Legering van Ned. troepen in Duitsland f AFFRAY" GEVONDEN Bezoek aan een uitvinder Tussen neus en lippen Regimentsgevechtsgroep 6000 man naar hingen aan de Eems NA VIER OF ACHT MAANDEN AFLOSSING Zware eisen van de Perzen Gewonde Korea-vrijwilligers aangekomen TRUMAN VRAAGT MAATREGELEN TEGEN INFLATIE AAN CONGRESS Toi hoofd en hart I I Militaire oefening in groot verband RUSSEN STELLEN EISEN Indonesische regering was ingelicht .Het weer Britse onderzeeër met 75 man aan boord ligt op een diepte van 86 meter Ook Belgen, Fransen en Luxemburgers Eén millioen voor Rode Kruis? KHAKI.... de zomerdracht voor Vader en Zoon!! SMIT VAN RIJSBERGEN „Rusland zal anders de wereld veroveren zonder een schot te lossen J wee MORRIS ie^cie ycu imj! VRIJDAG 15 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25098 ALS ONDERHANDELINGEN MET DE ENGELSEN GUNSTIG VERLOPEN Volgend jaar: Berlijnse blokkade Eerst handelsbesprekingen, daarna opheffing blokkade Luchtwachtdienst 3 a 4000 leden Reeds voor het verschijnen van publicaties in „Trouw" Anglo-Iranian moet gehele winst afstaan Mossadeq ziek 99 Luchtmacht koopt trainer- straaljagers van Fokker NIEUWE ARRESTATIES IN INDONESIË Bromfietser en wielrijder verongelukt LABOUR ACHTERUIT MILITAIRE WERKEN IN HET BUITENLAND Uitvoering door Nederl. aannemers ƒ40.- WINDJACKETS f'i1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifèciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. l Mee. verwacht in Den Haag een gunstig resultaat van de onderhandelingen, welke thans tussen het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Foreign Office worden gevoerd, over de legering van Nederlandse troepen in de Britse bezet tingszone van Duitsland. Nederlandse militaire autoriteiten zijn reeds met ver tegenwoordigers van het Britse bezettingsleger tot een accoord gekomen ten aanzien van de plaats waar de Nederlanders eventueel gelegerd zullen worden, namelijk in Lingen aan de Eems. Indien de onderhandelingen met de Engelsen verder naar verwachting verlo pen en de legeringskosten niet te hoog zijn, zal een regimentsgevechtsgroep, on geveer 6000 man, in Lingen gelegerd en geoefend worden. Deze legering van Nederlandse troepen zal dan een permanent karakter dragen. Na vier of acht maanden, afhankelijk van een diensttijd van zestien of twintig maanden, zal de regimentsgevechtsgroep door een andere worden afgelost. De huisvesting fn Lingen is van dien aard, dat de militairen hun gezinnen niet over kunnen laten komen. De opzet was op 1 October de eerste regimer.tsgroep naar Duitsland te zenden. Deze datum zal waarschijnlijk niet aangehouden kunnen worden. Indien door te hoge kosten geheel van legering in Duitsland afgezien zou moeten worden, zul len de zomerkampen te Oirschot en Stroe als opvang-oorden worden ingericht. Volgend jaar zal ons leger een mili taire oefening in groot verband houden. De laatste herhalingsoefeningen van In- donesië-veteranen, die na de mislukking van de oefening Crescendo II tot batal jonsniveau beperkt bleven, hebben een zodanig gunstig verloop gehad, dat zij beschouwd kunnen worden als de basis voor de grotere oefening in 1952. Ter voorbereiding van deze oefening, die ongeveer één maand zal duren, zul len dit jaar nog enkele staf kwartieren voor herhalingsoefeningen opgeroepen worden. Voorts zullen huidige en toe komstige divisiecommandanten enige tijd bij Engelse en Amerikaanse staven in Duitsland worden ingedeeld ten ein de het specifieke stafwerk te bestude ren. De Russen hebben gisteravond onom wonden doen uitkomen, dat de nieuwe verordening, welke de West-Berlynse export bemoeilijkt, ingetrokken zal worden, indien het Westen de bespre kingen over een algemeen handelsac- coord met Oost-Duitsland hervat. We ken geleden werden de besprekingen over een dergelijk algemeen handelsac- coord afgebroken, nadat de West-Duitse vertegenwoordigers tot de conclusie ge komen waren, dat het onmogelijk was met de gedelegeerden uit de Russische zone tot een fundamentele overeenstem ming te geraken. Volgens het met Russische vergun ning werkende Duitse persbureau A.D.N. is gisteravond door welinge lichte woordvoerders de mening ge uit, dat aan de huidige moeilijkheden een einde zou komen, indien de han delsbesprekingen hervat zouden wor den. A.D.N. betoogde, dat de handelsbe sprekingen afgebroken werden „op last van de Amerikaanse autoriteiten, die de interzonale handel wensen te bena delen en de verdeeldheid van Duitsland te vergroten". „De kwestie is zeer een voudig", aldus werd verklaard, „diege nen, die de onderhandelingen afgebro ken hebben, behoeven ze alleen maar te hervatten". Plaatsvervangers De plaatsvervan gers te Parijs hebben gisteren bij hun besprekingen, welke ruim een uur duurden, geen vorderingen gemaakt, zo deelde een Westelijke woordvoerder mee. Dat de gang van zaken bij de Natio nale Reserve tot dusverre volkomen onbevredigend is geweest, is algemeen bekend. Aan deze situatie wil de miniter van Oorlog thans, naar het A.N.P. ter ore is gekomen, voor goed een einde maken. In overleg met de chef van de generale staf en de inspecteur van de Nationale Reserve heeft de minister een aantal richtlijnen opgesteld ten aanzien van de opbouw en taak van de Nationale Reserve. Deze richtlijnen zullen binnenkort besproken worden met vertegenwoordigers van het instituut „Steun Wettig Gezag", het wervings- en propaganda-orgaan van de Nationale Reserve. Indien de door de minister opgestelde richtlijnen door het S.W.G. niet worden aanvaard, zal het ministerie van Oorlog verdere mede werking aan de opbouw van de Na tionale Reserve weigeren, hetgeen au tomatisch het einde er van betekent. Bedoelde richtlijnen bevatten o.m. het volgende: De Nationale Reserve dient te worden opgevat als een legerorgaan, een onderdeel van de territoriale troe pen met een constante sterkte van 16.000 man. De vrijwilligers zullen zich voor méér dan één jaar moeten verbin den (tot dusverre een jaar). Hun ge oefendheid moet zodanig zijn, dat zij stand kunnen houden tegen elitetroepen als parachutisten. Zij moeten voorna melijk worden gebruikt als bewaking van kruispunten en bruggen. De wer ving voor de Nationale Reserve zal voortaan in handen moeten liggen van de districtscommandanten en niet meer door het S.W.G. dienen te geschieden. De Luchtwachtdienst, een korps ten behoeve van de luchtverdediging, zal voorlopig drie a vier duizend vrijwilli gers tellen, waarvan het grootste deel vrouwen. De vrouwelijke vrijwilligers zullen worden ingedeeld bij het V.H.K., de mannelijke.bij de Nationale Reserve, echter met de aantekening dat zij bij gevechtsacties niet mogen worden inge zet. Een woordvoerder van het minis terie van Oorlog te Den Haag heeft verklaard goede verwachtingen te heb ben ten aanzien van de wervingscam pagne voor de Luchtwachtdienst. Van bevoegde zijde wordt te Den Haag verklaard, dat reeds tien dagen vóór het verschijnen van de publicaties van het dagblad „Trouw" inzake de moeilijkhe den van het bureau Zuid-Molukken cn de stichting „Door de Eeuwen Trouw" aan de Nederlandse Hoge Commisisaris in Indonesië, de heer Lamping, is ver zocht de inlichtingen, waarover de Ne derlandse regering met betrekking tot deze kwestie beschikte, aan de Indone sische regering door te geven. Luchtfoto van de jongste proef met de atoombom op Enlwetok. De bom is zo juist ontploft. Een ontzaglijke vuurbal verschijnt aan de hemel en grote wolkenkolom men vormen zich. Aan de proeven op Eniwetok' heeft 'Amerika 65 millioen dollar besteed. De luchtmacht bewaakt de 75000 vierkante kilometers van het eiland tegen ongewenste waarnemers. De normale bevolking van geleerden en militai ren bestaat uit ongeveer 8000 man. Toen de bom tot ontploffing werd gebracht, bevonden zij zich op minstens 25 km. afstand van het eiland. Ofschoon zij voor tien waren van speciale brillen tegen de helse gloed, werden de waarnemers zelfs op die afstand nog verblind. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking. Vanavond in het Oosten van het land hier en daar een bui, in de vroege ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Gematigde tempera turen. Zon: 4.19—21.02. Maan: 17.45—1.39. De vertegenwoordigers van de Perzi sche regering en de Anglo-Iraanse olie maatschappij zijn gisteren in Teheran voor de eerste maal bijeen geweest. De Perzische minister van Financiën, Mo hammed Ali Varasteh, deelde bij het begin van de zitting mee, dat er slechts besprekingen kunnen worden gevoerd, indien de maatschappij er bij voorbaat in toestemt, de gehele winst, na aftrek van de kosten en 25 procent, aan Perzië af te staan. Besloten werd de besprekin gen tot Zondag op te schorten- Be Brit ten zullen dan hun reactie op de Per zische voorwaarde moeten geven. .Engeland zal in Teheran een formeel diplomatiek protest indienen tegen het optreden van de uit drie man bestaande Perzische Oliecommissie in Abadan, al dus heeft Donderdag Herbert Morrison in het Lagerhuis medegedeeld. Hij betoogde, dat de regering zich zeer bezorgd maakte over het optreden van de commissie. Het protest zal aan de Perzische regering worden overhandigd door de Britse ambassadeur, Sir Fran cis Shepherd- De Perzische premier Mossadeq heeft gisteren wegens ziekte zijn redevoering tot de Majlis afgelast. Vernomen wordt, dat de enerverende spanning van de strijd om de nationalisatie te veel van het hart van de 71-jarige premier heeft gevergd. Dr. Mossadeq keerde Woens dag naar zijn woning terug. Donderdagmiddag hebben een groep invaliden, die deelnemen aan de Rallye van Zutphen, en een groepje bejaarden uit Putten voor H. M. de Koningin op het Paleis te Soestdijk gedefileerd. Na het défilé werden een grote doos Puttensc Mop pen en een mandje eieren, dat volgens oud gebruik met een zakdoek was bedekt, aan H. M. Koningin Juliana aangeboden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Na 59 dagen zoeken vonden de ber gingsvaartuigen van de Britse admirali teit gisteren eindelijk de vermiste onder zeeër „Affray", welke op 16 April dook met 75 man aan boord om niet meer aan het oppervlak te verschijnen. Het vaartuig ligt op een diepte van 86 meter aan de rand van het Hurd Deep, een reeks onderzeese kloven, waar men sinds de oorlog tienduizenden ton nen Duitse munitie en gifgas in zee heeft geworpen. Het vaartuig werd gevonden door middel van het Asdic-echo-appa- raat. Aanstonds werd een duiker neer gelaten in een duikerklok. Hij keerde terug met de mededeling, dat hij de naam „Affray" had kunnen lezen op de boeg van het schip en dat het vaartuig horizontaal en met effen kiel op de zee bodem rustte. De berichten over het vinden van de vermiste onderzeeër verdiepen het mys terie van zijn ondergang. Want het schip ligt in normale horizontale positie. Des ondanks werden geen noodboeien opge laten en schijnt het niet mogeijk gel- weest te zijn gebruik te maken van de reddingsapparaten. De vindplaats wijst uit, dat de onderzeeër na voor het laatst geseind te hebben aan de admiraliteit, een afstand van zestig kilometer afleg de onder water voordat de ramp plaats vond. Ten behoeve van de opleiding voor straaljagers zal de Nederlandse lucht macht een aantal van de door Fokker ontworpen straaljager-trainers S 14 aankopen. Dit oefenvliegtui„ heeft be wezen in bedrijfskosten veel goedkoper te zijn dan de Meteors. Naar A.P. uit Djakarta meldt, zijn verscheidene van de 950 politieke ge vangenen, die reeds vrijgelaten waren, opnieuw gearresteerd, o.a. de bende leider Chairul Saleh. (Van een speciale verslaggever) Een uitvinder is iemand die iets uitvindt. Het kan dus even goed iemand zijn, die een nieuw type boordenknoop- je uitvindt, als iemand, die een vliegtuig of een onderzeeër van nieuwe makelij ontdekt. Toch hangt er voor ons gevoel om de uitvinder nog al tijd een soort „Jules Ver- ne-sfeer". Maar nuchter redenerend kwamen wij tot de bevinding, dat ie mand, die een nieuw type stekker ontdekt of een manier om nooit meer het dopje van je tandpasta- iube kwijt te raken, voor het welzijn van de mens heid meer verdiensten heeft dan de man, die weer een cf ander nieuw soort oorlogstuig uitvindt. Dus togen wij naar Den Bosch, waar een man woont, die èn de nieuwe stekker èn de oplossing voor alle tufcedopjespro- blemen heeft gevonden. „Eigenlijk zijn we met zijn tweeën, ziet u," ver telde ons de heer Peters. „Want ik heb een com pagnon, de heer Robijns. We schijnen er allebei een soort knobbel voor te heb ben. We zoeken allebei en dan vertellen we elkaar, wat we gevonden hebben. Dan zoeken we weer ver der en proberen en ver beteren tot het goe.d is. Zo is het met die stek ker ook gegaan." De stek ker, die de heren Peters en Robijns hebben uitge vonden, is zo gemakke lijk aan de draad te mon teren, dat geen enkele huisvrouw meer op de terugkomst of activiteit van haar echtgenoot of van de electricien behoeft te wachten om dit kar weitje op te knappen. De draad in de opening ste ken en twee geïsoleerde schroefjes aandraaien is al wat er voor nodig is. „Maar eer het precies naar onze zin werkte, dat heeft nog wel wat tijd gevraagd. Zo staken die schroeven eerst buiten de stekker uit, maar nu wordt er een openinge tje gemaakt, zodat ze meer naar binnen val len." Op de stekker is in- Een nieuwe stekker en het dopje van de tube tandpasta middels niet alleen oc trooi aangevraagd en verkregen, maar men is al druk aan het onder handelen over de fabri cage. Vermoedelijk zal weldra een Nederlandse fabriek de productie ter hand nemen. Ook over de vervaardiging in licen tie in Duitsland zijn de besprekingen al in een vergevorderd stadium. „Het verkopen van de uitvinding is nog een gro tere toer dan het uitvin den zelf", zucht de heer Peters. „Ze vinden de vinding wel prachtig, maar ze willen er zo weinig voor betalen." „Maar nu die tubedop, hoe staat het daar mee?" informeren wij. „Dat is in orde. Het oc trooi daarop hebben we ook gekregen. Kijk, ik zal het u laten zien." De heer Peters haalt dan een dop voor de dag, zo als er op elke ordente lijke tube tandpasta, crè me of verf pleegt te zit ten. Boven op de dop is een plaatje met een gaatje bevestigd. Opzij zit een lipje. Door dit te bewegen wordt het gaatje gesloten. Men kan dus de dop op de tube laten, knijpt de benodigde hoe veelheid tandpasta uit en sluit de tube weer door het lipje te bewegen. De sluiting snijdt meteen als een mesje de pasta af, zodat men ook verder geen geknoei meer heeft. Het is het ei van Colum bus. „Hoe bent u eigenlijk op de gedachte gekomen om zo'n sluiting te gaan maken?" willen wij weten. „Dat is eigenlijk een grappige geschiedenis", zegt de uitvinder. „Mijn compagnon kwam eens hierheen en had toen zijn tube tandpasta in der haast in zijn jaszak gestopt. Hij had ze niet goed gesloten met het gevolg, dat de dop er onderweg af ging en zijn hele zak vol tandpasta raakte. „Daar moesten jul lie nu eens wat op uit vinden", zei mijn vrouw, „nou en dat hebben we nu gedaan." Tijdens ons verdere ge sprek vertelt de heer Pe ters ons, dat de heer Ro bijns en hij nog diverse uitvindingen in petto hebben. De proefnemin gen vragen echter nogal grote bedragen en daarom zal het nog wel even du ren voor zij daarmee op de markt komen. Een kleine, practische huis houdelijke vinding is ech_ ter pas weer verwerke lijkt, maar aangezien deze eerst nog peperfec- tionneerd moet worden en er dan nog octrooi op moet worden aangevraagd, moeten wij daarover nog zwijgen. Hetgeen wij dus doen. In tegenwoordigheid van Nederlandse, Belgische en Franse autoriteiten begon vanmorgen aan de Lloydkade te Rotter dam de ontscheping van drie en twintig gewonde vrijwilligers van het Neder landse detachement Verenigde Naties, die met het Amerikaanse troepentrans portschip „General MeRae" waren ge arriveerd. Verder werden veertien Bel gische en drie Luxemburgse gewonde vrijwilligers, allen behorend tot het Belgische detachement V. N., en twee en dertig Franse gewonden ontscheept. De Belgen, Luxemburgers en Fransen zul len met vliegtuigen via het vliegveld Valkenburg naar Brussel en Parijs wor den vervoerd. „Ik houd niet van die poespas." Dit was het antwoord, dat wij kregen, toen wij sergeant eerste klasse W. A. Snoeys uit Nieuw-Vennep bij Hillegom vroegen naar zijn ervaringen. Hem was n.l. van morgen door generaal-majoor B. A. Sjoerdsma, vertegenwoordiger van de minister van Oorlog en Marine, het ba ton van het bronzen kruis uitgereikt voor zijn optreden te Hoengson. Hij heeft, behorende tot de stafcompagnie, onder zwaar vijandelijk vuur twee zware mitrailleurs, die in bruikbare staat wa ren, uit handen van de vijand weten te houden. Korporaal H. J. M. Goossens uit Den Bosch had wel wat te vertellen, want hij had tien dagen in de sneeuw tussen de linies gelegen, voor de Chinezen hem vonden en hem in een huisje onderdak brachten. Daar heeft Goossens toen acht dagen gelegen, voor hij ontdekt werd door de Amerikanen. Een aantal autoriteiten, o.a. generaal- majoor dr. J. Th. Wilkens, inspecteur- generaal geneeskundige dienst K.L., ka pitein W. Erdmann, die de inspecteur- generaal van de Koninklijke Landmacht, Prins Bernhard, vertegenwoordigde, de Franse consul-generaal te Rotterdam P. C. Bechet, en de Belgische militaire atta ché te Den Haag, generaal-majoor J. Woussen, woonde de ontscheping bij. Van de dre en twintig Nederlanders waren er zestien lopende patiënten, die zelf het schip konden verlaten. Een zevental werd op brancards naar de loods gebracht. De lopende patiënten noemde dr J. P. Haring, hoofd van de Geneeskundige Dienst Troepenschepen, niet ernstig gewond. Alle Nederlandse patiënten worden naar de militaire hos pitalen in Den Haag en Utrecht gebracht en nog vandaag onderzocht. Laat hun toestand het toe dan zullen zij met een veertiendaags ziekenverlof naar huis gaan. Er is één ernstige patiënt, zo ver volgde dr. Haring. Deze heeft een half- zijdige verlamming door een beschadi ging aan de wervelkolom. In afwachting van de te nemen be slissing zullen de ambulance-auto's bij de hospitalen blijven wachten. De dok ter roemde de geneeskundige behande ling van de Amerikanen. Voor de Neder landers stonden zeven, voor de buiten landers negen ziekenauto's gereed. De loods van de Koninklijke Rotter damsche Lloyd, waar de patiënten eerst administratieve „behandeling'' kregen, was voor deze ontvangst ingericht en een gedeelte was voordien van een aan tal tafeltjes en stoelen, waar allen een verversing konden krijgen. Ieder tafel tje werd opgevrolijkt door een bloeme t.ie en uitnodigend stond er een schaal appelen naast De geestelijke verzorging aan boord was in handen van de broer van de hoofdaalmoezenier, Mgr. H. J. J. van Straelen, die sinds acht jaar in Tokio aan de universiteit philosophic doceert. De 53-jarige Deventernaar A. S. is, teen hij op een bromfiets op het kruis punt Zwolseweg-Nieuwe Plantsoen reed, tegen een van rechts komende bestel auto gebotst. Hij werd zwaar gewond en overleed ter plaatse. Op de hoek van de Grote Markt en de Lutherse Burgwal te 's-Gravenhage is een wielrijder, de 36-jarige A. M. M. G„ door vallende balen papier uit een be stelauto op slag gedood. Het is op zijn minst twijfelachtig of men zal proberen het vaartuig te lichten, ofschoon men ongetwijfeld pogingen hiertoe zal doen. wanneer men niet op andere wijze de oorzaak van de ramp vast kan stellen. De kracht van het getij aan de rand van het Hurd Deep zal het duiken zeer bemoeilijken, vooral daar dit zal moeten geschieden op een diepte, waar een duiker nauwelijks meer iets kan zien en waar zijn lichaams kracht bijna geheel teniet wordt ge daan door de druk van het water. Wellicht zal men een poging doen de onderzeeër te lichten volgens dezelfde methode welke men gebruikte om de „Truculent" te bergen. Men lichtte na melijk deze onderzeeër juist voldoende omhoog van de zeebodem om het aan het getij over te kunnen laten het schip geleidelijk omhoog te werken langs de glooiende zeebodem. Doch voor het ber. gen van de „Truculent", die slechts op 17 meter diepte lag, had men vijftig dagen nodig. Op de slotbijeenkomst van de Rode Kruis-campagne 1951 te Gouda, heeft de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, medege deeld, dat het landelijke resultaat van de afgelopen Rode Kruiscampagne waar schijnlijk één millioen gulden zal be dragen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren vonden tussentijdse parle mentaire verkiezingen plaats in het kiesdistrict Oost-Woolwich voor de zetel, vrijgekomen door het overlijden van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. De zetel werd ge wonnen door Christopher Mayhew, Be- vin's voormalige assistent als onder secretaris van Buitenlandse Zaken, die zijn zetel verloor in de verkiezingen van 1950 en die zich sindsdien grote faam heeft verworven bij de televisie. De socialistische meerderheid in dit kies district is evenwel, naar blijkt uit de cijfers, belangrijk geslonken. De huidige meerderheid is 7352. vergeleken met Bevin's meerderheid van 12370. Naar wij vernemen, bestaat de moge lijkheid, dat Nederlandse aannemers in het buitenland, met name in België, Frankrijk en Noord-Afrika, militaire werken als de bouw van vliegvelden en hangars gaan uitvoeren. Er worden daarvoor op het ogenblik onderhande lingen gevoerd. Advertentie KHAKI LANGE PANTALON KHAKI SHOKT KHAKI SHIRT ƒ18.25 I 10.75 Van dezelfde stof 14 40 vervaardigd 43.40 De gehele set (lange pantalon, short en shirt) Pracht kwaliteit jeans ZIJLSTRAAT 71 TELEFOON 16963 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiniiiiiimii IIMHHMnMIHtMtlllHllinmHItHNIUUHIMIUItHIMHHIIIIIIIIiMIINIIItlllllIHHIIinilWHUnilitlUaH President Truman heeft gisteren verklaard, dat het Kremlin de gehele wereld zal veroveren „zonder een schot gelost te hebben", indien dc Amerikaanse eco nomie door inflatie ten gronde gericht wordt. In een radiorede zei de president, dat dit de „tijd van nationaal gevaar" was. Het Congress, zei hij, „behoort aan het werk te gaan" en een anti-inflatieprogramma goed te keuren, „waarmede de prijzen laag gehouden worden". Op zijn minst nog twee jaar zullen krachtige beperkende maatregelen nodig zijn ter ondersteuning van het mobilisatieprogramma, dat ten doei heeft „te voorkomen, dat de Russische heersers een derde wereldoorlog beginnen". De huidige contrólewet, die Truman verlengd en verscherpt wenst te zien, loopt over veertien dagen af. Sommige mensen zijn van mening, dat wij de krachtsinspanning, die wij ons voor de defensie getroosten, ter op heffing van het inflatiegevaar in vol doende mate kunnen verminderen, in dien er slechts een einde aan de strijd in Korea komt. Dat is niet waar. De dreiging van de communistische agres sie bestaat op de gehele wereld en daaraan moet met een de gehele we reld omspannende defensie het hoofd Niets heeft waarde in een men senleven, indien het niet kent de trouw aan het gegeven woord geboden worden. Wij voeren een enorm mobilisatieprogramma uit, dat absoluut noodzakelijk is om te voorkomen, dat de Russische heersers een derde we1 reldoorlog beginnen. In de eerstkomen de maanden zullen de defensieuitgaven der regering zeer snel stijgen en hoe meer geld de regering voor de defensie uitgeeft hoe groter het gevaar wordt, dat de prijzen oplopen. „De volle kracht van de inflationis- tische druk moet nog komen. De mili taire productie begint juist op grote schaal op gang te komen. In de bur gerlijke sfeer moet de productie thans aanzienlijk kleiner worden. In de eerst komende maanden zal het inflatiege vaar steeds ernstiger worden naarmate er minder goederen voor burgerlijk verbruik aan de markt komen", aldus Truman. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Spiritisme Met een zucht van ver- lichting hoorde Eric Dee ping te Londen op 21 Mei j.l. de Big Ben het mid- dernachtelijk uur slaan. Hij had een levensverze kering van 250.000 pond sterling afgesloten en zich die hele dag doodrustig gehouden om niet rustig dood te gaan. Dee ping, die een 39-jarige zakenman is, had enige maanden geleden een spiritistische séance bijgewoond en een zgn. geest met een Frans accent had toen een vloek over hem uitgesproken. De geheimzinnige stem had volgens Deeping gezegd: „Eric Deeping ik spreek een vloek over je uit, een doodsvloek. Op 20 Mei 1951 zul je plotseling ten gevolge van een auto-on geluk sterven." Deeping geloofde er niet veel van, maar dacht: je kunt nooit weten. Hij verzekerde zijn leven hoog en bleef de 20ste thuis. Wij vermoe den, dat hier een agent van de levensverzeke ringsmaatschappij een hand in het spiritistische spel heeft gehad. Onwaardig gedoe Een. verslaggever van de B.B.C. wilde in zyn Za terdagavond-programma een paar meisjes inter viewen en plaatste daar om in een van de Lon dense bladen de volgende advertentie: „Keurige jongeman met eerlijke bedoetingen nodigt onder nemende meisjes uit hem Zaterdag a s. om 19.15 uur op de trappen van het. Kriterion-restaurant te ontmoeten. Hij is te her kennen aan een rode an jer en een blauw-wit ge stippelde shawl. Wacht woord: hoe gaat het met uw oom?" Om kwart over zeven waren 200 „ondernemen de" vrouwen, onder wie enkele met een baby op de arm, om een plaatsje op de trap van het res taurant aan het vechten. Op straat stonden nog drommen kakelende vrou wen op de adverteerder te wachten. Het verkeer op Piccadilly Circus werd voor een half uur in de war gestuurd en de politie moest erafin te pas ko men. De radioman Brian John son kwam behoedzaam door een achteringang van het restaurant en stond perplex. „Ik ver wachtte er niet meer dan een paar", zei hij. Het aantal „ondernemende" vrouwen in Londen had hij blijkbaar onderschat, of hij heeft er zich geen rekenschap van gegeven, dat een „keurige jonge man met eerlijke bedoe lingen" in de Engelse hoofdstad als een kost bare zeldzaamheid of een aantrekkelijke deugniet schijnt beschouwd te wor den door bepaalde vrou wen. De B.B.C. vond de hele vertoning terecht onwaar dig en heeft het adverte ren voor dergelijke pro gramma-stunts aan haar employé's verboden. Korea's toekomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1