EXPORT VAN GROENTE NAAR BELGIË rte eCe STUUD OM 44EIDR0M /ftf/pJJT KOEMPOELAN VAN R.K. VERKENNERS IN HET BISDOM HAARLEM Militaire bijdragen van Spanje en Joegoslavië nuttig geacht TOT DE RAND VAN DE AFGROND 63ste EMIGRANTENTOESTEL NAAR AUSTRALIË VERTROKKEN r Vlij luisteren naar Positie van Nederland veel slechter dan vóór de oorlog Reeds 4000 landgenoten gingen door de lucht Textielfabriek verkort werktijd PER FIETS DOOR DE MOOISTE STREKEN VAN MIDDEN- EN OOST-BRABANT Groot tekort aan oudere leiders en leidsters mmm Pact-landen zouden nog wel iets meer kunnen doen DOOR LEO BRADY SCHEEPVAARTBIRICHTEN .J MAANDAG 11 JUNI 1951 PAGINA 3 „GROEIENDE SAMENWERKING WERKT NADELIG Export naar Duitsland beter Twee dagen per week gesloten In Juli wederom een driedaagse tocht VERDACHT VAN DIEFSTAL Communistisch raadslid gearresteerd VLIEGTUIG TEGEN MEI- KEVERPLAAG Monty in ons land Luchtverbinding met Ambon heropend Examens BOUWWERKEN BOVEN TIEN MILLE Slechts goedkeuring bij hoogste urgentie V\rg^d6^i.. v/rg,m. M VJ ron. V'*G,N'* C°wcr/P ,.0.85 BRADLEY OVER DE EUROPESE DEFENSIE l Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen oefent ernstige critiek uit zo wel op de Belgische als op de Nederlandse Regering in verband met de export van onze groente naar België. Het meent te moeten vaststellen, dat de positie van Nederland veel slechter is dan vóór de oorlog, toen er geen Benelux bestond, doch de handelsbetrekkingen tussen Nederland en België eenvoudig bü handels verdrag werden geregeld. Toen werden de wederzijdse exportbelangen eenvoudig tegen elkaar afgewogen; toen kon van Nederlandse zijde met represaille-maat regelen tegen de invoer van Belgische textiel, glas en aardewerk worden ge dreigd, als België het de invoer van land- en tuinbouwproducten al te moeilijk maakte. Maar nu. aldus het Centraal Bureau, onder de Benelux, vaardigt Nederland zelf een uitvoerverbod voor onze sla uit en wel op grond van de „groeiende samenwerking". De betrokken Neder landse regeringsinstanties hebben n.l. ais hun officiële opvatting o.a. bekend gemaakt dat de stopzetting van de ex port gezien moet worden als een kwes tie van maatregelen op grond van de groeiende samenwerking in Benelux- verband. Door het enige tijd stopzetten van de uitvoer van Nederlandse sla zoals bekend is deze export inmiddels weer hervat heeft de Nederlandse Rege ring het morele recht van België erkend om de import stop te zetten. Het Cen traal Bureau ontkent pertinent, dat de Belgen moreel het recht hadden op een stopzetting van onze invoer van sla. omdat het even pertinent ontkent, dat de Nederlandse sla van minstens 17 kg. per honderd stuks netto tegen een mi nimumprijs va.n tien cent per krop het gelijkwaardige Belgische produet kan hebben benadeeld! Wat de Nederlandse Regering „groeiende samenwerking" belieft te noemen, heeft tot gevolg gehad, dat Nederland in het afgelopen jaar voor 1400 millioen uit België importeerde, doch slechts voor 700 millioen naar België kon uitvoeren! (Men vraagt zich thans af, wat de vol gende Belgische inbreuk op dat vrije handelsverkeer met Nederland zal zijn. Optimistisch is het Centraal Bureau helemaal niet. Wanneer met het Bel gische zondenregister ziet over 1950 en 1951 en dan bedenkt, dat Nederland niet een enkele keer heeft teruggesla gen. dan kan men, volgens het Centraal Bureau, slechts tot één conclusie ko men: De Nederlandse tuinbouw,export naar België is aan de volkomen wille keur van België overgeleverd. Het Cen traal Bureau komt dan met een staatje, waaruit blijkt dat de Belgische Rege ring sinds 28 Juni 1950 de import van Nederlandse groenten en fruit negen maal heeft stopgezet. De Nederlandse tuinders vragen zich met recht af wat de gevolgen zullen zijn voor onze tuinbouw, wanneer de Regering deze toestand bestendigt en een en ander algemene regel gaat wor den teir aanzien van heel onze export. De vooruitzichten voor de export naar West-Duitsland meent het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen met een gematigd optimisme tege moet te kunnen zien. Behalve het feit, dat door/het Bedrijfsschap voor Groen ten en Fruit aan de veilingen uitvoer- machtigingen zijn verstrekt voor zacht fruit, worden er momenteel nog pogin gen in het werk gesteld om te trachten het zgn. appelcontingent, groot 250.000 dollar, dat niet geheel is uitgeput, even eens beschikbaar te krijgen voor de import van fruit in het algemeen, omdat vrijwel geen appelen in Nederland meer voorhanden zijn, die naar Duitsland zouden kunnen worden geëxporteerd. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat ook dit verzoek bin nen enkele dagen door de Duitse Rege ring zal worden toegestaan. Hierdoor zouden dus niet onbelangrijke bedragen voor de import van fruit in West-Duits land ter beschikking staan, terwijl bo vendien in de maand Juni waarschijn lijk nog wel een nieuw bedrag voor de import van fruit zal worden gepubli ceerd. Verder is van Duitse zijde gehoor ge geven aan de van Nederlandse zijde ge uite klacht omtrent de veel te lange duur van de afgifte van de zgn. „De- viser.zutcilungsbestatigungen". Het be trokken bureau te Düsseldorf van de Aussenhandelsstelle, welke de verschil lende benodigde papieren moet be handelen, heeft in de afgelopen week een niet onbelangrijke personeelsuit breiding ondergaan, waardoor reeds een gedeelte van de achterstand kon wor den ingehaald, terwijl, naar men ver wacht, binnen niet al te lange tijd dooi de getroffen maatregelen deze achter stand zou kunnen worden weggewerkt. Ook deze maatregel is zowel voor de betrokken exporteurs als voor onze veilingen van enorme betekenis, aange zien de credietverleningen aan de vei lingen een omvang hebben aangenomen als nooit tevoren. Deze credietverlenin- gen konden in geen enkel opzicht ver antwoord worden geacht. Men ver trouwt, dat door de getroffen maatregel de moeilijkheden, die hiermede verband hielden, binnenkort aanzienlijk zullen v/orden verminderd en dat daardoor ook onze veilingbesturen tot de hand having van een meer verantwoorde credietverlening kunnen overgaan. i Voor de 63ste maal klonk Zondagoch tend op Schiphol het Nederlandse volks lied en het „God save the King" ten te ken, dat opnieuw een emigrantenvlieg tuig naar Australië op het punt stond te vertrekken. Ditmaal waren het 67 Ne derlanders, onder wie 25 kinderen, die de reis naar het nieuwe vaderland met de Constellation „Pontianac" aanvaard den. De Australische ambassadeur in ons land, de heer A. Stirling, had zich dit maal persoonlijk naar het vliegveld be geven en onderhield zich met de fami lies en „eenmansgangers" die over en kele dagen de Australische bodem onder de voeten hopen te voelen. Tevens wa ren bij het vertrek aanwezig de com Tengevolge vaat moeilijkheden en slapte op de textielmarkt heeft de di rectie van een grote textielfabriek te Almelo (Bendicn's textielfabrieken) zich genoodzaakt gezien het bedrijf te Em- men, waar o.m.' bedrijfskleding wordt vervaardigd, twee dagen per week te sluiten. Het ligt in de bedoeling voorlopig des Vrijdags en Zaterdags de fabriek, waar ongeveer achthonderd employé's wer ken, stop te zetten. Tussen de directie en de vertegenwoordigers van de werk nemers worden besprekingen gevoerd om een zo gunstig mogelijke oplossing voor het personëel te vinden. De driedaagse fietstochten, georgani seerd door de VVV Den Bosch-Vught, bieden wel een unieke gelegenheid om op een prettige manier kennis te maken met de schoonheid van de provincie Brabant. Het jaarlijks toenemend getal deelnemers bewijst wel, dat de VVV toen ze zes jaar geleden voor het eerst deze fietstochten organiseerde precies in de roos had geschoten. Wie aan dit evenement deelneemt, is zeker van goed uitgestippelde routes door de mooiste streken van Midden- en Oost-Brabant, van een gezellige sfeer, een goede orga nisatie en een tocht, die in alle opzichten aan de verlangens van de fietsende toerist voldoet. De tochten zijn zo gekozen, dat er onderweg volop gelegenheid is om eens af te stappen en een mooi plekje of een bezienswaardigheid op zijn gemak te bekijken. Voor de zevende maal worden de tochten nu gehouden en wel op 19, 20 en 21 Juli. 's Middags is er een voorge schreven grote rust respectievelijk in het oude Maasstadje Grave, de industrie stad Helmond en het rustieke Kempïsche Valkenswaard. De tochten zijn dagelijks 90 km lang. 's Morgens om 8 uur is de start, om 6 uur moeten de deelnemers uiterlijk binnen zijn. Men ziet, dat er tijd genoeg is om ook de plaatsen die men aandoet met zijn belangstelling te vereren. Het zou trouwens niet verwon- Het communistische raadslid uit Gronin gen, R., is door de politie onder arrest gesteld in verband met dielstal. Bij de loods van Van Gendt en Loos aan het hoofdstation te Groningen zijn namelijk diefstallen ontdekt. R. zou zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van een rol stoffen. De spoorwegrecherche heeft de zaak in onderzoek. Er heerst in de Bommelerwaard een meikeverplaag, zoals sinds mensenheu genis niet is voorgekomen. Millioenen kevers vallen de vruchtbomen, de ro zenstruiken en de beukenhagen aan. Bespuitingen hebben de legers reeds aanzienlijk gedund. Een vliegtuig uit Soesterberg heeft dezer dagen verschillende „aanvallen" gedaan op het Oostelijk deel van het eiland Nederhemert. Resultaat: 200 mei keverslachtoffers per m2. Vanmorgen is Montgomery op het vliegveld Valkenburg aangekomen voor het voeren van routinebesprekingen met de chefs van staven. deriijk zijn, als de eerste kennismaking leidde tot een later langduriger verblijf. De plaatsen, die de fietsers voor de middagrust ontvangen, zullen ongetwij feld zorgen dat het contact zo aange naam mogelijk is. Ons bezoek in dit verband aan Valkenswaard heeft ons in deze overtuiging, die wij, Brabant ken nend, reeds hadden, nog versterkt. En wie eens Den Bosch heeft bezpcht, weet natuurlijk van de gastvrijheid en ge moedelijkheid van Brabants hoofdstad mee te praten. Tot 11 Juli kan men zich voor deel neming opgeven aan VVV, Markt 3, Den Bosch, waar men ook alle gewenste verdere inlichtingen kan krijgen. De luchtverbinding met Ambon, die na het uitroepen van de R.M.S. vorig jaar was gestaakt, is thans heropend. De Garuda Indonesian Airways zal voortaan Donderdags via Makassar en Djakarta naar Ambon vliegen. AMSTERDAM. (Vossius-Gymn.). Bèta: Nel Boon, Paul Polak, Harry Priem. Jan Woldendorp en Pim Slop. AMSTERDAM. Examens R.K. Kweek school „De Voorzienigheid". Geslaagd akte L.O.: de dames C. Velzeboer, L. Voermans, E. v. Wees, E. v. Well. W. Wessels, J. van Wissen. Afgewezen: geen. 's-GRAVENHAGE Examen onderwijze res bij het voorber. onderw. (kleuteronder wijs) akte A: A. Bakker, E. Blik, M. Den Duik, J. v. Baak* J. Bachofner, H. Berends, E. Bons, N. Honing, A. Kant, N. Knijff, E. Kroon, E. Reuvekamp, H. Overduijn, M. Roeleveld, A. Schagenu, M. Schut, R. Vin- kestijn, W. Voerman, J. v. d. Voorde, E. Voortman, G. v d. Zande, D. Zorn, M. van Remmen, allen te 's-Gravenhage; E. v. d. Graaf, Wassenaar, M. Snijff, Rijswijk; M. v. Oost, Voorburg; G. Oonk, Dieren; G. Vos, M. Scholten, J. Glas, M. Rozendaal, J. Schoenmaker, H. Wijtenburg, B. Visser, A. ten Ham, allen te Arnhem; H. Balfoort, A. Canton, T. Eijken, H. Heck, E. Huizen, J. Koelman, C. Koelman, C. Klitsie, E. Leene, M. Mons, G. Stolpe, E. Vreeken allen Haar lem; J. de Vreese, Nijmegen, J. Scholten, Kampen, H. Kruijt Bishoff, Tricht, R. Vin- ke, Kampen; M. Boon, Neder-Hardinxveld; G. de Leeuw, Haarlemmermeer; A. de Graaf, Kolhorn; M. Philippo, Hillegorn; A. Mourik, Meerkerk; G. de Boer, Anna Paulowna; A. Schoonbeek, Medemblik; E. Holman, Alk maar; E. Kuiper, Maasdijk; A. Kraayeveld, Sliedreeht; C. Hiehle, Alkmaar; J. Wetsteen, Nwe. Niedorp; M. Vegten, Winkel; N. Leeu wen en C. Sterk, beiden Gorinchem; W. J. v. d. Ploeg en M. Moerdijk, beiden Heem stede; A Rullman, Velzen; W. Spaans, Zandvoort. Examen hoofdleidster voorber. onder wijs (v. kleuters) akte B: E. Alberda, E. Bartelink, P. Batens, P. v. d. Plank, E. Rauws, H. Sehuemie, J. Wils, allen 's-Gra venhage; L. Voeten, Wassenaar; P. Borst, Breezand; A. Kamp, Zandvoort; Y. Kupe- rus, Nrd. Scharwoude, N. ClarenburgBe- nus, E. Clarenburg en M. Gravensteijn, alle drie Haarlem; M. v. Dijk, Wassenaar; mevr. de wed. N. WijtsmanOversteegen, Haar lem; E. Verwaijen, Haarlem. VENRAY Examens verpleging Zenuw en Zielszieken. Dipl. B: Geslaagd de zusters; M. H. J. Artz. M. A. J. Bartholet, M. H. Berben, F. M. Beverwijk, W. G. M. Bo mers, E. M. S. C. Delbaere. H. J. Floris, J. Th. M. v. Hoof, A. W. Jacobs (eerw. zr. Thérèsa), A. G. Janssen, M. H. J. Janssen, F. G. L. v. d. Linden, M. W. Maassen, H. A. Odekerken, J. A. M. Rekveld, J. Rooyak- kers. A. J. Roukens, Th. H. M. Smits, M H. Schulpen, W. J. M. Vermeulen, P. J. Vrancken, A. H. Wijnhoven (eerw. zr. Mech- tilde). rnissaris van de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, en de directeur van de K.L.M., dr A. Plesman. De heer Stirling heeft er voor het ver trek van het vliegtuig aan herinnert, dat als dit vliegtuig in Sydney aankomt, bijna 4000 Nederlanders jfi iets meer dan een jaar door de lucht naar Australië .zullen zijn vervoerd. De eerste vlucht begon 19 April 1950 en als de emigratie in hetzelfde tempo doorgaat als tot nu toe, schat men, dat dit jaar 70Ó0 Neder landers naar Australië zullen worden gevlogen. Binnenkort zal een groot aantal ge schoolde en ongeschoolde krachten naar Australië vertrekken. Zij zullen in de eerste plaats geselecteerd worden door Nederlandse instanties; de definitieve keus is aan het Australische gouverné- ment. In dit verband is de staf van het Australische immigratiekantoor aanzien lijk uitgebreid. Hij zal in de toekomst nog meer uitgebreid worden. Op het moment zijn er volgens de of ficiële cijfers nog 130.000 functies open in Australië, men mag veilig aannemen, dat het officieuze cijfer nog 50.000 ho ger ligt. Er is niet alleen plaats op het platteland, maar ook in de bouwvakken en de staalindustrie. De goedkeuringsbevbegdheden van B. en W. voor werken boven 10.000 in de sector handel en verkeer zijn ingetrok ken. Het ministerie zal in het vervolg voor de uitvoering van deze werken slechts dan goedkeuring verlenen, wan neer van een onafwijsbare urgentie sprake is. 32. Een opgeluchte Pum-Pum kijkt zijn bevrijders dankbaar aan, wanneer Haifa en Awain de deur van zijn cel hebben geopend, de eerste cel uit de rij, die zij proberen! Heer Wendir schijnt op zijn burcht veel behoefte aan ruimte voor gevan genen te hebben. Snel wordt de bewegingloze Likar in de plaats van de dwerg de kerker in gesleept. Slaap zacht!" mompelt Haifa, met een laatste blik op de bewusteloze handlanger van Wendir en hij maakt aanstalten om de zware grendel voor de deur te schuiven. Pum-Pum kijkt vrolijk om zich heen. .Eerst Draga mij opsluiten," zegt hij monter, „dan broeder Wendir mij .in kerker zetten! Familie houdt zeker niet van Pum-Pum! Maar heer Haifa goede cipierhij steeds mij deur open doen!" Awain knikt de kleine man goedmoedig toe. ,,Nu snel!" zegt hij. De grendel schuift knarsend dicht en op hun tenen begeven zij zich naar de trap. Maar nu schijnt het geluk hen in de steek te laten. Weer komen voetstappen naar beneden. Een zwaarbewapende wachter verschijnt. Argwa nend kijkt hij op de beide edelen neer; dan dwalen zijn blikken ndar de dwerg. Waarom hebt ge dit mannetje uit de kerker gehaald?" vraagt hij wantrouwend. „Wie heeft u daartoe het recht gegeven „De dwerg?" vraagt Awain langzaam, om tijd te winnen. Koortsachtig werken zijn hersenen. Hoe redden ze zich hieruit? Hij moet een list bedenken, want het is veel te gevaarlijk, een poging te doen de wachter te over meesteren. Dat kan de heie burcht in beweging brengen en bovendienals Likar biikomt en gaat schreeuwen neen, het moet vlug gebeuren! „Bevel van heer Wendir!" zegt Awain, terwijl hij dichter op de man toetreedt en zich wat vertrouwelijk naar hem overbuigt. „Er is een verrader binnen deze muren," voegt h{j er gedempt aan toe, „hij kent onze plannen en heeft blijkbaar de Noorman gewaarschuwd. Het schijnt dat Eric hierheen wil komen en wanneer hij Pum-Pum, zijn spion en het meisje Heidrun hier vindt, zijn we allen verloren Sprakeloos kijkt de wachter hem aan. Hu kan het blijkbaar niet zo snel verwerken Maar Awain spreekt haastig voort: „Wendir's bevel luidt, deze spion en het meisje weg te brengen naar een stille plaats, hun eh laatste plaats!" De wachter knikt. Dat kan hij begrijpen, Pum-Pum trekt kwasi angstig het hoofd tussen de schouders. „Het moet snel gebeuren!" zegt Awain nog, „en in alle stilte! Nóg kennen ivij de verrader niet, die zich in ons midden bevindt, maar wie het ook is, hij mag dit niet te weten komen. Anders zou het nóg kunnen mislukken!" Nog altijd blijft de krijgsknecht zwijgen. Begrijpt hij eigenlijk wat Awain bedoelt Gespannen zien Awain en Haifa naar 'smans wat domme gezicht. Als hij hen vu maar gelooft! Halfa's ongeduld stijgt ten top. Waarom zegt die kerel niets? Al dit tijdverliesiedere minuut is kostbaar, ieder ogenblik verwacht hij het ge schreeuw, dat Likar zal laten horen als hij tot zichzelf komt Advertentie COR< "Np Voor nu en nog's... Broches! Tijdens de korte predicatie, die Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Vicaris-Generaal van den bisschop van Haarlem, gistermiddag gehouden heeft tijdens het Lof, dat hij celebreerde tot sluiting van de Koem- poelan van de Katholieke Verkenners van het Diocees, heeft hü een beroep gedaan op de aanwezige verkenners, om nieuwe leiders en ieidsters te winnen voor de beweging. Vooral ook oudere leiders en leidsters zijn er nodig, die vooral door hun voorbeeld gezag bij de jeugd moeten krijgen. Honderden leiders en leidsters zaten en lagen in het gras, kijkend en luisterend naar het verkenners- spel. „Sire, cr klonk een schot....", i.ot werd opgevoerd door het dis trict Leiden van de Verkenners der Kath. Jeugdbeweging, tijdens de diocesane Koempoelan op Duin- rell te Wassenaar. - v -j V Ook ir. E. Bongaerts, Diocesaan Com missaris, had bü de opening van de Koempoelan, die gehouden werd op het prachtige landgoed „Duinrell" te Was senaar, dit vraagstuk reeds aangeroerd. Nadat Zaterdagmiddag de opening had plaats gevonden en in een grote tent de „wereldtentoonstelling" was geopend, schaarde de grote troep van akeela's en verkenners zich traditiegetrouw rond het kampvuur. De Zondag werd geopend met een gezongen H. Mis met predicatie door de Diocesaan Aalmoezenier, Rector E. Paap. Na het ontbijt volgde de sessie. Mr. Jan Derks heeft hier de verkenners een aan tal gedachten meegegeven, waarbij hij pleitte voor een levensstijl, die passend is voor de katholieke verkenner, en die als kenmerk draagt een onburgerlijke joyeuse levenshouding. Het „scouting" van de verkenner mag zeker geen irri- teiend kinderspel zijn. Het moet door iet§ gedragen worden. Tevoren had mr. Derks reeds betoogd, dat de wereld ont zaglijke behoefte heeft aan oprechte blijdschap. Er zijn nog te weinig katho- „de verlosten" kunnen heken, die zich ncemen. Op de van hem bekende wijze heeft hü de verkenners verder zijn visie ge geven over wat er van de Leer van de Katholieke Kerk in de practijk eigenlijk terecht komt. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de leer niet kan rijmen met het leven als ze een dode letter is. Dc katholieke geloofsleer is geen „ver boden-leer" zoals men dat vroeger poogde te doen geloven maar een liefde-leer. Tot slot van zijn toespraak legde hij zijn jeugdige toehoorders een viertal vragen voor, waarvan de laatste wel de belangrijkste was: „Hoe dwingt je verkenner-zijn je tot geloofsbeleving?" 's Middags heeft een groep verken ners op verdienstelijke wijze het aar dige dierenspel „Sire, er klonk een schot" opgevoerd. Om half vijf werd het kamp weer opgebroken. Al met al heeft deze Koempoelan wel aan de opzet beantwoord: bezinning op de veel-gehoorde klacht, dat het spel van Verkennen buiten de werkelijkheid van het leven staat. Men heeft inderdaad vclop de gelegenheid gehad om deze klacht ernstig te onderzoeken. Generaal Omar Bradley heeft Zaterdag te Londen verklaard, dat uit militair oogpunt bijdragen van Spanje en Joegoslavië nuttig zouden zijn voor de ver dediging van het Westen. De voorzitter van de gezamelijke Amerikaanse stafchefs zeide in een persconferentie dat hij alleen kon spreken over militaire en niet over politieke aspecten van de verdediging. „Hoe meer macht wü tezamen kunnen brengen hoe beter", zeide hü en hü voegde hieraan toe: „De vorige keer hadden wü Rusland aan onze züde". Hij verklaarde dat hü met de Britse minister van landsverdediging, Emanuel Shinwell, en de Britse stafchefs geen nieuwe plannen noch een bevel tot staking van het vuren in Korea had besproken. Op de vraag of hü tevreden was over de organisatie der defensie in Nederland, België, Italië en Frankrük, antwoordde hij: „dat naar zün mening alle twaalf landen van het pact meer kunnen doen". (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Sf>ectrum, Utrecht.) doek wee»- uit de mand, diep uit de hoop Martin stond bevend naast de papier- handdoeken, gooide hem bij de snippers mand. Het blocnote-blaadje zat nog in en *Sp0elde alles weg met het borrelende, zijn zak en hij verbeeldde zich, dat hij gc» gelende water. Daar was hij tenmin- de bebloede zakdoek rood tussen de ge- ste af! Alle bewijzen buiten hem waren bruikte handdoeken kon zien liggen „Ik nu onzichtbaar geworden; alleen de ge- heb niets op mijn geweten," zei Martin heimzinnige afdrukken op zijn ziel ble- bijna snikkend. „Laat me toch met ven, maar die 1 rust." voor de politie De man kwam achter hem staan. De ironie van hun ondervraging trof „Probeer maar niet weg te lopen. Je hem. Er was een vrouw neergeschoten, kunt daar niet uit." Zün zware handen geld gestolen en zij verdachten hem. Er. klopten langs Martins rug op en neer, gens in zijn lichaam begon een honend grepen behendig in zijn zakken en gelach, maar het kon zich door zijn ver haalden er alles uit: het blaadje papier, een beetje kleingeld, een dunne porte feuille, twee sleutels, een rozenkrans (zijn moeder zou er niet langer op staan, dat hij die bij zich droeg). Martin Lynn, ben jij dat?" vroeg de man, het handschrift van de priester lezend. Doden spreken niet, dacht Mar tin. Hij knikte. „Waarom heb je je naam opgeschre ven?" Hij vertelde de waarheid. „Ik wilde de begrafenis regelen," zei hij en _hij voelde echte tranen in zyn ogen. Zijn jjij zag rood en blauw en een draaiende moeder was dood. Zij zou nog in het paarse piek. Toen moest hij overgeven: bed liggen, steeds kouder in het donker. zurei vloeibare rommel en het hokje Juffrouw Lally zou nu weg zijn. Er zou s(0nd weer recht: de besmeurde witte niets zijn dan duisternis en kou en dat Wasbak, de donkere muren met de naak- roerloze lichaam, star en kil op het bed, te buizen, de afgescheiden W.C.'s, het met het gezittit naar boven. geëmailleerde waterreservoir. Wagge- De man klapte de portefeuille open lend ging hij rechtop staan; zijn hoofd en bekeek vluchtig het portret van zijn tolde nog. Toen hij naar zijn zakdoek moeder, zijn rijbewijs, de kalender van zocht, herinnerde hij zich celhHoid. de "kaart van de recrutering. niet meer had en hij trok een papieren Die heb je niet meer nodig," zei bij. handdoekje uit de metalen bak. Als^ hij Martin kreeg een kleur; zijn portefeuille maar niet *™;er -- - - -• imompelde onthulde allerlei dingen; zijn geheimen ken, zijn naam en adres opgaf. Daardoor kon hij zich een houding geven en zün han den bezig houden. Hij deed de deur open en bemerkt?, dat hij bad, op dezelfde onhandige manier als tevoren. Van de catechismus-lessen van Vrijdagmiddag herinnerde hij zich het gezicht van pas maar" die waren niet van belang toor Kirkman. „Bij het bidden komt het op de intentie aan. niet op de vorm," had de oude priester gezegd, zijn neus ophalend van verkoudheid. Martin was blij, dat de wóórden niet alles waren. De twee mannen keken niet op, toen hij langs hen liep naar zijn kruk. Alleen de kellner met zijn witte muts volgde hem met verbaasde blikken; zelfs met respect, dacht Martin. Hij was nu iemand van betekenis. Gezocht door de politie. Lengte: vijf voet, acht; gewicht: hon- dtrdveertig; vroeger vrachtauto-chauf feur hij ging zitten, op zijn gemak, bijna trots. De rechercheurs keken op van hun eendere taartpunten, zü hadden buitengewoon veel gemeen. Nu waren ze vriendelijk. Toen hij zijn adres en zijn leeftijd opgaf, noteerde een van hen dat in een zakboekje met leren omslag. „Gecondoleerd met je moeder, Lynn," zei de tweede. „Maar het is ons beroep. Je ziet er verdacht uit." „Het is mogelijk, dat we je later nog nodig hebben," zei de ander op waar schuwende toon. Hij vroeg zich af. of hij de vraag zou durven stellen, die hem op de tong brandde. Het leek hem heel natuurlijk. Hij voelde de blik van de kellner op zich dat hij die rusten en besloot het te wagen. „Is dieDe koffie maakte, dat zijn keel niet meer zo droog was en zijn maag minder gespannen. „Is die v/rongen zenuwen, zijn verstarde spie ren, zijn strak gespannen ziel geen weg banen naar zijn lippen. Hij werd be schuldigd van de verkeerde misdaad. Wat dat schieten betreft, daarvoor had der. ze hem zelfs in het leger niet willen hebben. Hysterie kropte op in zijn keel en dreigde hem tot schreeuwen te dwin gen. Hij boog zich over een wasbak en hield zich vast aan de kranen in een ge luidloze, wurgende kramp. Hij tolde in het dolle rond met zijn moeder, en zij lachten maar; het hokje werd een vage vlek; zijn gedachten werden verward behoefde te hij tegen den- zich- cassière..dood?" sprongen open in een cijfer, een penne- zelf, terwijl hij zijn gezicht af streek, een letter. De man gaf hem alles veegde. Als hij maar een tijdje automa- t£.rug. tisch kon handelen, totdat het gewirwar .We moeten je naam noteren," zei de van vragen en de rommelige brij van de rechercheur. „We zullen verder zien, als gebeurtenissen duidelijker vormen voor je klaar bent." De deur sloeg dicht en hem hadden aangenomen. Hij begon nu Martin was alleen. Een hevige snik deed zelfs de volgorde kwijt te raken. Hij zei hem schokken; het was, alsof hij zijn tegen zichzelf, dat hij in een toilet stond leed zün pijn zün zonde kon uitbraken, dat er twee rechercheurs achter het Hij stopte de papieren weer in zijn zak, dunne, smalle deurtje wachtten en dat licht van de eetgelegenheid rondzwierf, behalve het blocnote-velletje; dat zijn koffie koud werd. De voorstelling meer op zijn geweten had dan hijzelf? scheurde hij in snippers, die hij in een van de kop koffie deed hem opleven. Hij van de W.C.'s gooide. Hij viste de zak- kon zijn koffie drinken, terwijl hij hun (Wordt vervolgd). „Dat weten we nog niet", antwoordde de tweede man. „Waarom?" vroeg de eerste met iets van zijn vroegere grimmigheid. „Ikwilde alleen maar weten mompelde Martin. Wat wilde hij weten? Hoe de ene schuld zich tot de andere verhield? Of de man van de overval, die ergens buiten de kring van het neon- Op de vraag of hij Engeland had ver zocht meer troepen naar Korea te zen den, antwoordde hij: „Dat is een aan gelegenheid van ons ministerie van Bui. tenlandse Zaken, maar ik zou zeggen dat grotere deelneming van andere landen or.s altijd welkom zal zijn". Hij voegde hieraan toe: „We stuiten in dit opzicht op politieke oppositie in ons eigen land. Men vraagt ons altijd hoeveel hulp de andere landen in Korea geven". a AAGTEKERK 9 v. Japan te R'dam. AARDIJK n. N. Orleans, 10 te Antw. ALBLASSERDIJK n. Gulf, 10 te Antw. ALMKERK p. 11 Ouessant. ALPHACCA 11 te Montevideo. AALSDIJK 9 v. R'dam te N. Orleans. ABBEKERK p. 11 Ouessant n. Djaka. ALCHIBA p. 11 Ouessant n. B Aires, ALCYONE n. R'dam, 11 te Antwerpen. ALDERAMIN p. 11 Finisterre n. Avonnv ALIOTH 10 v. Hamburg te Antwerpen. ALMDIJK p. 9 Azoren n. Havanna. ALMKERK p. 10 Finisterre n. Antw. ALNATI p. 11 Ouessant n. B. Aires ALPHACCA 10 te Rio Grande do SuL ALPHARD 10 te Hamburg ALPHERAT p. 9 Scillys n. d. Gulf. ALTAIR p. 11 Dungeness n. Antw. ALWAKI n.'N. York. 11 te Vitoria. AMSTELKERK 10 v. Dakar n Freetn. AMSTELSTAD p. 11 Kp. Gata n. Havre. ANDIJK 10 v. R'dam te Tampico. BAARN 11 v. Arica te Valparaiso. BLITAR p. 10 Guardafui n. Balikp. BRITSUM 10 v. Casabl. te Vlaardingen. BALI p. 11 Ouessant n. Genua. BLOMMERSDIJK p. 11 Wight n. N. York. BONAIRE n. Ajav. 9 te Paramaribo. BORNEO 11 v. A dam te Londen. BOSCHFONTEIN 9 te Zanzibar. BRITSUM 10 v. d. V.S. te Rotterdam. CELEBES 11 v. Semarang n. Djakarta. CONGOSTROOM 11 v. Dakar te Amst. COTTICA p. 10 Ouessant n. W.-Indië. CIRRUS 9 v. Atl. Oceaan n. R'dam. DELFLAND 9 v. B. Aires n. Rio de Jan. EDAM N.Y./Rott. p. 11 Scilly n. Antw. EEMD1JK 10 v. Galveston te R'dam. ENGGANO p. 10 Aden n. Bahrein. GR. BEER p. 9 Guardefui n. Sydney. HAARLEM 10 v. Cur. te Pta. Cardon. HEELSUM n. R'dam, 10 te Hamburg. HERA n Adam. 11 te Cartagena INDRAPOERA 10 te Pt. Swettenham. ITTERSUM Sorel n. A dam, p. 11 Wight. JAGERSF. 10 v. Beira n. Durban. JAVA Makassar n. Adam, p. 11 Kp. Bon. JOH. v. OLDENB. 11 v. Pt. Said n. Amst. KEDOE 11 v. Liverpool te Rotterdam. KLIPFONTEIN 11 te Kaapstad. KOTA BAROE 10 v. Rangoon n. Djakarta. LAAGKERK n. R'dam, 11 te Marseille. LAERTES n. A'dam. 10 te Belawan. LANGKOEAS p. 10 Malta n. Cowes. LEERSUM 11 Juni te Antwerpen. LEKKERKERK n. R'dam, 10 te Madras. LIEVE VROUWEKERK 10 te A dam. LINDEKERK 10 v. Bushire n. R'dam. LISSEKERK 10 v. Rotterdam te Kuwait. LOOSDRECHT n. Calc.. 10 te Genua. MAASKERK n. A'dam, 10 te Takoradl. MAPIA p. 11 Napels n. Macassar. MEERKERK p. 11 Dungeness n. R dam. MOLENKERK 12 te Bordeaux verw. MUIDERKERK 9 te Bandar Shapur. ORANJE n. Madeira, 11 te Lissabon. ORANJEFONTEIN 10 te Hamburg. ORANJESTAD 10 te Trinidad. POLYDQRUS 9 v. Sing. n. Colombo. PR. WILLEM 3 p. 10 BeUe-Isle n. R'dam. RADJA 10 op rede Semarang. REMPANG n. B. Papan. 10 te Djakarta. ROEPAT 10 te Port. Swettenham. RONDO 10 v. Balik Papan te Makassar. ROSSUM n. Sluiskil. 9 te Terneuzen. ROTTI Makass. n. A'dam p. 10 Minicoy. SALLAND 9 v. Las Palmas n. Amst. SARANGAN 11 v. Balikp. te Rotterdam. SCHIEDIJK 10 te Los Angeles. SINGKEP 10 v. A'dam te Belawan. SLOTERDIJK 10 te Galveston. SOESTDIJK 11 v. N. Y. te Djakarta. STAD ARNHEM p. 9 Kp. Vilano n. Amst. STAD HAARLEM 9 te IJmuiden. STAD MAASTRICHT 10 te Savona. ST. M'SLUIS 11 v. Emden te Lulea. ST. VLAARD. p. 9 Stadland n. Narvik. TABIA 9 te Surabaja. TABINTA n. A'dam. 10 te Pt. Sudan. TALISSE 10 v Djakarta te Halifax. TEUCER 9 v. Liverpool n. Houston. TJIPANAS n. Japan. 10 te Santos. TOSARI R'd. n. Djak., p. 10 Gibr. n. Bon». W. RUYS p. 10 Kp. Dondra n. Belawan. WESTERDAM 11 v. R'dam te N. York. WILLEMSTAD p. 11 Finisterre n. W.-Ind. ZEELAND N. Y. n. Djak.. p. 10 Gibr. ZEELAND SSM. p. 11 Vliss. n. Sluiskil. Bradley deelde verder mede, dat de organisatie van het commando van het Atlantisch Pact in de Middellandse Zee nog niet was voltooid. Hij merkte op, dat deze zaak werd gecompliceerd door het feit, dat Griekenland en Tur kije buiten het gebied van het pact liggen. Hij deelde mede dat de mili taire leiders op het ogenblik wachten op de beslissing van politieke zijde omtrent de toelating van beide landen tot het pact. Voorts deelde hij mede. dat thans te Parijs wordt besproken, hoe aan de strijdkrachten in West-Europa steun in de lucht kan worden verleend. Hij ver klaarde van mening te zijn, dat met het oog op de taalverschillen, elk land, dat troepen levert, voor zijn eigen onder steuning in de lucht dient te zorgen. Verder deelde hij mede dat de Verenigde Staten voornemens zijn nog, enkele af delingen luchtstrijdkrachten naar Euro pa te zenden. De eerste misschien nog dit jaar. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 gevar. muz., 9.00 huis vrouw, 9.35 Lichtbaken. 10.00 kleuters. 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 1100 vrouw, 11.30 schoolradio. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram.. 12.55 zonnewij zer. 13:00 nieuws. 13.20 actualiteiten, 13.25 amusem.muziek, 14.00 gevar. pro gramma, 14.45 gram.. 14.53 piano, 15.15 gram., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 jeugd, 17.45 film muziek. 18.00 Waar 't bij, ons om gaat. klankbeeld. 18.15 lichte muziek, 18.30 orgel, 18.45 sport, 18.54 ..Dit is leven" causerie, 19.00 nieuws. 19.15 actualitei ten. 19.23 Hier is Europa, vaudeville- programma. 19.52 politiek overz., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man. 20.12 om roeporkest en soliste, 20.55 actualiteiten, 21.30 Ambtenaar en samenleving, dis cussie, 21.50 gram., 22.35 Gesprek met mijn zoon, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 kamerorkest. HILVERSUM II 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.30 idem. 10.30 vrouw. 10.35 gram., 10.50 kleuters. 11.00 piano. 11.30 zieken, 12.00 orkestconcert, 12.33 platteland, 12.40 orkestconcert. 13.00 nieuws. 13.20 finan cieel weekoverz., 13.30 orgel en zang. 14.00 vrouw, 14.30 gram., 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 gram., 16 30 jeugd, 16.50 kinderkoor, 17.20 dansmuz., 17.45 Voorlichtingswerk in Indonesië. 18.00 nieuws. 18.15 piano, 18.30 Prome nade-orkest. klein koor, kinderkoor en solisten, 19.05 Paris vous parle. 19.10 Musettemuziek, 19.45 Pleegkinderen, discussie, 20.00 nieuws, 20.05 actualitei ten, 20.15 theaterorkest en solisten, 21.15 dc antwoordman. 21.30 operamuziek. 22.15 orgel. 22.45 buitenlands overz., 23.00 nieuws, 23.15 dansmuz., 23.35 gram. ENGELAND. BBC. home service 330 m: 18.30 dansmuziek, 19.30 kathedrale muziek, 22.15 kamermuziek. BBC. light progr. 1500 en 247 m.: 11.15 orkestconcert, 15.45 dansmuziek., 16.30 orkestconcert. 20.00 orkestconcert. 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroeporkest en soliste. 13.25 orkestconcert. 15.40 lichte muziek, 17.00 kamermuziek. 18.00 gevar. muziek, 20.05 omroeporkest, 20.45 dansmuziek. 21.45 operamuziek. 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 13.35 orkestconcert. 19.00 orkest concert, 20.03 orkestconcert. 20.30 ork.- concert, 23.15 kamermuziek. BRUSSEL. 484 m.: 12.05 omroepork 19.00 omroeporkest en soliste. 23.90 dansmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3