Niet aarzelen, maar weigeren Perzië breekt onderhandelingen af met de Anglo-Iranian Anglo Engelse tussenvoorstellen van de hand gewezen TRIOMFANTELIJKE INTOCHT VAN HET KONINKLIJK PAAR IN LUXEMBURG m a PLAN VAN VAKCENTRALES VOOR OUDERDOMSVOORZIENING L Drogredenen en opportunisme E Tussen neus en lippen f AMSTERDAMS GEMEENTE-AMBTENAAR GAAT MET f 100.000 VAREN Het weer mifcubiuj! I Tot hoofd en hart y e POLITIEKE TOESTAND ZEER GESPANNEN Parachutisten op Cyprus voor vertrek gereed Pensioen aangepast aan levenspeil WOENSDAG 20 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25T02 Schoolkinderen brengen een eresaluut met wapperende vlaggetjes Ook voor zelfstandigen beneden een bepaald inkomen FALCON REGENKLEDING Hij zag kans stortingen op giro in eigen zak te doen verdwijnen Minister Mansholt: Geen verandering in broodprijs Leve Juliana Grote soiree BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfltfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers Té cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Wat is er toch wel aan de hand, dat half Nederland zich zo op windt over 't wetsontwerp „Toe zicht op het credietwezen"? Is het niet de consequentie van een jarenlang ge voerd beleid? Waarom die opwinding over een kwestie, zo zullen sommigen zich misschien afvragen, die toch au fond voornamelijk de bankiers- en on dernemerswereld aangaat? Het antwoord is niet zo moeilijk. Zes jaar na-oorlogse politiek heeft ons volk op de rand van de afgrond ge bracht. Financieel en economisch. De grote massa heeft dit nauwelijks be merkt, omdat de Regering door haar loonpolitiek, prijzenbeieid en sociale maatregelen haar tekortkomingen op fi nancieel en economisch gebied, daarbij herhaaldelijk gesteund door een meer derheid in de Kamer (K.V.P. en P.v. d.A.) wist te camoufleren. Deze camou flage wordt thans onder de druk der précaire omstandigheden weggenomen. Steeds duidelijker verschijnt de naakte werkelijkheid aan hét volk. En die wer kelijkheid verwekt in tal van kringen grote bezorgdheid. Wat baten vérgaande sociale maatregelen, als een gezonde fi nanciële en economische fundering ont breekt? Hoe komt het, dat ondanks deze sociale maatregelen, grote delen der be volking hun welstand steeds verder zien dalen? Het is de socialistische tendenz, die hoogtij viert en de nivellering van standen en groepen, tot dusver nauwe lijks geremd, heeft kunnen doorzetten. Hiertegen nu is een groeiend ver zet merkbaar, en terecht. Men is thans op een kruispunt aangekomen en men wil zich opnieuw oriënteren op de te volgen weg. Men wil een halt toeroepen aan al degenen, die voorthollen op de weg der nationalisatie, socialisatie, en al die andere idealen van het socialisme, dat men beter Marxisme noemen kan, omdat het de macht van de staat afgo disch wil dienen. Ziehier het antwoord, waarom het wetsontwerp op het credietwezen zo n storm van verzet ontketend heeft. Dit verzet gaat niet in de eerste plaats tegen dat wetsontwerp, doch het gaat tegen iedere verdere uitbreiding van de macht van de Staat, waarvan vooral de middenklassen de dupe worden of reeds zijn geworden, omdat zij niet behoren tot de, tot in de perfectie georganiseer de, massa, de enige instantie, waarmee menig zogenaamd progressief geleide staat nog rekening pleegt te houden. Er wordt de laatste tijd veel getheo retiseerd over deze problemen, vooral ook in katholieke kring. Wij verheugen ons hierover omdat wij er van overtuigd zijn. dat ook hier uit de botsing der meningen de waarheid za' te voorschijn komen. Een waarheid, die ons onverbloemd de werkelijkheid zal laten zien. U wilt een paar concrete cijfers? Het reële loon (dat dus rekening houdt met de gedaalde koopkracht van de gul den, m.a.w. het loon uitgedrukt in wat u er voor krijgen kunt) van een onge schoolde arbeider met twee kinderen lag in October 1950 20 pCt. hoger dan in 1938'39 en van een geschoolde slechts 3 pCt. Van een employé of ambtenaar met f 4000 bruto salaris in 1940, ligt het 29'/, pCt. lager! Het is dus niet zo verwonderlijk, dat duizenden in- verzet komen tegen de voortschrijdende nivellering. En het is evenmin verwonderlijk, dat Het Vrije Vólk in woede uitbarst over het feit, dat dit verzet aan het groeien is. Het blad kan het niet verkroppen, dat grote delen van ons volk eindelijk het socialistisch drijven ..door" beginnen te krijgen. Geen aarzeling" roept het rode blad de K.V.P. toe. En schrijft dan: „De blinde woede, waarmee de re actie op de regering aanstormt en de volksvertegenwoordiging onder zware druk zet, om maar te voorkomen, dat het wetsontwerp toezicht op de cre- dietverlening wordt aangenomen, eist een krachtige en kordate tegenstand: bij de regering, in de volksvertegen woordiging en in het Nederlandse volk. Het begint langzamerhand wel dui delijk te worden waar het in wezen om gaat, maar er is nog lauwheid en halfslachtigheid te constateren, daar waar een onverbloemd verweer ver wacht mocht worden. Nu rebelleert de bankwereld en met haar rebelleren de reactionnairen in het bedrijfsleven en in de politiek. Zij rebelleren tegen de credietcontróle, zoals zij rebelleren tegen de belasting voorstellen van minister Lieftinck, die evengoed op het programma staan, waarmee deze regering onder goed keuring van de volksvertegenwoordi ging in zee is gegaan. Achter deze actie zit de diepere drang om de sociale voorzieningen af te breken. Sommige tegenstanders van het sociale beleid, dat na de bevrijding kon worden gevoerd, zeggen het vrij onbeschaamd, anderen verdoezelen de ze bedoeling achter gewichtige finan ciële betogen. Maar de kracht der tegenactie moet uit het volk komen en uit de partijen, die het regeringsprogram hebben goed gekeurd en niet toe mogen laten, dat het verminkt en verknoeid wordt. Men mag niet twijfelen aan het stafldpunt, dat de K.V.P. in zal nemen. Het wordt echter tijd, dat van die zijde een krachtiger en duidelijker geluid wordt vernomen. Geen aarzeling, nu het om zulke grote volksbelangen gaat". Wij zouden de K. V. P. willen advise ren zónder aarzeling het ontwerp op het credietwezen af te wijzen. Gaat zij ook in deze weer met de P. v. d. A. mee,, dan zaï haar dit ongetwijfeld bij de a.s. Kamerverkiezingen veel kwaad doen. De stemming is thans zo de K. V. P. moge zich daar wèl van bewust zijn dat velen ieder voortgaan op het pad dat tot vergroting der staats macht leidt en iedere verdere nivelle ring ten koste van de geschoolde arbei dersstand en de middenklassen niet meer zullen accepteren. Het is thans ge noeg geweest. En nu kome men niet aan met de dooddoener van een „reac- tionnaire" politiek, waarmede tal van progressieve opportunistische politici die overigens zelf vaak niet weinig van hun progressiviteit hebben geprofiteerd gaarne schermen, maar men late eens rustig zijn gezond verstand werken. Wanneer de leiders van de K. V. P. dit doen, en wij geloven dat zij dit zullen doen, dan zullen zij, onge acht de woedende uitbarstingen van ..Het Vrije Volk" en „Het Parool", de pas markeren, en als eerste daad op het kruispunt, waarop de huidige politiek zich bevindt, een stopbord plaatsen voor de K. V. P. althans, ter geruststelling van velen, dat zij (de K.V.P.) niet ver- Perzië heeft Dinsdagavond de onderhandelingen met de afgevaardigden van de „Anglo Iranian Oil Company" afgebroken na een bijeenkomst, die een uur en twintig minuten in beslag nam. De Anglo-Iranian bood in antwoord op de Perzische eis van 75 proeent der opbrengst van de olie sinds 20 Maart een compromis aan, behelzend, dat de Perzische regering onmiddellijk 10 millioen pond sterling beschikbaar zou worden gesteld en voorts 3 millioen pond ster ling maandelijks, te rekenen vanaf Juli, tot overeenstemming zou zijn bereikt. De werkzaamheden zouden gedurende de besprekingen niet belemmerd mogen worden. De Perzen gingen hier niet op in. De afgevaardigden der „Anglo Iranian" wachten nu op instructies uit Londen. De toestand is gespannen. Het Perzische kabinet komt vandaag in buitengewone zitting bijeen. Het Britse eveneens. Een welingelichte woordvoerder zei, dat de Perzische onderhandelaars zich na het aanbod van de Anglo-Iranian vernomen te hebben in een andere ka mer terugtrokken, daar premier Mos- sadeq opbelden en vervolgens terug keerden, om het voorstel te verwerpen. Met deze afwijzing negeerden de Per zen het advies, dat premier Mossadeq in de loop van de dag gegeven was door de Amerikaanse ambassadeur Henry Grady. Dr. Grady had de pre mier gezegd te hopen, dat de Perzen het Britse aanbod, indien zij het onaan vaardbaar vonden, niet onmiddellijk zouden verwerpen, maar de besprekin. gen zouden voortzetten. De Britse valschermtroepen, die kort geleden uit Engeland naar Cyprus zijn vertrokken, werden aldaar' Dinsdag avond in kampen in de omgeving van Cyprus „in staat van gereedheid" ge houden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt verklaard dat de valscherm, troepen geconsigneerd zijn i.v.m. de ge spannen toestand in L'erzië. Er liggen geen schepen in de haven van Cyprus gereed om de valscherm troepen aan boord te nemen. Reuter verneemt echter dat in de haven van Verwachting tot Donderdagavond: Droog, zonnig en warm met een overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Zon: 4.19—21.04 Maan: 23.20—5.59 La Valetta (Malta), die op dertig uur varens van Cyprus ligt, de vliegdek schepen „Triumph" en „Warrior" vaar klaar worden gehouden. Volgens een Perzische bron heeft de Perzische premier, Mossadeq, in een persoonlijke brief aan de algemene be drijfsleider van co Anglo Iranian". Eric Drake, verklaard, dat Perzië alle installaties van de maatschappij in Zuid-Perzië in beslag zal nemen. in dien de eis tot betaling van de 75 pro cent niet wordt ingewilligd. Dit „ulti matum" werd enkele uren voordat de Britse delegatie haar antwoord op de Perzische eis te Teheran zou geven, aan Drake overhandigd- De Britse onderhandelaar, B. R. Jackson, heeft na de samenkomst met de Iraanse autoriteiten verklaard dat hij Londen telegrafisch om instructies zal vragen. „Er behoeft niet aan getwijfeld te worden wat die zullen zijn. Zij zullen opdracht geven om naar huis te ko men", aldus Jackson. Men verwacht te Teheran, dat de Perzen betaling ter plaatse zullen eisen voor elke zending olieproducten, die de Perzische olievelden verlaat- Uit Londen wordt gemeld dat men het Dinsdagavond mogelijk achtte dat de ..Anglo-Iranian" haar employé's uit Perzië zal doen vertrekken. Koningin Juliana met Groothertogin Charlotte in de auto tijdens de rondrit door de hoofdstad van Luxemburg. h Tussen de drie grote vakcentrales KAB, NVV en CNV) is overeenstem ming bereikt over de regeling der ouderdomsvoorziening. Er wordt van uitgegaan, dat behalve degenen die in loondienst zijn, ook de zelfstandigen die een inkomen beneden een bepaalde grens genieten, verzekerd worden. De ouderdomsvoorziening, aldus wordt in het ontwerp gezegd, moet evenals de andere sociale verzekeringen voluit het karakter dragen van een verzekering zodat allen, die verzekerd zjjn, premie moeten betalen. Deze premie moet een jaarlijks vast te stellen percentage be dragen van het gemiddelde loon of in komen. Aan alle werknemers en zelfstandigen zou een pensioen gegarandeerd worden, dat een bepaald percentage van het ge middelde arbeidsloon bedraagt. Stijgen de lonen, dan gaat ook het pensioen om hoog. De drie vakcentrales menen voorts, dat de verzekering dient te bestaan uit twee delen: bedrijfstaksgewijze verze kering (bedrijfspensioenfondsen) en een algemene verzekering (uit te voeren door een orgaan van het gehele bedrijfs leven). Het deelnemen in bedrijfspensioen fondsen dient bij de wet verplicht te worden gesteld voor loon- en salaris- trekkenden. De zelfstandige onderne mers in de desbetreffende bedrijfstak zullen zich vrijwillig kunnen aansluiten bij het betrokken bedrijfspensioenfonds. De bedrijfspensioenfondsen verzekeren een wettelijk vastgesteld minimumbe drag. De algemene verzekering, die een aanvullend karakter draagt, verzekert het verschil tussen dit minimumbedrag en het wettelijk vastgestelde pensioen. De premie voor de bedrijfspensioen fondsen moet worden geïnd op dezelfde wijze als geschiedt bij ziektewet, kin derbijslagwet, etc. De premie voor de algemene verzë- der in linkse richting zal opmarcheren met de P. v. d. A. Zo zou het wetsontwerp op het ere- dietwezen, een jaar vóór de verkiezin gen, een eerste testcase kunnen zijn voor vele katholieken of zij .het vertrouwen in de K. V. P„ welker eenheid in de grond der zaak allen te recht wensen te continueren, kunnen b 1 ij v e n handhaven. kering zal voor een groot gedeelte der verzekerden (o.m. de loon- en salaris- trekkenden) eveneens op deze wijze ge- ind kunnen worden. Ten aanzien van de overige verzeker den overwegen de vakcentrales een pre mie-regeling met inschakeling van de apparatuur van de fiscus, zonder dat de geheven premies belastingen zijn. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Een twee en twintigjarige ambtenaar van dienst Publieke Werken der ge meente Amsterdam heeft kans gezien in korte tijd een bedrag van bijna 100.000 te verduisteren en daarmede ons land te verlaten. De verduistering is geschied langer dan een maand geleden, maar is eerst jongstleden Zaterdag ontdekt. De oor zaak hiervan moet, aldus de politie, ge zocht worden in het feit, dat het Ge meentelijk Girokantoor te Amsterdam slechts éénmaal per maand een afreke ning stuurt. De jongeman moest name lijk geregeld voor Publieke Werken aanzienlijke bedragen storten op het Gemeentelijk Girokantoor. Bij de lo ketten liggen stortingsformulieren. Deze worden door de ambtenaar die het geld in ontvangst neemt, afgestempeld en gelden dan als bewijs van storting. De jongeman schijnt er in geslaagd te zijn de stempels na te maken. Zodoende kon hij bij de dienst stortingsbewijzen inleveren zonder het hem toevertrouw de geld gestort te hebben. En omdat de afrekening van het girokantoor, die een controle mogelijk maakt, pas na ver loop van tijd wordt gezonden, was ont dekking van de verduistering niet da delijk mogelijk. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Dinsdagmiddag om drie minuten voor vier op het vliegveld van Luxemburg aangekomen voor een driedaags bezoek aan het Groothertogdom. H. M. werd door Groothertogin Charlotte met een om helzing begroet. Daarna maakten de koninklijke gasten eer. triomfantelijke in tocht in de stad. De aankomst op het vliegveld Findei, drie kilometer buiten de stad Luxemburg, vormde een korte plechtigheid, die op de aanwezigen indruk maakte door haar eenvoud. De enige tooi van het vliegveld was „het kleed van de arbeid". Voor het kleine hoofdgebouw van het vliegveld stonden de erewachten van de Groothertogelijke garde en de gendarmerie opgesteld, die voor de aankomst der gasten door Groothertogin Charlotte waren geïnspecteerd. Daarbij had het Wil helmus in de oude Luxemburgse toonzetting als lied van het groothertogelijke huis geklonken. De Nederlandse gezant in Luxemburg, de heer Hendrik Hooft, was de eerste, die het vliegtuig binnen ging om Ko- ninging en Prins te begroeten. Enige minuten later zette Koningin Juliana voet op Luxemburgse bodem. Onderwijl werd de Koninklijke standaard gehesen. H.M. de Koningin was gekleed in een japon van turquoise faille, met drie kwart mouwen, waarvan de rok elegant gedrapeerd was. Zij droeg een kleine hoed met paradijsveren in de kleur van de japon. Groothertogin Charlotte droeg een japon van bruin moirée met een bontcape en een hoed met beige veren. Na de Koningin verliet Prins Bern hard in de uniform van generaal der luchtmacht het vliegtuig; hij werd ge volgd door minister Stikker, eveneens in uniform en de andere leden van het gevolg. Bij hen hadden zich de Neder landse gezant in Luxemburg en de militaire attaché van de Nederlandse ambassade te Brussel, de heer Forbes Wels, gevoegd. In het gevolg van de Groothertogin was ook de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Bech. Na de begroetingsceremonie geleidden Groothertogin en Prins Felix de Konin gin en Prins Bernhard tot voor de stan daard van de erewacht. Het Wilhelmus klonk; hierna inspecteerde Koningin Juliana de eregarde. Vervolgens nam het gezelschap plaats in de gereedstaande automobielen. De Koningin nam met Groothertogin Char lotte plaats in de eerste wagen en de beide Prinsen in de tweede. De colonne, die uit tien auto's bestond, werd voor afgegaan en geflankeerd door motorrij ders van de militaire politie. In snelle vaart gleed zij langs de groene hellingen van het vriendelijke heuvelland, dat de stad Limburg omgeeft. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Tweede Kamer een nota inzake de meel-, bloem- en broodprijzen doen toekomen, waarin zij o.m. mededeelt, dat er aller minst van een noodtoestand in de bak kerij mag worden gesproken. Tot enige directe maatregel ten aanzien van de broodprijzen bestaat volgens de minis ter geen aanleiding. Wel verklaart hij zich bereid, over enige maanden, wan neer de verhoudingen in de bakkerij enigszins gestabiliseerd zijn, een nieuw onderzoek te doen instellen. Ongeveer een maand geleden bleef de jongen weg van kantoor en men ont ving daar de volgende dag een brief, waarin hij schreef zijn ontslag te heb ben genomen omdat het hem gelukt was te monsteren op een schip, hetgeen reeds geruime tijd zijn bedoeling was geweest. Hoewel deze wijze van ont slag nemen uiteraard zeer ongebruike lijk is, had men aanvankelijk geen en kele argwaan. Maar toen enkele dagen geleden de afrekening van het girokan toor kwam, bleek waarom de jongeman zo plotseling was gaan varen. Inmid dels neemt de politie aan, dat hij van de vier weken gebruik heeft gemaakt om zich naar het buitenland te begeven. Het is wel'komen vast te staan, dat hij in het bezit was van een geldig pas poort. Zijn signalement en een verzoek tot opsporing zijn dan ook internatio naal verspreid. Doe altijd iets meer dan je moet. In de stad vonden de Koninklijke gasten de straten gepavoiseerd met oranje en de nationale vlaggen van de beide landen. Overal had zich langs de gevolgde route een haag van vriende lijk wuivende Luxemburgers opgesteld. Schoolkinderen hadden kleine vlagge tjes om daarmee hun eresaluut aan de bezoekers te brengen. De intocht ein digde bij het Groothertogelijk paleis in het oude stadsdeel van Luxemburg, waar goudomzoomde rode kleden over de balcons hingen. Onmiddellijk nadat de vorstelijke stoet van het .vliegveld was vertrok ken heeft daar de attaché van het Nederlandse gezantschap, de heer Devers. aan de piloot van het toe stel, kapitein Zondervan, de onder scheidingstekenen overgedragen van de hem verleende onderscheiding van Officier met de kroon in de huisorde van Adolph van Nassau. De mechaniciëns, de heren Roes en Adema, werden onderscheiden met de zilveren medaille van dezelfde orde. Na aankomst ten paleize verschenen onder een oorverdovend gejuich Konin gin Juliana en Prins Bernhard, de Groothertogin en Prins Felix op het met Nederlandse en Luxemburgse vlaggen getooide balcon. Kinderen en volwas senen zwaaiden met hun vlaggetjes en riepen „Vive", hetgeen blijkbaar de na tionale groet aan vorstelijke personen bij uitnemendheid is. De Koningin en de Prins toonden zich verrast door zoveel enthousiasme. Zij zwaaiden vriendelijk terug. Toen het gezelschap zich van het bal con verwijderde klonk plotseling de roep: „Alletezamen". Voor de Neder landse toeschouwer werd al spoedig duidelijk wat hiermede werd bedoeld: behalve de Koningin, de Prins, het Groothertogelijk echtpaar verschenen nu ook de Prinsessen Marie Adelaide, Marie Gabriëlle en Elisabeth alsmede de erf groothertog Jean op het balcon. Het enthousiasme onder het publiek be reikte thans een climax en nam een nauwelijks te beschrijven omvang aan. De leden van de Nederlandse kolonie in Luxemburg een vijftigtal personen riepen „Leve Juliana", een roep, die gemakkelijk werd begrepen door de Luxemburgers en prompt werd overge nomen. Dan klonk plotseling het Lu xemburgse volkslied Onshemecht (Ons Vaderland), gevolgd door het door de aanwezige Nederlanders uit volle borst gezongen Wilhelmus. Op dat ogenblik vloog plotseling het speciale vliegtuig van Prins Bernhard laag over het Groothertogelijk paleis heen om een groet te brengen aan het vorstelijk gezelschap. De stad Luxemburg was Dinsdagavond in feesttooi en ook in feeststemming. Een felle gloed van honderden schijn werpers viel over de gevels van de voornaamste gebouwen van de stad. De feestvreugde van de bevolking concen treerde zich bij het Groothertogelijk paleis en op de Place Guillaume. waar hoge masten met oranje wimpels in lichtgloed achter het ruiterstandbeeld van Willem II stonden opgesteld. Er werd een openluchtconcert gegeven en honderden inwoners van Luxemburg verdrongen zich de gehele avond voor het paleis, waar een grote soirée ter ere van de Koninklijke gasten werd gegeven. Een luid gejuich steeg op, toen de deuren van het grote balcon van het paleis om elf uur werden geopend en Koningin Juliana als eerste te voor schijn trad. Spoedig voegden zich ook de Groothertogin en de beide Prinsen bij haar. De juichende massa was echter niet tevreden voor ook de jonge Luxemburgse prinsessen en de jonge Men hoort tegenwoordig op be langrijke katholieke bijeen komsten door sprekers en de baters nu en dan dingen' verkondigen, die door velen als goede koek worden geslikt, terwijl zij voor een wèl onder scheidend brein moeilijk te verteren zijn. Zo hoort men in de controverse tussen de progressieven en de minder progressieven of zgn. conservatieven of zgn. reactionnairen van de K. V. P. door de progressieven tout court het argument uitspelen, dat de minder progressieve minderheid zich eenvou dig heeft neer te leggen bij de pro gressiviteit van de meerderheid in de partij, zoals een minderheid in een democratische staat nu eenmaal de plicht heeft te doen ten aanzien van de meerderheid. Dit argument zou ten dele hout kunnen snijden, indien de K. V. P. een staat was. maar u-ij cel ri ven niet, dat ook de meesprogress even leiders van de K. V. P. gaarne zci.den zien, dat de K. V. P. als een staat in de staat zou worden gedoodverfd. De K. V. P. is echter peen staat, maar een groepering van min of meer gelijkge zinden, die overeenkomstig de katho lieke beginselen het algemene welzijn in en door de politiek heeft na. te stre ven. Over de beginselen bestaat onder de katholieken geen verschil van me ning. maar wel over de wijze, waarop deze beginselen practisch moeten worden geldend gemaakt. Over die wijze mag en moet vrijheid van me ning en oordeel bestaan. De minder heid in de K. V. P. heeft alleen dan de plicht zich bij de gedragingen van de meerderheid neer te leggen, wan neer het onomstotelijk zou vaststaan, dat de meerderheid het geldend ma ken van de katholieke beginselen in de politiek op de enig mogelijk-e wijze waarborgt. Maar dat staat nu juist niet onomstotelijk vast, want juist met de wijze, waarop de meerderheid in de K. V. P. dit meent te doen. is de min derheid het niet eens. De K. V. P. is een politieke organisatie van vrijwil lige leden en het staat dus die leden vrij al of niet instemming te betuigen met de door haar leiding en meerder heid gevoerde politiek. Èn zelfs als de K. V. P. voor de katholieken een staat in de staat zou zijn, zou, indien die staat tenminste nog aanspraak zou willen maken op een democratische grondslag, een loyale oppositie rnn een minderheid niet alleen geoorloofd, maar ook nuttig zijn. Een politieke partij, die haar fronderende oppositio nele minderheid monddood zou willen maken, rerliest he* recht op het prae- dicaat democratisch en zou zich in de richting van het leidersbeginsel en de dictatuur begeven. I en andere bedenkelijke redenering, bedenkelijk om andere redenen dan de bovenvermelde, is die, waarmee sommige progressieven on der de katholieken schermen. Deze redenering is als volgt: Progressief is nu eenmaal op het ogenblik troef. In dien men die troef niet uitspeelt, zal men het spel verliezen. Men dient de progressiviteit als een teken des tijd} te verstaan. Wie zich niet met die stroom laat meedrijven, maar er tegen op tracht te roeien, zal nicj alleen zelf vergaan, maar ook door hun te genstand het progressisme stimuleren om tot haar uiterste consequentie, het communisme, te gaan. Deze redene ring is au fond de uiting van een be- ginselzwakopportunisme of défaitis me. Immers, wie zal en kan bepalen, waar de onoverschrijdbare grens van toegeeflijkheid ten aanzien ran de progressieve geest des tijds ligt? Met zulk een toegeeflijkheid raakt men licht op een gevaarlijk hellend vlak. Het kiezen van het geringste kwaad is alleen dan geoorloofd, wanneer er alleen nog maar een onvermijdelijk alternatief is tussen twee kwaden. Maar zo erg is het nog niet. Men heeft nog altijd de keus tussen goed en kwaad. Wij vragen ons af, wat er tij dens de bezetting van het verzet der minderheid tegen het drijven van de toen heersende geest des tijds zou zijn terecht gekomen, indien men toen dit opportunistisch argument van sommige progressieven had gehuldigd. Opportunisme leidt tOf collaboratie en is voor beginselvasten ondeugdelijk en onwaardig. REFLECTOR. groothertog Jean op het balcon ver schenen. Met een „Oranje Boven" ein digde deze spontane betoging van aan hankelijkheid der bevolking. siiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiimiuiiiniuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti Van koning tot dakloze Het befaamde Pétit Chateau de Laleu" in La Rochelle in Frankrijk, waarin tijdens het beleg van La Rochelle in 1628 koning Lodewijk de Der tiende en kardinaal De Richelieu hebben ge woond, bergt op het ogen blik elf dakloze gezinnen met in totaal 30 kinde ren. Ontluisterde roem, maar groter maatschappe lijk nut. Kippen met lorgnetten Op een boerderij in Lincolnshire in Engeland leefden de kippen in voortdurende onmin met elkaar. Zij pikten en ItnHIIIMNOIIIIiMlinnNMMHItHMNItlllMniUHIINMMIItllHlltKltllllHttllllNIlIHMI .IUIUuJ plukveerden elkander voortdurend en leverden zelfs een veldslag, waarbij 30 doden vielen. De kip- penfokker kwam op een lumineus idee. Hij bestel de bij een fabriek per sp oedorder 300 plastic brillen, waarvan de len zen zo geslepen moesten zijn, dat de kippen alleen maar opzij en naar bene den, maar niet recht voor uit zouden kunnen zien. Het middel bleek probaat. De rust is teruggefceerd. De kippiger gemaakte kippen pikken met de bril op de snavel nu in pais en vree hun graan tje en leggen hun eitjes met de gemoedelijkheid van een opgelegd pan- doertje. Argentijns De vrouw van de pre sident van Argentinië, se- nora Eva Peron, ver klaarde in een speech tot 400 in- Argentinië woon achtige Japanners, dat president Peron voor zijn onderdanen „zo zeer een god" is, dat zij „zich een hemel zonder Peron niet meer zouden kunnen voorstellen." „Hij is onze zon, onze hemel, ons wa ter, ons leven. Er kan slechts één Peron zijn", aldus oreerde zij in i&el- haast Aziatische trant voor de zonen van het Land van de Rijzende Zon, die in de wereldoorlog is ondergegaan. Wij weten niet, of zij de Japanner ervan heeft kunnen overtuigen, dat Argentinië met Peron een hemel op aarde is. Ver moedelijk hebben zij bij zichzelf gedacht, dat het een station met twee pcrons is. j Eerluke vinders In Philadelphia hebben studenten 2000 enveloppen in de straten van de stad neergelegd. Op de enve loppen stond: ..Aan een eerlijk mens." In de en veloppen zaten een halve dollar en een briefje, waarop stond, dat de „eerlijke vinderde hal ve dollar mocht houden, mits hij een bijdrage gaf voor de bouw van scholen voor negers. De actie bracht 2180 dollar op, afkomstig van 1680 „eer lijke vinders."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1