Banning Cocq zag de burger Van Rijn I Heiligdomsvaart NEDERLANDERS VOOR RUIM EEN MILLIOEN BENADEELD ■jmï l*P ïl 8 LOURDES Zeewijding Kennemerland TEKEN wedstrijd Gladde oplichters reden in dure auto 's en gingen tiptop gekleed Adelbertus. Apostel van #i|L„ .7 '-g-rTl f mmI in cijfers m m DE PRIJZEN ZATERDAG 23 JUNI 1951 PAGINA REMBRANDT-TENTOONSTELLING IN DE VLEESHAL MAAR REMBRANDT WIST ZICH EEN KUNSTENAAR Hij schildert met licht! Zomertournooi H.W.P. Droom en werkelijkheid verzoend ZANDVOORT Verenigde Kath. Dammers „EENDRACHT MaAKT MACHT" Afscheid van voorzitter Aanbesteding bureau „Touring Zandvoort" m "Dombo, de oLf-awè vne-t de 6,rote o ren,. Raadsvergadering Regeling schadevergoeding Verhoging geldleningen Verbreding Brederodestraat HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten ~J~ Y et inleidingsartikel „De tragedie die Rembrandt heet" heeft het mens-zijn J~j van Rembrandt losgemaakt uit de meer-omvattendheid van zijn figuur. We zagen hoe de kwellingen, die over hem werden uitgestort en de moei lijkheden, die hij zich zelf berokkende door het stug afwijzen van de populariteit als een oppervlakkig en onecht opportunisme, tezamen een spel hebben gespeeld met de mens Rembrandt. Die mens heeft het spel weerstaan. Had hij geen andere hoedanigheden bezeten dam louter mens te zijn, geplaagd eenzaam stukje van een menigte, dan was hij gebogen of gebroken. Of beter, dan had het zo'n vaart niet gelopen. Het is tot die felle toespitsing gekomen, omdat die besloten was in een hoger leven: zijn kunstenaarschap. En daarin lag ook de kracht, die in hem die anders zo onbegrijpelijke weer stand voedde, die gedrevene. Leiden is de stad, waar hij in 1606, op 15 Juli, als zoon van de mole naar Van Rijn, geboren werd. Op zijn 14de jaar staat hij ingeschreven aan de Hogeschool, maar, hoe dan ook, korte tijd later is hij te vinden in het atelier van Jacob van Swanenburgh, en als hij 17 jaar oud is, bij Pieter Last man, een realistisch schilder in Amster dam. Met Jan Lievens, een oudere mede-leerling, keert hij nog in hetzelfde jaar terug naar huis en blijft met deze vriend samenwerken. Als zijn vader in 1630 gestorven is en Lievens overge stoken naar Engeland, gaat de vijf-en- twintig-jarige Rembrandt, en nu voor goed, naar Amsterdam. ÏVien kent hem aaar reeds ais een veeioelovenü Leias schilder en hy wordt er hartelijk ontvangen, voert er zeils al direct een opdracht uit van het chirurgijns gilde, bekend als „De ana tomische les van INieoiaas Tulp". En met dit groepsportret als eerste, zal een reeks vererende portretopdrachten ja renlang aanhouden. Saskia, het Friese nichtje van zijn vriend, de kunsthandelaar Van Uylen- burch, verbindt haar leven plechtig aan het zijne. Remnrandt, in zijn voorspoed, koopt Oosterse tapijten, kostbare exotische atollen en de handwerken van vreemde beschavingen; kieskeurig verzamelt hij prentt en schilderijen. Voor honderd kostbare guldens 's jaars stromen de leerlingen bij hem binnen in zo groot aantal, dat hij een pakhuis aan de Bloemgracht ais leerlingenateiier moet inrichten. Voor zich en zijn vrouw koopt hij een huis in de Sint Anthonie- breestraat en in 1641 wordt een zoon geboren, die hij Titus noemt. De maat schappelijke zegeningen van' zijn kun stenaars-arbeid aanvaardt hij even van zelfsprekend, als hij het straks de on gunst zal doen. Maar geheel los van de maatschappe lijke decoratie begint het kunstenaar schap in deze knappe schilder zijn vluent te nemen en Rembrandt zeil neemt dat steeds bewuster waar. Bij het doorwerken van zijn schilderijen, als de modellen weg zijn in de sitlte van het atelier, heeft hij moeite de geschetste gelijkenis vast te houden, geneigd als hij raakt door te gaan op de wonderlijke bekoring, die hij van de werking van het licht ondergaat en waaraan hij zich zou willen overgeven als in een droom. In zijn vrije werk kan hij het meer vrij spel geven. Om Saskia fantaseert hij rijk bestikte gewaden naar de kostbare doeken uit zijn bezit, hij tooit haar met bloemen op het hoofd als een godin der klassieken; zichzelf dost hij voor de schiiderspiegei uit als een profeet uit een vreemd, ver land. voor de burgers, maar voor zich zelf. Daarmee heeft hij het doel van de kunstvervaardiging verlegd feitelijk vernauwd naar de strikte individua liteit. In verstilde maar innerlijk ge spannen vormen schildert hij de ziel rechtstreeks voor God, zij het in het decor- van het waarneembare omhulsel; de geest kan niet zonder meer geschil derd worden. Hij is een voorbarige reactie. Logisch-kunsthistorisch is hij niet geëvolueerd uit zijn voorgangers.' Eerder is hij de vervroegde picturale neerslag van het wijsgerig beginsel van zijn dagen. Hem schilderkunstig na te w Het linkse portretje is een „scholier" van Jan van Scorel, de Hollandse renais sanceschilder, die leefde van 1495 tot 1562. Het rechtse is een portret van Titus, door Rembrandt ruim een eeuw later geschilderd. Wel heel duidelijk blijkt hier de totaal andere visie en materiaalbehandeling in een soortgelijk onderwerp door twee z.g. „oude" meesters. Een vergelijking met Rembrandt's eigert tijdgenoten in plaats van met Scorel zou nauwelijks een kleiner verschil opgeleverd hebben. Maar dan verzet hij zich ook in de opdrachten niet meer tegen die drang, de dingen los te ma ken uit hun alledaagse verschijning, hij moet er de vrije loop aan geven. En als hij de opdracht krijgt om voor de nieuwe Doelenzaal in het korpo raalschap van kapitein Banning Cocq een herinnering te schilderen aan de intocht van Maria de Medici aan Am sterdam, schildert hij met licht! Die knappe jonge Leidenaar mag men wel, hij heeft iets bijzonders, dat sterke contrast tussen licht en donker, maar dat is juist charmant, dat schept ruim te. Maar nu heeft hij het toch te ver gedreven, en zo ver wil men niet met hém meegaan. De portretten gelijken maar half, de houdingen zijn belache lijk, als van comedianten hier en daar, het is slordig gedaan, en die kinderen hebben toch helemaal niets met het vendel te maken, en dan nog dat op zichtige lelijke meisje met een haan! En dan, het schilderij is zo onorde lijk en schemerig, dat het wel een dronken nachtwacht lijkt in plaats van een blijde begroeting, een goed betaald pertre- van het korporaalschap in een van zijn meest glorieuze momenten! Daar pronken de heren niet mee, en de schilder heeft er geen eer mee ingelegd. Maar in diezelfde„Nachtwacht" heeft Rembrandt voor het eerst in een grote compositie geëxperimenteerd. Hij schiep geen documentaire, het schilderij was geer optelsom van verfijnde nauw keurige details, maar licht in de ruim te: louter schilderwaarden. Maar intus sen: Zo onzakelijk zijn nu de kunstenaars ze houden zich niet aan hun opdracht. Men heeft niet om een visioen ge vraagd, maar om een zakelijke, hoewel elegante afbeelding, zoals ook andere schilders dat kunnen. Rembrandt wil niet inzien. Hij blijft schilderen buiten de gebruikelijke wijze. De eigentijdse onderwerpen hult hij in historisch-exotische klederdrach ten, zijr historische stukken zijn van een even verward anachronisme. Voor de principalen werd hij onmogelijk, on betrouwbaar. De vriendschappen minderen. Hij werd stug tegenover het onbegrip, maar behield in zijn hart met dat warme ge voel voor zijn medemensen. Christelijk en filosofisch. De opdrachten worden zeldzaam, de leerlingen blijven weg, hij verliest zijn populariteit. Saskia is al dood sinds het jaar van de Nachtwacht. Maar Titus is hem gebleven en in Hendrikje Stof fels vond hij een goede verzorgster Dat ook de deelnemers in de lagere groepen van het Zomertournooi van de R.IC. schaakvereniging Het Witte Paard verwoed van zich af kunhen bijten bleek ook weer uit de tweede ronde, waarin A. Rozenhart in groep D. zijn score opvoerde door een overwinning op G. van Lunenburg. Ook de jeugdige, J. Happel in Groep C sloeg een goed figuur door te winnen van G. Burgman. De verdere uitslagen, die meest over eenkomstig de verwachting waren, la ten wij hieronder volgen: J. HoldorpH. Boon 1-0, E. J. Hey- mansJ. H. Willemse 1-0, Th. Happel G. Reeuwijk Jr. 1-0, G. EnsinkN. Hoogland 0-1, Th. de Looze—H. Hune- ker 0-1, B. Overdijk—J. P. de Lange afgebr., A. KomenJ. A. v. d. Berg 1-0, J. ReeuwijkP. Beelen 1-0, P. Casten- millerH. v. d. Velde 0-1, L. Stevens Jr.B. Stolvoort 0-1, P. v. DeyzenG. Stoop 0-1, B. Spoor—B. Cornelisse 1-0, J. GosenE. J. de Ree 0-1, Th. Schoorl H, Klein afgebr., J. BaakenW. Vie- hoff 1-0, B. GoedemansM. v. d. Berg 0-1. voor het kind en begrip voor zijn werk. Rembrandt is niet met haar getrouwd. Wanneer hun dan een dochter geboren wordt, doet dat zijn naam geen goed. Zijn schulden kan hij niet meer betalen en daarom laat men beslag leggen op zijn dierbare verzameling. Er wordt nauwelijks op geboden. Men waardeert alleen wat erkend kostbaar is. Zijn huis is niet afbetaald, in 1660 wordt het verkocht en Rembrandt met zijn gezin verhuist naar de Rozengracht. Titus en Hendrikje beginnen daar een kunst handel en krijgen van Rembrandt zijn schilderijen tegen vergoeding van kost en inwoning, dat alles om hem te vrij waren voor verdere stappen van zijn schuldeisers. De kunstenaar Rembrandt, die steeds verder geworsteld heeft met zijn problemen, heeft in die tussentijd het schema der nuchtere realisten voor zichzelf doorbroken: droom en werkelijkheid schemeren dooreen, niet altijd geheel geordend, maar toch onplaatselijk en ontijdelijk. Van het Italianisme heeft hij zich vrij gemaakt, evenzo van de zinnelijke ba rok en van de tradities die nog ver kleefd zijn aan de roomse altaren. Hij heeft zich een eigen wereld geschapen ter verbeelding, niet voor de Kerk, noch volgen is dan ook mislukt, daarvoor was hij te zeer het genie, zijn ziens wijze te persoonlijk om over te enten, kortom hij was niet terug te brengen tot een systeem. Hij was: zijn eigen le ven en daarmee niet-overdraehtelijk. Als een meteoor is hij verschenen: eerst lichtend, een deuk in de tradi tie, en dan een trilling, die nog voort duurt. Als een rijpe vrucht in het voorjaar staat hij eenzaam en vreemd in het seizoen. In 1660 heeft hij „de Staalmeesters" geschilderd, sober en direct, 6 jaar vroe ger Six, de magistraat, impulsief en psychologisch. Beide zijn overwinnin gen, want hij heeft er de synthese in bereikt van de tegenstrijdigheden, die zijn leven hebben bepaald: droom en wer kelijkheid, de ziel in de stof uitge drukt, en de geest lichtend in het aardse. Door een harrd leven van doorzetten zijn de tegenstellingen verzoend, de kloof overbrugd. In 1669 sterft hij, drie en zestig jaren oud, zevert jaar nadat hij Hendrikje naar het graf heeft begeleid en een jaar na de dood van zijn enig overge bleven zoon Titus. In de Westerkerk is hij begraven, de mens Rembrandt is dood, maar de kun stenaar leeft. L. T. .•-V/JUW.VA De Haagse recherche is er in geslaagd een aantal personen negentien in to taal, van wie zich er veertien in voor lopige hechtenis bevinden te arres teren, die verscheidene landgenoten voor ruim een millioen hebben opgelicht. In het gehele land zijn mensen, zoals no tarissen, bankiers, geestelijken en be kende zakenlieden het slachtoffer ge worden van deze oplichters, die tip-top gekleed gingen, in dure auto's reden en over gladde tongen beschikten. Het be treft hier geen complot of oplichters- bende, die door een of meer figuren werd geleid, integendeel, hier dient volgens de politie gesproken te worden van een coöperatieve samenwerking. Het was de Haagse politie in het na jaar van 1950 opgevallen, dat een aan tal louche figuren in dure bars te Dén Haag grote verteringen maakten, waar bij portiers fooien van 100.kregen en waarbij werd voorgereden in dure auto's. Daar er geen aangiften van dief stallen werden gedaan, kon de recher che voorlopig niet constateren dat het geld op misdadige wijze was verkregen. Degenen, die goede sier maakten, zeiden veel geld te verdienen met een inge wikkeld systeem van Engelse voetbal pools. Na de aangifte van een Amsterdamse zakenvrouw die aan een van deze per sonen voor ƒ40.000.— aan textiel had geleverd, maar die daarvoor nooit be taling had ontvangen, kwam de politie op het spoor van de oplichterspraktij- ken. Al spoedig bleek, dat deze man met zijn handlangers bij de verkoop van een grote partij porcelein een zakenman in Leidschendam tienduizend gulden lich ter gemaakt had. Een Rotterdams zakenman was vijfhonderd duizend gulden kwijtge raakt en een oude dame uit Den Haag was voor twee- a driehonderd dui zend gulden opgelicht. Deze dame was eerst voorgespiegeld dat er een fabriek van schenkkurken opgericht zou worden, waarbij de „bedrijfs leider" al aanwezig was en later heeft men haar nog een zeer groot bedrag afhandig weten te maken voor de fabricage van een bijzonder projectie-apparaat. Ook de Rotter damse zakenman was op dezelfde manier by de neus genomen. Intussen was een der oplichters, wie de grond te warm onder de voeten werd, uitgeweken naar Spanje, waar hij gearresteerd werd omdat hij een vals paspoort bezat. Zijn uitlevering is inmiddels gevraagd. Verder zijn nog verscheidene zakenlieden en bankiers opgelicht. Bij hun practijken bedienden de he ren zich veelvuldig van de telefoon, waarbij zij zich voorstelden ais arts, ambtenaar van sociale zaken, notaris enz. Een zakenman werd door een hun ner opgebeld en toen hij de hoorn op nam, vernam hij met „generaal Kruis'" te doen te hebben, die hem een referen tie over een dezer lieden wilde ver strekken. Verscheidene dezer lieden be gonnen als zgn. oorlogsslachtoffers langs de deuren te bedelen of smeerden als noodlijdende kunstenaars de mensen in artistiek opzicht waardeloze rommel aan. Zo leerden zij hun toekomstige slachtoffers kennen. 26 Juni zal de Haagse Rechtbank deze ingewikkelde affaire behandelen. De uitslagen van de partijen voor de onderlinge competitie luiden: Groep A: J. LucasP. Hollenberg 02, J. van BerkumP. Mul 02, Jac. v. d. KroftD. A. Rump 02, A. Mas- telingH. G. Rump 0—2, Joh. v. d. Kroft—Jac. v. d. Kroft 1—1, D. A. RumpP. Hollenberg 11. Groep B: R. KokTh. Andringa 20, Th. KokC. Mul 11, P. BeelenJos. P. Groen. 20, M. KokV. Andringa 0—2. In de op Woensdag gehouden leden vergadering van de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" werden de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester goedgekeurd. De vergade ring stond in het teken van het afscheid van de heer A. J. van der Moolen, die om gezondheidsredenen als voorzitter moest bedanken.. Namens het bestuur en de leden voerde de heer Bosman het woord. Een sinds de oprichting der ver eniging, dus meer dan 30 jaar, bestaande band wordt nu verbroken. Tweemaal is de heer Van der Moolen voorzitter geweest. In de periode van 1926 tot 1931 heeft hij de vereniging door de kinder ziekten heengeholpen en in 1945 is hij opnieuw voorzitter geworden om leiding te geven aan het herstel van de oorlogs schade aan de woningen en de aanbouw van nieuwe woningen. De heer Bosman memoreerde de grote capaciteiten als bestuurder waardoor de vereniging tot grote bloei is gebracht (zij telt thans meer dan 1000 leden). De gemeente Zandvoort gaf haar bezit van 150 woningen in exploitatie aan de vereniging. De vereniging zelf bouwde sinds de bevrijding 253 woningen. De gemeenteraad van Zandvoort eerde de heer Van der Moolen door een straat in het mooiste complex der vereniging naar hem te noemen. De dank der ver eniging kwam tot uiting in een fauteuil die U, bij de haard gezeten, in herinne ring moge brengen de velen, die door Uw stuwkracht het geluk van een eigen haard leerden kennen", zo besloot spr. zijn toespraak. De zoon van de heer Van der Moolen zegde dank voor de hulde, aan zijn vader gebracht. Donderdagmorgen werd door het be stuur van de Stichting „Touring Zand voort" aanbesteed het bouwen van een bureau voor de stichting op het Raad huisplein. Laagste inschrijver was de heer C. Siegers voor f 5538,De hoog ste H. Dees voor f 6650,De gunning is aangehouden. Elke zeven jaren pleegt Aken, tegelijk met Maastricht, zijn eerbiedwaardige schatkamers te openen voor de pelgrims, die toestromen tot de beroemde Heiligdomsvaart. Deze zal dit jaar van 822 Juli a.s. plaats hebben. Keizer Karei de Grote heeft met grote ijver allerlei reli- quieën verzameld in verschil lende landen. In 799 ontving hij te Aken van de Patriarch van Jeruzalem heiligdommen en reliquieën van het Heilig Graf. De door Karei de Grote van zijn voorvaderen geërfde en belangrijk vermeerderde in Aken bijeengebrachte reli- quieën-schat gold als kroon- bezit, waarover de opeenvol gende heersers een tamelijk vrije beschikking hadden, en waaruit zij daarom dan ook meer of minder belangrijke delen aan andere kerken schonken. De vier grote heiligdommen te Aken zyn: het kleed, dat de Moeder Gods tijdens de Kerstnacht droeg; de windse len van Christus; de doek, die bij de onthoofding van de H. Joannes de Doper gebruikt werd en de lendendoek, die Christus aan het kruishout droeg. Reeds ten tijde van Karei de Grote werden te Aken feesten gehouden, tijdens welke de reliquieën vereerd werden. Vele pelgrims bezochten reeds tijdens het leven van Karei de Grote de Akense heiligdom men. Na het overlijden van Karei de Grote werd het ge beente van KareL dat in kost bare stoffen gewikkeld was, in een houten schrijn gelegd, en tegelijk met gouden platen en edelstenen versierd. In het jaar 1166 werd de Karei-schrijn ge maakt. Nadat de Akense goud smeden aan de Karei-schrijn hadden gearbeid, begonnen zij de toren der Munsterkerk op feestelijke wijze te tonen? In het archief der stad Aken is een handschrift aanwezig, volgens hetwelk „sinds 1238 de Heiligdomsvaart met grote luister om de zeven jaren ge vierd wordt". Soms was de drukte tijdens een Heiligdoms vaart overstelpend. In 1453 of 1454 was de stroom van bede vaartgangers zo groot, dat ve len van hen werden doodge- De plaats waar de heiligdommen worden getoond aan de vervaardiging van een nog kostbaarder schrijn voor de vier grote Heiligdommen. In 1238 kwam de Maria-schrijn gereed. In alle vóór 1250 ge maakte schrijnen blijven de re- liequieën onzichtbaar. Als zeker kan worden aange nomen: dat in de elfde eeuw Aken belangrijke reliquieën van Christus en Zijne Moeder bezat; dat vele pelgrims kwa men om ze te vereren, en dat deze reliquieën in het openbaar werden getoond. Wanneer is men begonnen de grote Akense Heiligdommen alle jaren van de galerijen van drukt; de magistraat moest de stadspoorten laten sluiten, op dat niemand meer in de stad kon komen; in 1492 zouden de torenwachters op één dag 142.000 pelgrims geteld hebben. De Heiligdomsvaarten gingen gepaard met grote feestelijk heden (kermissen). De ge slachten der mensen gingen voorbij, de regeringen wissel- Het kleed van de H. Maagd wordt te Aken aan de pelgrims getoond Dit is een typisch gebruik dat om zeer uiteenlopende re denen bijzonder dierbaar is aan de minnaars van de zee: aan hen die ze bezingen, dichters en In de loop van het jaar 1950 hebben meer dan een millioen bedevaartgangers of bezoekers per extra treinen (332). per vliegtuig (179), autocars of particuliere wagens de grot van Massabielle bezocht. Onder deze pelgrims bevon den zich zes kardinalen, twee apostolische nuntii, negen en vijftig aartsbisschoppen en twee' honderd en vijf bisschop pen. Er werden 49.260 Missen gecelebreerd bij de hoogalta ren; in de grot alleen werden 1.187.000 Heilige Communies uitgereikt. 27.556 zieken wer den in ziekenhuizen onderge bracht. De Domkerk te Aken den, doch de Heiligdommen bleven en zij behielden hun oude aantrekkingskracht. Tij dens de laatste wereldoorlog werden de Heiligdomsvaarten onderbroken. De laatste Hei ligdomsvaart van Aken werd gehouden in 1937, waarbij on geveer 800.000 bedevaartgan gers aanwezig waren. Na veer tien jaar onderbreking zullen ze in de maand Juli weer met de oude luister plaats vinden. schilders, aan hen die er ontspanning zoeken, vooral aan hen die er van leven, aan de vissers en zeelieden die elke dag met hun ranke boten hun leven wagen op die grote zee. Deze laatsten in de eerste plaats, voor hen zelf en voor hun nederige haardsteden die eertijds door de onstuimige i -v 3 i Een der bekendste medehel pers van de H. Willibrord is de H. Adelbertus. Ook hij kwam van uit Engeland de Noordzee overgestoken om in onze lan den het Evangelie te prediken. Met Willibrordus trok hij over de wegen om de heidense Frie zen het ware geloof te doen kennen. Na de eerste bewer king van Kennemerland door Willibrordus zelf, werd Adel bertus aangesteld om de arbeid in die streek voort te zetten. Hij vestigde zich in het dorpje Haïlem, een klein plaatsje dicht bij het tegenwoordige Egmond. Dank zij Adelbertus ontstond er in Kennemerland een bloei ende christengemeente. Groot was dan ook de droef heid onder deze Friezen, toen ze vernamen, dat dringende redenen Adelbertus naar Enge land terugriepen. Zouden zij hun beminde va der nog ooit terug zien? Het zou inderdaad jaren du ren, voor Adelbertus terugkeer de. Gedurende die tijd grepen er in Kennemerland verschrik kelijke dingen plaats. De hei dense koning Radboud kwam weer in opstand tegen de Fran ken en hij won die opstand. Onmiddellijk moest nu het door hem gehate christendom het ontgelden. Kerken, kapellen, kruisen en. alles, wat maar aan het christendom kon herinne ren, werd verwoest. Heel veel arbeid van Willibrordus, Adel bertus en andere Evangelie predikers werd vernietigd. Toen keerde Adelbertus uit Engeland terug. Wat zal hij bedroefd geweest zijn, na al die vernielingen aan schouwd te hebben. Maar met evenveel moed begon hij aan de herbouw. Opnieuw werd door hem het Evangelie gepredikt. Nog vele jaren werkte Adelber tus in Kennemerland en by zijn dood bloeide het christendom weer in deze landstreek. Adelbertus werd dicht bij Hallem begraven. De herinnering aan deze Evangelieprediker bleef onder de Friezen ieven. In moeilijke omstandigheden riepen zij hem aan. Door zijn voorspraak ge beurden verschillende won deren. Ook na zijn dood zou Adel bertus zijn Kennemerland niet vergeten. Nieuwe onlusten en opstanden waren oorzaak, dat het door hem gestichte kerkje meer dan eens vernield werd. Nu waren het de Noormannen, die hier huis hielden. Maar op aansporing van Adelbertus verschenen er telkens nieuwe priesters, die het kerkje her bouwden. Tenslotte was het ook Adel bertus zelf, die in een drietal verschijningen aan een zuster bevel gaf, dat men zijn gebeente zou opgraven en een betere rustplaats geven zou. Deze op graving werd het begin van een glorierijke tijd. De wondere bron. de thans nog bestaande Adelbertusput, ontstond. Veie wonderen gebeurden daar. Bo ven het .graf van de heilige werd een prachtige kerk ge bouwd. En bij de kerk liet graaf Dirk II uit dankbaarheid voor de genezing van zijn zoon een klooster bouwen. Dat klooster is de zo beroemde abdij van Eg- mond geworden. En aan deze abdij blijft onverbrekelijk de naam vati de heilige Adelbertus verbonden. Het feest van deze heilige vieren we 25 Juni. Vorige week hebben we dan uitvoerig gesproken over onze tekenwedstrijd (Jeugdkrant no. 32). Hier volgen nog enkele mededelingen. Misschien mag je de tekening wel op school maken tijdens het tekenuur. In dat geval mogen wij er op wij zen, dat, als de klas gezamen lijk mee doet, toch ieder een aparte tekening moet maken, dus geheel zelfstandig iets moet tekenen, da* betrekking heeft op de vliegende olifant Dombo. Het is niet erg, als het niet zo precies is uitgewerkt. Als je er maar iets leuks of aardigs van weej te maken en de tekening mooi kleurt ©w.D.v Nu volgt het tweede gedeelte van de korte inhoud van het Dombo-verhaal: De vijf andere olifanten, die de coupé met mevrouw Jumbo delen, bespotten en plagen de nieuweling en zyn moeder. Ze noemen hem Dombo en hebben het grootste plezier in eikaars hatelijkheden. Een kleine sym pathieke muis, Timothy, neef van Mickey Mouse, komt hem echter te hulp. Hij troost me vrouw Jumbo en leert Dombo kunstjes. Mevrouw Jumbo wordt kort daarop in een getraliede kooi opgesloten, omdat ze woedend te keer is gegaan tegen de bela gers van haar zoontje, tot groot verdriet van de kleine Dombo. Zegening van schepen en zee golven overspoeld zo niet ver zwolgen werden, zijn aan dit vroom gebruik gehecht Toen de verschijnselen waar tegenover alle mensenkracht ontwapend staat, zoals de ont ketende zee, waarin de arme sterveling slechts een speelbal is, bestaat er slechts één toe vlucht Door vrees voor ver nieling bevangen en als betui ging van dank voor do gaven van de zee waarvan de bewo ners leefden, deden zij de gol ven zegenen. Dit oud gebruik staat vermeld in de rekenin gen van sommige kuststeden: in 1448 te Oostende, in 1486 te Nieuwpoort Van jaar tot jaar nam de plechtigheid in omvang en in belangrijkheid toe. De „Zeewijding" op 1 Juli te Ostende b.ehoort heden ten dage tot een der grote gebeur tenissen van het seizoen. Terwijl de processie zich langzaam door de straten van da stad naar het strand of boulevard begeeft, kruisen in de verte de vissersboten en de plezierboten, alle ruim met vlaggen getooid. Onder het loeien van de sirenen der schepen heft de priester sta tig de monstrans in de hoogte tot zegening van de ingetogen menigte en ook van de zee welke zo velen tot laatste rustplaats dient. Groep I. (Van 6 't.m. 12 jaar): lste prijs prachtige waterverf- doos met paletdeksel. Inh. 20 tuben. 2de prijs doos fijne pastels. Inh. 60 stuks. 3de prijs boetseerdoos met materiaal en voorbeelden. 4de prijs mooie waterverfdoos. Inh. 12 tuben. 5de prijs etui met lange kleurpotloden. Inh. 12 stuks. Groep XI (van 13 tm. 15 jaar): lste prijs schitterende passer doos in zwart etui, inh. passer met afzonderlijk inkt- en pot- looastuk, trekpen, verlengstuk, schroevendraaier, potlodenhou- dertje en trekpenhouder. 2de prijs mooie waterverfdoos met paletdeksel, inh. 16 tuben. 3de prijs doos fijne pastels, inh. 60 stuks. 4de prijs boetseerdoos met materiaal en voorbeelden. 5de prijs doos Ecoline vloei bare waterverf, inh. 10 flacons. Je ziet wel, dat het werkelijk de moeite waard is om mee te dingen naar een van de mooie prijzen. Om haar weer vrij te krijgen, leert Timothy Dombo een acro batentoer, die echter schrome lijk mislukt, omdat het olifantje te zwaar is. Dombo is In onge nade bij de directie van het circus en bij de volgende voor stelling mag hij nog uitsluitend als clown meedoen. De arme kleine Dombo voelt zich diep ongelukkig. Tot de volgende week dus, dan drukken wy het laatste stukje van de inhoud af en ge ven nog enkele aanwijzingen, o.a. voor het insturen van de tekeningen. Tc mu.fr Ti m ol hy Mt| M.tlay Vit o? Dombo* De raad der gemeente Zandvoort komt a.s. Dinsdag 's avonds om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel om f 2650 uit te trekken voor de aan leg van een stamriool in de Herman Heyermansstraat; idem om f 250 bij te dragen in de kosten van een door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa men te stellen statistiek van het vreem delingenverkeer in de Noordzee-bad- plaatsen. In de zo juist gereed gekomen rotonde is een bergruimte van 753 m3. aanwezig. Voorgesteld wordt deze bij openbare inschrijving te verhuren. In de benaming van de Boulevards wordt wijziging gebracht. De Boulevard Pau- lus Loot zal lopen van de rotonde af Zuidwaarts. De naam „Strandweg" zal verdwijnen. Op dat punt zal de Boule vard de Favauge beginnen en eindigen bij het begin van de tegenwoordige Zee weg. De naam „Zeeweg" wordt voorts vervangen door „Boulevard Barnaart". Bij de behandeling van uitbreidings plannen en bebouwingsvoorschriften is de behoefte gebleken aan een gemeen telijke regeling voor schadevergoeding, als gevolg van deze stedebouwkundige maatregelen. Aangezien een verordening als hierbo ven bedoeld tot dusver in Zandvoort niet tot stand kwam, menen B. en W. dat zulks inderdaad het geval is, vooral in verband met het in voorbereiding zijn de saneringsplan. Mochten zich ge vallen voordoen van schade als gevolg van stedebouwkundige maatregelen, dan is het met het oog op de schadever goeding beter de beschikking te heb ben over algemene regelen ter zake, dan voor elk geval incidenteel een regeling te moeten treffen. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot vaststelling van een schade vergoedingsverordening als bovenbe doeld. De gemeente Zandvoort heeft ook, als bijna alle gemeenten, financiële moei lijkheden. In de vorige raadsvergadering werd daarom het crediet in reke ning-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Graven- hage, voor 1951 nader vastgesteld op f 660.000. Nadien zijn er echter opnieuw liqui diteitsmoeilijkheden ontstaan, doordat per 15 Juni 1.1. wederom een kasgeld lening moest worden terugbetaald en wel ten bedrage van f 400.000. Op 6 Juli a.s. zal voorts tot aflossing van een kasgeldlening van f 300.000 moeten worden overgegaan. Aangezien het niet uitgesloten moet worden geacht, dat in de komende maanden nog meerdere geldgevers hun kasgeldleningen zullen opzeggen, ver dient het aanbeveling het crediet bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten aan zienlijk hoger te stellen n.l. op f 2.000.000. B. en W. stellen de raad voor daartoe over te gaan. Volgens de bij het Wederopbouwplan behorende dwarsprofielen zou voor de Brederodestraat en de Boulevard Paulus Loot te Zandvoort een breedte aange houden worden van 8 m. Omdat men van oordeel is, dat een breedte van 7 m. ruimschoots voldoen de is, is het rijk slechts bereid de kos ten van het aanleggen en vernieuwen van de Brederodestraat en de Boulevard geheel te financieren, wanneer de straat breedte over een lengte van 940 m. op 7 m. wordt teruggebracht. De aanleg- kosten zouden dan met een bedrag van 940 x f 10 f 9400 verminderen. De gemeente beeft hiertegen ernstige bezwaren. Een breedte van 8 m. is voor een belangrijke weg als de onderhavige zeker geen overdaad. Bovendien is het uit verkeerstechnisch oogpunt zeer be zwaarlijk om een weg, die voor een groot deel een breedte heeft van 8 m gedeeltelijk te versmallen tot 7 m. B. en W. zijn dan ook van mening, dat zowel de Brederodestraat als de Boulevard Paulus Loot over de gehele lengte op een breedte van 8 m. gehand haafd moeten blijven. De bovengenoem de meerdere kosten ad f 9400 zullen dan echter geheel voor rekening van de ge meente komen. Een daartoe strekkend voorstel wordt nu aan de raad gedaan. Het Haarlemse muziekgezelschap „Prinses Beatrix", dat hedenmiddag de officiële opening van de rotonde zal opluisteren, zal hedenavond om half acht op dezelfde plaats weer een concert geven. 2530 Juni Maandag. 8 uur ledenvergadering HB C; 8 uur repetitie Laudate Dominum; 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag. 8 uur repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël", 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag 2.30 repetitie Kath. Kinder koor, 7.30 Clubavond Damclub „St. Ba- vo", 8 uur repetitie „Melodia". Donderdag. 8 uur repetitie Dameskoor Viva Maria, 8 uur vergadering St~ Vin- centius. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 24 Juni waargenomen door Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76. tel. 15538 en Dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 29903. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 28320. Politie en Brandweer: tel. 28850. De Noord-Hollandse Rij- en Jachtver- eniging organiseert 24 Juni des mor gens te 11 uur een concours hippique op het terrein aan de Vrijheidsdreef in het wandelbos Groenendaal. Aan dit ruiterfeest zal ook worden deelgeno men door een afdeling van de bereden politie te Amsterdam, zodat het, wan neer het weer medewerkt, een bijzon dere dag belooft te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 9