EERSTE ETAPPE VAN ONZE RONDE WEER VOOR DE BELGEN Maar onze landgenoten hebben zich nu uitstekend geweerd I 1 mm Belevenissen van de struisvogel Rasmus SCHEEPVAARTBERICHTEN Van Swol heeft kansen in derde ronde te Noordwijk De Feyter wint vóór Wagtmans r Wij luisteren naar Tweede zege van Euwe in New York mm mÊÈ Sim. Sam en Rasmus naar Afrika Noorse rechtsback speelt niet mee Denen willen korfbal leren Kubler tweede in zestiende étappe Ronde van Italië ""V V.. J Donner speelt remise in Cheltenham WOENSDAG 6 JUNI 1951 PAGINA 4 I Hopeloze strijd Beslissend moment v i' i iiiiipTBrairi - Hü r W///M Elftal aangekomen II* S?**STtt SPAANSE PLOEG VOOR TOUR DE FRANCE Koeman derde in Zweden Rallye voor sportvliegers Wereldrecords athletiek erkend Zondag finale van tournooi om Bisschopsbeker Prins wint weer Sportsnippers MARKTBERICHTEN Coördinatie-college voor productiviteit ingesteld leunt natuurlijk op het laatste nippertje VEENDAM, 5 Juni (Van onze sportredacteur) Voor de eerste maal in deze Vierde Ronde van Nederland is het scherm ge vallen. Het is gevallen over eén lange, stralende dag met een vroegtijdig, maar bont intermezzo te Volendam; een dag, waarop ons boeiende schermut selingen en ook de nodige emoties niet zijn onthouden en waarvan het pak kend slot voor de vierde maal in successie een Belgische victorie heeft opge leverd. Een Belgische victorie, inderdaad. Maar zélfs het feit dat onze sterke Zuiderburen weer zes van de eerste acht plaatsen op hün rekening hebben geschreven kan ons niet weerhouden te zeggen, dat de Nederlanders deze Ronde heel wat indrukwekkender zijn begonnen dan het vorig jaar, toen zij zich tot willoze slachtoffers lieten maken van een superioriteit, die toen heit ergste deed verwachten. Ditmaal echter hebben zij letterlijk van de eerste tot de laatste kilometers een rol van betekenis gespeeld en dat Wagtmans ten slotte in de Prins Bernhardstraat te Veendam met veertig meter verschil de gebrilde Belg De Feyter de eerste plaats en de oranje trui moest gunnen, was niet anders dan een nederlaag met ere. Maar de strijd luwde niet. De Bel gen waren ontwaakt. Kort nadat de hele familie weer bijeen was geko men, lanceerden zij hun eerste troef: de venijnige en daarom „Kwik" ge doopte Van Kerkhoven. Maar de Nederlanders sliepen niet. De Eindho venaar Schoenmakers klampte zich onverbiddelijk aan de gele trui vast en hield die vast. Weer attaqueerden de Belgen. De Feyter liep weg met En hoelang heeft niet de hoop in de Nederlandse harten" geleefd, dat het spel ditmaal met een complete Nedei- landse victorie zou beginnen? Hoeveel kilometers zou de karavaan na de officiële start te Volendam hebben ge reden, voordat de tienduizenden langs de weg een enthousiast kwartet van behoorlijke sterkte uit de groep zagen weglopen? Hoe het ook zij, toen de karavaan als een bonte sliert in Hoorn spitsroeden liep tusen twee dichte hagen juichende mensen, waren Smits, Van Elderen, Lambrichs en De Ruiter al meer .dan 2% minuut voorbij. Er werd gezegd, dat dit begin te veel van het goede was. Dat werd beweerd, toen de vier nog een twintig kilcmeter verder 4% minuut voor lagen. Dat werd gefluisterd maar met minder overtui ging nu' toen zij zeven minuten vooi- de grote groep door Den Helder stoven. Zeker, die groep deed niet veel, maar was dit kwartet van vier sterke knapen er naar om zich ook aan een vech tend peleton willoos over te geven? Wat was het jammer, dat het dom malheur van een lekke band, juist vóór de Afsluitdijk, de nuttige kracht van De Ruiter aan het dappere kwartet onttrok! Dat was een verliespost van betekenis tegen het straffe Noordenwindje op dat meesterstuk van dertig kilometer Neder landse waterbouwkunde. Het massieve peleton kon met meer zelfbewustheid de strijd voortzetten, toen het zag, dat de kracht van de vluchtelingen met 25 pro cent was verminderd en het boekte dan ook zijn eerste winst voor Kornwerder- zand waar het zijn achterstand tot zes minuten had gereduceerd. Het werd toen een dappere, maar hopeloze strijd van het onversaagd door vechtende trio. De stijlvolle Lambrichs, dit seizoen weer in prima conditie, de sterke Smits, een hardnekkige vechters baas, en de energieke debutant Van El- deren, die aldus met zijn entrée in dit milieu een opzienbarend debuut maakte, zij "lieten zich niet zonder meer zeggen, dat het gemis van De Ruiter hun kansen aanzienlijk verkleinde Maar de cijfers zouden anders leren. Zij zetten de strijd op het Friese vasteland met dezelfde verbetenheid voort; met succes aanvan kelijk. Maar nu waren zij niet tegen de gevolgen opgewassen, toen eindelijk het peleton tot leven kwam en de ene explo sie na de andere de achterstand bijna met een zelfde snelheid reduceerde als hij was gegroeid. Drie minuten in de buurt van Sneek, waar Voorting uit het peleton wegliep; 1 min. 40 bij Heeren veen, nog steeds met Voorting vóór het peleton; tenslotte opgeslokt door het on barmhartige tempo van de verenigde krachten der achtervolgers. Het eerste traject van de Ronde van Nederland, de rit van Volendam naar Veendam over een afstand van 286 ki lometer, is gewonnen door De Feyter van de- Belgische B-ploeg in de tijd van 7 uur 34 min. 55 sec. Bij zijn aankomst Smet, met Degraevêlijn, Évens en deJ werd De Feyter in de bloemen gezet. internationaal Dequesne. Hollands hope bleef in deze groep beperkt tot Peters, die zich op zijn eentje een weg naar de buitenlanders vocht. De Belgen gooiden hun derde kaart op tafel; Ollivier en Van Brabant. Maai de Nederlanders troefden terug met Voorting en Faanhof en dat was een troef waarover geen misverstand kon bestaan, ook al bleef de- Belgische meer derheid numeriek een niet te onder schatten gevaar. Niet voor lang echter. Het peleton zette er de pas nog eens in en een kilometer of twintig verder was de hele affaire geliquideerd. Maar weer brandde de strijd los Een paar kilometer voor Assen en 35 kilo meter voor de finish konden Wagtmans, De Feyter en Faanhof weg. Zij knokten ervoor die drie, om weg te komen uit de zuiging van het peleton en zij slaag den daarin. Hun voorsprong groeide tot één minuut.... 1,10.... en de rekenaars onder ons zagen Faanhof de sprint in Veendam alvast winnen. Wat zijn evenwel berekeningen? Twaalf kilometer verder zakte Faanhof terug. Lekke band, afgelopen ketting, gebroken dérailleur? Niets van dat alles. Faanhof bezwoer bij hoog en bij laag dat men hem verkeerd had ingelicht over de afstand die nog moest worden gereden en dat hij nu te vroeg was weggegaan. Hij liet zich inlopen. Intussen wezen de toeschouwers elkaar een andere figuur: een rode trui. Schulte! Vele minuten achter het peleton reed de Bosschenaar mis noegd zijn laatste kilometers en in Veendam had een dolgelukkige De Feyter er zijn ereronde al opzitten en Wagtmans de zijne, toen een der grote favorieten voor dit evenement bin nenkwam. 8',-2 minuut achterstand voor Schulte; één voor Lambrichs, die op het laatste moment zijn ketting brak en. zich met één been voortduwend, lachend over de streep ging. Het officiële klassement van de eerste etappe luidt: 1. De Feyter (Belg. B) 7 uur 34 min. 55 sec.; 2. Wagt mans (Ned. C) 7.35.00; 3. Van Brabant (Belg. B) 7.35.29; 4. Ollivier (Belg. A) 7.35.35; 5. Buyl (Belg. B) z.t.; 6. Peters (Ned. B) z.t.; 7. Bogaerts (Belg. B) z.t.; 8. Dekkers (Ned. A) z.t.; 9. Ex aequo: De Hoog (Ned. C); Delahaye (Frankr.); Janssen (Ned. C); Braekeveld (Belg. A); Van Staeyen (Belg. B); Faanhof (Ned. Bj; Schoenmakers (Ned. A); Van 3e ETAPPE-7 JU NI TilBURG A«*omV 20a NOORD I I M 8UR6 V8NI.0 Stalt I2U.30 ITSLAND Siltard i' "x> -v y' éx Jb -■ *m. V- /V\ Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen 1. De avontuurlijke reis naar Afrika was begonnen. Eerst moesten zij door een hele lange, pikdonkere tunnel die in de bergen is uitgehakt. Zij dachten, dat dat wel erg leuk zou zijn, maar zij wisten niet, dat er een paar wilde struikrovers leefden in een oud slot, dat uitgehakt was in de bergen. Terwijl de ro vers alsmaar ijstaarten aten, zonnen zij op nieuwe roofovervallen. Onze vrienden en de bakker kwamen nog veilig en wel door de tunnel heen, maar Wat er toen gebeurde! Het Noorse voetbalelftal, dat heden avond te Rotterdam de strijd zal aanbin den tegen de Nederlanders, is gister middag op Schiphol aangekomen. De spelers werden onder meer naar ons land begeleid door de voorzitter van de Noorse voetbalbond, de heer Harald Evensen en de algemeen secretaris, de vroegere internationaal Asby Halvorsen. De heer Evensen deelde mede, dat de Noorse rechtsback BJöm Spydevold niet tegez de Nederlandersin het veld zal komen. Hij is in Noorwegen achtergeble ven, omdat zjjn vrouw ziek is. Er is nog niet beslist wie hem zal vervangen, om dat de voorzitter van de Noorse keuze commissie. de heer Norbo met de trein reisde en eerst later zou aankomen. De beslissing over de bezetting van de rechtsbackplaats zou derhalve eerst van morgen vallen. De heer Evensen zei, dat het uitvallen van Spydevold een verzwakking voor de Noren betekent. De 32-jarige Noor, die reeds tal van jaren een van de steunpila- asa m van zjjn club Fredenkstad, heeft 27 internationale wedstrijden op zijn naam staan. Hij is een waar allround- speler, bezette tal van plaatsen in de na tionale ploeg en trapt met hetzelfde ge mak links en rechts. De Noorse spe lers logeren in Noordwijk. Zij hopen het terrein nog voor de wedstrijd te kunnen verkennen, want het is de eerste maal, dat een Noors nationaal elftal in het Feyenoordstadion uitkomt. Nader vernemen wij dat Björn Spyde vold wordt vervangen door zijn broer Oge Spydevold. Binnenkort zullen acht Deense ex perts op het gebied van de lichamelijke opvoeding naar Nederland komen om hier ondervindingen op korfbalgebied op te doen en tevens het korfbalspel te leren. Daartoe zullen de Denen eni ge weken in ons land verblijven. Het ligt daarnaast in de bedoeling om naar Kopenhagen en Jutland evenals enige jaren geleden met Engeland het geval was Nederlandse korfbalploe gen te sturen, die daar het korfbalspel moeten propageren. Ook de Belgen zul len hier hun aandeel leveren. Kerkhoven (Belg. A) en De Graevelijti (Belg. A), allen zelfde tijd.; 18. Voor ting (Ned. BI eveneens zelfde tijd als Ollivier; 19. Smet (Belg. B) 7..36.03; 20. Bakker (Ned. A) z.t. Schulte werd 29ste in 7.43.25. Het ploegenklassement na de eerste etappe luidt: 1. België B: 22.45.59; 2. Nederland C: 22.46.10; 3 en 4: België A en Nederland B: 22.46.45; 5. Nederland A: 22.47.13; 6. Frankrijk 23.02.25; 7. In ternationale ploeg" 23.05.14. Drie en vijftig renners hebben de finish te Veendam bereikt; opgegeven hebben Brussard (Frankrijk), Mignat (Frankrijk) en De Korver (Nederland C). Kübler is als tweede geëindigd in de zestiende etappe van de Ronde van Italië, VenetiëTriëst (180 km), achter Grosini (It.), De uitslag is: 1. Grosini (It.) 4 uur 32 min. 10 sec.; 2. Kübler (Zwits.) 4.32.19; 3 Padovan (It.) 4. Grosso (It.); 5. Magni (It.); 6 Albani (It.), 7. Fornara (It.); 8. Pasotti Xt.) allen dezelfde tijd als Kübler; 9. Bar biero (It.) 4.32.48; 10 Leoni (It.) z.t. Tijdens de zestiende etappe van de Ronde van Italië heerste een vrijwel on draaglijke warmte en het verwonderde eigenlijk ook alle volgex-s, dat rc«ds in de eerste kilometers twee ontsnappingspo gingen konden worden genoteerd. Beide liepen echter op niets uit en het duurde tot Portoguero, voordat een werkelijk serieuze poging werd ondernomen door Pezzi en de Santi. Even gingen Leoni en Bartolozzi er achter aan. maar lang duur de de jacht niet en bij Palazzo (99 km) had het tweetal aan de kop reeds 1 min. 25 sec. voorsprong. Langzamerhand groeide deze voorsprong, maar weldra bleek, dat De Santi en Pezzi het tempo niet vol konden houden en bij Aurissina (151 km) lag alles weer bij elkaar. In het gezicht van de eindstreep trokken Advertentie s t«OJrn, DE IDEALE COMBINATIE VAN RIJKE VIROINIA-SMAAK EN PERFECTE MILDHEID enkele renners er tussen uit om eikaars krachten in de eindstreep te meten. Het was Frosini, die zich hierin het sterkste toonde. Na de zestiende etappe luidt het alge meen klassement: 1. Van Steenbergen (B.) 95.26.21; 2. Magni (It.) 95.29.18; 3. Astura (It.) 95.30.26; 4. Kübler (Zwits.) 95.30.27; 5. Bobet (Fr.) 95.31.56; 6 Coppi at.) 95.33.57; 7. Pezzi (It.) 95.36.00; 8. Koblet (Zwits.) 95.36.28; 9. Brasola (It.) 95.38.56; 10. Fornara (It.) 95.39.05. De Spaanse ploeg voor de Tour de France, welke van 5 t/m 29 Juli wordt gehouden, is als volgt samengesteld: Ruiz, Emilio Rodriguez, Manoio Rodri guez, Langarica, Serra, Gelabert, Masip en Gual, Ploegleider is Canardo. In Vaxjö (Zweden) is onze landgenoot Koeman derde geworden bij een inter nationale wielerwedstrijd voor amateurs. Van Roon en Witteveen eindigden als zesde en tiende. De uitslag luidt: 1. Van Hove (Belg.) 1.18.55; 2. Persson (Zwelen) 1.18.56; 3. Koeman (Ned.) 1.18.57; 4. Moulin (Belg.) 1.19.55; 5. De Bruyne (Belg.) 1.20.10. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart organiseert van 13 tot 15 Juni a.s. een internationale ral lye voor sportvliegers in Nederland. In aansluiting daarop wordt door de Deen se Aero-club van 15 tot 13 Juni in De nemarken een internationale rallye ge houden. Aan de rallye in Nederland nemen 81 buitenlanders deel en 25 Ne derlanders. Zo komen er deelnemers uit Denemarken (28 personen met 13 vlieg tuigen), uit Engeland (35 personen met 13 vliegtuigen), België (6 personen met 3 vliegtuigen), Frankrijk (6 personen met 3 vliegtuigen), Luxemburg (2 per sonen met 1 vliegtuig), Zwitserland 2 personen met 1 vliegtuig) en uit Italië (drie dames mèt 1 vliegtuig). De Internationale Amateur Athletiek Federatie heeft de volgende wereldre cords erkend: 220 yards 20,2 sec. Patton fV.S.) 7-5-49; 200 meter 20,2 sec. Patton (V.S.) 7-5-'49; 440 yards horden 51,9 sec. Fili- put (It.) 8-10-50; Tienkamp 8040 pnt. Mathias (V.S.) 29/30-6-50. Teleurstellend voor Linck, verrassend voor Wilton, prettig voor Dehnert en volgens de verwachtingen voor Van Swol, dat is de balans voor ons land van de tweede dag der open internationale tenniskampioenschappen te Noordwijk. In de derde ronde zal het alleen nog Van Swol zijn, die de Nederlandse drie kleur hier hoog kan houden. Hij moet in staat worden geacht de Braziliaan Vieyro onder de knie te houden, gezien de 6—4, 64 uitslag, waarmede deze de ferm strijdende Beernink in de tweede ronde uitschakelde. Maar voor Wilton is het nu afgelopen. Die komt na zijn uiterst verdienstelijke overwinning 7—5, 7—5 tegen een wel wat erg dom spelende Ma'cous, in de derde ronde tegen de slimme, beweeg lijke kleine Ampon uit en dat David hec ook hier winnen zal van Goliath is zeker. Hetzelfde geldt voor de taaie Dehnert, die aanvankelijk zijn maat niet vinden kon in zijn strijd tegen de zwak ste Zuid-Afrikaan (Barlelt) en met een 61, 30 achterstand roemloos ten on der dreigde te gaan. Toen veranderde hij zijn spel, dat hinder ondervond van wat te elastische ballen. Tot dat moment toe waren vele van zijn drives een deci meter te lang. Daarna paste hij een halve kapslag toe, kreeg vat op het spel, terwijl Barlett moe werd, won de set met 75 en de laatste met 62. In de derde ronde zal hij die kans niet meer krijgen tegen de geplaatste Philippijn Deyro. Holut heeA het reeds ondervon den. Die kreeg tegen Deyro precies 2 games. Aller bewondering ging vandaag uit naar de Oostenrijkse crack Reol van gevorderde leeftijd, die in de oorlog zijn linkerarm is kwijtgeraakt, maar van de nood een deugd heeft gemaakt en nu in staat is de sterkste speler voor proble men te stellen met zijn service. Daarbij laat hij zich de bal toestuiten door een 'oallenjongen, vangt de bal op zijn racket op, balanceert daarmede een seconde op zijn horizontaal gehouden racket, werpt öc bal vervolgens de hoogte in en met een bliksemsnelle armmanoeuvre volgt dan de service, waarop alle opkomende tennissterren in ons land jaloers kunnen zijn. Met 60, 61 veegde deze ge plaatste crack, legen wie de Z.-Afrikaan Norgarb morgen in de derde ronde geen kans zal krijgen, onze landgenoot Van Gasselt van de baan en maakte zo een ferm debuut in Nederland. Dat Linck zich in de tweede ronde door de Zuid-Afrikaan Connor liet uitschakelen in drie sets, leek ten dele weer te wijten aan zijn zwakke mo reel. Na de eers'te set met 64 te heb. ben gewonnen, liet hij zijn kans in de tweede voorbij gaan. Van Meegeren en Rinkel gingen volgens alle regelen der kunst eervol ten onde^ tegen resp. Shafei (Eg.) en Branovic (Zuidsl.). Van Swol plaatste zich door een over winning op Karamoy zonder moeite in de derde ronde. Aangezien de Italiaan Pautassi wegen ziekte verstek moet laten gaan, heeft nog een vierde Nederlander de derde ronde (zij het door een bye) bereikt. Dit is Krijt, die in de eerste ronde Van Swaay uitschakelde en wiens kansen om de derde ronde tegen de Zuid-Afrikaan Levy te oyerleven slecht genoteerd staan. Bij de dames bereikten, behalve de 9 buitenlandse deelneemsters 7 Nederland- se speelsters de derde ronde. De uitslagen luiden: Heren enkelspel: le ronde: Norgarb (Zd. Afr.) si. Goris (Ned.) 63 63; Van Dalsum (Ned.) si. Goelst (Ned.) 60 86; Shaffei (Egypte) si. Keuls (Ned.) 62 64; Vieira (Brazilië) si. Fabius (Ned.) 63 6—3; Bartlett (Zd. Afr.) sl. Timmers (Ned.) 8—6 6—2. 2e ronde: Connor (Zd. Afr.) sl. Linck (Ned.) 4—6 63 63; Ampon (Philipp.) sl. Nolten (Ned.) 6—3 6—1, Cockburn (Zd. Afr.) sl. Wind (Ned.) 61 60, Carmo- na (Philipp.) sl. B. Lim (Ned.) 63 6—1; Levy (Zd. Afrika) sl. Lathouwers (Ned.) 6—1 6—1; Deyro (Philipp.) sl. Holst (Ned.) 6—1 61; Norgarb (Z. A.) sl. Van Dal sum (N.) 7—5.6—4; Shaffei (Eg.) sl. Van Meegeren (N.) 63 64; Branovic (Sl. Sl.) sl. Rinkel (N.) 7—5 6—3; Dehnert N.) sl. Bartlett (Z. A.) 1—6 7—5 6—2; Wilton (N.) sl. Matous (Statenloos) 7—5 7 5, Vieira (Braz.) sl. H. Beernink (N 6—4 64, Redl (Oostenr.) sl. Van Gasselt (N.) 6—0 6—1; Pallada (Joegosl.) sl. Kramer (N.) 6—2 6—1; Van Swol (N.) sl. Caramoy (N.) 6—0 6—4. Dames enkelspel 2e ronde: mevr. E. Scholten (N.) sl. nej. Y. Schouten (N.) 75 62; mevr. B. Batlett (Zd. Afr.) sl. mej. E. Hooghoudt (Ned.) 64 6 2; mevr. S. van Coller (Zd. Afrika) sl. mevr. E. "Hoyer (Ned.) 6—2 6—4; me). J. Quertier (Gr. Britt.) sl. mej. A. van der Torre Ned.) 6-2 6-2; mej. Chr Mercelis (Bel gië) sl. mej. J. Mullemeister (Ned_) 6—0 3—6 6—0; mej. G. Woodgate (Gr Br.) sl. mevr. E. Vlielander Hein (Ned.) 6—2 6—2; mevr. J. Amouretti (Fr.) sl. mevr. A. Her- reilers (Ned,) 6—1 6—3; mej. P. Hermsen (Ned.) sl. mevr. T. van Haagen (Ned.) 6—0 6—3; mej. J. Marcellin (Fr.) sl. me). R. Raaymaakers (Ned.) 61 12 10; mevr. sl. mevr. A. de Jager (Ned.) 60 62; mej. Rollin Couquerque (Ned.) sl. mevr. E. van Loon (Ned.) r7 62 62; mej. L. Manfredi (It.) sl. mevr. A. Koopmans Knottenbelt (Ned.) 62 62; mevr. G. Blaisse (Ned.) sl. mej. M. Kruisinga (Ned.) 3—6 6—0 6—2. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mej. M. Rollin Couquerque (Ned.) en Connor (Z. A.) sl. mej. Smeets en Breuking (2) 6—2 6—1; mej. J. Quartier (Gr. Br.) en Ivor Rinkel (Ned.) sl. mevr. S. van Coller (Z. Afr.) en Van Meegeren (Ned.) 6—2 '6—1; mevr. G. Blaisse (Ned.) en A. Vieyra (Braz.) sl. mej. C. Grosveld en Taminiau (Ned.) 6—2 2—6 9—7; mej. J. Marcellin (R.) en Levy *(Z. Afr.) sl. mevr. R. van Olst en G. van Olst (Ned.) 7—5 6—2; mevr. B. Barlett (Z. Afr.) en Cockbufn (Z. Afr.) sl. mej. I. Eggersman (Ned.) en Shaffei (Eg.) 61 86; mevr. J. RoosVan der Wal (Ned.) en Norgarb (Z. Afr.) sl. mevr. "E. van Berkel en L. Rinkel (Ned.) 6—4 61; mej. C. Woodgate (Gr. Br.) en Car- mona (Phill.) sl. mej. A. Schraagen (Ned.) en Bartlett (Z. Afr.) 61 6—2; mevr. E. Scholten (Ned.) en Ampon (Phill.) sl. mevr. J. Losecaat—Vermeer en A. .Lathou wers (Ned.) 62 63; mej. N. Hermsen en Linck (Ned.) sl. mevr. TV van Haagen en J. van Oort (Ned.) 6—2 6—3; mej. L. Manfredi (It) en Holst (Ned.) sl. mevr. J. Dehnert en Rhodius (Ned.) 61 62; mevr. H. Matous en M. Matous Straubeova (statenloos) sl. mevr. E. van Loon en J. Volkmaars (Ned.) 46 62 97 mevr. Jiamouretti (Fr.) en Branovic (Zuidsl.) sl. mej. M. Kruisinga en Th. Klinkspoor (Ned.) 6—^2 6—1; mevr. M. Schmier en H. Wilton (r?ed.) sl. mej. A. van der Torre en J. Karamoy (Ned.) 64 60; mej. E. Hooghoudt (Ned.) en Pallada (Zuidsl.) sl. mej. Chr. Mercelis (Bel.) en H. van Dal sum 6—3 6—4; mevr. A. Koopmans—Knot- tenbeldt (Ned.) en H. Redl (Oostenr.) sl. mevr. A. Herreilers en H. Nolten (Ned.) 62 62; mevr. M. Jonquiere en J. Wind (Ned.) verl. van mej. I. Kiek en H. Beer nink (Ned.) 16 8ID. Damesdubbelspel, eerste ronde: mevr. E. Hoyer en mevr. M. Jonquiere (Ned.) sl. mej. J. Muilemeister en mej. A. Schraagen (Ned.) 0—6 6—3 6—4. Herendubbelspel eerste ronde: S. Rho- e! van Berkel (Ned.) sl. mej. F. Tekelen- dius en C. Hoeke (Ned sl Timmers en burg (Ned.) 8—6 7—5; mevr. M Schnuer (Ned.) sl. mej. A. Schraagen (Ned.) 6—1 6—2' mevr. H. Matous—Straubeova (sta tenloos) sl. mej. C. Grosveld (Ned >6—3 63; mevr. J. Roosvan der Wal (Ned.) B. Lim (Ned.) 4—6 6—3 6—1; L. Krijt en H. Wilton (Ned.) sl. W. Honig en G Mut- saerts (Ned.) 61 61. Tweede ronde: Van Swol en Rmkel (Ned.) sl. Rhodius en Hoeke 64 62. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 9.40 schoolradio. NCRV10.00 gram., 10.15 prot. pr., 10.45 orgel. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 gram., 12.33 lunchconcert. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.40 piano. NCRV: 14.00 Het 100- jarig bestaan van de Gemeentewet, 15.45 gram., 16.00 prot. pr„ 16.45 piano, 17.00 jeugd, 17.30 pianoduo, 17.50 Wij slaan 'op de Tong-Tong, 18.00 verzoekprogr., 18.30 De betekenis van de tuinbouw buiten de grote Hollandse tuinbouw centra, 18.45 Leger des Heils, 19.00 nieuws, 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.30 In dienst van het vaderland, causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.45 Zeemonsters en zeeslangen, causerie, 21.05 gevar. muz., 21.40 piano duo. 22.00 gram., 22.15 buitenlands over zicht. 22.35 gram., 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gvmn.. 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.30 idem, 10.30 de antwoordman, 10.45 gram., 10.50 kleuters. 11.00 Zuid- Amerikaanse muziek, 11.40 Uw huwe lijk groot slem. of vijf down?, causerie, 12.00 Metropole-orkest. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 piano, 12.55 sport, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muziek. 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 gram., 14 00 vrouw, 14.30 piano, klarinet en strijkoctet, 15.00 Het 100-jarig bestaan van de Gemeentewet, 15.45 gram., 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 jeugd, 17.30 dans muziek, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.20 sport, 18.30 orkest, 19.00 De opleiding tot marechaussee, causerie, 19.10 Ha- waiianmuziek, 19.40 studievoorlichting voor a.s. studenten, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 omroeporkest en solisten, 21.30 beiaardconcert. 21.45 Rechter Van Lier vertelt, hoorspel, 22.20 gram., intermezzo: Gesproken brief uit Londen, vacantietips en sport, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m 15.40 orkestconcert, 18.20 mars- en walsmuziek, 19.30 strijkkwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 15.45 lichte muziek, 20.30 gevar. muziek. 22.20 dansmuziek, 23.20 amusem.muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m 12.00 lichte muziek, 13.25 om roeporkest en solist, 15.40 dansmuziek, 20.05 amusem.muziek, 22.35 jazzmuziek, 23.15 moderne muziek, 0.30 populaire mliziek, FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 operamuziek, 13.20 opera muziek, 19.00 lichte muz., 20.00 orkest concert. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 huismuziek 15.00 Engelse les, 1540_ Franse Jes, 16.00 amusemen.muziek, 23.05 dansmuziek, 23.45 jazzmuziek. 22.45 balletmuziek, 3.30 prairieliedjes, ALBLASSERDIJK 6 te Rotterdam. ALKAID R'dam n. Pto. Alegre, 6 te Rio Grande do Sul. ALMDIJK p. 5 Lizard n. Golfhavens ALPHERAT 6 te R'dam. ANDIJK 6 te Vera Cruz. ABBEKERK 5 n. Amsterdam. ALDABI 5 n. Bahia. ALMKERK 6 te Marseille. ALTAIR 5 te Las Palmas. ALWAKI 5 n. Santos. BENNEKOM 4 n. Callao. BEVERWIJK 5 te Cillaricos. BRITSUM 5 n. Rotterdam. CONGOSTROOM p. 5 Kan. eilanden naar Amsterdam. DANAE 5 n. Tarragona. ENGGANO 5 n. Bahrein. GAASTERKERK 6 te Mombasa. GAASTERLAND p. 5 St. Pauls Rock n. Las Palmas. GROTE BEER p. 5 Daedalus n. Sydney. HAARLEM 8 te Pto. Cabello. BILLITON 6 te Belawan. HOOGKERK 5 n. Antwerpen. INDRAPOERA 5 te Belawan. JAPARA p. 5 Pulu Weh n. Rotterdam. JAGERSFONTEIN 6 n. Beira. JOHAN V. OLDENBARNEVELT 6 n. A'd. KOTA INTEN p. 6 Kp. Guardefui naar Rotterdam. KOTA GEDE 5 n. Semarang. LAAGKERK p. 5 Messina n. Genua. LAURENSKERK 6 n. NoVo Redondo. L1NDEKERK 5 n. Bushire. LOOSDRECHT p. 5 Gibraltar n. Marseille. MAASKERK 5 n. Lome. MAPI A 6 te Genua, MADOERA 5 te Bromsville. MENTOR 5 n. Oran. MEERKERK 5 n. Rotterdam. MUIDERKERK 5 n. Kuweit. NIEUW AMSTERDAM 6 te New York. ORANJESTAD 5 n. Aruba. OVERIJSSEL 5 n. Sydney. PRINS ALEXANDER 4 n. Bremen. PRINS FREDERIK HENDRIK 5 n. Antw. PRINS WILLEM II p. 5 Belle Isle. REMPANG 6 te Singapore. SALLAND p. 5 Kp. Verd. Eil. n. Las Palm. STRAAT SOENDA 3 te Durban. SINGKEP 6 te Colombo. STAD DORDRECHT 6 te Pto. Empedocle. STAD MAASSLUIS 5 n. Lulea. STAD SCHIEDAM 5 n. Vlaardingen. TABIAN 6 n. Semarang. TARAKAN 5 te Palembang. TEGELBERG 4 n. Buenos Aires. THEMISTO 8 te Delfzijl. TJISADANE 5 n. Kaapstad. TOMORI 7 te IJmuiden. TOSARI p. 5 Dover n. Djakarta. WINTERSWIJK 5 n. Sas v. Gent. WILLEM RUYS 5 v. Aden n. Djakarta. TANKVAART ALETTA 5 n. Pladju. CALTEX DELFT p. 5 Kp. Bon n. Sidon. ENA 5 te Tripoli. MURENA p. 5 Runsal Jebel n. Mena-el- Ahmadi. PAULA 5 n. Singapore. SAIDJA 5 n. Singapore. SCHERPENDRECHT 5 n. Montreal. TANKHAVEN XII 5 n. Sungeigerong. TARIA p. 5 Masira Eil. n. Spezia. WOENSDRECHT 5 te Vigo. KLEINE VAART PONTO pass. 4 Kiel n. Mantyluoto. FRIESLAND (SSM) 5,te Huelva. AEGIR pass. 5 Holtenau n. Ronska'er. ALDO pass. 4 Brunsbuttel n. Huil. ALPHA 4 te Swan sea AMAZONE 4 te Aalborg. BANKA 4 te Ayr. CONFID 5 te Halden. FORTUNA pass. 5 Holtenau n. Rostock. FREMA 4 Voor" de finale om de Bisschopsbeker hebben zich geklasseerd DCG, RKAVIC (beide Amsterdam). Aeolus (Rotter dam) en SJC (Éfoordwijk). Dit jeugdtournooi wordt a.s. Zondag 10 Juni gespeeld in het Sportpark te Sassenheim en vangt aan om 12 uur. Euwe heeft gisteren in het interna tionale schaaktournooi te New York zijn tweede overwinning in drie partijen be haald. Met Reshevsky (V.S.) heeft dr. Euwe thans de leiding met 2% pnt. Euwe won van de Amerikaan Kra mer in 31 zetten. Prins heeft gisteren zijn Franse tegen stander Bernstein verslagen en daarmede zijn leidende positie versterkt. Het tournooi eindigt Zaterdag en de deskun digen beschouwen Prins als de winnaar. Prins heeft thans 11% punt en de Spanjaard Toran negen. In de zesde ronde van het interna tionaal Staunton schaaktournooi te Cheltenham heeft Donner remise ge speeld tegen Alexander. Van Scheltinga moest echter het hoofd buigen voor Matanovic. De uitslagen waren: KleinGligoric 01, MatanovicVan Scheltinga 1—0, DonnerAlexander Unzicker— Stahlberg RossolimoTrifunovic De stand luidt: 1. ^ilexander 4 pnt., 2. Matanovic 3% pnt. 2 afgebr. par tijen, 3. Klein 3% pnt., 4. Pirc 3 pnt. 2 afgebr. part., 12. Donner 1% pnt. 3 afgebr. part., 13. Van Scheltinga 1% pnt. +.1 afgebr. partij. De Belgische hippische federatie heeft de volgende ruiters aangewezen voor de Olympische Dag: Van Hoecke met „Audacieux", Moonens met „Dolly", Du Bois met „Billericay", Hoffmann met „Orval", Neve de Mevergnies met „Sam ba". In het tournooi om het wereldkampi oenschap rolhockey heeft Zwitserland met 30 van Nederland gewonnen. Een Parijse amateur-boksploeg heeft gisteren een Amsterdams team met 6 2 verslagen. De 23ste Bol d'Or is gewonnen door Scaron met een Simca sport 1500 cc. Hij reed de 24 uurswedstrijd met een gem snelheid van 96.518 km per uur. van Kopenhagen. CHAD A 4 van Naest- ved. HOENDIEP 5 te Poole. JOZO 4 van Frederikshaven. JURA 4 te Swansea. LARK 4 te W. Hartlepool. MERAK 4 van Kotka. METROPOLE 4 te Liverpool. MO BY DICK 4 te Gars ton, OLDAMBT pass. 4 Holtenau. OOSTZEE pass. 5 Holtenau n. Grouw. REGEJA 4 van Mantyluoto n. Londen. TINDA 4 van Mantyluoto n. Ny- stad. TRITON 4 te Swansea. WEGRO 4 te Boston. REFUGA I 4 van Gothenburg. AGIENA 4 van Cork. ERNA 5 van Lon den n. R'dam. KUWI 5 van Par n. Amst. MAD JOE 5 te Oscarsliamn. TRUDE K 5 te Helsinki. WOTA 5 te Ystad. TEUNA 5 van Stockholm n. Uithoorn. AFIENA 5 van Bergkvara n. Lithoyen. ROTTERDAM, veemarkt, 5 Juni. Aanv. in tot. 5043, vette koeien en ossen 880, gebruiksvee 1050, vette kalveren 97 graskalveren 242, nuchtere kalveren 1260, varkens 235, biggen 610, paarden 212, veulens 14, schapen of lammeren 76, wei- de-zuiglammeren 306. Prijs in cents per kg., resp. le kw., 2e kw. en 3e kw.: vette koeien 2.753.10, 2.40—2.70, 2.10—2.40; vette kalveren 2.60 —3.10, 2.40—2.60, 2.30—2.40; slachtpaar- den 2.05 2.00 1.90. Prijs in guldens per stuk, resp. le kw., 2e kw., 3e kw.: graskalveren 350, 250, 180; nuchtere kalveren 5J, 46, 43; biggen 47, 42, 34; schapen 130, 110, 90; weide-zuig- lammeren 75, 65, 45; melk- en kalfkoeien 1060, 875, 750; vare koeien 720, 620, 570; Vaarzen 725, 675, 575; Pinken 525, 475, 400. Kaasmarkt Bodegraven, 5 Juni. Aan voer 248 partijen, le srt. 2,242,30, 2e srt. 2.172.23, extra zware tot 2.37. Handel flauw. Veemarkt Groningen, 5 Juni. Kalf- en melkkoeien le soort f 925975, 2e soort f 850900, 3e soort f 650750, kalfvaar- zen f 825875, f 625750, voorj. kalvende koeien f 725800, f 650700. vare koeien f600—675, f450—525, stieren f 2.40—2.50, 1.70—2.10 per kg. slachtgewicht, kalve ren en pinken f 150550, slachtvee f 2.60 —f2.65, f2.25—2.30, f 1.70—1.90 per kg. slachtgewicht, nuchtere kalveren f 32— 48, weideschapen f 110125, f 85—95, weidelammeren f 3860, vette schapen f120160, loopvarkens f5080, biggen f 3844, f 30—36, vette varkens f 1.80 f 1.84, f 1.571.70 pér Kg. levend gewicht', zouters f 1.741.78 per kg. levend ge wicht. Aanvoer: 883 runderen, 1112 kal veren, 149 schapen, 1162 lammeren, 715 varkens, 756 biggen. 27 paarden, 2537 bokken en geiten, 7341 totaal. Bij beschikking van de minister zon der Portefeuille prof. dr. A. H. M. Al- bregts is ingesteld het coördinatiecol lege voor de productiviteit, dat tot taak heeft te onderzoeken, op welke wijze de productiviteit in het gehele Nederlandse bedrijfsleven kan worden bevorderd en het ter zake te voeren beleid kan wor den gecoördineerd. In dit college zijn benoemd: Tot lid en pl.v. voorzitter: prof. dr. J. Tinbergen, dir. Centraal Planbureau. Tot leden: dr. W. H. v. d. Berge, dir.- gen. voor fiscale zaken in alg. dienst; mr. J. A. Berger, voorzitter College van Rijksbemiddelaars; mr. H. L. Fagsl, hoofd afd. Arbeidsverhoudingen van het min. van Sociale Zaken; ir. Z. M. Th. Fetter, dir.-gen. van de Arbeid; mr. ir. M. Groote, insp.-gen. Nijverheids onderwijs; dr. W. L. Groeneveld Meyer, dir.-gen. middenstand; A. J. Kalshoven, hoofd afd. Ec. Zaken min. van Verkeer en Waterstaat; jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-gen.; ir. A. G. Maris Jr., dir.- gen. Rijkswaterstaat; dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, dir.-gen. Wederopbouw en de Volkshuisvesting; J. Middelburg ec. drs„ secr. van de Ministerraad; A. N. van Mill, dir.-gen. Rijksarbeidsbureau; ir. A. W. v. d. Plassche, wnd. dir.-gen. van de Landbouw; dr. Ch. L. H. Truijen, dir.-gen. van Handel en Nijverheid; luit.-gen. J. J. C. P. Wilson, voorz. Ma- terieelraad van Oorlog en Marine; dr. A. Winsemius, dir.-gen. Industrialisatie; tot secretaris: W. Brakel ec. drs„ hoofd afd. Alg. en Fin. Zaken min. van Ec. Zaken. Evenals het vorige jaar heeft de Spaanse regering een viertal beurzen voor Nederlandse studenten ter beschik king gesteld voor deelneming aan een der zomercursussen der Spaanse univer siteiten, zoals Santander, Segovia. Jaca. etc. Het bedrag van de beurs bedraagt 2500 peseta's. De reiskosten heen en terug komen voor rekening van de stu dent. Inlichtingen verstrekt het hoofd van de afdeling hoger onderwijs van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prinsessegracht 15 te 's Gravenhage. Uw vacantie-adres opgeven. U bent echter niet de enige abonné die ons blad gaarne óók op zijn vacantie -adres ontvangt en het is dan ook voor ons onmogelijk om al die tijdelijke adreswijzigingen vlot te verwer ken als niet aan ons vriendelijk verzoek, ons toch minstens 5 da gen vóór Uw vertrek op de hoog te te stellen, wordt voldaan. Natuurlijk zullen wij onder alle omstandigheden trachten U toch tevreden te stellen, maar.... mo gen wij ook een beetje op Uw medewerking rekenen? Weèkabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger, van wie zij op hun vaste adres de krant ontvangen. DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4