Sovjet-troepen aan Perzische grens? De communistische inval in Zuid-Korea Tussen neus en lippen Gewichtig uur Perzische woordvoerder spreekt over twee engelse ambtenaren ongekende concentraties Roden trekken op Korea verder terug Weer vier doden in Korea Privaat-eigendom I MacArthur beschikte drie maanden van te voren reeds over gegevens NEDERLAND-NOORWEGEN: 2-3 ZEVEN DUITSERS TERECHTGESTELD Tot hoofd en hart Engeland stelt nieuwe verklaring op over de doeleinden van de strijd Het weer KOFFIE: bon 505 ee riUKKio befrnifcu biuj: Bij Ned. detachement Misleidende verklaring 4ver Formosa I SNELVERKEER EIST ZIJN TOL ACC00RD TUSSEN LONDEN EN WASHINGTON J Oefening „Progres" ten einde DONDERDAG 7 JUNI 1951 o 75ste JAARGANG No. 25091 INDONESISCHE OPVARENDE VAN „SIBAJAK" VERMIST ij» I VERMIST TSJECHISCHE AARTSBISSCHOP HEEFT HUISARREST Zelfde behandeling als Mgr. Beran Londen zal extra versterking sturen Zij waren op bezoek in Frankrijk Ribfluwelen Damesjasjes 2 doden en 2 gewonden 950 POLITIEKE GEVANGENEN VRIJGELATEN In Indonesië HET VREDESVERDRAG MET JAPAN Engeland ontneemt Peking zijn steun Nu „zomergevechten" in de Ierse Zee a BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE NAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Als aan het militaire front de kanon nen zwijgen, dan zijn de staats lieden op het diplomatieke front meestal in volle actie. De generaals worden tijdelijk op een zijspoor geran geerd en de diplomaten nemen de lei ding. Mislukken hun pogingen, blijken de partijen der tegenstanders nog niet voldoende uitgeput of menen beiden nog de uiteindelijke overwinning te kunnen behalen, dan vlamt de militaire strijd opnieuw op, de generaals nemen weer de leiding tot een nieuw punt bereikt is voor een adempauze. Nog altijd immers is Clausewitz' stelling juist, dat oorlog niets anders is dan een voortzetting van de diplomatie, maar met andere midde len. Bedriegen de tekenen niet, dan is voor de oorlogvoerenden op Korea thans een situatie ingetreden, die het de diplo matie mogelijk maakt de voelhorens uit te steken, of de atmosfeer gunstig is de wapenen tot rust te brengen en onder handelingen te openen met als inzet niet direct een vrede, maar wel een wapen stilstand. Nu de legers der Ver. Naties voor de zoveelste keer aan de 38ste breedtegraad staan, lijkt de tijd in de ogen van vele vooraanstaande politici hiertoe rijp. Men lette op de voorzichtige uitlatingen, voorzichtig, omdat geen partij haar „ge zicht" wenst te verliezen, die alle de tendenz hebben tot een wapenstilstand te komen. Of men nu de verklaringen van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Acheson hoort of die van de generaals Collins en Van Fleet of van Trygve Lie te Ottawa, zij stem men alle hierin overeen, dat men eigen lijk wacht op een toenadering, hoe schoorvoetend ook. hetzij van Moskou, hetzij van het rode China, hetzij van de stromannen-regering van Noorcl- Korea zelf, die de strijd een jaar geleden ontketende en als resultaat nu ziet een land. dat in een reusachtige puinhoop is herschapen en welks bevolking is gede cimeerd. Ieder, die enige notie heeft van Mos- kou's politiek, welke haar reflex vindt in die van de Chinese satelliet staat van Mao Tse Toeng hoe lang nog vragen zich velen terecht af weet, hoe moeilijk het voor het Westen is de werkelijke bedoelingen van het Kremlin te achterhalen. Wil Moskou af van het avontuur in Korea, omdat het een zijner doeleinden, een verzwakking van de Chinese legers, bereikt heeft, wijl Mao Tse Toeng voorlopig geen bedreiging meer kan vormen in Mandsjoèrije en andere Russische invloedssferen op Chi nees gebied? Heeft Moskou genoeg van het avontuur, omdat na de Chinese ne derlagen de steun tè kostbaar wordt om Mao's troepen weer op de been te hel pen? Is Moskou tevreden, omdat het op de rug van het Koreaanse volk zijn moderne wapens heeft kunnen testen met die van Amerika en weet het nu voldoende, waarin de suprematie der Amerikanen is gelegen tactiek, lucht macht, wapens en geoefendheid der sol daten een les. die bij een eventueel nieuw conflict elders van groot belang kan zijn? Is het tot de conclusie geko men dac het nu toch niet meer lukken kan 'de legers der Ver. Naties terug in zee te werpen? En heeft het nu met het wel en wee van Korea in de hand niet een belangrijke troef om met een schijn- concéssie aan het Westen op zijn bfeurt een werkelijke concessie van het Westen Op ander politiek terrein af te dwingen? De Chinees-Koreaanse Moor heeft zijn werk gedaan, Moskou zal de winst trachten binnen te halen. Want men vergete niet, dat er voor het Kremlin overal mogelijkheden liggen, waar de Russische 'en Westerse belangen elkan der kruisen. Of deze nu liggen in het olie-conflict in Perzië, in Indo-China, of meer op het politiek terrein van een vredesverdrag met Japan, dat Amerika wil doorzetten, of op de agenda-confe rentie van Parijs, waar de Kleine Vier tot dusver vergeefs wegens de houding van Gromyko een ministersconferentie voor de Grote Vier te Washington tracht ten voor te bereiden, Moskou heeft het altijd nog in de hand de knoop losser te maken of nóg steviger aan te trekken. Hoe vreemd het misschien ook klinke, al deze politieke en strategische terrei nen staan met elkander in relatie; hoe verward de wegen ook schijnen, op de kruispunten ontmoet men telkens weer de grote rivalen: Amerika en Rusland. En concessies ontstaan eerst dan, wan neer op een bepaald terrein de macht van een van de twee iets is verminderd. Daarom geloven wij bijv. dat er een verband bestaat tussen een eventuele wapenstilstand op Korea en de conferen tie van Vier in Parijs. En dat zal ook wel de reden zijn, dat in Parijs het Westen nog steeds niet de deur wil dichtslaan voor de treiterende Rus, die hier niet nog niet toegeeft, maar misschien in Korea wèl voor een wapen, stilstand te vinden is. Het pokerspel tussen de twee grote machten gaat onverminderd voort en zal nog lange tijd voort gaan, daaraan twijfelt men niet. Maar dat wil niet zeggen dat er niet nu en dan een adempauze kan intreden, waar in beide de stand van zaken nauwkeurig in ogenschouw nemen. Op Korea schijnt thans zulk een adempauze te zijn be gonnen. Zal hieruit een wapenstilstand te voorschijn komen? Weet Mao Tse Toeng zijn gezicht te redden voor heel Azië? Of is hij zó verzwakt, dat Moskou volledig het spel kan overnemen over hem, maar zonder hem? Zei Acheson mogelijk bij wijze van inleiding tot onderhandelen dezer dagen niet, dat het o n m i d d e 11 ij k e militai re doel der Ver Naties in Korea, het te rugdrijven der agressors tot de 38ste breedtegraad, bereikt was en dat de tweede phase met de bevrijding van heel Korea als einddoel met politieke middelen bereikt kan worden. Het is een gewichtig uur. De wereld wacht met spanning af of het zal ge lukken de oorlogsgod Mars daarginds in het Verre Oosten terug te dringen. Al weet zij ook vrijwel zeker dat hij op nieuw zijn wapens zal scherpen om el ders wederom de angstige volkeren in hat ongeluk te storten. In het Kremlin immers vind. deze oorlogsgod trawanten genoeg, al vermommen dezen zich graag in de gedaante van vredesduiven. Op het traject van Colombo naar Fremantle bij het naderen van de Australische kust werd aan boord van de „Sibajak", die met emigranten op Weg is naar Sidney, een Indonesische opvarende vermist. Op grond van een onderzoek en van verklaringen van collega's van de man, vermoedde men dat hij overboord gesprongen zou zijn Direct stopte het schip, keerde de ste ven en voer drie uren terug, de zee aftastend met zijn zoeklichten. Ook andere in de buurt varende schepen Werden verzocht uit te zien. Het zoeken heeft echter geen resul taat opgeleverd en de „Sibajak" ver volgde tenslotte zijn reis. iiiiiiiiiiiitii inn mi minium i mm iiiiiuui milium urn mm ff' Een vooraanstaand woordvoerder uit de kringen van het Perzische leger heeft- gisteravond tegenover A. P. verklaard, dat langs de Perzische Noordgrens „on gekende" Russische troepenconcentraties waargenomen zijn. Hooggeplaatste Wes terse woordvoerders zeiden niets af te weten van dergelijke concentraties. Hoe wel zij deze concentraties niet onmogelijk achtten, noemden zij ze onwaar schijnlijk. De Perzische woordvoerder, wiens naam niet' genoemd kan worden, maar die uit hoofde van zijn hoge ambt vol ledig met de situatie op de hoogte is, aldus A. P„ bevestigde een bericht van het te Teheran verschijnende dagblad „Keyhan" over ongeWone Russische ac tiviteit ten Noorden van de grens. Het blad vermeldde troepenbewegingen, waarbij Russische tanks, artillerie, vrachtwagens en vliegtuigen „de sterk te van de normale grenswacht verre overschreden". „Keyhan" verklaarde, dat die „grote activiteit" reeds sinds medio April geconstateerd is. De uit drie personen bestaande Perzische olieraad, die gisteren uit Teheran zou zijn vertrokken om de installaties 'van de „Anglo-Iranian" over te nemen, heeft zijn vertrek tot vandaag uitgesteld. Waarnemers zien dit als een bewijs van een „gewijzig de" houding van Perzië ten aanzien van de nationalisatie van de bezittin gen der oliemaatschappij. Men acht deze wijziging in het bij zonder beïnvloed door het feit, dat dit weekeinde de delegatie der maatschap pij uit Londen wordt verwacht voor be sprekingen met de Perzische regering. De Perzische Senaat heeft het ver zoek van premier Mossadeq, om, gezien de oliekwestie, het zomerreces uit te stellen, van de hand gewezen. De se natoren kwamen echter overeen zich voor dringende gevallen beschikbaar te houden. Naar Reuter van Vaticaanse zijde ver neemt, wordt Mgr. Joseph Matocha, aartsbisschop van Olomouc in Moravië, die als het voornaamste lid van het Tsjechoslowaakse Episcopaat na Mgr. Beran wordt beschouwd, feitelijk in huisarrest gehouden in zijn paleis. Hij zou geen contact met de buitenwereld hebben. Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, is overgebracht van Rozalof in Bohemen naar een klooster in Nove Rise, een stadje dertig km ten Noorden van de Oostenrijkse grens. De minister-president van Luxemburg, Pierre Dupong, heeft het ontslag van zijn kabinet bij groothertogin Charlotte inge diend. Het ontslag is een gevolg van de Zondag gehouden verkiezingen. In het gebied van Chorwon zijn de communistische strijdkrachten op nieu we stellingen teruggetrokken. De ver bondenen maakten vorderingen in de Oostelijke en Centrale frontsectoren. Officieren van het achtste Amerikaanse leger verklaarden rekening te houden met een opnieuw losbranden van de strijd. Het oprukken van de geallieer den heeft daarom ten doel de tegen stander éérder tot een actie uit te lok ken, dan hij mogelijk voornemens zou zijn. In oen communiqué van- hot achtste Amerikaanse leger wordt o.m. mede gedeeld dat er een lichte vermindering valt te bespeuren in de tegenstand van de communisten in het gebied van Chorwon. Elders biedt de tegenstander nog krachtige tegenstand en voert hij tegenaanvallen uit. Voor het eerst sinds elf maanden geleden de Koreaanse oorlog is be gonnen. is de sterkte van de verbon den legers van dien aard, dat een aanzienlijke strijdmacht uit de front linies genomen is, in reserve gehouden wordt en gelegenheid krijgt eens op verhaal te komen. De 40 km. die sinds 22 April verloren gingen zijn door de verbonden troepen heroverd, waarbij de communistische verliezen een kleine 200.000 man waren. De officiële schatting is dat er zich nog 180.000 Chinese communisten en 120.000 Noord-Koreanen in de. gevechts zone bevinden, die in staat geacht moe ten worden een nieuw offensief te ont ketenen. Groot-Brittannië heeft een nieuwe verklaring opgesteld over de doeleinden van de stryd op Korea als een basis voor een eventueel wapenstilstandsaan bod aan de Chinezen. Tegelijkertijd treft Londen maatregelen om binnen een maand 4000 man versterkingen naar Korea te zenden, indien de Chine zen de strijd willen voortzetten, aldus meldt AP. Volgens welingelichte zegslieden lijkt de verklaring veel op die, welke in April werd opgesteld door de leden der V.N., die troepen op Korea hebben. Deze verklaring ging in het archief, na dat generaal Douglas MacArthur in be dekte termen de Chinezen gewaar schuwd had zich over te geven of het risico te lopen op eigen bodem klappen te krijgen. Al de U.N.O.-landen, die bij de Koreaanse oorlog betrokken zijn. ver langen naar een geschikte gelegen heid om de wapens neer te leggen en zij zijn van mening, dat daar over gesproken kan worden, nu de Chi nezen tot achter de 38ste breedte graad zijn teruggeworpen De Britse versterkingen zijn hoofdza kelijk bedoeld om van de verschillende formaties van het Gemenebest één zelf standige divisie te maken. Deze zal on geveer 20.000 man sterk zijn en bestaan uit .op, zijn, minst twea Britse infante- riebngades, Australische, Nieüw-Zee- landse en Canadese regimenten en -een groep Zuid-Afrikaanse officieren. De veldambulance van India, die reeds enige maanden op Korea is, zal ook bij de divisie worden ingedeeld. Verwachting tot Vrijdagavond: Nu eh dan overdrijvende wolken velden en droog weer. Vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets hogere tem peraturen dan vandaag. Zon: 4.2220.56 Maan: op 7.07 Enkele Londense bladen verschenen hedenochtend met het bericht dat twee ambtenaren van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die op bezoek waren in Frankrijk, vermist worden en dat de Militaire Inlichtingendienst te zamen met de detectives van Scotland Yard naar hen op zoek zijn. Doch ter wijl de Daily Herald, die het leven al tijd zeer ernstig opneemt, zich beperkt tot deze korte mededeling, voegt de Daily Express, voor wie het leven al tijd zeer boeiend is, aan dit bericht enige pikante bijzonderheden toe Vol gens dit blad zouden ook Franse detec tives op zoek zijn naar de vermiste ambtenaren en er zou worden vermoed dat de beide vermisten op weg zijn naar Moskou. Een vriend van de beide reizigers, die oorspronkelijk van plan was mee te reizen, zou aan de autori teiten hebben medegedeeld dat de beide vermisten hun reis hadden ondernomen in dienst „van hun idealistische bedoe lingen". Hetzelfde blad gewaagt even eens van de mogelijkheid dat de ver miste ambtenaren belangrijke documen ten bij zich hebben. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage, heeft bon 505 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrgdag 8 Juni worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bg de detaillist tot en met 23 Juni. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal 19 Juli geschieden. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie in Korea 1 Juni j-i. de volgende militairen zijn gesneuveld: Soldaat K. de Groot, 24 jaar, lgnr. 250826123, uit Haarlem. Soldaat eerste kl. H. J- H. Suidman, 25 jaar, lgnr. 250821084, uit Amsterdam. Soldaat eerste kl. A. J. Twisterling, 22 jaar, lgnr. 280904007, uit Den Haag. Korporaal M- Zijp, 23 jaar, lgnr. 271225156, afk. uit Zuid-Scharwoude. De naaste familieleden zijn verwit tigd. K. de Groot was gehuwd en had twee kinderen; de drie overigen waren on gehuwd. Zg rusten in vrede. De legervoorlichtingsdienst tekent hierbij het volgende aan: Na de aanval, welke het Nederlands detachement Verenigde Naties 31 Mei ten koste van helaas ernstige verliezen heeft afgeslagen, heeft het 1 Juni aan het Oostelijk gedeelte van de centrale sector opnieuw een Noord-Koreaanse tegenaanval moeten doorstaan. welke aan Nederlandse zijde vier doden en enkele gewonden heeft gekost. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren voor de gecombineerde senaatscommissie in antwoord op vragen verklaard, dat het hoofdkwartier van MacArthur drie maanden van tevoren een rapport had ontvangen, dat de Noord-Koreanen van plan waren in Juni Zuid-Korea bin nen te vallen. MacArthur's hoofdkwartier in Tokio had aan dit rapport echter geen geloof gehecht. Formosa te bezetten meer overtuigings kracht te geven. Acheson's verdere verklaringen kun nen in het kort als volgt worden weer gegeven: 1. Twee jaar geleden verzochten Amerikaanse invloedrijke zakenlieden in China telegrafisch om stopzetting van de Amerikaanse hulp aan nationalistisch China, omdat dat regiem niet langer strijdlustig was en bovendien „onbe kwaam en corrupt" mocht heten. 2. President Truman heeft in de al lereerste plaats de 7e Amerikaanse vloot naar de Formosaanse wateren gezonden om-een rood-Chinese aanval op dat ei land te voorkomen. Een dergelijke aan val had niet kunnen uitblijven indien niet tevens onmogelijk was gemaakt dat de nationalisten het vasteland zouden blijven aanvallen. 3. Als hoofd van het bezettingsappa- Acheson uitte voorts de beschuldiging dat MacArthur Rusland gevaarlek pro pagandamateriaal had verschaft door zijn geruchtmakende boodschap over Formosa aan de „veterans of foreign wars". Hg zei dat die boodschap de in druk had gewekt dat ten aanzien van de Amerikaanse buitenlandse politiek "er ingrijpende verschillen van Opvat ting bestonden tussen Truman en Mac- Arthur. Hij zei dat Rusland die bood schap had aangegrepen om zgn bewe ringen dat de U.S.A. voornemens waren De zeven ter dood veroordeelde Duit se oorlogsmisdadigers zijn in de afge lopen nacht tussen twaalf uur en half drie in de gevangenis te Landsberg terechtgesteld. Het vonnis is door op hanging voltrokken. Het Opperste Ge rechtshof te Washington heeft gister avond de allerlaatste poging van de verdediging, om nogmaals uitstel van executie te verkrijgen, afgewezen. De ter dood veroordeelden waren schuldig bevonden aan de dood van zeker een kwart millioen slachtoffers van het Nazi-systeem. De verdediging was erin geslaagd met vele juridische kunst grepen heA leven van de terechtgestel- den vier jlren te rekken. De geëxecuteerden, allen voormalige S.S.-officieren, waren: Generaal Otto Ohlendorf. die ver antwoordelijk wordt geacht voor de dood van 90.000 personen; generaal Os wald Pohl, die het ghetto van War schau liet verwoesten waarbij 56.000 Joden werden uitgeroeid of gedepor teerd; kolonel Paul Blobel, die bevel gaf 60.000 Joden te doden; kolonel Werner Eraune en brigade-commandant Erich Naumann, die elk duizend Joden en zi geuners liet vermoorden; adjudant-ge- raal Hans Schmidt, die verantwoorde lijk was voor de executies in het con centratiekamp Buchenwald en Georg Schallenamier. die bevel gaf tot het doden van grote aantallen gevangenen in andere concentratiekampen. werke- raat in Japan heeft MacArthur lijk prachtig werk" verricht. 4. Toen MacArthur protesteerde te gen voorgenomen wijzigingen door Washington in zijn rapporten aan de U.N.O. waren de rapporten ongewijzigd aan de U.N.O. doorgezonden. Washing ton was van oordeel geweest dat de rapporten van MacArthur een enigszins politiek tintje hadden door erin opge nomen commentaar. Woensdagmiddag is te Bameveld, kort na het begin van de jaarlijkse autotocht met ouden van dagen uit die plaats, een ernstig ongeval gebeurd. Een der auto's bestuurd door de héér T„ reed plotse ling op onverklaarbare wgze uit de co lonne tegen een boom. De bestuurder en drie bejaarde inzittenden werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort wor den vervoerd. De 73-jarige heer B. van de B.. bleek zo ernstig gewond te zijn. dat hij in de loop van de middag is overleden. De andere gewonde bejaar den, de heer en mevr. De B„ hebben een gebroken' been; de heer T. brak enige ribben. Op de Rijksweg van Den Haag naar Rotterdam heeft zich Woensdagmiddag een verkeersongeluk voorgedaan, waar van de 68-jarige koopman E. D. uit Rotterdam het slachtoffer werd. Een auto passeerde een militaire truck met op legger. toen uit de tegenovergestelde' richting de auto, waarin alleen de koop man zat. naderde. Hij reed rrret tamelijk grote snelheid. Toen hij bij het viaduct ter hoogte van Overschie bij een post van de Rijkspolitie moest stoppen om zich aan te sluiten bij de uit de richting Den Haag gekomen file auto's, kwam zijn wagen door krachtig remmen dwars over de weg te staan. De tegeniiggger reed toen in de rech terflank van de wagen van de Rotter damse koopman. De koopman werd zwaar gewond en is tgdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De auto werd totaal vernield. De twee inzitten den van de andere auto werden licht ge wond. rn haar rapport over het ontwerp- Successiewet 1948 heeft de com missie-Van Hoof, samengesteld uit het Centrum voor staatkundige vor ming van de K. V. P., in zeer duide lijke bewoordingen haar beginsel om trent de privaat-eigendom uiteengezet. En het is goed, nu door de overheid en haar bemoeiingen dat beginsel méér dan ooit geweld wordt aange daan en de katholieke politici moeten samenwerken met lieden, die er ten aanzien van de privaat-eigendom geheel andere beginselen op na hou den, op het katholieke beginsel nog eens bijzonder de aandacht te vesti gen. Het instituut van de privaat eigendom is een maatschappelijk goed, dat de overheid niet alleen dient te ontzien, doch ook heeft te bevorde ren. De volheid van de privaat eigendom eist. dat hij niet begrensd wordt door 't (korter of langerleven van de eigenaar, doch dat deze er een bestemming aan kan geven, welke voortduurt na zijn overlijden. Het familiebezit is een der uitingen van de natuurlijke gemeenschap, de fami lie. Aan deze gemeenschap ontlenen wij ook vele andere voorrechten als goede naam, intellectuele aanleg en andere gaven van hart en gemoed. Er is geen enkele reden aan een derge lijke gemeenschap een halt toe te roepen, haar als geëindigd te be- schouwen. zodra het gaat over stof felijke goederen. Men mag de eigen- domsverkrijging niet kenschetsen als een toevalligs en niet gemotiveerde verrijking, waarop de Staat, zo niet in haar geheel, dan toch voor een be langrijk deel beslbg mag leggen. Dit zuivere standpunt wordt ook door de zgn. progressieven onder ons niet altijd en overal geëerbiedigd, tenminste zodra het om de privaat eigendom van anderen dan zij zelf te doen is. Het is niet voldoende krach tig en principieel stelling te nemen tegen warme of koude nationalisatie- of socialisatie-pogingen, die niet dwingend geëist worden door een al gemeen erkend hoger belang van de gehele gemeenschap, maar het is ook allernoodzakelijkst zich te verzetten tegen min of meer geleidelijke of ter sluikse aanrandingen van de particu liere eigendom, voor zover deze zich bevindt in handen van lieden, die zich hun verantwoordelijkheid tegen over de volksgemeenschap bewust zijn en daar duidelijk blijk van ge ven. De funeste tendenz tot nivelle ring van velerlei overheidsbemoeiin gen ten aanzien van de privaat-eigen dom, welke vaak al te lichtvaardig en onvoldoende gemotiveerd zich voordoen als gegrond op het algemeen nut, bemoeiingen, waaraan niet alleen de staat, maar ook de lagere organen als gemeentebesturen zich. al te vaak schuldig maken, dwingt tot een ster ker en principiëler protest dan men vandaag de dag uit vrees voor de blaam van conservatief of reactionnair genoemd ie worden veelal durft laten horen. Wekt de huidige overheidspo- ütiek niet méér dan de schijn, dat de overheid de privaat-eigendom zo veel mogelijk wil beperken en van haar plicht om hem te bevorderen niets meer wil weten? En doen ook katholieke politici, die zich niet gaarne in progressiviteit willen laten overtreffen, daaraan niet mee? Mogen zij de principiële uiteenzetting van het rapport van de commissie-Van Hoof ter harte nemen. REFLECTOR. 950 politieke gevangenen, allen Indo nesische staatsburgers, zijn in vrijheid gesteld, aldus heeft M. Yamin. de Indo nesische minister van Justitie, medege deeld. Hg kondigde voorts een amnestie op grote schaal aan, waarschijnlijk op 17 Augustus. Er verblijven thans wegens politieke delicten 18.000 personen in de gevange nissen. waarvan het dagelgkse onder houd aan voeding 75.000 rupiah kost en en al teleurstelling, zo zullen velen het verloop van de inter land-wedstrijd van ons nationale team tegen Noorwegen gekarakteriseerd, hebben. In de gelederen van het Ne derlands Elftal wilde het gisteravond in het Feyenoord-stadion te Rotterdam he lemaal niet lukken. De verdediging was verre van safe en middenlinie zowel als voorhoede kenmerkte zich door slecht plaatsen en een te laag tempo. Van de ploeg, die nog zo kort gele den de Belgen enthousiast een neder laag'toebracht, leek niet veel overgeble ven. Maar al te vaak lag er een mat heid over het spel, slechts onderbroken door een goed begin en een offensief bij de aanvang van de tweede helft. Nee, men kan niet anders zeggen dan dat onze Oranje-hemden de nederlaag volkomen verdienr heiben. Noorwegens elftal was weliswaar niet van „gewel dig" kaliber, maar de gasten gebruik ten meer techniek om hun frisse aan vallen te doen slagen. Door goed plaat sen konden de Noorse aanvallers reeds spoedig zeer gevaarlijk doorbreken en vóór het eerste doelpunt viel, waren reeds heel wat adembenemende momen ten gepasseerd, die „het legioen" niet bepaald lekker smaakten. Hierboven voltrekt het vonnis zich over de te zwakke verdediging: Johanessen laat Kraak springen, maar het baat de Ne derlandse doelman, die gisteren zijn zilveren jubileum als internationaal vierde, niet. Voor het verslag en de beschouwing van de wedstrijd, alsook voor de verrichtingen der renners in de Ronde van Nederland, zie men pa gina 4. Velen vergeten helaas, dat zij zelf kind geweest zijn A. P. verneemt van welingelichte di plomatieke kringen te Londen, dat Groot-Brittannië heeft besloten er niet langer op aan te dringen, dat rood China zeggenschap krggt in de opstelling van het Japanse vredesverdrag. De V.S. zou den zich van hun kant hereid hebben getoond, het denkbeeld, om de Chinese nationalistische regering uit te nodigen het verdrag te ondertekenen, op te ge ven. fie beide landen zouden echter nog niet hebben beslist, hoe China dan ver tegenwoordigd moet zyn. Tijdens de besprekingen, die op het ogenblik in Londen over het Japanse vredesverdrag worden gevoerd, hebben zowel de V.S. als Groot-Brittannië hun plannen voor een regeling van China's aandeel uiteengezet. Voorlopig zal men waarschijnlijk zowel de communisten als de nationalisten van het vredesverdrag uitsluiten. In het verdrag wordt dan een bepaling opgenomen, dat er later èen „republiek van China" tot het verdrag zal kunnen toetreden, d.w.z. wanneer eenmaal duidelijk zal zijn geworden, wie in feite het gezag over het Chinese volk uitoefent. Het is ook mogelijk, dat China in het vredesverdrag niet zal worden genoemd. Inplaats daarvan zal in het verdrag een clausule worden opgenomen, waarin aan Japan het recht wordt verleend bilate rale vredesverdragen te sluiten met welk land het wil. mits Japan het betrokken land geen voorkeursbehandeling geeft. Woordvoerders, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Anglo-Ameri- kaanse onderhandelaars, zeiden, dat één ding duidelijk was: Groot-Brittannië schijnt voorlopig althans het regi me van Peking zijn steun te hebben ont nomen. Woensdagavond zeven uur is Hr. Ms. „Tromp" de pieren van de haven van Chf rbourg binnen gevaren. Iedereen aan dek stond aan stuurboord in de houding. Nadat de Franse vlag was ge hesen. werden een en twintig saluut schoten gelost. Niet lang daarna lag de „Tromp" gemeerd. De oefening „Pro gres" was ten einde. De Nederlandse onderzeeërs „Tijger- haai" en „Zeehond" zuilen met Brit se oorlogsvaartuigen „zomergevechten" houden in de Ierse Zee. De oefeningen bestaan in „aanvallen van onderzeeërs op geëscorteerde convooien". Joegoslavië. Joegoslavië is gisteren weer tot. de internationale arbeidsorgani satie toégetreden terwijl de 34ste jaarver gadering van*de organisatie te Genève ge opend werd in aanwezigheid van verte genwoordigers uit circa 50 landen. De korte zitting werd gisteren voornamelijk in beslag genomen door pogingen van Poolse en Tsiechoslowaaksc gedelegeerden om de nationalistisch-Chincse delegatie van de conferentie uit te sluiten. ai||||||||||||||||||||||||IUIIlllllllBIIBNNIIIIIIIIII«inilllllllllllimHIHIIIIIIIHIIIIIIIHIUIUIIIIIIIIIIIimillllllMIIIIUIIllUIIIIUIIII|l| Frimrir-TT--nrrni-r-TT-I De zeeroversschat van kapitein Kidd Kapitein William Kidd is een van de vermaard- ste vrijbuiters van de 17e eeuw. Hij sou op een eiland in de Zuid-Chinese Zee een zeeroversschat verborgen hebben, ciie tot cp heden nog niet werd opgespoord. Dit valt op te maken uit een brief, die volgens de deskundigen door kapitein Kidd eigen handig geschreven moet zijn aan de toenmalige voorzitter van het l ager huis, en waarin de kapi tein aanbiedt een verbor gen schat uit te leveren. indien de Britse regering ervan af wilde zien hem wegens moord en zee roverij op te hangen. De ze schat zou in die tijd een waarde van 100.000 pond sterling vertegen woordigen en op een eiland, dat hij met noem de, verborgen zijn. Hij was bereid zich er geboeid heen te laten brengen om de plaats aan te wijzen. De Britse regering ging echter op dit voorstel niet in en liet Kidd, die zijn loopbaan was begon nen als ogent van de re gering ter bestrijding van zeeroverij, in 1701 opkno pen. Op het schip van ka pitein Kidd werd, voor 'n ivaarde van ongeveer 14000 pond sterling aan kostbaarheden gevonden. Men neemt aan, oat de voorwerpen, in zijn brief aan de voorzitter van het Lagerhuis genoemd, thans zeker 250.000 pond ster ling zouden opbrengen. In 1934 ontdekte de rechtsgeleerde Hubert Pal mer. die twintig jaar lang allerlei voorwerpen verza melde, welke aan de ver maarde Kidd hebben toe behoord. o.a. op de bo dem van diens zeemans kist een verzegelde bus met kaarten, waarop de lengte- .en breedtegraden aangegeven zijn van he' ongenoemde eiland. Het zou ongeveer 960 km. ten Oosten van Singapore moeten liggen. Hubert Palmer voelde niets voor het denkbeeld om op zoek te gaan naar de verbor gen schat. Na zijn dood in 1950 gingen de kaarten over in handen van zijn secretaresse, die ze iiet onderzoeken door de con servator van het Brits Museum en ze voor authentiek hoorde ver klaren. Met behulp van deze kaarten zijn nu zestien mannen en vier vrouwen uit Engeland op zoek ge gaan naar Kidd's schat- eiland. Bij dit gemengde gezelschap, dat met een boot van ongeveer 35 m. lengte is uitgevaren, be vinden zich o.a. een kap per, een verpleegster, een pepensionneerd majoor van het Britse leger, twee directeuren van scheeps timmerwerven en twee jongelui, zo van de Uni versiteit van Oxford. Zij hebben elk 10(i0 pond ster ling moeten betalen om een aandeel in de eventu ele buit te krijgen en heb ben allen evenzeel te zeg gen in de maatschappij, die zij voor hun expeditie hebben opgericht. De deelnemers zijn gewapend tegen de zeerovers. die nog steeds de Zuid-Chi- nese Zee onreilig maken en hopen, dat niemand hen in de loop der lijden al voor is geweest. De ex peditie is georganiseerd door George Shepherd en James Brownlie, die een scheepstimmerwerf in Rey exploiteren. Ofschoon de secretaresse van Hubert Palmer, mevrouw Elisa beth Dick uit Eastbourne, zelf niet meevaart, zal zij toch een behoorlijk aan deel ontvangen van alles, wat er eventueel gevon den zal worden. Wordt er niets gevonden, dan zullen een te vervaardi gen film, eer, te schrijven boek en tijdschriftartike len de gemaakte kosten moeten dekken. Kunt a eert Pond wisselen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1