Toenadering zal moeten komen van de Chinese communisten Amerik. Minister van Defensie op inspectie bij 8ste leger Zonnig weekend Telegrammen van de diplomaten maken mysterie nog ingewikkelder VOGELER OVER ZIJN GEVANGENSCHAP Onder vrienden Vreemdsoortige politiek Tot hoofd en hart „GEEN VERBAND MET VREDESPOGINGEN" Het weer Acht Amer. straaljagers verongelukt Joegoslavië wil geen tweede Korea worden w riUftmo oe[mifca oujjf Sancties op te late belastingaangifte Treinontsporing bij Utrecht FRAPPANTE OVERVAL 27 JULI OPENING ILSY III OP YPENBURG Verhoor van 78 uur; ongekleed gedompeld in ijskoud water en geslagen Menselijke waardigheid vertrapt ZATERDAG 9 JUNI 1951 19. 75ste JAARGANG No. 25093 MARSHALL ONVERWACHT PER VLIEGTUIG OP KOREA Ontruiming Tsjorwon I OPSPORING VERDWENEN ENGELSEN ScheldeRijnverbinding TWEE DODEN BIJ ONGELUKKEN In de hoofdstad Koffie gesmokkeld? WEEK-END SHIRTS Groot deel van middennet ontwricht Pistool was aansteker (Vervola op pag. 5) Staalkaart van de weerbaarheid der Westerse landen AMERIKAAN VERBREEKT HET STILZWIJGEN Beursrestaurant Rotterdam DIRECTIE MOET AAN EISEN VAN KELLNERS VOLDOEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 5998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. Koos Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, is dezer da gen zestig jaar geworden. Aan een grootse huldigingsdemonstratie heeft hij zich willen onttrekken en zo is het geschied, dat dit feit slechts in intieme kring herdacht is. Dit neemt niet weg, dat heel begrijpelijk overigens de socia listische pers toch uitvoerig aandacht heeft besteed aan deze verjaardag. Merkwaardig alleen is, hoe dit ge beurd is. Plaatste Het Vrije Volk als kop boven een zeer sympathiek huldi gingsartikel ,.Koos Vorrink zestig, orga nisator en agitator" en eindigde zijn ge lukwens met: „hij is wel eens een lasti ge kerel, maar hij is een kerel". Het Parool" laat onder alle huldigingskwa lificaties toch heel wat addertjes schuil gaan. De schrijver van het artikel in Het Parool is Pieter 't Hoen, alias het Tweede Kamerlid van de P.v.d.A., Frans Goedhart. Na er op gewezen te hebben, dat Vor rink in oorlogstijd tijdens zijn illegale acties in de strijd tegen het Derde Rijk volgens hem veel te ver ging met zijn bondgenootschappen en dat hij veel in niger contacten legde dan z.i. noodzake lijk was, gaat hij over tot Vorrinks na oorlogs politiek beleid in de P.v.d. A. ën becritiseert dit dan als volgt: Daar hij (Vorrink) steeds grote in vloed op de politiek van de P.v.d.A. heeft geoefend, heeft dit ertoe geleid, dat de socialistische partij zich in de overigens volkomen noodzakelijke strijd tegen het bolsjewisme zo in nig in de armen van allerlei bondgeno ten heeft geworpen, dat men dikwijls moeite heeft haar socialistisch gezicht nog te onderkennen, daar dit aan de boezem van de K.V.P. geheel verbor gen dreigt te geraken. Terwille van de voortzetting van de samenwerking met de K.V.P. heeft de P.v.d.A. zich mee laten slepen in een bloedig kolo niaal avontuur, waarvan Nederland en Indonesië tot op de huidige dag nog onbeschrijfelijke schade onder vinden. Terwille van dezelfde samenwer king legt de P.v.d.A. zich thans neer bij een sociaal-economische en finan ciële politiek, die niet alleen het ka pitaalbezit onvoldoende aantast, maar die bovendien met bet oog op de be wapening en de positie van onze han dels- en betalingsbalans als ondoelma tig verworpen zou moeten worden, maar die niettemin door de rechterzij de en de liberalen in Nederland voor gestaan wordt terwille van de oude liberaal-economische principes en de hierbij betrokken belangen. Het is vooral de krachtige persoonlijkheid van Vorrink. die in een richting stuurt, die tot zulke resultaten moet leiden. Hij concentreert zijn beleid dusdanig op de voortzetting van de anti-communistische samenwerking, dat de P.v.d.A. daardoor niet meer voldoende distantie kan nemen van een regeringspolitiek, die zij als socia listische partij op verschillende punten krachtig zou moeten bestrijden. Tot zover Pieter 't Hoen. alias Frans Goedhart over zijn partijvoorzitter. Er zijn nu eenmaal verschillende me thodes mogelijk om iemand te „huldi gen". Wij voor ons vinden deze methode, op zijn zachtst uitgedrukt zó merkwaar dig, dat wij de indruk krijgen, dat hier een persoonlijke rancune uit de oorlogs dagen een ról heeft gespeeld. Goed hart heeft blijkbaar deze gelegen heid willen aangrijpen om nogmaals nadrukkelijk zijn ontstemming over het beleid van de z.g. rechtervleu gel in de P. v. d. A. in de openbaarheid te brengen. Het is bovendien voor de K.V.P. interessant weer eens te horen, hoe de linkervleugel van de P. v. d. A. over de samenwerking tussen K.V.P. en P. v. d. A. denkt. Het is altijd goed ook in de politiek zijn mede- en tegenstan ders te kennen, dan is men immers bij een eventueel conflict beter gereed op de juiste wijze een aanval te pareren. Wij nemen natuurlijk aan. dat men in K.V.P.-kring vrij zal zijn van het onedele gevoel, dat leedvermaak heet, maar het moge partijvoorzitter Andriessen over eenkomstig het spreekwoord „gedeelde smart is halve smart" tot troost strek ken. dat de feitelijk reeds lang bestaan de linkervleugel m de P. v. d. A. in die kringen een aanmerkelijk zorgwekken der verschijnsel betekent dan een rech tervleugel in de eigen partij, die nog maar de schaduwachtige gedaante heeft van een probleemstelling. George Marshall, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan het Koreaanse front. Hij deelde mee, dat hij nit Washington geen nieuwe richtlijnen betreffende de oorlogvoering had meegebracht en dat zjjn bezoek op geen enkele wijze in verband stond met de eventuele vredes onderhandelingen. „Alle nieuws over een toenadering zal van de Chinese com munisten moeten komen", verklaarde hij. Marshall's aankomst in Korea was een verrassing voor iedereen. "Ik ben gekomen om het achtste leger te bezoe ken", verklaarde hij aan de pers, „en het is prachtig in vorm". Hij was in ge zelschap van generaal Ridgway, de Amerikaanse commandant te velde. In Korea voegde generaal Van Fleet, de Amerikaanse commandant van het achtste leger, zich bij hen. Marshalls reis ging via Japan, waar hij in een ander vliegtuig overstapte, dat hem naar Korea bracht. Daar stapte hij wederom over, ditmaal in een licht verkenningstoestel, waarmee hij een be zoek bracht aan de hoofdkwartieren van de drie corpsen van het Amerikaan se achtste leger. Tijdens de persconfe rentie vroeg men de minister, of hij iets wist over nieuwe pogingen om tot vrede te geraken. „Dat kunt u beter aan Mao Tse Tung vragen", glimlachte Marshall. Op de vraag, of hij de toestand in Korea beschouwde als een militaire impasse, antwoordde hij: „Zij spraken indertijd in verband met Griekenland ook over een impasse. Generaal Van Fleet heeft die vraag daar beantwoord. Misschien kan hij hem hier ook be antwoorden. Ze zeiden bovendien, dat de Berlijnse luchtbrug een impasse was. Ik heb zo mijn eigen idee over de vraag of er van een impasse ge sproken moet worden of niet". Mar shall zei, dat hij de campagne in Korea beschouwde als een klassiek voorbeeld van strategie. In het bijzonder ver meldde hij de wijze, waarop de Chi nezen en Noord-Koreanen tijdens hun voorjaarsoffensief waren teruggesla gen. Op de vraag, of hjj dacht, dat er in het vervolg bij de militaire operaties nog enige rekening zou worden gehou den met de 38ste breedtegraad, ant woordde Marshall: „De operaties van het leger zullen op zo doeltreffend mo gelijke wijze geschieden". De voornaamste reden van zijn be zoek aan Korea was om te zien, in hoeverre de eenheden te velde op sterkte gehouden worden en hoe het wisselsysteem voor de Amerikaanse troepen werkt. Over beide punten is hij tevreden. Reuter herinnert er aan, dat generaal Lawton Collins, stafchef van het Ame rikaanse leger, vorige week voor een senaatscommissie heeft verklaard, dat nieuwe richtlijnen voor de campagne in Korea werden opgesteld en spoedig zou den worden uitgegeven. Waarnemers brengen Marshalls bezoek aan Korea met deze nieuwe instructies in verband. Geallieerde tankeenheden trokken vanmorgen langzaam op naar twee be langrijke Noord-Koreaanse bases, terwijl er aanwijzingen waren, dat de vijand een dier bases Tsjorwon ontruimde voor de lange terugtocht naar het Noor den. De terreinwinst der verbonden troepen bedroeg bijna vijf kilometer.. Associated Press rapporteert, dat er steeds meer aanwijzingen komen, dat de onafgebroken artilleriebeschieting de Chinezen zal dwingen Tsjorwon te ont ruimen. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft m een toe spraak op een lunch, aangeboden door de vereniging van journalisten bij de Verenigde Naties, o.m. verklaard, dat de antwoorden op zijn voorstel om de strijd in Korea door een wapenstilstand rond om de 38ste breedtegraad te doen ein digen „zeer bevredigend" zijn en dat de leden-staten der internationale orga nisatie thans met elkander beraadsla gen over de wijze waarop dit kan wor den verwezenlijkt. Lie wees er wel op, dat de communisten nog niet op zijn voorstel hebben gereageerd. Verwachting tot Zondagavond: Geleidelijk toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Zondag: Zon: 4.2120.58; Maan: 9.37—0.26. Maandag: Zon: 4.2020.58; Maan: 10.52—0.40. (Van onze weerkundige medewerker) De vooruitzichten voor het weekend zijn er sedert gistermiddag aanmerkelijk gunstiger op geworden. De onweerssto- rmg boven Noord-Frankrijk trok name lijk in Oostelijke richting naar Duits land weg. De kans op onweer is voor ons land aanmerkelijk kleiner geworden, al acht het KNMI enkele geïsoleerde buien in Brabant en Limburg niet on mogelijk. De storing over Noorwegen beweegt zich naar de Oostzee en ook deze vormt geen bedreiging voor het weer in ons land. Hoewel er zich wel langzamerhand een verandering in de algemene Iucht- drukverdeling voltrekt, mag toch van daag en morgen vrijwel in het gehele land op zonnig weer worden gerekend. Zeer warm zomerweer kan echter nog steeds niet in het vooruitzicht worden gesteld. Het kwik kan in de middag tot boven de 20 graden Celsius stijgen, maar nog steeds niet boven de 25 graden, welke waarde de limiet is voor een zo merse dag. De wind, die zwak tot matig blijft, zal overwegend uit Oostelijke richting blijven waaien. HCLPT oe BISSCHOP KERKEN BOUWEN/ Amsterdam's vlaggeschip. het m.s. „Oranje" van de Maatsch appij „Nederland", de hoofdstedelijke haven vertrokken. De reis gaat via Lissabon naar Madeira en za\ tien dagen bevinden zich tal van bekende figuren uit handels- en industriekringen. is voor zijn eerste naoorlogse cruise uit duren. Aan boord Deze twee mannen bezorgen de diplomatieke autoriteiten in Engeland, de V. S en West-Europa slapeloze nachten. Het zijn de Britse diplomaten, die veertien dagen geleden zonder iemand te waarschuwen naar Frankrijk zijn gegaan en van wie oorspronkelijk gevreesd werd, dat zij achter het IJzeren Gordijn waren verdwenen, wat gezien het feit, dat zij bekend zijn met vele geheimen, fatale gevolgen zou kunnen hebben. Links ziet men de 38-jarige Donald Duart McLean, hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Foreign Office; rechts de 40-jarige Francis de Money Burgess, die tweede secretaris van de Britse ambassade in Washington is geweest en sinds kort weer op het Foreign Office werkzaam was. Gedurende een onweer zijn Vrijdag acht straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht van een grote formatie af geraakt en in snelle opeenvolging neer gestort. Minstens twee piloten zijn om het leven gekomen. Tenminste drie pilo ten zouden het ongeval hebben over leefd. De zeer snelle Thunderjet gevechts- vliegtuigen van het type F-84 zijn alle neergestort binnen een omtrek van 40 km. rond Richmond. Zij behoorden tot twee groepen van in totaal 71 toestellen Van de Bergstrom luchtbasis te Austin in Texas. Zij waren op weg naar Selfrid- gefield in Michigan na een tussenlanding te hebben gemaakt op de basis te Dayton in Ohio. Het mysterie van de twee verdwenen Britse diplomaten is nog geheimzinniger geworden door de publicatie van telegrammen, waarin Burgess seint, dat hij een lange „Middellandse Zee-vacantie" gaat maken en Mac Lean, dat hij „on verwachts had moeten vertrekken". In het telegram van Burgess, die tot de vorige maand tweede secretaris van de Britse ambassade in Washington was, staat: „Dat ik zolang niets heb laten ho ren, spijt mij verschrikkelijk. Ga scheep voor lange Middellandse Zee-vacantie. Vergeef a-u.b. Guy." In zijn telegram seint Mac Lean naar zijn moeder: „Ik maak het goed. Maak u niet bezorgd. Groeten aan allemaal." Een tweede telegram was gericht aan Mac Lean's echtgenote. De tekst hiervan luidde: „Moest onver wacht weg. Mogelijk spijt! Lieveling ik houd van je. Blijf van me houden. Do nald." Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de bood schappen uit Parijs door een derde man verzonden zijn, maar dat de diplomaten ze zelf hebben opgesteld. Inmiddels speuren in geheel West- Europa duizenden detectives en beamb ten van de geheime dienst naar de ver miste diplomaten. Scotland Yard en de Franse Sureté hebben kunnen nagaan hoe zij in Frank rijk zijn gekomen en zijn hun spoor ge volgd tot een Frans spoorwegstation, waar zij in een trein naar Parijs zijn ge stapt. De autoriteiten te Londen houden vol dat er geen reden is om te vermoeden, dat zij trachten achter het IJzeren Gor dijn te vluchten. Beide mannen zijn op 25 Mei uit Lon den vertrokken in een huurauto, die zij te Southampton hebben verlaten. Daar zijn zij aan boord gegaan van een toe ristenboot, die hen de volgende morgen te St. Malo in Frankrijk bracht, waar zij een taxi huurden om naar Rennes te gaah en daar de late middagtrein naar Parijs te nemen. Het spoor eindigt, waai de taxi-chauffeur de beidé mannen voor het stationsgebouw te Rennes heeft ver laten. De geheimzinnigheid van het geval wordt verhoogd door de wijze waarop de Britse autoriteiten het behandelen. Het Engelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekend gemaakt, dat de beide telegrammen met de ondertekening van Mac Lean uit Parijs waren afgezon den, maar wilde niet zeggen vanwaar het telegram van Burgess was verzonden. Nog vreemder is, dat Scotland Yard wei. gerde portretten van de vermisten ter beschikking van de Britse kranten te stellen, maar die wel naar Frankrijk zond, waar ze door de Franse regering aan de Franse kranten werden verstrekt. Bijna alle Britse bladen hebben de portretten gepubliceerd, maar ze hebben ze uit Frankrijk moeten krijgen. In een bijeenkomst te 's-Gravenhage heeft zich een landelijk comité gevormd ter bescherming van de Nederlandse be langen. verband houdend met de Schel- de-Rijnverbinding. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Kardelj, heeft Vrijdag verklaard, dat Joegoslavië besloten is met Amerikaanse hulp te herbewapenen om te voorkomen dat het land een tweede Korea wordt. Wacht, niet op iemands dood om op zijn graf hartelijke dingen te ^ggenj Vrijdag zijn er twee dodelijke onge vallen in dè hoofdstad gebeurd. Om streeks kwart voor zeven speelde een aantal kinderen op dekschuiten in de Plantage Muidergracht. Een van hen. een zeven-jarig jongetje, is daarbij te water geraakt. Een agent van politie is onmiddellijk te water gesprongen en heeft vier maal gedoken, waarbij hij er in slaagde het 'jongetje te vinden. Hij was echter zo uitgeput geraakt, dat het hem niet gelukte het kind op de wal te brengen. Een burger, die eveneens te water was gesprongen, lukte dit wel, maar inmiddels bleek het kind te zijn overleden. In de Van Woustraat is een wielrij der in volle vaart tegen een tramwagen gereden. De man, een 55-jarige Am sterdammer, kreeg een ernstige hoofd wond en overleed ter plaatse. Activiteit der douane aan de Belgisch- Nederlandse grens heeft geleid totde arrestatie van de chauffeur J. V. te Schoonhoven, die in dienst van de ex pediteur L. de B. uit Hoornaar in een koelwagen spoedig aan bederf onder hevige goederen uit België via Neder land naar West-Duitsland vervoerde. De douane vond in de wanden van de auto grote hoeveelheden koffiebonen verborgen. Met twee wagens schijnt gedurende enkele weken een dergelijke smokkel te zijn bedreven. Zowel de ex pediteur als de chauffeur is te Rotter dam in arrest gesteld, doch het is nog niet bekend in hoeverre zij schuldig zijn aan deze handelingen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Bij nota van wijzigingen heeft de minister van Financiën aan de Tweede Kamer met betrekking tot het besluit op de inkomsten belasting 1941 voorgesteld aan de voorschrif ten inzake de aangifte enige bepalingen toe te voegen die tot doel hebben verbetering te brengen in de ongewenste toestand, dat steeds meer belastingplichtigen hun aangif tebiljet voor de inkomstenbelasting niet of aanzienlijk te laat indienen. De minister stelt nl. voor te bepalen, dat, indien de vereiste aangifte niet is gedaan, de belastingplichtige bij aangetekende brief kan worden aangemaand om binnen een daarbij te stellen termijn aan deze verplichting te voldoen. Is aan deze aanmaning niet vol daan, dan wordt de op te leggen aanslag verhoogd met 5 pet., doch ten minste met vijf gulden. In de afgelopen nacht is tijdens ran geren op het emplacement Utrecht een ledig Diesel-electrisch treinstel met een aantal assen ontspoord Een groot deel van het treinverkeer op het middennet was hierdoor heden morgen ontwricht. Het verkeer van Utrecht via MaarsenBreukelen naar Amsterdam en omgekeerd was gestremd. De twee-uur-stoptreinen UtrechtAm sterdam v.v. reden slechts van en tot Maarsen. Tussen Maarsen en Utrecht was een busdienst ingelegd. De meeste reizigers voor het traject UtrechtAm sterdam werden via Hilversum vervoerd. Vrijdagavond ongeveer zes uur, vlak nadat het bijkantoor van de posterijen aan de Dordtschelaan te Rotterdam- Zuid was gesloten, klopte een jonge man aan het raam en vroeg of hij even binnen mocht komen, omdat hij 's mid dags zijn vulpen in het postkantoor zou hebben laten liggen. Door een achter deur liet men hem binnen. Op het kan toor gekomen, bedreigde hij plotseling de aanwezige zes a zeven ambtenaren met een „pistool". Hij vroeg om de kas. De desbetreffende ambtenaar wilde daarop de kas dichtslaan, maar de jon geman wist toch f 32 te bemachtigen. Hij nam daarop de benen en verliet het kantoor door de achterdeur. Direct zetten een van de postambtenaren en een burger, opmerkzaam gemaakt door de kreet „houdt de dief" de achtervol ging in. Het gelukte hen de man in de Millinxstraat te pakken te krijgen, waarna hij aan de politie op het bureau Dandelingspiein werd overgegeven. Het was de 23-jarige E. F. V. uit Rotter dam. Het bleek toen dat het „pistool", waarmee de man gedreigd had, een si garettenaansteker was, die de vorm had van een pistool. (Van een bijzondere medewerker) In het begin van deze maand hebben de dagbladen berichten gepubliceerd over de verschillende bezuinigingen die met het oog op de moeilijke positie van 's lands huishoudboekje aan de Tweede Kamer zijn of zullen worden voorgesteld. Eén van deze bezuinigin gen betreft het werk van de Beroeps keuzevoorlichting. De totale begroting van het Departement ran Sociale Zaken omvat de slordige som van rond f 400.000.000. Inderdaad een respectabel bedrag, waarmee heel wat goed werk ten behoeve van de sociale zekerheid in Nederland kan en ook zal worden gedaan. We kunnen ons best voorstel len, dat men eens peinzend met een potlcod tussen de tanden op dit bedrag gaat zitten turen en de kosten nagaat, waarop meer zou kunnen worden be zuinigd. zonder dat de sociale verwor venheden, die we niet meer missen kunnen, worden aangetast. Sinds 1 Januari 1947 vormde de post beroepskeuzevoorlichting op deze be groting een omstreden punt. Hierin im mers had de Overheid zich zelf een taak toebedeeld en nren zorgde wel dat er voldoende geld was om deze taak te kunnen uitvoeren. Dat de particuliere verenigingen, stichtingen en instellingen zich al reeksen van jaren geweldige offers hadden getroost om de weten schappelijk verantwoorde beroepskeuze voorlichting te bevorderen, en ock toe gankelijk te maken voor de man met de kleine beurs, daar trekt men zich ten Departemente weinig van aan: zij had den het tot nu toe gered, ze moesten het ook voortaan maar zien te redden. Het Rijk stelde eenvoudig een aantal ambtenaren aan, die een wel zeer sum miere opleiding als beroepskeuze-advi seur hadden ontvangen en ging toen de niet gesubsidieerde bureaux op een wel zeer unfaire wijze beconcurreren. Natuurlijk „namen" die particuliere bu reaux dat niet en daar is in ons blad ook wel het nodige van gezegd. Zelfs zoveel, dat het de aandacht trok van zeer hoge Departementsambtenaren en Kamerle den. Uiteindelijk was daar in Decernbe\ van het vorig jaar de motie-De Kort. die met overgrote meerderheid van stemmen door de Kamer werd aan vaard. De mrtie-De Kort sprak als haar oordeel uit, dat de beroepskeuze pri mair behoort tot het particulier initia tief. terwijl de Overheid voor zover nodig aanvullend zal hebben Op te treden. Dientengevolge nodigde de Kamer de Regering uit particuliere bureaux voor beroeps- en studiekeuze, welke aan te stellen normen van deug delijkheid voldoen, te subsidiëren op in finantieel opzicht aan de Rijksbureaus gelijkwaardige wijze Deze motie kon minister Joekes zeer moeilijk naast zich neerleggen en dus kunnen wij ons voorstellen dat hij zijn ambtenaren opdracht gaf, naarstig te speuren naar de gevolgen van een loyale uitvoering dezer motie. Wij kunnen ons ook voorstellen dat dit voor sommige hogere ambtenaren ten Departemente, die zich tot het laatste moment hebben verzet tegen een sub sidieverlening van het particuliere ini tiatief ter zake, een nogal pijnlijke aan gelegenheid was. Een belang gaan be hartigen waar je zo van ganser harte tegen bent. valt nu eenmaal niet mee. Maar Eureka! het gelaat van de Heren Hoofdambtenaren moet wel gestraald hebben van voldoening, toen zij de Mi nister een oplossing aan de hand kon den doen, waardoor hij in elk opzicht een goede beurt zou maken. Er stond voor 1951 al f 75.000 op de begroting ten behoeve van de particuliere be roepskeuzevoorlichting. I De Minister van Verkeer en Water staat, de heer H- H. Wemmers, zal op Vrijdag 27 Juli a.s. de opening van de ILSY III de internationale lucht, vaartshow op het vliegveld Ypenburg verrichten. Het staat thans reeds vast, dat ditmaal door de zeven deelne mende landen Amerika, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken, België en Nederland een programma zal worden geboden zoals nog nimmer boven ons land te zien is geweest. Een groot deel van deze luchtvaartshow wordt gevuld door de luchtmachten; de Robert Vogeler, de Amerikaanse zakenman die in Hongarije was veroordeeld tot 15 jaar, maar op 28 April plotseling werd vrijgelaten, heeft gisteren in Wash ington voor het eerst uitvoerig verteld over zijn gevangenschap. „Het begon", aldus Vogeler, „met een verhoor van 78 uur. Gedurende dat ver hoor moest ik afwisselend vragen beantwoorden en mijn levensgeschiedenis op schrift stellen. Als ik uitgeput raakte kreeg ik koffie en sigaretten. Die koffie en sigaretten waren blijkbaar van speciale makelij, want zij hadden een huiten- gewoon sterke uitwerking op mij. Tijdens ditzelfde verhoor werd ik geslagen, en herhaaldelijk ongekleed in ijskoud water gedompeld. Toen ongeveer zestig uur verstreken waren, kreeg ik hallucinaties. Ik verbeeldde me dat ik thuis was. Na 78 uur zakte ik in elkaar. Toen moest ik een verklaring ondertekenen dat ik sabotage gepleegd had." tijd kreeg ik bijna niets te eten en wer den mij ontzaglijke hoeveelheden koffie gegeven. Ook had ik geen per missie me te scheren. Gedurende 18 uur werd ik zonder ophouden steeds over hetzelfde ondervraagd. Ik verloor bijna „Ik schijn door mijn eerste interview in Wenen een valse indruk gewekt te hebben. Toen ik zei, dat er wel een deel waarheid in de verklaring stond bedoelde ik dit ironisch. In feite waren de gegevens van mijn naam, mijn ge boorteplaats, de namen van mijn werk gevers en andere soortgelijke feiten inderdaad juist, maar van de rest was- weinig of niets waar-" Vogeler zei verder, dat hij na de zit ting van 78 uur voor generaal Peter Gabor. chef van de Hongaarse gehei me politie, was geleid, die hem meedeel de dat hij een spion was zonder enig recht en hem enkele gunsten aanbood op voorwaarde dat hij met hem samen werkte. „Ik herhaalde dat ik onschuldig ^yas en toen begon een periode van nieuwe verhoren die 12 dagen duurde. In die „Tijdens de eerste uren van m'n ge vangenschap, aldus Vogeler, werd my meegedeeld, dat ik niet in verbinding kon treden met gezantschaps-verte- genwoordigers, dat ik beschuldigd werd van sabotage, spionnage, sa menzwering en het over de grens smokkelen van Hongaren. Buitendien, en dit was het begin van een ver schrikkelijke geestelijke kwelling, werd mij gezegd dat de legatie niet naar mij zou vragen omdat dat onge veer overeen zou komen met toege ven dat ik een Amerikaanse spion was. Hier werd de mededeling aan toegevoegd dat de internationale wet ten een spion de internationale be scherming ontzeggen." Vogeler zei dat zijn ondervragers het de eerste uren nergens andere over had den gehad dan over sabotage. Zij^ waren urenlang bezig mij te verklaren dat te kort aan materialen, het niet bereiken van de productie-doeleinden en al de normale ups en downs van het leiden van een industrie met opzet verrichte sabotage was tegen hun vijf-jaren-plan. Aan het eind van de 78 uren onafgebro ken ondervraging en nadat Vogeler in elkaar was gezakt, „tekende ik de zoge naamde bekentenis, ofschoon ik ieder woord en iedere regel urenlang tegen gesproken had." „Toen kwam er plotseling een eind aan deze kwelling die Vrijdagavond was begonnen en Maandagmiddag op hield. Plotseling was ik het onderwerp van bezorgdheid. Ik mocht gaan slapen, maar er bleef een ontzettend fel licht branden. Na anderhalf uur werd ik ge wekt en weer ondervraagd. Toen werd ik geschoren en naar de pro- 20 pond aan gewicht en werd uren lang^ cureur-generaal gebracht die me mee- onderworpen aan ontzettend geschreeuw - en dan weer opgesloten in een krank- zinnigmakende stilte." deelde dat de Hongaarse wet verbiedt dat iemand meer dan 72 uur zonder dat beschuldigingen tegen hem ingebracht zijn, wordt vastgehouden. Hij liet me weten dat nog 80 andere mensen waren gearresteerd en mij beticht hadden van sabotage en spionnage." „Ik hoop dat dit verslag van de eerste stadia van mijn nachtmerrie u duidelijk gemaakt heeft hoe de menselijke waai- digheid in de communistische staten naar beneden wordt gehaald. U ziet dat de doorlopende ondervraging, de onop houdelijke druk, de ondervoeding, de grote hoeveelheid stimulerende midde len, het geschreeuw, het gebrul, en dan weer die doodse stilte, die koude en alle andere ontberingen erop gericht zijn iemand te dwingen niet om de waar heid te zeggen, maar om te zeggen wat z ij beweren dat de waarheid is." ILSY zal deels een staalkaart worden van de w eerbaarheid in de lucht van de bij het Atlantisch Pact aangesloten lan den. De U.S.A., Engeland, Frankrijk en België komen met groot materieel, maar ook Nederland zal niet achterblijven- De luchtstrijdkrachten zullen met for maties van hun nieuwste straaljagers demonstreren, terwijl een zeer groot aantal lesvtiegtuigen in een speciale formatie voor het publiek zal defileren. Van de Marineluchtvaartdienst zal men de nieuwste bommenwerpers, de „Lock heed Harpoons", kunnen bewonderen. Ook van onze talrijke civiele lucht vaartinstanties blijft er vrijwel geen enkele achter bij de spontane deelne ming aan de ILSY. De parachutesport zal in vele scha keringen gedemonstreerd worden. De Zwitser Hans Walti zal een sprong met vertraagde valschermopening uitvoeren. Zijn landgenoot Rudolf Boehlen, die in Zwitserland de bijnaam „De Vliegende Mens" kreeg, zal, voordat hij zijn val scherm opentrekt, enige tijd zweven op aan zijn lichaam bevestigde vlerken. Verder zal de Eerste Nederlandse Para chutisten Club een aantal groepsspron- gen uitvoeren op de derde dag zelfs twintig tegelijk. De Deen Sylvest Jensen, directeur van Jensen's Luchtcircus, zal een de monstratie geven met de „Ellehamme- ren", een vliegtuig, dat in 1909 werd vervaardigd door de Deense vlieger Ellehammer, en dat een der eerste vluchten in Europa maakte. Het toestel is niet meer het oorspronkelijke exem plaar. maar werd in latere jaren nauw keurig nagebouwd en van een wat ster kere motor voorzien; het haalt thans een snelheid van 70 km. per uur. De vliegtechnische leiding van de ILSY is wederom in handen van Kapt J. L. Flinterman. De Rotterdamse rechtbank heeft in jappèl uitspraak gedaan in de civiele procedure, die tussen een aantal ken ners van 't Beursrestaurant te Rotterdam en de directie van dit bedrijf ging. De kellners waren van oordeel, dat zij over een periode van 1945 tot Augus tus 1947 nog een salarisvordering op de directie hadden. De rechtbank stelde de kellners in het gelijk. De directie van het Beurs restaurant werd veroordeeld aan acht kellners bedragen van f 322 tot f 1001,60 te betalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1