Troepen der V.N. in Korea verder opgerukt dan legerleiding had verwacht fk MET DRIEMASTER NAAR ZUID-AMERIKA Militairen bouwen bruggen over de Maas I Tussen neus en lippen m Succesvol protest Val van de z.g. „IJzeren driehoek' niet voorzien Sweerts zal binnenkort terechtstaan Paspoortenregeling opgeschort Onenigheid oorzaak van dood? Gedurfd idee van Rotterdams zakenman Zeilende jaarbeurs Tot hoofd en hart Liquidatie 75ste 'JAARGANG Ne. 25096 Corruptie onder Zuid- Koreaanse officieren AMBONEES DORP TE ALPHEN AAN DE RIJN? Het weer 2Kv - -s Leggen van 192 metex Baileybrug opgave in de oefening „Orion" °PdmChf aekreaen °m GROTE DRUKT! STILLE BEEMD EfeIN )EN Joegoslavië ontvangt schenking van 150 millioen w N ORRIS (tejmycu Vrouw in Den Haag vermoord Edam in Los Angeles WOENSDAG 13 JUNI 1951 AOVERTENTTETARtEF 28 cents per miKtmeter» hoogte, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per mm.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. MARSHALL OVER ZIJN BESPREKINGEN MET GENERAAL R1DGWAY Interieur der huizen zal worden aangepast aan ons klimaat Mil. Hof te Luik beslist over doodstraf TOREN AFGEBRAND BIJ BLIKSEMINSLAG «li mmm Voortvluchtige Pool bekent BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS 48 cents per week. I 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. Dc Amerikaanse minister van Defen sie Marshall zeide gisteren te Washing ton, dat de troepen der V.N. in Korea in hun tegenwoordige offensief verder lijn opgerukt dan verwacht werd. Terug van een reis van een week naar Korea en Tokio, vertelde Marshall op een persconferentie, dat toen hü het af gelopen weekeind Korea verliet, de be velhebbers der V.N. niet verwacht had den de z.g. communistische IJzeren Drie hoek ten Noorden van de 38ste graad te breken. Hij zeide, dat de bevelhebbers gemeend hadden, dat vernietiging van de rode defensie-linie daar op te grote verliezen zou komen te staan. Marshall zeide, dat het enige doel van zijn tocht was met generaal Matthew Ridgway, commandant in het Verre Oosten, en an dere Amerikaanse opperofficieren te praten over problemen welke verband houden met het vervangen van troepen. De Chinese communisten trokken inmiddels gisteren onder voortdurende druk van de geallieerden over vrijwel het gehele 120 km. brede front in Noord-Korea terug. Aan het Westelijke uiteinde van de frontlijn hielden zij echter stand. Volgens de berichten bood de vijand langs de rivier de Im- jin, ten Zuid-Westen van Tsjorwon, hardnekkig verzet. Luitenant-generaal James van Fleet heeft gisteren verklaard, dat er aan zienlijke vijandelijke troepenconcentra ties nodig zouden zijn om een merkbare deuk in onze huidige positie te bewerk stelligen. De commandant van het acht ste leger voegde er echter in een exclu sief interview met A.P. aan toe, dat de communisten wellicht nog heel veel troepen in Noord-Korea hebben „waar ik niets van weet". In ieder geval, aldus Van Fleet, is het achtste leger in uitstekende conditie. De generaal gaf te kennen, dat de com munisten, nu zij de IJzeren Driehoek tussen Tsjorwon, Pyonggang en Koem- hwa verloren hebben, in een veel on gunstiger positie zijn gedrongen. Hun vermogen om aan te vallen is sterk ver minderd. De voorzitter van de Commissie van Binnenlandse Zaken en Veiligheid uit de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering, Soeh Min Ho, kwam gisteren met de opzienbarende onthulling voor de dag, dat sedert December 50.000 Zuid-Kore aanse recruten door ziekte, gebrek en „onmenselijke behandeling" in militaire opleidingskampen omgekomen zijn. Dui zenden anderen zijn, volgens zijn zeg gen, met dit lot voor ogen gedeserteerd. Een kleine 350.000 overleefden volgens Soeh Min Ho de toestanden in de kam pen, maar tachtig procent daarvan be staat uit „lichamelijke wrakken, die niet meer in staat zijn arbeid te verrichten". Soeh Min Ho stelde voor de wantoe standen „corrupte officieren" van de Koreaanse Nationale Garde aansprake lijk, die met de leiding der „doden kampen" waren belast. De commissie uit de Nationale Vergadering heeft de zaak op het ogenblik in onderzoek en naar Soeh Min Ho vertelde waren brigade-generaal Kim Keun en enige zijner stafofficieren opgesloten. Deze zullen wegens wanbeheer worden ver- Met de volle instemming van het ge meentebestuur van Alphen aan de Rijn werkt de heer G. van den Brink, eige naar van „Avifauna", thans als initia tiefnemer aan de verwezenlijking van een plan om ongeveer vijfhonderd hier te lande verblijvende Ambonezen te helpen. In principe is overeengekomen, dat alles in het werk zal worden gesteld zo spoedig mogelijk op enige hectaren ge meentegrond het dorp „Radja Ampat" f,,Vier Vorsten-eilanden") te doen ver rijzen, dat in de trant van een Ambo- nese woonplaats zal worden opge bouwd. Natuurlijk zal het interieur van dc huizen worden aangepast aan het Nederlandse klimaat. Vooral in de zo mer echter zal men zich in de tropen kunnen wanen, omdat dan, volgens de bestaande plannen, het dorp in een palmbos zal liggen. Het is de bedoeling voor dit dorp in het bijzonder kunstvaardige Ambone zen aan te trekken, die daar hun am bachten kunnen uitoefenen. Het zal dus speciaal gaan om het vervaardigen van modelprauwen en andere Indonesische siervoorwerpen, die als souvenirs kun nen worden verkocht. Voorts is men van plan voorstellingen met dansers en danseressen te organiseren. „Radja Ampat" zal, als het tot stand komt, geheel ten bate van de bewoners worden geëxploiteerd. Belastingvrijdom voor de entrée's is reeds toegezegd. Op het ogenblik worden onderhandelingen gevoerd om het nodige kapitaal van minstens driehonderdduizend gulden of zeshonderd gulden per toekomstige be- Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking en morgen overdag kans op enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets hogere temperaturen. Zon: 4.2021.00 Maan: 14.46—1.12 woner bijeen te brengen. Indien moge lijk willen de organisatoren dit bedrag a fonds perdu aan de Ambonezen schenken, opdat zij vrij van schuld hun „dorp" zullen kunnen gaan exploiteren en bewonen. Onder meer wordt ge tracht voor de financiering medewer king van de overheid te krijgen. Enkele particulieren stellen groot belang in het tot stand komen van „Radja Ampat", omdat daar velen een redelijk en zin vol bestaan zouden kunnen vinden. volgd. Volgens Soeh Min Ho is een som van twee millioen dollar onver antwoord gebleven. In Tokio verklaarde de militaire pers chef van generaal Ridgway, kolonel G. Welch, dat de Koreaanse recruten buiten de bevoegdheid van de UNO-comman- danten vielen en dat het hier een zaak betrof, die uitsluitend de Koreaanse re gering aanging. Welch zeide, dat thans onderzocht wordt of gelden van de Ver enigde Staten of de UNO bij de beweer de malversaties betrokken zijn. De internationale spion Sweerts, van wie de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" zich heeft bediend, zal binnen kort in Antwerpen terecht staan wegens een aantal civiele zaken, voornamelijk een auto-ongeval, het dragen van een valse naam en het onwettig bezit van wapens. De volgende week zal hij naar Luik worden overgebracht, waar hij ter beschikking zal worden gesteld van het militair hof. 19 Juni zal S. voor dit hof verschijnen, dat uitspraak zal doen over de al of niet ontvankelijkheid van zijn verzet tegen de in 1946 te Tongeren uit gesproken doodstraf. Het is waarschijn lijk, dat het militair hof zijn verzet niet ontvankelijk zal verklaren, aangezien dit niet is ingediend binnen de reglemen taire tijd, namelijk binnen zes maanden na de publicatie ervan in het Belgisch Staatsblad. Het hof zou in dat geval ook de doodstraf tegen Sweerts bevestigen. Volgens het blad „Het*Volk" zou S. een verzoek tot genade aan Prins Boudewijn laten overhandigen. Zijn verdediger zal dan aan de minister van Justitie de be wijsstukken kunnen voorleggen, waaruit blijkt wat de activiteit van S. in het ver zet is geweest. Zoals bekend is S. in het bezit van stukken, waaruit blijkt, dat hij in dienst is geweest van de Britse en Franse geheime dienst. Dinsdagmiddag is bij een hevige on weersbui, die boven Zuid-Oost-Friesland woedde, de bliksem in de ongeveer twintig meter hoge toren van de Neder lands-Hervormde kerk in het dorpje Jubbega geslagen. De vlammen sloegen er al spoedig uit, maar daar brandweren van Jubbega en Heerenveen snel ter plaatse waren, kon men met natspuiten van het kerkdak voorkomen, dat ook de kerk in brand raakte. De toren, die veel houtwerk bevatte, brandde echter geheel uit. Amerikaanse infanteristen, afdoende gekleed tegen de zware stortregens, rijden op M-4-tanks bij de achtervolging van vluchtende Chinese Rode troepen aan het front in Oost-Centraal Korea. Naar wjj tot onze voldoening verne men, heeft de regering de uitvoering van de gewijzigde regeling voor de uitgifte van paspoorten, welke in brede kringen terecht hevige protesten wekte, voorlo pig opgeschorst, zodat vooralsnog alles tij het oude blijft. Dit nieuws zal met vreugde begroet worden door allen, die in de nieuwe regeling een belemmering zagen van de geest van internationale samenwerking en onderling begrip, en die waardevolle buitenlandse contacten door middel van uitwisseling onderhou den, alsmede door de direct betrokkenen, zoals deviezen binnenbrengende zaken lieden, reisbureaux, buslijnondernemin gen en last not least de mensen met smalle beurzen, die in het buitenland bun blik willen verruimen en een geens- z.ins overbodige vacantie buiten de be nauwende landsgrenzen willen genieten. Dinsdag zijn aan de Officier van Justitie te Middelburg voorgeleid de 43-jarige landbouwer J. C. de M. uit St. Jansteen en diens 46-jarige echtge note M. de M.S, In 't gezin De Maat zou vaak onenigheid hebben bestaan tussen de ouders en de 17-jarige zoon Johannes. Donderdag in de vroege och tenduren overleed deze zoon. Het stof felijk overschot vertoonde sporen van geweldpleging. Er werd een onderzoek ingesteld en sectie verricht, waarna Zondag de ouders door de rijkspolitie werden gearresteerd. Maandag heeft het parket uit Middelburg in de ouder lijke woning van de overledene een on derzoek ingesteld. Men acht het niet uitgesloten, dat onenigheid in het gezin de aanleiding is geweest tot een fa miliedrama. Hangend het onderzoek ontbreken nadere gegevens. Achter het Maasstation in Rotterdam ligt een driemaster, die omstreeks 15 Juli van dit jaar zal uitvaren voor een reis van tien maanden naar Zuid-Amc- rika. Het betreft hier, zoals men dat aanvankelijk zou vermoeden, geen avon tuurlijke trip van enkele jongelui, maar een reis van een aantal zakenmensen, die de. export van Nederland-naar Zuid- Amerika ter hand willen nemen. Het zeilschip zal omgebouwd worden tot een drijvende jaarbeurs in het klein. Het initiatief is genomen door ir. A. Ammer- laan, hiertoe geïnspireerd door de good- (Van onze speciale verslaggever) ^v?^lals in 1940 in, merkelijkheid is er nu, in fictie, strijd om het bruaaen- hoofd Maastricht. De bruggen dier stad konden niet verkregen of behouden worden en nu zijn er onderdelen ener strijdmacht, met lichte overgangsmidde len, ter hoogte van Slavante en de cementfabriek Enci, dus bij de Oostrand Zlkel. ge'iavendeh P^rsberg, over de Maas en het Kanaal naar Luik ge- Men heeft wel een interessant, his torisch punt uitgekozen. Hier staat de ruïne Lichtenberg (Mons Lucis der Romeinen?); daarnaast het voormalige Minderbroedersklooster Slavante, waar eenmaal de gehate Alva zijn hoofd kwartier had opgeslagen: nabij het kasteel Caestert, op welke plek wel licht in 870 de verdere verdeling van het Karolingische rijk geschiedde. Rondom nog de rijke natuur van het Limburgse heuvelland, uitloper der Ardennen. Doch voor dit alles kan men nu geen oog hebben. Na een voorbereidende organisatie van een paar maanden is men sedert begin Juni begonnen met de constructie van een stalen nood brug, een Baileybrug. De oefening, die ruim twee weken in beslag neemt, heet „Brugstopoefening Orion". Waarom deze plek voor dit proefwerk? Niet om de belangrijkheid ervan in de his torie of de aantrekkelijke natuur, doch omdat het, naar een populaire uit drukking van een der leiders, een „rot- punt" is, waarop men alle denkbare moeilijkheden ontmoet. Een afdalen naar de rivier, opduiken, over onge lijke uiterwaarden, naar een hoge kanaaldijk, vandaar weer dalen naar een verkeersweg aan de overzijde van het kanaal, waar men stuit op de bergwand, die het uitrollen van brug- stukken ernstig hindert. We hebben te doen niet met een manoeuvre of tactische oefening, doch met een technische: Men houde dit wel in het oog. Zij het onder toe zicht van de beste deskundigen, men laat hier on- of halfgeschoolden, ad- spirant-reserve-officieren, adspirant- dienstplichtige onderofficieren, ex- KNIL-mannen in herscholing, aan het werk. Hiervoor heeft men een deta chement van 350 man samengebracht, waarbij nog 40 extra pioniers en 70 chauffeurs.. Ook over het materieel denke men niet gering. Ingedeeld wer den 55 motorvoertuigen, waaronder lichtinstallaties, compressoren, pompen, nevelverwekkers, kranen, een bull dozer, enz. 460 ton brug- en legerings- materieel moesten van Soesterberg worden aangevoerd, wat gedeeltelijk per trein geschieden kon en gedeel telijk, als de te bezigen pontons, per vrachtauto. De eigenlijke opdracht luidde: te bouwen: a. een Bailey-pontonbrug over de Maas ter lengte van 119 meter; b. een gedeeltelijk hellende, gelede Baileybrug op pijlers, ter lengte van 39.6 meter over de uiterwaard; c. een vaste Baileybrug ter lengte van 33.5 m. over het kanaal naar Luik: samen 192 m. brug. Voor heel de oefening zijn 16 dagen bestemd. Wie nu opmerkt, dat dit erg veel is, en dat men in oorlogstijd het in 114 of 2 dagen moet kunnen, zoals En gelsen en Amerikanen deden, bedenke dat men hier bezig is met een tech nische oefening voor nog niet of maar weinig geschoolden. Voorts heeft men in oorlogstijd naar niets te vragen, terwijl men nu allerlei belangen heeft te ontzien, en overleg te plegen met autoriteiten, tot met de Belgische dienst van Bruggen en Wegen toe, want het te overspannen kanaal naar Luik is eigendom van de Belgische Staat, Deze moet, evenals onze R.W.S., gekend worden bij het stilleggen der scheepvaart op het kanaal, wat onver mijdelijk bleek. De stille beemden van Heugem en Gronsveld en de verlaten kanaaldijk bij St. Pieter hebben zelden een zo danige drukte gekend als we nu be leven Eerst moest een kampement onder het dichte lover ener fruitwei en beschermd door camouflagenetten. Mannen van de genieschool aan het werk op de lage oever van de Maas. Een van de gedeelten der Baileybrug wordt opgetrokken. Ov de achtergrond de St. Pietersberg. worden ingericht. Dan ging men ring- Diatenwegen leggen en, veerdiensten inrichten. Behalve de brug moest men ook schijnbruggen aanzetten en dito veerponten organiseren De camou- flageschool had bovendien als taak t.z.t. de echte brug in te nevelen. Natuurlijk was die brugslag hèt grote werk en deze eiste 4 dagen en 1 nacht. Zij het in de laatste dagen wat ge hinderd door regenvlagen, is de Brug- slag-oefening „Orion" vlot en tot tevre denheid onzer militaire autoriteiten verlopen.. Hedenmorgen, nadat de scheepvaart over rivier en kanaal tijdelijk was stop gezet, brak het grote moment aan: de Baileybruggen lagen er en nu konden de constructeurs, het garnizoen van Maastricht, een corps uit Den Bosch, gevolgd door een tros van een paar honderd motorwagens de brug in ge bruik nemen. Al is vooraf aan „Orion" weinig rucht baarheid gegeven, de oefening trok toch veel belangstelling en ook hedenmorgen woonden honderden „civielen" het zeld zame militaire schouwspel bij. Kampioenen in linkheid en han digheid duwen allereerst de zwak keren met hun ellebogen uit de weg j willreizen, die Prins Bemhard naar Zuid-Amerika gemaakt heeft. De Prins, zo vertelde ir. Ammerlaan ons, heeft belangstelling getoond voor dit plan, en zal waarschijnlijk de proefvaart mee maken en bij het vertrek tegenwoordig zijn. De kosten, aan deze reis verbonden, zijn reeds geheel gedekt. Het specula tieve karakter zit hierin, dat de jonge zakenlieden die meegaan vier in ge tal hun winst zien in datgene wat dé orders op zullen brengen: Paramaribo zal het centrale punt worden, van waar uit men geheel Zuid-Amerika hoopt te kunnen bestrijken. Van de Nederlandse fabrikanten, die aan dit plan zullen mee doen, verwacht men, dat de initiatief nemers, wanneer zij de contacten voor hen gelegd hebben, ingeschakeld zullen blijven, zodat in Paramaribo een agent schap gesticht kan worden ten dienste van de export naar Zuid-Amerika. Dit alles is inderdaadeen gedurfd idee en vele zakenlieden zijn daarom nog wat terughoudend. De bedoeling is ech ter alleen in tien maanden al zeilende geheel Zuid-Amerika af te reizen, om het Nederlands zakenleven een serieuze po ging te kunnen laten doen de markt al daar te veroveren. De route is als volgt gedacht; van Nederland naar Venezuela en van daar naar Suriname. Vervolgens gaat de reis naar Brazilië, Uruguay, Ar gentinië, Chili, Peru, Equador en Columbia. Vervolgens gaat men naar Mexico en Panama, vanwaar de thuisreis weer wordt aanvaard. In elk land zal het zakenleven tevoren geïnteresseerd worden. De expositieruimte is uiteraard be perkt, maar wat niet in natura meege nomen kan worden, zal in tekeningen en foto's aanwezig zijn. Meegenomen zullen worden o.a. verven en lakken, sigaren, electrische artikelen, het nieuwe apparaat om autodiefstallen onmogelijk te maken en een automatische gehakt ballenmachine, die zesduizend gehakt ballen per minuut kan produceren. Dit is slechts, wat tot nu toe aan inschrij vingen van de industrie is binnengeko men. Men hoopt een representatief beeld te kunnen geven van wat de Ne derlandse industrie presteert. Ook in Duitse industriële kringen bestaat be langstelling voor dit plan. De bemanning bestaat uit vijf koppen, inclusief de kapitein, van wie er vier oude ervaren zeezeilers zijn. Verder gaan er drie timmerlieden mee. een scheepstuigen een schilder, een electri- ciën, een monteur en een scheepsbouwer. Zij gaan in Paramaribo van boord, waar zij op een paar plantages gaan werken, die door ir. Ammerlaan zijn gepacht. Wat die twee plantages gedurende de reis opgebracht hebben, zal het schip mee naar Nederland nemen. Verder zullen deze mensen een klein Oouwbedrijfje op richten, dat huizen in Suriname zal bou wen en een kleine scheepswerf voor sloe pen en kleine boten. Tenslotte gaan er dan vier zakenlieden mee, die naar Nederland terugkomen. De kapitein J. Sutherland neemt zijn vrouw en zeven kinderen mee. Het ligt verder nog in de bedoeling een dokter mee te nemen. Het schip, dat eigendom is van mej. C. Esser te Amsterdam, draagt als naam ..De vliegende Hollander". Het werd in Portugal gebouwd en is 21 jaar oud. Dc driemogendhcdenconferentie te Londen over hulpverlening aan Joego slavië is met succes bekroond, zo is gis teravond door Reuter uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Men ver wacht dezer dagen een bekendmaking. Hierin zal worden gezegd, dat de V.S., Engeland en Frankrijk bereid zijn Joe goslavië een schenking van 50 millioen pond sterling te doen als bijdrage tot het stabiliseren van de Joegoslavische economie en ter overwinning van de bestaande moeilijkheden op het gebied van de deviezen. BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 ^iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiii StWMWMIMtMMtlMnMIIIMMItMMMMItlltMlIltOlltMmtllMltavlttttUdttMatlllllMllltMmiMimitfMflItMIIMMtllllMtiMtMtniM.tUltll! Een beetje ernaast Rueben Greenspan in Amerika beroemt er zich op, dat hij kan voorspel len, wanneer er een aard beving zal komen. De 11e April j.l. kondigde hij aan, dat San Francisco op 10 Juni omstreeks 15.30 uur getroffen zou worden door een aardbeving, waarbij vergeleken die van 18 April 1906, toen een groot deel van de stad werd verwoest en duizen den het leven lieten, maar kinderspel mocht heten. Er kwam op 10 Juni j.l. ook inderdaad een aard beving, maar niet in San Francisco, doch aan de kust van Rhode Island en wel om 17.25 uur, dat wil zeggen ongeveer 4500 K.M uit de buurt en 1 uur en 51 minuten te laat. Zij was slechts kinderspel, want in de industriestad New Bedford rinkelden alleen maar een paar pot ten en pannen. Het nut van televisie In Boston in Amerika heeft men voor het eerst een H. Mis per televisie uitgezonden. Patiënten van een katholiek ziekenhuis, die in geen maanden een Mis hadden kunnen bijwonen, waren tot tra nen toe bewogen, toen zij het beeld der heilige han delingen volgden Vergissing Te Quimper in Frank rijk werd de politie ge waarschuwd, dat de twee vermiste Britse diploma ten. Burgess en Maclean, ivaren gesignaleerd op een stationnetje in de buurt. Zij toog onmiddellijk op onderzoek uit, maar de mannen, die men voor de diplomaten had 'gehouden, bleken twee Anglikaanse geestelijken op vacantie te zijn. Naar men ons verzekert, was zelfs de rode deken van Canter bury er niet bij. Gelukkige ongehoor zaamheid Achthonderd kinderen stapten te Glasgow in de gereedstaande trein voor Loch Lomond. Men druk te hun op het hart vooral niet in de voorste rijtuigen bijeen te gaan zitten, maar zich door de trein te verspreiden en olie wa gons te bezetten. De kin deren deden dat echter niet, maar kropen alle maal bij elkaar in de voorste wagens. Enkele minuten later reed een lege personentrein op de stilstaande trein in en vernielde de achterste drie wagens. Slechts een paar kinderen liepen licht letsel op. De andere kwamen, dank zij hun on gehoorzaamheid, met de schrik vrij. De van alle kanten losgebarsten protesten tegen de nieuwe paspoorter.regeling, waarbij de altijd actieve A.N.W .B. onmiddellijk het initiatie] nam, hebben succes ge had. Voorlopig is deze nieuwe rege ling, welke in strijd was met de geest van Europese samenwerking en een beletsel voor de noodzakelijke bevordering van het onderlinge Euro pese begrip, van de baan. Het depar tement van minister Stikker, de meest Europese figuur van onze rege ring. heeft de gegrondheid van de geopperde bezwaren ingezien. Het is alleen maar jammer, dat het zrich te voren daarvan blijkbaar niet voldoen de rekenschap heeft gegeven. Maar beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Alles blijft dus thans voor lopig bij het oude. Wel zal er een nader onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van een sterk gewijzigde, minder bezioaarlijke re geling. T T it deze geschiedenis bl jkt, dat ÊJ de regering nog met helemaal ongevoelig is voor een gegrond protest uit verschillende belangrijke kringen van ons volk. En het is goed, dat dit gebleken is, mant de schijn was difcuujls anders. Nu moet het wetsvoorstel van Lieftinck tot het in stellen van een het bedrijfsleven en de productie belemmerende overheids controle op de credietverlening van de particuliere banken nog getorpedeerd worden. De protesten tegen dit wets voorstel, geuit door terzake bevoeg de en serieuze organisaties uit het Nederlandse bed)ijfsleven, zijn niet minder klemmend en overtuigend dan die, welke tegen de onzalige pas poor tenregeling worden ingebracht. Hoe groter het protesterende verzet tegen de vergaande overheidsbemoeiing tn particuliere zaken wordt, hoe meer kans er is dat wij aan de machtsgreep van ondemocratische koude sociah- satiepogingen door een overheiddie zelf al heel slecht op de dubbeltjes heeft gepast, zullen ontkomen. REFLECTOR Een opperhoofd van de Indianen op het oorlogspad. Hij komt in de Amerikaanse prijzenoorlog een koopje in het warenhuis van Macy halen. TT 7 at mr. Van Maarseveen nóch yy als minister van Overzeese Gebiedsdelen. nóch als mi nister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen ooit is mogen gelukken, heeft de nieuwe minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, ir. Peters, reeds met zijn maiden speech in de Kamer weten te berei ken. In tegenstelling met zijn voor ganger, die zich eens de reputatie van de meest irriterende man in In donesië verwierf, heeft minister Pe ters met zijn verklaring, dat de Ne derlandse regering zich niet zou ver zetten tegen een verbreking van de Nederlands-Indonesische Unie, indien Indonesië die met alle geweld wil, warme instemming in Indonesië ge oogst. Deze Indonesische instemming is wel te begrijpen, want men wil in Indonesië van de Unie af, nu geble ken is, dat het geen effect heeft haar als een chantape-midd'Sl ter verwer ving van. .Nieuw-Guinea te hanteren. De Indonesische minister-president heeft verklaard, dat de Unie schaü* toebrengt aan de Indonesische souve- reiniteit, de ontwikkeling van de In donesische gemeenschap op elk gebied belemmert en een psychologische druk op het Indonesische volk uit oefent. Dit zijn wel heel erg reële en zware bezwaren tegen een „veder lichte" Unie, die als zovele dingen, waartoe op de Ronde Tafelconferen tie door de Nederlandse regering met vermetel vertrouwen en door de In donesiërs met veel innerlijke voorbz- houden werd besloten, in de practijk slechts een fictie is gebleken. Deze „vederlicht" uitgevallen Unie leek voor de Nederlandse regering een con structie, waarmee zij voor dc buiten wereld op bijna Oost-'Aziatische wijze haar gezicht trachtte te redden, maar waarmee zij juist aan ieder onbevoor oordeeld toeschouwer duidelijk liet zien, hoezeer zij op haar gezicht had gekregen. De Nederlandse regering zal wel iswaar uit eigen' beweging de Unie niet opzeggen en dat is juist, om dat zij zich voor het internationale forum in' tegenstelling met Indonesië aan de overeenkomsten van de Ron de Tafelconferentie stipt wenst te houden. Maar van de andere kant zal zij ook geen vinger uitsteken om het ondeugdelijk gepraefabriccerde huis van de Unie in stand te houden, wanneer Indonesië het wil afbreken. Wat heeft de Nederlandse regering er toe gebracht thans de zozeer gekoes terde Unie-fictie onder dreng van Indonesië eventueel los te^noil'.en la ten? Het standpunt, dat zij geen waarde hecht aan een verbond, waar aan Indonesië geen waarde hecht, klinkt ongewoon realistisch in haar mond. Zou de verklaring gezocht moe ten worden in de realiteit, dat wij financieel zo goed als failliet zijn en dat alleen -iog maar Amerikaanse dollars redding kunnen brengen? Amerika, dat het zijne er toe heeft bijgedragen om onze positie in Indo nesië te maken tot wat zij nu is, dat grote belangstelling heeft voor do grondstoffen van Indonesië en voor de strategische positie van de Indone sische archipel tussen Oost en West, zou hier misschien een afdoend ant woord op kunnen geven, indien het dit wilde. Maar hoe dit ook moge zijn. de positie van Nederland in ie wereld verkeert in volle liquidatie. REFLECTOR. Rechercheurs van politie vonden Dinsdag in een perceel aan de Paul Krugerlaan te Den Haag onder een vloerkleed de 27- jarige weduwe M. M.-B.. van geboorte Poolse en gehuwd geweest met een Neder lander. Zij had een aantal slag- en steek wonden en is naar een ziekenhuis overge bracht. waar zij intussen is overleden. De dader van deze aanslag is de 40- jarige Pool J. D. Hij was voortvluchtig, maar is Dinsdagavond in uitgeputte toe stand langs de spoorlijn DelftSchiedam aangetroffen. Hij is naar een ziekenhuis in Schiedam vervoerd Hij heeft bekend de vrouw te hebben neergestoken. De Austin-auto, die met behulp van het K.L.M. toestel „Edam" een reis om de wereld in dertig dagen tracht te ma ken is Dinsdagavond uit Honoloeloe in Los Angeles aangekomen. Vandaag be gint de tocht dwars door Amerika. D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1