HUIS VAN ROEM EN TRAGIEK Bouw van grote electrische centrale te Buggenum aan de Maas Admiraal Carney opperbevelhebber strijdkrachten in Zuid-Europa DRIE PANTERTJES IN ARTIS GEBOREN Rembrandthuis veertig jaar museum Twee documenten Commissaris der Koningin in Limburg steekt eerste spade in de grond Hun vader werkte met Harry Piel De parapluie en de Leden van Atlantisch Pact keurden de benoeming van de Amerikaan eenstemmig goed Verhoogde activiteit aan Koreaanse front BINNENKORT WATERKRACHTINSTALLATIES IN MAAS EN JULIANAKANAAL? Rondom het ontslag van generaal MacArthur Italië en W.-Duitsland nauwer verbonden K.v.K. van Amsterdam wenst slechts noodwet DINSDAG 19 JUNI 1951 PAGINA 5 Let op de échte (in de RODE pakken) Vreemde gast Een bordje havermout De parapluie Harriman naar Parijs Dalend bioscoop bezoek Examens Burgess niet onbetrouwbaar De Valera: Eire niet bij Noord-Atlantisch Pact NAUNDORFF EN LOD. XVII NIET IDENTIEK? Verschil van mening over onderzoekingen Binnen 2 weken derde ronde communistisch offensief? Senaatscommissie verhaast onderzoek Verdwenen diplomaten Besprekingen in geest van Europese eenheid NEDERLAND MOET KOLEN SPAREN Credietheperking Duur niet langer dan alarmklok luidt Ruim 10.000 onderwijzers in opleiding Filmvoorstellingen van het Holland Festival zien Advertentie Artis heeft dezer dagen, dank zij het panterechtpaar Cora en Rici, wederom een belangrijke uitbreiding ondergaan. Cora schonk namelijk het leven aan drie gezonde pantertjes. De diertjes zijn op het ogenblik nog nauwelijks te zien, daar zij door het moederlichaam gekoes terd en door de vader nauwlettend be waakt worden. Het zal dan ook nog wel enkele weken duren, alvorens het pu bliek een glimp van de kleine poesjes te krijgt. werd in 1943 in Artis 'gëboreh; ook haar moeder, Centa, de lievelings- panter van het Artis-personeel, leeft nog. Pa Rici heeft een heel wat woeliger leven achter de rug. Eens was hij name lijk eigendom van de vele jaren geleden beroemde filmster Harry Piel. Na ver schillende omzwervingen raakte het dier daarna verzeild in een klein dierentuin tje te Paderborn in Duitsland, waar hij met nog enkele andere dieren o.a. kamelen, leeuwen en roofvogels wachtte op een langzame dood. Want hgt was na afloop van de oorlog en met geen mogelijkheid konden de dieren in Pader born de verzorging krijgen, die ze nodig hadden. Het was zelfs zo erg, dat de Dierenbescherming in Den Haag aan de Nederlandse Militaire Missie in Duits land verzocht in te grijpen. Hetgeen ge schiedde en in November 1945 werden, met behulp van het Militair Gezag, de dieren van Paderborn naar Artis over gebracht, waar Rici er gauw weer bo ven op kwam. De pinguins hebben een vreemde gast in hun midden: een papegaai-duiker. Dit grappige, onbeholpen vogeltje, dat als broedplaats het hoge Noorden Groen land, IJsland enZi heeft, komt bij tijd en wijle ook wel eens per ongeluk aan onze kust, bijvoorbeeld als zogenaamde olievogel of bij hevige storm. De dieren zijn dan meestal te veel uitgeput om lang in leven te kunnen blijven en in nagenoeg alle gevallen ging het diertje na enkele dagen dood. Een inwoner'van Haarlem heeft er een dezer dagen even wel een aan het strand gevonden, die nog tamelijk fit. was. Zoals het vaak gaat met vreemde dieren, die ergens worden aangetroffen: de papegaaiduiker beland de in Artis. Men heeft hem daar een plaatsje gegeven op de pinguin-rots, waar hij wel niet tussen soortgenoten, maar toch zeker tussen even zonderlinge vogels als' hijzelf vertoeft. De eerste dag heeft hij, weggekropen in een veilige schuilhoek boven op de rots, de hoofd bewoners argwanend gadegeslagen, maar nu de oude heren blijk geven, hem nau welijks op te merken, scharrelt hij meer en meer beneden bij het water rond. Hij voelt zich kennelijk thuis! Suze, de ruim vierjarige wijfjes-neus hoorn, is zie.k. Ze heeft waarschijnlijk een nierbekkenóntsteking, hetgeen geen wonder is in dit vreemde klimaat. Suze had aanvankelijk geen eetlust en haar gewone dagelijkse maal van brood en hooi roerde zij niet aan. Zoals gebruike lijk bij een zieke, wordt Suze nu een beetje extra verwend met lekkere hap jes. De dokter heeft haar iedere dag een flink bord pap van twintig liter melk met een kilo havermout voorgeschreven. Daarvoor blijkt Suze meer belangstelling te hebben en met genoegen slobbert ze haar portie op. Ze moet nog wel binnen biijven, want als haar hok openstaat, heeft ze de gewoonte lekker bij de in gang te gaan liggen, waar het nogal tocht. In ieder geval begint ze nu op te knappen en ze voelt zich kennelijk con tent met pap en ziekteverlof. De hyena schuurde zich juist behaag lijk tegen het gaas en knipperde met de ogen tegen het warme zonnetje, toen een dame en een heer voor het hok ble ven stil staan. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk de gedachtengang van som mige dierentuin-bezoekers te peilen en daarom zal het ook wel voor altijd een raadsel blijven, waarom de dame zich genoodzaakt zag, haar parapluie door de tralies te steken ten einde te trachten de argeloze hyena er aan te spietsen. Voor een buitenstaander is een hyena mis schien geen mooi beest, wellicht dat dit de reden voor de aanval is geweest of anders was het misschien de invloed van griezelverhalen ever huilende en lachen de wilde hyena's in romannetjes. De aan gevallen hyeng, die zich niet met Psy_ chologie bezig houdt, noch zich direct interesseert voor de onbegrijpelijke da den van enkele Artis-bezoekers, reageer de, zoals dat van een aangevallen dier mocht worden verwacht* Hij bleek heel wat sneller te zijn dan zijn vreemde, ge drongen gestalte deed vermoeden en met een enkele ruk trok hij de parapliiie in zijn domein, waar het voorwerp, met assistentie van enkele soortgenoten, met welwillende speelsheid aan flarden werd gerukt. De dame was nu zo mogelijk nog meer gebeten op de „gevaarlijke" hye na's dan te voren en wilde haar beklag indienen over de „verraderlijke aanval", die haar „een nieuwe parapluie van der tig gulden had gekost". Een voorbijgan- gei raadde haar evenwel aan, de klacht achterwege te laten, daar dit mogelijk het tegenovergestelde resultaat kon heb ben en niet de hyena, maar zijzelf een schrobbering zou krijgen. Waarop de dame en heer boos Artis verlieten. En de moraal? Dat de hekken bij de kooien doorgaans eerder ter bescher ming van de dieren tegen het publiek dienen dan omgekeerd.... resten van Naundorff (Charles Louis de Bourbon) in September van -het vorig jaar tè Delft verricht, zijn haren, welke nog op de schedel werden aangetroffen, toegezonden aan prof. Locard te Lyon. Een vergelijkend onderzoek met de haren van de dauphin bracht hem tot de conclusie, dat Naundorff niet iden tiek is aan Lodewijk XVII. In een eerste expertise was hij tot een tegenoverge steld resultaat gekomen. Drs. A. H. Witte, apotheker-scheikundige, verbon den aan het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie te 's Gra- venhage, die eveneens haren van Naun- dorffs' schedel heeft onderzocht, heeft ernstige bezwaren tegen de criteria, die bij de eerste en bij de tweede expertise- Locard zijn aangelegd. Noch de pro-, noch de contra-expertise heeft volgens hem wetenschappelijke bewijskracht. Advertentie Generaal Eisenhower, opperbevelheb ber der strijdkrachten van het Atlanti sche Pact in Europa, heeft de Ameri kaanse admiraal Robert B. Camey aangewezen als opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Zuid-Europa Admiraal Carney is thans opperbevel hebber van de Amerikaanse zesde vloot. Generaal Eisenhower deelde mede, dat admiraal Camey voorlopig ook zal op treden als bevelhebber der verbonden marinestrijdkrachten, die aan het opper bevel van Zuid-Europa zijn toegevoegd. In deze capaciteit zal hij een afzonder lijke staf bezitten en het bevel voeren over de Amerikaanse zesde vloot „en die marinestrijdkrachten, welke nog toe gewezen zullen worden". Dan zijn er nog de volgende benoe mingen: generaal Maurizio Lazzaro de Castiglioni van het Italiaanse leger tot bevelhebber van de geallieerde legers m Zuid-Europa, generaal-majoor David M. Schlatter van de Amerikaanse lucht macht tot bevelhebber der verbonden luchtstrijdkrachten in dit gebied. In de mededeling omtrent deze benoe mingen wordt gezegd, dat bij het kiezen der personen aandacht is geschonken aan de belangen en verplichtingen van Frankrijk, Italië en Engeland in het Middellandse Zeegebied, zonder vooruit te lopen op enig commandostelsel, dat mogelijk voor het Middellandse Zeege- „In manieren navolgende bekennen Christoffel Thysz en Pr. Beltens, te samen enige erfenamen van Pr. Beltens, vercogt en bekent Sr Rembrandt Harmenszoon gecogt te hebben een huys en erve aan de Suytzyde van de Breestraat, wesende het tweede huys buytenwaarls van de St. Toonissluys." Deze koopacte kan men vinden in een aparte tentoonstelling, die momenteel in het Rembrandthuis aan de Jodenbreestraat te Amsterdam is ingericht. Veer tig jaar geleden opende H. M. Koningin Wilhelmina het bekende museum, waarin de'beroemde collectie etsen van de grote meester der zeventiende eeuw misschien de grootste schilder en welzeker de grootste etser, die ooit geleefd heeft zijn opgesteld. en Rembrandt beleefde er zijn mate riële ondergang, die eindigde in het complete bankroet, waarbij alles, zijn gehele rijke collectie schilderijen en meubels verkocht werd. In dat huis be leefde hij zijn grote tragiek en men wordt er stil van wanneer men dit be denkend, loopt door de stille kamers en zijn grote atelier, van waaruit men de Antoniesluis ze is nog bijna juist als 300 jaar geleden peinzend kan overzien. De geschiedenis van het Rembrandt huis is óver-bekend. Veertig jaar geleden Vlak naast de koopacte hangt een ander uiterst opmerkelijk document. Het is de aankondiging van de make laar, waarin mededeling wordt gedaan van de complete verkoop van Rem brandt's bezittingen. „De curator over den insolventen boedel van Rembrandt van Rijn, kon- stigh schilder zal, als by de E.E. Hee- ren Commissarissen der desolate boedelen hier ter stede der toe geauto- riseert bij executie verkopen de papierkunst onder denselfden boedel als noch berustende, bestaende in de kunst van verscheyden der voor- naemste Italiaensche, Fransche, Duytsche ende Nederlandsche mees ters ende by denselfden Rembrandt van Ryn met grote curieusigheyt be tracht en te samen versamelt gelyck mede een goede party van teeckenin- gen ende schetsen van denselfden Rembrandt van Rijn". 1 De eerste oorkonde stamt uit 1639; de laatste uit 1659. Daartussen liggen 20 - van de meest bewogen jaren uit Rem- brandts leven. In dit huiê kreeg hij im mers grote roem, hij voltooide er het korporaalschip van kapitein Banning Cock, dat nu de „Nachtwacht" wordt genoemd, maar hij vond er ook zijn diepste ongeluk. Twee van zijn zoons stierven hier. Titus werd er geboren in de achterkamer of de „sael" en in hetzelfde vertrek stierf zijn vrouw Sas- kia van Uylenburg, kort na de geboorte van de oudste zoon. In hetzelfde huis nam ook Hendrikje Stoffels haar intrek voltooide De Bazel de restauratie, die het huis zo'n naar, nieuw aanschijn gaf, en het een museum-geest deed ademen die het nooit meer kwijt geraakt is. Maar andere mogelijkheden waren er niet. Het gebouw stond op instorten, toen de vrienden van Rembrandt in grepen. Dit gedenkwaardige jubileum zal in stilte gevierd worden. Naast de speciale tentoonstelling „Rondom het Rem brandthuis" met vele tekeningen en aquarellen van de oude stad Amsterdam in de zeventiende eeuw wordt er niets bijzonders gedaan. Dat behoeft ook niet. Het huis spreekt zelf voldoende en in het bijzonder spreken de 250 etsen, die hier opgesteld zijn. Wij kunnen niet ge noeg belangstelling vragen voor deze opmerkelijke kant van -Rembrandt's oeuvre. Men kan dit werk niet als „sight seeing" bekijken. Men moet er de tijd voor nemen. Men moet er een stoel bij pakken en eens rustig deze prach tige etsen, deze weelde van graveer kunst bezien. Eerst dan gaan ze voor u leven: eerst dan bloeit de weelde open in de intimi teit van de kleine stukken papier met de meesterlijke, vi- sionnaire prenten. Bezie eens die heer lijke vlucht naar Egypte, de op dracht in de Tempel en de verkon diging aan de her ders. Neem eens aandachtig tijd om zijn zelfportretten te bestuderen en vooral bezie de weergaloos prach tige landschappen, die haast tot een surrealistische ver. beelding zijn ge kristalliseerd. De vriendenkring van het Rembrandt huis roept ook op tot daadwerkelijke steun. De liefde tot onze grootste schil der zou waarlijk ook wel eens iets sterker tot uiting mogen komen de daarom stelt de kring zich voor haar ledental te verdub belen ter gelegen heid van dit lus trum. De schilder en graveur Beren donk zal tijdens het lustrum demonstra ties houden om de techniek van het etsen uiteen te zet ten. „Maria met het Kind op de wolken", een van de prachtige etsen van Rembrandt. bied door een hogere autoriteit wordt ingesteld. In Washington hebben autoriteiten medegedeeld, dat de benoeming van admiraal Carney door de twaalf landen van het Atlantisch Pact eenstemmig was goedgekeurd. Camey zal direct aan gene raal Eisenhower verantwoordelijk zijn. Zijn bevel strekt zich uit over Italië, ge deelten van Frankrijk en het gedeelte van de Middellandse Zee ten Zuid- Westen van Italië. Niet onder zijn bevel vallen Griekenland, Turkije, Joegoslavië Spanje, Malta, Gibraltar, Noord-Afrika en Portugal. Admiraal Carney is 65 jaar. Hij trot ir. de tweede wereldoorlog de voorberei dingen voor het binnenvaren van de Amerikaanse vloot in de Japanse wate ren. De 63-jarige Castiglioni was in 1940 chef voor de operaties van het Italiaanse leger en later assistent van de opperbe velhebber. Schlatter, 50 jaar, heeft hoge Amerikaanse posten bezet en is deskun dige op het gebied van atoomwapens. Een Britse woordvoerder heeft mede gedeeld, dat ae Britse Middellandse Zeevloót niet onder het bevel van admiraal Carney zal komen. „Mogelijk zal men ons echter verzoeken een bij drage te leveren en deze zouden wij zeer wel mogelijk geven. De kwestie van het commando van de Middellandse Zee is nog steeds een open vraag", zo zeide hij. Luitenant-generaal Alfred Gruenther chef van de staf van generaal Eisenho wer, heeft verklaard, dat vandaag de eerste voltallige conferentie wordt ge houden tussen Eisenhower en zijn voor naamste opperbevelhebbers. Op de agen da staan o.m. verdedigingsplannen voor West-Europa. Aan de conferentie zullen deelnemen veldmaarschalk Montgomery, admiraal Sir Patrick Brind, admiraal Carney en generaals en admiraals uit Frankrijk, Italië, Denemarken, Noorwe gen en de V.S. De adviseur van president Truman, Averell Harriman, zal zich vandaag naar Parijs begeven, waar hij met verschil lende Amerikaanse persoonlijkheden be sprekingen zal voeren over het vraagstuk van de economische hulpverlening aan Europa. Uit de door het Centraal Bureau voor Statistiek samengestelde en onlangs verschenen statistiek van het filmwezen 1950 blijkt, dat ofschoon het aantal bioscopen sedert 1939 steeg met 134 tot 484 in Mei 1950, h^t bezoek in de na-oorlogse jaren voortdurend daalde. Werd in 1945 drie kwart van de ca paciteit iaantal voorstellingen per jaar maal aantal zitplaatsen bezet, in 1947 was dit reeds tot de helft verminderd, om in 1949 tot beneden de 40 oct. te dalen. Het verschil met de toestand in 1938, toen de capaciteit voor een derde werd benut, is niet groot meer. In totaal werden in 1949 320.000 voor stellingen verzorgd, waarvoor 64 mil- lioen toegangsbewijzen voor gezamen lijk ruim f 52 millioen werden ver kocht, Van de ruim 2000 films was meer dan de helft afkomstig uit de Verenigde Staten. AMSTERDAM Doctoraal geneesk.: mej. L. Marsman, G. Veeneman, G. Fluit- man, S. Kreveld, H. Wolvetang, mej. E. Hanf, J. Poggemeifer, mej. H. Kruik. J. de Bourgraaf, K. Sorgedrager, K. Nielsen. Liem Tjiauw Hwat, I. Hof, J. Leef- lang, H. Buiskool, C. Schagen v. Leeuwen, H. Hart, A. de Jong, W. Dille, O. v. Leesten, mej. A. Dekker en H. Jonker (Amsterdam), AMSTERDAM. Cand. Slav, taal en lett.: mej. W. Lintvelt (A'dam). 's GRAVENHAGE. Notarieel ex. tweede deel: A. Bensmann, Delft. LEIDEN. Cand. Arische taal en lett. mej. E. Berg, Leiden. LEIDEN Doctoraal semietische taal- en lett. de heer S. Bonebakker, Rotterdam. Doctoraal geneesk. J. v. Doorn, Voorburg; C. Jansön, Zoetermeer; D. Pott Hofstede, Santpoort. Artsex. Ie ged. P. Bijvoet, Bre da; J. Mulder. Leiden; artsex. 2e gedeelte L. Klein Wassink, Alkmaar; A. v. Leeuwen, Amsterdam. UTRECHT. Tandarts ex.: A. Leo Amster dam; K. Kranenburg, Den Bosch; J. van Bommel. Utrecht; H. Jansen, Utrecht; mej. T. v. Beyeren en Henegouwen, Utrecht. Semi-arts ex.: H. de Vries, Utrecht; J. Springorum, Utrecht; A. de Graaf, Utrecht. Arts-ex.: P. Smulders, Utrecht; mej. S. Hutter, Zeist; J. Binkhorst,. Utrecht; A. Lit, Rotterdam. Vee-arts ex.: J. Staal, Assen. Doet. pharmacie: F. Bredefveld, Zutphen; A. Tendijck, Venjo. Cand. Chinese lett.: mej. I. Spiele, Laag Soeren; J. Erich, De Bilt. Cand. rechten: mej. J. Simons, Sit- tard; J. v. Vught, Eindhoven. Doet. kunst- gesch. v. h. Verre Oosten: M. Mulder. Oegstgeest. en zeker die le Linne in de Maas te bou wen, om langs deze weg 80 millioen kwh op te wekken en 40.000 ton kolen per jaar te besparen. Dit klemt te meer nu Nederland niet voldoende kolen produceert om zijn eigen behoeften te dekken. Ook zal het wenselijk zijn dat de electriciteitsbedrijven uit de kolen, die zij verbruiken, eerst de waardevolle nevenproducten, gas en teer, halen om dan de aldus verkregen cokes te ge bruiken voor het stoken der ketels. Dit werpt de vraag op of de gasvoorziening en de clectriciteitsopwekking niet ge combineerd dienen te worden en in één hand komen. In Hamburg wordt bij voorbeeld reeds een dergelijk project uitgewerkt. LONDEN, hedenmorgen. De verdwijning van de beide Engelse diplomaten is nog niets nader bij een oplossing, en gisteren werden wederom vragen gesteld in het Lagerhuis over de veiligheidsmaatregelen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken Minister Ken neth Younger verklaarde in antwoord op een vraag dat de regering zich niet bewust was dat Burgess dusdanige be trekkingen zou hebben onderhouden met communistische kringen dat er getwijfeld kon worden aan zijn betrouwbaarheid. De minister deelde eveneens mede dat, voorafgaand aan de recente gebeurtenis sen, een onderzoek was ingesteld naar de betrouwbaarheid van Burgess en dat men niets in zijn nadeel ontdekt had. Eamon de Valera, die weer premier van Ierland is geworden, heeft Maandag te Dublin op een persconferentie ver klaard dat er geen kans bestaat op een toetreden van Eire tot het Noord-Atlan tische verdrag, zolang Ierland verdeeld blijft. De Valera zeide dat Eire gesteld is op het handhaven van vriendschap pelijke betrekkingen met Groot-Brittan- nië en Noord-Ierland. Indien het streven van Eire niet wordt beantwoord, zullen er moeilijkheden ontstaan. Frankrijk- De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Parijs zijn Maandag voor de 72ste maal bijeengekomen. Na een kwartier reeds ging men uiteen. De Sovjet-afgevaardigde Gromyko, ver klaarde, dat hij van zijn regering nog niet het antwoord op de jongste Weste lijke nota had ontvangen- De volgende vergadering zal worden gehouden wan neer dat wel het geval is- Italië. De Italiaanse premier, Al- cide de Gasperi, heeft een uitnodiging van kanselier Konrad Adenauer om een bezoek aan Bonn te brengen, aan genomen. Dit bezoek zal waarschijnlijk plaats vinden in de loop van de herfst. Cuba. Maandag zijn in het gebouw van de ambassade der V S- in het cen trum van Havana de lijken aangetrof fen van twee bewakers, die waren doodgeschoten. Er konden nog geen bij zonderheden over deze moorden wor den verkregen. België. Te Jambes, bij Namen, zijn drie arbeiders van een kruitfabriek ten gevolge van 'n ontploffing omgekomen. Talrijke personen v erden gewond. Rui ten zijn ver in de omtrek verbrijzeld. De fabriek zelf stortte in. De ontplof fing was 15 tot 20 kilometer in de om trek te horen. Naar schatting bedraagt de schade ongeveer 3 000.000 franc. Een luchtfoto van de fraaie Oude Kerk op het Oudekerks-plein te Amsterdam, die Vrijdag 15 Juni op last van het gemeentebestuur is gesloten, naüa( er enkele stukken steen uit de kap waren gevallen. De kerk dateert uit het jaar 1306. In deze kerk bevinden zich de graven van onze grootste componist J. P. Sweelinck en de zeehelden Heemskzrck, Sweers, V. d. Hulst, V. d. Zaan e.a. Er zijn g^en gelden voldoende voor completk restauratie aanwezig. Na de opgravingen van de stoffelijke Speerpunten der verbonden troepen drongen Maandag drie kilometer naar het Noorden aan het Koreaanse front waar rode strijdkrachten zich concentre ren voor een nieuw offensief. Gisteren schoten Amerikaanse F-36 Sabre vijf Mig-15 straaljagers neer en beschadigden er twee. Dat was de twee de opeenvolgende dag, dat luchtgevech ten nabij de Mandsjoerijse grens werden geleverd. In totaal werden deze twee dagen zes rode straaljagers vernietigd en acht beschadigd. Colonnes en versterkte patrouilles der verbonden troepen, die aan een front van 100 a 115 km in het niemands land opereerden, vonden op sommige plaatsen duizenden rode soldaten waar weinige dagen geleden nog geen enkele was gezien. In frontberichten wordt ge zegd dat de communisten naar het zui den terug stromen. Men vraagt zich af of de derde ronde van het rode offensief welke door de bevelhebber van het achtste leger, luitenant-generaal James van Fleet voorspeld is, misschien bin nen de komende twee weken zal begin nen. De voornaamste rode concentraties schijnen zich te bevinden even boven de 38-ste graad ten Noorden en Noord westen van Seoul op de klassieke inva sie-route naar de vroegere Zuid-Ko- reaanse hoofdstad en rondom Kumsong, 47 km ten noorden van de parallel aan het centrale front. Deze routes waren door de roden gebruikt voor de eerste twee ronden van hun lente-offensief. Maandag hebben de Amerikaanse se naatscommissies voor onderzoek naar het ontslag van generaal MacArthur éénstemmig besloten nog slechts vier getuigen te horen en het onderzoek zo snel mogelijk te sluiten. De voorzitter, Russell, deelde mede, dat het onderzoek aan het einde van deze week of midden volgende week op zijn laatst zal worden beëindigd. De commissie besloot de volgende vier getuigen nog te horen: Patrick J. Hurley, voormalig ambassadeur m China, generaal-majoor Emmet O'Donnell, voor malig bevelhebber van de Amerikaanse strategische bommenwerpersgroep in het Verre Oosten, generaal-majoor David C. Barr, voormalig bevelhebber van de Amerikaanse zevende divisie in Korea en hoofd van een Amerikaanse militaire missie naar China, en vice-admiraal Oscar Badger, voormalig Amerikaans marinebeveïhebber in het Verre Oosten. Het is mogelijk, dat generaal Mac Arthur opnieuw zal getuigen. Hij is uitgenodigd om, indien hij dat wenst, te antwoorden op voor de commissie afge legde verklaringen. Het bezoek van de West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer aan Italië, dat heeft geduurd, is Maandag avond geëindigd. In een officieel communiqué, dat Maandag is gepubliceerd over de be sprekingen, welke Adenauer met de Gasperi en graaf Sforza, resp. minister president en minister van buitenlandse zaken van Italië, heeft gevoerd, wordt medegedeeld dat het voornaamste re sultaat er van bestaat uit het besluit de banden tussen Italië en West-Duitsland op economisch, maatschappelijk en cul tureel gebied nauwer aan te halen. Ook zal worden gestreefd naar uitbreiding van de handel. Verklaard wordt dat tijdens de be sprekingen te Rome alle vraagstukken zijn behandeld in de geest van Europe se eenheid. Italië heeft opnieuw te ken nen gegeven dat het West-Duitsland gaarne zo spoedig mogelijk ziet opgeno men in de gemeenschap van vrije vol ken. (Van onze speciale verslaggever) Onmiddellijk nadat dr. F. Houben, Commissaris van de Koningin in Lim burg, op een nog fris en groen weiland te Buggenum onder Roermond langs de Maas, de eerste met een rood, wit en blauw lintje versierde spade in de grond had gestoken voor de bouw van een grote centrale van de Prov. Limb. Electriciteitsmij., daverden van verschillende zijden enorme bulldozers en graafmachines een tweetal dwars door een jonge aanplant sier- boompjes het terrein op, om in een oogwenk het frisse en groene weiland te herscheppen in een berg verse Limburgse klei. Die spade van dr. Houben waarmede een ijverig fotograaf e«n lading zand door de, in een jolige bui verkerende graver, naar zijn camera kreeg geworpen zal waarschijn lijk in het archief van de P.L.E.M. verdwijnen. De graafmachines, draglines en bulldozers zullen hun werk blijven verrichten en begin 1955 zal op dit vredige weiland een der machtigste electrische centrales in Limburg ver rezen zijn, omringd door enkele grote industrieën, die hiervan uit de eerste hand stroom en stoom zullen betrekken. En Buggenum. nu nog een weinig ge kend dorp. zal daar wel bij varen. Want Limburg industrialiseert zich snel. Er zijn tenslotte veel Limburgers, en die hoeven nog geen veertig jaar oud te zijn om zich goed te kunnen herinne ren. dat zij vijf en twintig, jaar geleden door bloeiende boomgaarden wandel den. waar nu de Staatsmijn Maurits haar schachten honderden meters de grond inzendt en enorme rookpluimen stoot uit beestachtig grote koeltorens. Prof. dr H. Gelissen, directeur van de P.L.E.M., heeft in zijn inleidende rede verklaard, dat het electriciteitsverbruik in Limburg, met het verbruik der mij nen meegerekend, 1700 kwh per hoofd (jer jaar bedxagt en dat verbruik nog wel kan stijgen tot 2000 kwh per hoofd per jaar, zonder het verbruik der mij nen. Tot nu toe moest de P.L.E.M. de benodigde electriciteit van de gezamen lijke mijnen en van de andere centrales in ons land betrekken Het bedrijf is thans groot genoeg geworden om een eigen centrale te gaan bouwen Dr. Gelissen wees er op, dat hiet eer lang noodzakelijk zal zijn drie water krachtinstallaties in het Julianakanaal Voor de bouw van deze „Mgascentra- le" bij Buggenum zal. naar schatting ongeveer 50 millioen gulden nodig zijn. Voor 40 millioen hiei-van zal in Neder land materiaal worden betrokken. Alvorens de eerste spade in de grond te steken, richtte dr. Houben een woord van erkentelijkheid tot allen, die bij de voorbereiding van deze centrale betrok ken waren. Limburg, aldus de Commis saris van de Koningin, heeft zich ont wikkeld tot een van de stei'kst ge- industrialiseerde provincies van ons land. Dit is in de eei-ste plaats te danken aan de ontwikkeling van de mijnindustrie. Alleen in de mijnen is de helft van alle in de industrie arbeidende Limburgers werkzaam. Meer dan de helft van de bevolking van 51.5 procent is jon ger dan 25 jaar. Deze aangroeiende jonge bevolking vraagt om werkgele genheid en vooral dc industrie zal daar in dienen te voorzien. Deze industriële ontwikkeling is niet mogelijk wanneer niet de electricteitsvoorziening gelijke tred houdt met de vi'aag naar wei-k- gelegenheid en de ontwikkelingsmoge lijkheid van de industrie. Deze korte plechtigheid werd o.m. bij gewoond door de directeur-generaal van de Energievoorziening dr. Ki-amer, de leden der Prov. Staten van Limburg en zeer veel hoge functionarissen van de P.L.E.M. en andere centrales van ons land. In het adres, dat de K. v. K. voor Amsterdam met betrekking tot het wets ontwerp Credietheperking'. aan de leden van de Tweede Kamer heeft, gericht, wordt er o.m. op gewezen, dat de be zwaren van de Kamer zich niet richten tegen een regeling, Zoals de considerans van het onderhavige wetsontwerp aan geeft Hoewel zij enerzijds zich af vraagt of een wettelijke regeling van cieze materie zoveel doeltreffender zal werken dan het bestaande, op vertrou wen gebaseerde en in de traditie ge wortelde overleg tussen de Ned. Bank en de betrokken bedrijfstak, zo ei-kent zij andei-zijds de voordelen van rechts zekerheid. die aan het in een wet ver ankeren van de bevoegdheden van ovei-- heid en centrale bank zijn verbonden. Na een uitvoerig betoog komt de Kamer tot de cbnclvCsie, dat het wetsontwerp voor haar slechts aannemelijk is wan neer, afgezien van een aanvulling van de regeling van het beroep, in het bij zonder de bij art. 10 gegeven bevoegd heden worden beperkt, tot die, welke onder het normale begrip toezicht, be doeld in de considerans van het wets ontwerp. vallen. Adressanten hebben zich afgevraagd, Cf niet de verreikende bevoegdheden van art. 10 rechtstreeks verband houden met de huidige noodtoestand, waarin de Schatkist verkeert. Zelfs al is men van mening, dat de zorglijke positie van de Staatskas een dergelijk vérgaand ingrij pen in het bankwezen, waarvan de ge volgen zich in alle geledingen van het bedrijfsleven zullen doen gevoelen, wet tigt. dan zou het juister zijn, de ge wraakte voorzieningen neer te leggen in een noodwet. Bepalingen, getroffen wanneer en om dat de alarmklok wordt geluid, plegen haar gelding te behouden slechts zolang het klokgelui voortduurt. Aan de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde en onlangs verschenen statistiek van de onderwij zersopleiding ontlenen wij het volgende: Ruim 10.500 leerlingen zijn thans in op leiding voor onderwijzer, tegen 8.500 ge durende het vorige jaar. Ruim een kwart van deze leerlingen volgde openbaar on derwijs, eenzelfde deel bezocht protes tants-christelijke en ruim 40 procent be zocht Rooms-Katholieke scholen. In 1950 behaalden 1732 leerlingen de onderwij- Zersacte. Meer dan de helft der voor het eerst toegelatenen komt uit de middelbare, bijna 1/3 uit de lagere sociale milieu's. Voorts bleek, dat de belangstelling voor de onderwijzersopleiding, gelet op de bevolkingsgrootte, in Friesland het grootst, in Overijssel en Zuid-Holland het geringst was. Op Donderdag 21 Juni zullen in Am sterdam in het kader van het Holland Festival in het City Theater de film „Four in a Jeep" en in het Ki-iterion Theater de film „Les Vagabonds Imaginaires", vertoond worden. Een on verwachte samenloop van omstandighe den heeft tot gevolg gehad, dat de voor stelling van „Four in a Jeep" moet wor den gehouden op de dag, die voor de vertoning van „Les Vagabonds Imagi naires" was gereserveerd. In de voorstelling in het City Theater zullen in 't voorpi'ogramma ter vei'toning worden gebracht een film over de West van de cineast J. Blansjaar van Poly- goon-Profilti en de nieuwste film van Joop Geesink's Filmproductie „Kermes- s* Fantastique".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5