EXPORTVERBOD VAN GOEDEREN NAAR RUSSISCH BLOK Regering der V.S. legt het aan bevriende naties op Politie in West-Europa speurt naar vermiste Britse diplomaten Hedler gearresteerd TREIN RIJDT IN VOLLE VAART OP BENZINE-AUTO MODERNE ARTILLERIETREKKER IN ACTIE NEWYORKSE HUISMOEDERS LACHEN IN HUN VUISTJE Blijvende prijsdaling verwacht van 15 tot 20 procent Tussen neus en lippen ACCOORD TUSSEN DE IN KOREA STRIJDENDE LANDEN? Tot hoofd en hart GEEN ECONOMISCHE HULP BIJ OVERTREDING Opmars naar Chorwon Vermoedelijk geen regeringsdocumenten in hun bezit Ontploffing en brand eisen bij deze botsing in Brazilië een en vijftig doden Het weer. Voor Sander's vrijheid Instelling van gedemilitariseerde zone onder toezicht van de V.N. VELDSLAGEN IN DE WARENHUIZEN (fee MORRIS iefcieycu iiy! VRIJDAG 8 JUNI* 1951 1 75ste JAARGANG Nó. 25092 Chinezen openen sluis van het stuwmeer Amerika zal alle ver dragen opzeggen Niet naar Rusland? Neo-fascistisch Duits parlementslid PORTIEREN MECHANISCH GESLOTEN Zes doden bij botsing in Clarksville Hongaars bezit in Duitsland in ruil aangeboden BEGINSELEN VOOR REGELING VAN KOREAANSE CONFLICT PRIJZENOORLOG WOEDT JN DE VERENIGDE STATEN v In de V.S. vleestekort verwacht Binnen 10 dagen Dit komt er •is kinderen met vuur speten. STRANDPANTALONS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmufden: Bonifaciuestr. 27, tel. 5790 Voor klachten over do bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milKmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 14 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentMm eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. 1 1.82 per maand, f 545 per kwartaal. De Amerikaanse regering heeft een lijst gepubliceerd, waarop honderdduizen den artikelen voorkomen, die de bevriende regeringen niet aan het Russische blok dienen te leveren. Elk land, dat deze producten na 18 Juni welbewust ex porteert, zal geen verdere economische en financiële hulp ontvangen. Dit dras tische verbod is het gevolg van een amendement van de republikeinse senator Kern op een wet op de toewijzing van toegestane gelden, die verleden week door het Congress goedgekeurd is. President Truman heeft dat amendement zeer gebrekkig genoemd en tracht het Congress er toe te brengen de order te wijzigen. De verboden artikelen variëren van wapens, atoomartikelen, atoommateria len, machines, petroleum, suiker en katoen tot badpakken, wonderolie, veren en dameskleding. Op vijf afzondterlfjke lijsten worden 1700 algemene categorieën genoemd, die weer in duizenden onder afdelingen gesplitst zijn. Een ambtenaar heeft verklaard, dat het verbod in werkelijkheid voor honderdduizenden artikelen geldt. De E.C.A., die de lijst publiceerde, heeft echter geen opsom ming van de producten zelf gegeven, maar volgens een woordvoerder omvatte één der categorieën alleen al 100.000 artikelen. Op twee der lijsten wordt de levering verboden van wapens, munitie, militair materiaal, uranium, metalen, cyclotrons en instrumenten voor het ontdekken en meten van uitstraling. Op de grootste lijst komen meer dan 1400 goederen voor, waaronder vee, huiden, rubber, wol, synthetische vezels, klei en glas producten, walserijproducten, alumi nium en aluminiumproducten, machi nes voor de metaalnijverheid, gereed schapswerktuigen, electrische appara ten. chemicaliën, voertuigen, landbouw werktuigen en medische en pharmaceu- tische preparaten. William C. Foster, de administra teur van het Marshall-plan, zinspeel de er bij de bekendmaking van de lijsten op. dat de E.C.A. op het ogen blik niet op een strikte naleving van het verbod zou staan. Tenzij uitge breide uitzonderingen gemaakt werden, zei hij, zou het amendement het pro gramma van de vrije wereld tot op bouw van een krachtige economie en de vorming van strijdkrachten ter verdediging tegen communistische agressie torpederen. Het is de E.C.A. toegestaan uitzonde ringen te maken, maar in ieder geval moeten die uitzonderingen met redenen omkleed aan zes Congres»-commissies opgegeven worden. Buitenlandse rege ringen moeten uiterlijk 16 Juni mede delen, dat zij de wet zullen nakomen en deze mededeling moeten zij om de 30 dagen hernieuwen. Ten minste 60 tot 70 naties worden door het verbod getroffen. Daarbij zijn de landen, die E.C.A.-hulp ontvangen of leningen bij de export-importbank hebben gesloten en zelfs naties die be scheiden technische hulp op grond van het punt vier programma krijgen. Foster zei, dat de E.C.A. onmiddellijk de nodige maatregelen zou nemen ter uitvoering van de wet, die echter zon der gevaar voor de veiligheid der V. S. zeer moeilijk zijn na te leven. De geallieerde artillerie bleef ginteren het verwoeste Chorwon bestoken en tegelijkertijd daalden de infanteristen der verbonden strijdkrachten van een heuvelhelling af, zowel naar Chorwon als naar Knmwha, de voornaamste bol werken van de z.g. „ijzeren driehoek" in Noord-Korea. Donderdagavond openden de Chinezen een van de veertien sluizen in de dam van het Chorwon-stuwmeer, teneinde te trachten de door de geallieerden beze/e bruggen over de rivier de Hantan onder water te zetten. Een vloedgolf van zestig centimeter hoog rolde door de rivier, maar de bruggen hielden stand. Vrijdag zakte de waterspiegel al weer. De V. S. zullen binnen twee weken de Sovjet-Unie en de overige communisti sche. landen mededelen, voornemens te zijn, alle vriendschaps-, handels- en zee vaartverdragen op te zeggen, aldus verneemt U. P. van kringen in het Witte Huis. Bovendien zal Amerika Tsjecho- slowakije laten weten dat het het weder zijds handelsaccoord inzake tariefver lagingen zal opzeggen. Tsjechoslowakijc is het enige communistische land dat een dergelijk accoord met de V. S. heeft gesloten. Amerika zal op die wijze optreden zodra president Truman door zijn hand tekening de wet op verlenging van de wet op de wederzijdse handelsbetrek- gingen heeft bekrachtigd. Bij die wet is de import van Russisch bont verboden en is president Truman verplicht alle aan communistische landen toegestane tariefsverlagingen in te trekken, aldus meldt UP. Bolivia. De militaire Junta van Bolivia heeft de presidentsverkiezingen van 6 Mei, waarbij de communistische candidaat de meeste stemmen behaalde, ongeldig ver klaard. Mèt Nederland hebben gisteren de V.S., Engeland, Frankrijk, Italië en Paraguay de militaire Junta als Boliviaanse regering erkend. In totaal hebben dit nu reeds veer tien landen gedaan. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren maakte het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de namen be kend van twee leden van de Britse diplomatieke dienst die om tot heden onbe kende redenen Engeland hebben verlaten en die, naar gisteren werd medegedeeld, op grond hiervan zijn geschorst met ingang van 1 Juni. Het gaat om de 38-jarige Donald Duart MacLean, hoofd van ide Amerikaanse afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, en de 40-jarige Guy Francis de Money Burgess, die naar Engeland teruggekeerd was na een ambtsperiode als tweede secretaris aan de Britse ambassade in Washington en die na een verlofperiode wachtte op een nieuwe benoeming elders. De beide vermisten hebben Engeland verlaten op 25 Mei voor een korte ex cursie naar de Kanaaleilanden en Frank rijk. Het is vrijwel zeker, dat zij hun schip, de Falaise, hebben verlaten in St. Malo in Bretagne en dat zij hun ba gage aan boord hebben achtergelaten. Sindsdien heeft niemand de beide diplo maten gezien. Doch gisteren ontvingen de moeders van MacLean en Burgess eik een telegram afkomstig' uit Frank rijk en getekend met de namen van hun zoons. De Franse politie probeert de authenticiteit van de telegrammen vast te stellen. Zij is ervan overtuigd dat de beide Engelsen niet logeren in een hotel of pension in Parijs, althans niet onder eigen naam. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Londen verklaarde gisteren dat er geen reden was om aan te nemen dat de beide vermiste diplomaten regerings documenten in hun bezit hadden, noch dat zij zich begeven zouden hebben naar een vatn de landen achter het ijzeren gordijn. Vrienden van MacLean en Bur gess menen eveneens dat er geen sprake is van een mogelijkheid dat de beide diplomaten zich naar Oost-Europa heb ben begeven. Ofschoon het vooralsnog moeilijk aan te nemen lijkt dat deze beide diplomaten zich naar Rusland of een der satellietstaten zouden heb ben begeven, hebben de Britse autoriteiten de hulp ingeroepen van de politie in verschillende West- en Noord-Europese landen. Naar aanleiding van vragen van se natoren heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. gisteren verklaard, dat hef een zeer ern stige zaak zou zijn, indien de twee ver_ miste Britse diplomaten Russische sym pathieën zouden blijken te hebben. Volgens de republikeinse senator Owen Brewster neemt men aan, dat MacLean een grondige kennis bezit van geheime besprekingen tussen Enge land en Amerika over onderwerpen als het Noord-Atlantisch Pact, de Koreaan se oorlog en het Japanse vredesverdrag. Burgess heeft vermoedelijk ook te ma ken gehad met de voorbereiding van het Japanse vredesverdrag, aldus Brewster. Wolfgang Hedler. een neo-fascistisch lid van het West-Duitse parlement, is gisteren gearresteerd, nadat hij het par- lementsrestaurant waar hij Woensdag zijn toevlucht had gezocht om de politie te ontgaan had verlaten. Hedler werd gearresieerd op het station te Bonn, toen hij op het punt stond in de trein naar Kiel te stappen, waar hij voor het ge recht gedaagd is, beschuldigd van laster en aanwakkeren van rassenhaat. Het parlement had met grote meerderheid van stemmen de parlementaire on schendbaarheid van Hedler opgeheven, die hierop besloot het parlementsgebouw voorlopig niet te verlaten, om zodoende zijn arrestatie te ontlopen. Op de nationale feestdag in Zwedendie Woensdag werd gevierd, maakte koning Custaaf VI Adolf in een open calèche tezamen met de kleine kroonprins Carl Custaaf en zijn moeder Prinses Sibylia een rijtoer in de straten van Stockholm. Een en vijftig personen zijn gisteren in Brazilië omgekomen bij een botsing tussen een trein en een benzine-anto met 45.900 liter brandstof. De trein was in de vroege ochtend met forensen op weg naar Rio de Janeiro en reed in volle vaart dwars op de tankauto, welke op een overweg tot stilstand gekomen was. De eerste drie wagons vlogen na een geweldige ontploffing onmiddellijk in brand. In enkele seconden waren zij bedekt met de fel brandende vloeistof, waardoor vele passagiers om het leven kwamen. De locomotief duwde de tankauto voort, waardoor de wagons onder de benzine kwamen. De machinist zette de remmen aan en waarschijnlijk zijn von ken van de wielen van de locomotief verantwoordelijk geweest voor de grote ontploffing en de brand. De locomotief gleed voort door de wrakstukken en de benzine en kwam eerst tot stilstand, toen de laatste wagon midden in de wrakstukken van de brandende tank auto stond. De passagiers konden de trein niet door de deuren verlaten, omdat de portieren van de rijtuigen alleen door de wagenbestuurder geopend en ge sloten kunnen worden. Men neemt aan dat de wagenbestuurder overleden is voordat bij het mechanisme voor het openen van de deuren in werking kon stellen. Drie personen, die zich uit de ramen wisten te werken, overleden enkele ogenblikken later aan de opgelopen brandwonden. Toegesnelde mensen kon den aanvankelijk door de verschroeiende hitte de brandende wagons niet naderen. Er zijn 110 personen gewond, van wie enkele ernstig, en men vreest dat bet aantal doden nog zal stijgen. Bij Clarksville, in de Amerikaanse staat Tennessee, zijn een express-trein en een locaal-trein in volle vaart op elkaar ingereden. Zes man van het trein personeel kwamen om het leven, terwijl 15 passagiers kwetsuren opliepen. Van beide treinen werden de diesellocomo tieven en de eerste twee rijtuigen ver woest. Verwachting tot Zaterdagavond: In de Noord-Westelijke helft van het land efikele overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. In de Zuid-Oostelijke helft van het land aanvankelijk weinig, maar later toenemende bewolking met enkele verspreide regen- of onweers buien. Matige tot vrij krachtige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind. Koel weer. Zon: 4.21—20.57 Maan: 8.21—0.09 De Britse regering heef*, aangeboden om Hongaarse eigendommen in Duits land aan Hongarije terug te geven in ruil voor de invrijheidsstelling van Ed- gard Sanders, de Britse zakenman, die in Hongarije gevangen zit. Sanders is indertijd tegelijk met de onlangs weer vrijgelaten Amerikaan Vogeler veroor deeld. De eigendommen vertegenwoordigen een waarde van- slechts enkele duizen den pondeif' sterling. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat een Brits aanbod van het vorige jaar, twee Hon gaarse vertegenwoordigers in de Britse zone toe te laten om na te gaan hoe veel Hongaars eigendom daar bevro ren is, nog steeds van kracht is. Het aanbod van Engeland is nooit ge publiceerd, noch van Hongaarse noch van Engelse zijde. Hongarije heeft ér ook nooit op geantwoord. Voor zover bekend is, heeft Groot-Brittannië geen andere concessies aangeboden voor San der's vrijheid. Aangenomen wordt, dat de goederen in kwestie in hoofdzaak rollend materiaal en medische voorra den zijn, die tijdens de oorlog door de Duitsers uit Hongarije werden geroofd. De zestien landen, waarvan troepen in Korea strijden, zijn het, naar Reuter uit New York meldt, gisteren eens geworden over vijf beginselen van een regeling van het Koreaanse conflict. Het is niet bekend, of deze beginselen spoedig zullen worden gepubliceerd. Er zijn aanwijzingen, dat de Amerikaanse regering liever wil wachten totdat het senaatsonderzoek inzake MacArthur is geëindigd. Reuter's correspondent Michael Fry leidt de inhoud van deze vijf punten af uit de getuigenis van Acheson, uit vroegere, binnen en buiten de organisatie der V.N. afgelegde verklaringen en uit de meningen van offi ciële woordvoerders te Washington. Deze vijf punten zouden als volgt lui den: 1. De verbonden legers zullen niet in groten getale over de 38ste breedtegraad trekken, hoewel tactische overschrijdin gen met zuiver militair doel kunnen worden toegestaan. 2. Ergens langs de breedtegraad zal een gedemilitariseerde zone worden in gesteld, mogelijk ruim 35 kilometer diep, en onder de supervisie van militaire waarnemers der V.N. worden geplaatst. 3. Er zal een commissie der V.N. wor den ingesteld met de bevoegdheid om supervisie uit te oefenen aan beide zij den dezer zone, ten einde elke militaire opbouw van strijdkrachten tijdens het staken van het vuren te voorkomen. 4. Er moet een conferentie worden bijeengeroepen van alle betrokken partijen om de vraagstukken te be spreken. die verband houden met het herstel van vreedzame toestanden in geheel Korea. Dit zou tevens een plan tot geleidelijke terugtrekking van niet-Koreaanse strijdkrachten omvat ten. 5. Tijdens de tussenperiode zal het be- Vaak wordt, het hoofd pas wijs, als de beurs leeg is j stuur van Korea worden toevertrouwd aan een tijdelijk lichaam der V.N., welks voornaamste taak zal zijn de voorberei ding van verkiezingen en andere demo cratische verrichtingen, die tot de vor ming van een verenigd en onafhankelijk Korea moeten bijdragen. Volgens welingelichte kringen zijn de kwesties van Formosa en de zetel van China in de V.N. en andere vraagstuk ken van het Verre Oosten niet in deze doelstellingen opgenomen, daar deze naar de mening der zestien landen on der de jurisdictie van de Algemene Ver gadering vallen, aldus meldt Reuter. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren voor de Senaatscommissies, die een onderzoek instellen naar het ontslag van MacArthur, verklaard, dat een wapenstilstand aan de 38ste breedte graad voor de verbondenen aanvaard baar zou zjjn, mits er redelijke zeker heid bestaat, dat de communisten niet opnieuw zouden aanvallen. „Noch de Verenigde Naties, noch de Verenigde Staten hebben ooit de verplichting op zich genomen Korea met geweld te zul len herenigen", verklaarde bij. Acheson verklaarde voorts, dat er op het ogenblik nog geen militaire macht bestaat, die in staat is de met de V. S verbonden naties te beschermen voor „bezetting en vernietiging". Van Doome's automobiel- en aanhang- wagenfabrieken N.V. te Eindhoven, heb ben voor de Koninklijke Landmacht een uiterst moderne middelzware artillerie- trekker ontworpen met zes aangedreven Wielen. Van de zijde van andere West- Europese landen en ook van Amerikaan se kant bestaat voor dit voertuig reeds thans grote belangstelling. Zowel Ne derlandse als andere West-Europese des kundigen beschouwen de uitvoering van deze trekker, die uitmunt door eenvoud en soliditeit, als een grote stap voor waarts op het gebied van de constructie van terreinvoertuigen. De trekker heeft reeds tijdens veelvul dige demonstraties getoond wat met dit type voertuig te bereiken valt. Zonder meer kan worden gezegd, dat de presta ties van deze trekker, uitgerust met. een Amerikaanse zes-cylinder Herculesmo tor, buitengewoon hoog liggen en zeer zeker minstens gelijkwaardig moeten worden geacht aan die van de modern ste buitenlandse terreintrekkers. Het voertuig kan de 105 mm houwitser verplaatsen en tevens volledige bedie ning van elf manschappen en ongeveer anderhalve ton munitie en uitrusting meevoeren. Op de weg kan de trekker met kanon een snelheid van 6070 km continu onderhouden, terwijl in geacci denteerd terrein een snelheid van ca. 25 km met kanon kan worden gehand haafd. Behalve de DAF-kerosine-tankoplegger voor het snel vullen van straaljagers van de luchtmacht, welke internationaal reeds belangrijke successen heeft ge boekt, vormt deze trekker opnieuw een belangrijke bijdrage van de Nederlandse industrie tot de gemeenschappelijke op bouw van de Westerse defensie. (Van onze correspondente) NEW YORK, 3 Juni En nu voeren we oorlog in het hart van New York City! Een prijzenoorlog! De gevechtslinies: Macy en Gimbels, de twee grootste warenhuizen, die als ge zworen concurrenten elkaar niet uit het oog willen laten en daarom in Man hattan vlak tegenover elkaar liggen. Waardóór die oorlog is uitgebroken? De aanleiding daartoe ligt buiten New York. In de staat Louisiana klaagde een wijnkoopman onlangs dat hij geen beste zaken deed. Om de een of andere reden schenen de geestrijke vochten in zijn goed bevoorrade kelders geen aftrek te vin den. En niemand kon het hem daarom kwalijk nemen, dat hij de prijzen voor zijn wijnen en likeuren aanmerkelijk begon te verlagen: en wel zodanig dat men van heinde en ver naar zijn winkel begon te pelgrimeren en hij ieders klanten wegcon curreerde. Een der grootste wijnfirma's, die aan deze man geregela leverde, zette niet alleen de leveringen stop, omdat de man ver onder de prijzen verkocht, welke deze firma voor zjjn wijnen had vastgesteld, maar bracht de zaak ook voor het gerecht. Het was een ingewikkeld proces. Doch een dag of veertien geleden be sliste het Hoogste Gerechtshof in Washington dat het de man geoorloofd was zijn eigen prijzen vast te stellen, mits hij niet hoger ging dan de door het Stabilisatie bureau vastgestelde prijzen. Het Hoogste Gerechtshof was van mening dat in een land van „free enterprise" de fabrikanten hoewel zij hun prijzen kunnen be palen hun afnemers niet kunnen dwingen hun artikelen te verkopen tegen de door deze fabrikanten vastgestelde prijzen. den gedaan, daar ze anders mogelijk verouderen (televisietoestellen b.v.). Vervolgens zal tot deze prijsverlaging ook vooral de overweging hebben bij gedragen. dat het uiteindelijk voordeli ger is een geringe winst te maken bij een grote omzet, dan een grote winst bij een geringe omzet. Tenslotte is het nog mogelijk dat Macy die zich grootmoe digheid kan permitteren ook nog de klanten met een kleine beurs een kans heeft willen geven. En dat wal hard nodig! Het is, als bekend, de kleine man die de zwaarste lasten draagt van stijgende belastingen en opgejaagde prijzen. Deze correspondente zal nooit de volksvrouw vergeten, die onlangs een slagerswinkel binnenging en naar de prijzen van de verschillende soorten vlees vroeg slimme slagers plaatsen die prijzen niet meer bij hun vlees toen ze hoorde hoe hoog die waren, ging ze met tranen in de ogen zonder iets te kopen de winkel weer uit. Met die gerechtelijke uitspraak was het hek van de dam. Macy kondigde deze week aan. dat het 6 percent zou geven op contant betaalde inkopen, be paalde artikelen slechts uitgezonderd. Nu is Macy het grootste warenhuis ter wereld en de concurrentie kan Macy's grillen niet negeren. De redenen waarom dit warenhuis met deze prijsverlaging van de week begon, kunnen verschillende zijn. Aller eerst: de weerzin van het publiek tegen de sterk gerezen prijzen, bevorderde het zakendoen allerminst. Bovendien zaten pakhuizen tot aan de nokken vol met voorraden, welke kort na het uitbreken van de Koreaanse oorlog werden inge slagen. Veel artikelen moeten daarbij binnen een zekere tijd van de hand wor- Deze mensen met bescheiden inko- Reddende schoten De straaljagerpiloot ka pitein Marion Bailey nam deel aan een formatie- vlucht boven Korea, toen hij bemerkte, dat een van de vleugeltanks van zijn „shooting star" onvoldoen de benzine toevoerde. Niet in staat dit mankement te verhelpen, herinnerde hij zich het advies van gene raal Partridge, zelf een straaljagerpiloot, en schoot met zijn 45 m.m. automa tisch pistool gaten in de tank, zodat de brandstof wegliep en het gewicht van het vliegtuig vermin derde. Hij verliet de for matie en zette zijn kist veilig binnen de geallieer de linies aan de grond. Geen vlees en geen vis De Belgische douane beambten vroegen aan een chauffeur, wat hij in zijn auto, ingericht ais koel auto, vervoerde. De chauf feur antwoordde: „Vlees". Op hetzelfde ogenblik be gaf de dubbele bodem van de wagen het en rolden er vijf ton koffiebonen uit. Dat de chauffeur op de koffie kwam, behoeft geen betoog. Snugger In een experimenteel laboratorium van een zie kenhuis in New York be gon een hond op ongewo ne wijze aan te komen. De doktoren stelden als di- agnose: storing van de spijsvertering, en zettèn het dier op dieet en toen kwamen er een respecta bel aantal jonkies. Op zoek naar lelijkerds In Hollywood, waar een aantrekkelijk physiek met veel „sex appeal" nog altijd voor filmtalent wordt aangezien, is nu een filmstudio op zoek naar „de tien lelijkste acteurs van de stad". Er wordt n.l. een griezelfilm op sta pel gezet, waarin Charles Laughton en Boris Karlof zullen optreden en om ringd moeten worden met bedienden, die er nóg on heilspellender uitzien dan hun bazen. Oppersen overbodig Uit New York wordt bericht, dat Dupont van de nylons een nieuw synthetisch weefsel uitge vonden heeft, dat „dacron" heet. Met een costuum van dacron kan men zich rustig nat laten regenen of in het water vallen. Zodra het droog is zit het weer onberispelijk in de plooi zonder dat het op geperst behoeft te worden. Voor de productie van dacron wordt op het ogen blik een nieuwe fabriek gebouwd. raens hebben nu van de week hun slag kunnen slaan. Dank zij de concurrentie strijd welke tussen Macy en Gimbels uitbrak. Het werd een wedstrijd wie het laagst kon prijzen. Want daar de win kels vlak tegenover elkaar liggen, rap porteerden „spionnen", klanten die voortdurend prijzen vergelijken, hoe hoog of laag de prijzen bij de concur rent waren. Het gevolg was dat er niet meer sprake was van 6 percent maar van 20 en 30 percent korting. Andere grote warenhuizen konden op de duur dus ook niet buiten die prijsoorlog blij ven en begonnen eveneens de prijzen te verlagen. Het was een aardige manier om inzicht te krijgen in de winst die er zoal gemaakt pleegt te worden op som mige artikelen. De wildste jacht was die op de mo derne broodroosters, die vier sneden brood tegelijk roosteren, welke naar buiten wor den gewipt als ze klaar zijn. De prijs hier voor viel van 40 op 20 dollars. Zo ging het ook met stofzuigers van 69 dollars, die nu voor 39 dollars werden verkocht. En de prijs van electrische room- en eierkloppers viel van 00 op 40 dollars. Herencosttxmes gingen eveneens met 20 dollars omlaag: tn de herenafdeïing was het zo vol als in een aquarium. Maar men deed er tenmin ste nog beleefd alsof men geen last van elkaar had. Doch de dames, die altijd wat meer hinder van hun emotionaliteit heb ben en die bovendien voor de hele familie tegelijk inkopen wilden doen, leverden veldslagen om bij de toonbanken te kun nen komen en kwamen daar vaak niet te recht zonder krabben en gescheurde kie ren. Een verkoper zei deze morgen som ber tot omstanders: „Zeg mijn familie, dat de laatste keer dat jelui me gezien hebt, was toen ik Macy's binnenging De druk van het duwende publiek was zo groot, dat een zware toegangsdeur op een gegeven ogenblik tegen de grond sloeg. Een portier die als verkeerspolitie bij een van de ingangen van Macy dienst deed, riep iedere binnenkomende behulpzaam toe: „Broodroosters links beneden". Wan neer men iets gekocht had, moest men luid roepen of met de armen in de lucht zwaaien om aldus de verkopers ervan in kennis te stellen. Sommige moeders waren handig: stuurden zoon Pietje naar de roosters, dochter Annetje naar de eow- boyhemden-afdeling en lieten weten dat ze zelf bij de herenondergoederen te vin den waren De prijzenoorlog is in enkele dagen over heel New York uitgebreid. Vandaag heeft hij nog heviger gewoed, en nie mand weet wanneer het zal eindigen. De kleinhandel probeert nog te doen of er niets aan de hand is, maar zal toch spoedig mee moeten concurreren. En die kleinhandel wordt de dupe. Informaties bij verschillende zakenlieden verkregen, komen allemaal overeen in de opinie, dat deze „oorlog" de prijzen 15 of 20 percent blijvend zal verlagen. De Westkust begint nu ook mee te doen. In San Francisco heeft een van de grootste warenhuizen aangekondigd, dnt het Macy's voorbeeld a-s. Maandag zal volgen. Woedende fabrikanten hebben intus sen gezegd, dat ze niet meer aan Macy zullen leveren. Maar zo'n klantje als Macy, die alleen al in New York voor 400.000.^00 dollar jaarlijks zaken doet, heeft wat in de melk te brokken. Macy heeft bovendien zoveel eigen fabrieken, dat de firma werkelijk niet te afhanke lijk is van boze fabrikanten. Bovendien kan Macy met succes tegen zulke fabri kanten procederen ingeval ze levering weigeren, want wettelijk kunnen ze tot leveren worden verplicht. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat de staat New York een wet kan aan nemen, die bepaalt, dat fabrikanten voor deze staat alleen het recht hebben ver koopsprijzen voor de kleinhandel vast te stellen. Zulk een wet kan echter weer teniet worden gedaan door het Congress in Washington. Intussen: de New Yorkse huismoeders lachen in hun vuistje! Uit ontevredenheid over de maximum prijzen voor rundvee, die verleden maand zijn vastgesteld, hebben de Ame rikaanse veeboeren hun afleveringen van rundvee gestaakt. Als gevolg hier van hebben de slachterijen zich genood zaakt gezien hun werkzaamheden stop te zetten of te beperken en men voor spelt thans, dat er binnen 10 dagen een tekort aan rundvlees in de Ver. Staten zal bestaan. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1