OLYMPISCHE DAG MET ÉÉN VERRASSING: Zege van Hans Harting op Slijkhuis Plezierige en kleurige sportmiddag zonder veel opmerkelijke prestaties PSV versterkt positie en krijgt nog hulp van ongenaakbaar DWS HANS DEKKERS VÓÓR VAN EST WEGKAMPI0EN EN WAGTMANS m Bondsploeg-Degerfors, weinig opwindende voetbalschotel Lekke band van Schulte sein tot de aanval NEDERLANDSE RUITERÉQUIPE WINT VAN BELGIË AAC VERBETERT ESTAFETTE RECORD Nederl. IJsclub Bond thans zelfstandig 20.000 lopers beëindigen de Avondvierdaagse Formidabel schot van v.d. Kuil vestigt zege: 2-1 Wagtmans alléén op avontuur KEYSER verrassing bij 2 km zwemwedstrijd Willem II kan niet antwoorden (0-4) Kleurig festijn op Olympische Dag Het Tour-septet MAANDAG 18 JUNI 1951 PAGINA 4 Wielrennen De uitslagen De Drie van de Tour Het resultaat volledig in de slag! (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 17 Juni. De vandaag in het Amsterdamse Stadion gehouden twaalfde Olympische Dag is weer een prachtige propaganda geworden voor de sport en een bijzonder plezierige middag voor de ruim 50.000 toeschouwers, die de bekoring van de stralende zon en de lokkende natuur hadden weerstaan om te genieten van deze frisse sportcocktail. Een bijzondere verrassing voor het pu bliek was het, toen met H. M. de Koningin en Prins Bernhard ook onze Kroon prinses op de met bloemen versierde eretribune verscheen, vanwaar ook minis ter-president dr. W. Drees deze kleine olympiade volgde. Prestaties van groot internationaal formaat zijn er deze middag zeker niet ge leverd, maar toch waren er enige opmerkelijke verrassingen. En dan wel op de eerste plaats de fraaie overwinning van Hans Harting, die volkomen onver wacht op de 1500 m. onze Europese kampioen Wim Slijkhuis met 0.4 sec. wist te slaan. De estafette-ploeg van A.A.C. zorgde verder voor de gebruikelqke recordverbetering en bracht het Nederlands clubrecord op de 4 x 400 meter, dat sedert 1.938 met 3 min. 21.8 sec. op naam stond van de Haagse Trekvogels, op 3 min. 21 sec. En tenslotte wist de Nederlandse ruiteréquipe een royale over winning te behalen op de Belgische gasten. Een kleurig schouwspel bood de arena, toen zeshonderd gymnasten aantraden voor het gebruikelijke openingsnummer. De tribunes als een reusachtig mozaïek bespikkeld met de bonte kleurenmenge ling van fleurige zomertoiletten en op het groene veld de in het wit geklede sportlieden, die op het rhythme der n-.uziek uitwaaierden over het midden terrein. Vlot en vloeiend liepen de rhythm ische oefeningen in elkaar over en sierlijk als arabesken bewogen de rijen zich over het terrein. En het harte lijke applaus, dat telkens weer opklonk, bewees wel hoezeer het publiek di' waardeerde. In snel tempo en onder ideale om standigheden werden vervolgens de eerste athletieknummers afgewerkt. Allereerst de 400 meter hardlopen he ren. waarbij men hoopte op een bij zondere prestatie van de coming man Harry de Kroon. Doch de hoge ver wachtingen gingen nietjp vervulling, want niet alleen moest iM Kroon, wa'. overigens te verwachten was. in de Europese kampioen Pugh zijn meer dere erkennen, doch bovendien was zijn tijd, 48.9 sec., ondanks deze uitste kende sparring partner, aanmerkelijk hoger dan men na de fraaien tijden, wel ke hij de laatste tijd in het buitenland heeft gemaakt, mocht verwachten. Op de 100 meter hardlopen dames was de overwinning voor Fanny Blankers na tuurlijk geen ogenblik in gevaar, on danks het feit, dat zij 0.7 sec. boven haar wereldrecord bleef. Voor een kleine verrassing op dit nummer zorg de nog Puck Brouwer, die met 0.1 sec. verschil de tweede plaats wist te ver overen op Xenia Stad-de Jong. De 200 meter heren gaf een fel duel te zien tussen de Nederlandse kampioen Jan Lammers en de Engelsman Lewis. Vrijwel gelijk gingen zij het laatste rech te eind in, doch met bijna een meter voorsprong ging Lammers als eerste door de finish. In schitterende stijl bracht de Britse loper Morley de 800 meter het Engelse nummer bij uitstek op zijn naam. Geen Nederlander was in staat hem te volgen, toen hij er op het laatste rechte eind met grote soepele passen tussen uit trok en met een voile seconde voor sprong ging hij vóór de Parthenon-loper Wolsink als eerste door de finish. Op de 80 meter horden natuurlijk op nieuw een overwinning voor Fanny Blankers. doch tevens weer een verras sing voor de tweede plaats, die de G.A.C.-athlete me] Hendriks met 0.2 sec. verschil wist te veroveren op mevr. Van der Kade-Koudijs. Eerst de twee laatste athletiek-num- mers brachten enige opwinding. Natuur lijk was Wim Slijkhuis favoriet voor de 1500 meter, ondanks het feit, dat zijn prestaties van de laatste tijd in Amerika en Scandinavië nogal teleurstellend zijn geweest. Maar kennelijk voelde Hans Harting er niets voor zich door de roem van de Europese kampioen te laten inti mideren. Meteen van kop trok hij weg en nam hij een voorsprong van twintig meter, die hjj ook bij het ingaan van de laatste ronde nog had op Slijkhuis en de Engelse loper Eyre. Slijkhuis beging by deze race de tactische fout te veel op de Brit te letten. Hij was er kennelijk op gebrand deze achter zich te laten en lette daarbij te weinig op Harting, of schoon deze constant 20 meter voor hem liep. Blijkbaar vertrouwend op zijn eind sprint bepaalde Slijkhuis zich er toe, steeds omkijkend, Eyre in de gaten te houden en zelfs by het ingaan van de laatste ronde scheen hij zich weinig om de voorsprong van Harting te bekomme ren. Eerst 200 meter voor de finish veer de Slijkhuis weg. Te laat. Harting be reikte met alle krachten het eerst de eindstreep, hoewel Slijkhuis er nog bijna in geslaagd was hem in te lopen. Een prachtige prestatie, al lag Harting's tiid nog altijd hijna 10 seconden boven Slijk huis' Nederlands record De 4x400 meter estafette was weer een volledige Britse overwinning. Er was voor dit nummer echter geen officiële Nederlandse ploeg samengesteld, dit met het doel een Nederlands clubteam de mogelijkheid te bieden het Nederlands elubrecord te verbeteren. Zoals gezegd slaagde de A.A.C.-ploeg, bestaande uit de lopers Bakels, De Kroon. Nusse en Smidt, hierin volledig. En met een tijd van 3 min. 21 sec. bleef zij bovendien slechts 1.6 sec. boven het Nederlands record, dat het vorig jaar door de natio nale ploeg op de Europese kampioen schappen in Brussel werd gevestigd. De sprint voor amateur-wielrenners over 550 meter is een overwinning ge worden voor Bontekoe. Zijn serie had hij reeds gewonnen met de uitstekende tijd van 12 seconden voor de laatste 200 me ter en al zag het er even naar uit, dat Schotman over hem heen zou gaan, na dat hij reeds bij het uitgaan van de eerste bocht fel was gedemarreerd, toch schoot hij met een halve wiellengte voorsprong als eerste over de finish. De klassementswedstrijd tenslotte le verde weinig sensationeels op. Het was een volkomen wisselende en weinig boeiende 3trijd, waarin Cas Kleefstra tenslotte met 7 punten de eerste plaats behaalde vóór Bontekoe, Rijnders en Muys. Het ruiterfestijn, waarvan men even als van de voetbalwedstrijd tussen het Bondselftal en de Zweedse club Deger- fors elders een verslag kan aantreffen, besloot deze prettige en geslaagde sport middag, die volledig beantwoordde aan het Olympisch ideaal. Dames 80 meter horden (nationaal): 1. mevr. Fanny Blankers-Koen (Sagitta) 11.6; 2. mej. B. H. Hendriks (G.A.C.) 12.6; 3. mevr. Gerda van der Kade-Koudijs (Victoria) 12.7. 1500 meter heren (internationaal): 1. Hans Harting (A.A.C.) 3.52.6; 2. Slijkhuis (Trekvogels) 3.53.0; 3. Eyre (Engeland) 3.53.2. Viermaal 400 meter estafette heren (internationaal): 1. Engeland 3.19.0: 2. A.A.C. (Amsterdam) 3.21.0, nieuw club record; 3. gemengde Nederlandse ploeg. 400 meter hardlopen heren (interna tionaal): 1. D. Pugh (Engeland) 48.3 sec 2. De Kroon (A.A.C.) 48.9; 3. Hofmeester (Pro Patria) 50. 100 meter hardlopen dames (natio naal): 1. Fanny Blankers-Koen (Sagitta' 12.2 sec.; 2. Puck Brouwer (Celebes) 12.7 sec.; 3. Xenia Stad-dq Jong (Olympia '48) 12.8 sec. 200 meter hardlopen heren (intern.) 1. Lammers (A.V. '45) 22.2; 2. Lewis (Enge land) 22 2; 3. Wilkinson (Eng.) 22.3; 800 meter hardlopen heren (intern): 1. Morley (Eng.) 1 m 55.4; 2. Wolsink (Parthenon) 1.56.4; 3. Meyborgh (Siomo) 1.57.6. Finale sprint wielrennen amateurs: 1. Bontekoe 12.2 sec.; 2. Schotman; 3. Van Gelder. Klassementswedstrijd over 6 km. (12 ronden met 4 klassementen) voor ama teurs: 1. Kleefstra (Amsterdam) 7 pun ten; 2. Bontekoe (Den Haag) 6 punten, 3. Rijnders (Amsterdam) 6 punten. 'oningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix op de ere-tribune tijdens het spelen van het Wilhelmus. Midden: de finish van de wedstrijd 200 meter hardlopen voor heren, welke gewonnen werd door J. Lammers in de tijd van 22.2 sec. Onder: het nummer 100 meter hardlopen dames, dat gewonnen werd door mevrouw Fanny BlankersKoen (uiterst links) in de tijd van 12.2 sec. voor mej. P. Brouwer en mevr. X. Stadde Jong, die resp. tweede en derde werden. Zoals gemeld is enkele weken geleden door een tiental ijsclubs, di£ sindsdien van diverse andere verenigingen bewijzen van instemming ontvingen, de Nederlandse IJs club Bond opgericht met het doel het hard rijden op de lange baan en het kunstrijden te bevorderen. Er werd een zodanige regeling ontworpen dat binnen het kader van de KNSB alles wat het hardrijden en het kunstrijden be treft, aan de Nederlandse IJsclub Bond zou worden opgedragen. Dadelijk na de oprich ting is aan het bestuur van de KNSB ver zocht om op korte termijn over de plannen van gedachten te wisselen teiet vier afge vaardigden van de nieuwe bond. Deze gedachtenwisseling heeft thans plaats gehad en het bestuur van de KNSB heeft verklaard dat het de wensen van de N.IJ.B. volledig van de hand wijst. Als gevolg hier van zijn de opzeggingen van het lidmaat schap van de KNSB door de ijsclubs Am sterdam, Bergen, 's-Gravenhage, Groningen, Veendam, Zutphen, Kralingen en Leiden aan het bestuur van deze bond overhandigd. Thialf, Heerenveen en de Kon. IJsclub Leeuwarden, die geheel met het streven van de N.IJ B. instemmen en en als lid toe be horen, hebben deze stap niet gedaan in ver band met de belangen van de korte baan sport. Circa 20.000 wandelaars, verdeeld over 60 plaatsen in ons land, hebben in de afge lopen week met goed succes de Avondvier daagse volbracht. Zaterdagmiddag werd het laatste parcours gelopen, dat 20 km lang was. Van Amster dam voerde de route door Amstelveen, naar Ouderkerk aan de Amstel en langs de Am- stel terug naar de hoofdstad. Aan de rand van de stad werden de wandelaars opge wacht door een muziekcorps en onder de tonen van pittige marsen trokken de wan delaars naar het RAI-gebouw, waar zij hun vaantje in ontvangst konden nemen. Voor de binnenkomst bestond grote belang stelling van het publiek, dat de lopers met bloemen beloonde. In de hoofdstad hebben 4177 wandelaars de vierdaagse uitgelopen. In totaal werden in Amsterdam slechts 113 uitvallers geno teerd. Te Nijmegen zijn van de 2000 deel nemers er 75 uitgevallen van wie 40 mili tairen. De Olympische Dag werd geopend met een massale gymnastiekuitvoering. A. Van der Zande (Olympia) heeft een 25 km wedstrijd te Bergen op Zoom gewon nen in 1 uur 27 min. 5.4 sec.; 2. H. Huygens (Olympia): 3. De Koning (Olympia) (Van een speciale verslaggever) EINDHOVEN, 17 Juni Heerenveen heeft het deze keer zonder Abe Lenstra moeten doen. Vele voetbal liefhebbers, die ui' alle hoeken van het Zuiden naar Eindhoven waren gekomen, waren hier misschien door teleurgesteld, doch de teleurstelling bleek dubbel te zjjn, want eer wedstrijd van het gehalte als PSVHeeren veen kan men in feite op elk voetbalveld aanschouwen. De vrij hoge temperatuur was daar kennelijk niet vreemd aan. PSV, dat in de eerste helft de touwtjes doorlopend in handen had, wist zich van eei 20 voorsprong te verzekeren en de Heerenveen-voorhoede, waarin prac- tisch alle spelers uit de ploeg om toerbeurt opereerden, was te besluiteloos om echt gevaarlijk te worden. (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 16 Juni. Willem II heeft het by zijn eerste bezoek aan Amsterdam wel buitengewoon slecht getroffen. Een groot deel van het elftal van D.W.S. speel de een van zijn beste wedstrijden van het seizoen en de fouten van degenen, die er niet helemaal „in" waren, werden veelal opgeheven door het resolute opruimings systeem, dat de Spaarndamse defensie demonstreerde. Het is voor de Tilbnrgers geen schande, dat zij deze wedstrijd verloren hebben, al mag niet verzwegen worden, dat hun spel wel wat al te doorzichtig en te kort was. Hoedanig heden, waar D.W.S. juist deze keer niet de minste moei te mee had. Was er bij het ingaan van de pauze nog van alles mogelijk geweest, na het eerste kwartier van de tweede speelhelft, toen de stand op 20 was gebracht, hadden de ongeveer 25000 bezoekers van het Olympische Stadion zeker een fellere reactie van de zuidelijke kam pioenen verwacht als deze nu wisten op te brengen. (Van onze speciale verslaggever) Een flauw zomerpartijtje met slechts twee flitsende momenten van opleving, daarmee is eigenlijk alles gezegd van het voetbalmenu op de Olympische Dag. Dc Zweedse club Degcrfors noch het Nederlandse Bondselftal zijn er in ge slaagd de indruk te wekken, dat zij het volle Stadion op een serieuze strijd wilden onthalen. Toegegeven: het is voor voetbal wel wat erg warm. Doch of het nu wel nodig was geweest, dat eerst kort voor het einde cqigé span ning ontstond, valt te betwijfelen. Dc Bondsploeg ging al aanvallend van start. En de Zweedse verdediging ver toonde nog wel zoveel lekjes, dat er genoeg mogelijkheden waren om in de buurt van de voortreffelijke doelman B. Tinglöf te verschijnen. Maar de druk (Van onze sportredacteur) VALKENBURG, 17 Juni. De kopgroep slonk in de laatste dertig kilometers alsof het ging 'om een frappante reprise van het ontroerend verhaal der Tien Kleine Negertjes. Eerst vielen by de twintigste bestijging van de Cauberg Voo- ren en Jefke Jansen uit het leidend negental weg. Daarop volgde Voorting, die by de afdaling van de St. Jansberg ziin achterband onder zich voelde leeglopen er. er terecht voor paste zijn gezondheid op het spel te zetten in ruil voor één zevende kans op een landstitel. Toen waren er dus nog maar zes, die het in de laatste kilometers onder elkaar zouden uitvechten. Henk de Hoog, om de drommel geen willig slachtoffer van de Valkenburgse Beul, streek het eerst de vlag. Daarna volgde de onverschrokken kemphaan Thijs Koks schitterend debuut! en de met tegenslag al te ryk gezegende Peters. En toen draaide het dus uit op een eindspurt van drie man: Dekkers, Wagtmans en Van Est. W'agtmans had zich uitgeput in -een drieste ontsnappingspoging 90 kilometer voor het einde. Maar Dekkers had Zaterdag zyn 23ste verjaardag niet alleen in gepaste vreugde, doch ook met mate gevierd. Zyn scherpe eindsprint was Van Est juist op de streep te machtig. a Maar de oorsprong van dit even knap als verrassend kampioenschap ligt verder terug. Die viel te beleven in de tiende ronde, toen Schulte, die z'n carrière zou komen uitluiden zoals hij ze begonnen was als een explo sie! zjjn illusies verpulverd zag door een lekke band in het begin van de Cauberg. Ja. Schulte wilde wel. Die Scharrelde op zijn bonkende velg nog met een verbeten gezicht de Cauberg op. Die liet zich na een martelgang van dik zeven kilometer op het onhan delbare vehikel nog een nieuwe fiets geven, om zo mogelijk te reiden wat er met een krachtuitspatting a la Schulte nog te redden was. Maar wat viel er te redden. Het ge rucht. dat de leeuw was gewond, plantte zich als een electrische schok door het peleton voort. Schulte? Maar dat was toch immers nog altijd een van de groot ste candidaten voor de kampioenstrui! Plotseling was het alsof er een storm wind over een vreedzaam wuivend ko renveld was gegaan. Het hele peleton raakte op drift. De sierlijke Voorting huppelde als een haas de Cauberg op: toen Vos en Roks en Dekkers. Weg van Schulte! Pas toen Schulte verdwenen was, zoals ook een andere favoriet, Lam- brichs, het veld had moeten ruimen, luwde de strijd even. Maar de beslissende phase van de stryd was nu aangekomen. Al wat tevo ren was ondernomen door Spenkeling. Van Elderen, Lakeman. Evers, Vooren, Dekkers. Wagtmans, Steenbakkers en Blaauw, was kinderspel geweest by het wapengekletter, dat nu van de Cauberg opsteeg. Voorting, strijdvaardig en geest driftig zoals hjj dat kan zyn, gooide de knuppel in het hoenderhok. Wagtmans en Dekkers draalden niet lang en bij de dertiende doorkomst op de startlijn hadden De Drie van de Tour 15 secon den voorsprong op het intussen sterk ge dunde peleton. En toen vluchtte Wagtmans alleen weg. Hij stormde tegen de Cauberg op alsof er geen moeilijkheden bestonden, achter noch vóór hem. Vijftien seconden voorsprong had hij op zijn twee mak kers, toen hij triomfantelijk de top be reikte, dertig op Van Est, De Hoog, Peters, Janssen, Vooren en Roks, éér, minuut dertig op Smits, Schoenmakers, Schweitzer, Faanhof, Vos en Van As. Tien kilometer verder had hij 1.10 op de kopgroep, waarin Voorting en Dekkers waren teruggevallen; wéér tien kilome ter verder anderhalve minuut. Maar verder kwam hij niet. De achter volgende groep was té sterk. Vijftig kilo meter voor het einde was de ontsnap pingspoging van Wout Wagtmans ge schiedenis geworden. En nóg, twintig kilometer verder begon het verhaal van de Tien Kleine Negertjes! 1. H. Dekkers, Eindhoven, 5.34.42 2. W. van Est (St. Willebrord) 5.34.42; 3. W. Wagt mans (Breda) z.t.; 4. T. Koks (Strundel) op 25 sec.; 5. G. Peters (Haarlem) z.t.; 6. H. de Hoog (Borgerhout) op 56 sec.; 7. G. Voor ting Haarlem) op 2 min. 56 sec.; 8. Sj. Jansen (Elsloo) op 4 min. 52 sec.: 9. A. Vooren (Beverwijk) z.t.; 10. H. Faanhof (Amsterdam) op 9 min. 10 sec.; 11. H. Schoenmakers (Eindhoven) z.t.; 12. Harm Smit (Antwerpen) z.t.; 13. van As (Roosen daal) z.t.; 14. F. van der Zande (Halsteren) op 12 min. 30 sec.; 15. J. Schweitzer (Maas tricht) op 1 ronde; 16. G. Sprenkeling (Hen gelo) op 2 ronden. Hans Dekkers uit Eindhoven is kam pioen van Nederland op de weg ge worden. Op de bovenste foto zien we hem over de eindstreep gaan. Rechts van hem Wim van Est, die tweede werd; links van hem Wout Wagtmans, die de derde plaats bezette: Onder: het peleton aan de voet van de Cauberg. Voorop Hans Dekkers, die winnaar we,rd; ach ter hem G. Peters. op de Zweedse veste was juist iets te slap en toen een drietal fraaie schoten door Tinglöf vakkundig waren gekeerd begon men reeds even aan de kans op succes te twijfelen. Enige vrij gevaar lijke aanvallen van Degerfors werkten echter als een waarschuwing en na een harde kogel en een kopbal van Linds- kog waagden de Nederlanders opnieuw een kansje. Klaassens, die met Snoek nog de meeste activiteit op deze mid dag ontwikkelde, brak alleen door en een keihard schot deed de paal van Tinglöf's heilige huisje dreunen. Even later benutte Snoek zijn vrije positie niet en gaf de bal aan Groeneveld, die prachtig in de bovenhoek richtte, maar daar reeds een zwevende Tinglöf aan trof. Na de rust zat het volle Stadion nog steeds ontevreden af te wachten. Wei- nie opzienbarende aanvallen aan beide zijden wisselden elkaar af tot Larsson plotseling volkomen onopvallend een voorzet van Jakobsson, de uitstekende midvoor der gasten, op voor Van Raalte onoplosbare wijze behandelde (01). De Nederlandse aanhang wreef zijn ogen uit, maar de voorhoede deed nog niet veel moeite. Een paar minuten voor het einde kwamen de gemoederen eerst in beweging. Scheidsrechter Bronkhorst meende Tinglöf bij het uit trappen iets te ver te zien doorlopen en kende hiervoor een strafschop toe! Dat hieruit het tegenpunt (via Van de Kuil) geschapen werd, konden velen hoorbaar niet waarderen. Het enige fraaie moment in de stryd kwam even voor het laatste fluitsignaal. De jeugdige Van de Kuil loste van verre afstand een formidabel hard schot en hiermee had hij de Bondsploeg op schitterende wijze aan de overwinning geholpen. Een in Noordwijk gehouden ontmoe ting op degen tussen officieuze equipes van Nederland en België werd gewonnen door de gasten met 106. w«.-- w VOETBALKAMPIOENSCHAP D.W.S—.Willem II 4—0 P.S.V.Heerenveen 20 P.S.V. D.W.S. Blauw Wit Willem II Heerenveen 17—8 15—14 10—11 6—7 5—11 Promotie: QuickBorne 21 (Quick promoveert). Tweede klasse Zuid II: Groene Ster R.K.O.N.S. 0—0. KORFBALKAMPIOENSCHAP DetoWesterkwartier 45 Deetos—VKC 8—3 W esterkwartier Deetos V.K.C. Deto Z.K.C. 5 5 0 0 4 3 0 1 7 2 2 3 8 2 2 4 5 1 0 5 10 36—14 6 33—17 6 28—37 6 35—42 2 20—42 De jaarlijkse 2 km-wedstrijd op de Loosdrechtse plassen, leverde bij de vrije slag heren een verrassing op door de zege van de 19-jarige Robbenzwemmer Keyser vóór Beyderwellen, die in de snelle eindsprint van de Hilversummer juist geslagen werd. Dit is Keyser's eerste grote overwinning met de fraaie tijd van 29 min. 37.5 sec. waar door hij plotseling ook een rol belooft te spelen in de 1500 meter bij de natio nale kampioenschappen. Geertje Wielema won bij de dames vrije slag in de goede tijd van 30 min. 1.0 sec., met 50 meter voorsprong op Annie Veldhuyzen die op haar beurt weer 200 meter op de overige deelneem sters was uitgelopen. De schoolslag heren was voor de Robbenzwemmer Hans Kelder in 32 min. 8 sec., vóór zijn clubgenoot Joop van Daatselaar, die ruim 2 minuten later aantikte, zelfs 7 seconden na Tonny Hom, die in prach tige stijl bij de dames in 34 min. 10.9 sec. won, vóór Bep Nieuwenhuizen. Op de links van Toxandria te Breda heeft de Nederlandse herengolfploeg in de ama teur landenwedstrijd tegen het jonge Bel gische team met l'/i—7^2 een nederlaag geleden. De eerste twintig minuten gaven zeer aantrekkelijk spel te zien. Vooral de vleugelspelers van Willem II, Becks en De Jong, roerden zich geducht en de Amsterdamse verdediging moest zich hevig verweren. Zij deed dit echter zo voortreffelijk, dat er voor de zuidelijken geen doorkomen aan was. Wiertz en Fanger, de beide kanthalves, speelden in topvorm. Ook het stuwen van hun voorhoede verwaarloosden zij niet. Dit had succes toen Dijkstra, de D.W.ts- midvoor, na een combinatie met zijn rechtsbuiten Pitters en met Wiertz een goedgericht schot kon lossen, dat ech ter de linkerdioelpaal raakte, waarop het leer weer het veld in sprong. Rechts binnen Koevoets kreeg evenwel een tweede kans, die hij niet voorbij liet gaan. 1O. Na deze eerste treffer ont ving Dijkstra nog enige keren de bal goed voor zijn voeten, doch zijn richt- vermogen bleek uiterst beperkt te zijn; niet op centimeters doch op meters mis te hi.i telkens het doel der gasten. Willem II kwam stevig opgewarmd voor de tweede keer binnen de lijnen en het zag er voor de Amsterdammers nog lang niet rustig uit. Negen minuten slechts wisten de Tilburgers hun of fensief op gang te houden. Toen maak te D.W.S. zich razend snel uit de be knelling los, zó overrompelend en zó fanatiek, dat het tweede doelpunt dat toen ontstond Willem II gelijk in een fatale downstemming stortte. Linksbui tten Bulder trok het leer goed voor het hok van doelverdediger Bottermans, Pjtters stond goed opgesteld en scoor de onhoudbaar; 20. Met veel te eng gehouden combinaties reageerden de gasten. Aan de zijde van de thuisclub maakte juist in deze pe riode niemand van de verdedigers een fout; sterker, D.W.S. groeide ziender ogen. Dijkstra mocht zelfs zo ongeluk kig schieten als hij maar kon, toen hij zich weer eens verrekend had, wijzigde Bulder zijn loze trap in een doelpunt: 30. Enkele minuten later deed Koe voets de deur van Willem II op slot. Alleen sprong hij langs de traag wer kende Tilburgers heen en joeg nummer vier in de touwen. (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 17 JUNI. Het was een zeer kleurig schouwspel toen aan het slot van de Olympische Dag de ruiter- équipes van de Federation Beige des Sport Equestres en van de Nederlandse Hippische Sportbond, gekleed in hel rode slipjassen en smetteloos witte rij broek, het stadion kwamen binnenrijden. Met veel belangstelling zagen de lief hebbers van de ruitersport deze wed strijd tegemoet temeer daar deze kracht meting met de vertegenwoordigende Begische équipe enig idee kan geven van de kansen, die de Nederlandse rui ters het volgend jaar in Helsinki zullen maken. Eerlijk gezegd is het resultaat van vandaag, ondanks de overwinning op België, wel enigszins tegengevallen, na de successen, die de Nederlandse ruiters de laatste tijd hebben geboekt. Y f et ziet er naar uit, dat Kees f—j Pellenaars een goede greep lieeft gedaan met zijn selectie voor de Tour de France. Alle zeven renners, die hij had uitgekozen, heb ben met hart en ziel in de slag geze ten. Vijf van hen Dekkers, Peters, Voorting, Wagtmans en Van Est bevonden zich onder de laatste zeven candidaten voor de zegepraal en ten slotte werd de eindsprint, dank zij Dekkers, Van Esf en Wagtmans, een volledige Tour-affaire. Dat geeft moed! En de laatste uitverkorene? Roks naar onze smaak. Vooral de prestaties van de heer Hen- drickx was wel een tegenvaller na het succes, dat deze ruiter enige tijd geleden, op het internationale concours in Rot terdam heeft behaald. Alleeen J. Rijks wist met „Master" foutloos de 14 hin dernissen te nemen. Het parcours was overigens vrij zwaar. Het bood een grote verscheiden heid van sprongen met een maximum hoogte van 1.40 m. Vooral de driesprong op 10 y, en 7 meter met heg en boom bleek voor de meeste ruiters onover komelijk, terwijl ook de breedtesprong over rustieke hekken voor enkele ruiters moeilijkheden opleverde. De ovatie die de heer Rijks in ont vangst had te nemen, nadat hij als enige dit zware parcours foutloos had afgelegd, was dan ook tenvolle verdiend. Met vaste hand leidde hij de 10-jarige Ierse ruin stijlvol over de hindernissen in de goede tijd van 101,6 sec. Ritmeester Gruppelaar, die tweede werd en wiens zeer soepel rijden Dij- zonder opviel, had de pech de laatste rustieke hekken om te werpen. Opvallend was verder dat de Bel gische paarden over het algemeen een zeer onrustige indruk maakten en het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat de lange reis en onwennigheid de Belgische prestaties gedrukt hebben. De klassering vond plaats door het totaliseren van de fouten der drie best geplaatste ruiters van iedere équipe. De resultaten van de ruiters waren: 1) J. Rijks (Rotterdam) met „Master" 0 fouten, 101.6 sec.; 2) Ritm. J. J. Grup pelaar (Ede) met „Romanichel" 4 fou ten, 108 sec.; 3) A. Wolf (Den Haag) met „Starlight" 8 fouten, 88.4 sec.; 4) J. Hoffmann (België) met „Orval" 8 fou ten, 97.6 sec.; 5) R. Néve de Mevergnies (België) met „Samba" 8 fouten, 104 sec.; 6) Van Hoecke (België) met „Aau- dacieux" 9% fouten (waarvan i/2 tijd- fout 125 sec.; 7) R. Moonens (België) met „Dolly" 11 fouten, 117.2 sec.; 8) W. Hendrickx (Grathem) met „Byou" 12 fouten, 90.8 sec. 9) A. Timmer (Den Haag) met „Zwarte Piet" 12 fouten, 99.2 sec.; 10) G. du Bois (België) met „Bil- learicay", 12 fouten, 120.2 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4