EERSTE STAP NAAR VREDE IN KOREA? Besprekingen voorgesteld over wapenstilstand en terugtrekking troepen van 38ste breedtegraad AMERIKA EN ENGELAND ZEER GERESERVEERD Ti INVASIE VAN COLORADO KEVERS OP DE KUST m Reeks van zelfbeschuldigingen proces tegen Mgr. Grosz Ondergang invloed der Kerk beoogd K.A.B. LAAT NIET TORNEN AAN DE SOCIALE POSITIE VAN DE ARBEIDERS Zij laat zich evenmin in haar rechten beknotten DUITS JACHT GESTRAND PERZISCHE SOLDA TEN BEZETTEN OLIERAFFINADERIJ Loopt „Korea" ten einde? Eén jaar Korea in cijfers ofee M( )R Toi hoofd en hart RIS fiefwifC'ü &u/! i Rede van Russische gedelegeerde Malik voor zender der U.N.O. In IJmuiden minstens 10.000 kevers gevangen Het weer Voorzitter De Bruijn over de reactie De vier opvarenden behouden aan wal Ultimatum aan de Britse technici Bezoek Amerikaanse oorlogsbodems Internationaal Hof 29 Juni bijeen Treinstel bij Zwolle ontspoord Auto op spoorbrug door trein aangereden Verongelukt vliegtuig gevonden MAANDAG 25 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 2510J Verklaring van Trygve Lie Priestermoorden in Italië tussen 1943 en 1946 In Emilia alleen al 52 Twee heiligverklaringen Perzische kwestie Barte E.H.B.O.-er had eerste hulp dicht bij de hand Geen overlevenden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In een rede voor de radio van de V. N. heeft de Russische gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, Jakob Malik, Zaterdagavond een conferentie tussen de oorlog- Voerenden in Korea voorgesteld over een staker, van het vuren en een wapen stilstand aan de 38ste breedtegraad. Malik maakte daarbij geen gewag van de Voorwaarden, die vroeger daaraan werden verbonden als het toelaten van com munistisch China tot de UNO of de toewijzing van Formosa aan Peking. Het ontbreken van deze voorwaarden deed de hoop op vrede in Korea bij de verbonden mogendheden herleven, maar de officiële reacties zijn voorzichtig. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdagavond geant woord, dat de V. S. bereid zijn hun aandeel tot de eindiging van de strijd bij te dragen als het voorstel van Malik meer is dan propaganda. Men verwacht, dat de Sovjet-Unie om nadere uitleg gevraagd zal worden. In een rede, die hij vandaag te Tullahoma houdt, zal president Truman waarschijnlijk commentaar leveren op Maliks rede. Opmerkelijk is, dat radio Peking erover zwijgt. De Russische bladen drukten de rede af zonder commentaar. Malik zeide over de Koreaanse kwestie letterlijk: „De volken van de Sovjet unie geloven, dat, als eerste stap, besprekingen moeten worden begonnen tus sen de oorlogvoerenden over een „staakt-het-vurer." en een wapenstilstand, krachtens welke men wederzijds zijn strijdkrachten van de 38ste breedtegraad zou terugtrekken. Kan een dergelijke stap worden gedaan? Ik meen van wel, mits het oprechte verlangen bestaat, aan de bloedige gevech ten in Korea een eind te maken. Ik geloof dat het zonder twijfel een niet te grote prijs is voor het tot stand brengen van vrede in Korea". Als voornaamste oorzaak van de ver slechtering der betrekkingen tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet- Unie noemde hij het sluiten van het At lantisch Pact, de inriching van Ameri kaanse bases in het buitenland, de vor ming van West-Duitse strijdkrachten, het aanmoedigen van het Japanse mili- tairisme, de krankzinnige bewapenings wedloop en de uitbreiding van de strijd krachten in de landen van het Atlan tisch Pact en de V. S. De inbezitneming van het Chinese eiland Formosa en het bombarderen van Chinees grondgebied leveren het on weerlegbare bewijs voor de Amerikaan se poging om de oorlog in het Verre Oosten uit te breiden, zo meende hij. De Sovjet-Unie daarentegen verdedigde de vrede. Zij bedreigde niemand. De Sovjet-Unie streefde naar loyale en vreedzame betrekkingen met alle staten, die op economisch gebied wensten sa men-te werken. De Sovjet-politiek was gebaseerd op de „mogelijkheid van het naast elkaar bestaan van socialisme en kapitalisme", mits men het beginsel van wederkerigheid aanvaardde en aan vaarde verplichtingen nakwam. Reeds in 1932 had Stalin verklaard, dat de Sovjet-Unie onder geen beding een ge wapend conflict met de V. S. wenste. De V. N. werden door de heersende kringen der V. S. echter steeds meer een oorlogswerktuig en een middel om een nieuwe wereldoorlog te ontketenen." Naar van bevoegde zijde te Washing ton wordt verklaard, verwacht men, dat Amerika zal aandringen op het doen van een verzoek aan de Sovjet-Unie om een nadere uiteenzetting te geven om trent het voorstel van Malik tot een wapenstilstand in Korea. In het bijzon der over de vraag wie men onder „oor logvoerenden" moet verstaan. Men ver wacht echter niet, dat Washington stap pen zal doen zolang nog besprekingen worden gevoerd met de vijftien andere landen, die troepen in Korea hebben. Er was echter geen bijzondere vergade ring van de vertegenwoordigers dezer landen bijeengeroepen. De normale ver gaderingen hadden twee maal per week plaats en de volgende zou Dinsdag ge houden worden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei in een verkla ring, die verscheidene uren na de radio- Zondag werden de telefoonsvan kranten en radiostations van Austra lië bestormd door mensen, die ge ruchten hadden gehoord over het einde van de campagne in Korea. Een radiostation van Sydney had namelijk een spoedbericht omgeroe pen, dat door de luisteraars uitge legd was als het bericht, dat de vij andelijkheden in Korea geëindigd waren. Volgens de „Melbourne Argus" is het bericht de wereld ingekomen, doordat iemand het radiostation van Sydney had opgebeld met de verkla ring, dat generaal Horace Robert son, de bevelhebber der troepen van het gemenebest in Korea, medege deeld. had, dat de oorlog in Korea ten einde was. De persoon had zich uitgegeven als een lid van de gene rale staf. Jacob Malik, overschaduwd door een groot portret van Jozef Stalin, tijdens zijn redevoering, waarin hij het voor stel tot het houden van een conferentie tussen de strijdende partijen op Korea deed. toespraak van de heer Malik werd uit gegeven: „Indien de radiotoespraak van de heer Malik betekent, dat de commu nisten thans bereid zijn de agressie in Korea te beëindigen, zijn wij, zoals wij altijd waren, bereid onze rol te spelen in het bewerkstelligen van een beëindiging der vijandelijkheden en in het scheppen van garanties tegen hervatting er van. Maar de geest van de rede van de heer Malik werpt opnieuw de vraag op, of deze meer dan propaganda is. Indien zij meer dan propaganda is, staan er toereikende middelen voor bespreking van een beëindiging van het conflict ter beschikking." Functionarissen van de V.N. onder zoeken thans welke stap genomen dient te worden. Men is tot nu toe tot de vol gende mogelijkheden gekomen: 1. Malik, die thans voorzitter is van de Veilig heidsraad. kan de raad nog aan het be gin van deze week bijeenroepen. 2. Trygve Lie zou alle partijen kunnen op roepen de strijd op een gegeven ogen blik te staken. 3. Generaal Ridgway zou zijn tegenstanders een staken van het vuren kunnen voorstellen. 4. De com missie van goede diensten zou via een buitenlandse vertegenwoordiging. Enge land, Zweden of India bijvoorbeeld, een concreet voorstel te Peking kunnen doen. 5. De zestien landen, die troepen in Korea hebben, zouden gezamenlijk een oproep tot staken van het vuren kunnen doen. De secretaris-generaal der V.N.. Tryg ve Lie, heeft een verklaring afgelegd, r,aar aanleiding van Malik's voorstellen. De verklaring werd uit Oslo naar de V.N. doorgebeld. Lie zegt hierin, dat vele verantwoordelijke woordvoerders voor de regeringen, die troepen in Ko rea hebben, en hij zelf. in d.p laatste weken de hoop hebben uitgesp f en op een staken van het vuren bij de breed tegraad. Thans had ook Malik een der gelijk voorstel gedaan. Dit staken van het vuren diende echter alleen de mili taire aspecten te behelzen en er dien den garanties te zijn, dat de gevechten niet wederom zouden oplaaien. Lie dringt er in zijn verklaring op aan, dal zo spoedig mogelijk besprekingen gevoerd zullen worden om een derge lijke militaire wapenstilstand te be werkstelligen. Daarna zouden de poli tieke aspecten van het vraagstuk van het herstel van vrede en veiligheid in Korea op de juiste wijze besproken kun nen worden in de competente organen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de minister vandaag een vraag over de Koreaanse kwestie in het Lagerhuis zal beantwoorden. Vol gens politieke waarnemers zal het voor stel in Engeland nauwkeurig onder zocht worden. Een woordvoerder van het Franse ministerie verklaarde, dat de belang rijkheid van Malik's verklaring vermin, dèrd werd door de in de rede geuite beschuldigingen en door „propaganda- aanvallen". Deze aanvallen waren ook reeds bij herhaling door Gromyko op de conferentie van plaatsvervangers ge daan. Verwachting tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Dezelf de of iets hogere temperaturen. Zon: 4.21—21.04; Maan: 0.18—13.11. Onder grote luister trok gisteren te Daren de St. Jansprocessie uit. Het Aller heiligste werd op de heenweg gedragen door deken H. Frank uit Hilversum, geassisteerd door pastoor H. B. Heininx (links) en pater v. d. Bergh O.C. (rechts). De medebeklaagden van aartsbisschop Grosz hebben zich Zaterdag hoofdzake lijk beperkt tot het bevestigen van zijn Vrijdag afgelegde verklaringen, waar naast zij zowel de Kerk als de buiten landse diplomatieke vertegenwoordigin gen beschuldigden. Vendel Endredy, de voormalige pastoor van Zirc. bekende in 1948 het Vaticaan om financiële hulp voor de Hongaarse fascisten in balling schap verzocht te hebben. Hij had voor gesteld geen concordaat met Hongarije af te sluiten. Verder had hij bij het Vaticaan een schriftelijke verklaring achtergelaten volgens welke ingeval van zijn arrestatie elke bekentenis als van nul en gener waarde te beschouwen zou zijn. Zondag was het geen ideaal strand weer. Integendeel, de badgasten bleven thuis, behalve zij, die een strandhuisje bewonen en dus, weer of geen weer, aan het strand of de directe omgeving daar van verblijven. Dat het desondanks een enorme drukte aan het strand is ge weest, komt niet door de mensen, maar door de Colorado-kevers, die schijnbaar op dit weer hebben gewacht om een invasie uit te voeren op de Nederlanse kust. Zjj lieten zich meevoeren door de stroming en de Zuid-Westenwind bracht hen naar het strand, met als kern voor de „operatie" IJmuiden. Stroom en wind waren buitengewoon gunstig, want de Zuidpier werkte als een grote vangarm, zodat duizenden kevers aanspoelden. De bewoners van de strandhuisjes be merkten 's morgens, toen het water ging zakken, op de vloedlijn de geel-groen gestreepte beestjes. Onmiddellijk werd met het inzamelen begonnen, waarbij de strandpolitie niet achterwege bleef. Ook de reinigings- en ontsmettingsdienst van Velsen werd gealarmeerd' en niet zonder reden, want tegen de avond waren, vol gens een taxatie van de Planten ziekten- kundige Dienst 10.000 tot 15.000 kevers onschadelijk gemaakt. IJmuiden heeft, tengevolge van de pieren, wel de hoofdschotel gehad, maar ook andere plaatsen werden met een bezoek vereerd. Zo werden er ook in' Wijk aan Zee gevonden, ongeveer 300 tot 400, het Bloemendaalse strand bleef Zondagmorgen schoon, maar 's middags werden ook daar door de Colorado kevers „landingen" uitgevoerd en tegen de avond meldde de politiepost hier ongeveer 400 „gevangenen". In Zand- voort waren het eveneens de bewoners van het tentenkamp, die het eerst de beestjes opmerkten. Met een ploeg van tien man is de dienst Publieke Werken het strand gaan afzoeken, daarbij weer geholpen door politie en burgers. Het juiste aantal gevangen kevers was hier niet bekend, maar het liep evenals in Bloemendaal en Wijk aan Zee in de honderden. Behalve m IJmuiden, waar de hoofd macht van het invasieleger aanspoelde, was het niet gemakkelijk de colorado kevers op te sporen. Op de vloedlijn lag veel schuim, waarin de diertjes, die erg versuft waren, verscholen lagen. De medewerking van het publiek was echter voorbeeldig en menige strandbe- zoeker heeft urenlang met een busje langs het water gelopen, nauwlettend speurend naar de gevaarlijke kevers. De grote actie zou echter vandaag ingezet worden middels de scholen. In verschil lende plaatsen zijn Zondag reeds de voorbereidingen getroffen, opdat Maan dagmorgen klassen in het opsporings werk konden worden ingeschakeld. Vooral Maandagmorgen was hiervoor de kans schoon, omdat na 9 uur het water weer zou gaan dalen, waarbij de kevers dan op de vloedlijn blijven liggen. Voor de kust bij Scheveningen was er Vrijdag eveneens een invasie van co loradokevers. Deze werd energiek afge slagen. Ter gelegenheid van de huldiging van vjjftig leden van de K.A.B. te Nijmegen, die veertig en vijftig jaar lid geweest zijn van de K.A.B., sprak te Nijmegen de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de K.A.B., in een kaderbijeenkomst over de dingen van de dag. Hierin betrok hij de internationale toestand, de versobe ringsactie, de belastingpolitiek en „de aanranding van de positie van de arbei der" door opposanten, die volgens spr. „zich weder terugtrekken in de spelon ken van reactie en conservatisme van voor de oorlog". De arbeider denkt er niet aan terug te vallen in de onsociale toestanden van voor vijftig jaar. De K.A.B., waarvan het ledental naar de 400.000 groeit, werkt onder kerkelijke instemming en toezicht naar vaste beproefde beginselen, aan be houd van de sociale positie van de arbei der. Sommigen, die angst koesteren voor te veel macht van de K.A.B.wilde spr. gerust stellen met een veilige plaats te waarborgen onder de vleugelen van de K.A.B. Hun, die de progressieve belas tingpolitiek critiseren, bracht spr. onder de aandacht de woorden van het Ned Episcopaat in de Vastenbrief van 1950, waarin gewezen werd op de morele en sociale plicht, offers te brengen voor de gemeenschap. Offers van winstbeper king, meer versobering ook in het nodeloos autorijden en buitenlandse rei zen maken, in roken, snoepen en drin ken worden thans geëist. De arbeiders aanvaardden die versobering door zich tevreden te stellen met vijf pet. loons verhoging, ofschoon tien pet. noodzake lijk was. Wil men sociale rust en vrede, dan moet ook sociale zekerheid gewaar borgd zijn. De K.A.B. is door critici de samenwerking met het N.V.V. verweten en verder de politieke samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. Deze samen werking is door het Ned. Episcopaat goedgekeurd. Bovendien komt deze cri- tiek van vroegere doorbraakvoorstan- ders. De samenwerking tussen N.V.V. en K.A.B. heeft vaak een gunstige invloed op geestelijk en sociaal gebied. De op- Zondagmorgen vroeg geraakte een Duits tweemast zeiljacht in moeilijkhe den voor de kust bij Rockanje. Het raakte eerst vast op de plaat „Hinder" voor het Haringvliet. Door hoog water werd het losgerukt en naar de kust gedreven. De eigenaar, de heer Kamp uit Ham burg, en zijn vrouw sprongen overboord, evenals een Duitse matroos. Zij tracht ten in een rubberboot aan land te ko men. De boot sloeg echter vol water en werd onbestuurbaar. Gedurende drie en een half uur hebben deze mensen, han gend aan de boot, in het water gelegen, totdat zij op het strand werden gewor pen. Mevrouw Kamp kon niet zwem men. De gezagvoerder Caltlehr is later door de reddingboot JPrinses Wilhelmina" van Stellendam van boord gehaald. Het jacht was voorzien van een zware dies- selmotor, die niet werkte. De drie drenkelingen zijn door een dochter van de strandexploitant T. Wa- geveld uitgeput op het strand gevonden. Men heeft hun dadelijk droge kleren ver schaf en hen verzorgd. De scheepshond, een chow-chow, die nog in zee zwom, werd door de 18-jarige Aart Wageveld zwemmende gered. De heer en mevrouw Kamp waren met hun schip op weg van Hamburg naar Lissabon, om van daar naar Ar gentinië over te steken. Aan boord wa ren geen zeekaarten van de Hollandse kust, wel van Het Kanaal en van de Oceaan. Voor de familie Wageveld is de nacht zenuwslopend geweest. Men hoorde me vrouw Kamp doorlopend gillen, zag niets en kon bij gebrek aan een goede boot ook niet de zee opgaan om hulp te bieden. Telefonisch waarschuwde men de reddingboten van Stellendam en Hellevoetsluis. posanten worden hier te veel geleid door vrees en tekort aan eigen kracht. Boven dien, vroeg spr., wat zouden wij beleven als K.V.P. en P.v.d.A. in de oppositie wer den gedreven? Intellectuelen zeggen, dat er te weinig intelligentia in het kabinet zit. Het zijn juist de intelligenten, die voornamelijk het ministerie-Drees uit maken. En zouden deze intellectuelen nu juist alle bekwaamheid missen naar vaste en christelijke beginselen de staat behoorlijk te besturen? De K.A.B. laat niet tornen aan de so ciale positie van de arbeider, welke al op minimum basis berust. De K.A.B. wil met alle standsorganisaties samenwer ken, maar laat zich door niemand ver guizen of zich in zijn rechten beknotten, aldus spr. De K.A.B. laat zich ook niet leiden door zijn groot getal leden, maar door de stuwkracht van zijn geestelijke en zedelijke beginselen, welke de bond over meer moeilijkheden hebben heen- geholpen en tot kloeke daden op sociaal, cultureel en zedelijk gebied geleid heb ben. Binnenkort hoopt de K.A.B. nog een eigen rust- en vacantieoord te openen. Volgens de „Osservatorc Romano" zijn tussen September 1943 en eind 1946 in de Italiaanse rode provincie Emilia 52 katholieke priesters door communisten en fascisten gedood voor het merendeel door communis ten. Het blad antwoordt hiermede op de bewering van Togliatti in Bolog na, dat geen daad der communisti sche partij kan worden genoemd, die kan worden beschouwd als een be lediging of bedreiging der religie. Deze week zal de priester-journa list Don Lorenzo over deze priester- moorden een brochure laten verschij nen. In de St. Pieter heeft Zondag de hei ligverklaring plaats gehad van Emilia de Vialar, die in 1832 het eerste klooster stichtte van de congregatie van de ver schijning van St. Joseph en Maria Maz- zarello. die met Don Bosco samenwerk te. Er waren ongeveer 30.000 personen uit Italië, Frankrijk en vele andere landen aanwezig. Zaterdag werd te Teheran officieel bekend gemaakt, dat de Perzische auto riteiten de raffinaderij van de „Anglo Iranian" bij Kermansjah hebben over genomen. De raffinaderij voorziet in de Perzische behoefte aan olie, doch maakt geen vliegtuigbenzine. Zondag hebben Perzische soldaten met de bajonet op het geweer de raffinaderij bezet. Alayar Saleh, de voorzitter van de Perzische oliecommissie, heeft Zater dag verklaard, dat. indien de Britse technici van de raffinaderij van Aba- aan hun ontslag zouden nemen, Per- zië zou pogen „het zonder de Russen klaar te spelen". Hij waarschuwde echter, dat Perzië in dat geval zijn toevlucht moest nemen, tot elk ge schikt geacht middel" en gebruik ma. ken van de diensten van andere tech nici. Hij deed een beroep op de Brit ten om onder de nieuwe nationale Perzische oliemaatschappij te blijven werken. Zo zij dit echter niet wensten, zou de Perzische regering hun vertrek verzekeren. Mochten zij echter „met kwade bedoelingen vertrekken", dan zouden zij krachtens de wet tegen sa botage vervolgd kunnen worden. Te Londen wordt intussen vernomen, dat de Britse technici een „ultimatum" van 32 uur is gesteld, gedurende welke tijd zij kunnen beslissen of zij wel dan niet voor de nieuwe maatschappij wen sen te werken. Perzië zou de Egyptische regering om inlichtingen verzocht hebben omtrent haar houding in geval Engeland gebruik zou maken van de in de Suez-kanaal- zone gelegen bases van de luchtmacht bij een gewapend conflict met Perzië. Een Amerikaanse woordvoerder te Washington heeft ontkend, dat Amerika de zijde van Engeland zou hebben ge kozen. Het Amerikaanse standpunt was onveranderd gebaseerd op de hoop, dat de voorstellen van de „Anglo Iranian" een bevredigende basis voor onderhan delingen zouden vormen. De lening van 25.000.000 dollar van de export-import bank aan Perzië zou niet gebruikt worden voor de oliewinning. Bijna 19.000.000 was bestemd voor de ontwik keling van de landbouw en de rest voor die van het vervoer. Perzië had te ver staan gegeven, dat geen ratificatie van de lening werd overwogen, voordat de kwestie der olie-industrie was geregeld. Vier Amerikaanse torpedoboot jagers zullen heden uit Singapore naar Co lombo vertrekken, waar zij Vrijdag zullen aankomen voor een verblijf van drie dagen. Twee dagen na het vertrek van Colombo zullen zij in de Perzische golf aankomen voor een bezoek aan Bahrein en Rastanaoer. De bevelhebber van het eskader heeft verklaard, dat het bezoek niets met het oliedispuut uit te staan heeft. Reeds vier maanden geleden was bevel ont vangen tot het afleggen van gemeld bezoek. Men hield zich thans aan het oorspronkelijke plan. Het eskader was op weg van de Koreaanse wateren naar de Amerikaanse Atlantische vloot. Op de weg daarheen zou het nog Port Said bezoeken en twee haverfs aan de Mid dellandse Zee. De president van het Internationale Gerechtshof te Den Haag heeft de leden van het Hof bijeen geroepen op Vrijdag 29 Juni. ter behandeling van Britse ver zoek ten aanzien van het Perzische oliegeschil. Het hof zal Zaterdagmorgen 30 Juni om half elf bijeen komen, ten einde de beide partijen te horen. Een andere beklaagde, Alajos Pon- gracz, die werkzaam is geweest bij de Amerikaanse legatie, gaf toe gespion- neerd te hebben. Functionarissen van de Amerikaanse legatie waren volgens Pongracz voortdurend in verbinding geweest met de „samenzwering ter omverwerping van het communistische regime". Een derde beklaagde, de katholieke priester Ferenc Vezer, verklaarde, dat hij in 1944 een „terroristische burger- wachtgroep" van dertig man had geor ganiseerd. welke ten doel had zoveel mogelijk Russische soldaten te doden. Hij had een Sovjet-soldaat gedood en deelgenomen aan de moord op ongeveer dertig anderen, aldus verklaarde hij. Pater Istvan Cserrlar beschuldig de zijn orde van allerlei wandaden en zei: „Wij waren de dienaren van het regime var. voor de oorlog, van de Nazi's in 1944. Wij hielden ons bezig met immorele zaken". Hij be schreef deze vervolgens uitvoerig. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag het proces tegen mgr. Grosz een vervolging door de openbare aanklager volgens het bekende communistische model ge noemd. De persdienst van het departement gaf een communiqué uit over de be spottelijke processen. Rechter Olti en openbare aanklager Gyula Alapie werden communistische lakeien genoemd. Het doel van de gehele affaire, aldus het communiqué, is de onderdrukking van de vrijheid in Hongarije, het ver nietigen van personen, die aan het re gime niet dienstbaar gemaakt kunnen worden, en de ondergang van de morele en godsdienstige invloed der Kerk. De „Osservatorc Romano" heeft in een scherp artikel aan de rechtbank van Boedapest vier vragen gesteld. Voor de inhoud van dit artikel verwijzen wij naar het uitvoerig telegram van onze Romeinse correspondent op bladzijde 3. Vliegtuigen van de verbonden strijd krachten voornamelijk Amerikaanse hebben in de afgelopen twaalf maan den van de luchtoorlog boven Korea 223.000 vluchten gemaakt, aldus een mededeling van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten. De luchtmacht geeft daarop een aan tal cijfers over het afgelopen jaar: Zij verloor 246 vliegtuigen en haar verlie zen bedroegen 857 man. 391 vliegtuigen der Noordelijken waren vernietigd, waarschijnlijk vernietigd of beschadigd. De luchtmacht verklaart 120.000 Noordelijken te hebben gedood of ge wond bij ondersteuning van de grond troepen en bij bombardementen achter de linies van de tegenstander. 97.000 ton bommen werden neerge worpen en 98 millioen munitiepatronen werden afgevuurd. Voorts werd een aantal bommen neergeworpen, die on geveer 35 millioen liter napalm bevatten Er waren 26.4000 raketten afgeschoten en 420 millioen pamfletten uitgegooid, waarin de tegenstanders werden opge roepen zich over te geven. Volgens het overzicht werden 1.695 Noordelijke tanks vernietigd of bescha digd, 24.500 voertuigen, 14.200 spoorwa- wons en 125.000 gebouwen. Tot Woensdag j.l hadden de schepen van de verbonden strijdkrachten in to taal ongeveer 31.8 millioen kilogram granaten afgeschoten, aldus een offi cieel overzicht van de vloot. De Noor delijken waren 57.000 man verliezen toegebracht. De marine luchtmacht maakte 67.000 vluchten en verloor on geveer 300 vliegtuigen. Tegen half negen Maandagmorgen is even buiten het station Zwolle een die- sel-electrisch treinstel bij het rangeren ontspoord. Het baanvak Zwolle-Kampen is hierdoor versperd, terwijl het trein verkeer van Zwolle naar Amersfoort via het Zwolse rangeerterrein moet worden geleid. Tussen Zwolle en Kampen is een ousdienst ingelegd. De oorzaak ts nog onbekend. Vandaag is het precies een jaar ge leden dat de Koreaanse oorlog uit brak. In de vroege ochtend van Zondag 25 Juni 1950 vielen Noord-Ko- reaanse communistische troepen Zuid- Korea binnen. Enige dagen later namen cok UNO-troepen aan de strijd deel en eind vorig jaar mengden Chinese com munistische legers zich in het conflict. Grote consternatie heeft vorig jaar deze oorlog over de gehele wereld gewekt: zoals nu de situatie in Perzië ons grote zorgen baart. „Sinds Korea" is. nu al een jaar lang. een algemeen gebruikte uitdrukking: zoals men tot nog toe sprak van ..sinds de bevrijding". Sinds Korea is, vooral gedurende de zomer van vorig jaar, de ansst voor een we reldoorlog niet van de mensen gewe ken. het economisch evenwicht geraakte verstoord: de prijzen stegen met spron gen. vooral van de primaire levens behoefte: kleding. De hele mensheid, aan beide zijden van het IJzeren Gor dijn. hunkert naar ware vrede. Een vrede die de wereld feitelijk sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog nog niet heeft gekend. Duidelijk is uiteen gezet dat de Verenigde Naties met Amerika aan de spits de Zuid-Koreanen vorig jaar te hulp ziin gesneld om ten eerste de communistische leiders in Pyongyang, maar ook die in Peking en Moskou, te tonen dat agressie niet ge duld wordt, ten tweede om het conflict te localiseren d.w.z. om te zorgen dat de oorlog zich niet buiten het Koreaanse gebied zou verbreiden. Aan beide oog merken heeft het optreden van de Ame rikanen en hun bondgenoten tot nog toe beantwoord. Dat de oorlog in Korea door de Noord-Koreanen is ontketend en dat het Kremlin achter de scher men aan de touwtjes trok, is onmiddel lijk op overtuigende wijze komen vast te staan, maar de Russen hebben, uiter aard. van het begin af aan een andere lezing de wereld ingestuurd. Een lezing waarin de Zuid-Koreanen, de Amerika nen en de andere UNO-landen als agres sors worden gebrandmerkt. In de ogen der Sovjets zijn de Westerse naties de bedreigers van de wereldvrede. Dat zijn zij vooral nu het de communisten op Korea momenteel niet best gaat. Stalin daarentegen tracht voortdurend de rol te spelen van vredesengel, een rol. die hem echter slecht afgaat. Stalin organi seert het ene vredescongres na het andere, congressen waar de toon der propaganda-redevoeringen allerminst vredig is. Als het Kremlin echter wer kelijk de kans krijgt om op effectieve wijze over het opheffen van de spannin gen tussen de mogendheden te spreken, maakt het er geen gebruik van. 74 maal zijn de plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Westerse Grote Drie met hun Russische collega bijeengekomen om te trachten een conferentie van hun chefs te orga niseren Donderdagavond hebben de Westerse vertegenwoordigers zich echter genoodzaakt gezien het op te geven. Zij weigerden nog langer op deze manier te vergaderen, al lieten zij de Russen dë kans alsnog op hun voorstellen in te gaan. Die zelfde Russen, die dus iedere po ging om de rust op de wereld *e doen wederkeren tot nog toe heb ben verijdeld, komen nu met een plan om de oorlog op Korea te doen eindi gen. Een plan dat uiteraard in het Wes terse kamp met het grootste wantrou wen is ontvangen; al is het niet onm:d- dellijk verworpen. Malik, de Russische gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, die Zaterdagavond met dit plan voor de dag kwam, heeft het tijdstip voor dit voor stel wel goed gekozen: de vooravond van de verjaardag van het uitbreken van het Koreaans conflict. Met span ning ziet nu de hele wereld uit naar het antwoord van de Westerse mogend heden. Want ook in de vrije Westerse landen ziet men het einde van de Ko reaanse oorlog met ongeduld tegemoet. Maar een eventuele wapenstilstand moet niet ten koste van concessies aan Mos kou worden tot stand gebracht. Maar dat zal waarschijnlijk ook niet gebeuren, gezien de houding die de politieke lei ders van het Westen tot nog toe hebben aangenomen. Niet de aalmoes, doch het. hart en de persoonlijke naastenliefde moeten op de eerste plaats komen.j Advertentie LOOF 1ISS TRAAT 20 TEL. 13439 LEDEREN DAMESJASJES Zondagmorgen vroeg is bij de over weg nabij bet Apeldoorns-Dierens ka naal- een auto onder eeft kolentrein van Zutphen naar Arnhem gekomen. De in zittenden waren drie E.H.B.O.-ers uit Velp, die dienst deden bij een wandel tocht. De motor sloeg af bij het passe ren van de spoorbrug. Twee der inzit tenden konden nog uitstappen, dcch de derde had daar geen tijd meer voor. De nieuwe wagen werd door de naderen de trein totaal vernield en kwam met de inzittende in het kanaal terecht. Deze kon gered worden en na toepassing van kunstmatige ademhaling door zijn colle ga's werd hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Velp vervoerd. De spoorbrug werd ernstig beschadigd. Ongeveer 120 km. ten Noorden Tan Monrovia (Liberia) heeft men de resten gevonden van de Constellation van de Fan American Airways, die, op weg van Johannesburg naar New York, sinds Vrijdag vermist werd. Een red dingsploeg heeft e wrakstukken via het land bereikt. Men vond de ver koolde onherkenbare lijken van 28 in zittenden. Er bevonden zich in het ge heel 31 passagiers en negen leden van de bemanning aan boord. Er zijn geen te kenen van overlevenden. Het toestel is totaal verbrijzeld op een heuvel van ongeveer 500 meter hoogte aangetrof fen. Onder de omgekomenen bevinden zich Amerikanen. Zuid-Afrikanen, Fransen, Portugezen en Engelsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1