STEMMENVERLIES BIJ COMMUNISTEN DE GEEN ONTBINDING VAN NATIONALE RESERVE Aantal gelovigen 25 jaar met 13 88 missies onder het bestuur van inlandse geestelijkheid in de Missie steeg millioen in Zes jaar in een bunker opgesloten Volgelingen van De Gaulle schijnen hun posities te versterken Taak op terrein van bewakingskemen, reserve Rijks- en gemeentepolitie Slechts één van de zes ingesloten Duitsers overleefde het Niet gesneuveld door eigen ammunitie Tot hoofd en hart Extremisten voeren in Parijs de boventoon Het weer Tien millioen Koreanen dakloos Pétain bij decreet naar ziekenhuis Lagere belasting voor lichte motoren w Aantal missionarissen meer dan 26.800 GAT VAN 45 cm IN „SNUIVER" SPION IN HOOIWAGEN KREEG HET MOEILIJK VOOR TIEN JAAR LEVENSMIDDELEN AANWEZIG Lijken in meel begraven Dielissen achtste man in Tour-équipe Het getal 38 MAANDAG 18 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25100 Voorlopige uitslagen van de Franse verkiezingen Chinezen keren naar hun linies terug AUTO DOOR BUS GEGREPEN Eén dode en twee gewonden K.N.M.V. vraagt: ff w Den Haag deelt officieel mede: MISSIE-ENCYCLIEK „EVANGELII PRAECONES" PARA-TYPHUS TE HENGELO Ondeugdelijke worst de oorzaak „Affray" Reserve grensbewaking oefende in Appingedam Vooruitgang COLBERTS PANTALONS I De dood van Overste Den Ouden Granaat ontplofte vlak bij hem Herdenkingsbij eenkomst te Den Haag Nederlands planter in Malakka vermoord BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant, Ümuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Schijnbaar zonder geestdrift maar met een opmerkelijke ernst is het Franse ▼olk gisteren ter stembus getogen. Het is moeilijk in de vroege uren van heden reeds een overzicht te hebben van het verloop van de stemmen noch er enig geldige conclusie uit te trekken. Men kan slechts opmerken dat de algemene tendenz gaat in de volgende richting: In de oppositiepartijen tekent zich 'n lichte teruggang van de communisten af, terwijl de volgelingen van De Gaulle hun posities schijnen te versterken. In de regeringspartijen schijnt het systeem van apparentering niet ongunstig gewerkt te hebben. De M.K.P. is tot op heden niet ontevreden. Zij neemt een goede plaats in bij de middengroepen. De R.G.R., de rechts denkende en zich links noemende republikeinen, groeide tot nu toe in stemmenaantal, hetgeen de verwachte rechtse instelling van het centrum kan gaan bevestigen. Vanmiddag stonden de Gaullisten vooraan bij de uitslagen der Franse ver kiezingen. Van de 556 vanmiddag ver deelde zetels kregen de Gaullisten er 111, de communisten 99, de socialisten 94 de M.R.P. 75 de radicalen 91 en de gematigden 82. De overige partijen za gen zich 4 zetels toegewezen. In Parijs bleken de communisten aanvankelijk enige winst te boeken. Er waren van middag dus nog 71 van de 627 zetels te verdelen. Het merkwaardige op het ogenblik is, dat alle partijen met uitzondering van de communisten aan de winnende hand zijn. Maar het is nog niet helemaal dui delijk welke groepen behalve de com munisten stemmen hebben moeten af staan. In ieder geval is dit zeker gebeurd door de partij van de onthouders. Het percentage onthoudingen is namelijk betrekkelijk zeer gering gebleven. Telde men in 1949 bij de kantonale verkiezin gen 30 pet. onthouders en bij de gemeen teraadsverkiezingen in 1947 27,3 pet., thans heeft op het platteland slechts 17 procent der kiezers verstek laten gaan en in het algemeen schijnt het cijfer niet hoger dan 18 a 19 pet. te liggen. Er zijn twee merkwaardige records geboekt: Te Lyon, waar 90 pet. van de kiezers is opgekomen en te Bordeaux, waar 30 pet. onthouders zijn. Het Franse volk schijnt zich ervan bewust te zijn geweest, dat de ogen van de gehele we reld op Frankrijk gevestigd waren. Uit het bolwerk van de communisten, dat het departement van de Seine ts, heeft men hedenmorgen officieel net volgende resultaat bekend gemaakt: 18 communisten gekozen tegen 24 in 1946; 17 R.P.F. tegen 17; 6 socialisten tegen 6; 6 M.R.P. tegen 15; 6 R.G.R. tegen 3; 3 onafhankelijken tegen 9. De verliezen- den zijn hier, met de communisten, de christen-democraten. De R.P.F. heeft zijn in 1947 in dit departement bij verrassing genomen positie kunnen bevestigen. Men mag zeggen, dat Parijs en omge ving worden beheerst door Gaullisten en communisten; de grote stad schijnt de extremisten aan te trekken. Op het platteland hebben de meerder heidspartijen en vooral de M.R.P. goed weerstand geboden tegen de oppositie groepen. De republikeinse traditie wordt in het land gehandhaafd met zijn accen tueringen naar rechts. De zgn. vierde macht schijnt nu reeds aangewezen te zijn om straks een be langrijke rol te spelen in de landslei- ding. De verkiezingen verliepen in dezelfde sfeer als de voorbereidingen, namelijk ir de grootste kalmte. Nergens hebben zich onregelmatigheden voorgedaan. Het Zondagse beeld van stad en land onderging evenwel een aanzienlijke ver andering. De grote uittocht, die anders de wegen uit Parijs naar het platteland kenmerkt in de vroege Zondagsuren, ondervond gisteren een aanzienlijke vertraging. In deze vroege uren ver drongen de kiezers zich in uitgaanskle- ren voor de stembureaux. In de avond uren leek het te Parijs wel of het hoog tepunt van het feesten van het 2000-ja- rig bestaan van de stad was bereikt Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met voorna melijk in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke wind, overdag hoofdzakelijk Westelijk. Weinig ver andering in temperatuur. Zon 4.19—21,03. Maan: 21.59—3.19. In verschillende delen van Frank rijk braken relletjes uit aan de vooravond van de verkiezingen. In Parijs sloegen anti-Petainisten het gebouw, waar aanhangers van de ex-maarschalk bijeenwaren, in gru zelementen. Het kwam er tot een complete veldslag, waar harde klap pen werden uitgedeeld. In steeds groter aantal zijn Zaterdag en Zondag Chinese troepen teruggekeerd naar hun stellingsgebied van de „IJzeren driehoek". Verhoogde activiteit van de vijandelijke luchtmacht wijst er op, dat deze voor het eerst in volle kracht in de strijd zal gaan ingrijpen. De communisten schijnen zich op een sterke verdediging en misschien op een derde voorjaarsoffensief voor te berei den. De Koreaanse ambassadeur in de V.S., dr. You Chan Yang, heeft verklaard dat de oorlog in Korea aan drie millioen Koreanen het leven heeft gekost en tien millioen dakloos heeft gemaakt. Bij decreet van president Auriol de dato 8 Juni zal ex-maarschalk Pétain naar een militair' ziekenhuis worden overgebracht. Dit zal gebeuren zodra zijn gezondheidstoestand dit toelaat. President Auriol's besluit werd genomen na een rapport van drie Parijse artsen, die Pétain kortgeleden hebben onder zocht. Bij hotel „De Gouden Karper" te Hummelo is een auto met vier inzitten den, de vertegenwoordiger Van der H. uit Arnhem, diens echtgenote en twee schoonzusters, gegrepen door een bus van de firma Hageman uit Doetinchem. De drie dames werden ernstig gewond naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar de 61-jarige onge huwde schoonzuster, die bij de heer Van der H. inwoonde, enkele uren na aan komst overleed. De chauffeur van de auto trachtte op het laatste moment nog vol gas te geven om de bus te ontwijken, doch de wagen werd aan de achterkant gegrepen. De Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging heeft aan de ministers van Financiën en van Verkeer en Water staat een adres gezonden, waarin er op wordt aangedrongen, evenals voor de lichte automobielen, ook voor de motor rijtuigen op twee wielen een lichtere belastingklasse in te voeren, n.l. van niet meer dan dertig kg., waarvoor dan een tarief vastgesteld zou kunnen worden, dat de helft bedraagt van de motorrijtui genbelasting voor de categorie van zestig kilogram. H. M. de Koningin en Prinses Beatrix waren Zaterdag te Asten aanwezig bij de eerste bespeling van een voor het Curacao's Museum bestemd carillon, dat de naam zal dragen „Beiaard de Vier Koningskinderen". De hoge gasten in gezel schap van de burgemeester van Asten, op de achtergrond het carillon. Officieel is te Den Haag het volgende medegedeeld: In een bespreking, die Zaterdag is gehouden tussen de vice minister-president, de minister van Binnenlandse Zaken, de minister van Oorlog en de Staatssecre taris Moorman, met enkele vertegenwoordigers van Steun Wettig Gezag, werd nader overleg gepleegd omtrent een duidelijke taakomschrijving van dit insti tuut met name voor wat betreft de Nationale Reserve. Daarbij bleek, dat de in enkele persorganen verschenen berichten, waarbij tot uitdrukking werd ge bracht, dat het in de bedoeling zou liggen om tot eer- ontbinding van de Na tionale Reserve over te gaan. als onjuist moeten worden gekwalificeerd. Een duidelijke overeenstemming bleek te bestaan omtrent de nuttige bestemming, welke in het kader van de afweer tegen aanvallen van een binnenlandse of buitenlandse vijand aan de Nationale Reserve kan worden gegeven. Omtrent de uitwerking van deze gedachte zal nog nader overleg worden gepleegd. Voorts zal gekomen worden tot een duidelijke taakomschrijving omtrent het geen door S. W. G. overigens zal verricht, waarbij met name mede gedacht wordt aan een taak op het terrein van bewakingskernen reserve Rijks- en Gemeente politie. Van regeringszijde werd grote waardering uitgesproken voor hetgeen Steun Wettig Gezag tot dusver in weerwil van allerlei bemoeilijkende factoren in het kader van de bundeling van het gezagsgetrouwe deel der bevolking en ter be vordering van de algemene weerbaarheidsgedachte heeft gedaan. In een bijeenkomst, die de stichting Brabants Gemeenschapsoord en Volks hogeschool Vrijdag en Zaterdag in sa menwerking met het provinciaal comi té „Steun Wettig Gezag" op het kasteel Bouvigne te Breda heeft belegd, heeft de verhouding tussen het instituut S. W. G. en Nationale Reserve, een be langrijk punt van bespreking uitge maakt. Burgemeester C. A. van der Hooft, Aan de Eerbiedwaardige Broeders, de Patriarchen, Primaten, Aartsbisschoppen en Bisschoppen en aan de plaatselijke overheden, die in vrede en gemeenschap leven met de Heilige Stoel. DE VERKONDIGERS VAN DE BLIJDE BOODSCHAP, die werken en zwoegen op een onbegrensd werkterrein, „opdat het woord des Herer. steeds meer be kend wordt en verheerlijkt" (2 Thess. 3 1) nemen een bijzondere plaats in Onze gedachten in, nu het dit jaar een kwart eeuw geleden is, dat de Encycliek „Re- rum Ecclesiae" verscheen, waarin onze onvergetelijke voorganger, Pius XI, zijn wijze richtlijnen en een krachtige stimulans gaf aan de Katholieke 'Missie. En Wij zijn verheugd, als Wij denken aan de grote vooruitgang, die er in deze periode bereikt is. Want, zoals Wij reeds zeiden in de bijeenkomst van de Pau selijke Missiewerken op 24 Juni 1944: „Het missiewerk heeft zowel in de landen, die reeds door het licht van het Evangelie verlicht werden, ais ook in de Mis siegebieden zelf, een zo grote climax bereikt, zulk een innerlijke kracht en zulk een verbreiding, als men misschien nergens in de geschiedenis der Missie aan treft" (A. A. S„ 1944, p. 209). En nu, in deze onrustige tijd, zo ver vuld van dreiging, en terwijl vele vol keren door tweedracht gescheiden zijn, lijkt het Ons zeer nodig, dat Wij deze zaak met nog meer aandrang aanbeve len, omdat de Missionarissen de verkon digers zijn van de menselijke en chris telijke goedheid ten opzichte van ieder een en van die broederlijke saamhorig heid, die geen landsgrenzen van landen In het midden van de vorige week werden in Hengelo gevallen van para- typhus geconstateerd, toen na een feestje ten huize van een familie aan de Populierenweg acht personen ziek werden. Onder leiding van dr. Pieron uit Almelo, de inspetceur van Volksge zondheid voor Overijssel, werd terstond een onderzoek ter hand genomen. Daarbij bleek, dat buiten de acht feest gangers nog drie personen besmet wa ren. De sporen leidden naar een slage rij, waar worst gekocht was. Van deze ondeugdelijke worst hadden enkele der besmette personen gegeten. De slagerij is voorlopig gesloten. Duikers hebben Zaterdag gerappor teerd dat de „Affray" een gat van 45 cm in zijn „snuiver" heeft. Door dit gat zijn in minder dan vier minuten tonnen water in de machinekamer gestroomd. Dit is „het zeer plotseling ongeluk", waarvan een communiqué van de admi raliteit melding maakt. De snuiver was zijwaarts omgebogen en bij de hiel afgebroken. Er was een gat van 45 cm diameter, ongeveer een meter boven de verbinding tussen snui ver en romp. De snuiver, die een duikboot in staat stelt gedurende lange tijd onder water te blijven, is ongeveer 36 voet lang en 25 cm in diameter. „Ik hoop burgemeester, dat wanneer het kruitdamp is opgetrokken, Uw stad er totaal ongeschonden is afgekomen." Dit zei majoor J. M. van der Zee, staf 4e divisie Kon. Marechaussee, toen hij in de cantine van de P. Bierema-kazerne te Appingedam de grootscheepse door hem voorbereide en onder zijn leiding staande oefeningen van de reserve grensbewaking inleidde. Aan deze oefening deden voorts mee de politie, de Kon. Marechaussee, de LSK, de brandweer en de EHBO, ter wijl de padvindersorganisaties ingescha keld waren voor ordonance-diensten. Intussen is deze hoop in kruitdamp vervlogen. Want Appingedam is er niet geheel ongeschonden afgekomen. Er zijn enkele ruiten gesneuveld en nog wel van het -gemeentehuis. Verder werd een van de deelnemers, die als spion de LSK-kazerne moest benaderen licht ge wond. Maar dat kwam niet direct door de „oorlog". Deze spion moest over een groot weiland en om zijn doel te be reiken nam hij een hooiwagen, kroop in het hooi en naderde zo, als het paard van Troye, de kazerne. Maar hier was de strijd inmiddels ontbrand. En er werd geschotén en met handgranaten gegooid, dat het daverde. Door het lawaai sloeg het paard van de hooiwagen op hol en geraakte de „spion" in de knel, waar door hij verwondingen aan zijn hoofd kreeg. In deze oefening ging men uit van de veronderstelling, dat er onlusten waren uitgebroken in de centra en dat agenten van vreemde mogendhe den met wapens aan land gezet wa ren in de omgeving van Delfzijl. De Reserve-grensbewaking was onder de wapenen geroepen. Met het oog op eventuele nieuwe „droppings" waren alle wegen afgezet en werd er voort durend gepatrouilleerd. Van de zijde van het publiek bestond grote belangstelling. Zes jaar lang hebben twee Duitse soldaten opgesloten gezeten in een bunker bü Babie Doly in Polen, waaruit zij dezer dagen zijn bevrijd. Verblind door het daglicht traden zij naar buiten. Een hunner stierf vrijwel dadelijk. De ander is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij het relaas heeft gedaan van het verblijf in de bunker, dat hij als enige van zes ingesloten Duitse soldaten heeft overleefd. Toen PoOise_ arbeiders dezer dagen bezig waren een vernielde ondergrondse bun ker bij Babie Doly, in de buurt van Gdynia, op te ruimen, kwam plotseling tot hun ontsteltenis een man te voorschijn, wiens hoofdhaar tot zijn enkels en wiens baardharen tot zijn knieën reikten. Vlak acht' er hem volgde een man in de zelfde toestand. Ze werden door het daglicht volkomen verblind. Het bleek, dat zü de enige overlevenden waren van een groepje van zes Duitse soldaten, die zes jaren geleden in de bunker opgesloten werden. t De bunker had als opslagplaats van levensmiddelen gediend. In 1945, toen de Russen naderden, lieten de Duitsers een opslagplaats vlak er naast in de lucht vliegen en wel zo, dat de bunker geheel werd afgesloten. De Duitsers wisten niet, dat zich in de bunker zes van hun soldaten bevonden. De mannen waren er in doorgedrongen om levensmiddelen, drank en tabak te stelen, die in grote hoeveelheden waren opgeslagen. Kort nadat zjj ontdekten opgesloten te zijn, pleegde een der soldaten zelf moord. Enkele weken later volgde een kameraad zijn voorbeeld. Twee andere stierven door ziekte. De lichamen der doden werden in meel begraven en bleken daarin te zijn gemummificeerd. In Januari 1947 daalde de tempera tuur in de bunker tot dertig graden on der nul. Het is wonderbaarlijk, dat de twee mannen dit hebben overleefd. Aan voedsel hadden ze geen gebrek. Lucifers en cigaretten waren er ook voldoende. Ze wasten zich met brande wijn en dronken Rijnwijn vermengd met water, dat door scheuren in net beton naar binnen sijpelde. Twee jaar geleden raakte hun voorraad kaarsen uitgeput. Sindsdien leefden zij in het donker. Toen de mannen eindelijk bevrijd wa ren kreeg een hunner een hartaanval Hij overleed bijna onmiddellijk. De an dere bevindt zich in een ziekenhuis te Gdynia. Men verwacht, dat hij spoedig zijn gezichtsvermogen terug heeft. De man kan niet geloven dat er zes jaren voorbij zijn gegaan, sinds hij met zijn vijf kameraden opgesloten raakte in de bunker bij Babie Doly. Vele malen hebben mensen in de buurt van de bunker horen kloppen en hameren. Langzamerhand was de mening ontstaan, dat het er spookte. Maar een onderzoek heeft men nooit laten instellen. (Eigen bericht) Kees Pellenaars, chef d'equipe van de Nederlandse ploeg in de Tour de France, deelde ons vanmiddag mede, dat Wim Dielissen uit Beek tèch ais achtste man zal starten in de Nederlandse ploeg voor de Tour de France. Er was na diens goede prestatie van Zondag op de Cauberg uiteraard ook aan Roks gedacht, maar diens zeer jeug dige leeftijd (20 jaar) heeft er tenslotte toe geleid, dat men deze renner nog maar een jaartje in het vat houdt. Ver zuren zal hij er zeker niet! en geen meningsverschillen tussen de volkeren kent. Dienaangaande zeiden Wij bij die zelfde gelegenheid tot de Missionarissen onder andere: „Het internationaal ka rakter en de geest van broederschap in uw werk maakt haast tastbaar dui delijk die eigenschap van de Katholieke Kerk. die de tegenstelling en de leven de ontkenning is van de tweedracht, waardoor de volkeren zijn getroffen. Wij bedoelen de universaliteit van de liefde en het gelqof. die zich uitstrek ken over de slagvelden heen en over de grenzen van alle staten, continenten en oceanen, een universaliteit, die een stimulans voor u is tot het beoogde doel: dat eens de grenzen van het Rijk Gods zullen samenvallen met die van de wereld" (A. A. S. 1944, p. 207). Daarom grijpen Wij de gelegenheid van de vijfentwintigste verjaardag van de Encycliek „Rerum Ecclesiae" met grote voldoening aan en Wij rich ten tot allen onze warme aansporing, om steeds met grotere ijver voort te werken. En Wij richten ons daarbij tot Onze Broeders in het Episcopaat, tot de Missionarissen, de Priesters en tot alle gelovigen, hetzij ze werken in de Missie, hetzij ze de edele zaak van de Missie helpen bevorderen met hun gebed, door mee te werken aan de vorming der toekomstige missionaris sen of door het inzamelen van gif ten. Allereerst staan wij even stil bij de statistieken, die de bereikte vooruit gang bevestigen. In 1926 waren er vier honderd Missies. Nu zijn het er zes honderd: toen waren er niet meer dan 15 millioen gelovigen in de Missie, nu zijn het er bijna 28 millioen. In dat jaar waren er 14.800 missionarissen en in landse priesters, nu zijn het er meer dan 26.800. Toen waren alle missies toever trouwd aan buitenlandse missionaris sen, terwijl er nu, vijfentwintig jaar Ia ter, 88 missies onder bestuur van de in landse geestelijkheid staan. En op vele plaatsen is de Kerkelijke Hiërarchie in gesteld met inlandse Bisschoppen en priesters, waardoor er een nog waarde voller argument is aangevoerd, om te bewijzen, dat de Godsdienst van Christus waarlijk katholiek is en in geen enkel land ter wereld vreemdeling. Zo is bijvoorbeeld in Pakistan, en in verschillende delen van Afrika, de Ker kelijke Hiërarchie opgericht volgens de voorschriften van het Kerkelijk Wet boek, er zijn drie plenaire Concilies van het hoogste belang gehouden, het eerste in Indo-China in 1934, het tweede in Australië in 1937 en het derde in In dia in 1950. Het aantal klein-semina- ries is sterk toegenomen en het aantal groot-seminaristen, dat 25 jaar geleden slechts 1770 bejiep, is thans toegenomen Velen danken hun gerust geweten aan hun slecht geheugen, j tot 4.300. Er zijn vele regionale semina ries opgericht. In Rome is er aan het Propaganda-college een Missie-instituut opgericht en verder zijn er te Rome en elders leerstoelen in de Missiologie op gericht. Bovendien is er hier in Rome het St. Petruscollege opgericht, waar de inlandse priesters een diepere en volle dige vorming ondergaan in wetenschap, deugdbeoefening en apostolaat. Er zijn twee Universiteiten gesticht. De colle ges voor de hogere studiën zijn toege nomen van 1600 tot meer dan 5000. De instellingen van lager en middelbaar onderwijs zijn in aantal verdubbeld en datzelfde geldt voor de ziekenhuizen, melaatseninrichtingen en apotheken Daar komt nog bij de ..Missievereniging van de geestelijkheid", die in deze jaren tot grote bloei gekomen is; het Agent schap „Fides" is opgericht, dat zich be zig houdt met bijeenbrengen, vergelij ken en publiceren van berichten over het godsdienstig leven in de Missie. Bij na overal is de Missie-pers opgekomen, er zijn verschillende Missie-congressen gehouden, waaronder wij vooral in her innering brengen dat van het afgelo pen Heilige Jaar in Rome, dat duidelijk heeft aangetoond, hoever het Missie werk zich wel heeft uitgebreid. On langs is er een Eucharistisch Congres gehouden in Kumasi, aan de Goudkust, dat gedenkwaardig is, zowel om het aantal deelnemers als om de diepe gods vrucht, die er leefde. Tenslotte hebben wij een bijzondere dag ingesteld, die elk jaar gevierd moet worden, om met gebeden en giften het Pauselijk werk van de Heilige Kindsheid te bevorderen. Hieruit volgt duidelijk, dat de aposto- laats-initiatieven zeer opportuun met nieuwe methoden beantwoord hebben aan de veranderde omstandigheden en de toegenomen noden van onze tijd. (Wordt vervolgd). secretaris van S. W. G. Brabant-West, betoogde, dat de regering tot nu toe heeft nagelaten, een nauw omschreven verhouding te bepalen tussen het S. W. G. en de onderdelen der reserve. „Nu eens doet men alsof alles koek en ei is met S. W. G., dan weer wekt men de indruk, alsof men ons liever kwijt is". De heer Van der Hooft betoogde, dat veel hooggeplaatste personen de kracht missen om door te zetten, zo dat het nu eens „ja" dan weer „nee" is. Ondanks alles is S. W. G. met ijver voortgegaan zijn propagandistische taak te vervullen. En nog steeds komen er aanmeldingen binnen. Aan de andere kant echter wordt het steeds moeilijker de vrijwilligers enthousiast te houden, aldus de burgemeester. Het wordt hoog tijd, zo vervolgde hij, dat we eens we ten, wat men met de Nationale Reser ves van plan is. Daarbij zitten we met het probleem van de keuring. Soms duurt het vier a vijf maanden voordat de vrijwilligers hiervoor worden opge roepen. Men krijgt de indruk, aldus de heer Van der Hooft, dat het werk van S. W. G. alleen door de minister en het mi nisterie bemoeilijkt wordt. Een ultima tum van en niet aan S. W. G. zou op zijn plaats zijn, aldus meende Van der Hooft. Waarom duren de keuringen zo lang? Waarom krijgen de vrijwilligers geen uitkering bij ongevallen? Dat het verloop in de Nationale Reserve zo groot is, komt, aldus spr., doordat de regering heeft nagelaten het instituut Nationale Reserve nauwkeurig te om schrijven. Luit. kolonel J. J. Fens, lid van de Tweede Kamer, sprak in de morgen uren van Zaterdag over de militaire situatie in de wereld. Europa en Ne derland. Hij betoogde o.m.. dat een diensttijd van twintig maanden nodig zal zijn, wil ons land in 1953 tenmin ste één parate divisie onder de wape nen hebben. Mr. J. J. G. H. Raaymakers, voorzit ter van het provinciaal „Steun Wettig Gezag", gaf tenslotte een uiteenzetting over het ontstaan en de taak van ..Steun Wettig Gezag".. Ook hij betoog de, dat men niet volledig de steun heeft van mensen, die deze steun moeten én kunnen geven. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Nederlandse mannen in Korea zien met ongenoegen, dat de onjuiste mening heeft postgevat omtrent de dood van hun vroegere bevelhebber, overste Den Ouden, als zou hij door zijn eigen ammunitie zijn gedood. Hij zou deze ammunitie n.l. aan de Chinezen gegeven hebben in de mening met Zuid- Koreanen te doen te hebben. De on juistheid van deze lezing, aldus heeft majoor Tak uit Hilversum aan Reuter verklaard, blijkt duidelijk uit de offi ciële rapporten van het Amerikaanse Leger over deze slag. Volgens deze rapporten meldde een Amerikaans officier de avond van de 12de Februari dat een colonne van de tegenstander naar de Nederlandse commandopost oprukte. De wachten openden het vuur op de tegenstander, doch hielden op met schieten toen ge roepen werd:- „Zuid-Koreanen". Overste Den Ouden was niet gerust en gelastte een van zijn mannen op onderzoek uit te gaan. Thans bleek men met Chinezen te doen te hebben. De overste gaf op dracht naar het Oosten terug te trek ken, naar gebied, dat door de troepen der Verenigde Naties bezet was. Toen hij de order gegeven had, werd hij ge troffen door de scherven van een hand granaat, die op een afstand van minder dan één meter ontplofte. Tot dusver zijn 51 Nederlandse vrij willigers in Korea gevallen. De voor lezing van hun namen, steeds gevolgd door het „gevallen op het veld van eer", leidde een aan onze soldaten in Korea gewijde plechtige bijeenkomst in, die Zaterdag door de Koninklijke vereniging „Ons Leger" in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag werd belegd. Een taptoe van de drumband van de Natio nale reserve Zuid-Holland Noord be sloot het dodenappèl. De oorzaken en gevolgen van de successen en tegen slagen in de krijgsverrichtingen van De leden van het Nederlandse de tachement in Korea zeggen, dat het getal 38 bü hen een grote rol speelt. Dit begon al in Neaerland in Decem ber van het vorig jaar, toen het deta chement werd opgericht. Het hoofd kwartier van de staf was toen n.l ge vestigd in kamer 38 van de Nieuwe Alexanderkazeme te Den Haag. Het detachement telt 38 officieren. Acht en dertig dagen, na het vertrek uit Nederland kreeg het detachement zijn eerste opdracht te vervullen bij de 38ste breedtegraad. Het is inge deeld bij het Amerikaanse 38ste re giment infanterie. De mannen krijgeti Amerikaanse rantsoenen, die verpakt zijn in dozen van 38 pond. De Nederlanders vragen zich thans af, of hun dienttijd in Korea 38 we ken, 38 maanden, of 38 jaar zal du ren. het UNO-leger op Korea werden op deze bijeenkomst uitvoerig behandeld door luit.-kolonel B. Koning. De voorzitter van „Ons Leger", gene- raal-majoor b.d. K. Oudendijk reikte hierna aan de echtgenoten van wijlen luit.-kolonel Den Ouden en luit.-kolonel Eekhout de aan deze officieren toege kende Prins Mauritsmedaille uit. De bijeenkomst werd besloten met het Wilhelmus. Een Nederlandse planter, werkzaam op een rubberonderneming in de staat Negri Sembilan, op Malakka, is door een bende terroristen gedood. President Truman heeft Zaterdag een wetsontwerp getekend, dat de wet op we derkerige handelsovereenkomsten met twee jaar verlengt, en wel tot 16 Juni 1953 De wet verbiedt handel op Rusland en de met dit tand verbonden staten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1