Inkomstenbelasting brengt f 75 millioen extra baten Dalende omzetten in April bij de kleinhandel flti het Dagboek Van EtMR HEVIGE STRIJD OP ELSPETER HEIDE PANIEK OM EEN POES VERHOGING VAN PENSIOENEN MET BIJZONDERE TOESLAG Voorlopig geen unificatie van accijnzen Vreemdsoortige politiek PLAIN CORK Op staatsuitgaven geen verdere bezuiniging Werkloosheid daalt Wachtgeldregeling voor schoenindustrie eens wat vangen Nederlandse soldaat demonstreert gebrek aan fantasie naast veel enthousiasme Rond „Van de Wadden tot het IJ" ZATERDAG 9 JUNI 1951 PAGINA 5 MEMORIE VAN ANTWOORD BELASTINGWIJZIGINGEN Inkomstenbelasting ONJUISTE RAPPORTEN EN DECLARATIES Hoofdcontroleur C.C.D. voor Ambtenarengerecht Landdag „St. Adelbert" 16 Juni in Den Bosch OEFENING BLANCOGEEN KAMPEERPARTIJ Medisch standpunt Cu M. Voor' hem op Vudertiacj urrtiA WETSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER INGEDIEND Ook kindertoelage wordt verhoogd Uitspraak in kort geding Vijf en veertig aanvragen Liturgische weekkalender Verschenen is de memorie van ant woord op de voorlopige verslagen van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de nota inzake de voorstellen tot verhoging van enige be lastingen in verband met de bijzondere uitgaven voor de defensie, en de wets ontwerpen tot wijziging van de omzet belasting en tot verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. Terzake van de bezuinigingen merkt de minister van Financiën o.m. op: Sedert de indiening van de nota in zake de budgetaire aspecten voor 1951 is aan de hand van de ter beschikking gekomen exacte gegevens in zake de op brengst van de inkomstenbelasting over de jaren 1946 en 1947 een nadere raming opgesteld van de opbrengst over 1951. In het licht van deze nieuwe gegevens is het naar de mening van de minister ver antwoord de nadere raming van de in komstenbelasting 1951 te verhogen van ƒ820 millioen tot ƒ920 millioen; daarbij is telkens in aanmerking genomen, dat het verlies aan baten uit hoofde van de belastingherziening 1950 en de jongste tariefwijziging meer zal bedragen dan aanvankelijk, aan de hand van de la gere ramingen, was voorzien. De minister acht het verantwoord, de raming voor 1951 van de omzet-belasting in het licht van de jongste gegevens met f50 millioen te verhogen tot ƒ1175 mil lioen. De minister heeft het ter verkrijging van een zo juist mogelijk inzicht in de budgetaire positie nuttig geoordeeld ook de overige belastingramingen tegen de achtergrond van de jongste ontwikkeling nader te bezien. Op grond van dit onder zoek is hij tot de conclusie gekomen, dat behalve t.a.v. de inkomsten- en de omzet belasting een aantal belastingramingen dient te worden verhoogd en wel de di videndbelasting tot 55 mill., de accijns op tabak tot 270 millioen. de rechten van zegel tot 30 millioen, de rechten van registratie tot ƒ42 millioen en de rechten van successie tot 80 millioen (alles excl. de invloed van de aanhangige wetswijzigingen) Van de in het voorgaande genoem de herzieningen (incl. inkomsten- en omzetbelasting) komt, na de aftrek van het aandeel van het gemeente en provinciefonds rond f 150 millioen ten goede aan het rijk. Dit betekent, dat het in de nota vermelde begro tingstekort voor de gehele dienst 1951 ad f 785 millioen volgens de thans bestaande inzichten dient te worden verlaagd tot f 635 millioen. Indien men daarnaast rekening houdt met het vermoedelijk effect van het gewij zigde systeem van winstvaststelling (nader geraamd op omstreeks f 100 millioen) beloopt het totale begro tingsdeficit f735 millioen. Daarbij zij er aan herinnerd, dat bij de bereke ning van deze cijfers rekening is ge houden met een te verwachten bate ad f 66 millioen voor 1951 uit hoofde van de aanhangige wetsontwerpen. De minjstgr is van mening, dat de (Vervolg van pag. 1) Loyale uitvoering van de mo tie-de Kort zou een belangrijke verho ging betekenen van dit bedrag (maar daaroverstraks nog een enkel woord b Minister Lieftinck moet geld vinden voor andere noodzakelijke uitgaven en het gezicht van het Rijksarbeidsbureau moet gered worden. Ze stellen aan de minister voor de afdeling beroepskeuze voorlichting aan particulieren bij het Rijksarbeidsbureau op te heffen en al leen de voorlichting te handhaven ten behoeve van arbeidzoekenden en laat wie-in-de-particuliere-wereld-dan-maar Uitzoeken of mijnheer A., die bij de on- deskundigen van het Rijksarbeidsbureau getest wordt, arbeidzoekende was ja of neen. Derhalve blijft de beroepskeuze voorlichting gehandhaafd, maar als een zeer besliste Overheidstaak gekoppeld aan de arbeidsbemiddeling, hetwelk door geen particulier bureau kan en mag wor den ondernomen. Financieel gelijke be handeling tussen Rijks- en particulier initiatief is dan zó voor elkaar, immers het Rijk krijgt voor dat deel van zijn taak niets meer, dus het particulier ini tiatief ook niet! Handig bekeken of niet° Bovendien wordt op de begroting van f 400.000.000 zo maar het fabelachtig be drag van f 123.500 bespaard, of wel on geveer 0.3 pet. De hepr de Kort zal ze ker niet hebben durven dromen dat zijn motie, waar hij reeds enige jaren mee had gedreigd en waarachter nu prac- tisch de gehele Kamer ging staan, niet alleen niet zou voeren tot verhoging van het reeds toegezegde subsidie, maar in tegendeel, dat zelfs dit belachelijk lage bedrag van f 3 per onderzoek nog zal verdwijnen. We aarzelen niet dit een schande te noemen. Het Rijk gaat door met gelden beschikbaar te stellen voor een taak, die het niet aan kan en die niet tot de zijne behoort en negeert een voudig de wil van de Tweede Kamer. Het is oneerbiedig tegenover een Minis ter om te veronderstellen dat zijn amb tenaren hem eenvoudig in een fuik la ten lopen, maar wij kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat hier zulks is ge schied. We zeiden hiervoor reeds, dat we over de „belangrijke verhoging" die Minister Joekes als een gevolg van een loyaal uitvoeren van de motie-de Kort liet dreigen, nog iets wilden zeggen. Het is ons bekend, dat toen de f 3.— per onderzoek in beginsel door het De partement als subsidie aan het particu liere werk werd toegekend, men zich op het standpunt plaatste, dat hiermede de totale tekorten voor het particuliere werk zouden zijn gedekt. Dit zou n.I. het tekort zijn, hetwelk ook bij de beroeps keuze-voorlichting van de Rijksarbeids- bureaux gemiddeld bestond. Als nu de Minister van een belangrijke verhoging spreekt, dan bevestigt hij hiermede het geen we steeds hebben verondersteld en uitgesproken, dat ook de kosten bij de Rijksarbeidsbureaux „belangrijk ho. ger" lagen. Bij een vroegere gelegenheid hebben we onze Kamerleden reeds gead viseerd eens naar die werkelijke kosten te informeren. Het blijkt nu dat dit ad vies niet overbodig was. We hebben de stellige mening, dat het laatste woord in deze affaire nog niet is gesproken en dat de heer de Kort en de mede-onder- tekenaars van zijn motie de Minister tuilen weten duidelijk te maken, dat zijn optreden thans alles behalve een loyale hitosoering betekent van die motie. 1 voorgestelde fiscale maatregelen in overeenstemming is met de opzet, die bij het samenstellen van het complex voor ogen heeft gestaan, voor het bud get van de grote massa der loontrek- kenden van zo geringe betekenis zijn, dat daaruit redelijkerwijs geen verdere aandrang tot loonsverhoging kan voort vloeien. De wenselijkheid van een wij ziging van h£t dekkingsplan in dier voege, dat een groter deel van de ver zwaringen op de winsten wordt gelegd, acht hij dan ook niet aangetoond. De thans nog bestaande bezwaren zijn, dat tot dusver vrijwel niets van betekenis zou zijn gedaan om het uitgavenpeil te verlagen, dat geen enkele overheidsbemoeiing zou zijn afgekapt, dat geen drastische ver mindering der personeelsbezetting in uitzicht wordt gesteld en dat de, bezui nigingen, genoemd in menig opzicht, slechts verschuivingen zouden zijn. Het valt de regering moeilijk in con- creto van gedachten te wisselen, aan gezien is nagelaten te vermelden wel ke bemoeiingen zouden moeten wor den afgekapt en welke personeelsforma ties zouden moeten worden ingekrom pen. De regering is in beide opzichten in de afgelopen jaren bij voortduring diligent geweest en zij is er steeds op bedacht geweest taken, welke naar mate de toestand des lands verbeterde, niet meer of slechts in verminderde mate behoefden te worden verduld, zo spoedig mogelijk te liquideren of in te krimpen. „Helaas maken de toestand van de be talingsbalans en de internationale om standigheden het thans niet mogelijk in de richtingen, die de regering voor ogen stonden, verder te gaan. Integendeel moet rekening gehouden worden met een gedeeltelijke terugkeer op de inge slagen weg. In het bijzonder moet, in verband met de schaarste van bepaalde grondstoffen, voor uitgaven als die voor het prijsbeheersings- en distribu tieapparaat, eerder met een stijgende dan met een dalende tendentie rekening worden gehouden. Indien de Kamer daarop prijs mocht stellen, is de regering niettemin bereid met een daartoe aan te wijzen commis sie uit de Kamer de verschillende ta ken. waarmede het Overheidsapparaat is belast en waarvoor begrotingscredie- ten zijn aangevraagd, aan een nadere critische bespreking te onderwerpen. Omtrent de verhoging van de omzet belasting wordt het volgende medege deeld: In de huidige bijzondere omstandig heden, waarin Nederland zich genood zaakt ziet tot een drastische beperking van het niet-noodzakelijke verbruik, terwijl die beperking niet zonder een verhoging van het tarief van de weel debelasting kan worden verwezenlijkt meent de regering, dat het verantwoord is in deze tijdelijke op dit punt af te wijken van de richting, welke bij de Benelux-unificatie, naar het zich laat aanzien, zal worden ingeslagen. De regering acht deze tijdelijke af wijking te meer verantwoord, nu in België om budgetaire redenen een in voering van het nog bjj verdrag vast te leggen unificatie-stelsel voorlopig niet kan worden verwacht. Bij nota van wijzigingen stelt de mi nister voor nog enkele goederen in de 30 heffing te betrekken. Die goede ren zijn: sigaren- en sigarettenhouders alsmede postpapier en correspondentie- kaarten, een en ander voor zover teza men met enveloppen, in dozen, étui's e.d. Bij die nota wordt voorts voorge steld gasfornuizen, electrische fornui zen, electrische wasmachines en electri sche centrifuges voor huishoudelijk ge bruik. alsmede agenda's, zakboekjes en bloc-notes in lederen of met leder over trokken band of omslag aan het tarief van 15 te onderwerpen. Bij nota van wijzigingen is de minis ter teruggekomen op zijn aanvankelijk voorstel, verschillende soorten leder waren van het 15 tarief in het 30 tarief te brengen, terwijl voorts de prijsgrens waarboven klokken en hor loges als weeldegoed moeten worden aangemerkt, wordt verhoogd tot ƒ65. onderscheidenlijk 50.—. Met betrekking tot de in het Voor lopig Verslag geuite verlangens om voor een aantal goederen een lagere heffing toe te passen dan de thans gel dende. staat de minister op het stand punt, dat van een vermindering van de belastingopbrengst geen sprake mag zijn. De voorgestelde belastingverhoging zal. tot gevolg hebben, dat van een vijf tons vrachtauto gemiddeld de vervoer kosten met 90.per jaar of ca. 0,5 van de jaarbesomming zullen stijgen, terwijl deze stijging voor een tien tons vrachtautocombinatie gemiddeld 0,65 zal uitmaken. De vrevoerkosten voor een veertig persoons autobus zullen gemiddeld met ongeveer 165.per jaar stijgen, hetgeen tegenover de jaar lijkse vervoersopbrengst een niet be langrijk bedrag betekent. De belasting verzwaring is derhalve van geringe be tekenis. Over de- wetsontwerpen tot verhoging van het tarief van de vermogensbelas ting en tot wijziging en aanvulling van de successiewet merkt de minister in zijn Memorie van Antwoord op, dat de opvatting, dat een verhoging van belastingen in de vermogenssfeer eco nomisch ongunstiger moet worden beoor deeld omdat zij kapitaalvernietigend werkt dan een verhoging der belas tingen op bedrijfswinsten en verbruiks belastingen, niet houdbaar is. Het komt er in wezen op aan of bedoelde verho gingen de consumptie dan wel tot in vestering beperken. Tenslotte is verschenen de M. van A. op de voorlopige verslagen van de com missie van rapporteurs betreffende het wetsontwerp tot wijziging van het be sluit op de inkomstenbelasting 1940 en van de wet op de vermogensbelasting 1892, tot verhoging van het tarief der vennootschapsbelasting en over de nota inzake de fiscale winstbepaling. Hierna wijst de minister er op, dat de extra-bate aan inkomsten- en loonbe lasting, die voor de begroting voort vloeit uit de jongste loonsverhoging, glo baal kap worden geraamd op omstreeks f 75 millioen. De herziene en opnieuw vastgestelde achtste aanvullingsbeschikking ven nootschapsbelasting 1942 opent de mo gelijkheid deze voorlopige aanslagen reeds op te leggen, zodra negen maan den van 't boekjaar zijn verstreken. De vennootschapsbelasting over het jaar 1951 zal dientengevolge naar mag wor den verwacht, voor een zeer belang rijk gedeelte omstreeks het einde van dat jaar zijn voldaan. Bij nota van wijzigingen heeft de mi nister voorgesteld de werkingsduur van de onderhavige belastingmaatregelen te beperken tot 5 jaa*. Voor een differentiatie van de supple- toire inkomstenbelasting naar de gezins samenstelling acht de minister, mede Se" let op het karakter van de voorgestelde belasting, niet voldoende reden aanwe zig. Bij nota van wijzigingen heeft de mi nister voorgesteld om bij een gedeeltelij ke toevoeging van de onbelaste reserve aan de fiscale winst dit gedeelte van de winst naar een bijzonder tarief te belas ten. Het voorstel nopens kinderaftrek be oogt in de eerste plaats de kinderaftrek te beperken tot de gevallen waarin kin deren geacht moeten worden geheel of nagenoeg geheel ten laste van de ouders te komen. De uit de wijziging van de kinderaftrek voortvloeiende meerop brengst schat de minister voor loon- en inkomstenbelasting op een bedrag in de orde van grootte van 13 a 14 millioen en voor de vermogensbelasting of ƒ1 a 2 millioen. Het Arnhemse ambtenarengerecht heeft het appèl behandeld van W. L. te Warnsveld inzake het hem door de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening verleende oneervol ont slag als hoofdcontroleur bij de C.C.D. Hij was ontslagen wegens het invullen van onjuiste rapporten en declaraties. Mr. Baron van der Feltz liet zich na mens het parket van de officier van Justitie te Zutphen in zeer gunstige bewoordingen uit over de figuur van v. d. B. Mr. Pot, juridisch ambtenaar van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, zei, dat de manier waarop v. d. B. met de rapporten omsprong, voor een opsporingsambte naar zeker niet de juiste kan zijn. Men krijgt de indruk, dat hij zijn neven functies liet domineren ten koste van zijn hoofdfunctie. Het ambtenarenge recht zal zijn oordeel later kenbaar ma ken Na de belangrijke stijging van de omzet ten in vele branches van de kleinhandel is blijkens de door het Economisch Instituut voor de Middenstand gepubliceerde gegevens in April jl. een terugslag gevolgd. Uiteraard is het niet verantwoord uit het omzetverloop in een maand reeds te conclu deren, dat de omzetten, althans naar hoe veelheden, zich blijvend in dalende richting zullen bewegen. Zulks te meer, omdat het omzetverloop in Maart van het lopende jaar gunstig werd beïnvloed door de in deze maand vallende Paasdagen, terwijl voorts in Maart vijf Zaterdagen voorkwamen tegen vier in April. Deze laatste omstandigheden vormen gro tendeels een verklaring voor de omzetdaling, welke van Maart op April jl. werd geboekt in de levensmiddelensector als kruideniers- bedrijf (17 pet.), slagersbedrijf (14 pet.), detailhandel in aardappelen, groenten en fruit (9 pet.), detailhandel in zuivelproduc ten (12 pet.), bakkersbedrijf (13 pet.), als mede in de genotsmiddelensector bij ban ketbakkersbedrijf (20 pet.), choeolateriebe- drijf (25 pet.), détailhandel in tabaksfabri katen (12 pet.), detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken (14 pet.). In verscheidene branches kan echter wor den geconstateerd, dat ook zonder de hier voor genoemde factoren een omzetterug- gang zou zijn opgetreden, daar het publiek een zekere terughoudendheid aan de dag legde bij de aankopen van allerhande arti kelen. Zeer waarschijnlijk hebben de be richten over een daling van een aantal grondstoffenprijzen op de wereldmarkt en voor een enkele branche de op handen zijnde verlaging van de bruto winstmarge hiertoe mede bijgedragen. Zulks was o.m. het geval in de detailhan del in textiel, in schoeisel, in glas, aarde werk, porcelein en huishoudelijke artike len, in meubelen en aanverwante artikelen en in het rijwielbedrijf. In deze branches waren de geldomzetten in April jl. resp. 22, 38, 31, 18. 19 en 25 pet. lager dan die in de voorafgaande maand. Het vorenstaande brengt aan het licht, dat uit het cijfermateriaal over April 1951 nog geenszins mag worden geconcludeerd, dat in alle branches van detailhandel en ambacht de omzetten ernstig inzakten. (Van onze correspondent) De Landdag van de St. Adelbertver- eniging zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 16 Juni in Den Bosch. De vergaderingen worden in het Casino gehouden, waar na enkele begroetings woorden om 11.30 uur Mgr. dr, F. Fé- ron zal spreken over „De plaats van de St. Adelbertvereniging op godsdien stig en sociaal terrein" en in de namid dag mr. J. Derks over de plaats van de St. Adelbertvereniging op maat schappelijk en cultureel terrein. Het gezelschap zal door burgemeester en wethouders van Den Bosch op het stadhuis worden ontvangen. Minder gunstig kan de situatie worden ge noemd in de detailhandel in schoeisel en die in textiel. Vooral in deze branches volgde een vrij sterke reactie op de grote aanko pen van de voorgaande maanden. Uiteraard brengt deze daling van de kwan titatieve omzet bij veie detaillisten, beho rende tot deze branches, moeilijkheden met zich. welke zich vooral manifesteren in een gebrek aan liquide middelen. Een aanhou dende daling van de hoeveelheidsomzetten zou verscheidene winkeliers wel eens tot een geforceerde verkoop kunnen dwingen. We hebben bezoek gehad van Siem de werper. Een hele Zondag middag heeft hij bij ons door gebracht. zwaar bomende over vissen en alsmaar kopjes thee drinkende. Simon is de man van de werphengelarij. Vol gens hem is het de enige manier van vissen die genoegen en pleizier geeft. Alle anderen die nog. op de ouderwetse manier met een wurrempie baarzen of met een witje snoeken, zijn. ook al van gen ze opperbest, volslagen idioten Stumpers zijn het. armzalige bamboe- athleten, die zich jarenlang hebben vermaakt met iets wat helemaal niet aardig is. Een straf is het in feite. Nee. voor hem alleen de werphengel en de spinner. Dat zijn de spullen van de toe komst. En bovendien staat Nederland met die dingen veruit aan de spits. Alle andere landen zijn gewoonweg over vleugeld. Als je alles goed naging kon den ze in het buitenland niet eens vis sen. Een zalm aan een Engelse split- cane-stok. een forel aan een Franse hengel, ze verzakken in het niet ver geleken bij een baars aan de Hollandse Vis-doder. En om Piet en mij te overtuigen had Siem zijn uitrusting eventjes meegeno men. Toen alles uitgepakt voor ons stond en wij onze ogen uitkeken, eer- klaarde hij dat hij ons een en ander duidelijk zou maken door een kleine toelichting te geven. En daar stak Siem- pie. die zijn eigen taal niet eens be hoorlijk spreken kan, van wal met een serie knetterende, geweldig klinkende uitdrukkingen. Alle talen kwamen er aan te pas. behalve die welke hij op de schoolbanken probeerde te leren. Ge- imponeerd door dit machtsvertoon zweeg zelfs Piet, die je anders toch zo maar niet van zijn stuk kon brengen. Af en toe durfde ik op schuchtere ma nier naar voren te brengen dat wij met onze gewone hengels toch heus ook wel eens lekker vingen. Minachting las ik in zijn og'en toen Simon zei: ..Als jullie goed vangen, dan heb ik toch altijd nog dubbel zo veel als jullie met zijn beiden. En wanneer jullie niks hebt. helemaal niks. omdat het zogenaamd niet wou. dan kom ik eventjes over de brug met een netje vol zoals jullie in je beste dagen nog nooit hebben gevangen." ..En dat komt hoofdzakelijk", zo voegde hij er terloops aan toe: „omdat wij. pioniers van het beste var. alle aas, de psychologie van de vissen hebben weten te doorgronden. Wij weten precies waarom een vis het voorgehouden aas aanpakt en boven dien ook wat hij denkt. Over hetgeen hij denkt als hij niet wil bijten behoe ven wij ons g"een zorgen te maken. Im mers weten wij precies waarin hij trek heeft en dus bijt hij altijd in ons aas." ..Wie met pek omgaat, wordt ermee besmet." En zo gaf Simon genadiglijk zijn toestemming aan ons om eens een dagje met hem mee te gaan. Hetgeen inderdaad gebeurde een dag of wat na dien. We maakten onze hengels klaar en keken met een zeker ontzag naar de werpmaniak. Zeer minutieus tuigde deze zijn super de luxe-extra killer op om daarna de vis ermee af te tuigen. In stilte hoopte ik dat het niet al te erg zou worden. Als dit mooie viswatertje op één enkel dagje ontvolkt werd. kon den Piet en ik in het vervolg wel in pakken. Waar zou dat heen moeten? Mijn hoop wakkerde nog wat aan toen die eerste worp van Siempie geen resultaat opleverde. En ook de tweede niet. en de derde entoen na de hor.derd-en-zoveelste een baarsje van element verwisselde was de vrees uit onze harten welhaast verdwenen. Maar een worp of twintig verder stond ineens het hengeltje krom. De lijn stond strak en weldra gleed hij tikkend van de spoel. Een geweldenaar. een moord- snoek. had zich vergrepen aan de spinner. Siempie bleef er ijskoud bij en trok een gezicht van „Dit gebeurt mij zo vaak." Ruim een kwartier bleef de situatie hetzelfde en toen begon het de rover te vervelen. Kalmpjes schoof hij docr. ondertussen nylon meenemend. Tot hij bjj een plukje riet aankwam en er ettelijke malen doorheen zwom. Als een huis zat het snoertje en de snoek nam een raam èn de benen. De volgen de dag hebben we in dezelfde hoek een rietvoorntje laten zwemmen aan een ferme snoekstok. Dat voorntje werd de sigaar. iMaar de snoek ook. want on danks zijn elf pond hebben we hem toch gekregen. Aan een lijn van twaalf. Het spinnertje hing uit z'n muil. Toen we het aan Simon teruggaven zei hij: „Ik heb toch meer sport gehad". Wel mogelijk, maarre. we willen ook wel eens wat vangen." Df. Advertentie (Van onze speciale verslaggever) Overste D. C. Blanken, commandant van de 12e Regiments-gevechtsgroep, is een openhartig man. Hij mag de kwaliteit van zijq troepen roemen, omdat hij hun zwakheden kent en daar ook openhartig voor uitkomt. Vijf weken geleden heeft hij het kader en drie weken geleden de manschappen van zijn groep voor herhalingsoefeningen in het kamp te Oirschot bijeen gekregen. Allen Indo- nesië-veteranen, gehard in de strijd in de tropische rimboe. Voor het merendeel zijn het enigszins stugge Noorderlingen, waarop overste Blanken bijzonder ge steld is. Deze week en het begin van de volgende week heeft hij zijn troepen bataljonsgewijs samengebracht op de Elspeterheide, om hen een grote, door hem zelf samengestelde, gecombineerde oefening te laten doormaken. Een oefening, die nu eens geen kampeerpartij op een zonnige heidevlakte is, maar een voortdurende actie, een in alle opzichten geperfectionneerde oorlogstoestand, gedurende verschil lende dagen. En de overste is enthousiast over het moreel, de strijdvaardigheid en -bereidheid van zijn mannen, al zal hij geen moment verhelen dat de Neder landse soldaat, vooral wanneer hij opereert in de z.g. tweede linie, in een scherts- oorlog geen greintje fantasie blijkt te kunnen opbrengen. De drie bataljons van de 12e Regi mentsgevechtsgroep zullen de komende dagen schietoefeningen volgen op de Harskamp en vervolgens op de Elspe terheide de gecombineerde oefening meemaken. Deze oefening, die naar de naam van de geestelijke vader, overste Blanken, „Oefening Blanco" is ge doopt, werd gisteren dan voor de eerste maal in grote stijj opgevoerd. Onder de toeschouwers bevonden zich gen.-maj A. T. C. Opsomer, commandant strijd krachten te velde, diens chef-staf kol. G. J. Le Fèvre de Montigny en gen.- maj. J. A. Sitsen, commandant derde militaire gewest. Zij hadden zich met enkele stafofficieren verzameld op de Liesheuvel, voor deze gelegenheid om gedoopt tot „Veldherenheuvel" ofwel „Generaalsrots". De 2000 man „Blauwen", geformeerd door een bataljon van de 12e reg. ge vechtsgroep met artillerie, zware mor tieren, tanks, anti-tankgeschut en wat al niet meer, hadden opdracht om van Arnhem uit door te stoten naar het IJs- selmeer. Maar op de Elspeterheide werd hen een halt toegeroepen door de „Ro den", ditmaal bestaande uit een com pagnie van het Vrijwilligers Opleidings Centrum in Wezep, Pioniers uit Den Bosch, ook met tanks en volledige on dersteuning uitgerust. En daar ontwik kelde zich dan een „slag" als nooit te voren, met rookgordijnen, veel geraas en ontploffingen, brullende straaljagers en gierende Spitfires, oprukkende tanks en sluipende of stormlopende infante risten, waarvan er sommigen een ij»t pak opliepen, omdat ze dwars door een ven moesten. Toen Blauw. Rood bijna onder de voet had gelopen, lanceerde de laatste een snelle tegenaanval in de flank van de vijand, waarmede de oefe ning eindigde in een eerlijke en door niemand te betwisten remise, waardoor ook de stand blanco bleef. Wat deze oefening van de gewraakte „Crescendo II" heeft onderscheiden hebben wij niet uit officiële mond te Onder bescherming van gevechts wagens bestormen infanteristen een heuvel tijdens de oefening „Blanco", die een deel uitmaakt van de algemene herhalings oefeningen. Nog niet zo lang geleden ontmoette ik een jon ge vrouw, in het begin van de dertig, zelfzeker en vlot, moeder van een aardig klein kereltje. Zij vertelde me dat er één omstandigheid bestond, waarbij iedere moed haar in de steek liet: de na bijheid van een poes; ze hoefde aan het einde van de straat slechts de schaduw van een katachtig dier te ontwa ren of ze nam hals over kop de vlucht. Geen redenering overtuigde haar, niet de me dedeling dat een poes een tam, lief huisdier is, dat geen mens kwaad doet, noch dat zij deze poes gemakkelijk baas zou kunnen als het er op aankwam. Naast deze dame stel ik U een vriend voor, die dezelfde schijnbaar ongemotiveerde angst voor de poezenfamilie heeft, zich, ook bij een ont moeting op grote afstand, moet beheersen om in gema tigd tempo de wijk te nemen, terwijl herhaaldelijk de pa niek door zijn zelfbeheersing heenbreekt en hij met een bleek vertrokken gezicht weg holt. In beide gevallen blijft de schrikwekkende poes on bewogen en niets vermoe dend achter, zal noch haar noch hem na-ogen. Wat zal ik U over de ge vaarlijkheid van poezen ver tellen wat U nog niet reeds lang wist? Niet elke poes is zo springerig en bijterig als Tibeert de kater uit „De Vos Reinaerde". We zijn het er over ééns: de poes als zodanig geeft geen reden tot angst. Die reden steekt diep in de persoonlijk heid van sommige mensen, zo diep, dat zij voor redelijke argumenten onbereikbaar is. Zowel de dame als de vriend aanvaarden de redelijkheid van onze argumentén, maar hun angst blijft. Van de beroemde schrijver Edgar Allan Poe is bekend hoe groot zijn genegenheid voor huisdieren was. Toch werd hij in de latere jaren van zijn korte leven vervolgd door dwangvoorstellingen, waarvan de kat het middel punt vormde. In de vertelling „The black cat" (De zwarte kat) blijkt dit overduidelijk; de gehecht heid van het dier hinderde en treiterde hem: „Op zulke ogenblikken snakte ik er naar haar met. één slag te kunnen vernietigen, maar ik werd hiervan weerhouden, gedeeltelijk door de herinne ring aan mijn vroegere wan daad, 'een soortgenoot had hij n.I. al dood gemarteld, i. M.) maar hoofdzakelijk laat mij het maar dadelijk bekennen door een uitge sproken vrees voor lfet dier." De zwarte kat verraadde hem tenslotte aan de politie, die, nadat hij zijn vrouw tij - dens een ruzie over de kat nad vermoord en ingemet seld, bij hem huiszoeking kwam doen en attent werd op het lijk doordat het dier zich ook had laten inmetse len en alarm sloeg. Bij Poe was het waarschijnlijk zo, dat bepaalde haat- en angst gevoelens zich in zijn onder bewustzijn hadden vastge zet op de kat. Bij de dame lag de situatie enigszins an ders. Toen zij ak klein meiske hulpeloos in de wieg lag was er ooit een poes onverwacht in de wieg ge sprongen, en deze schrik is haar, alhoewel ze zich het voorval nauwelijks weet te herinneren, bijgebleven. De vriend had een moeder met een ingewortelde vrees tegen katten. Deze vrees heeft hij steeds meegevoeld en is met hem vergroeid, zoals andere mensen grootgebracht wor den met een enorme angst voor de duivel of iets van dien aard. Ik vertel U deze voorbeel den van redeloze angst, op dat U begrijpelijk worde, hoe uitermate belangrijk bepaal de belevenissen in de prilste jeugd zijn voor de ontwikke ling van de persoonlijkheid. Karaktereigenschappen van de volwassen mens zijn heel dikwijls terug te voeren op onprettige ervaringen in de eerste levensjaren. Dit is de tweede stelregel van de psy cho-analyse, die ik U in deze rubriek presenteer, een stel regel, die bewezen wordt door de psycho-analytische behandeling, die er dan ook op uit is om deze „vergeten" jeugdgebeurtenissen uit het onderbewustzijn op te del ven, tengevolge waarvan de lastgevende eigenschappen (bij onze voorbeelden de angst voor katten) verdwij nen. Dikwijls is het heel moeilijk om de ver in het onderbewustzijn afgegleden feiten terug te vinden, een van de redenen waarom psy cho-analytische behandelin gen vaak zo lang duren. weten kunnen komen. Een feit is, dat alle hoge officieren enthousiast waren, evenals het overgrote merendeel der soldaten. Ondanks het feit dat zij gis terennacht betrekkelijk weinig gesla pen hebben, dank zij plagerijen en overvallen van de Rode vijanod, on danks vermoeiende dagmarsen en lan ge ritten in hobbelende en schomme lende auto's en ondanks de bij een oe fening nu eenmaal altijd aanwezige moeilijkheid dat deze oorlog in alle op* zichten schijn is, hebben de mannen zich voortreffelijk gehouden. Er zijn ook ditmaal fouten geregis treerd. Verschillende verbindingslijnen klopten niet, de anti-tank-afdeling werd te veel aan zijn lot overgelaten en te weinig opgenomen in het geheel en dan de beruchte fantasieloosheid van onze soldaat die een praatje met een Veluw- se boer prefereert boven het zoeken van de geboden dekking bij een luchtaanval van jagers en rustig rechtop blijft lo pen, wanneer de vijandelijke artillerie zich weert. Het voor de oefening „Blanco" ge. bruikte, grotendeels nieuwe en ge reviseerde materiaal zal in het ver volg voor oefeningen blijven dienen. In de militaire depots staat de volledige uitrusting van de 12de Regiments gevechtsgroep klaar. Voor een deel reeds afkomstig uit Amerika. OOK IN ROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS Bq de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 9 November 1950 tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en van de kindertoelagewet voor gepen- si onneerden. Het voorstel brengt mede, dat de bij zondere toeslag van 90 wordt verhoogd tot 250, 300 of 350, indien het totaal van pensioen de toeslag ingevolge de wet van 5 November 1948 en de extra- bjjs'ag ingevolge de wet van 1 Novem ber 1948 onderscheidenlijk minder dan 1500, 1500 of meer, doch minder dan De president van de Alkmaarse recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding J. J. Dinkelberg, directeur van de federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal contra de uitgeefster en de hoofdredacteur van het tweemaal per week verschijnend blad „De Nw. Lan- gendijker Crt.". In zijn nummer van 18 Mei had genoemd blad een artikel op genomen, waarin de suggestie zou zijn gewekt, dat de heer Dinkelberg. in zijn kwaliteit van directeur van het vorig jaar te Alkmaar gehouden tentoonstel ling „Van de Wadden tot het IJ" zich zelf bevoordeeld had door drukwerk te doen leveren door een drukkerij, waarbij hijzelf geïnteresseerd was. De heer Dinkelberg. die zich door een passage in bedoeld artikel in zijn eer en goede naam voelde aangetast eiste in kort geding, dat de Nw. L. Crt. zich op straffe van een dwangsom van f 10.000 van verdere beledigende publicaties zou onthouden. In zijn uitspraak ging de rechter uit van de overweging, dat de strekking van het artikel was de directeur in be scherming te nemen tegen geruchten, als zou hij zich aan malversaties hebben schuldig gemaakt. De rechter ontzegde eiser zijn vordering en veroordeelde hem in de kosten van het geding. In de maand Mei daalde het aantal geregistreerde mannelijke werklozen van 77.255 tot 64.953, t.w. 42.471 geheel werklozen (April 49.069), 22.274 DUW- arbeiders (28.019) en 208 wachtgelders (167). Eind Mei 1950 waren 72.397 man nen werkloos, zodat het aantal werklo zen thans 7444 minder bedraagt. Enige toename van de werkloosheid viel te constateren in de textiel-, de schoenen- en lederindustrie tengevolge van afzetmoeilijkheden. Het aantal bij de arbeidsbureaux in geschreven gedemobiliseerden daalde van 1420 tot 1115. Het aantal ingeschre ven uit Indonesië gerepatrieerde man nen steeg van 1744 tot 1833. Gemiddeld waren op 31 Mei per 1000 inwoners 21 personen werkloos tegen 25 op 30 April j.l. Hei aantal werkloze i vrouwen daalde van 4368 tot 4361. I r 3000 en 3000 of hoger bedraagt en dat de bijzondere toeslag van 50 wordt verhoogd tot 150, 200 of 250, naar- g.lang de grootte van het pensioen dit zijn dus pensioenen, waarop geen toeslag en extra-bijslag is of wordt ver leend in evengenoemde drie groepen van pensioenen is onder te brengen. De beperking van de 20 pet. grens van de te wijzigen wet blijft gehandhaafd, De kosten van dit voorstel worden ge raamd op rond 24.680.000 meer dan de kosten ad 12.120.000 van de wet van 9 November 1950. De regering heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt om de kinder toelagewet voor gepensionneerden te wij zigen overeenkomstig de bestaande en toekomstige regeling van de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. De kindertoelage wordt verhoogd voor de eerste twee kinderen tot 152 per kind en per jaar, voor het derde kind tot 164 per jaar en voor het vierde en volgende kind tot 208 per kind en per jaar. De kosten van deze verhogingen worden geraamd op ongeveer 500.000. Tot nu toe zijn bij het ministerie van Sociale Zaken 45 aanvragen van schoen fabrieken binnengekomen om de wacht geldregeling 1946 van toepassing te ver klaren. Een zegsman van dit ministerie achtte het niet onwaarschijnlijk dat dit nog maar een gedeelte van het totaal te verwachten aantal is en dat de meeste aanvragen nog bij de Geweste lijke Arbeidsbureaux liggen. De meeste aanvragen zijn afkomstig uit de gewes ten Tilburg (Langstraat) en Nijmegen. Er is nog in geen enkel geval een be slissing gevallen. Wel hebben, zoals' be kend. sommige bedrijven op eigen risi co de wachtgeldregeling al ingevoerd. ZONDAG 10 Juni: 4de Zondag na Pink steren: Mis v. d. dag; 2 H. Margarita: 3 tot alle heiligen; Gredo; prefatie v. d. H. Drie vuldigheid; groen. MAANDAG: H. Barnabas, apostel: eigen Mis: Credo; prefatie v. d. Apostelen; rood. DINSDAG: H. Joannes v. Facundo, belijder; Mis Os justi; 2 H H. Basilides en gezellen, gewone prefatie; wit Utrecht. Haarlem. Den Bosch: H. Odulphus, belijder; Mis Os justi: 2 H. Joannes; 3 H.H. Basilides en gezellen; gewone prefatie: wit. WOENSDAG: H. Antonius v. Padua, belij der, kerkleraar; Mis In medio; Credo: gewo ne prefatie; wit. DONDERDAG: H. Basilius. bisschop, belij der, kerkleraar; eigen Mis; Credo: gewon» prefatie: wit. VRIJDAG: H.H. Vitus, Modestus en gezel len, martelaren; eigen Mis: 2 tot alle heili gen! 3 naar keuze; gewone prefatie: rood ZATERDAG: Mis v. O. L. Vrouw op Zater dag; 2 tot de H Geest: 3 voor Kerk of Paut; irefatie v. O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 17 Juni: 5de Zondag na Pinkste- en: Mis v. d. dag: 2 tot alle heiligen: S naar keuze; Credo; pref. v. d. H. Drievul digheid; groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5