Uit inlandse geestelijkheid dient een Hiërarchie gevormd te worden Kerk zal aldus op stevige basis worden gebouwd 1 Gronings elftal weerstaat Degerfors: 2—2 S€HEEP V AART BERICHTEN Belevenissen van de struisvogel Rasmus j 'Vcrw EERSTE KAMER AANVAARDT BEGROTING STAATSMIJNEN 1951 r Wij luisteren naar Minder drinken, roken en snoepen m wm mmM lüg - m, Wt Opdracht gegeven tot verbouwing van zwembad zonder vergunning Wijzigingen Westelijke hockeycompetitie Bijna gewonnen V K.N.I.L.-garantiewet aangenomen J üüiü Jongen overreden, meisje verdronken Gemeente Tilburg voor politierechter gedaagd Ockers i.p.v. Steenbergen in Tour de France KOBLET NOG MAAR 10 SEC. ACHTER In ronde van Zwitserland Nederlandse tennissers in het buitenland Sim, Sam en Rasmus naar Afrika DONDERDAG 21 JUNI 1951 PAGINA o MISSIE-ENCYCLIEK „EVANGELII PRAECONES" in Katholieke Actie in de Missie De pers Examens Min. In 't Veld adviseert: Woningbouw zou er door bevorderd worden MÜ SPI--3™ - 0SSERVAT0RE ROMANO OVER PROCES TEGEN MGR. GROSZ Morele leider der Hongaarse katholieken PROF. DR. W. KEESOM 75 JAAR In seizoen 195253 Sportsnippers Het voornaamste doel van iedere Missie ia natuurlijk, het licht van de Christelijke waarheid te doen stralen temidden van de nieuwe volkeren en zó nieuwe Christenen te winnen. Om dat hoogste doel te berei ken, is het nodig, dat de Kerk bij die vol keren op een stevige basis gebouwd wordt en dat er uit de inlandse geestelijkheid een Hiërarchie gevormd wordt. Dit mag men nooit uit het oog verliezen. Het is echter duidelijk, dat de Kerk zich slechts dan behoorlijk in nieuwe gebieden vestigen kan, wanneer de instellingen en het werk er doelmatig ge regeld en op elkaar ingesteld zijn, en in het bijzonder, wanneer er een waardige inheemse geestelijkheid gevormd is, die aan de behoeften voldoet. Daarom zou den Wij de volgende ernstige en wijze woorden, ontleend aan de Encycliek „Rerum Ecclesiae", willen aanhalen en tot de Onze maken: „Wanneer ieder van U er al naar moet streven, het grootst mogelijke aantal inheemse priesterleer lingen te hebben, dan moet ge er boven dien voor zorgen, hen te vormen zoals het behoort: in de Heiligheid, die voor de priesterlijke staat vereist is en in die apostolische geest met de ijver voor het heil van hun broeders verbonden die hen in staat stelt, zelfs hun leven te geven voor hun land- en stamgenoten." (A.A.S. 1926, p. 76.) „Gesteld, dat door oorlog of andere poli tieke gebeurtenissen in een missiegebied een regering door een andere vervangen wordt, en dat het heengaan van de Missio narissen van een bepaalde nationaliteit gevraagd of geëist wordt, gesteld, dat iets wat zeker minder voor de hand ligt de inheemsen een zekere graad van bescha ving en een zekere politieke rijpheid be reiken en uit hun gebied de bestuurders, de troepen en de missionarissen van de vreemde natie, die hen overheerst, willen verdrijven, om zelfbestuur te verkrijgen en dit niet kunnen bereiken dan door ge weldWelk een ruïne zou er van de Kerk in die landen overblijven, als men niet volledig voorzien had in de behoeften van de nieuwe Christenen, door als het ware een net van inheemse priesters over heel dit land te spannen" (ibid. p. 75). Wij zijn zeer bedroefd te merken, hoe. hetgeen Onze onmiddellijke Voorganger met vooruitziende blik schreef, nu werkelijk heid is geworden in vele streken van het Verre Oosten. De bloeiende Missies, die reeds wit voor de oogst stonden, verkeren op het ogenblik in de grootste moeilijkheden. Wij hopen dat de volken van Korea en China, vermaard om hun aangeboren geestesadel en om de pracht van hun oude cultuur, zo spoedig mogelijk be vrijd zullen worden; niet alleen van de verschrikkingen van de oorlog, maar meer nog van de verderfelijke materialistische theorieën. Mogen zij de liefde en Chris telijke moed van de vreemde Missiona rissen en inheemse Priesters op hun juis te waarde schatten, die ten koste van op offeringen en zelfs zonodig van hun leven, slechts het ware heil van het volk nastreven. Wij moeten er God zonder ophouden voor bedanken, dat er in deze twee lan den reeds een talrijke inheemse gees telijkheid gevormd is en dat verschil lende Bisdommen toevertrouwd zijn aan inheemse Bisschoppen. Dat dit nu zo is, is te danken aan de buitenlandse Missionarissen. In dit verband willen Wij enige richt lijnen geven, die men goed in het oog moet houden bij de overdracht van een buitenlandse missie aan de inheemse geestelijkheid. Het is niet noodzakelijk, dat de religieuze instellingen, die de verdiensten hebben Gods arbeidsveld met grote inspanning ontgonnen te heb ben, dit totaal abandonneren, wanneer het, reeds rijk aan vruchten, door de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs aan andere werklieden wordt toevertrouwd. Zij zullen er daarentegen goed aan doen te blijven medewerken met de nieuwe inheemse Bisschop. Zoals in alle andere diocesen van de katholieke wereld de religieuzen samen werken met de plaatselijke ordinarii, zo zullen de buitenlandse religieuzen de kostbare hulptroepen kunnen zijn, die niet moe worden, de heilige strijd te strijden en ze zullen zodoende de woorden van de Goddelijke Meester in Vervulling doen gaan, die Hij sprak tot de Apostelen bij de bron van Sichar: „Ook de maaier ontvangt loon, en ver zamelt vrucht ten eigen leven, opdat zaaier en maaier zich samen verheu gen" (Joh. 4:36). Bovendien willen Wij in deze Ency cliek Ons woord en Onze aansporing richten niet alleen to* de geestelijkheid, maar ook tot die leken, die met een grootmoedig hart en een grote bereid willigheid (vgl. 2 Mach. 1:3) strijden in de rijen van de Katholieke Actie in de Missie. Daarom bevelen Wij ook sterk de katho lieke organisaties voor mannen en vrouwen aan, de studentenverenigingen, arbeidersver enigingen, sportclubs en andere soortgelijke verenigingen, die men de hulptroepen van de missionarissen kan noemen. Bij de op richting en de bevordering ervan moet men meer letten op deugd en ijver, dan op het aantal leden. Men moet ook nog opmerken, dat de mis sionarissen geen beter middel hebben om zich het vertrouwen van de ouders te win nen, dan door zeer veel zorg te hebben Voor hun kinderen. Deze kinderen, die op groeien in de geest en de practijk van het Christelijk leven, zullen niet alleen hun fa milie maar heel de gemeenschap tot sieraad en steun zijn. Vaak zullen zij ook de ijver van de christelijke gemeenschap weer kun nen stimuleren, wanneer deze soms ver flauwd mocht zijn. Hoewel nu, zoals iedereen weet, het werk van de Katholieke Actie ligt op het gebied van het apostolaat, kunnen dezelfde perso nen toch deel uitmaken van verenigingen, wier doel het is, de beginselen van het Evan gelie te bevestigen in het sociale en poli tieke leven; meer dan dat, ze zijn daartoe geroepen door hun rechten en plichten als burgers en katholieken. Daar de jongeren, vooral zij die kun sten en wetenschappen studeren, eens de leiders van de maatschappij zullen zijn, begrijpe men bovendien goed, dat men veel aandacht moet besteden aan de scholen en colleges. Daarom sporen wij de oversten van de Missies er drin gend toe aan, dat zij voor dit doel. mid delen, moeiten- noch zorgen besparen zullen. Want de scholen bieden de Mis sionarissen het grote voordeel, dat zij betrekkingen met de heidense wereld kunnen aanknopen en vooral brengen zij de licht te beïnvloeden jeugd er ge makkelijker toe, de katholieke leer te begrijpen, te waarderen en te omhel zen. Zo opgevoed, zullen deze jongeren de toekomstige leiders van de staat zijn en het volk zal hun leidraad volgen. Zo predikte de Apostel der volkeren de hoogste wijsheid van het Evangelie ook aan de meest geleerden, toen hij op de Areopaag van Athene de onbekende God bekend maakte. En mochten ook zo de bekeringen niet talrijk zijn, velen kunnen in ieder geval een weldadige invloed ondergaan, wanneer zij de he melse schoonheid van deze godsdienst, en de liefde van haar volgelingen zien. De scholen en collega's zijn eveneens ge schikt, om al die dwalingen te weerleg gen, dié dag in dag uit meer verspreid worden vooral door niet-katholieken en communisten en waarmee min of meer openlijk vooral de jongeren ge ïnfiltreerd worden. Niet minder nuttig is de versprei ding van de goede pers. Wij achten het evenwel onnodig, diep op dit punt in te gaan, daar immers iedereen de grote invloed van de dagblad- en pe riodieke pers kent: om de waarheid te openbaren en de Christelijke deugd in te prenten, om de dwalingen, die de schijn van waarheid hebben, te ontmaskeren en de anti-godsdienstige en anti-sociale beginselen te weerleg gen Daarom hebben wij de hoogste lof voor de zielzorgers, die de zo wijd mogelijke verspreiding van de goede pers bevorderen. Op dit terrein is veel gedaan, maar er moet nog veel ge beuren. De Eerste Kamer heeft Woensdag z.h.st. het ontwerp-begroting Staatsmij nen 1951 goedgekeurd. Minister v. d. Brink heeft in antwoord op de diverse sprekers gezegd, dat over de toeslag op de pensioenen overleg gaande is tussen de departementen van Economische Zaken, Financiën en So ciale Zaken. Hij kon hierover nog geen nadere mededelingen doen. Bijdragen van de staat in de pensioen fondsen van de mijnwerkers acht de mi nister principieel juist. Zij verdienen krachtens de aard van hun arbeid een bijzondere behandeling. Bij de toepas sing van dit beginsel dienen echter de concrete omstandigheden in aanmerking genomen. Deze omstandigheden schrij ven thans vermindering van «ie bijdra gen voor. Dit punt behoort echter bij Sociale Zaken thuis. Over de opneming van stookolie in het kolenegalisatiefonds zou de minis ter: Wij moeten het beginsel van prijs- egalisatie als juist erkennen. Toch zijn olie en kolen twee geheel afzonderlijke economische goederen. Daarom zou sa- AMSTERDAM Doctoraal aard- rijksk (vr. studierichting) mej. E. V. Hamar de la Brethoniere. C. Kruyt (cum laude) (Amsterdam) en N. v. d. Maat (Castricum): cand. aardrijksk. mej. E. Graeve (Bussum), mej A. Jansen (Am sterdam), J. Wildeboer en K. Winter (Haarlem); cand. psychologie mej. M. H. Gerlach, K. Nieuwkerk, A. v. d. Broecke (öum laude) en K. Zimmerman (Amsterdam); cand. wis- en natuurk. mej. M Beers, mej, A. Vink, mej. G. Tahna Stheeman, F v. d. Oudewetering, G. Jansen, F. v. d Wal (Amsterdam), F. Burghout (Haarlem), D. Deul (Die- men) en P. Smit (Wormerveer); cand. rechten mej. E. v. Dongen en J. Han- rath (Amsterdam). AMSTERDAM. Cand. geneesk.: A. Aarts, P Bloch, J. Bollekamp, H. Dik, J. v. Don gen, Ch. Dudok de Wit, J. Geerling, J. de Graaf R v. d. Heyden, J. James (cum laude), H. Klaassen, B. Koolhaas. K. van Leeuwen, S. Lelie, A. Meyer, E. Nol, H. Pastoor, F. Spieker, A. Stegink. Th. Ver- vaat en P. Vooren en de dames: B. van Baaien, C. Coltof, L. Dalderup, H. Hofer I. Stants, M. Stroo en C. Zwaan (cum laude). LEIDEN Prop. godgel. J. de Waard, Voorburg. J. Hoogervorst, Leiden, J. Gunning, Oegstgeest, P. Pettinga, Leiden en A. Sevenster (cum laude), Leiden; cand. klass. lett. mej. C. v. Straaten, Scheveningen; doctoraal klass. taal- en lett. J. v. Leeuwen, Westzaan; doctoraal Germ, taal- en lett. L. Brosnahan (cum laude), Amsterdam; cand. wis- en nat. (A) L. Sevenster, Voorburg, idem (A) mej. M. Smit, Rotterdam, idem (D) E. Dijkstra, Leiden, (K) mej. M. Douwes Dekker, Leiden, idem (K) J. v. d. Assem, Leiden, idem (F) A. de Ruyter v. Steve- ninck, Den Haag, idem (L) mej. Goei Kiem Giok, Leiden, idem (L) mej. W. Keyser, Wassenaar; doctoraal natuurk. H. Kramers, Leiden. NIJMEGEN Doctoraal Duitse taai en lett. A. Tiggelovend, Tilburg; cand. rechten A. v. Agt, Geldrop en H. Simon, Utrecht; doctoraal Nederlands J. v. Ba- kel, Nuenen; cand. gesch. G. Merten, Nij megen, J. Betley, Nijmegen en pater C. Goossens O.F.M., Nijmegen; cand. Spaan se taal- en lett. N. Poulussen, Tilburg; cand. klass. taal- en lett. pater V. Stui- venwold M.S.F., Nijmegen en weleerw B. Dieden, Vught; doctoraal gesch. pater M. v. d. Vorst S.C.J., Nijmegen; docto raal kunstgesch. Th. v. Velzen, Utrecht. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Promenade-orkest, 9.C0 huisvrouw. 9.35 amusem.muziek, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.40 piano, viool en cello, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole-or- kest. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 amusem.muz., 13.45 koperkwartet, 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor. 17.45 muzikale causerie, 18.18 Kath. signaal, 18.30 lich te muziek, 18.52 actualiteiten. 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.35 amusem.muziek, 19.48 Kath. signaal, 20.00 nieuws. 20.05 de gewone man, 20.12 Kon. Mil. Kapel, 20.50 Brabants halfuur, 21.20 omroepor kest. 21.35 Opbouw in Liefde, causerie, 22.25 gram., 22.35 Als die van ons, klankbeeld. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 lichte muziek, 23.35 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.09 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 Thuis, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 viool, ll.lo voordracht, 11.30 orgel. AVRO: 12.00 concert, 12.33 sport. 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek, 14.00 kookpraatje, 14.20 Haarl. Orkestver., 15.00 voordracht. 15.20 gram., 15.25 ca- baret. VARA: 16.00 gram., 16.30 jeugd. 17.00 dameskoor, 17.2o muzikale cause rie, 18.00 nieuws, 18.45 Denk om de bocht, 19.00 piano, 19.10 spreekuur voor emigranten. VPRO: 19.30 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 boek. 20.15 gram.. 20.30 Benelux. 20.40 causerie. VARA: 21.00 verzoekprogr., 21.45 buitenl. overzicht, 22.00 amusem.muziek, 22.25 gesproken portret. VPRO: 22.40 vandaag, causerie. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 15.30 orkestconcert, 18.20 lichte mu ziek, 22.00 piano. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 15.45 orkestconcert, 19.30 gevar. muziek. 22.20 lichte muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 walsmuziek, 13.25 orkest concert, 18.00 gevar. muziek, 20.45 or- kestconcert, 22.35 orkestconcert, 23.05 gevar. muziek, 0.30 dansmuziek. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 klass. muziek, 12.32 orkestconcert, 16.30 strijkkwartet, 17.10 lichte muziek, 18.00 Parsifal, ope ra, 23.10 jazzmuziek. 484 m.: 20.00 orkestconcert, 23.00 ope rettemuziek. FRANKRIJK, Natipnaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 20.00 Cadet- Roussel, opera. 21.20 „Les deux rendez vous", opera. 22.30 gevar. muziek. menvoeging in één egalisatie het ver bruik van olie stimuleren. Wanneer meer normale kolenprijzen in het bui tenland ontstaan zou men die olie weer aan de egalisatie moeten onttrekken. Dit zou bijzonder moeilijk zijn- Tijde lijke egalisatie acht de minister daarom eveneens onwenselijk. Verlaging van kleinhandelsprijzen voor huisbrandkolen acht de minister momenteel niet mogelijk. Hij hoopt bin nen afzienbare tijd een ontwerp-gaswet bij de Kamer in te dienen. Vervolgens was aan de orde het ont werp vaststelling van zekere waarbor gen jegens bepaalde groepen militairen en gewezen militairen van het KNIL alsmede hun nagelaten betrekkingen. De heer De Dreu (Arb.) betoogde, dat de staatssecretaris Götzen, zijn be lofte niet heeft gehouden om in het ontwerp zodanige wijziging te brengen dat het beroep in handen zou worden gelegd van de centrale raad van beroep. De heren Wendelaar (VVD) en Algra (A.R.) schaarden zich achter het betoog van de heer De Dreu. Staatssecretaris Götzen zei „verbijs terd te zijn" door deze critiek, omdat hiervan in het eindverslag van de com missie niets was gebleken. Hij merkte op, dat de practijk van het beroep zo goed blijkt te werken, dat een wettelijke regeling overbodig lijkt. Het ontwerp werd San z.h.st. aange nomen. Minister In 't Veld heeft Woensdag bij de opening van een complex montage woningen in Apeldoorn er op gewezen, .dat het geheel van het Nederlandse volk afhangt of er jneer huizen komen. Als werkend Nederland iets langer zou gaan werken en de betaling daarvoor niet in geld, maar in obligaties in een woningbouwlening zou ontvangen, zou de toestand veel verbeteren. Voorts zou een beperking' van tien pet. op het ge bruik van alcohol, tabak, snoep en andere luxe artikelen reeds een zodanige besparing opleveren, dat daarmede de woningbouw uit het slop zou zijn. Maar wil men iets dergelijks niet, dan moet men mij niet verwijten aldus de be windsman als er geen nieuwe wonin gen meer worden gebouwd. Wegens gebrek aan zuurstof in het water vermoedelijk ontstaan door afval stoffen van een der fabrieken komen duizenden vissen in het Overijselse Kanaal te Deventer dood aan de oppervlakte. Na keuring is gebleken, dat deze vissen' volkomen voor consumptie geschikt zijn en dit is dan ook de reden, dat vele inwoners van Deventer met schepnet of met de hand zich van een maaltje verse i>is voorzien. Soms zijn er zelfs snoeken van 14 a 15 pond bij.' Gistermiddag voifd in Haren (Gr.) een ernstig ongeval plaats, dat het leven kostte aan het driejarig zoontje van de Ned. Herv. predikant ds. Mooi. Het kind geraakte spelenderwijs onder een drie tons Caltex-auto, die uit Zuidelijke rich ting kwam en was vrijwel op slag ge dood. Toen het ongeveer 7-jarig dochtertje van de heer Kroezen te Nieuweroord in Drente uit school huiswaarts keerde, geraakte het, zonder dat iemand het bemerkte, in de Hoogeveense Vaart. Nadat men thuis ongerust was gewor den over het uitblijven van het kind, begon men met behulp van buren te zoeken. Na enige tijd ontdekte men dat het slachtoffer was verdronken Dé „Osservatöre Romano" heeft com mentaar geleverd op het proces dat tegen de aartsbisschop van Hongarije mgr. Grosz aanhangig is gemaakt. Be regering van Hongarije, aldus de „Osser vatöre" spreekt zich by haar beschuldi gingen zelf tegen, want in het proces Mindszenty werd verklaard, dat hier door de enige spelbreker van de goede verhoudingen tussen Kerk en staat zou zyn opgeruimd en nu blükt, dat de aanklacht tegen mgr. Grosz precies de zelfde is als tegen kardinaal Mindszenty. De enige reden dat deze aanklacht is ingediend ligt in het feit, dat mgr. Grosz de morele leider is der Hongaarse ka tholieken, die de plaats van kardinaal Mindszenty heeft ingenomen. De „Os servatöre" tekent hierbij aan, dat de Hongaarse regering het vorig jaar mgr. Grosz ten voorbeeld stelde als een „rede lijk prelaat" tegenover de „fanatieke" kardinaal. Misschien is mgr. Grosz als hij voor zijn rechters komt al een arm zalige automaat geworden. „Wij protesteren scherp, zo schrijft de „Osservatöre Romano", tegen deze nieu we ongerechtigheid, tegen de welbewus te ontkenning van een goed bekende waarheid en tegen een sofisme, dat schandelijke geweldpleging moet recht vaardigen alsmede tegen het legalistisch terrorisme, dat hier wordt bedreven. Het beroemde zwembad van Tilburg stond gisteren in de belangstelling van Vrouwe Justitia. Enige tyd geleden heeft nl. de gemeente Tilburg dit eer tijds particuliere zwembad overgeno men. Alvorens het voor gebruik op nieuw kon worden opengesteld moesten er echter enige ingrijpende verande ringen en herstellingen in worden aan gebracht. De bassins moesten worden vernieuwd en de bestaande cabines tot wisselcabines worden omgebouwd. In December 1950 werd dit werk aanbe steed en nog diezelfde maand ontving de aannemer schriftelijk opdracht met de werkzaamheden te beginnen. Edocb toen deze opdracht werd gegeven, was er nog geen toestemming voor de bouw verleend, zelfs had de gemeente deze vergunning nog niet officieel aange vraagd Omdat zij dus zonder vergunning bouwwerk had laten uitvoeren, was de gemeente Tilburg gisteren voor de Economische Politierechter gedaagd. „Vooral psychologisch gezien, vind ik het heel erg, dat een instantie, die zelf op dit punt bevoegdheden heeft en te gen dergelijke overtredingen moet op treden, zich zelf niet aan de formali teiten houdt", zei de Officier van Jus titie, mr. Temmink. De heer G. Appels, wethouder van Volksgezondheid en dokter E. Ausems, directeur van de G.G. en G.D. te Til burg vertegenwoordigden de gemeente ter zitting. Zij betoogden, dat gezien de urgentie van de herbouw van dit enige zwem bad voor een stad van 125.000 inwoners het wel duidelijk was, dat de toestem ming moest volgen. Bovendien had dokter Ausems, die de opdracht had gegeven, gemeend, dat hiervoor slechts de toestemming van gemeentezijde no dig was, en dat een en ander uit het gemeentelijk bouwvolume kon gebeu ren. Men had zo'n spoed achter de zaak gezet om voor de zomer met de ver bouwing klaar te zijn, zodat Tilburg tenminste niet zonder zwemgelegenheid zou komen. Doordat later op bevel van Den Haag het werk werd stilgelegd trad een ernstige stagnatie in de uit voering op. Men hoopt nu in Augustus het bad te kunnen heropenen, want vorige week zijn de werkzaamheden hervat. Mr. Temmink noemde het zowel voor de gemeente als voor het rechtsprekend college een pijnlijke geschiedenis. Spr nam aan, dat hier van opzet geen sprake is geweest, maar in elk geval is er iets gebeurd wat onjuist was. De gemeente heeft echter door de stillegging al ern stig nadeel ondervonden. Hij eiste daar om een geldboete van f 500. Nadat wethouder Appels nog eens op de tijdnood en de urgentie met het oog op de volksgezondheid had gewe zen veroordeelde mr. P. Willekens de gemeente Tilburg tot een principiële boete van f 150. Vandaag viert een van de grootste geleerden van Nederland, prof. dr. W. H. Keesom zijn 75ste verjaardag. Voor de meeste Nederlanders, die van prof. Keesom's wetenschap uiteraard weinig begrip hebben, is de jubilaris de man die de hoogste koude heeft verwekt door de uitvinding van „het absolute nulpunt", een resultaat dat hu bereikte door het werk van zijn voorganger Ka- merlingh Onnes voort te zetten. Deze eminente geleerde was er in geslaagd, voor het eerst in de geschiedenis der wetenschap het helium vloeibaar te maken. Prof. Keesom bracht het vloei baar helium in een vaste toestand en beide uitvindingen hebben de Leidse Universiteit over de hele wereld glorie verschaft. Een van de practische toe passingen van Keesom's vinding is het vullen van luchtballons en luchtschepen met helium. Op zijn 75ste verjaardag moge het Nederlandse volk met verering denken aan deze grote Nederlander, wiens we tenschappelijk werk ons land en ons volk tot zegen en glorie is en blijven zal. In verband met de-suggesties tot wü- zlging van de indeling der hockeycom petitie eerste klas West, deelt het bonds- bestuur mede, een sterke en een zwakke eerste klasse afdeling van elk acht elf tallen, van het grootste belang te achten voor het handhaven, respectievelijk op voeren van het spelpeil. Het bestuur wil die wyziging van de indeling echter pas laten ingaan gedurende het seizoen 1952/53. Het bondsbestuur heeft besloten om de volgende regeling te treffen: De tien elftallen welke in 1951/52 in de eerste klas uitkomen spelen eerst alle éénmaal tegen elkaar. Na deze negen wedstrijden wordt een splitsing gemaakt in bovenste en onderste helft van elk vijf elftallen, welke vijf ploegen dan nog de return-wedstrijden tegen elkaar spelen, zodat elk elftal 13 wedstrijden speelt, waarvoor 14 Zondagen beno digd zijn. Van de aan het eind van het seizoen 1951/52verkregen competitiestand gaan de nummers I tot en met 6 over naar de voor het seizoen 1952/53 te vormen ster ke afdeling. De nummers 9 en 10 gaan over naar de zwakkere afdeling (B). De nummers 7 en 8 spelen met de kampioe nen van de vier promotie-afdelingen om twee plaatsen in de A-afdeling, zodat er vier elftallen naar de B-afdeling gaan. De nummers 2 van de vier-promotie- afdelingen spelen om 2 plaatsen in de B-klasse. Hiermede wordt zodoende in één sei zoen bereikt wat men aanvankelijk in twee seizoenen dacht te doen. Waar het komende seizoen in het teken zal staan van de voorbereiding voor het Olym pisch toumooi, is het van groot belang, dat er in de eerste klasse goede strijd geleverd zal moeten worden. Rik van Steenbergen heeft zich te ruggetrokken uit de Belgische ploeg voor de Tour, waarop de Keuzecom- sie Stan Ockers heeft aangewezen om de open gekomen plaats in te nemen. Voortuis Jobe, die tijdens de Ronde van opliep, (Van onze sportcorrespondent) Groningen, 20 Juni De niet meer dan aardige wedstrijd Groninger elftalDegerfors, die heden avond ter gelegenheid van het Inter nationale Sport Festival op het Ooster park te Groningen werd gespeeld, heeft ruim achtduizend toeschouwers to>ch nog wel aangenaam bezig gehouden en wel in het büzonder door de goede tegen stand, die de gastheren aan de Zweed se hoofdklasse boden. Deze bracht het niet verder dan een gelijk spel van 22 en kon zodoende maar één bunt uit de drie in Neder land gesoeelde wedstrijden veroveren, hetgeen wel erg pover is. Hoewel de Het klassement van de 5e etappe GstaadLuzern van de Ronde van Zwitserland luidt: 1. G. Rossi, (Zw.) 5.35.35, 2. Kiibler, (Zw.) z.t., 3. Schaer (Zw.) z. t., 4. Koblet (Zw.) z. t., 5. For- nara (It.) z. t. Algemeen klassement na de 5e etappe: 1. Dino Rossi (It) 32.18.40. 2. Koblet (Zw) 32.18.50, 3. Kübler (Zw) 32.21.13, 4. Diederich (Lux) 32.22.20, 5. G. Rossi (Zw) 32.23.03 6. Martini (It) 32.24.14, 7. Zampini (It) 32.25.52, 8. Fornara (It) 32.28.04. In het bergklassement leidt Koblet met 24 pnt. voor Kübler en Ruiz (Sp) 23 pnt., Fornara 21 pnt., G. Rossi 19 pnt., Zbinden en Diederich 17 pnt„ Martini en Schaer 15 pnt. In de eerste ronde van het heren enkelspel van het Wimbledontournooi krijgt Van Swol het op te nemen tegen de Engelsman Snart. Eventueel zal hij in de derde ronde de eerste moeilijke tegenstander, de als nummer 5 geplaat ste Amerikaan Flam ontmoeten. Rinkel speelt in de eerste ronde tegen de Tsjech Hyks. Mocht Rinkel deze partij winnen, dan zal Norgarb (Z.A.) zijn volgende tegenstander zijn. In het damesenkelspel heeft mej. Hermsen een „bye". In de tweede ronde ontmoet zij mej. Mortimer (G.B.). Ook mevr. Schmier heeft een Engelse tegenstandster getroffen en wel mej. Woodgate. Bij een selectietournooi te Rechampton heeft onze landgenoot Dehnert de laat ste acht van het heren enkelspel be reikt, waarmee hij het recht verwierf deel te nemen aan de enkelspelen te Wimbledon. Nel Hermsen (Ned.) werd in de derde ronde van het Queens Club Tournooi uitgeschakeld door mej. Beverley Baker in drie sets. De Amerikaanse won met 4—6 6—0 6—1. Zweden ook vanavond weer aardig veldspel lieten zien positie kiezen en shortpassing waren voortreffelijk had het geheel toch te lang tijd nodig. Bo vendien werd een aanval zeiden of nooit met een goed schot besloten. Vrijwel steeds verdween de bal over of naast het doel. Zo heel veel moeilijk werk heeft de Groninger doelverdediger Roffel dan ook niet behoeven op te knappen. En dan was er de verdedi ging met stopperspil Kammeyer aan het hoofd, die vele Zweedse aanvallen wist te onderbreken. Dat de Zweden voor de rust nog tot een doelpunt kon den komen, dankten zij aan Kammeyer en Roffel, dier elkaar niet begrepen. Rechtbinnen Olsson kon toen over de uitlopende doelman heen in het net schieten. Dat was jammer, omdat even. tevoren Roffel op prachtige wijze een strafschop van rechtsbuiten Hillersberg had gestopt Door het onnodige terug trekken van de beide binnen? pelers Lugthart en Rozema kon de Groninger driemansvoorhoede het de Zweedse verdediging niet erg lastig maken. Na de hervatting stond het spel op een hoger peil. Er kwam meer lijn in de Groninger aanvallen. Twee Zweedse verdedigers konden eenmaal niet an ders redden dan ten ko6te van een strafschop. Dilling schoot hieruit on houdbaar in. (1—1). Terwijl de Zwe den zich maar steeds vastliepen, ge lukte het Groningen na 30 minuten uit een fraaie kopbal van midvoor Pais. de leiding te nemen, (21). Eerst toen werd Degersfore wakker geschud; het tempo werd verhoogd en de attaques waren verrassender van opzet. Maar het schieten bleef slecht! Daarom waag de linkshalf Bergsten het maar eens met een ver en hard schot dat doel trof. (22, Verder kwamen de Zweden met Het zou trouwens ook onverdiend zijn geweest. De Belg Decorte heeft een wegwed strijd over 170 km gewonnen, voor Ma- thys (B.), Janssens (B.), Verschuren (B) en Guns (Ned.). Met 45 seconden achterstand werd Braspenninx (Ned.) elfde en Roks (N.) zeventiende. Na de 14e ronde van het Staunton schaaktournooi leidt Gligoric met 9>4 tegen Pirc 9 punten. De derde en laatste wedstrijd van ACC in Engeland ging wederom tegen de Eastcote Cricket Club. De Amster dammers wonnen ditmaal met 91 runs. De gebroeders Apo en Lucien Laza- rides zijn aangewezen de Franse ploeg voor de Tour te completeren. Het natio nale Franse team bestaat thans uit: Baldassari, Barbotin, Bobet, Gauthier, Geminiani, Gueguen, Lauredi. Muller, Remy, Teisseire, Apo en Lucien Laza- rides. De acht Zuidslavische zwemmers, die na een wedstrijd te Innsbrück weigerden naar hun land terug te keren, zijn thans in een kamp voor ontheemden in de buurt van Salzburg ondergebracht. De nationale Amersfoortse Tweedaag se zal dit jaar op 22 en 23 Juni worden georganiseerd. Men verwacht voor deze „generale repetitie" van de Nijmeegse vierdaagse ongeveer 700 a 800 wande laars aan de start. ALNATI p. 20 St. Paulo n. Rio Jan. AMPENAN p. 21 Ceylon n. R'dam. ALDABI 21 te Antwerpen n. R'dam. ALIOTH pass. 21 Madeira n. B. Aires. AAGTEKERK n. Kobe, 20 te Genua. ALDABI p. 21 Dungeness n. Antw. AMSTELSTAD 20 te Duinkerken. ALKAID 21 v. Ptoalegre n. Rott. AMSTELPARK 20 v. Baltim. n. Newportn. ARUNDO 21 Fatherpoint n. Amst. ARENDSKERK 21 te Singapore. BENGKALIS 21 te Tjilatjap. BENNEKOM n. A'dam, 21 te Cristobal. BLOEMFONT. p. 21 Finisterre n. A'dam. BORNEO 21 v. Londen te A'dam. BAARN 21 te Coquimbo. BANTAM 19 te Semarang. BINTANG 21 te Singapore. CONGOSTROOM 21 v. Hamb. te A'dam. CALT. LEIDEN 22 te R'dam verw. CALT. PERNIS p. 21 Gibr. n. R'dam. CALT. HAGU p. 21 Lissabon n. R'dam. CALT. UTRECHT p. 21 Malta n. Sidon. CERONIA 21 Azoren n. R'dam. CORILLA p. 21 Gibr. n. Liverpool CAMERONIA 20 v. Djakarta n. R'dam. CASTOR 21 v. Demerera te St. Felix. CLIO 18 van Cur. te Laguatra. DOURO 17 te Demerara. DUIVENDR. p. 21 Finisterre n. Hareourt. ENA 20 Tripoli te La Havre. GAROET 21 v. Indonesië te Rott. G A ASTER KERK n. A'dam 21 te Suez. GADILA p. 21 Maris Galante n. Cur. HELICON 21 v. New York te Laguaira. HELENA A'dam-Chili 21 te Callao. HYDRA 20 v. A'dam te Hamburg. HECTOR p. 21 Gibr. n. Algiers. HERSILA 20 v. Trinidad n. Param. HOOGKERK Beira n. A'dam, 21 te Antw. HEELSUM p. 21 Wight n. San Francisco. HERSILIA 21 te Paramaribo. INDRAPOERA 22 te Djakarta verw. IN O 24 v. Pt. au Prince te Pto. Plata rw. KATWIJK p. 21 Ouesant n. Casabl. KOTA BAROE 21 te Semarang. LUTTERKERK 20 v. Bombay n. Madras. MATARAM 21 te Banjuwangi. MOLENKERK p. 20 Las Palmas n. W.-Afr. NW. AMSTERDAM p. 21 Lizard n. N. Y. HERA 20 v. Cur. n. Trinidad. JAPARA 21 te Suez. KOTA AGOENG pass. 21 Messina n. N. Y. KOTA INTEN p. 21 Ouesant n. R'dam. LAAGKERK 21 v. Calcutta te R'dam. LOPPERSUM pass. 21 Ouessant n. A dam. LOENERKERK 21 van Lissabon n. Rott. LEERSUM p. 21 Azoren n. N. Orleans. L1NBEKERK p. 20 Djeddah n. R'dam. LOOSDRECHT 20 v. Suez n. Karachi. LOPPERSUM p. 20 Finisterre n. A dam. MAASLAND p. 20 Kp. Verdi eil. n. Recife. MODJOKERTO pass.'21 Minicoi n Djak. MAPIA n. Pondicherry, 21 te Aden. MUIDERKERK 21 te Basrah. NIEUW AMST., 21 v. Southampton n. N.Y. NIGERSTR. 20 v. Havre: 21 te A'dam. NIGERSTROOM p. 21 Dover n. A'dam. NOTOS 18 v. Pt. au Prince n. New York. OMALA (T) 21 te Cur. ORANJESTAD 21 Madeira n. A'dam. de Dauphine verwondingen waarvan hij nog niet hersteld is, ver vangen door Isidore de Rijck. Tenslotte i ootmarsum nr R'dam 21 te Antw. heeft de commissie Lionel van Brabant I pr. FRED. WILL. 21 te Samia. vervangen door Roger Decock. PR. J. W. FRISO 21 Wight n. Rott. POELAU LAUT 20 te Pangkalpinang. POLYDORUS 20 v. Cochin naar Aden. PLATO 21 v. Vera Cruz te Ampico. ROTTI Makassar n. A'dam, 21 v. P. Said, RAKI pass. 21 Kaap de Gata n. A'dam. SALAWATI 21 te Port Said. STAD M'TRICHT 20 v. Cahabl. n. R'dam. SLOTERDIJK 21 v. Chariest, n. Newportn. SARPEDON 20 van Pto. Plata n. N. Yorto. SUMATRA 21 te Los Angeles. SUNETTA p. 21 Martinique n. Cur. SLAMAT pass. 21 Perim n. Bahrein. THESEUS 20 v. Palermo n. Algiers. TABIAN 20 v. Surab. n. Singapore. TIBERIUS 21 v. N. Y. te Inagua. TABINTA 21 te Marseille. TEGELBERG 20 te Mombassa. TEUCER pass. 21 Key-West n. Houston. TERO 21 Rio Granda n. B. Aires. TIBA p. 20 Belle Isle n. St. Lawrence. TEMINI n. Djakarta, 20 te Belawan. TERNATE pass. 21 Gibr. n. Marseille. VOLENDAM pass. 21 Belle-Isle n. Quebec. WOENSDR. p. 21 Sombrero n. Las Palmas. WINSUM W. Afr. n. A'dam. 20 van Dakar. ZEELAND 20 v. Djeddah n. Aden. KLEINE VAART ABRO 19 v. Wasa. ALIDA 19 te Falken- berg. BADZO 19 te Queenboro. CARIBIA 19 v. Hernosand. EUROPA 19 v. Gamston. NJORD p. 19 Brunsbuttel n. Norrkoping. SPES 19 te Malmö. WILJA 19 te Grange mouth. ZWERVER 19 te Penryn. REGULUS 19 te Malmö. CONFID 19 te Teignmouth. TINDA 19 te Skuttskaer. WEGRO 19 Pemoviken n. Delfzijl. POLLUX 19 v. Plymouth n. Odense. ALDO v. Rostock n. Hudixwall. AMAZONE 19 v. Skuttskaer n. Rafso. PAMIR 19 v. Ronne n Mantyluoto. ALI S 20 te Kopenhagen. TWIN 19 te Erith. HAZEWINT 18 Lagos. MADJOE 20 v. Rostock n. Omskjoldsvik. ELMA 20 v. Trelleborg n. Kopenhagen. AALSMEER 21 te Brussel. MARTHA 20 v. Barrow n. IJm. AFIENA 20 te Gothenburg. MARTHON 20 v. Garston n. Workington. ANNA SYLVIA 20 v. Middlesbro n. Wismar. JANTINA p. 20 Brunsbuttel. WOTA 20 v. Rostock. MIDDELLANDSE ZEE VAART ROELF 20 te Bilbao. ORION 21 v. d Levant te R'dam. NIOBE 20 V. Kotka n. R'dam. DIDO 21 te R'dam. ATLAS 21 te Gibraltar. HEERENGR. p. 20 Brunsbuttel n. R'dam. MAIPU 21 v. A'dam n. B. Aires. STA. URSULA 18 te Santos. JULIA MART 20 te Nemours. INTERINSULAUtE VAART BAND 21 V. Singap. te Biinju Banka. CAMPHUYS 21 V Djak. te Cheribon. OPHIR 20 V. Belawan 22 te Singap. verw. AMSTERDAM. Aangek. 21 Juni: IRIS, IJm., ijzer: ROTTUM, Londen, hout; LOR- NEO, Londen, stukg.. Vertrokken 20 Juni: DEO DUCE, Rostock, stukg.; WESTKUST. Stettin, ledig; HAST 3, Parijs, stukg.; LINGESTROOM. Bristol, stukg.'; DIDO, Spanje, stukg.; SOBAT, Hel sinki, teer. 'CopyigM P„ L B Bo« 6 14. Sam holde heel hard, maar opeens kwam de trein al in zicht en toen moest hij vlug terug nollen. Hij holde door een tunnel en toen hij bij de uitgang aan de andere kant kwam, klom hij op de rotsen en ging recht boven de rails zitten. Hij kon de trein horen aankomen. De machinist stond tegen het raampje aan te dutten. Hij had deze tocht al zo vaak gemaakt en er was nog nooit iets gebeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5