal de tournee officieel beginnen, maar voor Zandvoort is een uitzondering ge maakt. In verband met het badseizoen zal de expositie daar tijdens de eerste twee weken van Augustus in het Pa tronaatsgebouw te bewonderen zijn. Zandvoort heeft dus de primeur. In een redevoering voor Amerikaanse zakenlieden te Detroit heeft de Spaanse ambassadeur in de V. S., De Lequerica, aangedrongen op een militair verbond met de V. S. en op economische hulp van Amerika. Spanje zou echter niet om Amerikaanse soldaten vragen. Ook zou Spanje niet aansturen op verdragen met landen, die deelneming van Spanje met reserve beschouwden. De ambassadeur gaf evenwel te ken nen, dat Spanje zou kunnen deelnemen aan plannen voor de Atlantische defen sie via regelingen met de V. S. en Por tugal. Aan de andere kant liet hij uit komen, dat het Spaanse leger onder zijn eigen commando zou blijven. Voor de derde maal in vijf maanden hebben de vrouwen van de zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisda digers van de Amerikaanse autoriteiten de mededeling ontvangen, dat zij hun echtgenoten voor de laatste maal kun nen bezoeken. Gisteren ontvingen zij be richt, dat de afscheidsbezoeken vóór vanavond half zeven moesten zijn afge legd. Hieruit blijkt, dat het Amerikaan se leger de plannen tot executie van de zeven nazi's ten uitvoer zal brengen. Gewoonlijk worden executies kort na middernacht uitgevoerd. Warren Magee, de verdediger van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers, heeft gisteren bij het Amerikaanse Oppers".e Gerechtshof een verzoek ingediend om de executie opnieuw uit te stellen. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, heeft gister avond evenwel verklaard, dat hij vanuit Washington verlof gekregen had de exe cuties te laten voltrekken. Op 22 Mei hebben voor de Arnhemse rechtbank terecht gestaan twee Arn hemse medici, die onder de invloed van sterke drank achter het stuur gezeten zouden hebben. Dokter J. J. H. had 1 November 1950 te Arnhem een bestel auto geramd; dokter W. J. R. reed 5 Juni van het vorig jaar twee meisjes aan. De rechtbank heeft J. J. H. veroor deeld tot één maand hechtenis, een half jaar ontzegging uit de bevoegdheid om een auto te besturen en f 50 boete subs, tien dagen hechtenis. W. J. R. werd veroordeeld tot één maand hechtenis, een half jaar ontzegging uit het recht om een auto te besturen en f 25 boete snbs. tien dagen hechtenis. Spanje Sam Pope Brewer, corres pondent van de New York Times te Madrid, heeft van de Spaanse autoritei ten weer toestemming gekregen zijn werkzaamheden in Spanje voort te zet ten. Zijn werkvergunning werd in April ingetrokken omdat hij een onjuist beeld van bepaalde gebeurtenissen zou heb ben gegeven. Amerika heeft tweemaal tegen deze maatregel geprotesteerd. Verwachting tot Donderdagavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar later ook af en toe zonneschijn. Over-, wegend droog weer. Meest matige Noordelijke wind. Vooral morgen overdag lagere temperaturen. Zon: 4.22—20.55. Maan: 5.57—23.46. In 1950 zjjn de gemeentelijke brand weerkorpsen bij 9883 branden daadwer kelijk opgetreden. Dat de branden aan zienlijke schade berokkenden, blijkt wel hieruit, dat de directe schade, die 4238 branden, waarvan het schadebedrag kon worden getaxeerd, veroorzaakten, ruim zes en twintig millioen gul&en beliep. In Westelijke kringen in Wenen is "ïen er „vrijwel ieker van", dat de be richten over de arrestatie van drie Vooraanstaande rooms-katholieke bis schoppen in Hongarije op waarheid berusten, aldus meldt A. P. Een van de gearresteerde bisschoppen zou Mgr. Joszef Grosz, de aartsbisschop van Ka- 'ocsa en de hoogste prelaat van de Kerk Bt Hongarije zijn. De beide anderen zijn, Volgens de berichten, Mgr. Joszef Petri, de bisschop van Vac, en Mgr. Endre «amvas, de bisschop van Scanad. De drie bisschoppen zouden gewei gerd hebben de door Moskou opgestelde petitie voor een vredespact der. vijf mogendheden te ondertekenen. Bijzon derheden over de arrestaties waren in Wenen niet bekend. Te Londen ontvangen berichten zouden, volgens de diplomatieke cor respondent van de „Times", wijzen op het aan de gang zijn van een zui veringsactie in Hongarije op minstens even grote schaal als ten tijde van het proces tegen de voormalige Hongaar se minister van Buitenlandse Zaken, Rajk. Bela Szanto, voormalig minister van Oorlog in de regering van Bela Kun, zou kortelings met orders uit Moskou naar Hongarije zijn gekomen. Szanto, van Pools-Joodse afkomst, is, naar men aanneemt, Russisch burger geworden. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken had gisteren een eenvoudige plechtigheid or touw gezet, die echter in al haar eenvoud zeer traag van stapel liep, mede door toedoen van de temperamentvolle \Amerikaanse ge zante in Luxemburg, mevrouw Perle Me sta, aldus meldUnited Press uit W ashïigton. Het plan was opgevat aan mevrouw Mesta een Luxemburgse vlag aan te doen bieden door het Amerikaanse Le gioen. Deze vlag was, doorzeefd van kogels, door een soldaat uit Chicago van het Luxemburgse strijdtoneel meegeno men. De man, die de vlag zou aanbieden, de ondercommandant van het Legioen, Herbert Jacobi, verscheen een half uur te laat op het appèl. Mevrouw Mesta vertrok daarop naar haar bureau en liet op haar beurt Jacobi een kwartier wachten, toen deze verschenen was. „Ik moest in de rechtzaal zijn", verklaarde Jacobi ter toelichting. Mevrouw Mesta zeide, dat ze nog even heur haar in orde moest brengen. Zij verdween in een anti-chambre en keerde even later te rug met haar grijzende lokken keurig onder een zwart hoedje. Vervolgens wierp zij een blik op de vlag. „Dat is niet de vlag van Luxemburg", merkte ze op. Vier employé's van het State Depart ment gingen zowat van hun stokje. Jacobi zei dat het Amerikaanse Legioen zich onmogelijk kon vergissen en me vrouw Mesta zei dat zij zich evenmin kon vergissen. In de Luxemburgse vlag zit geel, betoogde zij. De vlag in kwes tie was rood. wit en blauw in horizon tale banen. Een beambte van het State Dapartment ijlde naar de telefoon en belde de Luxemburgse legatie op. Daar kreeg hij de verzekering dat de bewus te vlag inderdaad de Luxemburgse was Nu kon de plechtigheid beginnen, Eensklaps riep een filmoperateur: „stop, stop". Het bleek dat zijn film in de knoop was geraakt. Men startte andermaal, maar weer riep de film operateur „stop". Ditmaal bleken de geluiden niet over te komen, volgens de toelichting van een technicus. Met frisse moed begon men ten derde malen. Jacobi richtte zich tot mevr. Mesta. „Mevrouw de presidente....". „Neen, neen", schreeuwde een func tionaris van het departement. „Het moet zijn mevrouw de gezante". Dan maar weer opnieuw begonnen. Mevrouw Mesta nam de vlag in ont vangst en beloofde deze te zullen over dragen aan „onze minister van defensie en minister-president Dupong". Het State Department liet de opname prompt onderbreken. Een Amerikaanse diende over de Luxemburgse minister van defensie niet te spreken als „onze" minister van defensie. Mevrouw Mesta beloofde nu de vlag te zullen over handigen „aan de minister van defen sie. die tevens onze minister-president is." Andermaal onderbreking. Tenslotte kondigde mevrouw Mesta aan, dat zij de vlag zou overhandigen aan „de minister van defensie, die tevens minister-presi dent is." Zo ivas het natuurlijk in orde. Me vrouw Mesta had haar taak volbracht en vertrok met de vlag. die uit Echternach afkomstig is. Een valse vriend is vijand een ware giiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMfniiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii'! p l Communisme en sport Wanneer men in het communistische Oost- Duitsland de titel van „er kend sportmeester" wil verdienen, moet men óók een actief communistisch partijgenoot zijn. Het uit 51 leden bestaande hoofd bestuur van de heersen de zogenaamd Socialisti sche, maar in werkelijk heid communistische Een heidspartij heeft een des betreffend edict uitge vaardigd, dat neerkomt op een volledige Sovjetise ring van de sport in Oost- Duitsland. Het partijbe stuur legt er de nadruk op, dat de „tradities van de bourgeois-sport en de nadelige invloed van de „beroepssport" moeten worden geëlimineerd en verordent: dat de „demo cratische sportbeweging" waarin alle sportorganisa ties in de Russische zone zijn samengebracht, volko men naar Russisch voor beeld moet worden gere organiseerd; dat de Socia listische Eenheidspartij als „voorhoede van de ar beidende klasse" de leiding moet hebben van en toe zicht moet houden op alle sportgebeurtenissen; dat overal de „progressieve" Marxistisch-Leninistische wetenschap in practijk moet worden gebracht om de Oost-Duitse sportman te helpen nieuwe records te vestigen; dat met de ervaring van de Sovjet- sportbeweging veel meer rekening moet worden ge houden dan tot nog toe; dat lichaamscultuur en sport een belangrijke rol spelen in de communisti sche opvoeding en dat de Russische sportmethoden nauwkeurig dienen te worden bestudeerd met behulp van Duitse verta lingen van de Russische sportliteratuur. Tot de voornaamste taken van de beweging behoren: „strijd voor de totstand koming van een herenigd Duitsland"; opvoeding tot geschiktheid voor de ar beid en de verdediging van de vrede"; onderwijs „in de geest van vrede, vooruitgang en onwankel bare vriendschap met de grote socialistische Sov jet-Unie en de rond deze gegroepeerde vredelieven de volken." Wanneer men de titel van „erkend sportmeester" wil verove ren, dient men de klas sieken van het communis me, Marx, Engels, Lenin en Stalin, op zijn duimpje te kennen. Dé 750.000 mannen en vrouwen, die in Oost-Duitsland aan enigerlei vorm van sport doen, moeten zich dit voor gezegd houden. Een „erkend sportmees ter" in het boksen zal dus waarschijnlijk welgeplaatste neus van zijn tegenstan der: „Pak aan Winston" sissen tussen zijn tanden, voorzover nog aanwezig, en bij het incasseren van een dergelijke slag: „Sta lin," sta me bij", prevelen, en voor elke wedkamp bij wijze van gebed enige ci taten uit Marx, Engels, Le nin en Stalin opzeggen. Zo zal hij de hereniging van Duitsland en het behoud van de vrij fictieve vrede, die wij thans beleven, waarborgen. De baby en de slang In Tanganyika lag een Engelse baby van 10 maan den in zijn kinderwagen, toen een zwarte mamba, een van de gevaarlijkste slangen die in Afrika voor komen en die twaalf voet lang kunnen worden, na derbij kronkelde. De baby wierp zijn zuigfles uit de bij elke \wagen en de kop van de mep op de slang werd verpletterd. Het merkwaardige was, dat deze baby geen „er kend sportmeester" van een Sovjet-organisatie was, maar de zoon van een Britse landbouw-specialist. Dit is met de baby, waarvan hierboven sprake U. ln Amerika is door het grootste warenhuis ter wereld, „Macy", een uiterst jelle prijzenoorlog ontketend, die ook in ons land hier en daar na volging begint te vinden. De redenen van deze prijzenoorlog zijn van ver schillende aard. De tussenhandel voelt aan den lijve de gevolgen van de angstwekkend verminderde koop kracht en kooplust en tracht nu door opzienbarende prijsverlagingen, welke echter geenszins de enorme prijsstij gingen sinds Korea te niet doen. deze beide elementen bij het publiek te herstellen. Hij laat daarvoor soms een deel en ook wel eens geheel zijn winstmarge vallen en zelfs komt het voor, dat hij zich verlies getroost. Dit laatste wordt natuurlijk alleen ge daan door winkelbedrijven, die zich op grond van vroeger behaalde aan zienlijke winsten een dergelijke han delwijze kunnen veroorloven, bij wel ke handelwijze soms de achtergedach te aanwezig is, dat tengevolge van die handelwijze financieel zwakkere con currenten het loodje zullen moeten leggen en daardoor de eigen positie foor de toekomst zal worden ver sterkt. Het publiek, voor zover het nog iets te missen heeft, profiteert natuurlijk van deze kunstmatige gang van za ken. Wij zeggen „kunstmatig", want zo lang de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt niet over de hele linie aanmerkelijk dalen, kan men de huidige prijsverlagingen .van verschil lende artikelen niet als een natuurlijk en blijvend verschijnsel beschouwen. De grote winkeliers, die nog mei dure voorraden zitten, en de kleine win keliers, die bij de fabrieken hun uit geputte voorraden aileen maar duur kunnen aanvullen, en tenslotte de fa brikanten, die alleen maar duur kun nen produceren, omdat de grondstof fen nog duur zijn, hebben uiteraard het meeste van de prijzenoorlog te lij den. Wordt de prijzenoorlog lang voortgezet op deze wijze, dan zullen er dodelijke klappen vallen niet alleen onder de zwakkere broeders in de tus senhandel. maar ook onder producen ten, en dit laatste zal zich weer met een toenemende werkloosheid op de arbeidsmarkt wreken. Het is dus kortzichtig al te zeer over de mogelijkheid van het ogenblik tot het halen van bepaalde koopjes te juichen. De grondstoffenprijzen op de wereldmarkt moeten door internatio naal overleg omlaag en onredelijk hoog gebleken winstmarges moeten worden herzien. REFLECTOR Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Britse auto, die. geholpen door een KLM-Skymaster een reis rond de we reld maakt, had Maandag in de verzen gende hitte van de Syrische woestijn dringend water nodig. De leider van het Austin-team, mr. Alan Hess, zond een radioboodschap naar de Edam, waarin hij tevens de positie van de auto op gaf, nL tachtig mijl ten Oosten van Bag dad. De KLM-vlieger A. Coggen, die niet alleen 20.000 vlieguren op zijn naam heeft staan, maar tevens een grote ervaring heeft in het droppen van oor- logsmaterieel, nam de stuurknuppel over en bracht de Skymaster van 9500 voet op 2000 voet hoogte. Boordwerktuigkun dige J. Boon trad op als richter en wierp de parachute met een blik water uit het vliegtuig. Ondanks de sterke wind kwam het waterblik nog geen kilometer van de wagen in het woestijnzand, vlak bij een passerende karavaan kamelen, terecht. Een zwaai van de kennelijk dorstige tweede chauffeur, Ronald Jeavens, was bet sein. dat de mannen op de grond het blik hadden gevonden. Gezagvoerder Bak. die inmiddels de besturing van de Edam had overgeno men, maakte de in de luchtvaart ge bruikelijke „groet met de vleugels" en de spectaculaire wereldreis werd voort gezet. Mr. Moh. Rum, de oud-minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, heeft tijdens een receptie van de Mas- jumi, afdeling Oost-Java, te Su ra ba ja een redevoering gehouden over Indone- sië's internationale verplichtingen. Over de R.T.C.-overeenkomst zei hij. dat deze op vele punten bindend is. Het is een internationaal verdrag, goedgekeurd door het K.N.I.P. Indien de binnenland se omstandigheden een herziening van bepaalde clausules eisen, dan bestaat er hiervoor een normale weg, die wij met tact en geduld bewandelen moeten. In dien wij van deze wfeg zouden afwijken, dan zou het internationaal vertrouwen in het Indonesische volk schade toege bracht kunnen worden. Vandaag is het zeven jaar geleden, dat ie geallieerde troepen het Kanaal overstaken naar Frankrijk voor de grootste landing der geschiedenis, de landing in Normandië. Gisteravond zjjn in de plaatsen langs de Franse Kanaalkust, waar de eerste geallieerden voet aan wal zetten in Errcpa, plechtige herdenkingen begon nen, die vandaag hun hoogtepunt be reikten, toen generaal Eisenhower naar at plek kwam waar hij zeven jaar geleden zijn mannen leicde en waar ver rhilienden van hen sneuvelden. Eisennower maakte een tocht langs het gebied van St Mère Eglise, waar de 82ste luchtlandingsdivisie bij de invasie neerdaalde als voorlopers van de grote troepenmacht. De divisie-commandant van deze mannen moest deze dag ech ter elders gedenken Zij., naam is ge- neraal-majoor Matthew Ridgway.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1