A N.vanBREEMENsCp hui&b>vcmcU>U& Feest in twee Haarlemse parochies I s Opvoering van „Julius Caesar" HERINGA WUTHRICH GENERAJJ£4 fv Kapelaans J. A. J. Adank en J. J. A. van der Zalm twaalf en een half jaar priester Drie oade stoelen AGENDA JOS MULLENS LOCOMOTIEF MAANDAG 18 JUNI 1951 PAGINA 2 In de St. Jansparochie Orgelbespeling Dodelijk ongeval op Amsterdamsestraatweg Motorrijder overleden, vrouw zwaar gewond HELPT AMBON IN NOOD Eindexamens Rijkskweek school Haarlem ONDERWIJS EN BEDRIJFSLEVEN Bouw van vier huizen aanbesteed NATIONAAL NEDERLANDS CIRCUS HEEMSTEDE „Oud HeemstedeBenne- broek" naar Enkhuizen Zomertoumooi „Het Oude Slot" Burgerlijke Stand AERDENHOUT Invalidewagentje sloeg om ZANDVOORT Leerlingen exposeren Concert Excelsior WERK ZANDVOORTSE SCHOLIEREN Door ,,'t Helm" geëxposeerd RIJWIELEN I OVERVEEN Jeugdige fietser door auto geraakt GOUDEN JUBILEUM Kon. onderscheiding voor de heer H. R. B. Wiesman HET AMBACHTSONDER- WIJS TE HAARLEM Commissie voor onderzoek geïnstalleerd Bloemenfeest en winkel sluiting R.K, Openb. Leeszaal en Bibliotheek Jaarvergadering W.M. „Rijnland" en Bloembollen cultuur NIEUWS VAN DE SPORTWEEK Dordts voetbalelftal op sluitingsavond Haarlemse Cricket Bond Waterpolo-uitslagen Als toneelinzet van Holland-Festival Geslaagd AVONDVIERDAAGSE BESLOTEN Ned. Wandelsportbond reikt 650 onderscheidingen uit SINGELLOOP IN HAARLEM n TIP VAN BOOTZ HANDBALTOURNOOI „ONZE GEZELLINNEN" ZOMERAVOND-VOETBAL WASSERIJ DUYN Electrische installaties Luidsprekende Telefooit- installaties 1260 NEDERLANDERS NAAR NIEUW-ZEELAND Beurs van Amsterdam z Burgerlijke Stand o Met waardige luister heeft de St. Jo- sephparochie aan de Jansstraat het kope ren priesterfeest van kapelaan J. A. J. Adank gevierd, 't Feest werd plechtig in gezet, toen de jubilaris om kwart over negen de hoogmis opdroeg met assisten tie van kapelaan Th. J. M. H. Wanna uit Bergen en kapelaan W. J. Dekleermae ker. Op het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. J. P. Huibers, mgr. N. L. A. Ammerlaan, deken J. J. A. Kuilman en em. pastoor J. F. van der Meer. De Schola cantorum zong de wisselende ge zangen. De vaste Gregoriaanse gezan gen werden door alle gelovigen meege zongen. Deken Kuilman sprak in een kort woord de jubilerende priester toe, waar in hij deze namens de parochianen en huisgenoten van harte gelukwenste. De deken memoreerde, hoe de kapelaan twaalf en 'n half jaar als priester gewerkt heeft voor de eer van God en tot heil van zijn eigen zieleleven en dat van an deren, die aan zijn zorgen waren toe vertrouwd. Hij wenste de jubilaris dan ook toe, dat deze in gezondheid nog vele jaren zou mogen werken met de opge wektheid en de ijver, die hem eigen tijn. De deken vroeg tenslotte de pa rochianen een blijvend gebed voor de priesters en de Kerk in deze moeilijke dagen. Omstreeks twee uur werd kapelaan Adank, die vergezeld was van zijn naaste familieleden, opgewacht door een schare van genodigden in het ge bouw Jansstraat 49. Kapelaan L. A. Brabander leidde met een enkel woord de feestelijke huldiging in, waarna de deken wat meer in details trad om zijn kapelaan te danken voor het goede, wat deze in en buiten de parochie had verricht. Spr. verheugde zich er over, dat kapelaan Adank in de korte tijd van tien maanden, dat hij in de parochie werkzaam is, zich reeds een vaste plaats heeft veroverd „Daarom ben ik blij, dat u hier kapelaan bent geworden. Ik heb van u zeer grote verwachtingen, want u heeft de sympathie van velen", aldus de deken. De heer S. Borgelt, sprekend na mens kerkbestuur en parochianen, voer de zijn woord in profetische zin en hij meende in kapelaan Adank wel een toe komstig bouwpastoor te bespeuren. Op geestige wijze borduurde hij op dat the ma door en tenslotte bood hij de jubila ris het parochie-geschenk aan, n.L een prachtige cassette tafelzilver. De jon genscongregatie bleef hier niet achter wege, evenmin als de verkennerij, waar het feest in troepverband gevierd zal worden. De interparochiële Maria-con- gregatie gaf eveneens acte de présence en ook daar zal het feest zijn in een bui tenkerkelijke bijeenkomst. Namens de jeugdbeweging in het district Haarlem voerde commissaris Nooy het woord. Kapelaan Adank was zeer getroffen, toen hij zijn dankword sprak. Hij wilde geen namen noemen, omdat hij dan ze ker iemand zou vergeten. Spr. was van mening, dat hij door verschillende spre kers wel opgehemeld was, maar dat de meeste acties toch haast vanzelf liepen, zonder dat hij daaraan veel behoefde te doen. Hij verheugde zich er over, dat hij reeds binnen zo korte tijd een prettige plaats had gekregen in de parochie en hij vroeg allen een vurig gebed voor de priesters, wier taak in deze tijd zeer zwaar is. Vele parochianen maakten daarna van de gelegenheid gebruik de jubilaris persoonlijk te feliciteren. Het feest werd 's middags besloten met een danklof, dat door de jubilaris gecelebreerd werd. Wat kapelaan J. J. A. van der Zalm voor de parochie van de H. Johannes de Doper aan de Amsterdamstraat be tekent, kwam gisteren wel op grootse wijze tot uiting, toen de delegaties van diverse parochiële verenigingen hem od de receptie ter gelegenheid van zijn ko peren priesterfeest overstelpten met ge lukwensen en dank brachten voor het vele goede werk, dat hij tijdens zijn 5- jarig verblijf in de parochie heeft ver richt. Het was gisteren een vreugdedag voor de gehele parochie, 's Morgens om half tien droeg de jubilerende priester een plechtige dankmis op. hierbij geassi steerd door sub-regent N. van Ruyven Het gebeurde in de omgeving van het Frans Halsmuseum. Op straat, zo dat alle buurvrouwen en buurman nen konden genieten. Drie oude stoe len waren de inzet. Twee jaar ge leden had mevrouw Janssen ze uit geleend aan meneer Jansen, omdat deze haar al jarenlang aan kachel- houtjes hielp. Helaas konden mevr. Jansen en mevr. Janssen niet zo erg goed met elkaar opschieten. Zater dagmiddag kwam de uitbarsting. Het begon met een vérgaand meningsver schil over de nieuwe japon van mevrouw Bakker. Deze heeft verder niets met het verhaal te maken, zo dat wij haar buiten beschouwing kunnen laten. In ieder geval liep het meningsverschil zover dat mevrouw Janssen uitriep: Ik wil mijn stoelen terug?" Meneer Jansen hoorde dit, snelde naar buiten en riep: „Goed, dan zal je ze hebben!" De stoelen werden uit de keuken gesleept en meneer Jansen smeet ze over de straat naar mevrouw Janssen. Dit bracht de eigenaresse zo in ontstem ming dat ze te kennen gaf: ,JSou moet ik ze niet meer", waarop ze ze terug smeet. Aldus gingen de stoelen nog enige malen heen en weer. Het einde kwam doordat een der stoelen het begaf. De vraag wie hiervan de schuldige was, vormde een nieuw punt van discussie. Toen vond een dienstdoende politieagent, die reeds geruime tijd stond te kijken, het wel letjes. Hij verwijderde zich en kwam even later terug met een hamer en spijkers. Met een „Alsjeblieft en nou timme ren" overhandigde hij deze voorwer pen aan de verblufte Jans(s)ens. Ze zijn gaan timmeren. In de Grote Kerk te Haarlem zal Dins dag 19 Juni 's avonds van 89 uur door George Robert dit programma gespeeld worden: Passacaglia: Preludium inter mezzo en thema met variaties: Fugue, Choral; Lamento, Cathédrales; Choraill. als diaken en kapelaan Bon als sub diaken. Presbyter assistens was pastoor G. Jongejan. Het Gregorius Magnuskoor zong o.l.v. de dirigent Martinus Hers man de Mis Eucharistica van Perosi. Te voren had reeds het mooie Veni Crea tor van Hubert Cuypers geklonken. Aan het orgel zat de heer J. Slenders. De feestpredicatie werd gehouden door sub-regent N. van Ruyven, die sprak over de bijzondere taak van de priestei, n.l. het schenken van het bovennatuur lijk leven aan de mensen door middel van de H. H. Sacramenten. Het koor be sloot deze H. Mis met het zingen van een priesterlied van Guido Gezelle. 's Middags om twee uur begaf de ka pelaan in gezelschap van zijn vader, broers en zusters en priestervrienden, onder wie oud-klasgenoten, zich langs een haag van verkenners en welpen naar het gymnastieklokaal aan de Nagt- zaamstraat, dat voor deze speciale ge legenheid was omgetoverd in een met bloemen en vlaggen versierde receptie zaal. Verschillende sprekers en spreek sters voerden het woord en het kerk koor was ook hier present om deze feestmiddag op te luisteren met toepas selijke zang. Pastoor Jongejan opende de rij van sprekers en zei, dat het hem goed deed te mogen ondervinden, dat het werk van zijn kapelaan zozeer ge waardeerd werd. Hij vroeg allen God te bidden, dat deze jubilerende priester nog lang werkzaam mocht zijn in de parochie en bood tenslotte namens het kerkbestuur gelukwensen aan. Kapelaan J. Witteman nam hierna in zijn functie als voorzitter van de feest commissie het woord. De jubilaris, al dus de kapelaan, voelde er eigenlijk niet veel voor om feest te vieren. Dat is wel te begrijpen, als men regelmatig omgaat met priesters, die misschien reeds een 40-jarig jubileum achter de rug hebben, maar na verloop van tijd komt men wel over de bezwaren heen. Toen het plan opgevat was om een stof felijk blijk van dank aan te bieden, voor het vele werk. dat de jubilerende kaDelaan in en buiten de parochie ver richt, heeft de feestcommissie een be roep gedaan op de parochianen. Het re sultaat was, dat er bijna f 1300 geofferd werd. Denkend aan het gezegde, dat de weg van de liefde door de maag gaat, hebben wij een complete cassette tafel zilver gekocht. Van het geld, dat nog overschoot is een theestel aangeschaft. Deze twee geschenken bied ik U aan na mens alle parochianen en ik hoop. aldus besloot spreker, dat U er nog lange tijd. ook later als pastoor, een goed gebruik van zult maken. Bij deze twee cadeaux bleef het ech ter niet. Er kwamen nog meer sprekers, die ook hun woorden vergezeld lieten gaan van geschenken. Mej. Heuvel, hoofd van een der meisjesscholen, bood een enveloppe met inhoud aan, de da mesafdeling van de K.A. een tafellaken, de sportvereniging ..TIJBB" een Par kervulpen, de tennisclub „Winfried" een boekwerk en tenslotte de K.J.B. een buitengewoon mooi uitgevoerd Latijns Brevier. Het was een lawine van lof- tuigingen, die de jubilaris over zich heen moest laten gaan. De jeugd van de H. Theresiaschool was vertegenwoor digd door 8 bruidjes, die op haar ma nier in versvorm de jubilerende pries ter kwamen feliciteren. Dat ook de Vincentius-vereniging niet achter bleef, spreekt hier vanzelf. Hierna kreeg deze zelf gelegenheid om het woord te voeren. Hij zei nooit gedacht te hebben, dat het aantal ca deaux zo enorm geweest zou zijn en bracht dank voor de hartelijke woor den, die hem waren toegesproken. Daar naast, zo besloot de kapelaan, vraag ik veel gebed, want het is in deze tiid niet gemakkelijk om priester te zijn. De receptie was hiermee nog lang niet ten einde. Een lange rij parochianen stroom- Ge de zaal binnen om de jubilaris persoonlijk te feliciteren. De feestdag werd 's avonds om zeven uur besloten met een plechtig danklof. BIOSCOPEN Rembrandt: September-affaire (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Das kind der Donau (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: River Lady (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Secretaresse van mijnheer (a.l.i, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: My dream is Yours (14 j.), 2,15 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De avonturen van Martin Eden" en „Twee Yankees" (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 19 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft er een ongeval op de Amsterdam se Straatweg in de gemeente Haarlem- merliede plaats gevonden, waarvan de 29-jarige Amsterdammer Y. P. L. het slachtoffer werd. Het ongeluk gebeurde omstreeks één uur, ongeveer vijfhonderd meter over de Haarlemse gemeentegrens in de om geving van het tankstation. De Amster dammer, die per motor uit de richting Haarlem kwam, is met een uit de hoofd stad komende personenwagen in bot sing gekomen. De man werd zwaar ge wond. Tijdens het vervoer naar het Gro te Gasthuis is hij aan zijn verwondin gen overleden. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. De duo-passagiere, de 28-jarige echtgenote van het slacht offer, werd eveneens zwaar gewond naar het Grote Gasthuis vervoerd. Haar toe stand is zorgwekkend. In Haarlem is opgericht een afdeling Haarlem en Omstreken van de Stich ting „Helpt Ambon in nood". Het be stuur is als volgt samengesteld: Voor zitter de heer R. Hein, secretaris J. de Boer, Hogewoerdstraat 64, penning meester J. Damens; andere bestuursle den de dames J. F. Damen-Luttik en G. H. Luttik. Het doel der Stichting is de Ambone zen te helpen met voedsel, medicamen ten en hier te lande door het geven van steun. De Stichting is zuiver charitatief en houdt alle politieke doeleinden bui ten beschouwing. Zij steunt alleen dr. Nikijuluw als gevolmachtigde der Re publiek Zuid-Molukken en dus niet het Bureau Zuid-Molukken te Den Haag. dat onder „Door de eeuwen trouw" staat. Geëxamineerd zes candidaten Ge slaagd de dames Th. W. C. van Ek. Heem-stede; G. Groenendaal, Haarlem; G. den Heijer, Haarlem; A. Jordans; Aerdenhout; E. Kok, Santpoort; H. Was senaar, Noordwijk. Het gemeentebestuur deelt ons het volgende mede: .De klacht wordt nogai eens geuit, dat het onderwijs te weinig met de practijk in aanraking komt. Om gekeerd hoort men in onderwijskringen vaak de opmerking, dat het zo moeilijk is contact te krijgen met het bedrijfs leven. Voorzover dit het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs betreft is één en ander van grote betekenis voor de H.B.S.A. Tot 1937 bestond voor- de H.B.S.A. (vroeger genaamd Hogere Handels school) het volledige schoolexamen, waarbij elke school zijn gecommitteerden aanzocht, meestal leidinggeven^ perso nen uit handel en industrie en uit de openbare diensten. Na de wettelijke re geling van 1937 kreeg ook de H.B.S.A. zijn van overheidswege geregeld eind examen, waarbij de gecommitteerden (deskundigen) door het Rijk werden be noemd. Een dergelijke benoeming gold dan voor verschillende scholen geduren de een vrij lange periode. Voor personen uit het bedrijfsleven was het vaak on mogelijk zich voor de gevraagde periode boschikbaar te stellen en zo ging het contact met het bedrijfsleven verloren. In de wet van 1937 was wel de moge lijkheid! geschapen om dit nuttige con tact te behouden. Het was namelijk mo gelijk om, naast de door de minister be noemde deskundigen, zogenaamde „be langstellenden" aar. te zoeken. Deze belangstellenden kunnen de eind examens aan een bepaalde H.B.S.A. bij wonen, aan de besprekingen hierover deelnemen en adviezen geven, waarna zij later aan de autoriteiten over hun bevindingen verslag uit kunnen brengen. Hierdoor kan de samenwerking tussen onderwijs, in dit geval de H.B.S.A., en practijk worden bevorderd. Tot nu toe werd van het instituut der belangstellenden weinig gebruik ge maakt, voorzover bekend in Haarlem en naaste omgeving nog in het geheel niet. Voor het eerst zijn dit jaar door het gemeentebestuur belangstellenden be noemd aan het Lorentz Lyceum (waar dit jaar voor het eerst een eindexamen H.B.S.-A wordt afgenomen) en aan de H.B.S.A. Voor het Lorentz Lyceum zijn het de heren: J. Schippers, directeur Twentse Bank; H. J. Voors. secretaris „Bloembollencultuur" en J. Voogd, we tenschappelijk medewerker aan de Wi- ardi Beckmanstichting en lid van de gemeenteraad. Voor de H.B.S.A. zijn be noemd de heren: jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris Kamer van Koophandel; J. J. Swens, voorzitter Kamer van Koophan del en Ch. E. Visser, voorzitter departe ment Haarlem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Vanmorgen werd in de boverwtaal van hotel-restaurant „Van Aken" aanbe steed het bouwen van vier woningen aan de Orionweg te Haarlem. De laagste inschrijver was de aannemer H. J C Graauwelman uit Halfweg met een'be drag van f 89.880 voor de eerste staat van wijziging en f 87.080 voor de tweede staat van wijziging. Advertentie Wegens enorm succes hebben B. en W. van Haarlem goedgevonden dat de Directie van het haar succesvolle voorstellingen PROLONGEERT tot en met DONDERDAG 21 JUNI. Iedere avond 8 uur. WOENSDAG 20 JUNI 3 uur GROOT MATTNéE met volledig avondprogramma tegen verminderde prijzen voor de jeugd. Een fantastisch programma, zoals nog nimmer tevoren werd vertoond. PHOENIXTERREIN PHOENIXTERREIN Begunstigd door buitengewoon mooi weer, ondernam de oudheidkundige vereniging „Ou cl-Heem stedo-Ben ne broek" Zaterdagmiddag een zeer ge slaagde excursie naar Enkhuizen. In het raadhuis werd het 80 dames en heren tellende gezelschap officieel ont vangen door de burgemeester, de heer A. Admiraal. Men bezocht de histori sche gebouwen en het museum, waar veel schoons te zien was. De Heemsteedse schaakclub „Het Oude Slot" viert 15 Juli haar eerste lustrum en zal dit feit herdenken met een zo- mertournooi, bestaande uit persoonlijke en nederlaagwedstrijden. Woensdag 4 Juli wordt gestart met de zeskampen en het jeugdtournooi, waar voor de inschrijvingen alle verwachtin gen overtroffen, speciaal wat betreft de hoofdklassespelers. Daar de heer Jac. J. Keune door druk ke werkzaamheden genoodzaakt was zijn activiteit op schaakgebied stop te zetten, zal de toumooileiding zolang in deze bestuursfunctie niet is voorzien worden waargenomen door de heer W. A. Turkenburg. Sumatrastraat 24 te Heemstede, aan welk adres nog even tuele inschrijvingen kunnen worden ingezonden. Geboren: L. P. Bierman en M. S. van der Schier, d. N. J. van der Meer en A. Th. van Looij, z. F. J. Brinkmann en P. van Wijk, d. P. J. Tervoort en J. E. Bijkerk, d. Ondertrouwd: J. J. Baaij en M. Sival. J. A. Lankhorst en Tj. M. de Lange. N. Pie- ters en E. J. van der Eem. R. R. F. Kraft en L. Dansen. F. J. Kuipers en H. L. Web bers. H. Spits en E. G. van der Zwet. H. B. Krabbe en A. W. H. Schor. Gehuwd: C. D. Duyvendak en N. K. van Dijk. A. Ph. van Soest en R. A. Plescher. Overleden: M. Ineke, 81 jaren. Zaterdagmiddag om vier uur sloeg op de Westerlaan een invalidewagentje om, dat achter een fiets werd voortgetrok ken. De wielrijder moest plotseling rem men, waardoor het wagentje begon te slingeren en omkantelde. De inzittende vróuw viel er uit en brak een dijbeen. Na door een dokter behandeld te zijn, kon zij naar huis worden vervoerd. De Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" zal van 23 tot 30 Juni a.s. een tentoonstelling houden van teken-, schilder- en boetseerwerken van leer lingen der lagere- en kleuterscholen. In Zandvoort is geen ruimte aanwezig welke bijzonder geschikt is voor het houden van tentoonstellingen. Het be stuur van ,,'t Helm" heeft ontdekt dat het gebouw van de voormalige Gerefor meerde Kerk aan de Brederodestraat wat belichting, afmetingen enz. betreft, uitermate geschikt is voor het houden van tentoonstellingen en ook voor het geven van muziekuitvoeringen, lezingen, enz. Dit gebouw is momenteel als op slagplaats in gebruik en het spreekt van zelf, dat er heel wat aan moet gebeuren, wil dit gebouw voor tentoonstellingen e.d. bruikbaar zijn. Momenteel kan ,,'t Helm" de betreffende plannen nog niet verwezenlijken maar de kring is er wél in geslaagd tijdelijk de beschikking over dit gebouw te krijgen voor het houden van bovengenoemde tentoonstelling. Enkele werkende leden zullen de han den uit de mouwen steken en zorgen dat de tentoonstellingszaal er Zaterdag 23 Juni a.s. toonbaar uitziet. De Zandvoortse mondaccordeonvereni- ging „Excelsior" zal op Donderdag 5 Juli a.s, een concert geven voor de patiënten van het Marinehospitaal te Overveen, Te Zandvoort is volop genoten en ge profiteerd van het zomerse weekend. Zaterdagmiddag en -avond kwamen reeds talrijke bezoekers naar de bad plaats. De Zondag is een „top-dag" ge worden. In de morgenuren begon het publiek toe te stromen. De tram had al het beschikbare materieel ingezet en de spoorwegen reden met extra treinen tussen Amsterdam en Zandvoort. Er was ook een druk autoverkeer en de par keerterreinen waren spoedig geheel be zet. De rijwielstallingen konden het aan bod niet verwerken. Op het strand kri oelden naar schatting zestig duizend mensen en doordat de vloed 's middags op -kwam zetten bleef er voor de voorbij gangers weinig ruimte over. De politie had moeite om het verbod om vöör het dorp te baden te handhaven. In de late middaguren kwam een frisse Westen wind opzetten, de menigte begon zich toen huiswaarts te begeven. Bij de tram vormde zich een lange file en hoewel de dienst op top-capaciteit werd gereden, moesten de reizigers soms bijna een uur wachten. Onnodig te zeggen dat ajle be drijven op het strand en in het dorp goede zaken deden. Door de Culturele Kring ,,'t Helm" te Zandvoort wordt van 23 Juni tot en met 1 Juli een tentoonstelling gehouden van tekeningen, boetseerwerk, enz. Het geëxposeerde is vervaardigd door Zand voortse scholieren. Burgemeester mr. H. M. van Fenema zal Zaterdagmiddag 23 Juni om half drie de opening verrichten. De expositie wordt gehouden in het voormalige kerk gebouw Brederodestraat 31 en is van een tot vijf uur 's middags toegankelijk. Advertentie J. TIMMERMAN - HAARLEM Rijksstraatweg 89 - Tel. 25970 Een 9-jarige jongen is het slachtoffer geworden van de Zondagmiddagdrukte op de Duinlustweg. Hij was op de fiets en keek plotseling om, zodat hij naar het midden van de weg zwenkte. De portierkruk van een juist passerende auto haakte achter het blousje van de jongen waardoor hij van zijn fiets werd gesleurd. Met een gebroken linker bovenarm is hij naar het Marinehospi taal vervoerd. De heer H. R. B. Wiesman uit Over veen herdenkt vandaag het feit, dat hij vijftig jaar geleden werd verbonden aan de Amsterdamse assurantiefirma Boot-Gipon Co. Reeds 39 jaren fun geert hij als firmant van de maatschap pij, die voor diverse andere maatschap pijen het directeurschap waarneemt. Tot erkenning van de verdiensten van de heer Wiesman heeft H. M. de Koningin hem benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, van welke onder scheiding de jubilaris op het kantoor van de firma in kennis werd gesteld door de als loco-burgemeester fungeren de wethouder van Bloemendaal. mr. F. Rohling. De wethouder van Onderwijs der ge meente Haarlem, de heer D. J. A. Ge luk, heeft de door het gemeentebestuur in het leven geroepen commissie, welke tot taak heeft te onderzoeken in hoe verre het ambachtsonderwijs gelijke tred houdt met de hieraan door de in dustrieën gestelde eisen, in een bijeen komst ten stadhuize geïnstalleerd. De commissie zal onder voorzitter schap staan van de heer ir. G. A. Ro senthal, chef van de Centrale Werk plaats der N.S. Verder hebben hierin zitting personen uit het bedrijfsleven en uit onderwijskringen, alsmede de wnd. directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau en de ambtenaar van het Ge meentelijk Bureau voor Beroepskeuze De ambtenaar van de afdeling Onder wijs der gemeentesecretarie, de heer D. West, is aan de commissie toegevoegd als secretaris. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd aan het gemeentebestuur rapport uit te brengen. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij in verband met het „Haarlems Bloemenfeest 1951" van 14 Juli tot en met 21 Juli algemene ontheffing ver lenen van alle verbodsbepalingen van de winkelsluitingswet. Nieuwe in het Nederlands vertaalde ro mans, aangeschaft door de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Elizabeth Bowen: De hitte des daags. Camilo José Cela: De familie van Pascual Duarte. F. M. Dostojewski: Het landgoed Stepantsjikowo en zijn bewoners. Owen Francis Dudley: De ijzeren monnik keert weer. Philip Gibbs: Uw vijand hongert. F. L. Green: Gejaagd in de nacht. Gio- vannino Guareschi: Don Camillo en de kleine wereld. Olav Gullvag: Drijvende stammen. James Hogg: De versierde dwa ling. Shella Kaye-Smith: De sterke vrouw. Heinz Risse: Duel boven de afgrond. Ed- zard Schaper: Vrij achter tralies. Anton P. Tsjêchow: De echtgenoot en andere ver halen. Louis de Wohl: Het stille licht. De R.K. Werknemende Middenstand afdeling Haarlem, houdt Dinsdagavond in hotel Royal de jaarvergadering. De heer Korstjens heeft zich teruggetrok ken als bestuurslid en de voorzitter, de heer P. G. Tel, stelt zich niet meer her kiesbaar. Het bestuur heeft als candi- daat voor het voorzitterschap de heer J. van Donselaar, thans vice-voorzitter en in de organisatie zitting nemend voor de A.R.K.A., gesteld. Tevens zal de vergadering moeten beslissen over een uitbreiding van het bestuur tot zeven leden. De candidaten voor twee extra zetels zijn de heer Jansen Steenbergen (St. Christoffel) en mej. Warmerdam (H.K.W.). Als pleister op de wonde, die Hoog heemraadschap „Rijnland" dit jaar ver oorzaakt door aan talrijke Haarlemmers een aanslagbiljet te zenden (Haarlem moet ongeveer 140.000.opbrengen) moge het volgende dienen. In het week blad voor Bloembollencultuur staat na melijk: de watervoorziening in de Bloembollenstreek tussen Haarlem en Leiden wordt door „Rijnland" door het op peil houden prachtig geregeld. De cultures maken er een dankbaar gebruik van, waardoor een goed tot best gewas mogelijk wordt. Een goede waterstand is een eerste vereiste tot het verkrijgen van een bevredigende oogst. Bloembol lencultuur kan „Rijnland" dëarom niet dankbaar genoeg zijn voor de zo uitste kend geregelde watervoorziening, die ook in de natte periode nimmer reden tot ontevredenheid gaf. Op de sluitingsavond van de Haarlem se Sportweek, op Zaterdag 7 Juli, speelt het Haarlems voetbalelftal een wedstrijd tegen het vertegenwoordigend elftal van Dordrecht. De Dordtenaren kunnen een sterk elf tal in het veld brengen. Met spelers van de eerste klasser Emma met de bekende gebroeders v. d. Gijp, alsmede met de spelers van DFC en EBOH (kampioen tweede klasse) zal het Dordtse eiftal zeer zeker een waardig tegenstander vormen voor de sterke Haarlemse com binatie. De samenstelling der ploegen zal spoedig bekend gemaakt worden. Rood en Wit 5Rood en Wit 4. Rood en Wit 5 79. M. Kapt. den Boumeester 13; H. A. Hackenitz 17; Joh. Faber 17; R. de Boer 13; H. Wijkhuizen 4 v. 37; D. v. d. Zouwe 6 v. 29. Rood en Wit 4. 141 v. 7. H. Busselman 17; W. van Liemt 60; Th. de Windt 20; D. v. d. Zouwe 23 n.o.; J.J. Peereboom 1 v. 48; M. Kapt. den Boumeester 1 v. 40; Joh. Faber 3 v. 38; R. de Boer 1 v. 12. Reserve derde klasse B heren: DWT 2Haarlem 4 2-0. Kringcompetitie heren: DWT 3 HVGB 5 1—7. Meisjes: HVGB b—HVGB a 1—6. Jongens: HVGB a—HPC 5—2; DWT— DWR 1—4. De toneelinzet van het Holland Fes tival werd Zaterdagavt\id ip de Am sterdamse Stadsschouwburg gevormd d«or de opvoering van Shakespeare's drama „Julius Caesar". Het Amsterd. Toneel Gezelschap heeft door deze keuze en door de kwaliteit der opvoe ring voor een voortreffelijk begin van de toneelmanifestaties binnen het ka der van het Holland Festival gezorgd. Shakespeare's drama „Julius Caesar", in 1601 geschreven, tussen „Eind goed al goed" en „Hamlet", is om zo te zeg gen de inzet van een bijna ononderbro ken reeks tragedies, waaronder „Othel lo", „King Lear" en „Macbeth". Het is allerminst de tragedie van Caesar zelf, veeleer die van zijn moordenaars en meer in het bijzonder van Brutus. Op de helft van het drama is Caesar reeds bezweken aan de dolksteken. Dan, na de befaamde rede van Marcus Anto- nius, keert het l°t zich tegen Brutus en zijn vrienden, en de man die Caesar lief had als zijn vader, doch hem moest ver slaan, omdat hij Rome méér lief had en de vrijheid bedreigd zag door Cae sar's heerszucht, moet het aanzien, dat Rome en het Rijk in stukken worden gescheurd door tweedracht. Zijn leger wordt verslagen door Antonius en Oc- tavius en hijzelf stort zich na de slag van Philippi in zijn zwaard en komt het aantal lijken, dat de bloedige tra gedie eist, met een vermeerderen. Het lot is dan voltrokken aan de man, die uit verheven motieven een slechte daad had gesteld, maar de geest van de no belste Romein, Julius Caesar, niet be dwingen kon. Van de achttien tonelen, waarin het stuk is verdeeld, werden er tien in één ruk gespeeld. Met dien verstande, dat de taferelen door enkele ogenblikken duisternis verbonden werden, waarin een soms te luidruchtige muziek (van Maurice van IJzer), alsmede stomme lend krijgsrumoer en volksgemompel ten gehore werden gebracht. Dat vlot te verloop werd mogelijk gemaakt door de practische decors van Jacques Snoek, die een toneelbouw ontworpen had, welke zich met kleine verande ringen en via enige fantasie bij de toeschouwer aan alle situaties aan paste en de ruimte suggereerde, waarin een handeling van zo grote allure zich kon afspelen. De spelers waren vrijwel allen in vorm. Van Dalsum speelde een indruk wekkende Caesar, sober van gebaar, genuanceerd van mimiek. Johan Schmitz had de zware rol van Brutus tot leven te brengen en hij deed het met kracht en overtuiging, hoewel hij, naar het ons voorkwam, de figuur van de held te veel naar edelaardigheid zwemende goedigheid verleende. Naast en tegen over hem stond een felle Cassius van Ben Groenier en een sluwe Casca van Jacques Snoek. De Marcus Antonius van Cruys Voorbergh, die zich een bijna Grieks profiel had aangemeten, werd een uiterst boeiende figuur, die na Caesar's dood van meegaand figurant tot volledig comediant wordt. En voorts zag men in verschillende kleine (soms dubbele) rollen Henk Schaer, Kees van Iersel, Jo Sternheim, Robert de Vries en in de twee kleine vrouwenrollen Elise Hoomans en Loudi Nijhoff. Dbg. De heer P. Bijvoet slaagde 15 Juni aan de Universiteit te Leiden voor semi-arts. De Officials van de N.W.B. kunnen op een zeer geslaagde Avondvierdaagse terugzien, vier dagen zon en de mooi ste parcours, die men zich denken kan. Ondanks of misschien wel dank zij het mooie weer waren ér toch nog 47 uitvallers, waarvan maar 3 junioren, waaruit weer gebleken is dat na een dag werken nog 15 of 20 K.M. wande len zeer zeker een prestatie genoemd mag worden. Vrijdagavond reeds wer den er 100 kruisen of cijfers uitgereikt aan deelnemers, die reeds Dinsdag wa ren begonnen. Iedereen was vol lof over de mooie omgeving en de perfecte or ganisatie. Zaterdagmiddag waren in Rosehaghe eerst de junioren en later de senioren en de dankbetuigingen der leiders waren niet van de lucht. De volgende personen ontvingen het cijfer 8: J. Slinger, W. de Reus, A. Her ben. J. G. Artz, N. Elferink, A. J. Schou ten en J. B. in 't Veen. Groepsherinne- ringen werden uitgereikt aan de groe pen „Faffi", D.S.V. Halfweg, Reserve Politie Haarlem, „Onder Door", JOHEZ, Jeugd N.V.V., Stichting Vogelenzang, Verkennersgroep St. Hubertus, het de tachement Reg. Betuwe, alsmede een grote groep van Viribus Unitus van He1 Prov. Ziekenhuis Santpoort; de jeugd groepen Centrale School 1. Chr. Huy- gensschool. Bosvolk St. Franciscus. Al le deelnemers werden begroet door de hter H. H. Winters van de Ned. Wan delsport Bond, die tevens de onderschei dingen uitreikte. In een slotwoord dank te de heer P. J. Janbroers vooral voor de medewerking van de politie, terwijl het Ned. Rode Kruis, waarvan geregeld 5 a 6 mensen per avond op de weg en in de zaal aanwezig waren bijzonder werden geprezen. Tenslotte werden de Officials, de heren G. P. C. v. Delden en M. Timmermans, bedankt voor de prachtige routes, die zij hebben uitge zocht. In het kader van de Sportweek Haar lem wordt op Donderdag 5 Juli de tra ditionele Singelloop georganiseerd. Aan deze singelloop kan worden deel genomen door burgers, mannen van 18 jaar en ouder, alsmede door militairen en politie. Alle deelnemers lopen individueel maar kunnen voor een ploeg van 5 lo pers welke door een vereniging of door een organische eenheid van het leger of politie werd ingeschreven, medewerken aan het winnen van een verenigings- prijs. Start en finish van deze singelloop zijn aan de Friese Varkenmarkt. Het parcours, dat ongeveer 3 JCM bedraagt gaat via Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Raaks, Ged. Oude Gracht, Spaarne. Inschrijvingen kunnen geschieden aan het adres van de heer J. Hermans, Ce- ramstraat 11, Haarlem. Advertentie f Het lijkt mij vrijwel onbegonnen, 'k Heb zovele limericks verzonnen 'k Geniet toch 't edel vocht, Want 'k heb 'n fles TIP gekocht. Die beschouw ik nu maar als gewonnen. Inz. de Hr. E. v. E. te Alphen a/d Rijn ontv. 1 fl. TIF. Onze Gezellinnen sloten het handbal seizoen met het aangekondigde hand- baltournooi ten bate van de Missie. De eerste ronde gaf de volgende re sultaten: TIJBB 3—Geel-Wit 2-0, Velsen 1—SHS 1 0-1, Leonidas—OG 1 0-1, HBC 1OG 2 2-0. Jun.: TIJBB bLeonidas 0-1, OGSHS 2-1. Verliezersronde: Vel sen 1Geel-Wit 0-1, OG 2Leonidas 2 1-5. Hierna werd gespeeld de herenwed strijd OGLeonidas, die door de OG-ers met 5-2 werd gewonnen. Op het bijter rein werd gespeeld de adspirantenwed- strijd OGSHS. Beide wedstrijden trok ken veel belangstelling, vooral die van de adspiranten, toen deze wedstrijd door 13 meterworpen moest worden beslist. Het werd een overwinning voor de OG-tjes. De winnaarsronde gaf de volgende resultaten: TIJBB 3—SHS 3-1, HBC— OG 1 0-2. Junioren: OG—Leonidas 1-0. Verliezersronde: TIJBB b—SHS 0-3. Verliezers van de winnaarsronde: HBC 1SHS 1 0-2. Verliezers van de verliezersronde: VelsenOG 2 1-0. Finale: OG 1—TIJB 3 1-1. Na 13 meter worpen gewonnen door TIJBB 3. De eerste prijs werd dus gewonnen door TIJBB 3, de tweede door Leonidas 2 en de Juniorenprijs door OG. De uitslagen van deze week luiden: afd A: Nederland, ISpringbokken 31; HDC—MHO 0-3; RBK I—DWI 2—2. Afd. B: Vermeet't Westen 06; HSM IHeeremans 51; GMCBooy 37. Afd. C: FKF—RBK II 2—1; Nederland TI—Blokmetaal 14; DamevoDW II 6—2; HSM II—Haak 2—3. Programma voor komende week luidt: AfcV A: OW I—Nederland I terrein TWB; MHORBK I terr. H'lem; Fort Boy»— HAC terr. WH; Springbokken vrij. Afd. B: 18 Juni, HeeremansHoll. Nautic, ter. WW; 18 Juni Vermaat— HSM, ter. OG I; 19 Juni: t Westen— Boo.v ter. TWB; GMC vrij. Afd. C: 18 Juni, HSM II—FKF terr, OG II; 19 Juni Blokmetaal RBK II terr. WH; 21 Juni OW II—Nederland II terr. H'stede; 22 Juni, HaakDamevo, terr. WH. Advertentie AMST^RD AMSEV AAltï 20 TEL. 11053 Advertentie HAARLEM In Augustus en September zullen er ir. totaal 1260 Nederlanders naar Nieuw- Zeeland emigreren. Met de „Groote Beer", die in Augustus naar Australië en Nieuw-Zeeland vertrekt, gaan 450 Nederlandse emigranten naar Nieuw- Zeeland. Het zijn in hoofdzaak onge huwde arbeiders in de landbouw en de zuivelindustrie. In September gaat de „Zuiderkruis" naar Nieuw-Zeeland met 810 Nederlandse emigranten aan boord. Dit is het eerste schip met alleen Neder landse emigranten voor Nieuw-Zeeland. koersen) Vorig Opening slot 18/6 3% Nederl. 1948 3% PCt. Ned. 1950 88% 88% 3-3% Nederland 1947 90% gb 90^ 3 Ned 62-64 belJac. 90 ji Inschr Grtbk '48 3 pCt. 90% Ned. Handel Mij eert. '-54% A.K.U. 173% Van Berkels Patent 115 Calvé-Delft eert. 133 %gb Van Gelder 162 Kon. Hoogovens eert 151% Unilever eert. 245 244% Ned. Kabel Philips 241V22gl 241 Kon Petroleum 299% 300i/2 „Amsterdam" Rubber 119-Vigl 119 Holl Amerika Lnn 178% Kor.. N Stoom b Mil 132gb 132 Ned. Scheepv. Unie 155i/4i/ogl 154 H.V.A. 125% 6,gl 127 Deli Mij eert. 98 Vi ex div. Advertentie gebruikten KEip-BRILLEN voor beter J»*- Meer-dan 40 jaar, waren en zijn er mensen die niet anders dan KEIPrBRILLEN gebtulken- KEIF^BRIULEN zijn hun %eld iieed# ruim schoots, waard KEIP-OPTilK. Gr. Houtstraat naast luxor. GEHUWD: N. H. Andriessen en T. J. F. Luitjens; A. Heijn en H. M. Schipper; J. J. Binnendijk en M. A. Jas. GEBOREN: T. J. van der Zavde—van Iwaarden z.; W. P. TeunissenTegelaar z.; A. C. Handgraafvan Warmerdam z.; M. Eichenbergervan Keijers- waard z.; A. PoestkokeKnol d.; P. H. M. LasschuitGozeling d; A Zwart— Wolvers d.; S. M. v. d. ReepCalder d. OVERLEDEN: H. E. Dieckman, 62 j.. Maerten van Heemskerkstraat; H. J. Rijnhart, 66 j„ Ramplaan; E. A. van Se- nusPalfenier, 28 j., Florapark; A. M. StokmanKok, 53 j., Van 't Hoffstraat; A. J. Korzelius, 79 j., Heerensingel. Advertentie O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2