Geen onthullingen van minister Morrison over verdwenen diplomaten Amerika en Indonesië GEEN PLAN TOT HET ONT KETENEN VAN EEN OPSTAND OP AMBON Beetgenomen door gladde spion I Tussen neus en lippen j Verzet tegen Lieftinck Politie speurt over geheel Europa intensief verder zonder succes Mgr. Théas: Handelspractijken in Lourdes een schandaal Wel meikevers, geen meikevers Margaret Truman in ons land Tot hoofd en hart .Het weer Naar Andorra? Water van de grot is particulier eigendom Insluiper in pastorie te Laren Bureau Zuid-Molukken verklaart: Geen financiële débacle Bezoek aan Den Haag en Amsterdam WAS B.V.D. NIET OP DE HOOGTE? Gen. Wedemeyer schaart zich achter MacArthur Vervoerondernemingen protesteren Vierling geboren te Haarlem yfcieycuuwj! DINSDAG 12 JUNI 1951 of 75ste JAARGANG Nó. 25095 Zoeken naar vermiste straaljagers .opgegeven Geestelijke bedreigd met revolver „Door de Eeuwen Trouw Waarom werd Sweerts niet gevangen gehouden? Tegen nieuwe paspoorten regeling BROMFIETSER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD TALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Umulden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, 5.45 per kwartaal. Het begint nu langzamerhand toch wel tot iedereen door te dringen, dat de financiële toestand van ons land precair is. Dat wij er in de eerste na-oorlogse jaren tengevolge van vijf jaar Duitse bezetting zeer slecht voor stonden, was begrijpelijk. Geen regering kon hier iets aan veran deren. Maar dat nadien het niet gelukt is de financiële toestand te saneren on danks de productiviteit van ons volk, ondanks de enorme toevloed van belas tinggelden, die steeds de ramingen met tientallen millioenen overtroffen, en ondanks de Marshall-hulp, wijst er op, dat er in de aanwending en besteding door de Staat van al deze gelden veel niet klopt. Ook dat wisten velen. Her haaldelijk is er door zeer gezaghebben de instanties op het haars inziens ver keerde beleid der financiële politiek van onze regering gewezen. Het baatte weinig. Misschien immers zou het won der gebeuren, dat aHes tóch nog goed zou komen. Weg met al die ongeluks profeten, die er maar steeds op hamer den, dat deze politiek tot een débacle moest leiden. Pessimistische kapitalis tische conservatieven waren het. Waar om toch die aandrang op de regering te streven naar waardevastheid van het geld? Leefden wij niet gelukkig in onze schijnwelvaart? Dat het buitenland ons al lang als quantité négligeable beschouwde, dat het Rijk in Indonesië verspeeld is, dat de Nederlandse gulden in het interna tionale geldverkeer nauwelijks meer een rol speelt, dat er in ons land een inflatie aan de gang is, die de koop kracht met de dag zwakker maakt, de massa, die leeft bij het ogenblik, voelde er zich niet minder gelukkig om. De regering, die beter wist, durfde niet van koers veranderen. Toen kwam Korea en dit werd de „deus ex machina"'. Alles, wat verkeerd ging, was plotseling de schuld van Korea. Zij durfde niet erkennen, dat zonder Korea eenzelf de trieste situatie zou zijn ingetreden, hoogstens zou deze misschien nog iets langer voor de goegemeente verborgen zijn gebleven. Niet het financieel be leid was foutief geweest, neen, wij wa ren aardig op weg naar een volledige sanering als Korea maar geen roet in het eten had geworpen. De regering wist zelf wel beter. Nu is het dan zover. De oogst van het financieel beleid begint bin nen te komen. Het wordt een storm, omdat er wind gezaaid is. Reeds het kabinet-Drees, dat de regering DreesVan Schaik opvolgde, was ge dwongen drastische beperkingen aan te kondigen. Het gebouw van de schijn welvaart begon te kraken. Consumptie beperking, wegvloeiing van de deviezen voorraad, breuken in de Benelux, beper king van paspoorten-uitgifte, wetsont werp toezicht op credietwezen etc. De stormvogels zitten op de mast van het Nederlandse schip van Staat. Plotseling komt men tot de ontdekking, dat een harde economische en financiële poii- tiek nodig is. Precies een dag, voordat de Nederlandse bankiërs een waar schuwende stem tot de regering richten, hun vrijheid niet helemaal aan banden te leggen, komt het hoofdorgaan van de P. v. d. A., Het Vrije Volk, nauw ge lieerd met de P. v. d. A.-minister van Financiën P. Lieftinck, met de voor deskundigen overigens geenszins op zienbarende mededeling, dat er in ons land een ontwikkeling gaande is, die grote gevaren inhoudt voor onze economische zelfstandigheid en tevens voor het le venspeil van onze gehele bevolking. De deviezenvoorraad raakt namelijk uitge put. „Het is duidelijk, dat deze ontwik keling niet door kan gaan", aldus het blad. „Door uitputting van de devie zenreserve zouden wij niet meer aan onze verplichtingen kunnen voldoen met als gevolg, dat onze economie ge heel onder toezicht zou worden gesteld van de E.B.U., zoals thans ook met Duitsland het geval is. Daarbij dient men te bedenken, dat West-Duitsland èn politiek, èn economisch meer in te brengen heeft dan wij. Uitputting van de deviezenvoorraad leidt er verder toe, dat de invoer van allerlei belang rijke verbruiksartikelen moet worden beperkt. De aanvoer van grondstoffen (zelf de basis van onze export) zou op bepaalde punten worden afgesneden. Werkloosheid zou niet uitblijven." Blijkbaar in de overtuiging, dat de aanval de beste verdediging is, draait het blad de zaken precies om. Jaren lang is de Regering door tal van finan ciële deskundigen gewaarschuwd, dat haar politiek tot déze situatie moest leiden. Nu de situatie er is, wordt de schuld onmiddellijk op de schouders van anderen geschoven. Die schuld dragen de kapitalisten, en die kapitalis ten schuilen in de particuliere ban ken. Daarom moét de vrijheid, in zo verre men nog van vrijheid kan spre ken. verder beperkt. De greep van de Regering, van het departement van Financiën dan. door middel van de Ne- derl. Bank, die men beter Staatsbank kan noemen, moet op het particuliere bankwezen nog vaster worden. Niet in eigen boezem steekt de regering de hand, n.l door een werkelijk drastische bezuiniging der staatsuitgaven, door het beperken van het als maar creëren van meer geld wegens het plaatsen van steeds grotere bedragen aan schat kistpapier, niet door voor goed een ein de te maken aan de zogenaamde goed koop-geld politiek, met zijn gedena tureerde rentevoet, waarvan de Rege ring grotelijks profiteert, neen, het par ticuliere bankwezen moet nu als zon- denbok dienen. In dit wetsontwerp tracht de Rege ring door middel van de Nederlandsche Bank. directe invloed uit te oefenen op de aard. omvang en doeleinden van het crediet, dat de particuliere banken mogen verschaffen. Geheel nieuw is dit niet, want er bestaat reeds een con trole in deze geest, alleen wil men deze nog aanzienlijk verscherpen. Als wij het goed zien. wil men naast de quali- tatieve ook de quantitatieve controle verder uitbreiden. Het gevaar is nu juist dat de sinds 1948 genationaliseer de Nederlandsche Bank langzaam maar Zeker overgaat tot een nationaliseren of socialiseren van het particuliere bankwezen. Wij zullen hier thans niet verder op ingaan. Er ziillen nog heel wat harde noten gekraakt wor den, voor de wet in het Staatsblad ver schijnt, maar het pogen alleen is al verontrustend. En wel hierom omdat het zeker is, dat de P.v.d-A. voor een doorzetten in deze geest zéér geporteerd is. Van groot belang, van doorslagge vende betekenis zal ook hier weer de houding der K.V.P- zijn. En ook daarop Zijn wij niet gerust, gezien haar vroege. Ze houding in 1948 bij de naasting der (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De verklaring welke Herbert Morrison. Brits minister van Buitenlandse Zaken, gisteren aflegde in -het Lagerhuis, wierp weinig licht op het zich nog steeds verdiepende mysterie van de verdwijning van MacLean en Burgess. Zowel in zijn verklaring als in zijn antwoorden op de talrijke vragen van Lagerhuisleden bleef Morrison zich op het standpunt stellen dat tot heden te weinig bekend was omtrent de redenen waarom de vermisten niet waren opgedaagd om een oordeel te kunnen vormen of om maatregelen van disciplinaire aard te nemen. Hjj verklaarde eveneens dat er geen aanwijzingen waren dat de beide vermis ten regeringsdocumenten mee hadden genomen. Hij verzocht parlementsleden zieh te onthouden van een oordeel tot meer bekend was. Morrison weigerde vanzelfsprekend informatie te geven over de maatrege len, welke op het ogenblik worden ge nomen om na te gaan in hoeverre de mysterieuze verdwijning betrekking kan hebben op de veiligheid van de staat. Overigens beperkte hij zich tot een naakte opsomming van de weinige fei ten. die reeds bekend waren. Op 29 Mei was vastgesteld, dat MacLean en Bur gess zich niet in Engeland bevonden. MacLean had verlof ontvangen om weg te blijven van het departement op Za terdag 26 Mei, zulks om particuliere re denen. Aanstonds na het ontdekken van hun afwezigheid op 29 Mei begon men een onderzoek MacLean was een jaar geleden over werkt geraakt in Cairo en was na zijn herstel benoemd tot hoofd van de Ame rikaanse afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken (deze verklaring wekte begrijpelijkerwijs de verbazing van de oppositie in het Huis). Burgess aldus Morrison, was teruggeroepen uit Washington wegens „algemene onge schiktheid". Men overwoog of hij ver der in dienst kon blijven bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Mor rison herinnerde er aan, dat Burgess een onbelangrijk ambtenaar was ge weest in de dienst en dat zijn diploma tieke graad slechts die van tweede secretaris in tijdelijke dienst was. De grote ongerustheid van het Lager huis kwam tot uiting in de talrijke vra gen welke volgden op Morrison's kari ge mededelingen. Eden vroeg of men er zich van had verzekerd dat MacLean geheel genezen was van zijn overspan ning toen men hem belastte met zijn zware functie van hoofd van de Ame rikaanse afdeling. Morrison antwoord de dat men medisch advies had ontvan gen dat hij genezen was. Rapporten had den uitgewezen dat MacLean een zeer bekwaam ambtenaar was (Anthony Eden. onder wie MacLean in Cairo ge werkt had, bevestigde dit). Verschillen de leden stelden vragen over de wijze waarop men zich verzekerde van de goede trouw van ambtenaren op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op een vraag van een Lagerhuislid hoe het nieuws omtrent de verdwijning bekend was geworden, antwoordde de minister- dat het ministerie zich gedwongen had gezien de feiten bekend te maken om dat een nationaal dagblad (het waren er twee. de conservatieve „Daily Ex press" en de socialistische „Daily Her ald") informaties bleek te bezitten. Een ander Lagerhuislid wees op de ver dachtmakingen in een populair Zondags blad dat gesproken had van uitgebreid zedenbederf onder de ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken Morrison weigerde vanzelfsprekend op deze insinuaties in te gaan. Vervolg op pag 3) Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht in Wiesbaden heeft gister avond bekend gemaakt, dat het zoeken naar de twee vermiste straaljagers, die drie dagen geleden spoorloos verdwenen, gestaakt is. Men zoekt niet meer omdat alle gebieden in de Britse en Ameri kaanse Zone grondig doorvorst zijn. (Van onze Parijse correspondent) Ondanks de ingetogen en devote stem ming, die eigen is aan de pelgrim te Lourdes, komt het toch meer dan eens voor, dat deze vrome bedevaartganger zich danig ergert aan de weinig verhef fende handelspractijken in religieuze artikelen van dit genade-oord. De handel in medailles, rozenkransen, beeldjes, al of niet lichtgevend, schijnt een noodzakelijk kwaad te zijn, dat men door de goede intentie wil laten rechtvaardigen. De vindingrijkheid van de handelaren in vroomheidsartikelen heeft de laatste jaren evenwel de grenzen van het toe laatbare overschreden door artikelen in de handel te brengen voorzien van Lour- deswater. De aanwezigheid van het Lourdes- water veroorzaakte in dat geval oen aanzienlijke prijsstijging van de onder havige artikelen. Deze laatste handel heeft nu zulk een omvang aangenomen, dat de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Théas, een schrijven heeft uitge vaardigd, waarin hij deze handel in water van de Grot van Lourdes een schandaal heeft genoemd, dat onmiddel lijk dient op te houden. „Wij willen geen stukken zeep en bonbons meer met water van de Grot", heet het in deze brief. „Het is schandelijk de prijs van een artikel te verhogen, omdat het water van de Grot bevat: het is onduldbaar, dat b.v. een beeldje, dat zonder water aandelen door de Staat van de Nederl. Bank en de daarbij aansluitende omschakeling tot Staatsbank- De K.V.P. en ook de vroegere R.K- Staatspartij is steeds geporteerd geweest voor een zo sterk mogelijke positie van de Staat bij de Nederlandsche Bank- Verzwakking van de min of meer onafhankelijke po sitie van de particuliere banken ver sterkt de positie van de Staatsbank, al thans zo menen velen. Voor dit laatste heeft de K.V.P. steeds op de bres ge staan. Gelukkig blijken enige belangrij ke katholieke organisaties uit het be drijfsleven het wetsontwerp onaan vaardbaar te achten, zoals elders in dit nummer vermeld', wordt. Waar het o.i. om moet gaan is of wij hiermee komen tot een stabiel geldwezen. En dat betwijfelen wij. De na-oorlogse jaren hebben ons hier van verder afgebracht dan ooit. Dank zij de financiële politiek onzer regering ic. de politiek van minister Lieftinck. De theorie is schoon, maar ons volk zal eens onaangenaam ontwaken als toet merkt, dat het weliswaar veel papieren guldens in de hand heeft, maar die in waarde niet meer betekenen dan dat kleine vodje papier. Het zou ons daarom ten zeerste aan bevelenswaardig lijken, indien niet de Overheidscontrole op het particulier credietwezen wordt verscherpt, maar de Overheid zelf aan een scherpe con trole van particuliere deskundigen wordt onderworpen. Misschien zou dan eindelijk eens aan het licht komen, waar de miilioenen, die sinds 1946 als sur plus op de belastingramingen in de schatkist vloeiden, zijn gebleven- 350 frs. kost, met dit water verkocht wordt voor 420 frs.", aldus de bisschop. „Waar is de eerbied voor de wonder bare bron en voor Onze Lieve Vrouw van Lourdes? Laat toch de schuldigen onze smart begrijpen; zij zijn de vijan den van Lourdes en van de H. Maagd." De bisschop laat het hier niet bij. Hi) laat weten, dat het water van de grot particulier eigendom is en dat degenen, die het voor handelsdoeleinden zullen aanwenden, gerechtelijk zullen worden vervolgd. Tenslotte brengt de bisschop hulde aan de eerlijke gezindheid van tal van ne ringdoenden in Lourdes en vraagt hij hun medewerking tot een rechtvaardige zuivering. Velen, die Lourdes kennen, zullen zieh verheugen over dit ingrijpen van de Kerkelijke Overheid op handelstoestan den in dit Genade-oord, die weinig bij dragen tot de glorie Gods, maar veel tol betalen aan de Mammon. Dezer dagen bemerkte een der heren geestelijken van de St. Jansbasiliek uit Laren, dat een vreemde de pastorie was binnengedrongen. De insluiper, een jon geman van ongeveer 20 a 22 jaar oud, zei. dat hij de pastoor graag zou spreken. Toen een der heren kapelaans de politie opbelde, trok de indringer een revolver of pistool, waarna hjj snel het hazenpad koos. Toen de politie arriveerde was er geen spoor meer van de jongeman te bekennen. Nasporingen hebben nog geen resnltaat opgeleverd. Men moet meer sympathie heb ben met de verliezers in het leven dan met de winnaars j Binnenkort kan de benoeming ver wacht worden van dr. Karl Dumont, thans consul-generaal in Nederland, tot ambassadeur van Duitsland hier te lande. Naar wij uit goede bron vernemen, zou de inhoud van het Indonesisch- Amerikaanse handelsverdrag, ondanks de pogingen om die geheim te hou den, zijn uitgelekt. Het zou neerko men op het vestigen van een nauwe Indonesisch-Amerikaanse Economi sche Unie, waardoor de Nederlands- Indonesische Unie verbroken zou moe ten worden. Indien dit juist zou zyn, zou het een nieuw licht werpen op de verklaring van minister Peters in de Kamer, dat de Nederlandse regering zich niet tegen het verbreken van die Unie zal verzetten, indien Indonesië dat met alle geweld zou willen, en de gunstige reactie op die verklaring in Indonesië. Margaret Truman verlaat in Hoek van Holland het schip, waarmee zij uit En geland arriveerde. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIHIIIIIIIIII (Van onze Haagse redactie) Na hetgeen wij gisteren reeds hebben medegedeeld over de geruchtmakende zaak rond de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", vernemen wij thans van de zijde van het Bureau Zuid-Molukken te Den Haag, dat er geen sprake van kan zijn, dat hier de bedoeling voorgezeten heeft, een opstand op Ambon te ontkete nen. De Belgische recherche heeft, toen ze een viertal personen arresteerde, die bij deze zaak betrokken waren ook Sweerts moet hierbij geweest zijn slechts aangetroffen een Lockheed- vliegtuig, een volledige radio-installatie, vijf karabijnen en een walkie-talkie. Met deze zaken kan toch, aldus het Bureau, onmogelijk een opstand ver wekt worden! Deze goederen Zonden al. leen moeten dienen als de middelen om het verbroken contact tussen Ambon en Nederland te herstellen. De goederen zijn niet in beslag genomen en bevinden zich nog steeds op een vliegveld in Bel gië- Het Bureau Zuid-Molukken wenst met nadruk te stellen, dat' hier geen sprake is van illegale handelingen. Al les wat er ligt is gedekt door legale papieren. Het overbrengen van de gel den is uiteraard niet legaal geschied. Voor deze deviezensmokkel zal Sweerts zich echter te verantwoorden hebben! Het is echter de vraag, of dit wel ooit zal kunnen gebeuren. Sweerts, die een internationale spion is een ter dood veroordeelde SS-er, die thans in dienst zou zijn van de Engelse Geheime Dienst komt voor op de lijst van in ternationale spionnen, waarvoor ver schillende landen een tractaat hebben getekend, dat ze niet mogen worden uitgeleverd- Woordvoerders van het Bureau betwijfelen het zeer, dat Sweerts op het ogenblik in Perzië zou zitten. Waar hij dan wel zit, zou vol gens hen de Britse Geheime Dienst het beste kunnen vertellen. Men geeft toe, dat zowel de Stich ting „Door de Eeuwen Trouw" als de Haagse dagbladdirecteur, die als finan cieel adviseur van het Bureau Zuid- Molukken optrad, zich door Sweerts hebben laten beetnemen. Het eerste contact met deze beruchte spion is ge legd door de dagbladdirecteur. Het hui. dige bestuur van het Bureau Zuid-Mo lukken heeft echter op geen enkele wij. ze iets met de geschiedenis in België te maken. Het werk van het Bureau be staat slechts in het „zoethouden" van 43 kampen met Ambonezen. Geen enkel lid van dit Bureau heeft Sweerts ooit gezien. De berichten als zouden medewerkers van „Door de Eeuwen Trouw" en van het Bureau Zuid-Molukken gearres teerd zijn, spreekt men met klem te gen: allen zijn nog zonder uitzondering op hun post. De berichten als zou men in Eind hoven voor een financiële débacle zit- ten zjjn eveneens onjuist. Dat de Stichting door deze affaire wat krap in haar liquide middelen is komen te zitten, ligt wel voor de hand. Alles is echter ten deze gecontroleerd door een van de grote accountantskantoren te Eindhoven, waarbij geen enkele on regelmatigheid is ontdekt. Het vliegtuig en de andere zaken, die op het ogenblik in België liggen ter beschikking van het Bureau Zuid-Mo lukken, zijn zeer goedkoop gekocht en gaan waarschijnlijk het bedrag van 170.000 niet te boven. De gelden, waarover Sweerts en Westerling samen in België de beschikking gehad heb'- ben, zouden tussen de 15000 en 20 000 gulden liggen. Die gelden zijn uiteraard verdwenenVerder zijn alle gelden in de vorm van materiaal aanwezig. Een financieel échec, aldus de woordvoerder van het Bureau, is der halve niet geleden- Met nadruk heeft men verder nog verklaard geen enkele relatie met Westerling te onderhouden en abso luut afwijzend ten opzichte van hem te staan. Het Bureau Zuid-Molukken zou het ten zeerste toejuichen, wanneer de Ne derlandse recherche zich op indringen de wijze met deze zaak zou gaan be moeien. Dan eerst zou zonneklaar kun- nen blijken, dat het Bureau geen enkele blaam treft en dat de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" zich door een han dige spion, die bepaalde griezelige an tecedenten heeft, heeft laten beetnemen, cq. oplichten. Merkwaardig is het tenslotte nog, dat interne moeilijkheden in de boezem van de Stichting te Eindhoven tot on enigheid hebben geleid en oorzaak zijn geweest, dat de zaak aan het rollen ge bracht is. (Van onze Rotterdamse redactie) Vanmorgen in alle vroegte heeft Margaret Truman in Hoek van Holland voet aan wal gezet. De Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin was ter be groeting aanwezig. Het is voor het groot aantal journa listen, dat reeds om kwart voor zes bij de aanlegsteiger aanwezig was, niet mogelijk geweest de presidentsdochter te spreken. De maatregelen, die door de marechaussée genomen waren, beletten dit eenvoudig. Men had opdracht nie mand door te latdn en de superieuren, die toestemming zouden moeten geven, waren natuurlijk niet te bereiken. De hevig ontstemde journalisten heeft men twee uur laten staan en op het laatste moment, toen Margaret Truman de loop plank afkwam, werden zij „losgelaten". Het enige wat «r toen in het voorbijgaan nog kon worden opgevangen was, dat Margaret Truman twee dagen in ons lend zal verblijven, dat ze nog niet pre cies wist wat ze hier zou gaan doen en dat ze waarschijnlijk H.M. de Koningin zal bezoeken. Zij droeg een donker blauwe zijden japon, een licht blauw hoedje en een bontcape. Vergezeld door de ambassadeur der V.S. en mevrouw Chapin, begaf Marga ret Truman zich naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur in de Tobias Asserlaan in Den Haag. Later op de echtend vertrok zij per auto naar Am sterdam, waar zij in hotel l'Europe de lunch gebruikte met de burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly. In de middag bracht zij een bezoek aan het Rijksmuseum en maakte zij een boot tocht door' de grachten en havens. Van avond zal Margaret Truman naar Den Haag terugkeren, waar zij ten huize van de Amerikaanse ambassadeur verblijft. Het Tweede-Kamerlid Goedhart (Arb) heeft in verband met de ge ruchtmakende affaire „Door de Eeu wen Trouw" aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Za ken o.a. het volgende gevraagd: Indien het juist is, dat het Bureau Zd.-Molukken zich in verbinding heeft gesteld met internationale avonturiers en een vliegtuig, radio zenders, wapens en munitie heeft laten aankopen ter voorbereiding van gevechtshandelingen tegen de Republiek Indonesië, moet hier dan naar het oordeel van de regering niet gesproken worden van een sa menzwering tegen een mogendheid, waarmee Nederland normale rela ties ondernoudt? Heeft de regering van een dergelijke samenzwering niets vernomen voor de publicaties gedaan werden en heeft met name de binnenlandse veiligheidsdienst de aandacht van de regering niet tijdig op deze zaak gevestigd? Is het juist, dat Sweerts hier enige tijd gevangen is gehouden en dat hij, on danks het feit, dat de Belgische justitie hem ter dood veroordeelde, niet aan België is uitgeleverd, maar de gelegen heid heeft gekregen het land in het ge heim te verlaten? Is hij daarna opnieuw hier geweest en was de BVD daarvan op de hoogte? Acht de regering het gewenst, dat hier te lande geldinzamelingen onder het publiek worden gehouden, waarbij de geldgevers te goeder trouw in de waan leven, dat zij meehelpen aan een humanitair doel. terwijl hun geld in werkelijkheid gebruikt wordt om conspiratorische zaken te financieren? amiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiitniniiiiiiii| iMmiuMiiiiiiiiiiiiiimn (Van onze speciale verslaggever) „De Bommelerwaard", zo ratelt de telex, „gonst van de Meikevers, Bij tien duizenden vallen de kevers op vrucht bomen, rozenstruiken en beukenhagen aan." Wat doet in zo'n geval een waak zaam reporter? Hij ijlt naar Kerkdriel of Rossum en de eerste boer de beste, die hij met een ontzagwekkend spuit- apparaat aantreft, is zijn man. „Hoe staan de zaken bij U?" vraagt hij. „Veei last van de kevers en helpt dat spuiten nogal? De man kijkt ons ietwat verbaasd aan. „Kevers?" echoot hij dan. „Ja", beamen wij, terwijl wij met plichtmatig enthousiasme het notitie boekje uit de borstzak rukken, „vertelt U eens. hoeveel bedraagt de schade? Vindt U baat bij dit spuiten? Doen de schoolkinderen mee aan de bestrijding?" De man blijft ons maar aanstaren. Hij draait wat aan dit geheimzinnige spuit- apparaat, maar er komt geen woord over zijn lippen. „Maar vertelt U dan toch", hernemen wij weer met nauwelijks bedwongen ergernis, „hoe gaat het dan, komt er vandaag nog een vliegtuig voor bestrij ding op grote schaal?" Nu schijnt onze man een licht op te gaan. „O", zegt hij langzaam- alsof hij nu voor het eerst in het Nederlands werd toegesproken, „ik begin U te be grijpen. U bedoelt die Meikeverplaag. Ja, dat was niet mis," „Was", echoën wij nu op onze beurt. „Ja", zegt hij. laat eens kijken, dat zal zo rond 20 Mei geweest zijn. Als u hier geweest was, dan had ik u wat kunnen laten zien. In Velddriel vooral, tegenover het pompstation...." „Maar in de krant staat...." „Ja, hoor eens hier, meneer, wat er allemaal in de courant staat. Ik kan U alleen maar zeggen hoe het is. Kever- plaag in de Bommelerwaard, uitstekend meneer. Maar dik twee weken geleden." Wij zijn maar weer terug gegaan. Te leurgesteld en een tikje uit ons hu meur vanwege de bijzonder tijdige voorlichting. Enfin, U weet het. Er is een kever- plaag in de Bommelerwaardge weest. De schade kan geen mens raden. Zal zo meent wel wel meevallen en wat onze zegsman betref, hij spoot uit voorzorg tegen andere insecten, die straks komen. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking en enkele buien. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. Iets koeler. Zon: 4.20—21.00 Maan: 13.25—1.02 Professor schoenpoetser In de kapitalistische. Amerikaanse maatschappij heeft menig schoenpoetser de kans gekregen een carrière tot het million- nairschap op te bouwen, in de communistische maat schappij gaat het gewoon lijk omgekeerd. Dat be wijst weer het geval van Anton Bruckner, die vroe ger als professor in de philosophic aan de univer siteit van Praag was ver bonden. Prof. Bruckner, die een achterneef is van de beroemde componist, wist uit het rode Praag weg te komen. Dezer da gen werd hij in Sydney in Australië aan het oog verwond in een schoenfa briek als poetser. Onwaarachtige advertentie De prijzenoorlog in Amerika, die door het grootste warenhuis ter wereld Macy werd inge zet, heeft de concurrenten in het geweer gebracht. Macy adverteert, dat bij hem alles zes procent goedkoper is dan bij ieder ander. Dat werd de vice- president van Gimbeis Wa renhuizen al te bar. Hij kocht bij Macy een bad pak en een paar sloffen voor precies deselfde prijs als waarvoor zij bij Gim beis te krijgen waren en trok met deze corpora de licti naar de wetgevende vergadering om te protes tegen tegen de „non sens" van Macy's adver tenties. Niemand kan voortdurend zes procent onder de prijzen van ieder ander blijven", be toogde hij. Hij vroeg de wetgevende vergadering maatregelen te nemen te gen Macy's onwaarachti ge advertentie-politiek ter bescherming van de kleine neringdoenden, of schoon hijzelf moeilijk tot die categorie kan worden „Ben je nu al de kop kwijt? Zo warm is het toch nog niet." gerekend. „Als wij de middenstand niet bescher men", aldus verklaarde hij, „zal dit land er aan stonds een paar nieuwe monopolies bij hebben plus 150 millioen proleta riërs De vertegenwoordigers van Macy bleven hem het antwoord schuldig. Oude brief In de duinen bij Oost- Duinkerken is een fles ge vonden met een bood schap van een Franse soldaat. De brief luidde „In heb hier genist tijdens mijn korte verblijf in de ze duinen. Ik zal aan Bel gië altijd goede herinne ringen behouden, zowel aan zijn bewoners als aan de schoonheid van zijn land. Ik zal blij zijn mijn leven te geven voor zo'n edelmoedig land, als dit mijn ongelukkig lot is. Hij die deze fles vindt zal een zwakke stem horen zeggen „vergeet mij niet." Hij wordt verzocht deze brief te zenden naar het stadhuis van Arcueil Cachant, departement Sei ne." De brief was gete kend door E. Bour geois, derde Comp. Inf.. eerste sector-post, sector 129. en gedateerd 23 Juli 1916. Gisteren is generaal Albert Wede meyer, de vroegere stafchef van gene ralissimus Tsjang Kai Sjek, thans bevel hebber van het te San Francisco gesta- tionneerde Amerikaanse zesde leger, voor de verenigde Am. senaatscommis sies van onderzoek verschenen. Hij ver klaarde o.m.: „Indien wij zeer binnen kort een wapenstilstand met Rusland of met zijn satellieten bij de 38ste breedte graad zouden sluiten, zou dit voor ons neerkomen op een psychologische neder laag". Wedemeyer zou de voorstellen van generaal MacArthur om de bases in communistisch China te bombarderen en de kusten van dit land te blokkeren willen steunen, zelfs indien dit „oorlog met nog een ander land" zon betekenen. Wedemeyer verklaarde verder, dat naar zijn mening Truman gerechtigd was, MacArthur te ontslaan, indien hij „geen vertrouwen meer had in Mac- Arthur's vermogen om bevelen getrouw en naar zijn beste kunnen uit te voeren". Hij voegde hier echter aan toe, dat hij „en ik geloof de meeste Amerikanen" de wijze, waarop MacArthur was ontslagen, niet gelukkig vonden. Het K.V.P.-jongerencongres, dat In Groesbeek op de campagne bijeen is, heeft een protestmotie aaangenomen te gen de nieuwe passenregeling. De K.V. P.-jongeren dringen in de motie aan op invoering van een jeugdpaspoort De gezamenlijke besturen van de Bond voor Bedrijfsauto verkeer in Ne derland, de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer en de Nederlandse Vereniging v. Trans portondernemingen hebben in een te legram aan de minister van Buitenland se Zaken namens alle autobuslijndienst en toerwagenondememingen in Neder land geprotesteerd tegen de nieuwe pas poortregeling. waardoor, zo zeggen zij, de reismogelijkheden belemmerd wor den en de bedrijven met ernstige scha de worden bedreigd. Ook het hoofdbestuur van de Neder landse studentenvereniging voor wereld rechtsorde heeft geprotesteerd tegen de nieuwe regeling. De 35-jarige mevr. M. Jongbloed-Van Laar. echtgenote van de 33-jarige lasser W. F. Jongbloed uit Zwanenburg bij Halfweg, heeft Maandagavond in de Mariastichting te Haarlem het leven ge schonken aan een vierling, bestaande uit twee jongens en twee meisjes. In de loop van de nacht zijn twee jongens en een meisje overleden. De moeder en het overgebleven meisje maken het redelijk wel. (Van onze correspondent) Op de Rijksstraatweg te Haren na bij Groningen vond een ernstig ongeluk plaats, dat het leven kostte aan de 64- jarige Groninger tandarts A. R. R. De tandarts reed op een bromfiets met tamelijk grote snelheid de Kerkstraat te Haren uit en draaide de Rijksstraatweg op. Juist op dat moment passeerde een auto uit Assen, bestuurd door de 37- jarige A. H. N. De bromfietsrijder werd gegrepen en tegen de grond gesmakt. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer door de G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, alwaar hij aan de bekomen verwondin gen is bèzweken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1