NEDERLANDERS OVER DE HELE UNIE VERPLETTEREND VERSLAGEN De Feyter wint zijn tweede rit en Bogaerts heeft de trui M Dukaat) TOVERTRAP m m m mu Rinkel in finale van gemengd- dubbelspel doorgedrongen Westelijke eerste klasse hockeyclubs bespreken wijziging competitie Sterke opstellingen voor het districten-handbaltournooi Ronde van Nederland in België beslist? Passieve reactie op Belgisch offensief lil Hl Ut iÉL i p i a i Eawe op tweede plaats Met Jean Quertier (Eng.) Coppi de étappe, Magni de rose trui Tegen directe door voering PIJPTABAK^ <=3=0 Opening wielerseizoen in Olympisch Stadion Nederlandse renners in Denemarken ZATERDAG 9 JUNI 1951 PAGINA 9 (Van onze sportredacteur) ST. NIKLAAS, 8 Juni De Belgische renners in de Ronde-karavaan hadden aan gekondigd, dai vandaag hun groie aanval op de Neder landse machtsposities in het algemeen klassement zou worden ingezet. Maar zullen zij zelfs ook maar in de verte hebben gedacht aan een succes zoals zij dat vandaag in een ware triomftocht over de vaderlandse kasseien hebben bereikt? Door hei volle gewicht van hun al eerder bewezen kracht in de strijd ie werpen, hebben zij de Nederlanders een werkelijk verpletterende nederlaag toegebracht en er is alle reden om aan ie nemen, dat de vierde etappe beslis send is geworden voor hei eindresultaat van de Ronde. Alle eer aan onze Zuiderburen voor hun zo geslaagde greep naar de macht. Maar zo vragen wij ons af zou die aanval op de kansen van de Nederlanders werkelijk mei een zo volkomen succes zijn bekroond, wanneer onze land genoten zich even paraat en energiek hadden getoond als op de eerste drie moeilijke dagen? Wij geloven stellig van niet. Nog meer Belgen DAMRUBRIEK ïzM m> 4m. Al vier Nederlanders voor de Tour SCHAAKRUBRIEK Korfbalprogramma Prins houdt de leiding Gilera en Norton naar TT in Assen Training op circuit van Zandvoort Nederlandse zwem successen in Londen NEDERLANDS KORFBALTEAM Weer dodelijk ongeval op Mar. Het heet, dat een gewaarschuwd man Voor twee telt. De Nederlandse kolonie Was op allerlei manieren gewaarschuwd. Want zelfs wanneer de Belgen o.m. hij monde van de jonge, strijdvaardige lie Feyter niet openlijk hadden ver klaard, dat het vandaag menens zou worden, dan nog hadden de mannen van de drie Nederlandse equipes kunnen weten, dat de atmosfeer van het eigen vaderland en het eigen publiek ruik een stimulans voor de Belgen zou betekenen, dat men zich diende voor te bereiden op een minstens zo zware en uitputtende strijd als in de lange etappes van de eerste dagen. Om kort te gaan, zij hebben die strijd niet geleverd. Met uitzondering van Wagtmans, Voorting, Schoenmakers, Janssen, Francken, Bakker, Dielissen en De Ruiter en later weer van de onver moeibare Lambrichs, nog eens Schoen makers en Van der Zande, hebben zij deze dag in een betrekkelijk dolce far niente doorgebracht en dat was uiter aard voor de Belgen nog een extra stimulans om er flink de pas in te zetten. Wel, dat hebben zij gedaan. Nog onder de rook van Tilburg liepen er vier uit het peleton weg: De Feyter, die gisteren zo jammerlijk was achtergeraakt, Vari Staeyen, Decin en de sterke Bogaerts. Die uitlooppoging kostte hun niet al te Veel moeite en het enige teken van weerstand leverde Wagtmans, die er achteraan wilde, maar als gevolg van de onderlinge rivaliteit der Nederlanders weer netjes werd teruggehaald. Bij een volgende scheuring in het peleton waren nog meer Belgen betrok ken. maar het leek er op. dat de Neder landers nu hun antwoord hadden gefor muleerd, want onder de acht renners, die wij hierboven noemden, zaten verschil lenden, die uitstekend geklasseerd wa ren. Dit groepje van dertien man in totaal liep ongeveer een minuut van het Probleem van Joh. v. d. Boogaard Nuland voor geoefende oplossers. No. 1915. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk 15 Juli aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 3<i. Heemstede. Oplossing van Probleem no. 1907 van P. J. Eype te Haarlem: Wit speelt naar 44, 39, 20, 41, 33, 12, 7, 38, 37 en wint. Aldus naar aanleiding van een probleem van Joh. v. d. Boo gaard, schreef de componist er bij, waarmede hij dus te kennen gaf door het werk van een andere kunstenaar geïnspireerd te zijn. De stand is wel wat vreemd, doch de ontleding heel goed. VOOR BEGINNERS No. 157 van D. M. Nij land te A'd&m* Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 157 en 158 kunnen tegelijk en liefst per briefkaart ingezonden worden aan bovengenoemd adres tot uiterlijk 1 Juli a.s. Oplossingen van de nummers 153 en 154. No. 153 van P. J- Eype te Haarlem. 34-30, mooie, verrassende zet. 17x48, 29-23, weer een heel mooie zet. 48x22, 23x3, 35x24, 3x6 en wint. Een prachtig miniatuur dat in een compositiewed strijd stellig een goede kans zou ma ken. De auteur heeft met het weinige materiaal in slechts enkele zetten een zeer verrassend effect bereikt. No. 154 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. 39-33, 22x31, 32-27, 31x22, 44-39, 35x44, 33-28, heel mooie zet! 23x34, 50x28 en wint. Ook dit is een heel goed ge slaagd probleempje met als enige zwak ke plek: de verwisselbaarheid van de 2de en 3de zet. De oplossers zullen stel lig van beide stukjes genoten hebben. 1 Namen van oplossers en prijswinnaars Worden in de volgende rubriek ver bekt peleton weg, maar daar bleef het zo'n beetje hangen en toen de rusteloze Van Kerkhoven zag, dat de groep weer kwam opzetten, waagde hij in Turnhout een sprong om Degraevelijn bij de vluchte lingen te brengen. Maar dat was zoveel als het onderste uit de kan. Degraevelijn had blijkbaar zijn cadans nog niet ge vonden en volgde hem moeilijk, zodat de elf overbljjvenden hem gemakkelijk konden terughalen. Kort daarop was het hele gezelschap weer bijeen. Intussen was de voorsprong van de vier vluchtelingen snel gegroeid. Na 55 kilometer, tussen Lier en Mechelen, hadden zij maar liefst 8 minuten voor sprong op Lambrichs, Schoenmakers en Van der Zande, die er even tevoren tussen uit getrokken waren, en 9 op de grote groep. Weer stelde toen Van Kerkhoven zijn onuitputtelijke energie ter beschikking van de leiderstrui. Met vier of vijf andere Beigen probeerde hij de man in het oranje nog eens uit de groep weg te slepen. Lakeman ging er achteraan en trok de hele club weer bij. Daarna is er in de situatie niet veel verandering meer gekomen. De tactiek van afwachten en kijken of anderen niet de kastanjes uit het vuur zouden willen halen, had de vluchtelingen steeds meer voorsprong gegeven en de enige, die daar niet van kon profiteren, was Decin, die achter raakte door een lekke band, eenzelfde lot dat in het tweede groepje ook Van der Zande overkwam. Toen de renners voor het eerst door St. Niklaas kwamen, waarna zij nog een ommetje van 55 kilometer voor de boeg hadden, lag Decin meer dan 10 minuten achter, Lambrichs met Schoenmakers 15, Van der Zande en het peleton 23. Bij zonder veel is er aan deze situatie in de laatste kilometers niet getornd. De drie Belgen kwamen met een ongewoon grote voorsprong het marktplein van St. Niklaas opstuiven, waar Bogaerts zijn sprintcapaciteiten voor andere gelegen heden bewaarde en de jonge De Feyter, enkele lengten voor Van Staeyen, zijn tweede etappezege kon behalen. Het resultaat? Dat Bogaerts nu de oranje trui draagt met bijna 3 minuten voorsprong op Van Staeyen, ongeveer 7 'A minuut op De Feyter en ruim 15 minuut op Degraevelijn en onze landge noot Voorting. De volgende Nederlan ders Wagtmans, Schoenmakers, Peters, Faanhof en Schulte liggen tussen de 17 en 23 minuten achter en iedereen be grijpt dat de Nederlanders op een for midabele manier revanche zouden moe- (Van onze sportredacteur) TILBURG, 8 Juni. Vanochtend hebben reeds vier Ne derlanders hun contract getekend voor de Tour de France, n.i. Wapt- mans, Faanhof, Schoenmakers en Dekkers. Met enkele andere ren ners, onder wie Van Elderen, Voor ting en Van Est, worden nog onder handelingen gevoerd. Het peleton passeert de grens ten Zuiden van Tilburg bij de grenspost Poppel. 6e ETAPPE-10 JUNI AMSTERDAM Aank.17u- N00R0-H0LLAND AmstefVMft ZUID-HOLLAND Goud» SI u s-Gravwihage UTRECHT Lomdufwn Kwnhhwt Wêddjnqsv ROTTERDAM Stort 13ur LADDERWEDSTRIJD. Men kan altijd beginnen deel te nemen aan de Ladderwedstrijd in het oplossen van schaakproblemen. Driemaandelijks een prijsje. De prijswinnaar verliest zijn punten, doch kan opnieuw beginnen de ladder te beklimmen. Voor de overige deelnemers blijven de punten meetellen tot zij op hun beurt de prijs winnen. Voor het oplossen van tweezetten twee punten, van driezetten drie punten. Nevenoplossingen één punt, hoogstens twee punten per probleem. Voor net aantonen van onoplosbaarheid: drie punten. Oplossers, die zonder geldige reden van tien achtereenvolgende problemen geen enkele oplossing inzenden, worden van de puntenlijst afgevoerd. In de periode Maart-April-Mei 1951 won de heer Henri Schrauwen, Brouwe rijstraat 23 te Oudenbosch, de prijs met 359 punten. Daarop volgt de heer F. C. Laas te Heilo met 278 punten, enz., enz. Oplossing van de tweezet Nr. 994 van N. IJ. J. Termaat te Alkmaar, eerste pu blicatie: 1. Ph6. Schitterend! PROBLEEM Nr. 997 van S. Loyd (New York Chess Assoc. 1892) abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40 te Amsterdam-C. Het is voldoende van tweezetten alléén de sleutelzet in te zenden. De volgende miniatuurpartij is een leerzaam voorbeeld van het verloop van een partij, na grove fouten in de ope ning: Wit; Réti Zwart: Tartakower 1. e2—e4, c7—c6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pblc3, d5xe4; 4. Pc3xe4, Pg8—f6; 5. Ddl—d3, e7e5?; 6. d4xe5, Dd8—a5; 7. Rel-—d2, Da5xe5 (Zwart heeft weliswaar zijn pion teruggewonnen, maar wit's voorsprong in ontwikkeling beslist); 8. 000! Pf6xe4 (Natuurlijk zou na De4: de dame verloren gaan wegens Tel); 9. Dd3d8tü, Ke8xd8 (Gedwongen); 10. Rd2—g5t!, Kd8—c7 (Op 10Kd8—e8 volgt mat door Tdl—d8)11. Rg5d8 mat! Kampioenschap van Nederland: Deetos ZKC. Eerste klasse Zuid-Holland: Spangen Ons Eibernest. Oost (vermenging): VadaHKC, Ra- piditasGroen Zwart. Noord: VKC—Wordt Kwiek, Cl. Bro thers—Friso, Noord OostenSparta. ten leveren om hierin nog verandering ten goede te kunnen bereiken. De officiële uitslag van de vierde etappe luidt: 1. De Feyter (Belg. b) 5.22 22, 2. v. Staeyen (Belg. b) z. t 3. Bogaerts (Belg. b) z .t., 4. Decin (Belg. a) 5.40.52, 5. Lambrichs (Ned. c) 5.42.18, 6. Schoen makers (Ned. a)^. t„ 7. Buyl (Belg. b) 5.43.37, 8. Degraevelijne (Belg. a) z. t., 9. Wagtmans (Ned. c) z. t., 10. De Baere (Belg. a) z. t., 11. Declerck (Belg. a) z t. 12 Evens (Belg. b) z. t., 13. Vin ken (int. ploeg) z. t., 14/28 ex aequo Serin (Belg. b), Janssen (Ned. c), Faanhof (Ned. b), Schulte (Ned. a), Bakker (Ned. a), Peters (Ned. b), Van Kerkhoven (Belg. a). Dekkers (Ned. a), Dielissen (Ned. c), Van Brabant (Belg. b), Voorting (Ned. b), Delahaye (Fr.), De Hoog (Ned. c), Van der Zande (int. ploeg), Van Braekeveld (Belg. a). Van Gelderen (Ned. b) is uitgevallen. Na de vierde etappe ziet het alge meen klassement er als volgt uit: 1- Bogaerts Belg. b) 28.41.35, 2. Van Staeyen (Belg. b) 28.44.28. 3. De Feyter (Belg. b) 28.49.01, 4. Degraevelijn (Belg. a) 28.57.01, 5. Voorting (Ned. b) 28.57.01, 6. Van Kerkhoven (Belg. a) 28.59.08, 7. Wagtmans (Ned. c) 28.59.34, 9 Buyl (Belg. b) 28.59.52, 10. Braeke veld (Belg. a) 28.59.53. 11. Van Brabant (Belg. b) 29.00.57, 12. Delahaye (Fr.) 29.01.03, 13. Peters (Ned. b), 29.02.01, 14. Faanhof (Ned. b) 29.02.50,, 15. Schulte (Ned. a) 29.03.42, 16. De Hoog (Ned. c) 29.03.42, 17. Dekkers (Ned. a), 29.04.45, 18. Janssen (Ned. c) 29.04.45, 19. Lam brichs (Ned. c) 29.06.51, 20. Evens (Belg. b) 29.08.41. Het ploegenklassement luidt: 1. Bel gië b 86.15.04, 2. België a 86.56.02, 3. Nederland b 87.01.52, 4. Nederland a 87.07.32, 5. Nederland c 87.07.44, 6. int. ploeg 87.55.01, 7. Frankrijk 88.46.18. Van de vierde ronde van het interna tionaal schaaktoumooi te New York luiden de uitslagen: Reshevskyo'Kelly 'A, Bisquier Euwe liKramer—Najdorf V>, QuimardShainswit Evans Fine 'AHorowitzByrne 10. Reshevsky leidt met 4 punten, Euwe staat op de tweede plaats met 3 pnt. Prins heeft in de 16de ronde van het schaaktornooi te Madrid de leiding weten te behouden, alhoewel hij voor de derde achtereenvolgende maal verloor^ ditmaal van de Spanjaard Sanz. Prins heeft een totaal van 11 punten, op de tweede plaats komen met 10% punt elk Toran (Spanje), Pilnik (Argentinië), Bernstein (Frankrijk) en Steiner (VS.). De TT-races om de Grote Prijs van Nederland zullen dit jaar wederom de 125 cc-, 350 cc- en 500 cc-klassen omvat ten. De 250 cc is nog niet op het pro gramma geplaatst, omdat daarin van een volkomen Italiaanse overheersing sprake is. Deze situatie zal eerst veran deren, zodra de Duitsers weer zullen starten, hetgeen dit jaar wellicht in Zwitserland het geval zal zijn. Opvallend is, dat Gilera en Norton de gewone uitnodiging om naar Assen te komen niet hebben afgewacht, maar zich eigener beweging reeds tot de organisatiecommissie hebben gewend met het verzoek om inlichtingen. Ook uit Australië zijn bereids aanbiedingen voor inschrijving binnengekomen. NOORDWIJK, 8 Juni. Met uitzon dering van Rinkel, die met zjjn Engelse partner Jean Quertier tot de finale van het gemengd dubbelspel is doorgedron gen, zijn met nog twee dagen in het vooruitzicht aHe Nederlandse heren deelnemers in de internationale tennis kampioenschappen te Noordwijk uit het tournooi verdwenen. En wat dit ge mengd dubbelspel aangaat is men ge neigd aan te nemen, dat het doordrin gen van Rinkel tot de finale voor een lang niet gering deel te danken is aan zjjn partner Jean, want Ivor zelf is niet in goede vorm, getuige de slechte partij met Van Swol va». Donderdag en ge tuige ook de vrij smadelijke nederlaag 4—6, 46, die Rinkel vandaag in de verliezersronde leed tegen Maris. Bij de dames spelen nog drie onzer landgenoten mede: n.l. Nel Hermsen, mej. Rollin Couquerque en mej. Eggers- man. Nel Hermsen moet trachten tegen de niet-geplaatste Georgie Woodgate uit Engeland een plaats in de finale van het dames enkelspel te veroveren, waartoe zij in staat moet worden ge acht en in het damasdubbelspel wist bij verrassing mej. Rollin Couquerque (met de Zuid-Afrikaanse mevr- Van Coller) de partij tegen de sterker ge achte dubbel Schmier-Scholten in drie sets te winnen. Aangezien mej. Eggers- man met de Francaise mevr. Amou- retti een zege uit het vuur sleepte te gen Nel Hermsen en haar vriendin Jac queline Marcellin, zullen in de halve finale mej. Rollin Couquerque en mej. Eggersman, ieder met haar buitenland se partner, elkaar een plaats in de fi nale van het damesdubbelspel betwis ten. De Engelse meisjes Jean Quertier en Georgie Woodgate plaatsten zich eveneens in de halve finale door een gemakkelijke zege op het Nederlandse dubbel mevr. Blaisse £n meyr, Lubbers. Het Engelse paar zal nu uitkomen" tegen mej. Manfredi (It.) en mej. Mercelis (België) In het herendubbelspel wonnen Am- pon en Carmona in een amusante wed strijd met 75, 6—2 van Van Meegeren en Windt, die tevergeefs poogden de kleine Philippijnen met lobs in moei lijkheden te brengen. Ampon en zjjn landgenoot komen nu tegenover het sterke Zuid-Slaafse koppel Branovic en Palada uit In de halve finale- Dit laat ste dubbel speelde vandaag een fraaie wedstrijd tegen Shafei en Linck, die met 6—4, 63 verloren. Deyro en Vieira wonnen zoals ze wilden van Krijt en Wil ton. Tenslotte de mixed. Rinkel bereikte de finale met Jean Quertier door een mooie overwinning op de Zuid-Afri kaanse mevr. Bartlett met haar land- genoot Cockburn. In de onderste helft werd eveneens een interessante halve finale gespeeld, waarin twee kleine Philippijnen tegen elkaar uitkwamen, ieder gehandicapt door het medespelen van een dame. Carmona speelde met Georgie Woodgate en Ampon met mevr. Scholten. Ampon verloor, maar hij had het aan zich zelf te wijten, omdat hij poogde alles zelf te doen. Carmona ver trouwde iets meer op zijn partner en won tenslotte, ook al, omdat Ampon te veel hooi op zijn vork wilde nemen en dientengevolge vele fouten maakte. Georgie Woodgate zal dus Zondag met Carmona in de finale van de mixed uit komen tegen Jean Quertier en Rinkel. De uitslagen luiden: Gemengd dubbelspel, halve finale: Jean Quertier (G.-B) en Rinkel (Ned.) slaan mevr. B. Bartlet en Cockburn (Zuid-Afr.) 64, 64; mej.' Georgie Woodgate (G.-B.) en Carmona (Philipp) slaan mevr. E. Scholten (Ned.) en Am pon (Philipp.) 75, 46, 75. Dames dubbelspel kwart finales: mevr. S. van Coller (Z.-Afr.) en mej. Rollin Couquerque (Ned.) slaan mevr. M. Schmier en mevr. E Scholten (Ned.) 63, 57, 60; Jean Quertier en mevr. G. Woodgate (Gr.-Br.) slaan mevr. Blaisse en mevr- T- Lubbers (Ned.) 63, 60; mej. L. Manfredi (It.) en mej. Chr. Mercelis (België) slaan mej. F. Tekelenburg en mevr- E. Vlielander Hein (Ned.) 62, 62; mevr. J. Amou- retti (Fr.) en mej. I. Eggersman (Ned.) slaan mej. Jacq. Marcellin (Fr.) en mej. Nel Hermsen (Ned.) 46, 97, 7—5. Herendubbelspel. Kwartfinales: Bra novic en Pallada (Zuid-Sl.) slaan Sha fei (Egypte) en Linck (Ned.) 64, 63. Ampon en Carmona (Philipp.) slaan Van Meegeren en Wind (Ned.) 75, 6^—2; Deyro (Philipp.) en Vieira (Bra zilië) slaan Krijt en Wilton (Ned 62, 6—4. De achttiende etappe van de Ronde van Italië, van Cortir.a d'Ampezzo naar Bolzano (242 km.) is gewonnen door Fausto Coppi in 7 uur 22 min. 18 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Kübier (Zwits.) z.t.; 3. Koblet (Zwits.) z.t.; 4. Rossello (It.) z.t.; 5. Salimbeni (It.) z.t.; 6. Astrua (It.) z.t.; 7. Barducci (It.) z.t.; 3. Magni (It.) z.t.; 9. Bartali (It.) 7.23.03. Te Cortina d'Ampezzo startten Vrij dagmorgen 77 renners voor de 18e etappe van de Ronde van Italië, CortinaBol zano over 242 km. De route over de Coldestroix Croix was afgesloten in ver band met een bergstorting en zo moest op het laatste ogenblik nog een wijzi ging in het parcours worden aange bracht. De etappe begon hierdoor met een zeer lange afdaling. Enkele ongevaarlijke ontvluchtings pogingen in het begin van deze route werden direct door het peloton teniet gedaan en zo kwam de hele groep gelijk tijdig te Campodazzo (121 km). De Fransman Bobet wist als eerste de top van de San Luganoberg te bereiken, een der twee cols in deze etappe, voor Fornara, Coppi en Roma. Op 43 secon den kwam een kleine groep door met o.a. Bartali, Magni en Kiibler, terwijl een ploeg, waarin men Van Steenbergen opmerkte, hier een achterstand had van 2 min. 10 sec. In de afdaling voegden deze groepjes zich bij elkaar. Bij de afdaling van de col Costalunga kregen Bartali en Bobet bandenpech en hiervan maakten Koblet, Kübier, Coppi, Astura en Magni gebruik om een voor sprong te nemen, welke tenslotte beslis send werd. In de sprint te Bolzano bleek Coppi de sterkste, waardoor hij winnaar werd van deze etappe voor de Zwitser Kübier. Na deze etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Magni (It.) 110.16.14; 2. Van Steenbergen (Belg.) 110.18.00; 3. Kübier (Zwits.) 110.18.58; 4 Astrua (It.) 110.19.28; 5. Fausto Coppi (It.) 110.20.18; 6. Bobet (Frankr 110.25.19; 7. Koblet (Zwits.) 110.26.59; 8. Brasola (It.) 110.29.03 9. Fornara (It.) 110.29.30; 10. Padova (It.) 110.30.07. Het bergklassement luidt: 1. Bobet (Fr.) 26% pnt; 2. Coppi (It.) 21 pnt; 3. Pasoliti (It.) 19 pnt; 4. Bartali (It. 14 pnt. Adoertenti* Ten einde de voorstellen tot wijziging van de indeling van de Westelijke eerste klasse-hockeyclubs, gedaan door de he ren J. W. Schuit en P. M. J. Bromberg, te bespreken, is te Den Haag een oriën teringsvergadering gehouden. De bijeen komst werd bijgewoond door de verte genwoordigers van de tien Westelijke eerste-klassers en de leden van het bondsbestuur, de heren jhr. Hooft Graaf land, mr. Geyl en jhr. Quarles van Uf- ford. Allereerst werd de vraag gesteld: wil len de Westelijke eerste klassers hun aantal inderdaad van 10 op 8 terugge bracht zien, ten einde meer tijd te gun nen aan het spelen van de voor de afwisseling in de sport zo onontbeerlijke bekerwedstrijden en tournooien? Het bleek, dat in het algemeen het verlangen aanwezig was het aantal eerste klassers in het Westen in te krimpen. Wat be treft de wijze, waarop men tot inkrim ping wil komen, bleek, dat vijf clubs voor een sterke en een zwakke afdeling waren en vijf clubs voor twee gelijk waardige afdelingen. Indien het honds- bestuur zou besluiten twee gelijkwaar dige afdelingen te formeren ligt de op lossing voor de hand, door de nummers 1, 3, 5, 7 en 9 van de eindstand van de competitie 1950'51 in klasse A en de Nu de opstellingen der vertegenwoor digende elftallen van de Noord- en Zuid-Hollandse handbaldistricten in het diocees Haarlem bekend zijh, kan men voor morgen de verwachtingen voor goede wedstrijden hoog stemmen, daar elk district in zijn sterkste opstelling uitkomt. De keuzecommissie heeft het vooral gezocht in snelle aanvalslinies en deze tendenz heeft ook de noodzakelijkheid van vaardige verdedigingen veroor zaakt, waaraan dan ook wel voldaan is. De officiële samenstelling van het Haagse herenteam, dat de strijd tegen het Amsterdamse herenelftal aanbindt, is nog niet bekend. Zoals wij reeds vermeldden wordt het districtentournooi dat uit een halve competitie bestaat afge wisseld met wedstrijden tussen de Amsterdamse scheidsrechters en de kampioen der tweede herenklasse. De jeugd is bedacht met een ontmoeting tussen de junioren-kampioen tegen de rest van Amsterdam. Na beëindiging van de wedstrijden is er 's avonds ter gelegenheid van het eerste lustrum van de R.K. Handbal kring Amsterdam een feestelijke bijeen komst voor alle deelneemsters en ook voor alle bondsofficials en scheidsrech ters in de groet zaal van de St. Jozefs gezellen, Stadhouderskade 55. De opstellingen zijn voor dames: Kring De Noord: doel: Bouma; ach ter: Van Heerwaarden. Groen; midden: Sinnige, Terra, Huiberts; vóór: Van Heer waarden, Dito, Van Loon, Groen, Springveld. Kring Kenneme rland Zaanstreek Tuyn, Kerstens, Verhappen, Forrer, (Meijer, Boxelaar, Rood, Nelis, v. d. Meij, Truyens, Meyer. Kring Den Haag: Al, Van Leeuwen, Hooghiemstra, Staak, Duivenvoorde, Wendel, Van Rijn, Dresens, Verstappen, Albers, Hooghiemstra. Kring Rotterdam: Van Wijk, Spar- naai, Van Velzen, De Ruwe, Ariens. Verheijen, Straatmans, Steijn, Hoefsloot, De Vos, Smits. Kring Amsterdam: Cambach. Ver meulen, Tromp, Doornkate, Fontijn, v. d. Meer, Oorthuis, Heideman, Kors, Hofman, De Vré. Amsterdams heren-elf tal: Mol, Rijn- ders, Honzelaar, Distel, Van Wijk, Bouw huis, De Rond, Van der Velde, De Lan ge, Peters, Ruiter. De eerste dameswedstrijden beginnen om twaalf uur op de JOS-velden, ge legen aan de Kruislaan (Weesperzijde) naast het Ambonveld. Gisteren is op het circuit van Zandvoort de training gehouden van de nationale sportwagens en motoren (junioren klasse), waarvoor flinke belangstelling bestond Vooral de sportwagens waren goed verte genwoordigd en er werden behoorlijke tij den gemaakt. In de klasse tot 750 cc. maak te C. J. Ryshouders uit Den Haag met een Renault de snelste ronde in 2.15.7 (112 km.), in de 7501100 cc. klasse G. T. Reys uit Den Haag met een Skoda in 2.22.3 (107 km.) en in de 11001500 cc. klasse A. J. M. van der Lof uit Haaksbergen in een MG in 2.14.6 (113 km.). Dr. Oei Tjong Bo uit Amsterdam in een Jaguar maakte in de 15002000 cc. klasse de beste tijd: 2.13.- (133% km.), welke echter bij de 500 cc. renwagens verbeterd werd door L. Beels uit Amsterdam, die een tijd van 2.11.1 (115 km.) voor zich liet noteren, ge volgd door J. Flinterman, die zijn snelste ronde in 2.14.6 (113 km.) aflegde. Bij de eerste training motoren (junioren klasse) was de opkomst der rijders nog niet zo groot, doch morgen worden ruim 90 deelnemers verwacht. De snelste ronde van de dag was voor G. Moeke uit Haar lem op een Velocette in de tijd van 2.15.- (111.81 km.). De termijn van inschrijving voor de radio-rallye is verlengd tot 16 Juni. Het secretariaat is Markt 3 te 's-Herto- genbosch. Op 11, 13, 15 en 19 Augustus a.s. zal Kimbria te Maastricht voor de twintig ste maal haar telken jare terugkerend Zilveren-Bal-Toumooi organiseren. nummers 2, 4, 6, 8 en 10 in klasse B onder te brengen, waarna aan beide af delingen twee van de promotieklasse kampioenen (SCHC, Victoria, Delftse Studenten en Strawberries) worden toe gevoegd. Wanneer het bondsbestuur echter besluit uiteindelijk een sterke en een zwakke afdeling te maken, zijn er twee manieren om dit te bereiken. Een me thode is een klasse van 8 te formeren door twee clubs te laten degraderen, die dan met de gepromoveerde ploegen van de promotleklassers een soort over gangsklasse zouden vormen. Een andere manier is die, welke door de heren Schuit en Bromberg in overleg met de genoemde bondsbestuursleden wordt gedaan. Dit voorstel komt hierop neer, dat na een seizoen te hebben gespeeld in twee gelijkwaardige afdelingen, als boven vermeld, de nummers 1, 2, 3 en 4 van klasse a en klasse b bij elkaar wor den ondergebracht als de „sterke" klasse en de nummers 5, 6 en 7 van a en b als de „zwakke" klasse. Deze laatste klasse kan dan tot acht clubs worden aangevuld door de vier promotieklasse kampioenen om 2 plaatsen te laten spe len of door de nummeis 7 van klasse a en b met de vier kampioensploegen van de promotieklasse om 4 plaatsen te laten spelen. Aan de competitie om het kampioenschap van Nederland zouden dan de nummers 1 en 2 van de „sterke" eerste klasse voor het Westen kunnen deelnemen. Met 7 tegen 3 stemmen verklaarden de Westelijke eerste klassers zich voor het laatste voorstel, dus voor de me thode om na een seizoen in twee gelijk waardige afdelingen te hebben ge speeld, de bovenste vier in elke klasse van de onderste drie clubs af te scheil den en bij elkaar onder te brengen in een sterke en een zwakke eerste klasse afdeling. Tenslote werd besproken of het wen selijk is de eventuele wijziging onmid dellijk met het nieuwe seizoen van kracht te doen worden. Met ruime meerderheid verklaarde de vergadering zich tegen het dadelijk laten ingaan van de eventuele wijzigin gen. Het woord is thans aan het bonds bestuur, dat zich binnenkort over deze kwestie zal uitspreken. DOUWE EGBERTS Zondag a.s. te 2 uur, voorafgaande aan de aankomst van de deelnemers aan de Ronde van Nederland, zal in het Olym pisch Stadion een internationaal wieier- programma worden afgewerkt Er is een wedstrijd in 2 manches (25 en 40 km) achter grote motoren, waaraan deelne men: Lesueur (Fr.), Heimann (Zwitser land), Pronk, Bakker. Vooren en Ver- schueren (B.), terwijl eveneens een wedstrijd over 15 km voor B-stayers zal worden gehouden. Hiervoor hebben in geschreven: Bijster, Domhof, Grift, Tolen, Storm en Stakenbur-*. Voorts zullen Harris (Engeland), Pauwels (België) Van Vliet en Derksen elkaar bekampen in de sprint en in een tijdrace. Ook staat op het programma een wedstrijd voor de amateur-sprin ters Cantineau (Breda), Schotman, Kleefstra en Geukens. die eveneens in een tijdrace uitkomen. De middag wordt geopend met een klassementwedstrijd voor amateurs, waaraan circa 24 renners deelnemen. In Denemarken wordt een driedaagse wegwedstrijd gehouden waaraan Nederlan ders deelnemen. De eerste etappe, die over een afstand van 290 km. moest worden gereden, bleek zo zwaar te zijn, dat van de 36 renners er 12 opgaven. De etappe werd gewonnen door de Deen Peersen in 8 uur 9 min. 41 sec. Onze landgenoten Suyckerbuyk en Willekes werden respec tievelijk twaalfde en vijftiende, hun tijden bedroegen 8.22.41 en 8.36.42. Tijdens wedstrijden te Londen, hebben Nederlandse zwemsters enkele fraaie suc cessen behaald. Op de 100 yards rugslag leverde Ria van der Horst een fraaie strijd met de Engel se recordhoudster op dit nummer, Helen Yate. Onze landgenote finishte als eerste in de tijd van 69 seconden, waarmee ze sleqhts 0.2 seconden boven het Engelse re cord bleef. Nel Garritsen won met zeer grote voorsprong op naar Engelse rivale Pam Hockley de 200 yards schoolslag in 2 min. 45.8 sec. Voor Nederland startte op de 440 yards vrije slag Irma Schumacher. De 19-jarige Daphne Wilkinson wist Irma met 7 meter te verslaan. Het Nederlandse korfbal-twaalftal, dat Zondag 24 Juni tg.v. het sportfesti- val te Groningen in deze stad tegen België zal uitkomen is als volgt samen gesteld: Aanval: Heren: Woudstra (BI. Wit) en Munnikes (Luto), Dames: D. Woud straSchenk (BI Wit) en T. Smitte- naar (Olympia). Midden: Heren: Koper en Stoeltie (beiden van Westerkwar tier). Dames: A. Kopervan Es en M. TitSmits (beiden van Westerkwartier). Verdediging: Heren: Den Hartigh (Het Zuiden) en Berens (Ons Eibernest). Dames: H. MerkSchuiten (Het Zui den) en C. HelderVüetman (Blauw Wit). De TT-races op het eiland Man zijn gis teren voortgezet met de race in de 500 cc senior-klasse. Na zijn overwinning in de junior-klasse van Maandag J.l. werd de zege ook nu weer in de wacht gesleept door de 27-jarige monteur Geoff Duke. Met zijn Norton bereikte Duke op het heu velachtige circuit met de vele haarspeld bochten en zeer steile delen het record ge middelde van 150.99 km. per uur. Hij leg de de afstand van 424.86 km af in 2 uur 48 minuten 56.8 sec. Hij brak het ronde record in de tweede ronde met een ge middelde uursnelheid van 153.24 km. Wederom viel tijdens de wedstrijden een dode te betreuren. De Engelse rijder Hom verloor de macht over zijn stuur en kwam om het leven. X X X X 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. Vervang elk kruisje door een letter, dat zowel horizontaal als verticaal woor den van de volgende betekenis te lezen zijn: 1. hoffeest; 2. voortreffelijkheid; 3. grappig; 4. plaats in Noord-Holland; 5. tegen; 6. koraaleiland; 7. plaats in Zee land; 8. god der liefde: 9. ongaarne; 10. plaats in Gelderland; 11. glimmer: 12. deugdelijk; 13. plaats in Overijssel; 14. Oostzeehaven; 15. aandachtig en scherp kijken; 16. plaats in Limburg; 17. bij gevolg; 18. zijrivier van de Elbe: 19. boom. brief- „Het 5 6 7 8 9 10 II 12 13 14 15 16 17 18 19 Oplossingen kaart tot en In te zenden op met 18 Juni aan Kasteel van Aemstel" (afd. Prijsraad sel), N. Z. Voorburgwal 65, Amsterdam. Oplossing 26 Mei: BAAN VAK MAN CO MA GER MAAN DAG BOEK DEEL TAL RIJK DOM OOR LAM BEL GA DE ZE BRA NI SAN TE RING. De volgende inzenders ontvangen een prijs: H. Sweerman, Keizer Ottostraat 97, Bussum: mevr. J. Kleene, Lutmastraat 93 hs.. Amsterdam; G. v. d. Berg, Kei zersgracht 65, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9