Harting's zege op Slijkhuis niet in alle opzichten verrassend Foutieve diagnose, eerder parten die hem speelde al m a mmgÊmlèM Belevenissen van de struisvogel Rasmus t'SlL/ SCHEEPVAART BERICHTEN I.S.U. dempt de put nu het kalf verdronken is ÉMfcË LETTERGREEP-TOVERTRAP Koblet wint voorlaatste rit van Zwitserse Ronde V" /jn-'c TWEEDE KAMER WIL WACHTEN OP HET S.E.R.-RAPPORT OVER DE KINDERBIJSLAG T.B.C.-bestrijding aan de orde r Wij luisteren naar EN NU HELSINKI.... Op! m Ai mm. B Kübler start niet in de Tour Kleuter-Kanaalzwemmers uit Engeland geweerd M.V. brengt halve liters in Asser T.T. Sim, Sam en Rasmus naar Afrika mm m m Hechtenis voor leiders voetbalpool J ZATERDAG 23 JUNI 1951 PAGINA- 4 Dë nedarlaag, die Wim Slijkhuis op de Olympische Dag iegen zijn jonge rivaal Hariing heefi geleden, is iegelijk een verrassing en de bevestiging van een reeds tsng geconstateerd feii geweesi. Zij was namelijk de be vestiging van de al zo vaak neergeschreven en uitge sproken mening, dat deze zeer begaafde lange afstand- loper de meest belovende die we ooit hebben gehad eigenlijk hoe langer hoe verder verwijderd raaki van de top, waarheen de experts in binnen- en buitenland, deze sierlijke aihleei al jaren geleden zonder tegenstand zagen opmarcheren. Anderzijds was het toch wel een verrassing, dat Slijkhuis, die, ondanks dat alles, in het veld van zijn Nederlandse strijdmakkers nog altijd een klasse apart vormde, nu door een van hen is verslagen. Wanneer men deze 1500 meter nog eens analyseert, zal men zonder twijfel tol de conclusie komen, dat Slijkhuis zijn volgende tien of twintig races tegen Hariing kan winnen zoals hij wil. Hij besteedde in deze wedsrijd alle aandacht aan.zijn Engelse tegenstander Eyre (die derde werd), in het vaste vertrouwen, dat zijn eindspurt hem en passant wel langs de 20 meier voor hem uil lopende landgenoot zou leiden. Maar het was dan toch maar zo, dat die eindspurt ie laai kwam en hei zou zowel de triomf van Hariing als de nederlaag van Slijkhuis ten onrechte bagatelliseren, wanneer wij er over gingen redetwisten, wat er wel mei Hariing zou zijn gebeurd als Slijkhuisenzovoorts. Nederlands voorstel met 11 tegen 1 afgewezen SCHAAKRUBRIEK WM> WM ■BS „Vanwege mijn gezondheid Interessant wielerprogram Nederland-Frankrijk DAMRUBRIEK m m 'Mi- 7/'- m m Sportsnippers Boetes voor agenten Liturgische weekkalender Moties Gortzak verworpen Amusementsmuziek T.b.c.-bestrijding Dr. Muntendam Examens laten, zoals het dat ook heeft gedaan op de 5000 en de 1500 meter in Lon- dten, waar hü op zijn minst twee zil- Vast staat dit: Een van de twintig overwinningen, welke Slijkhuis hierna op een man als Harting zal kunnen be halen, heeft hij in ieder geval Zondag niet behaald. Integendeel, bij heeft on der volkomen normale omstandigheden een nederlaag geleden, zoals hij die tot op heden zelfs onder abnormale om standigheden op een sintelbaan niet van zijn landgenoten behoefde te incasseren. Hij is tekort geschoten in de diagnose van zijn tegenstanders en van zjjn eigen, huidige mogelijkheden. Dat hü als loper gróter is dan zijn overwinnaar behoeft hij ons niet te bewijzen. Maar zijn wed strijdinzicht heeft hem in de steek ge- Op het congres van de I.S.U. zijn in het wedstrijdreglement, nadat de kwestie Andersen nog eens was bespro ken enkele wijzigingen aangebracht inhoudende dat als belemmering van een rijder die een race niet uitrijdt, niet zal worden aanvaardt: een gebro ken schaats, verontreinigd ijs of de be wering van een rijder, dat hij door Lejjiand of iets buiten de baan is gehin derd. Als het kalf verdronken ie In de vergadering van de commissie voor het hardrijden werd in stemming gebracht het Nederlandse voorstel om voor elke afstand een apart Europees en wereldkampioenschap in te stellen. Met slechts de stem van Nederland vóór en 11 tegen werd dit voorstel ver worpen. Ladderwedstrüd. Oplossing van de tweezet nr. 996 van N. IJ. J. Termaat. Geplaatst in de Landen wedstrijd Ame rikaNederland 1950. Dit is het thema dat door Nederland werd voorgeschre ven en luidde als volgt: „Gelijktijdige penning van wit en zwart, gecombineerd met overschakeling en/of dualvermij- ding." 1. De6 dreigt 2. Dh6 mat. 1 P. onv. 2. Pg2 mat. 1Pe3, Tf3 mat. 1R. onv. 2. De5 mat. IRd5, 2. d~ mat. fxg4, 2. Tg4 mat. Zeer inge wikkeld. Probleem nr. 999 van N. U. J. Termaat, L'Italia Scacc- nistica Oct. 1949. W, -mm: -l abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40, Amsterdam-C. Het is voldoen de de sleutelzet in te zenden. Intern. Tournooi te Barcelona 1929 (vervolg) Dat ook de Spaanse meester dr. Rey tot grootse prestaties in staat was, be wees hij in de volgende partij, gespeeld in de vijfde ronde van bovengenoemd tournooi tegen de Engelse meester Yates. Wit: Yates SPAANS Zwart: dr. Rey 1. e2-e4. e7-e5; 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. Rfl-bê, a7-a6; 4. Rb5-a4, Pg8-f6; 5. 0-0, Rf8-c5; (Een oude, weinig gespeelde zet) 6. c2-c3, Rc5-a7! (Zéér fijn!) 7. d2-d4. Pf6: e4! 3. Ddl-e2, f7-f5; 9. d4xe5, 0-0; 10. Ra4-c2, (In de partij Yates-Aljechin te Hastings 1922 geschiedde IC. Pbd2. d5; 11. exd, Pxd6; 12. Rb3. Kh8; 13. Pc4. f4! en zwart verkreeg een mooi spel.) 10d"-d5 11. e5xd6, Pe4xd6; 12. Pbl-d2, Tf8-e8; (neemt bezit van de open e-iijn) 13. Rc2-b3, Kg8-h8: 14. De2- d3, Dd8-f6; 15. Pd2-c4. (Wit kan zich slechts moeizaam ontwikkelen) 15 Pd6xc4; 16. Dd3x'c4, Rc8-e6; 17. Dc4-f4, Re6xb3: 18. a2xb3, Ra7-b6; 19. Df4-g3, h7-h6 20 Tal-a4. Te8-e2; 21. Ta4-h4: Ta8-e8! (Zwart opereert ijverig in het midden, maar wit heeft nog enige ver giftige pijlen in zijn koker) 22. Dg3-h3, Te8-e4! 23. Th4-h5, f5-f4! 24. Thö-f5. Df6-d6; (Nu dreigt beslissend Tf2;) 25. Kgl-hl, Te2xf2; 26. Tfl-gl, Tf2-e2; 27. Tf5-f7? Rb6xgl; 28. Dh3-f5, Rgl-c5! 29 h2-h4, Dd6-dlt; en zwart kondigde mat aan in hoogstens 4 zetten: 30. Kh2, Tg2:: 31. Kg2:, De2! 32. Khl, Df3:; 33. Kh2, Te2 mat. Een prachtige partij van de jonge Spaanse meester. Verkorte anno-' talies van dr. Tartakower. ,x.>< :v>/ r-S t HANS HARTING: de dag van zijn levert. veren medailles heeft verspeeld, omdat hü een belangrijke tactische fout maak te. Wij hoeven niet nóg eens nader in te gaan op de omstandigheden, die moge lijk tot de teleurstellingen van Slijkhuis hebben geleid. Een andere vraag, die Juist op de Olympische Dag gemakke lijk rijst, is echtër deze, of Slijkhuis op de Olympische Spelen van het volgend jaar weer in die mate favoriet zal zijn, als hij dat in 1948 was bij de Engelse Spelen. Zeker, wij zijn niet vergeten, dat onze landgenoot in Brussel op waar lijk prachtige wijze Europees kampioen is geworden en wij zijn niet zo naïef om het starten van Harting in zo'n in ternationaal gezelschap met de zelfde verwachtingen gade te slaan als we het toen met betrekking tot Slijkhuis heb ben gedaan. Maar wij vragen ons af cf die.... ja misschien geen achteruitgang, maar toch wel die stilstand of liever nog die te geringere verdere ontwikke ling van onze landgenoot, hem zal dwingen binnenkort nog een toontje lager te zingen op de internationale ladder, dan hij, ondanks de hooggestel- de verwachtingen, nü al doet. Dat dit geval-Slijkhuis een belangrijke theorie bevestigt deze namelijk dat het uit blinken in de sport nog wel iets méér is dan de cultivering van een domme spier kan toch onze spijt niet ver helen over het feit, dat zo'n hoge troef in feite maar zo weinig kan worden ge speeld. Mocht het inderdaad zo zijn dat Slijk huis. in het jaar hetwelk ons nog van de Spelen te Helsinki scheidt, zich niet regelmatiger en sneller ontwikkelt en hardt, dan is daarmee een van onze zeer weinige favorieten in het Olym pisch milieu uitgeschakeld. Dan zal net meer nog dan verleden jaar neerkomen op een Fanny Blankers-Koen, die in tussen óók vier jaar ouder is geworden. Die nu met groter verbetenheid en waarschijnlijk met een minder volledig succes zal moeten vechten tegen een nieuwe, belangrijk jeugdiger genera tie. waarvan Mar- jorie Jackson een der excellentste cor- rypheeën schijnt te zijn. Zonder twijfel is het zó. dat Fanny Blankers, die nog altijd opzienbaren de tüden maakt op de zuivere sprint- en horden nummers, in 1952 nog goed is voor ee» paar succes sen. Maar de be klemming die haar in Londen al een keer bijna te mach tig is geworden dat vrijwel de ge hele athletiekre- presentatie op haar schouders rustte zai in Helsinki ster ker en moeilijker te dragen zijn. Dus zal Fanny Blankers op de komende Spelen mogelijk niet in vier nummers uitkomen, zoals ze dat op de voorbije heeft gedaan, maar zich tevreden stel len met twee of drie. Dat dit min der medailles be tekent, is niet be langrijk. Maar dat ook hier de „natio nale reserve" nodig eens moet losbran den, blijkt duidelijk genoeg. Jan Cottaar 9 10 Vervang elk streepje door een letter greep, zodat horizontaal zowel als ver ticaal woorden van de volgende bete kenis te lezen zijp: 1. bouwland; 2. gevangen zetten; 3. winstgevend; 4. oorlogsgodin; 5. water nimf; 6. parade; 7. erflater; 8. projectiel; 9. gezelschapsspel; 10. edelaardig. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 2 Juli aan Het Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraadsel) N.Z. Voorburgwal 65 Amsterdam. Oplossing 9 Juni: GALA ADEL LEUK ALKMAAR ANTI ATOL R ILLAND AMOR NODE DREUMEL MICA ECHT L A T T R O P RI GA OGEN PANHEEL ERGO E GE R LORK Na loting werden de prijzen toegekend De Zwitser Ferdinand Kübler heeft volgens A.P. meegedeeld, dat hij niet zai deelnemen aan de Tour de France, welke hij het vorig jaar gewonnen heeft. De Zwitserse kampioen zei, dat het te veel van zijn gezondheid zou vergen om aan de Tour de France deel te nemen na zijn successen in de laatste tijd in de Ronde van Italië en die van Zwitserland. De Zwitser Hugo Koblet heeft de op één na laatste etappe van de Ronde van Zwitserland op zijn naam weten te bren gen. Koblet arriveerde bijna één minuut vóór Ferdinand Kübler. Vervolgens kwamen: 3. Alfredo Martini (Italië); 4. Vittoria Rosselo (Italië). In het algemeen klassement gaat Kübler aan de kop met een totaaltijd van 48 uur, 14 min. en 20 seconden. Na hem komen: 2. Koblet 48.13.35: 3. Martini 48.28.23; 4. Fritz Schaer (.Zwitserland) 48.37.00. aan: J. Aarts Kortebachstra.at 10 Hille- gom; F. Pielage, Stuverstraat 4 Haarlem» P. v .d. Borgh, Kruislaan 8 Blaricum; J. Vernooy, Retiefstraat 35 II Amsterdam; mej. H. Eldering, Oude Posthuisstraat 13 Heemstede; J. Roemer, Reinwardt- straat 19 Amsterdam. Donderdag 28 Juni wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wielerwedstrijd NederlandFrankrijk georganiseerd voor baanrenners. Er is een interessant programma samengesteld. Bij de stayers, die twee ritten van 40 km. rijden, starten voor Frankrijk Lesu- eur, Serès, Godeau en Solente. Hun Nederlandse tegenstanders zijn Pronk, Bakker. De Best en Bijster. De omnium wedstrijd voor professionals brengt voar Nederland Schulte, Faanhof en Peters in de baan en voor Frankrijk Rioland. Matteoli en Pièl. Bij de amateursprinters starten Hijzelendoorn en Kleefstra tegen Couzin en Lenormand. Het programma wordt voorts aangevuld met amateur- wedstrijden. Zoals reeds gemeld, zijn tal van vrou wenclubs in Amerika in opstand geko men tegen de plannen van de heer Tongay. die met zijn kinderen Bubba van vijf jaar en Kathy van vier jaar starten wilde voor een Kanaalovertocht. Ook de Engelse vrouwenclubs hebben tegen deze onderneming hevig geprotes teerd. Engelse immigratie-autoriteiten weigerden de kinderen in Engeland toe te laten, doch toen de kleuters in de Londense luchthaven voet aan wal zet ten, heeft men beslist hen voor een nacht in een hotel onder te brengen, waarna zij morgen per vliegtuig weer naar Amerika zuilen terugkeren. Naar wij vernemen, zal de M(eccani- ca) V(erghera), welke het vorige jaar reeds in de 125 cc klasse in de races om de Grote Prijs van Nederland der K. N. M. V. is uitgekomen, op 7 Juli eveneens en voor de eerste keer starten met 500 c.c.'ers. Het team be staat uit de rijders Carlo Bandirola, Bruno Bertacchini en Arciso Artesiani. Met grote interesse wordt afgewacht, welke prestaties de halve liters te As sen zullen leveren. Ook Gilera heeft reeds oftücieel ingeschreven in de 500 c.c. klasse, n.l. met Umberto Masetti, Alfredo Milani en Nello Pagani, terwijl Felice Benasedo inschreef met 125 c.c. M. V. en 500 Guzzi. Tenslotte is van Italiaanse zijde eveneens het Morini fabrieksteam voor de 125 c.c. opgegeven. Er komt dus deze keer een groot con tingent Italianen. CoDy'iqhl p. I B. Boa 6 NjO' óUifV- p*- 16. Na een heleboel moeite gelukte het Sam weet op het dak te komen. Hij nam een aanloopje en sprong op de locomotief. Hij schreeuwde tegen de machinist, dat hij de trein moest laten stil staan, maar I niet langer. Telkens gleed hij bijna naar beneden, de machinist hoorde hem niet, omdat de locomotief maar het lukte hem toch helemaal naar voor op de zo verschrikkelijk veel Icnvaai maakte. Sam aarzelde locomotief te klauteren, tot vlak bij de pijp. Probleem No. 1917 van B. J. Pranger te 's-Gravenhage, voor geoefende op lossers. Wit speelt en wint; oplossingen wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk 15 Juli a.s. aan het adres B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36. Heemstede. Met dit vrij lastige fantasieprobleem komt weer een oude bekende zijn rentree maken. Wie ziet er kans dit 12 zetten diep vraag stukje te ontleden? Oplossing van no. 1909. Auteur H. J. C. A. Nunnink te Delft. Wit speelt naar 30. 39, 3731, 42, 31, 39, 24 en wint. Aardig vraagstukje met degelijke' aanvangstand. Jammer dat ook 3731, 42, 31, 30, 24 enz. wint. Ook het beste paard struikelt wei eens. Van no. 1906 werd nog opgemerkt, dat ook 32—28, 33, 4 enz. winst oplevert. Voor beginners No. 159 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. v/zw. y////. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 159 en 160 kunnen tegelijk en liefst per briefkaart ingezonden wor den tot 15 Juli a.s. aan bovengenoemd adres. Dit zeer fraaie miniatuur zal de oplossers wel wat moeite kosten, doch de oplossing is het wel waard. Prachtige meerslagen en een boeiend slot. Oplossingen van de nummers 155 en 156 No. 155 is ook van de heer v. Tulder te Amsterdam en gaat aldus: 5045, 25x 54, 32—28. 23x32. 26—21, 16x27, 17—11, 6x17, 43—39, 34x43, 45x21, 27x16, 49x27 en wint. Een heel goed en volkomen gaaf stukje werk, waarvan de oplossing zich wel spoedig laat raden, doch waarin men toch precies de juiste volgorde moet vinden. Met nummer 156 maakt onze vriend te Delft het de oplossers niet al te lastig; dit gaat verrassend door 4338, 29x40. 38x7, 1x12. 49—44, 40x49, 42—38, 49x32, 2117, 12x21, 16x38 en wint. Heel aardig en ook hier is geen zeltenverwisseling mogelijk. Namen van oplossers en prijswinnaars komen in de volgende rubriek. In de laatste ronde om het wereld kampioenschap schaken voor juniores is de Joegoslaaf Bora Ivkov kampioen ge worden. Hoewel hij drie partijen remise maakte, heeft hij in de elf ronden nooit een partij verloren. Hij eindigde met 9',4 punt. Mevr. Gordon en Candy (G.B.-Austr.) versloegen in de demi-finales gemengd dubbelspel van het Queens Club tornooi onze landgenote Nel Hermsen en de Zuid-Afrikaan Levy met 75, 63. De Nederlandse damesploeg, die 7 en 8 Juli te Klagenfurt tegen een Oosten rijkse ploeg uitkomt, zal op 10 Juli in Ljubljana uitkomen tegen Joegoslavi sche turnsters. De Nederlandse tennisster, mej. Rol- lin Couquerque, zal als remplagante voor Pat Todd deelnemen aan de Wim bledon- kampioenschappen. De Haagse kantonrechter heeft uit spraak gedaan in de zaak van de voet balpool „Netherlands Goal". De leiders van deze voetbalpool C. J. P.. P. J. van der V. en W. de J. werden veroordeeld tot zes weken hechtenis. Ook werden veroordeeld de veertig hoofdagenten en agenten. De hoofdagenten kregen boetes van vijftig tot zestig gulden, de agenten boetes van tien tot twintig gulden. Zondag 24 Juni: Geboorte v. S. Jan. den Doper; eigen Mis; 2. 6de Zondag na Pink steren; Credo; prefatie v. d. H. Drie vuldigheid; laatste evangelie v. d 6de Zondag na Pinksteren; wit Maandag: H. Gulielmus. abt; eigen Mis; 2 S. Jan; gewone prefatie; wit Utrecht, Haarlem: H. Adelbert, belijder; Mis Os justi: 2 H. Gulielmus; 3 S. Jan; gewone prefatie; wit Dinsdag: H. H. Joannes en Paulus, mar telaren; eigen Mis; 2 S. Jan; gewone pre fatie rood Woensdag: onder het octaaf van S. Jan: Mis v. h feest; 2 gebed v. d. Zondag; 3 tot de H. Maagd; gewone prefatie wit Donderdag: H. Irenaeus, bisschop, mar telaar; eigen Mis; 2 S. Jan: 3 vigilie; ge wone prefatie; laatste evangelie v. d. vigilie; rood Vrijdag: H. H. Petrus en Paulus, apos telen: eigen Mis; Credo; prefatie v. d Apostelen; rood Zaterdag: gedachtenis v. d. H. Paulus; eigen Mis; 2 H. Petrus; 3 S. Jan; (Den Bosch: 4 voor de Bisschop); Credo; prefatie v. d. Apostelen; rood Zondag 1 Juli: Kostbaar Bloed van Chris tus; eigen Mis: 2 7de Zondag na Pinkste ren; (in stille Missen: 3 S. Jan); Credo; prefatie v. h. H. Kruis; laatste evangelie v. d. Zondag; rood (Vergadering van Vrijdag, geopend te 13 uur, voorzitter mr. Kortenhorst.) Na een korte discussie over de agenda voor de volgende week wordt gestemd over enkele moties-Gortzak (comm.). ingediend tijdens het debat over de wijziging van een zestal sociale wetten. De motie tot toekenning van een bij slag ter compensatie van de huurver hoging aan hen, die een uitkering ont vangen krachtens de Noodwet-Drees, wordt verworpen met 75 tegen 5 stem men (voor comm.). Met dezelfde stemmenverhoudingen werden verworpen de motie tot vrijstel ling van aftrek van een bedrag van ten minste f 100 van de eigen inkomsten van hen, die een uitkering ontvangen krach tens de Noodwet-Drees; de motie tot verdere verhoging van de uitkering krachtens de Noodwet-Drees en dé motie tot handhaving van de bestaande ver houdingen in de kinderbijslagregeling. Op art. l.van het w.o. wijziging van de kinderbijslagwet en de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers heeft de heer Haken een amendement ingediend, dat beoogt de progressie op te heffen en tevens tegemoet te komen aan de compensatie gedachte inzake de huurverhoging voor grote gezinnen. Minister JOEKES ontraadt het amen dement, dat wordt verworpen met 75 tegen 5 stemmen (voor de comm.), Het ontwerp wordt zonder stemming aangenomen (comm. tegen). Op art. 1 en 2 van het w.o. wijziging van de kinderbijslagwet en de kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouder doms- en wezenrentetrekkers (com pensatie prijsstijgingen) heeft mevrouw FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) amen dementen ingediend, die beogen de verhoging van het derde kind af te beperken tot ca. 5 pet., opdat niet wordt vooruitgelopen op het rapport van de S.E.R. De heer HAKEN (comm.) wenst met een amendement de 15 pet. verhoging ook voor de eerste drie kinderen te doen gelden. Amendementen Van den Born (arb.) hebben dezelfde strekking als die van mevrouw Fortanier-de Wit. De MINISTER ontraadt alle amende menten. Overigens acht hij de formule ring van de heer Van den Born beter dan die van mevrouw Fortanier-dé Wit. Het amendement Haken wordt ver worpen met 74 tegen 5 stemmen (voor comm.). Het ainendement-Fortanier-de Wit I wordt aangenomen met 52 tegen 28 stem men (tegen kath. en de heer Willems (arb.). De heer Van den Born (arb.) trekt zijn amendementen in. Het amen- dement-Fortanier-de Wit II wordt aan genomen met 50 tegen 28 stemmen (tegen kath. en de heer Willems (arb.). Het ontwerp wordt zonder stemming aangenomen, zo ook het w.o. verhoging van de inkomensgrenzen en de uitke ringsbedragen van de noodwet ouder domsvoorziening, het w.o. tijdelijke ver hoging van ongevalsuitkeringen, het w.o. nadere wijziging van de wet van 20 April '50 (st.bl. K 158) en het w.o. wij ziging van de invaliditeitswet, der on gevallenwet '21, der land- en tuinbouw- ongevallenwet '21, der zeeongevallen wet '19, der ziektewet, der kinderbij slagwet en der wet van 21 December 50 (st.bl. K 590), tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsenbe- siuit. Aan de orde is het w.o. wekelijkse rustdag voor toonkunstenaars, die dans en amusementsmuziek ten gehore bren gen. De heer STAPELKAMP (A.R.) vraagt de minister de definitieve regeling zo danig te maken, dat de betrokkenen zo veel mogelijk Zondagen per jaar vrij hebben. De heer SUURHOFF (Arb.) hoopt, dat dit ontwerp niet vooruitloopt op de de finitieve regeling. Ir. VAN DIS (St. Ger.) is van mening, dat dit ontwerp een degradatie bete kent voor de dag des Heren. De minister van Sociale Zaken, mr. JOEKES zegt zich niet te kunnen vast leggen door beloften, omdat het overleg met de betrokkenen is geëindigd. Spr. zal echter met de gemaakte opmerkin gen rekening houden. Het ontwerp wordt zonder stemming aangenomen (tegen St. Ger.). Aan de orde is het w.o. bevolkings onderzoek op tuberculose. De heer MOL (Kath.) betoogt, dat het bevolkingsonderzoek geen einddoel op zich zelf mag zijn. Het dient geïnte greerd te worden in het groter geheel van de t.b.c.-bestrijding. Deze bestrijding moet efficiënt zijn, maar mag niet over het doel heengrij- pen. Spr. vraagt zich af of het wel juist is zo centraliserend op te treden, door de instelling van een centraal college. Zijn niet de provinciale organisaties en de provinciale inspecteurs veel meer ge schikt om deze materie te regelen? Spr. zou het niet juist vinden, wan neer het onderzoek zou' worden door kruist door keuringen van afzonderlijke groepen, b.v. in bedrijven. Met een amendement wil spr. in de wet vastleggen, dat het centrale college onderzoeken doet verrichten door pro vinciale, of daarmee gelijk gestelde, or ganisaties en instellingen, opdat het college zich richt op de integratie van het bevolkingsonderzoek in de uitvoe ring van de georganiseerde t.b.c.-bestrij ding waar dit, met de daartoe dienstig geachte middelen, mogelijk is. De heer v. LIENDEN (Arb.) vraagt, of ook aan de provinciale organen een ruime taak zal worden toegekend. Spr.'s fractie zal het ontwerp steu nen. Ds ZANDT (St.-Ger.) heeft grote be zwaren tegen hat ontwerp. Het onder- zpek brengt grote gevaren met zich. Het is dan ook in hoge mate onverant woordelijk het gehele volk aan deze gevaren bloot te stellen. Hier komt nog bij, dat het onderzoek maar weinig zin heeft, omdat men er slechts één op de duizend gevallen mee ontdekt. De heer WAGENAA.R (Comm.) zegt, dat dit ontwerp bewijst, dat de overheid op gebieden als deze tekort schiet. Ove rigens juicht spr. het toe, omdat er nu tenminste iets zal worden gedaan.. De staatssecretaris voor volksgezond heid, dr. MUNTENDAM, zegt, dat het wel noodzakelijk was met deze wettelij ke regeling te komen. De organisatie kan inderdaad het best in handen gelegd worden van het national college- De raad voor het bevolkingsvraagstuk is een zeer jong college, dat voor deze taak nog niet geschikt is. We kunnen niet wachten totdat dit wel zo zal zijn; daar voor zijn de toestanden te chaotisch. Spr. is van mening, dat het werk van de provinciale organen niet zal worden belemmerd. Spr. betreurt, dat de Overheid hier te lande te weinig doet voor de gezond heidszorg. Bij de vergelüking met het buitenland komen wij er niet ongunstig af. De wachtlijsten voor de sanatoria slinken snel. Na een korte repliek van de heren WAGENAAR (Comm.) en MOL (Kath.T en een antwoord van de staatssecretaris, worden de algemene beraadslagingen gesloten. Tüdens de behandeling van de arti kelen dient de heer MOL (Kath.) bij art. 12 zün boven omschreven amende ment in. De staatssecretaris ontraadt het amen dement. De strekking van het ontwerp wordt er volkomen door teniet gedaan. De heer MOL (Kath.) trekt het amen dement in. Hét ontwerp wordt zonder stemming aangenomen (St. Ger. tegen); zo ook het wetsontwerp inwerkingtreding van enige artikelen van de wet genees- en tandheelkundige voorziening burger bevolking. Na een korte vraag van de heer Hoogcarspel (Comm.) en een technische inlichting van de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. VAN DEN BRINK wordt tenslotte zonder stem ming aangenomen het wetsontwerp wij ziging' hoofdstuk 10 begroting '50 (deel neming in uitvoering ontwikkelingsplan ZO. Drenthe). De vergadering wordt te 17.50 uur ge sloten. ALDABI 23 v. B. Aires te R'dam. AL.MDIJK 22 v. Havanna n. Vera C\uz. ALUDRA p. 22 Fern. Nor. n. Las Palmas. BAH A'dam n. N. Guinea, p.s 23 Messina. BLITAR 23 te P. Sweftenham. BLOMMERSD., p. 22 Nantucket n. N.Y. BONAIRE 23 te Pta. Delgada. CALTEX p. 23 Finisterre n. Rott. CELEBES 23 te Singapore. DELFT 22 v. Aruba n. Cristobal. ENGGANO 22 v. Bahrein te Damman. GAASTERKERK 22 v. Pt. Said n. Genua. GR. BEER, 22 v. Frem. n Melbourne. GR. KERK 23 te Lorenco Marq. LAWAK 22 v. Manilla n. Tarakar» LINDEKERK 23 v. Pt. Said n. Rott. LOMBOK 22 v. Manilla n. Los Angeles. LOPPERSUM p. 23 Dungeness n. A'dam. MALE A 22 te Singapore. MAPIA p. 22 Socotra n. Fondicherry. POELAU LAUT 22 te Pangkol-Pinang. PR. WILL. II p. 23 Dover n. Rotterdam. Leiden, geprom. tot doctor in de rechts- gel. op proefschrift ..Verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid" J. Lippmann, 's Gravenhage, Cand. geneesk. de dames A. Briel, Rotterdam; A. de Bruin,•Rijswijk; A. de Haas, Den Haag; M. Reuvers, Oegstgeest; J. de Rot, Den Haag; A. v. Borden, War mond; L. v. d. Burch, Den Haag; H. Busch, Gouda; E. Cijfer, Den Haag; P. Deeleman, Wassenaar; H. Evenblij, Overschie; R. Hane- maaijer, Den Haag; J. Grimbergen, Poel dijk; F. Groot, Den Haag; J. Potter v Lon, Den Haag; A. te Rijdt, Zwolle; J. Schoen, Oegstgeest; J. Stoets. Den Haag; H. Voor stad, Leiden; A. v. Voorthuisen, Den Haag; en J. v. Want, Leideri. 's GRAVENHAGE, (notarieel examen), mej. J. Schuurman, Rijswijk (Z.H.), le ged.; E. Weve, Amsterdam, 2e ged.; mevr. L. Smits van Grol, Den Haag, le ged. 's Gravenhage: Notarieel ex. 2e ged. H. Nijenhuis, Amsterdam; J. J. de Jong, Den Helder. RADJA 22 v. Balikp. n. Ternate. RAKI p. 22 Finisterre n. A'dam. SARANGAN2 4 te R'dam verw. TABIAN 23 v. Surabaja te Singapore. TABINTA p. 23 Kp. Gata naar A dam. TEIRESIAS p. 23 Perim n. A dam. TJISADANE 23 te Durban. W. RUYS, 22 v. Djak. n. Rott. ARUNDO p .22 Belle Isle n. A dam. EAARN 22 v. Coquimbo n. Huasco. BLOEMFONTEIN 23 te Southampton. HAARLEM 22 v. Laqunillas n. Marae. KOT A INTEN 22 te Rotterdam. LEMSTERKERK 23 te Rotterdam. MAAS 23 Guernsey n. A'dam. MARIEKERK 24 te Brisbane verw. MARPESSA 23 te Cur. MERWEDE 23 te New Orleans, ORANJE 23 v. Southampton n. Djak OVERIJSEL 23 v, Aden n. Cochin. PAPENDRECHT 23 te Aruba. PR. WILLEM IV 20 te Montreal. ROEPAT 23 rede Semarang. SCHERPENDR. 21 v. Montreal n, Glbf. TEUCER 23 te Houston. TIB A 23 te Montreal. UTRECHT 22 te Kaapstad. ELMINA verm. 30 v. Lagos n. A'dam. MADOERA verm. 25 v. N. Y. naar Cale. RAKI 25 te A'dam verw. ROTTI 30 te A'dam verw. TABINTA 30 te A'dam verw. TALISSE verm. 23 v. N. Y. naar N. Ori. TARAKAN 26 te Balikp. verw. SLOTERDIJK verm. 30 v. New Y. n. In-d. VEILING TIEL, 22 Juni Aardbeien: Deutsch evern exp. kw. 110—150, id. le srt. 82118, 2e srt. 40—110; Madam Moutot le srt. 7096, 2e srt. 5668; gedopte aardbeien 112. Kersen: Vroege Duitse 92—124, 45—106, 13—41; vroege Spithoven 80—91, 39—72; Appelen: Jonathan 2e srt. 86; groene kruis bes le srt. 36, id. 2e srt 10. Groenten: land- bouwerwten le srt. ?454, princessebonen- le srt. 135138; Aardappelen: eerstelingen grote 29—32, drieling 2528, kriel 1023. alles in cents per kg. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuw, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 mannenkoor, 10.00 prot. kerkdienst, 11.30 gram., 11.45 koorcon cert. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusementsmuziek, 13.45 omroeporkest en solist, 14.30 Uit het Boek der Boeken, 14.45 pianoreci tal, 15.10 gram.. 15.35 jeugdstrijkorkest en soliste. 16.10 Katholiek thuisfront overal, 16.15 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 prot. pr., 18.15 prot. pr. NCRV: 19.00 omroeporkest, 19.15 causerie, 19,30 nieuws. KRO: 19.45 actualiteiten, 19.52 boekbespreking, 20.05 De gewone man, 20.12 gevar. progr., 22.45 avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.15 arbeiderskoor, 8.30 platte land, 8.40 gram., 9.00 vacantietips, 9.12 postduiven, 9.15 verzoekprogr., 9.45 Geestelijk leven, causerie. 10.00 jeugd, 10.25 Met en zonder omslag. 10.50 in strumentaal trio. 11.15 voordracht, 11.35 lichte muziek. AVRO: 12.00 amateurs uitzending uit Franeker, 12.40 jeugd, 12.50 gram., 13.00 nieuws, 13.20 Even af rekenen, Heren, 14.00 gram.. 14.05 ru briek Kunst en Cultuur, 14.30 orgel spel, 14.45 omroepkoor en -orkest, 15 45 film, 16.00 danmuziek, 16.30 sport, VARA: 17.00 mannenkoor, 17.20 Martins geheime raketvlucht naar de maan. hoorspel, 17.40 gram., 18.00 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 kinderen. 19.35 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 Utrechts Stedelijk Or kest, koren en solisten, 20.50 wereld sensaties: Alceo Dossena, grootmeester der kunstvervalsers, hoorspel. 21.25 ge varieerde muziek, 22.20 actualiteiten. 22.30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 16.00 operamuziek, 18.15 Philharmo- nscih orkest. BBC, light programme, 1500 en 247 m.: 14.30 lichte muziek, 19.30 19.30 amuse mentsmuziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 symphonie-orkest en solis ten, 16.45 dansmuziek, 18.45 symphonie- orkest, 21.30 orkestconcert, 22.45 dans muziek, 0.10 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 en 249 m.: 15.30 „Rip", opera, 20.00 strijkensemble, 20.30 omroeporkest en solist. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 kamermkoor, 14.00 operamuziek, 17.15 symphonie- orkest en solist, 23.05 dansmuziek, 23.30 amusementsmuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest, 14.30 lichte muziek, 21.00 groot symphonie-orkest. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.18 muziek, 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport. 8.20 gevar. muziek, 9.00 gram., 9.15 zieken, 9.35 strijkkwar tet, 10.00 prot. pr., 10.15 gram., 10.30 prot pr., 11.00 altviool en piano, 11.30 gram., 11.45 Marinierskapel. 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 Mandolinemuziek, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 strijkkwartet, 16.00 prot. pr., 16.45 ko perkwartet, 17.00 kleuters, 17.15 orgel, 17.45 jeugd, 18.00 volksmelodieën, 18.15 sport, 18.25 gram.. 18.30 clavecimbel, 18.45 boek, 19.00 nieuws. 19.15 buiten!, overzicht, 19.30 gram.. 19.4o radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.15 kamer orkest en solist, 21.00 Vijfduizend gul den, hoorspel, 21.50 vocaal ensemble en solist, 22.05 prot. pr.. 22.15 piano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 grara. HILVJERSUM H, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn.. 7.30 gram.. 8.00 nieuws, 8.15 gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kinderen, 10.35 vjouw, 10.50 zieken. 11.45 bas-bariton en piano, 12.00 Promenade orkest, 12.33 platteland, 12.38 Instru mentaal kwartet, 13.00 nieuws, 13.15 middenstand. 13.20 politiekapel. 13.50 gram., 14.00 Bloedvaten, causerie. 14.15 pianotrio, 14.50 gram., 15.20 Aanslag op een dode meester, hoorspel, 16.00 gram., 17.00 jeugd. 17.30 pianoduo. 17.45 Erva ringen op Nieuw-Guinea, 18.00 nieuws, 18.15 militair comm., 18.25 orgel en^ zang, 19.00 parlementair overzicht, 19.15 pia no, 19.45 Het plan beheersing van de waterhuishouding i*1 Nederland, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 dans- muziek', 20.45 Televisie in Engeland, vraaggesprek, 21.00 cabaret. 21.15 gram., 21.55 Economische democratie van leu ze tot werkelijkheid, causerie, 22.10 Concertgebouworkest. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 orgel, 23.40 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.25 fanfaremuziek. 13.10 gevar. muziek. 16.00 orkestconcert. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 11.15 orkestconcert, 15.45 lichte muziek, 22.20 amusem.muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 omroeporkest en solist, 13.25 orkestconcert, 15.40 amusem.muz., 16.25 rhythmisehe muziek, 17.00 kamer muziek, 18.00 lichte muziek, 20.05 ope rettemuziek, 21.00 symphonie-orkest. 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 Trom-Al-Cazar. operette, 13.20 Le Joueur de flute, operette, 16.10 kamermuziek, 17.30 dansmuziek. 20.45 Nationaal orkest en solist. 23.20 kamer muziek. BRUSSEL, 324 m.: 12,40 orkestconcert 16.00 Intern. Radio Universiteit, 16 30 symphonie-orkest, 17.10 orkestconcert. 18.00 Franse les, 20.00 strijkkwartet. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 19.25 jazz muziek, 20.30 orkestconcert, 23.15 amu sementsmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4