FELLE CRITIEK OP NIEUWE PASPOORTREGELING DE WERELD VAN DEZE WEEK Wetsontwerp Toezicht Credietwezen 95 schipbreukelingen behouden aan wal „FIDELIO" VAN PROGRAM VAN HET HOLLAND FESTIVAL AFGEVOERD Wij luisteren naar Foster Dulles vandaag naar Parijs Protest tegen gratieverlening en vrijlating Rasmus naar Afrika Elke fioetsing niet IVOROL is een ware mondwassing Amerik. strijdkrachten voor V.N. Kankerregistratie VERLICHTING VAN FESTIVAL OF BRITAIN Geen Titoïsme in Rood China Zuid-Europa krijgt Italiaans bevelhebber Vertegenwoordigers Perzische regering in het oliegebied Ver. voor den Effectenhandel stuurt Tweede Kamer een afwijzend adres Werkschema van Nederlandse Opera in de war ZATERDAG 9 JUNI 1951 PAGINA 7 Congres van ex-politieke gevangenen Nog geen volledig accoord bereikt in Londen Resultaat der verkiezingen op Sicilië baart zorgen Mogelijk wijzigingen in kabinet-De Gasperi Alleen voor Europa al 6 divisies Nauwkeurige gegevens over kankergevallen nodig Vogelpark en trekkerskamp te Overloon Verhoging boetes Directeur „De Zonnebloem" Ir. L. C. Kalff van Philips de ontwerper Examens Eredoctoraat voor dr. W. A. Visser 't Hooft KAISER-FRAZER INTRODUCEERT EEN NIEUWE SIMCA-9 „ARONDE" Nederlandse industrie wordt ingeschakeld Geen bewijzen van oppositie tegen Russische overheersing Resultaat van besprekingen van Bradley T oekomstmogelijkheden in Nederland N.Z.H.R.M. in 1950 SURVEILLANCE-WAGENS BIJ GRONINGER POLITIE Maandag weer bijeenkomst van plaatsvervangers Franse regeringsfunctionarissen hebben gisteren berichten tegengesproken vol gens welke Frankrijk zou trachten de besprekingen over een Japans vredes verdrag tegen te houden. „Wij hebben nog niet gesproken met de heer Foster Dulles", zei een dezer functionarissen. „Wanneer hij hier komt zullen wjj hem van ons standpunt op de hoogte stellen De Amerikaanse ambassadeur in bijzon dere dienst John Foster Dulles, die in Londen onderhandelingen over het Japanse vredesverdrag gevoerd heeft, vliegt vandaag naar Parijs. In Londcr. heeft hjj niet al de meningsverschillen, welke een accoord over het Japanse vredesverdrag tegenhouden, uit de weg kunnen ruimen. Uit Parijs zal Dulles weer naar Londen terugkeren voor de resterende punten. De voornaamste geschilpunten, waar voor een oplossing gevonden moet wor den, zijn: De toekomst van Formosa en de rol. welke China bij een regeling van de kwestie-Formosa zal spelen. Hierby moet in aanmerking genomen worden, dat Londen en Washington een verschil lende Chinese regering erkennen. Cmberto Tupini, een der bestuursleden van de Italiaanse Christen-Democrati sche Partij, heeft gisteren, aldus A. P., toegegeven, dat men in de kringen der partij verontrust is door het succes, dat de Italiaanse socialistische beweging (M.S.I.) en de communisten bij de ver kiezingen op Sicilië hebben behaald. Tupini gaf toe, dat de mogelijkheid van een wijziging in het kabinet van De Gasperi niet is uitgesloten. Waarschijn lijk zal deze wijziging na beëindiging van de verkiezingen, in de herfst, plaats vinden. Sinds enige tijd wordt er in Italiaan se regeringskringen scherpe critiek uitgeoefend op enkele kabinetsleden, in het bijzonder op de minister van binnenlandse zaken Mario Scelba. De wijze, waarop hij de zaak Giuliano heeft behandeld, wordt door sommi gen gezien als een der oorzaken van het verlies aan stemmen, dat de Christen Democraten op Sicilië heb ben geleden. In Palermo werden Zondag 126.868 stemmen op de Christen Democrati. sche Partij uitgebracht tegen 219.849 stemmen in 1948. togen De ex-politieke gevangenen spraken hun teleurstelling uit over het feit, dat nooit enig overleg met de verzetsorga nisaties heeft plaats gevonden, .van het hoofdbestuur werd de opdracht gege ven, er bij de minister van Justitie op aan te dringen dat de nog lopende rechtspraken worden gehandhaafd. Het hoofdbestuur werd in zijn geheel herkozen. Als nieuw lid werd gekozen de heer J. Segius uit Rotterdam. De vereniging kreeg nu ook een huishou delijk reglement, waardoor het nood zakelijk werd enkele wijzigingen in ae statuten aan te brengen. Besloten werd de contributie te verhogen tot f 5.per jaar. Een telegram van trouw en aanhan kelijkheid werd gezonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Wilhelmina Des middags werd het woord gevoerd door de heer Peter Lutsches, voorzitter van de Duitse zustervereniging. Elk jaar wordt een wisselvlag uitge reikt aan de afdeling, die het meest voor de vereniging heeft gedaan. Dit jaar werd de overdracht gedaan aan de afdeling Haarlem in verband met het vele werk verricht bij de herdenkings plechtigheid te Bloemendaal. Op de laatste dag Zaterdag ts ge wijd aan excursies en zal een bezoek aan Drente worden gebracht van het eigenlijke congres heeft de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen twee belangrijke moties aangenomen. De nieuive regeling voor het verstrekken van paspoorten ondervond allereerst felle critiek, want deze regeling ic fu nest voor de ex-politieke gevangenen, die steeds met gesloten beurs in het buitenland oude concentratiekampvrien den opzochten en zich door deze nieu we regeling thans de mogelijkheid hiertoe zien ontnomen. In een motie aan de Regering vroeg het congres dan ook voor de oud-ge- vangenen ontheffing van de bepalingen om het bezit van voldoende geldmidde len aan te tonen. Verzocht werd dit als een nieuw punt op te nemen in het sta tuut voor de leden, dat door de vereni ging bij de regering is aanhangig ge maakt Ook nam het congres stelling tegen de kwijtschelding van straffen en vrijlating van oorlogsmisdadigers In een tweede motie werd hiertegen geprotesteerd en werd vastgesteld, dat het verlenen van gratie veront waardiging heeft gewekt bij een groot deel van het Nederlandse volk en bij allen, die bij het verzet betrokken zijn geweest. Advertentie De huidige kennis omtrent de aard en de frequentie van kanker is onvoldoenoe en in het bijzonder schiet de kennis inzake de resultaten van de verschillen de behandelingsmethoden tekort, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken mede. Daartoe is het nodig nauwkeurige gege vens omtrent de kankergevallen te ver zamelen en statistilch te verwerken. De staatssecretaris voor Volksgezondheid heeft in het belang van deze kanker registratie, welke financieel mogelijk wordt gemaakt door gelden van het Koningin Wilhelminafonds, de benoe ming bevorderd van een medicus-statis ticus bij het staatstoezicht op de volks gezondheid, gedetacheerd bij het Kan kerinstituut, Anth. van Leeuwenhoek huis te Amsterdam. In dit verband is per 1 Juni aangesteld tot geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in algemene dienst, belast met werkzaam heden voor de kankerbestrijding en de medische statistiek, dr. M. G. Neurden- burg, hoofd van het bureau bedrijfscon- tróle en statistiek van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Amsterdam. (Van onze Brabantse redactie) Op I Juli a.s. wordt te Overloon een vogelpark geopend, waar exotische vo gels van allerlei soort te zien zullen zijn Het bijzonder fraaie terrein, dat van na ture vrij sterk geaccidenteerd is, zal ze ker een uitstekende omgeving vormen voor het kleurrijke gevogelte. Vanaf het hoogste punt heeft men een wijd uitzicht over de Peel. Er bestaan plannen op dit punt ook een uitkijktoren op te richten. Een kinderboerderij en een vijver, waarin een kunstmatige waterval neer- klatert, verhogen de aantrekkelijkheid. Overloon met zijn rijkdom aan natuur schoon is thans op weg zich tot efen ge wild vacantie-oord te ontwikkelen. De inrichting van een groot trekkers kamp in het voormalige kamp van de Ned. Arbeidsdienst zal daartoe zeker het zijn bijdragen. Hoewel men met de werkzaamheden begonnen is, zullen eerst volgend jaar de trekkers daar in groten getale kunnen worden opgenomen. Ook de aanleg van wandelpaden ten behoeve van het tourisme is in voorbe reiding. De commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer is het, naar blijkt uit haar Voorlopig Verslag, eens met de minister van Justitie, die de boetemaxima wil herzien. De commissie kan zich in het algemeen met een ver hoging van 100 pet. verenigen. Het bestuur van „De Zonnebloem de katholieke landelijke stichting van sociale zorg voor zieken, heeft tot directeur be noemd de heer Th. van Emstede, oud-afde lingshoofd van het ministerie van Sociale Zaken en Gezondheid van Oost-Indonesië De heer Van Emstede zal de leiding op zich nemen van het werkcentrum te Utrecht, Voorstraat 63, dat is opgericht om in het bij zonder de katholieke zieken-welfare taak nader tot uitbouw en ontwikkeling te bren gen. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. heeft een schrijven aan de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties gezonden waarin gezegd wordt, dat Amerika ten behoeve van het Atlantisch Pact en „als bijdrage tot de inspanning voor een collectieve defensie en de handhaving van vrede en veiligheid van de dee'nemende pertijen" gewapen de strijd krach ter in Europa handhaaft, ter sterkte van „binnenkort zes divi sies landstrijdkrachten en voorts eenhe den van marine en luchtmacht". Het Atlantisch Pact, zo gaat de brief verder, past door zijn aard in het raam van het Handvest der Verenigde Naties en de strijdkrachten van Amerika, die ten behoeve van dit pact gehandhaafd worden, zouden „onder gepaste omstan digheden en in overeenstemming met het Pact en het Handvest, overeenkpm- stig het daartoe passend constitntionele proces, deel kunnen nemen aan militaire maatregelen, teneinde vrede en veilig heid in het Noordatlantisch gebied te handhaven of te herstellen, zulks tot steiin 'ran het optreden der Verenigde Naties". De brief zegt, dat na het eindigen der vijandelijkheden in Korea en na het terugtrekken der Amerikaanse strijd krachten in Korea een herziening zal plaats hebben van de strijdkrachten, welke Ametika aan de Verenigde Naties ter beschikking zou kunnen stellen. Ir. L. C. Kalff, „general art director" van Philips, en als zodanig verantwoor delijk voor lichtadviezen en vormgeving heeft het algemeen plan voor de verlich ting van het grootse Festival of Britain ontworpen. Als enige buitenlander heeft de heer Kalff samen met de Engelse ontwerpers en architecten het schema opgesteld, volgens hetwelk de tentoon stelling op de South Bank en de Pleasure Gardens te Londen verlicht zijn. Aldus vernemen wij van de zijde der Philips- fabrieken. Hij heeft dit niet gedaan als Philips- nian, doch ais internationaal verlich- tingsexpert, daartoe aangezocht door de organisatoren van het festival. De heer Kalff werd aangezocht de algemene „lay-out" voor de verlichting van de tentoonsteling en de Pleasure Gardens te maken. Vooral de tentoonstelling bood verlichtingstechnisch zeer speciale moeilijkheden. De architectuur was zeer progressief en modern, van traditionele materialen werd bijna geen gebruik ge maakt en dit schiep vaak speciale pro blemen, waar het de verlichting betrof. „Het is mij niet altijd en in alle op zichten gelukt de architecten, die een bepaald idee in hun hoofd hadden, te overtuigen. Maar dat is ook niet nodig. Het is alles bij alles een typisch Engelse tentoonstelling geworden, die afwijkt van het traditionele en die voor het grootste gedeelte op een zeer hoog peil staat", aldus de heer Kalff. „De Engel sen accepteerden in het algemeen zeer sportief mijn adviezen. Er waren vele architecten, die er zeer bijzondere idee- en op nahielden, wat de verlichting van hun paviljoen betrof." AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in de wTis- en nat. op proefschrift: „Geologie et petrologie de la region entre Vezzani et Lugo di Naza (Corse)" Th. Netelbeek, geb. te 's-Gravenhage; geslaagd doctoraal scheik. S. Herzberg, Amsterdam: doctoraal nat. Th. Z wie tering en W. Wimmer, Amsterdam; cand. wis- en nat. F. Spruit en N. Speyer, Amsterdam; bevorderd tot arts mevr. C Christv. d. Horst, Amsterdam; J. Bethlem, Amsterdam; H. Okma, Woudsend en B. Jens, Axel; artsex. Ie ged.: J. Iken, J. Balhui zen, Tan Bian Kim en S. Snieder (allen te Amsterdam). AMSTERDAM (R.K. Kweeksch. „De Voor zienigheid"). Geslaagd voor akte L. O. de dames C. M- Roest, E. M. A. T. Schoema- ker, C. H. T. Schouten, M. A. A. Smit, J. A. Smout, E. M. G. Sweerts Afgew. geen. AMSTERDAM (Vossius-Gymn.) Ge slaagd, Alpha: Bettie Kaaskooper, Els Korteweg, Helmuth Bauschep. Bèta: Dolph Cocheret de la Morinière, Michiel Jansen-Schoonhoven. EINDHOVEN (Gymn. Augustlnianum) Dipl. B: F. L. E. Claessens, F. J. M. Dae- men, J. J- van Elk, J. C. van Ger- wen, C. J. M. van Gils, L. P. H. M. Kor ting, B. M. H. van de Moosdijk en J. C. M. Verschuuren te Eindhoven, B. L. M. Bünnemeijer, Geleen, M. C. Th. van Griensven, Deurne, B. Kuijpers, Klooster- zande, P. F. J. C. M. van Meerwijk, Ter- neuzen, M. A. B. van Oosterhout, Ulico- ten en S. M. Th. van der Werf, Heeg. Met 2 candidaten wordt het examen voortge zet. Afgewezen 1. LEIDEN Prop. Godgel. A. Vremeij- er. Den Haag. Cand. geneesk. de dames D. Bekkers, Leiden; E. Salomonson, Den Haag; de heren J.Brunsting (cumlaude), Den Haag; R. Buss, Den Haag; M. de Haan, Voorburg; C. Notebóom (cum laude), Voorburg; A. Oosthoek, Arnhem; J. Scholte, Den Haag; F. Siewertsz v. Reesema, Overschie; A. v. d. Spek, Rot terdam en P. Zwaan, Voorburg. UTRECHT Cand. rechten: H. Koning, Utrecht, doet. rechten: J. Voute, Amster dam en P. Hondius, Bilthoven; doet. ge neesk.: M. van Oss, Udenhout; M. Schey- mans, EU (L.), C. Lameer, Helvoirt, mej. N. v. Soest, Utrecht, mej. M. Schaad, Utrecht, mej. B. M. de Raad, Eindhoven, G. v. Boheemen, Utrecht en J. Homan v. d. Heide, Tienhoven. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken, is door de theologische faculteit van de uni versiteit van Geneve benoemd tot doctor ho noris causa in de theologie. Gistermiddag heeft de Directie van de Kaiser-Frazer Fabrieken te Rotter dam de Simca-9 „Aropde" op plechtige wijze geïntroduceerd. De Franse am bassadeur, Z.Exc. J. P. Garnier; verte genwoordigers van\ het ministerie van Economische Zaken, de loco-burgemees- ter van Rotterdam, de heer J. van Til burg en vele industriëlen woonden deze introductie, die plaats vond in de Rivièra-hal, bij. Mr. M. P. L. Steenberghe, gedelegeerd commissaris aan de fabrieken, hield de openingsrede, waarin hij o.a. zei, dat het nog weinig voorgekomen is, dat een zaak, die nog maar twee jaar bestaat, reeds tot dergelijke resultaten geko men is. Reeds onmiddellijk na de introductie van de nieuwe Simca is met de af levering in Nederland begonnen en vond een „drive away" plaats door Rot terdam en Den Haag, die veel bekijks had. Deze eerste 40 automobielen wer den nog in Frankrijk gemaakt, maar op het einde van deze maand hoopt men te komen tot een regelmatig, verlopen de montage van deze geassembleerde automobiel, aldus deelde de directeur, de heer Van der Hagen, mede. Men zal er naar streven zoveel mogelijk de Ne derlandse industrie in te schakelen. De Simca- 9 „Aronde" heeft een frap pant goede wegligging en voldoet aan alle eisen van comfort en economie. De motor is de bekende, enigszins gewij zigde Simca-motor, die 45 P.K. kan ontwikkelen. Het benzineverbruik is 1 liter op 13 K.M. (bij 70 K.M. snelheid). Als standaard-uitvoering heeft deze Simca een kachel en een ruitenverwar mer. Het vulgat voor benzine is ver borgen in het linkerachterlicht. Er is overigens inderdaad niets vergeten om een perfecte automobiel op te leveren De prijs bedraagt f 7.925. Generaal Omar Bradley is gisteren te Londen gereedgekomen met zijn bespre kingen met de Britse militaire leiders. Men is het er over eens geworden, dat binnenkort voor de verdediging van Zuid-Europa een commando voor de landstrijdkrachten en een beperkt com mando voor de zeestrijdkrachten opge richt zullen worden. De Atlantische bondgenoten zijn het er ook over eens geworden, dat het Zuidelijke commando geleid zal worden door een Italikanse generaal, die verantwoordng verschul digd zal zijn aan het hoofdkwartier* van generaal Eisenhower. De vertegenwoordigers van de Perzi sche regering, die opdracht hebben de eigendommen van de Anglo-Iraanse olie maatschappij over te nemen, zijn giste ren in de olie-provincie Khoezistan fees telijk ontvangen, zo meldt Radio-Tehe- ran. Tot de delegatie behoren twee van de drie, door de regering van premier Mos- sadeq benoemde, tijdelijke directeuren, die belast zijn met het beheer van de genationaliseerde olie-industrie. Zij wa ren in gezelschap van drie oliedeskundi gen en Wvee accountants. Men verwacht, dat de groep zich Zondag met een par lementaire subcommissie naar Abadan zal begeven. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft bij de voortzetting van zijn getuigenis voor de Amerikaanse Senaat verklaard geen in lichtingen te bezitten over een groei van „Titoïsme" in China of over bewijzen van oppositie „tegen Sovjet-Russische overheersing van het land". Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie de uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof zou erkennen, indien de kwes tie van de toelating van het communis tische China tot de Verenigde Naties be handeld zou worden. Het was namelijk mogelijk, dat deze zaak aan het Ge rechtshof zou worden voorgelegd als de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad hun veto tegen de toelating zouden uit spreken. Zaterdag 23 en Zondag 24 Juni wordt op Drakenburgh een weekend gehou den, waarin inleidingen gehouden wor den over de „Toekomstmogelijkheden in Nederland" op economisch, sociaal en cultureel gebied. De gevolgen van de industrialisatie zullen daar besproken worden en de vraag, welke beroepen in de naaste toekomst de beste kansen bieden. Zaterdag 14 en Zondag 15 Juli zullen pater Jelsma en prof. Romme inleidin gen houden over „De jongeren en het politieke leven." De reddingboten van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij voeren het afgelopen jaar 87 keer uit. Het aantal reddingen bedroeg 15. en totaal werden 95 schipbreukelingen behou den aan wal gebracht. Het aantal geredden sedert de oprichting der maatschappij steeg hiermede tot 7425. Twee stoutmoedige reddingen worden in het bijzonder gememoreerd in het jaarver slag over 1950. De redding van de drie op varenden van een Duitse lichter op 3 September op de Lauwersgronden bij Schiermonnikoog door de „Twenthe" en die van de dertig opvarenden van het Griekse ss. „Metamorfosis", dat 2 Decem ber voor IJmuiden verging. door de „Neeltje Jacoba". Voor het eerst en met suc ces hebben de reddingboten samengewerkt met vliegtuigen van de Koninklijke Marine. In verband met het financieel nood zakelijk geoordeelde inkrimpen van het politiecorps in totaal bedraagt deze inkrimping 144 man welke inkrim ping in hoofdzaak neerkomt op de be wakingsdienst, konden in de buitenwij ken van Groninger) de surveillance diensten niet meer volledig geschieden. Daarom is de Groninger Politie overge gaan tot aanschaffing van twee surveil lancewagens, uitgerust met mobilofoon en megafoon. De wagens (open auto's) kunnen eventueel gebruikt worden als overvalwagens, want ze bieden plaats aan 10 tot 12 man. Waarschijnlijk zul len er in de naaste toekomst nog enkele surveillancewagens aangeschaft wor den. De plaatsvervangers hebben gisteren hun besprekingen hervat. In Franse di plomatieke kringen wordt gezegd, dat de Westelijke vertegemvoonligcrs geen nieuwe nota zouden aanbieden in ant woord op de jongste Russische. Na drie uur werd de zitting tot Maan dag verdaagd. Volgens een Westerse woordvoerder trachtten de Westerse mogendheden opnieuw de Sovjet-Rus sische plaatsvervanger te overreden, zich accoord te verklaren met een bijeen komst van de ministers van Buitenland se Zaken op basis van hetgeen, waar over men het reeds is eens geworden. Gromyko bleef aandringen op het op nemen van het Noord-Atlantisch Ver drag in de agenda. namens het opera-orkest. Op deze be spreking werd geen oplossing gevonden. Het bleek toen dat de vertegenwoordi gers van het opera-orkest het werk schema nog niet kenden. Daarna heeft de heer v. d. Vies op 1 Juni het werk schema aan het orkest medegedeeld. Als gevolg hiervan werkte toen het opera-orkest een nieuw werkschema uit met een speciaal rouleringssysteem, waardoor met aanhouding van acht re petities toch ieder een vrije dag zou krijgen. Maar de heer v. d. Vies durfde de verantwoording daarvan niet aan; oververmoeienis was niet ondenkbaar en er zouden topprestaties gevraagd worden op het eind van het seizoen. Op de bestuursvergadering van de Neder landse Opera op 5 Juni werd het aan bod van het orkest onaanvaardbaar ge acht. Een en ander resulteerde in een brief aan het bestuur van Holland Festival, ondertekend door P. Tiggers, gedele geerde van bestuur en directie van de Nederlandse Opera, waarin werd ge zegd, dat het onverantwoordelijk was om het orkest onder deze omstandig heden aan de Fidelio-uitvoeringen te laten medewerken. „Dit klemt te meer", vervolgt de brief, „daar bestuur en directie alle begrip tonen voor de zienswijze van het orkest om onder de huidige onzekere omstandigheden tij dens het Holland-Festival zo goed mo gelijk voor de dag te komen. Aangezien het orkest niet bereid is de door ons voorgestane oplossing, de hulp van het Radio Philh. Orkest, te aanvaarden, ziet het bestuur zich zeer tot zijn spijt ge noodzaakt u mede te delen, dat het niet in staat is de voorstellingen van Fide lio doorgang te doen vinden. Het be stuur betreurt deze gang van zaken." Een schrijven van deze strekking werd ook gericht aan alle leden van het V. G. O. (Vereniging van Geëngageer- den bij de Opera). Zoals de zaken nu staan, zal dus waarschijnlijk de Fidelio-uitvoering van het programma van het Holland Festi val worden afgevoerd. Het blijft even wel niet onmogelijk, dat alsnog een oplossing in andere zin, bijvoorbeeld door nader overleg met de dirigent Jo seph Krips, die van deze gang van za ken nog niet op de hoogte is gesteld, tot stand komt Verder tekenen wij hierbij aan, dat van een diskwalificatie van het opera orkest door de heer Krips, zoals in som mige persverslagen werd gesuggereerd, geen sprake blijkt te zijn. Een orkest, waarmee men een zware opera in achl repetities degelijk wil voorbereiden, wordt juist door de dirigent extra zorg waardig gekeurd. r. E. Naar aanleiding van geruchten, die de laatste tijd aangaande de Neder landse Opera en haar medewerking aan bet Holland Festival in omloop zijn, heeft het bestuur van het Holland Fes tival gemeend dat het goed was om een openbare verklaring af te leggen. Vrij dagavond heeft daarom de heer P. Dia mant, bestuurslid van de Stichting Hol land Festival, aan verschillende verslag gevers de volgende mededelingen ge daan. Al vele maanden geleden was de Oostenrijkse dirigent Joseph Krips uit genodigd om tijdens het Holland Festi val de Fidelio-uitvoeringen door koor, solisten en orkest van de Nederlandse Opera te leiden. De heer Krips had dat toegezegd en was al op 22 April naar Amsterdam gekomen om voorbereidende besprekingen te voeren. Bii die gelegen heid bleek, dat de heer Krips grotere repetitie-eisen stelde dan het werkroos- ter van de Nederlandse Opera toeliet, namelijk acht repetities met orkest. Dit werd nodig geacht omdat Fidelio een bijzonder zware orkestrale begeleiding heeft. Alle leden van de Nederlandse Opera hebben recht op één vrije dag per week. Volgens de eisen van de heer Krips en met de andere uitvoeringen zouden de medewerkers van 17 Juni tot 12 Juli geen vrije dag hebben. Na een nachtelijke vergadering stuur de de Nederlandse Opera aan het be stuur van Holland Festival bericht, dat de uitvoeringen van Fideiio onder deze omstandigheden niet konden doorgaan. Het bestuur van Holland Festival be schouwde echter de Opera Fidelio als een integrerend deel van het feest. Het bestuur nam contact op met de Neder landse Radio Unie over mogelijke me dewerking van het Radio Philh. Orkest, alleen onder de gestelde voorwaarde van acht te houden repetities. Op Za terdag 19 Mei kwam bericht van de Nederlandse Radio Unie aan Holland Festival, dat het R. Ph. O. bereid was tot medewerking, mits het opera-orkest daarmee accoord ging. Op Maandag 21 Mei deed de heer Van der Vies verslag over de besprekingen met de Radio Unie van het opera-orkest. De ver tegenwoordigers van het orkest de he ren Versteeg en Delachaux noemden dat een schokkende tijding en een on aanvaardbare oplossing. De heer v. d. Vies deelde dit standpunt mede aan Holland Festival. In deze stand van zaken vond er op 29 Mei een bespreking plaats op het departement van O., K. en W. tussen de heren v. d. Vies en Piet Tiggers, vertegenwoordigend het bestuur van de Nederlandse Opera, de heren Bomli en Blom namens de Nederlandse Radio Unie, Reinink en Diamant namens Hol land Festival en Versteeg en Delachaux MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.10 sport, 8.20 gram., 9.15 zie ken, 9.35 gram., 10.00 prot. pr.. 10.15 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 tenor en piano, 11.20 gram., 12.00 harpensemble, 12.33 orgel 13.00 nieuws, 13.15 mariniers kapel, 14.00 schoolradio, 14.35 gram 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 viool en cello, 16.00 prot. pr.. 16.45 vocaal ensem ble. 17.00 kleuters. 17.15 orgel, 17.15 jeugd, 18.00 gram.. 18.15 sport, 18.25 gram., 18.30 boek, 18.45 Engelse les. 19OO nieuws, 19.15 Volk en Staat, causerie. 19.30 gram., 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.55 De Delftse Wonderdokter, hoorspel, 21.45 piano. 22.15 prot. pr., 22.25 orgel. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram. op de toekijkende burger een merkwaardige indruk gemaakt, toen hij vfi- nam. dat de Amerikaan se ambassadeur aan de Perzische premier een stuk overhandigde, dat. voor de heer Attlee be doeld was. Niettemin heb ben de Westerse diploma ten kans gezien enige ontspanning teweeg te brengen, zij het ook. dat daartoe een Britse con cessie het meest heeft bij gedragen. Inmiddels zijn de Russen met opruiende radio-zenders begonnen het Perzische volk op te zwepen, zodat de lucht boven Perzië nog bii lange na niet gezuiverd is. Door een handige ma noeuvre van het Kremlin werden de heren Parodi. Da vies en Jessup f I genoodzaakt in PPhet Pal ais Rose fjji het gezelschap 1 mL 9n van Gromyko nog langer te verdra gen. Moskou heeft op de verrassende stap der drie Westerse groten over het hoofd van Gro myko hpen zodanig gerea geerd. dat zijn antwoord in feite neerkwam op een commando in Parijs door te gaan met vergaderen Men heeft dit moeten slikken, doch de geruch ten willen, dat de Ameri kanen er nu de brui :.an zullen geven door Moskou bet onmogelijke voorstel te doen dat ook de acti viteit van do Kominform als een positieve bedrei ging van de wereldvrede op de ministersconferen tie ter tafe' dient re wor den gebracht. Zeer opmerkelijk Is de terugkomst van het fascis me in de politieke arena »van de Westerse landen. Ir. Italië hebben de eerste reeks verkiezin gen duidelijk de groei van de neo- fascistische partij laten zien. De stemmen, welke deze beweging op zich wist te verzamelen, schijnen volgens Fran se waarnemers in hoofdzaak van de vroege re volgelingen van De Gasperi gekomen te zijn, zodat de Christen-demo craten thans een campag ne beramen om deze afvalligen weer naar zien toe te trekken, waarvoor stellig een gerede kans aanwezig moet zijn, aan gezien de holle leuzen, waarvan de Italiaanse fascisten zich bediend hebben in de verkiezings strijd. met weinig moeite ontzenuwd moeten kun nen worden. Ook in de Duits spre kende landen herleeft het Nazi-dom en hun nieuwe leiders bereiken in elk geval, dat er veel aan dacht aan hen geschonken wordt. Hedler, een neo- Nazi, heeft zich. ha Adenauer beledigd te hebben, in Bonn in de cantine van het Parle mentsgebouw laten op sluiten, omdat de politie hem buiten wachtte. Don derdag is hy echter ge arresteerd. Deze ontwik keling in de vroegere As- landen bewijst, dat nog al te velen er te veel verge ten en te weinig geleerd hebben. Het ontslag van gene raal Paoagos in Grieken land, waaraan zelfs de t bemoeiingen van de Amerikaanse gezant te Athene niets vermochten te veranderen, heeft een nieuw element in de on rust van de we reld gebracht. Met ontzaglijke inspanning heeft men kans gezien de buitenlandse vijand uit bet land te houden en thans is men het onder elkaar weer zover oneens, dat het State Denartment in Washington wel eens moedeloos zou kunnen worden over die Europea nen. die keer op keer de listige politici in Moskou nieuwe troeven in handen spelen. Het was te verwachten, dat de Perzische olie kwestie verder zou vloeï- ten dan tot aan gg- de Perzische Golf. In Irak. het oude Meso- potamië. hebben politici en generaals zich gehaast een nieuwe partij te stichten op nationa listische grondslag uiter aard - om eenzelfde koers aan hun staatsschip te geven als de Perzische stuurlieden voor zichzelf hebben uiteezet. Dit leidt tot een bedenkelijke ver zwakking van de oorlogs economie van de Wester se wereld. En daarom is de afloop van het conflict tussen de Anglo-lranian en Teheran van het grootste belang. De on- derbendciingen in de Iraanse hoofdstad hebben ALWAKI 8 n. Rio de Janeiro. BAND 8 n. Singapore. BILL1TON 9 te Belawan. BOISSEVAÏN 8 n. Rio de Janeiro. CERAM 8 n. Calcutta. CON GOS i kOOM p. 8 Kp. Finisterre n. Amsterdam. FARMSUM p. 8 Scillys n. Golf v. Mexico. GAASTERLAND p. 8 Bona vista n. L Palm. GOUWE p. 8 Burlings Ei] n. Rochefort. GROOTEKERK 8 n. Pt. Elisabeth HEELSUM 8 n Hamburg KERTOSONO 9 te Djakarta. LAERTES 8 n. Belawan LISSEKERK 9 te Bushire. LOMBOK 9 te Penang. MODJOKERTO p. 8 Kp Bon n. Djakarta. PLANCIUS 9 te Surabaja POLYPHEMUS 9 te Djakarta. ROEPAT 9 te Penang. RONDO 8 te Balikpapan. STENTOR 9 te Palermo. TASMAN 9 te Belawan. TOSARI 8 bij Vigo n. Djakarta. VEEN DA U 8 n. R'dam. WELTEVREDEN 8 n. Penang. TANKVAART AGATHA 8 n. Djakarta. ANTONIA 8 te Singapore. CALTEX DELFT 9 te Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 8 Kp. St Vin cent n. Rotterdam. CISTULA 9 te Abadan. CORILLA p. 8 Perim n. Mersevriver GADILA p. 8 Ouessant n. Curacao. MARPESSA p 8 Sable eil n Pt. Alfred. OVULA 9 te Miri. SLIEDRECHT 8 in Golf v. Suez. TANKHAVEN II 8 te Port Swettenham. KLEINE VAART HEEMSKERK 7 van Halmstad n. Wis beek. NETTIE 7 te Calais. TROMP 7 te Helsinki. URMAJO 7 te Fowey. HOLENDRECHT 7 van Londen n. Bayonne. TYRO 7 te Drog- heda. PACIFIC 8 te Gent. EBAN 8 van Garston n. Gent. DEPA 7 van Portland n Antwerpen. DORINDA 8 van Garston naar Grimsby. HAST 5 pass. 5 Ouessant naar Hull. SIAN 7 van Hemosand n. Gefle. JA VA 7 te Strood. JOZINA pass. 6 Gibraltar, a. Boston (L.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7