NEDERLAAG DOOR EEN GEBREK AAN SNELHEID EN ENTHOUSIASME Traagheid van Nederlands rechter blok heeft de strijd beslist NEDERLAND- NOORWEGEN 2-3 ai Alle Nederlanders in heren enkelspel uitgeschakeld SOMBER ZONDER RELAAS VAN EEN STRIJD GEESTDRIFT Hooguit twintig minuten Oranje-voetbal Faanhof haalt schade in en draagt nu de oranje trui Veelbelovend begin Het legioen", merkwaardige familie W Noor Johanessen scoort tweemaal Tweede etappe levendig steekspel van voortdurende demarrages BRILLANT, MAAR TE KORT TEGENOFFENSIEF MOCHT DE ONZEN NIET BATEN Wacht niet Van Swol stelt teleur in Noordwijk De Feyter met ere verslagen DONDERDAG JUNI 1951 PAGINA (Van onze sportredacteur a i.). Het is triest, maar het heeft geen zin het te ontkennen: de neder laag, die ons Oranjeteam gisteravond in het Feyenoordstadion te Rotterdam heeft geleden, was verdiend. Dik verdiend. Van de triompherende ploeg, die door haar meeslepend enthousiasme eif keiharde, uitgekookte Belgen onder de duim wist te houden, was geen grein meer over en nog maar zelden is „het legioen" zo in zijn mannen teleurgesteld als uitgerekend gisteren in die avondwedstrijd tegen de Noren, welke wij toch eigenlijk alle maal al als geschikt voor een kleine Nederlandse overwinning hadden gedoodverfd. Mijn hemel, wat is dat tegengevallen! Na een veelbelovend begin, na vier, vijf snelle Nederlandse aan vallen, waarbij onze voorhoede de Noorse achterhoede door sneed als een mes door de boter, zakten het spel en het tempo plotseling tot een peil, dat men bezwaarlijk hoger dan als dat van matige „tweede klassers" kon kwalificeren. Er werd geen bal behoorlijk op maat gespeeld, het aanvallen van tegenstan ders, die met de bal aan hun schoen het halve veld overstaken, scheen in niemands brein meer op te komen en onze achter hoede bleek zelfs niet bij benadering opgewassen tegen het geweld der Noorse vo.orwaartsen. Het was werkelijk ontstel lend en de 60.000, die uit alle hoeken van het lieve vaderland naar Rotterdam waren gekomen in de stellige verwachting een joyeuse reprise van de triomph in Amsterdam te kunnen mee maken, zaten stil, ontsteld en bedremmeld toe te kijken. Snoek niet in vorm Het lukt weer Ondeskundige nabeschouwing Oranje tast rond.... en scoort Geen hulp voor Terlouw Nog meer mislukkingen Hoe die plotselinge, merkwaardige inzi-king ontstond? Wij hebben er nau welijks enig idee van. Kwam het mis schien als reactie op die eerste Neder landse aanvalsgolf die zo vloeiend en soepel op gang kon komen? Kwam het, omdat deze ploeg nog niet de weelde kan verdragen als grootste favoriet te worden aangewezen of was misschien de mentale voorbereiding op deze strijd niet zo scherp als tegen de Belgen? Eerlijk, wjj weten het niet. Wij kun nen slechts opmerken, dat achterhoede en middenlinie eigenlijk ai van het eerste ogenblik af de nodige scherpte misten en dat met name in de rechter v ing van ons elftal de gehele wedstrijd lang een zwakke stee heeft gezeten: waarvan de Noren dankbaar en slagvaardig geprofiteerd hebben. Die stee werd gevormd door De Jong en Van Schijndel, die geen van beiden in staat bleken de uiterst snelle vleu gel der Noren in bedwang te houden. Reeds spoedig na het begin hadden de Noren dat gat ontdekt en sindsdien zag men ieder ogenblik langs die kant Skifjell en Johanessen met groot ver' toon van superioriteit ons doel bela gen. Zij waren sneller, slagvaardiger, handiger en technisch beter en het is dan ook langs dat kanaal, dat tot drie maal toe en dit had. naar onze smaak, gerust nog enige malen meer kunnen gebeuren ons doel werd doorboord. Dat gebrek aan tempo was overigens niet het enige manco. Van Schijndel beging nog een tweede fout. Herhaalde malen trok hij scherp mee naar voren, kwam niet snel genoeg terug en werd er daardoor oorzaak van, dat geheel ons kunstige verdedigingssysteem als een kaartenhuis ineen stortte. Dan werd het een hollen en draven, een rennen en improviseren, waarbij zoals altijd wanneer het slecht gaat natuurlijk niets lukte en waarbij het bijv. een keer voorkwam dat Terlouw en De Jong in een verwoede poging om een of ander hopeloos gat te stoppen, elkaar eenvoudig ondersteboven liepen en op die tv ij ze Johanessen een extra sco ringskans cadeau gaven, die slechts toevallig door off-side om zeep ging. Nu zal men misschien opmerken, dat rechtsbinnen Snoek dan toch zijn con fraters de nodige steun zou hebben kun nen verlenen. Daarmee snijdt men ech ter alleen een zo mogelijk nog treuri ger onderwerp aan. Snoek immers het is niet plezierig het te moeten op merken was gisteren waarschijn lijk de slechtste speler van het veld. Nu moet men eerlijk toegeven, dat het hem niet meezat, want nadat hij gedu rende het eerste half uur vrij matig, maar toch niet opvallend slecht zijn partijtje had meegeblazen, brak dat on gelukkig ogenblik aan, waarop hij een Noorse aanval scherp en goed onder brak, even rustig de tijd nam de bal te spelen en toen tot ieders ont zetting op de meest onhandige ma nier op Kraak terugspeelde, van welke blunder Soerensen terecht en accuraat profiteerde. Daarna was het met hem gedaan. Hij kwam die slag niet meer te boven en wat hij in het verder ver loop van de wedstrijd nog presteerde was zo matig, dat men in onze voor hoede vaak duidelijk de intentie kon waarnemen aanvallen zonder Snoek op te bouwen. Hiermee, met dit falen van de rechterwing, hebben wij naar ons beste weten de diepste oorzaak van de nederlaag aangegeven. Alleen, men moet deze kenschetsing niet misver staan. Zij bedoelt niet te zeggen, dat uitgerekend alleen dit drietal de ne derlaag op haar debet moet schrijven, want dat is stellig niet waar. Na die eerste flitsende aanvallen, viel er immers, zoals gezegd, plotseling over heel de ploeg een haast onbegrijpelij ke matheid. Er werd getreuzeld, geaar zeld, slecht geplaatst, in de breedte inplaats van in de lengte gespeeld, kortom er was sprake van een algehele terugslag, zo ernstig, dat het eigenlijk een wonder mag heten, dat Kraak's heiligdom niet meer dan tweemaal werd doorboord. Na de wedstrijd heeft het legioen hierover bij 't verlaten van de tribunes min of meer krachtig zijn hart gelucht O.i. ten onrechte, want het gaat nu eenmaal niet aan de ene keer een ploeg tot nationale held te verheffen, wan neer zij er in slaagt een traditionele en gevreesde tegenstander te bedwin gen en een andere maal diezelfde ploeg te verguizen, wanneer zij bepaald een off-day heeft. Voetballers, zelfs internationals, blij ven nu eenmaal misschien tegen de verwachting van alle fans in vrij normale mensen, die in of uit vorm kunnen zijn. Bovendien mag men niet vergeten, dat het moeizame herstel van ons na-oorlogse voetbal beslist niet in één wedstrijd een definitieve keer neemt en dat een terugslag heel be- grupekjk en misschien zelfs waarschijn- I lijk genoemd moet worden. Want, en dat is dan het lichtpunt uit deze wedstrijd dat wij zorgvuldig voor onze slottirade bewaard hebben dat dit elftal beter kan en ook wel (ergens) een beter moreel heeft, dat bleek wel onmiddellijk na de rust. Ken nelijk waren onze spelers toen door trainer Van der Leek behc-orlijk opge warmd en met het tegenpunt van Van Melis nog vers in het geheugen, trok heel Oranje ten aanval. Ha, het legioen leefde op. Door het stadion schalde weer het aanzwellende geloei van de Zó springt de Noorse keeper mum min hi if iHiiiiiiiiiiiii immuun ti m mi in li mum hui massa en begeleid door die muziek stormden onze mannen naar voren. Plotseling lukte alles weer. De bal zat weer als aan een touwtje en precies als in de eerste minuten van de strijd sneed onze voorhoede dwars door de toch waarlijk niet inferieure verdedi ging der Noren. Lenstra, Van Melis en v. d. Tuyn zaaide paniek waar zij kwa men, Biesbrouck toonde zich een prach tige stuwer en het was in die periode, dat Abe, us Abe, met heel de brille van zijn talent die voorzet van v. d. Tuyn in vliegende vaart onhoudbaar langs doelman Blohm kopte. Dat was voetbal van klasse. Scherp, nuttig en brillant spel. Het legioen ging even verzitten en ware toen niet weer plotseling op een bijzonder ongelegen moment die gaping in onze rechterwing ontstaan, waardoor de pijlsnelle Johanessen (steeds weer was het de blonde Johanessen) Kraak met een furieus schot verraste, wie weet hoe dan deze derby zou zijn geëindigd. Nu brak het de weerstand, wel niet zo totaal als in de eerste helft, maar toch maakte het de herinnering aan die pe riode weer zo levendig, dat het geloof in eigen kunnen teloor ging. Een slot- offensief, waarbij heel Nederland op de Noorse helft opereerde, mocht daaraan niets veranderen. Het Oranje-team ging ten onder door gebrek aan snelheid en enthousiasme. Het verloor door traag heid en wankelmoedigheid en het had zich eigenlijk al voor zijn slotoffen- sief verzoend met de gedachte, dat deze strijd tegen Noorwegen de zoveel ste na-oorlogse nederlaag zou worden. Wat nog hieraan toe te voegen? Werkelijke uitblinkers telde onze ploeg niet. Schijvenaar, de oudere, was nuttig, trapvast en goed in het opstel len. Biesbrouck eveneens, maar geen van beiden was scherp genoeg om de gaten te dichten, die van rechts door de razehd snelle Noren werden ge schapen. De voorhoede was vrij rede lijk; v. d. Tuyn en Groeneveld vol goede wil; v. Melis (tot tweemaal ge blesseerd) scherp en waakzaam, wat hem het genoegen van het eerste tegenpunt deed smaken; Lenstra vol doende met nu en dan" brillante uit schieters, maar het geheel was groots noch overrompelend. Hun spelmethode was als regel vrij doorzichtig en hun techniek onvoldoende. Kraak was vol doende, meer niet. En de Noren? Wel, het moet u uit deze beschouwing reeds overduidelijk zijn gebleken. Zij speelden fier, snel, overrompelend en met een techniek, die de onzen wel tot voorbeeld strekte. Neen, al met al een vertoning, die wij maar spoedig moeten vergeten, maar die schreeuwt om een revanche. En die kan komen. Daarvoor staat het eerste kwartier van de tweede heift borg. tot het laatste ogenblik met het opgeven van Uw vacantle-adres. Stel ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de hoogte van Uw tijdelijke adres, onder vermelding van Uw vaste adres. Slechts dan kunnen wij er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ont vangen. DE ADMINISTRATIE De uitslagen van de uitgespeelde afge broken par.ijen van het Staunton schaak- tournooi luiden; uit de 3e ronde: Stahl- fcergDonner uit de 4e ronde; TrifunovicTartakower 10: uit de 5e rende: GiigoricPirc 10. Broad'oent Matanovic V,uit de 6e ronde: Go- lombekBogoljubow 01. NOORDWIJK, 6 Juni. Van Swol heeft vandaag in Noordwijk voor de grootste teleurstelling gezorgd. Met 6-3, 6-1 dolf hij het onderspit tegen de Brazi liaan Vieira, die niet tot de geplaatste spelers behoort en die de dag tevoren niet dan met de grootste moeite met 6-4, 6-4 de jeugdige Neernink onder de knie had weten te houden. Zo is deze derde dag in Noordwijk het einde geweest van alle Nederlandse illusies voor het he ren enkelspel, want niet alleen Van Swol, die ver onder de maat bleef, werd uitgeschakeld, ook de overige twee Ne derlanders, die zich in de derde ronde hadden geplaatst, werden kansloos ge slagen. Wilton deed het nog het best, juist als de dag tevoren, toen hij Matous in twee long sets had weten te bedwin gen. Vandaag ging hij eervol met 7-5, 6-2 (Van onze voetbal- ondeskundige) Rotterdam-Am sterdam, 6 Juni. ij hebben ons la- (Van een onzer speciale verslaggevers) ROTTERDAM, 6 Juni Om ons relaas niet al te triest te doen zijn voeren wij u om te beginnen maar direct mee naar de zesde minuut van de tweede helft van de ontmoeting tussen Noorwegen en Oranje in het Feyenoord-sta- dion. Abe Lenstra kreeg van de rechtervleugel af een keurige pass. Hij plaatste zijn hoofd onder het leer en vóór de Noorse doelman Blohm de ge legenheid kreeg zich te realiseren welk gevaar zijn ploeg bedreigde, smaakte een tot dan toe in angst en vreze verkerend Holland het genoegen de gelijk maker op zijn rekening te kunnen boeken. De stand was toen 22. Het Nederlandse elftal en mede heel het voetbal-minnend deel van de natie, om de grasmat verzameld of aan de luidspreker, moet toen gevoeld hebben, dat wat door het verloop van de eerste speelperiode als bijkans onmogelijk kon worden beschouwd, het behalen van een kleine overwinning, toch nog niet volledig uitgesloten moest worden geacht. De feiten zijn echter anders geworden. Volgt hieronder hun, uiteraard weinig opwekkende beschrijving. zij het ding bereikten, wist geen van beiden wie nu zou schieten. Snoek deed het al niet veel beter in combinatie met Van der Tuyn. doch de Endhovenaar maakte vlak daarop een zo grote blun der, dat hij daarom alleen wel nimmer vergeten zal worden. Hij speelde zoge naamd terug op iemand, hij zal wel Kraak bedoeld hebben, doch hij deed dat wel zo ontactisch, dan Wang Soe rensen nauwelijks een stap had te doen om het tweede doelpunt voor zijn land op het scorebord geplaatst te krijgen. recht aan, doch intussen was Skifjell zijn landgenoot te hulp gekomen. De door Terlouw gehinderde Noor speelde dus naar zijn hem ondersteunende linksbui ten en in geen enkel Hollands verstand kwam het op om nu ook Ter louw te gaan assisteren. Ongedekt kon dus Skifjell even met de bal manoeu vreren, Terlouw stoof vervolgens op hém af, maar nu kwam Johanessen weer vrij te staan. Een bescheiden tikje naar deze was meer dan genoeg om het pleit ten nadele van Oranje te beslechten. De reus uit Frederikstad bracht Kraak met een kleine schijnbeweging van de kook en het was met Hollands hoopvolle ver wachting gedaan: 2-3! Dat er tot het bit tere einde toe gevochten is hoeft nauwe lijks betoog. Het kostte Van Melis nog bijna zijn benen en dat was deze verto ning toch zeker niet waard geweest. ten overhalen om ook „mee" te gaan. Een tweetal colle ga's, die er hun heil in zien interland-wedstrij- den te verslaan, sleepte ons vanmiddag in een auto en aldus werden wij deelgenoot gemaakt in een journalistiek voetbal- complot. Alhoewel wij al tijd in de heilige overtui ging geleefd hebben, dat er in Amsterdam ook een zeer bruikbaar stadion voor dergelijke georgani seerde volksverzamelin gen bestaat, bleek het drama zich in de Maas stad te moeten afspelen: de reden zal ons duister blijven, zoals zovele din gen op deze verspilde dag. In ieder geval hebben we ze zien voetballen. „Ze"' zijn de elf mannetjes, die in oranje shirts over het veld hollen en zich daar om Nederlands Elftal mo gen noemen Het zijn ook degenen, waar half Ne derland zich wekenlang voor uitslooft om via een kaartje hun optreden gade te slaan, een en ander ge paard gaand met voor- en nabeschouwingen in kran ten, voor de radio en op het werk van de velen, die vinden dat zij er over mee kunnen praten. Zul ke dingen gaan ons blijk baar veel te nuchter le- ken-verstand te boven, de voetballerij hebben wij tot nog toe buiten de in teresse-sfeer gehouden. Merkwaardig was dat al degenen, die zich dag in dag uit zo enthousiast to nen voor hun geliefde sport, vanmiddag plotse ling in een slechte stem ming begonnen te raken. Nu en dan uitten zij lui de hun afkeuring, ver- loochenden o.i. daarbij ernstig hun eigen stand. Als wij, met de meest mogelijke interesse om ons heen zaten te kijken, vie len er vaak niet anders dan zure chagrijnige ge zichten te constateren. Maar dat was nog niet al les. Bij lijfelijke ervaring hebben we gemerkt, dat wie het waagde om een grappige situatie (die bij naast de bal trappen, over elkaar heen rollen en meer van die dingen ge makkelijk voorkomt) op de juiste manier te be oordelen, als voetbal staats-vijand nummer één werd beschouwd. Wan neer zo n paar duizend pro-Oranje-burgers in koor „ja" hijgen en de man uit Heerenveen, die hun speciale sympathie schijnt te hebben, schiet „nee", moeten w ij lachen, alleen al om die Noorse netbewaker, die al sprin gende ook scheen te den ken. dat het „ja" was. Doch waarom ging dan die dikke meneer voor ons zo kwaadaardig zit ten omkijken, dat wij van benauwdheid ons boordje los moesten maken? Nee, al die voetbal- verslaafden houden er een merkwaardige psy chologische instelling op na. Zij zijn tevoren zo vol vuur, dat ze een dag vrij nemen of hun werk gewoon in de steek laten. Héél vroeg gaan zij dan al op weg (misschien hebben ze 's morgens niet kunnen eten) en klimmen in auto's, bussen, treinen en op fietsen. De hele massa is uiterst deskun dig, weet zeker dat Ne derland winnen gaat en is dus gezellig uitgelaten. Het spreekt vanzelf, dat zij maar aan één ding denken, over één ding praten en zich daar hele maal op instellen. Zij le veren zich willoos over aan de Rotterdamse ver keerspolitie, die, uitgerust met petten, fluiten, witte handschoenen, walkie-tal kies, motorfietsen en mi crofoons, ja zelfs met een vliegende commissaris, de Indruk wekt, dagelijks een Stadion helemaal vol en twee uur daarna weer leeg te loodsen. Maar daar denkt de karavaan niet aan. Zij interesseert zich nu alleen maar voor Abe, Kraak, veel doelpunten aan de goede kant, de be sproken plaats en het pro gramma-met-de-volledige opstelling-voor-tien-cent. Zo langzamerhand gaan de mensen zich erg druk maken om „erin" te ko men, in dat Stadion, waarvoor je allemaal over een brug moet. De Rot terdammers genieten van dit alles. Zij staan over de rand van de viaducten te gapen naar auto's uit Limburg, Holland, Over- Ijsel en Friesland. Om zeven uur zit ieder een in de kuip. Een Ita liaan hanteert de fluit en het legioen begint te gil len. Naderhand gilt het niet meer. Nog later schuifelt het op zijn stoel, het wordt schichtig. Dan merkt Nederland dat de elf in oranje en zwart gaan verliezen. Wèg stem ming. Ze kijken beteuterd als het afgelopen is. Je ziet het gewoon aan de ma nier waarop de automo biel-voetballiefhebber zijn wagen weer opzoekt. Zelfs onze collega's schij nen het enigszins te pak ken te hebben. Voor ons rijdt een vier tal Overijsselnaren; twee kleumende liefhebbers zit ten in de achterbak. Wij vragen hoe ze het nü vin den. Ze zwijgen. Merkwaardige psycholo gische instelling heeft „het legioen" De eerste tien a vijftien minuten bood het spel een beeld, dat min of meer in de lijn der verwachtingen lag. Nederland was redelijk aanvallend, maar hierna kwamen in het tweede kwartier van de strijd de Noren aan bod om op hun wijze de eerste acte ten beste te geven. Linksbinnen Johanessen toonde zich al direct een nijdas van de ergste soort. Als een reebok zo behendig stoof hij langs de klippen, Van Schijndel en De Jong geheten, heen en slechts met inspanning van al zijn krachten kon Schijvenaar hem de weg naar het eerste doelpunt versperren. Dan dook uit het achterveld linkshalf Laerum met het leer aan zijn voet in het Nederlandse doelgebied op. Terlouw kreeg er han denvol werk door. Opnieuw was het Schijvenaar, die het gevaar afdoende moest keren. Oranje kwam een ogenblik terug in het offensief. Groeneveld mocht een tweede hoekschop nemen, doch re sultaat bleef uit omdat een kopbal van Van Melis geen doel trof. Skifjell en Jo hanessen trokken daarna op Kraak af. De manier, waarop deze Noorse linker vleugel dit deed bracht toen al een licht gevoel van onbehagen in de Hollandse harten teweeg. Snel en efficiënt gleed de bal van voet tot voet en nog mocht Oranje van geluk spreken toen de harde kogel van linksbuiten Skifjell in het zij net belandde. Om nu duidelijk uit te laten komen hoe Nederland van zijn aanvankelijke overwicht terug is gevallen tot de po sitie van de verdrukte, laten wij hier volgen de korte karakteristieke woor den, die wij optekenden in het verloop van het gevecht. „Middenvoor Soeren sen combineert razend snel met zijn binnenspeler Johanessen, Terlouw moet krachtdadig ingrijpen. Rechtsbuiten Hvidsten staat vrij en schiet hard in, Kraak stopt. Noorwegen neemt zjjn eerste hoekschop. Kraak trapt slecht uit. Schijvenaar moet teruggekomen bal in moeilijke omstandigheden weg werken. Van Schijndel aarzelt. Rechts binnen Bredesen brengt de bal op, Hvidsten schiet weer. Over! Terlouw houdt een Noorse aanvaller vast. Vrije trap voor Noorwegen. Laerum gooit in, Soerensen schiet ongehinderd, Kraak uit doel, Schijvenaar redt ternauwer nood." Na deze korte, doch veelzeggende no tities, brak de vijfentwintigste minuut aan. Wederom, als boven reeds opge tekend, gaf rechtsbuiten Hvidsen een uitgerekende voorzet en toen had Jo hanessen de situatie bekeken. Kraak verraste hij volkomen en een uiterst zacht tikje van zijn linkervoet tegen het leer was voldoende om Holland met zijn neus op de keiharde realiteit te drukken: er was een éénnul ach terstand. De misverstanden in de Oranje-gele deren namen middelerwijl hand over hand toe. Wij zagen Abe en Van Melis tegelijk op een bal afstormen en toen Er is in aansluiting op deze, een be grijpelijke morele inzinking teweeg brengende mistrap, nog veel gepasseerd wat met gemak een grote zwarte blad zijde in Hollands voetbalgeschiedenis vult. Slechts op het allerlaatste ogen blik voor de pauze kwam er enig licht in de duisternis, waarin de Oranje mannen als blinden rondtastten. Groene veld gaf met een lange pass het leer door aan Van Melis, spil Svenssen ver giste zich bij uitzondering, dook onder de bal door inplaats van deze te stop pen en onze aanvalsleider vuurde zijn eerste en naar later zou blijken zijn laatste treffer af. (12). De tweede helft begon werkelijk hoop vol. Van der Tuyn nam onmiddellijk na de aftrap het initiatief in handen. Ge volgd door Lenstra rende hij op het Noorse doel af, waar één der backs ten koste van een hoekschop op het nipper tje kon redden. Biesbrouck, ook blijk baar stevig opgewarmd, schonk even la ter Groeneveld een redelijke kans en met het zwevend schot van de Haarlemmer had Blohm de grootste moeite. Onder daverend geloei van de zestigduizend toeschouwers probeerde Abe het nog eens. Eerst samen met Van Melis, zonder succes en vervolgens met Cock van der Tuyn. Onze rechtsbuiten kreeg een ju weel van een gelegenheid om een afge paste voorzet op het hoofd van Lenstra te plaatsen. Hij aarzelde geen seconde en begeleid door een duizendstemmig „Abe!Abe!zoefde de vlijmscher pe kopbal van de Fries in de Noorse touwen (2-2). Toen kon het. Oranje liep zicht baar rood aan. Alleman trok ten strijde, zelfs Terlouw spurtte als een terrier van achter naar voren, doch ergens rammel de er iets aan de strijdkar. Wat dat was werd glashelder bij die ene fatale Noor se attaque. Johanessen stond plotseling met de bal aan zijn voet in het Neder landse doelgebied. Terlouw viel hem te- (Van onze sportredacteur) VENLO, 6 Juni Met een levendig" spel van aanval en verdediging heeft de Ronde van Neder land vandaag zijn diepe duik uit het hoge Noorden naar het Zuiden gemaakt, een spel, zo interessant opgevoerd en zo fel gespeeld, dat het de Ronde een welkome overwaarde aan sportieve winst heeft bezorgd. En dat was niet alleen een stryd om enkele kilometers asphalt of een winstmarge van tiende seconden. Het was een geraffineerd, maar mannelijk steekspel van bekwame matadoren, om het symbool van de sterkste, dat gelegen :s in de eervolle dracht van de glanzende oranje trui. De jonge Belg De Feyter heeft die onderscheiding met ere verdedigd. Hij heeft, zoals zulks de drager van zo'n gevaarlijke onderscheiding betaamt, zich de steun laten aanleunen van zijn minder fortuinlijke ploegmaats. Maar hij heeft, toen het erop aankwam, ook zichzelf in het strijdgewoel gewaagd; een strijdgewoel, dat zijn furieus hoog tepunt beleefde na een afmattend totaal van een goeie 300 kilometer, en dat hem toen in duel bracht met de sterke Faanhof. Gisteren had Faanhof zijn kans verzuimd, maar vanochtend had hij zich bij hoog en laag voorgenomen, dat dit geen tweede keer zou gebeuren. Wel, hij slaagde daar beter in dan hij bij zijn alles vragende demarrage op 20 kilometer voor de finish had durven hopen. Het is thans definitief zeker, dat Ray Robinson op 10 Juli te Londen zijn titel zal verdedigen tegen de Britse midden gewicht kampioen Randolph Turpin. De Engelsman Tommy Wood heeft met Motoguzzi in de 250 c.c.-klasse van de TT-races op Man gezegevierd, een snel heid behalend van 130 k.m. per uur. De race in de 725 c.c.-klasse werd ge wonnen door de Engelsman McCandless met Mondial. Nog zie ik het vijftal op de finish te Venlo komen afstormen! Een vijftai, omdat de parate Beigen die ontvluch tingspoging van zo'n gevreesd poten taat als de oud-wereldkampioen der amateurs lang niet op zich wilden laten zitten. Die stuurden Bogaerts, Evens en de terrier Van Kerkhoven achter hem aan en wikkelden hem aldus in een strijd, die zo verbeten werd gevoerd, dat de vijf op 70 meter voor de finish nog op één lijn lager., als hadden zij de afspraak gemaakt, dat ze tegelijk over de streep zouden gaan. Maar het was nu juist de kracht van Faanhof, dat hij ondanks die uit puttende demarrage nog kracht genoeg had, om in de laatste 10 of 15 meter zijn wiel juist driekwart fietslengte vóór dat van Bogaerts over de lijn te stuwen; een préstatie, die hem behal ve de zege ook de oranje trui zou be-" zorgen. Want even belangrijk als het gevecht dat hij daar met Bogaerts en de zijnen, plus de voortreffelijk rijdende Franse vreemdeling Dequesne uitvocht, was bovendien nog het duel met De Feyter. Een duel, dat niet om millimeters, maar om seconden ging. Toen de 25-jarige Belg na een lijf-aan-lijf-gevecht met Wagtmans de zesde plaats bezette in een tweede groepje van vijf, had de tijdwaar- nemer een verschil van 44 seconden op zijn klok en dat gaf Faanhof, Bogaerts en Van Kerkhoven een voorsprong van 4 luttele seconden op De Feyter en 8 op Wagtmans, die zich intussen prima heeft verdedigd. En volgens het reglement kreeg Faanhof als overwinnaar de eer Het peleton passeert de brug bij 'Westervoort, op weg naar Arnhem. èn de last van de leiderstrui om zijn brede schouders getrokken. Met die laatste opwindende phase is de etappe van vandaag nog lang niet volledig gekarakteriseerd Het begon al met een interessant offensief van de Nederlandse A-ploeg, toen Frans Vos na 85 kilometer aan de haal ging en enkele kilometers verder Schulte en Schoenmakers probeerden naar hun ploegmakker toe te springen. Lam brichs en Voorting zagen daar wel heil in en vluchtten mee; maar het Bel gisch eskadron vond dat te veel van het goede en sleurde het Nederlands kwintet onbarmhartig in zijn midden terug. Eenzelfde lot onderging Van Elderen, ondanks de hulp die de jonge Eindhove- naar kreeg van de onstuimige Van Kerkhoven en de excellerende Fransman Dequesne. Eenzelfde lot onderging voorts een nieuwe poging van Lambrichs (die zich in deze Ronde opvallend goed weert), nü met de sterke De Baere. Zij kregen het voor Lambrichs dubieuze ge zelschap van twee andere Belgen, De- graevelijn en Smet, maar hoewel zij in Arnhem tot 4 minuten waren uitgelopen, slaagden ook zij niet. En zij dankten dat aan Schulte. Die had in Arnhem uit alle macht aan een ontsnappingspoging zitten werken. Maar de twee Belgen, die meesprongen, pasten hem niet en binnen een kilometer was - - hij weer door de gro te groep opgeslokt. Vier kilometer voor Nijmegen was hij echter wéér weg; met Voorting dit maal. In een tempo, dat soms tegen de vijftig kilometer per uur lag, stormden zij onweerstaanbaar naar voren en in derdaad moesten de vier koplopers na korte tijd met hun gezelschap genoe gen nemen. Maar Schulte had toch nog niet de be schikking over zijn befaamde kracht. Het peleton was aan het jagen ge slagen en ditmaal lag de kracht in derdaad verscholen in de massa. Dertig kilometer voor Venlo was alles weer bijeen. En toen kwam het hoofdstuk, dat be gint met de naam Faanhof en dat de oranje trui in han den brengt van een der Nederlandse fa vorieten. Maar nog maals, de leiders trui üs niet alleen een eervol, doch ook een gevaarlyk bezit. tegen de favoriet voor het heren enkel spel, de nog geen 100 pond wegende en nauwelijks anderhalve meter grote Phi- lippijn Ampon, ten onder. Ook Krijt stel de teleur, al had niemand een zege op de sterkste speler van het 5 man tellend Zuidafrikaanse team, Levy, gerekend. De dames brachten het er naar ver houding veel beter af. Mevr. Schmier overtrof zichzelf door een uiterst ver dienstelijke zege (6-1, 6-3) op de overi gens niet al te sterke Franqaise Jacque line Marcellin en plaatste zich daarmede evenals mevr. Jopie Roosvan der Wal in de kwartfinales. De laatste verdient wel de meeste lof, want in een uitput tend duel wist zij mevr. MatousStrau beova, een der acht geplaatste speelsters, uit te schakelen en daarmede zelf de kwartfinale te bereiken. Zonder twijfel moet zij in staat geacht worden nog een ..seeded player" te verslaan en wel de Frangaise mevr. Amouretti, die niet dan met de grootste moeite met 6-3, 9-7 de zeer op haar retour zijnde mej. Rollin Couquerque uitschakelde. Tenslotte heeft ons land nog een derde ijzer in het vuur: Nel Hermsen bereikte de kwartfinale door een bijzonder gemakkelijke zege (6-1, 6-1). op de Zuidafrikaanse mevr. S. van Coller. Tegen de Italiaanse Manfredi zal ze het echter in de kwartfinale heel wat moeilijker hebben. De uitslagen luiden: Heren enkelspel derde ronde: Ampon (Philipp) sl. Wilton (Ned.) 7—5 6—2, Nor garb (ZA) sl. Redl (Oostenr.) 64 6—4. Deyro (Philipp) sl. Dehnert (Ned.) 6—4 3> Pallada (Z.S1. sl. Connor (ZA) 61 6—2, Branovic (Z.S1.) sl. Carmona (Philipp) ®6-2' Vieira (Braz.) sl. Van Swol Ned. 6—3 6—1, Levy (Z.Afr.) sl. Krijt (Ned.) 6—4 6—1. Cockburn (ZA) sl. Shaf- fei (Eg.) 6—1 7—5. Gemengd dubbelspel derde ronde: J- Quertier (Gr.Br.) en Ivoor Rinkel (Ned.) sl. M. Rollin Couquerque (Ned.) en Connor (Z.Afr.) 60 61; H. MatousStraubeova (statenl.) en Matous (statenl.) sl. E. Hoog houdt (N.) en Pallada (Z.S1.) 6—2 6—0- N. Hermsen (N. en Linck (N.) sl. J. Roos- De Wal (N.) en Norgarb (Z.Af.) 6—1 86: B. Bartlett (Z.Afr.) en Cock (Z.Afr sl. A. Koopmans—Knottenbelt (N.) en Redl (Oostenr.) 6—0 8—6; G. Woodgate (Gr Br.) en Cormona (Phill.) sl. G. Blaisse (N.) en Vieira (Braz.) 6—4 6—4; M. Schmier iN.) en Wilton (N.) sl. J. Amouretti (Fr.) en Branovic (Z.S1.) 6—1 6—4; J. Marcellin (Fr.) en Levy (Z.Afr.) sl. L. Mandredi (It.) en Holst (N.) 62 46 86; mevr. E. Scholten (Z.) en Drupon (Phill.) walk-over. Herendubbelspel, 1ste ronde: Van Meege ren en Windt (N.) sl. Akkersdijk (N.) en Redl (Oostenr.) 6—4 6—4; Goris en Hors man (N.) sl. Van Olst en Marinkelle (N.) 6~3 7—5: Barlett (Z.Afr.) en Connor (Z. Afr.) sl. Breukink en Klinkspoor (N.) 8—S 8—6; Holst en Karamoy (N.) sl. Maris en Van Oort 62 62; Keuls en Volkmaars (N.) sl. Kramer en Nolten 60 62: Van Dalsum en Dehnert (N.) sl. Van Gasselt en Lathouwers (N.) 63 6—3. Herendubbelspel, 2e ronde: Ampon en Carmona (Phill.) sl. Van Dalsnm en Deh nert (N.) 6—2 6—1; Shaffei (Eg.) en LincK (N.) sl. Holst en Karamoy (N.) 6—1 3—6; Matous (statenl.) en Norgarb (Z.Afr.) sl. Goris en Horsman (N.) 6—3 60. Dames enkelspel derde ronde: mevr. B Bartlett (Z.A.) sl. mevr. E. Scholten (N.) 6—2 6—2; mevr. G. Woodgate (G.B.) sl mej. Chr. Mercelis (B.) 6—2 6—4; mej. N Hermsen (Ned.) sl. mevr. S. van Collei (Z.A.) 6—1 61; mej. Jean Quertier (G.B-Ï sl. mevr. E. van Berkel (Ned.) 6—2 6—2: mevr. M. Schmier (Ned.) sl. mej. Mar cellin (Fr.) 6—1 6—3; mej. L. Manfredi sl. mevr. G. Blesse (Ned.) 6—4 6—3: nievr J. Amouretti (Fr.) sl. mej. M. Rollin Cou querque (Ned.) 63 9—7; mevr. J. Rooi (Ned.) sl. mevr. H. Matous (statenl.) 6t 7—5. Damesdubbelspel. 1ste ronde: A. Herrei- Iers en M. Kruisinga (N.) sl. T. van Dalsum en L. Raymakers (N.) 4—6 108 61; E van Berkel en A. de Jager (N.) sl. E. van Loon en A. Lubbers (N.) 36 75 62; T Marinkelle en H. van Olst sl. T. van Haa- gen en J. Dehnert 6—4 3—6 6—1; R. Raay makers en F. Herfkens (N.) sl. C. Gros- veld en H. Smeets (N.) 2—6 6—3 61; mej. FTekelenburg en mevr. Vlielander Hein sl. mej. Y. Schouten en mej. A. v. d. Torre 6—3 6—4. Damesdubbelspel, 2e ronde: J. Amouretti (Fr.) en I. Eggersman (N.) sl. E. Hoyer en M. Jonquiere (N.) 6—1 6—2; G. Blaisse en T. Lubbers (N.) sl. A. Herreilers en M. Kruisinga (N.) 3—6 6—0 6—4; J. Marcellin (Fr.) en N. Hermsen (N.) sl. R. Raayma- kers en F. Herfkens (N.) 60 61; J. Quer tier (Gr.Br.) en G. Woodgate (Gr.Br.) sl. E. Hooghoudt en I. Kiek (N.) 61 6—0; F. Tekelenburg en E. Vliel .nder Hein (N.) sl. A. KoopmansKnottenbelt en J. Roos- Van de Wal (N.) 6—4 1—6 6—4; S. van Col ler (Z.Afr.) en M. Rollin Couquerque (N.) sl. B. Bartlett (Z.Afr.) en H. Matous— Straubeova (statenl.) 6—2 3—6 6—4; M. Schmier en E. Seholten (N.) sl. T. Marin kelle en H. van Olst (N.) 6—1 6—3. AeEWPE-ajUW De officiële uitslag van de tweede etappe is als volgt; 1. Faanhof (Ned. Bj 7 uur 57 min. 38 sec.; 2. Bogaeits (België B) z.t.; 3- Evens (België B) z.t..; 4. Van Kerkho ven (België A) z.t.; 5. De Feyter (Bel gië B) 7 uur 58 min. 22 sec.; 7. Wagt mans (Ned. C) z.t.: 8. Buyl (België B) z.t.; 9. De Hoog (Ned. C) z.t.; 10. Olli- vier (België A) z.t.; 11. Schoenmake-s (Ned. A) 7.59.23; 12. Van Brabant (Bel gië B) 7.59.33; 13. Braekeveld (Belg. A) z.t.; 14. Serin (België B) z.t.; 15. Schul te (Ned. A) z.t.; 16. Lambrichs (Ned. C) z.t.; 17. Dekkers (Ned. A) z.t; 18. Jans- sens (Ned. C) z.t.; 10. ex aequo Bakker (Ned. A), Van der Zande (intern. pl)> De la Haye (Fr.), allen z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Faanhof (Ned. B) 15.33.13; 2. Bo gaerts (Belg. B) 15.33.13; 3. Van Kerk hoven (Belg. A) 15.33.13; 4. De Feyter (Belg. B) 15.33.17; 5. Wagtmans (Ned. C.) 15.33.22; 6. Dequesne (intern.) 15.33.41; 7. Buyl (Belg. B) 15.33.57; 8. Ollivier (Belg. A) 15.33.57; 9. Schoen makers (Ned. A) 15.34.58; 10. Van Bra bant (Belg. B) 15.35.02; 11. Braekeveld (Belg. A) 15.35.08; 12. Dekkers (Ned. A> 15.35.08; 13. Janssen (Ned. C) 15.35.081 14. Delahaye (Fr.) 15.35.08; 15. Bakker (Ned. A) 15.35.36; 16. Peters (Ned. B) I 15.36.06; 17. De Gravelijn (Belg. A) 15.36.06; 18. Voorting (Ned. B) 15.36.06; 19. Van Staeyen 'Belg. B) 15.36.06; 20. Cmet (Belg. B) 15.36.11. 21. De Hoog (Nederl. c.) 15.38.57; 22. Evens (Belg. b.) 15.39.04; 23 Schulte (Ned. a.) 15.42.58; 24. Van der Zande (intern, pl.) 15.42.58; 25. Lambrichs (Ned. c.) 15.43.25. Het ploegenklassement ziet er na de tweede étappe als volgt uit: 1. België B 46 uur 40 min. 27 sec.; België A 46.42.18; 3. Nederland B 46.45- 25; 4. Nederland A 46.45.42; 5. Nederland C 47.47.27 6. Intern, ploeg 47.16.27; Franse ploeg 47.24.12. In Veendam waren niet gestart Grif1 (Fr.) die gisteren wegens verkeerd ril den uit de course is genomen en D Poorter Abello (Fr.) Persieo Bi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4