Frankrijk wijst extremistische partijen af Nieuwe Kamer zal steunen op de zes middengroepen LUXEMBURG HEEFT ZICH MET ORANJE GETOOID BESLISSENDE CONFERENTIE MET DE PERZEN Tussen neus en lippen Verschuiving naar rechts Feestverlichting aan openbare gebouwen Toi hoofd en hart M.R.P. DE KLEINSTE VAN DE ZES ZUILEN Halve overwinning voor De Gaulle Het weer 'ee MORRS oefmifcaiuij! Adenauer bij de H. Vader Engeland zoubij mislukking tot drastische maatregelen willen overgaan Kleine blokkade van Berlijn opgeheven f 2.800.000 VOOR HAAK-IN DINSDAG 19 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25101 Noors schip in Indonesië gebrandschat I STRAND SHORTS SHIRTS I Binnenkort proces tegen mgr. Grosz Boedapest: „Vijand van de vrede" Vervoer van bromfietsen per trein Drie Engelse straaljagers boven vliegveld verongelukt AUes weer als vóór 10 Mei Wapens voor Joegoslavië i KIND ONDER HOOIWAGEN GEDOOD Hogere exportheffing op eieren naar Duitsland BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor ktachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, heder.snorgen De voorlopige uitslag van de Franse verkiezingen biedt niets sensationeels. In tegendeel, aan de verwachtingen is vrijwel op alle punten beantwoord. De nieu we Kamer zal inderdaad berusten op zes zuilen, die weliswaar niet al te veel van elkaar verschillen in kracht en belangrijkheid, doch net verschillend genoeg zjjn om moeilijkheden op te leveren, zodra men er een goed en blijvend dak op wil' bevestigen. Uitgaande van de voorlopige uitslagen, daar de definitieve aan vertraging on derhevig zjjn tengevolge van het uitzoeken van de voorkeurstemmen en de ap- parenteringen, kan worden vastgesteld en stellig niet zonder voldoening dat Frankrijk zichzelf gebleven is in de ernst en wijsheid waarmede het volk in brede lagen zjjn ingewortelde voorkeur voor het handhaver, van de goede re publikeinse maat heeft betoond. Vastbesloten heeft het de uitersten afgewezen. Geen vreemde wet van volksdemocrattische makelij, geen anti-democratisch re gime van persoonlijk autoritair stempel zal Frankrijk mogen voeren door de moeilijke periode van de voltooiing van het Atlantisch Pact. meerderheidsstelsel, doch wordt tevens bepaald door een stemmenverlies in hef land en met name op het platteland. Naar de schatting van het ogenblik be draagt dit totaal aan stemmenverlies voor de communisten 10 a 15 pet. Stabiliteit en evenwicht van krachten zijn de kenmerken van dit verkiezings resultaat Een evenwicht, dat tot stand is gekomen met een lichte verschuiving naar rechts, welke evenwel geen reac- tionnaire terugval mag betekenen. Men kan moeilijk van een overwinnaar noch van een verliezer spreken. De winst van sommige partijen is niet onverdeeld, het verlies van anderen is genuanceerd. Gaan wij de partijen in volgorde van grootte na. dan was de grootste partij van Frankrijk de communistische en dat is zij in stemmenaantal nog. Van de 181 zetels zal zij er een kleine 80 af moeten staan. Dit verlies is niet alleen toe te schrijven aan de uitwerking van hel Generaal De Gaulle, wiens partij minst behaalde in de jongste verkiezingen, bracht zijn stem uit in Colombey-lés- deux-Eglises in Oost-Frankrijk, waar hij momenteel verblijft. De uitslagen van dc Franse ver kiezingen, die gisteren nog een sensationeel karakter dreigden aan te nemen, hebben tenslotte toch nog een rustig beeld opgeleverd. Erg veel schijnt er niet te gaan veranderen. Maar enige wijzigingen in de situatie kunnen toch reeds worden opgemerkt. De gematigde partijen van de „Derde Macht" zullen opnieuw een regering kunnen vormen, maar de nieuwe Kamer is wat rechtser dan de vorige. Franje- rijk blijft de middenweg volgen. Maar Generaal De Gaulle's R.P.F. heeft aan zienlijk aan invloed gewonnen en de communisten hebben een veel geringere macht in de Kamer dan tevoren. Het nieuwe kiesstèlsel heeft er in niet ge ringe mate toe bijgedragen dat de com munisten zoveel zetels verloren hebben. Bijna tachtig zetels moesten zij afstaan aan andere partijen. Hun stemmenaan tal is weliswaar ook afgenomen, maar slechts met enkele percenten. Toch is de communistische partij nog altijd de grootste van heel Frankrijk. En dat mag men nog wel eens bedenken bij alle, overigens gewettigde, vreugde over het afnemen van Stalins macht in de Fran se volksvertegenwoordiging. Zij hebben niet langer de machtsmiddelen waar over zij tot dan toe beschikten, maar toch kunnen, zij het Frankrijk nog wel heel lastig maken in de toekomst. De groep partijen van de middenweg, kortweg de -Derde Macht genoemd, kan niet ontevreden zijn. De M.R.P. echter, vroeger de machtigste partij van deze groep, neemt nu een veel geringere plaats in dan tevoren. Vroeger was de M.R.P. de op een na sterkste partij in de Kamer: nu is zij nummer vijf in de Kamer en de zwakste partij van de Derde Macht. De zetels die de M.R.P kreeg heeft zij bovendien nog voor een groot deel te danken gehad aan het nieuwe kiesstelsel. Heel wat vroegere M.R.P.-aanhangers stemden nu op De Gauile. De partijen van de Derde Macht zul len zich meer dan ooit nauw moeten aaneen sluiten om hun positie te hand haven. want zo sterk is die positie nu ook weer niet. Bijna de helft der Fran se kiezers heeft voor een der beide ex treme partijen gekozen, hetzij voor de uiterst rechtse RP-P- van De Gaulle, hetzij voor de uiterst linkse Communis tische Partij. Maar behalve de socialis ten, die ook van de middengroep deel uitmaken, schijnt er geen partij te zijn in de Derde Macht, die met met De Gaulle's R.P.F. zou willen samenwer ken, mits de generaal van wat meer democratische gezindheid zou blijk ge ven. De houding, die generaal Pe Gaulle zal innemen tegenover de nieuwe re gering, zal dan ook in niet geringe mate het lot van Frankrijk in de komende tijd bepalen. De M R.P., voorheen de tweede partij in den lande, is nu de kleinste van de zes grote. Van de 145 zeteis zal zij er circa 85 behouden. Een zwaar verlies, waarover niet weinigen, zelfs in de kringen van de M.R.P.. zich verheugen. Immers, bij de verkiezin gen van 1946 schoot de M.R.P. tenge volge van de bijzondere na-oorlogse omstandigheden als een pijl omhoog in'het progressieve springgetij van die dagen, daar er geen concurrenten op haar rechtervleugel waren. Thans zijn de gematigden en conservatieven op gevangen in de R.P.F. en de groepe ring van de Moaérés. Met hechter gesloten gelederen komt de M.R.P. weliswaar gehavend, maar dan toch gezuiverd van alle aan haar ideologie vreemde elementen, uit de strijd te voorschijn. De S.F.I.O. behoudt op bewonderens waardige wijze haar plaats en heeft zich hier en daar zelfs aanzienlijk weten te versterken. Uit de resultaten blijkt, dat de socialisten de nieuwe aanhang recru- teren uit de gelederen van de commu nistische afvalligen. Het aantal afgevaar digden van 99 zal ongeveer wel hetzelfde blijven. De Rassemblement des Gauches Répu- blicaines en de gematigde groepen: de Onafhankelijken en de Boeren, die Dala- dier tot een vierde macht heeft willen creëren, boekten grote vooruitgang. Van de ongeveer 120 zetels, die zij voorheen gezamenlijk hadden, komen zij thans respectievelijk op 86 en 94. Zij zullen hiermede de as van de zogenaamde rege ringsmeerderheid gaan vormen. Tenslotte is het dc partij van De Gaulle, die voorheen slechts een kleine 40 aanhangers telde in de Kamer, doch nu voor het eerst als partij deelgenomen hebbend bij de Kamerverkiezingen, op ongeveer 110 zetels kan rekenen. Door de stemtechniek is het feit te verklaren, dat de R.F.P. wel meer zetels heeft dan de communistische partij, maar minder stemmen behaald heeft. De R.F.P. is hiermede tot een der belangrijkste par tyen van Frankrijk geworden. Niet de dominerende, die zij had willen zijn. De samenstelling van de nieuwe Ka mer ondergaat dus wel een aanzienlijke, maar geen revolutionnaire wijziging. De eerste politieke vraag, die zich voor zal doen is die van de houding, welke de R.P.F.-fractie zal aannemen. Zal De Gaulle na deze halve overwinning, die wel de kans op een voltooiing schijnt uit te sluiten, volharden in zijn opposi tionele houding of zal hij het roer om gooien. Zal de noodzaak van een natio nale eenheid, door hemzelf zo dikwijls verkondigd, ook door hem en zijn groep worden nagestreefd als deze niet onder zijn leiding tot stand zal komen? Indien er een mogelijkheid van koerswending bestaat, wordt de vraag voor de Presi dent van de Republiek, of hij deze toe nadering zal afwijzen dan wel hiermede rekening zal houden. Als dit laatste het geval mocht zijn, hetgeen niet als waar schijnlijk wordt gezien, maar toch niet tot de politieke onmogelijkheden be hoort. krijgt men een grondig gewijzigd regeringsbeleid. Indien dit niet zo is en de vernieuwde meerderheid blijft het steunpunt in de regering, <jan is het de vraag of de eensgezindheid, die tijdens de verkiezingscampagne zo doeltreffend bevonden is, even gemakkelijk bij het regeren wordt beleden. Dc belangrijke groei van de vierde macht, die het nochtans niet zonder de nerde kan stellen, zoals het in de nieuwe verhoudingen ook onmogelijk js voor de de derde macht het zonder de vierde te doen, wijst deze groep aan als de spil Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt en overwegend droog. Meest matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.1921.03. Maan: 22.484.30. Volgens een bericht van U. P. hebben gewapende bandieten het Noorse passa giersschip „Francesville" op 14 Juni in Cheribon overvallen, het vaartuig in brand gestoken en een gedelte van de lading gestolen. Volgens het radiotelegram van de ge zagvoerder weigerden de autoriteiten gevolg te geven aan het verzoek van de kapitein om militaire en politiebescher ming. De ..Francesville" was naar Cheribon gevaren voor het lossen van de lading, aangezien de opstopping in Tandjong Friok te groot was om een spoedige los sing te kunnen verwachten. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 s-r- TEL. 13439 De Franse communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart haar voornaam ste actie voortaan niet meer in de volksvertegenwoordiging, doch aan het arbeidsfront te zullen' voeren. „Vele leden der nieuwe nationale vergadering zijn op onjuiste wijze gekozen. Zij kunnen in het geheel niet als vertegenwoordigers van het volk, dat zijn wil tot uiting brengt, worden beschouwd," aldus het communiqué. voor de vorming van een nieuwe rege ring. Hier liggen de voortekenen van welhaast een onvermijdelijke verschui ving naar rechts. Tenslotte nog twee losse opmerkingen. De poging o.a. van eep Claude Bourdet, hoofdredacteur van het neutralistische orgaan de „Observateur", om een neu tralistische partij te stichten, is op een verpletterende mislukking uitgelopen. En ten tweede, de communisten heb ben niet overal verloren, maar zelfs stemmen gewonnen in de grote steden. De economische misère van velen, die arbeiden in de monsterachtige moderne groot-industrie, zal daar wel niet vreemd aan zijn. Radio-Boedapest heeft Maandagavond omgeroepen dat aartsbisschop Josef Grosz van Kalocsas, die sinds de veroor deling van kardinaal Mindszenty pri maat van Hongarye is, binnenkort te recht zal moeten staan. Hij en acht anderen worden beschul digd van staatsvijandelijke acties, spion- nage, het voorbereiden van een revolutie tegen de „volksaemocratische orde", het vormen van gewapende benden terro risten en van andere onwettige hande lingen. Het dagblad der Hongaarse arbeiderspartij „Szabad" schreef in April j.l. dat aartsbisschop Grosz en de bisschoppen André Hamvas van Csanad en Jozef Petri van Vac „vijanden van dc vrede" zijn. De Heilige Vader heeft vanmorgen de West-Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, in particuliere audiëntie ontvangen. De katholieke Bondskanse lier werd ontvangen met het ceremo nieel. dat voor staatshoofden gebruike lijk is. Van 29 Juni tot en met 1 September zal het vervoer van rijwielen met hulp motor met reizigerstreinen geschieden, en wel bij vervoer op rijwielabonne mentskaart en bij vervoer oo bagage- kaart over afstariden t/m veertig kilo meter. r* «fes- De nauwe betrekkingen tussen Luxemburg en Nederland zijn van veel oudere datum dan het nieuwe in wording zijnde verband in de Benelux. Van 1S50 lot IS90 waren' Koning Willem 1, II en III van Nederland tegelijk Groothertog van Luxemburg. Bovendien is Luxemburg's nationale vlag gelijk aan ons rood, wit en blauw. Bet is dan ook geen wonder, dat er in Luxemburg meer dan gewone belangstelling bestaat voor het bezoek, dat H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard op 19, 20 en 21 Juni aan het groot-hertogdom zullen brengen. In de ochtend van de tweede dag van het verblijf in Luxemburg zullen de Koningin en de Prins een bezoek brengen aan Luxemburg's grootste staalfabrieken, de Arbed, te Dudelange, dicht bij de Franse grens (link-s boven). Op de derde dag gaan de Koninklijke gasten' des morgens eerst naar Vianden. Het oude slot (links onder) is de zetel van het huis van Oranje Nassau. De Koningin en de Prins zullen in Vianden tevens een bezoek brengen aan het grootste sanatorium WMJ hgtlttJUf, De lunch wordt gebruikt op het zomerverblijf van Groothertogin Charlotte te FjdcWach (rechts onder). Voordat de Koningin en de Prins naar de stad Luxemburg terug rijden, om des avonds per vliegtuig weer naar Nederland ie vertrekken, brengen zij tenslotte een bezoek aan het Kasteel de Berg te Col- mar (rechts boven), waar de bejaards moeder van Prins Felix van Luxemburg woont. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren besprak, naar verluidt, het Britse kabinet de situatie in Perzië waar- vertegenwoordigers van de Perzische regering de onderhandelingen met de Anglo Iranian Oil Company begonnen met een ultimatum. Aanvankelijk werd bericht dat de Perzische regering niet tot onderhandelen wilde overgaan voordat de maatschappijen 75 proeent overhandigden van de olierevenuen sedert 20 Maart van het huidige jaar. Nadere berichten hebben duidelijk gemaakt, dat de Perzische regering nog verder ging en alle revenuen eiste, doch zich bereid verklaarde 2o procent hiervan te deponeren in een bank ter bestrijding van eventuele com pensatie kosten. EriiT°u?t ve"vacht da* de crisis in de moeilijkheden tussen Engeland en Perzië wellicht vandaag bereikt zal worden. Indien Perzië niet bereid blijkt andere onderhandelingsmethoden te volgen en inderdaad zal overgaan tot het afsnijden van de olietoevoer naar de raffinaderijen van Ahbïtlaii, verwacht men dat Enge- ant)eJ"e keuze heeft dan tegenmaatregelen te nemen. Deze zouden kun nen bestaan in het terugroepen van alle olietankschepen en wellicht in het terug roepen van t gehele Engelse personeel van olievelden en raffinaderijen. Ofschoon dit voor Engeland enorme financiële verliezen zou betekenen, zouden de gevolgen voor Perzie veel ernstiger zijn. Volgens hier ontvangen berichten zal de Anglo Iranian Oil Company in de critische ontmoeting van hedenavond met de vertegenwoordigers van de Per zische regering voorstellen een gedeelte of wellicht het gehele bedrag te betalen van de op grond van het oude en dooi de Perzische regering verbroken con tract verschuldigde olie royalties, onder voorwaarde dat Perzië de besprekingen voortzet. Verder wordt bericht dat de 2500 Britse employe's opdracht hebben ontvangen van de Anglo Iranian Com pany zich gereed te houden voor onmid dellijk vertrek uit Perzië. Een Britse kruiser en twee Britse fregatten bevin den zich in de Perzische Golf om zo nodig Britse mensenlevens te bescher men en om te assisteren bij het vertrek van de Britse tankschepenvloot. Drie Engelse Meteor straaljagers van de vliegbasis Biggin Bill zijn Maandag bij twee ongelukken, die zich tien minu ten na elkaar voordeden, neergestort. De drie piloten, die oefenvluchten maakten, zijn-om het leven gekomen. De eerste Meteor stortte kort na het opstijgen neer Tien minuten later kwa men op ?0 meter hoogte twee straal jagers boven de basis in botsing. Enige ogenblikken voor het ongeluk bevond Winston Churchill zich op het vliegveld. Dc meer dan zestig binnen- en buiten landse journalisten, die zich thans in de hoofdstad van Luxemburg bevinden om verslag uit te brengen over het eer ste officiële bezoek, dat leden van het Nederlandse vorstenhuis aan het groot hertogdom Luxemburg brengen, hebben Maandagavond de feestverlichting kun nen bewonderen. Haast alle openbare gebouwen en historische monumenten baadden in een zee van licht en de bekende Adolphbrug over de Alzette en de Clausenspoorbrug met zijn elf bogen, die op iedere prentbriefkaart van dc stad Luxemburg voorkomt, bieden, ge dompeld in de zilveren verlichting der talrijke schijnwerpers, een sprookjes achtige aanblik. Reeds Maandagavond werden op verschillende pleinen in de hoofdstad openbare concerten gegeven, die zeer veel belangstelling trokken. Vrijwel alle winkels en magazijnen in de stad Luxemburg hebben hun etalages gewijd aan het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard en overal ziet men de met de Luxemburgse en Ne- KON1NKLJJK BEZOEK EEN LUXEMBURG '-".J «ANK. RUK •- 'gEü WlT.PaI ^iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii':' De Oost-Duitse autoriteiten hebben Maandag maatregelen, die een nieuwe beperking betekenden voor het vervoer van goederen uit West-Beriyn naar West-Duitsland, opgeheven, waarmede een einde is gekomen aan de „kleine blokkade" van West-Berlijn. Op tien Mei j.l. hadden de Oost-Duit se autoriteiten, op bevel der Russen, be paald, dat West-Berlijnse exporteurs in hun vrachttarieven de herkomst moe ten vermelden van de grondstoffen, waaruit de door hen uitgevoerde arti kelen waren vervaardigd. De vracht brieven voor goederen, die uit West- Berlijn naai West-Duitsland worden uit gevoerd, moeten zowel door de Russi sche als door de West-Duitse autoritei ten worden goedgekeurd, daar de arti kelen via de Sovjet-zone naar het Wes ten worden vervoerd. De Westerse geallieerde bevelheb bers van Berlijn gaven daarop de West- Berlijnse autoriteiten en exporteurs op dracht geen gevolg te geven aan de Russische order. Hierdoor ontstond de z.g. „kleine blokkade". Per dag werden in Berlijn goederen ter waarde van een millioen dollar opgestapeld. Enkele West-Berlijnse firma's waren reeds be gonnen met hun werklieden tijdelijk te ontslaan. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde dat de Oost-Duitse autoriteiten hebben toegezegd de vrachtbrieven op dezelfde wijze te zullen behandelen als voor de 10de Mei. Kort na het van kracht worden der nieuwe bepalingen, hadden de West- Duitse autoriteiten de handelsbespre kingen met Oost-Duitsland afgebroken, Deze zijn thans hervat. Voor de Haak-In-actie zijn thans de laatste giften, ook uit het buitenland, binnengestroomd. Met de opbrengst van bazar en tentoonstellingen mede is een totaal bedrag van rond f 2.800.000 be reikt. Kolonel-generaal Popovic. chef van de staf van het Joegoslavische leger, die drie weken in de V. S. verblijft om te pogen Amerikaanse wapens voor Joego slavië te verkrijgen, heeft de Washing ton verklaard „voldaan" te zijn over zijn bezoek. Hij zeide dat de wapens, die de V. S.. Joegoslavië wensen te verschaf fen, zullen worden geschonken. j God, Die de kruisen maakt maakt ook de schouders. j Zo zijn ze Een jonge communisti sche Chinees, die in Sin gapore tot drie jaar ge vangenisstraf werd ver oordeeld, omdat hij com munistische affiches had aangeplakt, fei tot -zijn rechter, toen hem het ■laatste woord werd ver- leejid: „Binnenkort zal ik jou tot zeven of acht jaar veroordelen." Truman als diplomaat In Washington houdt men zich bezig met de vraag, of Truman zich weer candidaat zal laten stellen voor het presi dentschap. Op een pers conferentie, waarop de journalisten hem tracht ten te bewegen er iets over te zeggen, liet hij zich niet uit zijn tent lok ken. De journalisten we zen er de president op, dat de minister van Land bouw gezegd had te ho pen. dat Truman zich her kiesbaar zou stellen. De President zei, dat hij dat heel aardig van de minis ter vond en dat zeer waar deerde. Daarna herinner den de persmensen Tru man eraan, dat hij ge zegd had al besloten te hebben wat hij zou dóen. Truman antwoordde, dat dit besluit nog steeds on gewijzigd was. Daarna vroeg een van de journa listen, of er nog niet een heleboel kon gebeuren, voordat de partij iemand candidaat stelde. De Pre sident gaf dit volmondig toe en wees erop, dat de Democratische Partij op enkele punten kenmer kend verschilt van andere partijen en dat er altijd een heleboel mensen zijn, die graag candidaat ge- steZd zouden willen wor den. Toen probeerden de journalisten het langs een omweg en vroegen, wat de echtgenote van de President wou. Truman glimlachte en zei, dat zijn vrouw er nooit erg en thousiast over was ge weest, dat hij een open baar ambt bekleedde, maar dat zij zich daar al dertig jaar in geschikt had. De journalisten kwamen geen stuk verder en President Truman had daar kennelijk plezier in E.C.A.-hulp De blinde fruilverkoper John Triplett, die een fruitstalletje heeft bij het E.C.A.-gebouw in Wash ington, werd onlangs voor een waarde van 150 dol lar bestolen. Het perso neel van de E.C.A. zal nu dat bedrag bijeenbrengen om» hem uit de nood te helpen. Zonderling speelgoed of opleiding tot brandweerman? derlanase kleuren versierde, dikwijls levensgrote portretten van de groother togin Charlotte en de Koningin, alsmede van beide vorstelijke families. De boek winkels exposeren in het bijzonder Nederlandse litteratuur en Nederlandse tijdschriften en een ruime plaats wordt hierbij merkwaardigerwijze ingeruimd aan Nederlandse leerboeken. Zoals be kend, wordt immers sedert enige tijd In het kader van de Benelux op de Luxemburgse scholen een uur per week les gegeven in de Nederlandse taal. De straten, die de vorstelijke stoet vandaag zou volgen op weg naar het Koninklijke Paleis, zijn versierd met oranje-wit-blauwe vlaggen van Luxem burg en met Nederlandse vlaggen die op het rood en blauw een oranje band dragen, ter herinnering aan het verleden der beide dynastieën. Op de Adolphbrug bestaat de versiering uit oranjevlaggen, waarboven een gouden kroon, afgewis seld met de Luxemburgse driekleur. Op het Place Guillaume is het ruiterstand beeld van de koning-groothertog Willem II fraai versierd. De wapens van de twaalf kantons van het groothertogdom aan de voet van dit standbeeld zijn omgeven reet lauwerkransen en achter het monument zijn vier grote oranje vlaggen opgesteld, die een stemmig ge heel vormen met de groene achtergrond van het plein. Voor het stadhuis is een indrukwekkende versiering aangebracht van ineengevlochten oranjevlaggen en Luxemburgse dundoeken, waarop een oranjecocarde is aangebracht met het wapen van Nassau. In Grijpskerk had een tragisch onge luk plaats, waarvan het 4-jarig zoontje van de familie Munstra het slachtoffer Is geworden. Tabe M. zou even met zijn vader meerijden op een hooiwagen. Toen de wagen zich in beweging zette viel het kereltje er af en kwam onder de wielen terecht. Onmiddellijk werd het slachtoffertje overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen, waar het aan de bekomen verwondingen bezweek. Met ingang van 25 Juni zal de heffing per ei bij export naar Duitsland van een op twee cent worden verhoogd. Deze extra-hefling, die waarschijnlijk van tij delijke aard zal zijn. is bedoeld om het thans nog door de overheid op pluim veevoeder gegeven subsidie te verreke nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1