Het rode goud stroomt uit de Kennemer-tuinen R.K. Banketbakkers vergaderen in Haarlem Onderwijzer roept wire-recorder te hulp Restauratie van Kruiswegstaties in de Paterskerk Dictee van de draad in éne klas; rechtstreeks les in de andere GEBREK AAN PERSONEEL LEIDDE ER TOE Russische televisie- uitzendingen Broeder Cosmas legt de laatste hand aan zijn werk ALS OUDSTE SPECIAAL KINDERZAAK Voorbereiding voor Flora 1953 AGENDA Uit onze krant Oude roem van prima kwaliteit weer terug Overhoren van les ook per wire-recorder PROVINCIALE STATEN EEN VAKMAN VOOR UW BED 1 DAG RETOUR DINSDAG 19 JUNI 1951 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 1817 bezoekers bij Rembrandt Intense belangstelling van publiek HULDIGING P. J. G. VISSER 25 jaar bij Gemeentelijke Geneesk. en Gezondheids dienst f Burgerlijke Stand HET VERDRIET VAN „HAARLEMS WEEKBLAD" Gevonden en verloren EXAMENS Excursie naar het sanatorium Berg en Bos HAARLEM—H.Z.P.C. 2—4 ZANDVOORT Vergadering woningbouw vereniging Be&trix-k&pel bij de opening van Rotonde Nieuwe attractie BELANGRIJK EXPERIMENT IN WIJDE WORMER Ie CHRISTELIJK LYCEUM Eindexamen afd. H.B.S. B VOOR BRILLEN Element van verrassing Agendapunten vrijwel zon der meer afgehamerd Ook ontvangst in Haarlem? Groenten en fruit naar Duitsland Sinds vijf weken is broeder Cosmas uit Heerlen, die geen ondeskundige is op het gebied van schilder- en glaze- nierswerk, bezig met het restaureren van de kruiswegstaties in de Paterskerk aan de Groenmarkt. Deze staties zijn voor 75 jaar terug geschilderd door de Haarlemse schilder Brouwer en sinds dien, naar men meent te weten, slechts één keer gerestaureerd. Thans ondergaan zij een tweede restauratie en wat er zoal komt kijken om de in de loop der tijden dof gewor den schilderstukken weer hun helder heid terug te geven, vertelde ons de restaurateur zelf, met wie wij een rond gang door de kerk maakten. Alvorens met het werk te beginnen, wordt iedere statie nauwkeurig bekeken om na te gaan wat er precies aan moet gebeu ren. ,.Ik begin met het aftasten van het schilderstuk. Kijk, hier is weer zcrn zwakke plek," wees de broeder ons, ter wijl hij met zijn vingers losjes op de gebladderde verf trommelde. In het schijnsel van de daglichtlamp was dui delijk te zien, hoe het doek enigszins had losgelaten van de muur en de verf laag daar was stuk gesprongen. Wat de oorzaak hiervan is? Misschien wel de vochtwerking van de muur, maar dat wist onze zegsman ook niet precies. In ieder geval was het voor hem geen be zwaar om deze doffe plek bij te schil deren. Voordat echter het penseel en de verf er aan te pas komen, ondergaan alle min of meer door de tijd „versleten" Voor de Rembranöt-tentoonstelling in de Vleeshal bestaat een intense belang stelling. Tot nu toe hebben reeds 1817 bezoekers deze expositie bezocht. Dit aantal beantwoordt zeer zeker aan de verwachtingen. Men meent echter, dat de toeloop van belangstellenden nog groter zal worden in de top-maanden Juli en Augustus, wanneer vele vacan- tiegangers in Haarlem zullen vertoeven. Er wordt daarom overwogen rondleidin gen te doen plaats vinden voor reisge zelschappen. Bij gelegenheid van zijn zilveren ju bileum bij de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst is de heer P. J. G. Visser Zaterdagmorgen op spontane wijze gehuldigd. De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dr. W. B. Smit, opende de rij van spre kers. De jubilaris is als jongen van vijftien jaar bij deze dienst zijn loop baan begonnen en toen ai viel hij op door de buitengewone nauwkeurigheid waarmee hij werkte, aldus dr. Smit. Vervolgens sprak de waarnemend chef van de administratie, de heer J. F. Holt- greve. De heer Visser administreert al lange jaren de gemeentelijke ziektever zekering voor de middenstand. aldus spreker, en hij doet dit zo uitstekend, dat hij hiervoor zeker een pluimpje verdient. De heer Visser heeft or dcor zijn sympathieke houding veel toe bijgedra gen het publiek een uitstekende indruk van de ambtenaar te geven, zo sprak de heer J. Loerakker, voorzitter van de afdeling Haarlem van de A.R.K.A., nadat hij enige woorden aan de verhouding ambtenaarpubliek had gewijd. De heer H. Snoeks. een oud-collega en oud-chef var. de jubilaris, uitte zich in waarde rende bewoordingen over diens ijver en accuratesse. Tot slot dankte de heer J. W. A. Stalpers, chef van de eerste afde ling van de gemeente-secretarie, de heer Visser voor de prettige samenwerking betreffende de gemeentelijke ziekenhuis verzekering Dat deze nog lang mocht voortduren, was de wens van deze spre ker. Tijdens de huldiging werd de heer Visser een polshorloge met inscriptie van de directie en het personeel van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst aangeboden Voorts ont ving de jubilaris van vele zijden felici taties en geschenken. Aavertentt« beschikken wij over de beste bronnen voor inkoop. Profiteert U hiervan, KOOPT BIJ BRINKMAN Onze sortering is enorm. Kinderjurkjes vanaf 3.95 Manteltjes vanaf f 24.75 Windjacks, geheel dubbel 27.85 4 Blazers 17.95 Kat. Pakjes S.85 Leuke Speelbroekjes 2.95 t HAARLEM Anegang 19 - Tel. 21413 GEBOREN: A. MoolenaarKops z; C. H. de GraaffVan Os z; J. J. van Haaf- tenDe Jong z; H. G. C. VisscherHore man z; G. W. de KruifHeijnis z; L. Bo gaardVan der Linden z; T. Schouten Weima z; C. E. BaksStechman z; W. KaanSteenken z; M. G. Wilkes Bruijns d: M. J. Eckhard—Voetelink d; M. A. JansenVan Lieshout d; A. Kroon Slot d; W. KapKenniphaas d; G. C. Hof—Stekelbos d; P. H. Wildschut— Bijtenhoorn d: T. E. de Graaf—Sminia d. OVERLEDEN: G. A. H. Matthijsen, 58 j Saenredamstraat; C. van Zijtveld Hijkoop, 69 j.. Pijlslaan; G. Suurmans Van der Velde, 67 j., Overtonstraat; F. A. Visser, 53 j., Gijsbrecht van Aemstel- straat; IJ. Bloemsma. 49 j„ Bakenesser- gracht; A. Kroonstuiver, 61 j., Ooster straat; F H. Meijer. 80 j., Westerhout- park: P. Huisman, 91 j., Obistraat; M. C. van TilburgKeuzekamp, 70 j., Atjeh- straat; S. Kok, 65 j„ Ternatestraat. gedeelten van de staties een behande- lmg met terpentijn. Broeder Cosmas liet ons de statie zien,- die hij reeds een hele week onder handen had. Daar waar de terpentijn had ingewerkt en boven dien nog met een schuurmiddel over de verflaag was gewreven, vertoonden zich lichtende vlekken. Het plaatselijk verwijderen van de olieverf is het eerste gedeelte van de restauratie. Wat daarna volgt is het uiterst nauwkeurig kiezen en mengen van de kleuren, waarmee de „open ruimten" moeten worden bijgeschilderd. Dit bijwerken van de staties noemde de broeder routinewerk. Niettemin kan er veel tijd voor nodig zijn. Trouwens met het bijschilderen is de kous nog lang niet af. Het gehele schilderstuk wordt van een laag vernis voorzien en daarna met een speciaal' hulpmiddel weer iets doffer gemaakt, zodat er tenslotte een zachte glans over de afbeelding komt te liggen. Deze week hoopt broeder Cosmas de laatste hand te leggen aan de restaura tie, die. naar hij zei. voor deze staties zeker de moeite waard was. Op een hedenmorgen op Schiphol ge houden persconferentie, georganiseerd door de directie van de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1953 te Heemstede, heeft de voorzitter, jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, een uiteen zetting gegeven van de plannen. Hij deelde mede, dat een bloemengroet ge zonden is aan de Koningin en de burge meester van Amsterdam ten teken, dat de activiteiten voor, de Flora begonnen zijn. Vervolgens verscheen een aantal charmante stewardessen, die een grote bos Hollandse irissen in bewaring na men om als Nederlandse bloemenkoe- riersters hulde te brengen aan de burge meesters van een aantal hoofdsteden in Europa en New York. Carel Briels ver telde daarna, hoe de expositie architec tonisch ontworpen is. Wij komen daarop nader terug. Daartoe uitgenodigd door de directie van de Flora 1953 hebben vijf bekende Nederlandse reclame-ont werpers een ontwerp gemaakt voor een affiche voor de Flora te Heemstede. De directie, bijgestaan door de deskundigen Karei Sanders en Jos. de Gruyter, heeft het ontwerp bekroond van Reyn Dirk- sen te Heemstede, opnieuw een onder scheiding voor deze jonge kunstenaar, die indertijd reeds zon succes boekte met zijn ontwerp voor de E.C.A. Een eervolle vermelding verkreeg het werk van Herman Nijgh. Het piepjonge „Haarlems Weekblad" zit in zak en as, sinds wij het hebben verweten, dat het een verslag van een circusvoorstelling gaf, terwijl de voor stelling niet had plaats gevonden. Circus Mullens geeft overal hetzelfde program ma, weent de redacteur en nu hebben we van de perschef van dat circus een kant en klaar verslag gekregen, omdat we maar eenmaal in de week verschij nen. Verschillende weekbladen hebben precies hetzelfde gedaan als wij, ont hult de redacteur vervolgens, om zich zelf wat op te kikkeren. En of wij die wilde beesten willen terugnemen. Dat willen we. Het is dan een clowneske ge weest. Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3 zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur, in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende voorwerpen: Autopeds, armbanden, ballen, baret, rijwielbanden, boorden, brillen, broches, ceintuurs, postduif, poederdoosje, tennis ballen, etui met inhoud, gebit, gordijnen, giassnijder, gewichtje, muntbiljetten, hamer, ijzeren haak, hoofddoeken, stuk hengel met vissnoer, handdoeken met zwembroeken, handschoenen, hoeden, honden, dames- en herenhorloges, diver se jassen, distributiekaart, diverse hals kettingen, laars, lamp, meisjesmantel, scheermes, zakmes, mattenklopper, mut sen, schepnet, nummerplaten, pet, pas ser, rijwielpompje, wollen pop, pakje met kinderkleding, pakje met inhoud blouse en lapjes stof, portemonnaies met inhoud, padvindersriem, dames- en kin- derring. rozenkransen, driewielig kin- derrijwieltjes. sjaals, slot, sokjes, stoel, sporen, rolletje stof, standaard, schoe nen. sleutels, sierspeld, tang. truitje, treklijn, tassen met inhoud, uitlaat, rood kindervest, kanarievogel, damesvest, vulpotloden, vulpennen, windjacks, trek- wagentje, zakje met motorgereedschap. Zaterdagmorgen raakte de uitlaat van een bromfiets los. Het apparaat vloog tussen de spaken van het voorwiel, zo dat de berijder kwam te vallen. Het slachtoffer liep een hersenschudding op en enige schaafwonden. Hij is per zie kenauto naar huis gebracht. Zaterdagavond is een motorrijder met zijn motor met zijspan in de Herensin gel gereden. De oorzaak was dat de man op de tramrails is geslipt. De motorrij der is zelf op het droge geklauterd en heeft van een der omwonenenden dro ge kleren gekregen. De motor is met een kraanwagen uit het water getakeld BIOSCOPEN: Rembrandt: September-affaire (volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Das kind der Donau (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uui; Luxor: River Lady (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Secretaresse van mijn heer (a.l.), 2.30 en 8 uur; City: My dream is Yours (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, Spaarne: ,,De avonturen van Martin Eden" en „Twee Yankees" (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 19 Juni: Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Voor het eindexamen HBS-A van het Lo- rentz Lyceum zijn geslaagd de volgende can- didaten: F. van Diemen, A. J. Goedman, M. S. Jonkman, A. M. van der Lende, E. Mul der, H. Uljée, Chr, J. W. Weber en G. J. Zwiebel. Drie candidaten werden afgewezen. Het examen is geëindigd. Aan het Kennemer Lyceum slaagden voor het einddiploma Gymnasium A: de dames M. M. Breukink, A. A. v. Hattum, G. M. Klinkenberg, Th. P. Quaadgras, J. Vermeu len en de heren: W. H. K. van Dam, A. M. de Geus, W. Kraus en W. Ruys. Afgewezen 1 candidate. Voor Gymnasium B: mej. C. E. M. Dek ker en de heren J. C. Boot, G. J. Bosch, J. R. Carp, J. C. Kleyndert, K. F. Creutz- berg, V. P. Eysvogel. A. A. Holscher, G. v d. Kuip, W. v. d. Kuip en H. A. Zeven. Afgewezen 1 candidate. Herhaaldelijk komen aanvragen bij het plaatselijke comité van Herwonnen Levenskracht binnen, zowel van comité leden als belangstellenden om nogmaals een excursie te organiseren naar het mooie sanatorium van de K.A.B. „Berg en Bos" te Bilthoven. Het comité heeft besloten wederom een excursie te or ganiseren en aan de vele aanvragen te voldoen. Het plan is deze excursie te houden op Zondag 12 Augustus a.s. Voor deelname wende men zich vóór Zaterdag 23 Juni a.s. tot de heer Th. Uiterdijk, Leidsestraat 24 zwart, waar alle gewenste inlichtingen worden verstrekt. Door een overwinning van 42 op Haarlem heefc HZPC met een voor sprong van 4 punten de leiding genomen in de hoofdklasse-competitie. De wed strijd HaarlemHZPC was een aardige wedstrijd, waarbij de Hagenaars door technisch beter spel ruimschoots de meerderen waren. Wim van Dijk be zorgde de Hagenaars de leiding en het was kort hierop, nadat een Haar lem-aanval was afgeslagen, dat Dick Ruimschotel vanuit de Haagse achter hoede met de bal op het Haarlemdoel af ging en de vooi sprong van de gasten op 20 bracht. Op keurige wijze wist Gerrit Bijlsma de Haarlem-achterstand te verkleinen. Maar direct nadat het spel weer was voortgezet was het Hans Stam die de stand op 13 bracht. Met deze stand ging de rust in In de twee de speelhelft was het wederom Hans Stam die doelpuntte en de Haagse voorsprong op 14 bracht. Nadat Co van Doorenmaalen de achterstand van de Haarlemmers tot 24 had verkleind kwam het einde. De stand in de hoofd klasse is: HZPC 4 4 0 0 3 23 11 Haarlem 4 2 0 2 4 13 11 Meeuwen 2 10 12 9 8 HVGB 3 1 0 2 2 8 11 ZIAN 3 1 0 2 2 7 10 SVH 4 1 0 3 2 13 22 In de kringcompetitie dames heelt Haarlem 2 met 21 van HVGB 3 ge wonnen en eindigde de jongenswed strijd HaarlemHPC 33. Meer dan vierhonderd Behnebroe- kers zullen deelnemen aan de volks spelen, die de Ambachtsheer van Bennebroek op zijn Buiten organi seert. De Haarlemse paardentram heeft op de Zondag in de eerste week van Juni 7125 personen vervoerd. De burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat een gedeelte van het Kenaupark is aan gewezen voor openbare speelplaats en dat de uitoefening van het voet balspel op dit terrein voortaan ver boden zal zijn. Woensdagavond kreeg een paartje ongenoegen. De twist liep zo hoog, dat de vrijer bij de Turfmarkt mede deelde, zich te willen verdrinken. Hij dook in het Spaarne, maar zwom naar de overkant, waar hij de wal opzocht en verdween. Op een kermis in de omgeving werd het volgende bulletin berspreid: Het is de heer L. Benner gelukt het geachte publiek zijne zooeven nieuw ontvangen muziekstukken op zijne Reuzen-concertorgel te laten horen. Ónder andere zullen uitmunten: FauSt, Gilliomthel, Dichter en Bou wer, Sie Sie terroi, La Cloecke du Carnaviel. Hoogagtend L. Benner, salon-electriek. De gemeenteraad besloot op 5 Ju ni de Statenzaal in te richten tot raadzaal. Besloten werd verder de pomp voor perceel 40 in de Kleinè Houtstraat, „eene bron ran ergernis", te verwijderen. Ook kwam precies vijftig jaar ge leden de demping der Bakenesser- gracht ter tafel. De raadsleden acht ten de toestand van de gracht echter nog niet erg genoeg om haar ten dode op te schrijven. Een crediet van f 57000 weigerde de raad te verlenen om de brug, die de trammaatschappij over het Zui- der Buiten Spaarne zou bouwen, ook dienstbaar te maken voor voetgan gers. Het reuzen-circus Bamum en Bai- ly zal twee voorstellingen geven op een weiland van de boerderij „Het Torentje" aan de Kleverlaan. Advertentie: Koloniale werving. Handgeld f 200 bij het aangaan van een vrijwillige verbintenis voor zes jaren. Aanbrenggeld f 20. Men ver- voege zich bij de plaatselijke garni zoenscommandant. In perceel Barteljorisstraai 23 heeft de heer P. L. Engelenberg de eerste Nederlandse fabriek van kunstbloe men geopend. Uit het gemeenteverslag over 1000 blijkt, dat het aantal Nea. Hervorm den in Haarlem het grootst is, name lijk 28.646. Dan volgen de Rooms-Ka tholieken met 24.334 Het aantal her ten in de hertenkamp bedroeg 9 bok ken en 24 rèeën! Gisteren is men begonnen met het verbouwen van het beneden-gëdeeltë van de sociëteit aan de Grote Hout straat (heek Grote Markttot win kel. De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort houdt Woensdag 20 Juni een algemene leden vergadering. De agenda vermeldt het verslag van de secretaris en dé pen. ningmeester, alsmede bestuursverkie zing. De voorzitter der vereniging, de héér A. J. van der Moolen, heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen. De stichting „Touring Zandvoort" heeft ter gelegenheid van de opening van de Rotonde en midden-boulevard de bekende Beatrix-kapel uit Den Haag geëngageerd. Deze in kleurige unifor men gestoken kapel zal omstreeks uur a.s. Zaterdag een mars door het dorp maken. Om half vier zal burgemeester Van Fenema de rotonde officieel ope nen, waarna de kapel op de rotonde een concert zal „aven. Ook in de avond uren zal de kapel concerteren. In dit seizoen biedt Zandvoort enkele bijzondere attracties. De eerste minia tuur-golfbaan in Nederland aan de Noord-Boulevard wordt druk bezocht en biedt ook voor het belangstellende pu bliek een prettige afleiding. Naast de auto-scooter aan het Badhuisplein is nu een andere noviteit gekomen: de Peter- Pan-Railway. Een viertal keurige mi niatuur-locomotieven, uit Engeland ge. importeerd, rijden daar over een spoor baan van 80 meter. Het is vooral de jeugd die deze attractie hogelijk waar deert. Welaan dan, beminde lezers, laat ons na hetgeen reeds eerder over het rode goud van Kennemerland, de kostbare en kostelijke aardbei, gezegd is, neerzitten aan tafel; de schaal met de lokkende vruchten in het midden, de suikerpot ernaast en schoteltjes voor alle huisge noten. Smakelijk eten. Want het is zo ver. Wanneer u deze regels onder de ogen krijgt, is de aardbeien-campagne in Beverwijk officieel begonnen. Gisteren nog stonden we in de vei- lingbanken en zagen we de aardbei naast de komkommers liggen, o spe ling van het lot, hoe letterlijk en figuur lijk voor in zomerwarmte naar nieuws snakkende reporters! vandaag even wel geen komkommers, geen sla of ra barber. Wat geven we om komkommers, nu in lange rijen de wagens op de Halve Maan en de Breestraat staan, wagens met enkel maar aardbeien. Een wee-zoe te geur moeten ze verspreiden, volgens dichterlijk aangelegde personen, maar we bespeurden daar niets van. Ze ver spreiden enkel maar „trek", trek in een hap in de rijpe vruchten, die dit jaar zo blozend en rond, zo gaaf en groot zijn, dat zelfs Nurks moet erkennen: de aard bei is weer best ditmaal. Nu zal Nurks toch wel weer proberen De Nederlandse R.K. Banketbak- kerspatroonsvèreniging St. Nico- laas vergadert gedurende twee da gen in Haarlem. Nadat de geeste lijk adviseur, rector F. Heemskerk, om half negen een H. Mis had op gedragen in de St. Jozefkerk, be gon de vergadering óm elf uur in restaurant Brinkmann. De voorzitter van de afdeling Haar lem, de heer H. J. Hesselman, sprak het welkomstwoord uit. Spr. uitte zich in waarderende bewoordingen jegens de algemene voorzitter, de heer A. C. B. Arendonk. Wij hebben bewondering voor uw beleid en hopen, dat wij nog vele jaren van uw gaven gebruik mogen maken, aldus spr. De afdeling Haarlem had ter herinnering aan dit congres een aantal erekruisen laten slaan, ontwor pen door de tweede secretaris, de heer Th. Tromp. De heer Hesselman speldde alle leden van het hoofdbestuur dit „Kruis van Verdienste" op de borst. Vervolgens nam de heer Arendonk de leiding van de vergadering over. Nadat hij allen welkom geheten had, in het bijzonder de ere-voorzitter, de heer C. F. B. Sleyfférs uit Den Haag, wees spr. op het belang van de uitbouw van de R. K. organisatie met het oog op de tot standkoming en het volledie slagen van de P.B.O. De banketbakkers worden door grote fiscale moeilijkheden be- Lëeabeurt voor Nel Evers. De wire- recorder registreert feilloos al haar fouten, die meneer De Jong straks met haar behandelen zal. Nel Schootbrugge wacht haar beurt af. B. J. de Jong, 27 jaar, hoofd van de openbare school te Wijde Wormer, weg bereider van een nieuwe onderwijs- techniek? (Van onze speciale verslaggever) In het kleine maar zonder twijfel vriendelijke dorpje Wijde Wonner wordt op het ogenblik een experiment ondernomen dat, mocht het slagen, van grote betekenis voor het plattelandsonderwjjs kan worden. Het hoofd van de openbare school, de 27-jarige heer B. J. de Jong, is namelijk als eerste op de toch eigenlijk voor de hand liggende gedachte gekomen om té trachten het grote gebrek aan onderwijzend personeel te ondervangen door het gebruik van een wire-recorder. Hijzelf heeft namelijk de zorg voor een derde, een vierde, een vijfde en een zesde klas. Dat is natuurlijk van het goede te véél, maar door het inschakelen van een wire-recorder wil hij nu b.v. een nele klas vergasten op een tevoren opgenomen dictee, terwijl hij zelf In een andere klas (in het zelfde lokaal) een ander vak rechtstreeks onderwijst. De eerste experimenten welke hy in de afgelopen week met het systeem heeft genomen, waren zeer veelbelovend en de heer de Jong meent dan ook dat het gebruik van dé wiré- recorder in de klas, vooral voor de plattelandsonderwijzer, aan wiens zorgen niet zelden een hele school wordt toevertrouwd, een grote verlichting kan bie den. schiedcn via de wire-recorder. Immers de kinderen zeggen hen lessen op voor de microfoon, de onderwijzer gaat on dertussen in een ander deel van het lokaal, waar b.v. een hogere klas is on dergebracht. rustig verder met een aft- dere les en 's avonds controleert hij thuis of de opgezegde lessen voldoen aan de daarvoor te stellen eisen. Nog belangrijker is het apparaat b.v. bij de leesles. Ook dan namelijk laat de heer De Jong de kinderen voor de microfoon plaats némen. Zij Afgezien daarvan heeft het systeem bovendien nog andere voordelen. Want niet alleen kan de onderwijzer het kind via de band toespreken, ook de kinde ren zelf kunnen voor de microfoon plaats nemen. Op die manier kan b.v. het overhoren van een les geheel ge lezen Om beurt een stukje, hijzelf be moeit zich ondertussen weer met an dere leerlingen van de klas en na af loop kan hij de band laten terug draaien en zo de kinderen zelf hun eigen leesfouten laten horen. Een beter systeem om kinderen de gebre ken van hun uitspraak te laten ont dekken is nauwelijks denkbaar. Uiteraard ligt het niet in de bedoe ling van de neer De Jong het gebruik van dit apparaat tot deze enkele onder werpen te beperken. Integendeel, hij wijst erop hoe de wire-recorder ook de mogelijkheid schept cm kinderen over bepaalde onderwerpen de stem van een deskundige te laten horen, die zelf over dag op school niet kan komen maar die wel 's avonds door de onderwijzer met zijn apparaat bezocht kan worden. In zijn klas in Wijde Wormer, die op het ogenblik wel een kleine radiostudio lijkt, hebben wij daarvan de eerste proévèn gehoord: Eep praatje met de di recteur van de melkfabrièk over het in deze streek zo belangrijke onderwerp van de melkbereiding. Dit gesprek was volledig in de van de radio zo bekende iiiterview-vorm gehouden en wanneer men wèet dat de neer De Jong cok al een geschiedenisles met een eigenge maakt hoorspelletje via de wire-recor- der hééft besloten, dan begrijpt men dat die vergelijking met de studio beslist niet alléén de technische apparatuur betreft. Integendeel, zij gaat zelfs zo ver dat men de vraag mag stellen of de wire-recorder, wanneer zij op grote schaal zou kunnen worden ingevoerd, b.v. de schoolradio geen concurrentie zou aandoen. In eerste instantie zou men die vraag zelfs bevestigend moeten be antwoorden. omdat het onderwijs via de wire-recorder èrj wat betreft het tijdstip waarop èn wat betreft de behan deling van de stof geheel aan specifiek plaatselijke omstandigheden kan worden aangepast. Onnodig te zeggen dat de heer De Jong, die een verwoed voorstander is oen frisse en moderne onderwijsme- thoden, die concurrentie geenszins be oogt. Hij hoopt zelfs dat een samenwer king tussen beide mogelijk is en voorts wees hij ér ons nog op, dat, wanneer verschillende onderwijzers dit systeem xoudkn gaan toepassen, door het onder ling uitwisselen van bandjes met praat jes van deikundigen over allerlei on derwerpen prrachtige resultaten zouden kunnen worden bereikt. Tenslotte, zo zei de heer De Jong, is het zelfs niet on mogelijk dat men ten plattelande leer krachten zonder acte zou kunnen gaan gebruiken alleen voor het orde houden, terwijl de wire-recorder als het ware het gehele onderwijs voor zijn reke ning neemt. Natuurlijk dé eritisehe lezer zal misschien op dit ogenblik gewacht heb ben is dé uitvoering vah de wire- recofder bij het onderwijs beslist niet zó Simpel als na het vóórgaande moge lijk zou kunnen schijnen. Het is niet al leen een technische kwestie die bepaald wordt door de meerdere of mindere mi- dreigd en daarom wekte de voorzitter op tot een groot Godsvertrouwen. Daar zij ook plichten hebben tegenover hun collega's wees hij erop dat de banket bakkers de Zondagssluiting stipt moeten navolgen en geen onverantwoorde con currentie moeten voeren. De banketbakkers zijn sympathieke mensen, die vreugde brengen in duizen den gezinnen, aldus Deken J. J. A. Kuilman, die vervolgens het woord voerde. Hun werk is doorvlochten van naastenliefde, waaraan wij zoveel be hoefte hebben, en hun producten bren gen vreugde in het leven. Het werk vraagt van de banketbakker echter veel tijd en arbeid en dit mag geen reden zijn tot het vergeten van God. De Deken besloot met de bede „Moge Gods zegen rusten op uw werk." Met algemene stemmen werd besloten een telegram te zenden aan H. M. de Koningin waarin de R.K. banketfcak- kersvereniging Hare Majesteit onderda nigheid en trouw betuigt. Aan Mgr. Huibers, de bisschop van Haarlem, wordt een telegram met een dergelijke inhoud gezonden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. B. Bernaerts herkozen. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er veel besprekingen zijn gevoerd over de dreigende verhoging van .de om zetbelasting. De heer A. C. B. Arendonk is vorig jaar tot ridder in de orde van Oranje-Nasau benoemd. Hmnk werd ge bracht aan drs. Slootemaekers, hoofd van de ondervakgroep, die in het afge lopen jaar veel vcor de vereniging tot stand gebracht heeft. Tot slot sprak de ere-voorzitter, de heer Sleyffers, waarna de vergadering werd geschorst. Geslaagd de dames: C. A. Bakker, J. A. van der Kaay, C. Lamme, en de he ren I. J. H. Alons, H. H A. van Barne- veld. C. Bovenberg, I. C. Collet, H. F. Crolla, P. A. Faas, R. Gerritzen, G. Hors man, J van der Horst, S. Klein, R. C. Noya. J. van der Plas, J. Th. R. Schreu- der, R. Schutte, F. J. Snijder van Wisse- kerke, H. Steenhuis, A van Steenwijk. Afgewezen: 1. Advertentie iooX Service Gr. Houtstraat 37 Haarlem crofoonroutine van leraar en leerling, het is vooral een financieel probleem. De aanschaffingskosten van een wire-recor der met banden bedragen meer dan ne genhonderd gulden. Dat is een grote en juist voor die plattelandsscholen mis schien wel onoverkomelijke moeilijk heid. Ook de heer De Jong heeft haar niet opgelost. De firma Connector uit Amsterdam heeft hem nu eenvoudig ter- wille van het experiment voor een maand dit apparaat ter beschikking ge steld. Wat daarna gebeurt, is onze ker. Hier liggen grote kansen, maar wij hebben de in druk dat de finan ciële moeilijkheden niet geringer zijn. Doch hoe het ook zij, het is goed dat deze methode aan een grondig onder zoek wordt ender worpen en het feit dat reeds nu door vele personen uit de onderwijswereld nadere informaties wotden ingewon nen, bewijst dat de poging om op deze wijze het gebrek aan onderwijzers te doorbreken veler sympathie heeft. Óver sympathie ge sproken: de kinde ren zijn enthou siast over deze methode. te mopperen en aangezien hij dit deze keer niet op de beroemde Wijker-kwa- liteit kan doen, zal hij het in de prijs zoeken. Die prijs, ja, die laat ons altijd met twee monden praten, want hopen we, in het belang van onze tuinders en van de groentenman, dat hij aan de hoge kant zal zijn, dat is beslist nodig voor de tuinder om voorgaande jaren en een mislukte spinazie-campagne van dit jaar goed te maken onze consumenten- mond doet ons verlangen naar een schap pelijk prijsje en een grote schaal aard beien op tafel van Jan met de slappe beurs. Het valt moeilijk op elkaar te rijmen, tenzij de dure en goedkope dagen elkaar afwisselen. Daar is een kans toe. Tot gisteren waren de prijzen hoog, maar toen we de Maandagse veiling be zochten, hoorden we de afslager prijzen noemen tot f 2.60 de mand, terwijl vele partijen rond de f 2 per mand schom melden. De aardbeien waren dus aan de goedkope kant. De oorzaak van deze plotselinge prijs daling? Het element van de verrassing. De handel had niet op een zo grote aan voer gerekend, zat nog in veilingbanken te Zaltbommel en elders. De industrie heeft ook nog geen belangstelling, de aanvoer van nu is niet geschikt voor de jamfabricage en de export is nog niet gaande. Het binnenland moet dus vrij wel alles afnemen voor de directe con sumptie. Vandaar, dat heel goede aard beien, we zagen geen andere rustig weggingen voor f 1.90 of f 2.10 de mand. Als meneer Nurks daarvan niet goed- kcop kan smullen! Vandaag zal het wel weer heel anders zijn: grote belangstelling van de zijde van de handel en mogelijk reeds export. De verwachtingen dienaangaande zijn niet ongunstig. Vanmorgen kwamen onder voorzitter schap van dr. J. E. baron de Vos van Sleenwijk de Provinciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen. De agendapunten konden vrijwel zonder meer afgehamerd worden. Tussen de bedrijven door kwam een communis tisch voorstel aan de orde, waarin ge vraagd werd maatregelen te nemen om, in afwachting van wat de regering doet, het provinciaal personeel thans reeds te laten profiteren van het Rijkstoelage- besluit. Gedeputeerde Bouwman ver klaarde, dat deze zaak niet partieel be handeld kan worden, maar dat alles ge regeld wordt tussen een centrale com missie in Den Haag en de regering. Daarom achtte hij het onjuist, binnen de grenzen van een provincie, bepaalde stappen te ondernemen. Waar de onder handelingen nog gaande zijn. werd be sloten het voorstel aan te houden tot een volgende zitting. Van communistische zijde werd ook commentaar geleverd op de vacantietoe- slag, waarvan men het maximum op een hoger bedrag gesteld wilde zien. Gede puteerde Bouwman merkte op, dat aan verschillende diensten opdracht is gege ven de toegekende twee pet. toeslag uit te betalen. Van regeringszijde wordt nog een en ander overwogen. De heer Vulik (K.V.P.j achtte de toeslag van eminent belang en verheugde zich erover, dat reeds bereikt was, dat de gratificatie om gedoopt is in een vaste toeslag. Hij wilde echter wel opmerken, dat de bonafide organisaties, die de onderhandelingen met de regering hebben gevoerd, niet geheel tevreden zijn met de regeling in haar huidige vorm. Met betrekking tot het communistische voorstel was hij ech ter van mening, dat aanneming daarvan een reëel succes moest hebben. Hij was daarvan niet overtuigd. Men kan deze zaak beter overlaten aan het wijs beleid van de vakorganisaties. Het voorstel werd tenslotte met 51 tegen 11 stemmen verworpen. De heer'J. Groen werd benoemd nm in de vergadering van Gedeputeerde Staten zijn stem uit te brengen, wanneer daar de stemmen staken in gevallen, waarin een beslissing volstrekt gevor derd wordt. Ook te Haarlem heeft een televisie amateur dezer dagen enige tijd twee Russische televisiezenders ontvangen. De zenders verschileln heel weinig in golf lengten en werken met 625 beeldlijnen op een frequentie van ongeveer 43 me gacycles. De invoercommissie van de West- Duitse regering maakte bekend, dat zij de invoer uit Nederland toestaat van groenten ter waarde van 1 millioen en vers fruit ter waarde van 250.000. Wie uril er nog in de courant? Advertentie 35 jaar ervaring NIEUWE TIJK en BIJGEVULD met JAVA-KAPOK in MAAKLOON: 1 persoons matras f 12.50 2 persoons matras f 15.— Nog enige VERENTTJK voor Uw verenbed. Ook per meter HAARLEMSCH M A T R A S S E N H U I S GROTE HOUTSTRAAT 103 TELEFOON 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2