BELGIË ONTVANGT NEDERLANDSE OORLOGSINVALIDEN Nieuwe paspoortenregeling Wc de "ncrvm-cuiSTRUD OM 44EIDRÜM K.L.M. HEEFT DE LEIDING BIJ HET VRACHTVERVOER OVER DE OCEAAN TOT DE RAND VAN DE AFGROND Schildersknecht uit Weert zou op politiebureau geslagen zijn Driedaags familiefeest, waarop een ieder zich welkom gevoelde Landen ingedeeld in vier groepen Voorbeeldige service door klanten ten zeerste gewaardeerd Volgens A.N.W.B. grote reisbelemmering Zware straffen voor opiumsmokkelaars Middenstand naar Heilo UITBREIDING VAN LUCHTTRANSPORTVLOOT THANS DRINGEND NOODZAKELIJK -bed is ook voor U ideaal! I DOOR LEO BRADY 7 fVegens belediging voor het gerecht gedaagd H. Maagd zou hem zijn verschenen De dierensterfte in de K.L.M.-Skymaster WOENSDAG 6 JUNI 1951 PAGINA 3 4 - - 32 a 1 Eilandsraden der Ned. Antillen Officier: Zij moeten zich maar eens flink branden Ambassadeurs bij de Koningin Groot enthousiasme voor de bedevaart Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Wordt U gekweld Verstikking uitgesloten geacht (Van onze speciale verslaggever) De excursie, die vijftig Nederlandse oorlogsinvaliden vorige week op uitno diging van het Belgische „Oeuvre Royale des Automobiles pour Invalides de Guerre" naar België hebben gemaakt, zal niemand, die er aan deel mocht nemen, licht vergeten. Het is een driedaags hartelijk familiefeest gewor den, waarop iedereen zich een welkome gast voelde. Toen het Nederlandse gezelschap Woensdagochtend van het zon-overgoten voorplein van de K. M. A. in Breda vertrok, zal wel niemand gedacht hebben, dat het allemaal zo plezierig zou verlopen. Het programma was zwaar overladen met officiële plechtigheden en menigeen zal zich afgevraagd hebben of dit nu wel de meest geschikte manier was om deze zwaar verminkten een paar pret tige dagen te bezorgen. Maar het had niet beter gekund. De Belgische gastheren bleken wel heel goed de sfeer te kennen waarin deze oud-strijders, die voor hun land een zwaar offer hebben moeten brengen, zich op hun gemak voelen. En of het nu was op een gezellige rondvaart door de haven van Antwerpen of bij een ontvangst tn de prachtige gothische zalen der oude raadhuizen, overal heerste dezelfde gemoedelijke sfeer, gekleurd met een tikje romantiek en barokke zwier, die men in het land van Rubens mag verwachten. En toch was er ook het deco rum en do ernst, die deze zwaar verminkten, die zich wel eens vergeten en ver laten moeten voelen, de overtuiging gaven, dat ook de hoogsten des lands eerbied hebben voor het offer, dat zij hebben gebracht. Bijzonder hartelijk was Woensdag ochtend reeds de ontvangst in Breda. De cadetten hadden er voor feestelijke marsmuziek gezorgd en de roffelende trommen schiepen de lichtelijk militair- romantische sfeer, die bij een feest van oud-strijders past. Kolonel Rij kens, de enthousiaste voorzitter van de MOVEO de stichting „Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogsinvaliden" redderde wat nog te redderen viel en de auto mobilisten, die zich op een oproep van de MOVEO met hun auto spontaan voor deze tocht beschikbaar haden gesteld, maakten er kennis met degenen, die drie dagen hun passagiers zouden zijn. Wjj hebben ons, geloof ik, allemaal wel een tikkeltje gewichtig gevoeld, toen wfj in twintig glanzende sleeën, voorafgegaan door van top tot teen in leer gestoken motorpolitie de kasteel poort uitreden. Maar vooral was ieder een nieuwsgierig naar wat ons te wach ten stond- Doch meteen aan de grens reeds werd het duidelijk dat de Belgen de Nederlandse invaliden een grootse hulde hadden bereid. Met een Ant werpse delegatie was daar de 82-jari- ge generaal De Kempeneer, de held van Steenstraeten, ter verwelkoming aanwezig, een oud-gediende generaal, zoals wij ze kennen van oude schil derijen. Met sneeuwwitte baard en haren, overladen met eretekenen en ontdaan van alle eerzucht. Zelf een oud-strijder, die zich thuis voelt tus sen de veteranen, die de zwaarste last aan het front gedragen hebben. Hij was eigenlijk de enige figuur uit het gezelschap die helemaal paste in de prachtige Leyszaal van het Antwerpse stadhuis, waar burgemeester Kraybeckx de Nederlandse delegatie namens de stad Antwerpen verwelkomde. Het was de eerste officiële ontvangst en meteen werd er ieder, die beducht was voor al die officiële plechtigheden op het pro gramma gerustgesteld. Het ging er even gemoedelijk toe als later op de „Flan- dria", waarmee een tpcht door Ant- werpens glorie, de havens, werd ge maakt. Mevrouw van Marcke, die, nu haar man bedlegerig is, persoonlijk de Flan- dria-vloot beheerst, was zelf als gast- vrouwe op haar schip aanwezig. „Nee, dat laat ik me nooit voorbijgaan," ver telde ze. „Als de oorlogsverminkten met onze boot varen, wil ik er bij zijn. Dan is het beste niet goed genoeg. Ja, natuurlijk, voor de verminkten is alles gratis. Vroeger kookte ik dan altijd zelf, maar dat willen mijn kinderen nu niet meer hebben. Ik maak me te moe." Maar de lunch, die onder haar toe ziend oog aan boord was toebereid, was voortreffelijk en op de zonovergo ten, winderige Schelde smaakte de rinse Moezel als een Ncorse godendrank. Geen wonder dan ook dat de stemming uitstekend was en dat een juichend Lang zal zij levenover de rivier schaide, toen generaal De Kempeneer aan mevrouw Van Marcke de gouden palm in de Kroonorde uitreikte als hulde voor datgene, wat zij jarenlang voor de oor logsinvaliden had gedaan. „Dat was toch allemaal niet nodig", zei ze toen wij haar later op het boven dek feliciteerden. „Ik heb het altijd met plezier gedaan en ik heb nooit aan mij zelf gedacht. Het geeft at zoveel vol doening iets te mogen doen voor de oorlogsverminkten. Och, als alle mensen maar eens goed voor elkaar waren. Waar ik goed kan doen doe ik het. Iedereen in Antwerpen kent mij. Vraagt u maar eens naar moeder Flandria"Ze vertelt het in sappig Antwerps en ze zit er maar bij te monkelen. Van ieder persoonlijk neemt ze af scheid als wij bij „Het Steen" van boord gaan, vanwaar de lange sliert auto's zich weer als een glanzende veelkleurige slang door de stad slingert, gedirigeerd door motorpolitie die met snerpende fluitjes het verkeer stilzet waar de stoet passeert. Er is nog een ontvangst in de ambtswoning van de gouver neur der provincie en tot slot van het verblijf in Antwerpen een luister rijk diner met veel welkomst- en dank woorden en kostelijke wijnen en spij zen. Waarlijk, het was er goed toeven in Antwerpen en het was dan ook met een tikje weemoed dat afscheid geno men werd van de Scheldestad om de nacht te gaan doorbrengen in hotel Atlanta in Brussel, dat gratis voor twee nachten een aantal luxueuze kamers be schikbaar had gesteld voor de Neder landse invaliden. De nieuw benoem de gouverneur van de Nederlandse An tillen, de oud-mi- nister van Justitie, mr. A. A. M. Struyc- ken, is Dinsdag middag per K. L. M.-vliegtuig naar zijn standplaats vertrokken. Hij wordt op zijn reis vergezeld door zijn echtgenote en zes van zijn kinderen. Op de voorgrond een van hen, die zijn ongeduld om in het vliegtuig te komen nauwelijks kan bedwingen en vooruit holt. In one land is een nieuwe paspoortenregeling van kracht geworden. Ten aan zien van de geldigheid van het paspoort is er nu een landen-indeling in vier groepen, namelijk: 1. Landen, waarvoor voor Nederlanders geen visumplicht bestaat. 2. De bondsrepubliek Duitsland (West-Duitsland), Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal. Griekenland en Turkije. 3. De overige landen van Europa. 4. De landen in andere werelddeleni. De nieuwe paspoorten zullen in de regel slechts geldig worden gemaakt voor de landen genoemd onder 1. Tot nu toe werd, zoals men weet, voor de paspoorten slechts onderscheid gemaakt in geldigheid voor Europa of voor de gehele wereld. Voor de onder 2 genoemde landen is thans een aparte aantekening nodig in net paspoort. Wil men een van de tot deze groep behorende landen bezoeken, dan, zal men moeten aantonen, dat men een aannemelijk reisdoel heeft en over vol doende middelen beschikt voor de reis daarheen en het verblijf aldaar. Dit geldt ook, naar wij bij informatie van de zijde van het ministerie van Buiten-j landse Zaken vernamen* voor bezoeken aan Canada en Amerika. belangen van de zeer vele toeristen, die met bescheiden middelen moeten rond komen. De A.N.W.B. denkt daarbij aan kampeerders, gebruikers van jeugdher bergen, aan familiebezoek en een uit wisseling van jongeren via scholen, ver enigingen etc. cn ook, zoals sinds de oorlog zo veelvuldig geschiedt, aan uit wisseling tussen particulieren, waarbij men over en weer in een gezin gastvrij heid vindt. Advertentie In een schrijven van de A.N.W.B. aan de minister van Buitenlandse Zaken wordt met grote teleurstelling geconstateerd, dat in plaats van een vereenvoudiging van het internatio naal contact tussen de volkeren, thans zes jaar na de oorlog een nieuwe paspoorten-regeling wordt ingevoerd, die het reizen nog meer dreigt te belemmeren, dan tot dusverre het geval was. De A.N.W.B. betwijfelt ten zeerste, of het tot nu toe bestaande paspoort, dat geldig is voor geheel Europa, de moge lijkheid tot een zodanig misbruik heeft geboden, dat een dergelijk drastisch in grijpen, zoals de nieuwe regeling in feite betekent, gemotiveerd zou kunnen worden geacht. Voor de onder groep 2 genoemde landen kan men op dezelfde eenvoudige wijze reisdeviezen opnemen als voor de landen van groep 1, zodat de A.N.W.B. zich afvraagt, waartoe het noodzakelijk is nu een afzonderlijke categorie te creëren, waarvoor men moet aantonen, dat men een aannemelijk reis doel heeft en over voldoende middelen beschikt voor de reis daarheen cn het verblijf aldaar. Naar de mening van de A.N.W.B. biedt de visumplicht geen enkele aanleiding, verschil te maken tussen deze groep van landen en groep 1, bovendien acht de bond het onjuist een onderzoek naar het reisdoel en de be schikbare geldmiddelen te leggen in de handen van plaatselijke instanties, welke daarvoor, zo meent de A.N.W.B., de competentie niet bezitten, waardoor uni formiteit in beoordeling dan ook geens zins gewaarborgd zal zijn. Daarenboven bestaat aldus het gevaar, dat bij de beoordeling van de geldmid delen èn reisdoel niet of onvoldoende rekening zal worden gehouden met de Op de Ned. Antillen zijn verkiezingen gehouden voor de eilandsraden (ver tegenwoordigende lichamen voor de be hartiging der interne aangelegenheden der eilanden). Op Curagao behaalde de Nat. Volkspartij negen zetels, de De mocratische Partij acht, de K.V.P. drie. Op Aruba verkregen de Arubaanse Volkspartij en de Arubaanse Patriotti sche Partij ieder acht zetels. Op Bonaire behaalde de Bonairaanse Progressieve Partij drie en de Verenigde Bonairaanse Partij vier zetels. Voorts nemen nog Verscheidene andere partijen op de grootste eilanden der Antillen enkele zetels in. De A.N.W.B. heeft de minister van Buitenlandse Zaken met klem verzocht tc overwegen om de inde ling der landen, met betrekking tot de territoriale geldigheid van het paspoort alsnog te herzien en de on der groep 2 genoemde landen op te nemen in groep 1, zodat normaal een paspoort geldig wordt voor alle lan den van West-Europa. Het kan dan aan de reiziger worden overgelaten of hij in West-Europa landen wil be zoeken, waarvoor een visum nodig is. „Degenen die zich met opium bezig houden moeten zich maar eens flink branden" aldus de Amsterdamse politie rechter mr, C. H. Plug tot de 36-jarige Amersfoortse koopman A. D. aan wie ten laste was gelegd dat hjj begin van dit jaar uit Duitsland zeshonderd am pullen morphine had gesmokkeld en deze in Nederland had trachten te ver kopen. C. B., 54 jaar oud, groothandelaar in huishoudelijke artikelen uit Amersfoort bij wie D. geruime tijd in dienstbetrek king was geweest, had van de morphine- smokkel geweten en was D. behulpzaam geweest bij de verkoop van de ampullen. Tegen D. eiste de officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek en verbeurd verklaring van de gewraakte goederen, en tegen B. drie maanden met aftrek en eveneens verbeurdverklaring. Mr. R. N. Vos uit Amsterdam, de ver dediger van D., voerde aan, dat zijn cliënt geen beroepssmokkelaar was, maar had getracht zijn financiële moei lijkheden te overwinnen door inciden teel wat te smokkelen. Hij verzocht de onvoorwaardelijke straf in een voor waardelijke te willen wijzigen. Mr. W. H. V. Derks verzocht voor zijn cliënt B. eveneens een voorwaardelijke straf, doch de politierechter wees beide verzoeken van de hand. De uitspraak luidde: vier maanden ge vangenisstraf met aftrek voor D. en twee maanden met aftrek voor B., alsmede de geëiste verbeurdverklaring. H. M. de Koningin heeft Dinsdagmid dag in het paleis aan het Lange Voor hout te 's-Gravenhage op de thee ont vangen de ambassadeurs van Engeland en Amerika en hun echtgenoten. 28. „Het lot is als 'n dobbelsteen in de handen van 'n ervaren dobbelaar," grijnst Wendir. „Zie toe!" en met een bliksemsnelle beweging laat hij drie zessen over de tafel rollen. „Drie zessen! Zoals ik verwachtte!" zegt hij trots. „Welaan, zoals ik de stenen beheers, zo beheers ik thans ook het lot van de Noorman! Ge weet dat wij tijdens Eric's afwezigheid vele belastingen hebben geheven, die meer onszelf dan de staatskas ten goede zijn gekomen zeer tot ongenoegen van het volk.' Hij lacht ironisch. „Ik heb het spel echter zo weten te spelen dat men thans vermoedt dat Winonah de schuldige is. Amusant, nietwaar? Reeds gaat de twijfel rond door att land, cn men kiest partij voor en tegen de koningin, zowel als voor en tegen de koning! Op deze manier wordt het gemakkelijk een burgeroorlog te voeren: aan hangers van de koning versus aanhangers van de koningin, ha ha! „Maar hoe wilt ge op een dergelijke omwenteling aansturen?" a dc grootste moeite heeft niet zijn haat en drift te laten'merken. „haat dit a an Wendir de rechter over." grijnst deze. „Ge weet toch hoe geliefd Eric is? Welnu, wat zoudt ge zeggen wanneer de Noorman plotseling stierf, eniK toónde u een brief, waarin iemand hem waarschuwde dat de koningin hem wuae vermoorden? Dat zou u toch ook de overtuiging geven dat de koningin achter deze laaghartige misdaad stondDat zou toch voldoende zijn om u aan te 'luiten^bw^ae edelen die deze slechte vorstin wilden verjagen?" stenen rinkelen. Maar 20'n brief hebt ge toch met? gromt Awaindie Uv A-IJ IC Vil. t» UW" - Hij lacht weer, en laat de dobbel- „Voor een listig man is alles mogelijk! Ge herinnert u de schone HeidrunZij heeft alle redenen om de Noorman dankbaar te zijn. Welnu, ik heb haar zo angstig weten te maken omtrent Eric's lot, dat zij hem een brief schreef waarin zij hem waarschuwde dat Winonah hem uit de weg wil ruimen. Alleen een jong meisje zou ooit een dergelijke dwaasheid geloven, ha ha! Maar voor zeer vele buitenstaanders zal deze brief het overtuigende bewijs zijn dat Winonah inderdaad boze plannen smeedt. Heidrun's naam staat in hoog aanzien „En zijt ge dan soms van plan Eric Haifa vraagt het gesmoord. .Het zal nodig zijn dat een verborgen en goedbetaald boogschutter de Noorman een pijl in de rug jaagt zegt Wendir luchtig. Dan maakt een zacht gerucht bu de deur dat hij de anderen haastig wenkt te zwijgen! Een lichte gestalte treedt nader. Verrast herkent Awain Heidrun. Heer Wendir," zegt het meisje, zonder de anderen een bltk waardig te keuren, zeg mij thans wanneer de koning komt om mij hier weg te halen? Ge bood my bescherming voor de toorn van Winonah tot de komst van Ene. En waarom hebt ge Pum-Pum in de kerker opgesloten? Die kleine man doet nimmer iemand kwaad Geduldmijn duifje," grijnst Wendir. „Ge krijgt uw koning. Nog even geduld. Zit thans aan met ons, en drink een beker zoete wijn." En hij grijpt met 2ach:e dwang haar arm. Doch met een snelle beweging geeft Heidrun hem een kletsende slag in het gelaat. „Laat af, heer Wendir. Ik ben niet op uw gezelschap gesteld. Het aantal deelnemers aan de gisteren door de Diocesane Katholieke Midden standsbond gehouden bedevaart naar Heiloo heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Uit alle delen van het bis dom Haarlem, zelfs uit de provincie Zee land, trokken ruim duizend middenstan ders per bus, auto en trein naar dit ge nade-oord, waar zij op waarlijk grootse wijze getuigden van hun aanhankelijk heid aan Maria. Aan deze pelgrimstocht was tevens door de bisschop de jubileum aflaat verbonden. De Grote Kapel kon nauwelijks de massa pelgrims bevatten, toen daar om half elf de plechtige Hoogmis begon. De geestelijk adviseur, reetor J. Th. M Kraakman, droeg het H. Misoffer op. hierbij geassisteerd door rector F. Holt- huyzcn als diaken en pater Alexander OFM Cap. als subdiaken. Ook dit jaar zong weer het koor van middenstanders uit Obdam, hetgeen zo langzamerhand een traditie is geworden. De predicatie werd gehouden door rector F. Heems kerk, die in vurige bewoordingen Maria ten voorbeeld stelde aan allen, die mee dogenloos hard zijn tegenover hun mede mensen. Hoe velen zijn er niet, die recht streeks geconfronteerd worden met de moeilijkheden van anderen, maar er ach teloos aan voorbijgaan. Het interesseert hen niet, zolang zij er maar geen nadeel van ondervinden. Keihard zijn de men sen, die vluchtig kennis nemen van de geestelijke en tijdelijke nood hunner naasten, zonder ook maar iets te doen, dat zou kunnen leiden tot leniging van deze nood. Laten zij echter beseffen, dat zij bij elke nalatigheid tegenover een me demens ook tekort schieten in plicht te genover Christus. Bidden wij tot God en vooral ook tot Maria, onze voorspreek ster, bij wie men nog nooit tevergeefs heeft aangeklopt, dat wij onze plichten jegens onze naasten op de juiste wijze verstaan in deze moeilijke tijden. Met deze woorden besloot rector Heemskerk zijn predicatie. 's Middags verzamelden de pelgrims zich weer in dezelfde kapel, vanwaaruit men in zes groepen langs de kruisweg staties in de uitgestrekte tuin trok. Bij de twaalfde statie onder aan de voet van de kruisberg hield rector J. Kraakman een openluchtpredicatie, waarbij hij de moeilijkheden van allen opdroeg aan Maria. Tot slot van deze bedevaartsdag was er een plechtig lof met Te Deum. Tot Ieders verrassing en waarschijnlijk ook wel met de nodige jalouzie! - heeft men onlangs in Amerika moeten vaststellen, dat Nederland met zyn K.L.M. de leiding heeft in het vrachtvervoer over de Oceaan. Dit vrachtver voer door de lucht heeft zich voor ons land in korte tijd zeer gunstig ontwik keld. Door een financiële bril bezien verdubbelde dit vervoer in l"->0 in verge lijking met het voorafgaande jaar en voor wat het aantal ton-kilometers be treft is dit vervoer zelfs meer dan verdubbeld. In totaal werd in 1950 ongeveer 7000 ton goederen over de Oceaan vervoerd. Het aandeel van de K.L.M. in dit vervoer was 18 pet. Zeer belangrijk is ook het vrachtver voer van de K.L.M. naar het Nabije en Verre Oosten. Vooral textiel en medi camenten vervoert men op de heenreis: op de terugreis zijn de vliegtuigen ge woonlijk bevolkt met levende dieren. Opvallend is het. dat het sterfte-cijfer onder de dieren geringer is, dan bij het vervoer per schip. Om nu de zorg voor de dieren nog hoger op te voeren heeft de K.L.M. een nieuw beroep ingesteld: dierensteward! De eerste dierensteward treedt volgende maand in dienst op de Bangkok-machine. Vraagt men nu drs. De Boer, het hoofd van het vrachtbedri.jf van de K.L.M., hoe het toch eigenlijk komt, dat de K.L.M. die leidende positie in het vrachtvervoer door de lucht heeft weten in te nemen, dan antwoordt hij heel eenvoudig, dat dit een kwestie is van het verlenen van faciliteiten en het be steden van de grootste zorg aan de toe vertrouwde goederen. Het is eigenlijk dezelfde reden als waarom een haven als Rotterdam tot „De Poort van Europa" kon uitgroeien en het Nederlandse volk hét zeevarende volk van de wereld kon worden. Het verlenen van diensten schijnt de Nederlander aangeboren te zijn. Voor Nederland, dat bij traditie een handels- en transport-natie is, is het noodzakelijk op dit terrein vooraan te blijven staan en de K.L.M. is vast van plan hieraan een belangrijke bijdrage te leveren. Op Schiphol, waar reeds de meest Advertentie (Uit hét Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht Hij voelde een onverklaarbare behoefte priesterboordje was zichtbaar ia het Ik houd écht van Malcolm. Daar ben ik om het uit te schreeuwen, maar dat ging licht van het dashboard. De kwestie is zeker van. over, bijna voor hij zich er van bewust hiermee natuurlijk afgedaan," zei hij. „Als het echte liefda is. dan kan zj werd ,Wees gegroet Maria, vol van ge- „Niemand hoeft er ooit iets van te we- ook wachten, zei de jonge priester, nade", bad hij weer werktuigelijk en hij ten." Zij keek niet naar hem, ze be- .Liefde kan volhouden tot de^rand herinnerde zich, zonder te weten waar- wees hem zelfs met de negatieve be- van de afgrond om, dat cr een bont schilderij van Maria leefdheid van ostentatief naar buiten wat ook. Hy wilde dal.er sterKeae Onbevlekt Ontvangen boven de haard te kijken. Ze. zat daar maar. „Dat woorden waren; woorden die pasten by in de pastorie hing een bijzonderheid, wilde ik je nog zeggen," zei hij. „Het de zoemende auto en het flauwe acht, die hij zich niet eerder bewust was ge- is nu vergeten." woorden, die de afrtaicl vani een ineter worden en dat het nu boven het „Voor mij is de kwestie niet afgc- leer, welke hen scheidde, zouden kun- kruisbeeld met het bloed en het onbe- daan," zei ze en daarmee deed zij die nen overbruggen en die door haar weeglijk lichaam van de oude pastoor kwestie definitief af. mooie, opmaak, haar keurige "oed en hingDe Heer is met U, Gij zijt de „Als de kwestie niet is afgedaan, des haar woede heen konden dringen. Maar gezegende onder de vrouwente beter." Het was, of haar woorden ze waren er nu bijna en hy had niets Het drong ineens tot hem door, met een bres hadden gemaakt, waarin hij de gedaan, nje.ts gezegd, behalve heftige, een schok van ontstellend nieuws, als wig van verdere overreding trachtte te onverbiddelyKe dingen, een grote kop in de krant, dat zijn moe- drijven. „Anders zou het een volkomen der dood was. Hij kon zich niet her- afgedane zaak zijn geweest. Maar als het welk moment hy dat had e.r zó mee staat, dan heb je hoe zal ik het zeggen? misschien nog een kans. Er zijn mensen, die daarvoor hun ziel zouden hebben gegeven." Zij bewaarde een hardnekkig stil- Het meisje zat nors in de auto, zo ver zwijgen. Zij reden een tegenligger hij inn eren, op vergeten. III. mogelijk van de bestuurder af. Zij be- voorbij, waarvan het licht danste over woog zich niet. Bij het begin van de het nors bouderende gezicht, dat er terugrit naar de stad had zij haar han- zelf herfstig uitzag onder de najaars den rusteloos in elkaar gestrengeld en hoed en achter de starre opmaakt Het bewogen en onvriendelijke blikken naar licht en het gebrom van de andere auto haar begeleider geworpen, maar nu zat schoot voorbij en de wagen vloog weer zij lusteloos en zonder te zien naar de eenzaam over de weg. Er kwamen nu voorruit van de, auto te staren, waar de stippen van lantarens in de duisternis: reisfilm van het voorbij schietende zij passeerden een benzine-station en landschap zich afrolde. een nachtrestaurant. De nabijheid van Het gejakker van de motor, de witte, andere mensen bedreigde haar stilzwij- loper van de weg, die gestadig onder 2en- hen door gleed, het geflikker van lich- "Nan hy me dan nooit met rust la ten in de rechthoekige huizen, die nu barstte zy uit. „Van dat ik een minder zeldzaam werden, dat alles had ^md ^as. heeft hij op me gepast alsof het schokkende rbythme van haar ver- achterlijk was. Maar ik ben nu v°i" stoorde gevoelens overwonnen en haar wassen. Ik ben een vrouw. Zij keek gekalmeerd. Zij vermeed hardnekkig recht voor zich uit, haar woede luchtend naar de bestuurder te kijken en deed, 'cSen de rand van het lichtschijnsel of zij zich niet van zijn tegenwoordig- voor de auto. heid bewust was. alsof de wagen zich- „Moet dat voor hem een reden zijn zelf bestuurde en door het magische .1° zlJn liefde te onthouden, vroeg schijnsel van zijn koplampen werd de jonge priester. voortgetrokken in de nacht. „Liefde," zei het meisje. „Wat weet De man wendde zich naar haar toe; hij daarvan? Om u achter mij aan te zijn gespannen, jonge gezicht boven het sturen om ónze liefde te verhinderen! waarmee haar in het harnas had gejaagd. Het verbaasde hem nu, dat hij de bru taliteit had gehad, zo'n scène te maken; hij had die avond geen sympathie voor de Kerk verworven. Hij moest weer denken aan de vrederechter met zijn keurige broeksplooien en zijn verkreu keld overhemd, die gezegd had: „Wat is hier in 's hemelsnaam aan de hand?" F.n aan de vrouw van de rechter, die stug en onverschillig op de drempel had gestaan, tegen het schijnsel van de kaarsen van een bruilofstaart (er bij geleverd tegen enige extra-betaling). Hij dacht ook aan Malcolm, de knappe, gedwarsboomde bruidegom, die het aanvankelijk niet had kunnen geloven en beleefd was geweest, en die daarna met scheldwoorden had geprotesteerd. En aan het meisje, dat zich vooral ver nederd had gevoeld, gekrenkt en tege lijk verward, omdat zij tot op zekere hoogte de geldigheid erkende van het geen hij uit naam van de oude priester, die haar oom was, naar voren had ge bracht. Ten slotte was zij, overwonnen door haar eigen schaamte, verbitterd naar buiten gelopen en in zijn auto gaan zitten, toen de bom was gebarsten, toen het spel onherroepelijk bedorven was, de droom beduimeld en_bezoedeld door zijn stuntelige, ongevoelige handen. (Wordt vervolgd). moderne methoden op transportgebied worden toegepast, verrijst thans een enorm groot vrachtgebouw, waarvan de capaciteit de grote ontwikkeling, die in het vrachtvervoer door de lucht op handen is, de eerste tientallen jaren zal kunnen bijhouden. Het laden en lossen zal hierdoor nog meer geratio naliseerd worden en dus nog sneller kunnen geschieden. De snelheid, de frequentie en een juiste technische behandeling van het goed, dat zijn de elementen, waaruit het grote geheim van het Nederlandse vrachtvervoer door de lucht bestaat. Bepaalde takken van handel schakelen thans het vliegtuig in, omdat ze het een voudig nodig hebben en terecht menen, dat ze er niet meer buiten kunnen. De luchtvaart wordt voor hen noodzaak. Voor hen zit de verdienste in de snel lere kapitaalsomloop en het geringere renteverlies. De luchtvaart gaat een in tegrerend deel worden van de afzet- structuur van onze industrie en ze krijgt daardoor dus een grote invloed op de structuur van onze handel. Vroeger wreef men zich bij de KLM dankbaar in de handen, wanneer er een vracht van één kilo aangeboden werd; thans is het heel gewoon, wanneer men 100 ton aan goederen krijgt aangeboden. Aan de verpakking stelt men bi.' de KLM zeer hoge eisen. Met de industrie samen is men steeds aan het experimen teren om voor een bepaald product oe beste verpakkingswijze te vinden. Men neemt o.a. proeven in ovens, waarin het goed b.v. aan temperatuurwisselingen, zoals die ook in het vliegtuig optreden, onderhevig wordt gesteld. Door deze voorbeeldige service, die de KLM ook op het gebied van het vracht vervoer verleent, staat de KLM aan de top en talrijke klanten eisen van hun leveranciers: het vervoer moet door de lucht geschieden, maar dan alléén per KLM! Vraagt men nu aan de heer de Boer met hoeveel transportvliegtuigen de KLM dit werk presteert, dan wekt het antwoord wel enige verbazing. Het zijn in totaal n.l. maar vier vliegtuigen, twee grote en twee kleine. Dikwijls komt het daarom voor, dat er passagiersvliegtuigen ingeschakeld moeten worden, waaruit dan de stoelen en alles wat verder be hoort tot de accommodatie van de lucht- passagier moeten verdwijnen, een oplos sing. die natuurlijk verre van wenselijk is. Met de beschikbare vrachtvliegtuigen kan de KLM het aangeboden vervoer niet aan. Dit doet de vraag rijzen» of thans niet het juiste moment gekomen is, om meer geld te steken in het lucht- vrachtvervoer. De transportvliegtuigen worden steeds groter vooral de Ame rikaanse, die voorlopig echter hoofdzake lijk Voor legerdoeleinden gebruikt wor den het luchtvervoer staat voor een zeer grote ontwikkeling en wanneer Ne derland zal -willen blijven meedoen, moet de transportluchtvloot noodzakelijk uit gebreid worden. (Van onze speciale verslaggever) Nog steeds is de 20-jarige schilders knecht uit Weert, M. J„ die in April van 't vorig jaar beweerde dat dc Heilige Maagd hem zou zijn verschenen, niet *-uit het ni-uws verdwenen. Nog steeds kan men Zondagsavonds in Weert vele lichtgelovigen zien samendrommen rond de boom, waarin volgens hem de ver schijningen plaats vonden. Groot was dan ook de publieke belangstelling toen gisteren deze J. voor dc rechtbank in Roermond terecht stond wegens belediging van een inspecteur van politie te Weert. J. zou namelijk op 4 April van het vorig jaar aan een groep mensen in het openbaar hebben verklaard, dat hij tijdens een verhoor op het Weertse politiebureau inzake de vermeende verschijningen, door de in specteur van politie Kessels was ge slagen. Ten bewijze van deze medede ling heeft hy toen zijn omzwachteld been getoond, w-aaraan hij zeide hevi ge pijn te hebben. Evenwel was hjj noch verhoord, noch geslagen, reden voldoende voor inspecteur K. om J. we gens belediging voor de rechtbank te dagen. Na een kort requisitoir heeft de Officier van Justitie, mr. Ilouben, te gen hem een gevangenisstraf van veer tien dagen en daarna ter beschikking stelling van de regering geëist. De vier burgers onder de zeven ge tuigen kwamen mr. Franquinet verhalen dat de Weertse schildersknecht inder daad had verteld dat hij door de in specteur met een gummistok was ge slagen en dat hij hun zijn been had ge toond waaromheen een zwachtel was gewikkeld. De overige drie, allen politiemannen, bewezen echter dat J. op de 4e April helemaal niet op het politiebureau was geweest en dus noch verhoord noch geslagen kon zijn. In feite was hij helemaal nooit verhoord dan na zijn gewraakt verhaal. Inspecteur K. had hem zelfs nooit gezien voordat hij wreedheden over hem begon te vertellen. Op 5 April heeft de Weertse politie J. zelf gevraagd of hij geslagen was. Toen heeft hij verteld dat dat niet zo was. Op de vraag van een opperwachtmeester waarom hij dat hele verhaal dan verteld had, moet hij geantwoord hebben: „Ik wilde een beetje sensatie maken!" De zwachtel heeft men ook van zijn been gehaald. „Niets te zien, mijnheer de president. Zijn been was melkwit". Enfin, er zijn een psychiatrisch- en een reclasseringsrapport over J. uitge bracht en hierin wordt hij debiel en niet toerekeningsvatbaar verklaard. De re classering raadt aan opneming, in de psychiatrische inrichting te Heilo, mits dit niet een te zware straf zal zijn. Mr R. Nederveen verklaarde in een scherp pleidooi geschrokken te ziin van de eis van de officier. Hij achtte de ter beschikking stelling van de regering niet evenredig met de omvang van de zaak. In krachtige bewoordingen pro testeerde hij dan ook tegen deze eis. Hij kon niet aan de indruk ontkomen dat deze zaak een grotere achtergrond had. die hier weliswaar niet ter tafel was gebracht, maar wel tot gelding kwam in de eis. Hij bestreed dat door het optreden van zijn cliënt de open bare orde ernstig was geschaad en haal de een rapport aan van de marechaus see, die de gangen van deze jongen is nagegaan maar daar geen reden in heeft gevonden om in te grijpen. De uitspraak werd bepaald over veer tien dagen. Advertentie door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij Apotheek en drogist t 0-83. I 2.08 en 7.84. Naar aanleiding van berichten als zou de sterfte onder een deel van de aan boord van de Skymaster op Cyprus ge storven vogels en apen aan verstikking te wijten zijn, vernemen wij van de K.L.M. het volgende: Dat verstikking de ooi-zaak zou zijn, wordt uitgesloten geacht, aangezien de dierenverzorger, die zich tijdens het op onthoud op Cyprus aan boord bevond, er voor zorg gedragen heeft, dat óf de voor- óf achterdeur van het vliegtuig geregeld open stond. Het wordt bij de K.L.M. niet onwaar schijnlijk geacht dat de aard van de verpakking v^n de bewuste dieren niet geheel aan de eisen voldeed, en even eens dat de conditie van de betrokken dieren, die alle tot één zending behoor den, een ongunstige invloed heeft ge had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3