Entezam, voorzitter Alg. Vergadering V.N., zoekt contact met Malik m m „Zwaarste straf" geëist tegen mgr. Grosz AMERIKA ALTIJD BEREID REGELING IN KOREA TOT VREEDZAME - I Tussen neus en lippenS was echter ziek Sovjet gedelegeerde wÈ Getuigen beschuldigen grif zich zelf en de beklaagden TRUMAN: „Aan agressie moet echter volledig een einde worden gemaakt" BRITSE EMPLOYÉ'S LEGGEN WERK NEER Evacuatie van vrouwen en kinderen VERWOEDE RODE AANVALLEN AAN CENTRALE FRONT OP KOREA Toi hoofd en hart ZEER GROTE DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT TE WASHINGTON EN NEW YORK Arrestatiebevel tegen Westerling WERKLOOSHEIDSWET .Het weer Burgerl. gouverneur wijst verantwoordelijkheid tot handhaving van de orde af J Geen aanwijzingen voor een nieuw offensiei Huif! ee riuixMU oepmycu oiuj! DINSDAG 26 JUNI 1951 75ste JAARGANG No. 25107 H. Vader weldra naar Castel Gandolfo WEER 65 KRIJGSGEVANGENEN UIT RUSLAND Ziekenhuistarieven verhoogd Regering vraagt advies op korte termijn aan S.E.R. Morrison niet al te optimistisch Aansporing tot geduld m m mm HET CONFLICT IN DE PERZISCHE OLIE-INDUSTRIE Ook in ons land.... Donderdag wordt vonnis geveld Mgr. Mihailowitsj overleden Medebeschuldigde in proces tegen kardinaal Mindszenty ^iiiiiiniiiiiiiiiiiiiuititiiiimiHmiiiiiiiiiinmminHiiuuiiHiHiHitimtH«mimmuiiiiiiiiiimiiiiniiiniiiiiiiniiniirniiiiiUiiiF| *m. m MP» Versterkingen Herhalingsoefeningen zeemacht I FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, I 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De diplomatieke bedrijvigheid in Washington en New York naar aanleiding van het vredesvoorstel van de Russische gedelegeerde bij de V.N., Jacob Malik, neemt nog steeds toe. Vandaag zouden de Perzische voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N., Nasrollah Entezam, en de Britse gedelegeerde sir Gladwyn Jebb met Malik in contact treden om hem nader te polsen over de Russische plannen betreffende Korea. Sir Benegal Rau, het hoofd van de Indiase delegatie, stuurde Entezam gisteravond een drin gend telegram, waarvan de inhoud niet bekend is geworden. Daar India een der weinige niet-communistische leden der V.N. is, die geregeld contact heb ben met Peking, acht men het niet onmogelijk dat het hier een belangrijke boodschap betreft. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hield gisteren gedurende de gehele dag spoedconferenties met vertegen woordigers van de geallieerde landen, teneinde politieke gedragslijnen te kunnen opstellen ingeval het de communisten werkelijk ernst is met de plannen om de Koreaanse strijd te beëindigen. De secretaris-generaal van de V.N., Trygve He, heeft zijn vacantie in Noorwegen onderbroken en is vandaag per vliegtuig, via Londen naar New York vertrokken. Toen de voorzitter van de V.N., Nasrollah Entezam, gister avond per vliegtuig uit Washington in New York arriveerde, ontving hij een boodschap van de secretaris van de Russische gedelegeerde Malik, waarin gezegd werd, dat Malik ziek was en zich in zijn woning te Glen Cove op Long Island bevond. Malik zou echter vandaag telefonisch een afspraak maken voor een onderhoud met Entezam. Verwacht wordt dat het onderhoud tossen Entezam en Malik de nodige op heldering zal verschaffen over een on middellijk staken van het vuren in Korea en een terugtrekken der troepen achter de 38ste breedtegraad. Het staat wel vast dat Malik inderdaad ziek is. Hij verliet gisteren in de middaguren zijn bureau te New York en trok zich terug op zijn landhuis te Glen Cove, dat de Russen gehuurd hebben. Het is be kend, dat Malik aan een hartkwaal lijdt, Gisteravond werd tevens bekend dat Malik passage heeft besproken voor het Zweedse passagiersschip „Gripsholm" om zich via de Moermanks-route naar Rusland te begeven. Dit is het enige nieuws geweest dat weinig bevorderlijk bleek voor de het steeds stijgende opti misme ten aanzien van een vrede in Korea. Men brengt echter in herinnering dat Malik verleden jaar een soortgelijke passage boekte waaruit men meende op te maken dat de Sovjet-Unie zich uit de UNO zou gaan terugtrekken doch deze passage weer werd ingetrok ken, waarna Malik het presidentschap van de Veiligheidsraad in Augustus op zich nam. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) In Vaticaanse kringen wordt veron dersteld dat de H. Vader dit jaar reeds reeds vroeg naar zijn buitenverblijf Castel Gandolfo zal vertrekken. Men neemt aan dat dit vertrek zelf reeds kort na het feest van Petrus en Paulus (Vrijdag 29 Juni a.s.) zal plaats vinden. Te Brussel is een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen Westerling, aldus meldt A.P. Hij wordt door de Belgische politie gezocht wegens het gebruik ma ken in België van een vals paspoort. Dit paspoort stond op naam van Lembrechts. De Sovjet-ambassadeur te Den Haag heeft aan het ministerie van Buitenland- ge Zaken mededeling gedaan, dat bin nenkort uit de Sovjet-Unie een nieuwe groep van 65 uit krijgsgevangenschap ontslagen Nederlanders verwacht mag worden. De namen der betrokkenen zijn nog niet bekend. Nadere gegevens hier omtrent zullen,zo spoedig mogelijk wor. den bekend gemaakt. De Staatscourant vermeldt de prijzen- beschikking ziekenhuistarieven 1951. Deze staat, in verband met kostenstij gingen, een algemeene verhoging der verpleegprijzen toe van f 0.75 per ver- pleegdag voor die ziekenhuizen en sana toria, welke sinds 1 Juli 1950 hun tarie ven niet hebben verhoogd op grond van een individuele prijsvaststelling en van f 0.40 per verpleegdag voor die inrich tingen, welke sinds 1 Juli 1950 op grond van een individuele prijsvaststelling hun tarieven wel hebben verhoogd. De regering heeft aan de Soc.-Econo- mische Raad op korte termijn advies gevraagd omtrent het tijdstip, waarop de Werkloosheidswet in werking zou kunnen treden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de S.E.R. voor het uitbrengen van dit advies een com missie in te stellen. Waarschijnlijk zal deze onder leiding staan van prof. dr. J. Tinbergen, die ook voorzitter is van de commissie lonen en prijzen uit de S.E.R. In de Rotterdamse haven zijn de zware kruiser „Albany" en drie torpedobootjagers aangekomen. Dit flottielje maakt deel uit van een oefensmaldeel van dertien sche pen voor de opleiding van adelborsten. Dit smaldeel staat onder commando van schout-bij-nacht James L. Holloway Jr. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien en een kans op onweer. Meest matige Wes telijke wind. Koel weer. Zon: 4.21—21.04. Maan: 0.29—14.28. De mededeling, die radio-Peking gis termiddag deed en waarvan wij al in een gedeelte van onze oplaag melding hebben gemaakt dat het in de Chi nese hoofdstad verschijnende „Volks dagblad" in een hoofdartikel heeft ver klaard het geheel eens te zijn met de voorstellen van Malik voor een vreed zame regeling van het Koreaanse con flict. was wel het meest bemoedigende bericht, dat het Westen gisteren on- ving. Nasrollah Entezam verklaarde bij zijn aankomst in New York, dat hij zou trachten zo spoedig mogelijk een onder houd te hebben met de Russische afge vaardigde Jacob Malik. Hij trachtte ook zich met de Chinese regering in Peking in verbinding te stellen. Op de vraag, hoe lang het zou duren om een wapen stilstand tot stand te brengen als er een maal in toegestemd zou zijn, antwoord de Entezam, dat dit in enkele minuten zou kunnen gebeuren. Entezam liet de journalisten ook we ten dat de mogelijkheid bestond dat Malik's voorstel vandaag besproken zou worden op de speciale zitting van de Algemene Vergadering in Flushing. Naar Entezam verder verklaarde heeft hij geen enkele officiële mededeling van de Chinese communistische regering ontvangen. Entezam achtte het bericht, volgens hetwelk radio-Peking had mede gedeeld, dat de communistische rege ring van China volledig achter de voor stellen van Malik stond, echter „uiterst belangrijk". (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Herbert Morrison legde gisteren in het Lagerhuis een korte verklaring af betreffende de inhoud van Malik's^ radiorede op Zaterdag. Hij waarschuwde zijn gehoor dat men zich met het oog op vroegere mislukkingen van Westerse vredespogingen, niet kon veroorloven al te optimistisch te zijn over de Russische wapenstilstandsvoorstellen. Hij hoopte, dat de voorstellen van Malik oprecht gemeend waren, daar in dit laatste geval de mogelijkheid openstond om vorderin gen te maken op weg naar de vrede. Inmiddels heeft Morrison, naar verluidt, een verzoek gericht aan Sir Gladwyn Jebb zich tot Malik te wenden en hem te vragen om een nadere uiteenzetting omtrent zijn voorstel. w'T' Infanteristen van de Verenigde Naties in Korea verzamelen zich om nieuwe posities aan het front te gaan betrekken. Op de achtergrond soldaten, die zich reeds op weg begeven. -3 President Truman heeft gisteren verklaard, dat de V'irenigde Staten bereid zijn „mede te werken aan een vreedzame regeling in Korea, een bereidheid, waar van Amerika immers altijd reeds heeft blijk gegeven". „Maar", zo voegde de president er aan toe, „het moet een regeling zijn, waardoor aan agressie volledig een einde wordt gemaakt en waardoor de vrede en veiligheid worden hersteld". President Truman hield gisteren, op de dag dat een jaar geleden de oorlog in Korea uitbrak, een rede bij de inwijding van het nieuwe luchtvaartlaboratorium te Tullahoma (Tennessee). Aan het slot van zijn rede verklaarde de président: „Wij moeten ons versterken, maar intussen de mogelijkheid oper>aten voor een vreedzame regeling van internationale geschillen". „In Korea en in de rest van de we reld moeten wij bereid zijn alle stappen te nemen, die ons inderdaad nader tot de wereldvrede brengen, maar wij moe ten overijlde acties, die onnodige risi co's van een wereldoorlog inhouden of slap optreden, dat een beloning zou be tekenen voor agressie, schuwen als de pest- Wij moeten vastberaden, stand, vastig en nuchter zijn. Als wij ongedul dig worden, kunnen wij al datgene ver- Voor de opleiding van officieren van de Amerikaanse Kustwacht maakt men in de Verenigde Staten o.a. gebruik va>n de „Eagle" („Adelaar"), een trotse driemaster, welke in 1936 op de Hamburgse werf van Blo)im Voss gebouwd is. Oorspron kelijk heette het schip „Horst Wessel" en werd het gebruikt voor de opleiding van cadetten in Duitsland. Deze maand doorkruist het voor de vierde maal de Europese wateren met aan boord een aantal IAmerikaanse Kustwacht-cadetten. Het opleidingsschip zal begin Juli een bezoek brengen aan Amsterdam. Het schip is bijna 90 meter lang. 12 meter breed en heeft een diepgang van 5 meter. De waterval-plaatsing is 1800 ton; het zeiloppervlark bijna 2000 m2.; ook bevindt zich aan boord een hulpdiesel-motor. liezen waarvoor wjj werken, als wij vertrouwen en moed betonen, kunnen wij slagen. Op 25 Juni 1950 heden een jaar ge leden hebben de communistische heersers hun toevlucht genomen tot een openlijke oorlog. Zij hebben com munistische legers gezonden om een klein en vreedzaam land te veroveren. Dat was een aanslag op het leven zelf van de U.N.O. Wij konden in deze situatie maar één ding doen en dat hebben wij gedaan. Als wij hadden toegegeven als wij de republiek Korea ten onder hadden laten gaan zou geen land ter wereld zich veilig hebben gevoeld. De hele grondslag van de internationale organi satie voor de vrede zou zijn weggeval len. De geest van verzet zou gebroken zijn en de vrije landen zouden open hebben gelegen om één voor één ver overd te worden. Dat hebben wjj niet laten gebeuren. Voor de eerste keer in de geschiedenis heeft een wereldorgani. satie collectieve »".ilitaire maatregelen genomen om een agressie tot staan te brengen en, tezamen handelend, hebben wij haar tot staan gebracht. Vandaag een jaar geleden leek Ko rea de Sovjetheersers te Moskou en hun agenten in het Verre Oosten een gemakkelijke prooi. Maar zij vergis ten zich. Thans, nadat de communis ten meer dan een millioen man heb ben verloren, zijn de strijdkrachten van de agressie teruggeworpen naar hun uitgangspun.. Zij zijn terug ach ter de lijn, vanwaar zij zijn vertrok ken. Het is niet gegaan zoals de com munisten hadden verwacht. De U.N.O is niet vernietigd. Zij is integendeel sterker dan een jaar geleden. De vrije landen zijn niet gedemoraliseerd. In tegendeel, zij zijn thans krachtiger en meer vervuld van vertrouwen dan een jaar terug. Wij hebben deze strijd in Korea ge streden om een derde wereldoorlog te voorkomen. Tot dusverre hebben wij succes gehad. Korea heeft de vrije lan den er van overtuigd, dat zij legers en materiaal gereea moesten hebben om zich te verdedigen. De Verenigde Staten gaan voorop door 40 milliard dollar voor de verde diging uit te geven en ook andere lan den offeren een belangrijk deel va: hun nationale inspanning aan onze gemeen schappelijke verdediging. Nooit te vo ren in de geschiedenis hebben wij zulke De persafdeling van de Perzische regering heeft bekend gemaakt, dat de bur gerlijke gouverneur van Msajid Soeleiman, een der oliedistricten van de „Anglo- Iranian", ongeveer 160 km. ten noorden van Abadan, aan de centrale regering heeft gerapporteerd, dat alle Britse werknemers Zondag het werk hebben neer gelegd en naar Abadan zijn vertrokken^ Functionarissen van de A.I.O.C. te Teheran hebben dit nog niet kunnen bevestigen. De Perzische woordvoerder verklaarde, dat de burgerlijke gouverneur voorts had gemeld, dat weerspan nige leden van de Bakhtiati-stam zich in de omgeving bevinden en dat hij alle verantwoordelijkheid voor het in stand honden van de olieproductie en het handhaven van de orde in geval van enig incident van de hand wees, aldus meldt A. P. van de middag schriftelijk. Ingeval Dra ke voor Donderdag 28 Juni des mor gens om acht uur geen positief ant woord heeft gegeven zal de Perzische olieraad hem als ontslagen beschouwen en een opvolger aanwijzen. Eric Drake is ondertussen onver wachts naar Irak gereisd. Bij zijn aankomst te Basra verklaarde hij, dat hij kwam spreken over de verze kering van een ononderbroken olie- levering aan Zuid-Irak „met het oog op het optreden van de Perzische re gering dat in de nabije toekomst tot sluiting van de raffinaderij te Abadan door overmacht zou kunnen leiden" De laatste honderd tot tweehonderd Britse vrouwen en kinderen te Abadan zullen vandaag, naar Reuter meldt, Perzië verlaten. Voor de evacuatie wor den Nederlandse, Zwitserse, Engelseen Amerikaanse vliegtuigen gebruikt. De Iraanse olieraad heeft de alge meen directeur van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij, Eric Drake, 72 uur bedenktijd gegeven om zijn functie on der Perzische leiding voort te zetten of anders het land te verlaten. Drake ont ving de mededeling gisteren in de loop Drake verklaarde, dat hij zo spoedig mogelijk naar Perzië zal terugkeren maar enkele waarnemers vragen zich af. of Drake wellicht op weg naar En geland. De Britse ambassadeur te Teheran, sir Francis Shepherd, heeft gisteren bij de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Bagher Kazemi, geprotesteerd tegen een besehuldiging van sabotage door de Perzische regering gericht aan het adres van Eric Drake. Een woordvoerder van de ambassade deelde mede, dat drie leden van de voorlopige directie van de Iraanse na tionale petroleummaatschappij Drake een brief hebben gezonden, waarin hem werd medegedeeld, clat hij schuldig was aan sabotage, omdat hij had geweigerd ontvangbewijzen te tekenen voor de in tankschepen gepompte olie. De Britse ambassadeur heeft uiting gegeven aan zijn grote bezorgdheid over de beschuldiging van sabotage tegen Drake wegens de bij het parlement aanhangige anti-sabotagewet, die voor ziet in straffen tot de doodstraf toe voor iedereen, die de olieproductie belemmert. Als het Christendom zo be schaafd is geworden, dat het geen beroering meer teweeg brengt, is het dood maatregelen genomen om de vrede te handhaven. Ongelukkigerwijs is het niet alleen het Kremlin dat probeert ons van onze» geallieerden te scheiden. Er zijn ook in ons land lieden, die proberen ons op onszelf te doen staan- Er zijn hier per sonen, die wantrouwen tegen onze ge. allieerden zaaien en onze meningsver schillen met hen als groter voorstellen dan zij zijn. Bij deze personen zijn tr die het goed menen, maar die misleid zijn, doch er zijn ook anderen, die wel bewust de politiek boven het landsbe lang stellen. Ik heb natuurlijk niets tegen een eerlijke politieke strijd. DaL is in ons land de methode om tot beslissingen te komen. Maar sommige van de lie den, die proberen ons er toe te bren gen op onszelf te staan, voeren geen eerlijke politieke strijd. Zij weten dat zij het op die .nanier niet kunnen winnen en daarom hebben zij een campagne ontketend om het vertrou wen van het volk in zijn regering te vernietigen. Zij vallen de integriteit van de stafchefs aan, zij hebben boos. aardige aa: vallen gedaan op generaal Bradley (de voorzitter der gezamen. lijke stafchefs), rij hebben getracht de loyaliteit te besmeuren van generaal Marshall (de minister van landsver dediging), zij hebben welbewust ge probeerd Dean Acheson te vernieti gen, die een van de grootste ministers van Buitenlandse Zaken is welke on ze geschiedenis heeft gekend.... Het is tijd dat aan deze vuilspuiterij een einde komt. Wat mij betreft moesten er op het terrein van de buitenlandse politiek geen Democraten en Republikeinen zijn. Wij rijn alien Amerikanen, allen burgers van dezelfde grote republiek. Sinds Pearl Harbour is onze buiten landse politiek een twee-partijenpoli- tiek geweest en ik zou willen dat het zo bleef. Ik ken een groot aantal Repu. blikeinen die dat ook willen en ik zeg tot hen: „Dit is het ogenblik om de echte trouw van de Republikeinse Par tij aan de grote idealen van dit land te tonen. Dit is het ogenblik om tot hen die verdeeldheid zaaien en verwarring stichten te zeggen: „Geen politieke par tij heeft ooit op de lange duur iets be reikt door in een tijd van groot gevaar een onverantwoordelijk spel te drijven met de veiligheid van het land". De openbare aanklager heeft vandaag de „zwaarste straf" geëist tegen de Hon gaarse aartsbisschop Mgr. Grosz, die thans, tezamen met acht anderen, te Boedapest terecht staat wegens „samen- j zwering tegen de Hongaarse staat". De I eis betekent dat Mgr. Grosz zowel tot c!c doodstraf, ais tot levenslange gevan- Triiisstraf kan worden veroordeeld. Vier en twintig getuigen a charge, die zich allen op een na zelf in hechte nis bevinden, hebben gisteren tijdens de derde dag van het proces tegen Aarts bisschop Grosz, vijf en een half uur lang verklaringen afgelegd, die bezwa rend waren voor de beklaagden. Of schoon zij optraden als getuigen a char ge, bekenden de drie en twintig, die zelf eveneens in de gevangenis te Boedapest zitten, grif hun eigen schuld. Zij ver klaarden allen kleinere rollen te hebben gespeeld In de samenzwering, waarvan de beklaagden, onder wie Mgr. Grosz. beticht worden. Velen van hen noemden zichzelf vij anden van de volksdemocratie en zei den, dat zij „illegale, terroristische ac tiviteit" bedreven hadden, en „sabota ge" hadden gepleegd. De enige getuige, die zich vrij kon bewegen, was de 56-jarige Milhaly Sza- bo. Hij verklaarde, dat zijn 13-jarige zoon in 1935 overleden was tengevolge van een bij het zwemmen opgelopen verwonding. De schuld hiervan droeg de beklaagde Gyula Hagyo, van staats wege aangesteld als rentmeester over de landerijen van een Cisterciënser klooster. Hagyo had hooivorken in een visvijver laten aanbrengen om de boe renkinderen te beletten in de vijver te zwemmen. De gendarmerie had geen onderzoek ingesteld naar de doodsoor zaak. omdat Hagyo. die in die streek zeer veel macht had. dit belet had. Het hof verdaagde de zitting tot van daag. De prosecutie en de verdediger zouden vandaag het woord voeren. De beklaagden kunnen vervolgens gebruik maken van hun recht een laatste ver klaring af te leggen. Men versvacht, dat Donderdag het vonnis zal worden geveld. Radio Vaticana heeft volgens A.F.P. bekend gemaakt, dat de vroegere voor zitter van de katholieke actie in Hon garije, mgr. Mihailowitsj, n de gevan genis is gestorven. Hij werd als een der mede-beschuldigden in het proces tegen kardinaal Mindszenty tot twintig jaar eenzame opsluiting veroordeeld. Mgr. Joseph Grosz aartsbisschop van Kalocza en opvolger van kardinaal Minds zenty nis hoofd der Hongaarse geestelijkheid, met zijn mede-beklaagden Hevey en Farkas tijdens de behandeling van het proces voor de volksrechtbank te Boedapest. Zowel aan het Westelijke als aan het Centrale front in Korea doen de com munisten verwoede aanvallen, terwijl in enkele sectoren van het Oostelijk front de vijand versterkingen aanvoert. Er zijn echter nog geen tekenen die er op wijzen, dat de roden bij het begin van het tweede jaar van de Koreaanse oor log een nieuw offensief willen inzetten. Wat zit daar achter? Wy hebben op deze plaats al herhaaldelijk tdool melding gemaakt van de mededelingen in de Sov jet-Russische pers over het grote aantal meer dan honderdjarigen, onder wie zich zelfs 130-, 140- en 150-jarigen zouden be vinden, dat Rusland be zit, en over het weten schappelijk streven der Sovjet-geleerden naar een Vliegtuig contra ooievaar voor de eeuwen gebouwd zijn schoondochter met mausoleum moeten bij- pistoolschoten te hebben zetten om hem als een verwond. en een symbool en een legende te doen voortleven in de gedach ten van het volk, maar Kort nadat een vlieg bij de beweerde stand der tuig, dat van München huidige Russische we- naar Lydda zou vliegen, tenschap moet het een van het vliegveld te Zü- koud kunstje zijn om rich was opgestegen, be- Stalin eenvoudig voorlopig merkte de passagiere me- of misschien zelfs blij- vrouw Minz, dat haar uur vend onsterfelijk te ma- gekomen was. De piloot ken zo groot mogelijke ver- Z" 2odan!0' dat v°frde toen de snelheid lenaino van 's mensen le- realiteit van zijn even- tot het maximum op om venstifd Wij zZten deze lUeel alste™en seen de in aantocht zijnde opvallende persberichten ovefZ^i U tegen- ooievaar «f ste" kunnen afdoen met een Tïdt ll, n°3 w„ steeds leven schouderophalen over de kennelijke zucht van de Sovjet-Russen om zich in alles als de eerste, de beste en de intelligentste onder de mensen te wil len voordoen, een zucht, waardoor zij alle uitvin dingen van enige beteke nis op Russische namen ken. Hij seinde naar het vliegveld Ciampino tn Rome, dat men maatrege- Sinister len moest nemen voor de ontvangst van de o.s. De 55-jarige huisschil- moeder. Het vliegtuig der Art Klemme in Ame- won het grandioos van rika schertste tegen een de ooievaar. Eerst veer- begrafenisondernemer, dat tig minuten na het lan- er binnenkort voor hem den van het vliegtuig wel werk aan de winkel landde hij met de baby Diezelfde in de kliniek, waarin me- op^atte"gebiedenle^gen^e avond nog vermoordde hij vrouw Minz was opgeno breken. Maar daarmee 2yn VT0UW en 2lch2e!'> na men' onderschatten wii toch de betekenis vooral van het snoeven op talrijke leef tijdsrecord". Want zoals er in de- Sovjet-Unie nu eenmaal niets zonder voorbedachten rade en politieke bedoelingen ge schiedt, zo heeft ook de perscampagne over de lamglevers in het Sovjet- paradijs natuurlijk een bepaalde strekking en een bijzonder doel. Deze cam pagne moet het voor het Russische volk aanneme lijk maken, dat Jozef Sta lin, „de grote leider en leraar van alle volken", ook best de 150 kan ha len. wanneer een doodge wone Russische boer daartoe in staat blijkt. Le- Een pseudo-Nero spot met de fascistengroct op het nin heeft men nog moe- voormalige Forum van Mussolini te Rome. Tien jaar ten balsemen en in een geleden zou niemand daarom hebben durven lachen. niiiiin1 11 ié 11 -*l I Op verschillende punten moesten d Uno-strijdkrachten gisteren gevechten van man tegen man leveren. Gisteren werd opnieuw een MIG-15 het slachtoffer van de strijdvaardigheid van de geallieerde luchtmacht. De rode straaljager werd neergeschoten in het verloop van luchtgevechten boven Si- nuiji aan de Yalu. In Zuid-Korea werd de eerste verjaardag van het vastberaden verzet van de geallieerden en Zuid- Koreanen gevierd met redevoeringen en parades. Griekenland is van plan onmiddellijk zijn strijdkrachten op Korea, ruim ze venhonderd man, te verdubbelen, aldus meldt A.P. uit Athene. De secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie heeft gisteren het verzoek van de UNO, om meer troepen naar Korea te zenden besproken met de Noor se minister-president Einar Gerhardsen. de minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange en de minister van De fensie Jens Hauge. De kwestie zou van daag in een voltallige kabinetszitting worden besproken. Noorwegen heeft tot nu toe geen militaire strijdkrachten in Korea. Men verwacht dat Noorwegen de kwestie van het zenden van troepen naar Korea zal opnemen met Denemar ken en Zweden. Een Deens voorstel om een Scandinavische expeditie-strijdmacht naar het strijdtoneel te sturen, heeft in Noorwegen veel instemming verworven. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Ole Kaft. heeft verklaard dat de Deense reactie in ieder geval „niet negatief" zal zijn. Dr. Darmasetiawan, secretaris-gene raal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft aan A.P. mee gedeeld. dat Indonesië geen troepen naar Korea zal zenden. (Van onze correspondent) In de week van 20 tot 25 Augustus zal een korte herhalingsoefening worden gehouden voor personeel der Koninklijke Marine-reserve en gewone dienstplich tigen der zeemacht van de lichting 1947 en voorafgaande lichtingen, voor zover ingedeeld bij het eerste infanteriebatal- ion van het korps mariniers en de daar bij behorende motortransportcompaenie. of bij een door de minister aan te wijzen mobilisatie opkomstcentrum. De oefeningen duren voor de officieren zes, en voor de overigen twee dagen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT ZO TEL. 134(39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1