Haarlems Sportweek 1951 Paardensport in dienst van de kankerbestrijding CENTRALE VERWARMING BELANGRIJKE PRESTATIES OP GEBIED VAN KOORZANG Duizend gld. beloning Officieel programma SPORT AGENDA GROEN Co. Interessant concours van de R.K. Bond Niettegenstaande slechte weersomstandigheden enorm succes Dr. J.v. Schuylenburgh t ZANGFESTIVAL TE SANTPOORT R.K. Sportdag in Halfweg prima geslaagd HERINGA WUTHRICH MAANDAG 25 JUNI 1951 PAGINA 2 WEEK Waarschuwingshek op gevaarlijk punt in Hoofddorp TOCHT DOOR OUD HAARLEM Kon. Ned. Genootschap van Geslacht en Wapenkunde SUCCES VOOR HAAR LEMSE N.S. BRANDWEER Drie eerste prijzen behaald „De Haarlemse Postfanfare" speelt voor ouden van dagen BIOEMENDAAI TEL. 22143 Uitmuntendheid-afdeling GESLAAGD RUITERFESTIJN TE HEEMSTEDE ZANDVOORT EXPOSITIE VAN TEKEN- EN BOETSEERWERK door burgemeester Vart Fenema geopend Pelgrimstocht naar de Adelbertsakker Bekend katholiek arts Eindexamens Rijkskweek school WASSERIJ DUYN Orgelbespeling Haarlemse verkenners hadden succes „Kalie Djompo" Ziekenlof Bloemendaal V erkeersexamen Optreden Hima Kesarcodi WATERPOLO vzv ZWEMMEN Kring-kampioenschappen 'n TIP VAN BOOTZ HAARLEMSE LUCHT VAARTCLUB Landelijke wedstrijd om Haarlem Tropheeën ATHLETIEK Goede resultaten van de G.l.T .A.-meisjes Basketball Burgerlijke Stand Zaterdag 30 Juni 5CUUMI 47JUU (95 f HAARLEM 14.00 uur: Be- trouwbaarheidsrit voor auto's, georga niseerd door R. A. C. West. Start en finish Dreefzicht. Afstand pl.m. 150 km 19.30 uur: Op tocht Opstelling Phoenixterrein dé filé Grote Markt Sportdemonstratie: Gymnastiek, boksen judo. schermen, volleyball, E.H.V.C. Rest van Haarlem (heren), basketball Sportb. IH.O.C. I (heren). Zondag 1 Juli 14.00 uur: Défilé. Massale turndemon itratie op Haarlem-terrein. 203)0 uur: Tafeltennis. Tuinzaal Con eertgebouw. G. Roland no. 1 van Bel gië, du Buy, v. Zoelen en Stoop. Maandag 2 Juli 19.00 uur: Stoop's bad. Internationaal Zwemfeest. Zweden, Denemarken, Ne derland. 19.00 uur: Handbalwedstryd meisjes en heren ConcordiaRest van Haarlem terrein v. Oosten de Bruynstraat. 19.00 uur: Korfbalwedstrijd H.K.C. HaarlemRest van Haarlem (jeugd). 20.00 uur: Korfbalwedstrijd Haarlem XIID.T.V. op terrein Kleverlaan. 19.00 uur: Voetbalwedstrijd Zaterdag middag K.N.V.B. XIHaarlem B XI op Schotenterrein. 19.30 uur: Basketballdemonstratie H. O C. IRest van Haarlem (dames) op speelplaats J. P. Coenschool. 19.30 uur: Volleywedstrijden, terrein Hendrik Roozenlaan. Die Raeckse- I. H. J. (d.), C.I.O S. 2Ripperda (h) Dinsdag 3 Juli 19.00 uur: Wielerwedstrijden Delft laan. 19.00 uur: Turndemonstraties op open bare pleinen: Dietsveld, Theemsplein, Pladellastraat, Zaanenplantsoen. 19.00 uur: Athletiek jun. en dames 460 m. v. Oosten de Bruynstraat. 19.00 uur: Volleyball dames E.H.V.C. 2I.H.J., v. Oosten de Bruynstraat 20.00 uur: Volleyball heren, Volley StarsBrandweer 1. 19.00 uur: Softballwedstrijd dames Haarlemse negentallen ter voorbereiding stedenwedstrijd Haarlem-Amsterdam, terrein mr. Jan Gerritszlaan. Woensdag 4 Juli: 19.00 uur: Basketball Politie—Militai ren. Binnenplein Doelen. 19.00 uur: Honkbailselectie. Twee Haarlemse negentallen E.D.O.-terrein. 19.00 uur: Betrouwbaarheidsrit voor motoren. Start en finish voorterrein Ripperdakazerne. Het is de Toeristenbond A.N.W.B. ge bleken. dat het punt waar de Raadhuis laan op de Hoofdweg te Hoofddorp uit mondt, bij avond gevaarlijk is. Deze hoofdweg loopt namelijk langs de Hoofd vaart. Bovendien ligt juist tegenover de uitmonding van de Raadhuislaan, aan de overzijde van de vaart, een bij avond verlicht busstation. Het verkeer, dat van de Raadhuislaan komt, kan bij avond gemakkelijk door deze situatie worden misieid, waarvan ernsxige ongevallen het gevolg kunnen zijn, aldus de A.N.W.B. De Bond heeft dan ook voorgesteld om langs het water van de Hoofdvaart een waarschuwingshek te plaatsen. De groep Noord-Holland van het Ko ninklijk Nederlands Genootschap van Geslacht en Wapenkunde maakte Zater dag o.l. v. de stadsarchivaris, mej. dr. G. H. Kurtz, een tocht door oud-Haarlem. Om half twaalf werden de leden ont vangen in de oude raadzaal van het stad huis, waar zij werden toegesproken door loco-burgemeester D. Geluk. Deze toon de zich verheugd de bezoekers aan oud- Haarlem te mogen ontvangen en meen de, dat deze stad met zo'n oude en rijke historie ongetwijfeld van grote be tekenis voor hen zou zijn. Hij wilde hen graag in de gelegenheid stellen om ook het stadhuis te bezichtigen, dat, zoals spreker zei, één grote oudheidkundige verzameling is. Voorzitter de heer H. F. Heerkens Thijssen trad daarna naar voren en zei, dat hij als geboren Haarlemmer met ge noegen aan de groep N.-Holland Haarlem had willen laten zien. Het is voor u aldus spreker moeilijk deze mooie stad te besturen. Ondanks verkeersmoei lijkheden zijn toch de oude gebouwen bewaard gebleven. Ik wens het gemeen tebestuur geluk, dat het de scepter zwaait over zulk een prachtige stad. Voor de Haarlemmers is het niet minder geluk kig, dat zij zulk een gemeentebestuur hebben. Na deze woorden bleef het gezelschap nog enige tijd in het stadhuis bijeen. waarna de tocht dooi; Haarlem werd voortgezet. Bij de te Huizen gehouden provinciale brandweerwedstrijden voor bedrijfs brandweer, waaraen 16 ploegen deelna men, heeft de bedrijfsbrandweer van de centrale werkplaats N.S. te Haarlem de eerste prijs behaald. Bovendien behaalde deze ploeg de le prijs voor het laagste aantal strafpunten en voor het hogste aantal premiepunten. Op 14 Juli zal deze N.S.-ploeg deelne men aan de landelijke wedstrijden in Vlaardingen om het .Nederlandse kam pioenschap. Evenals vorig jaar zal „De Haarlemse Postfanfare" op Zaterdag 14 Juli in de Gem. Concertzaal de hier ter stede woonachtige ouden van dagen een gezellige middag aan bieden met een afwisselend en opgewekt programma. Om hiervoor in aanmerking te komen dient men de leeftijd van 69 jaar te hebben bereikt. Plaatsbewijzen voor deze middag kunnen schriftelijk worden aangevraagd of afge haald aan de volgende adressen: Diepen - brockstraat 73. Meeuwenstraat 68 en Midden Tuiudorplaan 3, Ovevveen. Voor leden van de Bond van Ouden van dagen worden de plaatsbewijzen bij de eerstvolgende contributie-inning door het bestuur aangeboden. Wederom zai getracht worden om in bij zondere gevallen diegenen die slecht ter been zijn, van huis te halen en na afloop daarheen terug te brengen. Het bestuur van ..De Haarlemse Postfanfare" doet daarom een beroep op autobezitters die hieraan willen medewerken, om zioh op te geven aan het secretariaat, Diepenbrockstraat 73, UI. 12217. 19.30 uur: Propaganda Zwemfeest Sportfondsenbad. 19.45 uur: Krachtsportavond Gemeen telijk Concertgebouw. 20.00 uur. Volleyball Brandweer 2 E.H.V.C. 1die Raeckse (d) Overton- straat. Donderdag 5 Juli. 19.00 uur: Turndemonstraties op open bare pleinen: Zaanenplantsoen, Theems plein. Sportweide Haarlem-N., Schoter singel. 19.00 uur: Honkbal Jun. R.C.H.Ajax, E.D.O.-terrein. 19.30 uur: Handbalwedstrijd dames, v. Oosten de Brynstraat, H.O.C.Rapi- ditas B.G.V.-Combinatie. 19.30 uur: Basketball Oosterkwartier 1 Rest van Haarlem (heren), speelplaats Jul. v. Stolbergschool. 19.30 uur: Volleyball-demonstratie op parkeerterrein voetbalver. H.H.F.C. Haarlem E.H.V.C. 1—I.H.J. (d) E.H.V.C. C.I.O.S. (heren). 20.00 uur: Singelloop over 3 km. 20.00 uur: Kanowedstrijden. Start en Finish Nieuwe Gracht. Singelrace. Vrijdag 6 Juli: 19.00 uur: In alle zalen van het Kre- lagehuis: 1930 uur Zaalhandbal Conc. Aalsmeer (heren). 20.30 uur Basketball A.M.V.J.Rest van Nederland (h). 20.30 uur Volleyball BoomerangCelebes (h). 21.30 uur Volleyball R.V.C—V.H.H. th). 20.00 uur Schermen vijf partijen sabel Politie HaarlemLeiden. 20.00 uur Ta feltennis. Wedstrijd tussen de sterkste spelers van Haarlem. 19.00 uur: Junioren voetbalwedstrijd Haar' ':-m Jeugd XIAmsterdam, Haar lemterrein. Zaterdag 7 Juli: 13.30 uur: Wandeltocht. 18.45 uur: Sluitingsfeest Haarlem-terr. 18.45 uur le helft korfbalwedstrijd BI. Wit—Ons Eibernest. 19.15 uur Turnde monstraties. 19.25 uur 2e helft korfbal- BIOSCOPEN Rembrandt: Maria Goretti (18 j.), 2- 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: 'n Vrouw van slechte reputatie (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De gouden jungle (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Fabiola (volw.), 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Hotel Berlin (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy" en „Zet 'm op boys (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 26 Juni Grote Kerk: Orgelbespeling door Georg Robert, 8 uur. ConcertgebouwLeerlingen-uitvoeringen Haarlemse muziekschool, 7.30 uur. Advertentie wedstrijd. 19.55 uur Estafette 4x100 m dames, 4x100 m heren, 4X80 m meisjes 4x100 m jongens. 20.40 uur le helft voetbal-stedenwedstrijd HaarlemDor drecht. 21.25 uur Massjle turndemonstra ties. Officiële Sluiting Sportweek. 21.40 uur 2e helft voetbal-stedenwedstrijd Haarlem-Dordrecht. De gemeente Amsterdam looft duizend gld. beloning uit voor ieder, die inlich tingen verschaft welke kunnen leiden tot de arrestatie van Pieter Jan Bruyn die er met 113.000 ten nadele van de gemeente van door is. dame uit Haarlem om kwart over Een 70-jarige trachtte Zondagmorgen or tien op het laatste nippertje nog de trein raar Amsterdam te halen, die zich reeds in beweging had gezet. Zij viel op het perron. Met een heupfractuur werd zij «aar het Grote Gasthuis vervoerd. De eerste dag van het concours, uit geschreven door de R.K. Hollandse Bond, werd namens het gemeentebe stuur geopend door Wethouder Ant. Angenent. Spreker deed dit gaarne, om dat een zangconcours belangstelling waard is. Een concours, aldus de Wet houder, is niet alleen het bijeenroepen van vocalisten, de voorafgaande weken- en maandenlange studie is het belang rijkste. Door deze studie trachten de koren zich verder te bekwamen in de kunst. Vervolgens te leren van gezon de critiek, niet alleen van die op eigen, doch ook van die op een ander koor, daar voor ieder koor de gelegenheid be staat de zusterverenigingen te beluiste ren. Verder wees spreker op de belang stelling van het Koninklijk Huis en auto riteiten door de schenking van prijzen. De bondsvoorzitter, de heer Spigt, heette namens 't bestuur de aanwezigen welkom, wees op het „onbetwist beste concours van de oond in 1949" en sprak de hoop uit, dat dit thans nog zou wor den overtroffen. Hierna ving de wedstrijd aan met het optreden van het R.K. Dameskoor „Vo- lendam" Dirigente R. van Leeuwen had geen gemakkelijke taak, want de zaal was nog maar matig bezet en de temperatuur tamelijk kil. Voor de hoge sopraanpar tij dus vooral moeilijk om licht en vrij te kunnen zingen. Toch voldeed de zang, in aanmerking genomen dat het hier de laagste afdeling gold, in hoge mate. De werkjes van Pisari en Abt werden be schaafd, zuiver en met goed aangebrach te nuancering gezongen. Het koor ver kreeg 325 punten en een le prijs. In dezelfde afdeling traden nog op: Willen is Kunnen" uit Edam. Dit koor zong wat stug en onbewogen. Met 259 punten 2e prijs. „Epo Flos" uit Schoorl, onder leiding van C. Himmelreich, bracht het er beter af. Klankrijk en muzikaal werden ver plicht en vrij werk: „O Crux ave" van Palestrina gezongen. Met 305 punten een le prijs. De derde afd. ving aan met „Volen- dams Gemengd Koor", directeur Moes kops Jr. „Heer gemaal" van Lassus kon nog iets geestiger. „Sanctus" gewijder en de klank evenrediger, doch overi gens was het een knappe prestatie. Hierbij opgemerkt, dat beide Volen- dammer koren uit het hoofd zongen! 294 p., 2e pr. .Sursum Corda" uit Oudorp typeerde Heer gemaal" uitstekende en beeldde „Moedertje" van Jan Nieland karakte ristiek uit. 313 pt., le prijs. Van „Echo der duinen" uit De Zilk was de opvatting van beide werken goed, al kon „Molenaars Dochterken" nog iets geestiger. 285 pt., 2e prijs. „Vocaal Contact" uit Delft sloot deze afd. af. Van dit koor viel bijzonder de leuke voordracht van „Zeg, kwezel- ken" op. 320 pt., le prijs. StJacobus", Tuitjenhorn, opende de tweede afdeling. Een mooi, beschaafd ensemble, doorvoelde voordracht van een Purcell-werkje en waardige vertol king van Ave Regina van Soriano. 300 pt, le prijs. ,,Alies door inspanningIlpendam. Het verplichte werkje ging iets te spon taan, waardoor het klankgehalte eniger mate leed. Wel bleek de zang pittig en muzikaal. „Spelevaren"' van ondergete kende was soms onderling licht onzui ver, kon die spontane manier van zingen echter wel verdragen. 288 pt., 2e prijs. „Ons Ideaal" Heemskerk. Metrisch wat hoekig, wel goede samenzang, koor klank en voordracht. 294 p., 2e pr. AmicitiaAkersloot. Frisse, doch soms iets geforceerde klank van de so pranen, technische beheersing en even redige samenzang behalve in forte-zang vielen op te merken. 283 p., 2e prijs. „St. Michaël", Schipluiden, zong iet wat onrustig, waardoor de coloratuur bij Purcell niet geheel tot haar recht kwam. Typering van „Meisje, o gunste linge" was te prijzen. 293 pt., 2e prijs. le afdeling-koren Vrouwenkoor „Marijke", De Weere. Zeer beschaafde kcorklank, goede voca lisering en stijlvolle opvatting. 305 p., le prijs. „Nieuw Leven", Heiloo. Dirigent Piet Groot laat buigzaam, met opvallend mooie toonvorming en intens muzikaal zingen. „Quaerite primum" van Casci- liani maakte gewijde indruk. 331 p., le prijs. „Melodia", Heemstede. Dit dubbel- mannenkwartet ligt „Waldeinsamkeit" beter dan Palestrijnse zang. Romantische muziek klonk zeer doorvoeld, 284 pt., 2e prijs. Kath. Mannenkoor „Zaandam", Twee Bruckner-werken! Uiterst muzikale ver tolking, in niets enige overdrijving door dit koor, dat niet over buitengewoon stemmateriaal beschikt, doch een afge sloten geheel vormt. 298 pt., 2e prijs. „St. Gregorius". Lisse. Dirigent Mizée. Een eerste klas koor! Mooie dynamische schakeringen, hoogst stijlvol, uiterst be schaafde zang. 325 pt, le prijs. „St. CaeciliaNoord-Scharwoude. Het verplichte werk klonk niet transpa rant genoeg, wel muzikaal. Het „Hodie" •wan Sweelinck was qua klank veel beter, het deed fijner aan. 326 pt, le prijs. „Con Amcrre", Westwoud. Moeskops Sr. laat steeds muzikaal en stijlvol zin gen, doch beschikt jammer genoeg niet over hoge sopranen. Palestrina's Gloria voldeed daardoor beter dan Purcell's „Komt Cupido". 294 pt., 2e prijs. „Arti et Religioni", Naaldwijk, direc teur A. Cloosterman. Hier viel bijzender het „Timor et tremor" van Poulenc op. Een sterk imponerend maar moeilijk te intoneren werk. De uitvoering was door gaans lofwaardig. 328 pt„ le prijs. „Laetitia", Uitgeest. Het stemmateriaal der heren is beter dan dat der dames! Damesstemmen zo mogelijk beter scho len en het wordt een pracht-koor. 292 pt., 2e prijs. „St. Caecilia", Castricum. Het ver plichte werk werd klankrijk en muzi kaal vertolkt. Het „Meisje, o gunstelin ge" is wel gemakkelijk voor een eerste afdeling. 331 pt., le prijs. „Sonora", Zijdewind. Directeur C. J. Hof. Dit koor bezit geen hoge sopranen, toch een aardig ensemble en zeer muzi kale vertolkingen van verplicht werk en „Marcia Funèbre" van ondergete kende. 289 pt., 2e prijs. ,JVietuo Leven", Heiloo. Dirigent Piet Groot gaf een tintelende uitvoering van Mozart's „Vrouwe is 't poeske 'kwijt" en Donati's „Villanella'. Over de gehele linie hoogst verdienstelijke prestaties. 313 pt., le prijs. „Maria Cristina", De Weere. Evenals het dameskoor uit die plaats laat diri gent Stem dit gemengd koor beschaafd en met doorvoelde voordracht zingen. Opmerkelijk goede zang uit een dorp je. Wat staan vele stadskoren hierbij ten achter! 313 pt., le prijs. „Nieuw Leven", Medembilk. Moeskops Sr. woekerde met het hem ten dienste staande stemmateriaal. Al zijn de sopra nen niet bepaald glansrijk, het wordt onder zijn leiding toch altijd een mu zikale uitvoering. Het veeleisende „Sta- bat Mater" van Sigtenhorst Meijer had meerdere aangrijpende momenten. 313 pt., le prijs. ,St. Caecilia", Onderdijk, onder lei ding van Morsch, zong „Ave Maria" en Os Justi" van Bruckner. Is de bege leiding van deze „Ave Maria" ad libi tum? Eerbied voor het a-capella-zingen en uithoudingsvermogen! 288 p., 2e prijs. Deze omvangrijke concoursdag bracht naast enkele middelmatige zeer vele mooie, ja, zelfs zeer schone prestaties! Het Kinderkoor van „St. Caecilia" zong onder directie van Jan Nibbering in de pauze een drietal liederen op echt-naïeve, aardige wijze. OL. KOOP Hoewel de zon, die eigenlijk onafschei delijk is aan het begrip ruiterfestijn, ver stek liet gaan, is het Concours-Hippique dat Zondag op het daarvoor zo uitste kend geschikte terrein aan de Vrijheids dreef in het wandelbos „Groenendaal werd gehouden, een buitengewoon groot succes geworden. De organiserende ver eniging, de Noordhollandse Ruitervereni ging, heeft kans gezien, binnen drie we ken een ruiterfeest te organiseren, dat zijn plaats in de rij van ruitersporteve nementen meer dan waard is én zij heeft daarmede tevens het bewijs geleverd, dat In haar midden mensen zijn, die weten wat organiseren is. De belangstelling voor dit concours was dan ook in rui- terkringen zeer groot en het gëvolg daar van was een uitgebreid programma, zo dat het slotnummer, dat 't meest boeide het Parijs Springconcours, eerst tegen half acht des avonds tot het verleden behoorde. Het ruiterfeest begon met de voorkeu ring voor jachtpaarden, gevolgd door een springconcours B en een behendig heidswedstrijd voor kinderen. Deze wedstrijd verliep zeer aardig. De jeugdige ruiters begonnen met heen en terug langs vijf vlaggen te rijden, waar na zij een lepel met een aardappel er op kregen. Zonder de aardappel te laten vallen moesten ze vervolgens weer door de vlaggen naar de overkant van het veld rijden. Hier lag al een zak te wach ten; de ruiters moesten afstijgen, met aardappel en al in de zak kruipen en zaklopend, het paard aan de teugel, naar de finish wandelen. Wie de aardappel liet vallen was uit! Men begrijpt dus, dat er soms vreemde situaties ontstonden Daarna werden de overige wedstrij den. waaronder een relais springcon cours voor équipes waarvoor niet min der dan 45 dames en heren hadden inge schreven, afgewerkt, tot eindelijk een van de meest interessante nummers kwam, n.l. een demonstratie van de Amsterdamse bereden-politie, die hier hebben laten zien wat dressuur is. Deze bereden politiemannen gaven een aantal uitstekende nummers te zien, o.a. een In het gebouw waarin vroeger de Ge reformeerde gemeente in hersteld ver band kerkdiensten hield aan de Brede- redestraat no. 31, werd Zaterdagmiddag een tentoonstelling van de Culturele Kring .,'t Helm" geopend. De voorzitter van de Kring, mr. Merens, sprak het openingswoord en verheugde zich over deze tentoonstelling van teken- en boet seerwerk van kinderen van 310 jaar. Verschillende Zandvoortse scholen heb ben daaraan medegewerkt. Burgemeester van Fenema opende de tentoonstelling met een toespraak, waarin hij de jonge en actieve kring ,,'t Helm" geluk wenste met het feit, dat in dit gebouw een ten toonstelling kon worden gehouden. Spr. hoopte, dat dit nog eens een cultureel centrum zou worden. Zandvoort zou daar andere badplaatsen een slag mee voor zijn. In Zandvoort is men sterk materieel ingesteld, dit is verklaarbaar c'oor de wederopbouw en de functie als badplaats, maar naast de pret moet er Ook aandacht worden geschonken aan culturele waarden. Hierna bezichtigden de genodigden, onder wie wethouder Kerkman en de raadsleden Blom, Diemer en Lindeman, de tentoonstelling. Veel belangstelling trok ook de inzending van leerlingen der Amsterdamse doofstommensehool. De tentoonstelling is tot en met 1 Juli dagelijks van 15 uur vrij toegankelijk. Een jarenlange traditie getrouw zal op Zondag 1 Juli wederom de gelegen heid bestaan, te pelgrimeren naar de St. Adelbertsakker te Egmond, alwaar om zes uur in de morgen een H. Mis zal v/orden opgedragen in de open lucht. Het betreft hier een bedevaart, welke, eveneens de traditie getrouw, geen op zettelijke organisatie kent en deze, blij kens de iedere keer talrijke deelname, ook niet behoeft. Er bestaat gelegenheid, te communiceren tijdens de H. Mis waarvan de liturgische gezangen door de bedevaartgangers zelf zullen worden uitgevoerd. Hedenmorgen is vlak vóór het toedie nen der laatste H.H. Sacramenten plotse ling in het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar hij ter observatie was opge nomen, dr. J. M. A. van Schuylenburgh in de ouderdom van 75 jaar overleden. Dr. Van Schuylenburgh is tientallen jaren een zeer gewaardeerd katholiek geneesheer in onze stad geweest. In den lande had hij vooral bekendheid gekre gen door zijn behandeling van rheuma- tische ziekten. Ruim 27 jaar was hij kerkmeester van de parochie van het H. Hart aan de Kleverparkweg, welke parochie binnen één week twee kerk meesters verloor. Als voorzitter van de Katholieke Kinderuitzending te Haar lem heeft de thans overledene vooral in den beginne veel goeds kunnen ver richten. 2 Maart 1948 benoemde Z.H. de Paus hem tot ridder in de orde van de H. Gregorius. Bij die gelegenheid schetste pastoor J. Zonderland O.F.M. de dokter wel zeer juist door het volgende te zeggen. „Gro te verdiensten hebt ge als katholiek ge neesheer, ik zeg", aldus spreker, „als katholiek, omdat in de tijd, dat U zich hier vestigde, daar anders over gedacht werd dan thans. Gij hebt U van het begin af aan als zodanig aangediend en uw werk is bijzonder zegenrijk geweest, vooral ook omdat uw zorgen niet alleen naar het lichamelijke, maar ook naar het geestelijk welzijn van uw patiënten uit ging. Nooit was U iets te veel, nooit deed men te vergeefs een beroep op U. Steeds blijmoedig en medelevend waart ge. een troost en 'n steun voor uw zieken. Maar ook op ander terrein vond men U, waar het de katholieke zaak betrof, steeds tot medewerking bereid!" Geëxamineerd vijf candidaten. Ge slaagd de dames: A. J. Roorda, Amster dam; M. C. van der Sluijs, Haarlem; T, Staritsky, Haarlem; E. J. Valk, Haar lem; M. H. H. Terol, Haarlem. Aan het Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen H.B.S. A: de heren R. E. van Engen en D. Kruseman Aretz. Af gewezen geen. Advertentie AMSTERDAMSE VAART 20 TEL. 11053 In de Grote Kerk speelt George Ro bert Dinsdag 26 Juni, 's avonds van 89 uur, de volgende werken: Fantasie en fuga C. kl. t. J. S. Bach; Récit de tierce en taille De Grigny: Basse et Dessus de Trompette Clérambault; 10de Concert, Adagio. Allegro, Aria, Allegro (quasi presto) Handel; Fuga C gr. t. Buxtehude; Koraalvoorspelen, a. Ich ruf'zu Dir. Herr Jesu Christ, b. Gottes Sohn 1st kommen J. S. Bach; Fuga c kl. t. J. S. Bach. De Sint Jorisband van de Verkenners in het district Haarlem heeft Zaterdag deelgenomen aan het derde Nationale Padvinders-mars-band-concours in Sche- veningen. Door het slechte weer moest dit concours plaats vinden in het circus waardoor de marswedstrijd van het pro gramma werd afgevoerd. Het concours was gesplitst in twee afdelingen. In afdeling I speelden negen bands en werd de derde prijs behaald door de Haar lemmers. In afdeling IX speelden elf bands. De hoofdcommissaris van de N.P.V. reikte de prijzen uit in het Kur- haus. In Je algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Cultuurmaat schappij „Kalie Djompo" te Aerden- hout, is aan de heer D. Lageman op diens verzoek als directeur per 30 Juni ontslag verleend. De heer J. J. M. Francken werd met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur, terwijl de heer Lageman de commissarisplaats zal in nemen. Het correspondentie-adres van de maatschappij Is thans Julianastraat 30, Haarlem. Op Zondag 1 Juli zal mej. A. Huls kamp, Zonnebloemstraat 28, haar zilve ren iubileum vieren in dienst van de firma Frans Perquin. Zij is daar werk zaam als administratrice van de sociale afdplkc doe onderneming. caroussel dat prachtig draaide terwijl ook het rijden a la Fleche de bewonde ring oogstte van het zeer talrijke pu bliek dat zeer royaal was meX haar applaus. De Amsterdamse politiemannen zorgden zelf voor muziek want een achttal blies op trompetten. Dat de paarden goed afgericht waren, bleek wel uit het feit dat zij helemaal niet onrustig werden. Het laatste nummer, het Parijs Spring concours was figuurlijk en letterlijk het hoogtepunt van deze mooie sportdag. Hier werd de barrage de hoogte van de hindernissen verhoogd van 1.10 m tot 1.50 m en het was de heer H. de Vos uit Wassenaar die met zijn prachtig sprin gende Iron King met 3 punten in de 5e omloop de eerste prijs veroverde. Onder de overige prijswinnaars behoorden ook mej. E. S. Tack te Den Haag met Gigolo en mevrouw G. Kresin, eveneens te Den Haag, die met Rein Astrid voortdurend de snelste tijden maakte Na de demonstratie van de Amster- se politie hield de voorzitter van de or ganiserende vereniging, de heer J. Horn te Bentveld, 'n rede waarin hij allereerst dank bracht aan de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, voor de verleende toestemming om ten bate van het Koningin Wilhel- minafonds deze sportdag te orga niseren, niettegenstaande de burge meester zich zeer pessimistisch toonde omtrent de resultaten. Jammer was het dat het internationale jeugdrij concours, dat voiag jaar hier werd gehouden, in het geding werd gebracht. Daarna onthulde de spreker dat het succes van deze dag, ook financieel, alle verwachtingen heeft overtroffen. Hij overhandigde allereerst een chèque van f 1200 aan de burgemeester, die tevens ere-voorzitter is van de afde ling Heemstede van het Koningin Wilhelminafonds, en deelde mede, dat dit nog maar het begin was; de ver moedelijke opbrengst zou naar zijn mening wel liggen tussen de f 2500 en f 3000. Hij bracht dan ook een harte lijk woord van dank aan allen zon der uitzondering die hadden medege werkt om dit prachtige resultaat te bereiken en aan het slot sprak hij de hoop uit, dat de Noordhollandse Ruitervereniging, die het volgend jaar 40 jaar zal bestaan, in de gelegen heid zal worden gesteld op dit terrein een internationaal concours-hippique te houden. Daarna hield de burgemeester van Heemstede een toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de resultaten van deze geslaagde ruiterdag en de toe zegging deed dat de vereniging, als het enigszins mogelijk is, over dit terrein en anders over een gelijkwaardig terrein zal kunnen beschikken teneinde in 1952 haar veertigjarig bestaan te kunnen vie ren. Op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort bevindt zich een prachtige plaats, volop waardig de naam Openluchttheater te dragen. Hier was het, dat Zondagmiddag de eerste dag van het Zangfestival, georganiseerd door de zanggroep van de Ontspan ningsvereniging „Viribus Unitas" van het Provinciaal Ziekenhuis, plaats vond. Brengt over het algemeen zingen in de openlucht moeilijkheden mee, hier is geen sprake van enige stoornis, of het zou de merel moeten zijn, die in de hoge boomgewelven zijn meiismen weelderig mengt met de menselijke stem. Storen doet dit echter niet. Wer kelijk, dit is een ideaal oord voor mu ziekfestijnen als deze, en organiserende verenigingen deden goed zich met deze plaats eens op de hoogte te stellen. De uiterste p.p. zijn hier overal te hqren, de zang draagt door de uitermate gun stige acoustiek overal prachtig, terwijl iedere nuancering, als in een zaal, merkbaar is. De zangleider, de heer d. Putten, mogen wij met deze ont dekking van harte feliciteren. En nu wij deze naam in dit verband toch reeds noemen, moet er nog een lofrede op deze zangieider afgestoken worden. Om met het materiaal, waarmede hij werkt, de koorzang tot dergelijke resulta ten te komen als de heer v. d. Putten deze middag bewees te kunnen berei ken, moet men bepaalde eigenschappen bezitten, waarvoor men achting moet hebben. Het spontane en hartelijke applaus, dat het klein Patiëntenkoor van het Provinciaal Ziekenhuis, dat het laatst optrad met twee meerstem mige volksliederen, ten deel viel, be wees, hoe het talrijke publiek deze prestatie op haar juiste waarde wist te schatten. Van het twaalftal aftredende koren hoorden wij over het algemeen goede koorzang, met vanzelfsprekend hoogtepunten. Eén er van was de Ar beiderszangvereniging „De Stem des Volks" uit Haarlem onder leiding van Haus Lichtenstein. Het Ave Verum van Mozart en een Weltliche Cantate van dezelfde componist waren zeer goed van koorzang. Ook het R.K. Dameskoor „Viva Maria" uit Heemstede o. 1. v. G. de Brabanson zong helder, fris en gecultiveerd, evenals het „Velser Da meskoor o. 1. v. Jan Beider, waarvan speciaal de eerste sopranengroep opviel door mooie stemmenglans. Zo gezegd, over het algemeen verder goede koor zang door de andere koren, die alles gaven wat ze hadden om dit festival zo goed mogelijk te doen slagen. Jammer is nog steeds de programmakeuze van de verschillende dirigenten, die nog maar altijd op verouderde werken te ruggrijpen. Speciaal op het terrein van de gemengde koormuziek is toch heel wat schoons te vinden, wat nog nooit door deze koren ten uitvoer is gebracht, Het stemt echter tot vreugde, dat er hier en daar toch reeds iets begint door te komen in de programma's. Volgende week hopen wij hier iets van te horen. JAN LAARVELD Dinsdagmiddag om half vijf wordt in de Prima Primariakerk te Bloemendaal het Ziekenlof gehouden. Aan het verkeersexamen te Bloemendaal namen 497 candidaten deel. waarvan er *42 het "volledig examen aflegden. In totaal slaagden 408 candidaten. 55 namen deel aan de niet-volledige examens. Van hen slaag den er 49. De dansavond van de Hindoe-danse res Hima Kesarcodi is Zaterdag in het Openluchttheater te Bloemendaal van wege het regenachtige weer niet doorge gaan. Het bestuur van het Openluchtthe ater hoopt, dat de voorstelling Woens dag 27 Juni kan doorgaan. De danseres arriveerde Vrijdagavond te Amsterdam en heeft honderd voorstellingen in zes Europese landen gegeven. De katholieke verenigingen van Halfweg en Zwanenburg kunnen zeer tevreden op een geslaagde sportdag terugzien. Ondanks de regen van Vrijdag en Zater dag is het grote programma Zondag zon der een druppel regen afgewerkt. De dag werd ingezet met een grote optocht door Halfweg, waarin meeliepen: O.B.K. muziek corps, verkenners en gidsen, gymnastiek-* vereniging „St. Christofoor", RKVV „NAS de handbalverenigingen „DOP" en „Leoni- das", en verder e enafdeling athleten. Precies 1 uur marcheerde de stoet het gem. sportterrein op aan de Bauduinlaan, waarna pastoor Bots het openingswoord sprak. St. Christofoor startte met een grote turn- demonstratie. Hierna volgde de 100 meter hardlopen voor heren. Hiervan werd drie series gelopen; en als overwinnaar kwam de heer L. v. Vugt uit de strijd met een tijd van 12 sec., een tijd die, gezien de natte grashaan, niet slecht was. D, 4 x 100 meter estafette voor dames werd gewonnen door DOP en bij de heren door NAS. De voetbalwedstrijd NASLijnden was een amusante wedstrijd waarin NAS zich de sterkste toonde door met 5—1 te winnen. Wederom liet hierna St. Christofoor van zich spreken met toestelturnen. De 1500 meter was wederom een overwinning voor Van Vugt. Bürmann eindigde als tweede. Het programma werd buitengewoon vlot afgewerkt en to enom 6.15 uur de voorzitter van het comité, de heer Leerdam, de prijzen uitgereikt en zijn slotwoord had gesproken, ging iedereen voldaan huiswaarts. Zaterdagavond weid in Stoop s bad gespeeld de waterpolowedstrijd HVGB— ADZ (dames). In de eerste speelheift verkregen de Amsterdamse dames een X0-voorsprong na het nemen van een strafworp door Ans de Jonge. In de tweede speelheift wisten de Haarlemse dames, door een schot van Tineke de Lugt, de stand in evenwicht te brengen en was het kort voor het einde, dat het de Amsterdamse dames gelukte het winnende doelpunt te maken. Eind stand 12. In Zaandam had HVGB Donderdag avond met 5 dames tegen 7 Nereus-da- mes gespeeld en deze ongelijke strijd verloren met 60. De stand in de twee de klasse A dames is nu: Advertentie ADZ DWT DWR HVGB Nereus 4 3 3 4 2 2 6 5 2 2 1 0» 13 9 4 5 3 6 2 verliespunten wegens niet opko men. HPC heeft in de derde klasse A da mes de eerste overwinning binnenge haald. Gespeeld werd in Zaandam te gen Waterlelie. De Heemsteedse dames wonnen de wedstrijd met 60. Voor de eerste klasse heren werd in Arnhem gespeeld de wedstrijd Neptu- nusDWR. De Haarlemmers moesten het onderspit delven en verloren met 5—2. HVGB 2 ging, voor de reserve eerste klasse B, naar Amsterdam om te spelen tegen DJK 2; de Amsterdam mers bleven hen de baas met 4—2. Haarlem 3 speelde in Amersfoort tegen AZPC 2 en boekte een overwinning van 40. De wedstrijd HVGB 2Robben 3 werd in Stoop's bad gespeeld. De Haar lemmers bleven met 52 de meerderen van de Hilversummers. DWT 2 boekte in de reserve derde klasse B een overwinning van 41 op HVGB 4. Voor de kringcompetitie werd ge speeld: Heren: HVGB 5Haarlem 5 7—1; DWT 3—HPC 5 2—1. Meisjes: HPC—HVGB b 4—3, HVGB bDWR 2—2, HVGB a—DWT 3—3. Jongens:» DWT—HPC 2—10. Door Haarlem is Zaterdagmiddag deelgenomen in Schoonhoven aan het jaarlijks waterpolotournooi om de Zil- verstadprijs. Het tournooi werd ge wonnen door HZPC gevolgd door Haar lem het IJ en ZIAN. In de eerste ron de waren de uitslagen ZIANHaarlem 1—2, HZPC—IJ 4—2. In de finale ver loor Haarlem met 2—r.l van HZPC. In de strijd om de derde" plaats eindigde de wedstrijd IJZIAN 31. Advertentie HAARLEM Elecitisclie installaties Luidsprekende Telefoon- installaties In de zwemvijver „Groenendaal" te Heemstede zijn Zondagmiddag door HPC zwemwedstrijden gehouden om de kampioenschappen kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. W. Geurtsen, HPC, en Fred Pieters, DWR, gaven elkaar in de wedstrijd 100 meter vrije slag weinig toe. Nadat Pie ters in de eerste baan een kleine voor sprong had genomen, wist Geurtsen bij het nemen van het keerpunt de leiding over te nemen en was het eerst in de laatste baan, dat Pieters de achterstand in wist te lopen, om met handslag ver schil aan te tikken. Geurtsen noteerde 1 min. 2.2 sec. en Pieters 1 min, 2.4 sec. De derde plaats werd bezet door H. van Doorenmaalen, Haarlem, 1 min. 6 sec. Fons Roozekrans, DWT, verbeterde zijn clubrecord en liet de klok 1 min. 6.1 sec. draaien. Bij de dames werd op de 100 meter vrije slag een vinnige strijd geleverd tussen Elly Hölsken, Haarlem, en Margot Marsman, HVGB. De Haar lem-dames zegevierden mei 1 min. 14 sec. Margot Marsman noteerde 1 min. 14.4 sec. en Tineke Wouters, DWR, 1 min. 15.4 sec. Bob Bonte, Haarlem, moest na een fraaie strijd in de, wed strijd 100 meter schoolslag de eer laten aan zijn clubgenoot Jan de Haas, die beslag op het kampioenschap legde in 1 min. 15.8 sec. Bob Bonte volgde met 1 min. 16.4 sec. en de Heemstedenaar A. de Vries 1 min. 17.3 sec. De wedstrijd 50 meter schoolslag meisjes werd ge wonnen door Elly Hölsken, Haarlem, 41.8 sec. N. de Voogd, HPC, en B. Assie, HVGB, moesten de tweede en derde plaats delen, zij noteerden ieder 46 sec. De wedstrijd 50 meter rugslag jon gens had tot uitslag: F. Meijer, HVGB, 40 sec.; W. Hartkamp, DWR, 40.1 sec.; L. Eek, HVGB, 40.5 sec. De strijd om de titel in de wedstrijd 4 x 100 meter vrije slag estafette da mes ging tussen DWT en DWR; met 2.4 sec. voorsprong op DWT zegevierde DWR. De tijden zijn: DWR 5 min. 31.8 sec.; DWT 5 min. 34.2 sec. en HVGB 5 min. 50.2 sec. De uitslag van de wedstrijd 10 X f>0 meter vrije slag estafette heren is: HVGB 5 min. 2.4 sec.; Haarlem 5 mm. 15 sec. en HPC 5 min. 15.4 sec. Na afloop van de zwemwedstrijden werd een vriendschappelijke waterpolo wedstrijd gespeeld tussen HPC en HVGB. Rol bezorgde de HVGB-ers de leiding, waarna Prager gelijk maakte. Na een mislukt schot van Hogeland deed Rol het beter en ging de rust in met 1—2. In de tweede speelheift was het Hogeland, die nog twee doelpunten aan de voorsprong van de Haarlemmers toevoegde, zodat het einde kwam met Piet Dobbermans overdrijft reuze. Ja, „Baars boven baars" is zijn leuze. In één ding, denkt Piet, Overdrijf ik vast niet: TIP van ROOTZ in 't riet.... n pracht keuze! Inz. Mevr. G. H. te A'dam ontv. 1 fl. TI3 Gisteren werd de jaarlijks door de Haarlemse Luchtvaartclub georgani seerde landelijke wedstrijd om de Haar lem Tropheeën, gehouden op de Crailose Heide bij Bussum. Als gevolg van het aanvankelijk slechte weer viel de deel neming enigszins tegen en verschenen 40 deelnemers aan de start. Onder hen be vonden zich vliegers uit Aalsmeer, Am sterdam, Bussum, Eindhoven, Hilversum, Haarlem, Utrecht en Zaandam. Uit wedstrijdoogpunt gezien was het weer goed en er waren prachtige staal, tjes van starttechniek te bewonderen. In de eerste ronde waren de tijden over het algemeen vrij laag- Alleen Wassenaar (AM) boekte een vlucht boven de 100 sec., n.l. 111 sec. De tweede ronde leverde betere tijden. Het weer was iets gun stiger geworden en er was zelfs enige zeer lichte grondthermiek te constateren. De resultaten bleven niet uit: Kirchman (Gooi), 200.3 sec.; Kramer (ZAA), 124.3; Aarts (HAA), 120; Rud Das (HAA), 117.1; Tulp (ALM), 111.2. Ook de derde ronde leverde mooie vluchten op: De Looper (ZAA), 135; Kirchman, 128; Keessen (ALM), 118.6; Tulp, 111.8; Aarts, 104.3. Bij de rubbermotormodellen bleek al gauw, dat Van Poppelen (HAA) de enige was, die wat in de melk te brokken had en de enige die het hem nog lastig kon maken was de Eindhovenaar Ten Brink. De uitslag van deze zeer prettig ver lopen wedstrijd luidt als volgt: Ploegenklassement: Zweefmodellen: 1. Aalsmeer. 905.2; 2. Gooi, 662.3 sec.; 3. Haarlem, 508.9 sec. Rubbermotormodellen: 1. Eindhoven, 565.9 sec. Individueel klassement: Zweefmodel len: 1. Kirchman (Gooi), 408.3 sec.; 2. Aarts (HAA), 293.3 sec.; 3. Tulp (ALM), 291.2 sec.; 4. Wassenaar (AM), 252.6 sec.; 5. Rud Das (HAA), 251.3 sec. Rubbermotormodellen; 1. v. Poppelen (HAA), 273 sec.; 2. Ten Brink (EI), 206.1 sec.; 3. v. Loo (EI), 182.2 sec. Op de Sintelbaan in Amsterdam wer den clubwedstrijden gehouden voor meisjes. Hieraan deden 14 verenigingen mede. De meisjes van Gita hebben op deze wedstrijden goede resultaten be haald. Bij de meisjes C. werd E. v. d. Goes 2e op de 60 m. in 8.8, R. Peute Bij het hoogspringen; R. Peute 1.30 m. Verspringen 2e. E. v. d. Goes 4.33 m. Op de 4 X 60 m. estafette boekten de meisjes een overwinning in 34.5 sec. voor Sagitta. A.D.A. én Zaanland. Meisjes B: M. v. Vliet 11.7, P. van Egmond 11.9. N. Struijkenkamp 11.9 en N. Koster 12.2. Bij het hoogspringen bereikte M. van Vliet 1.35 m. en werd 2e P. v. Egmond I.30 en N. Struijkenkamp 1.20 m. Meisjes A; 80 m. G. Boerboom 11.7, V. Piek H. v. Egmond 11.9, A. Meijboom 12, R. Blokker 12.2 sec. Kogelstoten: H. van Egmond 8.80 m. Bij het Discuswerpen werd G. Boer boom 2e met een worp van 28.44 m. De 4 x 80 m. werd een overwinning voor Zaanland, Gita I werd hier 4e in 44.8 sec. De dames van Gita kwamen in Be verwijk aan de start op de wedstrijden van DEM. De resultaten waren: Ver springen C: 3e L. Hartman met 4.59 m. Klasse B: 3e A. Stolwijk 4.60 m., B. Stouten 4.26 m. Discuswerpen C: 19.0a m. 3e A. Stolwijk. Hoogspringen: M. de Vries 2e met 1.33 m„ L. Lenselink 1.25 m. De uitslagen zijn: Sportbond IRapi- ditas dames 7—3, PSVH IHGA I da mes 12—2, PSVH I—HOC I '20—11, PSVH ISportbond I 1230, HGA 1 Oosterkwartier I 12—16, Sportbond I HOC I 3010, Res. PolitieRapiditas 8 24, Oosterkwartier IIHGA II 27—4, HGW I—Sportbond II 33—17, PSVH II— HGA II 14—6. PSVH II—Res. Politie 23—8. Programma van 25 Juni29 Juni. 25 Juni 19 u.: HOC I-HOC II, dames 26 Juni 19 u.: Oosterkw. I—Sportbond II, heren; 20 uur: HGA I—Sportbond I, heren 27 juni 19 u.: HGA—Rapiditas dames. 28 Juni 19 uur: Sportbond I—Sport bond II dames. 29 Juni 19 uur: PSVH—Oosterkwar- der dames; 20 uur: PSVH—Oosterkwar tier I heren. In de eerste klasse zijn voor deze week enige interessante ontmoetingen vastge steld, n.l. HGASportbond en PSVH Oosterkwartier. De laatstgenoemde ver enigingen zullen hier wel met de eer gaan strijken, hoewel de verwachtingen zijn dat de andere teams geen gewillige slachtoffers zullen zijn. Het Sportbond team doet het in deze competitie uitste kend door met drie overwinningen on geslagen aan kop te gaan. Bij de dames is het moeilijk enige voorspelling te doen en daarom zullen wij dit rustig af wachten. In verband met de te houden Sportweek zullen er in de week van 2 tot en met 6 Juli geen competitiewed strijden worden gespeeld, doch demon stratiewedstrijden, waarover nog nadere mededelingen zullen volgen. Advertentie en speciati-Jen «peer nieuwe modellen; zijn vindt U Een bril van Keip dat is goed tstraat, na GEBOREN: S. J. Ligtenberg—Voogd, z; C. M. NabaroReemst, z; C. van Dijk—Boots, z; B. B. M. Kok—Huij- boom, z; E- C. Hoogendijkvan der Peet, z; T. H. ReusienMeerding, z; M. Haast—'Vuijst, z; P. Hirs—Heeremans, d- A. J. HakJansen, d; M. E. van der IVleij— Borst, d; W. Koopman—de Boer, d; J. T. HorstmanHoenderdos, d. GETROUWD: 23 Juni: B. H. Hosman en G. S. Smits. i OVERLEDEN: W. B. Slobbe, 5 j„ Ge neraal Cronjéstraat; A. ter Wolbeek, 72 j., Bilderdijkstraat; P. M. Woesten- burgBimmerman, 39 j. Van 't Hoff- straat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2