32 personen in vlammen omgekomen MORGEN GAAT FRANSE VOLK NAAR DE STEMBUS Tussen neus en lippen Manke vergelijking Zware brand in R.K. tehuis voor wezen en bejaarden in Montreal M.R.P. en „links-republikeinen"zeer optimistisch over a.s. verkiezingen DE EXPORT NAAR HET SOVJETBLOK Zomers weer Jeugd en volwassenheid Tot hoofd en hart VELEN GINGEN BIDDEND DE DOOD IN Tweede protest tegen blokkade van Berlijn .Het weer GAULLISTEN IN EEN MATTE STEMMING Toepassing van wet tot verbod opgeschort PREMIE VOOR WONING SPLITSING VERLAAGD Weinig kans op regen of onweer STALIN op televisiescherm Evertsen s admiraals vlag voorde „Evertsen tteipr oe 8/sschop kekkbn bouwe/v/ Nederlanders bij overval op Java betrokken? Russen schijnen geen grote crisis te willen |noorse wandelsokketvI PLAN VOOR EVACUATIE VAN BRITTEN UIT ABADAN MIJNENVEGER IN KOREAANSE WATEREN GETROFFEN ZATERDAG 16 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25099 LBGfRfLAATS SOLGfNS DB WfNt VAN Of OB ALL* eerde autorite/ten fVfNTuffL winterkamp L'NGE H «ZWOLLE 0L0ENBW[<»<wrrTEN6EBG I f CER'NGSPL a Al"< VOLGENS Of W[NS VAN Of NfOBRL AND SB A-jTQRiTBITfN Niet minister Lieftinck, maar zijn collega minister Mansholt heeft voor het eerst in het openbaar zijn vingers uitgestoken om de kastanje van het wetsontwerp ter verscherping Van het overheidstoezicht op de parti culiere credietverlening uit het vuur der protesten te halen. Hij noemde in zijn rede te Utrecht voor de Stichting voor Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie deze protestactie betreu renswaardig. Niet in zoverre zij critiek heeft geleverd op practische punten, maar in zoverre zij zich in het princi piële vlak bewoog. Hij oordeelde deze actie psychologisch gevaarlijk en onlo gisch en stelde het voor. alsof de werk gevers niet bereid zouden zijn tot een zelfde offer als de werknemers ge bracht hebben, toen deze laatsten bij de laatste loonronde genoegen namen met een loonsverhoging van 5 pet., terwijl de stijging van de kosten van het le vensonderhoud méér bedroeg. Wij kun nen deze voorstelling van zaken van de socialistische minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening niet anders dan tendentieus noemen. Immers, de bezwaren tegen voornoemd wetsontwerp door tal van werkgevers- en ondernemersorganisaties en door het bankwezen aangevoerd, moesten wel voor een deel van principiëlen aard zijn, aangezien zij zich richtten tegen een uitbreiding van de overheidsbemoeiing en de macht van de genationaliseerde Nederlandse Bank op een terrein, waar het particuliere initiatief tot nog toe geenszins tekort is geschoten, het geen men van de controle-zuchtige over heid niet met evenveel recht en reden kan beweren. Indien men met alle ge weld het een offer wil noemen, wat thans van de ondernemers en werkge vers door bedoeld wetsontwerp wordt gevraagd, dan is het toch niet op de eerste plaats een materieel offer, gelijk dat van de werknemers werd gevergd, maar een principieel offer n.l. een be perking van eigen bevoegdheid en han delingsvrijheid. Zoals minister Mansholt het stelde, plaatste hij dus twee onge- lijksoortige' grootheden tegenover el kaar. Hetgeen psychologisch funest en bovendien onlogisch moet heten. Beter en effectiever dan welke overheids dwang tot beperking en controle van de particuliere credietverlening achtten wij het welbegrepen eigenbelang van de ondernemers en werkgevers, en de ban ken zelf, die er wel voor zullen op passen geen investeringen te doen, die niet economisch verantwoord zouden zijn. De verscherping van de overheids controle op de particuliere credietver lening, die practisch zal neerkomen op een credietbeperking, zal niet alleen leiden tot een nog verder uitgroeien van de naar socialisatie tenderende overheidsmacht, maar ook tot een be lemmering van de industrialisatie, de productie en de export, van welke ne- lemmering uiteindelijk de arbeiders weer de dupe zouden worden. Indien iets scherper dan tot nog toe gecontro- leerd zou dienen te worden, dan is het wel de credietverlening, waarvan de overheid zelve bij de genationaliseerde Nederlandse Bank maar al te gemakke lijk gebruik maakt. Vroeger heette het de „Hitier Jeugd" en tegenwoordig noemt men het de Duitse Rijksjeugd". Er bestaat een opvallende gelijke nis tussen de twee organisaties; vrijwel dezelfde uniformen, dolk messen en vlaggen, voorzien van de oude vertrouwde wolfsangels. Heel toevallig bekleedde de huidige leider, Herbert Münchow, een be langrijke functie in de' „Hitier Jeugd". De nieuwe jeugd op weg naar een „kameraadschapsavond" in Bonn. Gistermiddag heeft een zware brand gewoed in een katholiek tehuis voor ouden van dagen en wezen in het centrum van Montreal. Minstens 32 personen van de ruim 350 inwonenden zijn bij deze brand om het leven gekomen. De brand brak uit in het grote, T-vormige stenen gebouw, dat in het hart van de woonwijk van deze stad ligt, kort voor het middaguur. De meeste bewoners van de inrichting waren beneden om de lunch te gebruiken, doch de bedlegeri- gen en slecht ter been zijnde mensen bevonden zich op de bovenverdiepingen. De heldhaftige zusters leidden de 175 aanwezige kinderen, allen jonger dan 12 jaar, het gebouwuit en trotseerden vervolgens de vlammen om nog vele der blinde en bejaarde bewoners te redden. Vele doden werden gevonden op de ge lijkvloerse verdieping van de kapel, waarheen zij waren gegaan om te bidden. De brandweerlieden vertelden, dat zij er niet in slaagden om dc personen in de kapel te redden omdat dc deur gesloten was en zij die niet konden forceren. NEDERLANDSE MILITAIREN NAAR DUITSLAND LAND IEVENTUEEL I WINTER*AMP ,01 w SC HO' «EINDHOVEN De plannen om de Nederlandse militai ren een deel van de eerste opleiding in Duitsland te doen doormaken in ver band met een tekort aan legering in Ne derland, nemen vaste vormen aan. Wij geven hierbij een overzicht van de hui dige stand van zaken. De geallieerde autoriteiten wensen Aurich als Neder landse legeringsplaats beschikbaar te stellen. De Nederlande generale staf wil uit militaire overwegingen liever ge bruik maken van Dingen, een stand punt dat bij de geallieerde staf gehoor schijnt te vinden. Indien de regeling niet voor de komende nieuwe lichting tot stand komt, zullen de legerplaatsen Wittenberg en Oirschot als voorlopig garnizoen van de. voor Duitsland be stemde militairen worden ingericht. Van officiële zijde Is thans in Ban dung medegedeeld, dat zich bij de bende, die Woensdag een overval heeft gepleegd op de thee-onderneming Ardjasari, drie Nederlanders bevonden. De wnd. administrateur. D. N. F. Kiehl en zijn gezin is, naar thans wordt be vestigd, in leven. Men gelooft, dat de brand ontstaan is in een liftkooi, waar werklieden bezig waren een nieuwe lift te installeren. Aangewakkerd door 'n flinke wind ver spreidde het vuur zich snel door het gebouw. Weinige minuten nadat de brand ontdekt werd, stond het grote ge bouw al vol rook en vlammen. Toen de brand op zijn hevigst was, loeiden de vlammen uit ieder raam van het gebouw. De kracht van het water der brandslangen had iedere ruit in het gebouw verbrijzeld. Om tien over half drie was men de brand tenslotte mees ter. Delen van het dak stortten in en de drukke straat om het gebouw werd door de brandweer afgezet uit vrees dat de voorgevel zou instorten. Iedere brandweerauto, die in Mon treal beschikbaar was werd naar de brand gestuurd en elf ziekenauto's brachten de bejaarde bewoners naar particuliere huizen en ziekenhuizen Het Rode Kruis richtte een hulppost in in een nabijgelegen gebouw. Moeder-overste, Dionne Clovatre, zei- de, dat zich ongeveer 150 bejaarde men sen, ongeveer 175 jonge kinderen en 23 zusters in het tehuis bevonden. Twaalf bejaarden waren blind en een aantai was geheel bedlegerig. De drie Westerse commandanten van Berlijn hebben gisteren een tweede nota gezonden aan Sergei Dengin, de verte genwoordiger voor Berljjn van de Sov jet-Russische controlecommissie, betref fende de onlangs ingestelde „kleine blokkade" van Berlijn. Naar geallieerde woordvoerders ver klaarden. hebben de Russische autori teiten nog niet geantwoord op het eer ste Westerse protest van verleden week Maandag. De nieuwe nota stelt de Rus sische autoriteiten in de gelegenheid het documentatie-besluit van de Oost- duitse autoriteiten, dat de jongste crisis heeft veroorzaakt, te herzien. Men ver wacht geen vergeldingsmaatregelen, voordat een antwoord van de Russen is ontvangen. Volgens geallieerde func tionarissen zou een „tegen-blokkade" Oost-Duitsland op den duur meer scha de berokkenen dan de tegenpartij. Er zijn intussen aanduidingen, dat de Rus sische autoriteiten niet geneigd zijn de „kleine blokkade" tot een volledige cri sis te laten uitgroeien. Dengin, de vertegenwoordiger voor Berlijn van de Sovjet-Russische con trolecommissie voor Duitsland, heeft gisteren nogmaals een schrijven gezon den aan de Amerikaanse commandant, generaal Mathewson, waarin geprotes teerd wordt tegen „sabotage-daden" op de bovengrondse spoorweg in de Wes telijke sector, die onder Oostduits be heer valt. Advertentie DARTEL30RISSTRAAT 20 TEL. 13439 Het Amerikaanse vliegkampschip „Philippine Sea" is uif de Koreaanse wateren, waar het gedurende bijna een jaar aan de gevechtsoperaties heeft deelgenomen, in de thuishaven, San Francisco, teruggekeerd. De reusachtige oorlogsbodem vaart onder de brug in de haven door. Op het vlizgdek staat de bemanning zodanig opgesteld, dat de codeletters van het schip gevormd worden. Naar gisteren van gezaghebbende zo de te Abadan is verklaard, is een ge heim plan voor de evacuatie uit Abadan en de nabijgelegen olievelden van alle Britse employe's en hun gezinnen ge reed. Binnen tien minuten na ontvangst van een codewoord op centrale punten zouden alle Engelsen met vliegtuigen, vrachtschepen, tankers en andere mid delen Perzië verlaten. Voldoende reden hiervoor zou bijv. zijn een Perzisch be sluit om de toevoer van ruwe olie naar de raffinaderijen stop te zetten, aldus werd verklaard. Deskundigen van de Anglo-Iranian geloven, dat de raffinaderij van Abadan zonder de Britse staf binnen enkele uren niet meer zou werken. Verwachting tot Zondagavond: Tamelijk zonnig weer met in de loop van de dag toenemende bewol king en een kleine kans op een bui in de namiddag. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm. Zondag: Zon: 4.1921.02. Maan: 19.18—2.—. Maandag: Zon: 4.1921.02. Maan: 20.47—2.31. (Van onze Parijse con-espondent) Morgen, 17 Juni, zal het Franse volk zijn nieuwe regering aanwijzen. Een feit, dat wel tot enige bijzondere bedrijvigheid aanleiding zou mogen geven. Doch in feite is niets minder waar in het gewone dagelijkse leven. Daar spreekt men zo goed als niet over de a.s. verkiezingen. De verkiezingsborden genieten matige belangstelling. Van tevoren toch kent men het thema: wat er aan goeds verricht is in de afgelopen wetgevende periode is verricht door de partij, waarvan men juist bezig is het reclamebord te lezen. Aan dc kwalijke dingen zijn natuurlijk alle andere partijen schuld. Elke partij levert hiervoor bewijzen, die klinken als een klok. Als men dat alles leest en hoort, krijgt men langzamer hand het gevoel in een paradijs geleefd te hebben zonder het te merken. Slechts een enkel voorbeeld van een ons dierbare partij: dc ouden ran dagen zijn door ons niet verwaarloosd, al maken de communisten daar grote propaganda over, immers kregen zij onder de communistische minister X slechts circa 20.000 francs per maand en genieten zij, dank zij ons optreden, circa 50.000 fr. aan maandelijks inkomen! Niet zo gek, een land waar jc a raison van 500 gulden in de maand rustig oud kunt worden! bouwers enz. Zij allen hebben eehter één ding gemeen: de uitgesproken voor-' keur voor de landelijke rust in hun dorp na de dagtaak. Naar een politieke ver gadering zijn ze bijna niet te krijgen. In één zo'n slaapzaaldorp. waar 10.000 vrouwen 's avonds hun 10.000 mannen terug verwachten uit de grootstad, oogstte de M.R.P. een dertigtal getrou wen. Het was een geslaagde avond, want het gebeurt ook wel eens, dat het ge hoor van de politieke redenaar bestaat uit één belangstellende. Niettemin dient ieder het belang van zijn stem in te zien. Daarom hebben ver. schillende Bisschoppen van Frankrijk het afgelopen weekend de goede raad gegeven: nuttig te stemmen. Een advies dat nu niet bepaald een vingerwijzing in de richting van de M.R.P, behoeft te zijn, volgens sommigen, doch volgens anderen freer niets aan duidelijkheid te wensen over laat. Toch komen de resultaten a.s. Zondag niet vanzelf ter tafel. Er wordt door een kleine groep mensen in de politieke sector verschrikkelijk hard gewerkt. Welpratend en geestdriftwekkend trek ken de politici door het land. Geen trein of hij vervoert politieke redenaars naar alle windstreken van Frankrijk. Ten slotte is de afstand Parijs Marseille bijna 2 maal die van Amsterdam naar Parijs. Doch dit mag geen beletsel zijn. Het gehele land dient bewerkt te worden. De moeilijkste gebieden zeggen de vak lui zijn de dorpen om Parijs heen en vooral die, welke men de „villes-dor- toirs" genoemd heeft: de dorpen-slaap zalen. In de vroege morgen verlaten de bewoners dezer dorpen hun haardsteden om in Parijs te gaan werken. Laat ko men zij weer terug. De sociale schake ring dezer dorpen is moeilijk. Arbei ders, kooplui, kantoorbedienden, land- President Truman heeft gisteren een tijdelijke opschorting bekend gemaakt van dc toepassing van de wet op het intrekke'. van economische steun aan landen, die strategische goederen naar de Sovjet-TJnie en de met haar verbon den landen uitvoe.en. Truman zeide, dat deze stap genomen was door de Nationale Veiligheidsraad der V S. De raad deed tegelijkertijd een beroep op de landen, die Amerikaanse steun ontvangen, om hun contrölemaat. regelen t.a-v. de uitvoer van strategi sche goederen naar communistische landen te verscherpen. De raad ver klaarde,, dat de algemene maatregel zo spoedig mogelijk vervangen zou wor den door bepalingen volgens welke het in het belang van de Amerikaanse vei ligheid zou zijn, Noorwegen en Oosten rijk van de voorzieningen van de wet uit te zonderen. De raad motiveerde dit ten aanzien van Noorwegen o.m. als volgt: „De er varing by de onderhandelingen over handelsovereenkomsten tussen Noorwe gen en de landen van het Sovjet-blok maakt het duidelijk, dat het blijven ontvangen van belangrijke leveringen, zoals broodgranen, kolen, mangaan en kunstmeststoffen, afhankelijk is van de bereidheid van Noorwegen om alumi nium en dergelijke producten op be perkte schaal naar het Sovjet-blok te blijven exporteren". Ten aanzien van Oostenrijk verklaar de de raad: „Een volledig embargo van alle betrokken goederen zou ongetwij feld vergeldingsmaatregelen van de zijde van het Sovjet-blok ten gevolge hebben, wat waarschijnlijk een vermin dering van de import in Oostenrijk van uit de landen van het Sovjet-blok af komstige goederen zou betekenen". Ruk niet in je leven op als een Hitlertje, dat alleen maar uit rekent hoe je anderen onschade lijk kunt maken. Het maximum bedrag, dat door Rijk en gemeenten tezamen by splitsing van woningen per nieuw-ontstane woning kan worden toegekend, is verlaagd van f 2400,— tot f 2100,—. Tot dusver kon voor elke door wo ningsplitsing nieuw-verkregen woning, waarvan de kosten niet minder dan f 201,en niet meer dan f 4200,be droegen, een premie worden toegekend van 60 pet. van de splitsingskosten. Deze premie kon dus ten hoogste f 2400,be dragen. Het bedrag van f 4200,was afgestemd op de in het begin van 1948 geldende bouwkostennorm bij nieuw bouw. Sindsdien is de bouwkostennorm echter enige malen verlaagd, zonder dat tot een overeenkomstige verlaging van het maximum der toegelaten splitsings kosten werd overgegaan. Dit maximum is daarom thans verlaagd van f 4200. tot f 3500,—. De premie voor woning- nlitsing zal dus voortaan ten hoogste 60 pet. van laatstgenoemd bedrag of f 2100,bedragen. De bij het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting in behande ling zijnde verzoeken om toekenning van een premie voor woningsplitsing zullen volgens de nieuwe regeling wor den afgedaan. evenwel rechts zün) en een 100-tal onaf- hankelijken en volbloed rechtsen. Deze voorspellers vragen zich met be- zorgheid af wat er met zulk 'n sterk- rechtse, nieuwe Kamer terecht moet ko men van de traditie, die wil, dat een nieuwe wetgevende periode links begint en rechts eindigt (van Blum tot Rey- naud voor de oorlog; van het tripartis- nie met communisten tot Queuille na de oorlog). Groot is bij andere kenners van het parlementaire werk evenwel deze zorg niet, daar het eerste jaar van een nieuwe wetgevende periode toch geen grote beslissingen genomen mogen wor den om de eenvoudige reden, dat men dan nog te dicht is bij de in de ver kiezingsstrijd gedane beloften. Deze moeten eerst wat in het geheugen ver bleken. Als ze dan maar niet zo verbleken els het politieke hoofdartikel in een Franse provinciale krant, die nog wel „l'Espoir" heet. welk artikel bestond uit twee kolommen „wit"' De volgende dag bracht de krant de mededeling dat in üe boezem van eigenaren en redactie geen eendracht heerste en dat er daarom in den vervolge iedere avond twee poli tieke hoofdartikelen zouden verschijnen van uiteenlopende strekking. Sindsdien schrijft de ene kolom, dat het nieuwe kiesstelsel met zijn apparentementen een zegen is voor Het land. de andere kolom, dat 't de grootste politieke rampzaligheid is. die men ooit heeft kunnen uitdenken. Behalve enkele van dit soort inciden ten en de bedrijvigheid in kleine kring, zoals boven gezegd, is de algemene in druk veeleer, dat de voorbereiding van de verkiezingen de meeste burgers niet „wit" maar „blauw blauw" laat. (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel het weer de afgelopen week een sterk wisselend karakter had, deed het toch zomers aan. Donderdag kwam op tal van plaatsen een zomerse dag voor (25 gr. Cels. of meer), in het Oos ten, Zuiden en midden van het land werd zelfs 27 gr. Cels. gemeten. Een sto ringsfront, dat gisteren langzaam over ons land trok, gooide weer roet in het eten. In het Westen en midden van ons land viel 36 en in het Noorden 1012 mm. regen. De stijgende barometers kondigen een hele verbetering aan, want ons land komt hierdoor onder in vloed van een Azoren-hogedrukgebied. Het KNMI verwacht vandaag alweer tem peraturen van 1923 gr. Cels„ terwijl het kwik morgen hier en daar mogelyk alweer de zomerse waarde van 25 gr. Cels. zal bereiken. De kans op regen of onweersbuien blijft voorlopig zéér klein. De Amerikaanse marine maakt be kend dat drie man gedood en drie man gewond werden toen de Amerikaanse mijnenveger Thompson Donderdag ter hoogte van de Oostkust van Korea door kustbatterijen der Roden getroffen werd. Dc Thompson kreeg schade aan de romp doch kon op eigen kracht naar een Japanse haven stomen. Het schip werd tien maal door kustbatterijen ge troffen voordat de begeleidende torpe dojager Arnold J. Isbell het Rode ge schut met zes voltreffers tot zwijgen bracht. Tankeenheden der verbonden legers zijn gisteren van het Westen en Zuiden uit opgerukt in de richting van Koem- song. dat in Centraal Korea 45 kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad gelegen is. Tussen de oprukkende ver bonden legers leverden communistische achterHoeden een verbeten strijd, om hun enige vluchtroute uit de „ijzeren driehoek" open te houden. ^iMiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniininniiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiii Hoe is de stemming in deze hardwer kende sector? Bö de M.R.P. heerst nu een laaiend optimisme evenals bij de conservatieven, die zich zelf „de ver zameling van links-republikeinen" noe men. De sfeer bij de R.F.P. is zeer mat. Dc spankracht schijnt eruit te zijn. De weigering van de Gaullisten een electoraal huwelijk te sluiten met an dere partijen, waarop de M.R.P. gere kend had, toen zij het parool uitgaf van volledige vrijheid, wordt als een blun der gezien. De berekeningen, die hier en daar ge maakt worden, grove berekeningicn na tuurlijk met alle mogelijke voorbehoud, laten ruimte voor een nieuwe Kamer die ongeveer in zes gelijke groepen ver deeld gaat worden: circa 100 R.P.F. en 100 Communisten aan de vleugels, in het centrum circa 100 M.R.P., een kleine 100 S.F.I.O., 100 links-republikeinen (die De radiohandelaar J. Mcrsman uit Hoogeveen, die een vrij geregelde te levisieontvangst van de Philips-uit- zendingen op zün toestel doorkrijgt ontving gisteravond op een nabij ge legen golflengte een ander beeld van veel grotere sterkte. Na enkele sto ringen drong het borstbeeld van Sta lin door, waaronder een Russische tekst. Ook kwam een beeld van een omroepster door, die sprak in een Slavische taal. Radioamateurs en technici zijn zeer verbaasd over de scherpte van deze televisiezender. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, en de directeur van het Kabinet der Koningin, mej. mr. M. A. Teilegen, zullen o.a. de Koningin en Prins volgende week bij hun officieel bezoek aan Luxemburg vergezellen. Journalist maakt krijgsgevangene Jim Becker, correspon dent van Associated Press heeft aan het front in Oost-Centraal Korea een krijgsgevangene gemaakt en vertelt daarover het volgende: „Vandaag viel mij een Chinese commu nistische soldaat in han den. Een ogenblik kwam het in me op, dat ik hem BL_. mee naar huis moest ne- naar binnen, menAlleen door een uit vlucht kwam ik van hem af. Ik vond hem vanmor gen neergehurkt in de struiken, toen ik. voorbij kwam. Hij stond op, stak zijn handen omhoog en glimlachte. Ik was onge wapend. Hij ook. Het leek een jongen van 11 jaar en ik dacht, dat ik hem wel aan konDaar stonden wij tegenover elkaar: een schuwe Chinees en een bange verslaggever. Ik be duidde hem mij te volgen en met een waanzinnige grijns op zijn gezicht liep hij met mij mee. Ik bracht hem naar mijn jeep en zette hem voorin. Terwijl ik chauffeerde, hield ik hem mét één oog in de gaten en keek met het andere op de weg. Hij bleef maar grijnzen. Er kwamen een paar Ame rikaanse mariniers de weg af en ik hield ze aan. „Willen jullie een. ge vangene hebben?" vroeg ik. „Wat moeten we met hem beginnen? Breng hem maar achter het front", luidde hun antwoord. Bij het volgende kruis punt zag ik een soldaat van de militaire politie. Ik stopte en wees op de la chende knaap. „Ik heb een gevangene voor je". „Kan ik niet gebrui ken", antwoordde de M.P. „Breng hem maar achter de linies, en rijd alsje- kwam, zat mijn gevange ne nog rustig in mijn jeep te meesmuilen. Hij scheen plezier in het ritje te heb ben Met weinig hoop op succes klampte ik nog blieft door. want je houdt een M. P. aan en die zei. het verkeer op' Na een dikke kilometer kwamen we bij een ver zamelplaats voor krijgsge vangenen. Ik stopte, be duidde mijn passagier te blijven zitten, en ging zelf alsof hij d oplossing had gevonden: „Breng hem naar het achterland", In dergelijke omstandig heden moet je je hoofd gebruiken. Een eindje ver der kwam ik bij een com mandopost van een regi Er zat een korporaal op ment. Ik reed brutaal de een kist. Achter in het ge- wacht voorbij. Er was ook bouwtje stond een stelle tjeellendig eruitziende Chinezen in allerlei uni formen. „Ik heb een kersverse gevangene buiten in mijn jeep, een Chinees", zei ik tegen de korporaal, „Wie bent u?" vroeg hij. Ik maakte me bekend. „Wij behandelen alleen gevangenen een krijgsgevangenenkamp bij, maar ik wist al van tevoren, dat ze mijn pas sagier niet zouden willen hebben. Daarorü reed ik regelrecht naar de tent, waarin de mensen zaten, die belast zijn met het ondervragen van krijgsge vangenen. Ik bracht mijn hier Chinees aan het verstand van uit te stappen en duwde ons eigen bataljon, breng hein de tent binnen, hem maar verder achter Ik was hem kwijt, maar het front". of die lui in de tent van Toen ik. weer buiten hem af zijn gekomen?" Balineze Boeman (Van een bijzondere medewerker) Wanneer, op welke leeftijd, begint een mens werkelijk oud te wor den, of minstens tot de ouder dom te behoren? Misschien lijkt dit een wat wonderlijke vraag ter inleiding van een beschouwing, die wij wijden willen aan de verhouding. Jeugdorganisatie: Organisatie der volwassenen. Die vraag is niet zo wonderlijk, indien men be denkt, dat in de, ook naar de leeftijd gemeten, jongeren-beweging nog al eens klanken worden vernomen, die bedoe len de ouderen praktisch het recht te ontzeggen mee te spreken over jeugd problemen. Ten opzichte van de mensen die ongeveer met pensioen gaan of dit reeds zijn, behoren we tot de komende generatie, maar er zijn „ouderen" in de jeugdbeweging die ons maar stok en stijf blijven „be-mijnheren" en geen „jij en jou" over hun tong kunnen krijgen en dat alles vanwege het zeer gering aantal grijze haren dat onze overigens blonde kuif begint te sieren. Voor deze „oude ren" zijn wij de tamelijk oude man, die voor de jongeren wel eens wat mag komen vertellen uit zijn ervaringen, maar die met zijn vingers van de eigen lijke jeugdproblemen toch maar liever moet afblijven. Die liggen immers zo diep in zijn herinnering begraven dat ze nog slechts vaag in hem leven en zijn jeugdidealen? Daar durft-ie een voudig niet meer over te praten. Inmiddels zien wij Nationaal en ook Internationaal tal van mensen die ook naar het aantal jaren gerekend, werke lijk tot de ouderen behoren, optrekkend voor de jeugdbewegingen uit en we horen hen pleidooien houden voor het welzijn der jeugd. Een in de dienst der jeugd vergrijsde Mgr. Cardijn, trekt nog steeds van stad tot stad en van land tot land om de jongeren te bezweren dat zij zelf hun problemen moeten aanpakken. We zien en horen een Pater Wesseling als de enthousiaste aanvoerder van een naamloze jongeren-beweging. Jaren heb ben we de nu reeds gepensionneerde maar nog zo actieve Jos.. Veldman in de K.A.B. gekend (en bewonderd) en als we dan een van onze „vage" herin neringen mogen ophalen, wat waren we als jongeman van 1718 jaar dankbaar als een oudere uit de werkliedenver eniging ons. pasbeginnend voorzittertje van een Jonge Werkman-afdeling, eens vertelde, hoe eigenlijk een vergadering moest, gehouden worden, waarover ge praat moest worden, hoe je een sport vereniging op poten moest zetten, hoe er met de financiën diende te worden omgesprongen. Of zijn die technische dingen misschien geen jeugdproblemen en komt de hiertoe nodige ervaring vanzelf wel? O, meent men misschien, dat het daar niet om gaat. dat het alleen maar om het probleem gaat van de jongeman, die losgelaten uit het bescher mend milieu van gezin en school, in alle rauwheid van het fabrieks- of karwei- leven gepoot, zedelijk en godsdienstig dreigt vgrioren te gaan? In orde, daar gaat het om, dat is te zeggen in het ne gatieve. Positief gaat het er ojp de jongeman op de weg te helpen, waar hij zelf zijn geluk kan vinden en bevechten. Wij zullen de eerste zijn toe te geven, dat de mens persoonlijk verantwoordelijk is voor zijn geluk en dat deze persoon lijke verantwoordelijkheid persoonlijke rechten tegenover persoonlijke plichten stelt. Inmiddels betekent persoonlijke verantwoordelijkheid niet de uitslui tende alleen-verantwoordelijkheid. In heel de ontwikkelingsgang van de mens. vanaf zijn geboorte tot zijn laat ste snik, blijft een zekere afhankelijk heid, als regel in afnemende mate naar hij meer volwassen wordt, van andere mensen. Elke periode in een mensenle ven kent zijn eigen problemen en dien tengevolge is het waar, dat de geeste lijk gerijpte mens heel anders denkt over vraagstukken waarmee de mens- op-weg-naar-de-volwassenheid nog ligt te worstelen. Het huwelijk en al wat er mee samenhangt is voor de jon geman, is voor het jonge meisje inder daad vaak een probleem van beangsti gende afmetingen. Tal van vragen, die hiermede samenhangen, hebben soms in enkele maanden, maar zeker Jn enkele jaren hun oplossing gevonden en al lachen we niet om de moeilijkhe den, die we vroeger hadden, ze zijn toch voorgoed voorbij, verdrongen als ze zijn door nieuwe zorgen, zowel vanA geestelijke als van materiële aard Dit alles heeft zijn consequenties ook ten aanzien van het moderne middel, dat zowel de oudere als de jongere mens ten dienste staat: de organisatie. In de jeugdbeweging dient men zich op hef standpunt te stellen, dat de jonge mens daarin een middel vindt om naar de mate van de omstan digheden, waarin het leven hem ge plaatst heeft en plaatst, zijn geluks- mogelijkheden te vergroten. Hoewel individueel verschillend, kan toch wor den gezegd, dat er groepsproblemen zijn. die het best door de groep zelf kunnen worden aangepakt, maar. en d t is buitengewoon belangrijk, ze kunnen niet altijd door de groep zelf worden onderkend. Nemen we een tamelijk on schuldig lijkend voorbeeld. Hoe ziet de jongeman van 1718 jaar ziin materië le toekomst? De beroepsscholing? Ze ker. in een jongmens ligt de daden drang. Hij wil iets doen, hij wil iets worden. De actie bruist en kookt n hem, maar als hij niet Hij voortduring er aan wordt herinnerd dat zijn toe komst afhankelijk is van zijn vakbe kwaamheid (dit probleem kan hij niet zien zoals de volwassene, die het aan den lijve ervaart), dan zal zijn actie- drang zich niet onwaarschijnlijk blijven uiten in sport en spel. Een feit is daar naast. dat de volwassenen-wereld het allergrootste belang heeft bij een juiste mentale en feitelijke voorbereiding van de jongeren op het a.s. volle leven. We geloven, dat 'n deze summiere opsom ming al een aantal gronden liggen be sloten. die er voor pleiten, dat in de jeugdbeweging het volwassenen-ele ment. voor* wat de leiding betreft, op een redelijke wijze worde ingeschakeld. Wii stellen ons voor op deze aangele genheid nog nader in concreto terug te komen. De nakomelingen van luit-.adm. Johan Evertsen hebben besloten diens admi raalsvlag. welke zich in het bezit van de familie bevindt aan de commandant van de „Evertsen" aan te bieden. De aanbieding geschiedt 18 Juni op de Rijkswerf te Den Helder, waar de „Evertsen" zich thans bevindt. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel 3998 Bijkant. Dmuiden Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudl zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1