R.K. Woningbouwverenigingen vergaderden te Haarlem Mgr. Ammerlaan wijdde nieuwe kerk in te Noordwijk aan Zee CENTRALE" VERWARMING SANTPOORTS KERKTOREN GERESTAUREERD WORDT Pastoor W. BENDE plechtig geïnstalleerd HERINGA WUTHRICH Nieuw pompstation te Castricum Koning Leopold wil half Juli aftreden AGENDA GROEN Co. MAANDAG 11 JUNI 1951 PAGINA Burgerlijke Stand Waterstanden ANTHONY EDEN IN HAARLEM Bezoek aan Rembrandt- tentoonstelling JONGE NEDERLANDSE REVUE Kleine kleinkunst in openluchttheater PARIJS' BEIAARDIER IN GROTE KERK Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs Voorziet het Haarlems instituut niet in een behoefte? WASSERIJ DUYN Amsierpa.mseV.1art20 tei.. 11051 AUTOTENTOONSTELLING IN HAARLEM BLO EMEND AAL TEL. 22143 MUSEUM VAN DE ARBEID AMSTERDAM Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. „St. Bernardus" Inbraak in Montessori school Viervoudige botsing op Zeeweg Orgelbespeling Bedevaart naar Den Briel Subsidiëring V.V.V. HAARLEM Elecirische installaties Luidsprekende Telefoon installaties WATERPOLO Haarlemse Cricket Bond BASKETBALL Haarlemse gemeente ambtenaren verrassen door H.O.C. te slaan R.K. TURNVERENIGING IN „ZOMERLUST" R.K. Vrouwenbeweging Pas op het drempeltje Totale kosten geraamd op f 950.000.— MEDEZEGGENSCHAP PROV. ZIEKENHUIZEN ZWEMCLUB „HAARLEM" WEER NAAR N.-AFRIKA ZOMERAVONDVOETBAL T.Y.B.B., afd. Handbal HEEMSTEDE Voor de ouden van dagen Beurs van Amsterdam ZANDVOORT SPORTWEEK BESLOTEN MET VOETBAL- WEDSTRIJD Avondmarkt druk bezocht Circuit in aller belang stelling Jubileum N.Z.H. Loop der bevolking HEEMSKERK Het vijfjarig jongetje ter aarde besteld „Grootste sabotagedaad Belangrijke centrale in Oost- Duitsland opgeblazen? Dr. Voorhoeve verlaat bestuur „Eeuwen trouw" Nieuwe moderator van de M.I.A. De oplichtingszaak van zeven en een halve ton De R.K. Bond van Woningbouwvere nigingen in het bisdom Haarlem verga derde Zaterdag in café-restaurant Brinkmann. De voorzitter, de heer F. Hooghiemstra, besprak in zijn openings woord de moeilijke huisvesting. De Bond zal alles doen wat in zijn macht ligt om de volkshuisvesting te verbete ren. want dat is zijn ideaal. Helaas dreigt deze illusie door de bestaande moeilijkheden allengs verloren te gaan, aldus de voorzitter. Spreker betreurde het, dat de gemeen te steeds meer de uitvoering van bouw werken op zich neemt met uitschake ling van de woningbouwverenigingen, die toch alleszins voor hun taak bere kend zijn. Onze taak bestaat niet alleen uit het incasseren van het geld. Daar om moet de gemeente alleen dan bou wen ais hiervoor bijzondere argumen ten zijn, bijv. wanneer de bestaande coöperaties zó weinig actief zijn, dat de ze verantwoordelijke taak hun niet kan worden toevertrouwd. De heer Hooghiemstra betreurde de overheidsmaatregel, die tot gevolg heeft, dat het percentage kleine woningen met slechts één slaapkamer steeds toeneemt. Wat dit betekent voor de jonge katho lieke gezinnen achtte spreker bekend. De voorzitter wees tot slot met nadruk op de verantwoordelijkheid van de ver enigingen, die er voor moeten zorgen, dat dit kwaad niet steeds groter wordt. Uit het financieel verslag over 1950 bleek, dat de Bond een batig saldo van ƒ2.957.01 heeft. De afdeling Vlissingen merkte naar aanleiding hiervan op, dat zij van oordeel was, dat het bestuur t° weinig actief is. Deze afdeling zou gaar ne zien, dat de organisatie meer cen traal dan regionaal ingesteld zou wor den. De voorzitter antwoordde, dat de diocesane indeling beter is, daar een landelijke indeling niet aan het doel zaJ beantwoorden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. J. M. Angenent, bleek, dat er in 1950 4.000 woningen meer gebouwd zijn dan in het vorig jaar. Het tekort is hierdoor van 250.000 tot 234.000 geslon ken. Dit is echter een te kleine toename om in 1900 de woningnood onder de knie te hebben. Er zal evenwel naar ge streefd worden om met zo weinig mo gelijk middelen zoveel mogelijk te bou wen. Voorts zijn er vier nieuwe vereni gingen bij de Bond aangesloten, zodat er nu in totaal 57 leden zijn, die samen 8.788 woningen in exploitatie hebben. Bovendien hebben elf verenigingen een totaal van 1.049 huizen in aanbouw. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat alle aftredende bestuursleden bij accla matie werden herkozen. Dit waren de heren F. Hooghiemstra, die tevens tot voorzitter werd herkozen, L. J. Jaars veld, die door het bondsbestuur van de K.A.B. is aangewezen, en C. M. A. van Mierlo. De voorzitter sprak vervolgens enige waarderende woorden tot de heer A. J. M. Angenent, die zijn functie van secre taris gaat neerleggen. Zijn drukke werkzaamheden noodzaken hem hier toe. De heer Angenent trekt zich echter voor dit jaar nog niet geheel uit het bestuur terug. Hij zal voortaan als tech nisch adviseur optreden. De heer J. H. van Meyngaarden uit Den Haag zal hem als secretaris vervangen. Het voornaamste punt van bespreking was het voorstel van de afd. Haarlem- West (St. Bavo) om in samenwerking met het Katholiek Instituut voor Volks huisvesting te bereiken, dat de aflossin gen van complexen woningwet-woningen wederom twee jaar worden opgeschort, teneinde deze vrijkomende gelden aan te wenden voor noodzakelijke onder houdswerken, vooral van de oudere complexen. Bij het steeds toenemende verval van oudere woningcomplexen kunnen de normale onderhoudskosten bij lange na niet meer met het beschikbaar gestelde bedrag worden gefinancieerd. Om alge heel verval van de woningen te voor komen is uitstel van aflossing en ge bruik van deze gelden voor onderhoud noodzakelijk. De heer Van der Gun deelde mede, dat er met de minister reeds over dit punt was onderhandeld. Door een be schikking van de minister werd het be drag voor administratie en onderhoud verhoogd. Daar dit echter niet voldoen de is om het achterstallig onderhoud op te vangen, stond het bestuur geheel aan de zijde van de afd. Haarlem-Oost. Het bestuur wees er tevens op, dat de ver enigingen vaak te coulant tegenover de bewoners zijn en te veel werkzaamhe den verrichten, die zij niet verplicht zijn te doen. Tot slot van deze vergadering werd een voorstel van de afdeling Haarlem in behandeling genomen. Deze afdeling drong er bij de Bond op aan om een actie in te stellen tegen de steeds ver dere aantasting van het woningpeil en tegen een normalisatie, waarvan een te klein woningtype het gevolg zou zijn. De R.K. woningbouwverenigingen moe ten door de overheid betrokken worden in het maken van plannen, die tot toe komstige bouw kunnen leiden. De politieke instelling van de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw aldus de woordvoerder is voor ons katholieken een groot gevaar. Volgens deze minister is huisvesting in een klei ne woning te prefereren boven samen woning. Maar waar moeten we op den duur naar toe met onze grote gezinnen? Het is noodzakelijk om in het belang van de katholieke volkshuisvesting, in te gaan tegen de plannen van de mi nister. De afdeling Amsterdam kon zich hier bij volkomen aansluiten en onderstreep te hetgeen gezegd was met voorbeelden Advertent1* tmmtm even i KEIP. 'I oor U. Lu* or. Houtstraat, zo voor 4z etters en na de levensduur genanW, Wij Geboren: E. TeskeOtten z., A. van Duinvan Eerden z.. J. Brakelévan der Plas z., C. M. DistelbrinkLigten- berg z., A. A. JongbloedSimon d.. M. Schluter—van Roon d., J. Hoevelaken van Scherpenzeel d A. van der Zee Polman d., W. Brandvan der Sluis d„ J. J. DrenthVos d. Overleden: M. BrandtKarmelk 84 j., Dr. Schaepmanstraat, N. Uijlenburg van Vreeden, 83 j„ Iordensstraat. F. C. J. NaessensVreeburg. 61 j.. Tempe liersstraat, J. R. Bier, 57 j.. Groot Hei ligland. Maandag 11 Juni. Hoog water: 7.49 u. en 20.18 u. Laag water: 3.22 u. en 15.42 u. Dinsdag 12 Juni. Hoog water: 8.43 u. en 31.11 u. Laag water: 4.05 u. en 16.30 u. Maanstand: eerste kwartier 19.52 u. uit de practijk. In de hoofdstad worden 5.500 huizen gebouwd, waarvan 77 pet met slechts één slaapkamer. Van de huizen, die nabij Sloterdijk een geheel nieuw stadsdeel vormen, bestaat 87 pet. uit kleine woningen, die eveneens maar één slaapkamer hebben. Het "bestuur ging volkomen accoord met de geest van het voorstel en meen de, dat door plaatselijk contact met de gemeentebesturen en inschakeling van de Tweede-Kamer-fractie en het Katho liek Instituut voor Volkshuisvesting aan de verwezenlijking gewerkt moest worden. Hiermee kwam tevens het einde van deze vergadering, waarna de afgevaar digden een excursie maakten naar het complex van de Katholieke Stichting voor het behuizen van bejaarden. De Engelse oud-minister Anthony Eden heeft Zaterdagmiddag, in gezelschap van zijn twee zoons de Rembrandt-ten- toonstelling in de Vleeshal bezocht. Na- dat de minister hier met veel belang stelling had rondgekeken begaf hij zich naar het Frans Hals-museum. Bij af wezigheid van de directeur leidde een der personeelsleden het gezelschap rond. Oud-min. Eden bekeek alles met grote aandacht en vond de collectie van het museum zeer interessant. Het was Zaterdagmiddag een genot om in het openluchttheater te Bloemen- daal te vertoeven en daarom is het zo verwonderlijk, dat er slechts honderd belangstellenden waren voor het klein- kunst-ensemble der Jonge Nederlandse Revue, 's Avonds was het theater vrij goed bezet en bleek men nogal ingeno men met het gebodene. Toch dient de vraag gesteld te worden of dit genre ca baret wel thuis hoort in het openlucht theater, dat terecht zulke hoge culturele eisen stelt aan zijn programma. Goed, lichte kost is als ouverture van het sei zoen wel acceptabel, maar de zes artis- ten niet jong en weinig dynamisch produceerden een soort kleinkunst, die op personeelsavondjes en verenigings feestjes succesvol kan zijn. doch binnen deze grenzen behoort te blijven. Een verdiente is échter ongetwijfeld, dat de beschavingsnormen nergens in het ge drang kwamen. Tom van Maaren is de ziel van het troepje, die zichzelf gek noemt in de crazy-show onbegrijpe lijk déze zeer goedkope en ook niet juiste kwalificatie maar heus niet zo gek voor de dag komt. Zijn voorstelling van de Nederlandse soldaat anno 1939— 1940 was echter niet waarachtig. Het drama in drie bedrijfjes ,.Arme Rus sen" had wel vaart, maar miste ook al weer de fijne geest, het edele van de ware cabaretkunst, voomameliik door een volkomen gebrek aan plastiek. De fakir, die in de middag zijn toverkunst liet zien, vermocht meer te boeien dan de pianist die na het spelen van Tschai- kowsky's Concerto no. 1, de trekpiano ter hand nam met van je hela-hola-mcppen, die overigens beter in het crazy-systeem pasten. Slecht deze Jcnee Nederlandse Revue? Och, neen. Maar kleine klein kunst. waarvoor het openlucht-theater te groot is. Het bestuur contracteerde het gezelschap cp advies van de Vereniging van Openluchttheaters. De Bloemendaal- se adviezen lijken me waardevoller. v. W. Maurice Lannoy, beiaardier te Parijs vroeger beiaardier te St. Amand-les- Eaux (Frankrijk) en van het palais Na. tional te Mafra (Portugal) zal op uitnodiging van het gemeentebestuur van Haarlem op Donderdag 14 Juni de beiaard van de Grote of St- Bavokerk bespelen. Het concert vangt aan om 8 uur. Het programma luidt als volgt: 1. Alia Turca, Mozart; Menuet, Mo zart- 2. L'Arlésienne, Bizet, a. carillon, b. adagietto. c. intermezzo, 3. Valse, Brahms; Chanson du Printemps, Men. delssohn. 4. a- Nocturne, Henry Fé- vrier, b. Au Matin. Benjamin Godard, c. Angelus (Scène Pittoresques)Mas senet. 5- Menuet (du divertissement en ré), Mozart; Wilhelmus- BIOSCOPEN: Rembrandt: Het geheim van drie vrou wen (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Altijd naar wens (18 j.) 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: Gejaagd in de dood (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: Wild Harvest (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. City:: Opium voor Cairo (14 j.) 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verloren in de wildernis" en „De verborgen schat van Khasmir" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 12 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Concertgebouw: Muzikale Revue m.m.v. de Haarlemse Politiekapel, 8 uur. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem, om dit jaar een subsidie te mogen ontvangen van f 1000. Daar Ged. Staten verleden jaar van mening waren, dat de academie' tot een streekinstituut zou kunnen uitgroeien, meenden zij voor éénmaal de behulp zame hand te moeten toereiken met een bedrag van f 1000.Wanneer Advertentie men thans de situatie overziet, dan ziet men, dat de geldelijke moeilijkhe den van de academie niet verminderd zijn. Dit is volgens het provinciaal college vooral te wijten aan het feit, dat het bedrijfsleven onvoldoende in teresse blijft tonen voor dit onder wijs, dat nochtans op het vormen van goed onderlegde krachten voor handel en nijverheid is gericht. Niettegen staande de gesprekken, die het bestuur van de academie met vele leiders van bedrijven heeft gevoerd, is de financiële medewerking van die' zijde nog steeds van weinig betekenis. De Kamer van Koophandel te Haarlem heeft een sub sidie van f 150 verhoogd tot f 500 per jaar. De Stichting ontvangt voorts van zes ondernemingen in totaal f 175. Uit het een en ander menen Ged. Staten te moeten concluderen, dat de academie zich niet heeft weten te ont wikkelen tot een onderwijsinstelling, welke in een wezenlijke behoefte voor ziet Een verklaring hiervoor is wel licht te vinden in de omstandigheid, dat op het terrein, hetwelk het instituut be strijkt, reeds verschillende andere op leidingsmogelijkheden aanwezig zijn. De academie telt thans 58 cursisten (vorig jaar 46), van wie uit Haarlem 35, Amsterdam 6, Heemstede en Velsen 4 en 1 of 2 uit andere plaatsen. De ge meenten Haarlem. Velsen en Heemstede geven resp. f 1500, f 300 en f 50 subsi die. Voor de katholieken in Noordwijk aan Zee is het gisteren een hoogtijdag ge worden, toen de nieuwe kerk, toegewijd aan Maria ter Zee en gebouwd door ïr. J. van der Laan, plechtig werd ingewijd door de vicaris-generaal van de bisschop, Mgr. N. L. A. Ammerlaan. Daarmede werd eindelijk een ideaal tot werkelijk heid gebracht, dat reeds vele jaren in Noordwijk leefde, en het moet voor pas toor W. Bende, de onvermoeibare wer ker voor de nieuwe kerk, een grote vreugde zijn geweest zijn parochianen zo'n fraai Godshuis te kunnen bieden. De tijd van het Casino, waarin men tot op heden onderdak had gevonden, is nu voorbij en vooral ook voor de badgasten is het van belang, dat zij reeds het ko mende seizoen van deze kerk kunnen gebruik maken. Nadat de plechtige inwijding van de kerk was geschied, droeg de vicaris de plechtige Hoogmis op. Hij werd daarbij geassisteerd door pastoor Bende als dia ken en pater Commandeur als subdia ken. Presbyter-assistens was deken J. Brinkman van Noordwijk-Binnen. De vicaris hield een toespraak tot de paro chianen, waarin hij zijn gelukwensen uitsprak en tevens de verwachting, dat zich in Noordwijk aan Zee een bloeiende en goed katholieke gemeenschap zou vormen rond de kerk van Maria ter Zee. Deze plechtigheid werd o.a. bijge woond door emeritus deken J. A. W. Borsboom, die destijds reeds de plannen maakte voor de stichting van een zelf- Even terzijde van het Houtplein kij ken sinds vorige week twee bijna le vensgrote olifanten neer op het voor bijschietende verkeer. Hun slurf om klemt een balk, waarop in duidelijke letters te lezen staat, wat er aan de overkant te doen is. Daar is in de showroom van de N-V- Haarlemsche Auto Centrale een uitstekend verzorg de Ford-show ingericht. Het oude T- Fordje, dat buiten geparkeerd staat, steekt wel bijzonder af bij al die glim. mende wagens binnen. De tentoonstel ling, die een overzicht geeft van de verschillende typen Ford-auto's duurt tot en met Zondag 17 Juni. Advertentie standige parochie aan Zee, en het vol tallig college van B. en W. van Noord wijk. Voor pastoor Bende was het diezelfde avond een feestelijk gebeuren, toen nij 'officieel als pastoor werd geïnstalleerd door deken Brinkman. Voorafgegaan door zeventig bruidjes schreed hij naar het priesterkoor, waarna de deken met de gebruikelijke ceremoniën en liturgi sche gebeden de installatieplechtigheid verrichtte. Ook daarbij was de belang stelling van de zijde der parochianen zeer groot. Van de naaste familieleden van de pastoor woonden ook zijn vader en moeder de installatieplechtigheid bij. Deken Brinkman sprak een woord van dank en gelukwens, waarna de dag be sloten werd met een plechtig Lof, ge celebreerd door pastoor Bende met as sistentie van pater Commandeur en ka pelaan B. van der Spek. Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der ver eniging „Het Museum van de Arbeid" te Amsterdam om verhoging van het provinciaal subsidie. Het college meent dat met deze verhoging geen afdoende verbetering zal worden verkregen en dat gewacht moet worden met ruimere subsidiëring totdat de reorganisatie van het interessante doch weinig aantrek kelijke museum wordt ondernomen. De kwestie van de zo dringend nodige betere huisvesting is thans in onder zoek bij het gemeentebestuur van Am sterdam. j Bij de gisteren in Alkmaar gehouden wedstrijden, waaraan deelnamen 25 ploegen, behaalde de afd. Haarlem drie prijzen. In de afd. Senioren behaalde de ploeg bestaande uit mej. Breems en de he ren Dijkzeul en Milatz de 1ste prijs. De ploeg bestaande uit mevr. Oud-Moes en de heren P. J. Adelaar en A. J. v. d. Putten kreeg de 2de prijs. In de afd. Junioren behaalde de ploeg bestaande uit de dames v. Warmerdam, v. Houten en Nieuwenhuizen de 4de prijs- Een prachtig resultaat voor deze laatste dames en hun instructeur de heer P. J. Adelaar, daar deze dames nog niet hun E.H.B.O.-examen hebben ge daan. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de Montessorischool aan de Middenlaan. Men heeft zich toegang verschaft door het inslaan van een deur ruit. In een der kamers werd de deur en de lade van een schrijfbureau open gebroken, waaruit een bedrag van f 8 is weggehaald. Omstreeks half zeven gisteravond zijn er op de Zeeweg vier auto's tegen el kaar gebotst. Dit ongeval werd veroor zaakt doordat een auto in de file, die vanaf het circuit huiswaarts keerde, on verwachts stopte. De vier er achter rij dende auto's reden op elkaar. De ach terste wagen was er het ergst aan toe. De bestuurder, A. H. B. uit Apeldoorn, vloog met zijn hoofd door de voorruit en heeft een ernstige hoofdwonde. Zijn echtgenote werd aan de benen ver wond. De auto moest worden weg gesleept, evenals de voorgaande wagen, die bestuurd werd door L- W. H. uit Apeldoorn. H. liep een hoofdwonde op, daar hij tegen de voorruit vloog. De in zittenden van de auto zijn per taxi naar huis teruggekeerd. De eerste en tweede auto werden slechts licht beschadigd, terwijl de stoppende auto, die de oorzaak Was, ongedeerd bleef. In de Grote Kerk zal op Dinsdag 12 Juni. 's avonds van 89 uur, door George Robert het volgende gespeeld worden: Preludium en Fuga G gr. t. en Nun komm' der heiden Heiland (3 bewer kingen) J. S. Bach. Preludio e Fughetta, H. AncTriessen. Avondmuziek over twee Ambrosiaan- se avondzangen, Van Westering. Choral I, Franck. De jaarlijkse bedevaart van Haarlem en omstreken naar de Nederlandse martela ren van Gorkum in Den Briel, zal dit jaar weer met luxe touringcars plaats vinden op Dinsdag 10 Juli a.s. Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft de wens te ken nen gegeven dit jaar aan deze bedevaart te willen deelnemen, dus een reden te meer om nu eens in groten getale aan deze bedevaart deel te nemen. Binnenkort vol gen nadere mededelingen. Ged. Staten van Noord-Holland stel len vqor aan de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Noord- Holland voor 1951 wederom f20.000. subsidie te verlenen. Zaterdag 9 Juni omstreeks tien over half negen -s morgens vond op de Ri viervismarkt een lichte aanrijding plaats tussen twee wielrijders. De onbekend gebleven wiélrijder wordt verzocht zich te vervoegen aan het politiebureau in de Smedestraat afd. Recherche voor het geven van nadere inlichtingen. Advertentie Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de restauratie van de toren van Santpoorts parochiekerk, in de wandeling wel eens ondeugend „de stopnaald" genoemd wegens zijn ranke spits De aanbesteding heeft reeds plaats gevonden en de gunning van het werk is inmiddels afgekomen. Vanuit de galmgaten zal een stalen steiger worden opgebouwd, waarvan de kosten aan huur voor één maand f 1-270 bedragen. Nu deze steiger er toch moet komen, wordt van de aanwezigheid daarvan ge profiteerd om ook enkele noodzakelijke onderhoudswerken uit te voeren. De on derkant van de torenbedekking zal ge schilderd worden, de wijzerplaten wor- De DWT-heren hebben op het voor hen nieuwe speelterrein in de zwem inrichting aan de Houtvaart de zomer competitie niet best ingezet. Gespeeld werd Zaterdagavond voor de tweede klasse A tegen HPC. Van een goed sa menspel was bij de DWT-ploeg weinig te bespeuren. De rust ging in met 04. In de twee de speelhelft kreeg DWT wel enige schietkansen welke echter zo onbesuisd werden afgevuurd, dat de bal soms me ters naast het HPC-doel terecht kwam. De Heemstedenaren bleven aanhoudend het DWT-doel bestoken; de DWT-doel- verdediger wist enkele schoten aardig te stoppen maar kon niet voorkomen dat de bal nóg zes keer naast of over hem in het net gewerkt werd, zodat de eindstand werd 010. Het was de tweede overwinning die de Heemstedenaren in de zomercompe titie boekten, want Vrijdagavond hadden zij op eigen terrein Sleutelstad ont vangen en de Leidenaars met een 31 nederlaag naar huis gestuurd. HVGB-DWT dames De voor de tweede klasse A dames vastgestelde wedstrijd HVGB—DWT :s niet doorgegaan, daar de HVGB-dames en de scheidsrechter tevergeefs op de DWT-dames hebben gewacht, zodat reglementair DWT wel twee verliespun- ten krijgt genoteerd. Voor de hoofdklasse-competitie is Haarlem Vrijdagavond naar Den Haag geweest on* te spelen tegen ZIAN. Door een doelpunt van Diepersloot ging de rust in met 01. In de tweede speel helft bracht Rademaker de stand op gelijke voet, waarna Paanakker de Haarlemmers wederom de leiding be zorgde. Ook nu weer werd gelijk ge maakt en wel met het nemen van een strafworp door Meijer. Na een fraaie rush vanuit de achterhoede wist Braa- sem tenslotte de eindstand voor Haar lem op 31 te brengen. In Hillegersberg boekten de Haarlem mers Zondag de tweede overwinning. Gespeeld werd tegen SVH. Van Polfiiet wist hier een doelpunt te maken zodat met een 21 voorsprong voor de Haar lemmers het eerste gedeelte van de wedstrijd voorbij ging. Ook in de twee de speelhelft konden de SVH-ers het snelle tempo van de Haarlemmers niet weerstaan en werd door Bijlsma (2) en Vin Doorenmaalen de Haarlemvoor- sprong tot 51 opgevoerd, waarmede het einde kwam. DWR ging Zaterdagavond naar Amers foort om voor de eerste klasse A te spelen tegen AZPC. De Haarlemmers incasseerden een 63 nederlaag. De HPC-dames speelden in Groenen- daal tegen Oosterbad, derde klasse A. De punten werden door de Aalsmeer ders binnengehaald, zij wonnen de wed strijd met 31. DWT 2 is voor de derde klasse D da mes naar Hilversum geweest om te spe len tegen Robben 3; zij verloren met 20. HPC 2 speelde voor de reserve hoofdklasse in Den Haag tegen Zian 3 en versloeg de gastheren met 40. De wedstrijd HVGB 4DAW 2 werd gespeeld voor de reserve derde klasse B, de Alkmaarders moesten het onder spit delven en verloren met 40. In de krirfgcompetitie heren won HPC 4 met 51 van DWT 3. De DWT-jongens moesten in die van Haarlem hun meer deren erkennen en gingen met 90 ten onder. De meisjeswedstrijd HVGB a HVGB b resulteerde in 50 voor HVGB a. HPCHaarlem In verband met de kringzwemwed strijden in Velsen gaat Dinsdagavond de dames-competitiewedstrijd Haarlem- HPC niet door. Zaterdag 9 Juni werd op het terrein van Rood en Wit een wedstrijd ge speeld tussen een elftal van oudere HCB-ers en een jonger geslacht HCB- ers, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der HCB- De ouderen batten het eerst en kwamen tot een totaal van 56. J. Goossens 15, Chr. Klerk 16, D. v. d. Zouwe 1 v 13, W- van Liemt 4 v 4, G. Goossens 2 v 21, M- Kruijff 3 v 16. De jongere generatie passeerde het totaal voor 1 wicket en sloot op 57 v 1, xi- de Jong 1 v 25, H- Wijkhuizen 40 n- 0. In de tweede innings der ouderen ging het een stuk beter en kon meif merken, dat de heren het spel niet verleerd waren, alleen ze reageerden minder snel. Nu maakten zij 115 v 6. Chr. Klerk 22, J. Paape 20, H. Cl Klerk 25 n.o-, mr. F. A- Davidson 22 n o., J. M. de Nobel 3 v 18, D- v. d. Zouwe 1 v 10, H. Wijkhuizen 1 v 32 en H. A. Lokman 1 v 6- Het was een zeer geslaagde mid dag en er werd met zeer veel animo gespeeld. Deze zomer zal voor het eerst een zomeravondcompetitie worden gespeeld op het buitenveld van de Stadsdoelen, waarvoor veel belangstelling bestaat en aan welke competitie door verschillende nieuwe verenigingen wordt deelgeno men. De indeling van deze competitie is als volgt: Dames: HOC I-II. Sportbond I-II, PSVH I, Oosterl^wartier I. HGA I, Ra- piditas I. Heren: Klasse II: PSVH II, Sportbond II, HOC II. Oosterkwartier II, HGA II, Reserve Politie I, Het Gevleugelde Wiel I, Rapiditas I. Heren: Klasse 1: HOC I. Sportbond I. Oosterkwartier I. PSVH I. HGA I. De afdeling dames en heren II spe len een halve competitie en de heren klasse I een hele competitie. De uitslagen van de wedstrijden van deze week zijn: Sportbond II—HOC II heren 17—16 HGA I—HOC I heren 18—11 PSVH I—Sportbond I heren 10—30 PSVH II—Res. Politie I heren 23— 8 De eerste verrassing in deze compe titie is er dus reeds, want het team van de nieuwe vereniging van Haarlemse gemeenteambtenaren zag kans om het team van HOC te kloppen. De andere uitslagen zijn normaal te noemen, hoe wel de grote nederlaag van PSVH wel enigszins verrast. Programma voor deze week: Dinsdag 12 Juni 7 uur: Sportbond I Oosterkwartier I heren. 8 uur: Ooster kwartier IIHGA II heren. Donderdag 14 Juni 7 uur: PSVH I HOC I heren. 8 uur: Oosterkwartier 1— HOC II dames. Dinsdag 19 Juni 7 uur: PSVH I— HGA I dames. 8 uur: PSVH II—HGA II heren. Woensdag 20 Juni 7 uur: HOC I Sportbond I heren. 8 uur: HOC I— Sportbond II dimes. De beide heren-teams van Oqster- kwartier zullen wel zegevierend uit de strijd komen, terwijl PSVH en Sport bond de punten wel aan HOC zullen moeten afstaan. Ook bij de dames ge ven wij de teams van HOC de beste kansen. den schoongemaakt en de wijzers en cij fers zullen opnieuw worden verguld. Alleen voor het benodigde bladgoud is een bedrag van f 250 nodig. In totaal worden de werkzaamheden aan de toren begroot op ongeveer f 4.500. Teneinde dit te kunnen financieren heeft pastoor Goossens een torenfonds gesticht, in navolging van het klokjten- fends, dat een succes werd en de terug keer van de kerkklokken mogelijk maakte. De eerste f 150 zijn reeds bin nen en iedere maand zal er speciaal voor dit fonds worden gecollecteerd. Na de uitvoering in IJmuiden-Oost heeft de afdeling Turnen van de R.K. Sportver eniging „Velsen" ook zijn Santpoortse leden de gelegenheid gegeven voor het voetlicht te treden en daarmee aan ouders en vrienden laten zien dat ook de sectie Santpoort goed werk doet. Twee avonden is de zaal van „Zomerlust" druk bezet geweest en beide keren kon een uitstekend programma worden afgewerkt. Hier was het mej Rie van der Putten, die liet zien hoe de kleintjes de eerste beginselen van lichamelijke opvoeding spelenderwijze worden bijgebracht, terwijl de ouderen hun lessen ontvangen van de heer A. J. Meesters. En ook hier met succes. Na het verslag van de uitvoering in IJmuiden-Oost kan met enkele algemene opmerkingen worden volstaan. De sectie Santpoort staat zeker niet achter bij IJmuiden, heeft zelfs een voorsprong, want niet alleen werd er vlot geturnd, maar tevens werd het programma m een veel beter tempo afgewerkt, zodat beide avonden precies om kwart over tien klaar waren. Ter vergelijking diene, dat in IJmuiden-Oost de laatste oefening pas om half twaalf was afgewerkt, hoewel daar aan het programma nog het een en ander was voorafgegaan. De afdeling Turnen van de R.K. Sport vereniging „Velsen" heeft weer eens acte de présence gegeven Het meeste werk moet binnenskamers (in de turnzaal) ge schieden, maar toch is het goed zo af en toe eens naar buiten te treden, al was het alieen maar om duidelijk te laten uitko men, dat de katholieke sportvereniging niet voor anderen behoeft onder te doen, zelfs meer heeft te bieden. Donderdag 14 Juni a.s. 's avonds acht uur, houdt de R.K. Vrouwenbeweging, afd. Santpoort, zijn laatste bijeenkomst van dit seizoen in de parochiezaal. Het woord zal gevoerd worden door tie be kende spreekster mej. C. Stringa. Voor het besproeien van tot „prairies" uitgedroogde gras-gazons hadden de mannen van de dienst Openbare Wer ken een slang over de Hoofdstraat uit gelegd en deze, ten gerieve van het ver keer, voorzien van een „slangenbrug" Dat wil nog niet zeggen, dat de „brug" met grote snelheid gepasseerd kan wor den. Een motorrijder, die geen erg had in de wegversperring, vloog er met een snelheid van ongeveer 60 km. per uur over heen, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en tegen de grond werd gesmeten. Wonder boven wonder mankeerde hij zelf niets en werd zijn motor slechts licht beschadigd. Op de tweede suppletoire begroting van het Provinciaal Waterleidingsbe drijf van Noord-Holland dienst 1951 komt een bedrag van f 590.000.voor ten behoeve van het maken van een secundair pompstation te Heemskerk (1390.000) en een nieuw pompstation te Castricum (f 200.000)Deze uitgaven zijn noodzakelijk om de wateronttrek king in de duinen zoveel mogelijk te spreiden. Het ligt in de bedoeling dat de op te richten N.V. Watertransportmij. Rijn-Kennemerland ook bedrijfswa- ter levert aan de grote industrieën te Velsen. De mogelijkheid bestaat, dat deze levering later zal aanvangen dan aanvankelijk werd gedacht. In verband hiermee is het, mede door de achteruitgang van de eigen win ningsmiddelen der industrieën (welke achteruitgang nog zal toenemen bij de tunnelbouw onder het Noordzeekanaal, noodzakelijk gebleken tijdelijk de in dustrieën, voorzoveel de eigen winnings middelen ontoereikend zijn, van 't no dige bedrijfswater te voorzien. Dit zal vanaf 1 Januari 1953 dienen te geschie den. Daarvoor is het secundair pomp station te Heemskerk nodig. Het bestaande Rijnwater-pompstation te Castricum is reeds enige tijd niet meer toereikend om op dagen van raa- ximumverbruik de nodige hoeveelhe den water te verwerken. Als gevolg daarvan worden in toenemende mate klachten ontvangen over stagnatie van de watervoorziening wegens de geringe druk. Nu een duidelijker beeld verkre gen is omtrent de toekomstige situatie is verbetering van de hoogste urgentie. De huidige capaciteit van ongeveer 1000 M3 per uur zal in de toekomst moeten worden opgevoerd tot 2900 M3 per uur. Bij een dergelijke belangrijke vermeerdering van de capaciteit is het onmogelijk deze uitbreiding door een vergroting van het bestaande pompsta tion te bewerkstelligen. De bouw van een nieuw pompstation inclucief de in stallatie rs geraamd op f 950.000.Als eerste termijn is er voor dit jaar f 200.000 nodig terwijl f 50.000.voor uitbreiding van de machinecapaciteit reeds op de begroting van 1949 stond. De medezeggenschap aan de top bij de Provinciale Ziekenhuizen van Noord- Holland komt in de eerstvolgende Sta tenvergadering aan de orde. Zoals be kend staat deze medezeggenschap dicht bij de Provinciale Bedrijven. In tegen stelling tot de gevolgde gedragslijn bij de Bedrijven menen Ged. Staten dat de medezeggenschap aan de top bij de ziekenhuizen moet worden uitgeoefend door personen, te requireren uit de be stuurders van de in het Georganiseerd Overleg zitting hebbende organisaties, die in doorlopend contact staan met het personeel der ziekenhuizen. Het personeel zal deze figuren echter zelf verkiezen. Deze maatregel is nodig omdat genoemde commissie een ln hoofdzaak besturende taak heeft, waar door herhaaldelijk kwesties ter sprake komen met een meer persoonlijk ka rakter. Met twee leden kan worden volstaan. Wederom heeft de zwemclub „Haar lem" een uitnodiging ontvangen van de Zwembond van Tunis om deze zomer een tournée door Noord-Afrika te maken. De voorgestelde starts zijn te Oran, Algiers, Constantine, Bóne en Tunis. Na de succesvolle tour van vorig jaar is de animo bij de Haarlemmers vanzelf sprekend zeer groot om 3 weken vacantie in Noord-Afrika door te brengen. De uitslagen van deze week luiden: Afl. D: HAAC—OW 2—5. MHO— Springbokken uitgesteld: BBK IFort Boys 11. Afd. B: 't WestenGMC 31, Bovy Holl. Nautic 21, HeeremansVermaat uitgesteld; ingelast: HeeremansHSM I 32. Afd. C: HSM IIBlokmetaé] 24, OW IIFKF 03. RBK IIDamero 21, HaakNederland II 21. Het programma voor de komende week luidt; Afd. A, 13 Juni: Nederland I— Springbokken (terrein THB); HAC— MWO (terrein Haarlem); 14 Juni: RB K IOW I (terrein VVH). Fort Boys vrij, Afd. B, 11 Juni: Vermaat't Westen (terrein OG I); 12 Juni: HSM IHeere mans (terrein VVH); GMCBovy (ter rein THB). Holl. Nautic vrij. Afd. C, 11 Juni; FKF—RBK II (ter rein VVH); Nederland IIBlokmetaal (terrein OG II); 14 Juni: DamevoBW II (terrein Heemstede); 15 Juni: HSM IIHaak (terrein VVH). Om alle misverstand te voorkomen wordt bekend gemaakt, dat voor de afde ling senioren en junioren van de dames handbal een geestelijke bijeenkomst wordt gehouden Dinsdag a.s. om half acht in de kerk aan de Amsterdamstraat. Woensdagavond zal op het R.C.H.- terrein ten bate van het Comité Auto tocht Ouden van Dagen een wedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van H.B.C. en een elftal, gevormd uit leden van Haarlemse clubs, die echter te Heemstede woonachtig zijn. Voorts zul len in dit laatste elftal ook enige spe lers van andere Heemsteedse voetbal clubs worden opgenomen. De burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard zal de aftrap ver richten en een Heemsteeds muziek corps zal voor de nodige' muzikale il lustratie zorgen. Gezien de buitengewone prestaties welke H.B.C. de laatste periode heeft laten zien en de gevarieerde samenstel ling van de tegenstanders, is ook uit sportief oogpunt een bezoek aan fteze interessante ontmoeting zeer aan te raden. Daarnaast verdient het doel van deze ontmoeting, n.l. gelden bij elkaar te krijgen om de ouden van dagen eens per jaar een fijne dag te bezorgen, dat het Sportpark Woensdagavond geheel uitverkocht is. (Niet-officiële Koersen) Vorig Opening Opening 3% Nederl. 1948 31/4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac lnschr Grtbk '48 3pO Ned Handel Mij eer' A K.U. '■an Berkels Patent alvè-Delft eert. van Gelder Kon. Hoogovens cei n liever eert. \ed Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kor.. N. Stoomb Mn \ed Scheepv. Unie H V.A. Deli Mij eert. ex div. 88% - 88Vi 90% 90 91 90% 153% - 176% 115% 135% 160 152% 242% 216% 240% 301% 118% 172% 128% 153% 128 100% 137 242% Tot besluit van de Zandvoortse sport week speelde Zaterdagavond een elftal van Zandvoortmeeuwen een voetbal wedstrijd tegen een combinatie van Haarlemse voetballers. Hoewel de Haar lemmers uit verschillende clubs afkom stig waren, wisten zij een goed samen spel te ontwikkelen en toonden zich daardoor de meerderen van Zandvoort meeuwen. De wedstrijd eindigde met een 30 overwinning voor Haarlem. Burgemeester van Fenema, die met zijn echtgenote de wedstrijd bijwoonde, ver klaarde daarna met een korte toespraak de sportweek voor gesloten. De jaarlijkse avondmarkt te Zand- voort trok Zaterdagavond weer grote belangstelling, ook uit de omliggende gemeenten Het publiek verdrong zich voor de verschillende stands en vooral het rad van avontuur, waarbij de heer Waterdrinker zijn welsprekendheid kon botvieren, was een grote attractie. Bur gemeester van Fenema stelde het rad persoonlijk in werking. Het was in de winkelstraten een gezellige drukte en de etalages van de winkeliers trokken veel belangstelling; in het bijzonder een textielzaak welke voor deze laatste dag van de winkelweek de etalage opnieuw smaakvol had ingericht in de Zand voortse kleuren. De Burgemeester van Alphenweg (het circuit van Zandvoort) blijkt in toe nemende mate een attractie te zijn voor automobilisten en motorrijders. Deze, in een prachtig duingebied gelegen, race baan werd in de maand Mei behalve op wedstrijd- en trainingsdagen be reden door 1347 auto's, 624 motoren en 6 autobussen. Vrijdag 15 Juni zal de heer H. J. Kooy, Oranjeboomstraat 23, Haarlem, vijf en twintig jaren werkzaam zijn bij de N. Z. H. V. M. Na eerst jaren de functie bekleed te hebben van conducteur, is hij de laat ste twee jaren verbonden aan de afd. Plaatsbewijzen. Kleding en Gevonden Voprwerpen. Wegens zijn activiteit in het belang van de Maatschappij, maar ook op ander gebied, zal 15 Juni niet on gemerkt voorbij gaan. In de maand Mei nam de bevolking van Zandvoort toe door vestiging met 151, en door geboorte met 22 personen. Zij verminderde door vertrek met 139 en door overlijden met 5 personen. Per saldo steeg het bevolkingscijfer van 11307 tot 11336. Zaterdagmorgen is Henkie Beentjes, die Donderdag het slachtoffer is geworden van een aanrijding met een auto, op de R.K. begraafplaats ter aarde besteld. "s Morgens om 8 uur werd in de kerk een gezongen Engelenmis door kapelaan Barendse opgedragen. Na de H. Mis stonden de kinderen van de bewaarschool, waar Henkie op was. aan weerskanten opgesteld ieder met een witte margriet in hun handjes, waarna 't kistje door misdienaars gedragen, naar het kerk hof werd gebracht. Nadat het kistje aan de schoot der aarde was toevertrouwd strooiden al de kinderen de margriet op het graf, wat zeer indruk wekkend was. 301 116% 129 153% 126% 100% De Belgische minister-president, Pho- lien, heeft hedenmiddag officieel be kendgemaakt, dat koning Leopold de wens heeft te kennen gegeven 16 Juli af te treden. De regering en de partijen gaan hiermee accoord. Koning Leopold uitte deze wens in' een schrijven aaji de minister-president, dat hedenmorgen in een vergadering der ministers werd voorgelezen. De Koning stelde 17 Juli voor als datum voor de troonsbestijging van Prins Boudewijn. Naar het anti-communistische West- Berlijnse blad „Telegraf" meldt, zou de centrale te Ober-Oderwitz in Saksen (Oost-Duitsland) door een explosie vol komen verwoest zijn. Over het aantal doden en gewonden zouden nog geen juiste cijfers bekend zijn. Het blad spreekt van de ..grootste sabotagedaad", die tot dusver in Oost-Duitsland is gepleegd. Talrijke huizen in de wijde omtrek zou den beschadigd of verwoest zijn. De aanslag zou een aantal omvan?ri>ke plannen in het kader van het vijf-ja renplan voor de energievoorziening van Oost-Duitsland op losse schroeven heb ben gezet. Het lid van het algemeen bestuur van de stichting „Door de Eeuwen trouw" dr. ir. N. Voorhoeve heeft medegedeeld, dat hij zich uit dit bestuur wil terugtrek ken. Zijn besluit tot uittreding hangt samen met de gebeurtenissen „waardoor de goede naam van de stichting ernstig zou worden geschaad." Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong heeft namens het Hoogwaardig Episcopaat pa ter Ed. F. W. Loffeld, van de congrega tie van de H. Geest, benoemd tot mode rator van de Missie-Interacademiale: de federatie der studenten-missieverenigin gen aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen. Als zodanig is hij de op volger van pater dr. Gregorius O.F.M. Cap. Pater Loffeld studeerde missiologie aan het Collegium Maximum der Je zuïeten te Leuven en aan het universi tair Missiologisch Instituut te Nijmegen. Als professor in de missiewetenschap is hij verbonden aan het Groot-Scholasti- kaat der paters van de H. Geest te Ge- mert. In de oplichtingszaak, waarbij een Haagse dame en een Rotterdams koop man tezamen voor minstens zeven en een halve ton zouden zijn benadeeld, heeft de Haagse politie bij verder on derzoek een aantal schilderijen in beslag genomen, die, wat de stijl van schilderen betreft, lijken op werk van Van Meege ren. Tot dusverre zijn geen aanhoudin gen verricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2