Britse vertegenwoordigers naar Engeland teruggeroepen Koninklijk Paar legt krans bij monument van Luxemburgse gevallenen Vermiste Engelse diplomaten per schip via Antwerpen naar Rusland? Tussen neus en lippen Verontrusting en ontevredenheid Regering zal niet werkeloos toezien als gevaar dreigt voor mensenlevens Zeer voldaan over hartelijk welkom SMIT v- RIJSBERGEN Tot hoofd en hart HET CONFLICT ROND DE PERZISCHE OLIE „PERZISCHE REGERING OP GEVAARLIJKE WEG" ACHESON ongerust Belangrijke rede van Malik op komst? ÜR FRAAI SCHOUWSPEL TIJDENS GALA-AVOND Het weer Burgess zou op 19 Mei in hotel op de Keyserlei hebben vertoefd UNIFORMEN.... 168.- K. J n Felle luchtstrijd boven Korea ontbrand DONDERDAG 21 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 251C" Perzisch wetsontwerp tegen sabotage Gala-avond VERV0ERVERB0D PLUIMVEE OPGEHEVEN In provincie Noord-Holland Pensioenen voor bouwvak arbeiders Prijslijsten in slagerswinkels giiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniinmiiniminniiiiinnniiminiiiiinii O (Jee nUKKIü befrnycu buy! LASTEX BAPCOSTUUMS Punchbowl-vallei veroverd Groot Chinees lucht- offensief COMMUNISTEN IN NEW YORK GEARRESTEERD GEEN KINDERWERK... BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant Dmuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AÜVtRlbNrrci ARtEF 28 cents per millimeter» boogie. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers Ié cents per mjn -hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Vrijwel dagelijks kan men de teke nen waarnemen, dat onrust en ontevredenheid op politiek en maatschappelijk terrein groeiende zijn in de kringen van katholieke midden standers, boeren, werkgevers en intel lectuelen. Wij spreken van onrust en ontevredenheid op politiek en maatschappelijk terrein, om dat deze gevoelens zich met name doen gelden ten opzichte van het pro gressieve K.V.P.-beleid enerzijds en de kwantitatieve sterkte der K.A.B. anderzijds, welke beide verschijnselen aan de wortel met elkaar samenhan gen. Toen prof. Duynstee in een reeks artikelen in De Maasbode zijn be zwaren tegen het eenzijdig-progressief gerichte beleid der K.V.P. behandelde, was het duidelijk, dat hij niet alleen zijn persoonlijke mening verkondigde. En voor zover dat niet onmiddellijk duidelijk was, is het dit later wel ge worden. Het verweer van de heer An- driessen, eveneens in De Maasbode verschenen, zal weinigen hebben be vredigd, maar een nog veel teleurstel lender indruk heeft de plotselinge, persoonlijk gerichte, aanval van prof. Romme gewekt, toen deze prof. Duyn stee verketterde als een potentiële scheurmaker in het staatkundige kamp van Nederlands katholieken. Dit verwijt is nadien weliswaar goed deels herroepen, maar helaas werd toch maar het gevaar geriskeerd, dat een zakelijk te houden polemiek zou worden gedoemd tot de pikante on vruchtbaarheid van een bokswed strijd. Op de Zaterdag j.l. gehouden land dag der St. Adelbert-Vereniging (de organisatie van de „leidende stand" tot goed begrip waarvan men aan dit „leidend" een zowel culturele als maatschappelijke maatstaf moet aan leggen is ten duidelijkste geble ken. dat er ook in die kringen de hier boven gesignaleerde ongerustheid en ontevredenheid heersen. De voorzitter dier vereniging heeft enerzijds, onder betuiging van zijn respect voor alwie in de politiek werkzaam is, gezegd, dat ook de katholieke politici kunnen falen en dat er gefaald wordt, an derzijds heeft hij zich met bekommer nis afgevraagd, of de K.A.B. niet te zeer haar macht benadrukt, ofschoon zulk een uitgroei tot machtsformatie dient te worden afgewezen als in striid met onze beginselen. Hij gaf uiting aan zijn vrees, dat de toejuichenswaardige emancipatie van de arbeidersstand zal leiden tot een doorslaan van de slinger met voorop stelling van het groepsbelang, wat, gezien tegen de achtergrond van het algemeen welzijn, zou neerkomen op het zich schuldig maken aan groeps egoïsme. De heer De Bruijn, voorzitter der K.A.B., heeft tegen deze en andere uitlatingen van de hoofdbestuurder der St. Adelbert-Vereniging fel gepro testeerd op een vergadering van de Oosterbeekse afdeling der K.A.B. Had de laatste verklaard, dat. ten aanzien van de sociale voorzieningen het be reikbare was bereikt, de heer De Bruijn stelde daar tegenover, dat er nog altijd onvoldoende zekerheid is en dat de grondslag van ons sociale bestel grotendeels nog kapitalistisch is. En aan het adres van prof. Duyn stee schijnt hij te hebben gezegd, dat de katholieke arbeiders, wanneer men de tijd rijp achtte hen te isoleren, dit isolement gaarne zouden aanvaarden. Volgens het verslag in De Maasbode, waaraan wij ook het voorgaande ont lenen, zou hij de organisaties, welke critiek uitoefenen op de K.A.B., deni grerend hebben afgeschilderd als „or ganisaties welke haar leden alleen met woorden kunnen dienen". Zowel de door prof. Duynstee als „inquisitoriaal" aangemerkte manier van doen van-prof. Romme als de aard van het protest van de heer De Bruijn achten wij tekenend voor een in K.V.P.- en K.A.B.-kringen ge bleken geneigdheid, om uit te gaan van het slechtst denkbare axioma: dat der eigen onfeilbaarheid. Onfeil baar is er maar één: de Paus van Rome, en dat nog maar in enkele ge vallen en niet uit menselijke kracht. Het praedicaat „katholiek" geeft niet het recht, zich een eigenschap aan te matigen, welke als praerogatief slechts aan één werd gegeven op het gebied van het kerkelijk leergezag. De staatkundige eenheid van Ne derlands katholieken is onge twijfeld een hoog goed. Maar wij kunnen het niet anders dan als een simplisme zien, wanneer men be weert, dat daarvoor ieder offer moet worden gebracht. Wel bepaalde offers en misschien zeer vele, maar bijvoorbeeld nooit dat der persoon lijke gewetensrust. Wij bedoelen hier mee te zeggen, dat in dezen de enige maatstaf dient te zijn, of naar eigen (verantwoord) inzicht door die katho lieke eenheidspartij het algemeen w e 1 z ij n overeenkomstig de katho lieke beginselen en binnen de perken der gegeven mogelijkheden voldoende wordt behartigd. Niet gemakkelijk zal het zo spits lopen, dat men als katholiek overeen komstig die maatstaf tot een buiten het eigen partijverband gelegen poli tieke keuze moet besluiten, maar wel zal de leiding der K.V.P., bewust uit gaande van haar menselijke mogelijk heid tot falen en niet van haar on feilbaarheid, een democratische me ningsvorming binnen haar gelederen ten sterkste moeten bevorderen. Zulks mede ter voorkoming van een zich licht voordoend gewetensconflict voor de katholieke kiezer, die door zijn kerkelijke overheid terecht wordt aangemaand de bestaande staatkun dige eenheid niet te verbreken. Ter vermijding van ieder misver stand zij nadrukkelijk gezegd, dat wij op al deze dingen wijzen, juist omdat wij overtuigd zijn van de wenselijk heid, ja, de noodzakelijkheid, hier en nu, van deze eenheid onder Neder lands katholieken. En wij achten het daarom verheugend, dat er van de zijde van het Dagelijks Bestuur en (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteravond laat deelde minister Chuter Ede in het Lagerhuis mede, dat hij' besloten had tegemoet te komen aan het verlangen van de oppositie, uitgespro ken door Anthony Eden, en dat men de zitting van heden, Donderdag, zou wij den aan een debat over de situatie in Pcrzië. Morrison legde gisteren wederom een verklaring af omtrent de loop der gebeur tenissen. Hy verklaarde het nauwelijks nodig te vinden uit te weiden over het aanbod van de Anglo Iranian, een aanbod dat geld ter beschikking stelde voor Perzië's huidige behoeften, dat het principe van nationalisatie aanvaardde en dat een duidelijke basis bevatte voor vruchtbare samenwerking. Doch, aldus Morrison, de Perzische delegatie had slechts een half uur nodig om het aanbod te verwerpen. Hij beschreef wat de Anglo Iranian Oil Company had gedaan voor Perzië's sociale en economische vooruitgang en merkte op, dat de Perzische re gering blijkbaar geen oog had voor de behoeften van het eigen volk. Morrison deelde mede, dat instructies waren gezonden aan de vertegenwoordigers van de Anglo Iranian om terug te keren naar Engeland. Hij herhaalde het vaste voor nemen van de regering niet werkeloos toe te zien, indien Britse mensenlevens gevaar zouden worden gebracht in Perzië. in Op een vraag van Anthony Eden, of de regering voorbereidende maatregelen had genomen om Britse mensenlevens en Brits eigendom te beschermen, ant woordde Morrison, dat men inderdaad stappen had genomen voor het bescher men van Britse mensenlevens, doch hij wenste niet te antwoorden op het tweede deel van Eden's vraag over Brits eigen dom in Perzië. „Als wij te veel bijzon derheden mededeelden", aldus Morrison, „zouden wij misschien juist die moeilijk heden scheppen, welke wij trachten te vermijden". Churchill vroeg of de rege ring besloten had het Britse personeel uit Perzië te evacueren. Morrison ant woordde, dat het dwaas en gevaarlijk zou zijn hieromtrent iets te zeggen. De Times van hedenmorgen begint een hoofdartikel over de crisis in Perzië als volgt: „Na het nieuws van gisteravond ziet het er naar uit, dat er weinig hoop bestaat de Perzische regering op haar gevaarlijke weg tot stilstand te bren gen". Dit is het algemene gevoelen hier. De Perzische regering heeft zo duidelijk blijk gegeven, niet te handelen uit rede- lüke motieven, doch deels uit vrees voor moordzuchtige extremisten, deels uit een tot hysterie uitgegroeid en redeloos nationalisme, dat geen hoop meer rest, dat zij nog tijdig tott inkeer zal komen er. het belang van het land stelt boven een tijdelijk en gevaarlijk succes be haald ten koste van Engeland. Inmiddels is er sinds de oorlog niets gebeurd, wat een zo pijnlijk licht heeft geworpen op het verminderde prestige van Engeland in het Midden Oosten, in een gebied, waar het eens en gedurende zo lange tijd de lakens uitdeelde. De Britse regering bevindt zich volkomen in een dwangpositie, dank vooral zij de Russische dreiging aan Perzië's noord grens en de onbegrijpelijke domheden, waarmee de Perzische regering deze dreiging uitspeelt. Tot heden blijkt Mor rison volkomen de persoonlijkheid te missen om de vernedering voor Enge land te kunnen verzachten. Hij zal hedenmiddag het debat over Perzië ope nen. Dóch de situatie is zo delicaat, dat niet verwacht mag worden, dat hij veel concreets zal kunnen zeggen, en, in tegenstelling met Bevin, mist Morrison de begaafdheid het brullen van een ge wonde leeuw na te kunnen doen. De Perzische premier, Mohammed Mossadeq, heeft Woensdagavond op een spoedbijeenkomst van het kabinet me degedeeld, dat hy het parlement van daag om een vertrouwensvotum zal vragen over zijn politiek aangaande de nationalisatie van de olie-industrie. Hij zal tevens een speciaal wetsontwerp, gericht tegen sabotage op de olievelden en in dc olieraffinaderijen, indienen. In het in te dienen wetsontwerp be treffende sabotage in het gebied van de olievelden wordt o.m. voorzien in de doodstraf. Verdachten zullen door spe ciale tribunaals worden: berecht. Na de spoedbijeenkomst verklaarden leden van het Perzische kabinet, dat zij niet bang waren, dat Perzië de olie-in stallaties niet zou kunnen beheren, wanneer de Britse technici zouden ver- De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Acheson heeft Woensdag op zyn persconferentie de situatie in Perzië critiek genoemd. Hy zei te hopen, dat dc Perzische regering alsnog zou besluiten de onderhandelingen weer op te vatten. Acheson hoopte en geloofde, dat het Britse aanbod een voorschot te ver strekken de basis kon vormen voor een of andere schikking. Hij betreur de dat de Perzische regering het Britse aanbod zo abrupt van de hand heeft gewezen. trekken. Zij waren het meest bevreesd voor sabotage. Een duizendtal Perzen drong Woens dag samen op het voorplein van het hoofdkantoor van de Anglo Iranian te Abbadan, toen het nieuws bekend werd dat de Britten niet gecapituleerd waren voor het Perzisch ultimatum. Soldaten met stalen helmen en bajonetten pro beerden het publiek terug te houden, doch zij werden opzij gedrongen door dé demonstranten, die vervolgens de Perzische vlag op het hoofdkantoor hesen. De Sovjet-Unie zal deze week een aanbod doen betreffende de minimum voorwaarden voor een politieke regeling in Korea, aldus meldt Reuter. Men ver wacht, dat Jacob Malik hierover Zater dag zal spreken, wanneer hij een toespraak zal houden in het radiopro gram van de V.N. getiteld „de prijs van de vrede". In kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet-delegatie, werd gezegd, dat Malik's toespraak „een belangrijke verklaring" zou bevatten. Pater Louis van de Vrande, aalmoezenier van het Nederlandse Bataljon in Korea, draagt in de frontlinie een H. Mis op voor de troepen, die toegevoegd zijn aan de tweede Amerikaanse infanterie-divisie. De jeep op de achtergrond dient als altaar. Woensdagmiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans van witte anjelieren gelegd aan de voet van het monument ter herinnering aan de Luxemburgse gevallenen op de Place de la Constitution. De beide vorstelijke gasten uit Nederland bleven vervolgens enige minuten in stilte staan om dit dodenmonument. Later op de middag wandelden de Koningin en de Groothertogin, verge zeld van haar gevolg, door de rijen Luxemburgers, die waren toegestroomd van het groothertogelijk paleis naar net een honderdtal meters verder gelegen ruiterstandbeeld van de koning-groot hertog Willem II. Aan de voet van dit standbeeld werd een fraai bloemstuk van witte anjers en blauwe irissen neer gelegd. Onder het gejuich van het pu bliek en het geroep van „Vive", trokken de Koningin en de Groothertogin zich hierop terug in het paleis. Tijdens een ontvangst in de Neder landse legatie van een aantal Luxem burgse gasten heeft ,d<e Koningin haar warme voldoening uitgesproken over het hartelijk welkom, dat haar en de Prins in het groothertogdom is bereid. In de rijk met anjers in allerlei kleu ren versierde salons van de legatie had zich om vijf uur een groot gezelschap van genodigden verzameld voor een persoonlijke kennismaking met konin gin en prins. Beiden onderhielden zich geruime tijd op ongedwongen wijze met de gasten. De voorzitter van de Nederlandse ko lonie, de heer J. P. Lammers, bood bij deze gelegenheid aan Hare Majesteit een exemplaar aan van „Voyages pitto- resques en Luxembourg", een in 1834 verschenen en in 1934 in een oplage van 350 exemplaren opnieuw uitgegeven werk. In de avond hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard in het „Palais Muni cipal" een galavoorstelling bijgewoond van het Luxemburgse toneelgezelschap „Les Compagnons de la Scène". De Koninklijke gasten werden, teza men met groothertogin Charlotte en prins Felix, in de met fraaie bloemen getooide hal van het paleis ontvangen door de burgemeester van Luxemburg, Emite Mahilius en door de wethouders. Langs een erewacht van vier en twintig leden der militaire politie en gendarmes in groot-tenue met sjako's en witte handschoenen, die de geweren presen teerden, begaven de hoge bezoekers zich naar de theaterzaal. Koningin Juliana en In de Staatscourant is een beschikking opgenomen van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin wordt aangekondigd, dat het vervoer van levend of dood pluimvee, veren en eieren naar of binnen de pro vincie Noord-Holland weer is toegestaan. In het Palais Municipal van Luxem burg hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren als gasten van het Luxemburgse Vorstenpaar een toneelvoorstelling van het Luxemburgse toneelgezelschap bij gewoond. Binnenkort is te verwachten de ver plichtstelling van de deelneming in het bedrijfspensioenfonds voor de bouw vakken, op grond van de wet verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Prins Bernhard namen hier tezamen met groothertogin Charlote en prins Felix de met goud versierde zetels in op een met veelkleurige anjers getoonde verhoging achter in de zaal, die overspannen was met een baldakijn van azuurblauw flu weel. Tegen de achtergrond hiervan was de Nederlandse Leeuw aangebracht met daaronder het „Je Maintiendrai". Zodra de vorstelijke personen nun zetels hadden ingenomen, speelde net orkest onder leiding van de directeur van het Luxemburgse Conservatorium het Wilhelmus. Hierna sprak een jeug dig actrice van „Les Compagnons de la Scène" de proloog uit, waarin zij in het bijzonder wees op de historische ban den, die beide vorstenhuizen verbinden. Het toneelgezelschap voerde daarop een blijspel van Molière „La jalousie de Barbouille" op en een stuk van de Luxemburgse auteur Edmond de la Fon taine (18231891) „De Ramplassang". Aan het slot van de galavoorstelling werden de beide volksliederen gespeeld. De vorstelijke personen hadden bij het verlaten van de schouwburg opnieuw ovaties in ontvansgt te nemen. Van 5 Juli af geldt voor de slagers een prysaanduidingsplicht. Dit houdt in, dat in elke slagerswinkel twee gelyk- duidende lijsten moeten worden geplaatst of opgehangen, waarop de prijs per een heid, de juiste benaming van de vlees soort alsmede van het dier, waarvan het vlees, dat in de winkel wordt verkocht, afkomstig is, moeten zyn vermeld. De ene lijst moet zodanig zijn opgehangen, dat het publiek in de winkel de prijzen en vleessoorten gemakkelijk kan lezen. De andere lijst moet van de openbare weg af duidelijk leesbaar zijn. De prijsaanduidingsplicht is tot stand gekomen met de instemming van de vakgroep slagerij en heeft geen betrek king op vleeswaren. Verwachting tot Vrijdagavond: Warm en overwegend zonnig weer met een matige wind uit Oostelijke richtingen. Droog, behoudens een kleine kans op onweer in het Zui den van het land. Zon: 4.19—21.04. Maan: 23.41—7.34. Advertentie voor de Koopvaardij Zeevaart- en Machinistenscholen. Prima kwaliteit blauw kamga- renü In alle maten voorradig. Ook naar maat! Uniform-Specialisten Zijlstraat 71 - Tel. 16963 het Partijbestuur der K.V.P. thans een begin gemaakt is met een overleg in beperkte kring juist in verband met de bestaande controversen. Wij hopen morgen nog nader in te gaan op enige aspecten van de geble ken tegenstellingen tussen K.A.B. en St. Adelbert-Vereniging. Functionarissen van de Belgische vei ligheidsdienst hebben Woensdagavond verklaard, er bijna zeker van te zijn, dat de twee vermiste Britse diplomaten, Burgess en MacLean, 1 of 8 Juni aan boord van een Russisch schip uit Ant werpen naar de Sovjet-Unie zijn ver trokken. Een derde man, een statenloze, die aan de politie bekend is, trad als tussenpersoon op en bevindt zich vol gens politicrapporten thans in Frankrijk. De politie heelt de volgende theorie opgesteld: 25 Mei gingen zij in Engeland scheep én 26 Mei landden zij in Frank rijk. Langs verschillende wegen, opdat men het spoor bijster zou worden, reis den zij naar Antwerpen. Daar zouden zij clandestien aan boord zijn gekomen van een Russisch schip, welke passage 19 Mei door Burgess zou zijn geregeld. 1 Juni verliet de „Sovjetsky Soyoez" en 8 Juni de Hasan" de haven van Antwerpen. Passagiers, die zich te Antwerpen op een Sovjet-Russisch schip inschepen, worden altijd door de Belgische politie en een functionaris van het Sovjet-consulaat ondervraagd. De veiligheidsdienst ge looft, dat de beide diplomaten door een Russisch lid van de bemanning zijn geholpen. De Britse diplomaat Guy Burgess zou van 19 op 20 Mei j.l. te Antwer pen hebben vertoefd. De eigenaar van een hotel op de Keyserlei zou 18 Mei uit Quievrain een telegram hebben ontvangen, waarin hij werd verzocht een kamer met badkamer voor twee nachten te reserveren. Het telegram was door Burgess getekend. De man zou 's anderendaags met de laatste trein uit Brussel in het hotel zijn aangekomen. Hij was vermoeid, tame lijk vuil en in het bezit van een reis- koffertje. Hij bracht de nacht van 19 op 20 Mei in het hotel door en zou daarjia de stad hebben verlaten. Hij heeft eveneens nagelaten het register van het hotel te tekenen en de voor de politie bestemde formulieren in te vullen, on der het voorwendsel, dat 'hij moe was. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, geen offi ciële rapporten te hebben over de mogelijkheid, dat Burgess 1 Juni met een Russisch schip uit Antwerpen vertrok ken zou zyn. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat er geen reden was om aan te nemen, dat Burgess zich 19 Mei in het buitenland bevond. In de leerschool van het leven zijn de meeste uren geivijd aan tegenspoed, kruis en lijden. Levensboom ■In Salzburg staat een oude pereboom, waarvan de Oostenrijkers geloven dat het voortbestaan van de wereld van zijn be staan afhankelijk is. De kranten maakten zich dan ook hevig ongerust, toen het Amerikaanse leger nieuwe installaties voor het leger begonnen te bouwen, want ze vreesden dat. de levensboom daar van wel eens het slacht offer zou kunnen worden. De Amerikaanse legerlei ding heeft echter vastge steld, dat de pereboom niet behoeft te worden omgehakt, omdat hij niet in de weg staat. De wereld zal dus voorlopig nog blij ven voortbestaan en wij blijven nog met de ge bakken peren zitten. Verloren weddenschap De gewezen variété-ar- tist Steve Shill beweerde, dat hij 20 minuten onder vier ton zand bedolven kon blijven en ging daar over een weddenschap aan. Hij liet zich officieel onder genoemde hoeveel heid zand begraven. Na vijftien minuten vond de politie het echter al raad zaam, maar vast'met het wegruimen van het zand te beginnen. Steve Shill bleek reeds overleden Bij zijn definitieve begrafenis in Luton in Engeland wa ren duizenden tegenwoor dig. Zomervacantie De Oostenrijkse graaf Pail Almeida biedt zijn kasteel in de Oostenrijkse Alpen als zomervacantie- verblijf aan, compleet met bedienden, auto en pen sion, in ruil voor een goede tweede-hands auto in Amerika. De Oosten rijkse deviezenbeperkin- gen staan hem niet toe zo veel geld uit het land mee te nemen als hij nodig meent te hebben om zijn vriend, dr. Robert Yeaton, een Engelse professor aan de Hoge School te Pasa dena, te bezoeken. De graaf wil per auto naar Pasadena en aan het ein de van zijn bezoek de tweedehands auto weer van de hand doen om zijn terugreis naar Oostenrijk te betalen. Bij het grafelijk aanbod zijn ook nog een jachthuis, een jacht- en een visver gunning, geweren en een particulier strand inbe grepen. Het enige, wat men voor de feodale zo mervacantie van drie maanden zelf behoeft mee te brengen is een tanden borstel, een kam en wat kleren. Gegadigden met een kunstgebit kunnen zelfs de tandenborstel ach terwege laten. School In Amerika bestaat een school, waar men, naar de leiding beweert, voor U dollar kan leren, hoe men door het wedden bij paar denrennen geld kan ver dienen. Men heeft het Amerikaanse Hoge Ge rechtshof verzocht deze school te sluiten 'aar is de muis? T~\ e discussies onder de Katholte- J ken ran Nederland over het progressieve beleid van de K. V. P., de invloed van de K. A. B., en de moeilijkheden van de mid denstand en de intellectuelen spit sen zich toe en worden door som migen met een al te hooghartige zelf verzekerdheid gevoerd, zodat het soms de schijn heeft, alsof binnen de ka tholieke gelederen een onzalige en principieel niet verantwoorde klassen strijd zal gaan herleven. Wij hopen echter can harte, dat het partijbestuur van de K.V.P. door de instelling van een meer intensief overleg tussen de verschillende groepen en standen on derling de innerlijke eenheid in de partij sal weten te verstevigen en de gemoederen tot een bevredigend be daren te brengen. Lukt dit niet, dan zal de stembus vermoedelijk een nóg onaangenamer en dan viet meer te herroepen taal gaan spreken. Maar niet alleen onder de katholieken, ook onder socialisten in Nederland gist het, zoals duidelijk is gebleken uit de verwijten, die de voormalige Pieter "t Hoen de zestig jaar geworden voor zitter van de P. v. d. A., Koos Vorrink, in het openbaar naar het hoofd heeft geslingerd. Daar gaat de fronde, in te genstelling met die van de katholie ken, juist tegen het gebrek aan pro gressiviteit van het partijbestuur, dat terwille van de politieke bondgenoot schappen te veel water in de bloed rode wijn zou hebben gedaan. In Engeland manifesteert zich de controverse onder de socialisten nog actiever en scherper. Daar heeft de met zoveel gerucht uit de Labourre- gcring getreden Aneurin Bevan reeds een twintigtal parlementsleden vreten te verzamelen, die met hem een nieu we bezieling in de Labaurparty willen pompen. (Lw.z. de oude bezieling van het militante, van compromissen af kerige orthodoxe Marxisme. Behalve de steun van voornoemde parlements leden heeft hij thans ook die van de Bond van arbeiders in de machine- industrie ontvangen, en wie de enor me invloed der arbeidersvakbonden in Engeland kent. zal de betekenis van deze steun niet onderschatten. Zes jaren na het einde van de wereld oorlog, waarin noodgedwongen com promissen. onmetelijke zorgen, voort durende onvrede, hard werken en roekeloos financieren het leven heb ben beheerst, hebben plijkbaar de maat van het geduld en de lijdzaam heid van ve'en zó vol gemaakt, dat zij begint over te lopen. Het is te hopen, dat uit dit algemene gistingsproces tenslotte een zuiverder en klaarder en genietelijker wijn te voorschijn zal komen, dan tot nu toe werd geschon ken. REFLECTOR Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 De in Rusland gebouwde luchtmacht van Rood-China daagde Woensdag op nieuw de geallieerde vliegtuigen langs de Mandsjoeryse grens uit, terwyl het reusachtige communistische leger zieh in Noord-Korea weer buiten bereik van de patrouilles der V.N. stelde. Het was de rustigste dag in drie we ken van stryd op de grond ten Noorden van de S8-ste parallel, maar de Chinese luchtmacht zette een mengelmoes van gewone jagers en straaljagers in in een hevig luchtgevecht in het Noorden van Noord-Korea. Op de-grond behaalden de verbonden troepen de grootste winst van de dag aan het Oostelijk front, waar de „Punch- bowl"-vallei veroverd werd. een kleine, natuurlijke kom. die omringd is door heuvels en ten Noordoosten van Inje even binnen de kust ligt. Amerikaanse militaire autoriteiten ma ken zieh intussen bezorgd over de Chi nese communistische luchtmacht in Mandsjoerye en de mogelijkheid van een communistisch luchtoffensief tegen geallieerde bases in Zuid-Korea, aldus verneemt Reuter. In kringen die in nauwe verbinding staan met de Amerikaanse militaire lei ders wordt verklaard, dat elke uitge breide luchtaanval door de communis ten, vooral wanneer deze zou samengaan met een nieuw offensief door de grond strijdkrachten, zou kunnen leiden tot ge allieerde bombardementen van bepaalde bases in Mandsjoerye. Officieel is te New York medegedeeld, dat 17 personen bij razzia's in New York en Pittsburgh zijn gearresteerd, beschul digd van samenzwering tot omverwer ping van de regering der V.S. De pro- enrlur-generaal, Howard McGrath, en Edgar Hoover, directeur van de F.B.I. zeggen in een gemeenschappelijke ver klaring, dat alle aangehoudenen officiële posities in de communistische party in nemen of hebben ingenomen. Slechts twee weken geleden werden bij besluit van het oppergerechtshof de vonnissen tegen elf van de hoogste par tijleiders gehandhaafd Dit besluit gaf het ministerie van Justitie de vrije hand tot optreden tegen de lagere partijlei ders. Het ministerie heeft meer dan twee jaar hierop gewacht. Tal van vrouwenclubs te Miami zijn in opstand gekomen tegen de plannen van de heer Russell Tongay, die met zijn dochtertjes Bubba van vijf en Ka- thy van vier jaar naar Engeland wil vliegen om daar zwemdemonstraties te geven, en met de kleuters te starten voor een Kanaalovertocht. Tongay is een zwemcoach, die de kinderen ge traind heeft sinds ze 12 maanden tel den, en van mening is dat Kanaaltoch- ten niet zo zwaar zijn als sommigen menen.... Hij wil Woensdag vertrek ken. maar de kinderrechter is in het geval gemengd, en heeft zich met een hogere instantie in verbinding gesteld die de voornemens van de heer Tongay nader zal bestuderen I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1