MEER PROEVEN MET ATOOMWAPENS PLAATSVERVANGERS WACHTEN OP UITSLAG VAN FRANSE VERKIEZINGEN Tussen neus en lippen Dubieuze figuren M Op Eniwetok alleen bommen op stalen torens tot ontploffing gebracht Storm won het in Haarlem van Mullens BOMBARDEER DE SPOORWEG IN MANDSJOERIJE Tot hoofd en hart Holland is absoluut charmant I REDDINGSPLOEGEN LOPEN WAT DE UITSTRALING BETREFT GEEN GEVAAR Grote circustent vernieldreservetent reeds opgetrokken Geallieerden veroveren Pyonggang „Wij zijn reeds in oorlog" N00RD-00STP0LDER KIEST ZATERDAG DE EERSTE GEMEENTERAAD Stemautovoor de afgelegen districten De vijf pet. ook voor de tuinbouw Het weer Aftreding van Yamin verwacht Bespreking Atlantisch Pact behoeft volgens Acheson niet op agenda geplaatst te worden WEER OVERVAL OP WEST-JAVA QJee MORRIS iefmuca &uj! Kort interview met Margaret Truman DONDERDAG 14 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25097 De vermiste diplomaten VRIJWILLIG OF ONDER DWANG NAAR OOST-EUROPA? Val van laatste bolwerk breekt tegenstand 25.000 recruten omgekomen GENERAAL WEDEMEYER BEVEELT AAN: Dispensatie-aanvrage afgewezen Aanleiding de vrijlating der politieke gevangenen Schulte niet naar de Tour en wereldkampioenschappen KHAKISHORTS - SHIRTS 99 99 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Het is een vreemde geschiedenis met de twee verdwenen Britse diplomaten. Hoewel over de juiste toedracht der gebeurtenissen nog vrij wel niets bekend is, wint toch steeds meer de mening veld, dat het hier niet betreft een particulier Parijs-avontuur tje van twee uit het evenwicht geslagen losbollen, maar dat men met een bui- tengewoon ernstige affaire te maken heeft, waarin de politiek wellicht de belangrijkste rol speelt. Daar beide diplomaten voortdurend inzage hebben gehad van zeer geheime stukken, zou den de Russen van hun kennis wel eens terdege kunnen profiteren. Het is niet de eerste keer, dat, ondanks de zo hoog geroemde Engelse secret-service, uit Engeland figuren verdwenen, die op de hoogte waren van top-secrets, om korte- tijd later achter het IJzeren Gordijn te belanden. In Londen en Washington hoopt men nog steeds, dat dit niet het geval is met deze twee jonge diploma ten, maar heel gerust is men er toch niet meer op. Wat ons altijd bij dit soort affaires verwondert is dat men in Rege ringskringen zo gemakkelijk aan vrij duistere en onbetrouwbare figuren toe gang verschaft tot de hoogste staatsge heimen. Het geval van de Italiaanse professor Pontecorvo ligt nog vers in het geheugen. En ook de namen van Klaus en Fuchs zijn nog niet vergeten. Thans zijn het twee hoge ambtenaren van het Foreign Office. Dit de verklaringen van minister Morrison blijkt, dat MacLean zeer bekwaam, maar Burgess eigenlijk een nietsnut was, MacLean, die politiek nogal links stond, had het vorig jaar een zenuwinstorting gehad en Burgess had zich door zijn gedrag in Amerika onmogelijk gemaakt. Uit tal van berich ten bleek bovendien, dat Burgess er vroeger nogal communistische sympa thieën op na had gehouden. Het was verder bekend, dat beide heren van een vrolijk leventje hielden en daarom dacht men aanvankelijk dat zij in Frankrijk aan het pierewaaien waren. en vraagt zich af of deze mensen, gezien hun karakter en verleden, nu wel op zulke verantwoorde lijke politieke posten op hun plaats waren. Is het niet de plicht van iedere regering nauwlettend toe te zien op de gedragingen van haar top-functionaris- sen? En moet zij telkens niet opnieuw bij benoemingen in deze gevaarlijke tijd scherp rekening houden .met het ver leden van zulke figuren? Is het niet ver standiger, wat wantrouwend te staan tegenover „politieke bekeringen"? Zij zijn in ieder land helaas te vinden, de „bekeerlingen", die als de oorlog anders gelopen was even rustig op de kussens in Berlijn zouden hebben plaats geno men als nu op die te Washington, New York of Londen. Misschien zal het geval van de ver dwenen diplomaten in menig land voor oe regeringen een waarschuwing zijn ogen en oren wijd open te houden en bi]zonder te letten op sommiger ver leden. Dan zullen voortaan de Westerse wereld wellicht dergelijke verrassingen bespaard blijven Verrassingen, die als eens de Russen de grenzen naar het Westen zouden overschrijden, ongetwij feld verhonderdvoudigd zouden worden. Men kan beter t ij d i g hiermede reke ning houden en maatregelen nemen. Het eerste officiële openbare verslag van de proefnemingen, die in April en Mei j.l. op de Atol Eniwetok in de Stille Oceaan gehouden zijn, werd gisteren gege ven op een persconferentie, die te Washington bijeengeroepen was door de Ame rikaanse atoomenergiecommissie en het departement van Defensie. Zij, die de proeven uitgevoerd of bijgewoond hadden, vertelden iets, maar lang niet alles, van de gebeurtenissen op het afgelegen Eniwetok. Op de conferentie werden de volgende feiten onthuld: 1. Men is zozeer gevorderd met de ontwikkeling van de bommen, dat in Nevada en op Eniwetok vaker proeven genomen zullen worden dan in het afgelopen half jaar. 2. Voor de eerste maal zijn straalvliegtuigen bommenwerpers en jagers gebruikt bij de proeven met atoomwapens. Bestu deerd is hoe zij dc hitte der explosie en de ontploffing zelf tijdens de vlucht door stonden. 3. Op Eniwetok zijn alleen bommen tot ontploffing gebracht, die op stalen torens gemonteerd waren. Geen enkele bom is door een vliegtuig neergeworpen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Nu het onafgebroken zoeken naar MacLean en Burgess door de politie van geheel West-Europa nog steeds geen enkel resultaat heeft gehad, begint men ook in Engeland over te hellen naar de opinie van de Franse politie, dat Je beide diplomaten, vrijwillig of onder dwang, zich begeven hebben naar Rus land of een van de satellietlanden. De vrouw van MacLean werd gisteren naar het ziekenhuis vervoerd. Zij verwacht baar derde kind. Volgens het persagentschap Reuter zou Stephen Spender, de Engelse dich ter, die in Italië op vacantie is en die daags voor het vertrek van de twee diplomaten vanuit Londen werd opge beld door Burgess, verklaard hebben, dat laatstgenoemde tijdens zijn studen tentijd te Cambridge een militant com munist was en dat hij verschillende van Spender's vrienden had „bekeerd" tot het communisme. De bekende ex-diplo maat Harold Nicolson, van wiens hand iedere week een artikel verschijnt in de „Spectator", verklaarde gisteren tegen over reporters van een Engels ochtend blad. dat hij Burgess zeer goed kende en dat deze de Amerikanen haatte en com munistische sympathieën had zonder evenwel van de Russen te houden. Nicol son vertelde eveneens, dat Burgess zeer indiscreet placht te zijn in zijn conver satie en dat hij zeer veel dronk. Voor het Nederlandse circus Jos. Mullens, dat Woensdag zijn eerste voor stelling in Haarlem zou geven, is het gisteren een ongeluksdag geworden. Het materiaal van het circus arriveerde Dinsdag in Haarlem en Woensdag ging men de grote tent, een viermaster, op bouwen. Er stond een straffe wind, die het werk bemoeilijkte. Op een gegeven moment sloeg een z.g. uitschieter onder het tentzeil. Twee van de stalen masten knapten af en de hele zeillawine kwam naar beneden. Dertig werklieden werden onder het zei! bedolven en onder het talryke publiek, dat de opbouwwerkzaamheden gadesloeg, ontstond een paniek. Het circus heeft door dit voorval een schade, die op ongeveer 25.000 ge schat wordt, waarbij inbegrepen de entrée-gelden van twee reeds uit verkochte voorstellingen. Vanmorgen zijn wij nog even een kiikje gaan nemen bij Mullens en het bleek, dat de directie niet bij de ge broken masten is gaan neerzitten. Naar ons werd medegedeeld, zal het de eer ste dagen niet mogelijk zijn de grote tent op te bouwen, omdat de aanschaf fing van de enorme masten wel enige moeilijkheden zal geven. In de afgelo pen nacht zijn veertig man in de weer geweest om een reservetent op te trek ken. Deze biedt plaats aan ruim drie duizend personen. Voor Mullens be tekent dat dus in Haarlem een ver minderde capaciteit van 1500 plaatsen. Het circus blijft in Haarlem tot en met 18 Juni. Voor degenen, die door het gebeuren van gisteren 's avondsteleurgesteld naar huis moesten keren, is in deze zin een oplossing gevonden, dat de besproken plaatsen over de volgende voorstellin gen zullen verdeeld worden. Vanmiddag nm vjjf uur start Mullens met de mid dagvoorstelling, vanavond om acht uur volgt de tweede. Clown Babusio, die gisteren werd gewond, is thans zover hersteld, dat hij in ieder geval in het programma kan optreden. De première van circus Jos Mullens kon gisteravond niet doorgaan. Een onverwachte rukwind deed de mast afknappen, zodat de tent instortte. De honderden bezoekers, die zich tevreden moesten stellen met een kijkje bij de opbouw, konden hun kaartjes bij de kassa inwisselen. De voorzitter van de atoomenergiecom missie, Gordon Dean, merkte op, dat er in recente officiële communique's ge sproken is over „thermo-kernsplitsing" en „waterstof". Hij zei: „Het schijnt dat er iedere maal, dat wij deze woor den gebruiken, berichten moeten komen volgens welke wij ofwel een, waterstof bom beproefd hebben ofwel op het punt staan een waterstofbom te produceren Billijkheidshalve geloof ik, dat ik uw aandacht moet vestigen op het feit, dat noch de atoomenergiecommissie noch het departement van Defensie hierover iets gezegd heeft". Brigade-generaal James Cooney zei: „Er is geen enkele reden om slachtof fers niet onmiddellijk in veiligheid te brengen en te behandelen. De reddings ploegen lopen wat de uitstraling betreft geen enkel ernstig gevaar. Wanneer hoog in de lucht een atoombom ontploft een atoombom van het soort dat mi vermoedelijk gebruikt zal worden zal er geen sprake van uitstraling zijn. Wanneer een bom vlak boven de grond ontploft zal het gebied met een krach tige nastraling een middellijn van ten hoogste 300 tot 400 meter hebben. In dat gebied is reddingswerk overbodig, om dat het vernietigd is. De persconferen tie werd bijgewoond door ongeveer 70 verslaggevers, onder wie de vertegen woordiger van het Russische persbureau Tass. Geallieerde eenheden zijn vandaag het vroegere Noordelijke bolwerk Pyong gang binnengerukt, waarna de Chinese troepen langs het gehele centrale front verder terugtrokken. Pyonggang, dat vijf en veertig km, ten Noorden van de 38ste breedtegraad ligt, was het laatste hoekpunt van de eens zo machtige communistische „ijzeren driehoek". Meer dan honderd tanks gingen vooraf aan de in twee colonnes oprukkende ver bonden legers en trokken door de vlakten op Centraal Korea de verlaten stad binnen. Andere geallieerde een heden, die oprukten vanuit Chorwon en Kumhwa, stootten evenmin op tegen stand. Geallieerde officieren zijn verbaasd over het klaarblijkelijk volledig terug trekken van de communisten uit dit ge bied, waar zij eerst troepen opgehoopt hadden om krachtig toe te kunnen slaan op Zuid-Korea. Vele waarnemers zijn van mening, dat de Chinezen zo te lijden hebben gehad tijdens de twee laatste offensieven, dat zij zich waar schijnlijk teruggetrokken hebben naar de linie van Wonsan, honderdzestig km. ten Noorden van de achtendertigste breedtegraad. De Zuid-Koreaanse regering heeft medegedeeld, dat negen Zuid-Koreaanse officieren gearresteerd zjjn op beschul diging van het vervalsen van officiële documenten, fraude en plichtverzaking. In totaal zouden ongeveer 24.000.000.000 won (ongeveer 14.300.000 gulden) ver duisterd zijn tengevolge waarvan 25.000 mannen in opleidingskampen van dc honger omgekomen waren, aldus meldt Reuter. De voorzitter van de Commissie van Binnenlandse Zaken en Veiligheid uit de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering, Soeh Min Ho, had zoals gemeld Dinsdag verklaard, dat sedert December zelfs 50.000 Zuid-Koreaanse recruten door ziekte, gebrek en „onmenselijke De- handeling" in militaire opleidingskam pen waren omgekomen. Luitenant-generaal Albert Wcdemeyer beeft op de derde dag van zijn verhoor door de Amerikaanse Senaatscommis sie, die een onderzoek instelt naar het ontslag van generaal MacArthur, de Verenigde Staten aanbevolen „het be rekenbare risico" van een oorlog met Rusland te nemen en de Mandsjoerijse spoorweg te bombarderen. De spoorweg die half Chinees, half Russisch is, is de voornaamste bevoorradingsroute voor Korea. Toen men hem vroeg of hij het ri sico wilde lopen de lijn te bombarde ren ten koste van het verlies van bondgenoten, zei Wedemeyer: ,,Ik kan mij niet voorstellen, dat de Verenig de Staten dat alleen zullen doen". Toen men hem vroeg of een derde wereldoorlog onvermijdelijk zou vol gen op bombardementen van Chinese bases en de spoorweg, antwoordde Wedemeyer: „Ik ben van mening, dat wij thans reedsi n oorlog zijn, mijn heer". Generaal Wedemeyer zei voorts, dat de Russen waarschijnlijk Nederland en Denemarken zouden kunnen bezet ten indien zij West-Europa binnenruk ten. Voordat hij zijn getuigenis beëindig de drong Wedemeyer aan op een zee blokkade van China. Hij zei van me ning te zijn, dat dat niet een daad van oorlog was. Vandaag zou Louis Johnson getuigen die minister van Defensie was toen de communisten in Juni 1950 Zuid-Korea binnenrukten. Generaal Douglas MacArthur heeft de Amerikaanse regering gisteren te Aus tin (Texas) er van beschuldigd, dat zij zich bezig houdt met een gevaarlijke vorm van toegeeflijkheid. „Ter recht- ff Zaterdag zullen allen, die zich in de Noord-Oost-polder hebben gevestigd en die op 31 December 1950 de leeftijd van 23 jaar hadden bereikt, ter stembus gaan om de eerste gemeenteraad (voorlopig „poldercommissie voor algemene be langen" geheten) te kiezen. Tot nu toe hoefden de polderbewoners alleen voor de Tweede-Kamerverkiezingen hun stemmen uit te brengen. Een gemeente bewonen ze nog niet en ze zijn ook niet bij een provincie ingedeeld. Wanneer straks de nieuwe commissie zal zijn gekozen, dan zal ook dan nog de landdrost alle gemeentelijke beslui ten' moeten nemen en de verschillende verordeningen moeten vaststellen. De commissie onderscheidt zich dus ook in de naaste toekomst van de normale ge meenteraad, daar zij slechts adviserend blijft. De Katholieke Volkspartij, de Partij Lijden is een weg, maar geluk is een doel. van de Arbeid, de Anti-Revolutionnaire Partij en de Christelijk-Historische Unie hebben 8 Mei hun lijsten ingediend en verder was er een niet-politieke groepe ring die ook aan de verkiezing wenste deel te nemen, n.l. de groep „Polderbe- lang". In een tijd, waarin niemand in Nederland aan verkiezingen denkt, zijn „kopstukken" van politieke partijen naar de Noord-Oostpolder getogen om daar redevoeringen te houden. Zaterdag zal bekend worden hoe de politieke situatie in het nieuwe land zo ongeveer ligt. Van de afgelegen boerderijen, uit de kampen eri ook uit de reeds gevormde woon- centra zullen de polderbewoners ter stembus gaan. Men heeft het hun in deze uitgestrekte vlakte wat gemakke lijk gemaakt, want, zoals bekend is, voor de districten Nagele, Hfetten, Tollebeek, Spel en Schoterbrug komt een auto naar een bepaald centrum, waar de stemplich- tlgen zich op een bepaald uur kurken vervoegen. Voor deze dunbevolkte stern- districten kan het bureau niet de ge hele dag geopend zijn. Zo zal de „stem auto" daarom tussen 8 en 10 u. te Nagele zijn en dan verder rijden om ook de an dere afgelegen districten te bezoeken. In de grotere districten, zoals Emmel- oord. zal het stembureau echter van 's morgens acht uur tot 's namiddags vijf uur geopend zijn. vaardiging van hun optreden zeggen zij, die verantwoordelijk zijn voor onze landsverdediging, dat wij nog niet vol doende voorbereid zijn om te vechten. Ik kan het daarmee niet eens zijn. Ik geloof dat ons land sterk genoeg is om elke aanvaller te verslaan. Als de Rus toeslaat is het omdat wij geen kracht tonen," zo zei generaal MacArthur. Het Hoofdbestuur van de Kath. Land- arbeidersbond „St. Deusdedit" te Haar lem heeft van het College van Rijksbe- middelaars bericht ontvangen, dat de dispensatie-aanvrage van de werkge versorganisaties in de tuinbouw betref fende de vijf procent loonsverhoging van 19 Maart is afgewezen. Dat betekent dus, dat oolr aan de arbeiders in de tuinbouw en de boomkwekerij de vijf procent loonsverhoging van 19 Maart af moet gegeven worden. Luchtmacht-waarnemers van negen Europese staten, onder wie de Nederlandse officieren kapitein F. A. M. Broers en eerste luitenant P. J. A. Jollie, vertoeven thans in Korea om kennis te nemen van de nieuwste methoden, welke toegepast ivorden in de luchtoorlog. Voor deze luchtmacht-waarnemers geeft de Ameri kaanse kapitein Cecil Hospelhorne (met hoge kepi in het midden op de foto) een uiteenzetting van de wijze, waarop een jeep wordt klaar gemaakt om ergens nabij het front te worden „gedropt". Verwachting tot Vrijdagavond: Tamelijk veel bewolking met enkele verspreide buien. Meest matige Zuidelijke wind. Vrij warm weer. Zon; 4.19—20.01 Maan: 16.12—1.24 Het aftreden van Yamin als minister van Justitie uit het zes weken function- nerende kabinet-Sukiman wordt in poli tieke kringen te Djakarta zeer waar schijnlijk geacht Dit aftreden zou een gevolg zijn van de kwestie over de vrijlating van 950 politieke gevangenen, waarover sedert het einde der vorige week in parlement en pers een levendige discussie is gevoerd. In een vandaag uitgegeven communi qué van de regering wordt aangekon digd. dat bij het regeringsant woord op de algemene beschouwingen in het par lement in tweede termijn, dat Vrijdag zal worden gegeven, mededelingen zul len worden gedaan over „mütaties in het kabinet". Yamin heeft vanochtend een bezoek gebracht aan Sukarno De Britse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Ernest Davies heeft gisteren te Parijs gezegd, dat er geen overeenstemming bereikt zal wor den tussen de plaatsvervangers der Grote Vier, vóórdat Zondag a.s. de Franse verkiezingen gehouden -zijn. De 69ste bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier te Parijs duurde gisteren slechts enkele minu ten. Geen der afgevaardigden wenste het woord te voeren. De vergadering werd daarop tot heden verdaagd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft giste ren te Washington gezegd, dat de Ame rikaanse voorstellen voor een conferentie der Grote Vier niet de besprekingen van bet Noord-Atlantisch Pact zouden uit sluiten. Dc minister weigerde verder over dit punt uit te weiden. Het al dan niet op de agenda plaatsen van het Noord-Atlantische verdrag is een van dc voornaamste geschilpunten in de bespre kingen der plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs, die reeds drie maanden duren. De kern van Acheson's verklaring was, dat de Russen zeer goed wisten, dat het niet nodig was het verdrag op de agenda te plaatsen om bet toch te bespreken. Acheson zei, dat men in de onder handelingen thans weer teruggekeerd was op het uitgangspunt. Hij voegde er aan toe, dat men bijna gedwongen werd te geloven, dat Rusland weinig enthousiast was voor een bijeenkomst van de Grote Vier. Over andere kwesties zei Acheson: 1. Het Amerikaanse voorstel voor toela ting van Griekenland en Turkije tot de Noord-Atlantische verdragsorganisatie is in overweging bij de andere leden van de alliantie, die de gehele zaak zeer zorgvuldig willen bestuderen. 2. Rus- lands recente nota over de voorbereiding van een Japans vredesverdrag, waarin er op aangedrongen wordt, dat Rood China, Rusland, Groot-Brittannië en de V.S. het grootste aandeel in de bespre kingen zullen hebben, was er op gericht het feit te verdoezelen, dat Frankrijk van een belangrijke rol zou worden uit gesloten. Acheson zei voorts, dat hem niets be kend was over militaire onderhandelin gen in Washington voor hulp aan Joego siavië. Hij zei, dat de chef van de Joego slavische legerstaf in Amerika was voor de mogelijke aankoop van Amerikaanse wapens en uitrusting. Acheson zei verder, dat hem niets be kend was van een definitief voorstel voor een wapenstilstand op Korea. Gerrit Schulte. die het verzoek van Pellenaers, de Nederlandse equipe-lei- der, tot deelneming aan de Ronde van Frankrijk tot Vrijdag in beraad zou hon den, heeft medegedeeld, te hebben be sloten zich niet beschikbaar te stellen voor de Nederlandse ploeg. Hij zal dit besluit Vrijdag aan Pellenaers mede delen. Schulte zeide dat andere werkzaam heden, in verband met de opening van het stadion in Den Bosch, waarvan hij het restauran{ zal beheren, hem verhin deren zich voldoende op de Ronde van Frankrijk voor te bereiden. Ook zal hij niet deelnemen aan de wereldkampioen schappen te Milaan. Voor de tweede maal nebben deze week gewapende bandieten een overval gepleegd op een West-Javaanse thee plantage. Naar L'.P. bericht, zouden bij deze overval vijftien personen gedood zijn. De waarnemend administrateur stelae zich met vrouw en kind in veiligheid door in een sloot te kruipen. Naar aan leiding van deze overval hebben twee duizend bewoners de onderneming ver laten. Zij zijn gegaan naar de nabij gelegen plaats Bandjaran. waar de dienst Sociale Zaken hun hulp verleent. Een bende van vierhonderd, met au tomatische wapens uitgeruste inheemse bandieten heeft vandaag een overval gepleegd op de theeplantage Ardjasari, die vijftien kilometer ten Zuiden van Bandung gelegen is- De arbeiderswo ningen en kantoorgebouwen werden grotendeels met de grond gelijk ge maakt. Na een kort gevecht joegen de bandieten vijftien politiemannen, die de plantages bewaakten, op de vlucht. De plantage-arbeiders vluchtten en vertelden de militaire politie, dat het laatste wat zij gezien hadd*i, was. hoe tientallen gewapende man nen het huis omsingelden, waarin de ongewapende administrateur en zijn gezin vertoefden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 giiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiniiii| Op de avond van de tweede en tevens laatste dag van haar bezoek aan ons land heeft Margaret Truman precies 15 minuten de gelegenheid gehad om zich met de Nederlandse pers te on derhouden. Zij heeft in deze dagen een welhaast overladen programma af moe ten werken, waarin alles precies „geti med" was, zodat ze zelfs geen kans heeft gehad ze moest het met een spijtig gezicht vertellen in een win kel te komen. Ze had n.l. graag wat willen kopen hier. Margaret Truman, die gekleed was in een hemelsblauw complet, heeft een even eenvoudig als innemend voorko men. Haar houding is wars van elke pose. Hoe ze Holland vindt, wordt haar gevraagd. „Absoluut charmant", luidt het antwoord. Vooral de Nederlandse gastvrijheid was haar opgevallen. Ze had zich hier werkelijk op haar gemak gevoeld. „Holland is mooi", zegt ze dan spontaan. Dan wordt haar gevraagd wat haar meest opvallende impressie geweest is. Ze denkt even na en zegt dan: „Het zijn de huizen, geloof ik, die zo ontzettend veel ramen hebben, waardoor alles zo epen wordt. I like that very much". Gistermiddag heeft Margaret Truman een bezoek gebracht aan H. M. Konin gin Juliana. Ze heeft ook de prinsesjes Beatrix en Margriet ontmoet en ze ver zekerde ons, dat Beatrix zeer goed En gels spreekt Jammer vindt de presidentsdochter het, dat ze de opening van het Holland Festival niet kan bijwonen. Ze hoopte overigens, dat ze in Europa en misschien ook wel in Nederland nog eens con certen zou kunnen geven. Tijdens deze reis zal het niet gebeuren; het is, zo verzekerde ze ons. een vacantiereis. Ze voegde er echter haastig aan toe, dat ze, wanneer ze weer thuis zal zijn, ee.n paar dagen rust zal nemen! Margaret Truman is vanmorgen naar België vertrokken. Zij heeft nog een kort particulier bezoek aan Rotterdam gebracht. Vitaminen en drank zucht De Amerikaanse biociie- micus Dr. Roger J. Willi ams. die een wereldnaam heeft en verbonden is aan ae Universiteit van Texas, heeft een boek geschre ven over „Voeding en Alcoholisme". Hij vertelt daarin over experimen ten. gericht op het behan delen van drankzucht door middel van dieet. Het 's ml. gebleken, dat bepaalde drankzuchtigen een bepaalde voeding no dig hebben voor wat ca lorieën, vitaminen, mine ralen en aminozuren be treft. Acht groepen van doktoren, verspreid over het gehele land, nemen proeven met deze dieet- behanaeling. In sommige gevallen is het succes volkomen, in andere slechts gedeeltelijk. Dr. Williams is de op vatting toegedaan, dat drankzuchtigen veelal drinken omdat er iels aan hun dagelijkse voeding ontbreekt. Èr zijn wat dit aangaat, individuele ver schillen, en deze ver schillen zijn dikwijls heel groot. Het tekort in het voed sel, dat iemand naar drank doet verlangen, kan voortkomen uit de afwezigheid of de aan wezigheid in te geringe mate van elk der hierbo- vengenoemde bestandde len afzonderlijk of van een combinatie daarvan. Er zijn ook nog onbe kende factoren in de voe ding, aie waarschijnlijk mede schuldig zijn oan het prikkelen tot drank zucht. Als een gebrek aan vi taminen de oorzaak is. Met deze propagandawagen van* de „Koning der Voorzichtigheid" tracht men in Parijs het veilig ver keer te bevorderen. By ons zou hij het tegenoverge stelde effect hebben. vier tiende procent, on danks het feit, dat dit percentage voldoende is om bepaalde personen te doden. Als een tekort van een of ander in de voeding de oorzaak is van drank zucht, moet de behandel de persoon zijn hele leven blijven zorgen voor - de nodige aanvulling. Dr. ,komt dit volgens Dr. Williams acht het waar- Williams hi erdoor, dat schijnlijk, dat er nog geen enkel voedsel vita- mine-b bevat in de ma te, die drankzuchtigen no dig hebben. Het verschil in de hoeveelheid alcohol. meer ziekten zijn, waar bij de samenstelling van het voedsel een rol van doorslaggevende beteke nis speelt, o.a. athritis. die verschillende perso- jicht h e bIoeddruk en nen kunnen verwerken, is slapeloosheid, verbazingwekkend. Som migen worden al dronken Begrafenis van een als zij rijt honderdje oorlogsmisdadiger proeent alcohol m hun bloed hebben, anderen Ongeveer 3000 personen blijven nog nuchter bij verdrongen zich op het kerkhof van Hoexler in Duitsland om dc begrafe nis van Hans Schmidt, de voormalige adjudant van het concentratiekamp Bu- chenwald, die als oorlogs misdadiger te Landsberg werd opgehangen, bij te wonen. Er was een grote politiemacht op de been om neo-nazistische de monstraties te voorkomen. Er waren verschillende kransen van de „Kame raden" van de z.g.n. Soci alistische Rijkspartij. De plaatselijke krant bevatte een rouwadvertentie, waarin wera medege deeld, dat de 51-jarige Schmidt ,.na jaren van on zekerheid en vergeefse strijd tegen het vonnis van een buitenlands gerechts hof in Landsberg op de meest dappere wijze was gestorven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1