Prachtig landschap tussen Johannesburg en Durban De tuin van Zuid-Afrika Aan de poort van Zocloeland Mensen op reis Van pendelaars en kankerhuizen GEEN CORRUPTE TOESTANDEN IN HET LEGER IN INDONESIË wereldreis volbracht Spectaculaire in 22 dagen Auto en K.L.M.-vliegtuig klopten het schema met acht dagen Hit hefDagboek Van ElAAk h H li Een besoek aan Zuid-Afrika Twee schepen terug uit Berlijn „Stomdronken" achter het stuur HET WAPEN VAN MGR. DR. ALFRINK WÊBÊÊÊ Geuite beschuldigingen raken kant noch wal Coloradokevers vragen Uw aandacht Koningin en Prins ook naar Urk K.L.M.-steward valt uit vliegtuig ZATERDAG" 23JUNI 1951' PAGINA 5 Volgen er binnenkort meer? Vallei der duizend heuvelen 1 m Medisch standpunt J. M. RAPPORT ROND DE DOOD VAN VAANDRIG AERNOUT HOOFDPIJN? Overal larven waargenomen CONVOOI-OEFENINGEN „Onzuivere toestanden" Bij bezoek aan N.O.-polder Met moeite vinden we in Johannesburg de grote weg naar Durban, die aan vankelijk weinig boeiend is. Hij voert door het Transvaalse „veld", heuvel op, heuvel af, met af en toe een overzichtelijke bocht. Zo nu en dan zien we een propere witte boerderij, kopjes en voor de rest veel grasland, waarop koeien wei den. Het schijnt een welvarende landbouwstreek te zijn. Het stadje Heidelberg tigt idyllisch op een heuvel, en zo heel uit de verte, als je je oogleden goed dicht knijpt en er de Rijn en het „Schloss" bij en heel wat wegdenkt, zou je met veel goede wil enige overeenkomst met zijn Duitse naamgenoot kunnen ontdekken. En voortrijdende bereiken we de grens van Natal. Hier begint de weg weer te klimmen. Wij komen door een berglandschap met uitgestrekte pijnboombossen, in de diepte strekt zich het weideland uit. De rode aarde geeft aan het landschap een bijzondere bekoring. Charlestown, op onze weg, ligt op een hoogte van 5500 voet; van daar af dalen we, behou dens kleine stijgingen, voortdurend van de Transvaalse hoogvlakte af. Het is reeds laat op de middag; eigen lijk behoorden aan onze rechterhand de Drakensbergen te verrijzen. Maar de Aan de strekdam bij Brienenoord te Rotterdam zyn Vrijdagmiddag twee motor-tanklichters van Phs. van Omme ren N.V. gemeerd. Zij hebben een lan ge reis achter de rug, van West-Berlijn via de Elbe naar Hamburg. Verder van Hamburg over zee naar Delfzijl. Daar kwam een Nederlandse bemanning aan boord en maakte het sleepbootje „Jan- jo" vast voor de tocht naar Rotterdam, die over de Lemmer en de Zuiderzee via de Lek naar de Maasstad voerde. Maar niet alleen een lange reis heb ben zij achter de rug, ook een hele his torie. Deze beide, de Polonia", van 671 ton en de „Catalonia van 570 ton, be hoorden tot het vijftal schepen van Van ♦Ommeren, dat na de capitulatie in Ber lijn werd aangetroffen. Ze waren tij dens de bezetting met andere schepen door de Duitsers gevorderd. Het viel lang niet mee ze terug te krijgen. In 1947 kon Nederland een veertigtal schepen vrij maken, maar tot deze be hoorde nog niet het genoemde vijftal. Tot een achttal maanden geleden de Russen de restitutiebevoegdheden dele geerden aan de Duitse democratische republiek. Dit werd aanleiding om op nieuw stappen te ondernemen door be middeling van de Nederlandse Kamer iran Koophandel voor Duitsland De be sprekingen met de Duitse democratische republiek hadden een vlot verloop en zij aebben tot het teruggeven van die vijf schepen geleid. Drie er van zijn nu 'in Hamburg achtergebleven om daar gere pareerd te worden. Naar de firma Van Ommeren meende 'e weten is er sprake van, dat er bin nenkort nog vijfentwintig aan anderen toebehorende en te Berlijn vertoevende lehcpen een doorvaartvergrunning zullen' krijgen, zodat deze vaartuigen dan naar Nederland kunnen worden overgebracht. Voor het Arnhemse gerechtshof heeft terechtgestaan de Eerbeekse veekoper A. L„ die op een avond in Januari van dit jaar door politieambtenaren dronken is aangetroffen achter het stuur van zijn wagen. Verdachte heeft zich in een café volkomen bedronken en is toen. na door cafébezoekers in zijn auto te zijn gehol pen, alleen naar huis gereden. Een op perwachtmeester. die hem tot driemaal toe sommeerde uit te stappen, trok ver dachte, toen hij geen gehoor gaf, achter het stuur vandaan. De man kon toen niet meer staan. De proc.-generaal bij het Arnhemse hof zei. in zijn ambtelijke loopbaan nog niet te hebben meegemaakt, dat verbali santen zich zo positief hebben uitgelaten over de staat van dronkenschap. In dit geval was die conclusie: „Stomdronken". De eis luidde bevestiging van het von nis van de Zutphense politierechter, die verdachte veroordeelde tot twee maan den gevangenisstraf en ontzetting uit de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van drie jaar. Het hof zal 5 Juli arrest wijzen. TT7 ij hebben een rusteloos le- |/l/ ven. Dagelijks zitten wij m treinenboten, autobussen cn c afé's Nooit zijn wij ol- leen, altijd onder de mensen. Nee, laai niemand ons beklagen, want dit leven is goed. Wij zouden niet anderswil len. En wij hebben altijd vertrouwen in de toekomst en de mensheid. Maar er zijn momenten, dat het vertrouwen een deuk dreigt te krijgen. Wij zitten achter een kopje koffie in een rieten stoel op het le perron Amsterdam C.S. Wij lezen in de krant van een jonge man die een ton achterover drukt. Wij lezen van de sergeant, die kippenhok- lichten op staatsstroom liet branden. MacLean en Burgess zouden via Ant werpen toch naar het aartssovjetpa radijs vertrokken zijn. Wij lezen „Wil de heer Jansen, zojuist aange komen uit Rotterdam, direct zijn kan toor opbellen", vraagt de luidspreker. „Zo", denken wij, zou de bediende van meneer Jansen uit Rotterdam ook met de kas en de Noorderzon vertrok ken zijn?" Opeens gaan wij onze omgeving an ders bekijken. Altijd hebben wij aan genomen, dat onze medereizigers ge wone nette burgers waren. Maar die meneer daar, in die dure kleren onder een zonverbrand gezicht? Die geelleren koffer en dat litteken v aast zijn mond? Is dat een heer of een hotelrat? En die stijlvolle Marva, die daar zo beheerst de trap afgaat? Is dat inder- daar een gewone, nette telexiste? Of zou zij soms marinegeheimen door geven naar de Russische ambassade? Wij krijgen het er warm van en be stellen appelsap. Die goedgeklede dame een spionne. Die Indonesiër met die ondoorgronde lijke ogen en grote koffer een samen zweerder? Die appelsap-ober een devie- zensmokkelaar? En zou die hoge offi cier met spijkers en balken op zijn kraag niet stelen? „Móge, ook weer op reis" horen wy dan naast ons een oude kennis zeg gen. „Zeg, een half jaartje geleden heb jij mij eens een tientje geleend, Je weet wel in Heerlen, hier en bedankt voor het vertrouwen." Met het tientje is ons vertrouwen tn de mensheid weer teruggekeerd. wolken hangen laag en hullen ze hele maal Het is jammer! We hadden de nacht in een klein hotel boven in de Drakensbergen willen doorbrengen. Het mocht niet zo zijn. We stappen in La- dysmith uit, welk plaatsje even hoog ligt als Pretoria '3500 voet), evenwel is het niet door heuvels ingesloten. Er waait een verfrissende bergwind, we besluiten hier te overnachten en tot de volgende dag onze kans af te wachten. De volgende morgen hangen de wol ken nog lager. We moeten het uitstapje naar de Drakensbergen maar afschrij ven en zetten koers op Pietermaritz- burg. Nog één keer voert de weg om hoog tot een hoogte van 5000 voet en op het hoogste punt vertoont zich het typische landschap van Natal aan onze ogen. Deze provincie wordt zeer terecht de ..tuin van Zuid-Afrika" genoemd. De heuvels zijn glooiend en zacht van con tour en met gras begroeid. Het groen van Natal heeft een heel bijzondere tint; als er van „smaragdgroen" wordt ge- spr<m is dit geen gemeenplaats. Het heeft werkelijk kleur en glans van een edelsteen en de aarde, die openligt, is nu eens oranje dan weer okergeel. Wij dalen door schilderachtige ravijnen langs bossen met hoge mimosabomen. De geur van de bloeiende mimosa's komt ons telkens in brede golven tegemoet. Af en toe zien we het brede blad van bananenstruiken aan de kant van de weg. En al dalende wordt Pietermaritzburg (op een hoogte van 2000 voet) bereikt, de hoofdstad van Natal. Ondertussen begint het te regenen. We moeten maar zien naar Durban te komen. Hoe langer hoe meer hult ons de mist in. Het lijkt of de toppen der mimosa- en pijnbomen in watten gewikkeld zijn. Zij staan zacht en teer als op een Japanse prent. En als wij bij de vallei der duizend heu velen komen, vanwaar zich een pano rama van duizend zacht glooiende, groene heuveltjes opent, is het uitzicht geheel bedekt. Zodat we dit beroemde dal in de letterlijke zin van het woord hebben „gemist". Van hier af dalen we serieus en zonder onderbreking. In ser pentines voert de weg naar de woon wijken van Durban en tenslotte door een lijnrechte, brede straat naar het strand van de Indische Oceaan. Als we er aankomen zwiept de wind hoge golven op, en het schuim spat hoog op. Het weer is grijs, en teleurgesteld moeten we constateren, dat het aan de Noordzee ook niet anders stormt en re gent.... behoudens dan een kleine scha kering groen in de golven van de In dische Oceaan. Nu ik een keer Johannesburg en Pretoria met Amsterdam en Den Haag heb vergeleken zou ik de stijl van Durban het best met die van Scheve- ningen kunnen confronteren. Zij zijn beide luxe-badplaatsen met een grote stad er achter. Durban heeft even eens brede boulevards.... maar deze zijn met palmen begroeid, bovendien staan er enkele torenhoge ultramoder ne flatgebouwen. Toen Durban werd aangelegd was de eis van het stadsbestuur, dat een volledig bespande ossewagen (met zestien trekdieren) in de straten zou moeten kunnen keren. Aan deze aan leg heeft Durban zijn brede straten, die voor het drukke autoverkeer uiter mate geschikt zijn, te danken. Zij is een welvarende stad, heeft een mu seum en eigen stadsorkest. 's Zomers is het weer er vochtig en kan het soms heel warm zijn, maar "s winters heeft het een prachtig droog klimaat. Op de vroege morgen begint al de Indische markt in Durban. Er wonen hier namelijk veel Brits- Indiërs, die indertijd als goedkope werk krachten op de suikerplantages naar de Unie werden gehaald. In vrijwel alle hotels van Durban is Indisch personeel. Het is een schilderachtig gezicht, de vrouwen, wier kleding uit een bonte doek bestaat, die om het lichaam heen gedrapeerd is en als een sluier over het hoofd afhangt, en mannen met tulbanden tussen de stalletjes met kleurige groente en fruit te zien. Op de rekken liggen gele pompoenen, die zich als grote blaas- trompetten in bochten wringen, andere weer, langwerpig en opgeblazen, zijn groen van kleur. Op de toonbank liggen oranje worteltjes, glanzend-paarse eier- vruchten, zijde-achtige uien en groene kolen. Daartussen in leunen de vrouwen achteloos tegen de ijzeren pilaren aan, in hun donkere ogen een diepe zee van melancholie, het gitzwarte glanzende haar tot een wrong in de nek gedraaid. In hun neusvleugels en oorlellen dragen zij graag robijnen en gouden armbanden om hals en polsen. Je raakt niet uitge keken aan de pracht der kleuren, die nu eens met elkaar harmoniëren, dan weer contrasteren. Ieder stukje van de markt is een volledig schilderij. Er tussen door beweegt zich vaak een Zoeloevrouw met hoog kapsel en een kind op haar rug, een doek nonchalant over haar borst geslagen. Durban ligt aan de poort van Zoeloe- land. In de stiateri zie je af en toe nog een rickshaw, door een Zoeloe voortge trokken. Deze rickshaw-Zoeloe's hebben met het oog op het vreemdelingenver keer een geheel eigen costuum ontwor pen. Op hun hoofd dragen zij een tooisel, niet alleen van grote veren, maar ook van twee grote uitstekende horens voor zien. Het verdere toilet is eveneens heel bont en de benen zijn met wit-kalk in gesmeerd. De Indische Oceaan maakt hier een diepe inham, zodat Durban eei^ prachtig beschermde natuurlijke haven heeft. Met een motorboot kun je een rondreisje maken en kom je vlak bij het dichte oerwoud, dat zijn oevers bedekt en waar bomen en lianen een onontwarbaar net vormen. Kr.S. Overeenkomstig een sinds het midden der vorige eeuw bestaande traditie is ook de heraldieke samenstelling van het wapenschild van de nieuw-benoem- de Coadjutor van Z. Em Kardinaal ds Jong, Mgr. Dr. B. Alfrink, opgedragen aan een lid van het Utrechtse edelsme den-geslacht Brom. Het door Mgr. Al frink gekozen devies werd door de ont werper van het wapen. Jan-Eloy Brom, tot uitgangspunt genomen. De heraldi sche omschrijving van het wapen luidt als volgt; „In azuur een opengeslagen boek van goud, waarop van sabel de Griekse let ters alpha en omega; naar vier zijden, uitgaande van het boek, vier door drie golvende balken van zilver gevormde stromen." Het aldus samengestelde wapen is een uitbeelding van het devies, dat de zin van het bisschopsambt typeert: „Evan- gelizare Divitias Chnsti", verkondigen de rijkdom van Christus, volgens het woord van Sint Paulus in Eph. 3.8. Mid den in het wapenveld ligt het boek van de H. Schrift, waarin de rijkdom dis Christus ons heeft gebracht, ligt vervat. Van het boek der H. Schrift gaan de vier paradijs-stromen uit. Deze zijn in de ikonographie van ouds met de vier evangeliën in verband gebracht; het zijn de vier stromen des levens, die de levenskracht brengen over geheel de aarde, zoals de verkondiging van de rijk dom van Christus vanuit de Schrift en de evangeliën over geheel de aarde trekt en geheel de wereld bevrucht. De hoofdkleuren van het wapen zijn goud en azuur; dit zijn de kleuren van het wapen van Nijkerk, de geboortestad van Mgr. Alfrink,'dat n.l. een klimmen de leeuw van goud vertoont op een veld van azuur. Het boek van de H. Schrift in het midden van het wapen houdt bovendien nog verband met het studie vak dat Mgr. Alfrink geheel zijn leven heeft beoefend. Naar wij verder vernemen zal door de katholieken van Niikerk, de geboorte plaats van Mgr. Alfrink, op de dag van de Bisschopswijding een gouden pecto- raalkruis met keten worden aangebo den. De priesters-klasgenoten zullen Mgr. Alfrink de gouden pontificaalring overhandigen. Beide zijn ontworpen door de edelsmeden Brom en worden thans in hun werkplaatsen te Utrecht vervaardigd. Ergens in onze streek woont een vriendelijke tuinman. Het bijzondere van deze tuinman zit hierin, dat hij per se iets ongewoons om handen moet hebben, iets waarover je met deze en gene een beetje kunt pra ten zonder dat de ar.der er alles van begrijpt. Vóór 1945 liep het gesprek steeds over v politiek. De tuinman was idealist en N.S.B.-er in één adem. Na 1945 had hij spijt van zijn politiek; hij dreig de zelfs spijt te krijgen van zijn idealisme, want dit had zijn object verloren en stond droog. In het „normale" na oorlogse leven teruggekeerd probeerde hij het met post zegels. maar de magie hier van liet hem koud. Hij sprak er ook weinig over. Er dreigde een inzinkingtrokken? Half September. lachte. Hij had Mussert des tijds ook geloofd en was daarvoor het kamp in ge gaan. Hij lachte; hem lever den ze niet nóg een keer zo iets. Hij lachtetotdat hij merkte, dat het hem óók lukte die ring te laten pen delen. Hij was dus ook ..ge voelig". En had dus weer iets ongewoons om handen. Tot diep in de nacht sloeg de pendel, nu een indruk wekkende houten eikel aan een duur gekocht zilveren kettinkje. De pendel zwaai de linksom boven Moskou, rechtsom boven Washington; linksom boven de voordeur- drempel, rechtsom boven het kelderluik, want daar onder lag een waterader; linksom boven de benen van buurman, rechtsom boven diens handen, want daar zat geen rheumatiek. Hij vroeg, de pendel antwoordde, en beiden sidderden van de stralingen. Wanneer wordt Nederland in de oorlog be- der formules, en hij pendelt dagelijks: over het weer, de belastingen, de gezondheid van zijn vrouw. Wat hij doet. blijft voor lopig iets ongewoons. Wat hij echter kan, kunnen min stens 25 pet. van alle men sen. Velen zijn dus roede en/of pendelgevoelig, weini gen zijn echter uitverkoren tot grote prestaties. De stra lingen als verklaring van roede- resp. pendelbewegin gen acht parapsycholoog Zo- rab. die dit nauwkeurig on derzocht. onbewezen en on waarschijnlijk. Kankerhui- Totdat enige maanden gele den de buitennatuur te hulp kwam. Een oude kennis uit Groningen vertoonde op een avond, toen het aan de an dere kant van de ramen pij- pestelen regende, het kunst je van de „uit eigen kracht" aan een touwtje rondzwaai ende trouwring boven de foto van een overleden groot mama. Magnetische stralin gen! Regen, warmte, goede sigaar, geheimzinnig krach tenveld rondom oude lieve omamaar de tuinman Hoe gaat het met de zoon in Engeland? De pendel draait rechtsom: het gaat hem goed. Waar is hij op het ogenblik? De pendel wijst de weg over de landkaart. Meestal blijkt achteraf dat de pendel gelijk had. Een geleerd man hield eens een lezing, waar van de conclusie luidde, dat aardstralen en andere stra lingen de pendelbeweging veroorzaken. Ingewikkelde formules, die niet te volgen waren. Heel moeilijk. De tuinman pendelt liever zon- zen zijn toevalligheden, een kist met een dode muis of een verroeste bout erin ver groot uw inslaapkansen niet en verlost niemand van mi graine, maagzuur of winter tenen. Laat u niet bedotten door de nar die met u speelt, de nar genaamd Suggestie. Het gehele verschijnselen- complex, dat bij het wichel roedelopen en het' pendelen kan worden geconstateerd (de spontane uitslag van het instrument, de nerveuze verschijnselen bij de proef persoon) is volgens Zorab e.a. te vangen onder de para psychologische verklarings theorie. „Iedere wichelroede uitslag berust wat zijn oor sprong betreft op een psy chisch verschijnsel, hetzij dat dit „normaal" dan wel ..paranormaal" is. De uitslag zelf is terug te voeren tot het ideomotorische principe (d.i. psychomotorisch prin cipe: omzetting van psychi sche gebeurtenissen in bewe gingen. bewust of onbewust, J. M.). Hij wordt geheel be heerst door de voorstellings wereld van de rhabdomant (roedeloper)". Onze tuinman deed en doet dus buitenzintuiglijke waarnemingen met zijn pen del. (Zowel in politierap porten als in geneeskundige verslagen, en natuurlijk ook in parapsychologische bladen vindt men beroemdere voor beelden in groten getale). Als hij dat idee van die stra len nu maar kon laten glip pen en inzien dat iets in zijn onderbewustzijn reageert op de buitenwereld hetgeen wordt geregistreerd door een beweging van zijn handen (dus van de pendel of wichel roede). als hij dan bovendien nog de toekomst met rust kon laten omdat in de toe komst ..kijken" altijd teleur stellingen biedt, dan zal hij nog lang en prettig iets on gewoons om handelt hebben. Het is onaannemelijk, dat de vaandrig R. C L. Aernout, die in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 in de dessa Lembang boven Bandung werd doodgeschoten, uit de weg zou zijn geruimd in verband met een door hem gedaan corruptie-onderzoek. Dit is een van de conclusies van de commissie van drie, die 18 October 1950 door de toenmalige minister van Oorlog werd ingesteld ten einde een onderzoek in te stellen naar misstanden, welke zich volgens verscheidene persberichten in het voormalige K.N.I.L. zouden hebben voorgedaan. De commissie is tot de over tuiging gekomen, dat er geen sprake is geweest van bepaalde corrupte toestanden in het ieger in Indonesië. Misstanden werden, zodra zij tot uiting kwamen, krachtdadig bestreden. De legercommandant, wijlen generaal Spoor, was een felle vijand van corrup tie en placht aan klachten daarover persoonlijk aandacht te besteden. Uit niets is de commissie gebleken, dat door samenspannirg van hoge officieren cor ruptie-onderzoeken zouden zijn tegen gewerkt en personen, die deze corrup tie wilden bestrijden, uit da weg zou den zijn geruimd. De commissie acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat onder deze omstandigheden wijdvertakte knoeierijen in het legff zouden hebben bestaan. Zij heeft alleen kennis geno. men van incidentele en ind iduele cri minaliteit, zoals men die normaal over al kan verwachten. De commissie is der halve tot de conclusie gekomen, dat de tegen het leger in Indonesië en ver scheidene met name genoemde officie ren geuite beschuldigingen zakelijke gronden en redel.. :heid missen en ge zien moeten worden als een lastercam pagne. Aan deze lastercampagne acht de commissie ir. het bijzonder schuldig de heer F- H. van der P-, die in Indone. sië vice-voorzitter is geweest van de Bond van Burgerpersoneel in Militaire inrichtingen (BBM-) Naar het oordeel van de commissie is de heer Van der P-, sinds I November 1950 als ambtenaar in vaste dienst werkzaam bij het ministerie van Oor log (Centrale Rimiwerkplaats te Utrecht) door zijn geestesgesteldheid ongeschikt on in 's lands dienst werk zaam te zjjn. Zij adviseert hem aan een psychiatrisch onderzoek te onderwer pen. Zij vraagt zich voorts af of hij niet voor ontslag wegens wangedrag in aan merking komt al dan niet na een strafvervolging. De commissie heeft naar conclusies voornamelijk gebaseerd op de verkla ringen van drie en veertig personen, die zij heeft gehoord en op schriftelijke bescheiden uit Indonesië, voorzover die niet bij de souvereiniteitsoverdracht vernietigd zijn. Deze en andere gege. Advertentie Mijnh»rdt'i Hoofdpijnpoeders. Doos 45 cent (Van onze verslaggever) De Austin A-40 heeft de wereldreis die ondernomen was in samenwerking met de KLM-Skymaster Edam volbracht. Gisteren konden wij reeds in een groot deel van onze oplage melden, dat de Austin om tien minuten voor twaalf Vrijdagmorgen op London Airport aan kwam, op hetzelfde ogenblik, dat daar de Edam daalde. De spectaculaire reis is volbracht in twee en twintig dagen, acht dagen minder dan men er in de Een grote bron van inkomsten voor de Unie van Zuid-Afrika vormt schapen teelt. Hierboven: Een kudde schapen van een wolbedrijf in Natal. Op zeer veel aardappelpercelen in het Zuiden, midden en Oosten van het land worden sinds enige dagen larven van de coloradokever .waargenomen. De eitjes, die in de afgelopen weken in vrij grote aantallen zijn gelegd, wettigen het vermoeden, dat het aantal larven in de komende dagen sterk zal toenemen. De plantenziektenkundige dienst acht het daarom beslist noodzakelijk, dat terstond op grote schaal met de bespui tingen of bestuivingen wordt begonnen. Dit geldt speciaal voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Noordbrabant, Limburg, Gelderland, Utrecht, Overijsel en ge deelten van Drente en Friesland. Bij enigszins warm weer dient er rekening mede te worden gehouden, dat in een periode van 7-10 dagen pratiseh alle percelen een beurt moeten hebben ge had. In ernstig besmette gebieden zal de bespuiting daarna één of meermalen moeten worden herhaald. De ontwikke ling in het Noorden en Westen is iets minder ver, zodat men hier op eer. wat later tijdstip kan beginnen. Nogmaals wordt er op gewezen, dat in gevallen van ernstige nalatigheid zonder vooraf gaande waarschuwing een proces-ver- baal kan volgen. Vrijdag heeft de Britse admiraliteit in Londen bekendgemaakt, dat de volgen de week in Het Kanaal en het zuidelijk deel van het Noordzeegebied door de Noord-Atlantische verdragsorganisatie convooi-oefeningen zullen worden ge houden, die twee dagen zullen duren. f et kan soms vreemd gaan. Dagen tevoren worden er reeds plannen gesmeed voor een visdag. Er wordt gewikt en gewogen omtrent het viswater, de vis, het aas en vooral niet te vergeten het weer. Juist deze laatste factor, in ons kikkerlandje zo onbere kenbaar, spreekt een geducht woordje mee. Daarom houden Piet en ik voort durend de barometer'in het oog en luis teren wij getrouw naar de weerberich ten van de radio. En, zo er tussen de vele depressies zich toch nog een e'maal behoorlijk zomerweer durft aan te mel den, dan grijpen wij haastig naar onze karpersnoeren eri koken onze aard appels op de nauwgezette wijze, ver knochte karperaars eigen. Toen wij dan ook hoorden, dat De Bilt de mogelijke komst van zo'n zomer se dag aankondigde, besloten we onver wijld onze spullen in gereedheid te brengen, zodat we de volgende morgen in alle vroegte Noord-Holland in kon den trekken. In de buurt van Alkmaar woont een soort bloedverwant van Piet, die ons de weg zou wijzen naar een karperwater, dat uren in de omtrek zijns gelijke niet vond. Moordwater, volgens die bloed verwant dan. Knapen van een pond of acht waren er schering en inslag, terwijl monsters van tegen de tien kilo's er geen uitzondering waren. U begrijpt, waarde collega, dat ik erg gebrand was in zo'n dorado een hengel tje te mogen uitleggen. Trouwens, dat was Piet ook. Bovendien werd ons de vergunning kosteloos uitgereikt met slechts één voorwaarde. Er mocht maar met één hengel per man worden gevist. Hetgeen geen bezwaar mocht heten. Het was goed drie uur in de ochtend toen ik mijn eerste aasje aansloeg. Vol goede moed legde ik in. Inderdaad leek het een zeer gunstig plekje. Mooi diep met een niet al te zachte bodem en er groeiden niet veel waterplanten. Het beloofde een mooie dag te worden. Toen een half uurtje later mijn pen even omhoog kwam om daarna langzaam weg te zakken, sloeg ik kalm vast en haalde weinige minuten later een mooie karper binnen. Hij woog een pond of vijf en het was de eerste van die dag. Eidoch. mijn voorgevoelens, juist zeer hoog afgestemd, zouden niet bewaarheid worden. Vol strekt niet! Weinig bevroedden wij toen, dat die eerste karper tevens de laatste zou zijn. Piet heeft in het geheel geen beet gezien, onze wegwijzer precies één keer, en die sloeg hij nog mis ook. Tot twaalf uur 's middags hebben onze pennen vrijwel roerloos in het water gestaan. Maar toen hadden we er dan ook schoon genoeg van. We pakten onze boel bijeen en begonnen aanstalten te maken ons op onze basis terug te trek ken. Onderwijl onze „derde man" met schimpscheuten overladend. We veegden hem op ouderwetse manier de jas uit. en nodigden hem tot een tegenbezoek aan de Bosbaan uit. Maar terwijl wij zo'n beetje voortsjokten door het land, blijft Piet, die ouwe stroper, ineens stil staan bij een dichtgegroeide tocht. Eén massa waterplanten was het. Maar hier en daar waren toch kleine open plekjes, waar zo nu en dan 'n aantal luchtbellen naar boven kwamen. „Zeelt", fluisterde Piet en in minder dan geen tijd had hij weer een hengel opgetuigd met een stevig sim. Het lood dicht bij de haak, liet hij voorzichtig een stukje aardappel,, bij gebrek aan wormen, tussen de plan ten door op een „bellen"-plakkaat zak ken, om een minuut later aan te tikken, en een mooie zeelt buit te maken. Het was dan misschien geen sierlijk, licht hengelen, maar zeelt is toch nog altijd beter dan geen karper. En in een kwar tier tijd had hij er drie op de kop getikt. "Vij bleven niet staan toekijken, doch beproefden ons geluk insgelijks. Niet zonder gevolgen, want toen we in de namiddag voorgoed weggingen, waren er in dat slootje liefst zeventien zeelten verschalkt, waar Piet het leeuwendeel van ving. Niet alleen is zo'n gladde, groen zwarte fluwelige zeelt een sterke sport vis we verspeelden er nog verschei dene maar tevens een tafelvis van de eerste rang. Niet te versmaden! DL meest optimistische verwachtingen voor had uitgetrokken. De reis is een mooi succes voor gezag voerder Bak en zijn bemanning, bestaan de uit zes Nederlanders, een Engelsman en een Canadees. Zij hebben sinds zij 1 Juni Londen verlieten honderd twin tig uur in de lucht doorgebracht. De directie van de KLM heeft de beman ning van de Edam en ook de directie van de Austin-fabrieken gelukgewenst met het resultaat van de wereldreis. Zij is heel voorspoedig verlopen. De Austin heeft de reis voor twee-derde in het vliegtuig en voor een-derde op eigen wielen volbracht. Boven de Syrische woestijn kregen de chauffeurs van de Austin een verschrikkelijke dorst door de verzengende hitte. Via de radio installatie werd de Edam gevraagd om een waterdropping die prompt werd uit gevoerd op zevenhonderd meter van de auto. Het moeilijkste deel van de reis vond gezagvoerder Bak het traject Ho- nol oeloe—Los Angeles. 4000 km lang, dwars over de Stille Oceaan. Ergens boven Guam, een halve aard omtrek van ons land verwijderd, zonden de vliegende wereldreizigers een tele gram aan dr. Plesman. rechtstreeks uit het vliegtuig. Nog nimmer werd uit een Nederlands toestel een zo grote afstand direct overbrugd. De ontvangst was overal uitbundig. In Honoloeloe waren er de niet te ontlopen gitaarspelende meisjes, in Hollywood was de gehele filmwereld uitgelopen. De Amerikanen hadden weer een stunt bedacht: de auto moest eenvoudig weg door de hal van een hotel de receptie kamer binnenrijden. De laadbrug. die oud-gezagvoerder Sillevis voor deze vlucht heeft gecon strueerd. heeft uitstekend voldaan. Hel in- en uitladen van de Austin geschiedde in zeer korte tijd. Het is de bedoeling, dat zij in de toekomst zal dienst doen voor het in- en uitladen van olifanten. De Austin had een onverwacht onple zierige ontvangst bij de fabriek te Bir mingham omdat de meeste van de er werkzame 17.000 arbeiders in staking zijn. Alan Hess, de leider van de be stuurders-ploeg, zeide teleurgesteld: „M ij zijn er op uitgeweest om voor Groot- Brittannië een stuk werk te doen en nu we terug zijn merken we dat hier een staking aan de gang is. Wij zijn acht dagen voor op ons schema en wTe hebben bemerkt dat de fabriek al twee dagen achter is". De arbeiders bij de Austinfabriek sta ken uit protest tegen hef ontslag van zeven hunner. vens zijn verwerkt in een rapport, dat dezer dagen aan de minister van Oor log is aangeboden. De commissie meent als zeker te mogen aanmerken, aat een pensioenaanvrage door de weduwe van vaandrig Aernout, zal worden ingewil ligd, nu alsnog is gebleken, dat bij een rechterlijk vonnis officieel is vastge steld, dat de dood van vaandrig Aer nout aan extremistische activiteit te wijten was- Uit het lijvige rapport blijkt wel. dat er in Indonesië, en speciaal in Bandung, dat lange tijd geïsoleerd was, „onzuivere toestanden" zijn geweest. In de chaoti sche periode na de Japanse capitulatie is er veel ongerechtigs gebeurd. Chaos en goederenschaarste brachten mede, dat er op veel groter schaal gestolen en ge knoeid werd dan bij normale omstan digheden het geval zou zijn geweest De kans was bijzonder groot, dat overheids dienaren van hun positie misbruik zou den maken om voor zich zelf bijzondere voordelen te behalen. De oud-procureur- generaal, mr. Felderhof, plaatste in dit verband de volgende opmerking: „De inspecteurs van politie hebben weinig tractement. Als een surveillerend poli tieman langs kwam, terwijl Chinezen bezig waren een goedang met textiel leeg te stelen, behoefde hij zich alleen maar om te draaien om 10.000 gulden in handen gestopt te krijgen. Men moet zich verwonderen, dat er niet veel meer corruptie was." Ook in het leger werkte het algemen beeld van chaos en goede renschaarste misstanden in de hand. Zij waren vooral te verwachten bij dien sten, die goederen onder zich hadden: de legeraanschaffingsdienst (L.A.D.), de leger technische dienst (L.T.D.), in het algemeen dus de dienst van de kwar tiermeester-generaal (K.M.G.) en de dienst welzijnsverzorging. Van de goe deren waren speciaal de auto's belang rijk wegens de daaraan verbonden mo gelijkheden van clandestien vervoer. Het misbruik om aldus wat extra's te ver dienen was wijd verbreid. De commissie zegt tenslotte, dat men voor alles in het oog dient te houden, dat het leger, naar wiens toestand in Indonesië zij een onder zoek heeft ingesteld en dat onder de moeilijkst denkbare omstandigheden werd opgebouwd, voor zijn taak be rekend is gebleken en met ere zijn plicht heeft gedaan. Het ware het best, aldus het rapport, het oordeel hierbij te laten en de hoofdtrekken van het historische beeld niet te verdoezelen door het uiten van cri- tiek. Stof tot aanmerkingen is er al tijd wel te vinden en natuurlijk vol deden de toestanden in het Indone sië van 19451949 al bijzonder slecht aan de maatstaven van Nederlands perfectionalisme. Voor alles wil de commissie waar schuwen tegen de hier dreigende ver troebeling van het historische beeld. De commissie weet zeer wel, dat haar ken nis niet universeel is en dat er talloze voorvallen zijn geweest, waarvan zij geen kennis draagt. Voor een globaal goed oordeel acht zij kennis van alle de tails niet nodig en zelfs niet gewenst. Zij acht het niet waarschijnlijk, dat er alsnog feiten bekend zouden worden, die haar algemene indruk achteraf zou den wijzigen. Mocht dit wel het geval zijn, dan verandert dit toch niets aan het feit, dat de thans geuite beschuldigingen kant noch wal raken. Het Koninklijk bezoek aan de N.O, polder op 13 Juli a.s.. zal worden onder broken voor een officieel bezoek aan Urk. Toen dit bericht bekend werd op Urk verwekte dit allerwege grote vreug de. De bevolking had aanvankelijk ge hoopt dat ons Koninklijk gezin met de Piet Hein de haven zou binnenkomen, maar dit kan niet doorgaan. Koningin en Prins komen nu van de landzijde Urk binnen rijden. De vissersverenigin gen zullen een grote hulde-betoging door de Noordzee- en IJselmeervloot organiseren. De bezoekers van Schiphol, die Vrij dag een Constellation tot voor het sta tionsgebouw zagen taxiën, waren getuige van het ongewone schouwspel, dat een steward het toestel verliet zonder dat de trap was aangereden. De ste ward, Van Buuren. die bij de deur stond opgesteld, gleed n.l. op ongeluk kige wijze uit het toestel en kwam uiterst onzacht op het beton terecht na een val van circa 2H meter. Zijn vrouw, die dit van af het terras van het bo- venrestaurant zag gebeuren, rende on middellijk naar beneden. Gelukkig bleek het ongeval minder ernstig dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Het avontuur van de steward eindigde met een knie- weode en een flinke buil op het hoofd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5