Kritiek van bankiers op wetsontwerp Toezicht op Credietwezen Vi viva ZIJDE ptc eCe STUUD OM 44EIDR0W TOT DE RAND VAN DE AFGROND Wat overheid eist, verwaarloosde zij zelf schromelijk Commandant haalde 25 jaar geleden zijn vliegbrevet v v BELANGEN BEPLEIT VAN HEN, DIE NOG STEEDS NIET ZIJN HERSTELD IN HUN RECHTEN Een ereplicht jegens de Ambonezen Nieuwe methode van haarverzorging VOOR DE VUIST WEG Een appeltje voor de dorst Goedkoop-geldpolitiek dient prijsgegeven SPECIAAL AL KA LI VRIJ VOOR „Het gaat allemaal zo vanzelf in de vliegerij In 2 minuten is de sla klaar Vijf minuten thans voldoende Gift van f ÏOO.OOO Advocaat in arrest DONDERDAG 7 JUNI 1951 PAGINA 3 PASTOOR H. F. COPPENSf FEEST OP VLIEGVELD GILZE-RIJEN BEGROTING VAN UNIEZAKEN IN TWEEDE KAMER SURINAME HEEFT HULP NODIG Unie-zaken Iedere vrouw kan mooi haar hebben Voor rheumabestryding DOOR LEO BRADY De Unie een wan- constructie Financiële aspecten GEVANGENEN ONTSNAPT EN WEER GEGREPEN Hoe langer hoe leuker Hij zou getuige hebben aangezet tot meineed De Nederlandse Bankiersvereniging heeft aan de leden van de Tweede Kamer «en adres gericht waarin zy zegt met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het Ontwerp van Wet Toezicht op het Credietwezen. zy wijst er allereerst ®P, dat het ernstig wordt betreurd, dat de bankiers niet zijn gehoord, alvorensl "et wetsontwerp werd ingediend. Het hoofdbezwaar van adressanten richt zich tegen het toezicht, dat de onderschikking van het particuliere bankwezen regelt *an de overheid ten behoeve van de coördinatie van het monetaire beleid van, de overheid en het bankwezen. De opstellers van het wetsontwerp zoeken hun rechtvaardiging in de redenering, dat de banken door hun beleid by de crediet verlening monetaire tendenzen in het leven kunnen roepen, die niet stroken ®>et het overheidsbeleid in dit opzicht. ming van de door de banken aan het bedrijfsleven verstrekte credieten. Toch heeft deze credietverlening geen omvang aangenomen, die naar verhou ding ook maar te vergelijken is met die van vóór de oorlog- Het verschijn sel van de toeneming is bovendien al leszins verklaarbaar. Ondanks de zeer reële factoren, die de gestegen credietbehoefte van het be drijfsleven verklaren, kunnen adressan ten zich indenken, dat de Ned. Bank aanleiding vindt, maatregelen te nemen ter bespreking van de credietverlening. De kern der bezwaren van de ban- kiersvereniging is echter wel, dat het wetsontwerp alleen de credietverle ning aan het bedrijfsleven, maar niet die aan de overheid beperkt. Daar door wordt het monetair minder ge zonde crediet aan de overheid gesti muleerd en beschermd ten koste van het monetair gezonde crediet aan het bedrijfsleven. ,.De ongeëvenaarde machtsconcentratie in handen van de minister van Financiën, die blijkens dit ontwerp dreigt te worden verwe zenlijkt, moet in strijd worden geacht met de democratische beginselen van ons staatsbestel, aangezien hierdoor niet alleen het bankwezen, maar het gehele bedrijfsleven onder de beslis sende invloed van de minister kan worden gebracht". Dat de financiering van de overheid 'n zo belangrijke mate drijft op schat kistpapier, noemen adressanten een mis stand, waarop uit de kringen der ban kiers bij herhaling is gewezen. De eis ■Van liquiditeit, die de overheid te recht aan het bankwezen stelt, is door de overheid zelve op schromelijke k'ijze verwaarloosd. Adressanten willen geenszins stellen, dat, indien de geforceerde goedkoop- geldpolitiek tijdig was verlaten, het schatkistpapier thans in voldoende mate Zou zijn geconsolideerd, doch men mag als vaststaand aannemen, dat, ware in dezen 'n juiste en op werkelijkheidszin gebaseerde politiek gevolgd, de situatie thans zeer aanzienlijk gunstiger zou zijn geweest. De vorengeschetste impasse. Waarvoor De Nederlandsche Bank zich thans ziet geplaatst terzake van het ge bruik van haar normale credietbeheer- singsinstrumenten, zou dan niet in die •Bate hebben bestaan- De wenselijkheid van credietcontröle, Welke sedert einde 1950 door de cen trale bank wordt gevoeld, wordt ver oorzaakt door de voortdurende toene- De wenselijkheid van een voorzie ning in dezen erkennen zij echter uit sluitend als noodvoorziening, omdat immers de behoefte aan deze bijzon dere middelen haar oorsprong vindt in de uitzonderlijke, ongezonde ver houdingen met betrekking tot de fi- - nanciering van de schatkist, welker bestendiging geenszins doei ener wet telijke regeling mag zijn. De uitweg uit de impasse, waarin De Ned. Bank zich als gevolg van de tij delijke ineffectiviteit van haar normale credietcontrólemiddelen bevindt, dient naar de mening van de Ned. Bankiers vereniging in overeenstemming met het Advertentie tijdelijke en ongewenste karakter van haar oorzaken te worden gezocht in het treffen van een noodvoorziening. Aan deze noodvoorziening moet, zo als aan elke noodvoorziening, de eis worden gesteld, dat zij zichzelve liqui deert. Deze zelfliquidatie wordt bevor derd, wanneer zij wordt gekoppeld aan een geleidelijke consolidatie van de vlottende overheidsschuld. In een toelichting op bovenstaand adres deelde het bestuur van de Neder landse Bankiersvereniging ons mede, dat niemand nauwkeurig kan berekenen in welke mate en hoeveel er van de vlottende schuld van de staat geconso lideerd kan en moet worden. Vast staat echter, dat niet geconsolideerd kan worden, zolang een te lage rente wordt geboden. Is men bereid de politiek van goedkoop geld in haar extreme vorm te verlaten, dan zullen, naar de mening van de Bankiersvereniging, behoorlijke bedragen geconsolideérd kunnen wor den. Men legde er de nadruk op, dat het volstrekt niet de bedoeling van de ban kiers is om de richting van een poli tiek van duur geld uit te gaan, doch met een goedkoop-geldpolitiek in haar huidige extreme vorm kan men niet accoord gaan. Het moet echter absurd worden geacht, om na een wereldoor log, die een geweldig kapitaalverlies heeft opgeleverd, het staatsbestel te willen financieren op een basis van 33'4 pet. Had men, zo stelde men, eerder tot consolidatie van de vlottende schuld overgegaan, dan had zulks op voordeli ger condities kunnen gebeuren dan thans. Men voegde er aan toe, dat men aan het ministerie van Financiën de markt had gemist, maar beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Reeds geruime tijd geleden waren van de banken adviezen uitgegaan om de goed koop-geldpolitiek te verlaten. De zeereerw. heer H. F. Coppens, pastoor van de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart te Voorburg, 'is he dennacht in de leeftijd van 54 jaar plotseling aan een hartverlamming overleden. De verslagenheid ender de parochianen is groot, temeer omdat de voorganger van de overledene, pastoor J. N. A. Beenakker, die in 1949 naar Haarlem is overgeplaatst, op Tweede Paasdag van dit jaar is overleden. Pastoor Coppens werd 25 Januari 1897 in Alkmaar geboren, priester ge wijd 23 Mei 1921 en was daarna achter eenvolgens kapelaan in Bovenkarspel, Beverwijk (H. Agatha), Oegstgeest, Den Haag (H. Jacobus), Rotterdam (H. Lau- rentius), Amsterdam (O.L.V. Koningin van de Vrede) en Schiedam (H. Liduina). In December 1941 werd hij tot pastoor benoemd in De Rijp en in 1949 volgde zijn overplaatsing naar Voor burg. 29. De spanning is voelbaar in het vertrek. De samenzweerders houden de adem, in. Een slag in het gelaathoe zal Heidrun getroffen worden door de wraak van de trotse Wendir? Langzaam brengt Wendir de hand aan zijn wang, waarop zich een rode plek af tekent. Awain voelt, hoe zijn spieren zich samentrekken. Het kan hem niet schelen, wat er van kamt, maar als Wendir het waagt het meisje iets te doen, dan Maar Wendir laat slechts een zacht lachje horen. Bijna liefkozend laat hij de vingertoppen over de pijnlijke wang glijden. Met ijzige minachting keert Heidrun zich van hem af en schrijdt het vertrek uit. Wendir keert onmiddellijk terug tot de zaak, die hen bezig houdt: „Gij kent nu de bijzonderheden!" zegt hij, weldra hoort ge meer!" In het halfdonker van hun slaapvertrek overleggen Haifa en Awain wat hun te doen staat. „Ge hebt gelijk gehad!" zegt Haifa in ruiterlijke erkenning. „Ik ben accoord met uw plannen. Wat zullen wij doen?" „Ingrijpen!" zegt Awain zacht maar beslist. „De koning waarschuwen, dus zo snel mogelijk hier vandaan. Maar," voegt hij er aan toe, „Heidrun moet met ons mee en Pum-Pum. En dan de burcht uit!" Maar in een ander vertrek schudt op ditzelfde ogenblik Li kar onwillig het donkert hoofd. Misprijzend ziet hii Wendir aan. „ik vertrouw die twee nietEen cipier neergeslagen, een krijgsknecht omge kocht en dan plotseling hierIk meen, dat ge niet goed hebt gedaan, heer Wendir, in hun aanwezigheid zo breedvoerig over uw plannen te spreken!" Wendir maakt een luchthartig gebaar. „Ge ziet spoken, vriend Likar!" zegt hij goedgemutst. Maar zo gemakkelijk laat de ander zich niet overtuigen. „Misschien spoken van vlees en bloed!" zegt hij duister. „Wat gebeurt er, heer Wendir, indien ik misschien tóch gelijk heb?" „Dan ligt hun lot in mijn handen!" glimlacht de ander en hij laat zyn dobbelstenen rammelen. „Dan weten ze te veel en komen ze deze burcht niet levend meer uit!" De Rijksluchtvaart op Gilze-Rijen heeft vandaag 7 Juni feest. Eigenlijk is het niet de school, maar haar commandant, de heer K. A. J. Meester, die feest viert. Het is nu n.l. 25 jaar geleden, dat deze zijn internationaal vliegbrevet haalde. Maar de school zou de school niet zijn als zij dit feit onopgemerkt liet passeren. Met 25 jaar vliegervaring moge commandant Meester dan al niet tot de pioniers van de luchtvaart behoren om precies te zijn: hij was do 297ste gebreveteerde van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Lucht vaart toch heeft hij een heel stukje luchtvaartgeschie denis meegemaakt. „Er zal zo wel hot een en ander veranderd zijn in de vliegerij", opperen wij, als we de oud-luchtvaartmede wer ker van ons blad proberen aan het vertellen te krijgen. „Ja, vroeger was het eenvoudiger", is het antwoord. Toen kon je op alle meren landen met je watervliegtuig, of bij kalme zee in de buurt van Scheveningen of Zand poort als je zin had in een plc-nic. We hadden toen nog niet te maken met al die voorschriften, die nu nodig zijn." Of de commandant zich nog bijzon dere gebeurtenissen uit zijn vliegloop- baan herinnert, willen wij weten. „Och hee, eigenlijk gebeurt er niet zo veel in de vliegerij. Het gaat allemaal zo van- Zelf. Als je al eens in moeilijkheden komt, ben je het meestal weer vergeten als het goed en wel achter de rug is- Zoals toen we met die pastoor vlogen in de buurt van Batavia. Op een gege ten moment vloog de hele voorschroef er af. Beng! door het dek heen. Enfin, tve landden en kwamen goed aan de grond- Ik vertelde de pastoor wat er gebeurd was en weet u wat hij zei? ...Gelukkig maar dat u dat gemerkt hebt!" De heer Meester heeft kennelijk zelf Plezier in dit verhaal. Dat had hij trou wens ook in de noodlanding bij Raams- donksveer, waar hij als eerste een boer biet een martiale blanke zeis ontmoet te. „ik dacht direct aan de moord van Raamsdonk", lacht hij- Na een veelzijdige loopbaan bij de Marinevliegdienst belandde de heer Advertentie 1 - Commandant Meester geeft zijn laatste in structies aan een leerling-vlieger. roeger kwam er heel wal voor kijken als er sla moesl worden aangemaakt. Maar sinds er De Gruyler's sla saus is. is hel in een wip gebeurd. Even een scheutje over de slaeven mengen en de sla is klaar. Heerlijk fris en zacht van smaak. Geef bij efl<e maaltijd sla omdat hel zo gezond is en gebruik De Gruyler s sla saus omdat hei zo lekker, zo erg gemakkelijk en zo bijzonder voordelig is. Zo n grote fles van 80 cent gaal verbazend lang mee en U krijgt er een cassa- bon bij voor 8 cent korting 1 (Vergadering van Woensdag, geopend te 13 uur; voorzitter mr. Kortenhorst). Zon der stemming worden aangenomen de wetsontwerpen: wijziging hoofdst. 7A, begr '50 en verlenging van de geldigheidsduur van de art. 1 en 2 van de wet tot intrek king van het besluit Staatstoezicht op de bossen '43. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling van de belemmeringswet (ar tikelen) Dr. ir DROESEN (Kath.) heeft zijn amendement op art. 6 gewijzigd. De be doeling blijft, dat de rechthebbende ge hoord zal worden. Mr. VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) beschouwt dit amendement als een redelijk, aanvaardbaar compromis. De subjectivering is nu veel minder. Het woord .aanmerkelijk" vindt spr. nog niet erg bevredigend. Aangezien echter con- tröle en discussie mogelijk is, maakt spr. geen bezwaar. Spr. trekt zijn eigen amen dement in. De minister van Oorlog en Marine, Ir. STAF zegt, dat als openbare belangen in liet geding zijn, dikwijls art. 4 al in wer king treedt. Het amendement wordt zonder stemming aangenomen, met aantekening, dat de comm. geacht willen worden te hebben tegengestemd. Op art. 7 heeft dr. ir. DROESEN (kath.) een amendement ingediend, dat beoogt vast te stellen, dat het plegen van overleg kan geschieden ook door iemand, die daartoe door de minister gemachtigd is (dus zoda nig, dat art. 6 ook hier van toepassing is.). De MINISTER neemt het amendement over. Op art. 10 heeft dr. ir. DROESEN een technisch amendement ingediend, dat na een korte discussie door de minister wordt overgenomen. De artikelen en het ontwerp worden zon der stemming aangenomen, met aanteke ning, dat de communisten geacht willen worden te hebben tegengestemd. Zo ook het w. o. strafrechtelijke bescherming van werken ten behoeve van de landsverdedi ging. Voortgezet worden de beraadslagingen over de begrotingen van Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen. Mr. VONK (V.V.D.) prijst de minister, die de moed heeft gehad de dubieuze erfenis van zijn voorganger te aanvaar den. Het behoeft niet op zijn weg te liggen de beleidslijnen van het verle den te volgen. Als we de verhouding willen verbe teren, dienen wij ons wederzijds van politieke slimmigheden te onthouden. We dienen eerlijk te zijn. Overigens zijn de Indonesiërs ons op dit gebied toch de baas. Wij dienen ons niet te verzetten tegen de Isiam. Alle godsdiensten moeten sa menwerken tegen het „God ten enen male verloochenende communisme". Dit is immers voor een groot deel schuldig aan de bestaande onrust en ordever storing. Spr. pleit voor de belangen van hen, die nog steeds niet in hun rechten zijn hersteld en hun pensioenen nog niet hebben gekregen. De regering handelt veel te traag en blijft bepaald in ge breke. Ook dient de regering beter te zorgen voor de belangen van de gerepa- Advertentie Men zegt wel, dat het haar de kroon van de vrouw is. En inderdaad hebben dichters en schrijvers sinds de oudheid de haardos van de vrouw bezongen. Sedert de vroegste tijden verzorgen de vrouwen dan ook heur haar en zij namen daarbij soms de vreemdste middelen te baat. In de laatste tien of twintig jaar leerde men de waarde van een shampoo-bad kennen en het enige nadeel van deze methode was de omslachtigheid, die slecht paste in de gejachtheid van onze dagen. De N.V. Dobbelman te Nijmegen, op wier naam reeds verschillende verrassende, moderne vondsten staan, is er in geslaagd, een geheel nieuwe shampoo te bereiden, die de gehele wasbehandeling van het haar terugbrengt tot een minuut of vijf. Van deze Castella Crème Shampoo wrijft men eenvoudig een weinig door de natgemaakte haren en zo ontstaat het rijkste en meest weldoende schuim in de wereld. Na en kele minuten zijn haar en hoofdhuid rein en schoon. De haren tintelen en glanzen en krijgen een diepe gloed. De gehele coiffure voelt aan als de zachtste zij en laat zich terstond opmaken. Wij moeten ons al zeer vergissen, wan neer deze Castella Crème Shampoo niet snel zijn plaats in ieder huishouden zou veroverenook daar. waar kinderen zijn! Meester in Februari 1947 als comman- dant bij de Rijksluchtvaartschool te Gilze Rijen, de opleidingsschool voor verkeersvliegers. In de vier en half 3aar van haar bestaan heeft deze school reeds 135 vliegers afgeleverd en ver moedelijk volgen er deze maand nog vijf en twintig. Tachtig -eerlingen precies telt de school op het ogenblik, maar ze moet natuurlijk geregeld op nieuwe leer lingen kunnen rekenen. De aanmel ding van leerlingen zou vermoedelijk veel groter zyn als de moeders maar meer wilden inzien, wat een pracht- toekomst de verk-ersvliegerij voor haar zoon biedt, is het oordeel van de heer Meester, die ons toevertrouwt, dat hij wel eens een brochure voor de moeders zou willen schrijven. Vooralsnog is er wel niet veel kans op, dat hij daar spoedig toe zal ko men, want de taak van commandant van de Rijksluchtvaartschool is groot en veelomvattend. Natuurlijk moeten we dan ook nog even informeren hoe het nu staat met de vestiging van de RLS. elders. „Of ficieel weet ik daar nog niets van. Ik heb alleen in de pers gelezen, dat het waarschijnlijk Eelde zal worden", luidt het laconieke antwoord. Er moet wel een oplossing komen, dat is duidelijk. Want de leerlingen van de Rijkslucht vaartschool kunnen voor hun lessen maar sporadisch gebruik maken van het militaire vliegveld Gilze, waar ze gevestigd zijn. Oefenen moet daarom op Welschap te Eindhoven geschieden, wat behalve financiële nadelen ook aardig wat tijdverlies meebrengt. Dat desondanks de leerlingen van de school na een gedegen opleiding van jaar als betrouwbare vliegers aan de burgerluchtvaart kunnen worden afge leverd, pleit wel voor de ernst en de ijver, waarmede hier door commandant, instructeur en leerlingen wordt ge werkt. Op het ministerie van Sociale Zaken heeft dezer dagen de voorzitter van de raad van beheer van de N.V. „Organon" te Oss een cheque van 100.000 ter hand gesteld aan de Staatssecretaris van So ciale Zaken, dr. P. Muntendam, be stemd voor rheumatiekbestryding. Dit bedrag vormt het beginkapitaal van het rheumatiekfonds „Dr. Jan van Bree- men", dat beheerd wordt door een cu ratorium, waarvan genoemde Staats secretaris het voorzitterschap bekleedt. 8 (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, UtrechU) Slechts door een felle beslistheid, die hem zelf verwonderde, was de jonge priester in staat geweest het incident tot een einde te brengen; zijn wangen gloeiden van verlegenheid, het had bit ter weinig van een triomf. Verschrik kelijk woedend waren ze allemaal ge weest, toen hij het huis verliet en weg reed langs het verlichte bord met het woord „Vrederechter", dat hem weer „Ik ga niet naar binnen", zei het meisje, recht voor zich uit kijkend, de keek haar na, in stilte biddend, dat hij wijs en voorzichtig mocht hebben ge- handeü in de schoot, het hoofd in de handeld, dat deze avond geen haat en schaduw met alleen het glinsteren van verbittering zou wekken, waardoor zij een armband als teken van leven in de voor altijd onhandelbaar zou blijven. duisternis. „Ik wil hem niet zien". „Een ogenblikje maar", zei de jonge priester. „Ik heb ten slotte maar zijn boodschap overgebracht, hem verschuldigd". ,Ik ben hem niets verschuldigd", zei deed denken aan de razende oude heer ze hard en toonloos. Hij wilde vlug door de gang naar zijn eigen kamer gaan. zich onttrekken aan de familietwist, het geschimp, de verwij- Je bent het ten, de kleinzielige ruzie van twee mensen, die elkaar toch genegen waren. Hij was juist bij de trap, toen hij haar hoorde schreeuwen achter hem, die zijn wetboek had dicht geslagen. „Ik ben blij, dat je meegaat", had hij tegen het meisje gezegd. V „Hoe had ik Malcolm nog onder ogen kunnen komen?", had zij geantwoord en was daarna in dit stilzwijgen verval len, als om hem te krenken. Misschien kwam er nog eens een tijd, dacht de jonge priester, dat hij zich hierop zou beroemen. Ik heb een niet- kerkelijk huwelijk voorkomen, zou hij kunnen zeggen. Dat zou prachtig klin Hij deed het alleen uit liefde", hield de jonge priester aan. „Probeer dat toch te begrijpen. Lief de neemt soms vreemde vormen aan. Hij beschouwt je bijna als een dochter".' IV. Martin wist maar niet, wat hij met zijn handen moest beginnen. Hij hield ze nog stijf langs zijn lichaam als kof- „Ik vindt hem niet zo vaderlijk", ant- fers, als een vreemde last, die hij moest woordde het meisje bitter. „Het is al leen zijn egoïsme. Hij wil me vasthou den; hij is bang, dat ik wakker word, dat ik groot word en hem doorzie met zijnvooroordelen". „Egoïsme is het niet", zei de jonge priester. ken. en moedig: de dappere daad van ie, dat het hem gemakkelijk is geval- de Verdediger van het Geloof. Maar op dit len? Hij geneerde zich verschrikkelijk, ogenblik voelde hij zich alleen maar be schaamd. Het dwarsbomen van de wil van een ander, hoe die dan ook ge richt mocht zijn, had altijd iets van aan dragen zonder er iets mee uitstaande te hebben. In zijn zakken waren ze als lood; als hij er mee langs zijn wangen streek, was het of zijn gezicht er he lemaal kil van werd. Hij droeg ze straat na straat verder, en kreeg ze slechts Dat mag je niet zeggen. Denk met moeite over de kruispunten, waar ze naakt leken, erger blootgesteld. Hij liep maar voort, de trottoirs op en af, zonder te durven stilstaan om te rus ten. Langzaam kwam er enige orde in de dat hij er over moest spreken, zelfs te genover mij. Hij vond het vreselijk pijnlijk. Maar hij deed het ten slotte toch. En hij verplichtte mij niet om te woelige chaos van zijn opgewonden matiging en dw'ineelandii een ineriinen gaan; het was een persoonlijk verzoek, brein. „Ik had het niet zo bedoeld matiging en dwingelandij, een ingrijpen hj. smeekte me er -feitelijk om." ^n»!3 ik had het in Gods Voorzienigheid. Dat had hij vroeger in de avond ook tegen de oude priester gezegd, maar vergeefs. „Het is mijn nichtje", had de oude man aan de andere kant van het schrijfbureau kop pig geantwoord, de ogen gevestigd op het kruisbeeldje, dat hij bij zijn priester wijding ten geschenke had gekregen. „Ik kan haar beter dan zij zichzelf. Het is de beste oplossing". Èn de jonge priester had de onaangename tocht aan- ik had het niet zo bedoeld ik had het bent zeker ook een msfrtelaar?" niet zo bedoeld trachtte hij zichzelf „Voor hem zou ik alles over hebben. Dat is de kwestie." „Zoveel liefde", zei het meisje, „en niet één huwelijk. Ook niet voor mij." ,Als je er zo van overtuigd bent, dat voor te houden, maar zelfs die gedach te werd verdrongen door de intensiteit van andere, beschuldigende herinnerin gen. Hij had het wél zo bedoeld. De slag was het barbaarse antwoord ge- jij gelijk hebt en hij ongelijk, heb dan weest op al die afwijzingen: de geboden tenminste de moed, hem dat te zeggen." „Dat zal ik hem zeggen," antwoordde zij en er klonk iets van een snik in haar woede. Ze had de hele avond niet vaard, biddend, dat hy er goed aan gehuild- droog en heet had de verbit- - deed en mocht slagen. Natuurlijk was tering in haar ooghoeken gebrand. Maar gen in de dikke gedaante van pastoor hij met gedwongen geweest om te gaan; uU begon dat te smelten, nu ze uit de Kirkman, die kwam binnenschuifelen nil tvmn 4Ai*iirfriAl-ntviAvi U„Jt„ 1-1ArlAV, van de catechismus, het zachte „niet doen" van zijn moeder; de gehaaste, steeds terugkerende terechtwijzingen in de biechtstoel, waar de jeugd ijverig ageerde in de schemering; de afwijzin- hij was teruggekomen van een bedie ning en had de oude man in de studeer kamer aangetroffen, vol woede en on rust over het wangedrag van zijn nicht je. Toen had hij zich met die taak be last uit genegenheid voor zijn superieur, die onmogelijk zelf kon gaan. Zij waren nu voor de deur van de pastorie. Er brandde licht in de studepr kamer, ofschoon het al na middernacht was. auto stapte, het trottoir overstak en vlug de stoep opliep. Haar woede vormde felle woorden in haar hoofd; zij be dacht de ene uitdagende zin na de an dere om de oude man in het gezicht te slingeren; haar hakjes tikten fel op de stenen, de armband rammelde, de tra nen kwamen. Zij gooide de deur open, de vernietigende woorden lagen scherp op het puntje van haar tong. De jonge priester sloot de auto af ess om zich voor de vroegmis te kleden, terwijl Martin en een andere misdie naar de wijn klaarzetten en de kaarsen aanstaken. De kostbare overvloed van de Kerk en de armzaligheid van de ka mers van zijn moeder hadden, zolang als hij zich kon herinneren, een vreem de verdeeldheid in hem teweegge bracht (Wordt vervolgd). trieerden en de Ambonese oud-K.N.I.L - militairen. Dit alies is een ereplicht voor Met betrekking tot de West pleit spr voor aandacht van de regering voor de landbouwproblemen in Suriname. De regering schakele de Stichting voor de Landbouw in. Spr. heeft berichten gehoord over on gewenste infiltraties in Nieuw-Guinea. Kan de regering daar meer over mede delen? De heer WELTER (Kath. Nat.) brengt de minister hulde voor het feit, dat hij de moed heeft gehad dit desolate deel van de boedel van het vorige kabinet over te nemen. Spr. is zeer bezorgd over de toestand in Oost-Azië. Overal dringt het commu nisme op. We kunnen nauwelijks ver wachten, dat Indonesië in staat zal zijn voldoende weerstand te bieden. Wat doen de Westerse landen? Vrijwel niets De Sovjet-Unie juicht dat toe. Alleen Frankrijk voert in Ïndo-Chma nog de strijd. Hulde daarvoor. Het Unie-statuut had slechts tot doel de Nederlanders de gedachte te ge ven, dat er nog iets van het koningrijk werd gered. Maar niemand is nu meer met een unie gediend. Het is nu de belemmering voor een goede verhou ding. Als het statuut wordt opgeheven, zullen de Indonesiërs zich vrijer voe len tegenover Nederland. Laten we deze wanconstructie zo spoedig moge lijk opbergen op de nationale rommel zolder. De Indonesiërs zullen dan veel meer bereid zijn onze steun te aan vaarden. Wij kunnen dan vrijer optre den tegen de onveiligheid voor enze landgenoten. De Ambonezen wantrouwen de rege ring inderdaad. Welke toekomst gaan zij overigens tegemoet? Het is begrijpelijk, dat de mensen ongerust zijn. Wat wil de regering nu doen? Laat zij deze mensen brengen naar de eilanden ten Westen van Nieuw-Guinea. Welke bezwaren zijn daartegen? Zal de regering ook geen verdrag met Indonesië sluiten over Nieuw-Guinea al wordt daarin de status niet gewijzigd zonder voorafgaand overleg met de Kamer? De regering late zich daar dui delijk over uit. Suriname heeft dringend hulp van Ne derland nodig. Natuuriyk moet voorko men worden, dat op onverstandige wijze geld in dit land wordt gestoken. Een veelvoud van het bedrag, dat nu beschik baar is, zal echter stellig noodzakelijk zyn. De regering bevordere de export van intellect naar Suriname; vroeger ging dat naar Indonesië. Ds. ZANDT (Staatk.-Ger.) zegt, dat de democratie met voeten is getreden door de schending van art. 3 van het unie statuut. De RTC-accoorden zijn waarde loze documenten geworden en de ver wachtingen van de regering zijn niet in vervulling gegaan. Er zijn bijna geen woorden te vinden voor de schandelijke behandeling, die de Ambonezen van Nederland hebben on dervonden. De heer JANSEN (Kath.) betoogt, dat de financiële positie van Indonesië zor gen baart. De welvaart dient hersteld te worden en daarvoor is kapitaaldeelname van buiten af nodig. Daarom kan Indo nesië de oude belangen niet uit het oog verliezen. Zolang de status van Nieuw-Guinea niet geregeld is, zal het particulier ini tiatief weinig neiging vertonen geld te investeren. Dit oponthoud is te betreu ren. Zijn er echter geen andere wegen om een en ander tot stand te brengen? De heer GORTZAK (comm.) wil met nadruk herhalen, dat het onjuist is het oordeel over de Unie-verhouding op te schorten. De regering dient nu aan de wil van het Indonesische volk te voldoen en de vorm van overheersing uit de wereld te helpen. t>r. DE KORT (Kath.) betoogt, dat er in de West ondanks de huidige moeilijkheden een goede kans is op een vlot functionnerende democratie. Dit is verheugend. Spr. heeft behoefte om aan te drin gen op een spoedige rondetafel-confe- rentie. Hij wil rustig het resultaat af wachten van het overleg, dat de rege ring ongetwijfeld zal voeren met de gouverneurs. De regering stelle spoedig een com missie in. zoals die werd ingesteld ter voorbereiding van de RT.C.-Oost De vergadering wordt te 17.15 uur gesloten. Een tweetal maanden geleden wisten vier gedetineerden uit het Huis van Be waring te Utrecht te ontsnappen en men had een week speuren nodig, eer men ook de laatste vluchteling weer te pakken had. Naar thans vernomen wordt zijn er opnieuw twee gevange nen in geriaagd uit het Huis van Be waring te ontvluchten. Lang hebben zij van hun vrijheid echter niet geprofi teerd. Zij waren n.l. nauwelijks de aan de overzijde van de straat gelegen be graafplaats binnengeglipt, of de bewa king van het Huis van Bewaring zette de achtervolging in. De vrijheid duur de niet langer dan enkele weilanden ver, toen de inmiddels gealarmeerde gemeentepolitie van Jutfaas de eerste vluchteling te pakken kreeg. De ander wist zijn vlucht door het vrije veld nog te rekken tot aan de rijksweg naar het Zuiden. Nu hebben we eens een beetje mooi weer, zodat in menig hoofd vacantie- plannen oegtnnen te rijpen. Maar wie niet mooi weer speelt? ue Neaertandse regeringr die in zak en as zit over de meer dan nijpend geworuen schaarste aan buitenlanase deviezen. Die komt nu even ae vacantieplannen van hen, die eens even lucht willen gaan schep pen i» het ouiienland, ornaat het hier ie lanae langzamerhand zo leuk is ge- woraen, aal je er geen ogenolik meer zorgen van je aj kunt zeiten, in ae war si uren mei haar nieuwe paspoor- tenregeLmg. in eerste instantie zijn natuurlijk de departementen van fi nanciën en van Buitenlanase Zaken hiervoor verantwoordelijk. Dat minis ter Stikker, aie ex projesso meer bui tenlandse reizen maakt dan welke andere minister ook, en een vurig pleitbezorger is van Europese samen werking, zich voor deze regeling heeft laten vinden, bewijst alleen maar, hoe machtig Lieftinck met zijn steeds machtelozer woraende schatkist is. Ne derland zelf geeft zich alle moeite om zoveel mogelijk Buitenlandse touristen en hun deviezen naar onze contreien ie leiaen, maar gaat nu het reizen van Nederlanders naar het buitenland nog moeilijker maken. De toeristische wis selwerking wordt aaaraoor eenzijdig van onze kant öelemmera en net staat nog te bezien, of het buitenland met op voor ons onpteizierige wijze daarop zal reageren. Zyn pleizier- en vacan- tie-reizgn t» het Buitenland inderdaad een luxe, waarop oekniboeld moet woraenVvy menen in vele gevallen van metImmers reizen er thans tal van lieaen met kleine beurzen naar het buitenland, die dat vroeger niet deden, omdat er niet zoveel betrekke lijk goedkope gelegenheden zoals b.v. gezelschapsreizen met bussen voor waren als thans. Wy achten het van groot Delang, dat deze lieden hun geest en gezichtsveld blijven verruimen en door een bezoek aan hel buitenland meer Europees georiënteerd zuilen worden. Bijzonder ongelukkig is het feit, dat Oostenrijk, hei voor ons minst dure land, aoor de nieuwe passenre- geling moeilijker toegankelijk wordt, en het uitwisselen met gesloten beur zen van Nederlanders en buitenlanders over en weer, zoals thans veelvuldig geschiedt, bezwaarlijker wordt ge maakt. Npelen ae aangevraagde reis- deviezen voor vacanlie-doeleinden, want daarom gaat het tenslotte hoofd zakelijk, nu werkelijk zo'n oelangnjke rol? Is onlangs niet officieel de ver wachting uitgesproken, dat eerlang het buitenlandse tourisme naar ons land méér zou opleveren dan door de Neder landse touristen uit het land wordt mee genomen? Wordt deze gunstige ver wachting thans niet de bodem inge slagen? Want zullen de buitenlanase touristen blijven stromen naar een land, waarvan de oevolking als India nen in een „reservation" zoveel moge lijk van overheidswege wordt vastge houden? Wij hopen van harte, dat de altijd actieve A.N.W.B. met zijn be roep op minister Stikker om de nieuwe paspoortenregeling, die weer méér contróle en dus ook meer controle- ambtenaren zal eisen, te herzien, suc ces zal hebben. Niet het minst terwille van hen die in de nachtmerrie van Lieftinck's belastingbiljetten van be nauwdheid dreigen te stikken en een hapje frisse lucht in het buitenland meer dan ooit nodig hebben. Kort na de behandeling van de zaak tegen de Utrechtse koopman F. den L. die enige tyd her terecht stond in ver band met de affaire der valse dollar biljetten, is Den I.'s verdediger, mr. dr. H. A. T. van 1L, advocaat en procureur te Utrecht, gearresteerd op beschuldi ging van het aanzetten tot meineed. Hij zou een der getuigen a décharge er toe hebben aangespoord met de waarheid strijdige verklaringen voor de rechtbank af te leggen. Advertentie Zoals men uit een interview met de Directeur van de Postspaarbank heeft kunnen lezen, is deze in het geheel niet verontrust door het feit, dat het publick tijdelijk een deel van zijn spaargelden heeft opgevraagd. Immers, zo zegt hij. het doel van sparen is o.m. om wat geld ter be schikking te hebben wanneer men eens een grote uitgave heeft te doen. Met het sparen van Niemeijer's waarde- punten voor „Safira"-tafelbestek is het al niet anders gesteld. Is de huisvrouw eens aan wat nieuwe vorken en lepels toe of wil zij b.v. een cadeautje geven in de vorm van lepeltjes of taartvorkjes, dan heeft zij, wanneer zij regelmatig Niemeijer's Paarsmerk-Koffie en Gaia- Thee of Princess-Thee gebruikt, de waarde- punten achter de hand, waardoor zij zonder kosten het gewenste artikel bij •Niemeijer kan bestellen. Ook U kunt dubbel genieten: gebruik Niemeijer's Koffie Thee. dan schenkt U de pittigste koffie en de geurigste the» en U spaart zonder kosten het prachtige „Safira'-tafelbestek, (vlekvrij door cn door) bij elkaar. Een briefkaart aan Niemeijer-Groningen en U ontvangt de geïllustreerde geschenken- lijst gratis cn franco. X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3