Gerechtvaardigde critiek? Mgr. Grosz „bekent" te Boedapest Samenzwering tegen het regime en zwarte handel in valuta de voornaamste beschuldigingen II PROGRESSIVITEIT IN VERHOGING VAN DE KINDERBIJSLAG VERWORPEN Koel en wisselend weer Heilzame waarschuwing N mm Socialisten laten in Tweede Kamer de K.V.P. alleen staan Activiteit in de lucht boven Korea Het weer ORKEST VAN DE AMERIKAANSE L UCHTMA CHTNAAR NEDERLAND a Tot hoofd en hart ZATERDAG 23 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25105 ftetpr p£ bisschop HONGAARSE COMMUNISTEN VOEREN EEN „TWEEDE PROCES-MINDSZENTY" OP w Gebrek aan logica RIBFLUWELEN SHORTS j BRITSE TROEPEN PARAAT Ensemble kan in enige kleinere bands uiteenvallen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant IJmuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL (Van een bijzondere medewerker) Opnieuw is er onrust rond de K.A.B. De landelijke voorzitter van de St. Adelbertsvereniging heeft op de jaarvergadering van deze vereniging een aantal opmerkingen over de K.A.B. gemaakt, die eensdeels met instemming, anderdeels met verontwaardiging zijn ontvangen. Instemming vonden zijn woorden bij mensen, die vrezen, dat de positie van de K.A.B. een zo machtige is, dat daardoor practisch heel ons staatkundige en sociaal-economische le ven wordt bepaald. Persoonlijk stonden wij aanvankelijk aan de kant van de mensen, die met verontwaardiging hadden kennis geno men vooral van de wijze waarop baron van Voorst tot Voorst heeft gemeend zijn critiek op de K.A.B. te moeten uiten. Wij hadden de laatste weken immers zulke waarderende woorden gehoord over de K.A.B. uit de mond van perso nen van wie wij niet gewend zijn ..vriendelijke klanken" zonder meer te beluisteren. „Wij kennen Uw trouw aan de H. Kerk, Uw aanhankelijkheid aan Christus' plaatsbekleder op aarde, Uw volgzaamheid aan Uw geestelijke leiders vooral tijdens de zo moeilijke oorlogs jaren.' Dit sprak niemand minder dan Zijne Heiligheid Paus Pius XII bi.i ge legenheid van het feit, dat 63.000 ieden van de K.A.B. in Rotterdam waren bij eengekomen om te getuigen van hun dankbaarheid voor hetgeen de Kerk, de arbeiders ten zegen. heeft gedaan. Bij diezelfde gelegenheid getuigde Mgr. Huibers namens het Ned. Episcopaat: „Het is een zeldzame vreugde op dit congres ten overstaan van 60.000 katho lieke arbeiders namens heel het Epis copaat nog eens te mogen getuigen dat Uw bisschoppen nog vol zijn van vreug de en dankbaarheid voor de fiere be lijdenis van Uw geloof en trouw En kele dagen daarvoor in Rome waren zes leiders van de K A.B. onderscheiden met zeer hoge kerkelijke eretekenen. En daar komt nu plotseling de voor zitter van een onzer standsorganisaties, nadat hij het feit heeft geconstateerd dat de K.A.B. is uitgegroeid tot een in getal en invloed machtige organisatie zijn ongerustheid hierover uiten met de woorden: „Deze ontwikkeling zou men kunnen toejuichen, ware het niet. dat velen zich thans met bekommernis af vragen of deze macht en invloed niet te eenzijdig worden aangewend. Men moge de katholieke beginselen uitleggen zo als men wil, dat macht als norm mag gelden voor alle handelingen, valt er niet uit af te leiden. Wij wijzen dit uitgroeien tot machtsformatie af, als in strijd met onze beginselen." Ieder, die objectief deze beide wijzen van waardering ten aanzien van de K.A.B. tegenover elkaar plaatst moet kunnen begrijpen, dat wij ons aanvan kelijk verontwaardigd voelden en het liefst onmiddellijk in de pen zouden zijn geklommen om Baron van Voorst tot Voorst zeer scherp te antwoorden. Te meer omdat in het vervolg van zijn speech er over de gevolgen van die „machtsformatie" een en ander is ge- cesf<t dat tot enn nadere dif<cl.s-K" noodt. De ontkenning bijv. dat arbeiders thans nog tot de economisch zwakkeren beho ren; de bewering dat het hele bestel van onze sociale zekerheden als een kaar tenhuis dreigt ineen te storten; alweer de bewering: dat het accent (der K.A.B.- activiteit) te veel ligt op de stoffelijke verzorging van hen, die relatief gezien economisch niet minder bedeeld zijn. Zie. dat is een aantal beweringen die een verduidelijking noodzake lijk maken. Wat wordt er nu pre cies mee bedoeld? Reeds eerder is er in onze dagbladen gediscussieerd over de machtspositie van de K.A.B. De laat ste keer dat deze pennestrijd in tal van bladen is gevoerd, werd een aanleiding gevonden, herinneren wij ons goed, in het oprichten van een bepaalde instel ling. Deze maal wordt onmiddellijk verband gelegd tussen de discussie rond de K.V.P., ingeluid door Prof. Duynstee, en de in de K.V.P. overheersende K.A.B.-invloed. Nadat wij gelezen heb ben wat er de laatste weken rond deze aangelegenheid is geschreven en wij ge tracht hebben zo objectief mogelijk te genover het hele geval te gaan staan, veranderde onze verontwaardiging nog wel niet tot een volledig begrip voor het gestelde, maar wel zijn verschillende vragen bij ons naar voren gekomen, waarvan wij het nuttig achtten ze weer in de discussie te brengen. Om te begin nen zij het erkend dat de K.A.B. inder daad een quantitatieve macht vormt, die zowel een quantitatieve als een quali- tatieve invloed opbrengt, zoals nog nooit een katholieke organisatie in ons land ten deel viel. Er zijn nu twee vragen. Op de eerste plaats: is het vormen van zulk een macht wenselijk, noodzakelijk geweest en zo ja, wat is er dan voor verkeerds aan? Op de tweede plaats is inderdaad de feitelijke macht onjuis, aangewend? Of om de woorden van Baron van Voorst tot Voorst te gebrui ken: geldt in de K.A.B. de macht als norm voor alle handelingen? Met een beroep op de historie zou men natuurlijk de vraag kunnen stellen waarom de at. Adelbertsvereniging zich met deze zaak bemoeit. Waarom zij die leiding geven aan ons volk (deze pretentie gaat niet meer geheel op!) schijnbaar zulk een slecht geheugen hebben. Weten zij uit de sociale historie niet. dat er een pe riode is geweest, waarin „een hand vol overrijken een bijna slavenjuk hadden opgelegd aan een onafzienbare massa proletariërs"? In die tijd was er sprake van een qualitatieve macht zo ontstel- lend groot, dat de Paus zelf het nodig oordeelde deze macht en vooral het ge bruik en het misbruik dat daarvan werd gemaakt, in de scherpste woorden te veroordelen. Tegenover deze veroordeelde maents- formatie was een actie nodig van de mensen die er het slachtoffer van wa ren. En tot het voeren van deze actie werden de slachtoffers aangespoord door Paus en Bisschoppen en priesters. d°°r leken, óók uit het kamp van hen die de maatschappelijke fouten maakten en die begrip hadden voor het onjuiste wat werd gepresteerd. Met de aanvang van deze actie heett zich een sociale revolutie ingezet, die zich nog steeds aan het voltrekken is. Een complex van factoren heeft hier be ïnvloedend gewerkt. De geweldige ont wikkeling van de techniek en de weten schap is hier hand in hand gegaan met ®cn ontwaken van het. persoonlijkheids- besef bij de eertijds grauwe proletariërs- KEKKEN BOUWEN/ massa. Een gevolg van de actie was een grotere groei naar zelfstandigheid van de individuele mens. Het middel, aan vankelijk het enigste middel om deze groei naar de volwaardigheid te bevor deren, was de arbeidersbeweging. Ten einde dit middel zo sterk mogelijk te maken brachten de arbeiders daarvoor offers van een afmeting die elke objec tieve beoordelaar met verwondering en bewondering moet vervullen. Want nog afgezien van het feit, dat zij gemid deld 2% van het inkomen afstaan ten behoeve van hun organisatie, (bij welke organisatie gebeurt dat nog meer?) moge aan de millioenen worden gedacht, die zij bijeen brachten yoor hun eigen sociaal-charitatieve instellingen. Een klaar inzicht in het waarom der dingen wakkerde deze offerbereidheid aan. u is er die macht, nu wordt prac tisch in ons land geen besluit van importantie meer genomen t.a.v het sociaal-economische leven of die „macht" wordt erbij gehoord, kan zijn invloed doen gelden. De historie is onze .getuige: Dit is op zich een nood zaak waarvan wij niet meer terug mogen komen. Eindelijk toch is er de erken ning gekomen, dat ook deze groep uit mensen bestaat en niet uit naamloze nummers, uit hulpmiddelen in de pro ductie zonder meer. Nu kan het zijn, dat deze macht dezelfde fout gaat ma ken als de door de Paus destijds ver oordeelde macht van het kapitalisme. Als men hiertegen bedoelt te waarschu wen, dan zeggen wij accoord. Maar dan zal men moeten aantonen, dat van de macht een verkeerd gebruik is gemaakt om het woord misbruik nog maar niet te hanteren. Wij willen daarbij zonder meer aannemen, dat men niet met het domme potlood in de Kand mag gaan stellen: 75 van de Nederlandse bevol king behoort tot de arbeidersstand, dus moet de arbeidersstand 75 van alle invloed hebben. Wordt dit soms gepro beerd? Dat men dit dan aantone, b.v. aan de hand van de samenstelling onzer beide Kamers, van de gemeenteraden, Provinciale Staten, Gedeputeerde Sta ten, de samenstelling van de S. E. R., de invloed in de Stichting van de Ar beid. Reeds een simpel, maar werkelijk gebruik maken van de macht zou tot toestanden kunnen voeren, die wij ook zonder meer veroordelenswaardig zou den achten. Het lijkt ons noodzakelijk, dat van de zijde van de tegen die macht waarschuwenden nu eens onomwonden wordt gezegd, waarin dat machtsge- n nevenstaand artikel stelt onze bijzondere medewerker een aan tal vragen naar aanleiding van hetgeen door de voorzitter van de Sint Adelbertsvereniging op de Landdag te Den Bosch is gezegd. Ofschoon naar onze me ning het antwoord op enkele van de ze vragen gemakkelijk valt af te lei den uit hetgeen in vele openbare discussies en polemieken de laatste tijd naar voren is gebracht, zijn er tóch ook enkele, waarop een meer geconcretiseerd antwoord nuttig en wenselijk moet worden geacht. Even eens zijn wij van mening, dat de K.A.B. juist omdat zij, dank zij haar door Paus en Bisschoppen geprezen leiding, zo'n geweldige invloed in het sociale, economische en politieke leven van ons land heeft gekregen, niet te teergevoelig behoeft te zijn voor mogelijke critiek, maar gaarne bereid zal zijn lering uit deze critiek, voor zover deze ernstig en goed be doeld is. te trekken. Hoe hoog de lof moge zijn, welke mensen en organi saties oogsten, zij blijven slechts mensen en hun organisatie mensen werk. bruik zich nu uit. Wij bedoelen deze vraag niet te stellen als een soort uit daging, maar wel als voortkomende uit een verlangen om nu klaarheid in dezs zaak te krijgen. Het komt ons voor, dat er voor de K. A. B. alles aan gele gen is te weten, precies te weten, wat men tegen haar heeft. Als wij ons dan mogen herinneren getuigenissen van Paus en Bisschoppen over de K. A. B., dan twijfelen wij niet, of men zal in eigen boezem nagaan wat hiervan juist is en wat ter verbetering kan geschie den. Wij zijn van oordeel, dat juist, om dat de K. A. B. zulk een grote feitelijke macht is, welks invloed dus mee bepa lend is ook voor de positie van andere mensen in het land, die andere mensen het recht hebben, maar ook in het alge meen belang de plicht, om concreet op de gevaren te wijzen. Wij willen daar bij wél zeer beslist afwijzen hetgeen Baron van Voorst tot Voorst stelt of suggereert, dat de geestelijke belangen behartiging in de K. A. B. zou worden overwoekerd door de materiële. Laat naast Baron van Voorst tot" Voorst eens andéren zeggen wat zij hiervan den ken; wanneer men maar begint met zich op het standpunt te plaatsen, dat allen gelijkelijk streven naar het bou wen van een christelijke gemeenschap, die de maatschappelijke liefde tot basis heeft. Tengevolge vim hevige regenval raakten enige rotsblokken op een berghelling bij Chur (Zwitserland) los en vielen naar beneden. Enige stukken vielen: op een vrachtwagen, die op de straatweg reed, en op enige huizen. De chauffeur en een inwoonster werden gewond. Een ander brok, met een gewicht van vijf ton, kwam in een slaapkamer terecht en ver wondde een jongeman zo ernstig, dot deze in het ziekenhuis overleed. Links een' van de zwaar beschadigde huizen. De foto rechts toont het zware rotsblok, dat de slaapkamer binnendrong. Op de achtergrond het bed, waarop het gevaarte terecht kwam. In hetzelfde gebouw en dezelfde zaal waar Kardinaal Mindszenty terecht heeft gestaan is Vrijdag te Boedapest het proces begonnen tegen de Hon gaarse aartsbisschop Jozef Grosz van Kaiosca. Rechter is Vilmos Olti, die het proces leidde tegen Kardinaal Mindszenty, Vogeler en de Engelsman Sanders. Ook nu hoorde Olti de beklaagde het schuldig over zichzelf uit roepen. Mgr. Grosz gaf alle tegen hem ingebrachte bezwaren toe. Hij „bekende" een organisatie te hebben geleid tot omverwerping van het regime en zwarte handel in valuta te hebben gedreven. Volgens AFP maakte Mgr. Grosz een nerveuze indruk. Lichamelijk scheen hij echter geheel ge zond te zijn. Deze foto werd in 1946 genomen. Toen waren Kardinaal Mindszenty (links) en mgr. Grosz tezamen te genwoordig op een plechtige sa menkomst der Hongaarse katho lieken. Enige tijd daarna werd Kard. Mindszenty wegens hoogver raad veroordeeld. Mgr. Grosz volg de hem op en thans staat hij, be schuldigd van hetzelfde vergrijp tegen de staat, terecht. (Van onze parlementaire redacteur) Donderdag nog mocht enige verwachting worden gebouwd op de goede wil van de socialisten om regering en K.V.P. bü te vailen in hun voornemen om de matige progressiviteit in de verhoging van de kinderbijslag, die feitelijk slechts een aanpassing is aan de gevolgen van de prijsstijgingen, door te voeren. Doch dit heeft niet zo mogen zijn. De socialisten verkozen te blijven volharden bij hun standpunt, dat men eerst het rapport van de S.E.R. over de opbouw van de kinderbijslag dient af te wachten, en van consideratie bij de andere partijen kon in het geheel geen sprake ziin. De zaak werd geketst door amendementen van mevrouw Fortanicr-de Wit, hetgeen ons weer eens deed nadenken, over het feit, dat waar de activiteit van vrouwen in de politiek ook goed voor mag zijn, dit beslist niet gegarandeerd is voor de bescherming van de belangen van grote gezinnen. Mevrouw Fortanier-de Wit smaakte dan het genoegen dat haar amendementen, die er toe strekten, dat de verhoging vanaf het derde kind tot c.a. 5% beperkt zal blijven, werden aanvaard met uitsluitend de stemmen van de katholieken en de eenzame katholieke socialist de heer Willems tegen. Het weest moet zijn dubbel genoegen ge- rapport van de S.E.R. Tegelijk zijn zij voor mevrouw Fortanier. I daarop vooruit gelopen door zich voor omdat zij daarmee ook nog een over winning boekte op haar rivaal, de heer Van de Born van de P.v.d.A., die per amendement hetzelfde had bedoeld en het zelfs in een wetstechnisch hetere vorm had uitgedrukt, maar later met de indiening was geweest dan mevrouw Fortanier. Geen van beide kampioenen wilde de ander de eer gunnen van de overwinning. Het was een vermakelijk tafereel van onze engelenbak uit op de ijdelheden daar beneden. De situatie is nu zo, dat de meerder, heid van de Kamer het rapport van de S.E.R. wil afwachten, terwijl de socia listen zich bij monde van de heer v. d. Bron in principe voor progressiviteit hebben verklaard. Dit laatste is een zaak, die vastgespijkerd dient te wor den, omdat zij zich hiermee hebben verklaard voor een beginsel in de kin derbijslagregeling. Dat zij hiermede hetzelfde hebben gedaan, wat zij zeiden te willen vermijden, is een bijkomstige fraaiiigheid. Zij hebben n.l. voor de amendementen-Fortanier gestemd, om dat zij niet wilden vooruit lopen op het een beginsel te verklaren. Op zichzelf hebben zij daarmee bewezen, dat het hachelijk is te trachten de leer sterker te doen zijn dan de natuur. Evenals de regering heeft ook een politieke partij haar eigen verantwoordelijkheid en het vaststellen van een systeem van kinder bijslag is politiek en niet een zaak die beslissend wordt bepaald door sociaal- economische overwegingen. De socia listen hebben dus een politiek bepaald althans in theorie, vóór een sociaal- economisch orgaan een andersoortige mening te kennen gegeven had. Het is van groot belang dit vast te stellen, omdat het voor de toekomst kan dienen. Het gebrek aan logica in deze houding van de socialisten volgt overigens van zelf uit deze feiten. Nog gekker wordt het, als men be denkt, dat de socialisten zich bij deze gelegenheid niet principieel behoef den uit te spreken, aangezien de thans voorgestelde progressiviteit niet een principiële doch slechts een gelegen- heidsprogressiviteit gold, voortvloeiend uit twee feiten. In de eerste plaats de door de regering getroffen maat regelen ten aanzien van lonen en prij zen en de gevolgen, die daaruit zijn voortgevloeid. In de tweede plaats de in de regeringsverklaring gegeven verzekering: ....„terwijl zal worden gewaakt tegen een onevenredige achteruitgang van de grote gezinnen.' (Vervolg op pag. 7) Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Het hoofd van de voorlichtingsdienst van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten, kolonel J. F. Carroll, heeft Vrijdag te Fayid verklaard, dat de Britse garnizoenen in de zone van het Suez-kanaal met het oog op een even tuele noodtoestand in het Midden-Oosten gereedgehouden worden. Vrijdag hebben Amerikaanse Shooting- stars het vliegveld Sinoeidjoe bij de Mandsjoerijse grens gebombardeerd. De vliegers meldden, dat startbanen en hangars getroffen werden en geen tegen stand in de lucht of hevig afweervuur werd ontmoet. Sabre-straaljager^ hebben boven Noord-Korea gevechten geleverd met Migs. Bij een eerste treffen zouden zy twee Migs hebben vernietigd en er een hebben beschadigd, bij een tweede treffen zou opnieuw een toestel van de Noordelijken zijn beschadigd. Mgr. Grosz verklaarde herhaaldelijk contact te hebben gehad met de eerste Amerikaanse gezant in Hongarije na de oorlog, Arthur Schönfeld, en de Britse gezant, Sir Alvary Gascoigne, het vroe gere hoofd van de Britse missie in Ja pan. Na de arrestatie van kardinaal Mindszenty hadden functionarissen van de Amerikaanse legatie hem gevraagd of hij bereid was „de taak van de vor ming van een tegen-revolutionnaire re gering over te nemen en de functie van „tijdelijk staatshoofd" te vervullen". Hij had hiermede ingestemd. In 1945 had men hem op de Amerikaanse legatie gevraagd, waarom er geen „anti-commu nistische verzetsstrijd gevoerd werd. Hij had hierop geantwoord, dat het niet mo gelijk was met zeis en schoffel te vech ten. Hij zeide voorts het met kardinaal Mindszenty's plannen eens te zijn om verzet tegen de ondertekening van een overeenkomst tussen Staat en Kerk te plegen. Hij had zulks herhaaldelijk op last van het Vaticaan in de raad van bissrhoppen verklaard. Voorts, zo vervolgde mgr. Grosz, had hij geregeld vertrouwelijke inlichtingen over staatszaken aan de Britse en Ame rikaanse legaties verstrekt. De Belgi sche en Italiaanse legaties hadden bood schappen van zqn hand aan het Vati caan doorgezonden. „Eens hebben wij met Schönfeld ge sproken over de mogelijkheid om Hon- Verwachting tot Zondagavond: Vooral aanvankelijk op vele plaat sen nog enkele buien met kans op onweer, maar later ook opklaringen. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Gematigde temperaturen. Zondag: Zon 4.20—21.04 Maan onder 10.32 Maandag: Zon 4.20—21.04 Maan 0.08—11.54 (Van onze weerkundige medewerker) Zo mooi het zomerseizoen Donderdag zijn intrede deed, zoveel minder werden de vooruitzichten na deze datum voor het weekend. De onweersstoring welke zich boven Frankrijk ontwikkelde en gisteravond ook in het Zuiden van ons land onweer veroorzaakte, heeft zich tot een actieve regenstoring uitgebreid. In Noord-Brabant en Limburg was he denmorgen acht tot tien millimeter re gen gevallen. Deze storing beweegt zich nu langzaam met vrij veel regen en mo gelijk hier en daar zelfs onweer naar het Noord-Oosten. Na de passage zal aanmerkelijk koelere lucht bij een Wes telijke tot Noordelijke wind ons land binnenstromen. In het Westen was de vind hedenmorgen Noord, terwijl Zuid- Limburg nog een Zuidenwind had. Voor het weekend is de kans op koel en wisselend weer het meest waar schijnlijk, daar er lucht van maritieme oorsprong over ons land zal stromen. Met de neerslag zal het nog wel mee vallen, daar een smalle rug van hoge luchtdruk morgen enige opklaringen zal brengen. Een nieuw storingsfront nadert over Schotland, maar dit zal voorlopig nog van geen invloed zijn. Zo zomers als het er Donderdag op de langste dag uitzag zal het gedurende het weekend niet worden. Geen zelfrespect zonder respect voor anderen. j garije door Amerikaanse troepen te doen bezetten", verklaarde de aarts bisschop. Hiernaar gevraagd door rechter Olti gaf de aartsbisschop een gedetailleerde uitlegging van de wijze waarop hij ver trouwelijke documenten verborg tussen de lederen kussens van een sofa in zijn residentie. Mgr. Grosz zei, dat hij zich op in structie van het Vaticaan verzet had tegen de overeenkomst tussen Kerk en Staat. De president van het hof legde een brief over, die in de reeds genoemde lederen sofa gevonden zou zijn én van Paus Pius de twaalfde afkomstig heette. Volgens Olti werd de aartsbisschop in de brief aangemoedigd verzet te plegen tegen het huidige Hongaarse regime. Na de aartsbisschop legden doctor Far- kes, doctor Laszlo Hevey, die de „oor logszuchtige pro-Habsburggroep" verte genwoordigt en verantwoordelijk is voor de strategische plannen cn doctor Pal Bozsik, katholiek priester en „eerste po litieke plannenmaker", hun verklaring gen af. Allen verklaarden zonder enig teken van emotie ten volle schuldig te zijn aan de door het hof genoemde misda den. Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee, aie als rector-magnificus van de Katholie ke Universiteit tc Nijmegen een wel zeer geëxponeerde positie heeft, is geschrokken van de voor hem volsla gen onverwachte reactie, die 2yn voor stellen tot vorming van een rechter vleugel in de K.V.P. in den lande hebben veroorzaakt. Deze reactie was. naar hij zegt, zc groot en zo algemeen, dat de vrees gewettigd werd, dat bij doorvoering van zijn rechtervleugel plan de arbeiders in een isolement zouden raken tegenover de andere standen Dat dit geen loze bewering is. schijnt bevestigd ft wonder door de heftige uitval van de K.A.B -voorzit- ter A. C. de Brvijn. die onlangs óók var. een dergelijk isolement sprak en bij voorbaat verzekerde, dat de K.A.B een dergelijk isolement gaarne zou aanvaarden, indien het opgedrongen werd. Maar of zo'n isolement al of niet opgedrongen wordt, is alweer een questie van appreciatie evenals het al of niet opgedrongen zijn van de pro gressieve richting, die door de meer derheid in de K.V.P. heet te worden voorgestaan. Prof. Duynstee richtte zijn bezwaren juist tegen de drang, waarmee de meerderheid in de K.V.P.. die een eenheidspartij is. haar pro gressieve koers aan de niet daarmee instemmende minderheid oplegde. Der ze minderheid voelde dus die progres siviteit als cpgedrongen en toen zij aan haar benauwdheid in het openbaar stem gaf, voelden de arbeiders en »'e K.A.B. op hun beurt dat als een po ging om hen in een isolement te drin gen. Bij al deze gevoeligheden is o.i. het onderscheid tussen oorzaak en gevolg wel enigszins zoek geraakt. Immers de arbeiders die de geestver wanten van prof Duynstee gaarne doodverven als „de reactie", geven daarmee zelf te kennen, dat deze slechts reageerden op een actie. Het eventueel noodgedwongen aanvaar den van een isolement van de K.A.B. is dan weer een reactie op die reactie. Als de K.AB. het recht heeft een eventueel isolement als opgedrongen te ervaren, hebben de niet met de pro gressieve richting der meerderheids- politiek in de K.V.P. instemmende ka tholieken eveneens het recht die pro gressieve richting als aan hen opge drongen te beschouwen. Wij hebben reeds geschreven, dat de over deze questies door de betrekken leiders op soms niet a,l te zuivere toon gevoerde openbare discussies, geen goed konden doen aan de onont beerlijke geest pan solidarisme. die in de K.V.P., wil zij een eenheidspartij voor alle katholieken blijven, moet heersen. Wij zijn dan ook verheugd, dat het Partijbestuur bereid is inwen dig nader overleg ie paan plegen en dat prof. Duynstee zijn moeilijk te re aliseren vleugelgedachte heeft prijsge geven, zonder evenwel wat hij „de rechtse idee" neemt te laten varen. De K.V.P. mag prof. Duynstee wel dankbaar zijn, aat hij zich een jaar vóór de verkiezingen en niet op de vooravond daarvan tot tolk heett ge maakt van dat wat er buiten de ar beiderskringen in de K.V.P. leeft, zo dat er nog ruimschoots tijd is voor diepgaand en vruchtbaar overleg. E en gewaarschuwd man moge voor twee tellen, een gewaarschuwde partij kan rich behoeden voor een haar samen hang en eenheid bedreigende tegen stelling binnen haar eigen muren Daarvoor zal echter meer wijsheid en beleid dan prikkelbare zelfverzekerd heid gevergd worden. Moge de leiding van de K.V.P. vit de ernstige waar schuwing, die haar van de zijde van goedwillenden juist in het belang van de handhaving der eenheid geworden is, de noodzakelijke conclusies trek ken, dan zal wat eerst een gevaar leek op den duur een heilzaam ge neesmiddel kunnen worden. REFLECTOR Aan het eind van deze maand zal de Nederlandse luchtmacht optreden als gastvrouwe van de United States Air Force Band, die een driedaagse tournèe door Nederland gaat maken, als gevolg van een aanbod van de Amerikaanse militaire luchtvaartattaché te 's-Graven- hage, gedaan aan de chef van de Neder landse luchtmachtstaf. Op 26 Juni a.s. zal de band in Neder land aankomen. Woensdag 27 Juni treedt zij op in de dierentuin te 's-Gravenhage, op 28 Juni in de Rivièrahal te Rotterdam en op 29 Juni, de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, in Krasnapolsky te Amsterdam. De plaatselijke afdelingen van de gezamenlijke militaire fondsen hebben voor deze dagen, met medewer king van de burgerlijke autoriteiten en particulieren, een gevarieerd programma samengesteld om de leden van de band gelegenheid te geven kennis te maken met ons land en met de steden, waarin zij optreden. Te 's-Gravenhage zullen bezoeken worden gebracht aan de Rid derzaal en aan het Panorama Mesdag. Voorts zal de band defileren voor de Haagse burgemeester. Te Rotterdam worden de Amerikanen ontvangen door het gemeentebestuur, dat hun tevens een rondvaart door de havens zal aanbieden. Ook te Amsterdam zal de band ten stad- huize worden ontvangen. Daarna maakt het gezelschap een autorit naar Volen- dam, met 's middags een rondvaart door de karakteristieke Amsterdamse grach ten. De U.S.A.F.-band was oorspronkelijk een band, die slechts militaire muziek verzorgde. In de loop der jaren echter veranderde zij in een orkest of beter Lt kolonel George S. Howard, com mandant en eerste dirigent van de i nited States Atr Force Band. gezegd, in een combinatie van orkesten. Ofschoon het orkest in zijn geheel uit 100 man bestaat, kan het uiteenvallen in kleinere bands of muzikale ensembles, zoals: een symphonie-orkest 90 man sterk; een orkest van 85 man; een „glee club", die 25 man telt en meer bekend is als de „Singing Sergeants"; vijf dans- bands en verscheidene kamerorkesten. Dirigent is lt.-koL George S. Howard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1