Instructieve voorlichting op scholen Aardbeien gaan naar Sanatorium „Berg en Bos" DE WEEK IN STAD EN STREEK Internationaal orgelconcours te Haarlem BESTELDIENST A.B.C. IJmuiden pret-centrum voor „Factotum" Excursies voor iedereen naar omliggende natuurgebieden AGENDA Iedere deelnemer zal vijftien minuten moeten improviseren OSCAR MENDLIK VANDAAG TACHTIG JAAR HERINGA WUTHRICH GJMWs Actie van Herwonnen Levenskracht SLEUTEL WEG? ZATERDAG 23 JUNI 1951 PAGINA 2 Natuurbeschermingsweek in Haarlem MARINE SANATORIUM FONDS Vrolijke avond in Stads schouwburg Vlootaalmoezenier Wessel» bevorderd Burgerlijke Stand Moderne Kunst in Frans Halsmuseum Verkooplokaal Notarishuis MEUBILAIRVEIUNG 3/4 JULI VERKEERSEXAMENS TE HAARLEM 1884 candidaten geslaagd Examens HET PORTRET VAN DE ZEEËN ZIJN LEVENSWERK De zee is een diep zee is een symbool CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Tuinfeest in Marinehospitaal Eg l <fy\ S{ A-fv VERVOERT GOED EN GOEDKOOP AL UW GOEDEREN „DE SLEUTELSPECIALIST" GEDRUKTE STEMMING Beurs van New York Uitspraken rechtbank Ontvangst op het stadhuis SANTPOORT Motorfiets vertrapt Kerkbericht Zondagsdienst BLOEMENDAAL Toch een I.V.O.-school te Bloemendaal? Looddieven gesnapt In het begin van het vorig jaar werd in Haarlem een commissie in het leven geroepen, die-zich ten doel stelde maat regelen te beramen om de steeds meer in aantal toenemende beschadigingen en vernielingen aan plantsoenen en parken tegen te gaan. Het was in hoofd zaak de jeugd, die veelal ondoordacht en niet opzettelijk aan deze stadsnatuur schade toebracht. En z.g.n. werkcommis- sie kreeg de taak de beraamde plannen uit te voeren en liet voor de leerlingen van alle lagere en een deel van de mid delbare scholen films vertonen, die be oogden de jeugd de schoonheid van de natuur te leren zien. Dit was.slechts een onderdeel van de algemeen ingezette plantsoenbeschermingsactie. De aandacht voor natuurbescherming dient echter bij de jeugd gaande gehou den te worden en daarom is toe te jui chen, dat een aantal personen, wier in teresse bijzonder uitgaat naar het be houd van natuurschoon, een comité heb ben gevormd, dat van 29 September t/m 6 October een natuurbeschermingsweek organiseert voor Haarlem en omstreken. In deze week zullen tentoonstellingen en lezingen worden gehouden en films worden vertoond. Er vinden excursies plaats naar de Haarlemse kweektuin en plantsoenen en naar de in de omgeving gelegen natuurgebieden, zoals Kennemer duinen. Thijsse's Hof en Groenendaal. Met dit alles wil men belangstelling voor natuur en natuurbescherming op wekken, niet alleen bij de schooljeugd, maar ook bij de schoolvrije jeugd en de oudere bevolking van de Bloemenstad De gemeente heeft de Vleeshal en de Vishal beschikbaar gesteld om er expo sities in te richten. Zo komt er in de Vleeshal een tentoonstelling van schil derijen, die voornamelijk betrekking hebben op het Kennemerlandschap. Ver der nog diorama's van de duinen en een inzending van de vereniging Natuur monumenten. In de Vishal zal een uit gebreide verzameling paddenstoelen en dahlia's tentoongesteld worden. Boven dien wordt er een stand van de dieren bescherming ingericht Het is de bedoeling, dat alle leerlingen van de scholen voor voortgezet onder wijs en die van de 6e klas der lagere scholen de exposities in klasseverband bezoeken. Het overige deel van het Haarlemse publiek krijgt evenzeer de gelegenheid om tegen een lage entrée- prijs een kijkje te nemen. De excursies naar de natuurgebieden vinden plaats onder leiding van natuur- historici. Men zal proberen om bij vol doende belangstelling 3 4 keer per dag een trip door de Kennemerduinen te maken. Eén van de belangrijkste punten van het programma der natuurbeschermings week is wel de instructieve voorlichting op de scholen. Films van de omliggende In onze omgeving ts men vertrouwd geraakt met het Marine Hospitaal in jiet voormalige Duinrust te Overveen. Als er in de gemeente Bloemendaal of aan het strand een ongeluk gebeurt vermeldt het politierapport herhaalde lijk, dat het slachtoffer vervoerd is naar Overveen. En als Haarlem moeilijkhe den heeft met de ziekenhuisruimte kan het krachtens een speciale overeen komst een beroep doen op de Marine. Regelmatig vertoeven 20 tot 30 burgers in het marinehospitaal Zieke politie mannen uit de gemeente Bloemendaal kunnen er sinds kort ook opgenomen worden. De commandant van het hospitaal, kapitein ter zee arts A. W. Mellema, vraagt nu van de burgers in Haarlem en Bloemendaal hulp voor een actie, die het aangename met het hulpverlenende verenigt. Er bestaat een Vereniging van Ma rine-officieren, die ten doel heeft het bevorderen van maritieme krijgskundi ge wetenschappen en het vergroten van de kameraadschappelijke banden. Daarnaast bestaat de vereniging Be- roepspersoneel Zeemacht, waarin de marinemannen beneden de rang van officier verenigd zijn. Deze organisatie heeft voor de oorlog het Marine Sana toriumfonds opgericht, om hulp te ver lenen aan de gezinnen der mannen, waarin de t.b.c. is binnengeslopen. De mannen zelf worden natuurlijk even tueel door de Staat verzorgd. De offi cieren hebben zich na de oorlog, toen het kapitaal van het fonds —as inge teerd tot f80.000.bij dit fonds aan gesloten. Het kapitaal is thans aange groeid tot f222,500.maar uit rente ën contributies moeten de ziekte-ge vallen betaald worden. In 1949 werd uit Indië een gift ontvangen van f 25.000, doch nog heeft het fonds het oude peil niet kunnen bereiken. Daarom wordt Donderdag 28 Juni in de Stadsschouw burg door de afdeling Den Haag van de Vereniging van Marineofficieren een opvoering gegeven van het blijspel ..Je kunt het toch niet meenemen". In Den Haag heeft deze toneelgroep ver leden week voor een uitverkochte Ko ninklijke Schouwburg gespeeld. De geestige rol van de optimistische leven de opa wordt vertolkt door de amateur Duiveman.... onder-staatssecretaris van oorlog. Echtgenoten van marine-officie ren spelen de vrouwelijke rollen. Wij voldoen gaarne aan het verzoek van de commandant van Overveen om de bur gerij op te wekken deze avond met de marine blij te vieren, ten bate van het Sanatoriumfonds. Aan het hospitaal zijn kaarten ver krijgbaar en van Dinsdag af aan de Schouwburg. De Vlootaalmoezenier H. H. A. Wes- sels, die de geestelijke verzorging heeft der zieken in het marine-hospitaal te Overveen. is bij Koninklijk Besluit in rang gelijkgesteld met kapitein-luite nant ter zee, waardoor hij de titel over ste draagt Toen aalmoezenier Wessels de bevor dering werd medegedeeld was juist de hoofdaalmoezenier Mgr. De Sain bij hem op bezoek. GEBOREN: H. G. Neddermeijer— Zwiers z; T G M. van DoomVan der Wijden z; C. WisseDe Zwaan z; M. G. StemHoncoop z: A. V. LinggVer boom z; A. J. H. TeijmantVogelzang d; C. M. T. van AmelsfortBierens d; M. E. MuldersHuneker d; J. Koopen Hoogendoom d; E. J. Taling—Waning d; E. L. KetelaarWigman d. ONDERTROUWDT. van den Dikken- berg en M. M. SivaL OVERLEDEN: H. W. de Wilde—De Ritter. 75 j, Johan de Witlaan; J. H. Bui- zer—Eijbinck, 81 j, Jansweg; P. J. van Kijk, 59 j, Plataanstraat; C. de Graaff, 52 j. Maxwellstraat; L. Bram, 48 j, Maer- ten van Heemskerckstraat natuurgebieden zullen eventueel met een projectieapparaat ter beschikking van de scholen gesteld worden, waar door het mogelijk wordt de leerlingen voor te lichten op een aan het tentoon- stellingsbezoek voorafgaand tijdstip. Voorts zullen aan de leerlingen ook die van de lagere scholen folders wor den uitgereikt, die het karakter hebben van een instructief leerboekje. Aan de lagere scholen zullen eveneens films be schikbaar worden gesteld. Het comité heeft verder het plan om met medewerking van de leerkrachten voor de leerlingen van de middelbare scholen een tekenwedstrijd te organi seren van onderwerpen, die op de na tuur of natuurbescherming betrekking hebben. Behalye de bekroonde exem plaren zullen* ook een aantal andere goede tekeningen tijdens de tentoonstel ling geëxposeerd worden Het programma, zoals dit door het co mité voorlopig is opgesteld, vermeldt tenslotte nog lezingen voor volwassenen, die door bekende natuurhistorici als J. Strijbos en K. Hana zullen worden ge houden in het Frans Hals Museum, de aula van de Wethouder Westerveld- school en vermoedelijk in de bovenzaal van restaurant Brinkmann. Bij het uit voeren van deze plannen verwacht het comité, waarvan burgemeester P. O. F. M. Cremers ere-voorzitter en wethouder D. Geluk voorzitter is, veel medewer king van de scholen. In de bovenzalen van het Frans Hals museum wordt thans een expositie ge houden van moderne kunstwerken. Deze werken zijn hoofdzakelijk van Haarlemse meesters. Hieronder zijn ook de nieuwe aankopen en aanwinsten van de gemeente, alsmede de schenking Mo derne Kunst van mevrouw G. Walbrink- Oua. De bestuurder van een personenauto, die uit de Kleverlaan de Schoterweg wilde oprijden verleende geen voorrang aan een van rechts komende autobus. Er ontstond een vrij hevige botsing, waar bij de chauffeur van de auto een snij- wond boven het linkeroog opliep. Hij klaagde ook over pijn in de borst. "Ver dere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oan de voorzijde zwaar beschadigde auto werd door een kraanwagen weggesleept. BIOSCOPEN Rembrandt: Maria Goretti (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 'n Vrouw van slechte reputatie (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De gouden jungle (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Fabiola (volw.), 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: Hotel Berlin (18 j.)f 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy" en „Zet 'm op boys", (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 23 Juni Openluchttheater Bloemendaal: Hima Ke- sarcodi: Klassieke Hindoedansen, (Holland Festival) 8.30 uur. Zondag 24 Juni Concertgebouw: R.K. Bond van Zahgver. Zangconcours, 12 uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Gr Morkt: Tekeningen en etsen van Rembrandt, (t/m 3 September). Ge opend op werkdagen van 1017 uur Zon dags van 1317 uur. Museum Het Huis van Looy, KI. Houtweg 103 (tijdel. ing Voorhoutstraat 8). Tweede jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy. Qeopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. Kunstzalen Frans Heerkcns Thijssen, Plein 13: Schilderijen van meesters der 17de, 18de en 19de eeuw. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 1417 uur. APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apothekers wordt van 23 Juni1 Juli waargen. door Th. A. Klink hamer, Koninginneweg 69. tel. 11596' Grij seels en Van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Ha Is-apotheek, Frans Hals- plein 1. te). 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. R. K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme (Kruisweg 25). Spreekuren: dagelijks (beh. Zondag): 1012 en 14.3021.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010 00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark ,15)Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 23 uur; Do. 1011 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: spreek uur Rector de Bot: Di. 45 u. en Dinsdag avond 7.308.30; spreekuur dr. Tervooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.3014.30 en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Advertentie Dir. W. N. Wolterink Bilderdijkstraat la - Haarlem Tel. ÏK 2500) 11928 Inzendingen 'van Huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Aan het verkeersexamen te Haarlem hebben dit jaar 65 scholen deelgenomen met totaal 2079 candidaten, van wie 1730 wielrijders en 349 voetgangers. Er werden 195 candidaten afgewezen, zo dat het aantal geslaagden 1884 is. Een belangrijk experiment staat al le orgelliefhebbers te wachten op Maandag 2 Juli en Woensdag 4 Juli in de oude Sint Bavokerk te Haar lem. Op het befaamde orgel, waarop reeds Haendel en Mozart gespeeld hebben, zal de eerste avond een con cours gehouden worden, waaraan deelnemen Jeanine Corajod (Zwitser land), Lionel Dakers (Engeland). Paul Eraly (Brussel) en de Nederlan ders Piet Kee en Louis Toebosch, al len jongere organisten van uitstteken- de reputatie, gekozen op voordracht van de regeringen en organistenorga nisaties. Zij zullen spelen om het be zit van de bronzen tulp, een wissel- prijs, beschikbaar gesteld door de Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur; de winnaar zal deze het vol gend jaar moeten verdedigen tegen nieuwe concurrenten, want het is c!e bedoeling voortaan ieder jaar zulk een wedstrijd te organiseren. Iedere deelnemer zal ongeveer vijf tien minuten moeten improviseren in bepaalde vormen, op thema's door de jury vastgesteld. Ook het publiek kan tot 29 Juni thema's opgeven aan de commissie van deze orge edstrijd, Kruisstraat 45, Haarlem. De volgorde, waarin de organisten spelen, is aan de jury niet bekend en bovendien worden de prestaties op mag- netophoon opgenomen om bij de defi nitieve beoordeling, indien gewenst, nog eens beluisterd te kunnen worden. Op dezelfde wijze als boven zijn tot juryleden gekozen Jeanne Demessieux, Ludwig Daxsperger (Oostenrijk) en dr. Anthon van der Horst (Nederland). De ze geven zelf op 4 Juli een concert, waarna door burgemeester P. Cremers de prijsuitreiking zal plaats vinden. Te vens zal de president van de Sociëteit „Teisterbant" G. Bomans de winnaar een schilderij aanbieden. Voor de toekomst is het de bedoeling, zo zeide D. Geluk, wethouder van Kunstzaken te Haarlem, op een bespre king Vrijdag in het Amsterdamse I.C.C., dat de gemeente Haarlem een prijsvraag uitschrijft voor een Nederlands orgel werk met orkest, dat dan bij gelegen heid van het concours door een Ne derlands organist in de grote Concert zaal te Haarlem zal worden uitgevoerd. Geslaagd voor het eindexamen Mid delbare School voor Meisjes van de H.B.S. voor Meisjes met 5- en 6-jarige cursus: J. E. Andriessen, O. van Angel- beek, M. C. Bakker, J. D. Bax, G. S. Blokker, C. van Boekhoven, H. J. Boe- lens, G. de Boer, L. van den Bos, 1. Bosch, G. C. Boshoff, P. H. Buis, M. M. Decider, A. R. Dekker, T. Driesen, T. Dukker. J. A. W. Emmer, M. Fortgens, E. Ch. van Gasteren, C. M. Geysen, M. A. J. van Gils, Tj. Heemstra, J. S. Janssen, F. A. Kuykhoven, M. Maarse, A. M. Mooy, N. J. de Reus, A. Ruys, A. C. Schans man, J. Schilstra, L A. Schuyt, M. Th. Sepp, W. M. Suyk, C- C. van Tongeren, T. H. Volhand. Th. E. de Vries, J. M. V/agenaar. L. J. Wagner. D. Wester, A Zeugner. Afgewezen; 7 candidaten. Om zoveel mogelijk luisteraars tot de kerk te kunnen toelaten zijn naast de gewone kaarten een aantal plaatsbewij zen tegen zeer gereduceerde prijs be schikbaar gesteld voor vakverenigingen, scholen e.d. Het Haarlems initiatief is interessant en opent mogelijkheden voor de orgel cultuur. Geen wonder dan ook dat men in binnen- en buitenland reeds met grote belangstelling dit orgelfestijn te gemoet ziet. Y T et kan natuurlijk zijn, dat de r~J naam Mendlik u niets zegt, hij heeft per slot van rekening niet zo erg aan de weg getimmerd, deze Os car Mendlik. Maar als je die haast Sla vische naam eens hebt gehoord, deint in je gedachten water, diepgroen of grijs water in een eeuwig durende mo numentaliteit: de zee. Plasschaert zei eens: ..en daar begrijpt Mendlik ook iets van." Hij had het minder gereser veerd kunnen zeggen, want Mendlik geeft in d-e uitsluitende uitbeelding van de beweging van het water: de dunte, de wijdheid, het geweld, de bovenmen selijke afmetingen der deining zonder enig hulpmiddel te gebruiken om er de schaal t. o. v. de mens aan af te meten, en bovenal: het mysterie, de eeuwig heid. Als wij voor de beste van zijn schilderijen staan, don eerst begrijpen ook wij iets van de zee en, hoe iemand daarmee zijn hele Heven kan bezig zijn en er nooit mee klaar ko men. Vandaag, 23 Juni, is de geboren Hon gaar Mendlik, de portretschilder van de zee, 80 jaar geworden en hij heeft ons ontvangen in zijn huis „Erdölak", dat is „Boshuis" in Aerdenhout. We luisteren er naar de melodieuze klank van zijn stem, die de medeklin kers spreekt, zoals wij dat kennen van de Italianen. En verwonderen ons over zoveel vitaliteit, de beweeglijkheid van zijn gedachten en de rechte lijn van zijn slanke gestalte, markanter door de iet wat houtachtige bewegingen van zijn gebaar. De getaande vlakke kop is als van een ijzerharde houtsoort, moeizaam maar met rake lijnen gekeerd. Bijwijlen speelt de humor om zijn mond en :n de trekken rond zijn rusteloze overtui gende ogen. Hij is een gemoedelijk mens met de milde wijsheid van de ouderdom, de wetenschap in een lang leven vergaard, de nederigheid Van een denker en de realiteit van een man, die nog midden in zijn werk staat: zijn gulle lippen vormen zorgvuldig de woorden, die zijn bedoelingen zo duidelijk mogelijk kun nen uitzeggen. Hij vertelt dan, dat de zee een diep symbool is, de vloer van de eeuwigheid, een aparte wereld, en dat het contact met God er onverstoord is. Door de nooit verstilde rusteloosheid kun ie de zee niet schilderen als een stilleven of een landschap, maar alleen als het leven zelf. Je moet als zeeschil der een figurist zijn. Uit het leven met de zee en het vangen van haar momen ten in herhaalde schetsen ontstaat het innerlijk totaal-beeld van de beweging, die haar essentie is. Toen ik jong was en het afschuwelijk naturalisme hoogtij vierde, heeft men mij verweten de zee te schilderen, omdat dit nooit natura listisch geobserveerd kon zijn; later, toen de natuur genegeerd werd, ver weet men mij vanuit dat gezichtspunt, dat ik de zee bleef schilderen. Mijn me ning is, dat de kunstenaar de hoge mis sie heeft te vervullen de schoonheid dat is de goddelijke sfeer weer te geven, en ik houd het er voor, dat dit naïef moet gebeurer door een totaal onbeïnvloede visie, niet cerebraal, nocb stilistisch. Ik ben mijn hele leven nooit blind geweest voor mijn eigen tijd: in al de wisseling van haar opvattingen heb ik haar willen begrijpen. Wii horen Mendlik dan, uitgaande van de oer- elementen symmetrie en rhytjhme der primitieve beschavingen de tempel der kunst opbouwen tot aan de Babyloni sche spraakverwarring van onze da gen en hij erkent de doem der ultra modernen, maar ontkent tevens de zienswijze als zou dit als ideaal nage streefd moeten worden. Ook hij zelf is wel afgeleid door foute ambities en hij illustreert de mislukkingen die hem daarvan gene zen hebben. Op onze vraag hoe hij tot het zee schilderen is gekomen, volgt zijn levensverhaal. Als kleuter in Bu dapest met veel aanvallen van koorts, zag hij steeds een prachtige groene golf op zich toe rollen. De dichtstbijzijnde zee, die hij nooit gezien had, was 1500 km verder. Uren kon hij als jongeling dromende staren in een beek waarvan het mysterieuze water in zijn zwarte diepte hem fascineerde. Nadat hij de academie en de monu mentale school had gevolgd, kwam hij naar Italië en zag daar, bij Fiume voor het eerst de zee. Hij is haar gaan schil deren en over enige tijd maakt hij zijn 24ste studiereis, de volle zee op in een weerschip. Hoe hij in ons land terecht gekomen is, horen wij dan ook. Want het was in Rome dat hij een Hollands meisje ont moette, de jonge beeldhouwster Julia Mijnssen, de eerste vrouw die de Prix de Rome verwierf. Verder is het duide lijk: hij is met haar getrouwd en kort daarna lieten zij het huis waarin wij dit verhaal vernemen, bouwen. In 1936 is zij overleden, maar van portretten en in haar eigen sculptuur hebben wij haar toch leren kennen als een gevoelig, ty- pisch-vrouwelijke kunstenares. Hun kleindochter, Eva Mendlik, studeert thans op de Amsterdamse academie. Het gesprek nu leidend naar ric ko mende verjaardag, vertelde Mendlik dat hij geen tentoonstelling heeft gewild, maar wel waren hem twee kostbare ca- deaux toegezegd. Pastoor Bosch zal op zijn verjaardag een H. Mis voor hem opdragen en hij zal die bijwonen, hopelijk temidden van zijn familie en al zijn vrienden. Dit, tijdens zijn le ven, is voor hem een zeer belangrij ke gebeurtenis van grote intimiteit, een heilig geschenk. De vrienden hebben geld bijeengebracht voor een zomerreis, vanzelfsprekend over zee, naar Italië, waar hij de steden, die hij zo goed kent als Haarlem, zal bezoeken en dit is het tweede kostbare geschenk. Van dit gesprek in die paradijselijke hoogzomer-avond op Erdölak zou nog veel meer te vertel len zijn, ware het niet, dat we iets willen overhouden voor een volgende feestelijke gebeur tenis. Hetgeen in houdt een wens voor nog vele werk zame jaren een zeer reël.e wens overigens voor wie deze werkzame schilder kent en spreken deze uit op de eerste dag van zijn een-en-tachtig- ste levensjaar. L. T. Advertentie HAARLEM Als het weer meewerkt zal op Vrij dag 29 Juni in de tuin van het Marine hospitaal te Overveen een bijzondere festiviteit plaats vinden. Ter gelegen heid van het verblijf van het groot ge allieerd eskader in IJmuiden, totaal 35 schepen, zal de Marinekape] tussen 5 en 7 uur onder leiding van Gijsbert Nieuwland een concert geven. Franse, Engelse, Belgische, Noorse en Deense officieren van het eskader zijn uitge nodigd, naast een groot aantal doktoren en kopstukken uit handel en industrie met hun dames uit Kennemerland. t - Bovenstaande portrettekening van de> jubilerende schilder Oscar Mendlik is zonder enige twijfel het meest recente portret, dat er van hem bestaat. Het werd vervaardigd door onze medewerker voor beeldende kunst, terwijl hij met hem het gesprek voerde waarvan u hiernaast de neerslag vindt. Als blijk van zijn appreciatie heeft de 80-jarige het portret van een mede-ondertekening voorzien. Advertentie Vraagt eens prijsopgave. Firma's speciale tarieven. A.B.C. - 'Barrevoetestraat 2, Haarlem - Te.l 18428, na 6 uur 14810 - 14155 Van de zijde van „Herwonnen Le venskracht" deelt men ons mede, dat op initiatief van de afdeling, Uastricum een aardbeien-actie gevoerd zal worden met het doel manden aardbeien van tuinders en kopers aan de veilingen te ontvangen om deze naar het sanatorium Berg en Bos te Bilthoven te zenden. De afdelingen Castricum. Heemskerk, Limmen, Heiloo, Velsen en Beverwijk van „Herwonnen Levenskracht" hebben zich achter deze actie geplaatst. Alle tuinders, aangesloten bij de Be- verwijkse veilingen, zullen dezer dagen een circulaire van „Herwonnen Levens- TT/at zou Haarlem zijn zonder 1/1/ de Grote Markt? Een circus zonder paarden, 'n vacantiedag zonder zon, 'n plantsoen zonder ban ken. Toegegeven, deze vergelijkingen zijn wat profaan, en daarom bied ik u een tweede verhevener serie aan. Een parelsnoer zonder mooie vrouw, 'n mens zonder ziel, een glas wijn zonder bouquet. Wij, Haarlem mers, lopen die Grote Markt over om van de Barteljorisstraat of de Zijlstraat naar de Grote Houtstraat te komen of om 'n bioscoopkaartje te kopen of nog net de bus naar de Noord te halen. Als er „getrouwd" wor.'.t en dat gebeurt in deze zomermaanden aan de lopen de band blijven we even staan, want je kunt nooit weten welk een schone bruid de trappen van het stadhuis zal afdalen. Wie even tijd heeft, sluipt de kleine ingang door om via het smalle uitgesleten stenen trapje het oord der eeuwige trouw-verklaring te bereiken. Rommelig is het in de statige trouw- hall op 'n Woensdagmorgen. Bruids paren verdringen elkaar en de weder zijdse ouders zijn niet meer uit elkaar te houden. Bodes, soms deftiger dan de bruigoms, draven heen en weer, geven instructies, regelen het verkeer en worden plotseling statig en zeer ernstig als ze een paartje voor de ambtenaar van de burgerlijk stand leiden. En terwijl deze plechtige heer met zijn warm geluid en wijze lessen goede huwelijken tracht te verkrij gen. huilen baby, spelen kleuters krij gertje en vertellen buurvrouwen, die by een andere bruid geïnteresseerd zijn, elkander het laatste nieuws over die en die. dat mens of die vent. Maar wanneer ge in dit kleine wereldje van geluk en vreugde-tranen verdwaald mocht zijn, kijk dan even door een groot raam naar buiten, naar de rij zige St. Baaf of naar de Vleeshal en geef v gewonnen voor de schoonheid van onze Markt. Wat 'n bedrijvigheid! Wat 'n historie! Oorlogen hebben el kaar opgevolgd, geslachten zijn geko men en gegaan, de stedelijke grenzen werden steeds meer verlegd en aan alle kanten verrezen woonwijken met mooie en lelijke huizen, aantrekkelij ke plantsoenen of levenloze straten. De Grote Markt is gebleven, wat zij eeuwen geleden was. Natuurlijk, zij is gemoderniseerd, gevels zonder histo rische vraarde werden neergehaald en vernieuwd, keien werden asphalt, Lon tje werd verrold. Als onze voorouders er nu weer eens konden wandelen, zouden zij schrikken van het jagende verkeer, van de kleding der dames en heren op het geliefd terras en van de kracht" ontvangen, waarin hun gevraagd wordt voor de t.b.c.-patiënten één of meerdere manden af te staan. Op be paalde dagen zal iemand van „Herwon nen Levenskracht" op de veiling aan wezig zijn om de manden in ontvangst te nemen. Dan zal ook een beroep wor den gedaan op de kopers op de tribu nes één of meerdere sloffen voor het zelfde doel te willen afstaan. Een expediteur heeft zich beschikbaar gesteld om de manden gratis naar Bilt hoven te vervoeren. Ook de Veiling- directies zegden alle medewerking „toe, verschaften o.m. de adressen van de aangesloten tuinders en stonden de em ballage gratis af. In het Westland wordt tijdens de druiventijd eenzelfde actie met heel veel succes gevoerd. Het gevolg is. dat de organisatoren in Kennemerland grote verwachtingen hebben van deze aard beien-actie, die een jaarlijks terug kerende zou kunnen worden. Waar volgende week het hoogseizoen van de aardbeienoogst wordt verwacht, zullen tuinders en kopers ongetwijfeld volledig willen medewerken, om pa tiënten een kleine versnapering van Kennemerlands bodem aan te bieden. Een dergelijke actie moge zegen op het seizoen tot gevolg hebben. Wij vernemen alsnog, dat de inzame ling zal plaats hebben Dinsdag 26 Juni bij de B.E.T.-veiling en Zaterdag 30 Juni bij de veiling Kennemerland. vele vreemdelingen. Maar zij zouden zich spoedig weer thuis voelen bij Rembrandt in de Vleeshal en bij Haarlems Bloei in het stadhuis. TI7 anneer men vreemdelingen ver- 1/1/ telt, dat in het begin van deze eeuw op onze Markt eens per jaar een kermis iverd gehouden, kun nen zij niet begrijpen, dat er ooit van is afgezien. Tussen deze gevels is een oud-Hollandse kermis op haar plaats, beweren ze en denken dan tegelijker tijd aan Volendam en de films, die over Holland in het buitenland draaien. Och, wij zouden ook nog wel eens graag in de stoomcarroussel rond draaien of op de kop van Jut slaan in de schaduw van de te veel vergeten Hoofdwacht. De attractie om in een schuitje van een Weens rad het stad huis te zien kantelen of te kunnen schieten in de buurt van de ver keerslichten. Allemaal dragen we dat verlangen mee, want als tijdens na tionale feestdagen of in de bloemen- week circusartisten op de verkeers- cirkel mogen optreden, kan geen voor bijganger de verleiding weerstaan om even of langer te kijken. De man met de boeien, de degenslikker, de juf frouw zonder ruggegraat weten u te trekken 'op een zonnige middag als het asphalt gloeit en het carillon beiert in de trillende lucht. Maar niet altijd is het feest en niet altijd wordt het carillon bespeeld. Daarom is het zo prettig, dat twee straat-musici het levendige beeld van de Markt nog verhogen. U kent ze, die twee. De ene met de kleine viool, drentelende als een zigeuner-tsigane in een stemmig eethuis, de ander slaande op de piano, vakkundig geplaatst op een bakfiets. Zij spelen uitsluitend klassieke en licht-klassieke muziek en studeren hun stukken grondig van tevoren in. „Wy hebben het diploma van het conser vatorium" vertellen ze, „we hebben geen engagementen en omdat we geen steun wensen te trekken, musicer^ i we op straat." De pianist timmert op zijn instrument, waarmede niets onaange naams bedoeld is. Zou hij dit niet doen, wie zou zijn talent ontdekken? Vandaar de verbijsterende onthulling, dat de man per jaar vijf piano's ver slijt. Hij koopt ze 2e of 3e hands op en repareert ze zelf met kundig han den. Presenteert zich tijdens het straat concert een valse toon, dan is de- stem- sleutel altijd bij de hand en wordt de onverlaat binnen enkele seconden van de wereld geholpen. Luister eens hoe ontroerend-primitief, maar zeker niet onverdienstelijk „Plaisir d'Amour" klinkt of de selectie uit ..Traviata"; koester uw muzikale hart bij een stuk symphonie van Beethoven of een brok van Tschaikowsky en ontdek dan hoe vulgair „O. o, wat een club is dat" of „Josefiene" is. Onze Grote Markt heeft behoefte aan zulke attracties. Daarom heeft het gemeentebestuur goed gehandeld door niet te streng te zijn met bepalingen. Een levende stad heeft een levend centrum. Kijk maar eens naar de Dam in Amsterdam. SPAARNEBABBELAAR. Advertentie LANGE VEERSIRAA* 1» ®EL. 11493 Amsterdam, 22 Juni 1951. Vandaag, op de laatste dag dat aand. Philips cum-claims werden verhandeld, moest een flinke veer worden gelaten. De koers der aandelen was bij opening 9% lager en liep daarna met 4% terug tot 202, op welk niveau enige weerstand werd geboden. Van de overige internationale fondsen moest Unilever van het gisteren behaal de koersavance 4 pet. afstaan. Ook olies lagen zwakker in de markt. De scheepv.- markt kwam overwegend op lager ni veau. In cultuuraand. ging wederom zeer wfeinig om. De staatsfondsenmarkt was over het geheel wat luier. Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp. Genera) E)ectrlc Genera) Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex. div. 22/6 40 49'4 67 541/4 47% 14% 74% 70 17% 19% 39 531/4 63 50% 351/4 39% 21/6 40% 49% 69% 5-1% 48% 15 73 70% 17% 19% 39% 59 63% 51% 3574 40% De Haarlemse koopman M. J. B., die op de avond van de 16e Maart iemand in een automatiek mishandeld had, hoor de 14 dagen geleden een gevangenisstraf van 6 maanden tegen zich eisen. De ver dachte had na deze eis gevraagd om een. voorwaardelijke gevangenisstraf, des noods met een proeftijd van 10 jaar. De uitspraak was: vijf maanden onvoor waardelijk. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vandaag de 26-jarige monteur W. W. uit Amsterdam tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van één maand. Deze man stond 14 dagen geleden terecht omdat hij een ongeval met dodelijke afloop op dc Zandvoortseweg veroorzaakt zou hebben. Zijn verloofde was na het on geluk overleden. Tegen de.monteur was een week hechtenis geëist en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Een maand hechtenis en één jaar in trekking van het rijbewijs werd twee weken geleden geëist tegen de caféhou der H. N. uit Den Haag, die eveneens beschuldigd werd van dood door schuld. Een van zijn zusjes, die in de door hem bestuurde auto zat werd bij een ongeluk zo ernstig gewond, dat zij aan de ge volgen overleed. De man kreeg één maand hechtenis onvoorwaardelijk en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. Een jaar geen rijbewijs en een maand gevangenisstraf werd, eveneens 14 da gen geleden, geëist tegen de 67-jarige vertegenwoordiger P. R. uit Nieuwer- Amstel, die dronken achter het stuur van zijn auto gezeten had. Hij had bijna een motorrijder uit Bloemendaal omver gereden. De rechtbank achtte echter het ten laste gelegde niet bewezen en sprak de vertegenwoordiger vrij. B. en W. van Haarlem zullen op Maan dag 2 Juli des avonds tien uur officieel ten Stadhuize ontvangen de deelnemers aan de door de Vereniging van Gasfa- brikanten in Nederland op 3 en 4 Juli in Haarlem te houden jaarvergadering. Op de Willem de Zwijgerlaan stond langs het trottoir een motorrijwiel ge parkeerd en juist daarnaast stond een paard voor een wagen. De autobuslijn naar Velserend vindt daar ook zijn eindpunt, zodat de bussen er moeten draaien. Hiervan is het paard blijkbaar geschrokken, zodat het begon te steige ren en tenslotte zijn wildedans op de motor uitoefende. Het voertuig werd ernstig beschadigd en de politie staat voor de niet eenvoudige taak de schul dige aan te wijzen. O. L. Vrouw van Altydd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 8 (alleen voor de kinderen), 9 (Hoogmis) en 11 uur: 's middags 4 uur Kruisweg; 7 uur Lof met preek. In de week H.H. Missen 6.30. 7.15 en 8 uur. Om 9 uur Communie-uit reiking. 's Middags 4 uur Rozenhoedje. Van 7 tot 8 uur biechthoren en 8 uur Lof met preek. Vrijdagavond van 6 tot 8 uur biechten en Zaterdagmorgen tot 9 uur en 's middags van vier tot negen uur. Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek Pe Wilde, Broekbergerlaan 42, Sant poort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apo theek. Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal. tel. K 2500—22181. Gedeputeerde Staten hebben 't raads besluit van de Bloemendaalse gemeen teraad van 19 October, waarin zij me dewerking weigerden aan de school voor individueel onderwijs te Bloemen daal tot de oprichting van een bijzon dere lagere school, vernietigd. Gedepu teerde Staten overwegen dat de wet niet de eis stelt dat de kinderen op wie de aanvrage betrekking heeft voor het merendeel in de gemeente woonachtig zijn waarbinnen de school moet worden gevestigd en dat de raad geen oordeel toekomt omtrent de vraag of de oprich ting van een dergelijke school al dan niet noodzakelijk is. Deze week hoorde een surveillerende agent in de Kennemerlaan gerucht van het dak van een onbewoond huis ko men. Na hulp van het politiebureau gehaald te hebben, is de agent het huis ingegaan om een onderzoek in te stel len. Het hele huis werd doorzocht, doch niets gevonden. Op zolder gekomen kregen de agenten het idee op het dak te klimmen. En hier hadden zij beet: twee jeugdige Haarlemmers waren be zig met het lood van het dak te stelen. Het waren de 21-jarige G. K. B. en de 22-jarige P. H. Beiden werden ingere kend. Van 26 Juni tot 7 Juli zal IJmuiden in het teken staan van de vlootmanoeuvres in het kader van het Atlantisch Pact, welke de naam „Factotum" (doe alles) dragen. In marine-kringen is dit reeds het geval, want daar werken tal van officieren aan de voorbereiding van deze internationale oefening, terwijl tevens de nodige aandacht wordt besteed aan de recreatje van de daarbij betrokken marine-mannen. Speciaal de dienst O.S. en O. (Ontwikkeling, Sport en Ontspan ning) is hiermee belast en al is de orga nisatie van een lunapark met daarbij een danstent weer uitbesteed aan de bekende firma Hommerson, daarnaast zijn er nog andere terreinen, waarop de aandacht gericht blijft. Zo wordt cr gedacht aan een voetbalwedstrijd, aan een concert in Velserbeek door de marinierskapel. Verder is de kans groot, dat de com mandanten van de bij de oefeningen betrokken onderdelen officieel door het gemeentebestuur van Velsen zullen wor den ontvangen, terwijl Z.K.H. Prins Bernhard, naar verluidt, de laatste dag de oefening zal meemaken. Een deel van de vloot zal in IJmuiden worden gestationneerd, een ander deel in Scheveningen. In laatstgenoemde plaats zal wel iets worden georgani seerd voor de ontspanning van de Jantjes, maar omdat Den Haag vlak bij is, zal dat niet in die mate gebeuren als in IJmuiden het geval is. Daar wordt op het oude Willemsplein een groot Lunapark ingericht, waarvoor Donder dag reeds de eerste wagens, deels per spoor, deels op eigen kracht, zijn gear riveerd. De vermakelijkheden zullen de gebruikelijke attracties van een kermis omvatten en daarnaast komt er nog een grote danstent, waar plaats zal zijn voor rond 500 mensen. In deze tent zullen diverse bands gelegenheid krijgen hun muzikale prestaties te laten beluisteren. Het ligt in de bedoeling van de ker misexploitant het Lunapark op Woens dag 27 Juni 's middags om 2 uur te ope nen. Op Zondag 1 Juli zal het park en de danstent gesloten blijven en daarna wordt het feest hervat tot en met Za terdag 7 Juli. Het staat nog niet vast of er tot besluit van de feestelijkheden nog een vuurwerk zal worden afgestoken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2