m Romantische spotternij in Openluchttheater DE WEEK IN STAD EN STREEK J Th KORT C. J. v. d. Broek Gesprek met een opkoper Bijkantoor van Sociale Zaken Haarlem-N is zeer gewenst m Hoe een drogisten-bediende een dolende ridder wordt in 1 AGENDA SLEUTEL WEG? 3.55 Plannen voor bouw van badhuis worden nader bezien Vestigiigr van tweede apotheek NESTOR MARTIN GASFORNUIZEN Gestolen metalen moeilijk aan de man te brengen ZATERDAG 9 JUNI 1951 H.O.V.-CONCERT Orgelconcert in Grote Kerk ,The Young Vic" in Bloemendaal Beslissing in de H.V.B. r Familie-elftal DE SLEUTELSPECIAUST" „Die Raeckse" geopend Tassendief weer op pad Burgerlijke Stand H.H. MISSEN OP ZONDAG H.V.G.B.H.Z.P.C. 3—6 Ripperda ontvangt R.K.A.V.I.C. „Het Witte Paard" ZONNESCHERMLINNEN LIGSTOELLOPERS 2,3° VISTRA GORDIJNSTOF 2 88 LIGSTOELEN HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT HEEMSTEDE Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw ZANDVOORT Sport- en winkelweek ten einde SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht £cn van de belangrijkste punten van bespreking, die op de gisteravond ge houden openbare vergadering van het Wijkcomité Haarlem-Noord naar voren kwamen, was ongetwijfeld het plan om een badhuis met bijbehorende wasin richting te bouwen voor de bewoners van Haarlem-Noord. Dit plan was reeds op een vorige vergadering ter sprake gebracht, maar, naar de voorzitter, de heer B. A. J. Steentjes, meedeelde, was men op dit punt nog niet veel verder gekomen De burgemeester had zeer veel belangstelling getoond in de werk zaamheden van het comité en stond zeer zeker niet onsympathiek tegenover het badhuisplan. Alvorens echter iets in die richting te kunnen ondernemen, moet er volledige toestemming van B. en W. zijn. Het wachten is op het resul taat van besprekingen, die nóg nader gehouden zullen worden. Een van de leden opperde de moge lijkheid om de bouw van zulk een bad inrichting geheel en al over te laten aan het particulier initiatief, vooral met het oog op de fnanciële kant van deze kwestie. Daarnaast kwam uit de vergadering een voorstel'om tevens aan deze bal en wasinrichting een bureau voor so ciale werksters en zuigelingenzorg te verbinden. Een bijkantoor van Sociale Zaken is n.l. zeer gewenst, omdat, naar de mening van een der comitéleden, Haarlem-Noord door deze dienst stief moederlijk wordt behandeld. Een andere kwestie, die eveneens reeds op de vorige vergadering uitvoe rig werd uiteengezet, was het ontbre ken van een jeugdhuia, waar de z.g. on grijpbare jeugd in haar vrije tijd ont spanning zou kunnen vinden. De secre taris. de heer J. Kampman, las een brief voor van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier", waarin stond, dat deze vereniging besloten had een clubhuis te laten bouwen, indien er door B. en W. een geldelijk voorschot werd verleend Het wijkcomité heeft, in zoverre dit mogelijk was, steun toe gezegd aan dit plan. maar toe nu toe is het op niets uitgelopen, omdat het Centraal Verbond van Speeltuinen waar schijnlijk grotere plannen op dit ge bied heeft'. Op voorstel van de voorzitter werd uit de leden een commissie benoemd, welke contact zal opnemen met diverse verenigingen in Haarlem-Noord om met deze in overleg te treden over de moge lijke totstandkoming van een jeugdhuis. Deze commissie bestaat uit de heren W de Vos. P. A. Joosten en C. Okx. Het wijkcomité heeft onlangs een verslag over haar werkzaamheden sinds de oprichting, toegezonden aan B. enW. Hierop is geantwoord betreffende de punten, die direct het gemeentebelang raakten. De verbetering van de ver lichting aan de Vergierdeweg kan we gens investeringsmoeilijkheden voorlo pig niet doorgaan. Over de bestrating in de nabijheid van de Muiderslotweg. moet eerst nader overleg geschieden met Openbare Werken. Het resultaat van dit overleg zal aan het comité zo spoedig mogelijk bekend gemaakt wor den. Het verzoek om een filiaal van de Stadsbibliotheek te vestigen in het oude raadhuis van Schoten aan de Ver gierdeweg heeft de aandacht, maar kan voorlopig niet ingewilligd worden, we gens de ongunstige financiële toestand. Naast deze verre van rooskleurige mededelingen, kon de voorzitter wel een optimitisch geluid laten ho ren met betrekking tot een tweede apotheek in Haarlem-Noord. Deze zal er komen en wel op de hoek van de Vergierdeweg en de Eksterstraat. Ook ten aanzien van een postzegel automaat hebben de besprekingen met de P.T.T. succes gehad. Het is alleen nog de vraag waar deze het beste neer gezet kan worden. Het comité kan zelf Vrijdagavond vonden er in Haarlem twee concerten plaats. Het eerste was een zomerconcert van de H.O.V. in de gemeentelijke concertzaal onder leiding van Marinus Adam Er werd geopend met een jeugdwerk van Wolfgang Amadeus Mozart: de Ouverture Midri- date, rè di Ponto. Mozart schreef dit driedelige werkje op 14-jarige leeftijd te Milaan. De naam Ouverture doet in dit verband enigszins vreemd aan. Beter was de titel symphonie, hoewel hier dan het traditionele Menuet ent- breekt. Wij hoorden het «tuk voor de eerste keer maar werden, zoals bij de meeste werken van deze grootmeester, ondanks het jeugdige karakter zeer geboeid. Adam liet bet met een frisse onbevan genheid uitvoeren en typeerde hier mede de geest van het werk het aller beste. Het is geniaal voor een 14-jarige zo iets te schrijven. Hierin schuilt dar» ook een van de oorzaken, waarom Mozart zich reeds vroeg van andere componisten onderscheidde. De violist André Nada was vervolgens de solist in het vioolconcert van Beethoven. De keuze na de grote Beethoven cyclus kunnen wij - in deze niet bewonderen. André Nada heeft een behoorlijke tech nische ontwikkeling. De weergave in zijn geheel was juist iets te braaf. De geheugenstoornis in het eerste deel, hetgeen overigens de beste kan overkomen, had men beter kun nen voorkomen door even op te hou den en zich te vergewissen van de juiste plaats der ontsporing. Intussen lof voor de speelmanier van de caden sen. Het werk na de pauze, de Shéra- zade van Rimsky-Korsakoff, konden wij niet meer beluisteren. In de Grote St. Bavo-kerk vond on der auspiciën van het „Koningin Wil- helmina Fonds" (ter bestrijding van de kanker) een kerkconcert plaats dat gegeven werd door Dora v. Doorn- Lindeman sopraan, Ed. van Leer fluit. Dolf Hendrikse orgel en het koor van de Rijkskweekschool o.Lv. E. van Zoest. Vele autoriteiten o.w. de minis ter van O. K. en W. prof. dr. Th. Rutten, woonden dit concert bij. Het koor van de Rijkskweekschool zong zeer ge acheveerd en vooral de 4 delen uit de mis „Octavi Toni" klonken in deze ruimte prachtig. Eén opmerking moge gegeven worden: de klemtonen werden cp de woorden als excelsis. mundl, nobis en pacem te veel naar de laatste lettergreep verschoven. Overigens, zo gezegd, zeer mooie koorzang. Dora van Dooin-Lindeman liet zeer fraaie in drukken na. Niet overal echter blijft haar geluid in deze ruimte even nobel. Speciaal in het lage- en middenregis- ter komt er een teveel aan vibrato on der het geluid. Vooral het tweede van de drie oua-Nederlandse liederen in de bewerking van A. v. d. Horst had hier onder te lijden. Daartegenover stond echter een beheerste en fraaie zang in het eerste en derde lied. Prachtig klonk de fluittoon van Ed. v. Leer in de ge welven van de oude St. Bavo. Vooral in Vivaldi en Handel viel veel te genieten. Dolf Hendrikse speelde en begeleidde op de van hem bekende kunstzinnige en smaakvolle wijze. JAN LAARVELD de plaats kiezen, want er is vrijstelling van precariorechten verleend. Men denkt hierbij aan de Vergierdeweg. Tot slot van deze vergadering werd de klacht van een buurtbewoner ter tafel gebracht. Deze betrof het ontbre ken van een trottoir en een deugdelijke verlichting aan de Slaperdijk. De voorzitter meende echter, dat de wens om de gaslantaarns te doen ver vangen door eiectrische lampen voor lopig nog wel niet verwezenlijkt zou worden. Verder was er een verzoek van de harmonie ,.St. Caecilia" binnengekomen om de hooiberg van de boerderij nabij het Edo-terrein te mogen ombouwen tot muziektent. Als de gemeente voor het materiaal zorgde, zouden de leden zelf wel dit werk opknappen. Besloten werd om hierover met B. en W. con tact op te nemen. v Een van de vele poppengroepen, waarmede de Bond Zonder Naam het hele land zal doortrekken om de spreuken van de maand op originele wijze te illustreren. De foto brengt hier een getrouwe weergave van de U.N.O.-zaai onder het motto: Vermijd misverstanden of ruim ze uit de weg. t moeten zijn. Waar is die held dan? Het is de bediende van de kruidenier, die als een leeuw kan brullen en uitermate geschikt is om als dolende ridder op te treden. Voor het eerst in de toneel literatuur wordt hier het betrekken van het publiek in het stuk geïntrodu ceerd. De bediende zal een Don Qui- chottê worden en de vijzel van zijn be roep zal hij in zijn schild meevoeren. De auteurs maken van hem een held, iedere dame, die hij ontmoet, moet een voudig in moeilijkheden verkeren, ieder bos, dat hij passeert, is een oer woud, monsters worden verslagen, ro mantische avonturen vinden plaats in de hal van het koninklijk paleis, gees ten treden op met een gezicht vol mee) en een doodkist gaat een belangrijke rol spelen in de ontwikkeling van de intrige Uit deze kleine uiteenzetting moge blijken, dat zeer velen groot pleizier zullen beleven aan het bijwonen van dit zeker niet gewone stuk. Daar komt bij, dat het gesproken Engels zeer een voudig is zodat ieder, die de middel bare school heeft gevolgd, geen enkele moeilijkheid met het vertalen zal on dervinden. Het is daarom ook, dat de commissie van schoolvoorstellingen een overeenkomst heeft kunnen sluiten, waarbij de scholieren uit Haarlem en omgeving tegen zeer gereduceerde prijs het stuk kunnen gaan zien. De vaste bezoekers van de ver toningen der Young Vic in Bloemen daal zullen vele bekende gezichten zien. John Garley die Puck speelde in J r, de Midsummernightsdream, heeft nude Een der vele dwaze scènes uit „The Kmght of the burning Pestle", het verslaan roj van de drogisten-bediende en zfjn vrouw June Brown (Jessica in „The Merchant of Venice") speelt nu een der vrouwelijke hoofdrollen. Mcrvyn Blake stelt de kruidenier, de man uit het pu bliek voor. Negentien spelers zijn bij het spel betrokken De première vindt plaats op Maandag 2 Juli en er zal vervolgens iedere avond tot en met Zaterdag 7 Juli gespeeld worden met extra-voorstellingen op Woensdag- en Zaterdagmiddag 4 én 7 Juli. De protesten in de wedstrijd Nieuw VennepHaarlem 3A hebben geen wij ziging in het resultat, een gelijk spel, gebracht zodat Haarlem 3A en Water loo gelijk eindigen in de eerste klasse B van de HVB. Tussen deze ploegen wordt a.s. Zondag een beslissingswedstrijd ge speeld. Wint Waterloo dan zou dit elftal met Concordia moeten uitmaken wie van beide naar de KNVB promoveert. van een reus. Tijdens een persconferentie in het Openluchttheater te Bloemendaal is ons een en ander verteld over het open luchtspel, waarmede The Young Vic Company deze zomer naar Bloemendaal komt. Voor de derde maal zal dit En gelse gezelschap in het theater optre den en men mag gerust van een tradi tie spreken, te meer daar de Company, indien enigszins mogelijk, geen seizoen zal overslaan om in de prachtige natuur van hei duingebied op te treden. Het was gemakkelijk geweest om aan te sluiten aan de grote successen, die behaald werden met de stukken van Shakespeare. Twee jaar geleden met „As you like it" en verleden jaar met „Midsummernightsdream". Van de zijde van het impresariaat deelde men ons mede dat lang geaarzeld is ten aanzien van de keuze van het nu te spelen stuk Enige maanden geleden werd een tournee door Nederland gemaakt met „The Merchant of Venice" en men achtte het toen voor de hand liggend, dat dit werk van Shakespeare in de openlucht herhaald zou worden. Het stuk is echter beslist niet geschreven voor een vertoning in de openlucht en bovendien waren de critieken in de dag- en weekbladen niet zo erg waar derend. De keuze is nu gevallen op „The knight of the burning pestle", waarmede The Young Vic thans deel neemt in het Festival of Britain. De regisseur, George Devine, die ook de Midsummernightsdream regis seerde, zal weer tijdig naar Bloemen daal komen om de voorbereidingen te treffen. Vergeleken met verleden jaar zijn er enige belangrijke wijzigingen, omdat er een kunstmatig decor gebruikt zal worden en dus niét uitsluitend de natuurlijke omgeving daartoe dient, en de muziek in het stuk zal niet op gra- mofoonplaten ten gehore worden ge bracht, maar door een orkestje, zij het dat dit slechts uit twee mensen bestaat. „The knight of the burning pestle" Is vertaald in „De ridder van de gloeiende vijzel", een titel, dje duide lijk wordt, wanneer u hieronder een en ander uit de inhoud van het spel, gechreven in de tijd van Shakespeare, door Fletcher Beaumont, verneemt Het stuk werd in 1609 geschreven en in 1613 gepubliceerd. Het is ge laden van typische Engelse humor en neemt een loopje met de absurditei ten die de romantici uit die dagen opdienden. Idyllische en heroïsche scènes wisselen elkander af en de realiteit wordt yolkomen verdrongen door het onwaarschijnlijk romanti sche. Het stuk heeft veel overeen stemming met „Don Quichotte" van Cervantes, die zijn werk in 1605 voor het eerst opgevoerd zag. Men neemt aan, dat de ene schrijver van de an dere niet geweten heeft, maar wie controleert dat, 350 jaar later. In het stuk wordt voor het eerst de parodie op het toneel gebracht en ze drijft de spot met de behoefte van de gezeten burgerij, om zich op het toneel verheerlijkt te zien. De proloog speelt zich af in een schouwburg, waar opge voerd zal worden „The London Mer chant". Dat is niet naar de zin van een toeschouwer, een kruideniers-drogist, die een stuk wil laten zien, waarin aan het wedervaren van de gewone man BIOSCOPEN: Rembrandt: Het geheim van drie vrou wen (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Altijd naar wens (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Gejaagd in de dood (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Wild Harvest (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur City: Opium voor Cairo (14 j.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verloren in de wildernis" en „De verborgen schat van Kashmir" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 7 en 9.15 uur Zaterdag 9 Juni Openluchttheater Bloemendaal: De Jonge Nederlandse Revue, half 3 en half 9. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg 103: Werken van de kunstenaars Claude Guichard en A. W. Verhorst. Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 13 17 u. (tot en met 10 Juni). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Aquarellen door Frans Funke. Geopend op werkdagen van 1017 uur (tot en met 9 Juni). Vleeshal, Grote Markt: Tekeningen en et sen van Rembrandt (tot en met 3 Sept Geopend op werkdagen van 1017 u. 's Zo. van 13—17 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdienst voor de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door Bosch- en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Apotheek v.h. Florijn, Gr. Houtstr. 78, tel. 10500; H. Rem mers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 13354; Noor der Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 2—3 u.; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 45 u. en Dinsdag avond 7.308.30; spreekuur Dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Vanavond om 7 uur wordt op het DFK-terrein de voetbalwedstrijd WB- wordt recht gedaan. Hij kent iemand, Union gespeeld, Het eIftai van VVB is vijzel en dltToulle held°vS het stuk I gehceI samengesteld uit de familie Bou- man. De Hindoedanseres Hima Kesarcodi zal Zaterdag 23 Juni in het Openluchtthea ter te Bloemendaal een dansavond ge ven. Deze beroemde danseres leerde haar kunst van Govindra) Pillai, een telg uit een der beroemdste dansge- slachten van India. Zij wordt algemeen beschouwd als de beste vertolkster van de dramatische danskunst der Hindoes. Niet alleen bewondert men de grote kennis van de verschalende dansstijlen en het zuivere acteren, maar ook de intense gevoeligheid van deze begena digde. Advertentie LANGE VEERSTRAAV 10 TEL- 11493 I» Het is prettig dat het Modern-com plex a5n de Raaks verkocht is aan een combinatie van bonafide Haarlemse za- kenlieden die er een gezellig en eerzaam café-restaurant onder de naam "„Die Raeckse" gevestigd hebben. De gordij nen zijn nu open en op dit mooie punt kan iedere automobilist zijn wagen voor het café parkeren. Er staan in de gemo derniseerde zaal een paar goede biljarts, domineerklanten ontbraken gistermid dag bij de opening ook al 'niet en aan de bar heerste gezelligheid. Een groot voordeel heeft dit nieuwe café: er mo gen geen fooien geaccepteerd worden, en iedere klant weet dus waar hij aan toe is. Het ware te wensen dat dit over al in onze stad het geval zou zijn. Het toneelzaaltje heeft nog geen be stemming, maar zeker ts dat het nooit meer de oude naam zal krijgen. Gisteren, tegen middernacht werd in de Van Dortstraat een drie en veertig jarige wielrijdster ingehaald door een tot nu toe onbekend gebleven wielrij der die naast haar kwam rijden en tweemaal aan haar handtas rukte, die zi; in haar linkerhand vasthield. Zij moest uiteindelijk loslaten. De dief ver dween met de tas in de richting van de Marnixstraat De inhoud was onge veer vijftien gulden. GEBOREN: C. van Wooning—Joppe, z; M. Meijervan Schagen, z; S. Oude TijdhofCardol, z; A. KoningsDoes, z; M. Swaanvan Oijen, z; J. Wipprecht Johannes, z; A. S. MuisPol, z; J. C. VijlbriefSchaafsma, d; J. H. Pakvis Ros. d; G. ZwartsBouw, d. OVERLEDEN: P. IJfs, 72 j„ Spaarn- hovenstraat; H. van Es, 57 j., Spaarn- damseweg; R. Ineke, 81 j-, Maerten van Heemskerkstraat. A Is de narcissen op springen staan zien we alle burgemeesters van de bollenstreek broederlijk bij een en het ia steeds weer een genoegen te mogen constateren, gat ze in bla kende welstand verkeren. Na zo'n persconferentie krijgen we dan altijd een hevig verlangen om de bestuurders van de Westkant ook eens in actie te zien buiten de muren van de raadzaal. Dat verlangen is nu deze week bevre digd. De Bond voor Vreemdelingen verkeer in Zuid-Kennemerland was op het lumineuze idee gekomen om de directeuren van reisbureaux en onder nemers van touringcars uit te nodigen eens te komen kijken naar de schoon heid van de streekEen dikke vijfhon derd waren er in ons land rond, maar slechts veertig vonden het de moeite waard om naar de lokstem van Ken- nemerland te luisteren. Ze hebben ont zettend veel gemist, die vier honderd en zestig verhinderden. Al was het alleen maar, omdat ze nu nog niet weten hoe de sluizen van lJmuiden open en dicht gaan, hoe het circuit van Zandvoort er uit ziet, waarom het openluchttheater te Bloemendaal een internationale reputatie heefthoeveel huizen Haarlem wil bouwen en hoe kinderlijk blij Heemstede is-met zijn kinderboerderij aan de rand van het werkelijk zeldzaam mooie Groenen- daal. Meer hebben ze echter gemist door hun afwezigheid bij de officiële ontvangsten. Denk u eens in, lezer, wie Spaarnebabbelaar, als behorende tot het gevolg of, zo ge wilt, als welkome aanvulling van het al te bescheiden gezelschap, de hand heeft mogen druk ken. Bij het vertrek van het Stations plein te Haarlem kwam wethouder Aschhof uit Velsen hem al met beide handen tegemoet. Hij kreeg er één terug, want de andere was bestemd voor wethouder Van Geluk uit Bloe mendaal. En daar was waarachtig de heer Heten, chef vervoer der N.Z.H., die dol is op klachten via de krant en met enige pluimen op z'n hoed rond liep, als ware hij afgevaardigd door de herten- en pauwenkamp in park Veiserbeek. Die pluimen waren hem toebedeeld voor zijn prachtige pastel- kleurige reiswagens, waarvan er zes klaar zijnDaar steekt maar weer ruim drie en een halve ton gelds in! 't Moet er toch ook uit-komen! Ha, daar was ook ir. Roderkerk, de onge kroonde keizer van de Kennemerdui- nen, bedwinger van de natuur en van de dagjesmens. Nog meer figuren waarop Kennemerland trots is, stapten in. We kregen zin om tijdens de com fortabele rit naar lJmuiden de hymne van de toeter van papier aan te heffen, maar dat doet men niet zo vroeg in de morgen. De bussen stopten bij de haven, waar de boot van de haven politie reeds op ons wachtte. Wie overkomt Het, dat de havenmeester in hoogst eigén persoon een rondvaart verzorgt? Het is ons overkomen. En f-i v.,:? met de hand op het hart mag ver klaard worden, dat wij, zo vele jaren wonend in Kennemerland, pas nu weten hoe precies die enorme Noor- dersluis werkt. De havenmeester is ook alweer een ongekroonde keizer, hoe wel zijn kapiteinspost een kroon is; zet hij die af, dan is hij een zeer be minnelijk en zeer terzake kundig par ticulier, maar niet de havenmeester, die we ons met zoveel respect herin neren.. In „Duin en Kruidberg" dronken we koffie. .In het bijzijn van het gehele college van B. en W. der gemeente Velsen. Burgemeester Kwint, tacticus, met begrip voor de heilzame invloed der weinige vaderlandse zomerse dagen, liet ons rustig in de zon op het terras braden en deed zelf verheugend mee. Toen het gezelschap in een wat sombere, maar schoon gedecoreerde gastenzaal verdween, sprak hij maar drie minuten over zijn gemeente. De lof op zijn gebied was waarachtig en een herhaling van de lof reeds uit de monden der veertig vernomen. Toch was deze burgemeester de ernstigste van de drie plus een loco, die we in de loop van de dag ontmoetten. A Teem nu de burgervader van jV Zandvoort. Op de lege tribune meente. Te laat kwamen de veertig met gevolg in Heemstede aan. In het beroemde verversingshuis zaten in de ene zaal tweehonderd ouden van dagen aan een maaltijd en in de an dere burgemeester en wethouders der gemeente ook met iets ouds. gesecon deerd door aanlokkelijke kleine glaas jes. Burgemeester Rappard gewaagde van een examendag voor burgemees ters en daarom hield hij een toespraak even geestrijk als het vocht, dat allen zo blij stemde. Zijn secretaris, de heer Vos, is tevens vice-voorzitter van de Bond voor Vreemelingenverkeer in Zuid-Kennemerland en uit hoofde van deze functie verantwoordelijk voor een folder, waarop Haarlem en Heemstede één vlak vormen. Dit kunnen B. en W. niet accepteren", was het verwijt, waarop de heer Vos repliceerde, dat hij het bij nader inzien ook niet tac tisch vond, om Haarlem al bij Heem stede in te lijven. Zo gingen de kwink slagen voort. „Weet je wel, dat het college iedere week samen bridged?" verklapte een insider. Ik wist het niet, maar wie kan het verwonderen, die de bijeenkomst in Groenendaal bij woonde? Het lijkt me nu nuttig om de gemeentebesturen van de Zuid. en de Noord gezamenlijk als gastheren voor stond de burgemeester van Zand- van het circuit hield hij een voort moederziel alleen op het circuit! magistrale toespraak tegen ons, die er onder stonden. Hij verkocht zijn ge meente als het ware, hij lardeerde de zakelijke opbouw-verhalen met humo ristische ondervindingen, sprak over millioenen, huilende Argentijnen op race-hoogtijdagen en zijn watertoren zonder klok en reclame. „Zo'n man netje moesten wij als burgervader hebben", zei een touringcar-bezitter, maar hij kwam gelukkig voor de Zandvoorters uit een kleinere ge- een of ander doel te ontmoeten. Als iedere burgervader vijf minuten krijgt om de lof van zijn gemeente te be zingen, kan de geest schateren van voldoening en pret Ge kunt er van op aan, dat geen krantenredactie op dit feest verstek zal laten gaan en dat de lezers de copie zullen verslinden. Stad en streek wachten op dat samen zijn, zoals SPAARNEBABBELAAR (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidse Vaart) 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antonius en Padua (Nieuwe Groenmarkt): 6.30, 7.30, 8.20 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. O. L. Vrouw Rozenkrans (Spaarne): 6.15, 7.30, 9, 10.30 uur (Hoogmis) en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30, 7.30, 8.45, 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark- weg); 6.30, 7.15, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8. 9 (Hoogmis) en 10.30 u. (Hoogmis) en 11.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout) 7.30, 9 uur (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.45 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30. 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7, 8.30 (Hoog mis) en 10 uur. H. Adelbertus (Spaarndam) 7.30 en 10 uur (Hoogmis). Het heeft HVGB in de wedstrijd tegen HZPC die gisteravond voor de hoofd klasse-competitie in Stoop's bad werd gespeeld niet meegezeten. Rol op de midvoorplaats bij de Haarlemmers werd door soms wel wat al te zware bewa king vrijwel onschadelijk gehouden. Nadat twee goed opgezette aanvallen van de Haarlemmers niets hadden op geleverd, wisten de Hagenaars tot tweemaal toe de HVGB-achterhoede te doorboren. Hogeland verkleinde hierna de HVGB-achterstand, waarna het nog maals de Hagenaar Van Dijk gelukte de bal in het HVGB-doel te werken. Met een voorsprong van 31 voor de gas ten ging de rust in. Tn de tweede speelhelft hadden de HVGB-ers hun opstelling enigszins ge wijzigd en had Hogeland Rol op de midvoorplaats vervangen. Ook nu wis ten de HZPC-ers de HVGB-aanvallen te keren en de Haagse voorsprong op te voeren tot 51. De Haarlemmers ga ven zich echter niet gewonnen en na zeer tactisch spel wist Rol de stand op 2—5 te -brengén. Kort hierop had Nijen- huis met een goed geplaatst schot suc ces, het werd 35. Met een steeds op laaiend enthousiasme zwoegden de Haar lemmers verder. De Hagenaars versterk ten hun verdediging met twee man voor hun doel. Nadat het vierde doelpunt voor de Haarlemmers in de lucht had gehangen ging het leder de andere kant op het HVGB-doel in. Met 36 kwam het einde; een uitslag die de juiste ver houding niet aangeeft. Voor de derde klasse E dames ontving HVGB 2 Meeuwen 2 en eindigde de wedstrijd met een 60 overwinning voor de Amsterdammers. De heren-wedstrijd HVGB 2Meeu wen 2 werd gespeeld voor de reserve eerste klasse B; de Haarlemmers klop ten de Amsterdammers met 81. A.s. Zondag wordt de promotie compe- tie om twee plaatsen in de derde klasse voortgezet met de wedstrijd Ripperda RKAVIC. Het Haarlemse Ripperda is Zondag j.l. tegen veler verwachting in met een fraaie 20 zege over Bloemen daal gestart en zou bij een nieuwe zege practisch in de derde klasse staan. Maar RKAVIC schijnt over een sterk elftal te beschikken, zodat het aan de Sehalk- wijkerweg een spannende strijd belooft te worden. Om de verwachte grote belangstelling op te vangen heeft Ripperda voor 700 a 800 zitplaatsen gezorgd. In Bloemendaal speelt het Haarlemse THB een beslissingswedstrijd tegen BPC om de voorlaatste plaats in de vierde klasse. De verliezer degradeert naar de afdeling. We geven THB wel een kansje op de overwinning. Met enige toepasselijke woorden opende voorzitter Hoogland de zomer wedstrijden van bovengenoemde schaak vereniging. De belangstelling op de eerste avond was zeer goed, waarbij verschillende verrassende uitslagen kwamen. Deze waren als volgt:Gosen-Holdorp 0-1; Beelen-Burgman 1-0v. d. Valk-Stam 0-1; de Vos-v. Deyzen 0-1; Castenmiller- Komen 1-0Schoorl-de Lange 0-1; v. d. Stoop-Hetem 0-1; Holtkamp-de Lange 0-1; Happel Jr.-Reeuwijk Sr. A-% Cornelisse-W. Happel 0-1; Overdijk- Klein 0-1; Rosenhart-Th. Happel K-% !l v. d. Putte-M. v. d. Berg 0-1; Boon-de Ree 0-1; Willemse-Hoogland 0-1; J. v. d. Berg-v. d. Velde 1-0 Goedemans- Bleekemolen 0-1. Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende wedstrijden gespeeld: Groep 1: M. v. d. Berg-Stam 0-1; v. Osch-v. Emmerik Vi-A- Groep 2: Heyemans-v. d. Velde 0-1; Reeuwljk Sr.-v. Egmond A-Ve- Groep 3: v. d. Berg-Overdijk 0-1; Reeuwijk Jr.-Lunenburg 0-1. Groep 4: Banken-Versnel 1-0; Beelen- Holtkamp Jr. 0-1. Advertentie FRISSE KLEUREN 140 cm breed vanaf PRIMA KWALITEIT 40 cm breed vanaf FLEURIGE STREPEN 120 cm breed MET KLEURIGE LOPERSTOF IN DE ZWARE UITVOERING De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 10 Juni waargenomen door dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920 en dr. J. Reurink, Aerden- houts Duinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleging; Zuster L. Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 28320. Politie en Brandweer: Tel. 28850. Maandag: 8 uur repetitie „Laudate Dominum"; 8 uur bestuur H. B. C.; 8 u. Missie-N aaikrans. Dinsdag: Repetitie Kath. Gemengd Koor; 8 uur repetitie R.K. Harmonie „St. Michaël"; 8 uur ledenvergadering K.A.B. O. (waterleiding). Woensdag: 2.30 uur Kath. Kinder koor; 7.30 Damclub St. Bavo; 8 uur Me- lodia. Donderdag: 8 uur repetitie Dames koor Viva Maria; 8 uur St. Vincentius. Vandaag lopen de Zandvoortse winkel week en de sportweek ten einde. De weersomstandigheden zijn gunstig ge weest en zo stonden de uitvoeringen en wedstrijden, welke deze week gegeven werden in een goede publieke belang stelling- De winkelweek Wordt: heden avond besloten met een marktavond op het Raadhuisplein en het kerkplein. De ze jaarlijkse markt is traditie geworden en trekt een talrijk publiek, ook uit Haarlem en omliggende plaatsen. In het kader van de sportweek wordt vanmiddag om half vijf een zeepkisten race met levende gangmaking gehouden op de Middenboulevard. Om zeven uur speelt Zandvoortmeeuwen op het ter rein aan de Vondellaan een voetbalwed strijd tegen een Haarlems elftal. In de rust geeft de dames-afdeling van „OSS" turndemonstraties. Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14. Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel, 8284 en Bloemendaalse Apotheek. Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. K 2500 - 22181. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avouds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Maria-garde I. Dinsdag 7.30 uur Ma- ria-congr. jongevrouwen. Woensdag 7.30 uur H. Familie jeugd. Vrijdag 7.30 uur Lof. Zaterdag 59 u. biechten; 's avonds 7.30 uur Broederschaps-Lof. Advertentie „Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van lood bij een conservenfa- briek in lJmuiden. Ongeveer 15 kilo van dit materiaal is van het dak gehaald in de periode MaartMei 1950. Een onder zoek wordt ingesteld". Tot zover het be richt, dat de politie Vrijdag verstrekte. In aanmerking genomen de reeks van soortgelijke diefstallen, steeds weer be trekking hebbende op lood, zink en ko per, welke gedurende de laatste maan den in het politierapport vermeld wor den, hebben wij ons licht eens opgesto ken bij een van de vele opkopers van oude materialen. Daarbij konden wij gelukkig van de veronderstelling uitge gaan, dat de doorsnee opkoper met ge stolen materiaal niets van doen wil heb ben, zoals ons door de politie werd ver zekerd. Wanneer, onverschillig waar, lood, ko per of zink wordt gestolen, dan is dit in 99 van de 100 gevallen niet een kwestie van het hebben van dit materiaal, om dat men het ergens voor nodig heeft. Practisch steeds is het de bedoeling daar voor geld te maken en al zal dat soms wel eens lukken, heel vaak is het voor de dieven een probleem hun „koopwaar" aan de man te brengen en als hen dat ge lukt is, dan is het in veel gevallen juist deze transactie, die hen tegen de lamp doet lopen. Wat is namelijk het geval? Wanneer iemand oude materialen aan een opko per tracht kwijt te raken, dan is het eerste wat hem gevraagd wordt, waar het vandaan komt en van wié het is. Dat moet de opkoper wel doen, want iedere transactie moet in een register worden geregistreerd onder vermelding van naam en adres van de verkoper, de soort goederen, de hoeveelheid en de prijs, di® er voor betaald is. Daarnaast is er nog een afzonderlijk register, gebonden aan een speciale vergunning, waarin de aan kopen van buitenlandse schepen geno teerd moeten worden. Het kopen van minderjarigen is de opkopers niet toege staan, zodat jeugdige dieven hun waar ,nog moeilijker kwijt kunnen, omdat zij 'eerst een volwassen tussenpersoon moe ten opzoeken. Het is geenszins de bedoeling om met dit artikeltje alle opkopers een aureool van heiligheid te willen verlenen. Ook daar is kaf onder het koren en in zaken wordt wel eens meer niet zo nauw ge keken. Maar de opkoper „staat met zi.in ene been in de gevangenis", zoals onz® zegsman het uitdrukte en dan wil je we voorzichtig zijn. Het is b.v. mogelijk een klein partijtje lood, zink of koper „P®r abuis" niet te registreren, maar wordt de diefstal langs andere wegen achterhaal0 en dat komt meer dan eens voor dan ziet het er voor de opkoper m® rooskleurig uit. Regelmatig worden de registers van de opkopers door de politie gecontro leerd. Ook op andere wijze worden on verhoedse steekproeven genomen en op deze manier lukt het veel diefstallen achterhalen. Het is een gelukkig ve schijnsel, dat de politie hierbij in nag,e noeg alle gevallen kan rekenen op medewerking van de opkopers, die niets voor voelen wegens heling en andermans gewin „de bak in te draaien

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2